Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 120
  1. #41
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Nuk po e zgjas me tej se qenke mjaft i papjekur dhe nuk ia vlen te diskutosh me ty
    Cfare te besh, kur di shqipen si gjuhe te dyte dhe ngaterohesh nga njehere, te bejne te papjekur.
    Ah mor djale, genesis , ate mendje ka , ashtu dhe shprehet , demokraci eshte , kur ai thote "ju", ndoshta e ka fjalen per JU qe nuk jeni orthodhoksa.

    Sipas At Zef Pellumbit, gjysma e klerikut katolik eshte e huaj duke perfshire ketu dhe murgeshat.
    Lioness: qe te jene gjysma e klerikut, italiane, afrikane, etj(katolike) per shqiptaret nuk ka ndonje gje te keqe, Papa nuk eshte si mitropolitat greke qe ja kane me te futur Shqiperise. Papa eshte njeri i drejte, e do Shqiperine dhe shqipetaret.
    Akoma nuk e ke kuptuar se ketu ne kete forum , asnje ORTHODHOKS nuk e shan Hiresine e tij Janullatos, veteme patriote muslimane, dhe ateista (te cilet ,shumica jane me background musliman ose kushurinj te ketij Markut LoL )

  2. #42
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga Korcar-L1
    Lioness: qe te jene gjysma e klerikut, italiane, afrikane, etj(katolike) per shqiptaret nuk ka ndonje gje te keqe, Papa nuk eshte si mitropolitat greke qe ja kane me te futur Shqiperise. Papa eshte njeri i drejte, e do Shqiperine dhe shqipetaret.
    Akoma nuk e ke kuptuar se ketu ne kete forum , asnje ORTHODHOKS nuk e shan Hiresine e tij Janullatos, veteme patriote muslimane, dhe ateista (te cilet ,shumica jane me background musliman ose kushurinj te ketij Markut LoL )
    Une s'shava, dhe as qe dhashe mendimin tim personal per kleriket e huaj katolike. Vetem i solla disa fakte NoName, me sakt shqetesime te disa katolikeve si Mark Marku dhe At Zef Pellumbi ne lidhje me kete ceshtjen per te ilustruar se kleriket e huaj nuk jane vetem dukuri e KOASH.

    Sidoqofte peshkopet ne Kishen Katolike nder shqiptare te pakten nuk kane qene dhe nuk do te jene grek!
    Domosdo qe s'kane per te qene greke kleriket katolike, e kemi diskutuar diku tjeter kete teme, se si greket katolike ankohen per mungese klerikesh dhe s'kane teper t'i dergojne ketej.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lioness : 01-12-2006 më 17:42

  3. #43
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Tashti mbetet qe te marrin komandon edhe mbi mimistrine e mbrojtjes.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  4. #44
    Citim Postuar më parë nga iliria e para
    Tashti mbetet qe te marrin komandon edhe mbi mimistrine e mbrojtjes.
    Nje baze ne Durres e ngriten. Nuk e di si eshte puna e asaj tani por me siguri shume gjera nuk do te kene ndryshuar.
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Kinezi
    Nje baze ne Durres e ngriten. Nuk e di si eshte puna e asaj tani por me siguri shume gjera nuk do te kene ndryshuar.
    Vete ne shqiptaret e gjykojme veten me metrat greko-turk......shih.pashalimanin (ushtria turke) dhe bisht pallen (ushtria greke)...
    kjo ndodh edhe me kompanite private....

    Nuk kam degjuar deri me sot nje shqiptare te shprehet per lidhje e kontakte me vendet skandinave,apo shtetet e tjera europiano veriore,te cilat jane shume te zhvilluara ne te gjitha fushat..
    pra ne nuk e kemi mendjen te zhvillimi por te kenaqesia emocionale....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akili-A : 01-12-2006 më 21:47

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Vete ne shqiptaret e gjykojme veten me metrat greko-turk......shih.pashalimanin (ushtria turke) dhe bisht pallen (ushtria greke)...
    kjo ndodh edhe me kompanite private....

    Nuk kam degjuar deri me sot nje shqiptare te shprehet per lidhje e kontakte me vendet skandinave,apo shtetet e tjera europiano veriore,te cilat jane shume te zhvilluara ne te gjitha fushat..
    pra ne nuk e kemi mendjen te zhvillimi por te kenaqesia emocionale....
    Ti me duket e ke mendjen te zhvillimi ekonomik (personal)
    Turqit ne Pashaliman nuk me pelqejne shume por Turqia nuk po mundohet me te pushtoje Shqiperine prandaj ajo baze nuk perben rrezik.
    Kurse ekstremistat greke me qente e tyre po.
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Kinezi
    Ti me duket e ke mendjen te zhvillimi ekonomik (personal)
    Turqit ne Pashaliman nuk me pelqejne shume por Turqia nuk po mundohet me te pushtoje Shqiperine prandaj ajo baze nuk perben rrezik.
    Kurse ekstremistat greke me qente e tyre po.
    Si ta pushtoje turku shqiperine kur shqiptaret ja hapin deren vete???????

    Nuk po merr vesh nga diplomacia e politika.......turku do nje baze ne shqiperi per te kufizuar grekun...gjithashtu edhe greku do nje baze per kunderpeshe te turkut...pra shqiptaret si ty e vene shqiperine ne pozita te tilla,,,,nje shesh per lojrat dhe armiqesite e te tjereve.....

    E mbaj mend shume mire kur turqit iu dha leja per ne pashaliman,greket filluan operacionin fshesa ndaj shqiptareve ne greqi...dhe qeveria shqiptare u detyrua te pranoje greket ne durres...
    Pra,shqiptaret nuk e kuptojne diplomacine...dhe jane ata qe e shesin vendin per dy leke...
    po te duash te sjell me dhjetra fakte te tilla...

    DO ME PER BELULIN?????

  8. #48
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Nuk po merr vesh nga diplomacia e politika.......turku do nje baze ne shqiperi per te kufizuar grekun...gjithashtu edhe greku do nje baze per kunderpeshe te turkut...pra shqiptaret si ty e vene shqiperine ne pozita te tilla,,,,nje shesh per lojrat dhe armiqesite e te tjereve.....

    E mbaj mend shume mire kur turqit iu dha leja per ne pashaliman,greket filluan operacionin fshesa ndaj shqiptareve ne greqi...dhe qeveria shqiptare u detyrua te pranoje greket ne durres...
    Pra,shqiptaret nuk e kuptojne diplomacine...dhe jane ata qe e shesin vendin per dy leke...
    po te duash te sjell me dhjetra fakte te tilla...

    DO ME PER BELULIN?????
    E the vete shume bukur. Vetem qe nuk jane shqiptaret ata qe e shesin vendin, jane tradhetaret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kinezi : 01-12-2006 më 23:48
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Kinezi
    e the vete shume bukur.
    Sigurisht qe e thashe bukur...por shqiptaret vazhdojne te llogjikojne me baza nostalgjiko-emocionale....
    e jo me baza evolucioni...

  10. #50
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192
    Nuk kam kohe te mirrem me pseudo-gazetar ex. mark marku

  11. #51

    Exclamation

    Ketu ku jam une eshte nje Kishe Ortodokse Ruse, dhe numerohen 19 kombesi te ndryshme, nuk ka problem fare se nga je, mjafton te jesh ortodoks, dhe lutjet behen ne te njejten gjuhe.Ne shqipetaret vuajm ca nga nacionalizmi, por per mendimin tim nuk ka problem nga jane kryepiskopet, boll qe te bejne punen e tyre mire dhe mos te merren me politike.Me vjen keq kur mendohet qe: ai qe nuk denon kryepiskopin tone dhe ata episkope qe nuk jane te lindur ne Atdhe, jane grekofila.
    Eshte thjeshte ide perçarese dhe keqedashese.
    Nuk ka prova per te ulur posht figuren e kryepikopit, e kunderta ndodh!

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko
    Ketu ku jam une eshte nje Kishe Ortodokse Ruse, dhe numerohen 19 kombesi te ndryshme, nuk ka problem fare se nga je, mjafton te jesh ortodoks, dhe lutjet behen ne te njejten gjuhe.Ne shqipetaret vuajm ca nga nacionalizmi, por per mendimin tim nuk ka problem nga jane kryepiskopet, boll qe te bejne punen e tyre mire dhe mos te merren me politike.Me vjen keq kur mendohet qe: ai qe nuk denon kryepiskopin tone dhe ata episkope qe nuk jane te lindur ne Atdhe, jane grekofila.
    Eshte thjeshte ide perçarese dhe keqedashese.
    Nuk ka prova per te ulur posht figuren e kryepikopit, e kunderta ndodh!
    Arberesh, ai mirekuptim eshte pikerisht ajo gje qe dua te shikoj edhe une ne Shqiperi. Them mirekuptim dhe jo NENSHTRIM.

    Ti po thua qe nuk ka prova qe kompromentojne Janullatosin apo jo?
    Mos valle ti nuk e di qe kleri ortodoks grek eshte nxitesi me i madh i shovinizmit grek?
    Pse ceremonia u be ne greqisht?
    Pse anetari me i vjeter mbas Janullatosit ne Sinodin e Shenjte eshte prape grek? (dmth mbas largimit te Janullatosit, do te kete ai drejtimin)
    Pse ne Sinodin e Shenjte jane 3 greke dhe 1 shqiptar?
    Pse Janullatosi mbeshteti lapidaret e pushtuesve dhe krimineleve greke qe deshen te pushtonin edhe jugun e Shqiperise mbas spastrimit etnik te cameve?

    Nqs Janullatosi do te ishte me te vertete aq i paster duhet te jepte doreheqjen. Keshtu ai do te tregonte qe me te vertete i intereson mirekuptimi dhe jo konfrontimi.

    Me te vertete qe nuk duhet ta kemi koken mbrapa por ama edhe nje mesim nga historia duhet ta nxjerrim. Dhe historia eshte PLOT me fakte.
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Une per vete jam ateist,por shume gjera ne keto shkrime jane te cuditeshme dhe te djallezuara...

    Nen goditjen e janullatosit fshihet goditja ndaj ortodoksve shqiptare...
    Po greku nuk mund ta marre dot jugun e shqiperise po nuk deshen ortodokset shqiptare...pra te pretendoje nje myslyman apo ateisto-myslyman qe ortodokset shqiptare jane te trashe qe nuk e kuptojne situaten, kjo me duket ne mos absurde, doemos dashakeqe....duke ditur qe ortodokset shqiptare jane me te kulturuar e te ditur se myslymanet shqiptare....
    Pra si mund te manipulohen kaq lehte ortodokset??????
    kete e besojne vetem KINEZET........

  14. #54
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Une per vete jam ateist,por shume gjera ne keto shkrime jane te cuditeshme dhe te djallezuara...

    Nen goditjen e janullatosit fshihet goditja ndaj ortodoksve shqiptare...
    Po greku nuk mund ta marre dot jugun e shqiperise po nuk deshen ortodokset shqiptare...pra te pretendoje nje myslyman apo ateisto-myslyman qe ortodokset shqiptare jane te trashe qe nuk e kuptojne situaten, kjo me duket ne mos absurde, doemos dashakeqe....duke ditur qe ortodokset shqiptare jane me te kulturuar e te ditur se myslymanet shqiptare....
    Pra si mund te manipulohen kaq lehte ortodokset??????
    kete e besojne vetem KINEZET........
    Meqenese keto jane budallaleqe ose maskaralleqe pa kufi po mundohem te pergjigjem.
    Ne kete teme besoj se kam qene njeri nga anetaret me aktiv.
    Une JAM vete ortodoks. Prinderit dhe SHUMICEN e farefisit e kam ortodoks.
    Prandaj une nuk po mundohem te godas prinderit e mi. Dakort ketu?

    Ekstremistat greke dhe qente e tyre pikerisht do e tregojne kishen si dicka te ortodokseve dhe te fusin percarje. Ta thashe edhe me perpara, kisha ortodokse eshte SHQIPTARE. E njejta gje vlen edhe per xhamite. Nuk ka mundesi te mos e kesh kuptuar prandaj duhet te kesh arsye te tjera qe thua ato gjera.
    Ortodokset shqiptare si gjithe njerezit e thjeshte nuk shkojne ne kishe se aty eshte Janullatosi apo dikush tjeter dhe jane njerez paqesore qe nuk duan konfrontime prandaj nuk shikon ndonje reagim te forte. Kjo nuk do te thote qe ata jane dakord me Janullatosin. Shiko keto videot po deshe: http://video.google.com/videosearch?q=janullatos

    Ato aludimet qe x eshte me i zgjuar se y jane pikerisht ato aludimet tradhetare qe NUK DO TE pijne uje. Turqit, greket e shume te tjere jane munduar por sic e ka treguar historia "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria".
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kinezi : 04-12-2006 më 01:40
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  15. #55
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    E keqja e këtyre është Janullatos dhe ata që e sollën atë farë në Shqipëri.
    Shqipërisë nuk i duhet një i huaj në krye të kishës dhe AQ më PAK një grek sepse dihet historikisht politika e kishës greke karshi Shqipërisë në shekuj, e paralelizuar me ekstremistët e djathtë fashistë grekë.
    Për sa kohë në krye të kishës Auotoqefale Shqiptare do jetë një i huaj asnjëherë nuk do ketë qetësi dhe drejtësi.
    Nëse Noli do rronte sot, punët me Janullatosin do ishin të mbaruara që në zanafillë.
    Sa më shpejt të ikë ky greqizues i ortodoksisë shqiptare, aq më shpejt do marrë frymë lirisht kisha ortodokse shqiptare.

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Humdinger
    E keqja e këtyre është Janullatos dhe ata që e sollën atë farë në Shqipëri.
    Shqipërisë nuk i duhet një i huaj në krye të kishës dhe AQ më PAK një grek sepse dihet historikisht politika e kishës greke karshi Shqipërisë në shekuj, e paralelizuar me ekstremistët e djathtë fashistë grekë.
    Për sa kohë në krye të kishës Auotoqefale Shqiptare do jetë një i huaj asnjëherë nuk do ketë qetësi dhe drejtësi.
    Nëse Noli do rronte sot, punët me Janullatosin do ishin të mbaruara që në zanafillë.
    Sa më shpejt të ikë ky greqizues i ortodoksisë shqiptare, aq më shpejt do marrë frymë lirisht kisha ortodokse shqiptare.
    E keqja eshte kur te gjithe ngaterrohen ne punet e brendeshme te fese....

    Edhe njehere dua te them...se po te jete i tille ai janullatosi (i keq) atehere c`fare peshe kane planet e tij po nuk e perkrahen ortodokset shqiptare?????

    pra shqetesimi juaj eshte kontradiktor...ne njeren ane thoni se nuk keni gje me ortodokset shqiptare dhe ne anen tjeter e quani te rrezikshem nje njeri te vetem qe nuk mund zbatoje planet e tij pa ortodokset shqiptare....
    Juve shejtano-budallenjte padashur i nenvleftesoni ortodokset,duke kujtuar se ata jane ne gjendje AMOKU dhe nuk po kuptojne se c`po lozet ne kurriz te shqiperise...dhe dolet juve shejtano-budallenjte e po hidhni drite mbi te verteta!!!!!!!!!!!!!
    Mos e nenvleresoni inteligjencen e tjetrit se ne fund do jeni ju te nenvleresuar...

  17. #57
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    E keqja eshte kur te gjithe ngaterrohen ne punet e brendeshme te fese....

    Edhe njehere dua te them...se po te jete i tille ai janullatosi (i keq) atehere c`fare peshe kane planet e tij po nuk e perkrahen ortodokset shqiptare?????
    Sepse ai ka fuqine qe i jep statusi i KOASH-it. Ortodoksit shqiptare nuk i kane perkrahur kurre planet shoviniste prandaj ai po ve ne krye greke e filogreke.

    pra shqetesimi juaj eshte kontradiktor...ne njeren ane thoni se nuk keni gje me ortodokset shqiptare dhe ne anen tjeter e quani te rrezikshem nje njeri te vetem qe nuk mund zbatoje planet e tij pa ortodokset shqiptare....
    Juve shejtano-budallenjte padashur i nenvleftesoni ortodokset,duke kujtuar se ata jane ne gjendje AMOKU dhe nuk po kuptojne se c`po lozet ne kurriz te shqiperise...dhe dolet juve shejtano-budallenjte e po hidhni drite mbi te verteta!!!!!!!!!!!!!
    Mos e nenvleresoni inteligjencen e tjetrit se ne fund do jeni ju te nenvleresuar...
    Dhe ja ku e ndryshove prape diskutimin. Tema NUK eshte kunder ortodokseve por kunder greqizimit te KOASH-it.
    Ortodoksia shqiptare ka luajtur nje rol vendimtar kunder synimeve shoviniste greke.

    Po qe se nuk do te ishe dakord me keto qe thuhen ose do te kishe kuptuar qe ka edhe nje ane tjeter te medaljes ose do te kishe bere ca pyetje konstruktive.
    Nqs do vazhdosh me keto sperdredhjet na thuaj se leke merr qe te pakten te mos harxhojme kohe kot.
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Kinezi
    Sepse ai ka fuqine qe i jep statusi i KOASH-it. Ortodoksit shqiptare nuk i kane perkrahur kurre planet shoviniste prandaj ai po ve ne krye greke e filogreke.



    Dhe ja ku e ndryshove prape diskutimin. Tema NUK eshte kunder ortodokseve por kunder greqizimit te KOASH-it.
    Ortodoksia shqiptare ka luajtur nje rol vendimtar kunder synimeve shoviniste greke.

    Po qe se nuk do te ishe dakord me keto qe thuhen ose do te kishe kuptuar qe ka edhe nje ane tjeter te medaljes ose do te kishe bere ca pyetje konstruktive.
    Nqs do vazhdosh me keto sperdredhjet na thuaj se leke merr qe te pakten te mos harxhojme kohe kot.
    Pyetje konstruktive the???????????
    Dyshimet,shqetesimet dhe profecite e tua nuk sherohen me pyetje konstruktive por vetem koha do ti sheroj ato....prandaj mos lyp mbeshtetje per keto dyshime qe ke.....se po e harxhon kohen kot duke kerkuar vertetimin e identitetit tend me tema qe i perkasin fese...

    Kesaj i thone shkurt krize identiteti.......(e verteton edhe avatari yt)

  19. #59
    Citoj ate qe thote Kinezi me lart;

    Sepse ai ka fuqine qe i jep statusi i KOASH-it. Ortodoksit shqiptare nuk i kane perkrahur kurre planet shoviniste prandaj ai po ve ne krye greke e filogreke.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Po pse italianet nuk e perzene Papen e tyre gjerman? edhe ky i fundit nuk eshte neneshtetas italian dhe as ishte ai perpara ketij, edhe statusi i Vatikanit i jep nje fuqi te plote dhe jo vetem ne Itali por ne te gjithe boten, nuk mjafton te quhet Kisha autoqefale o patriarkat o ku ta di une qe kreu te jete me do e mos neneshtetas!
    Kete gje e gjejne vetem ne Turqi, mbasi atje nuk lejohet kreu i asnje kishe te jete neneshtetas i huaj, kjo vlen edhe per bashkesite e tjera perfshi ketu edhe ate muslimane. Atahere ne Sh.B.A. ku jo te lindurit neneshtetas perse arrine te behen deri guvernatore? Ku eshte ndryshimi i nje shteti toleranto-demokratik nga nje si ai i vendeve ne lindjen e mesme? Po te zgjedhim, besoj se s'do te kishim hezitim se ne ç'ane mbajne shqipetaret, pra le te kopjojme me mire ate qe eshte me mire.

  20. #60
    Arberesh, une nuk kam degjuar qe Gjermania te thote qe gjysma veriore e Italiese eshte gjermane. Nuk kam degjuar as qe ti japi nenshtetesine gjermane asaj gjysme.
    Prandaj ti mos fol sikur te jemi ne ndonje bote tjeter.
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Migjeni
    Nga macia_blu në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 05:03
  3. Katalog shenjtorësh
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
  4. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •