Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Piramida edhe ne Shqiperi?!?

  Ndoshta ky eshte nje budallallek me bri, por gjithsesi forma e ketij mali te le pa mend sepse nese keni pare fotot e piarmaides se Bosnjes nga larg, atehere do shikoni nje ngjashmeri te madhe.

  Ne rrugen nacionale qe del nga Elbasani ne drejtim te Kapshtices Q.Thanes..(ne te djathte kur iken nga Elbasani dhe ne te majte kur hyn), ndodhet edhe mali te cilin kam fotografuar. Ai quhet Vilaj eshte diku aty prane Krastes ne zonen e Shushices (nuk ka lidhje me Lumin e Vlores..eshte tjeter). Gjithashtu ka edhe plot forma te tjera qe te ngacmojne imagjinaten per trajten e tyre piramidale...keto i vura re ne rrethinat e Elbsanit dhe ne rrugen e kerrabes, por ky eshte mali qe duket me i ngjashem me nje piramide. Interesante eshte se nuk e ka ate pamje vetem nga nje ane por si te tille e shikon nga te pakten tre ane.

  sidoqofte kjo eshte thjesht nje hipoteze ...por edhe po te thoje para disa vitesh qe en Bosnje ka piramida, do te merrnin per te cmendur..

  me ngacmoi edhe emri i tij V-IL-AJ i ngjashem me Hyllaj, nje emer qe te gjithe e dine se ka dhene trajtat si psh iliada...Wilusa etj..

  per mendimin tim nese ka nga ata qe kane njohuri per astrologjine mund te behet nje kerkim per kordinata duke e lidhur me koordinatat e asaj qe eshte gjetur ne Bosnje ose dhe me te tjera..nese ka pasur ne bosnje, pse mos kete edhe ketu apo ka pak kodra e male Shqiperia...te llogaritesh qe mund te jene 8-12 000 vjecare nuk te ngelet vetem ti gjesh nga forma....ose te kesh hartat e Aleksandrit :-)....sidoqoft mos harroni se shqiperia ka ndertime ciklopike qe nga kalate e deri te muret rrethuese....
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Nga se te jete mbuluar ne ate kuote ? Ajo e Bosnies vjen si me natyral koder. Shume interesante kjo forma, qe thyhet direkt ne nje trekendesh perfekt.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Une i vizitova ato vende permes google earth dhe nuk vrejta diē te ngjajshme sipas fotos.
  Po edhe ajo foto tregon ēarte se eshte koder natyrore, poashtu e ka formen edhe maja e Sharrit etj....

 4. #4
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Barat mos harro qe Villaj duhet te rrjedh nga fjala Villa.....e duhesh ta dish shume mire qka dth villa (qe eshte fjale joshqiptare).

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per rastin ne fjale nuk kam cte them, por jam i bindur se territori shqiptar eshte i mbushur me te fshehta te ketij karakteri.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2006
  Vendndodhja
  hamburg
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a mundeni te na tregoni se per cka behet fjale ne kete pjese te bregdetit .

  lat=39.7908722222, lon=20.0016944444

 7. #7
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Nuk besoj se ka shume njerez qe dine se edhe ne Itali ka piramida (dyshohet se jane po aq te lashta sa ato te Egjiptit). Jane pikeriht tre piramida q u zbuluan ne 2 j t vitit 2003 ato qe thyen dhe akullin, qe zoteronte mbi mosbesimin e ketyre strukturave ne gadishullin italik. Ne vije ajrore ato ndodhen 40 km larg nga Milano. Kane te njejtin drejtim apo shtihen ne te njejtin segment me piramidat e Gizes dhe drejtimin e Orionit. Jane te ndertuara me gure, por ka kalaur shume kohe dhe bimesia i ka fshehur krjtesisht (ne fotot qe po postoj as nuk dallohen fare, por ...aty jane poshte bimeve dhe dheut-BARAT).
  Permasat e tyre jane te konsiderueshme deri ne mbreslenese.E vetmja gje e sigurt eshte se jane me te lashta se 3000 vjecare (minimumi i moshes s tyre, pra pre-latine-BARAT).
  Piramida kane ndertuar edhe ne greqine e lashte ata qe banonin e qe nuk e banojne me ate toke...
  Ne foton qe po jap ne postim tregohet se ndertimi i piramidave mendohet te kete patur nje shperndarje te perllogaritur ne detaj, shperndarje qe dmth se nuk ishin ndertime kulti, por mund te kene qene ndertime qe sherbenin per dicka me te madhe, ndoshta qe kishte lidhje me energjine geomagnetike dhe ate te universit. Nisur nga kjo lloj llogarie, pra nga ky sistem ndertimesh i cili ka lene shenja ne te tera vendet fqinje si Itali, Greqi e Bosnje se fundmi, pse mos te kete nje mundesi qe edhe ne shqiperi te gjenden ndertime te kesaj natyre. Shikoni sa pa forme jane ato qe u gjeten ne Itali e megjithate jane piramida...
  A mund te kete ndertime te tilla ne Shqiperi..??
  Ate do e tregoje koha, pavarsisht besimit tone apo romuzeve te dikujt..

  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  ne foto tregohet drejtimi i piramidave te italise me Gizen si dhe ato vete (shigjetat). shkallet ne foton e vogel jane pikerisht pjese e tyre.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e terili
  Anėtarėsuar
  04-02-2007
  Vendndodhja
  jashte atedheut
  Mosha
  40
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Ndoshta ky eshte nje budallallek me bri, por gjithsesi forma e ketij mali te le pa mend sepse nese keni pare fotot e piarmaides se Bosnjes nga larg, atehere do shikoni nje ngjashmeri te madhe.

  Ne rrugen nacionale qe del nga Elbasani ne drejtim te Kapshtices Q.Thanes..(ne te djathte kur iken nga Elbasani dhe ne te majte kur hyn), ndodhet edhe mali te cilin kam fotografuar. Ai quhet Vilaj eshte diku aty prane Krastes ne zonen e Shushices (nuk ka lidhje me Lumin e Vlores..eshte tjeter). Gjithashtu ka edhe plot forma te tjera qe te ngacmojne imagjinaten per trajten e tyre piramidale...keto i vura re ne rrethinat e Elbsanit dhe ne rrugen e kerrabes, por ky eshte mali qe duket me i ngjashem me nje piramide. Interesante eshte se nuk e ka ate pamje vetem nga nje ane por si te tille e shikon nga te pakten tre ane.

  sidoqofte kjo eshte thjesht nje hipoteze ...por edhe po te thoje para disa vitesh qe en Bosnje ka piramida, do te merrnin per te cmendur..

  me ngacmoi edhe emri i tij V-IL-AJ i ngjashem me Hyllaj, nje emer qe te gjithe e dine se ka dhene trajtat si psh iliada...Wilusa etj..

  per mendimin tim nese ka nga ata qe kane njohuri per astrologjine mund te behet nje kerkim per kordinata duke e lidhur me koordinatat e asaj qe eshte gjetur ne Bosnje ose dhe me te tjera..nese ka pasur ne bosnje, pse mos kete edhe ketu apo ka pak kodra e male Shqiperia...te llogaritesh qe mund te jene 8-12 000 vjecare nuk te ngelet vetem ti gjesh nga forma....ose te kesh hartat e Aleksandrit :-)....sidoqoft mos harroni se shqiperia ka ndertime ciklopike qe nga kalate e deri te muret rrethuese....
  o cuna po mos ja fusni kot tani , gjej mal dhe ta quajme piramide ! jemi katandis si greket shif mal dhe opa..... qenka nje piramide tjeter.

  greku para se te behej grek ishte ARBER domethene pellazg... grek do te thote ARBER i qytetruar

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ajo eshte detyre e arkeologut ta vendosi. Nese ka dikush nje ide perkatese ne kete subjekt shkon dhe e verifikon. BARAT madje po e ben publike ne nje forum kete gje. Nuk e kuptoj problemin tend ?!
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga terili
  o cuna po mos ja fusni kot tani , gjej mal dhe ta quajme piramide ! jemi katandis si greket shif mal dhe opa..... qenka nje piramide tjeter.
  Ce ore, nuke jane Grekte ata qe ku kane hipothesuar u ka dale Piramide per verteti? Po nuk mesove nga suksesi pe nga do mesosh?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #11
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Per sa i perket Piramides se Bosnjes me c'fare di une nuk eshte arritur ne nje perfundim te carte rreth saj!Ka shume faktore qe e hedhin poshte teorine e egzistences se "Piramidave" te tillla si ajo e Bosnjes dhe kjo ne Shqiperi.

  Shtrohet pyetja... nese me te vertete kjo (apo ajo e Bosnjes) eshte Piramide...atehere pse eshte e mbuluar me dhe?? Te gjithe i dime ligjet e natyres dhe te gjith jemi ne dijeni te eurozionit (gerryerja e tokes nga rreshjet).Mos valle dukuria e eurozionit vepron ne drejtim te kundert ne ambiente ku ndodhen Piramida te tilla,duke e marre dheun nga poshte dhe ngritur siper per ta mbuluar Piramiden??

  Fakti qe keto te ashtequjatura Piramida jane te mbuluara me dhe,nuk te shpie ne asnje pefundim logjik!

  Ajo e Bosnjes te pakten ka gjurme te lashta (tempuj te vjeter,formime guresh qe te krijojne pershtypjen sikur jane te skalitura nga njeriu etj)
  Kjo e jona kur e supozojme mundesie se eshte Piramide,a ka ndonje gjurme tjeter pervec formes Piramidale te malit? Nese teoria mbeshtetet ne formen e malit atehere gjithcka eshte e kote.Nena natyre ka force te krijoje gjera me te mrekullueshme nga ato qe krijon njeriu.

  Edhe kjo qe shikoni me poshte eshte mal diku ne veri te Shqiperise dhe une do thoja se ka forme Piramidale shume me bindese se ajo e para....por qe ne fakt nuk eshte asgje tjeter veqse nje sajim i natyres.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BvizioN : 10-02-2007 mė 04:09
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O ZIM, po te shikoje makinen time se si behet kur rri 10 dite pa u lare nuk do ta permendje fare ate punen e erozionit.

  Po ate malin qe ke sjelle aty, e ke eksploruar deri ne ate pike sa te arrishe ne ate konkluzion qe ke arritur?

 13. #13
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  PRI-LTN, ne lidhje me pyetjen e fundit! Do te genjeja sikur te thoja se e kam eksploruar kete malin ne foto (foto te cilen nuk e kam marre une) por mali qe ne pamje te pare duket ne formen e Piramides po ta shikosh me imtesi (beji nje zoom fotos nese e save ne HD) do shikosh qe ka shkembinj rreth saj,gje kjo qe kontradikton c'do teori mbi mundesine e ndonje Piramide.Shume gjera te ndertuara nga njeriu ndodhen sot e kesaj dite te mbuluara,kjo si pasoje e Termeteve ne pergjithesi,erozioneve qe shvendosin dheun nga nje pjese e nivelit te larte me poshte.

  Koha Gerryen gjithcka! Objekte te nderuara ne lartesi eshte veshtire te mbulohen.Pse nuk ndodhen te mbuluara Piramidat e Egjiptit? Pse nuk eshte mbuluar muri i madh Kinez gjate ketyre 2300 viteve? Nejse....ky eshte thjesht mendimi im.

  Pjesa me e madhe e maleve ne Shqiperi kane forme Piramidale.Ne lezhe ka dy apo tre te tilla!! Ajo qe dua te them eshte se nje Objekt i nje madhesie te tille eshte veshtire te mbulohet.Ku eshte Piramida e Bosnjes sot,per te cilen para nje viti behej teper buje?

  Jam dakort qe Shqiperia ka shume objekte te mbuluara te cilat deshmojne Historine tone por sincerisht dyshoj qe ne keta objekte te bejne pjese Piramida te mdhesive te tilla.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mendimin tim, ai mial qe ke sjelle ti, nuk mund te formohet as nga rrudhja e kores se tokes. Ne Egjipt nuk kishte male qe ti "gdhendnin" ne forme piramide, keshtuqe i kane ndertuar (kjo eshte vetem nje nga hipotezat e shumta qe mund te ngrihen). Me i rendesishem eshte funksioni ose cfare ka brenda saj sesa menyra se si eshte ndertuar ajo.

 15. #15
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Zeri i Mirdites
  Per sa i perket Piramides se Bosnjes me c'fare di une nuk eshte arritur ne nje perfundim te carte rreth saj!Ka shume faktore qe e hedhin poshte teorine e egzistences se "Piramidave" te tillla si ajo e Bosnjes dhe kjo ne Shqiperi.
  E cilet qenkan keta faktore qe e hedhin poshte kete teori, se po te dime ata qe i hedhin poshte mbase gjejme pergjigjen e kundert, pra te vertetojme teorine.


  Jane 16 piramida ne Greqi, ku ka edhe te ndertuara para atyre te Egjiptit
  Piramida e Hellenikon e lokalizuar prane Argolis, ka qene pjese e studimeve nga Akademia e Athines dhe ne saje te analizave eshte provuar se ajo datn ne vitin 2720 pes, pra rreth 100 vjet me e vjeter se piramida e Gizes. Puna eshte se kush ishte ai civilizim qe i ndertoi, ne mos po Pellazget se te tjere s kish para se te vinin ata qe me vone do te mbanin emrin e famshem : Grek.
  Gjithashtu eshte edhe nje piramide e vogel ne malin Thajet (ky eshte emer qe u atribuohej pellazgeve meqe ishin civilizimi i paspermbytjes). Per kete te fundit ka dyshime edhe pse forma eshte shume e qarte. Lartesia e piramidave ne Greqi eshte relativisht e ulet, krahasuar me ato te Egjiptit, por gjithsesi jane piramida dhe mbi te gjitha para se te vinin greket ne ballkan.
  Nje tjeter eshte edhe ajo piramide konike qe eshte gjendur ne Krete, e cila ka edhe nje dhome ne brendesi, e gdhendur ne gur.
  Ne fillim te postes time e kam permendur qe mund te jete budallallek, por e hapa si tem jo per te pare nese eshte mali ne foto piramide natyrore apo njerezore, por me shume per te hedhur idene se edhe shqiperia mund te kete struktura te tilla. Piramida jane gjetur anekend botes, por nese e ben kete supozim per ne Shqiperi te del nje dikush gjithnje si ne tera rastet qe mund ta bejne Shqiperine me te vjeter se c mendohet...te del nje shqipe qe thote mos ja fut kot or ti se na sjena grek.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 16. #16
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  E cilet qenkan keta faktore qe e hedhin poshte kete teori, se po te dime ata qe i hedhin poshte mbase gjejme pergjigjen e kundert, pra te vertetojme teorine.
  .

  Me vjen kec BARAT po mos e merr argumentimin tim ne lidhje me kete teme si kundersulm! Faktikisht me pelcen insiativa jote per te gjurmuar ate qe koha e ka mbuluar.Tek e fundit forumi per kete qellim eshte.Dikush hedh nje hipoteze,dikush tjeter e argumenton duke thene mendimin e tij se pse,ne menyre te civilizuar dhe pa i marre gjerat personale.

  Tani ne lidhje me "Piramiden e Bosnjes"

  Nje Piramide e nje kalibri te tille si ajo e Bosnjes (po e supozojme per nje moment se eshte Piramide) na len te kuptojme se nje civilizim teper i madh ka banuar ne ate kohe,ne ate zone te Bosnjes.Zakonisht,ku ka nje Piramide te tille...ka plot gjera te tjera te lashta rreth e rrotull qe indikojne mbi egzistencen e nje historie te mbuluar nga koha.Merr shembull Piramidat e Egjiptit, apo Akropulin....apo shume objekte te tjera antike.Ne ate fshat te Bosnjes ka shenja te vogla si kallderme,qeli,tembuj,mirpo asgje nuk indikon ne egzistencen e dikurshme te nje kolonie aq te madhe per nje Piramide te tille (qe po te jete e vertete do ishe Piramida me e madhe)

  Sipas Semir Osmanagic kodra Visocica (30 km ne veri te Sarajeves) nuk mund te ishe formuar keshtu nga natyra!! Interesant,nje thenie e tille per arsye se edhe nje femij 6 vjecar mund ta hedhe poshte kete teori.Te gjith e dime se c'fare mrekullish ka arritur te krijoje natyra.

  Germimet jane bere vtetem ne nje Pjese te malit,duke zbuluar nje rruge me kallderm qe te shpie diku ne nje tempull siper malit.Gjithashtu jane bere germime dhe eshte zbuluar nje tunel antik.Po ashtu pllaka guri qe ngjasojne me shume me nje struktture natyrore.Ne rregull....! Domethene Osmanagic ka zbuluar ca gjurme antike.Pyetja eshte kjo. A eshte kjo evidence e mjaftueshme per te arritur ne konkluzionin se kjo eshte Piramide?Po te shikosh strukturen e malit duke perdorur google earth do duket teper carte se mali eshte komplet strukture natyrore.

  Nje veper e nje madhesie te tille nuk mund te spjegohet se pse mund te jete mbuluar nga dheu!! Ne pergjithesi malet gerryhen nga eurozioni duke zbuluar strukturen e llaverave te ngrira te vullkaneve te dikurshme,te cilat jane ato qe shohim ne sot si shkembinj.Malet teper te larta jane shkembore pse....si rezultat i efektit te eurozionit qe ka gerryer dheun.

  C'fare ka ndodhur tek kjo Piramida e Bosnjes? Ka vershuar dheu nga poshte dhe ka veshur piramiden me kore toke? Jo.Gje qe nuk besohet. Ka rene dhe nga qielli duke e mbuluar? As kjo jo. Atehere rezultat i c'fare procesi eshte fakti qe e ashtequajtura Piramide e madhesise se nje mali sot ndodhet e muluar nga dheu?
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 17. #17
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  ZiM, per Piramiden e Bosnjes ka disa gjera shume te cuditshme sic ndodhin rendom me zbulime te tilla. Me sa mbaj mend ne Shqiperi ishte gjetur nje pllake unike qe Akademia jone "nuk interpretoi dot" dhe perfundoi ne duart e Vatikanit me shume buje, per tu zhdukur pergjithmone. Keto lloj veprash, permbysin historine, dhe normalisht ka nje grupim te caktuar qe kontrollon cdo gje. Per Bosnjen nuk mund te vej doren ne zjarr, por perderisa ka qene e "mbuluar" gjithe ajo Troje, dhe "arriten" ta "zbulojne", ateher ka shpresa qe dhe ajo te jete Piramide, duke ditur se nese eshte me ate kohe qe pretendon studiuesi i bie qe te kete patur disa permbytje ne Ballkan, cka mund te kene shkaktuar erozione balte nga zonat perreth dhe ta kene zhdukur nje here e pergjithmone Piramiden.

  Per Luanin tek Piramida e Gizes psh, thuhet se ka pesuar erozion nga SHIU. Nje gje qe duket krejt e pamundur perderisa aty shi ka gjasa qe mos bie fare per vite te tera. Kjo shpjeu disa arkeologe ne tezen se Luani i Gizes eshte shume me i vjeter, dhe se pjesa e fytyres eshte rindertuar ne epoken e Egjiptasve. Ata i referoheshin nje epoke disa mijeravjecare kur siduket koha ishte krejt ndryshe ne planetin tone.

  Mendoj se me i mire do ishte nje debat konstruktiv se sa te minoheshe cdo indikacion.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #18
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Zeri i mirdites
  Me vjen kec BARAT po mos e merr argumentimin tim ne lidhje me kete teme si kundersulm! Faktikisht me pelcen insiativa jote per te gjurmuar ate qe koha e ka mbuluar.Tek e fundit forumi per kete qellim eshte.Dikush hedh nje hipoteze,dikush tjeter e argumenton duke thene mendimin e tij se pse,ne menyre te civilizuar dhe pa i marre gjerat personale.
  Se mar fare per personale. Ku e pe ti qe une ngela keq se mu ofenduan hipotezat?!
  Perkundrazi une mendoj se pjesmarrja jote eshte pozitive. Thua c ke dhe kaq. Te jesh i sigurt qe se marr si personale kundershtimin tend.
  Une nuk e di ka apo ska piramida ne Shqiperi (pavarsisht asaj qe mendoj apo besoj), por ne Maqedoni jane gjetur mumje dhe ne mos gaboj edhe ne Kosove serbet kane shdukur shenja te tilla. Shembulli qe te jap me siper per piramidat e Greqise, te cilat jane shume te lashta, tregon se si gadishull e kemi perdorur kete lloj arkitekture, e cila akoma nuk dihet boterisht se perse sherbente (piramida dmth).
  Le te vijme tani te piramida e Bosnjes

  "Nė njė letėr tė publikuar nė TIMES, shkruar nga profesor Anthony Harding, presidenti Lidhjes sė Arkeologėve Evropianė, referuar teorisė sė Osmanagic ai thotė se ėshtė totalisht absurde dhe e pabazė."
  Mire qe qenka nje teori qesharake, po pse duhet ta pergenjeshtroje nje emer i nje kalibri kaq te madh dhe mbi te gjitha pse ne TIMES?
  Po te ishte nje bllof qesharak, mjafton t ia lije kohe pergenjeshtrimin e ketij bllofi.


  Ne bosnje krahas piramidave jane gjetur edhe objekte te tjera te cilat jane te cuditshme si psh sferat e medha prej guri, te cilat jane te shperndara kryesisht ne ameriken latine dhe gjenden edhe ne zonat ku ka piramida.
  Problemi i Bosnjes eshte se ai zbulim eshte i permasave te tilla qe mund te minoje shume teori me te cilat 70% e profesoreve te Evropes e te Amerikes kane mbrojtur doktoraturat e tyre, pasi duhet te dish se jetojme ne nje bote te mbushur me falsifikime, ku e vetmja e vertete qe s mund te falsifikohet eshte arkeologjia, sidomos me metodat e reja qe kane dale.

  Zeri i mirdites
  Zakonisht,ku ka nje Piramide te tille...ka plot gjera te tjera te lashta rreth e rrotull qe indikojne mbi egzistencen e nje historie te mbuluar nga koha.Merr shembull Piramidat e Egjiptit, apo Akropulin....apo shume objekte te tjera antike.
  Mire mo file...po vete Akropoli mbi c'rrenoja eshte ngritur, mbi c mur valle?
  Pastaj s ta mbushin syrin ndertimet ciklopike te Shqiperise ty?
  S ke dhe faj nga nje ane se te tera objektet tona arkeologjike jane sipas krahasimeve te bera o te ngjashme me ato greke o te ngjashme me ato romane...dhe deri ketu mire s ka problem..varja si zakonisht, por nuk shkohet pak me tej per te pare se me c'ngjajne muret ciklopike nenujore e malore qe ka anekend shqiperise?
  Ato kush i ndertoi?
  Apo erdhen Mikenasit deri ketu?


  Zeri i Mirdites
  Nje veper e nje madhesie te tille nuk mund te spjegohet se pse mund te jete mbuluar nga dheu!! Ne pergjithesi malet gerryhen nga eurozioni duke zbuluar strukturen e llaverave te ngrira te vullkaneve te dikurshme,te cilat jane ato qe shohim ne sot si shkembinj.Malet teper te larta jane shkembore pse....si rezultat i efektit te eurozionit qe ka gerryer dheun.
  Jane bere shpime me sonda dhe eshte verejtur se ka shtresa qe s jane natyrore. Po edhe shkemb te ishte si do ishte mbuluar me peme sipas mendimit tend?

  Zeri i mirdites
  C'fare ka ndodhur tek kjo Piramida e Bosnjes? Ka vershuar dheu nga poshte dhe ka veshur piramiden me kore toke? Jo.Gje qe nuk besohet. Ka rene dhe nga qielli duke e mbuluar? As kjo jo. Atehere rezultat i c'fare procesi eshte fakti qe e ashtequajtura Piramide e madhesise se nje mali sot ndodhet e muluar nga dheu?
  Po keshtu ka ndodhur se u bashkua qiell e toke bashke ku ujrat e qiellit s benin me dallim nga ato te tokes...dhe pasi elementet u ngaterruan aq keq...ra qetesi pas permbytjes dhe gjithcka filloi nga e para...Flitet qe piramida e Bosnjes te jete me e vjeter se 12 000 vjet , per te mos permendur variantin per 27 000 vjet.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e terili
  Anėtarėsuar
  04-02-2007
  Vendndodhja
  jashte atedheut
  Mosha
  40
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genesis
  Ajo eshte detyre e arkeologut ta vendosi. Nese ka dikush nje ide perkatese ne kete subjekt shkon dhe e verifikon. BARAT madje po e ben publike ne nje forum kete gje. Nuk e kuptoj problemin tend ?!

  asnje problem skam o shoku, po me duken pak si perrallore keto mendime. deshira ime eshte gjithashtu si e jotja . te jene te verteta ato matriale qe solle ne forum. nuk eshte nevoja te keqkuptohemi me mendimet e bashkebisedusve. por fakti qe shume grek mendonin per malin e olimpit ne greqi se eshte nje piramide lashte e u doli thjeshte MAL..... u krijua nje atmosfere qesharake .
  me fal qe po te them keto fjale por une sjam shume optimist.

  greku para se te behej grek ishte ARBER domethene pellazg... grek do te thote ARBER i qytetruar

 20. #20
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ajo qe kane bere Greket eshte njesoj sikur une tani t'ja vej Malit te Dajtit emrin Olimp e te kerkoj Piramiden atje. Problemi i Grekeve eshte se kujtojne se po u zhvendos emri do zhvendosen dhe objektet. Edhe pse kjo gje eshte bere me shume sukses nga ta, shume gjera thjeshte nuk mund te zhvendosen.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Misioni Amerikan Nė Shqipėri (1946)
  Nga DriniM nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •