Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Festivali i 11-t Kombtar i Rinis Orthodhokse t Shqipris

  - fest pr t mos u harruar -

  Fest pr t mos u harruar! Nj pasdite pranverore n zemr t dimrit. N rrugtimin e viteve, por edhe n kujtesn e t gjith t rinjve do t mbetet nj nga ngjarjet m t shnuara. Festivali i 11-t Kombtar i Rinis Orthodhokse t Shqipris shpalli vlerat m t mira t jets shpirtrore dhe artistike t brezit t ri.

  M 26 dhjetor 2008, salla kryesore e Muzeut Historik Kombtar n Tiran, e mbushur nga qindra pjesmarrs, do t shprthente nga zrat rinor dhe urimet e zjarrta pr Krishtlindje t bekuara dhe nj vit t begat. Kng, valle, recitime ... atmosfer emocionuese dhe me ngjyra t vrteta festive.

  Me qirinj t ndezur dhe duke ecur n sken nn heshtje, fmij dhe t rinj, eln siparin e fests, si pr t lajmruar ardhjen e Shptimtarit n bot. Mes duartrokitjeve, prezantuesit nisn t shprndanin mesazhet e para: “T gjith jemi t gzuar sot dhe kjo atmosfer sht nj prjetim jo me drita artificiale, si shikojm kto dit npr qytete. Ka ardhur drita e vrtet, nj drit q do njeri e shikon brenda shpirtit t tij. sht Krishti foshnje q nga shpella e Bethlehemit rrugton me yllin e magve dhe ndalet edhe n kryeqytetin ton, n Tiran, dhe pret t gjej streh n zemrn e secilit prej nesh”.

  Menjher, prmes video-projektorit u prezantua mesazhi i Kryepiskopi Anastas, dhn prmes mediave pr mbar popullin shqiptar n vigjilje t Krishtlindjeve.
  N sken do t ngjiteshin njra pas tjetrs grupet rinore bashk me fmijt e shkollave 9-vjeare t Kishs son. Ata prcolln kng t krishtera dhe popullore, valle tradicionale, recitime dhe pjes drame. Gjithka e shoqruar me dritn q rrezatonte nga fytyrat e tyre t qeshura. Midis tyre ishte edhe ideatori dhe mbshtetsi kryesor i ktij festivali, Kryepiskopi Anastas, i shoqruar nga Mitropoli i Beratit, Hirsi Ignati, Episkopi i Apollonis, Hirsi Nikolla, Episkopi i Krujs, Hirsi Andoni, klerik dhe besimtar.

  Pr m shum se tre or u krijua nj atmosfer bashkpunimi dhe vllazrimi, e shprehur n harmonizimin e prezantimit t vlerave t krishtera dhe atyre popullore. Falnderime dhe mirnjohje pr t gjith ata q merrnin pjes, e sidomos pr ata q kan kontribuar n ndrtimin dhe prparimin e ktij festivali. 15 grupe rinore (pas przgjedhjes n festivalet e dioqezave t tyre organizuar gjat muajit dhjetor), solln vlerat karakteristike t zonave t tyre. Prve grupeve konkurruese festivalin e prshndetn me kngt dhe valle festive edhe disa grupe t tjera rinore dhe fmijsh orthodhoks.

  Drama “Falja, forma finale e dashuris”, paraqitur pr publikun nga t rinj t grupit rinor t Tirans, prshndetja e z. Gavril dhe znj. Maria Prifti me kngt “Dashuria e Perndis” dhe “Kambanat bien prsri” dhe pjest e tjera prshndetse krijuan nj atmosfer t veant pr t gjith t pranishmit.
  Pas prezantimit t grupeve dhe pritjes pr vendimin e juris pr fituesin e ktij festivali, Kryepiskopi Anastas prshndeti pjesmarrsit. Ai prgzoi dhe vlersoi kt aktivitet, duke e cilsuar nj aktivitet me nivel shum t lart. N fjaln e tij prve t tjera Kryepiskopi tha:

  “N rast se duam t shkojm n Evrop, duhet t lartsojm shpirtin. Shqipria ka nevoj pr t gjith ju. Ka nevoj pr njerz t vendosur, puntor dhe t ndershm, q e duan prparimin e vendit. Duhet m shum vendosmri dhe frym sakrifice. Prparimi i nj personi lidhet me prparimin e gjith vendit. Nuk kam shqetsim pr t ardhmen, sepse ajo sht n duart e Krishtit. Sa m shum lidhemi me Krishtin, aq m shum shpres jemi pr vendin. Duhet t ndjekim shembullin e njerzve t ndriuar dhe jo t njerzve q mendojn vetm pr veten e tyre. Le ta festojm ardhjen e Shptimtarit me rezistenc cilsore. Pr shum vjet gzuar Krishtlindjet!”
  N fund, juria e festivalit ndau mimet pr grupet fituese. Sivjet, mimin inkurajues e mori grupi i Klcyrs, e m pas u ndan dy mime pr vendin e tret, prkatsisht pr grupet rinore t Beratit dhe t Kors, vendin e dyt e meritoi grupi rinor i Kavajs, ndrsa vendin e par e mori grupi rinor i Tirans, me paraqitje t shklqyer dhe shum duartrokitje.
  N festn madhshtore t Krishtlindjeve, rinia e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris ka gjetur mnyrn m t mir pr ta shprehur dashurin dhe gzimin pr ardhjen e Shptimtarit n bot.

  Isidor Koti

 2. #22
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime


  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-01-2009 m 17:57
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Solomoni
  Antarsuar
  18-10-2008
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shtypni kete adrese:

  http://www.orthodoxalbania.org/

  Shtypni Shqip - Lajme dhe Botime - dhe do degjoni automatikisht kengen "Kolendrat"

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kenge per Krishtlindje.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #25
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Kng dhe festime pr Krishtlindje

  KOLENDRAT

  Kolendrat festohen m 23 dhjetor dhe jan kng popullore me motive biblike, t cilat kndohen nga grupe fmijsh. Ata shkojn shtpi m shtpi duke uruar shndet dhe mbarsi. Kolendart q shkonin n grup, gostiten nga t zott e shtpis me kule (kolendra), fiq t that, arra, portokalle etj. Zakoni i ksaj feste tradicionale ishte prgatitja e kuleve, t cilt sipas krahinave t ndryshme kishin emrtime jo t njenjta. N zonn e Kors, Kolonjs, Prmetit dhe Myzeqes quhen kolendra, n Pogradec dhe Berat quhen kullak dhe n Shkods kullana. Kolendrat festohen edhe tek arbresht e Italis. Emrtimi kolendr vjen nga fjala latine calende, prej s cils ka ardhur fjala kalendar. Kolendrat festohen n gjith popujt e Evrops. Bullgart i quajn koleda, rumunt kolinde, francezt kaland, rust koliadka etj.

  Nj fest e gzueshme dhe e mrekullueshme pr besimtart jan kolendrat, t cilat kremtohen m 23 dhjetor. Fmijt rendin shtpi m shtpi duke shpallur lajmin e lindjes s Shptimtarit Krisht.

 6. #26
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime

  Pr: Kng dhe festime pr Krishtlindje

  Oldies!

  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Historia E Krishtlindjeve!!
  Nga Jesushaus n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-07-2006, 03:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •