Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 147
 1. #121
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  KUR POPULLI NIS T VETVENDOS
  Wednesday, 29 November 2006
  Theksime nga konferenca e sotme pr shtyp

  Nj dit para demonstrats son t 28 nntorit 2006, UNMIK-u sajonte krcnime ndaj vetes. Thoshte se burimet e krcnimeve jan t besueshme por i linte ato t jen anonime. Mbase, njmend ishin t besueshme pasi q kto krcnime ia bnin vetvetes. Qllimi i tyre sigurisht q ishte prhapja e friks dhe panikut te qytetart, rrjedhimisht terrorizimi i tyre. N vendet normale dhe demokratike, qytetart ankohen te pushteti pr krcnime ndrkaq n Kosov pushteti absolut ankohet te qytetart se kinse na qenka krcnuar!

  Zdhnsi i SHPK-s bri disa shpifje. S pari, tha se n demonstrat ishin vetm 2.000 veta, ndonse bhet fjal pr disa dhjetra mijra. S dyti, tha se policia intervenoi tek UNMIK-u meq aty u rrezikua jeta e njerzve, pasi q blloku i betonit u rrzua dhe u krijua hapja pr hyrje. Asnj njeri nuk u lndua ose rrezikua n demonstratn ton. Po t ishim t interesuar q t hynim n ndrtesat e pushtetit kjo s'do t ishte kurrfar sfide e problemi pr masn protestuese. Ky nuk ishte synimi yn. Bile aktivistt e VETVENDOSJE!-s veprimi i par q bn me t mbrrijtur para selis qendrore t UNMIK-ut ishte vendosja e zinxhirve dhe mbyllja me dry e hyrjes s ktij regjimi antidemokratik. Ne vesa sulmuam murin e UNMIK-un q paraqet demonstrim t pastr t fuqis despotike. Dhe, po t donim t hynim n ndrtesn e UNMIK-ut kt s'do ta bnim duke i larguar blloqet e rnda t betonit por duke kaprcyer grilat vetm pak metra m tej. Kso akuze, far ishte kjo e SHPK-s, ose vjen nga dikush q sht idiot ose nga dikush q t till i konsideron teleshikuesit, pra publikun kosovar. Me kt qndrim t saj, SHPK-ja hapur u doli n mbrojtje hajnave dhe kolaboracionistve. Ajo nuk po i mbron qytetart prej vjedhjeve, por po e mbron pushtetart vjedhs. SHPK-ja nuk po i akuzon e sulmon 'Rojet e Urs' dhe strukturat e Serbis n Kosov, por neve q po krkojm vetvendosje pr popullin e Kosovs! Kulmi i mjerimit t tyre sht se ata fare nuk morn pjes n intervenimin kundr nesh! Ishin polict ndrkombtar ata q prdorn sprej dhe gaz lotsjells kundr demonstruesve. Pra, SHPK-ja u doli n mbrojtje policve ndrkombtar t cilt vepruan dhunshm kundr demonstruesve, duke gnjyer edhe q policia i shprndau demonstruesit. Pr m shum se 20 minuta pas gazit lotsjells ne ende ishim aty. Demonstruesit u shprnan vetm ather kur u realizua plotsisht skenari i demonstrats. Gjuajtja me shishe me boj ishte plani yn. Populli i mllefosur gjuajti edhe me gur. Ne plotsisht e kuptojm kt zemrim t popullit dhe marrim prgjegjsi pr veprimet e tij. Ne jemi pjes e ktij populli q mbijetoi npr shekuj dhe nuk u nnshtrua asnjher. Nse SHPK-ja mendon se n t ardhmen mund ta keqinformoj popullin apo ta sulmoj e dmtoj Lvizjen VETVENDOSJE!, ajo gabohet shum rnd. Populli po vetdijsohet dhe ne po forcohemi. Do t ballafaqohemi gjithnj e m ashpr. Deri n fund. E fundi sht fund i ktij pushteti dhe mekanizmave t tij.

  Zyrtar partish e 'institucionesh' foln pr pronn e dmtuar dhe shfaqn brengat e tyre pr djersn e popullit! Ata t cilt e keqprdorn kt djers pr vite t tra dhe vazhdojn t zhyten pandalshm n korrupsion gjithnj e m t thell kan fytyr q tash t flasin pr at popull dhe kontributin e tij. Ata q vodhn e po vjedhin ankohen pr t vjedhurin dhe n emr t tij! far pafytyrsie! Ngjyra e kuqe dhe xhamat e thyer ishin dnimi minimal dhe vrejtja e fundit pr kto 'institucione' q i bjn vendase projektet e huaja kundr popullit t Kosovs.

  Shum media elektronike dhe t shkruara nuk paraqitn faktet e demonstrats por qllimet e tyre pr ruajtjen e status quo-s n Kosov. Sigurisht se rasti m eklatant ishin mediat e Veton Surroit: gazeta Koha Ditore dhe KTV-ja. Redaktort e tyre pa dyshim se duan ta prgatisin terrenin pr sulmin e pushtetit kundr Lvizjes VETVENDOSJE!. Mbase, asgj e uditshme: Veton Surroi, n konsistenc me veprimet e tij n vitet e 90-ta negocion me Serbin, duke ia dhuruar asaj trashgimin kulturore ortodokse t Kosovs dhe gjithnj e m shum komuna t tjera t reja serbe.

  Pa marr parasysh shpifjet dhe presionet, VETVENDOSJE!-a dhe vetvendosja nuk ndalen. Ato jan vet populli. Ne i falenderojm t gjith demonstruesit pr guximin dhe vetdijen e lart. Ishte kjo demonstrata m e organizuar dhe e fuqishme. Mirupafshim, n demonstratn e ardhshme.

  Lvizja VETVENDOSJE!  M posht i keni 5 arsyet ku tregohen shkaqet e sulmit t IPVQ-ve dhe UNMIK-ut prej popullit t Kosovs. Kto 5 arsye u vendosn npr objektet e ktyre institucioneve pas dnimit t ekzekutuar.

  Pr IPVQ-t:

  5 ARSYET

  Ju i pranuat, dhe kshtu legalizuat t gjitha dokumentet m t dmshme q e cenojn seriozisht t kaluarn, t tashmen dhe t ardhmen e ktij vendi dhe popullit t tij (Marrveshjen e Rambujes, Rezolutn 1244, Kornizn Kushtetuese, Raportin e Kai Eides, etj.).

  Ju e pranuat pa kusht negocimin e vullnetit t popullit t Kosovs.

  Ju e tjetrsuat kulturn dhe historin ton, duke ia falur at Serbis, agresorit m t egr q e kemi provuar ndonjher.

  Ju ia falt armikut shekullor 1/3 e territorit t Kosovs, pr t'ia trasuar rrugn dhe forcuar pozitn strategjike Serbis n luftn e ardhshme pr riokupimin e Kosovs.

  Ju i pranuat t gjitha krkesat e Serbis n mnyr q ajo t vendos se ku dshiron t'i kthej serbt n Kosov, pr t'ia mundsuar kshtu rikolonozimin e Kosovs pr t pestn her.

  Prandaj Ne ju sulmuam
  Ju sulmuam pr t'u liruar

  POPULLI I KOSOVS  Pr UNMIK-un:

  5 ARSYET

  Ju e mbrojtt institucionalisht Serbin n Kosov.

  Ju e uzurpuat dhe monopolizuat tr hapsirn politike, ekonomike e sociale t Kosovs, pr t'ia mohuar kshtu popullit t Kosovs vullnetin pr liri dhe interesat pr zhvillim.

  Ju ua mohuat t drejtn qytetarve t Kosovs pr t qen qytetar duke i shndrruar ata, pa i pyetur fare, n banor.

  Ju i korruptuat gjykatat dhe policin duke i detyruar ata t punojn pr ju e jo pr mbrojtjen dhe sigurin e qytetarve.

  Ju ia mohuat popullit t Kosovs q ta ket qeverin e vet, e drejt kjo minimale q e kan edhe territoret autonome, duke i uzurpuar dhe shantazhuar IPVQ-t e krijuara nga vet ju.

  Prandaj Ne ju sulmuam
  Ju sulmuam pr t'u liruar

  POPULLI I KOSOVS

 2. #122
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Historik i ‘Lvizjes VETVENDOSJE!’

  Lvizja VETVENDOSJE! sht komunitet i njerzve q refuzojn t nnshtrohen, dhe synon arritjen dhe realizimin e vetvendosjes pr popullin e Kosovs. Zanafilla e Vetvendosje!-s ndodhet n aktivitetet dhe aksionet e shumta t KAN-it (Rrjeti i Aksionit pr Kosovn), q kishin pr qllim t krijojn nj qytetari aktive n Kosov, t dedikuar n promovimin e vlerave universale n fushat e t drejtave dhe lirive t njeriut, barazis dhe drejtsis sociale. Themeluar m 1997, nga nj grup aktivistsh ndrkombtar me n krye shkrimtaren amerikane Alice Mead, tash Alice W. James, KAN fillimisht u vu n prkrahje t nismave qytetare kundr okupimit dhe diktaturs s Serbis n Kosov, si sht rasti me prkrahjen pr Unionin e Pavarur t Studentve t Universitetit t Prishtins (UPSUP) dhe protestat joviolente t tyre pr lirimin e objekteve dhe hapsirs universitare. sht vazhduar me dokumentimin e krimeve gjat lufts, ndrsa kulminacionin e vet KAN e ka arritur gjat viteve 1999 dhe 2000 me fushatn A-PAL (Albanian Prisoner Advocacy List) pr lirimin e pengjeve t lufts.

  N korrik t vitit 2003, sht vendosur q KAN t ket qendrn brenda n Kosov dhe ta krijoj nj rrjet edhe ktu. Q nga kjo koh, me pjesmarrje t konsiderueshm t aktivistve nga gjith Kosova, KAN ka organizuar nj vistr aktivitetesh n shrbim t fuqizimit t individve aneknd Kosovs, dhe krijimit t nj shoqrie dinamike dhe reprezentuese. KAN ka organizuar peticionin n mbshtje t zbardhjes s fatit t personave t rrmbyer n Kosov, duke mbledhur 236,311 nnshkrime; pastaj padgjueshmrin qytetare t familjeve t t pagjeturve (refuzimi i pagess s tatimeve dhe shrbimeve publike), q ka filluar q nga 31 marsi i vitit t kaluar; po ashtu kemi bllokuar rrug dhe udhkryqe; kemi vendosur fotografit e t pagjeturve n grilat e Kuvendit e Qeveris s Kosovs; mandej, kemi publikuar npr araf – t cilt do her na i vodhi policia – akuzat ndaj personave prgjegjs pr vrasjet dhe masakrat n Krush t Vogl, Gjakov dhe Reak; etj.etj. T gjitha kto jan br n bashkpunim me familjart e t pagjeturve.

  Me 10 qershor 2004, me vrshllima t pipave, muzik dhe kartuqa t kuq, n protestn kundr Rezoluts 1244 dhe pikrisht me rastin e 5 vjetorit t saj, mbi 1.000 protestues rreth e rrotull ndrtess s UNMIK-ut e shpalln veten Qytetar dhe aktivist. (Neve n Kosov konsiderohemi vetm si banor, status ky q e gzon edhe refugjati!) Ata lexuan Deklaratn Qytetare dhe u zotuan se do ta luftojn regjimin antidemokratik t UNMIK-ut. (Kjo protest paraqet zanafilln konceptuale t asaj q njihet sot si Lvizja VETVENDOSJE!) Pastaj sht vazhduar me nj turne npr qytetet e Kosovs duke projektuar sllajde me parulla kundr regjimit jodemokratik t UNMIK-t, n muret e pushtetit si dhe n ato publike.

  M von, dy her aktivistt e KAN-it e rrethuan UNMIK-un me shirit t verdh n t cilin shkruante “Vend Krimi/Mos Kalo” dhe njrn her, me 13 shkurt 2005 edhe e gjuajtn me vez t prishura kryetarin e Serbis, Boris Tadiq. Me gjuajtje vezsh sht pritur edhe Vuk Drashkoviq, ministr i jashtm i Unionit SMZ, n vizitn e tij n Prishtin me 27 qershor 2005.

  Aktivitetet tjera prfshijn kundrshtimin e procesit t decentralizimit n Kosov, me ’rast, n Gjilan, Dardan, Mitrovic (si vendet m t rrezikuara) dhe n Prishtin, i kemi djegur shkronjat e punuara prej druri t fjals decentralizim, pr shkak se ky projekt, para se t arrihet shtetsia dhe pavarsia e Kosovs, shpien n ndarje e coptim t Kosovs.

  KAN s bashku me organizatat “Thirrjet e Nnave” nga Gjakova, “26 marsi 1999” nga Krusha e Vogl, dhe me familjar t Reakut, m 26 mars, 7 maj dhe 10 qershor 2005 kan vendosur tre araf me dimensione mbi 20m x 4m n ndrtesat afr UNMIK-ut. arafi i par ka prmbajtur emrat e 56 personave q akuzohen nga familjart e viktimave si prgjegjs pr vrasjen dhe rrmbimin e 112 banorve t fshatit Krush e Vogl. arafi i dyt ka prmbajtur emrat e 35 personave q akuzohen nga familjart e viktimave si prgjegjs pr vrasjen e 750 banorve dhe rrmbimin e 680 t tjerve q ende jan t pagjetur nga komuna e Gjakovs.

  Ndrsa, n arafin e tret kan qen t shkruar emrat e 20 personave q akuzohen nga familjar t viktimave t Reakut pr vrasjen dhe masakrimin e 42 civilve t fshatit. Angazhimet e KAN-it kan vazhduar edhe me aktivitete t tjera, si sht rasti me mbshtetjen e dhn organizats ”Thirrjet e Nnave” pr realizimin e pjess s dyt t fushats ”T gjithve na mungojn”, ku n dhjet billborda dhe dhjet ”city-lights” t kryeqytetit jan vendosur emrat e t gjith personave t pagjetur nga Kosova, pa marr parasysh prkatsin etnike, fetare apo tjetrfare.

  M 12 qershor 2005, n muret prreth selis s UNMIK-ut jan shkruar parullat ”JO NEGOCIATA - VETVENDOSJE!”, duke shnuar kshtu avansimin definitiv t KAN n Lvizja VETVENDOSJE! Aksionet e shkrimit t parullave kan vazhduar n pothuajse t gjitha qendrat e Kosovs, ku gjat ktyre aksioneve Shrbimi Policor i Kosovs n bashkpunim me policin ndrkombtare kan kryer rreth 130 arrestime ndaj aktivist t VETVENDOSJE!-s, disa prej t cilve edhe u jan shqiptuar dnime me burg apo dnim me pages n t holla.

  Sot, Lvizja VETVENDOSJE! ka shtrir veprimtarin e saj n shum qendra dhe vendbanime t Kosovs, numron qindra aktivist, mijra mbshtets, gjithnj n prpjekje pr t mobilizuar dhe organizuar popullin e Kosovs n misionin e arritjes dhe realizimit t s drejts pr vetvendosje. T prkushtuar dhe t angazhuar maksimalisht. Deri n vetvendosje pr popullin e Kosovs.

 3. #123
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Pavarsia josubstanciale?
  Prishtin, 2 gusht 2006
  Albin Kurti


  N Bosnje, ndarja sht legalizuar pas lufts dhe pr ta ndalur luftn. N Kosov, legalizimi i ndarjes prmes decentralizimit do ta shkaktoj nj luft t re. E keqja kryesore e ksaj lufte q na krcnon nuk sht ajo vet. E keqja e ksaj lufte sht se ne do t humbasim edhe m shum territor meq (edhe kjo) lufta e re do t zhvillohet n tokn ton, n oborrin ton, n shtpin ton. Ka koh q politikant e Kosovs garojn se kush m shpejt e m shpesh do ta kategorizoj shtjen e statusit t Kosovn si nj rast unik. Edhe Agim eku n intervistn pr revistn prestigjioze Newsweek t dats 4 maj 2006 pat deklaruar se Kosova sht rast unik, gjithnj duke pohuar (e m shum lutur) q Kosova skrahasohet me Osetin, Tibetin etj. Deklarata se Kosova na qenka nj rast unik botror i ka motivet e veta n tendencn pr ta evituar t ashtuquajturin ligj ndrkombtar, i cili posarisht prej Rambujes dhe prfundimisht q prej Rezoluts 1244 sht i pafavorshm pr neve, dhe zbatimi, kundrshtimi e interpretimi i t cilit varet kryekput nga fuqia politike, ushtarake dhe ekonomike, e t ciln sikurinstitucionet e Kosovs s defaktorizuar natyrisht se nuk e kan. N fakt, Kosova nuk sht rast unik, por sht rast klasik i nj vendi t okupuar, t eksploatuar e t kolonizuar, i nj populli t shtypur e t terrorizuar, q duhet ta ushtroj lirshm vullnetin e tij.

  Politikant e Kosovs institucionalisht t pafuqishme duke thirrur q Kosova sht rast unik gjithmon me qllim t evitimit t normave ndrkombtare zbatimi konservativ i t cilave qndron n proporcion t zhdrejt me fuqin q i prball ato jo vetm q e harrojn padrejtsin shekullore q na sht br por ata njkohsisht thrrasin pr arbitrime burokratike ndrkombtare pr fatin e vendit ton duke shprfillur ksisoj vullnetin e 2 milion njerzve. Mbi t gjitha, duke e etiketuar Kosovn si nj rast unik, si nj shtje maksimalisht t veant, prforcohet eksperimentimi me Kosovn n krkim t nj zgjidhjeje po ashtu shum t veant.

  Problemi sui generis krkon trajtim sui generis drejt nj zgjidhje sui generis. Liria e eksperimentimit, e q sht liri e eksperimentuesit e i cili sjemi ne, bhet e pafundme. Pr neve, objektin e eksperimentimit, ky objektifikim q na bhet prpos se sht denigrues, gjithnj e m qart dhe hapur duket se do t dal edhe tragjik. sht dshira pr nj formul unike pr statusin e Kosovs, e q lidhet me eksperimentimin, ajo q e inkurajon kategorizimin e Kosovs si rast unik, e jo anasjelltas. Pra, duan t eksperimentojn dhe na bjn t ndjehemi t veant dhe jo se ne jemi t veant andaj ju duhet t eksperimentojn. Si po shkojn gjrat deri m tani, nga nj prkohsi e paafat duan t na shpiejn n nj prkohsi t afatizuar disavjeare. Nga UNMIK-u n EUMIK, me rast prbrenda Kosovs eksperimenti do ta ket formn e nj kombinimi t modelit t Bosnjes dhe Qipros. Zaten, m e leht sht t kopjosh sesa t imagjinosh.

  Ajo pr far do t kujdesen sht q ajo zgjidhje unike t jet sa m komplekse dhe me qindra faqe e trash ashtu q qytetart t mos ken interesim ta lexojn at. Asisoj, qytetart do t mbeteshin n mshirn e analistve pasiv t gazetave ditore, pronart e t cilave jan me pun t prkohshme jasht atdheut e kundr atdheut n Vjen. Nuk ka dyshim se faktort ndrkombtar nuk jan t gatshm q ti bjn koncesione Serbis n Bosnje pr shtjen e Kosovs. Prandaj, do ti japin koncesione asaj brenda Kosovs e n kurriz t Kosovs. E gjith kjo meq Serbin nuk e kan ndrmend ta bombardojn srish, ndrkoh q politikant e Kosovs q kryesojn partit politike dhe kinseintitucionet e Kosovs i kan pranuar negociatat me Serbin. Politikant e negociatave me Serbin duan q pavarsin e Kosovs ta njoh bashksia ndrkombtare e q m pastaj kt ta bj edhe Serbia.

  Mirpo, qndrimi i bashksis ndrkombtare, konsistent me konceptin e negociatave, sht saktsisht i kundrt me kt: bashksia ndrkombtare q shfaqet e prfaqsohet si ndrmjetsuese n kto negociata, duke mos qen e gatshme dhe duke mos pasur vullnet ta detyroj pothuajse pr asgj Serbin, do t na e pranoj pavarsin vetm nse kt e bn paraprakisht Serbia. Ashtu si sht e konceptuar zyrtarisht shtja e Kosovs, ne nuk jemi t pavarur meq Serbia sht kundr ksaj dhe ne nuk do t bhemi t pavarur gjat kohs q Serbia sht kundr pavarsis s Kosovs. E, Serbia nuk ka pse ta konsideroj ndryshimin e qndrimit t saj prderisa sht pranuar q t negociohet me t pr Kosovn!

  Ja pse ndrprerja e negociatave me Serbin mundson daljen nga ky qerthull. N Vjen jan br e po bhen marrveshje pr m shum komuna serbe dhe zona eksterritoriale qindrahektarshe rreth objekteve fetare ortodokse pikrisht meqense kjo ishte krkes e Serbis e cila hasi n mirkuptimin e negociatorve kosovar. Ata pa zhurm, nse prjashtojm tingujt e zgrdhirjes s tyre, lshuan pe pr pes komuna t reja serbe, pr zgjerimin (n fakt trefishimin) e territorit t Artans (Novo Brds) dhe pr 15 zona t veanta q e izolojn kulturn dhe historin ton e cila pr m tepr fiton predikatin serbe. Decentralizimi sht proklamuar si zvendsim pr shprbrjen e strukturave t Serbis, po efekti i tij do t jet i kundrt. Ato struktura do t legalizohen e forcohen dhe do tiu zgjerohet territori ku do t veprojn e t cilin ato do ta kontrollojn.

  Dihet se tri komunat serbe n veri t Kosovs tash s fundi shpalln gjendje t jashtzakonshme duke i shkputur marrdhniet me Prishtinn. E tash, nprmjet decentralizimit po u japin edhe t tjera komuna serbe! Diskutimi pr rirregullim t brendshm territorial t Kosovs, pa iu garantuar sovraniteti asaj dhe pa u prekur strukturat e Serbis q u toleruan pr shtat vjet me radh, dshmon se po ndrtohet pamundsia e sovranitetit pr Kosovn. Fakti se tani sht hapur shtja e statusit duke u shtruar n tryezn e prbashkt me Serbin n Vjen dshmon se ndrmjetsuesit ndrkombtar kan marrur sinjale t qarta pr koncesione edhe n kt pik nga negociatort kosovar.

  Nga autonomia substanciale po kalohet n pavarsin josubstanciale t dyja kto n nivel t premtimeve, natyrisht. Ne nuk e pam autonomin substanciale: IPVQ-t skishin kurrfar autonomie se lre m nj t till substanciale; Korniza Kushtetuese ishte dhe sht edhe m e varfr sesa Kushtetuta e vitit 1974 brishtsin dhe artificialitetin e s cils e tregoi Milosheviqi n vitin 1989. Njsoj, ne nuk do ta shohim as pavarsin me fardo mbiemrash e ndajfoljesh q do tia bashkangjesin. Kto jan vese premtime kuptimi i t cilave sht amortizimi i paknaqsis dhe ndrydhja e vullnetit t popullit. Kta politikan q vijn e shkojn n Vjen fundja edhe mund t merren vesh me Beogradin. Mirpo, kjo marrveshje e tyre do t prkthehet n konflikt t ri e t prgjakshm prbrenda Kosovs ndrmjet fshatrave shqiptare dhe komunave t dhunshme serbe q do tju imponohen atyre. Pra, paqja e politikanve t Kosovs me Serbin do t sjell luft t re. N Bosnje, ndarja sht legalizuar pas lufts dhe pr ta ndalur luftn.

  N Kosov, legalizimi i ndarjes prmes decentralizimit do ta shkaktoj nj luft t re. E keqja kryesore e ksaj lufte q na krcnon nuk sht ajo vet. E keqja e ksaj lufte sht se ne do t humbasim edhe m shum territor meq (edhe kjo) lufta e re do t zhvillohet n tokn ton, n oborrin ton, n shtpin ton.

 4. #124
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  nje peralle klasike thote..

  ne gjyq po gjykohen dy gra te cilat pretendojne amesine e nje femijes se vogel.

  eshte i imi thot njera.. jo i imi thot tjetra..
  gjykatsi sdi nga tja mbaje.. at kohe skish mjete me gjet nenen e vertete te femijes..
  mir thot gjykatsi.. do ta ndajme pergjys femijen e sejcila nga ju te marri gjys femije..

  dakort bertet njera nga grat..
  jooo mos e ndani thot tjetra.. le ta marri kjo tjetra te gjithe..
  hmmm.. mendohet gjykatsi..

  jepja femijen .. i thot xhandarit gjykatsi i mencur.. asaj qe tha mos e ndani.. se ajo eshte nena e vertete..

  clidhje ka kjo me kosoven do thoni ju..

  ka ka..

 5. #125
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Po lexoja nje shkrim ne Koha Ditore.. dhe pash..

  Kurtit nuk i pelqejn " Koha Ditore" dhe KTV-ja..

  Ja cfar thot Kurti..

  Lideri i lefvizjes " Vetvendosje" Albin M.. ( M'falni Kurti ) ka akuzuar gazeten e perditshme kOha Ditore dhe televizionin KOhaVision per raportim cinik te demostrates "paqsore" qe kjo organizat e kishte organizuar me 28 Nentor. Kurti akuzoi gazetaret e ktyre dy mediumeve se jan "argat te Veton Surroit" dhe perhrahes te "pazarrllekut me fatin e Kosoves"
  "Jan dy mediume te cilat i jan bashkuar ekspedites se policis dhe IPQV-ve. Keto jan " Koha Ditore dhe KohaVision te cilan jan ne sherbim te Veton Surroit i cili po shkon ne negociata me Serbin qe ia ka dhuruar trashegemin kulturore Serbis , i cili ne vend qe te flas per demet e luftes qe na ka shkaktuar Serbia fletr per borxhet e Kosoves ne ish-Federaten Jugosllave. ka then Kurti.

  Vetvendosja sipar Kurtit ka te qart se keto dy mediume jan duke i kontribuar ekspedites kunder kesaj levizeje dhe se ato jan vene tersisht ne sherbim te negociatave. :Pra ata jan vegel e cila eshte tersishte nen sherbimin e negociatave me Serbin"
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 6. #126
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Sjelljet e albin kurtit jan sjellje te nje adoleshenti qe duke qe kunder te gjithve ai filozofon gjera qe me qdo kush i din.Ai qdo her vajton pa pasur asnje ide se si te mbrrihet deri aty.Albin kurti duhet ta dij se kosova ka institucionet e veta dhe duhet respektu ato,tek e fundit shume shqiptar para albinit kan sakrifiku edhe jeten per te vetvendos.Ky njeri nuk mund te jet me i menquri i kosoves po per fat te keq ka gjet ca adoleshent qe nuk kalojn numrin njemij dhe duke i perdorur per interesa personale sepse ma eshte e qart se ai po mundohet te futet ne politik por nuk po e pranon askush.une mendoj qe nese albini me te vertet deshiron te ndihmoj qeshtjen e kosoves perse nuk e ben ne rrug legale por neper rrug duke shkaktuar dhune ndaj institucioneve,mendoj qe ka ardh koha qe ti tregohet ku e ka vendin albin kurti,sepse askush nuk ka te drejte te luaj me fatin e kombit ne kete rast as albin kurti.

 7. #127
  i/e regjistruar Maska e Ardi-1
  Antarsuar
  09-11-2003
  Vendndodhja
  Zvicr, Zrich
  Mosha
  42
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Albin Kurti sht nj shqiptar i vrtet, ati nuk i trembej syri as nga shkau as ather kur ca laroj ulronin rrugicave, pr t gjetur nj shteg dhe pr t' ia mbath me t katrat... ngase u fryente shum pas...

  Albinit nuk i trembet syri as tani nga pasardhsit e atyre larojve, ngase mbshtetje ka te populli, dhe qendrimet e drejta q nse e lypn nevoja do perfundon n Revolucion!
  Albini sht vizionar i shquar, patriot i madhe dhe nacionalist i prbetuar!

  Nse dikush nuk sheh realitetin mund ta mbyll opingen, se po liron gazra ndotse.

  kaq
  Ardi

  Lista e miqve: Llapi, Kosovelli
  Lista e injorantve: Brari, Arb, Hilliirian-zoo...

 8. #128
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Protestuesit krkojn pavarsi ose ballafaqim me dhun

  Prishtin, 24 korrik- Lvizja Vetvendosje me shoqatat e dala nga lufta, me partit LPK-n e LKK-n, dhe disa qindra ithtar t tyre kan protestuar sot n sheshin Sknderbeu, para dyrve t qeveris s Kosovs, n krkim t t drejts s populit shqiptar pr vetvendosje duke kundrshtuar pjesmarrjen n negociata.

  Shumica e folsve kan drejtuar kritika nga m t ndryshmet pr institucionet e Kosovs, krert e shtetit dhe pjesmarrsit tjer n delegacionin pr bisedime n Vjen.

  Adem Demai ndrsa, i ka br nj apoteoz lufts s fundit n Kosov, UK-s, at e ka quajtur vazhdimsi t Lufts Nacional lirimtare. LN-ja sht emrtimi i grupeve q luftonin t bashkuara rreth t majts, prkatsisht partive komuniste.

  24 Korrik, 2006, QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 9. #129
  _ Maska e nosselgae
  Antarsuar
  06-07-2004
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  nje peralle klasike thote..
  Gjyqtari i ksaj "prralle klasike" sht i njohur si Solomoni/Sylejmani.  'Protesta e "Vetvendosjes" kthehet e dhunshme n Prishtin'


  Shkaku: organizimi i dobt.
  "Hyp se t'vrava, zhdryp se t'vrava." Popullore.

 10. #130
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga Arb

  Adem Demai ndrsa, i ka br nj apoteoz lufts s fundit n Kosov, UK-s, at e ka quajtur vazhdimsi t Lufts Nacional lirimtare. LN-ja sht emrtimi i grupeve q luftonin t bashkuara rreth t majts, prkatsisht partive komuniste.

  24 Korrik, 2006, QIK-u
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=58397
  (marre nga postimet e llapit.com)

  1.4/Komiteti i Studentve-organizator i demonstratave t
  nntorit 1968


  ...."Demonstruesit,mbanin n duar shum transparente me parulla t shkruara si:Duam vetvendosje deri n shkputje,Posht politika kolonialoste ndaj Kosovs,Duam bashkimin e t gjitha viseve shqiptare me Kosovn,LN-ja nuk na solli lirin!,Duam Kushtetut!,Duam Universitet!,Duam bashkimin e Preshevs...me Kosovn!,Pr t drejtat tona edhe gjak do t derdhim!,Askush t mos luaj me fatin ton!,N nj dor kazmn,n nj dor pushkn!......  Dj vue?

 11. #131
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  nuk e di mire situaten....por keto radikalizime ne momentin qe pritet statusi perfundimtar ma merr mendja se regjistrohen edhe nga te huajt...dhe nuk dihet se c`opinion do krijojne ata per situaten politike ne vend...pra mund te ndikoje edhe ne opinionin e fuqive te medha para se te marrin vendimet e tyre...

 12. #132
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Uashington: Prpjekjet e Kshillit Kombtar Shqiptaro-Amerikan pr statusin e Kosovs
  Ardita Simiia
  Uashington
  03-12-2006


  N Uashington veprojn grupe t shumta prfaqsuese t interesave t veanta. Kshilli Kombtar Shqiptaro-Amerikan sht nj organizat q prfaqson komunitetin shqiptaro-amerikan n prpjekjet e tyre pr t vn n qendr t vmendjes t publikut amerikan shtjet kryesore me interes pr shqiptart. Lidhur me veprimtarin aktuale t ktij kshilli Zri i Ameriks zhvilloi nj intervist t drejtprdrejt n studio me Drejtorin Ekzekutiv t tij, Avni Mustafaj.

  Zri i Ameriks: Zoti Mustafaj, n janar mblidhet Kongresi i ri. A keni vendosur lidhje me antart e rinj t Kongresit dhe ku e keni prqndruar punn tuaj n lidhjet me pushtetin legjislativ?

  Avni Mustafaj: Pr fatin ton t mir, kur ndodhi lufta n Kosov, n pushtet (n Amerik) ishte Parta Demokrate, kshtu q, edhe kur erdhi Partia Demokrate, ne i kemi pas marrdhniet shum t mira me t dyja palt. Ardhja n pushtet e Partis Demokrate, n fakt, deri diku sht n favorin ton, meqense kjo parti sht disi e lidhur m shum me shtjen e Kosovs n planin profesional dhe personal. Do t formojm prsri Albanian Issues Caucus dhe ktu ka disa antar t kongresit (kupto: Dhoms s Prfaqsuesve) dhe t Senatit. Ata do t jen shum m aktiv n muajt janar q t bjm nj shtytje t fundit pr pavarsin e Kosovs.

  Zri i Ameriks: far kontaktesh po mbani me Departamentin e Shtetit n prpjekjet pr t shtyr prpara procesin e statusit? A keni pasur ndonj angazhim nga zyrtart amerikan pr prshpejtimin e ktij procesi vitin e ardhshm?

  Avni Mustafaj: Amerika e ka br t qart q sht absolutisht n favor t pavarsis s Kosovs. Tani ka mbetur procedura. Shtyrja (e prcaktimit t statusit) sht pr nj koh t shkurtr. Me sa kuptoj un, kjo nuk e ndryshon rezultatin. D.m.th. Kosova do t jet e pavarur. Tani vetm po bisedohet pr disa kufizime n kt pavarsi. sht e qart q Kosova do t ket dikur ushtrin e vet. Tani puna sht q t njihet nga t gjitha shtetet. N deklaratn e Ahtisarit pr ne shtja sht parimore, pasi nse Kosova njihet “shtet i pavarur” n propozimin e Ahtisarit, t gjitha ndihmat, si dhe njohja e Kosovs do t jet shum m e shpejt dhe e kollajshme. Frika q kemi sht se, n qoft se Kosova nuk njihet n propozimin e Ahtisarit, njohja e Kosovs do t jet bilaterale, shtet m shtet, dhe kjo procedur do t jet shum e gjat dhe, sigurisht, njerzit q do t vuajn m shum, do t jen qytetart e Kosovs.

  Zri i Ameriks: Ju u shpreht shum optimist pr qendrimin e Shteteve t Bashkuara, pra, t Departamenti t Shtetit pr zgjidhjen e statusit t Kosovs, megjithat lobi serb, ktu n Amerik ka filluar nj fushat shum agresive, duke ngritur (shtjen e) “rrezikut”, si theksojn ata, q do t kishte “krijimi i nj shteti islamik n Ballkan”. A po prpiqeni t’i kundrviheni ksaj propagande dhe far programesh keni pr t shprehur nj imazh tjetr t Kosovs pr publikun amerikan?

  Avni Mustafaj: sht e vrtet q serbt kan qen shum m aktiv n Uashington kto muajt e fundit. Megjithat, prfundimisht, ata nuk kan arritur t ndrrojn bazn e qendrimit t Ameriks q e vetmja e ardhme pr Kosovn sht pavarsia. Suksesi i lobit, jo aq shum i lobit serb ktu, por i lobizmit t zhvilluar nga politika e Serbis, sht krkesa pr shtyrjen pr dy-tri jav dhe kjo sht m shum shtyrje procedurale q prfundimisht nuk do ta ndryshoj rezultatin. Ne po vazhdojm (punn) me kontaktet q kemi n Departamentin e Shtetit, n zyrat m t larta, dhe besojm q edhe Evropa e ka kuptuar se Kosova nuk mund t kthehet m q t jet pjes e Serbis. Kshtu q e vetmja mundsi pr paqe n Ballkan sht Kosova e pavarur, por problemi sht se ky vendim nuk po mirret sa m shpejt.

  Zri i Ameriks: Nse e vetmja mundsi pr paqe n Ballkan sht nj Kosov e pavarur, a mendoni se prpjekjet e Kosvs pr pavarsi jan dmtuar nga trazirat me dhun, protestat me dhun, angazhimi i Lvizjes “Vetvendosja”, edhe ditt e fundit. Presidenti Sejdiu foli koht e fundit pr nevojn pr ruajtjen e qndrueshmris n Kosov. Si i gjykoni protestat e fundit me dhun n mbarvajtjen e procesit pr statusin e Kosovs?

  Avni Mustafaj: Si thuhet n Amerik, un jam fmij i demonstratave. Kur isha i ri kam marr pjes n qindra demonstrata para Kombeve t Bashkuara, n at koh edhe kundra komunizmit n Shqipri, po aq ma tepr pr pavarsin e Kosovs. Kshtu q un besoj n rolin e demonstratave dhe do shoqat duhet ta mendoj vet kur ka nevoj pr demonstrat. Megjithat, dhuna sht tepr e rrezikshme n kt koh pr Kosovn, sepse qellimi i Serbis dhe i vetmi shkak se prse kan krkuar shtyrjen, sht krijimi i kaosit n Kosov q pastaj t mund t’i tregoj bots q ata (shqiptart) nuk jan gati t krijojn nj shtet t pavarur. Prandaj dhe qetsia dhe kundrdhuna n Kosv sht tepr e rndsishme. Nse njerzit duan t bjn demonstrata, le t’i bjn, por duhet t ken kujdes se ekzistojn qellime t tjera pr t mos i mbajtur kto demonstrata paqsore, por t ket kaos e dhun. Kjo praktikisht sht tepr e rrezikshme pr shtjen e Kosovs sot, i vetmi rrezik me sa shoh un.

  Zri i Ameriks: T flasim pr periudhn pas zgjidhjes s statusit. Kosova ndeshet me nevoja urgjente pr zhvillim dhe modernizim. A po punon organizata e juaj pr t nxitur nj angazhim t kapitalit financiar nga komuniteti shqiptaro-amerikan pr investime n Kosov. far prpjekjesh po bhen pr t nxitur kthimin e trurit, pra, q Kosovs t’i kthehet kapitali intelektual, aq i nevojshm n kt periudh?

  Avni Mustafaj: Pyetje me vend. Ne besojm q e ardhmja e Kosovs, ose pas statusit, t varet nga ekonomia. Papunsia n Kosov sht problemi social kryesor. Kemi zhvilluar shum bisedime edhe me USAID, edhe me nj zyr prkatse n Amerik, q do t merren me periudhn e pas-statusit. Ktu na sht thn se Kosova do t ket nj buxhet t madh pr t’i ndihmuar Kosovs s pas-statusit. Sa pr investime t biznesmenve shqiptar, n darkn vjetore kishim t ftuar biznesmen nga Kosova, Shqipria dhe Maqedonia pr t vn kontakte me biznesmen amerikan dhe shqiptaro-amerikan. E ardhmja absolutisht varet nga gjendja e punsimit dhe zhvillimi i ekonomis s Kosovs.

  Zeri i Amerikes

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  mbas albinave qendrojne dy monstrat ..demaq and qose..

  dhe dihet se cka bahet kur ata triumfojne..

  shqiptaria humb..

 14. #134
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  QEVERIA HUMORISTE
  Shkruan: Shqipar Oseku

  Qeveritart e kan cilsuar si “t patolerueshme” q u thyen 79 dritare n demonstratn e lvizjes VETVENDOSJE! Ndrsa ata vet po i thejn me zellin e maniakut tr skelat e shtetit: integritetin, territorial,ingerencat pushtetore, trashgimin kulturore, ministrin e jashtme, ministrin e mbrojtjes, e ulsen n OKB. Kur nj qeveri e till prdor terma ksisoj, ajo o s’sht m n tok t buks, o llogarit cinikisht se njerzit do t gjejn qime n vez.
  Demonstrata e Lvizjes VETVENDOSJE! n Prishtin i pati sot reperkusionet e pritura. Ekzekutivit s’ngurroi ta urdhronte publikisht madhorin gjoja t pavarur t prokuroris q t kryej hetime; n ann tjetr, m mir ta dim sa sht ora, se t shohim ndrra pr pavarsin e gjyqsorit. Por post-28 Nntori pati edhe detajet e veta t paqllimshme komike. Ndr to bnte pjes fjalori i qeveris.
  Thyerjen e gjithsejt 79 dritareve n dy-tri godina t Prishtins, qeveria e quajti, veni re: “t patolerueshme”.

  Un nuk e di se kush i prgatit kumtesat pr shtyp t qeveris, por atij/asaj duhet t’ia heqin urgjent rrogn e dhjetorit, si mas disciplinore.

  Mua personalisht m hidhroi fakti se disa nga ata q iu bashkngjitn mijra protestuesve n Prishtin hodhn gur. Por kaq do t kuptonte sekush, se zgjedhja e termit “t patolerueshme” n tekstin e kumtes s qeveris do t’ia ket nxirte gazin me zor qytetarve t Kosovs. Meq ne e dim m mir se qeveritart se ka do t thot kjo fjal.

  Mundet q dikush vrtet ndjen se sht “e patolerueshme” t’ia thesh gjithsejt 79 dritare UNMIK-ut e institucioneve t tij t shpifura, q as marrin frym pa lejen e bosit. Por shumica kt term e kan rezervuar pr dukuri goxha m serioze. Si p.sh. pr bantustanet e Lutfi Hazirit. Pr premtimet boshe t Kol Berishs. E pr zotimet solemne t Agim ekut para deputetve, mediave, e qytetarve. Ku ta dish: mbase ka nga ata q konsiderojn se sht “e patolerueshme” t ekzistoj n
  Evrop nj qeveri ku auditort konstatojn prdit zhvatje t reja pa i hyr kujt therra n kmb, ndrsa tre erek t popullit jan pa pun, gjysma rron n varfri, e ereku n varfri afrikane. Apo q kjo qeveri dirigjohet nga legjionar t huaj t dalur mbi ligjin, q mund t vrasin dhjetra vendas (si n mars 2004) pa e hetuar asnj rast. Mua pr vete, si tip hipsenzitiv, m duket p.sh. absolutisht e patolerueshme q kur shqiptart kan zgjedhje, ato shtyhen pr hir t “procesit”,
  e kur serbt kan zgjedhje, ato e shtyjn “procesin”. Kurse qeveritart leshko q marrin poza gjersa bota i trajton ashtu si e meritojn – si palao; ata m duken absolutisht m t patolerueshmit nga t gjitha!

  Un e pranoj botrisht kt mkat timin. S’ka ka ktu: mua m mungon sensi i humorit qeveritar, pik fund. Por druaj se rrebet e serta t qeveris, e urdhresat publike n media drejtuar gjyqsorit t pavarur, jan pun goxha m serioze se mungesa e humorit te un dhe qytetart tjer t Kosovs.
  N rastin m t mir, bhet fjal pr nj qeveri komplet t shkputuar prej realitetit, q ndjehet vrtet e befasuar pse njerzve u ka ardhur te hunda. E n rastin m t keq, mundet q qeveria llogarit cinikisht se populli do t preokupohet me qime n vez, duke harruar thelbin e problemit: se demokracia n kt vend sht pezulluar nga legjionart e huaj, se qeveria sht vegl e Cezarit neokolonial, e se ata bashkarisht ve sa po e administrojn vullnetin politik t Beogradit n Kosov.

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  aiii bre ja dhe ky oseku "luftaraku" i madh qe zgjodhi zanatin ma te lehte ku ste hyn asnji therr ne b.eth kur vritej fmija e grania e kosoves.. pi bajonetes se arkanit.. pra me qen zedhensi i uck-s pi stoqolmi te europes.. po flet si gjithmon.. pro destruktivitetit..

 16. #136
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Prndjekje t reja kundr demonstruesve

  Monday, 04 December 2006

  SHPK-ja vazhdon arrestimin dhe prndjekjen e demonstruesve t 28 Nntorit. Gjat pasdites s t diels n shtpit e tyre jan arrestuar dy aktivist t Lvizjes VETVENDOSJE!. Kta jan Lirim Gashi nga fshati Brus t komuns s Lypjanit dhe Misim Syla nga fshati Rimanisht i komuns s Prishtins. Lirimin e kan arrestuar polict e stacionit policor t Graanics t prkatsis serbe. Kjo tregon se far do t ndodh me shqiptart vendbanimet e t cilve do t ndodhen n komunat e reja serbe q do t krijohen nga decentralizimi – sistemi aty do t jet serb e i Serbis.

  Aktivistt Isuf Koci e Brahim Thaqi jan krkuar n dhomat e tyre n konvikte. Sipas informative nga konviktet q i kemi, policia e ka vizituar zyren e regjistrimit n konviktet e studentve pr t’i marr aty dosjet e studentve t regjistruar. Kt e kan br pr identifikimin e studentve pjesmarrs n demonstrat n mnyr q ta fillojn prndjekjen e tyre. Fushata e maltretimeve t pjesmarrsve n demonstrat duket se nuk do t ket t ndalur.

  Si po shihet qllimi i pushtetit nuk sht dnimi i pjesmarrsve. Tre aktivistt e Lvizjes t arrestuar t shtunn jan drguar sot n Gjykatn e Qarkut n Prishtin. Ata jan dnuar me nga 30 dit arrest shtpiak, t akuzuar pr prishje t rendit dhe qetsis publike, si dhe pr prdorim t paautorizuar t automjeteve zyrtare, akuz kjo nn t ciln sht dnuar aktivisti Salih Zyba. Qllimi i pushtetit ksaj radhe sht q ta degradoj demonstratn e Lvizjes VETVENDOSJE! dhe popullit n mnyr q t’i zvogloj gjasat e masivizimit t demonstratave t ardhshme. Pushteti sht i interesuar ta hesht popullin paraprakisht n mnyr q ai mos ta kundrshtoj padrejtsin q po i prgatitet. Por nj gj ktu sht e qart. Demonstratat jo q do t prfundojn por do t shkojn duke u rritur si n pjesmarrje t njerzve, ashtu edhe n koh sa ato do t zgjasin. Pr shkak se vullneti i nj populli t tr nuk mund t ndalet. E vullneti i ktij populli sht ai q do ta sjell lirin.

  Lvizja VETVENDOSJE!

  http://www.vetevendosje.org/

 17. #137
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  marre nga kjo faqe:

  nga http://www.vetevendosje.org/

  Rezoluta 1244 - Origjina dhe Shkaksia


  Marrveshja e Rambujes

  Marrveshja e Rambujes, n parathnien e saj artikulon qart zotimin e bashksis ndrkombtare pr ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial t ish Jugosllavis:
  Duke rikujtuar zotimin e bashksis ndrkombtare pr sovranitetin dhe integritetin territorial t Republiks Federale t Jugosllavis.
  Kjo marrveshje nnshkruhet prej katr shqiptarve: Hashim Thait, Ibrahim Rugovs, Veton Surroit dhe Rexhep Qosjes. Kta pranojn kt marrveshje. Shqiptart defaktorizohen.

  N Pik 3 t Nenit 1 t Kapitullit 1 t Rambujes, thuhet:
  Republika Federale e Jugosllavis mban prgjegjsi n Kosov pr fushat vijuese, prve nse sht prcaktuar n vend tjetr n kt marrveshje: (a) integriteti territorial, (b) ruajtja e tregut unik brenda Republiks Federale t Jugosllavis, pushteti i s cils do t ushtrohet n mnyr t till q t mos bj diskriminimin ndaj Kosovs, (c) politika monetare () mbrojtja, (d) politika e jashtme, (dh) shrbimet doganore, (e) tatimet federale, () zgjidhjet federale, dhe (f) fushat tjera t prcaktuara me kt Marrveshje.

  Plani Ahtisaari/Chernomyrdin i aprovuar nga Parlamenti i ish RFJ-s m 3 qershor 1999

  Serbia fillimisht refuzon ta nnshkruaj Marrveshjen e Rambujes. Fillojn bombardimet e NATO-s pr ta detyruar Serbin q ta pranoj Marrveshjen. Serbia lufton me NATO-n 78 dit. Pas 78 ditsh arrihet kompromisi ndrmjet bashksis ndrkombtare dhe Serbis q prfshin dy gjra t rndsishme. Sipas kompromisit t arritur, trupat e NATO-s kan t drejt t qarkullojn vetm prbrenda territorit t Kosovs. Kurse sipas Marrveshjes s Rambujes, trupat e NATO-s kishin t drejt t kishin qasje n krejt territorin e RFJ-s. Kjo ishte pika e par e kompromisit. Pika e dyt e kompromisit ishte q misioni ndrkombtar n Kosov t jet prej OKB-s, sepse kshtu kmbnguli Milosheviqi. Pasi u arrit ky kompromis, Serbia e pranoi Marrveshjen e Rambujes. Ajo u aprovua n parlamentin e ish RFJ-s, m 3 qershor t vitit 1999. Dokumenti i kompromisit iu paraqit parlamentit t ish RFJ-s nga Marti Ahtisaari, ather prfaqsues i Bashkimit Evropian, dhe nga Viktor Chernomyrdin, kryeministr i athershm i Rusis. N pikn 5 t ktij dokumenti parashihet:
  Themelimi i administrats s prkohshme pr Kosovn pr t ciln do t vendos Kshilli i Sigurimit i OKB-s dhe nn t ciln populli i Kosovs do t gzoj autonomin substanciale brenda Republiks Federale t Jugosllavis. Administrata e prkohshme do t siguroj autoritetin kalimtar prgjat ksaj kohe pr institucionet e prkohshme demokratike t vetqeverisjes, dhe vendos rrethanat pr jet normale dhe t qet pr t gjith qytetart e Kosovs.

  N kt pik, pra, parashihet krijimi i UNMIK-ut q, si e thot pika e lartprmendur, do t kishte pr qllim krijimin e nj autonomie pr Kosovn n kuadr t ish Jugosllavis.
  N pikn 6 t ktij dokumenti parashihet q:
  Pas trheqjes, nj numr i personelit serb pr t cilin do t arrihet marrveshje do t lejohen t kthehen pr t ushtruar detyrat e mposhtme: ndrlidhja me misionin civil ndrkombtar dhe me pranin ndrkombtare ushtarake, shenjimi i fushave t minuara, t jen t pranishm n vendet e trashgimis serbe, t jen t pranishm n vendkalimet kye kufitare.

  Pikrisht kjo gj ndodhi pas 6 ditsh. M 9 qershor 1999 u arrit Marrveshja tekniko-ushtarake e Kumanovs. Meq shqiptart n Rambuje firmosn nnshtrimin, ata nuk ishin pjes e ksaj Marrveshjeje. Kjo Marrveshje u nnshkrua ndrmjet Shefit t Shtatmadhoris s Ushtris Jugosllave dhe prfaqsuesit t KFOR-it. Pika 10 thot q:

  Dhnia fund e aktiviteteve ushtarake varet nga pranimi i parimeve t listuara dhe marrveshja simultane me elementet e identifikuara paraprakisht t cilt prmenden n tekstin shtes m posht. Pastaj do t arrihet nj marrveshje ushtarako-teknike e cila mes shum gjrave tjera do t specifikoj modalitetet shtes, prfshir rolin dhe funksionin e personelit jugosllav, resepktivisht serb n Kosov.

  Rezoluta 1244

  Dokumenti Ahtisaari/Chernomyrdin sinjalizon Kshillin e Sigurimit t OKB-s pr themelimin e misionit ndrkombtar n Kosov. M 10 qershor 1999, KS i OKB-s nxjerr Rezolutn famkeqe 1244. Kjo Rezolut sht projekti politik t ciln duhet ta zbatoj UNMIK-u. Ajo i referohet n shum vende Marrveshjes s Rambujes. Pikrisht pr kt shkak, edhe Rezoluta angazhohet pr ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial t ish Jugosllavis. N parathnie t Rezoluts thuhet:
  Duke rikonfirmuar zotimin e t gjitha shteteve antare pr sovranitetin dhe integritetin toksor t Republiks Federale t Jugosllavis dhe t Shteteve t tjera t rajonit, si prcaktohet n Aktin Final t Helsinkit dhe n aneksin 2
  Duke rikonfirmuar thirrjet e rezolutave t mparshme pr nj autonomi substanciale dhe pr nj vetadministrim vlerplot pr Kosovn

  N pikn 8 t dokumentit Ahtisaari/Chernomyrdin thuhet q ky ka pr qllim nj:
  Proces politik q synon arritjen e marrveshjes politike q do t siguroj autonomi thelbsore pr Kosovn, q merr trsisht parasysh marrveshjen e Rambujes, parimet e sovranitetit dhe integritetit territorial t RFJ-s dhe shteteve tjera n rajon, si dhe demilitarizimin e Ushtris lirimtare t Kosovs. Biseda mes palve pr zgjidhjen nuk do t duhej ta vononin apo pengonin themelimin e institucioneve demokratike vetqeverisse

  Saktsisht kjo thuhet edhe n pikn (e) t parimit 11 t Rezoluts 1244:
  T lehtsoj procesin politik t projektuar pr t'i caktuar Kosovs nj status t ardhshm duke patur parasysh Marrveshjen e Rambujes (S/1999/648)

  Kurse n pikn 6 t aneksit 1 t Rezoluts thuhet q t prcaktohet

  Nj proces politik drejt arritjes s nj marrveshjeje pr nj kuadr politik t prkohshm q do t siguroj nj vetqeverisje substanciale pr Kosovn duke marr plotsisht parasysh marrveshjen e Rambujes dhe parimet e sovranitetit dhe t integritetit toksor qoft t Republiks Federale t Jugosllavis, qoft t vendeve t tjera t rajonit, si dhe militarizimin e UK-s

  Rezoluta, ashtu si edhe dokumentet m lart, parasheh kthimin e forcave ushtarake dhe policore serbe n Kosov. N parimin 4 t saj, Rezoluta
  Konfirmon se nj numr i miratuar forcash ushtarake e poliore serbe e jugosllave do t lejohet t kthehet n Kosov pas trheqjes pr t kryer funksionet n pajtim me aneksin 2

  Gjithnj sipas Rezoluts, forcat serbe q do t ktheheshin, prshijn kto detyra:

  Ndrlidhje me misionin ndrkombtar civil dhe me pranin ndrkombtare t siguris; prcaktim/pastrim i zonave t minuara; mbajtje e nj pranie n qendrat trashgimore serbe; mbajtje e nj pranie n kalimet kye n kufi.

  N nenin 7 t kapitullit 1 t Rambujes prfshihet:
  Prdorimi dhe shfaqja e simboleve kombtare, duke prfshir simbolet e Republiks Federale t Jugosllavis dhe Republiks s Serbis

  Pikrisht ngaq Rezoluta 1244 i referohet Rambujes, sot, p.sh n Kosov, gjegjsisht n komunat ku jetojn serbt, npr institucione jan t vna pllakate ku thuhet Republika Srbije. UNMIK-u nuk ndrhyn, sepse ai e realizon Rezolutn 1244.

  Kjo Rezolut sht n kundrshtim me vullnetin e popullit t Kosovs. Ajo na e mohon vetvendosjen

  ----------

 18. #138
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Ah Brari brar kur ne te tjeret thonim diq per Albinin e Batoni ti me shok nai ke qit trut tuj na sha tani kini fillue ju vetem me shkrime te tyre te informoheni
  ani nuk eshte von kurr mire keni ba qe ini kthye mar nese e kini perime

 19. #139
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  respekt per liderin rebelist Albin kurtin,po ne Kosoven e lire shqiptare dhuna nuk eshte e nevojshme as ne Kosove as ne Shqiperi,idet e reja dhe protestat jane gjest qytetare po dhuna nuk eshte e nevojshme,sjam gandist rugovist pacifist po ma mer mendja qe njehere te presim a po na pranojne pavarsin ,e ather nese ndodh e kunderta ,veshem ushtarakisht,situaten e kemi te volitshme per nje organizim ma te mire dhe shkau qe tenton te kthehet te ja q... pa u nis ta kalleim,po ma mer mendja qe nuk eshte nevoja per ket se shkau u cof,ska popull per shkinin e vet me majte e le te kthehet prap ta pushtoj Kosoven

 20. #140
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-12-2006
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  respekt

  ju lutem kini pak respekt ne menyren arrogante se si silleni
  Ndryshuar pr her t fundit nga arsim fekaj : 06-12-2006 m 09:03

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?
  Nga Cimo n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 284
  Postimi i Fundit: 19-01-2015, 09:36
 2. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 3. Tito dhe shqiptaret e Kosoves ?
  Nga Petrit_AK47 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 13-07-2011, 18:43
 4. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. "Nano Ik", protesta srrisht n Bruksel
  Nga Asteroid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 12:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •