Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime

  Kng dhe festime pr Krishtlindje

  Virgjresha lindi sot

  Virgjresha lindi sot
  te parqnshmen Fjal

  Edhe dheu i blaton,
  t Paafruarit shpelln

  Engjjt, bashk me barinjt po lavdrojn
  Magt, bashk me yllin po udhtojn

  Se pr ne ka lindur Krishti
  Si djal-foshnj, i Parjetshmi Zot
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 19-12-2006 m 05:20
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 2. #2
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Lindja Jote

  Lindja Jote o Krisht - Perndia yn,
  i fali bots dritn e dituris

  Dhe me an t saj,
  ata q adhuronin yjet,
  prej yjeve u msuan,
  Ty t t adhurojn

  Dhe t njohin q linde q lartazi
  o Krisht, Lavdi m Ty!
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 3. #3
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Ejani ta adhurojme

  Te gjithe sa besoni,
  Me bese triumfante,
  Nxitoni, Nxitoni per Betlehem

  Ejani shihni
  Shihni ju Ate,
  Lindi Mbreti i Engjejve,
  Le ta adhurojme

  Te shkojme ta adhurojme
  Te shkojme ta adhurojme
  Te shkojme ta adhurojme
  Krishtin Zot

  Kendo, o korr engjejsh,
  Kendo me ekzaltim
  Kendo ushtri e nditshme
  Kendo me lavderim

  Lavdi Zotit ne lartesi
  Paqe permbi dhe

  Te shkojme ta adhurojme
  Te shkojme ta adhurojme
  Te shkojme ta adhurojme
  Krishtin Zot

  Zot, te lavderojme
  Ne kete mengjes te ndritshem
  O Fjale e Atit, i ardhur sot ne mish

  Lavdi Ty perjetesisht
  O Jezus Krisht

  Te shkojme ta adhurojme
  Te shkojme ta adhurojme
  Te shkojme ta adhurojme
  Krishtin Zot
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 4. #4
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Nate e qete, Nate e Shenjte

  Nate e Qete
  Nate e Shenjte
  jane ne gjume
  njerezit krejt

  Vetem Jozefi dhe Maria
  Jane zgjuar me te shenjtin Femije

  Fli ne paqen qiellore
  Fli ne paqen qiellore

  Nate e Qete
  Nate e Shenjte
  Ca barinj me te shpejte
  Lajmin e engjeve kur degjuan
  per ne Betlehem vrapuan

  Shpetimtari u lind
  Shpetimtari u lind

  Nate e Qete
  Nate e Shenjte
  Dite e re
  po ndricon

  Nga fytyra Jote o Krisht
  Vjen Shpetimi i botes perseri

  Mengjesi i Hirit agon
  Mengjesi i Hirit agon
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 21-12-2006 m 07:49
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Faleminderit q i solle vargjet n shqip Matrix. Mbaj mnd q i kndonim kur ishim t vegjl n shkoll, ndrsa tani nuk m kujtoheshin fjalt n shqip...

  Gzuar

 6. #6
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Hera e pare qe i lexoj ne shqip. Jam kurioze te di se si tingellojne ne gjuhen tone.

  Gezuar edhe nga une !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Gezuar Fiori dhe MI CORAZON

  Vargjet e meposhtme jane vargjet e nje kenge tradicionale korcare (mbase dhe e qyteteve te tjera). Kjo kendohej 2 nete para Krishtlindjes, duke u gdhire data 24 neper rrugicat e Korces kur femijet dilnin me grazhd neper qytet.

  Jisui pr ne ka lindur

  Jisui pr ne ka lindur
  n Betlehem t Judes
  Nga qielli lart ka zbritur
  t'i bj mir bots

  Ka ln lart,
  lavdin e Tij,
  pr t na sjell mirsi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 21-12-2006 m 11:52
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
  Antarsuar
  03-12-2006
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Kolendra

  Zbritsore
  Ja Krishti lind lavdrojeni; ja Krishti i qiellit vjen dilni priteni; ja Krishti mbi dhen ngrehuni; Zotin pra e kndoni lart e mbi dhe dhe me ngazllime prhimnojeni me mall, popuj dhe me lavdi.

  Shkurtore
  Virgjresha sot po vjen n Vithleem pr t lindur, Fjaln e prjetshme, brenda n shpelln s fshehti. Vallzo, e tr bota duke dgjuar, lavdro bashk me ngjjt dhe me barinjt, Perndin e ameshuar, q desh t faqet, si djal i ri prmbi dhe.

  Prlshore
  Lindja jote o Krisht Perndi dhe Zot, i lindi bots dritn e dijes s hyjshme; se ata q adhuronin do yll n qell, si sot prej yllit po msoneshin, Ty t t adhurojn Diellin e drejtsis, dhe t t njohin si Lindjen q lartazi, o Zot lavdi m Ty.

  Kolendrat
  Kolendra, kolendra sot.
  Gzuar pr shum mot
  Zotrinj dhe zonja.

  Neve vijm tju gzojm
  Si edhe tju lajmrojm
  Zotrinj dhe zonja

  N qytet t shenjtruar
  U lind foshnja e bekuar
  Zotrinj dhe zonja

  Ai sht Krishti vet
  I drguar n kt jet
  Zotrinj dhe zonja

  ngjjt duke fluturuar
  ngjjt duke fluturuar
  Natn lart prmbi kt bot
  Sonte shpallin shum tgzuar
  Lindjen e Jisuit Zot
  E e e e e e ejani adhurojeni
  Mbretin e porsa-lindur
  E e e e e e ejani adhurojeni
  Mbretin e porsa-lindur sot.

  O dgjoni ju barinj t thjesht
  Kt lajm prej ngjjve
  Rron ndr ne sot Perndia
  Si nj foshjn plot hare
  E e e e e e ejani adhurojeni
  Mbretin e porsa-lindur
  E e e e e e ejani adhurojeni
  Mbretin e porsa-lindur sot.

  Sonte ngjjt prej s larti
  Vrejn me frik edhe me shpres
  Zoti papandehurazi
  Shpejt n Tempull do t zbres
  E e e e e e ejani adhurojeni
  Mbretin e porsa-lindur
  E e e e e e ejani adhurojeni
  Mbretin e porsa-lindur sot.

  Nat e shenjt
  Nat e qet, nat e Shenjt
  Q u lind Foshnja e shtrenjt
  Rreth fmijve At qiellor
  Ndrion drita e yllit tnd
  Fli i qet o Krisht.
  Fli i qet o Krisht.

  Nat e qet, nat e Shenjt
  Dhe bariu gjunjzon
  Kur sheh Mbretin e qiellit mbi dhe.
  Ylli i ndritshm nda Lindja vjen.
  Drit e shenjt po vjen.
  Drit e shenjt po vjen

  Nat e qet, nat e Shenjt
  Dit e re po ndrion
  Nga fytyra jote o Krisht
  Vjen Shptimi i bots prsri.
  Paqe dhe dashuri.
  Paqe dhe dashuri.

 9. Anetart m posht kan falenderuar I KTHYERI pr postimin:

  Irenna (14-02-2014)

 10. #9
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Ejani shihni besrisht

  Ejani shihni besrisht, ku sht lindur Zoti Krisht,
  Le t shkojm t gjith pas, aty ku ylli udhton,
  Bashk me magt mbretrit e Lindjes

  Aty ku engjjt me mall po e hymojn pa pushim
  Dhe barinjt plot me gaz, u bien fyejve:
  "Na lindi Krishti nga virgjresha Hyjlindse
  ne nj shpell n Betlehem t Judes!"

  Prse cuditesh o Mari, prmbi cudin q t ngjan?
  "Birin e Zotit q s’ka mot, brenda n mot e linda sot
  Dhe s’e kuptova si u ngjiz. Burr nuk kam, edhe nj Bir si do ta lind?
  Bir t lindur virgjrisht, cili ka par gjer tani?”

  Por kur do Zoti, ligjet e natyrs prmbysen
  Krishti lindi prej virgjreshs, n Betlehem t Judes

  Si mundet barku ta prmbaj, At q s’e mban dot asgj?
  Birin e Atit pa kufi, si e mban nna n pqi?
  Por kshtu e deshi vet ndaj kshtu e bri.
  Duke mos pasur mish, me mish u vesh pr shkakun ton.
  Dhe kshtu u b Ai, ashtu si s’kishte qn asnjher .
  Natyrn ton e mori, pa u larguar nga e Tij.
  Duke dashur t na bj qytetar t qiellit,
  Krishti, i Vetmlinduri prej Atit, u lind n tok si njeri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 26-12-2006 m 08:58
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 11. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Festivali i 9-t i Rinis s Kishs Orthodhokse t Shqipris, zbukuroi atmosfern e Krishtlindjes

  Tirana kto dit sht e mbushur me shum drita dhe ngjyra festive. T gjith njerzit lvizin npr bulevardet dhe rrugicat e kryeqytetit, duke u prgatitur pr t festuar sa m mire me familjet e tyre kt periudh Krishtlindjesh dhe Vitin e Ri 2007.

  Si pr ta br edhe m t bukur atmosfern, t rinjt e Kishs Orthodhoks t Shqipris organizuan pasditen e 26 dhjetorit n nj nga sallat e Muzeut Historik Kombtar, festivalin e kngve t krishtera dhe kngve e valleve tradicionale shqiptare. Ky ishte festivali i nnt n radh, duke e kthyer n nj tradit t pasur aktivitetin kombtar t fundvitit.

  T part q u ngjitn n sken ishin fmijt e shkolls 9-vjeare shqiptaro-amerikane Protagonistt. U duartrokitn fort nga t gjith t pranishmit, sepse n syt e tyre gjithkush shikon t ardhmen e Shqipris. M pas dy prezantuesit e festivalit, antar t Rinis Orthodhokse t Tirans, Vasil Koo dhe Ina Gjata than para t pranishmve:

  9 vjet m par n kt qytet nisi rrugtimin nj eveniment i bukur rinor. Tani mund ta quajm edhe tradicional, por n sken gjithmon do t shikoni fytyra t reja, do t prjetoni entuziazmin dhe zellin e rinis s Krishtit. Perndia nuk na ka dhn frym frike, por shprese dhe dashurie. Ky varg biblik sht nj ndr porosit q Kryepiskopi yn i dashur dhe i respektuar, imzot Anastasi, na e rikujton do her kudo q jemi. Por ai nuk sht vetm nj kshillues shpirtror pr ne t rinjt, por sht frymzim i t gjith besimtarve pr nj jet pran Perndis.

  Nuk do t mjaftonte koha q kemi n dispozicion pr t shprehur mirnjohjen dhe falnderimet tona pr bariun e Kishs son, q ka dhn gjith energjit e tij pr t ndrtuar jo vetm Kishn si objekt, por edhe Kishn n zemrat tona. Faleminderit Fortlumturi pr gjithka q keni br pr ne.

  Me kto fjal prezantuesit falnderuan Kryepiskopin Anastas, i cili ishte i pranishm n kt festival, duke e ndjekur at me vmendje dhe dashuri. Krishtlindja sht festa e t gjithve. Krishti erdhi n kt bot pr t na dhn besim, shpres dhe dashuri. Gjithashtu, Krishtlindja sht shpirti i dhuratave. Gjat ksaj feste t gjith njerzit prpiqen t ofrojn dika pr t afrmit e tyre, ndrsa Krishti krkon vetm nj dhurat t vogl, ta bjm zemrn ton grazhd pr at.

  Pr t br nj dhurat t veant pr t gjith t pranishmit, 11 grupe t przgjedhura rinore nga t katr dioqezat kishtare t Shqipris e gjallruan edhe m shum kt atmosfer, duke knduar kng t krishtera dhe duke paraqitur kng e valle tradicionale nga trevat q ata prfaqsojn. N kt sken u ngjitn grupet rinore nga Vlora, Tirana, Gjinari, Durrsi, Kavaja, Gramshi, Fikasi, Prespa, Berati, Vlora, Gjirokastra dhe Klcyra.

  Posarisht pr t vlersuar kto grupe ishte ngritur nj juri e prbr nga klerik, muzikant dhe pjestar t Rinis Orthodhokse, e udhhequr nga znj. Konstandina Luis. Pr rreth dy or grupet rinore u paraqitn me dinjitet, duke e br t kndshme atmosfern dhe duke marr shum duartrokitje nga spektatort. Pas prezantimit t grupeve, festivalin e prshndeti edhe Kryepiskopi Anastas, i cili i prgzoi grupet rinore pr nivelin e lart.

  mimin e par - tha Kryepiskopi - e mori auditori. Kjo pun e prbashkt krijon atmosfer bashkpunimi dhe vllazrimi, q duhet t vazhdoj edhe m tej. Nuk jemi mbledhur thjesht, ktu na mbledh emri i Jisu Krishtit, shptimtari i bots. Mos harrojm se apostujt lan gjithka pr Krishtin dhe ju t rinjt duhet ta transmetoni kt t vrtet t krishter kudo q t ndodheni.

  Ne jemi n nj cep t Ballkanit, por nuk jemi nj grup i veuar, por pjes e nj Kishe t gjall Katholike dhe Apostolike. Kjo Kish ka prgjegjsi pr mbar universin, duke e prqafuar at me dashuri dhe dhembshuri. Prpiquni q ta njihni Krishtin personalisht. Keni nevoj pr lutje, meditim dhe studim. Kjo sht dhurata m e madhe q mund t bni pr kt fest. Krishti, i cili sht Dielli i Drejtsis, t shklqej dhe t rrezatoj n veprat dhe n shembullin tuaj prfundoi fjaln e tij, Kryepiskopi Anastas.

  N fund, juria caktoi fituesit e ktij festivali. mimin inkurajues e mori Gramshi, mimin e tret Kavaja, t dytin Berati dhe grupi fitues i festivalit u shpall Tirana.


  Isidor Koti
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 12. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kor - Atmosfera e Krishtlindjes

  N qytetin e Kors, n kt qytet me tradita t vjetra orthodhokse edhe kt vit u zhvilluan nj sr aktivitetesh me rastin e Krishtlindjes. Festimet i hapi Festivali Rinor i ksaj Mitropolie, aktivitet q mbledh t rinj nga e gjith dioqeza e Kors. Ky aktivitet tashm nj tradit n kt Mitropoli, mirpriti t rinj nga Erseka, Pogradeci, Prespa, Devolli, si edhe grupe q prshndetn kt aktivitet. Mes kngve dhe valleve, ky aktivitet hapi rrugn e fillimit t festimeve me rastin e Krishtlindjes. Por duhet theksuar se atmosfera e fests kishte filluar t ndihej q n ditt e para t muajit dhjetor, dhe si padashur t gjith qen br pjes e gzimit q ofronte festa.

  N mbrmjen e dats 23 dhjetor, n t gjitha rrugt e qytetit shihje njerz t t gjitha moshave q festonin kolendrat dhe jepnin tek t gjith lajmin se: “N qytetin e shenjtruar u lind foshnja e bekuar…”. T gjithve na ishte dhn rasti t ishim pjes e korit engjllor duke prhapur lajmin e lindjes s Shptimtarit t bots.

  N datn 25, n t gjitha kishat e qytetit u celebrua Liturgjia Hyjnore, t ciln n kishn katedrale e drejtoi Mitropoliti i Kors, Hirsia e Tij Imzot Joani. Ai iu bri thirrje besimtarve t shumt q merrnin pjes, q t kishin shpres dhe kuraj, sepse drita e mundi errsirn, se Foshnja e Betlehemit ka ardhur pr t gjith dhe t gjith duhet t gzohemi. M pas vazhduan pritjet n selin e Mitropolis s Hirshme t Kors, ku uruan Kryebariun e tyre qindra besimtar, prfaqsues t pushtetit vendor si edhe prfaqsues t komuniteteve fetare. T gjith prcolln mesazhe paqeje dhe dashurie pr t gjith komunitetin e Kors.

  Data 26, vazhdoi me drekn tradicionale q shtrohet pr njerzit n nevoj t ktij qyteti, drek n t ciln ndihmoi edhe shoqata “Gruaja Korare”. Edhe n kt dit Hirsia e Tij Imzot Joani theksoi se: “edhe kta njerz kan nevoj pr m tepr dinjitet dhe dashuri nga e gjith shoqria jon”.

  N datn 27, pr t gjith nxnsit m t mir t shkollave 9-vjeare t qytetit t Kors u shprndan dhurata. N kt dit Imzot Joani theksoi se m shum se kurr vendi yn ka nevoj pr njerz t arsimuar dhe t devotshm, t cilt do t jen vazhduesit e rrugs s mundimshme pr lulzimin e ktij vendi.

  Edhe n datn 28 n bashkpunim me shoqatn “Gruaja Korare”, si do vit u ndan dhurata pr fmijt n nevoj. N kt dit Hirsia e Tij bri apel pr t gjith, se sa e nevojshme sht q t’iu qndrojm afr ktyre fmijve dhe t’iu japim edhe atyre mundsin q t gzojn n kt dit t madhe t Lindjes s Krishtit.

 13. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Berat, ngazllim i prgjithshm n Krishtlindje

  Atmosfers festive t Krishtlindjes i paraprin tri veprimtari t rndsishme.

  Dhjet dit m par e n vijim kishat, rrugt e qytetit u zbukuruan me banderola dhe drita shumngjyrshe, sheshi kryesor i Beratit dhe do shtpi e tij u pajis me bredha, ku spikatnin lodra, shirita, llambushka dhe dhurata t fshehura nn to pr t lumturuar fmijt buzagaz, kta engjj t shpress s madhe.

  M 20 dhjetor, ditn e Hierodshmor Ignat Hyjmbajtsit, n kishn e Shn Spiridhonit u mbajt Liturgjia Hyjnore, e drejtuar nga Mitropoliti, Hirsi Ignati, i i shoqruar me pjesmarrjen e dhjetra priftrinjve, t ardhur nga enori t ndryshme t Dioqezs. Gjat liturgjis, t pranishmit e shumt ndoqn me interesim t madh hirotonisjen n dhjak t ish-katekistit Nikolla Lushi, i cili iu shtua radhs s gjat t klerikve shqiptar, t dorzuar gjat ktyre 16 viteve.

  Natn e 23 dhjetorit, duke u gdhir 24 dhjetori, n selin e Mitropolis dhe n shtpit beratase u pritn me ngazllim, me bujari dhe me qerasje simbolike grupet e rinis orthodhokse, t cilt mbanin n duar kutit me ikonn e Krishtlindjes dhe me yllin udhrrfyes, duke knduar me frymzim kngn e kolendrave: "Zotrinj e Zonja, erdhm t'ju gzojm, se n Bethlehem lindi nj mbret sot". sht pr t'u theksuar se kjo tradit e bukur po rilind gjithmon e m shum nga viti n vit.

  M 25 dhjetor, besimtar t panumrt u nisn qysh n orn pes t mngjesit nga drejtime t ndryshme pr n kishn e Shn Spiridhonit n Gorric dhe n ish-katedralen e Shn Maris, n kala, ku n orn gjasht u celebrua me madhshti Liturgjia Hyjnore.

  N t dyja kto kisha, n mbarim t liturgjis, u lexua dhe u dgjua me vmendje t posame mesazhi i Hirsi Ignatit, drejtuar klerit dhe besimtarve shprestar orthodhoks t Dioqezs s Beratit, ku, ndr t tjera, theksohet: "Kush do t'i bj njerzit vllezr? Kush do t bhet Shptimtar dhe lirimtar pr do njeri dhe pr tr njerzimin?

  Kush tjetr, prve Atij q u lind n Bethlehem, i Biri i Virgjreshs dhe i Perndis, Jisu Krishti, i Adhuruari yn? Sepse Engjlli tha: "Mos kini frik; se ja, ju sjell lajmin e mir pr nj hare t madhe, q do t ket gjith populli, se sonte ju ka lindur n qytetin e Davidit Shptimtari, q sht Krishti, Zoti" (Lluka 10-11). Mesazhi prfundoi me porosin e vyer: "... N kishat tona, ktu, ja ku sht Perndia i pasur q u varfrua pr t'u pasuruar t gjith ne. Le t'i afrohemi me pendim dhe t'i krkojm ndjes. Le t marrim vendim pr nj jet t virtytshme. Dhe ather do t jemi t sigurt se Grazhdi Hyjnor do t bhet edhe pr ne stacion dhe liman Shptimi."

  T ngazlluar nga kjo fest madhshtore e mbar njerzimit, besimtar t shumt bn nj vizit t paharruar n selin mitropolitane, ku gjithashtu erdhn pr t uruar edhe Prefekti i Beratit, i shoqruar nga bashkpuntort e tij, Kryetari i Bashkis me antart e Kshillit Bashkiak, prfaqsues t Myftinis s Beratit, t cilt i priti me ngrohtsi dhe przemrsi t veant Mitropoliti i Mitropolis s Shenjt t Beratit, Vlors, Kanins dhe gjith Myzeqes, Imzot Ignati, i cili shkmbeu me t gjith thirrjen e zjarrt t paqes, bashkpunimit, tolerancs, vllazrimit pr t mirn dhe begatin e bashkqytetarve tan.

  Ilia Mihal Zaka
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 14. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Krishtlindje t bekuara n Mitropolin e Gjirokastrs


  Me madhshti u kremtua edhe kt vit Lindja e Zotit ton Jisu Krisht n enorit e Mitropolis s Shenjt t Gjirokastrs. Atmosfera e ktij viti, ve gzimit t prhershm q mbart ardhja e Zotit ton Jisu Krisht n tok, kishte edhe gzimin e besimtarve orthodhoks pr faktin q pas vendimeve t Sinodit t Shenjt t Kishs son edhe Mitropolia e Shenjt e Gjirokastrs, ka tanim bariun e saj shpirtror.

  Liturgjia Hyjnore e Krishtlindjeve, filloi hert n mngjes n Kishn Katedrale t "Metamorfozs s Shptimtarit", n nj nga lagjet m tradicionale t qytetit, nn kryesimin e Hirsi Dhimitrit. Liturgjia grumbulloi dhjetra besimtar, q ishin prgatitur shpirtrisht pr kt dit t mrekullueshme, me pendim e rrfim, gzim e dashuri dhe u kunguan kshtu me misteret e shenjta, nga Mitropoliti i ri. Ishte shum domethns fakti q n kt liturgji kremtuese, morn pjes dhjetra t rinj, kryesisht student q studiojn larg vatrave familjare.

  Edhe kori i vogl i fmijve t enoris pati rastin t psalte dhe t tregoj prparimin e tyre nga viti n vit.

  N vazhdim, Mitropoliti priti popullin n ambientet e Mitropolis s Shenjt pr t shkmbyer urimet e rastit, por edhe pr t shkmbyer dhurata. Pr fmijt n veanti ishte nj gzim i madh t marrin si shprblim pr kngt dhe vjershat e tyre t bukura bekimin dhe mblsirn nga dora e atit t tyre shpirtror.

  Pr t shprehur urimet erdhn edhe personalitete t jets publike t arsimit etj., nga qyteti dhe rrethinat.

  Liturgji Hyjnore kremtuese u kryen gjithashtu edhe n qytetet e tjera t Mitropolis, n veanti n Prmet dhe Sarand, me pjesmarrjen e qindra e qindra besimtarve. Edhe npr fshatra nn kujdesin e Mitropolitit u morn masa pr t patur liturgji dhe shrbesa t tjera n mos ditn e Lindjes s Krishtit gjat gjith javs q i parapriu dhe asaj pasardhse, pr t’u dhn mundsi besimtarve t marrin pjes n adhurim dhe t kungohen.

  N ditt n vazhdim, Hirsia e Tij Mitropoliti i Gjirokastrs vazhdoi vizitat baritore n qendra t rndsishme t periferis metropolitane nn prgjegjsin e Tij. T nesrmen n “Mbledhjen e Hyjlindses Mari", Mitropoliti me klerik t tjer t zons kreu Liturgjin Hyjnore n Kishn e “Ungjillzimit t Hyjlindses Mari", n Delvin. Dhjetra besimtar u mblodhn nga qyteza, por edhe fshatrat prreth pr t marr pjes n misterin hyjnor, por edhe pr t shkmbyer urimet e rastit. N ditn e kujtimit t “Protodhiakonit dhe dshmorit t par Stefan". Hirsia e Tij, Mitropoliti i Gjirokastrs meshoi n Kishn e "Kryeengjjve" n Polianin, zon e Pogonit. Vijoi nj bised e ngroht shpirtrore me prfaqsues q kishin ardhur nga t gjitha fshatrat e zons, por edhe diskutim pr problemet e mdha t tyre dhe pr vazhdimin e kontributit t Kishs son pr zgjidhjen e tyre.

  Gjat gjith ktyre ditve dhe n kudo ku u kryen liturgjit u lexua Mesazhi i Krishtlindjes i Fortlumturis s Tij Kryepiskopit t Tirans dhe gjith Shqipris Anastasit. Gjat gjith ktyre ditve t para Lindjes s Krishtit n shum qendra dhe enori t Mitropolis son u organizuan me sukses t veant takime shpirtrore dhe biseda pr prjetimin m t thell t ngjarjes s mishrimit t Fjals.

 15. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Fmijt e Tirans me Kolendrat

  Edhe kt vit fmijt e kryeqytetit u mblodhn s bashku dhe shkuan n disa familje besimtarsh tiranase pr tiu lajmruar atyre ardhjen e fests s Krishtlindjes, nprmjet kolendrave (kngve tradicionale) dhe vizitave t tyre ngazlluese.

  Ata duke trokitur n do der, kndonin kngt tradicionale dhe t reja krishtlindjesh, ku me zrin e tyre t mbl dhe melodioz ndan me familjet tiranase gzimin e ksaj feste. Ata vizituan 35 familje, Mensn e Kishs son pr t varfrit si edhe Kryepiskopatn.

  Mbreslnse ishte dhe vizita e tyre n radion Ngjalla ku drejtprsdrejti n valt 88.5 MHz ata lajmruan t gjith dgjuesit pr ardhjen e fests s Krishtlindjes.

  N nj intervist t shkurtr, fmijt shprehn gzimin dhe knaqsin q kishin ndjer nga mikpritja e besimtarve. N fund t emisionit fmijt u larguan duke dhn urimin e tyre pr t gjith njerzit: Krishti lindi! Lavdrojeni At!

  N fund t vizitave t ardhurat q fmijt mblodhn nga besimtart vendosn q tua shprndanin t varfrve.

  Gabriela Bezhani
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 16. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Protagonistt presin Krishtlindjen me koncert festiv

  N qendrn shpirtrore-arsimore Thavor t Kishs son, q ngrihet madhshtore n nj pjes periferike t kryeqytetit, pran Malit t Dajtit, u zhvillua m 20 dhjetor koncerti festiv me rastin e Krishtlindjes dhe Vitit t Ri nga nxnsit e shkolls 9-vjeare shqiptaro-amerikane Protagonistt. Prindr, msues dhe t ftuar morn pjes n programin q zgjati rreth dy or.

  Skena e koncertit interpretonte n mnyr figurative gzimin e ksaj feste. Ikona e Krishtlindjes me Krishtin n qendr, yjet dhe magt, barinjt rreth grazhdit, shoqroheshin nga fytyrat engjllore t fmijve. Mes tyre ishte i ftuar edhe Kryepiskopi Anastas, i cili ndoqi me dashuri kngt, recitimet dhe urimet e fmijve.

  Nxnsit kishin prgatitur nga secila klas nj program t veant, duke sjell mes emocioneve para t pranishmve gzim dhe shum buzqeshje.

  N fund t aktivitetit, Kryepiskopi Anastas i takoi fmijt dhe u shprndau lule, n shenj dashurie dhe prulsie ndaj krijesave t shumdashura t Perndis. Vet Krishti iu tha dishepujve se pr t fituar Mbretrin e Perndis duhet t imitojm kta fmij, n shembullin e pastrtis s tyre dhe paqes q ata rrezatojn.

  N fund t koncertit festiv, pr t gjith t ftuarit ishte prgatitur nj kokteil.

  Isidor Koti
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Gzuar Krishtlindjet nga burgu 325 n Tiran

  Krishtlindja sht festa e t gjithve, edhe e t varfrve edhe e t pasurve, fest e t gzuarve dhe e t hidhruarve e t lirve dhe e t burgosurve. sht bekim i veant t jesh n kt koh pran t gjith njerzve, sidomos atyre q kan nevoj pr ngrohtsi, pr besim dhe optimizm. Kta njerz ndodhen kudo, n do knd t planetit, sikurse edhe n vendin ton.

  N burgun 325 n Tiran ndodhen 220 t burgosur prej t cilve 140 jan burra dhe 80 gra. Prej 10 vjetsh, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris ka ndihmuar materialisht dhe shpirtrisht, duke bashkpunuar me stafin dhe drejtorin e ktij burgu, bashkpunim ky q ka qen prher dhe m i ngroht e i efektshm. Me bekimin e Kryepiskopit Anastas dhe kontributin e tij, ky aktivitet dhe kjo ndihm filloi dhe vazhdon t kontribuoj n ngritjen humane t t burgosurve.

  T part q e morn iniciativn ishin t ndjert At Sotir Xhaferri dhe bashkshortja e tij Marjana, t cilt hodhn hapat e para t ktij bashkpunimi q vazhdon edhe sot, i ndjekur me kujdes dhe prkushtim nga Zyra e Lidhjes s Grave Orthodhokse Prhapja e Dashuris dhe nga disa misionar orthodhoks q kan ndihmuar e ndihmojn n veprimtarit humanitare t Kishs son n Shqipri.

  N prag t ksaj Krishtlindjeje po n kt burg, ditn e enjte, n dat 14 dhjetor u krye nj vizit e veant nga disa prfaqsues t Kishs son: klerik, gra e t rinj, duke zhvilluar kshtu nj takim mbreslns n kto ambiente. Gjat ktij takimi pr t gjith t burgosurit u ndan dhurata, ikona t Krishtlindjes si edhe u zhvilluan biseda t ngrohta, miqsore e shpirtrore.

  Prgjegjsja e Zyrs s Lidhjes s Grave Orthodhokse, znj. Rajmonda Shqevi prezantoi edhe nj her pr t gjith t pranishmit gjith punn dhe ndihmn e dhn nga Kisha Orthodhokse Autoqefale t Shqipris gjat gjith ktyre viteve, duke u karakterizuar nga mirsia, humanizmi dhe dashuria.

  Znj. Rajmonda prmendi ktu ndihmn e dhn nga Kisha jon n vler monetare, pr pagesn pr nj koh t gjat energjis elektrike n seksionin e grave, ndihmn n ushqime dhe veshmbathje si edhe ndrtimin e nj ser lulesh dhe perimesh, kjo e fundit dhurat nga Kisha jon n fillim t vitit 2001.

  Ky ambient ka qen dhe vazhdon t jet nj ndihm e madhe financiare. T gjitha t ardhurat nga shitja e prodhimit kalojn pr kto gra dhe njkohsisht sht edhe nj ndihm nga ana psikologjike, pasi koha q kalojn duke punuar n kt ambient i ndihmon t jetojn m ndryshe momentet e vshtira q mund t kaloj gjithsecila.

  Dhjakon Hektori n fjaln e tij mbi kuptimin e fests s Krishtlindjes kujtoi se: n kt fest ne i bjm shum dhurata njri-tjetrit, por nuk duhet t harrojm se dhurata m e madhe n kt koh sht dhurata q na bri Perndia t gjithve ne: Ai na ka dhn Birin e Tij t vetm, Jisu Krishtin. Shumicn e rasteve ne mendojm kur do t shkojm n jetn tjetr. Por shptimi fillon n kt koh, n kt jet. Krishti na thot n Bibl q: Mbretria e Perndis sht pran jush.

  Bota rreth nesh sht e rrethuar me ligsi, por nj nga emrat e Krishtit sht Emanuel, q do t thot: Perndia sht me ne. Pra, edhe n vshtirsit m t mdha t jets Perndia sht me ne. Ne prpiqemi t prjetojm Krishtin, sepse kur Perndia sht me ne, t gjith jemi t mbushur me paqe, gzim dhe dashuri.

  Ndrsa kryedhjakon Asti tha ndr t tjera se njerzit q kan vizionin se Perndia sht me ne, kan edhe angazhimin se edhe ata do t duhet t jen me T. Vjen nj moment, q fillon dhe nuk mbaron, kur njerzit bjn nj prmbledhje dhe rishikim t jets s tyre pr sa kan br dhe jan duke br tani. Kshtu dhe neve sot kuptojm se dalngadal po mbyllet nj vit dhe po fillon nj vit i ri, i cili krkon edhe nj angazhim t ri, nj vizion t ri, duke menduar se do duhet t jemi edhe ne me Perndin dhe pran Tij dhe kjo mund t bhet vetm me optimizm dhe dashuri pr jetn, t ciln e kemi dhurat nga Perndia.

  Burrat dhe grat e ktij burgu i pritn me ngrohtsi dhe mirnjohje vizitort e rregullt t tyre, prfaqsuesit e Kishs son, q i kujtojn, i vizitojn dhe i ndihmojn me ngrohtsi e dashuri, madje edhe duke ndar gzimet dhe hidhrimet e tyre. Binte n sy dashamirsia, respekti pr t gjith dhe gzimi n urimin e przemrt Krishtlindje t gzuara dhe vit t bekuar.

  Isidor Koti & Sonila Dedja
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 18. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Nxnsit e shkolls shqiptaro-amerikane Protagonistt n Tiran duke pritur Krishtlindjet

  Atmosfera festive e Krishtlindjes nisi t ndihej q n ort e para t mngjesit t dats 19 dhjetor, kur nxnsit e shkolls fillore 9-vjeare shqiptaro-amerikane Protagonistt n kryeqytet, po prgatiteshin pr ta pritur sa m mir Krishtin-Foshnje, prmes nj programi festiv.
  N kt atmosfer t prag Krishtlindjes, si gjithmon prgatitja e par sht ajo e zbukurimit t ambientit, por nxnsit ishin zbukuruar dhe stolisur enkas pr kt program, m shum se do dit tjetr.

  Salla e Muzeut Historik Kombtar n qendr t Tirans ishte plot me prindr, fmij dhe t ftuar t tjer, t cilt prisnin pa durim shfaqjen festive t 160 nxnsve t shkolls Protagonistt. Mes t ftuarve, ishte edhe Kryepiskopi Anastas, i cili gzohej me gzimin e fmijve kt dit t veant pr ta.
  Dritat e bukura shumngjyrshe q shprehin madhshtin e ktyre festave, shoqruar me pankartn Ja Krishti lind, lavdrojeni ishin skena dhe mesazhi kryesor q prcillej n syt e t gjithve. Kjo atmosfer festive nuk mund t jet asgj tjetr vese nj prelud Krishtlindjesh.

  Programi nisi me prcjelljen e mesazheve nga ana e fmijve si pr ti lajmruar njerzit se po afrojn Krishtlindjet dhe duhet t bhen gati, duke i shtuar kshtu edhe m shum gzimin ksaj feste. N vazhdim, nxnsit e ksaj shkolle knduan kng, recituan poezi, luajtn n piano, duke treguar se far kishin msuar gjat gjith vitit n gjuhn shqip, anglisht dhe greqisht dhe duke shprehur njkohsisht edhe talentet e tyre n fusha t ndryshme.
  Aktiviteti ishte nj theksim i atmosfers s gzueshme dhe shpresdhnse q sjell pr mbar botn dhe fmijt n veanti kjo fest kaq e madhe dhe kaq domethnse.

  Isidor Koti
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-12-2008 m 13:18

 19. #18
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Ka ndonjeri ndonje cd me pslame te kenduara nga korret e kishave tona?
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 20. #19
  ***
  Antarsuar
  03-07-2008
  Postime
  846
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Urime te perzemerta per te gjithe besimtaret e krishtere dhe per te gjithe ata qe besojne Zotin.

 21. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Citim Postuar m par nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  Ka ndonjeri ndonje cd me pslame te kenduara nga korret e kishave tona?
  Pashe tek faqja e KOASH qe kete vit kane nxjerre nje CD me kenge per krishtlindje nga korre femijesh:

  http://www.orthodoxalbania.org/Shqip...htypiFrame.htm

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-12-2008 m 15:08

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia E Krishtlindjeve!!
  Nga Jesushaus n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-07-2006, 03:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •