Close

Rezultati i Sondazhit: Cilit grupim i perkisni?

Votues
250. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Katolik.

    28 11.20%
  • Musliman.

    119 47.60%
  • Ortodoks.

    26 10.40%
  • Bektashi.

    5 2.00%
  • Evangjelist.

    7 2.80%
  • Protestant.

    3 1.20%
  • Deshmitar i Jehovait.

    3 1.20%
  • Deshmitar i profeteve te mevonshem.

    0 0%
  • Judaist.

    1 0.40%
  • Budist.

    1 0.40%
  • Agnosticist.

    11 4.40%
  • Zoroastrianist.

    0 0%
  • Pluritheist.

    0 0%
  • Dervish.

    0 0%
  • Kam menyren time te te besuarit.

    17 6.80%
  • Daoist.

    0 0%
  • I pavendosur akoma.

    0 0%
  • Zotin ma vrane qe ne femijri.

    0 0%
  • Besoj me raste.

    2 0.80%
  • Nuk di fare.

    1 0.40%
  • Nxenesit e Jezusit.

    2 0.80%
  • Ateist.

    24 9.60%
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 114
  1. #-19

    Kujt feje i perkisni?

    Do te desha te kem nje ide mbi numrin e antareve qe besojne (apo jo), dhe ne cilat besime. Ky sondazh mund te hedhe drite dhe mbi trajtimin e temave fetare ne te ardhmen.


    Po jap shpjegime aq sa mundem per opsionet e mesiperme:


    Katolik: Besim ne Jezus Krisht, Bibel si dhe ne praktiken Kishes Katolike te Romes.

    Islamik (Musliman) : Besim ne Kur'an dhe ne profetin Muhamet.

    Ortodoks: Besim ne Jezus Krisht, Bibel si dhe ne Patriarkanen e Kostandinopojes.

    Bektashi: (Shikoni spjegimin e Enit me poshte.

    Evangjelist: Besim ne Kishen Evangjeiste dhe Testamentin e ri.

    Protestant: Besim ne Kishen Protestante dhe Testamentin e ri.

    Deshmitar i Jehovait: Besim ne Jehova. E kam te veshtire ta perkufizoj per mungese njohurish. Nese ka te tille ne forum, le te sqaroje ne se deshiron. Gjithsesi kjo fe eshte perhapur me nje shpejtesi marramendese gjate dhjetvjecarit te fundit te mijevjecarit te shkuar ne vendin tone.

    Deshmitar i profeteve te mevonshem Fe e re, e cila konsiston ne mesimet e disa profeteve te vone. Sa per kuriozitet, profetet e tyre kane jetuar edhe rreth shek XVIII.

    Judaist: Besim ne testamentin e vjeter. Feja hebree.

    Budist: Ndjekesi i mesimeve te Budes.

    Agnosticist: Besimi se egzistenca e Zotit eshte e paditur, dhe e pazbulueshme.

    Zoroastrianist: Besim ne profetin e pare ne historine e njerzimit, Zarathustra. Kjo fe konsiston ne besimin se ngjarjet ne bote vertiten ne nje rreth 12 000 (shifra me ka dale nga koka e mund te jem gabim, mbase eshte 3000, po s'me kujtohet tani, do e ndryshoj me vone) vjecar gjate te cilit ndeshen pareshtur E Mira dhe E Keqja. Ne krye te ciklit 12 000 vjecar, E Keqja triumfon gjithmone mbi Te Miren, dhe bota shkon ne stadin primar apo fillestar, per te rifilluar perseri nga e para.

    Pluritheist: Besimi ne shume perendi.

    Dervish: ... (Mungese informacioni per perkufizim te sakte)

    Kam menyren time te te besuarit: Ata qe besojne ne Zot, por jo ne institucionet fetare.

    Daoist: Besimi ne pasivitetin njerezor. Individet qe bejne pjese ne kete grupim, praktikojne pasivitetin te bindur se nuk duhet apo nuk mundet te ndryshojne asgje pasi Jeta ka rrjedhen e saj, atyre s'u mbetet gje tjeter vec ta jetojne.

    I pavendosur akoma: Shaka , megjithse mund te jete gjysma e te vertetes per ndonje

    Zotin ma vrane qe femije: Shume bashkatdhetare qe kane lindur, jane rritur dhe brumosur ne Atdhe gjate kohes qe ai ishte i vetmi shtet ateist ne bote, mund te bejne pjese ne kete grupim, mbase paksa ironik.

    Besoj me raste: Ku i dihet, mbase ka vertet persona te ndergjegjshem ne kete forum.

    Nuk di fare: As kesaj nuk i dihet, mbase ka persona pa kulture fetare ne forum.

    Nxenesit e Jezusit: Nuk kam shume informacion te sakte per kete grupim, por, di qe eshte perhapur dhe egziston dhe ne vendin tone. Kam pershtypjen se keta besojne vetem ne mesimet e Jezus Krishtit. Nuk eshte cudi qe te kemi antare te ketij grupimi edhe ne forum e te mund te na ndricojne edhe me mire per besimin e tyre.

    Ateist: Jo fetar.

    Kam harruar te shtoj ne sondazh edhe nje opsion: Besimi ne fe te tjera qe nuk perfshihen ne sondazh, por fatkeqsisht sondazhi nuk editohet dot. (po kaloi ndonje supermoderator a adminstrator ketej pari le ta shtoje).


    Votoni e te shohim se cila fe mbizoteron ne forumin shqiptar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 31-10-2002 mė 16:58

  2. #-18
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anėtarėsuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    Sokol ate qe besoj une e ke perfshire po ne shume pika dhe nga momenti qe nuk i votoj dot te tera sdi si tja bej?Une personalish i perkas kishes se krishtere e cila per mendimin tim perfshin Ortodokse,Katolike,Protestante,Evangjeliste te cilet thelbin per mendimin tim e kane te njejte por ajo qe ndryshon jane ritet fetare gje qe mua nuk me intereson pra cfare te votoj?
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  3. #-17
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Bektashi: Feja origjinale shqiptare.
    nga e nxorre kete perfundim ?

  4. #-16
    Po te shprehem pak ne menyre racionale:
    Si Korcar qe je, mendoj se eshte me me vend te votosh ate qe qendron me shume teorikisht (pasi kishat kane 500 vjet qe jane ndare), Ortodoks pra.
    Do e kisha vene opcionin "I krishtere", vetem ne rast se vizita e Papes ne Athine nuk do bente aq shume buje. Pra edhe vete vijat , rruget, e shume e shume te tjera flasin qarte.
    E di si eshte puna? Puna eshte se kjo qe ke hapur mua me duket teme mjaft interesante , por po te fillonim ta trajtonim ketu, do te devijonte qellimin e sondazhit (nderkohe qe temen mund ta hapesh e ta diskutosh me ke te doje).
    Nese vertet nuk je i kenaqur me opsionin ortodoks, ver nje postim te vockel me poshte e thuaj qe ti voton per opsionin e paperfshire ne forum, sic e the edhe me siper (e keshtu te behen 2 vota lol).


    Sinqerisht, do te doja qe kjo teme te kishte vetem karakter informativ.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 31-10-2002 mė 16:59

  5. #-15
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Haxhi Bektashi u thirr nga sulltan Orhani me 1328 per bekim e trupes se jeniēereve (te sapo formuar) ku shumica e tyre ishin shqiptare. E thuhet se jeniceret mbanin ne shenje kujtimi ne pjesen e prapme te perkrenares se tyre, nje cope nga menga e xhybes se Bektashit.Me vershimin ne Ballkan te jenicereve filloi e perhapja e bektashizmit.

    Bektashi kishte qene pinjoll i vajzese se Muhametit, Fatimes dhe te shoqit te saj Aliut, per te cilin shiitet pretendojne se eshte caktuar nga Muhameti is pasardhes i ligjshem i tij. Bektashi lindi ne Persi (1249) e u vendos ne Turqi ku e vdiq me 1344 ne moshen 93 vjecare.
    Ai e pasardhesit e tij i hodhen poshte doktrinat e rrepta, rregullat e forta e qendrimet fanmataike te myslimanee suni.
    Urdheri i Bektashit, ai i dervisheve (qe si ke dhene shpjegim Sokol) ishte meditativ, metafizik, i meshirshem, mikeprites e tolerant, ndryshe nga ai suni.

    Me shek. 14 ne Ballkan erdhi Sari Salltek i maskuar nen veladonin e nje murgu kristian filloi te perhape besimin bektashian mes balkanasve.
    Interesant ishte motoja e tij: "njerezit te mesohen me parimet e Haxhi Bektashit, ne emer ama te profetit Krisht, pa permendur Haxhi Bektashine paraardhesin e tij Muhametin" moto qe ua thoshte pasuesve te tij me te afert, qe i vendosi ateere si murgj ortodokse te fhsehur neper ballkan.
    Sunitee sulmojne bektashizmin me cilesime si "gjysme muhamedane egjysme te krishtere"

    Ne Shqip. bektashizmi i ka rrenjet e dokumentuara qe ne shek.18, konkretisht ne Kruje ne guret e varreve te bektashinjve.

  6. #-14
    instinkt i vetembrojtjes!
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    ne bahcen e shtepise time
    Postime
    351
    Une jam kristiane dhe kisha tek e cila mblidhemi quhet "Kisha e Krishtit" (Christ Church). Kjo kishe eshte shume e perhapur ne Ameriken e Veriut dhe une jam e sigurt qe ne forum ka edhe kristjane te tjere qe i perkasin kesaj kishe. Ky lloj besimi eshte i perhapur edhe ne Shqiperi, dhe sidomos ne Tirane ka nje kishe mjaft te fuqishme.
    Besimi bazohet ne Biblen (Testamentin e Vjeter dhe te Ri) duke u perpjekur qe ti zbatoje me rigorozitet ato cka thote bibla, duke menjanuar ceremonite e komplikuara dhe shpesh te bezdiseshme te kishave te tjera. Ceremonite jane shume te thjeshta dhe te kendeshme per pjesmarresit.
    Une po votoj tek "Nxenesit e Jezusit".
    Mund te votoja edhe tek Evangjelistet, por nuk eshte krejt e njejta gje.
    Meqe nuk e ka kete alternativen e krisjanit, ftoj edhe kristjanet e tjere qe i perkasin kesaj kishe te votojne tek "Nxenesit e Jezusit"
    Ji Vetvetja!

  7. #-13
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    A je i sigurte se ēka do te thote fjala agnosticist?

    Une e kam lexuar ne nje vend qe do te thot te besosh ne Zot e jo ne fe.

    A eshte kjo e vertete?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  8. #-12
    alvi
    i/e ftuar
    Mu ma kan vra qe kalamo, dhe shyqyr, se kur shof se si njerzit vriten e priten per fe, me ngjethet mishi.
    Ishim aq rehat, nuk e vriste njeri menjen se e kishe emrin Ali, ap Kristaq.
    Te gjithe ishim njesoj.
    Tani, votova per agnosticizmin, pasi ndoshta dhe ka zot, po qe mua te me shohesh ne ndonje kishe apo xhami(pervec dasmave) do te thote qe me ka lon menja.

  9. #-11
    Agnostos = i panjohur ne greqisht
    • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


    • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
      po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

  10. #-10
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Postuar mė parė nga Sokoli
    Agnostos = i panjohur ne greqisht
    ... per greket e lashtesise... te cilet krahas dymbedhjete zoteve ne Agora kishin edhe nje statuje te perkushtuar "Zotit te Panjohur". Kur apostulli Pal vizitoi Agorane e ju foli grekeve per Perendine e vertete e Jezu Krishtin.. ju drejtua pikerisht kesaj stajuje per referim...

    Pra "agnostiket" nuk "duhet" te egzistojne mė... pas vizites se Palit...


    miqesisht,
    huggos

  11. #-9
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    *
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 11-11-2002 mė 02:21
    Where does a thought go when it's forgotten?

  12. #-8
    i/e regjistruar Maska e pelin
    Anėtarėsuar
    15-08-2002
    Postime
    214
    -Ateist.


    - Agnosticizem-eshte me e drejte te konsiderohet nje rryme filozofike se sa nje sekt fetar.
    Agnosticizmi mohon mundesine e njohjes se natyres apo zotit.
    Perfaqesues : Huxley,Hume,Kant dhe neo-pozitivistet
    E bukura eshte ne syte qe e shikojne _Wilde

  13. #-7
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    zoti eshte i te gjitheve
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  14. #-6

    Deri tani kane votuar 19 antare:

    26.32% e votuesve jane Ateiste
    21.05% e votuesve i perkasin fese Islame
    21.05% te tjere jane Ortodokse
    10.53% Katolike
    10.53% Nxenes te Jezusit
    10.53% Agnosticiste (qe mendojne se nuk kane per ta marre t vesh kurr ne ka Zot apo jo)

    Pse 19 antare ka forumi ?




    p.s.
    Huggos, per Palin e Tarsusit e ke fjalen? Ate qe zbriti ne portin e Durresit dhe qe po ne ate moment pagezoi te Krishtera 100 familje te parise vendore?

  15. #-5
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898

    Arrow shkas nga permendja e Apostull Pavlit nga Sokoli

    Pra,mendohet se Kisha e Durresit, me e motshmja kishe e krishtere ne Shqiperi, eshte themeluar nga apostull Pavli, ndersa ai predikonte Ungjillin nder Iliri dhe Epir.
    Ne v. 58 mendohet qe ne Durres ka patur 70 familje te krishtera, te cilat kishin si peshkop te tyrin nje fare Ēezari (Caesar) apo Apolloni (Apollonius).

    Po ashtu ne nje studim te tij Lavardin duke folur mbi Dukagjinin shprehet se, "ne kete rajon mund te shikoni mermere, ne te cilet akoma mund te shquhen per lexim (v.1576) emrat e shume perandoreve romake etj, dhe midis ketyre, disa shenime apo deshmi, prej te cilave duket se shen Pavli u ka predikuar Ligjin e Birit te Zotit ketyre njerezve"

  16. #-4
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Si quhet nje njeri qe beson se ka fuqi mbinatyrore-Zot por jo si thot feja dhe nuk beson ne fe?

    A e din ndokush?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  17. #-3
    Iliria, mund te votosh per Kam menyren time te te besuarit. Kjo mendoj eshte me e aferta e mendimit te shprehur pak me siper nga ti.
    • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


    • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
      po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

  18. #-2
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    ja po ta bej qefin
    myslimane
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  19. #-1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    finland
    Postime
    120
    po them un siq ka thene edhe ALLAHU s.w.t. ne KURANIN adhimushan se feja e pranushme te ai eshte Islami(sura AL IMRAN-19)
    PERSHENDETJET E MIJA TE GJITHEVE

  20. #0
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Kush ne fakte mund te thoje me saktesi se cfare feje i perkasin shqiptaret?? Por jam e sigurt qe nuk i perkasin fese myslimane.Pse?? Sepse feja myslimane u soll nga turqit ne kohen e Skenderbeut.
    Me duaj 1 here qe te dua 100

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Cilės ideologjie politike i pėrkisni?
    Nga Kryeplaku nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 57
    Postimi i Fundit: 30-06-2011, 12:38
  2. Kujt "Shkolle" i pėrkisni?
    Nga Kryeplaku nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-12-2007, 09:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •