Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639

    Ushtrim për ndërtimin e një rrjeti

    Pershendetje

    Kam nje ushtrim per ta bere.
    Me duhet ti lidhe 50 pc se bashku si dhe dy server, njerin per web e tjetrin per database.
    cila eshte topologia me e pershtatshme dhe a eshte me mire te perdori switch dhe router se bashku apo vetem switch.

    Nese perdori ethernet 1000base t me switch dhe router a duhet pasur kujdes ne rregullen 5-4-3 apo ajo vlen vetem per hub?

    Ka dikush iden

    Ju flmn

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684

    Mvaret nga ...

    segmentimi i rrjetes. Nese nje grup i klientave i takon nje roli te caktuar psh udheheqesit atehere i vendos ne nje subnet te vecante ndersa punetoret ne ndonje subnet tjeter. Me router do te kesh mundesi me te medha te konfigurimit ndersa me switch me pake.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Flmn per pergjigjjen.

    Por une desha te dije a eshte me mire te perdori nje kombinim te Topologjise bus me star apo vetem star, si dhe a ka regull te Vecante per switchet ne nje segment si ajo per hub 5-4-3 apo kjo Vlen vetem per hub.
    Ideja ime ishte te perdor topolgjin Bus+star se bashku ku 22 pc do Ti lidhja ne nje switch dhe 8 ne nje cwitch tjeter e ata te dy Switchet do ti lidhja me nje router e me pastaj segmentin e trete Nga routeri ne nje switch tjeter dhe aty me pastaj edhe 20 pc Tjera.kurse te dy serverat desha ti lidh nga routeri ne switch ne nje Segmnent te vecant.

    Nese dikush me thot se si eshte kjo menyre a ja vlen apo jo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardani8 : 04-12-2006 më 10:47

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684

    Si me duket

    Topologjia me e pershtatshme per kete rast eshte "tree". Pra ngjajshem me star. Ne kete menyre nese ndonje nyje bie, nyjet tjera ende mund te funksionojne (sistemi eshte redundant). Rregulla 5-4-3 nuk aplikohet kur perdor switch sepse switch kan bufer ku perkohesisht e ruajne paqetin ne menyre qe te mos vie deri te ndeshja me ndonje paqet tjeter. Gjithashtu do ta lehteson trafikun ne rrjet meqenese e ben filtrimin e broadcast te panevojshme.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-02-2009, 13:03
  2. Informacion per Mitropoline e Korces
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 31-01-2009, 06:11
  3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
  4. Rrjeti shqiptar i drogës "Poter AL", 80 të arrestuar në 4 shtete
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-07-2006, 02:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •