Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671

    Si mendoni...?

    Si mendoni, a eshte ne gjendje njeriu qe te zhvilloje shqisa te tjera? A shte ne gjendje njeriu qe te zbuloje aftesi te tjera? P.sh. te komunikoje me ane te telepatise, ose ndonje tjeter aftesi qe mendoni se mund ta fitojme me vone, ashtu sikurese zhvilluam aftesine per te folur dhe komunikuar me ane te fjales.
    Thuhet qe ne veme ne perdorim nje perqindje fare te vogel te trurit.
    Si mendoni, a do te mund te arrijme ta rrisim kete kapacitet?
    Pon nese e rrisim, a do te mund te bejme gjera qe sot ne s’mund ti imagjinojme, apo e kemi arritur maksimumin tone?

  2. #2
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Si jo! Njeriu do ndryshoje cdo sistem te jeteses ne te ardhmen...sikur ne qe nuk e kemi imagjinuar para 100 vjeti qe njeriu nuk mund te shpifk teknologji te flututoj, sikur para 50 vjeti as ne enderr nuk e kemi pa qe nje dite njeriu mund te dal jashte planetit Toke e per shume gjera tjera ka qe nuk i kemi imagjinuar qe do ndodh por ja ku jemi sot.

    Tash lufterat jane ndal tash njerezit do te avancojne me hapa te shpejta nuk mendojne me per lufte por per shkence.

    Une per nje gje jam i sigurte qe njerezimi ne 100-150 vjetet e fundit do ta arrij te zgjate jetegjatesine p.sh ne sot moshen mesatare e vdekjes e kemi 60 (para 1000 vjeti ka qene 40 vjeq mosha mesatare), kurse te ardhmen do ta shumefishojne jetegjatesine mund ta bejne ndoshta 500 apo 1000 vjet moshen mesatare...vetem shkaku u gjet pse njerezit plaken me shpejte spom kujtohet tash emri i gjenit qe u zbulua tash te ardhmen njerezimi do nderhyje kete aspekt.

    Pastaj sistemi i jeteses do te ndryshoje me shpejt, tash 30 vitet e ardhshme ndoshta shumica e kufijve te shteteve evropiane do te shkrihen ne nje, pastaj pas ketij procesi vijne ndryshime te tjera te sistemit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 11-12-2006 mė 15:53

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671
    GL_Branch, per keto qe the ti edhe une jam i bindur.

    Pyetja ime kishte te bente me trurin tone.
    A eshte ai ne evoluim e siper, apo ka arritur maksimumin e tij?
    A do te zhvillojme aftesi te tjera (sic eshte psh ajo e te folurit, sepse rraca njerezore ekzison pre qindra mijera vjetesh por flet prej pak dhjeterash) apo i kemi zhvilluar te gjitha?

  4. #4
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    Njeriu eshte nje qenie inteligjente dhe si e tille eshte e afte te perthithe sa me shume njohuri......perderisa ne gjate kalimit te viteve kemi mesuar shume gjera qe nuk i dinim me pare kjo do te thote se kemi per te mesuar akoma me teper ne te ardhmen.....ky lloj evolucioni eshte i pashmangshem perderisa ne perpiqemi te mesojme gjera te reja...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anėtarėsuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    Maksimumi i evolimit nuk do te thot gjimon te mesosh gjera te reja. pershembull njeriu e ka prejardhjen nga qenie te cilat kishin shum me te zhvilluar nuhatjen dhe me pak te zhvilluar shikimin, sot njerzit nuk mund te nuhasin aq mir. Cdo nryshim dhe cdo aftesi tjeter qe njerzit mund te ken ne te ardhmen duhet te jet per arsye te adaptimit ne avantazh te tyre ne natyr, ashtu sic ka ndodhur me cdo atribut tjeter qe njerzit kan fituar gjat evolucionit.

  6. #6
    Ndersa une mendoj qe ne ka pjese te njeriut qe eshte ende e pazhvilluar mire dhe qe ka shume vend per tu cuar ne stade akoma me te larta, ai eshte truri dhe ndergjegja e tij.
    Te kesh nje tru per te krijuar mendime dhe ti artikulosh me fjale nuk do te thote qe ska vend per zhvillim te metejshem. Hapi me i madh per njerezimin do jete kur te ndryshoje qendrimin e tij ndaj qenieve te tjera njerezore dhe sidomos ndaj mjedisit dhe natyes ku jeton. Vetem atehere truri njerezor dhe si rrjedhoje dhe ndergjegja e tij do arrij ato stade qe me te drejte quhet ndergjegja kozmike dhe qe perfshin harmonine perfekte te qenies me natyren dhe me cdo gje qe e rrethon.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Mendoj se po.
    Truri i njeriut eshte pak i njohur, krahasimisht me organet e tjera. Nderkohe qe dihet qe truri emeton vale elektromagnetike. Sa eshte ne gjendje nje tru tjeter t'i perceptoje ato, eshte e panjohur, po aq sa e panjohur eshte edhe subkoshienca e njeriut, nderkohe qe kemi te dhena edhe per shfaqje te telepatise.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    mendoj , qe raca njerezore nuk mund te jete ne gjendje te shfrytezoje 100per qind aftesite e trurit te tij.
    ne veme ne pune vetem nje perqindje te vogel te aftesive tona mendore dhe ghithe shqisave te tjera qe permban truri . kjo gje eshte mister dhe nuk dihet arsyeja.

    une jam i bindur qe ne mund te kemi aftesi shume here me te medha nga keto qe kemi .
    njerezit dikur kane mundur te komunikojne dhe kuptojne ghuhen e kafsheve .
    kane aritur te veshtrojne ne boten e padukshme te shpirterave .
    mendoj qe te ghitha ato mrekulli qe i pershkruan feja ne te ghithe boten qe jane bere nga njerezit , mund te shpjegohen shkencerisht dhe jane bere vetem nepermjet aftesive te trurit , duke shfrytezuar njeren nga shqisat kryesore te trurit ,
    deshiren ose duke urdheruar trurin per te aritur te ndodhe mrekullia.
    nuk jam ne gjendje te arij te shpjegoj ashtu sic duhet keto fenomene , por nese truri yne do funksiononte 100 per qind , nuk do ishte ne gjendje te mbijetonte ne kete forme jete ose ne kete bote midis se mires dhe se keqes .
    ate qe feja e quan besim , shkenca mund ta quaj njeren nga aftesi te trurit .
    une jam i bindur qe te dhenat fetare per mrekullite mund te shpjegohen dhe shkencerisht dhe jam i bindur ghithashtu qe kemi nje prejardhje hyjnore te nje krijuesi te plotfuqishem dhe kemi ngjashmeri me kete krijues dhe me nje tjeter bote dhe me te tjera ligje natyre .
    zoti , krijuesi tha , le te behet dielli dhe dielli u be; u be dhe u krijua nga asgje , dhe fuqia e fjales se tij u realizua .
    nuk e di por te kjo gje une shoh ngjashmeri me natyren e aftesive tona trurore .

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    107
    ej shoku njeriu eshte shtaza qe i pershtatet cdo lloj situate po e perseris cdo lloj situate me te vetmin qellim mbijetesa e tij ne fund te fundit kjo eshte qe na dallon nga cdo qenie tjeter ne globe

Tema tė Ngjashme

  1. Cfare mendoni per Hitlerin dhe "Mein Kampf"
    Nga wittstar nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 06-02-2011, 20:15
  2. A mendoni tė ktheheni nė Shqipėri ?
    Nga Arbushi nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 189
    Postimi i Fundit: 10-01-2011, 07:06
  3. Cfare mendoni pėr lakuriqėsinė e femrave shqiptare?
    Nga vesaaa nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 454
    Postimi i Fundit: 05-12-2010, 16:02
  4. Pyetesor: Si mendoni...?
    Nga gea_07 nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2007, 18:47
  5. C'ka mendoni per fatin e juaj?
    Nga I_DREJTI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 27-09-2004, 07:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •