Close
Faqja 17 prej 24 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 480
 1. #321
  DaRk §©®īžt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Anėtarėsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  A do te presin me tifozet pas humbjes se turpit?

  Dikur ndodheshim ne stadium dhe mbeshtesnim ekipin tone Elbasanin, duke e ndjekur ate hape pas hapi ne cdo qytet e ne cdo stadium ku kenget e ultrasve verdheblu nuk mungonin sa buciste nje stadium i tere. 2 vjete rrjesht ne bore e shi e kemi ndjekur kur dolem nenkampione dhe kampione te Shqiperise. Ndonese kishte emra te futbollit shqipetar qe benin pjese ne skuader, sot kane ngelur nje pjese e tyre sa per te mos na hequr nga mendja keto vite te arta te Elbasanit. Ndersa sot cdo gje ka ndryshuar drejtim, jemi ne ultrasit ndonese te zhgenjyer nga rezultatet e ekipit tone, te cilet kemi "ulur koken" dhe po presim nje pergjije, e cila po vonon. Sa do te presim? Cfare do behet me ekipin tone? Cilat do te jene masat e marra per humbjen e turpit? Ndonese ne kemi vuajtur per tranjer keto dy vitet e fundit.
  Ne jemi te zhgenjyer nga ju dhe po presim nje ndryshim dhe premtimin qe na keni bere se kupa do te vije ne Elbasan deri ate dite ndoshta edhe ne kemi ndryshuar mendim.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 2. #322
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tifoz I Nderuar

  Tifoz I Nderuar
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Verdh E Blu 4ever

 3. #323
  DaRk §©®īžt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Anėtarėsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kerkojme vepra, jo fjale!!!

  Deshtimi qe solli ndeshja qe lame pas midis Tiranes dhe Elbasanit ku padyshim humbesi ishte Elbasani duket se u aludua shume persa i perket marrjes se masava ndaj shkaktareve te kesaj humbje. Por deri me tani vetem fjale dhe asnje veper. Te gjithve na vjen per te qeshur kur lexojme ne shtypin e perditshem se presidenti Arben Laze, do te vere gjoba mbi protagonistet e kesaj ndeshje. Ashtu sikurse edhe here te tjera keto gjoba vetem emrin do te kene te tille dhe as nuk do te rendojne mbi asnje. Por nese nga ana e drejtuesve kjo mund te kaloje me shume fjale dhe me asnje veper e kunderta ka per te ndodhur me tifozerine qe do ta kerkoni dhe nuk do tju pergjigjet, sepse kjo tifozeri si asnjehere tjeter nuk eshte deshperuar ne kete mase. Edhe nese do te shikoni ne stadium pak tifoze, te cileve u qan zemra per Elbasanin ta dini te gjithe ju protagoniste apo drejtues qe skan ardhur per perkrahjen tuaj, por per emrin qe mbart ne vetvete ELBASANI dhe turp tju vije qe e keni shperdoruar emrin e nje qyteti qe eshte kaq i lidhur me kete sport kaq te magjishem. Sigurisht presidenti Laze, per te cilin kemi respekt, do te vendos pikat mbi "i" lidhur me kete ceshtje, qe ne rradhe te pare ka renduar mbi shpatullat dhe investimet e tij, me pas ne zemrat e cdo tifozi verdheblu ka krijuar nje krisje, e cila zor se do te bashkoje me ultrasit verdheblu ne shkallet e stadiumit "Ruzhdi Bizhuta".
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 4. #324
  DaRk §©®īžt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Anėtarėsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ChAoS_DrAgOn Lexo Postimin
  Tifoz I Nderuar
  Leni re tifoz i nderuar tifoz i respektuar thuj ketu jam une me Skerdi Bejzaden dhe .....


  Po te fal se ke qefe ke dale me Tfikun me Skerdin po nai lojtar te 11 ke lene pa dale :P
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 5. #325
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tifoz I Nderuar

  Elbasani Ultras
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Verdh E Blu 4ever

 6. #326
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tifoz I Nderuar

  Elbasani Ultras
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Verdh E Blu 4ever

 7. #327
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Elbasani-Partizani 0-0/ Barazim pa vlera

  19/4/2008 | Elbasani dhe Partizani kane ndare nga nje pike ne stadiumin "Ruzhdi Bizhuta" ku ndeshja ka qene e ndare ne 2 tabllo. Ne fillim Partizani eshte shfaqur me insistues ne disa raste, por portieri elbasanas Irakli Toci, ka treguar vlerat e tij duke bere pritje mjaft te bukura. Ne pjesen e dyte Elbasani mund edhe te shenoje me ane te Ard.Nuhijit, i cili godet bukur brenda ne zone, por "gardiani" Shehi ka reaguar mjaft mire. Elbasani largon nga fusha Nuhijin dhe aktivizon Nenanj, por pa Bejzaden forca sulmuese e verdhebluve eshte teper e mefsht, kur Xhafa eshte gjendur i vetmuar perballe mbrojtjes se kuqe. Gjithsesi, Elbasani, ka marr nje pike teper te vyer per te shpresuar per nje vend te kupat europiane. Ne takimin e ardhshem verdheblute do te perballen me Dinamon ne stadiumin "Selman Stermasi".


  Formacioni


  -----------------------Toci--------------------

  --Mehmetaj----Karvec----Sheta----Ahmataj--

  (Nenaj 79') (Lako 85')
  ---Ard.Nuhiji----Mengleski---Sakaj----E.Dalipi--

  ---------Arb.Nuhiji---------.F.Xhafa----------
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Verdh E Blu 4ever

 8. #328
  DaRk §©®īžt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Anėtarėsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ChAoS_DrAgOn Lexo Postimin
  Elbasani Ultras
  Me kete foton me ke tremb thashe po me gjuajne :P
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 9. #329
  Tiger Verdheblu
  Anėtarėsuar
  13-04-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

 10. #330
  Tiger Verdheblu
  Anėtarėsuar
  13-04-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

 11. #331
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tifozet duan futboll, jo politike!

  Kemi ndjekur me shqetesim zhvillimet e fundit, konfliktin me FSHF , Pango&Co arriten ta eksportonin edhe ne kampoinat. Ne si tifoz nuk na ze shume meraku per politike por per futbollin. Kemi aq nivel intelektual sa te kuptojme se ka ikur koha e partise shtet qe komandon gjithcka, por kete se ka kuptuar Pango&Co dhe moren nje shuplake nga FIFA dhe UEFA duke u pezullluar futbollin shqiptar nga te gjitha aktivitetet nderkombetare.Futbolli nuk eshte prone e politikes por e njerzve, e atyre qe vine ne stadium per tu kenaqur, per te perkrahur skuadren e tyre te zemres, te atyre qe tek futbolli gjejne gezimin e vetem te jetes se tyre plot strese e halle.Pango&Co nuk kuptojne apo bejne sikur nuk e dine nje fakt te thjesht. Ne statutitin e Uefas dhe Fifas eshte sanksionuar se federatat e futbollit te cilat aderojne ne keto organizma jane jashte juridiksionit te gjykatave civile e si rrjedhoje edhe jashte juridiksionit te ekzekutivit pasi funksionojne si shoqata dhe jo dikastere shteterore.Pango&Co boll te shikojne se ne Itali per calciopolin Moxhi e te tjeret nuk shkuan ndonje dite ne burg, por vetem u denuan te mos drejtojne ne futboll per afate te ndryshme kohore, Juventusi pasi humbi apelimet ne gjykatat sportive per denimin e tij , desh te ankohej ne ate administrative(civile). Ultimatumi i Uefas dhe Fifas ishte i qarte per kete klub historik. Nqs do te nderrmerrte nje hap te tille do te perjashtohej nga aktivitetet nderkombetare, pasi futbolli i zgjidhe problemet e veta ne gjykatat sportive. Z Laze ka deklaruar se do te bojkotoje kampionatin, Z Sejdini se do te marrim pjese dhe se Bashkia ka aksionin e arte ne SHA. KF Elbasani. jemi me kete te fundit , per nje arsye te thjeshte: KF Elbasani perfaqson qytetin dhe futbollin e tij qysh nga dita e themelimit, i perket te gjithe qytetarve elbasanas te cilet duan te shohin te luhet futboll ne stadium dhe jo ne parlament. Ne jemi pezulluar nje here ne 1996 urojme qe dhe kesaj here te mbaroje me kaq duke mos u perjashtuar, per te miren e futbollit , per te miren e sportedashsve , per te miren e vendit.
  Verdh E Blu 4ever

 12. #332
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  "Best Player" 2007-2008 ka nisur, jepni voten tuaj

  Sic jeni vene ne dijeni tashme stafi i sajtit www.kfelbasani.com ka nisur si nje vit me pare votimin per lojtarin me te mire per sezonin 2007-2008 ku te gjithe fanset verdheblu do te kene mundesi te shpallin lojtarin e tyre me te mire. Kujtojme ketu se nje vit me pare ka qene pikerisht futbollisti Gentian Stojku qe eshte kurorezuar ne perfundim te votimit me titullin "Best Player" 2006-2007. Nderkohe qe votimi i ketij sezoni do te zgjase deri ne daten 1 Maj dhe me pas me nje numerim transparent dhe te garantuar fituesi do te marre nje cmim simbolik nga tifozeria verdheblu kryesuar nga tifo-grpi "Tigrat Verdheblu". Ju lutemi te gjithe vizitoreve te sajtit tone qe votimi i tyre te jete i painfluencuar duke vleresuar ne menyre te paanshme lojtarin e tyre te preferuar. Ju falenderojme per pjesemarrjen tuaj ne kete votim. Ne temen e forumit "Tigrat Verdheblu" keni te dhena te futbollisteve kandidate per kete cmim ku ju mund te njiheni me pozicionet e tyre ne fushene blere dhe te tjera informacione.
  Verdh E Blu 4ever

 13. #333
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lindja e “Labinotit” – kampion.

  Labinoti i Elbasanit, i detyruar pėr 33 vjet tė tana (1957-1990) tė merrte emrin e njė fshati pak kilometra larg tij, thjesht sepse ai fshat ishte epiqendėr e njė mbledhjeje vendimtare tė Partisė Komuniste Shqiptare gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, po dhe tė shndėrrimit tė ēetave partizane nė luftė pėr ēlirim nė Ushtri Nacional Ēlirimtare, pėrherė ka qenė pėrfaqėsuesja e njė qendre tė rėndėsishme tė zhvillimit tė futbollit nė Shqipėri. Nga Kont Urani, SK Elbasani, apo Bashkimi Elbasanas e Puna e Elbasanit, dhe deri te Labinoti, pėr ne ėshtė njė histori e bukur, e pasur dhe me plot ngjarje tė paharrueshme themelimi e vazhdimėsie. Mirėpo, fati e deshti qė pikėrisht me emrin gjeopolitik “Labinoti”, skuadra e Elbasanit, tė arrijė mė 1984 suksesin unikal tė saj, duke u bėrė Kampione e Shqipėrisė edhe pėr nderin e Kont Uranit, Bashkimit dhe Punės…
  Ngjarja pėr historinė tonė ėshtė e jashtzakonėshme. Madje mendoj se ajo hyn nė tri ngjarjet mė tė bujėshme nė vetė historinė e Kampionateve tė Shqipėrisė. E para ėshtė ajo e 17 Nėntorit tė Tiranės - Kampione mė 1965, duke thyer pas Luftės sundimin 20-vjeēar tė PartizanDinamos. Ngjarja e dytė ėshtė ajo qė shfaqet nėn emrin e Vllaznisė sė Shkodrės – Kampione Kombėtare mė 1972, duke thyer sundimin 25 vjeēar tė kryeqytetit. Ngjarja e tretė ėshtė kjo e Labinotit tė Elbasanit, jo thjesht sepse u bė skuadra e dytė pas Vllaznisė qė triumfon nė duelin e ashpėr me kryeqytetin. Po sepse pikėrisht mė 1984, njė nga vitet mė tė shkėlqyera tė futbollit shqiptar, Labinoti i Elbasanit edhe pse nuk ftohet asesi pėr tė bėrė pjesė nė ngarjet ndėrkombėtare tė mėdha tė atij viti, pėrderisa asnjė futbollist i tij nuk thirret, ai ia arrin tė mposhtė gjithė skuadrat e Shqipėrisė. E, sa pėr tė kujtuar se ēka qe viti 1984, veēojmė Kombėtaren e cila pas 2-2- nė Poloni dhe 2-0 me Belgjikėn nė Tiranė, papritmas u bė pretenduese pėr tė shkuar nė Finalet e Kupės sė Botės nė Meksikė dhe se stina 1983-84 e sunduar prej Labinotit tė Elbasanit, krijoi Shpresėn e Shqipėrisė nė 8-she tė Evropės kundėr Gjermanisė, Austrisė e Turqisė dhe nė fund edhe tė Italisė, pa asnjė thirrje pėr skuadrėn e Elbasanit. Lojtarėt e Labinotit qenė krejt jashtė, si njė ishull, si njė kundėrshtar, si njė i izoluar, i cili i vetėm kishte vendosur tė luftonte kundėr tė gjithėve.
  Dy trajnerė ende pa shumė reputacion asokohe, por figura tė shquara tė futbollit tė Elbasanit dhe atij kombėtar, Frederik Jorgaqi dhe Dashamir Stringa, nė heshtje e modesti shembullore, nisėn kėsisoj, nė ditėn e dielė tė 28 gushtit 1983, mė tė madhen aventurė tė jetės sė tyre dhe tė futbollit tė qytetit tė tyre.

  X X X

  Po. Ka qenė shģ 28 gusht 1983, Java e parė e Kampionatit, i cili padrejtėsisht quhej i 38-ti, nė njė kohė qė ishte i 45-ti, dhe Labinoti – Traktori i Lushnjės 3-0 me gola tė Lunikut dhe tė Popės si dhe tė vetgolit tė Muzakės sė Traktorit. Dhe papritmas Labinoti nė krye tė Renditjes qysh nė kėte Javė tė parė! Askush nuk mendonte ndėrkaq, se sa fatal do tė ishte ky kryesim simbolik, sidomos pėr skuadrat e kryeqytetit. Kjo do tė ishte pikėrisht skuadra e cila pas 9 muajve do tė kurorėzohej Kampione e Shqipėrisė, ēka atė ditė askujt nuk i shkonte ndėr mėnd…
  Me cilėsinė e kryeredaktorit tė gazetės “Sporti popullor” (sot “Sporti Shqiptar”) – njė nga tetė gazetat kombėtare tė regjimit, nė editorialin e Kampionatit, qė asokohe i thoja “Dukuri tė Javės”, pata shkruar kėto rradhė qė sot pas 20 vjetėve mė pėlqen t’i pėrcaktoj si emblematike:
  “… Megjithate nė krye tė Renditjes ėshtė “Labinoti”. Kishte pritur gati pesė vjet pėr t’u ngjitur nė kėte pozitė. Pėr herė tė fundit kishte qenė nė krye, mė 19 nėntor 1978 kur pati mundur 1-0 pikėrisht Traktorin nė Elbasan. Edhe tani po fiton me te, veēse 3-0. Pesė vjet duke pritur pėr njė ēast tė tillė “tė lumtur”! Po pėrse tė jetė njė ēast dhe jo vazhdimėsi? Labinoti kėrkon tė shohė larg…”
  A kam tė drejtė ta konsideroj kėte kalim, si parashikues po aq fatal tė ngjarjes sė madhe, kur paskam pėrcaktuar “vazhdimėsinė” dhe “vėshtrimin larg” tė skuadrės sė Elbasanit?
  Reportazhi i ndeshjes tė parė pėr ēudi mban firmėn e njė poeti tė qytetit, Musa Vyshka, nė pėrpjekjet e redaksisė pėr tė afruar penda tė njė stili e kulture tjetėr nė “Sporti popullor”, biri i tė cilit, i riu Gjergj Vyshka, sot i ka hyrė pikėrisht rrugės sė gazetarisė sportive. E firmosur kėsisoj nga Vyshka “senior”, nuk ma merr mėndja se poeti i shquar elbasanas, do tė ketė parashikuar titullin e kampionit pėr Labinotin kryesues tė parė. Sepse pas shtatė ditėve, Flamurtari i Petro Rucit, Kreshnik Ēipit, Rrapo Tahos, Latif Gjondedės, Edmond Liēajt, Alfred Zijait, Pandeli Xhahos, Vasil Rucit dhe Agim Bubeqit dhe i drejtuar nga i pashlyeshmi Agron Sulaj, i dhuron njė 3-0 tė papėrmbajtshėm nė Vlorė elbasanasve dhe brėnda javės Labinoti zbret nga vendi i parė nė tė shtatin. Ishte njė 11-sh i ndryshuar nė kėte ndeshje, krejt i ri madje: 21 vjeē mosha mesatare!
  Kėshtu, Labinoti harrohet me shpejtėsinė e harrimit tė ėndrrave: brėnda shtatė ditėve, duke shvleftėsuar pėr ēastin edhe parashikimin tim emblematik. Nė Javėn 3, elbasanasit fitojnė me vėshtirėsi 1-0 me golin e Mitrollarit pas njė gjykimi tė shkėlqyer tė gjyqtarit debutues Mehmet Spahiu, sot njė veprimtar i shquar i futbollit dhe pedagog i tij. E, nė Javėn 4, rishfaqet po Mitrollari teksa lėshon predhėn tjetėr tė tij nga rreth 25 metra larg dhe 1-0 Labinoti - Lokomotiva e njė 11-shi tė shkėlqyer me dy vėllezėrit Ballgjini nė krye. Mandej, nė Javėn 5, Labinoti i dorėzohet 2-0 nė Tiranė 17 Nėntorit, bie nė vendin e 7-tė, fiton 2-0 me Skenderbeun nė Elbasan nė Javėn 6, dhe prap goli i Mitrollarit qė nuk mungon. Nuk bėn pėrshtypje tė fortė as kjo.
  Kėshtu, si pa zhurmė, mbėrrijmė tek 16 tetori 1983, pėr rastėsi datė e 75 vjetorit tė lindjes sė Enver Hoxhės, qė nė Shqipėri merr pėrmasa gjigande. Po pėr pėrkim ėshtė edhe dita historike e Labinotit tė Elbasanit.
  Ngjarja gjen skenėn e vet pikėrisht nė Tiranė: Dinamo – Labinoti 1-2! E nėnshkruar prej treshes sė guximėshme tė gjyqtarėve po nga kryeqyteti: P.Kotherja – U.Zajmi – R.Demetja! Kjo ėshtė fitorja sensacionale. Kjo ėshtė ajo, dita fatale pėr tri skuadrat e kryeqytetit, tė cilat nė atė vit 1983 mėtonin titullin, duke menduar para kohe se gjithēka do tė ishte ēėshtje e mbrendshme e tyre. Labinoti kalon nė epėrsi me vetgolin e Ndreut, thellon me Lunikun dhe Dinamo ka vetėm njė gol ngushėllues nė tė 90’ prej njė 11-metėrshi tė shndėrruar nga Demollari. Gjithė gjykimi teknik i fitores sė madhe gjėndet nė shkrimin e “Sportit popullor” me autor, as mė pak e as mė shumė, por gazetarin Veli Rada, nė kulmin e radiokronikės sė tij, po herė pas here edhe me shkrime nė “Sporti popullor”, i cili e pakta prej mė se dy vjetėsh kishte grumbulluar “nacionalen” e gazetarėve. Tė cilėn e nxjerr nė fushėn e krijimit nė numrin e tij tė ēdo tė marte. Shkruan Rada:
  “… Mbrojtja elbasanase mbetet pika mė e fortė dhe kjo edhe pėr faktin se nė takimin e sė dielės pati shumė punė nė dialogun e gjatė me sulmin dinamovit, duke dalė pothuajse gjithmonė fituese, si rezultat i qetėsisė nė veprime dhe i luftės sė fortė pėr topin e parė. Ky repart me Gogunjėn e shquar, me Lleshin e Deliun, u pėlqye dhe u duartrokit nga sportdashėsit”.
  Kaq. Eshtė vėrtet e ēuditėshme, po fati i kampionatit vendoset bash nė kėte ditė kur Labinoti i Elbasanit merr kryesimin dhe nuk do ta lėshojė mė deri nė ditėn e 20 majit 1984, ditė kur do tė konsakrohet Kampion i Shqipėrisė! Ēka do tė thotė 20 javė rresht nė krye – njė rekord i epokės.
  Dhe nė atė ditė tė 16 tetorit 1983, Kampionati Kombėtar i Shqipėrisė qė pėr Partinė ishte i 38-ti dhe pėr historinė i 45-ti, nis odisenė e skuadrės sė Elbasanit, nis trimėria e saj pėr tė mposhtur 17 Nėntorin, Partizanin, Dinamon, po dhe Flamurtarin, Vllazninė e Lokomotivėn nė njė nga kampionatet mė tė barazpeshuar qė njeh historia e futbollit tonė. Sfida kundėr njė opinioni, lufta kundėr kreut tė BFSSH-sė, tė cilin do ta kishte kundėrshtarin dhe ndoshta penguesin Nr. 1 pėr tė mbėrritur suksesin e madh, qysh nga kjo ditė do tė pėrshkoheshin nė njė rrugė tė gjatė, tė mundimėshme, tė njė sakrifice, veēse po kaq dhe tė palėkundėshme. Labinoti ishte si njė luftėtar i vetėm, i rrethuar nga tė gjitha anėt, por qė duke u mbėshtetur nė rrahjet impulsive tė zemrės sė tij tė pandalshme, sfidon gjithēka.
  Dha prap vijmė te njė pėrcaktim mbase edhe mė emblematik se sa ai i editorialit tim tė javės sė parė. Eshtė njė intervistė me trajnerin elbasanas Frederik Jorgaqi, botuar mė 18 tetor, i cili pasi me modesti thotė se “objektivi ynė kryesor ėshtė renditja mbrėnda vendit tė gjashtė”, pėrfundon me kėte dėshirė – parashikim, ēka vetvetiu kundėrshton thėnien e parė:
  “… Do tė jetė njė gjė shumė e bukur sikur kampion nė kėte sezon tė shpallet njė ekip qė s’e ka fituar asnjėherė titullin”.
  A i kishte shkuar ndėr mėnd Jorgaqit, atė ditė tė 18 tetorit 1983, se ky ekip do tė ishte pikėrisht Labinoti qė drejtonte ai, tė cilin ai e pėrcakton po atė ditė me njė saktėsi po aq fatale kur deklaron:
  “Pėrvoja e Gogunjės, Lleshit, Deliut, Mitrollarit e tjerė, merr ngjyra tė reja, vlera tė veēanta kur kanė pėrkrah vrullin e Arapit, Ramės, Tafanit, Lunikut, Staēenit, Agalliut, Asllanit, e tjerė.
  Padashur kishte rreshtuar Kampionėt e Shqipėrisė. Frederik Jorgaqi tashmą e kishte nisur misionin e tij historik. Ky njeri qė kishte pėrfshirė nė biografinė e tij protagonizmin nė 11-shin qė kishte eliminuar Gjermaninė e Helmut Shenit mė 1967, ky djalė serioz, i pafjalė, futbollist i pėrmasave historike, nė tė vėrtetė, atė ditė tė 16 tetorit 1983, kishte nisur ndalimin nė vend tė njė historie pėr krijimin e njė historie tjetėr: t’i dhuronte Elbasanit tė tij sportiv, njė titull tė paparashikuar futbolli.

  http://www.forumishqiptar.com/archiv...hp/t-5696.html

  Do ishe me vertet bukur siku te kishim jetuar momentet e para te kampionatit te asaj kohe do doja me u kthy mrapa se e di qe shte nje enderr e parealizueshme po do doja.
  Verdh E Blu 4ever

 14. #334
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Hysi: Kujtimi mė i bukur, dueli me Rumenigen

  Kastriot Hysi ėshtė padyshim njė nga mbrojtėsit mė tė fortė tė qendrės qė ka pasur ekipi i Partizanit, si edhe kombėtarja shqiptare nė vitet 70-80. Forma konstante, qetėsia dhe shpirti i garės, janė cilėsitė e tij mė tė mira, qė spikasnin nė ato vite dhe e bėnin atė nga futbollistėt mė tė mirė tė plejadės sė tij. Tifozėt e futbollit tė cilėt e kanė parė atė nė fushė me fanellėn e kuqe, apo me atė tė kombėtares, kujtojnė me nostalgji ndėrhyrjet deēizive nė zonėn e rreptėsisė, si edhe disa nga duelet mė tė bukura tė atyre viteve nė kampionat, me sulmuesin e mirėnjohur tė Dinamos, Vasillaq Zėrin.

  Kastriot Hysi mbahet mend edhe pėr mbulimin gati perfekt qė i ka bėrė Karl hainz Rumeniges nė njė ndeshje me ekipin kombėtar, ku elbasanasi ka shkėlqyer me plot kuptimin e fjalės.Ai e filloi karrierėn me Labinotin e Elbasanit dhe mė tej shkėlqeu me Partizanin pėr njė dekadė rresht, duke u kthyer nė njė titullar tė padiskutueshėm nė fushė pėr tė kuqtė.
  -Kur janė fillimet tuaja nė futboll dhe ēfarė kujtoni nga ajo kohė?
  -Hapat e para tė miat nė futboll datojnė shumė shpejt, qė nė fėmijėrinė e hershme. Ashtu si tė gjithė bashkėmoshatarėt e mi, edhe unė kam pasur njė pasion shumė tė madh pėr futbollin. Mė pas kjo dėshirė erdhi duke u bėrė edhe mė e madhe dhe futbolli u bė njė qėllim nė vetvete. Nė vitin 1974 u grumbullova me ekipin e qytetit tim tė lindjes, Elbasanit, qė nė atė kohė quhej Labinoti. Njė vit mė pas fitova edhe trofeun e parė me kėtė skuadėr. Nė kėtė vit, pra nė 1975-ėn ne fituam Kupėn e Republikės. Qėndrova tek Labinoti pėr 2 sezone resht, por mė pas u detyrova qė tė largohesha.
  -Kush ishte arsyeja e largimit nga Labinoti?
  -Nė vitin 1976 u thirra ushtar, por duke qenė se kisha luajtur futboll dhe isha paksa i njohur, klubi i famshėm i atyre viteve, Partizani, qė dihej qė kishte lidhje tė ngushta me ushtrinė, mė kėrkoi dhe unė nė kėtė vit vesha fanellėn e kuqe. Nė atė kohė ndieqej njė politkė e afrimit tė elementėve cilėsorė dhe kėshtu qė nga kjo gjė pėrfitova edhe unė.
  -Sa kohė qėndruat nė klubin e kuq?
  -Unė qėndrova pėr 10 vjet me radhė tek partizani dhe gjatė gjithė kėsaj kohe isha lojtar titullar. Pėr asnjė ēast nuk u vu ndonjėherė nė diskutim roli im nė kėtė skuadėr tė madhe tė asaj periudhe. Me Partizanin kam fituar gjithēka qė mund tė fitohej nė atė kohė, duke filluar qė nga Kupa e Republikės, Kampionati kombėtar, Superkupa e vendit, si edhe Spartakiada tė ndryshme. Por mbi tė gjitha, aktivizimi me ekipin e kuq mė dha edhe fanellėn e kombėtares, qė ėshtė nderi mė i madh pėr njė futbollist.
  -Kush janė trofetė qė keni fituar me Partizanin?
  -Me Partizanin siē e thashė edhe mė lart kam fituar shumė. Emri qė gėzonte kjo skuadėr nė Shqipėri ishte diēka shumė e madhe qė tė impononte pėrgjegjėsi tė mėdha nė fushė. Jam shpallur kampion me kėtė skuadėr nė sezonin 1980-1981. por kemi fituar edhe Kupėn e Republikės dhe Spartakiada tė ndryshme.
  -Kur jeni grumbulluar pėr herė tė parė me ekipin kombėtar?
  -Pėr herė tė parė jam thirrur nė kombėtare nė vitin 1979. Sigurisht qė ishte si njė ėndėrr pėr mua, sepse fanella e kombėtares ėshtė gjėja mė e rėndėsishme pėr njė futbollist. Ndeshja e parė ka qenė me Finlandėn nė “Qemal Stafa” dhe kemi arritur tė fitojmė me rezultatin 2-0. Ka qenė njė ndeshje shumė e bukur, qė mė ka falur emocione tė veēanta, pasi skuadra jonė ka luajtur njė futboll shumė cilėsor duke arritur tė fitojė edhe kėtė takim. Shqipėria vinte pas njė periudhe tė gjatė izolimi dhe shkėputjeje nga ndeshjet ndėrkombėtare, kėshtu qė ishte padyshim diēka mjaft e bukur pėr ne futbollistėt por edhe pėr tifozėt nė pėrgjithėsi. Mendoj se nė atė periudhė kemi dhėnė vėrtet shumė pėr futbollin, megjithė kushtet e vėshtira dhe kufizimet qė kishte ajo kohė.
  -Po nė ndeshjet ndėrkombėtare me Partizanin, ēfarė do tė kujtonit?
  -Kam shumė kujtime tė bukura nga takimet ndėrkombėtare nė rang klubesh. Nė atė kohė kemi bėrė mjaft debutime dinjitoze, ndaj skuadrave mė tė forta. Dua tė pėrmend kėtu njė ndeshje qė mė ka lėnė shumė mbresa, pikėrisht atė ndaj skocezėve tė Selltik Gllasgout. Kemi fituar me rezultatin 1-0 nė “Qemal Stafa” ndaj skocezėve dhe ajo ndeshje ka mbetur e paharruar pėr mua. Gjithashtu njė tjetėr takim shumė impresionues ka qenė ai ndaj Austrisė sė Vienės nė Kupėn e Kampioneve. Gjithashtu njė ndeshje tjetėr cilėsore ka qenė ajo kundėr ekipit tė mirėnjohur suedez tė Malmoes. Ndėrkohė, kemi zhvilluar edhe shumė takime ndėrkombėtare nė rang ballkanik, ato tė famshmet Kupa Ballkanike. Nė kėto aktivitete, mė kujtohet me nostalgji fitorja ndaj Rijekės me rezultatin 4-1 qė ishte njė ekip i mirėnjohur i ish-Jugosllavisė. Nė fakt kanė qenė tė shumta takimet ndėrkombėtare, por unė do tė veēoja kėto, pasi edhe loja edhe rezultati kanė qenė shumė tė mira.
  -Kush ka qenė ndeshja ku ju keni bėrė paraqitjen mė tė mirė tė karrierės suaj?
  -Takimi qė unė e kam ndierė veten mė mirė, ka qenė ndaj Gjermanisė nė vitin 1981. Nė atė takim, unė kam pasur kundėrshtar direkt lojtarin mė tė mirė tė atyre viteve, njė legjendė tė futbollit botėror, Karl Hainz Rumenigen. Ka qenė njė duel shumė i fortė dhe mendoj se ka qenė takimi ku unė kam treguar vlerat mė tė mira si mbrojtės. Kėtė takim e veēoj nga tė tjerėt, pasi me tė vėrtetė qė mė ka lėnė mbresat mė tė bukura.
  -Tė kthehemi nė kampionatin shqiptar. Kush ka qenė sulmuesi me tė cilin keni pasur duelet mė tė bukura?
  -Nė kampionat kemi pasur rivalitet me shumė skuadra, pasi nė ato vite duhet thėnė se pothuajse tė gjitha ekipet e kategorisė sė parė ishin shumė tė forta. Dua tė theksoj faktin se pėrveē partizanit, Dinamos dhe 17 Nėntorit, edhe Vllaznia, Flamurtari, Lokomotiva, Labinoti, Luftėtari, Apollonia, etj ishin rivalė shumė tė fortė. Atėherė ishte shumė e vėshtirė qė tė merrje pikė jashtė fushe, pasi rivaliteti ishte shumė i fortė. Gjithsesi, nė ndeshjet e kampionatit dua tė pėrmend duelet me sulmuesin e Dinamos Vasillaq Zėrin. Gjithmonė pėrplasjet Partizani-Dinamo ishin shumė tė forta dhe dhuronin spektakėl, por nė veēanti dueli im me Zėrin. Kėtė gjė e kanė thėnė edhe tifozėt, tė cilėt edhe sot e kėsaj dite nga ajo periudhė kohe pėrmendin pikėrisht kėtė duel.
  -Kur u shkėputėt nga futbolli?
  -Unė nga futbolli nuk jam ndarė pėr asnjė ēast, tė paktėn me zemėr. Faktikisht, nga fushat e blerta jam ndarė nė vitin 1986. Ishte njė vendim i vėshtirė, por qė duhej marrė njė ditė, sepse nuk mund tė luash nė pėrjetėsi. Gjtihsesi, ndarja ka qenė jo shumė e hidhur pasi pėr njė kohė tė gjatė pata shansin qė tė luaj me njė plejadė lojtarėsh shumė tė talentuar dhe tė pėrjetoja emocione shumė tė bukura, qė vetėm futbolli di t`i dhurojė.
  -Ju padyshim qė i keni ndjekur zhvillimet e futbollit nė vend. Kush ėshtė komenti juaj pėr atė qė po ndodh aktualisht me futbollin shqiptar dhe si do ta vendosnit ju nė raport me periudhėn kur luanit vetė?
  -Sigurisht qė futbolli ynė vuan pasojat e mungesės sė terreneve tė pėrshtatshme pėr stėrvitje, si edhe nga njė sėrė problemesh tė tjera. Nė raport me kohėn kur unė kam luajtur futboll, mund tė them se jemi mė keq. Kjo pasi me sa e kam ndjekur unė kampionatin kombėtar, mund tė them qė rivaliteti nė fushė mes skuadrave nuk ėshtė kurrė si atėherė. Stadiumet nuk mbushen dhe njerėzit nuk jetojnė me futbollin ashtu siē bėnin dikur. Ky besoj qė ėshtė treguesi mė i mirė i gjendjes sė futbollit nė Shqipėri. Ndėrsa pėrsa i takon ekipit kombėtar, shoh pėrparime, sepse lojtarėt titullarė luajnė jashtė, nėpėr kampionate prestigjioze dhe kanė njė mentalitet tė ndryshėm nga ai i yni. Ata nuk kanė mė frikė nga askush dhe kanė edhe eksperiencėn e duhur pėr tė pėrballuar me sukses sfidat me kėtė skuadėr.
  -Ēfarė bėtė pasi “varėt kėpucėt nė gozhdė” dhe me ēfarė merreni aktualisht?
  -Nė fillim tė viteve 90 edhe unė si shumė shqiptarė u largova nga vendi. Shkova nė Greqi, ku qėndrova pėr disa vjet. Tashmė jam kthyer dhe kam njė biznes privat.
  -A do t`ju pėlqente qė tė merreshit me futboll?
  -Sigurisht qė po. Nė fakt do tė kisha dėshirė qė tė merrja njė grup fėmijėsh tė talentuar dhe t`i stėrvisja, por duke qenė se nė Shqipėri mungojnė edhe kushtet minimale pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, nuk kam mundur qė ta realizoj kėtė gjė. Nė rast se gjėrat ndryshojnė, padyshim qė do tė aktivizohem diku.
  -Urime nga gazeta dhe shpresojmė qė shumė shpejt t`ju shohim pranė fushave tė blerta.
  -Faleminderit dhe suksese edhe juve nė punėn tuaj.


  www.partizani.net

  Nje histori e labinotit te atehershem flet me mall dhe tashme qe ka nje karriere tjeter.
  Verdh E Blu 4ever

 15. #335
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Mė dėbuan nga Elbasani pėr shkak tė biografisė

  Nė intervistėn e sotme pėr lexuesin e gazetės “Sot”, kemi pėrzgjedhur personazhin mė tė veēantė tė futbollit elbasanas, njeriun e rekordit qė ende nuk ėshtė thyer, Bujar Gogujėn. Ai ėshtė portieri qė pėr 1037 minuta nuk e la rrjetėn e tij qė tė prekej nga kundėrshtari dhe qė ende sot, renditet si rekordmeni i vetėm i kampionatit tonė dhe i 23-ti nė mbarė botėn. Edhe pse u detyrua qė tė largohej nga Labinoti i atėhershėm nė kulmin e karrierės kur ishte vetėm 28 vjeē, sėrish Goguja mbetet njė emėr i spikatur i futbollit elbasanas, qė dha njė kontribut tė ēmuar nė fitimin e titullit tė parė nė histori nė vitin 1984, ndėrkohė qė bėri tė njėjtėn gjė edhe nė kėtė sezon, si trajner i portierėve tė Elbasanit.
  -Jeni portieri i spikatur i viteve ’70-’80 tė skuadrės elbasanase, por jeni edhe portieri qė mbani ende mbi shpatulla njė rekord kombėtar. Pas 22 vjetėsh, Elbasani nė futboll ėshtė pėrsėri kampion dhe Goguja pėrsėri nderohet me medalje, kėsaj here si trajner i portierėve. Kush e hapi rrugėn e Bujarit nė sukseset e tij?
  -E kam filluar karrierėn time si futbollist nė vitin 1968 me shkollat sportive. Ishte viti i parė qė u hapėn shkollat sportive nė Elbasan. Trajneri im ishte i mirėnjohuri Shefqet Lamēja, qė tė gjithė e njohim me emrin “Lala”. Ai pa talent tek unė, se mė mori nga shkolla “Jorgji Dilo” dhe mė ēoi tek shkolla “Qemal Stafa”. Nė vitin 1971, kur unė fillova klasėn e 8-tė dhe isha vetėm 14 vjeē, profesori (Lala) mė afroi tek ekipi i tė rinjėve, ku ishin katėr portierė dhe me mua u bėnė pesė. Pas katėr javėsh tė kampionatit tė tė rinjėve, ishte trajneri Safet Merko qė mė dha dorėn pėr t’u aktivizuar pėr herė tė parė. Qė nga ai moment unė kapa portėn dhe nė vitin 1973, u afrova pranė ekipit tė parė tė Elbasanit. Ndėrsa mbyllja e karrierės sime ishte jo e mirė. Nė vitin 1985, njė vit pasi ekipi i Elbasanit doli kampion, mua mė flakin nė rrugė, pėr arsyen se kisha njė vėlla nė burg. Sekretari i parė i asaj kohė, Xhemal Dymylja dhe kryetari i Komitetit Ekzekutiv, Jovan Bardhi, nxorrėn ultimatumin qė si ka mundėsi qė tė vijė njė sekretar i parė apo njė anėtar i Byrosė Politike dhe tė shohė duke luajtur nė fushė vėllanė e njė krimineli, kur im vėlla e kishte marrė njėherė dėnimin pėr ēfarė kishte bėrė.
  -Doni tė thoni se kontributi, rekordi dhe gjithēka qė ju dhatė nė futbollin shqiptar menjėherė u shumėzuan me zero?
  -Them se po, sepse dhe kur mė kėrkoi ekipi i Vlorės, ekipi i Shkodrės, ekipi i Beratit, ishin kėta qė nuk mė jepnin lejekalimin qė tė luaja. U deshėn dy vjet e gjysmė, qė nga koha kur unė u largova nga ekipi i Elbasani mė 1985, qė nė vitin 1988 tė shkoja me ekipin e Pogradecit dhe tė bėhesha qytetar i atij qyteti. Pėrsėri ata bėnė namin qė unė tė mos luaja futboll. Megjithatė, unė i jam mirėnjohės popullit tė Pogradecit, i jam mirėnjohės trajnerit Luan Ēala, qė nguli kėmbė dhe mė mbajti nė ekip.
  -E quan kėtė njė lloj persekutimi tė sistemit diktatorial, qė u shtri edhe nė sport?
  -Unė flas pėr veten time. Them se mua mė flakėn nė rrugė titullarėt e lartė tė Partisė dhe tė pushtetit tė asaj kohe, Xhemal Dymylja dhe Jovan Bardhi.
  -Po qytetarėt e Elbasanit a e mendonin kėshtu?
  -Qytetarėt e Elbasanit bėnė tė pamundurėn qė unė tė rikthehesha nė ekip. Ata bėnė fletėrrufe, dėrguan letėr deri nė Byronė Politike qė unė tė rikthehesha nė futbollin elbasanas, por ēdo gjė mbeti enigmė. Vajta edhe vetė qė tė bėja takim, por vetėm me sekretarin, jo me ata qė duhet tė takoja.
  -Po familja sa dhe si ju ndihmoi qė tė arrinit nė kėto kulme tė karrierės suaj?
  -Familja ime sot pėrbėhet nga katėr pjestarė. Kam dy fėmijė, njė djalė dhe njė vajzė. Isha njė nga katėr fėmijėt e babait tim Qazim dhe nėnės sime Behixhes. Pėr mua ėshtė njė fatkeqėsi qė sot nuk e njoh babanė, se mė ka lėnė vetėm 9 muajsh. Do tė ishte gjė e veēantė ta kisha babanė gjallė, do ta mbaja nė pėllėmbė tė dorės. Dedikimin sot ia bėj vetėm nėnės sime, qė u nda nga jeta para njė viti. Ajo me punėn e saj dhe me edukatėn e saj, na nxorri nė dritė me njė rrogė simbolike dhe njė pension minimal tė babait. Me bukė dhe pa bukė ne dolėm nė dritė. Edhe unė si fėmija i vogėl qė jetoja vetėm me nėnė, pėrkushtimin ndaj saj e kam pasur maksimal.
  -Ju thatė se njeriu qė ju futi nė rrugėn e futbollit ishte Shefqet Lamēja, “Lala”, siē e thėrrisni ju. Ē’mendim keni pėr tė ?
  -Lala ėshtė protagonisti kryesor nė Elbasan, i cili ka nxjerrė shumė breza futbollistėsh, duke filluar nga Hyqmet Krati, Agron Stringa, Fadil Kovaēi e tė tjerė mė vonė si Duēka, vėllezėrit Gjika, Mihali, Dhimitri e Petriti dhe nga tė fundit nė breza jam unė. Ai mbetet i paharruar nė brezat e futbollistėve. Pėr koincidencė tė bisedės qė po bėjmė, unė kisha hapur njė ekip futbolli me dy italianė. Erdhi edhe presidenti i Millit, Grando Monini dhe Ēim Matraxhiu. Kur italianėt kėrkuan t’i vinin njė emėr ekipit, Ēim Matraxhiu mė pyeti me dashamirėsi qė ē’mendim kisha po t’i vinim emrin e “Lalės”, meqė ai ka nxjerrė shumė futbollistė. Morėm edhe mendimin e italianėve, por i morėm edhe mendimin vetė Lalės, i cili mbushi sytė me lot e nuk fliste dot, duke mė thėnė me gjysmė zėri, se “pėr mua ėshtė njė kėnaqėsi e madhe qė njė futbollist i imi i vė ekipit emrin tim”. Kjo ka njė domethėnie, se do tė nxirrnim talente si tė Lalės, por fatkeqėsisht nė vitin 1997 italianėt ikėn. Lala mbetet protagonisti kryesor i shumė brezave nė Elbasan, por nuk mund tė rri pa pėrmendur edhe Fadil Kovaēin, Agron Stringėn, por e them me bindje se Shefqet Lamēja dhe Fadil Kovaēi, janė pionierėt e parė tė shkollės sė futbollit nė Elbasan.
  -Sa vite ka luajtur Bujari me fanellėn e Elbasnit nė kategorinė e parė ?
  -Janė 13 vite futboll. E fillova karrierėn nė vitin 1973 dhe mė larguan pa dėshirėn time nė vitin 1985, nė moshėn 28-vjeēare, atėherė kur unė isha nė kulmin e karrierės sime. Janė mbi 300 ndeshje nė kėtė periudhe kohė.
  -Cili ėshtė viti kulmor nė karrierėn e Bujarit ?
  -Ēdo kampionat kishte vėshtirėsitė e veta. Fillimi ishte shumė i vėshtirė se jam futur nė ekipin e parė nė moshėn 17 vjeē dhe golin e parė e kam pėsuar nga Bulku i Durrėsit. Luanim me Teutėn e Durrėsit dhe ndeshja ime e parė ka dalė 2-2 kėtu nė Elbasn, ku shėnuan Bulku dhe Tut Lshteni me penallti. Duke kaluar koha, fillova tė fitoja pėrvojė dhe megjithėse ndeshjet bėheshin akoma mė tė vėshtira, unė sigurinė nė portė e fitoja dalėngadalė. Mė kujtohet viti 1979, kur trajner ka qenė Fadil Kovaēi dhe luanim nė Shkodėr. Kemi fituar 2 me 1, ku unė kam pasur mbi 30 goditje brenda kuadratit tė portės. Nė fraksion tė sekondės unė kam bėrė tre shkėputje nga vendi. Edhe vetė futbollistėt qė ishin atėherė si Tit Sejdini, Mita e tė tjerė, u habitėn. Nė kėto tre shkėputje kapa tre topa, teksa gjuajtėn njė herė Astrit Hafizi, njė herė Boshi dhe njė herė Vukatana. Por sigurisht qė mė i paharruari mbetet viti 1983-1984, kur Elbasani doli kampion. Ai ishte edhe viti i imazhit tė mirė tė ekipit tė Elbasanit, se faktikisht ėshtė njė qytet me traditė nė futboll. Pėrveē kulturės dhe dijes, u arrit edhe nė futboll qė tė kapen majat. Unė kam qenė pjestar i ekipit edhe kur nė vitin 1975, Elbasani mori Kupėn e Republikės. Nė atė kohė portier i parė ishte Albert Guda. Jam edhe fitues i Kupės “Zėri i Popullit” dhe “Sporti Popullor”. Por mė e madhja ėshtė se tani jam dy herė kampion. Nė koleksionin tim ka shumė trofe.
  -Ju keni njė rekord. Cili ėshtė ai ?
  -Rekordi u arrit, kur ekipi ynė doli kampion i vendit nė vitin 1984. Por ai rekord nuk mė dedikohet vetėm mua. Futbolli ėshtė njė lojė kolektive dhe nuk ėshtė vetėm njė individ qė bėn diferencėn nė fushė. Ėshtė e vėrtetė se portėn e mbroja unė, por atėherė ishte njė mbrojtje e pakalueshme dhe mua gjatė lojės mund tė mė vinin brenda kuadratit vetėm 3-4 goditje, qė ishin tė pritshme nga ana ime. Ekipi fitonte siguri dhe gjatė gjithė kampionatit, mbrojtja me nė krye portierin ishin shumė tė qetė nė kėtė drejtim. Kurse mesfusha dhe sulmi ishin gjatė gjithė kohės tek porta kundėrshtare. Ka qenė pikėrisht nė Berat qė unė kam thyer rekordin. Ka qenė faza e dytė e kampionatit tė vitit 1983-1984. Duhet tė ketė qenė ndeshja e 5 ose e 6 e fazės sė dytė. Ka qenė pikėrisht kjo fazė e dytė, koha kur unė nuk kam pėsuar asnjė gol. Ishin 11 ndeshje e gjysmė qė nuk pėsova asnjė gol. Plot 1037 minuta qė topi nuk e preku kurrė rrjetėn. Ishte diēka e bukur, por s’ishte vetėm meritė e imja. Kisha fituar siguri tė plotė. Edhe kur kundėrshtari ishte dy-tre metra para portės, kisha njė siguri tė madhe. U krijua njė superioritet tek ekipet kundėrshtare. E them pėrsėri se gjithēka ėshtė e lidhur me lojėn kolektive. Sigurisht qė spikati talenti im, por mė ndihmuan veēanėrisht shokėt e mbrojtjes.
  -Kush e mbante para jush kėtė rekord ?
  -Para meje kėtė rekord e mbante Artur Lekbello, i cili nė atė kohė pati luajtur me Partizanin dhe pastaj aktivizohej me ekipin e Durrėsit. E kishte rekordin prej 800 e ca minutash.
  -Po nė botė kush e mban kėtė rekord ?
  -Me sa di unė, siē edhe kam parė nė faqet e internetit, i pari nė klasifikim ėshtė njė brazilian. Para ca vitesh doli njė shkrim tek revista Spektėr dhe unė renditesha i 11-ti nė Europė dhe i 23-ti nė botė.
  -Kush kanė qenė shokėt tuaj me tė cilėt ju keni luajtur nė ato vite?
  -Nxitėsi i punės sime, falė tė cilės unė kam arritur kėto rezultate ka qenė Jani Kaēi. Kur unė isha vetėm 17 vjeē nė ekipin e Elbasanit, atėherė ishte Jani Kaēi ushtar dhe luante me Elbasanin. Ai ishte njė punėtor mjaft i madh dhe qė kishte njė talent tė rrallė. Njė njeri dhe veēanėrisht njė sportist qė ka talent dhe punon, sigurisht qė arrin majat. Nė tė kundėrt, talenti rri nė vend ose shkon edhe nė regres. E vazhdova sensin e punės sė kėtij njeriu, unė shkoja nė tė gjithė llojet e sportit, tek peshėngritja, tek volejbolli, tek basketbolli. Tre herė nė javė paradite do tė shkoja nė palestėr, duke bėrė nga dy orė stėrvitje. Pa trajner, shkoja vetė. Merrja nja dy shokė me topa dhe bėja stėrvitje nga mė tė ndryshmet. Pasioni im ishte puna. Kam arritur shumė breza shokėsh nė futboll, qė nga Bashkim Rudi dhe Enver Ibėrshimi qė ishte nė fund tė karrierės. Ishte fundi i vitit 1972 dhe Elbasani merrte pjesė pėr Kupėn Ballkanike. Sa isha futur tek ekipi i parė. Ishin edhe Lleshi, Kaloti, Kastriot Hysi, Maks Muzhaqi qė u afruam atėherė nė ekip. Por ishin aty edhe Mihal Gjika, Nevruz Duēka, Bashkim Tirana, Pėllumb Sulovari e deri tek mosha ime. Unė jam rritur me disa nga futbollistėt si Ferdinant Lleshin, Luan Deliun, Stavri Mitrollarin, Mond Mustafarain, Ēim Asllanin, ka qenė edhe Tafani, pastaj erdhi Bega.
  -Cili ka qenė portieri qė ju keni adhuruar mė shumė ?
  -Unė jam tifoz anglez. Dhe jam bėrė tifoz i Anglisė vetėm prej portierėve. Ekipi anglez bėn gjithmonė lojra tė forta. Edhe portierėt i ka pasur tė tillė. Kujtohen tė mėdhenjtė Benks, Shilton, Klemens e me rradhė. Ndėrsa nė Shqipėri, pėr mua ende sot mė tė mirėt mbeten Perlat Musta, Jani Kaēi, por dua tė them qė kam respekt edhe pėr Strakoshėn. Madje, Strakosha edhe sot e kėsaj dite nuk e di, por ėshtė marrė mendimi im qė ai ėshtė afruar tek Dinamo. Kur ai luante me Tepelenėn dhe unė luaja nė Pogradec, mė vjen Ilir Luarasi bashkė me njė tjetėr dhe mė merr mendimin pėr kėtė portier. U thashė se ėshtė talent. Ai mė kėrkoi edhe njė palė doreza. Reparti i portės mbetet pėr mua shumė i rėndėsishėm.
  -A ka luajtur i madhi Panajot Pano kur ju keni qenė nė portė dhe kujt prej sulmuesve nuk u keni rezistuar dot ?
  -Panon e kam arritur vetėm nė njė ndeshje miqėsore nė Elbasan dhe kemi fituar 3 me 0. Ka qenė verė nė atė kohė. Portier ishte bashkim Muhedini. Por kam luajtur edhe me tė madhin Mexhit Haxhiu. Shqipėria ka pasur gjithmonė sulmues mjaft tė rrezikshėm, si Panajot Pano, Enver Ibėrshimi, Nevrus Duēka apo Vasil Ruci, Braho, Kalluci, Xhambazi i Korēės, Medin Zhega, Sabah Bizi, qė kanė qenė tė shkėlqyer. Ekipet e Tiranės kanė pasur gjithmonė lojtarė tė mirė. Ka qenė si zakon qė, po tė dilte ndonjė kokėrr e mirė nėpėr rrethe, atė e tėrhiqte menjėherė Tirana.
  -Cili ishte epiteti qė kishit ju nė portė ?
  -Ashtu si edhe Sulė Maliqatit qė i vunė epitetin “Macja e Zezė”, edhe mua mė vunė tė njėjtin epitet. Kėtė e bėnė se macja ėshtė e shkathėt dhe unė prisja topa nė ēdo kėnd tė portės. Pėr mua ka qenė njė kėnaqėsi e madhe ky epitet. Kam qenė i vogėl dhe nuk e mbaj mend, por thonė se ka qenė edhe Qemal Vogli, por nga statistikat ai mbetet njėshi pėr atė futboll qė luhej nė atė kohė. Edhe nė anketat qė janė bėrė nė Shqipėri, Qemal Vogli ka dalė portieri mė i mirė, sigurisht bashkė me Perlat Mustėn.
  -Po tė krahasosh kushtet qė janė sot me kushtet qė keni pasur ju nė kohėn tuaj, si e komentoni qė nuk ka portierė tė spikatur ?
  -Nė atė kohė dėshira ishte mė e madhe pėr punėn dhe tė gjithė futbollistėt rrinin brenda nė Shqipėri, ndėrsa sot ata qė janė talente ikin jashtė shtetit. Rivaliteti i portierėve atėherė ka qenė shumė mė i madh se ē’ėshtė tani. Atėherė punohej me pėrkushtim. Lekė s’kishte, por dėshira pėr tė luajtur ishte e madhe. Unė nuk dilja nga ekipi kundėrshtar pa 20-30 krosime, por sot ka mė pak. E them me pėrgjegjėsi se nė rang kombėtar nė Shqipėri, futbolli ka regres, por si pėrfaqėsuese nė rang ndėrkombėtar ka progres. Sigurisht qė k ėshtė mendimi im personal.
  -Jeni trajner i portierėve tė Elbasanit. Eksperiencėn tuaj e keni pėrcjellė tek portierėt e ekipit tė sotėm ?
  -Portieri Kotorri ėshtė njė talent. E thashė edhe mė sipėr qė nėse njė talent punon, ai do tė kapė pa tjetėr majat. Edhe Kotorri ėshė njė talent, fjalėpak dhe punėshumė. Ėshtė njė njeri qė dėgjon kėshillat, edhe kritikat. Gabimin qė bėn sot, gjatė javės bėn pėrpjekje pėr ta eleminuar. Them se suksesi i tij ėshtė i lidhur edhe me faktin se ai i ka dėgjuar tė gjitha kėshillat e mia. Unė ia kam dhėnė tė gjitha sekretet e portės, se jam i sigurtė qė ai do t’i kapė, se e ka aftėsinė.
  -D.m.th. sukssi i 1984 dhe ai i 2006 kanė brenda ndikimin e Bujar Gogujės, qė ka qenė vetė portier dhe sot stėrvit portierėt e Elbasanit ?
  -Them se ēdo njeri ka meritat e tij dhe pjesėn e vet tė suksesit. Frytet e punės qė ne derdhėm pėr tė gjithė kėtė vit, ne i morėm. Ka disa gjėra tė pėrbashkėta me ekipin e 1984 edhe kėtė vit. Kolektiviteti ka qenė i shkėlqyer, po ashtu edhe ndihma reciproke pėr njėri-tjetrin, aftėsitė personale tė individit shkriheshin nė dobi tė grupit nė momente tė caktuara. Ka karakteristika tė pėrbashkėta mes 1984 dhe 2006-ės. Ky vit ka pasur njė president si Arben Laze, qė ėshtė njeri me zemėr shumė tė madhe.
  -Sa ndeshje ndėrkombėtare ka luajtur Bujar Goguja ?
  -Kam luajtur shumė pak ndeshje ndėrkombėtare. Unė grumbullohesha me ekipin kombėtar dhe kthehesha mbrapsht, se kisha vėllain nė burg. Kam qenė tre herė pranė ekipit kombėtar dhe kam qenė portier rezervė. Kam qenė njė herė me Tiranėn si portier rezervė pėr Kupėn Ballkanike. Mė kanė marrė nė miqėsore me rumunėt, me kinezėt, me Kosovėn. Kam luajtur edhe 20 minuta nė njė takim miqėsor ndėrkombėtar nė Algjeri, kur isha me Perlat Mustėn. Kam luajtur edhe nė Poloni, pėrsėri nė eleminatoret e Botėrorit dhe ne kemi dalė 2 me 2, ku kam qenė rezervė i Mustės.
  -Ēfarė titujsh ka Bujar Goguja ?
  -Kam marrė titullin “Mjeshtėr Sporti”, jam fitues i anketave tė vitit 1984, kur Elbasani doli kampion. Kėtė e arrita edhe me Elvis Kotorrin. Jam disa herė fitues anketash nė qytetin e Elbasanit. Jam fitues i njė ankete nė Pogradec nė 10 sportistėt mė tė mirė. Janė shumė trofe tė cilat kanė ardhur pėrmes punės dhe djersės sė derdhur.
  -Ju kishit shumė dėshirė qė edhe djali juaj, Spartaku, tė bėhej portier. Ai e nisi kėtė karrierė, por e la futbollin. Cili ėshtė mendimi juaj ?
  -Unė jam i bindur qė djali im i kishte tė dhėnat tekniko-taktike nė lartėsinė e duhur. Mirėpo ai mentaliteti se “hė se Bujari e ka djalin kėtu dhe e shikon me syrin e nėnės dhe tjetrin me syrin e njerkės”, ka bėrė qė tė mos merresha shumė me tim bir. Shumė nga miqtė e mi mė kritikonin pėr modestinė qė tregoja me djalin, edhe pėr faktin e thjeshtė qė nuk e fusja shpesh nė lojė. Gjithsesi, ai ka luajtur disa ndeshje dhe i ka treguar vlerat e tij. Nė ndeshjen e fundit pėr Kupėn nė Durrės, kur ai ishte mė i miri nė fushė, nė njė pėrplasje me Mancakun, u vra nė gju. Kėshtu e ka futbolli, do edhe pak fat. Pėrfundimisht ai e ka lėnė futbollin.
  -Si qytetar i Elbasanit, me ē’punė merret aktualisht Bujari ?
  -Momentalisht kam njė dyqan ku punoj bashkė me familjen time dhe vazhdoj tė jem trajneri i portierėve tė Elbasanit. Po ashtu, edhe djali ka hapur njė aktivitet tė vogėl, kurse vajza vazhdon shkollėn e lartė nė njė Universitet Amerikan nė Tetovė.
  -Ēfarė do tė dėshiroje nė kėtė kohė gjithmonė nė lidhje me futbollin ?
  -Dėshira ime e madhe ėshtė qė futbolli shqiptar tė eci dhe tė arrijė majat nė aspektin kombėtar, ndėrsa nė aspektin ndėrkombėtar, dėshira ime e madhe ėshtė qė Shqipėria tė marrė njė hėrė pjesė nė njė kampionat Botėror apo Europian, se tani i ka tė gjithė mundėsitė, dyert janė tė hapura. Mirėpo problemi kryesor pėr mua mbetet infrastruktura e futbollit. Kjo fillon qė kėtu tek ne. Klubi i Elbasanit, nėn drejtimin e drejtorit teknik Artin Kovaēi, i cili ka bėrė njė punė jashtėzakonisht tė mirė nė drejtimin e grupmoshave dhe ku falė kėtij pėrkushtimi sot Elbasani ka mbi 200 futbollistė qė stėrviten, sėrish ndien nevojėn e rregullimit tė infrastrukturės. Nėse kjo nuk do tė rregullohet, tek ne nuk do tė ketė futboll bashkėkohor. Punohet me fusha tė vogla, kur sportisti ka nevojė tė shtrihet nė hapėsirė, tė kapi hapsirėn. Aktualisht luhet nė zona tė ngushta gjatė stėrvitjeve dhe kur del nė fushė reale, edhe ato qė ka mėsuar futbollisti i harron.
  -Mendon se porta ėshtė njė sektor shumė i rėndėsishėm?
  -Pa dyshim, porta ėshtė e veēanta. Shumė trajnerė mund tė thonė se portieri ka punėn mė tė lehtė. Por unė them qė portieri ka punėn mė tė vėshtirė. Duhet njė pėrgatitje e jashtėzakonshme tekniko-taktike, por edhe fizike, pra e pėrgjithshme tek portieri, qė tė kapė atė top qė mund t’i vijė rrezikshėm nė portė pėr ’90 minuta. Ėshtė e vėrtetė se futbollisti lodhet, por portieri duhet tė jetė i gatshėm vetėm pėr njė goditje, se ajo goditje mund tė ndikojė nė mbarėvajtjen pozitive apo negative tė lojės. Kam disa portierė tė tjerė tė grupmoshave dhe them se me punėn qė po bėj, ata do t’i marrin frytet e stėrvitjes. Kam aktualisht dy portierė qė janė shumė tė mirė dhe pres qė ata tė shkėlqejnė nė tė ardhmen.
  -Kush ėshtė pengu qė ka Bujari gjatė gjithė karrierės sė tij futbollistike?
  -Qėllimin qė unė pata, e arrita nė kėtė kampionat. Prej kaq vjetėsh unė nuk arrita ta dorėzoja fanellėn time tė portierit, por e arrita kėtė vit me dėshirėn time dhe tė nxėnėsit tim Kotorri. Pa i thėnė njeriu, unė i dorėzova atij fanellėn time pėrpara publikut dhe kam besim tė plotė qė ai fanellėn time do ta ngrejė akoma mė lart.
  -Nėse do tė ishte njė kohė tjetėr dhe Bujari do tė kishte mundėsinė tė shkonte jashtė shtetit, ēfarė do bėnit?
  -Sigurisht ana financiare ėshtė primare. Por nėse jashtė shtetit do tė merrja 5 lekė dhe nė Shqipėri do tė merrja 3 lekė, nuk do tė shkoja jashtė shtetit. Gjithsesi, me nivelin qė kisha nė atė kohė, them se e meritoja ndonjė vend me ekipet e shteteve tė ndryshme. Edhe po tė shkoja jashtė shtetit, aftėsitė e mia do tė dilnin shumė mirė nė pah. Se ishin kushtet dhe puna mė e studiuar atje.
  -Dėshira e Bujarit pas kėtyre dy arritjeve tė karrierės sė tij?
  -Dėshira ime ėshtė qė ta marrim edhe njė herė tjetėr titullin kampion. Ju faleminde
  Verdh E Blu 4ever

 16. #336
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Kujtim Dalipi tregon vitet e arta tė skuadrės verdheblu !

  Tė flasėsh pėr futbollin nė vite do tė prekėsh shumė emra qė i kanė dhėnė tonin “lojės magjike” nė qytetin e Elbasanit. Dhe sot rastisi qė ne tė flasim pėr Kujtim Dalipin, njėrin nga sportistėt me emėr nė kėtė qytet qė ka luajtur shumė vite pėr ngjyrat portokalli tė Elbasanit. Por mė e veēanta ėshtė se rastis jo shpesh qė futbolli tė trashėgohet nga njėri brez nė tjetrin brenda njė familjeje, por sigurisht askush nuk mund tė mohojė faktin qė nė vendin tonė ka familje tė nderuara qė kanė dhėnė shumė pėr futbollin shqiptar.Qė nga Memėt e Tiranės, Zmijanėt e Shkodrės e Gjikėt e Elbasanit, tė gjitha kėto familje me gjak futbolli do tė mbeten tė respektuara nė etapat e historisė sė kėtij sporti nė Shqipėri.
  Fillimet
  Kujtim Dalipi do ta niste karrierėn e tij tė shkėlqyer nė kėtė sport fillimisht me ekipet e moshave te Dinamo. I pari qė do tė “nuhaste” talentin e tij nė botėn e futbollit do tė ishte i madhi Leonidha Dashi qė stėrviste tė rinjtė e Dinamos. E ndėrsa ky futbollist i ri kishte filluar tė bėhej beniamini i trajnerit Dashi, Kujtimi detyrohet tė shpėrngulet me shtėpi nė Kombinat pėr shkak se fiton tė drejtėn pėr tė studiuar pėr degėn elektroteknik. Nė atė kohė ekipi i Kombinatit militonte nė Kategorinė e Dytė, ēka i jepte mundėsinė Kujtimit qė menjehėrė tė nxirrte nė dritė talentin e tij tė padiskutueshėm nė mesin e fushės edhe pse ishte vetėm njė adoloshent 16-vjeēar. Por nuk do tė vonojė shumė dhe pas gjashtė muajsh, trasferimi i tė atit qė ishte oficer nė Elbasan do tė shėnojė njė faqe tė re nė karrierėn e gjatė dhe tė lavdishme tė mesfushorit tė paharruar tė futbollit elbasanas, Kujtim Dalipi. Aktivizimi me tė rinjtė kėtė rradhė ėshtė ekipi i Elbasanit nėn drejtimin e trajnerit tė apasionuar, Shefqet Lamēe, i cili pasi e mban tre muaj nė ekip ėshtė i bindur qė aktivizimi i tij nė ekipin e parė do tė ishte domosdoshmėri duke qenė se ishte i bindur se edhe pse nuk i kishte mbushur ende tė 17-at, ai ishte njė futbollist shumė i vlefshėm pėr ekipin e parė tė Elbasanit qė drejtohej nga Fadil Kovaēi. Ishte viti 1968 dhe i riu Dalipi nuk i besonte syve qė do tė kishte nė krah emra tė njohur tė futbollit elbasanas si F. Jorgaqi, E. Ibėrshimi, Dh. Gjika, N. Duēka apo Roland Cala qė mė vonė do tė bėhej edhe shoku i tij mė i mirė nė skuadėr. Vetė Kujtimi e kujton me shumė nostalgji atė periudhė. “Isha shumė i ri dhe ky aspekt sė bashku me faktin tjetėr qė deri nė atė kohė kisha ecur goxha mirė bėri qė nė skuadėr tė mė jepnin njė pėrkrahje tė madhe tė gjithė shokėt e skuadrės dhe mbi tė gjitha ata mė tė vjetrit mes tė cilėve pėrmend kėtu Xhevahir Taushanin. Nuk e kisha menduar aspak tė lehtė nisjen, por pėr fat tė mirė deri nė vitin 1972 arrita tė luaj si titullar duke pėrfituar njė pėrvojė shumė tė madhe mes disa lojtarėve tė shkėlqyer qė kishte ekipi” thekson Dalipi, i cili mė pas do tė provonte njė eksperiencė tė madhe qė e kishte ėndėrruar nė vogėli. Paraqitja e tij e mirė dhe ecuria e tij e jashtėzakonshme me Elbasanin bėn qė Partizani ta thėrrasė menjėherė nė kryeqytet. Vetė futbollisti ishte mes njė ėndrre tė madhe teksa me tė kuqtė do tė gjente njė pjesė tė futbollistėve tė kombėtares dhe mbi tė gjitha njė trajner si Bejkush Birēe pėr tė cilin ai shprehet: “Tre sezonet me Partizanin kanė qenė vėrtet tė paharrueshėm pėr mua. Mbėrrita nė njė ekip me emra tė mėdhenj qė nuk mund tė rri pa i pėrmendur si Millan Vaso, njė lojtar i shkėlqyer, Uran Xhafa, Feim Breca, i paarritshmi Panajot Pano, Sefedin Braho, Astrit Ziu dhe i shkėlqyeri Pirro Gjeci. Pėr mendimin tim ai Partizan ishte njė nga ekipet mė tė mira tė tė gjitha kohėrave aq mė tepėr qė nė krye kishim njė trajner vėrtet tė zoti si Bejkush Birēe, i cili dinte tė ndėrthurte mirė e bukur futbollistėt e rinj me ata me mė shumė ekperiencė” deklaron Dalipi, i cili nė tre sezone me Partizanin arriti tė shpallej dy herė nėnkampion. Por shkėlqimi i njė tė riu ra nė sy edhe tė drejtuesve tė ekipeve tė Shpresave. Nė kohėn qė luante me tė kuqtė Kujtimi do tė kujtonte pėrballjet, nė disa turne jashtė vendit si nė Kinė, Rumani, Greqi, Gjermani etj. Njė nga ēaste emocionuese qė i ka mbetur nė kujtesė ishte turneu nė njė takim miqėsor nė Shangai ndaj pėrfaqėsueses sė Kinės, ku ishte trajner i madhi Loro Boriēi dhe nė atė takim shėnon 2 gola nė njė fitore 2 me 0. “Duke marrė falėnderimet e trajnerit tė madh Boriēi qė pas takimit mu afrua dhe mė tha. Tė lumtė Dalipi, u tregove vėrtet i zoti. Ishte njė emocion shumė i madh kur e dėgjoja nga goja e tij” kujton me mall Kujtimi, i cili pas vitit 75 do tė kthehej nė Elbasan pėr tė luajtur me kėtė ekip deri nė vitin 1983 kur njė dėmtim nė gju e detyroi tė tėrhiqej pėrfundimisht nga futbolli. Gjatė kėsaj kohė historia merte drejtime sa pozitive aq edhe negative pėr tė. Mė parė njė Kupė Republike nė vitin 1975 me Elbasanin, njė numėr i madh golash e paraqitjesh tė shkėlqyera ishin “torta” e Kujtim Dalipit qė gjithsesi nuk gjeti shumė qetėsi nė vazhdim pasi dėmtimi nė gju nuk do t’i lejonte atij pasurimin mė tej tė karrierės. Gjithsesi mbetet njė karrierė e paharrueshme e njė futbollisti qė kujtohet me mall nga tifozėt elbasanas, njė karrierė e cila u trashėgua mė tej nga djemtė e tij Klevisi, Danieli dhe Endri.
  Titujt
  Edhe mbas kaq vitesh shkėputjeje, Kujtim Dalipi ndihet krenar pėr atė ēka ka dhėnė nė fushėn e lojės dhe pėr kėnaqėsinė e sportdashėsve kudo ku ka luajtur. Edhe pse jo tėrėsisht pėr atė qė ka dhėnė nė sport, ai shprehet gjithsesi se i ka marrė frytet e kėsaj pune tė madhe teksa vlerėsohet dhe nderohet si njė ish-futbollist i njohur ndėr vite. Ai ka mbetur i vlerėsuar edhe nė aspektin e profesionit tė tij teksa qė nga viti 1983 ka punuar nė disa funksione me shkėputje mes tė cilave trajner moshash pranė klubit Elbasani, e mė tej shef klubi, inspektor dhe pėrgjegjės klubi, pra ka qenė gjithnjė nė shėrbim tė interesave tė klubit tė futbollit. Por pėrkrah kontributeve nė sportin e futbollit atij i ėshtė dashur tė punojė edhe nė profesionin e tij si elektroteknik ku ka punuar gjatė viteve 84-89. Kujtim Dalipi ėshtė nderuar edhe me titujt tė tillė si “Mjeshtėr Sporti” e “Qytetar Nderi i Elbasanit” dhe pėr kėtė ai ndjehet i kėnaqur pėr vlerėsimin qė i ėshtė bėrė.
  Djemtė ecin nė gjurmėt e babait
  Tė qėnit njė futbollist i mirė ėshtė qė tė lėsh diēka pėr atė qė ke bėrė edhe te fėmijėt. Tė tri djemtė e ish-futbollistit tė njohur ndėr vite Kujtim Dalipi, kanė luajtur ose vazhdojnė tė luajnė futboll kush nė Elbasan e kush gjetkė. Klevisi, Danieli dhe Endri janė tri futbollistė cilėsorė qė la pas karrierės sė tij Kujtimi, i cili arriti t’i fusė nė gjak djemve tė tij sportin e bukur tė futbollit. Megjithatė ashtu si edhe babai i tyre, tė tre kėta futbollistė kanė arritur tė lėnė gjurmėt e tyre nė futboll, kush mė shumė e kush mė pak edhe pse dy prej tyre, Klevisi e sidomos Endri kanė ende shumė pėr tė dhėnė. Por duke i bėrė njė panoramė karrierės sė tyre na duhet ta nisim nga 30-vjeēari Klevis, mė i suksesshmi nga tė tri djemtė. Klevisi e nisi karrierėn e tij qė nė vogėli i joshur nga trashėgimia qė i kish lėnė i ati. Pas shkėlqimit me tė rinjtė, Klevisi nė moshėn 16-vjeēare kalon tek tė rriturit dhe mė tej deri nė 1997 luan pėr kėtė ekip duke fituar falė lojės sė tij edhe ekipin Shpresa. Me kėtė skuadėr duke luajtur njė takim nė Portugali ai gjen momentin dhe nuk kthehet me nė Shqipėri por firmos njė kontratė me Vitoria Setubal tė Ligės sė Parė. Pas njė sezoni tė kėnaqshėm me kėtė skuadėr largohet te njė tjetėr skuadėr e Ligės sė Parė, Santa Klara ndėrkohė qė karriera e tij mė tej e con tek Ovarence Naval dhe Braganzh tė Ligės sė Dytė. Pas gjashtė sezonesh nė Portugali ai rikthehet nė 2003 nė kampionatin tonė edhe pse pati oferta nga ekipet e Tiranės ai zgjodhi qytetin e vendlindjes, Elbasanin. Nė tri sezone me skuadrėn verdheblu, Klevis Dalipi ėshtė lideri i padiskutueshėm i skuadrės, kur nė zezonin e kaluar i dha edhe titullin kampion ekipit verdheblu. Shpėrbėrja e ekipit nė kėtė kampionat e detyron Klevisin tė hedhė sytė tek ekipi shkodran pėr tė pėrfaqėsuar fanellėn e ekipit tė Vllaznisė duke qenė edhe kėtu njė lojtar lider nė kėtė ekip. Endri djali tjetėr i ėshtė bashkangjitur ekipit verdheblu mbas disa sezonesh me ekipin e Shkumbinit tė Peqinit, ndėrsa djali tjetėr Danieli, ėshtė shkėputur nga futbolli mbas njė dėmtimi, i cili nė vitet 1996-2001 luajti pėr Elbasanin si titullar ndėrkohė qė mė tej dy sezone me Shkumbinin. Por dėshira e Kujtimit ėshtė qė djemtė e tij tė kontribojnė nė qytetin e Elbasanit pėr tė qėnė faktor kryesor nė ecurinė e ekipit elbasanas, por pėr kėtė kėrkon qė edhe tė vlersohen pėr atė qė japin pasi mė mirė se elbasanasit nuk mund ta bėjnė tė huajt, dėshirėn e mirė pėr tė qenė futbollist me tradita i kėtij qyteti nė vendet qė e meritojnė.
  Verdh E Blu 4ever

 17. #337
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Kur “Labinoti” i Elbasanit bėhej kampion nė Tiranė…

  * Nga Arkivi i gazetarit

  … Ajo do tė duhej tė ishte sfida e pamėshirshme e Labinotit tė Elbasanit, pėr tė larė njė herė e mirė hesapet me njė kryeqytet tė tanė, me njė BFSSH e FSHF sė bashku. Fitorja ishte nderi i madh i Elbasanit, sepse ai bėhej kampion i Shqipėrisė qysh nė kėte ditė tė 13 majit 1984 nė Partizani – Labinoti nė Tiranė, dhe pas njė javė do tė festonte krejt i qetė nė Elbasan.

  Trajnerėt Frederik Jorgaqi e Dashamir Stringa – futbollistė tė mėdhenj tė kohės sė tyre, qytetarė nobėl tė qytetit tė tyre tė njė kulture - nuk i lejonin gabime vetes. Dhe gjithēka do ta paramendonin mė parė nė tryezėn e punės sė tyre intelektuale. Sepse sot duhet tė pranojmė qė drejtimi i tyre ka qenė i pėrmasave intelektuale tė rralla pėr historinė e trajningut nė Shqipėri, duke mposhtur gjithė klubet qė mbanin Kombėtaret e Shqipėrisė nė atė vit tė madh 1984 pėr futbollin shqiptar (Belgjika, Polonia, Shpresa nė 8-she tė Evropės…).

  Ndeshja nė tė vėrtetė ka njė ēast delikat. Labinoti me golin e Asllanit kryeson qysh nė tė 36’, por Partizani nuk épet dhe nė tė 42’ Tomori e bėn 1-1. Dhe kėtu pėrfundojnė plot 1037 minuta lojė pa pėsuar gol tė rekordit famėmadh tė Bujar Gogunjės! Por nė pjesėn e dytė del nė pah karakteri dhe forca e pashterrėshme e Labinotit tė Elbasanit. Eshtė njė Labinot i pagabueshėm, mė i vendosur se kurr, mė i etur se kurr. Kishte mbėrritur nė finishin e garės dhe gjithēka nuk mund tė ishte tjetėr pėrveēse njė sprint i fuqishėm. Dhe e jep ate pėrmes protagonistit mė konseguent tė golave, Zyber Begės nė minutėn e 72-tė. Me kėte njeri, me golin e tij tė thjeshtė po aq tė milimetruar, do tė fitoheshin plot 5 ndeshje nga 13 tė periudhės sė dytė. Historia e kampionateve shqiptare nuk njihte njė shėnues tė kaq pak golave (vetėm 6) dhe tė kaq shumė fitoreve vendimtare sa vlera e njė titulli kampioni tė pėrcaktuar prej tyre, si nė rastin e djaloshit me emrin Zyber Bega, i zbuluar nga rrethinat e Elbasanit. Dhe qysh nga ky ēast i golit tė Begės, Partizani i Bejkush Birēes, nuk mundet tė bėjė mė asgjė, teksa Perlat Musta, meditueshėm, gradualisht po ngurosej nė portė, duke admiruar aktin e madh tė skuadrės sė Elbasanit dhe tė portjerit tė saj Gogunja, i cili pa e ditur, qysh atė ditė kishte hyrė nė panteonin e statistikave tė portjerėve tė botės me rekordin e tij. 2-1 ishte i pandalshėm.

  “… Dhe titulli qė shkon nė Elbasan” siē thoshte titulli i madh i faqes sė tretė tė gazetės qė drejtoja.
  Verdh E Blu 4ever

 18. #338
  DaRk §©®īžt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Anėtarėsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Hahahhahaha O gjak_VerdheBlu

  O copan po anduelin ce doje ne foto re se eshte nxire pak nga ana e djathte
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 19. #339
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Labinoti Elbasan - Kampionet 1984

  Partizani-Labinoti 1-2
  (Shkėlqisiper nga e majta ne te djathte: Zamir Arapi, Luan Deliu, Shkėlqim Asllani, Bujar Gogunja, Edmond Mustafaraj, Ferdinand Lleshi (kapiten);

  poshte nga e majta ne te djathte: Roland Agalliu, Vladimir Tafani, Dashamir Luniku, Ardian Popa, Kostandin Rama.

  Kampionet e tjere (nuk jane ne foto):
  Albert Kaloti
  Bashkim Staēeni
  Dashamir Stringa (tr.)
  Frederik Jorgaqi (tr.)
  Jovan Shegani
  Kastriot Vrapi
  Muharrem Dosti
  Sokol Branica
  Sokol Gjuraj
  Stavri Mitrollari
  Zyber Begam Asllani [L] 36th, Genc Tomori [P] 42nd, Zyber Bega [L], 72nd).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Verdh E Blu 4ever

 20. #340
  Verdheblu 4ever Maska e ChAoS_DrAgOn
  Anėtarėsuar
  17-01-2008
  Vendndodhja
  Elbasan
  Postime
  177
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Leter nga Blater

  I dashur z. president,

  Eshte nje kenaqesi e madhe qe sot po ju dergoj urimet e mia juve, qe “KF Elbasani” u shpall kampion kombetar i vendit tuaj pas 22 vjetesh. Ju lutem, u transmetoni urimet e mia me te ngrohta futbollisteve tuaj, trajnerit Ilir Daja dhe gjithe stafit drejtues, ekipit mjekesor dhe, sigurisht, mbeshtetesve te klubit tuaj.

  Ne emer te familjes futbollistike te FIFA s, ju falenderojme per lojerat e bukura dhe emocionuese qe u falet fansave tuaj te zjarrte.

  Ju uroj, gjithashtu, suksese juve dhe gjithe bashkepunetoreve tuaj edhe per vitet e ardhshme.

  Juaji Joseph S.Blatter
  Verdh E Blu 4ever

Faqja 17 prej 24 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tifozėt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron nė forumin Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 21:05
 2. Elbasani, atje ku pluhuri mbyt ajrin
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 22-11-2005, 18:10
 3. Elbasani do rikthejė femrat nė stadium
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-11-2005, 15:54
 4. Njėzet e dy korona: Elbasani
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-09-2005, 18:05
 5. Elbasani
  Nga erzeni nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-10-2002, 13:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •