Close
Faqja 9 prej 19 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 379
 1. #161
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Rasti Drini vazhdon n janar, provat flasin pr pafajsi t t akuzuarve
  kosovapress

  Prizren, 10 dhjetor (Kosovapress) Time: 10:43

  N fillim t dhjetditshit t dyt t vitit t ardhshm, n Prizren, vazhdon gjykimi i t dyshuarve pr rastin Drini. Seanca vijuese kundr t t akuzuarve, gjeneralit Sali Veseli, Abit Hazirit, Halil adrakut dhe Xhemajl Beqirajt do t vazhdoj m 13 jaanr t vitit 2003. Sipas nj shkrese zyrtare, msohet se n vazhdim do t mbahen gjithsej nnt seanca gjyqsore, m data, 13, 27 e 30 janar dhe 3, 6, 10, 13, 17 dhe 20 shkurt, ndrkoh q gjykimin do ta drejtojn po t njjtit gjyqtar dhe i njjti prokuror.

  Mungesa e fakteve dhe dshmive t deponuara nga ana e dshmitarve gjat 20 seancave gjyqsore, t mbajtura deri m tash, n Gjykatn e Qarkut n Prizren, pr rastin "Drini", ndaj t dyshuarve gjeneralit Sali Veseli, Abit Hazirit, Halil adrakut dhe Xhemajl Beqirajt, ka br q procesi t ndrpritet m 18 korrik, n mnyr q lnda t kthehet srish n hetuesi.

  Ethem Rugova, avokat mbrojts i t t akuzuarve, i ka thn Kosovapressit se t gjitha hetimet, pas ndrprejes s procesit gjyqsor, jan n dobi t t dyshuarve, sepse t gjitha personat q jan marr n pyetje gjat ksaj "pauze", n mnyr kategorike i kundrshtojn dshmit e dshmitarve Remzi Shala dhe Bashkim Ndrecaj, t cilt gjat 20 seancave, asnj her nuk kan mundur t ofrojn qoft edhe nj fakt binds, se t dyshyarit jan t impikuar n vrasjen e komandant Drinit".

  Avokati Rugova, ka treguar se si m 27 gusht, si dshmitar jan marr n pyetje Elzana Shabani - Omeragiq, nga Plava e Malit t Zi, bashkshorte e dshmitarit Kadri Shabani dhe vendasja e Dademes, bashkshortes s Hazir Isufit, nga rrethina e Sknderajt.

  Ajo ka dshmuar ashtu si pati dshmuar edhe bashkshorti i saj gjat muajve qershor e korrik, ndrsa po m 27 gusht 2002, thot avokati Ethem Rugova, n hetuesi kan dshmuar edhe dy vllezrit e Hazir Isufit, Rexhep Veli Isufi dhe Sokol Veli Isufi, t cilt kan thn para organeve t hetuesis se Hazir Isufi, q nga viti 1974 jeton n Slloveni dhe se ka shtetsi sllovene, por, pas lufts, ai kishte ardhur n Kosov dhe n pranver t vitit 2000, deri n fund t vers, ai ka qen n Kosov, duke banuar her pas here n shtpin e bagjanakut t tij, n Prizren. Dy dit, gjat ksaj kohe, ai ka qen pr vizit n familjen ton me automjet t baxhanakut, me nj kadet t kuq".

  Vllau i dyt, Sokol Isufi, ka dshmuar se shenja e vllait n fytyr sht shenj q nga koha e rinis, kur sht operuar nga dhmbi dhe sht shenj e madhe dhe e hetueshme. Ai sht i gjat rreth 180 cm dhe un gjasoj shum n t".

  Avokati mbrojts i t dyshuarve pr rastin "Drini", Ethem Rugova, i ka thn Kosovapressit se pas ndrprejes s seancave gjyqsore, prkatsisht pr kthimin e lnds n hetuesi pr plotsim kan dshmuar edhe Nysret Gashi, pronar i restoranit "Pojata" dhe Fazli Neziri, por, sht shprehur ai, t gjitha kto dshmi flasin n favor t t dyshuarve, sepse asnjra prej tyre nuk prputhet me dshmit e dshmitarve Remzi Shala dhe Bashkim Ndrecaj".

  N baz t dshmive t deritashme, jam i bindur s t dyshuarit jan t pafajshm, por, ata mbahen peng n burg si pasoj e politiks, q sht drejtuar ndaj institucionit t TMK-s dhe q ka pr qllim ndryshimin rrnjsor n kt institucion apo edhe rikonstruktimin e saj, duke i larguar nga radht e saja "ekstremistt", si po i quajn, i ka thn Kosovapressti Ethem Rugova, avokat mbrojts i t t akuzuarve.

  Drejtsia ndrkombtare, nga ana e saj, duket se e ka kuptuar realitetin dhe do ta thot fjaln e vet dhe do t'i liroj nga paraburgimi katr t akuzuarit, si i liroi koh m par n munges t fakteve dhe provave eprort e TMK-s, Ruzhdi Saramatin dhe Alush Shaln, t cilit nga ndrkombtart, m 23 maj 2002, i qen ofruar shuma t mdha t hollash, vetm q t dshmoj rrejshm se kinse Sali Veseli dhe Halil adraku e kan kryer vrasjen. Kjo ofert, q mjerisht nuk sht as e para e as e fundit, dshmon m s miri se drejtsia m n fund po e kupton se akuzat e montuara ndaj pjestarve t TMK-s dhe ish-ushtarve t UK-s po e cenojn seriozitetin e drejtsis ndrkombtare. Pr lirimin e t dyshuarve si t pafajshm, shpresojn edhe familjart e tyre, t cilt edhe n fillim t ktij procesi t montuar politik, kan qen t bindur se familjart e tyre nuk jan t implikuar n kt vrasje t bashklufttarit t tyre, komandant Drinit.

 2. #162
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,791
  Faleminderit
  0
  25 falenderime n 25 postime

  Vritet Tahir Zemaj!

  PEJE (4 Janar) - Atentat n Pej. Rreth ors 18.00 nj makin tip Xhip, ku ndodhej kolonel Tahir Zemaj, ish komandant i FARK-ut, i biri i tij dhe nj kushri, jan qlluar me breshri armsh nga persona ende t paidentifikuar nga nj makin n ecje e sipr. Ngjarja ndodhi n afrsi t Kombinatit t Drurit, ndrsa vrassit jan larguar drejt Fabriks s Birrs. Msohet se Zemaj, 50 vje ishte njeri i afrt me presidentin Rugova. Gjat konfliktit t vitit 1999 Zemaj ka qen komandant i FARK-ut, lvizjes guerilase t krijuar nga kryeministri n mrgim, Bujar Bukoshi, kundrshtare me UK-n. Zemaj u kishte shptuar dy atentateve muajt e kaluar. Vendi ku ndodhi atentati, sht rrethuar nga forca t shumta policore, q kan bllokuar qarkullimin. Policia e UNMIK-ut dhe SHPK-s po heton motivet e ngjarjes, por ende nuk ka hollsi t tjera. ro/mr (BalkanWeb)

  A mberrihet drejtesia me atentate?

  ASD

 3. #163
  i/e regjistruar Maska e valdet74
  Antarsuar
  09-05-2002
  Vendndodhja
  mitrovic /kosov
  Mosha
  43
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kur ka ndodh kjo
  SELAMUN ALEJKUM TE GJITH MUSLIMANVE

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  E vrane me ne fund Heroin Tahir Zemaj.

  Bravo Mafia e Xhavit Halitit e Ramush Haradinajt.
  Ja mbrriten qellimit.

  Mesazhi eshte i Qarte..

  LDK zhduku nga Kosova!!!
  Kosova eshte e Jona !!! ulerijne lahperat Staliniste..
  Ata flasin dhe realizojne listen e tyre te zeze.
  Ky eshte kulmi.

  SHIKU I KOSOVES sundimtari i vertete i Kosoves.

  LDK nji dele e trembur.

  Ju lumte o Lahpera pisa..beni qejf. Vrisni ke te doni..kush ju ndalon..

  Edhe Tahir Zemaj nuk i shpetoj KeXHiBESE Marksiste Kosovare.

  Prane Xhemal Mustafes e Ahmet Krasniqit, prane Azem Hajdarit e Komandant Drinit, prane Uk Bytycit e Trimave tjere shkon sot dhe Koloneli Tahir Zemaj.

  Lavdi herojve !

  Kosova eshte gjynjezuar turpshem para Hashim Thaqit e Nasim Haradinajt..para Ernest Lumes e Xhavit Halitit..
  Mjere ...mjer ai popull qe ra perseri nen thonjte e krimineleve staliniste Uralas.


  Ngushellime Familjes..

  Do zoti ka shpetuar Femija e tije..

  Do tju vije dita o lahpera e do paguani nji dite kur litarin do tju a rrotullojne rreth qafes e tju a mbysin frymen e qelbur o kanibale te Mesjetes.

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Brari,

  Te lumte per pershkimin qe i ben urdheruesve kryesor te atantatit.
  Duket se ky atentat paraqet nje pamje edhe me te zymte se kurre me pare per Kosoven dhe popullin e vertete te saj. Me ne fund duket se per ate shtrese te trembur gjithcka duhet te krijoj nje pamje tjeter.

  Jo-shqiptaret tashme jane duke u afruar edhe me afer vendosjes se sundimit te tyre mbi Kosoven, kjo vrasje vetem sa i zvogelon pengesat e tyre per te arritur me stafeten e tyre kunder-shqiptare deri tek caku i tyre i planifikuar.

  Duke ju bashkuar lutjeve tuaja me ane te frazave te mesiperme, pranoni ngushellimet e mija me rastin e atentatin ndaj Heroit Tahir Zemaj, te birit dhe te afermit te tij!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #166
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,055
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Vertet eshte e dhimbshme kjo qe ka ndodhur.

  Vrasja e T.Zemaj eshte nje shqipetar me pak, nje kolonel e nje luftetar ideali me pak.
  Por nga ana tjeter eshte pasiguri, frike e dhimbje me shume.

  Por idealet nuk mund te vriten.
  Kosova do te fitoje.

  I percjell familjes se tij ngushellime te thella per humbjen e njeriut tyre te dashur.

  Sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 7. #167
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Sapo hapa Forumin sot me zune syte lajmin per vrasjen e Tahir Zemajt.

  Si shqiptar e si njeri besnik i principeve qe ne Kosoven e cliruar askush nuk ka te drejte te marri jet njerzish u mbusha me nji maraz te patreguar.

  E vrane Xhemalin..E vrane Sabri Hamitin (pamvaresisht se u shpetoj plumbave) e vrane Azemin e Ahmet Krasniqin, Drinin e Adem Zeken baben e Nuries..Smajl Hajdari e Uk Bytyci para disa javesh..dhe ja sot dhe Tahir Zemaj.

  Thuhet se dhe femijen e vogel ja kan vrare..
  Zemra me plasi..
  Deri kur keshtu..
  Neser kushedi dhe Rugova..pasneser dhe Idriz Ajeti ose Mark Krasniqi..etj etj..
  Ku po shkon Kosova...?
  Drejt pamvaresise ose drejt Kamboxhias se Pol Pot Halitve..e Nasim Kabilave..

  Ja kushtoj kte Poezi qe dora e shkroi por zemra e plasur i nxorri fjalet ketyre njerzve te pafajshem qe lista e zeze e Stalinizmit Kosovar po i asgjeson pabesisht..


  Bab e Bir..
  Tahir ..a nuk e dije
  Qe ujqerit tash kaq vjet
  Dhembet prej kallashi stalinian
  Per ty i kane mprehur??  Tahir.. a nuk te mjaftuan
  Raketat e pabesa qe pran sofres
  Ti hodhen perbindshat
  E prap nuk vure mend?  Tahir a nuk e dije se Stalini
  Miljona femije i beri akull
  Ne Siberine e kuqe-Bardhe
  Pse Tahir u mashtrove??  Pse Tahir mendove
  Se Stalinat kosovare
  Katundare te qelbur shpellash
  Femijen tend do e kursejne??  O engjell i vogel i Kosoves
  Ne prehrin e Babes te vrane
  Lahperat e Shikut..
  Panterat e Rognerit..
  Llumi i Kombit !  O engjell i vogel !
  Ne Kosoven e Cliruar
  Ta morren jeten egersirat !


  O engjell i vogel
  Per ty s'mjaftojne lotet..
  Kosova duhet te zgjohet !

 8. #168
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  41
  Postime
  3,501
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Ju kisha lutur te gjitheve qe mos te nxitohen ne gjykime. Eshte fakt qe ata edhe mund te jene te implikuar, por shume lehte edhe mund te mos jene. Shume lehte ekziston mundesia qe edhe serbet e kane bere duke pasur parasysh se shumica e analisteve shqiptar dhe te huaj thone se viti 2003 eshte vit i zgjidhjes perfundimtare te ceshtjes se Kosoves dhe vetem per te destabilizuar gjendjen ne Kosove qe per ta penguar, edhe kjo sume lehte mund te jete, edhe pse prape nuk po e perjashtoj mundesine qe ata te jene te implikuar.
  Neve te gjithe duam qe te mbizoteroj ligji kudo, dhe poashtu ne kemi shume respekt dhe e cmojme shume veprat atdhetare te te gjithe luftetareve te lirise duke perfshire ketu edhe keta qe u permenden me larte (mos te harrojme ketu se dy vellezer te Haradinajt kane rene deshmore) , por po ashtu ne jemi per mbizoterimin e ligjit, dhe jemi kunder te gjithe atyre qe vrasin njerez te pafajshem e lere me figura publike e atdhetare si Tahir Zemaj, kushdo qe te jene ata.
  Mirepo, prape po them te mos nxitohemi ne gjykime perderisa akoma nuk e dijme se kush e ka bere kete. Edhe nje gje, ketu burgosja e Luan Haradinajt e para disa diteve ka qene jo e mbeshtetur ne fakte, edhe sipas avokateve franceze jo vetem atyre shqiptare mbrojtes te Haradinajt, edhe pse nuk jam duke dalur ne mbrojtje te Haradinaj, kam shume respekt per atdhetarine e tij dhe veprat qe i ka bere ai me gjithe familjen per kombin por po te kete bere ndonje krim ne shqiptare te pafajshem (gje qe une nuk di te kete bere, dhe per te tjerat flasin faktet, pra po te argumnetohet se ky ka qene i implikuar ne vrasjen e atyre shqiptareve te pafajshem per te cilet edhe akuzohet atehere tek ne thone per hajer t Haradinaj dhe kushdo qe ben vepra te tilla burgu, mirepo prape po them se duhet bazuar vetem ne ligj, fakte , dhe ne nuk guxojme bile perkundrazi nuk duhet te lejojme qe atdhetar tane si Luan Haradinaj te burgosen pse disa e duan nje gje te tille, ai dhe te gjithe te tjeret mund te burgosen vetem atehere kur te deshmohet fajesia e tyre. Mirepo edhe po te kete qene kjo arsyeja (pra po ta kene bere keta, gje qe ne akoma nuk e dijme), nuk eshte e arsyeshme dhe per kete meritojne denimin e merituar, kushdo qe te jene keta, dhe poashtu mos ti pergjithesojme gjerat,sepse nese kete e ka bere nje njeri brenda ish-UCK-se nuk do te thote qe UCK-ja e ka bere kete, pra nuk duhet pergjithesuar faji. Neve kemi shume respekt dhe te jemi shume krenar per UCK-ne si nje ushtri clirimtare e nje pjese te tokave tona shqiptare, dhe kete respekt dhe krenari te UCK-se nuk ka asnje individ qe mund te ja humbas nga ne shqiptaret, kushdo qe te jete ai, ketu kam parasysh edhe ish-komandante e eprore te saj, sepse jo te gjithe jane te keqinje, nese kemi ndonje brenda (nese po e cek prape), sepse aty pothuajse te gjithe jane inkuadruar me nje qellim dhe moral te larte per clirim kombetar te nje pjese te tokave tona shqiptare.
  Mos te harrojme edhe njehere , dhe mos te perjashtojme mundesine se kete mund ta kene bere edhe serbet, shume nga ju vellezer si njihni serbet sic i njohim qe kemi jetuar me ta per 100 vite, dhe se cfare jane ne gjendje te bejne ata (sidomos ne te kaluaren).
  Turp per ata qe e kane bere kete, dhe shpresojme dhe besojme dhe poashtu lusim Zotin dhe edhe pushtetin e tanishem ne Kosove, qe ata njerez te marrin denimin e merituar, kushdo qofshin ata.
  Dhe poashtu familjes Zemaj i shpreh ngushellimet e mia te thella per humbjen e te afermit te tyre, dhe poashtu gjithe kombit shqiptar i shpreh ngushellimet e mia te thella per humbjen e birit te tij, nje qe e ka dashur kombin me shume se edhe vet jeten e vet dhe cdo gje tjeter ne jete.
  Lavdi

  Neve tani duhet te kemi kujdes ne keso gjera, pike se pari shume njerez ne Kosove e kam fjalen nga frika se anetaret e UCK-se tani keta kane armet ne duar ju kane paraprire disa proceseve te ketilla shume negative (nese me te vertete jane bere nga ish-pjesetar te UCK-se) neve se pari asnje nuk duhet te kete frike sepse ata jene vellezerit tane me te dashur ndoshta se kushdo tjeter ne jete, dhe ata nuk vrasin njerez, nese ndonjeri nga ta eshte vrases (megjithese ne akoma nuk kemi fakte, dhe nuk dijme qe ndonjeri nga ta ka vrare), atehere nuk duhet ti fusim te gjithe ne nje thes (mos te harrojme se UCK-ja ka numeruar 40000 ushtar), dhe ate qe ben vepra te tilla tia japim denimin e merituar dhe faji mbetet gjithsesi individual, dhe nuk mund tia zbeh krenarine dhe respektin qe ne shqiptaret kemi per UCK-ne tone si ushtri clirimtare e gati gjysmes se kombit tone.

  Neve nuk kemi kohe te merremi me keso gjera. Neve duhet te punojme me shume ne zgjidhjen e ceshtjes sone kombetare, se pari bashkimin e kombit tone sa me pare te Kosoves (besojme ne kete vit) me Shqiperine, realizimin e marreveshjes se Ohrit (dhe bashkimin ekonomik, kulturor dhe te gjithanshem me vellezerit tane ne Maqedoni deri ne diten kur te vije edhe bashkimi politik), zgjidhjen e ceshtjes Came, te drejtat e vellezerve tane ne Ulqin e Presheve, integrimin e vendit tone ne BE dhe Nato sa me te shpejte dhe perparimin ekonomik.
  Pershendetje dhe respekt te gjitheve

  Edhe njehere ngushellimet e mia me te thella Familjes Zemaj dhe gjithe shqiptareve.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #169
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,990
  Faleminderit
  137
  234 falenderime n 190 postime
  Me vjen keq kur ndoje shqiptar vritet, pa marr parasyshe se per kenin behet fjale.
  Per Tahir Zemaj skam ditur shume. Degjova qe nje agjensi e huaj thonte qe ishte i perziere ne gjyqin e" Grupit te dukagjinit" si deshnitar?!
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 10. #170
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  46
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vrasja e kolonel Tahir Zemes eshte vrasja me e rende ne Kosove!
  Kushdo qofshin ata dhe cilit krah apo nacionaliteti ti perkasin, per mua dhe shumicen e shqiptarve ata jane kriminel te cilet po mundohen te ia vrasin djemt me te mire Kosoves. E kam njohur personalisht kolonelin dhe akoma nuk po mund ta besoj ate qe degjova mbreme ne RTK. Nje miku im A.Ahmetaj atentatit te fundit kunder tij shkruante; Nuk vriten ushtaret e vjeter te Kosoves. Nuk deshiroj te zgjatem mbasi duart me dridhen dhe zembra me dhemb per kete burre e ushtarak te devotshem .
  Njeriu qe luftoi per Kosove, njeriu i cili iu shpetoi atentateve si ne Shqiperi edhe ne Kosove e Diaspore, njeriu qe deklaronte se kerkonte te kthehej e te jetonte ne Kosove per te cilen luftoi sebashku me ushtaret e tij, edhe pse e kercenonin nga te gjitha anet. Ai njeri ishte trim e shqiptar i ndershem sepse kur ishte lufta luftoi ndersa ne paqe nuk iu bashkangjit asnje Partie por gjithmone deklaronte se ai ka studiur pe ushtarak, dhe deshironte te punonte si ushtarak deri ne fund te jetes. Ai nuk u ftua kurre nga komanduesit e TMK-se ndonese kur luftonte e stervitej Tahir Zemaj ata ishin mijera kilometra larg Kosoves. Koloneli ishte burre dhe nuk iu tremb te vetretes, ai nuk mund ti mohonte ushtaret e zhdukur te tij sepse para i dilnin familjet e viktimave te cilat kerkonin drejtesi. Por koloneli nuk ka vdekur sepse deshmite dhe veprat e tij te verteta i ka te shkruara e te deshmuara. A nuk e shikoni se mbas cdo vrasje e majta ne Kosove zbehet e zhduket disa kohe nga ekranet. Kemi thene disa here e jemi lutur qe te jete vrasja e fundit, por fatkeqesisht kjo nuk ka per te qene e fundit sepse lidhjet e krimit kane vite e kohe qe kane punuar duke filluar tek Ali Uka ne Tirane e deri dje ne Peje. Kjo vrasje ka qellimin te pushkatohen luftetaret dhe deshmitaret e vertet te Kosoves. Jo o mjerane ju nuk do te arrini ta filloni historine ne 97 sepse Kosova ka vite qe lufton per liri e demokraci, e jo mbas ardhjes se spiunve e kelyshve.
  LDK te shkundet mire sepse kur ajo nuk po mundet ti ruaj anetaret e simpatizantet e vet atehere.........

  Ngushllimet me te sinqerta familjes dhe dashamirsve te tij.
  Me respekt Trofta

 11. #171
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kush ishte dhe ka bri kolonel Tahir Zemaj


  NGA NJ ISH-OFICER AKTIV I ARMATS JUGOSLLAVE, AI SHNDRROHET N NJ T AKUZUAR PR DROG

  LETRNJOFTIMI I USHTARAKUT Q N LUFTN E KROACIS ISHTE N ANN SERBE, KURSE N AT T KOSOVS KUNDR UK-s

  -Dy gra serbe shnojn pjesn tjetr t biografis s Zemajt. Sllobodanka Travica - Zemaj, katr vjet m e vjetr se ai, ishte gruaja me t ciln ai ishte martuar gjat shrbimit t tij n Knjazhevc dhe Negotin (tri plus tri vjet). N Zajear martohet me nj tjetr serbe, Liljana Stankoviq - Zemaj, me t ciln do t ket dy fmij - djal e vajz. M pastaj, me urdhr t KOS-it, Tahir Zemaj do t sistemohet n Kosov, n kohn kur ve kishte shprthyer Lvizja studentore e vitit 1981. Po n vitin 1981, flitet se ka qen Tahir Zemaj ai q nga helikopteri ka vrar Tahir e Nebih Mehn (djal e bab), n ditn kur kta t fundit kishin zhvilluar nj betej t gjat dhe heroike me forcat policore dhe ato ushtarake t regjimit t Beogradit

  Me grad major dhe ndr oficert shqiptar m t privilegjuar n APJ

  Ditlindjen e vrtet t heroit, i cili propagandn e madhe kundr djelmoshave "me kallash t ndryshkur t Shqipris q donin ta digjnin Kosovn" e kishte shndrruar me nj dezertim masiv n Bjeshk t Strellcit, e kam msuar pr her t par n nj procesverbal aktgjykimi, me t cilin Gjykata e Qarkut n Prishtin, m 1988, akuzonte pr vepr penale njerz nga t gjitha "kombet dhe kombsit" e ish-RSFJ-s. Tahir Zemaj, i lindur m 28 dhjetor t vitit 1951, n Strellc t Eprm t Deanit, akuzohej pr kontraband droge, tok me nj rrjet t gjer bashkpuntorsh t tjer t tij. Kishte qen nj betej e fort spiunazhi ndrmjet dy strukturave m t forta sekrete t ish-Jugosllavis, ajo q kishte rezultuar me prangosjen e shum njerzve t implikuar n lojn me narkotik. Tregtari dhe kontrabanduesi i pluhurit t bardh, i lidhur ngusht me strukturat e ish-KOS-it, nuk kishte pasur asnj mundsi t'i ik prangosjes. Nga nj ish-oficer aktiv i armats
  jugosllave, ai shndrrohet n nj t akuzuar pr drog. Dikush do t mendoj se dika e till mund t ket qen n vazhdn e akuzave dhe kurdisjeve q Beogradi bnte ndaj shqiptarve. Por, jo! Zemaj, me grad major n APJ, ishte ndr m t privilegjuarit n ushtrin e Titos. Privilegjet e tij kishin arritur deri atje sa ai kishte pasur dy gra serbe dhe komoditet t lart jetese dhe ishte nga t rrallt oficer shqiptar q kishin t drejtn e jetess edhe n Kosov. Oficeri i ardhshm shqiptar nga Kosova, kishte kryer shkolln ushtarake n Akademin e Beogradit, n periudhn 1970-1974. Sikur edhe shum oficer t tjer, ai patjetr duhej t kalonte npr shkolln e rekrutimit n shrbimet sekrete t shtetit, e bashk me kt edhe t prfitoj privilegje t tjera. Ata q e njohin e prshkruajn si arrogant dhe t padisiplinuar, me tipare t nj mafiozi t vrtet. Thuhet se e kishte t mishruar n vete lojn e bixhozit, n t ciln njihet si nj lojtar i zoti. N periudhn sa ishte n shkollim ushtarak n Beograd, Tahir Zemaj ishte rekrutuar edhe n radht e shrbimit informativ t ushtris jugosllave, KOS. Njihet edhe si kapo i kosistve t Kosovs dhe cilsohet ndr t pakt apo i vetmi oficer aktiv i APJ-s, shqiptar nga Kosova, q edhe pas aftsimit final n shkollat ushtarake t'i jet lejuar t jetoj n Kosov. Vetm ushtarakve shqiptar proserb u ishte lejuar q pas shkollimit t kthehen n Kosov. Dy gra serbe shnojn pjesn tjetr t biografis s Zemajt. Sllobodanka Travica - Zemaj, katr vjet m e vjetr se ai, ishte gruaja me t ciln ai ishte martuar gjat shrbimit t tij n Knjazhevc dhe Negotin (tri plus tri vjet).
  N Zajear martohet me nj tjetr serbe, Liljana Stankoviq - Zemaj, me t ciln do t ket dy fmij - djal e vajz. M pastaj, me urdhr t KOS-it, Tahir Zemaj do t sistemohet n Kosov, n kohn kur ve kishte shprthyer Lvizja studentore e vitit 1981. Po n vitin 1981, flitet se ka qen Tahir Zemaj ai q nga helikopteri ka vrar Tahir e Nebih Mehn (djal e bab), n ditn kur kta t fundit kishin zhvilluar nj betej t gjat dhe heroike me forcat policore dhe ato ushtarake t regjimit t Beogradit. Zemaj dyshohet t jet ndr bartsit kryesor t organizimit t vrasjes s veprimtarve t Lvizjes kombtare n Kosov, Rexhep Mals e Nuhi Berishs. Me qllim zbulimi dhe hulumtimi brenda t t burgosurve politik shqiptar t Kosovs, n vitet 80-ta, Tahir Zemaj "burgoset" n Burgun e Dubravs (Istog -tash Burim). Ai atje thuhet t ket kryer nj pun t madhe hulumtimi n funksion t shrbimit n t cilin ishte rekrutuar shum hert. Me shprthimin e lufts n ish-Jugosllavi - Slloveni e Kroaci majori shqiptar i ushtris jugosllave, n luftn pr Kninin, do t gjendet i pozicionuar n ann serbe. M pastaj ai do t shkoj n Perndim, pr t'u kthyer n Kosov gjat vitit 1998, me qllim t shkatrrimit t brendshm t lufts s nisur nga Ushtria lirimtare e Kosovs. Konstatimin se ai ka pasur pr qllim shkatrrimin e ksaj lufte m s miri e kan dshmuar t bmat e tij, t cilat do t kulmojn me dezertimin n Bjeshk t Strellcit, n shtator t po atij viti. Strellci i Eprm, njihet si nj ndr arteriet e rndsishme t organizimit t lufts s UK-s. Sikur edhe e gjith popullata deanase, edhe njerzit e ktij fshati, qysh n fillim kishin prkrahur luftn e nisur nga Ushtria lirimtare e Kosovs. Ky dhe fshatra t tjera t Deanit, sikur edhe pjes t tjera t Rrafshit t Dukagjinit, kishin nj prvoj t hidhur prgjat gjith shekullit njzet n ballafaqim me terrorizmin shtetror t Beogradit. Fshatrat e ksaj ane kishin qen n thumb t heshtave t regjimit t Beogradit, gjithmon prgjat qindvjetshit t kaluar. Bashk me njerzit kryengrits dhe liridashs t ktyre anve, hordhit serbe disa her kishin tentuar edhe shkatrrimin e kullave t gurta dhe tr arkitekturs autentike shqiptare. Megjithat, njerzit dhe kullat e Strellcit dhe fshtarave t tjera t Deanit, gjithmon kishin qen nj dhe ishin br gur i pathyeshm prball hordhive serbe.
  Tahir Zemaj, majori i APJ-s dhe njeriu i Bujar Bukoshit, i futur n Kosov menjher pas fillimit t lufts me prmasa serioze, kishte zgjedhur pikrisht Strellcin dhe fshatrat prreth pr ta krijuar enklavn e tij apo gangrenn e lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs. Sikur edhe n t gjitha fshatrat tjera t Rrafshit t Dukagjinit, edhe ktu ardhja e Zemajt, si "oficer me shkoll", n kohn kur lufta n Kosov ve kishte plasur, qe konsideruar shpresdhnse pr t gjith.  Implikimet n kontrabandn me drog dhe prangat n duar pas nj lufte spiunazhi ndrmjet UDB-s dhe KOS-it

  N baz t nj aktakuze me shkrim t Prokuroris Publike t Qarkut, n Prishtin, t lshuar m 4.5.1988, Tahir Zemaj, bashk me nj rrjet t gjer njerzish nga Kosova dhe ish-RSFJ-ja, thuhet t jet implikuar n trafikun me drog e narkotik, pr cka figuron t jet akuzuar pr vepr penale. N rrjetin n t cilin ishte i implikuar majori Zemaj, ishin prfshir edhe shum njerz t tjer nga mbar hapsira e ish-Jugosllavis. Fakte t tjera t shumta flasin se ai kishte rn n burg pr shkak t nj lufte shrbimesh sekrete n ish-RSFJ, ku UDB-ja kishte rn n gjurm t veprave klandestine t kryera nga njerzit e shrbimit informativ (KOS) t ushtris jugosllave, APJ-s. N kt betej t muajve janar e shkurt t vitit 1988, Tahir Zemaj, si i rekrutuar n radht e KOS-it, shrbimit informativ t APJ-s, del t jet zhytur n lojn me kontraband droge, n t ciln ishin t implikuar edhe ushtarak e joushtarak t shumt t APJ-s, serb, kroat, malazias, maqedon, shqiptar etj., n mesin e t cilve edhe vet majori Zemaj. Kontrabanda me drog ishte br n relacionin Stamboll-Prishtin-Beograd-Madrid dhe prfundonte shpesh n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Rrugkalim kryesor i ktij trafiku ishte Italia. Destinacioni i fundit t shumtn e herave ishte vetm Madridi. Pas mbajtjes s seancave publike, prej 14 deri m 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut n Prishtin kishte shpallur publikisht aktgjykimin ndaj 24 t t akuzuarve nga Kosova, n t ciln list Tahir Zemaj figuron t jet i dhjeti me radh.
  Koha e trafikimit t drogs n t cilin biznes Kosovn e kishin futur edhe Tahir Zemaj dhe t akuzuarit e tjer, prfshinte vetm periudhn pr t ciln Prokuroria posedonte fakte - at prej shtatorit t vitit 1985 deri n nntor t vitit 1986. N prcaktimin e fajsis s t akuzuarve, bashk me Tahir Zemajn fajsia binte edhe mbi Sejdi Ramn, t cilt, sic thuhet n aktgjykim, akuzohen:;sepse gjat vitit 1986, sipas marrveshjes paraprake, n mnyr t paautorizuar kan vn n qarkullim 1,5 kg. heroin, n at mnyr q s pari n Prishtin, nga Daut Kadriovski kan bler 0,5 kg. e pastaj kan marrur hua 1 kg. heroin, ashtu q tr sasin, n dy raste, i akuzuari Sejdi Rama ia ka shitur Demir Deskut, n Shtetet e Bashkuara t Ameriks" Daut Kadriovski mund t ket qen kapoja e tr ksaj bande trafikantsh t drogs. Zemaj ishte i lidhur drejtprdrejt me t, n t cilin rrjet ishin t implikuara edhe disa femra, sikurse Sllobodanka Dillberova, Millka Grigorovska, Millena Tasiq etj., dhe nj numr i konsiderueshm shqiptarkash e shqiptarsh t tjer, t lidhur ngusht me shrbimin informativ t ushtris jugosllave, KOS. Tahir Zemaj qe dnuar me gjasht vjet burgim, duke iu llogaritur edhe koha e mbajtjes n paraburgim, prej dats s arrestimit, 8 shkurt 1988.

  Prpos bixhozit, prfitimi i par prej 14 mij dollarsh nga shitja e drogs

  I akuzuari Sejdi Rama, kishte deklaruar para gjyqit n mnyr t hollsishme se si ishte implikuar n kontrabandn me drog, n at periudh. Ky q m par e kishte njohur nj person q jetonte n SHBA (Dallas), q quhej Demir Desku. Me t kishte pasur raporte edhe m hert, por me t marr vesh se ai mirret me tregtin e narkotikve, Rama ishte interesuar q atij t'i gjej lidhje n Kosov (Jugosllavi) pr t'i siguruar narkotikt q vinin nga Stambolli. Sejdi Rama, n ann tjetr, kishte dgjuar pr bixhozgjiun nga Kosova, majoring Tahir Zemaj. Ai ishte interesuar t v kontakte me t. Tregtia me pluhurin e bardh dhe loja e bixhozit pr majorin Zemaj atkoh ishin biznes i mir. Ky nuk kishte ngurruar t'i premtoj Sejdi Rams se narkotikun pr Demir Deskun (SHBA) do ta siguroj prmes disa njerzve e lidhjeve q kishte n Prishtin.

  Zemaj n Prishtin mbante lidhje t mira me Daut Kadriovskin, njeri i shrbimit informativ t ushtris jugosllave, KOS-it. Ai, po ashtu, njihte n ann tjetr, nj person sikur se ishte Sejdi Rama, i cili Zemajt i kishte thn se sht puntor i Sekretariatit Republikan t Punve t Brendshme t Serbis (SPBR) dhe atij t Federats (SPBF). Njkohsisht, Tahir Zemaj ishte i rekrutuar n shrbimin informativ t armats jugosllave, KOS. Ishte nj vend n afrsi t restaurantit "Rugova" n Prishtin baza e nj biznesi t till dhe vendtakimi me Daut Kadriovskin i cili ua siguronte narkotikt Tahir Zemajt dhe Sejdi Rams pr t'i shitur m pastaj n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.
  Kt n detaje e shpjegon vet deklarata e Sejdi Rams para gjyqit, e cila nga procesmbajtsi ishte shkruar tekstualisht kshtu: "I akuzuari Sejdi Rama ka cekur se me rastin e qndrimit n SHBA, te Demir Desku, n Dallas, me t cilin sht njohur edhe m par, ka kuptuar se ai merret me tregti me narkotik, andaj pasi q sht njoftuar me t akuzuarin Tahir Zemaj dhe ka par se ky luan bixhoz, ktij i ka thn se e ka njeriun n Amerik, t cilit mund t'i shes narkotik, ndrsa i akuzuari Tahir Zemaj i ka thn se prmes disa personave n Prishtin mund ta siguroj narkotikun. Pas asaj, prmes t akuzuarit Muhamet Metaj kan rn n kontakt me Daut Kadriovskin, e kt fakt nuk e kontestojn as i akuzuari Tahir Zemaj e as i akuzuari Muhamet Metaj, kshtu q kta t dy jan marr vesh me Daut Kadriovskin, i kan tubuar t hollat dhe, n Prishtin, n afrsi t restaurantit "Rugova" kan bler nga Daut Kadriovski 0,5 kg. narkotik, t cilin ai pastaj ia ka cuar Demir Deskut n Dallas, e nga ai kan fituar 18.000 dollar, nga t cilt t akuzuarit Tahir Zemaj ia ka dhn 14.000 dollar e pr vete ka ndalur 2.500 dollar dhe i ka llogaritur shpenzimet e udhtimit. Pas asaj, ky dhe i akuzuari Tahir Zemaj, gjithashtu n Prishtin, te restauranti "Rugova", nga Daut Kadriovski kan marr 1 kg. narkotik, dhe at si hua, t cilin ky prsri ia ka cuar Demir Deskut n Dallas. T njjtin nuk ia ka paguar pasi q narkotiku atje ishte rrmbyer e pasi q pa t holla nuk ka guxuar t kthehet n Jugosllavi, me vete e ka sjellur Demir Deskun, i cili n Prishtin direkt sht marr vesh me Daut Kadriovskin". Procesverbali ishte shkruar n baz t saj q kishte deklaruar bashkpuntori i Tahir Zemajt, Sejdi Rama, para personave t autorizuar zyrtar, njjt, n t dyja hert, m 12 shkurt 1988 dhe m 22 shkurt 1988.

  I madhi Tahir Zemaj para gjyqit: E kam konsideruar detyr patriotike t bashkpunoj me njeriun e sigurimit shtetror

  Tahir Zemaj para gjyqit si mbrojts t tij kishte angazhuar avokatin nga Peja, Gavrillo Vujeviqin, i cili nuk kishte prezentuar n momentin e marrjes s tij n pyetje, edhe pse Zemaj kishte kmbngulur para gjyqit q, pa pranin e mbrojtsit Vujeviq, t mos prgjigjet. N pikat kryesore, deklarata e Zemajt do t jet e njjt me at t Sejdi Rams. Ai do t'i pranoj t gjitha implikimet e tij dhe blerjen e "mallit" nga Daut Kadriovski. Por, dallimi i vetm ktu sht se Tahir Zemaj, si bashkpuntor i KOS-it, shprehet se me Sejdi Ramn ka bashkpunuar duke e konsideruar kt si veprim patriotik, sepse q m par, ky i fundit i paska thn Zemajt se sht puntor i SPB-s dhe se sht futur n kt loj pr t'i zbuluar rrnjt e rrjetit mafioz. Kshtu s paku i ka thn gjyqit majori Tahir Zemaj, thuhet n procesverbal.
  M posht nj citat nga procesverbali: ;para personave t autorizuar zyrtar , m 22.02.1988, pa asistimin e mbrojtsit, i akuzuari Tahir Zemaj e ka dhn deklaratn e tij, duke cekur se ky dhe i akuzuari Sejdi Rama, nga Daut Kadriovski kan bler 0.5 kg. narkotik, e pastaj e kan marr si hua edhe 1 kg. n koh dhe mnyr shtu sic i akuzuari Sejdi Rama cek n mbrojtjen e tij. N fund ka theksuar se at q e ka br, e ka br dhe ka hyr n pun me narkotik, me insisitimin e t t akuzuarit Sejdi Rams, i cili gjithkund sht prezentuar si person i SPB-s, ndrsa at (Tahir Zemajn) e ka bindur se me t vrtet punon n zbulimin e grupit i cili merret me tregti me narkotik".
  Nga ktu dalin edhe implikime t tjera q pranohen nga vet goja e majorit Tahir Zemaj. Ai para gjyqit haptas e pranon dhe konfirmon, duke tentuar t'i ik akuzs s drejtprdrejt t implikimve n tregtin me drog, se me Sejdi Ramn sht lidhur pr arsye patriotike dhe q t shrbej pr shrbimet sekrete shtetrore e ushtarake t jugosllavis s athershme. Zemaj e pranon vet se paraprakisht ka pasur njohuri se Sejdi Rama punon pr SPB-n dhe se ai i ka thn ktij se sht duke operuar n t zbuluarit e rrnjve t rrjetit t drogs. N njrn an nuk mund t kontestohet implikimi i ushtarakut Zemaj n strukturat e shrbimeve t spiunazhit ushtarak dhe shtetror t Jugosllavis e, n ann tjetr, dalin si t qarta vet aktivitetet e tjera t tij, si n sfern e bizhozit dhe at t tregtis me heroin. T parn, implikimin n fushn e shrbimeve t KOS-it dhe "vullnetit t tij t mir" pr t'u ndihmuar edhe strukturave t SPB-s (Sejdi Rams) e konfirmon vet Tahir Zemaj. T dytn, marrjen e tij (Tahir Zemajt) me tregtin me narkotik dhe me lojrat e bizhozit, e konfirmon vet Sejdi Rama, bashkpuntor i SPB t Serbis dhe atij t Jugosllavis. Ndrkaq, m posht, bhet e ditur se Sejdi Rama kishte refuzuar t pranoj para gjyqit se sht dekonspiruar te Tahir Zemaj si bashkpuntor i SPB-s:
  "N pyetjen se a i ka thn t akuzuarit Tahir Zemaj se punon pr sigurimin shtetror, gjegjsisht n cilat organe t pushtetit jan personat me t cilt sht marr vesh para nisjes pr n Amerik dhe pas kthimit nga Amerika si dhe kush i ka bartur shpenzimet e udhtimit n Amerik, i akuzuari ka refuzuar t prgjigjet".
  N seancn kryesore, Tahir Zemaj mohon t ket kryer aktivitete t kontrabands me drog, ndrsa pranon q m par t jet pajtuar t bashkpunoj m Sejdi Ramn, me iden se sht duke kryer nj pun patriotike, sepse ky i fundit i kishte thn atij se prvec pr shrbimin e sigurimit republikan SPB (t Serbis) dhe at federativ (t Jugosllavis) punon edhe pr Interpolin. Zemaj thot se pr arsye patriotike e ka njoftuar Sejdi Ramn prmes Muhamet Metajt me Daut Kadriovskin:
  "I akuzuari Tahir Zemaj, n mbrojtjen e tij n seancn kryesore ka theksuar se ka pranuar t'i kryej shrbim t akuzuarit Sejdi Rams, pasi q ai disa her i ka thn se sht duke i kryer disa detyra speciale pr SPBR dhe SPBF dhe pr Interpol, andaj pr arsye patriotike, prmes Muhamet Metaj e ka njoftuar me Daut Kadriovskin;".
  Loja me narkotik, kishte futur n sherr dy shrbimet sekrete t Jugosllavis, at shtetror (UDB-n) dhe at ushtarak (KOS-in). Zatn, n kt periudh ishte br nj luft e fort spiunazhi ndrmjet ktyre dy shrbimeve. Tahir Zemaj dhe Sejdi Rama dalin kryekput si dy bashkpuntor, n njrn, an dhe si rival, n ann tjetr. Puntori i KOS-it, i pari, dhe ai i UDB-s, i dyti, duke bashkpunuar e kishin vn n kurth njjri-tjetrin. Kta q t dy ishin protagonist n nivele t larta t dy shrbimeve t spiunazhit jugosllav. N procedur e sipr t marrjes n pyetje dhe t deklarimeve, del n pah edhe dshmia e Bexhet Bllacs, njeriut kryesor t ksaj historie. Nse ky thjesht ka qen vetm njri ndr kryekapot e ksaj loje pr interesa t prfitimeve menarkotik, te Tahir Zemaj dhe lidhjet e tij me spiunt dhe kontraspiunt e ktyre shrbimeve sekerete, sipas edhe vet deklaratave t tij, del n pah nj loj edhe m e madhe. Ai n operimet nntok t lidhjeve me drog, kishte kryer, sic thot edhe vet, shum pun patriotike n shrbim t KOS-it dhe SPB-s.
  UDB-ja n kt periudh bnte nj loj t fort n t zbuluarit dhe t prcjellurit e aktiviteteve nacionaliste t emigracioneve t ndryshme, npr Evrop e Amerik.

  N luftn pr Kninin, n ann e armats jugosllave (serbe), n at t Kosovs, inspirues dhe menaxhues i dezertimit

  Tahir Zemaj do t burgoset bashk me bashkpuntort, por nuk do ta vuaj dnimin t tr. Ai m von do t jet nj kuadr i preferuar srish pr armatn jugosllave. Ishte dshmuar si fanatik i Beogradit. Kt provim e kishte kaluar ndoshta edhe me operimet kundr Tahir e Nebih Mehajt, n Prekaz m 1981 sikurse edhe n organizimin e likuidimit t aktivistve t ilegales shqiptare, Rexhep Mala e Nuhi Berisha. Jugosllavia do t filloj t tronditet n themele t saj. Nga Sllovenia lufta gradualisht do t bartet n Kroaci, Bosnj e Hercegovin dhe fare von n Kosov. Argati konkret m i fundit i Tahir Zemajt si ushtarak br Beogradit, do t jet beteja pr Kninin, n luftn e Kroacis, ku majori do t jet i pozicionuar n ann e ushtris jugosllave (serbe). T gjithve u sht e njohur ajo luft. N shum beteja, n an kroate kishin marr pjes vullnetar shqiptar. Ushtarak t shumt kishin dezertuar nga APJ dhe u ishin bashkuar rashve kroate, njjt sikur m von edhe n luftn e Bosnj e Hercegovins. Por, Tahir Zemaj, jo!
  N luftn e Kninit kemi ndoshta ballafaqimin e par direkt t dy figurave q dshmojn kontraversitetin q do ta karakterizoj edhe luftn n Ushtrin lirimtare t Kosovs. Bekim Berisha - ABEJA do t jet njri ndr heronjt e gjall t lufts n ann kroate, derisa Tahir Zemaj do t jet i pozicionuar n ann serbe. sht fjala pr betejn e Kninit, pas s cils, pr shkak t heroizimit t treguar, ABEJA do t gradohet nga strukturat m t larta ushtarake t armats kroate e cila vec kishte filluar t lind. Tahir Zemaj do t jet drejtues i forcave serbe n kt luft, n kt luft n t ciln krah clirimtarve kroat ishin pozicionuar edhe heronjt tjer si Fehmi e Xhev Lladrovci.
  E njjta do ta prcjell m von edhe luftn n Kosov.
  Derisa ABEJA do t bie heroikisht n betejat e Junikut, e Fehmi e Xhev Lladrovci n ato t Drenics, protagonisti tjetr i lufts n Kroaci, Tahir Zemaj, do t prgatis nj dezertim masiv n fshatrat e Decanti, t cilat tashm me t madhe kishin shprehur gatishmrin dhe ishin mobilizuar nn emrin e Ushtris Clirimtare t Kosovs. Tahir Zemaj do t jet ai q n shtator t 1998-ts, do t urdhroj rreth dy mij ushtar t tij, n tri brigada, q me armt e tyre t kalojn kufirin shqiptaro-shqiptar n bjeshkt veriperndimore t Kosovs dhe pastaj t'ia mbajn kah t munden;
  Ky, pra, sht Tahir Zemaj: N vitet e '70-ta major i APJ-s dhe i rekrutuar n shrbimin informativ t APJ-s, KOS; n vitet e '80-ta lojtar i njohur i bixhozit dhe kontrabandues droge; n vitet e '90-ta n luftn e Kroacis, i pozicionuar n ann e armats serbe dhe n vitin 1998 i pozicionuar kundr djemve t Ushtris lirimtare t Kosovs, shkaktar i dezertimit masiv n Bjeshk t Strellcit.

 12. #172
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Osllo
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tung
  Brari
  Gjykuar komentin tuaj mbi atentatin ndaj T.Zema dhe poezin shifet se ti je shum i fryer artifcialisht...poezia duket se sht shkruar para atentatit...e gjja m e keqe sht se sipas teje 90% t popullit qenkan stalinista, enverista,spiun,tradhtar etj.
  Me kto mendime psikofanatike O Brari ti nuk i vlen as Zemes as Rugoves. Mos mendo se bn mir kur shkruan ksi lloj shkrimesh,un sta bj hallall ose ta bj hallall(fal) vetem ather nese nuk ke mundsi t shkosh t psikologu t sherohesh e vetmja mundsi t derdhesh t ka mbet :forumi:
  U prpjeka q ta drgoj n menyr private kt mesazh por ishte e pa mundur andaj u detyrova q t shkruaj m haptas.
  Mbes m shpres se reshtat e shkruar i mer pa ofendime dhe serioze, po qe se shkoni n psikoterapi ju uroj sherim t shpejt.

 13. #173
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  gabim me doli dy her!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 05-01-2003 m 12:26

 14. #174
  ketu Maska e Redi
  Antarsuar
  29-03-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Pas shume tentativash e vrane dhe nje Hero tjeter te UCK-se.

  Kolonelin Tahir Zemaj.

  Tashme eshte e qarte qe marksiste-leninistet e Kosoves nuk ndalen perpara asgjeje.


  Llapi, ti e di mire se kush i ben keto vrasje dhe mbaji mend keto qe po shkruan qe te mos thuash neser se po i vret Shkau shqiptaret.


  Neser kur te thone se i Vrau ky apo ai, te mos thuash qe nuk eshte e vertete.


  Etemaj, vrasja e Tahir Zemes eshte nje veper tjeter e marksisteve te kosoves dhe qelbesirave te tyre shqiptare dhe sic mund ta shohesh ata e aprovojne me krenari.

 15. #175
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  etemaj !

  ke thane se "poezia duket se sht shkruar para atentatit".

  Ke gabue etem.

  Kam nji gabim ne poezin time vertete sepse mendova se fmia i Tahirit eshte 2 vjec e ma von shikova se ishte 22 vjec.
  Per kete kerkoj falje atdhetarve te Kosoves e sa per ciftin tend nuk me intereson opinioni juaj prej kanibali primitiv.


  Jemi te njohur ne me llafollogjine e shpifjet e Rraces tuaj kanibale -staliniste.
  Juve po perfitoni nga urtesia e Rugoves por nji dit do te vi "dikush" ne Kosove qe do tju a shtij kallashin ne bir te b.. te gjithve pa perjashtim ju krimineleve.
  E aty do te jem dhe une.

  aj promes.

 16. #176
  i/e regjistruar Maska e Drini
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Dukagjin
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Lista e vrasjeve kriminale po shtohet ne Kosove.

  A ka kush ndonje statistike: A jane vrare me shume shqiptare gjate rregjimit 10 vjecar te Millosheviqit (perjashto kohen e luftes), apo gjate sundimit te terrorit te kuq ne Kosove, qe nga qershori 99?

  Me kete rast dua te pergezoj Llapin, qe si ikone mban emblemen e UCK-se: Ti ore trim tanime je zhveshur fare si avokat i krimit ne kete forum. Te lumte, kjo ndoshta do te na ndihmoje ne ndricimin e enigmes. Ndoshta nje dite dikush do te te trokas ne dere per te te pyetur: prej nga keto dosjet tuaja te zeza. Rregjimet kriminale, cofshin ato legale a ilegale, kurre nuk kane pasur jete te gjate. Edhe PolPotisteve kosovare do t'iu vjen fundi.
  Komunistet edhe m.... qe e bejne vet mundohen te na e servojne si desert patriotik

 17. #177
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  46
  Postime
  213
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vrasja e Tahir Zemajt eshte nje ogur i zi per Kosoven dhe te ardhmen e saj. Duket qarte qe mafia e majte eshte e vendosur te vrasi te ardhmen e Kosoves dhe ta shenderroje ate ne nje katrahure sic eshte Shqiperia.

  Ajo qe me ben pershtypje eshte qe zedhensja e mafies Kosovare, Kosova Press, ka heshtur dhe nuk ka dhene asnje lajm te vetem ne lidhje me kete ngjarje tragjike.
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 18. #178
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Etemaj, ne citimin tend se "poezia juaj eshte shkruar para atentatit", pse nuk te tregon qarte ajo qe gabimisht shprehe are moment, ndoshta ishit ju ai qe dinit se brenda pak oresh do te vinte deri te vrasja mizore e tyre.

  Sa i perket peshtiresise suaj rreth kontakte me psikologun, kjo verehet qe eshte shprehur nga ajo qe ju vertet keni nevoje me se tepermi kete dite dhe qe nuk ju behet te beni.

  Shkrimet e tuaja (fatkeqesisht ne gjuhen shqipe) jane vetem nje paqyre e qarte e ketyre mollave te kalbura qe pema jone posedon, aq te kalbura sa qe nuk duket ndonje mundesi e largimit nga deget e saj.

  Sa per Llapin, e gjitha eshte peshtirese, aq peshtirese sa edhe nuk me behet te pergjigjem ne shkrimet e tij aq te pakuptimta. Ju vertet pershkruheni si nje avokat i denje i krimit, bile edhe qendroni krenar ne shkrimet e juaja.

  Sikur stama nen nofken mendon se do te ben te respektueshem ketu, ne asnje mesazh te postuar ju nuk meritoni te respektoheni, e mos te flasim per ndonje vleresim te postimeve tuaja.

  Nese akoma nuk e keni te qarte definimin e Forumit Shqiptar, atehere duket se eshte koha qe kjo gje te qartesohet nga ju, dhe vizitat e juaj te rrallohen, pse edhe te mos mundesohen fare.

  Kjo do te ishte ajo qe do te meritoni, pasi tingelloni vertet si nje jo-shqiptar dhe nje person me shume pak ndjenja njerezore.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 19. #179
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Sa keq derim kure ne Kosove do te vazhdohet me vrasje politike, aq me teper te figurave popitiko ushtarake sic ishte dhe i ndjeri Tahir Zema.

  Ky atentat tregon edhe nje here se ata njerez qe nuk ja duan te miren Kosoves jane aktive, dhe po vrasin ata te cilet sakrifikuan per ta pare Kosoven e Lire.

  Nje gje eshte e sigurte pamvaresisht nga keto vrasje, procesi i pamvarsise se Kosoves eshte me afer se kurre.

  Qofshin te nderuar per jete te jeteve ata te cilet dhane jeten per lirine e Kosoves.

 20. #180
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Redi dhe Drini

  Me duken konstatimet se une po e dij se kush e vrau tahirin ,apo po i mbroi ata eshte shum i pa vend dhe qesharak.
  Ne rtend te par nuk e di kush e vrau ,ne rend te dyt nuk punoi ne polici as nuk jam zedhendes i policis,po ashtu nuk mundem me qen avukat i atyre qe se di kush jan vrasesit.
  Por po e flas te drejten nuk i kam dhan as pes pare per vrasjen e ketifar tahiri se e di pak ma mier se ju se qfar dami i ka sjell UK-se dhe kosoves pergjithsi.
  Eshte qudi se si ju disa ja futni kot dhe e beni edhe heroi nji njeri te dyshimt si ky tahiri.
  Dhe eshte qudi perse pa dal as policija me te dhana fare ju disa veq e keni gjet vrasesin qudi!!!
  Redi a une nuk kam te drejt te mendoi si ti qe veq ja ke fut kot pa argumente se kush e vrau tahirin,pra edhe une kam te drejt te dyshoi se ky u vra per biznes,per moskryerje te detyrave qe i ka marr per siper prej sherbimit qe ka punuar deri dje pra KOS-in dhe UDB-en famkeqe apo per drog e prostitucion qe veq kaher ka qen i invalvuar ne to.

Faqja 9 prej 19 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2062
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 4. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
 5. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 11:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •