Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Anėtarėsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Respekti familjar

  Tema qe kisha dashur ta diskutojm te nderuar eshte, pse njeriu eshte e nevojshme ta respektoj familjen dhe ne pergjithesi te jete i falenderueshem dhe te kete respekt per njerezit.
  Qfare rendesi ka kjo per jeten e e tije dhe per te arritur aje sukses ne jete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bardhi : 15-12-2006 mė 10:05

 2. #2
  Fine Wine Maska e ildushja
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajėr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Thumbs up

  Citim Postuar mė parė nga Bardhi
  Tema qe kisha dashur ta diskutojm te nderuar eshte, pse njeriu eshte e nevojshme ta respektoj familjen dhe ne pergjithesi te jete i falenderueshem dhe te kete respekt per njerezit.
  Qfare rendesi ka kjo per jeten e e tije dhe per te arritur aje sukses ne jete.
  Fillimisht desha te te thoja urime per temen, shyqyr qe po na hapni ca te hajrit.

  E dyta, varet nga familja.

  Sigurisht familjen ne te cilen ti lind - ti nuk e zgjedh, por eshte e vetmja lidhje biologjike qe ke ne kete bote. Gjaku neper damare te bashkon me ata... dhe nuk i do prej ksaj arsyej, por sepse qekur ke lindur dhe ne jeten ne vazhdim me ata je rritur.

  Familja rrespektohet sepse te rrespektojne, te duan, te kan rritur - ti je mbeshtetur tek ta. Nena te ka bere koken, babai te ka vene buke tek goja, motra dhe vllai (nese ke) te kan formuar personalitetin ne shume menyra, po te jen me te medhenj te kan mbajtur dhe te kan mesuar gjera; nese je me i/e madh/e i ke mbajtur dhe kjo ka te beje me tipin tend.

  Perfundimisht kur behesh nje adult, kur rritesh, nuk eshte e detyrueshme qe ti ti rrespektosh ata, po njeriu e ka ne natyre te doje dicka me te cilen shpenzon shume kohe - nese i do, do ti rrespektosh.

  Per t'ju pergjigjur pyetjes tjeter...
  Kjo ka rendesi neser je tip familjar. Nese do ti kesh aty, te shprehesh hallet, per mbeshtetje apo thjesht nje fjale te embel. Jan ata qe te bejne te ndiesh qe gjithmon do kesh dike. Kur bota te kthen kurrizin, familja (ne shumicen e rasteve) eshte e VETMJA qe nuk te tradheton!!

  Flm.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  Te Pergezoi per temen !!!

  Familja, Eshte ajo qe te mbeshtet ne te gjith gjerat qe ban te mira apo te keqija,Qofshin ato Familja te jep nje shtys me teper per ate cka je duke ber


  IS Member {Familjaret}

  Respekt From BaBa !!!

 4. #4
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  tani nuk kam aq kohe po kjo teme eshte nje nga me te bukurat dhe nga me te respektushmet familja eshrte njeshi lal
  me respekt niku
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 5. #5
  Gjak_Shqiptari_Londer Maska e Fatrii
  Anėtarėsuar
  28-10-2006
  Vendndodhja
  " Para Allahut "
  Postime
  153
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ildushja
  Fillimisht desha te te thoja urime per temen, shyqyr qe po na hapni ca te hajrit.

  E dyta, varet nga familja.

  Sigurisht familjen ne te cilen ti lind - ti nuk e zgjedh, por eshte e vetmja lidhje biologjike qe ke ne kete bote. Gjaku neper damare te bashkon me ata... dhe nuk i do prej ksaj arsyej, por sepse qekur ke lindur dhe ne jeten ne vazhdim me ata je rritur.

  Familja rrespektohet sepse te rrespektojne, te duan, te kan rritur - ti je mbeshtetur tek ta. Nena te ka bere koken, babai te ka vene buke tek goja, motra dhe vllai (nese ke) te kan formuar personalitetin ne shume menyra, po te jen me te medhenj te kan mbajtur dhe te kan mesuar gjera; nese je me i/e madh/e i ke mbajtur dhe kjo ka te beje me tipin tend.

  Perfundimisht kur behesh nje adult, kur rritesh, nuk eshte e detyrueshme qe ti ti rrespektosh ata, po njeriu e ka ne natyre te doje dicka me te cilen shpenzon shume kohe - nese i do, do ti rrespektosh.

  Per t'ju pergjigjur pyetjes tjeter...
  Kjo ka rendesi neser je tip familjar. Nese do ti kesh aty, te shprehesh hallet, per mbeshtetje apo thjesht nje fjale te embel. Jan ata qe te bejne te ndiesh qe gjithmon do kesh dike. Kur bota te kthen kurrizin, familja (ne shumicen e rasteve) eshte e VETMJA qe nuk te tradheton!!

  Flm.
  Pajtohem me mendimin tend se familja eshte e shtrenjte.

  Por nuk pajtohem me ate thenien qe eshte me ngjyre roze ku thua : Perfundimisht kur behesh nje adult, kur rritesh, nuk eshte e detyrueshme qe ti ti rrespektosh ata, po njeriu e ka ne natyre te doje dicka me te cilen shpenzon shume kohe - nese i do, do ti rrespektosh

  RRespekti nuk eshte detyrim ne asnje menyre, RRespekti eshte vullnet, Deshire, ndjenje, falenderim, etj, i thua nese i do do ti rrespektosh , po nese ky nuk i don atehere ky cfare duhet te beje ?
  "Lutja e atyre qe u behet e padrejte, eshte me e shpejte se era"

 6. #6
  Fine Wine Maska e ildushja
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajėr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Fatrii
  Pajtohem me mendimin tend se familja eshte e shtrenjte.

  Por nuk pajtohem me ate thenien qe eshte me ngjyre roze ku thua : Perfundimisht kur behesh nje adult, kur rritesh, nuk eshte e detyrueshme qe ti ti rrespektosh ata, po njeriu e ka ne natyre te doje dicka me te cilen shpenzon shume kohe - nese i do, do ti rrespektosh

  RRespekti nuk eshte detyrim ne asnje menyre, RRespekti eshte vullnet, Deshire, ndjenje, falenderim, etj, i thua nese i do do ti rrespektosh , po nese ky nuk i don atehere ky cfare duhet te beje ?
  Kur thashe une qe rrespekti eshte detyrim??? Po e citoj veten ketu...

  Citim Postuar mė parė nga ildushja
  Perfundimisht kur behesh nje adult, kur rritesh, nuk eshte e detyrueshme qe ti ti rrespektosh ata, po njeriu e ka ne natyre te doje dicka me te cilen shpenzon shume kohe - nese i do, do ti rrespektosh.
  Gjithe te mirat.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 7. #7
  Gjak_Shqiptari_Londer Maska e Fatrii
  Anėtarėsuar
  28-10-2006
  Vendndodhja
  " Para Allahut "
  Postime
  153
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rrespekti Familjar, eshte shume i rendesishem ne Familje, dhe butesia ne familje quhet rrespekt, Rrespekt me te madh meritojne Prinderit ne Familje.
  Ai ose ajo qe nuk tregon rrespekt ndaj familjes se tij, Ai/ ajo eshte ne nje rruge te Gabuar, Ka prej atyre qe e harrojne rrespektin ndaj prinderve sapo te arrijn nje pjekuri, dhe mendojne se nuk kane me nevoje per keshillat e prinderve, Por kjo ndodh vetem nga mendjemadhesia . RRespekti ndaj Familjes dhe sidomos ndaj Prinderve nuk duhet humbur kurre edhe nese do jesh i zgjuar sadoqofte. Ne kete Bote eshte kollaj te gjejsh c'do gje nese ke para, nese ndahesh me Gruan, nuk eshte e veshtire te gjejsh nje Grua tjeter, dhe c'do gje tjeter mund ta gjejsh ne kete bote . Pervec familjes, Sidomos Prinderit kur nderrojne jete. eshte e pamundur te gjejsh prinder perseri, Askush nuk te behet Prind,
  Ne kete bote mund te gjejsh c'do gje tjeter po vetem Nene dhe Baba kurre nuk mund te gjejsh. Familja meriton Rrespekt te madh dhe butesi dhe tolerance.
  "Lutja e atyre qe u behet e padrejte, eshte me e shpejte se era"

 8. #8
  Gjak_Shqiptari_Londer Maska e Fatrii
  Anėtarėsuar
  28-10-2006
  Vendndodhja
  " Para Allahut "
  Postime
  153
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rrespekti Familjar, eshte shume i rendesishem ne Familje, dhe butesia ne familje quhet rrespekt, Rrespekt me te madh meritojne Prinderit ne Familje.

  RRespekti mbi prinderit tuaj, Do te kthehet tek ju!!

  Nje burre u martua dhe gruaja e tij ishte shume e lige, dhe po mundohej qe tja mbushte mendjen burrit qe te vriste babane e tij. po ky burri e kundershtoi fillimisht dhe i thote qe nuk eshte e drejte, por ajo me kembengulje ja mbushi mendjen duke i thene se a po vuan ne kete menyre prej semundjeve, se edhe i vjeter ishte. dhe si perfundim ja mbushi mendjen duke i thene qe nuk i bej dot sherbim , do jetojme te lumtur pa te. dhe ky burri e merr babane e tij dhe i thote sot dua te coj ne mal te shohesh vendin kur ti ke qene ne gjendje te mire qe e shetisje malin perdite . dhe ky thote mire . e merr ky me makine dhe e con ne mal, pastaj e merr per krahu dhe e afron afer nje shkembi te madh, po kur ky plaku e pa ate shkembin i rrodhen lotet , dhe i thote o bir i im , me be nje nder te madh mua , mos me hidh tek ky shkembi, me hidh pak me tutje, sepse ketu eshte vendi ku une kam hedhur babain tim. edhe pastaj djalit te tij i shkuan lotet dhe e mori perseri ne shtepi dhe i beri sherbimin e duhur , se ky mendoi se ky paska hedhur babane e tij , edhe ky po hedh babane e vet , dhe neser djali i tij do hidhte kete po ne te njejtin vend!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fatrii : 15-12-2006 mė 15:00
  "Lutja e atyre qe u behet e padrejte, eshte me e shpejte se era"

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  respekti per familjen dhe ne familje eshte vertete nje ndjenje
  por eshte aq e rendesishme kjo ndjenje sa per disa qe e harrojne kete, thuhet qe eshte dhe detyrim

  une do te shtoja perveē respektit ndaj prinderve nuk duhet ndare asjehere dhe raporti vella & moter

  dmth sipas meje familja=prinder+femije
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 10. #10
  Ma®seli Maska e JaCk_DaniELs
  Anėtarėsuar
  17-05-2002
  Vendndodhja
  As Vet Se Di
  Mosha
  30
  Postime
  925
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime
  Respekte .............
  E kam tė vėshtirė tė gjykoj tė tjerėt , por tė tjerėt e kan tė vėshtirė pėr mos mė gjykuar mua.....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ylli_pr
  Anėtarėsuar
  29-11-2006
  Postime
  316
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese per asgje tjeter, ateher nevojitet respekti sepse te duan shume, familja dhe te afemit.
  Kush ju largu respektit familjar eshte mire ta pyesim se sa perpjete e pat udhetimin ate kohe.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ylli_pr
  Anėtarėsuar
  29-11-2006
  Postime
  316
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bardhi
  Tema qe kisha dashur ta diskutojm te nderuar eshte, pse njeriu eshte e nevojshme ta respektoj familjen dhe ne pergjithesi te jete i falenderueshem dhe te kete respekt per njerezit.
  Qfare rendesi ka kjo per jeten e e tije dhe per te arritur aje sukses ne jete.
  Sa e mire eshte kjo teme, vetem zoti e dije.
  Respekt dhe vetem respekt, sepse nje per te tjeret do te thote shume veti.

Tema tė Ngjashme

 1. Si bėhet bashkimi familjar nė SHBA/USA?
  Nga DhArMa nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 24-11-2015, 11:02
 2. Bashkim familjar nė SHBA,viza ē'ka tutje ???
  Nga zanzi52 nė forumin Shqipe nė SHBA
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-01-2010, 12:34
 3. Bashkim familjar ne SHBA,viza ēka tutje ???
  Nga zanzi52 nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-02-2009, 10:19
 4. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 08:54
 5. Planifikim familjar sipas Islamit
  Nga FLORIRI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-03-2004, 14:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •