Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 70
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-11-2006
    Postime
    16

    Arrow Festivali i Këngës RTSH 2006!

    Kush kengetar e fiton fest( mendim paraprak)
    Ndryshuar për herë të fundit nga KILI : 16-11-2006 më 09:42 Arsyeja: GERMAT

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-11-2006
    Postime
    16
    Kengetaret jane> KUJTIM PRODANI,XHO ARDIT FEJZO,AMARDA ARKAXHI,EVIS MULA,SAJMIR BRAHO,MARIZA IKONOMI,ARBER ARAPI,ROVENA STEFA,ELIZA HOXHA,JONIDA MALIQI,ALBERIE HADERGJONAJ,SAJMIR CILI,TONIN MARKU,ENKELEIDA KODRA,VOLTAN PRODANISONILA MARA

  3. #3
    Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    121
    Njeri me i keputur se tjetri...
    Kam hequr dore nga festivali disa vjet me pare! Shume bajat per mendimin tim.
    Per te dhene nje mendim duhet te degjosh kenget me perpara, apo jo?
    So the **** whaaaat??!!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e 007uk
    Anëtarësuar
    20-08-2006
    Vendndodhja
    planet earth
    Postime
    94
    Jam plotesisht dakort me mendimin tend,Poison_Ivy,rtsh ndiqeshe nga e keqja se s'kishim kanale te tjera se na i kishte ndaluar xhaxhi.....,por ne te njejten kohe,po nga e keqje,ishe i detyruar,te shikoje edhe festivalin,...po nga e keqja..rtsh se te tjerat

  5. #5
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Smile

    KUJTIM PRODANI,XHO ARDIT FEJZO,AMARDA ARKAXHI,EVIS MULA,SAJMIR BRAHO,MARIZA IKONOMI,ARBER ARAPI,ROVENA STEFA,ELIZA HOXHA,JONIDA MALIQI,ALBERIE HADERGJONAJ,SAJMIR CILI,TONIN MARKU,ENKELEIDA KODRA,VOLTAN PRODANISONILA MARA

    E para nga i gjete emrat?

    E dyta...fitues nuk mund te parashikohet dot (sepse vitin e kaluar u be nami kur nje kenge skandaloze fitoi mbi disa te tjera qe ishin disi me te mira.)

    Por, kengetaret e mia te preferuara jane: Evis Mula, Mariza Ikonomi dhe Alberie Hadergjonaj.

    Jonida, nqs ka kenge koti sic ka pasur gjithmone...nuk fiton gje. Vetem ndonje hit super e shpeton kete, ndryshe me ato melodite qe zgjaten pa mbarrim, nuk fiton dot. S'ka nxjerre asnje kenge te mire qe ja vlen per t'u permendur.

    Rovena, kot fare...karjera e saj eshte e bazuar trecereku ne kenge te huazuara, mendoj se do e kete veshtire te kendoje nje origjinale serish.

    Evisi, nqs e ka prape etno nuk do fitoje gje, se ju mbush kupa edhe etnove ne festival pas Ledines dhe Luizit. Kenga e saj e fundit "E Dua Kengen" ka qene me e mira qe ka pasur, por c'e do, etno.

    Mariza, kjo duhet te ndryshoje stil urgjentisht sepse kenget nuk jane aq te fuqishme sac duhet te jene. Kenga e saj me e mire ka qene "Pjano E Vjeter" dhe "Nuk Dua Te Jem"...te tjerat, ehh jo dhe aq.

    Alberie mund t'a fitoje kollaj nqs ka kenge te mire, i pershtatet c'do rryme sepse zeri i forte dhe prezenca moderne e ndihmon. Vetem t'i largohet kengeve humanitare, sepse ka fituar njehere me nje kenge te tille ne 1998...kshuqe i duhet dicka rreth dashurise. Kjo i qan baladad...kush e harron dot "Jeta S'eshte Loder" apo "Kitara", oh, dhe kengen e saj energjike fantastike bombastike "Lozonjare".

    Per mua, Alberie Hadergjonaj ja merr, eshte mbreteresha mes princeshave.
    As qe du me dit!

  6. #6
    Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    121
    Alberia, mi goce, nuk ka menje me i knu dashnis, se e ka burrin n'burg. Kot tashti...

    Per mua Mariza me mire. Te pakten tani me kete albumin e ri e ka hequr ate velin e gjasme metalares se pervuajtur qe ka pasur. Ta veshi e ta ngjeshi ai joni Peci dhe...edhe nje gote vere nga mbrapa...se zerin e ka pasur gjithmone ajo, nuk ke c'i thua...
    So the **** whaaaat??!!

  7. #7
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Cool

    Mariza nje here filloi si Laura Pausini, pastaj ndryshoi u be si metal i skadum, tani albumin e ri nuk ja kam degjuar, po nqs e ke ma co me PM nqs mundesh.

    C'fare i ka bere burri Alberies...sikur u merrte me biznese te rrezikshme ai me duket??
    As qe du me dit!

  8. #8
    Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    121
    Koli e?
    Me nrog!
    Gjynaf e zeza se i kane ngelur gocat asaj per ti rritur.
    So the **** whaaaat??!!

  9. #9
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Smile

    Hajt mo kshu shkojn keto pune...po me siguri ai qe eshte marr me drog do kete ca qypa te futur me ndonje koder a ndonje mal, Alberija do jete duke bere pall lol. U duk vitin e kaluar ne fakt qe deshi t'a fitonte festivalin po nuk e kishte kengen ne nivelin ku duhet per te fituar...po edhe ai Luizi o Zot, ai ishte katastrof fare.
    As qe du me dit!

  10. #10
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Thumbs up

    Përzgjidhen këngët pjesëmarrëse në Festivalin e RTSH-së. Çfarë rezervojnë organizatorët për përvjetorin e 45-të të historisë së këngës së lehtë shqiptare

    45 vjet festival në RTSH, Zaret e para u hodhën



    Alma Mile

    Një festival që në ngjizje po pretendon që ta vendosë në vend të vet çdo gjë: krijimtarinë, debutimin dhe festën. Në përfundim të punës disajavore, redaksia e muzikës pranë Radio Televizionit Publik Shqiptar përzgjedh këngët pjesëmarrëse në edicionin e 45-të të Festivalit të Këngës. Përveç këngës duhet menduar dhe për festën, pasi ky është përvjetor i madh për ngjarjen muzikore që tradicionalisht është mbajtur çdo fund dhjetori. Kjo i ka shtyrë organizatorët të mendojnë për plot pesë ditë festival, ku tri i përkasin garës së këngëve për vitin 2006 dhe dy të tjera si homazh për historinë që mbërriti deri në këtë ditë. Një natë “Gala” për të kujtuar 45 vjet këngë në Radio dhe Televizion dhe një natë televizive vetëm për këngëtarët e rinj.

    Kështu pra ndarja është bërë e qartë për këtë vit: këngëtarët “big” më vete dhe të rinjtë më vete. Redaksia e festivalit, e drejtuar nga kompozitori Edmond Zhulali, përzgjodhi 30 këngë që vijnë përmes zërave të njohur të Arbërie Hadërgjonajt, Mariza Ikonomit, Evis Mulës, Jonida Maliqit, Kujtim Prodanit, Saimir Brahos, Arbër Arapit, Enkelejda Kodrës e cila vjen nga Italia për të kënduar një këngë të Gjergj Lekës (ish -bashkëshortit), etj. Pas një periudhe të gjatë mungese i kthehet festivalit edhe një nga këngëtarët më në zë të kësaj skene, që bëri emër me këngë të tilla si “Sytë e tu”, “Pranvera me një lule nuk vjen”, “Toka e diellit”, etj. Bëhet fjalë për Frederik Ndocin i cili jeton dhe ka një karrierë si këngëtar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

    Surprizë përbën pjesëmarrja edhe e Alban Skënderaj, tashmë ikonë e Festivalit “Top Fest” si dy herë fitues i tij. Hyrja në konkurrim e Skënderajt si kantautor ka nisur të përflitet pa u nxehur akoma atmosfera e garës si kandidat i lakuar për Festivalin Evropian.

    Ndër emrat e krijuesve bie dukshëm në sy mungesa e kompozitorëve Shpëtim Saraçi e Alfred Kaçinari, por ka të tjera prurje emrash të konsoliduar si Adrian Hila, Osman Mula, Petrit Tërkuçi, Gjergj Leka, Luan Zhegu, Pirro Çako e Sokol Marsi. Ndërkaq autorët e teksteve janë po ata që nuk lëvizin nga istikami i vargjeve të festivalit të dhjetorit: Zhuliana Jorganxhi, Agim Doçi, Arben Duka, Jorgo Papingjit, por edhe Timo Flloko, Pandi Laço, Agron Tufa, etj. Kësaj liste prej 30 këngësh do t’i shtohen edhe dy të tjera, që do të përzgjidhen nga konkursi i të rinjve. Kjo do të jetë ajo natë me vete e cila e regjistruar do të shfaqet në ekranin e TVSH-së në datën 20 dhjetor. 20 janë këngët e këtij seksioni ku i është lënë hapësirë këngëtarëve debutues. Nga këta do të zgjidhen vetëm dy fitues të cilëve më pas do t’iu jepet e drejta të konkurrojnë të barabartë me çdo këngë tjetër të festivalit.

    Redaksia e muzikës në RTSH mbërriti në këtë fazë nga seleksionimi i 85 krijimeve të paraqitura. Mes të skualifikuarve mësohet të ketë pasur edhe emra të njohur si Soni, Stine, Kozma Dushi, etj. Sipas drejtorit artistik, Edmond Zhulali, pretendohet që ky edicion të jetë tërësisht i veçantë, jo vetëm sepse është një përvjetor, por mbi të gjitha në paraqitjen artistike. Me qëllim që nga ky edicion të dalë një këngë e denjë për të prezantuar muzikën shqiptare në skenën e Festivalit Evropian.

    Hajde te shofim se c'fare do kete ndonje te re...

    Per mua, pas kesaj qe lexova...Alban Skenderaj fiton. E kane si uje te kulluar te shkretin.
    As qe du me dit!

  11. #11
    Mi lav ja. Maska e Eminemka
    Anëtarësuar
    27-06-2004
    Vendndodhja
    Boston,Ma ( me white-shefqetin--shadow))) :)
    Postime
    464
    pfffff pa dgju kenget ca te themi ne ,...............


    apo e ke per pamje ti kshu
    “Sometimes it's the smallest decisions that can change your life forever.”

  12. #12
    TiRoNce Ose Herga Maska e Michelle
    Anëtarësuar
    29-08-2006
    Vendndodhja
    Endless Sorrow
    Postime
    165
    Me falni nqs jam ne temen e gabuar por a mund te me gjeni tekstin e kengesrahet e tua do jem- West Side Family
    Do isha shume mirenjohese
    bye bye from Michelle
    Nuk duhet vetem te vdesesh fizikisht qe te jesh "pa jete"...

  13. #13
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    Citim Postuar më parë nga Michelle
    Me falni nqs jam ne temen e gabuar por a mund te me gjeni tekstin e kengesrahet e tua do jem- West Side Family
    Do isha shume mirenjohese
    bye bye from Michelle
    Krahet e tua do jem - WSF

    Ngrihesh fillon ecen
    Kur gjunjet ty ste mbajn
    Ti qan Brenda vetes
    qesh per t’mos u par
    Je derrmuar
    Tani po zvarritesh
    Por ke kembe te forta
    Ke filluar qe te rritesh

    Furtun ke para vetes
    Por mbahesh perseri
    Ti se di se cdo te thot
    Po ke rrug ne marrezi
    Ne mes mbaron gjitchka
    Si nje film qe sapo pritet
    Ky film po vazhdon
    E ty ste fshin dot me vitet
    Te shtrrengoj fort
    Te prek
    Te puth
    Ti je ti
    Un rrugen prap vazhdoj
    Por kam lot ne syte e mi
    Me dhemb zemra qe ste kam
    Por shpirt une ty te kam
    Cdo dit prap me ty lind
    Dhe eshte fal teje qe un jam

    Me ler te jem ti
    Nese neser sdo te jesh
    Me ler te shoh ne sy
    Nese sy nuk do te kesh
    Me mer
    Me jep force
    Rrugen time tek ti
    Gjith rruget e zemres time
    Ecin me cojn tek ti

    Rref
    Krahet e tua do jem
    Kur ti force mos te kesh
    Do te vi e do te mbaj shpirt
    Gjersa dhimbja te shkoj tej
    Syte e tu do te jem
    Erresir mos te ndjesh
    Do te flas me zerin tend
    Te kam jet
    Te kam perjet
    Krahet e tua do jem
    Perqafimin do ndjesh

    Do jetoj me frymen tende
    Sa edhe fundi frik te ket
    Dhe ne endrra me vjen
    Per cdo nat shpirti ndjen
    Doren tende ne trrupin time
    Perkedhel embel me flet
    Krahet e tua do jem

    Flet te bardha shoh
    Ne librin e jetes time
    Si nje shpirt I burgosur
    Qe mban frmen me kujtime
    Mundohem te jem pa ty
    Neper turma I harruar
    Nje njeri qe nuk jam
    Por dikur kam egzistuar
    Jet kam nga buza jote
    Me ty pran
    Un e ti ishim dikur
    Perjetsisht te pandar
    Kur qeshje
    Qeshje dhe afroheshe pran meje
    Flisje, humbisje
    Ne puthje e metej
    E rrembej qenjen time
    Gjithcka ishte e ditur
    Do jemi prap bashk
    Kurr mos thuaj kurr
    Fati gjithmon ecen
    Per ku jo nuk e di
    Por di qe
    Rruget e zemres time
    Me cojn tek ti

    Rref

    God is coming and SHE is mad

  14. #14
    TiRoNce Ose Herga Maska e Michelle
    Anëtarësuar
    29-08-2006
    Vendndodhja
    Endless Sorrow
    Postime
    165
    Milaniste shume shume faleminderit dhe respekte
    Nuk duhet vetem te vdesesh fizikisht qe te jesh "pa jete"...

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Poison_Ivy
    Njeri me i keputur se tjetri...
    Kam hequr dore nga festivali disa vjet me pare! Shume bajat per mendimin tim.
    Per te dhene nje mendim duhet te degjosh kenget me perpara, apo jo?
    100% dakord,
    as qe e meriton te quhet festival.

  16. #16
    Ne bregdet Maska e Asriana
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    186
    Festivali i fundvitit eshte nje eveniment qe ka edhe ai rendesine e vet.Per mendimin tim nuk mund te ecet me supozime se kush mund te fitoje dhe kush jo,sepse festivali ende nuk eshte transmetuar,dhe kenget nuk i kemi degjuar akoma,une personalisht shpresoj qe te fitoje ajo kenge qe e meriton vertet cmimin,pa ndermjetesime manovrash nga me te ndryshmet per ti dhene cmimin ndonje kenge qe nuk e meriton

  17. #17
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    100% dakord,
    as qe e meriton te quhet festival.

    Ja se sa patriota jeni mor vellerez e morta shqiptare !!!! Te vetmin festival qe ka kombi yne si tradite me se 30 vite , juve nuk doni as emrin tia degjoni !!!
    Xhorxh Gordon Bajron ka thene " Qeshi me punet e tjereve , vetem pse smundem me qa " - keshtu ndjehem une me fjalet e juaja te pa pjekura fare .
    Turp te keni qe quani veten shqiptare , se si duket juve me shum ju pelqen festivali i kenges greke dhe ai i San Remos .

    Nje rilindas i njohur ka thene " Ah shqiptare te mjere qe u ka zene koka ere " dhe aq shum ere u ka zene sa qe jeni duke me qelbur ajrin ketu ku jam .

  18. #18
    Bl3®i Maska e Bl3ri
    Anëtarësuar
    06-01-2006
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    1,277
    Nga gjithe keto kengetare : KUJTIM PRODANI,XHO ARDIT FEJZO,AMARDA ARKAXHI,EVIS MULA,SAJMIR BRAHO,MARIZA IKONOMI,ARBER ARAPI,ROVENA STEFA,ELIZA HOXHA,JONIDA MALIQI,ALBERIE HADERGJONAJ,SAJMIR CILI,TONIN MARKU,ENKELEIDA KODRA,VOLTAN PRODANISONILA MARA
    Njoh vetem Rovenen , Marizen, Evis Mulen, Alberien, Elizen, Joniden,
    Me pelqejn disa kenge nga keto kengetare por per ne EuroVision duhet nje kenge bukur e mire per te arritur sukses vendi yne ne kete rast Shqiperia sepse edhe pse sjemi te bashkuar ne prap anojm nga vendi yne
    Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa
    Ja se sa patriota jeni mor vellerez e morta shqiptare !!!! Te vetmin festival qe ka kombi yne si tradite me se 30 vite , juve nuk doni as emrin tia degjoni !!!
    Xhorxh Gordon Bajron ka thene " Qeshi me punet e tjereve , vetem pse smundem me qa " - keshtu ndjehem une me fjalet e juaja te pa pjekura fare .
    Turp te keni qe quani veten shqiptare , se si duket juve me shum ju pelqen festivali i kenges greke dhe ai i San Remos .

    Nje rilindas i njohur ka thene " Ah shqiptare te mjere qe u ka zene koka ere " dhe aq shum ere u ka zene sa qe jeni duke me qelbur ajrin ketu ku jam .
    ç'hyn patriotizmi me nje festival qe eshte qesharak tashme,
    festivali ishte kur ishte, vite me pare ku merrnin pjese kengetare te vertete artista , jo si sot kur kenget dhe kengetaret e rinj ta shpifin , te bejne me dhimbje koke.

    Sa per info festivali i sanremos nuk me ka pelqyer ndonjehere , as kenget e reja sot ne rang nderkombetar. muzika ishte kur ishte, sot ka vdekur.

    Vetem thirri mendjes se te jesh shqiptar apo patriot nuk do te thote te te pelqeje festivali.

  20. #20
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119

    Festivali i Kenges 2006! Nje hap drejt Eurovisionit 2007




    Kanali televiziv RTVSH ka shpallur listen e 30 kengetareve qe do marrin pjese ne Festivalin e 45'te te kenges.Fituesi i ketij festivali,edhe kete vit do perfaqesoje Shqiperine ne Eurovizionin e vitit te ardhshem (nga fundi i muajt Mai) Vitet e kaluara fituesi/ja eshte vendosur 50% ne baze te televotave dhe 50% ne baze te jurise.Ka te ngjare qe nje sistem i tille te perdoret perseri kete vit.

    Kengetaret qe do konkurojne per te fituar te drejten e prezantimit te Shqiperise ne Eurovision 2007 jane

    Kujtim Prodani
    Mateus Frroku
    Joe Ardit Fejzo
    Amarda Arkaxhi
    Samanta Karavelo
    "Sfinksi"
    Sonila Mara
    Erion Korini
    Evis Mula
    Gerta Tafa
    Andi Kongo
    Saimir Cili
    Etmond Mancaku
    Saimir Braho
    B. Mehmeti, M. Ymeri
    Rovena Stafa
    Tonin Marku
    Mariza Ikonomi
    Ervin Bushati
    Alban Skenderaj
    Eliza Hoxha
    Silva Gunbardhi
    Frederik Ndoci
    Jonida Maliqi
    Gerta Koci
    Alberie Hadergjonaj
    Enkeleida Kodra
    Arber Arapi
    Rosela Gjylbegu
    Voltan Prodani


    Ne vitin 2004 Shqiperia fitoj vendin e katert ne naten gjysmefinale te Eurovisionit me kengen e Anjeza Shahinit The image of you,e cila perfundoj ne vendin e shtate ne naten finale.Nje vit me pas Shqiperia arriti veten ne pzicionin e 16'te me kengen e Ledina Celos Tomorrow I go. Ndersa kete vit Shqiperia u paraqit per here te pare me nje kenge te kenduar ne gjuhen tone nacionale,nga Luiz Ejlli.Kenga Zjarr e ftohte arriti vetem vendin e 14'te ne naten gjysmefinale,duke humbur te drejten e konkurimit ne naten finale.Keshtu qe edhe vitin e ardhshem Shqiperise i duhet te konkuroje ne gjysmefinale fillimisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BvizioN : 10-12-2006 më 08:34
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Festivali i kenges RTSH 2008
    Nga BvizioN në forumin Muzika shqiptare
    Përgjigje: 57
    Postimi i Fundit: 06-02-2009, 19:43
  2. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 07-04-2007, 12:41
  3. Festivali i Kenges Kishtare - Kosove
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-06-2006, 16:47
  4. Festivali i Këngës në RTSH 2005
    Nga Xhuxhumaku në forumin Muzika shqiptare
    Përgjigje: 51
    Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17
  5. Nga Festivali Kenges 2002
    Nga Brari në forumin Muzika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 20-01-2003, 02:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •