Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Masakra e Vlors, arrestohet n Madrid, Spanj, Sokol Rama

  Bashk me nj komshi plagoset edhe i nipi. Zhduken dy autort


  Masakr te Pusi i Mezinit, vritet i forti Shptim Muka

  Vlore / Qemal Biraku

  Kan lvizur gjat gjith dits t maskuar me kapele dhe syze dielli t errta. Askujt n lagjen Pusi i Mezinit nuk i shkonte ndrmend, se n mesdit do t bheshin dshmitar t nj masakre.

  Me automatikun me fishek n goj, pran dritares s Mercedesit, dy t rinjt q kishin si objektiv nj vrasje t menduar n detaje nuk kan lvizur nga lagjja deri n orn 15:00, pikrisht kur edhe Shptim Muka do t dilte nga shtpia e tij. Ky ishte edhe shnjestrat e tyre, t ciln nuk do ta humbitnin, qoft edhe duke shnuar dy viktima t tjera prve tij. Trupi i br shosh, i nj njeriut t njohur si mjaft problematik pr policin e Vlors, do t qndronte pr dy or n vendngjarje, derisa policia t kryente t gjitha veprimet. Sipas pists s par t hetuar nga policia, kjo vrasje ka lidhje me ekzekutimin e Leonora Rams, pasi Muka sht edhe daja i vrassit t saj.

  Ekzekutimi
  I veshur me rroba ushtarake, Shptim Muka ka dal nga banesa e tij n lagjen Pusi i Mezinit, rreth ors 15:00. Ka prshkuar rreth 8 metra dhe sht ulur n pragun e nj ndrtese prball shtpis s tij. Brenda pak sekondash, ai sht gjendur nn shoqrin e Ervin Shehut, 24 vje, banor i lagjes dhe nipit t tij, Ervis Zahaj, 19 vje. E ndrkoh q mes tre shokve ka nisur muhabeti, asnj nuk e ka pasur mendjen te Mercedesi i ri q u ka kaluar prpara. Sapo automjeti ka prshkuar disa dhjetra metra sht kthyer srish, n at mnyr q dritarja e pasagjerit kt radh t ishte nga ana e tre personave t ulur n pragun e gurt. Kt radh me nj shpejtsi t madhe, Mercedesi ka ardhur n drejtim t tyre, ka frenuar zhurmshm dhe nj gryk automatiku ka vjell zjarr mbi ta. Menjher Shptim Muka dhe Ervin Shehu jan shtrir prdhe t lar n gjak, ndrkoh q Ervis Zahaj ka pasur mundsi t vrapoj n drejtim t shtpis. Por killerat nuk jan t treguar t pavmendshm dhe kan hapur zjarr edhe ndaj 19-vjearit. Fatmirsisht, ai vetm sa sht plagosur n kofshn e djatht dhe ka mundur t futet brenda n shtpi. Brenda pak sekondave, Mercedesi i zi sht zhdukur pa ln gjurm.

  Hetimet
  Megjithse furgont e policis, q mbrritn shum shpejt n vendngjarje, transportuan Shehun dhe Zahajn drejt spitalit, Shehu nuk ka arritur t mbijetonte nga dy plumbat q kishte marr, njri n kok dhe njri n gjoks. Trupi i Shptim Muks ka qndruar prreth dy or n vendngjarje, derisa jan kryer t gjitha veprimet hetimore. Ekspertt e Mjeksis Ligjore kan numruar 12 plumba n trupin e 41-vjearit. Sipas burimeve policore, prtok kishte shum pak gzhoja, pasi pjesa m e madhe e tyre kishin rn brenda n automjet. E ndrkoh q n vendngjarje vazhdonin veprimet, n radiot e policis ka qarkulluar lajmi se automjeti i vrassve sht gjetur. Nj gjurm vaji, e cila ka rrjedhur nga dmtimi i stotokartit, (n momentin kur sht marr kthesa me shpejtsi pr tu kthyer t objektivi), ka tradhtuar dy bashkpuntort n kt masakr. Burimet nga policia jan t bindur se pikrisht dy ka qen numri i tyre, mbasi n automjetin e braktisur pran fshatit Bestrov jan gjetur dy pistoleta, dy kapele, dy pal syze, dy pal doreza dhe nj automatik. Por, ekspertt e Kriminalistiks jan gjithashtu t bindur, se prve dy ekzekutorve ka edhe persona t tjer t implikuar n ngjarje, t cilt s pari kan sinjalizuar pr daljen nga shtpia e Muks, si dhe s dyti kan kryer transportimin e dy vrassve, pasi kan braktisur makinn n Bestrov. Brenda nj kohe rekord, nga Tirana ka mbrritur edhe nj helikopter me 10 trupa t RENEA-s, t cilt kan nisur gjurmimin e autorve, por pa mundur ti kapin.

  Motivet
  Prcaktimi i pists s par pr hetimin e ksaj ngjarjeje nuk ka qen aspak i vshtir pr policin. Shptim Muka ishte daja i Armando Zahajt. Djaloshi 16-vjear, m 11 nntor vrau oficeren Leonora Rama, n shenj hakmarrjeje pr vrasjen e t vllait n Spanj, ku sipas tij i implikuar ishte djali i Leonors. (Pra, Muka ishte njkohsisht edhe daja i t riut t vrar n Spanj). Madje edhe Ervis Zahaj, i plagosur, ishte vllai i Armandos, djali q ekzekutoi oficeren. Kjo pist, duke marr n konsiderat edhe numrin e viktimave, ngriti n kmb t gjith policin e Vlors, duke marr njerz n pyetje dhe mbrojtje njkohsisht. Por t dhnat q arritn t grumbullonin ishin shum t pakta. Prve ksaj piste, policia nuk la pa hetuar edhe dy pista t tjera. E para, sipas policis mund t ket lidhje me konfliktet e panumrta t Shptim Muks gjat viteve. Atij i jan vrar edhe tre vllezr vite me par. E dyta mund t ket lidhje me krcnimet q u ka br Shptim Muka tri familjeve vlonjate, t cilat dyshohen se jan t prfshira n vrasjen e nipit t tij n Spanj, Slejdi Zanaj. Megjithat, deri tani, policia ende nuk ka arritur t dal me nj komunikat zyrtare n lidhje me motivin e masakrs s djeshme n Pusin e Mezinit.


  2 persona
  mendohet q t ken marr pjes direkt n ekzekutimin e Shptim Muks n lagjen Pusi i Mezinit, ndrkoh q persona t tjer kan ndihmuar n survejimin e viktims dhe transportin e vrassve m pas
  12 plumba
  jan numruar nga policia n trupin e Shptim Muks, pas breshris s derdhur nga Mercedesi i zi. Ndrkoh q i vrari tjetr Shehu, kishte nj plumb n kok dhe nj n gjoks
  2 pistoleta
  jan gjendur n Mercedesin q kishin braktisur autort e vrasjes, bashk me nj automatik, dy pal doreza, dy pal syze, dy kapele dhe nj numr t konsiderueshm fisheksh


  Ekzekutimi i oficeres Leonora Rama

  Mesditn e 11 nntorit, Leonora Rama, 47 vjee, qllohet pr vdekje me 6 plumba pistolete, teksa po ecte n qendr t Vlors me t bijn dhe nj kushrirn e saj. Oficerja e marins ishte ndjekur n t gjitha lvizjet q kishte kryer at t shtun nga autori i krimit, 16-vjeari Armando Zanaj. Adoleshenti kishte vn nj mask n kok e syze pr t mos u dalluar nga fytyra dhe kur i sht afruar kalimtarve ka qlluar Ramn. Ai sht larguar, pasi ka zbrazur mbi gruan t gjith plumbat, n sy t vajzs s viktims dhe dshmitarve t shumt t krimit. Policia e Vlors arriti t zbulonte n koh shum t shkurtr se autori ishte vllai i nj t riu t vrar n Barcelon. Si ekzekutor i Slejdi Zanajt dyshohej Sokoli, djali i Leonora Rams dhe sipas hetuesve, vrasja e gruas ndodhi pr hakmarrje. Vet adoleshenti, i arrestuar 5 or pas vrasjes ka pranuar vrasjen pr t marr gjakun e t vllait.


  Kush ishte Shptim Muka

  Shptim Muka, 41 vje, ishte nj personazh i njohur n lagjen 11 Janari, ose si njihet ndryshe Pusi i Mezinit. I martuar dhe baba i tre fmijve, Shptim Muka ka qen mysafir me dhjetra her n qelit e paraburgimit t Vlors. Sipas skedarve t ktij institucioni, ai ka qen shpesh her i dyshuari kryesor pr disa vrasje t ndodhura n Vlor, por q asnjher nuk jan zbardhur. Gjithashtu, ai ka qen edhe person i prfshir n mjaft konflikte. Disa vite m par, atij i jan vrar tre vllezr, ndrkoh q pak koh m par n Spanj i ekzekutohet edhe nipi. Madje, pas ksaj vrasje, policia bn t ditur se ai kishte krcnuar pr hakmarrje tri familje vlonjate, q mund t kishin gisht n kt ekzekutim.  Ekzekutimi n Barcelon, shpallet n krkim i dyshuari, bllokohen dy makinat e krimit

  Vrasjet n Vlor pas sherrit n Spanj
  Policia: Seriali filloi pas atentatit pr drogn n Barcelon


  Ekzekutimi i nj shqiptari n Barcelon t Spanjs dyshohet t jet shkaku i vrasjeve q kan ndodhur s fundi n Vlor.

  Pasi kan verifikuar me imtsi zinxhirin e ngjarjeve, hetuesit e policis kan zbuluar edhe motivin pr t cilin dyshohet se ka filluar konflikti. Burime zyrtare t policis than se rreth nj muaj m par n kryeqytetin spanjoll sht vrar nj shqiptar nga Vlora. Ky person rezulton t jet i afrm me njrin prej personave t vrar dje n qytetin e Vlors. Motivi i dyshuar i krimit t ndodhur nj muaj m par mendohet se ka qen rivaliteti mes disa shqiptarve pr t dominuar zonat ku ushtrohet veprimtari e paligjshme. Sipas burimeve zyrtare t policis shqiptare, t cilat i referohen kontakteve me policin spanjolle, nj grup shqiptarsh u prplasn rreth nj muaj m par n Barcelon pr nj rast t trafikimit t drogs. Nj person mbeti i vrar pr shkak t ktij konflikti, ndrsa vetm pak dit m von n Vlor ndodhi vrasja e oficeres, q sipas policis ishte hakmarrje pr ekzekutimin q kishte ndodhur n Spanj. Burimet zyrtare nga policia dhe Ministria e Brendshme than se autort e ngjarjes n Barcelon dhe Vlor jan skeduar nga policia spanjolle, pasi dyshohet se jan marr me veprimtari t paligjshme n fushn e trafikut t lndve narkotike. Vrasja e ndodhur n Barcelon t Spanjs rreth nj muaj m par dyshohet se ka pasur si motiv rivalitetin ose ndrhyrjen n zonat e kontrolluara t trafikut, jan shprehur burimet zyrtare nga policia shqiptare. Sipas tyre, n bashkpunim me policin spanjolle po punohet pr prcaktimin e sakt t rolit q kan pasur n ngjarje shqiptart me qndrim n Barcelon. Policia nuk preferoi t jap t dhna rreth personit t dyshuar pr trafik, por tha se ai sht shpallur n krkim nga Interpoli dhe se pas vrasjes s ndodhur n Barcelon i jan bllokuar dy makina, nj BMW e bardh dhe nj Peugeot blu.

  Konflikti
  Mediat spanjolle i kan kushtuar nj hapsir t konsiderueshme vrasjes s oficeres s Marins, Leonora Rama n Vlor. Sipas gazets ABC t Barcelons, djali i oficeres m 26 tetor 2006 kishte vrar nj shqiptar me qndrim n Spanj. Ngjarja kishte ndodhur n rrugn B 140 n kryeqytetin spanjoll, ku policia tha se ka pasur shkmbim zjarri mes disa shqiptarve t skeduar n disa veprimtari t dyshimta. Policia spanjolle u ka thn mediave se shkak i vrasjes s shqiptarit dyshohej se ishin konfliktet e lindura nga shprndarja e lndve narkotike brenda Spanjs. Gazeta ABC e Barcelons nuk sqaron cila pal kishte qen e prfshir n trafikun e drogs, por ajo thot se vrasja q ndodhi m 26 tetor sipas hetuesve ka pasur si motiv konfliktet e lindura pr shkak t aktivitetit n fushn e trafikimit t drogs dhe shfrytzimit t prostitucionit. Gazeta spanjolle ka thn se policia e Barcelons ka nisur drejt Shqipris nj dosje, n t ciln krkohet informacion pr m shum se tet persona. Kto t dhna sipas gazets krkohen me qllim hetimin e plot t vrasjes s nj shqiptari nga Vlora m 26 tetor 2006 n kryeqytetin spanjoll. Policia shqiptare ka konfirmuar se po shkmben informacione intensive me homologt spanjoll, me qllim prcaktimin e sakt t personave q jan implikuar n veprimtari t paligjshme, si dhe rolin e t dyshuarve n serialin e ekzekutimeve q ka filluar n Barcelon dhe sht zhvendosur m pas n qytetin e Vlors. tr.so.


  1 muaj
  m par nj shqiptar nga Vlora sht vrar nga bashkkombas t tij n kryeqytetin spanjoll. Policia tha se vrasja kishte pr motiv trafiqet
  2 makina
  jan bllokuar nga policia njrit prej personave t implikuar n vrasjen e shqiptarit n Spanj. I dyshuari sht shpallur n krkim nga Interpoli


  Alibia, Sokol Rama n policin e Barcelons

  Dje paradite, Sokol Rama sht paraqitur n policin e Barcelons. Sipas ligjeve vendase gjykata ka vendosur detyrim paraqitje, pasi ai sht nj ndr t dyshuarit e vrasjes s Slajdi Zahajt. Pikrisht dje, gjat kohs q breshrit e automatikut i merrnin jetn dajs dhe plagosnin vllain e viktims s Spanjs, Rama sht paraqitur n policin e Barcelons, duke faktuar kshtu edhe alibin e tij, q nuk ka gisht n vrasjen e Shptim Muks, si mund t dyshohej pas ekzekutimit t s ms.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Krkim ndrkombtar pr Sokol Ramn

  TIRAN- Pas ekzekutimit t Shptim Muks e Ervin Shehut mesditn e 30 nntorit, prve dshmis s t mbijetuarit, policia e Vlors ka n dor edhe nj tjetr prov t rndsishme. Sipas grupit hetimor n qytetin bregdetar, n makinn e braktisur nga t dyshuarit si ekzekutor sht gjetur edhe nj kapele, e brenda saj flokt e njrit prej tre pjesmarrsve n atentat. Drejtuesit e policis lokale than dje pr “Shekullin” se fijet e flokut jan drguar pr analizn e ADN-s, q ka prcaktuar autor t vrasjeve n shum raste, dhe prgjigja e ekspertve nuk do t vonoj. Po ashtu, postblloqet e shumt t policis n rrugt e qytetit kan nn kontroll t gjitha hyrjet e daljet, me qllim kapjen e autorit. “Krehjet” n mjaft zona, pas informacioneve t marra n rrug operative, mendohet ta shpien policin n strehn e t dyshuarve pr vrasjen e bujshme t tre ditve m par. Shefi i komisariatit t Vlors, Milahim Pira, pohon se policia do t jet shum shpejt n vendin e duhur. “Masa e par q u mor ishte shpallja n krkim e Sokol Rams, ndrsa tanim fotoja e tij disponohet nga pikat e kalimit kufitar si dhe nga policit e t gjitha qarqeve. T dhnat operative ia kemi drguar edhe Interpol Tirans dhe pritet q t shpallet edhe krkim ndrkombtar”,- u shpreh Pira, shef i komisariatit t Vlors. Ndrkoh, n qytetin ku brenda nj muaji ndodhn tri vrasje t bujshme ka prqendrim t Forcave t Ndrhyrjes s Shpejt, kurse Reparti Special i RENEA-s sht n gatishmri, n pritje t nj lvizjeje t mundshme.

  ***

  Ekspertt kriminalist jan treguar t vmendshm n kqyrjen e vendit t ngjarjes, ku kan administruar t gjitha objektet e gjetura n t. M pas ata kan br kontroll t imt n automjetin e braktisur n afrsi t zons s Bunavis, q mendohet se i prket t dyshuarve si atentator, ku edhe kan gjetur nj tjetr prov t rndsishme. “Pas dshmis s pakontestueshme t t plagosurit Edvin Zanaj, se ekzekutori i dajs dhe fqinjit t tij ishte Sokol Rama, ne kemi n dor tashm edhe nj tjetr prov materiale, flokt e gjetur n kapelen e 24- vjearit”, -deklaroi shefi i komisariatit t Policis s Vlors, Milahim Pira. Sipas tij, dshmia e Zanajt sht nj ndihm e madhe pr policin, pasi ky i fundit e ka njohur saktsisht atentatorin, t cilin dikur e ka pasur mik, pasi ishte me fytyr t zbuluar, e vetm n kok kishte kapele. Dshmia e tij, prputhej me provn q inspektort gjetn n makinn e braktisur n rrugn Vlor-Bunavi. Fillimisht, dshmia e Edvin Zanajt sht marr me rezerva, por pas verifikimit t saj me sendet e gjetura n makinn e krimit, grupi hetimor e quajti dshmin e tij t pakontestueshme. Kjo solli shpalljen e krkimit t sforcuar nga prokuroria t t dyshuarit Sokol Rama, q mendohet t kt hyr ilegalisht n Shqipri rreth 15 nntorit.

  ***

  “Po punojm pr kapjen e t dyshuarit si autor i ksaj vraseje. Fotoja e Sokol Rams ndodhet n duart e t gjitha policive lokale. Disponojm t dhna operative t rndsishme q nuk i publikojm pr arsye t ruajtjes s fshehtsis s operacionit”, -vijoi pr “Shekullin” komisari i Vlors, Pira. N nj nga kto bn pjes edhe hyrja e Rams n mnyr ilegale n Shqipri, pak dit pas vrasjes s t ms, Leonors. Policia vendore zotron edhe t tjera informacione t rndsishme q mund t ojn n zbulimin e vendndodhjes s Sokol Rams dhe bashkpuntorve t tij, por pr arsye t konspiracionit t procesit t krkimit uniformat blu nuk shprehen pr kto t dhna. T dhnat operative dhe informacionet i jan drguar edhe Interpolit, i cili pritet t shpall n krkim ndrkombtar t dyshuarin, pr t’i prer rrugn e nj largimi t mundshm klandestin jasht Shqipris. Nprmjet Interpol Tirans, policia vlonjate ka krkuar informacion edhe nga kolegt spanjoll dhe jan n pritje t ndonj t dhne, por tani pr tani nuk kan marr asnj prgjigje. Policia e Shtetit sht e gjitha n kmb pas ngjarjes serialit t vrasjeve n qytetin e Vlors. Forcat e Ndrhyrjes s Shpejt t Fierit jan vn n dispozicion t Drejtoris s Policis s Qarkut Vlor, ndrsa n pritje t informacionit t sigurt pr vendndodhjen e t krkuarit Sokol Rama, Forcat Speciale t RENEA-s q deri tani nuk jan br pjes e operacionit, jan n gatishmri pr lvizje t menjhershme.


  KRONOLOGJIA  27 shtator 2006

  Vrasja e dyfisht ka ndodhur n Barcelon. Sokol Rama mendohet t jet ekzekutori i Slejdi Zanit, Elidon Nelajt dhe plagosjes s Edmond Rushitajt. Policia e Qarkut Vlor u njoftua nga kolegt spanjoll pr at q kishte ndodhur. Rama u kap fillimisht nga autoritetet spanjolle pr vrasjen e dyfisht, por m pas, pr munges provash u la nn masn e detyrim paraqitjes.  11 nntor 2006

  N afrsi t godins s bashkis s Vlors, mbeti e vrar 47-vjearja Leonora Rama. Armando Zanaj u dyshua dhe rezultoi t ishte autori i ksaj vrasjeje. Zanaj u ndalua rreth 3 or m pas dhe pranoi se ishte ai vrassi i oficeres s marins. Policia e Vlors tha se adoleshenti e kishte qlluar viktimn me 4 plumba t nj pistolete tip TT


  30 nntor 2006

  Kan mbetur t vrar pran shtpis s tyre n vendin e quajtur Pusi i Mezinit, 41- vjeari Shptim Muka dhe Edvin Shehu, ndrsa u plagos Edvin Zanaj, vllai i ekzekutorit t Leonora Rams. Policia ka shkuar n vendngjarje dhe u vu n ndjekje t automjetit tip “Benz” t vjedhur, i cili u gjet i braktisur n rrugn Vlor-Bunavi. I dyshuar pr kt ngjarje sht Sokol Rama

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  “Si u vran dy shqiptart n Barcelon”

  Agjentt e “Civil Guard”, t cilt kan investiguar vrasjen e shqiptarve n shtatorin e vitit t kaluar n Barber t Valls n Barcelon, e kan njohur 16-vjearin, vllan e nj prej emigrantve t vrar nga Sokol R. Sipas gazets spanjolle “El Pais”, agjentt kan konfirmuar se 45-vjearja Leonora Rama sht qlluar me pes plumba n syt e vajzs s saj 15-vjeare. Sipas “El Pais”, dyshohet se autori i vrasjes sht Arming Zanaj, vllai i Elvis Zanaj, nj nga emigrantt e vdekur n Barber t Valls. Ndrkoh, sipas versionit t disa personave, ai e ka vrar gruan 45-vjeare sepse ajo ishte nna e Sokol Rams, nj nga t dyshuarit pr vdekjen e vllait t tij. Sokol Rama tashm sht identifikuar nga agjentt e “Civil Guard” n Barcelon. Ndrsa dy t vrart, Elvis Zanaj, 24 vje dhe Nico Delaj, 30 vje, sipas gazets ishin t prfshir trafik ndrkombtar t lnds narkotike. Sipas burimeve nga “Civil Guard”, msohet se po hetojn pr t vrtetuar kt informacion. Ndrkoh, dshmitart q kan qen t pranishm n historin e vitit t kaluar n Barcelon, ku jan vrar dy emigrantt, pohojn se autort e vrasjes kan qen me nj makin t bardh dhe i kan qlluar n orn 14:00, n nj distanc t afrt.

  Tirana Observer

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qekur paska policia shqiptare ne dispozicion ADN te shtetasve?
  Me se do i krahasojne ate tre fijet e flokut?
  Mos jane perralla te tipit CSI?
  A ka ndonje ligh ne Shqiperi per ADN e shtetasve?

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Sokol Rama arrestohet n Madrid

  Vrasja e Shpetim Mukes

  Policia spanjolle zbulon bazn e t krkuarit shqiptar n Madrid. Arrestohet s bashku me mikun e tij 23-vjear
  Rama, "strumbullari" i zinxhirit hakmarrs q i mori jetn nns s tij, Leonora dhe Shptim Muks


  SPANJ- Protagonisti i zinxhirit hakmarrs q filloi n Barcelon t Spanjs dhe u zhvendos me disa atentate n Vlor sht arrestuar dy dit m par n Madrid. Lajmi pr arrestimin e Sokol Rams dhe mikut t tij 23-vjear, Elis H. sht publikuar n agjencit e lajmeve spanjolle, t cilat citojn si burim informacioni Ministrin e Brendshme. Hetimet pr Sokol Ramn dhe shqiptarin tjetr t ndaluar filluan n shtator t vitit t kaluar, kur dy shqiptar u akuzuan pr atentatin me arm n Barbera of Valle's n Barcelon. Rama dhe 23-vjeari tjetr shqiptar akuzohen nga drejtsia spanjolle pr vrasjen e Slejdi Zanajt dhe Niko D.si dhe plagosjen e Edmond Rushitit, krim ky q kishte si motiv luftn pr kontrollin e zonave t prostitucionit n Barcelon.

  ***

  Sipas mediave spanjolle, Sokol Rama, sht ndaluar m 27 mars n Madrid, s bashku me nj tjetr shqiptar 23-vjear, Elis H. Ata akuzohen se n bashkpunim me njri-tjetrin kan vrar n Barcelon Slejdi Zanin dhe Niko. D. Duke iu referuar hetimeve t policis spanjolle, Rojet Civile zbuluan se dy t rinjt shqiptar fshiheshin n nj banes n Madrid, ka edhe inicioi nj operacion policor t quajtur "Niko". Hetuesit verifikuan se dy t rinjt kishin marr masa t mdha sigurie, prfshir ktu edhe disa pajisje zbulimi dhe krkimi q u gjendn n vendstrehimin e tyre n kryeqytetin spanjoll.Pas operacionit t realizuar nga grupe speciale t Rojes Civile spanjolle, n shtpin e t arrestuarve u gjet nj pistolet e kalibrit 38, shum fishek, para dhe dokumente false shqiptare.

  ***

  Dy t ndaluarit m 27 mars n Madrid, Sokol Rama dhe miku i tij shqiptar numrojn nj sr ngjarjesh t mparshme kriminale t ndodhura n Shqipri. Rreth 15 dit pas vrasjes s ndodhur n Barcelon, n qytetin e tyre t lindjes n Vlor, u ekzekutua nna e Sokol Rams, Leonora. Oficerja e Marins u vra n qendr t qytetit, ndrkoh q autori i ktij krimi, Armando Zanaj, u shpreh se e kreu krimin pr t marr hakun e vllait t vrar n Spanj. Kur Sokol Rama msoi vrasjen e s ms, dyshohet se urdhroi vrasjen e xhaxhait t Slejdi Zanajt, Shptim Muks dhe plagosjen e nipit t tij, Edvin Zanaj. Si policia shqiptare ashtu edhe ajo spanjolle nuk kan mundur t sigurojn prova t mjaftueshme pr t implikuar Sokol Ramn direk n atentatin ndaj Shptim Muks, por dyshohet se ai sht urdhruesi i krimit. Ndrkaq, pas ekzekutimit t ndodhur m 30 nntor n Vlor, policia e ktij qyteti shpalli n krkim Sokol Ramn. Edhe pse n dukje u bashkpunua me Interpolin, vendstrehimi i Sokol Rams nuk u zbulua deri m 27 mars, kur ai u arrestua n nj apartament t mirsurvejuar n kryeqytetin spanjoll, Madrid.Prgatiti: a.bogdani

  KRONOLOGJIA

  27 shtator 2006

  Vrasja e dyfisht ka ndodhur n Barcelon. Sokol Rama mendohet t jet ekzekutori i Slejdi Zanit, Elidon Nelajt dhe plagosjes s Edmond Rushitajt. Policia e Qarkut Vlor u njoftua nga kolegt spanjoll pr at q kishte ndodhur. Rama u kap fillimisht nga autoritetet spanjolle pr vrasjen e dyfisht, por m pas, pr munges provash u la nn masn e detyrim paraqitjes

  11 nntor 2006

  N afrsi t godins s bashkis s Vlors, mbeti e vrar 47-vjearja Leonora Rama. Armando Zanaj u dyshua dhe rezultoi t ishte autori i ksaj vrasjeje. Zanaj u ndalua rreth 3 or m pas dhe pranoi se ishte ai vrassi i oficeres s marins. Policia e Vlors tha se adoleshenti e kishte qlluar viktimn me 4 plumba t nj pistolete tip TT

  30 nntor 2006

  Kan mbetur t vrar pran shtpis s tyre n vendin e quajtur Pusi i Mezinit, 41- vjeari Shptim Muka dhe Edvin Shehu, ndrsa u plagos Ervin Zanajt, vllai i ekzekutorit t Leonora Rams. Polica ka shkuar n vendngjarje dhe u vu n ndjekje t automjetit tip "Benz" t vjedhur, i cili u gjet i braktisur n rrugn Vlor-Bunavi. I dyshuar pr kt ngjarje sht Sokol Rama

  Shekulli

Tema t Ngjashme

 1. El Clsico: Real Madrid 2 - 6 Barcelona
  Nga no name n forumin Futbolli
  Prgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 11:30
 2. El Clsico: FC Barcelona vs Real Madrid CF
  Nga Davius n forumin Futbolli
  Prgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 05:56
 3. Real vs Bara
  Nga Davius n forumin Futbolli
  Prgjigje: 158
  Postimi i Fundit: 10-02-2006, 02:57
 4. Real Madrid vs FC Barcelona
  Nga Davius n forumin Futbolli
  Prgjigje: 79
  Postimi i Fundit: 12-04-2005, 09:21
 5. Vlore ..dizet e di ..dizet e tre.
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-12-2002, 08:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •