Close
Faqja 8 prej 19 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 379
 1. #141
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [EDHE NJ VRASJE MIZORE NDAJ PISHTARVE T DEMOKRACIS..!


  --------------------------------------------------------------------------------

  28.tetor, 2002 / Rexhep Elezaj

  Kur t gjith menduam se kto zgjedhje kaluan t qeta, n frym t tolerancs dhe t mirkuptimit vllazror, kur t gjith menduam se Kosova nuk do t lahet m n gjak, se m n fund nuk do t vriten djemt m t mir t saj, kur filluam t shpresojm se atentatet politike nuk do t na prcjellin m n rrugtimin ton drejt pavarsis dhe demokracis s Kosovs, kur pas vrasjes s deputetit Smajl Hajdaraj shpresuam t gjith se n Kosov u kishte ardhur fundi vrasjeve dhe atentateve politike, se m nuk do t vritn aktivist dhe atdhetar t dshmuar pr lirimin dhe pavarsin e Kosovs, si ishte Uk Bytyi dhe shum martir tjer t vrar para tij, kur menduam dhe po shpresonim se nuk do t vritn m figura t njohura t Levizjes son kombtare, dhe sa kishim filluar t besonim se n Kosovn e liruar nga robria e egr sllave nuk do t ket m vrasje pr shkaqe t bindjeve politike ose prkatsive partiake, kur e dshironim, pra, pr njmij e nj arsye fundin e t gjitha t kqijave n Kosov, me 27 tetor 2002 n pik t dits mizorisht do t vritet njri ndr bijt m t mir t saj, do t vritet edhe nj pishtar i liris, i demokracis dhe i pavarsis s Kosovs, do t vritet Uk Bytyi, kryetar i Asambles komunale n Therand!

  Mjerisht, t gjitha shpresat dhe dshirat tona t lartprmendura nuk u plotsuan, sepse n ditn e par pas zgjedhjeve lokale t 26 tetorit 2002, t vlersuara nga shum analist t huaj si vendimtare pr t ardhmn e Kosovs dhe popullit shqiptar, ndodhi vrasja mizore e Uk Bytyit bashk me dy shoqruesit e tij, ndodhi akti m i shmtuar i cili pr t satn her pllakosi n vaje e dhimbje zmrat e gjith shqiptarve kudo, akt mizor ky i cili e mbuloj pr t satn her n zi tr Kosovn.

  Dhe, n vend se gzimi dhe hareja pr suksesin e zgjedhjeve t manifestohej bashkrisht, sepse me besimin e shprehur t popullit prmes vots s lir nj dit m par ndaj Uk Bytyit kishte fituar Kosova e jo partit politike, nj dor e zez dhe antishqiptare, nj dor huligane, nj dor tradhtare duke vrar Uk Bytyin, trimin e lufts, ushtarin e UK-s dhe heroin e liris s Kosovs, t gjitha gzimet tona, t gjitha sukseset tona, t gjitha dshirat tona, t gjitha gzimet tona dhe t gjitha festat tona do ti shndrroj n dit zije kombtare, n vaje dhe dhimbje kolektive duke e lar n gjak e lot edhe njher Kosovn, duke i veshur n t zeza familjet Bytyi, si dhe duke i shndrruar zgjedhjet lokale n atmosfer pikllimi dhe funebre kombtare. Ky akt makabr, ky krim i rnd dhe ky akt makabr i hodhi, padyshim, hije t zez gjith asaj q u arrit gjat ktyre zgjedhjeve duke i shndrruar t gjitha votat e votuesve n lot morti prej m t piklluarave.

  Mjerisht, kjo thik antishqiptare po na godet nga rasti n tjetrin dhe n astet m deliakte, pikrisht tani kur Kosova po bnt hapa kye drejt stabilizimit dhe realizimit t aspiratave t saja pr pavarsi.

  Vrasja e burrit t madh t Kosovs, si ishte Uk Bytyi nj dit pas zgjedhjeve lokale i cili kishte fituar besimin e mbi 60% t votuesve, nuk ka dyshim se sht vrasje e vots s lir dhe aspiratave t kombit shqiptar n Kosov, sht atentat mbi demokracin dhe procesin e pavarsis s Kosovs, sht goditje e rnd mbi lirin dhe varret e mijra dshmorve tan t cilt dhan jetn e tyre pr lirimin e Kosovs, por pr ta shijuar lirin e saj n mnyrn t denj ashtu si i ka hije nj populli liridashs si sht ai shqiptar.

  Atentati mizor i kryer ndaj Uk Bytyit i cili dha tr ate q kishte pr t mirn e popullit t vet, i cili me tr qenjn e tij si n luft ashtu dhe n paq punoj pr lirimin, prparimin dhe pavarsin e Kosovs, shqiptart i ka indinjuar deri n ate mas sa me t drejt shtrojn pyetjen; deri kur do t tolerohet krimi dhe vrasjet politike n Kosov, deri kur do t heshtet ndaj autorve t ktyre akteve tradhtare dhe antishqiptare t cilt po e vrasin Kosovn dhe ardhmrin e fmijve t saj, pyesin se deri kur do t vritet liria e shqiptarve e fituar me gjak, deri kur do t vazhdoj tragjedia dhe pikllimi yn kolektiv i cili n liri qenka shum i rnd, kur shkaktart dhe aktort e saj kalojn pa u zbuluar dhe ndshkuar para drejtsis?!

  sht koha e fundit, q do lloji t krimit n Kosov ti kputen rrnjt, jo vetm me fjal, por me masa konkrete ligjore, prndryshe do heshtje e m tejme ndaj vrasjeve politike dhe ekzekutorve t tyre do t ket pasoja katastrofike pr popullin shqiptar, sht koha e fundit q bashakrisht ti dalim prpara krimit dhe vrasjeve politike, ns vertet jemi prcaktuar pr demokraci dhe hyrje n Europn e civilizuar, ns vertet e duam lirin dhe pavarsin e Kosovs, sepse koha e deklarimeve dhe e denoncimeve verbale t krimit dhe vrasjeve n Kosovn e lir ka kaluar qysh dje! Pra, ka ardhur koha q popullit ti tregohet se kush po ia vret bijt m t mir, se kush po manipulon n emr t tij, se kush po luan me ndjenjat e tij, se kush po e vret t ardhmn e tij?!

  Lott e dhimbjes dhe pikllimit ton t madh pr vrasjen dhe humbjen e njrit prej bijve dhe atdhetarve m t devotshm q dha populli shqiptar i Kosovs n dy dekadat e fundit, si ishte vllau yn, tani martir i demokracis Uk Bytyi, qofshin mallkimi yn i prhershm pr ata t cilt ia shuan jetn!

  O Zoti yn, thaje ate dor tradhtare e cila vrau Ukn, Bajramin dhe Bafti Bytyin!

  Lavdi u qoft pr jet e mot martirve t liris dhe demokracis


  Durimi sht m e madhja trimri.


 2. #142
  Perjashtuar Maska e malsorja
  Antarsuar
  30-10-2002
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  SHP i TMK-s me fakte godet shpifjet e ulta t Bots sot
  kosova-press

  Prishtin, 30 tetor (Kosovapress) Time: 16:27

  T mrkurn, prmes nj sqarimi t menjhershm pr opinonon, SHP i TMK-s sht detyruar q me nj mori faktesh t bombardoj rrenat dhe shpifjet m t fundit q gazeta e njohur pr sulme t nivelit m t ult Bota sot ka br ndaj ktij insitiucioni pasues t drejtprdrejt t Ushtris lirimtare t Kosovs.

  Prmes pends s shkarravinavt t Bajrush Morins, gazetarit q sqep mbi kok u qndroi djemve t liris si n kohn e ndryshimeve 1989, kur ishte argat i denj diferencues i ish-LKJ-s famkeqe t Sinan Hasanit dhe Rrahman Morins, pastaj gjat lufts pr liri dhe vazhdueshm ashtu edhe pas saj, kjo gazet sht futur mbeturinave t shpifjeve n adres t TMK-s, duke atakuar mngjesin e sotm drejtprdrejt kreun e Trupave Mbrojtse t Kosovs. Por, ja se thon Trupat e Mbrojtjes s Kosovs n sqarimin e tyre ndaj akuzave tejet t ulta t Bajrushit dhe gazets Bota sot:

  Pr hir t sqarimit t opinionit, veanrisht t lexuesve t gazets "Bota sot", e cila edhe n numrin e dats 30.10.2002, prmes nj shkrimi tendencioz t Bajrush Morins, me titull "Ku ishe ti, gjeneral eku", prpiqet t njollos TMK-n dhe drejtuesit e saj dhe t injoroj pjesmarrjen e TMK-s n varrimin e Uk Bytyit dhe nderimet q ia ka br TMK-ja figurs se tij, Shtabi i Prgjithshm i TMK-s e sheh t nevojshme t botoj kt sqarim:

  Me rastin e vrasjes se kryetarit t kuvendit komunal t Therands, Uk Bytyit, Komandanti i TMK-s, gjenerallejtnant Agim eku, t hnn me 28.10.2002, i ka drguar telegrame ngushllimi familjes Bytyi dhe kryetarit t Kosovs dhe t LDK-s, z. Rugova, dhe i ka shprehur ngushllimet me t sinqerta n emr t TMK-s.

  Po ashtu, gjenerallejtnant Agim eku, e ka urdhruar Zonn II t Mbrojtjes q t v kontakt me Kuvendin Komunal t Therands dhe t shpreh gatishmrin e TMK-s pr t dhn ndihmn e nevojshme pr organizimin e varrimit t Uk Bytyit, me ceremoni ushtarake ashtu si e meritonte, thuhet n reagimin public t TMK-s.

  Ndonse pr kt TMK-ja mori edhe plqimin e KFOR-it, pr arsye t pashpjegueshme, thuhet n sqarim, Kuvendi Komunal i Therands nuk e ka par t nevojshme pjesmarrjen e Kompanis Ceremoniale t TMK-s, n ceremonin e varrimit.

  Nj delegacion i Zons II t TMK-s, i kryesuar nga komandanti i Zons, kolonel Selim Krasniqi, me dat 29.10.2002 ka br homazhe para arkivoleve t vendosura n Qendrn e Rinis dhe ka marr pjes n mbledhjen komemorative q e ka organizuar kuvendi komunal i Therands. Po ashtu, komandanti i Zons II i ka drguar edhe nj telegram ngushllimi familjes Bytyi, bn t ditur sqarimi i SHP t TMK-s.

  Ndrsa, n ceremonin e varrimit t Uk Bytyit, n fshatin Semetisht, m 29.10.2002 ka marr pjes nj delgacion i lart i TMK-s, i kryesuar nga gjeneral Shaban Shala, kolonel Gzim Hazrolli dhe kolonel Binak Gashi. Po ashtu, n ceremonin e varrimit ka marr pjes edhe nj delegacion i Zons II t TMK-s, i cili kan vn kurora lulesh dhe sht prkulur me nderime ushtarake para varrit t Uk Bytyit.

  Edhe komandanti i TMK-s, gjenerallejtnant Agim eku ka planifikuar t marr pjes n varrim, por pr shkak t disa angazhimeve t paparashikuara, nuk ka mundur t jet i pranishm n kt ceremoni. Pr kt arsye ai e ka drguar n ceremonin e varrimit nj delegacion t lart t TMK-s, t cilin Bota sot nuk e prmend fare, thuhet n sqarim.

  Pr me tepr, "Bota sot", e dats 30.10.2002, n faqen e 15-t t saj boton nj foto me ushtarakt gjerman dhe austriak, pjesmarrs n ceremoni dhe nuk e sheh t arsyeshme t botoj edhe nj foto t oficerve dhe ushtarve t Kosovs duke krijuar prshtypjen se ata nuk kan marr pjes fare n varrim.

  Ne e vlersojm pjesmarrjen n ceremonin e varrimit edhe t pjestarve gjerman dhe austriak t Brigads Shumkombshe Jug, por pr hir t opinionit duam t saktsojm se n kt ceremoni nuk ka marr pjes komandanti i ksaj brigade gjeneralbrigadier Skadovski, si shkruan Bota sot, sqaron SHP i TMK-s.

  N fund t sqarimit t tij pas sulmit m t fundit n kuadr t sulmeve skandaloze dhe idioteske q Bota sot po i bn ndaj institucionit t Trupave Mbrojtse t Kosovs dhe gjith pasuseve t Ushtris lirimtare t Kosovs, thuhet: Shtabi i Prgjithshm i TMK-s shpreh edhe njher shqetsimin ndaj shkrimeve tendencioze t gazets "Bota sot" e cila, edhe n kt rast, duke keqprdorur tragjedin e familjes Bytyi, gjen momentin q t sulmoj dhe t vjell vrer ndaj institucionit t TMK-s dhe drejtuesve t saj.

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e dylkosova
  Antarsuar
  05-06-2002
  Vendndodhja
  kosov
  Mosha
  61
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me vjen shum keq per keto vrasje si po behen ne Kosov.

  U vra Uk Bytyqi dhe shoket e tij por nese e kan tepruar me arrogancat e tyre si kom ndigjuar Uk Bytyqi KA QEN SHUM ARROGANS dhe ndokujt ja ka mbush kupen dhe me ne fund u vra ,
  se me sa di une nuk eshte lehet qe te vrahet njeri pa ta kopur zemren.

  E ketu mbshifet diqka presim ta shofim nga drejtsia.
  dyli

 4. #144
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  TMK (T-rupat M-brojtese te K-osoves) duhet te kuptojne vehten si pjese e Kosoves dhe jo si instrument i nji partie sic eshte PDK.

  Meqense populli i Kosoves (si ne votimet e meparshme dhe ne Votimet e fundit ) me shumice voton per LDK-ne e Rugoves dhe TMK duhet te kuptoje se eshte instrument i Popullit te Kosoves dhe duhet te respektoje vullnetin e Shumices, pra te njohe Rugoven si president.
  Nji TMK me fryme anti-Rugove do te thote nji TMK anti-Kosove.

  Deri tani TMK po sherben si mbulese e grupeve ekstremiste te PDK-se.
  TMK duhet te vihet nen kontrollin qofte dhe simbolik te Presidentit Rugova e te veproje ne linjen institucionale.
  Derisa TMK mbrohet politikisht nga mbeturinat enveriste do te thote se TMK nuk eshte ne rregull.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 5. #145
  Perjashtuar Maska e malsorja
  Antarsuar
  30-10-2002
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1_nntor, 2002 LDK dhe Bota sot po i fryejn lufts civile n Kosov
  kosova-press

  Prishtin, 31 tetor (Kosovapress) Time: 16:35

  /Koment i Kosovapressit/ Tragjedia e rnd e goditi Kosovn mesditn e s dieles, pikrisht 12 or pasi kishte prfunduar numrimi i pjesshm dhe fillestar i votave t 26 tetorit. N Therand u vra Uk Bytyi, kryetar aktual i KK t saj dhe kryetar i degs s atjeshme t LDK-s dhe, si u vlersua nga t gjitha subjektet politike, institucionet dhe mediat e Kosovs, u prish atmosfera e mir q ishte krijuar pas nj fushate t qet dhe mirkuptimi ndrqytetar, si n ditn e zgjedhjeve ashtu edhe gjat 45 ditve t fushats paraprake zgjedhore.

  Klima e mirkuptimit ndrpartiak dhe ndrqytetar n mbar Kosovn, e cila u acarua nga incidenti i Therands q prfundoi me vrasjen e Uk Bytyit dhe dy shoqruesve t tij, u prshkallzua m pas me nj fushat t tr t nj mediumi dhe nj partie q, n kurriz t fatkeqsis s familjeve Bytyi, tragjedin e vendosi n binart e spekulimeve t nduardurshme politike.

  Ndrkoh q Uk Bytyi dhe dy shoqruesit e tij jan varrosur me nderime dhe jan prcjell me dhimbje e pikllim pr n banesn e fundit nga familjar, Trupat e Mbrojtjes s Kosovs, bashkqytetar dhe politikan, puna n krkim t s vrtets pr tragjedin e Therands ka kaluar, sipas rregullave, n duar t gjyqsis, kurse dorasi (i plagosur dhe i njohur me emr e mbiemr) gjendet nn pranga.

  Zyrtart lokal t partis s cils i takonte i ndjeri Bytyi, kishin arritur ta evitonin akoma m t keqen q do t mund t ndodhte t dielen e kaluar. Ata kishin ulur gjakrat dhe kishin frenuar mijra simpatizant t fustruar t LDK-s q me thirrjet pr hakmarrje, krkonin arm pr ta filluar luftn n fshatin Leshan t Therands.

  Por, jo me t njjtn vigjilenc dhe prmbajtshmri e kontrolloi pr m tej situatn kjo parti. Fjalimet ndezse n ditn e varrimit dhe prononcimet e ashpra t krerve m t lart t saj, n ditn e kumtit t zi pr vrasjen e Uks, sikur u dhan sinjal t gjelbr aderuesve t partis dhe mediave t kontrolluara nga ajo, q ta kallin opinionin dhe ndezin klimn deri n skajshmri, madje duke br me gisht dhe saktsuar, sipas tyre, fajtort e vrasjes, urdhrdhnsit, gatuesit e krimit e kshtu me radh, gjithnj n seli t rivalve politik dhe t atyre n radh t cilve, prher, politikan nga kjo parti (LDK) dhe gazetar apo media t saj apo t afrt me t, ishin ngutur ti identifikojn autort e do lloj krimi n Kosovn e paslufts.

  Kalemxhinj t gazets Bota sot, q deri m tani kan dshmuar se kur kan hyr n fushn e gazetaris, kan hyr gabimisht duke ia vn vetes pr detyr t merren me kt zeje me t ciln m s paku jan t lindur dhe t edukuar t merren, filluan me t madhe ti bijn kavallit t keqprdorimit m t ult t kufoms s t ndjerit Bytyi.

  Duke e politizuar tragjedin deri n skajshmri, ata i dhan vetes iz q edhe ti prcaktojn urdhruesit e krimit dhe q, tash e tutje, n duar t veta ti marrin edhe punt me t cilat sht e ngarkuar dhe sht duke u marrur drejtsia, gjyqsia.

  Kryeredaktori Sknder Bupapaj, kolumnistt dhe redaktort e ksaj gazete, Elida Bupapaj, Sulejman Aliu, Bajrush Morina dhe nj sr dokrraxhinjsh nga kjo redaksi dhe bashkpuntor t jashtm e t brendshm t saj, iu turrn spekulimeve m t paskrupullta me tragjedin e Bytyve.

  Duke mosprfillur kurrfar kodeksi moral e profesional, si ndaj rastit ashtu edhe ndaj profesionit, kta mjeran t publicistiks, treguan se ishin shum t etshm pr gjak zgjedhor dhe se, tragjedia e Therands alias vrasja e Uks, pr ta ishte mish i qlluar pr gjah.

  ifti Bupapaj, spekulueshm me kufomn e Uks, njri, si zakonisht iu turr atyre q n Kosov i quan kriminel t kuq e komunist e, tjetri, zonja, prpos t njjtve, edhe mekanizmave ndrkombtar q veprojn n Kosov - OSBE, KFOR dhe UNMIK.

  Kto tri segmente e kishin penguar zonjn Bupapaj me konstatimet e tyre se vrasja sht br pr motive personale, se ajo nuk ka motiv politik e kshtu me radh.

  Dy mjeran t tjer t ksaj gazete, Sulejman Aliu dhe Bajrush Morina, iu turrn kujt tjetr pos Trupave Mbrojtse t Kosovs (TMK) dhe Partis Demokratike t Kosovs (PDK), pra dy segmenteve t fuqishme q prvijojn membrann e prpjekjeve t lufts lirimtare n Kosov dhe mtejshmrin e konceptit liberal-institucional t Ushtris lirimtare t Kosovs.

  Duke spekuluar me Fadil Hoxhn dhe TMK-n dhe duke br krahasimin e nderimit q TMK i ka br ish-zyrtarit Hoxha me rastin e vdekjes s tij, kta hodhn gur e dru ndaj ktij institucioni dhe komandantit t saj, gjeneralit Agim eku, pr kinse injorimin q i paskan br TMK-ja dhe vet gjenerali rastit t Therands, gjithnj n funksion t politizimit dhe strpolitizimit t tragjedis.

  Ndrkoh, SHP i TMK-s ka sqaruar opinionin rreth ktij spekulimi tendencioz t Bots sot, kurse, prve kryesis s partis, edhe grupi parlamentar i PDK-s ka krkuar kmbngulshm ndaljen e fushats s politizimit t tragjedis dhe lnien e rastit q ta gjykoj drejtsia, Sulejman Aliu dhe Bajrush Morina vazhdojn me dokrrat e tyre, me t cilat q t dy pasqyrohen si donkishot t tejzgjatur t komunizmit dhe metods s t menduarit se ajo q e thot partia sht mbi t gjitha, edhe mbi gjyqin edhe mbi drejtsin.

  Bajrush Morina kishte br hapat e par n ish sistemin, pikrisht ather kur n krye t 45 vjetve t karriers s tij, Fadil Hoxha ishte eliminuar nga skena n fushatn e diferencimit t kuadrove t rrezikshme shqiptare nga ish-nomenklatura. Shum koh m von, kur Jugosllavia zyrtare kishte shkarkuar tash t ndjerin Fadil Hoxha, Bajrush Morina ve ishte n pupa lart n hierarkin e LRS-s, duke u vn nga ish-Partia dhe DB-ja n krye t gazets s studentve t Universitetit t Prishtins, pr ta pezulluar pastaj tr redaksin e Bots s re, vetm e vetm pse ato dit ishte botuar nj shkrim n prkrahje t grevave dhe protestave t minatorve t Treps.

  E, sot, pikrisht ky ish-komunist famkeq, Bajrush Morina, dhe penda po ashtu e njohur famkeqe komuniste, Sulejman Aliu, i gjuhen shtrigavshm TMK-s dhe PDK-s me personalitetin e t vdekurit Fadil Hoxha, duke e vn n tavolin operimi politiko-propagandistik, pa pik fytyre, edhe kufomn e t ndjerit Uk Bytyi.

  Ky sht shprdorimi m i ult q bhet me t vdekurit dhe loja e rrezikshme e tensionimit t gjithmbarshm t klims n Kosov, e cila mund t marr prmasa shqetsuese, n shprehje e sipr t paknaqsis, deri te ajo q aderuesit dhe simpatizantt e LDK-s ti riprsrisin thirrjet pr arm dhe luft hakmarrse n Leshan.

  Kjo do t ishte ajo akoma m e keqja q do t ndodhte n Kosov, nisur pikrisht nga prononcime t pushkta t zyrtarve m t lart t partis (LDK) dhe shkrime t vrerta t gazets s saj kobndjellse Bota sot, t cilat sidomos n kt jav t par paszgjedhore, m shum ngjajn n ftesa pr luft civile n Kosov.

  Andaj, LDK dhe Bota sot, hapur sikur prgatisin terren pr luft civile n Kosov, duke shprdoruar tragjedin e Therands dhe kobin e familjes Bytyi, q ka goditur Kosovn shpi pr shpi, e parti pr parti.

 6. #146
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Kush e vrau Uken

  Po a vrahet Uka bre !


  --------------------------------------------------------------------------------

  New Jersey-SHBA, 1 nntor 2002 / Krenar Sylaj

  Vrasja e atdhetarit, patriotit, lufttarit t liris - Uk Bytyqit na tronditi thell n shpirt. Me Ukn ton u vra liria u vra demokracia u plagos rnd e ardhmja e Kosovs.
  Ukn e vran ata q plot gojn e kan patriotizm e zemrn e zez skterr.
  E vran ata q vran edhe m heret bijt m t mir t kombit .

  Deklaroj publikisht se vrassit e bijve m t mir t kombit jan antar t partis q un i takoj ( kjo sht bindja ime personale edhe pse gjykata do ta vrtetoj kt ).
  Pr kt q nga sot nuk jam m antar i ksaj partie (PDK).

  Nuk dua m t mbetem antar i nj partie ku mbizoteron inati primitiv e kultura shum e ult politike e demokratike. N mesin e antarsis s PDK ka shum antar t pastr e patriot t mirfillt q me siguri do t reagojn si un nga se kshtu do t lirohen shpirtrisht nga nj barr q i rndon.

  Krenar Sylaj - New Jersey-SHBA


  Trepca.net
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 7. #147
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  PRISHTINE (31 Tetor)

  - Nj polic i OKB-s tha sot prpara nj gjykate n Kosov se ka vrar nj grua t re, e cila kishte qn prkthyesja e tij, njoftoi nj drejtues i Kombeve t Bashkuara AFP-n.
  Polici Sherif Abd Elaziz, nj shtetas egjiptian 33 vje, deklaroi se nj grindje me gruan e re, nj shqiptare e Kosovs, 23 vje, ishte arsyeja e vrasjes s saj me arm zjarri, njoftoi Andra Angeli, zdhns i misionit t OKB-s n Kosov.
  "Gjat dits s fundit t procesit t tij, i dyshuari e pranoi krimin e tij", tha Agneli.
  Incidenti ndodhi n fillim t Janarit n Pej (perndim i Kosovs) qytet rreth 90 km n perndim t Prishtins, qendr e krahins. Vlora Berbati, u gjet e plagosur rnd n apartamentin e Elaziz dhe vdiq pas plagve t marra.
  Elaziz rrezikon nj dnim q shkon nga 10 - 40 vjet burg.
  Ai sht zyrtari i par ndrkombtar n Kosov q gjykohet pr nj krim t till.

  anjo/ko (BalkanWeb)

  ----------

  C'deshe oj Vlore ne apartamentin e Maxhupit?????

  A i zihet bese Jevgut(evgjitit) egjyptianit?

  Muhamed Atta qe beri 11 Shtatorin ishte nji klysh egjyptian.

  ehh pula e mjere per nji cop buke.

 8. #148
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  312
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Per Brarin!

  Brari, ajo e ndjera eshte vrare pasi qe nuk ka paguar "taksa" per punen te cilen e ka bere.

  Ka punuar ne te "zeze".
  ---------------------------------

  PO c'deshti me trego edhe mua?
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 9. #149
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  35
  Postime
  1,176
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ceshte ky muhabet ne kosove? cjane keto vrasje? kosova po kalon perjudhen si ne 98 ne shqiperi.eshte nje situate qe d kaloje .duhet vetem pak kohe derisa njerezit te harrojne luften pasi eshte ajo lufte qe i beri ata te egerper nje ceshtje te drejte) por eshte po ajo lufte qe po le pasoja ne popull.
  paqe vellezer
  rrofte "Tinguli3" jane si njesha
  nga ata duhet te marrin shembull ksovaret
  PAUCA SED MATURA

 10. #150
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Kafshat qe s'kaperdihet asht or vlla Mjerimi
  Qe te zen n'fyt e te kap Trishtimi


  ...shkruante Migjeni..


  Vajzat e Kosoves ashtu si dhe ato te Shqiperise jane te detyruara per shkaqe ekonomike te punojne e punet i kane ne dore meshkujt e pasur ose te pushtetshem brenda ose jashte shtetit.
  Nji popull i mire edhe kur eshte i mjere ekonomikisht e mban ballin lart me krenari dhe nuk lejon qe halli ekonomik ta fyeje nderin e tije dhe nderi i nji populli eshte Nena, Motra, Gruaja.

  Cdo Shqiptar kush do qofte edhe ne se ne familje te tije nuk eshte i perdhunuar duhet te ndihet kombetarisht i perdhunuar e te reflektoje thelle.

  C'fare ndjejme kur na kap syri e veshi fjalen "Moldavia" ???

  Kush do qofte nji Moldav...minister a president, biznesmen apo shkencetar , Sportist ose inxhinier, violinist apo Mjek neve menjihere mendja nuk na shkon ne fushat pjellore te Moldavise, ne kodrat e bleruara apo folklorin interesant , ne historine apo kulturen e tyre..etj etj..
  Jo aspak..
  Posa degjojme fjalen "moldavia" mendja automatikisht na shkon ne nji skene bordelloje ku rreth nji shtylle metalike nikelato perdridhet lakuriq nji vajze shal-bukur e sise-madhe elegante ne "lulken" e se ciles kane ngulur syte krokodila te jargezuar.
  Posa degjojme fjalen "moldavia" mendja na shkon ne kafiqe te qelbura ku vijne rrotull kamariere me dy gisht fustan qe ulen ne prehrin e Sarhoshve pijanece..

  Le te shkoje Shteti i Kombi Moldav dhe ne MARS kjo vule e Turpit nuk ka per tju hequr kurre.

  Po Bota kur degjon fjalen Albania..Albanier..Albanezo..etj.. cfare mendon??

  Nen terezen..Skenderbeun..Kadarene...????

  Ndoshta disa intelektuale ate mendojne ose Fushat e Kosoves ..pleqte e femijet duke u dridhur maleve me bore te ndjekur nga Barbaret serbe..ose plazhet e bukura te adriatikut e Jonit..
  Por shumica cfare mendojne...???

  Qe te kuptojme kete le te pyesim vehten..

  Cfare mendojme kur themi Prishtinali??

  Mos valle prof Mark Krasniqin??

  Jo aspak..

  Mendojme nji lahper ne "Kurrizi" qe po pi vinjak ne kafiq me dy vajza me shal perjashta nga 15 vjece me buz te kuqe e me cigare ne dore..
  Cfare mendojme kur themi Peja???


  Mos valle qytetin piktoresk e gryken e Rugoves e natyren fantastike?

  ehhh..Mendojme nji tuf lahperash qe gjith naten pijne marijuane e vallzojne te shkalafendur deri ne agim..
  Mendojme lahpera qe ne rruget e ngushta te Pejes fluturojne me Audi si te cmendur e gjuajne me raketa ose kallasdh mbi kokat e qytetareve..

  Po kur themi VLORA(qyteti) a vall mendojme plakun e pamvaresise Ismail Qemalin..mos valle ujin e ftohte e detin Blu??

  jo mor vlla..

  Sa po permendet Vlora na bie nder mend zan caushi e zabit bolsheviku..Gjinush Krokodili e Kallashi..Guerilet..Bordello-Motelet ku strehoen vajzat e rrembyera qe dergohen ne Itali..Na bie ndermend nji qytet-Furrik i pisllekut e krimit.

  Cfare mendojme kur permendet Berati..??

  Kalaja..Tomorri..Kodiket??

  Jo mor vlla..Jane bandat e trafikut te vajzave,,,policet e korruptuar..Te vdekurit e cvarrosur e te djegur me benzine..Milionere qe kane bere vila e benza me Vajzat 12 -1 4 vjece te rrembyera ne fshatrat rrotull e cuar trotuareve te Milanos te shplajne me gojen e tyre Lo-qet e italianve te qelbur

  Korca..qyteti i mesonjtores Shqipe..ehh kujt i bie ndermend me ajo karakatine..

  Korca eshte qyteti i bukurosheve qe shiten ne Selanik..qyteti ku cdo fshat ka Motel-Bordello..qyteti ku merren nenat shtatzane dhe per 200 euro u merret femija nga barku nga Kasapet greke e asistentet e tyre Shqiptare

  Ne Fier, Durres,Tirane etj hotele 12 katshe kane trafikantet e vajzave, Bordellistet, Stalinistet hajdute ..etj.

  C'fare kuptojme kur themi..Filanka punon sekretareshe ne Ministri..?

  Mos valle nji zonje grua e cila di permenc punet administrative..qe mban xix dokumentacionin dhe sherben shtetit me perkushtim??

  Jo aspak..
  Me sekretareshe te Ministrive..kuptojme bukuroshe shal jashta qe kalojne 8 oreshin ose ne kafenet luksoze perballe ministrise ose ne prehrin e ministrave bo-le-fryre nga berxollat e vererat e shtrenjta te blera me milionat e tenderave.


  Dalim tek Vlora (vajza) e Pejes..

  Dihet qe ushtari i huaj i OKB-se per perkthyese e sekretare do te deshironte nji Pejane bukuroshe me 3 gisht minifund ose nji Prishtinalije me sise te bollshme qe di dy fjale anglisht..

  Mirpo vet populli i Kosoves megjithse historikisht i rrahur dhe i perdhunuar duhet te kete nji fije krenari..
  A nuk ka Kosova djem qe dijne anglisht??
  Ata le te punojne si asistente e ndihmesa te Meshkujve Nderkombetare te mir paguar..e ko-qe medhej.
  Le te tundin kycin e dores nderkombetaret e le ti qahen Kofi Annanit per kete.. Vajzat e Kosoves nuk kane pse te behen.."moldave" per nji cop buke a per nji cop rroge..
  E c'vlere kane Villat e katundareve injorante te Kosoves kur vajza si Vlora perfundojne ne apartamentet e maxhupve te OKB-se..
  jazekk.

  Shkurt hesapi.. cdo shqiptar ta konsideroje vehten me "krye ne mu-t" e askush mos te hedhe.."shu-rren perpjete " se jemi te dh-jere kombetarisht..nga prishtina e deri ne tirane..

 11. #151
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Besim Krasniqi  KUR REALITETI SHIHET PA SYZA T XHELOZIS POLITIKE

  KRENAR SYLAJ VEPROI ASHTU SI DUHET EDHE SHUM pdk-IST TJER


  --------------------------------------------------------------------------------

  Vrasja e atdhetarit, patriotit, lufttarit t liris - Uk Bytyqit na tronditi thell n shpirt. Me Ukn ton u vra liria u vra demokracia u plagos rnd e ardhmja e Kosovs.Ukn e vran ata q plot gojn e kan patriotizm e zemrn e zez skterr. E vran ata q vran edhe m heret bijt m t mir t kombit . Deklaroj publikisht se vrassit e bijve m t mir t kombit jan antar t partis q un i takoj ( kjo sht bindja ime personale edhe pse gjykata do ta vrtetoj kt ). Pr kt q nga sot nuk jam m antar i ksaj partie (PDK).

  Nuk dua m t mbetem antar i nj partie ku mbizoteron inati primitiv e kultura shum e ult politike e demokratike. N mesin e antarsis s PDK ka shum antar t pastr e patriot t mirfillt q me siguri do t reagojn si un nga se kshtu do t lirohen shpirtrisht nga nj barr q i rndon. Krenar Sylaj - New Jersey-SHBA, 1 nntor 2002.


  Shkruan: Besim KRASNIQI

  Vrasja e z.Uk Bytyi n Leshan dhe dy shoqruesve t tij, nj dit pas zgjedhjeve t lira nga antar militant t PDK-s, ka br q n shum rrethe t shteteve t perndimit, ku veprojn bashkqytetart tan, q edhe tek ata t mbushet prfundimisht kupa e durimit. Sa tragjike dhe e tmerrshme sht kjo vrasje e trefisht, aq m tepr po bhen t padurueshme deklaratat e kryepartiakve t PDK-s dhe e kryeministrit, t cituara nga fletushkat majtiste t Kosovs, kur me nj ironi t papar ftojn pr mospolitizim t vrasjes n fjal si dhe akuzojn Presidentin e Kosovs dr.Ibrahim Rugovn pr prarje t popullit!?

  T gjith e dijm se frkime politike ka n do shoqri demokratike, n do shtet demokratik, por vrasjet e kundrshtarve politik jan veti e atyre q jan t brumosur me msimet e diktaturs s proletariatit stalinist dhe nuk jan n gjendje t pranojn humbjen politike, qoft ajo edhe shprehje e lir e vullnetit politik t popullit shqiptar t Kosovs. Prfundimisht duhet t binden t gjith PDK-istt (edhe kreu i saj) se lufta ideologjike ka prfunduar qysh me vdekjen e diktatorit Enver Hoxha dhe ideologve t tij; duhet ta dijn se kinezt, grekt, dhe sllavorust nuk i kemi vllezr, por jemi ne shqiptart e LDK-s, PSHDK-s, PLK-s, PNDSH-s, PD-s etj. me t cilt duhet t angazhohen pr mirqenien e ktij populli t sakatosur me shekuj.

  Se paknaqsia dhe dyshimet mbi sinetitetin e kryepartiakve t PDK-s jan duke u rritur gjithnj e m shum n rradht e bashkatdhetarve tan n perndim, tregon m s miri letra e (ish) antarit t PDK-s n Nju Xhersi t SHBA-ve z.Krenar Sylaj, t ciln po e sjellim ktu n formn e saj t plot dhe origjinale.

  Vrasja e atdhetarit, patriotit, lufttarit t liris - Uk Bytyqit na tronditi thell n shpirt. Me Ukn ton u vra liria u vra demokracia u plagos rnd e ardhmja e Kosovs.Ukn e vran ata q plot gojn e kan patriotizm e zemrn e zez skterr. E vran ata q vran edhe m heret bijt m t mir t kombit . Deklaroj publikisht se vrassit e bijve m t mir t kombit jan antar t partis q un i takoj ( kjo sht bindja ime personale edhe pse gjykata do ta vrtetoj kt ). Pr kt q nga sot nuk jam m antar i ksaj partie (PDK).

  Nuk dua m t mbetem antar i nj partie ku mbizoteron inati primitiv e kultura shum e ult politike e demokratike. N mesin e antarsis s PDK ka shum antar t pastr e patriot t mirfillt q me siguri do t reagojn si un nga se kshtu do t lirohen shpirtrisht nga nj barr q i rndon. Krenar Sylaj - New Jersey-SHBA, 1 nntor 2002.

  Edhe pse do komentim i ksaj letre t sinert sht i teprt, duhet t shtojm se veprimi i z.Krenar Sylaj do t duhej ndjekur edhe nga t gjith PDK-istt tjer t ndershm brenda dhe jasht Kosovs, nse vrtet nuk duan t bartin n ndrgjegjen e tyre barrn e prgjegjsis morale, sepse heshtja e krimit sht miratim, moskundrshtimi i krimit sht poashtu miratim, pavarsisht se nga antart e cils parti politike jan. Gjithashtu, pyetja e deputetit t Kosovs z.Gani Prekopuca drejtuar publikisht parlamentarve t PDK-s se cili sht n radh pas Uk Bytyit? do t duhej ti prekte mendjet e PDK-istve, s paku t atyre me arsye t shndosh, dhe jo t japin deklarata t cilat qojn nga acarimi i atmosfers politike n Kosov!


  .................
  Kosovari !


  Une kam respekt per BOTA SOT ku punojne vec tjerash dhe Skender dhe Elida Bucpapa.

  Shume i drejte eshte qendrimi i kesaj gazete ne shume ceshtje dhe sinqerisht i uroj atyre pune te sukseshme per ceshtjen kombetare.

  Kam nji vrejtje per gazeten.

  Ne lidhje me pjesmarrjen e nji grupi ushtaresh te TMK ne ceremonine e Varrimit te Fadil Hoxhes po flitet shpesh.
  Une mendoj se ketu nuk ka asnji gabim perkundrazi BOTA SOT duhej ta pergezonte TMK per kete veprim.
  Fadil Hoxha pamvaresisht nga gabimet ne veprimtarine e tije politike 50 vjecare mbetet personalitet i madh i Kosoves.
  Ai eshte regjisori dhe realizatori i Bujanit dhe nji nga shtyllat e fuqishme ne Kosoven e Pas luftes.
  Qenja e Fadil Hoxhes ne ato role ku e caktoj fati dhe Historia eshte nji plus per Kosoven.

  Jo me kot, kur Shovinizmi Serb mori revansh mbas vdekjes se TITOS, te parin qe goditi dhe u perpoq ta cvleresoj ishte pikerisht Fadil Hoxha.
  Pra Fadili ashtu si ka qene gjithsesi ishte nji Mbrojtes i madh i KOSOVEs dhe Kosova ka pare me shume te mira se te keqija nga Fadil Hoxha.

  Fadil Hoxha nuk eshte ne ate nivel qe te urrehet e ofendohet nga cdo lloj pseudo intelektuali ne Kosove.

  Une do i sugjeroja Skenderit qe te mos e prekin figuren e Fadil Hoxhes.

  Nuk duhet futur shabllon koncepti anti-stalinist ndaj PPSH-se dhe ne gjykimin e kuadrove te Kosoves.
  Kane qene ne te tjera rrethana Fadili dhe shoket e tije ne Kosoven nen Jugosllavi e ne te tjera rrethana Enver Hoxha me bashibozuket e tije te tipit Kapo, Shehu e Ramizi.

  Fadili nuk ishte i plotfuqishem sikurse Enveri ne Shqiperi.
  Fadili eshte dashur te luftoje e te stermundohet 50 vjet per te bere dicka per Kosoven ne mes te asaj Jugosllavie te mbushur me anti-Shqiptarizem.

  Spekullime mund te beje kushdo sot por duhet te jemi objektiv.

  Sa per Kosova Presin e PDK ata te kishin gje ne dore e kishin rrjepur Fadilin me Kohe.
  Pra Fadili nuk eshte mik i Kosova pressit e as shok i hajnave te tipit Xhavit Haliti e compani.

  Fadili ka punuar mes dy zjarreve...me nji ane Serbia rankovicjane e ne ane tjeter Shqiperia Staliniane..

  Prandaj..kujdes ne kete pike..  Miqesisht brari.

 12. #152
  Perjashtuar Maska e malsorja
  Antarsuar
  30-10-2002
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E kuptojm dhembjen e zonjs Bytyi pr humbjen e bashkshortit
  t saj. E kuptojm edhe atmosfern e helmuar ndrqytetare, sa qel e
  mbyll syt!
  Vrasja e kryetarit t komuns s Therands, Uk Bytyit dhe dy
  Nj dshmitar, i radhve t kolons, do t na tregoi se ka mundur t shptohej ngjarja ather kur Uka sht sugjeruar q
  t mos dal nga vetura por t
  marshoj kolona dhe t lihen ngatrresat me fmij rrugve.
  Njerzit kishin kaluar n etapa t tjera, triumfaliste, q tregoheshin
  edhe aty ku nuk duhej.
  N LESHAN
  Nja pes kilometra n t dal t Therands gjendet fshati Leshan.
  Npr muret e shtpive t ktij fshati binin n sy posteret e
  ndryshm, ndr t cilt edhe ai i kryetarit t Partis Demokratike t Kosovs, Hashim Thai, si dhe grafitet: UK e PDK, LDK e aty ktu
  edhe AAK. 7
  Vrasja ndodhi pikrisht n rrug, n afrsi t dyqanit "Kreshniku",
  prkatsisht afr shtpive t familjes Kryeziu, rreth ors 13:30 minuta.
  Aty afr dyqanit ende kishte mbetur nj shirit i policis, ku hetuesit kishin
  br vendshikimin. N muret e ktyre shtpive ishin t shkruara:
  UK - PDK - Thai.
  Njri nga antart e familjes Kryeziu, Abdullahu (1960),
  u dakordua t flet pr gazetn ton. N odn e ksaj familje, ai q n fillim shprehu keqardhje pr tr at ka ngjau. "O burra, kjo q i ndodhi
  familjeve t t vrarve, sht njsoj si t na kishte ndodhur neve, na
  ka prekur shum. Ndiejm dhembje pr vrasjen e kryetarit t
  komuns, Uk Bytyit dhe dy shoqruesve t tij, Bajram e Bafti
  Bytyit. Vllau im, Jetullahu, dy vjet m i ri se un, shtiu n ta. Vrasjen
  ne nuk e arsyetojm. Por, po u themi se Jetullahu vrasjen nuk e
  bri me paramendim, ajo (vrasja) ndodhi rastsisht", thot Abdullahu.
  - Abdullah, mediat kan thn se ju
  jeni vrass. Si e komentoni kt?
  - Po e kuptoj qllimin e pyetjes suaj.
  Ditn e vrasjes nuk kam qlluar n shtpi. Shkova me kamionin tim
  pr t quar dru n Prapashtic t
  Prishtins. Lajmin e hidhur e dgjova nga KTV-ja. Dgjova lajmin e
  transmetuar: "Abdullah Kryeziu shtiu me revole n Uk, Bajram e
  Bafti Bytyin". Kur e dgjova kt lajm u shtanga. I thash vetes:
  "Jam n ndrr, apo n zhgjndrr, si sht e mundur q televizioni t
  gnjej. Emri im, si doras, sht prmendur edhe n gazetn q po
  i thon "kombtare", "Bota sot", por edhe disa t tjera. At dit, sipas
  bashkbiseduesit, nuk ka qlluar n shtpi as vllau i tij Hajrullahu
  (1966). Ai gjendej n Sharr, ktu kishte shkuar pr t shitur dru me
  kamionin tjetr.

  . Neve na bren vrasja q ndodhi, vrasja q fare nuk ka motive politike"
  Abdullah Kryeziu tregon se familja e tij gjithher ka qen nj ndr
  familjet m t ndershe n rrethinn e Therands, si pasoj e ksaj kjo
  familje sht shikuar m sy t keq q nga koha e komunizmit.
  "Babagjyshi n kohn e komunizmit
  nuk sht pajtuar me komunista asnjher, kemi qen t
  shkelur deri m sot, pr t vetmen gj pse nuk jemi pajtuar me qndrimet e komunistve. Babagjyshi n vitin 1949 ka qen pes vjet i
  dnuar, baba 18-vjear ka qen pes vjet i dnuar, n shtpi n at
  koh ka mbetur vetm gjyshja dhe halla, mirpo pas nj znke q ka
  pasur gjyshja me nj serbe t cilen e ka rrahur, edhe ajo ka qen e
  dnuar me nj muaj burg, kshtu q shtpia jon ka mbetur vetm
  nn prkujdesjen e halls", rrfen Kryeziu.
  Kryeziu tregon se edhe pse me profesion sht automekanik, atij
  asnjher nuk i sht lejuar q t punoj me arsyetim se kjo familje
  sht reaksionare dhe nuk pajtohet me ide komuniste.
  "Si pasoj e ksaj un jam detyruar q prap t merrem me bujqsi,
  ndrsa kur na ka thirr zri i atdheut, ne pothuajse t gjith vllzerit
  i kemi kapur pushkt dhe iu kemi bashkangjitur UK-s. Gjat
  lufts na sht vrar edhe baba Halili", tregon ai dhe shton se "kt
  e bra sa pr ta demantuar tr at q sht shkruar n disa media se
  gjoja ne jemi njerz t karpateve".
  Kryeziu n vazhdim shpreh keqardhje pr incidentin e ndodhur
  dit me par ku gjetn vdekjen kryetari i KK t Therands Uk
  Bytyi dhe dy shoqruesit e tij Bajram e Bafti Bytyi, si dhe pr
  plagosjen e vllau Jetullahut. "Pr rastin q na ka ndodhur na vjen
  shum keq, na dhimben ato familje, familjet e t ndjerve . "Neve na ka ndodhur si thojn katundart 'hatahile', para shtpis son, dhe na vjen shum keq pr ata politikan q ngrisin tensione pr karrigat e veta, sidomos pr nnkryetarin e komuns Vitor Markaj, i cili po mundohet
  me na ba qitahen, por nuk sht mir me na ba, se ne nuk jemi asi
  njerz dhe mos t ngrit tensione i lutna, i lutna, i lutna shum, se
  veprat e atyre me veprat tona nuk mundem me u afru, po ashtu kam
  lexuar se Vitori na ka quajtur njerz t karpateve, na jemi vendosur
  ktu prej kohs se ilirve, i lutna shum atij q t mos na ofendoj,
  sepse vllau im Jetullahu politikan nuk ka qen asnjher, ai ka qen
  oban e tash sht bujk", thot ai.
  INCIDENT I RASTIT
  Kryeziu me plot kuptim t fjals e
  thot se tragjedia q ndodhi n fshatin Leshan nuk ka t bj asgj
  me politik, por ishte nj incident i rastit. "Kjo q ka ndodh ka qen nj incident i rastit t cilin ne nuk e kemi ditur, m s miri pr kt tregon
  fakti se ne t gjith vllzerit kemi qen npr punt tona, po ashtu
  edhe Jetullahu ka qen n pun t vet, ata e kan penguar duke ardhur
  n shtpi nga ara, buk nuk ka hangr, pa buk, pa uj e kan
  penguar n rrug kjo nuk ka t bj asgj me politik, sepse politika
  shkon e vjen, na jemi qitu",thot Kryeziu.
  Kreshniku, fmiu m i madh i Jetullahut, 15 vje, i cili n
  momentin tragjik kishte qen duke punuar n lokalin e tyre me emrin
  e tij "Kreshniku", tregon se si simpatizantt
  e LDK-s e provokuan, e rrahn dhe i shqyen postert e
  Thait q ishin t varur n dyqan. "Kam qen n shitore, kam dgjuar
  zhurm, sirena e bam-bume, kur kam dalur jasht kam menduar se
  mos sht ndonj dasm, sepse at dit kan qen dy dasma n
  fshatin ton. Kur dola jasht ata m provokuan, m shanin
  Jetullahu i cili ishte duke u kthyer nga ara, ashtu me rroba t puns,
  kishte t mbathura izme, tr pleh e llo, edhe ai provokohet dhe
  fyhet me fjalt 'ta q at nan', "ti je shtaz e egr", kt ja ka thn
  Halil Morina, ish-kryeshef i ekzekutivit
  t komuns s Therands, gj t ciln Halili edhe vet e ka
  pohuar pr gazetn "Bota Sot". Kur Jetullahu ua kthen n t njjtn
  mnyr, "hajde, edhe un juve jau q" shtihet n t, ku plagoset mbi
  llrn e dors s majt dhe e mbulon gjaku. N at moment i terraven
  syt, nxjerr revolen nga brezi dhe me tre plumba i qllon viktimat
  pa ditur se kush jan ata. Pas asaj q ndodhi, Jetullahu u
  dorzua n polici, me armn e tij, revolen "TT".
  Ai dhe Mentori (21), patriot i dshmuar me vepra konkrete, djali i
  Abdullahut, ish-ushtar i UK-s dhe i UPMB-s, mbahen n
  burg. Kta jan marr n pyetje nga gjyqtari hetues ndrkombtar
  n Gjykatn e Qarkut n Prizren.
  Mpastaj, Abdullahu rrfen se si e ka lexuar deklaratn e vllaut
  Jetullahut t dhn para gjyqtarit hetues.
  Sipas tij, Jetullahu ka deklaruar se s pari sht plagosur nga ithtart e
  LDK-s e pastaj n ta ka shtn me armn e tij.
  Fshatart tregojn se at dit nga simpatizantt e LDK-s t, cilt
  parakalonin me makina npr fshatin Leshan, jan provokuar n
  mnyra t ndryshme. Musli Gashi, kryetar i nndegs s
  AAK-s n fshatin Leshan, i ka thn "Epoks se re", se simpatizantt
  e LDK-s, me afro 100 vetura, i kan provokuar kalimtart e
  rastit. "Kndej ka kaluar kolona e LDK-s, t cilt e kan festuar
  fitoren, duke i rn sirenave, fmijt t cilt kan rastisur rugs, jan
  fyer prej tyre duke treguar gishtin prmbys", tregon Gashi.
  Gashi rrfen se gjat marshimit simpatizantt e LDK-s kan hasur
  n nj traktor t nj fshatari, i cili po kthehej nga ara, e jo si dezinformuan disa media se Jetullahu ia kishte bllokuar rrugn kolons me traktor t vet. "Ka qen nj traktor i nj fshatari i cili ishte duke ardhur teposht me kallamoq, q kan qeruar njerzit
  kallamoq. I kam par q u ndaln para lokalit tim ku dhe sht tensionuar
  gjendja ", thot Gashi. Abdullah Kryeziu bn t ditur edhe
  kt: "Uk Bytyin e kishim mik shtpie. Ai qikn e axhs e ka t
  martuar tek familja e gjer Kryeziu.Me Ukn kurr nuk e kemi pasur
  ndonj t keqe, na vjen keq ajo q na ndodhi".Kryeziu tregon se sipas traditave tona jan br gati q familjeve t viktimave t'iu krkojn bes.
  Vllau im, Jetullahu ishte oban, tash bujk. Ai nuk sht
  antar i asnj partie politike, shtiu n viktimat e tij, jo nga
  motivet politike, por pse ishte i provokuar, para shtpis s
  vet, thot Abdullah Kryeziu nga fshati Leshan.

  Kjo ishte nji pjes nga intervista e botuar ne gazeten "EPOKA E RE"t dats 02.11.2002.

 13. #153
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  "epoka e re" ne reklamen qe ben tash sa kohe ne internet u thot kalimtareve virtuale .."trus ketu ne se do qe te mbyllet Bota Sot".

  Pra Epoka eshte agresive dhe jetullahu dhe te tjere coban si ai nxiten ne agresivitet kunder LDK-s prej epokes e Kosova pressit.

  Aty lart lexova se ne kete katundin postarat e PDK thone.."UCK-PDK-THAQI"...

  Pse Thaqi inspiron te tilla postera?
  Uck ka qene dhe Uka dhe komandant Drini.

  Uck nuk eshte Lopa e Thaqit qe ai duhet ta mjele per politike.

  Pse ne zgjedhje lokale duhet tundur parulla me UCK?

  Pse lufte po ben?
  Pra Thaqi e PDk jane UCK dhe tjeret armiq...keshtu pra populli mesohet te urreje te te jete shpirterisht i gatshem per pushke kunder bashk atdhetarit qe voton per nji parti tjeter..
  A keshtu eshte pluralizmi?
  A kete kuptim ka PDK..Partia demokratike e Kosoves..?
  Pse duhet thene UCK e PDK?

  Po votohet per komuna ..per njerzit qe do ndreqin shkollat rruget..spitalet e jo per Lufte..

  Pra eshte strategjia e PDK e cila ka Vjedhur UCK-ne dhe e perdor sot si arme kunder mendimeve alternative ne politiken Kosovare..

  PDK eshte frymezuesja e Krimit dhe organizatorja direkte e vrasjeve ne Kosove.

  Cobanet e semure ne krye si jetullahu e sali Veseli jane veglat qe realizon PDK e Klosit dhe Halitit idet e cmendura pol-potiste.
  Fitorja e LDK-se kaq bindshem ne keto zgjedhje ndonse u gjakos eshte nji shprese e bukur se populli Kosoves ne shumice me mire pranon urtesine e ngadalsine e LDK se sa vrullin dhe agresivitetin e PDK-se.

  Njerzit nuk duan Diktatura e diktatore qofshin keta dhe diktatore te vegjel-fshatare me Kollare armani si Thaqi e Jakupi ose Gestapoveca kinez te tipit Haliti e compani.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 14. #154
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Ja cfar thone dy analiste te Kosoves:

  1 nntor 2002 / Shkruan: Shefqet DIBRANI

  Agjencia e lajmeve Kosovapress m 31 tetor 2002 botoi nj koment me titull sa sht provokativ, aq edhe akuzues se, <LDK dhe Bota sot po i fryjn lufts civile n Kosov>, kurse nga kjo agjenci lajmesh sa e sa her sht thn se lufta nuk bhet me fryrje e pallavra po ajo bhet me grykn e pushks. Tani shtrohet pyetja: Kush po bn luft civile n Kosov? Ku e ka gjenezn kjo logjik dhe kur sht zbatuar pr her t par n form m t organizuar kundr shqiptarve t Kosovs.
  Shumica drmuese e prindrve tan do ta ken mbajtur mend se luft civile n Kosov n form fushate likuidimesh ka pasuar n fundin e vitit 1945 dhe ka vazhduar deri n vitin 1948, kur partizant e Partis Komuniste t Jugosllavis t udhhequr nga Fadil Hoxha e Ali Shukria kan likuiduar t gjith kundrshtaret e tyre politik. Gjat periudhs s lufts pikrisht nga brigadat e Fadil Hoxhs jan br spastrime t mdha, (vetm shtypja me gjak e revolts s Drenics e udhhequr nga Shaban Polluzha sht e mjaftueshme), ku kan humbur jetn me dhjetra komandant e intelektual shqiptar pr t cilt nuk sht lejuar t diskutohet kurr. Pastaj krime t mdha jan br menjher pas mbarimit t lufts e sidomos gjat vitit 1945, gj q kjo logjik ka vazhduar deri n vitin 1948. Edhe m von ka pasur likuidime t personaliteteve politike e intelektuale t asaj kohe, por me nj form dhe mnyr tjetr. I rikujtova kto forma spastrimesh t asaj kohe t cilat ishin br n emr t lufts, n emr t revolucionit dhe n emr t idealeve komuniste q u printe Fadil Hoxha e Ali Shukria. Po tani n emr t cilit revolucion, n emr t cilave fryte dhe n emr t cilave ideale po likuidohen intelektualt shqiptar. Pr ather sht thn se kto likuidime i ka br OZNA, po tashti kush sht OZNA n Kosov?

  Nj fushat tjetr e spastrimeve intelektuale sht br n vitin 1981 kur iu prinin integralistt e rinj t cilt kishin marr mbi shpatulla t gjitha pshtirosjet e etrve t tyre pr ta njollosur e sakatosur Kosovn. Kjo kast integralistsh u b zdhnsja e t gjitha zhvillimeve politike n Kosov duke shtrembruar e masturbuar proceset politike n Kosov, t cilt nga lufta doln pa iu lnduar asnj ime floku, bile t pasuruar e kamur dhjetfish m mir se sa n koh paqeje. Po kjo garnitur politike q si strategji kan pengimin e demokracis n Kosov, uditrisht u b e besueshme(?!), dhe tani edhe n koh paqeje sikur nj r e zez po lundron mbi qiellin e Kosovs duke e nxitur krimin e zi i cili ka marr prmasa tragjike n kta vitet e paslufts.

  Luftn civile n Kosovn e ktyre viteve sikur po e bn OZNA e Re, militantt e s cils udhheqin mediat n Kosov, flasin e denoncojn publikisht npr ekranet televizive, madje ata krcnojn publikisht edhe prej foltoreve t Prlamentit t Kosovs. Pr t mos i ln t ngathta kto supozime po i ilustrojm me fakte konkrete. Vetm pas lufts n Kosov jan vrar rreth 20 intelektual dhe veprimtar politik dhe gjithmon jan akuzuar prijsit e LDK-s se kta po i fryejn lufts civile. Viktimat, kryesisht kan qen intelektual e veprimtar t LDK-s dhe t gjith jan vrar nga ata q e kan humbur duelin.

  Gjat ktyre viteve telespektatort e RTK-s nuk kan pasur rastin t prcjellin ndonj dokumetar artistik pr Fehmi Aganin, Enver Malokun, Sali ekun, Xhemail Mustafn, Rexhep Lucin, Agim Ramadanin, Shaban Manajn etj. Asnj emision as pr Ali Hadrin, Gazmend Zajmin, Anton ettn, Anton Pashkun, Dervish Rozhajen etj. t cilt prfaqsonin denjsisht intelegjencien kosovare, dhe ishin hal n sy pr pushtuesin serb, t cilt i patn anatemuar pikrisht kta q sot po prpiqen t prolongojn t ardhmn e Kosovs. N kt studio, nuk sht ftuar as Mark Krasniqi e Idriz Ajeti, as ndonj akademik tjetr pr t dhn eksperiencn e tyre dhe nuk jan ftuar asnjher intelektual e profesor univerzitar e as shkrimtar t vyer e t dshmuar, por teleshikuesi neveritet nga nj suit e deformuar pseudoanalistsh t cilt kan qllim kryesor tia qesin pelikorin e vdekjes demokracis dhe pavarsis s Kosovs.

  Militantt e PDK-s jan edhe nga shtresat intelektuale dhe kjo sht veneruar sa e sa her n ekranin e RTK-s, por shembull m eklatant mbetet ai i prof. Ramadan Mujs, kryetar i PDK-s n Prizren, i cili n debatin televiziv t RTK-s prkitazi me zgjedhjet lokale, e akuzoi kryetarin e Asambles Komunale t Prizrenit mr.Eqrem Kryeziun nga radht e LDK-s, se paska angazhuar n mnyr t panevojshme sigurin personale nga ana e policis s UNMIK-ut, dhe kjo pr militantin e PDK-s ishte e pakuptimt, ngase si tha ai nga Kosova kan ikur serbt. Tani nga kush ruheni zoti Kryeziu, i tha ai pa u skuqur fare dhe para mijra e mijra teleshikuesve. Vet fakti i vrasjes n Therand e qet para aktit t kryer militantin e PDK-s profesorin Muja, i cili fatkeqsisht sht edhe pedagog ku do t edukoj e frymzoj gjenerata t tra. Pra thirrjet publike t militantve t PDK-s sipas Kosovapressit nuk qenkan fushata, po n t vrtet ato jan vepra t kulluara t ciln e dshmon edhe militanti tjetr i PDK-s deputeti Fatmir Limaj edhe n Parlament kur e akuzoi LDK-n sipas asaj fabules s famshme t qingjit dhe ujkut. Hi m pak, dhe hi m militant nuk mbetet as Kryeministri i Kosovs z.Bajram Rexhepi, i cili (sikurse Limaj), si duket ka qen i shtrnguar ta lexoj publikisht nj deklerat t eprorve t tyre militant.

  Dekleratat e tyre do t pranoheshin m njerzisht po sikur PDK-ja t mblidhte n mnyr urgjente Kshillin e saj t lart dhe t denonconte kt vrasje makabre madje duke prjashtuar edhe nga antarsia seciln militant t saj, t cilt n nj mnyr apo n nj tjetr kan qen t lidhur me krimin e br n Therand. T shprehnin ngushllime ashtu si duhej, ashtu si e do zakoni sipas rendit dhe hierarkis, mos t bnin asnj deklerat q nxitin tensione, prve shprehjes pr keqardhje t gjith asaj q ka ndodhur.

  Po zdhnsja e PDK-s agjencia Kosovapress konstaton: Zyrtart lokal t partis s cils i takonte i ndjeri Bytyi, kishin arritur ta evitonin akoma m t keqen q do t mund t ndodhte t dielen e kaluar. Ata kishin ulur gjakrat dhe kishin frenuar mijra simpatizant t fustruar t LDK-s q me thirrjet pr hakmarrje, krkonin arm pr ta filluar luftn n fshatin Leshan t Therands, ose konstatimi tjetr: simpatizantt e LDK-s i riprsrisin thirrjet pr arm dhe luft hakmarrse. Kjo deklerat sado primitive e Kosovapressit e dshmon nj t vrtet t ditur se simpatizantve t frustruar t LDK-s iu kan marr armt, ato i mbajn struktura pushkatarsh nga duart e t cilve po shkrepin plumbat, ashtu si bnin serbet e Kosovs n koh jo t largta. Po ashtu nga ekspertt e kriminalistiks dihet se hakmarrja gjithmon sht br mbi at q e ka br krimin, dhe padashje Kosovapressi e pranon fajsin e krimit duke akuzuar LDK pr luft hakmarrse q do t thot se vet e kan br krimin. Prndryshe kjo agjenci duhej ti sqaronte simpatizantt e frustruar t LDK-s, se ata nuk kan asnj lidhje me krimin dhe ai duhet krkuar diku tjetr jasht radhve t PDK-s. Nse institucionet kriminalistiks ligjore rreken vetm nga ky fakt do t binden se kush e ka mizn pas veshi do t reagonte, mu kshtu si ka reaguar n kt rast Kosovapressi.

  Komenti i agjencis Kosovapress mbyllet me konstatimin absurd se LDK dhe Bota sot, hapur sikur prgatisin terren pr luft civile n Kosov, kto insinuata t Kosovapressit jan krime t reja dhe dshmojn qart se krimi i organizuar nuk ka ndrmend t ndalet, ata nuk do t krkojn arm sikurse simpatizantt e frustruar t LDK-s, armt ata i kan dhe do ti shkrepin sipas nj planometrie t caktuar. Tani m zyrtarisht dihet se kush qndron prapa krimit dhe lufts civile q po e provokojn militantet e PDK-s.

  Si prfundim mund t konkludojm se rezultati i zgjedhjeve n Kosov, sado q ka shnuar trende pozitive pr frymzuesit e krimit n Kosov. PDK-n, AAK-n i ka shqetsuar tejmase kur mesatarja e ktyre zgjedhjeve ende flet n mbi 50% n favorin e LDK-s. Ky rezultat sht edhe m i lart kur kihet parasysh shantazhet publike dhe propaganda e shfrenuar mediale e mjeteve t informimit t cilat ia mbajn ison PDK-s, n kohn kur dihet se asnj gazet dhe asnj medium tjetr publik nuk e udhheqin strukturat e LDK-s.

  Prandaj me t drejt duhet t besohet se kto rezultate zgjedhore, favorizojn bindshm iden se n Kosov nj dit t afrme do t lulzoj demokracia e vrtet.  ---------

  MORFOLOGJIA E NJ KRIMI

  KUR URREJTJET POLITIKE SHNDRROHEN N KRIM..!?  3 nntor 200 / Shkruan: R. Elezaj

  Kur politika vihet n shrbim t interesave t ngushta klanore, kur ajo shndrrohet n mjet pr ta manipuluar dhe friksuar masn, kur n rastin m t keq bht instrument propagandues e shpesh edhe pr t ushtruar dhun politike, kur ajo bht monopol i vetm nj grupi t caktuar njerzish t cilt me politik merren pr qellime karieriste e jo kombtare, etj, ajo m nuk e luan rolin e artit t s mundshms , sepse ajo nuk sht m politik, por thjesht merr kuptimin dhe shndrrohet n kaos dhe diktatur t tipit stalinist. Ngase, politika si zeje prmes t cils synohet arritja e qllimeve t caktuara n shoqri, duke u shrbyer interesave personale e klanore para atyre kombtare dhe shoqrore e humb gjith kuptimin origjinal q ka pr tu kthyer me kalimin e kohs domosdo n aparat policor dhe ushtarak t tipit marksist-leninist-stalinist, gjegjsisht t tipit mafioz t udhheqjes me shtetin dhe partin. Shembull m tipik i ksaj q themi sht diktatura 50 vjeare komuniste n shtetet ish socialiste-komuniste.

  Shtrohet pyetja: pse disa udhheqs tan partiak ende i shoqron kjo logjik politike, n vend se rolin e tyre ta ushtrojn prmes metodave universale t udhheqjeve bashkkohore dhe demokratike n shoqri, gjegjsisht pse i shmangn formave demokratike pr krijimin e shoqris dhe shtetit mbi baza t lojs fer dhe korrekte n luftn pr pushtet, ku si dihet, popujt e prparuar q kan rend shoqror pluralist dhe demokratik politikn shtetrore dhe ate nacionale e konceptojn, krijojn dhe e zbatojn prmes mekanizmave prkats institucional shoqror e shtetror, e jo prmes karizmave individuale, meritave t glorifikuara ose grupeve t caktuara, klaneve dhe rrymave t ndryshme, t cilat n esenc, bartin koncepte politike dhe shoqrore t pa verifikuara nga asnj mekanizm shoqror filosofia politike e t cilve nuk garanton kurfar prspektive?! Prkundrazi.

  Po ashtu, kur sht fjala pr logjikn e t menduarit politik shqiptar dje dhe sot, nuk mund t lavdrohemi fare, posarisht kur ti kemi parasysh elementt prbrs t saj; ata strukturor e gjenetik, shkencor dhe gjeografik, pra elementet q e prbjn gjeneologjin e t menduarit politik brenda shoqris shqiptare, filluar q nga koht m t vjetra e deri n ditt e sotme. Ajo q gati dhe gjithmon e ka karakterizuar prmbajtjen e t menduarit n politikn shqiptare kan qen kryesisht faktort subjektiv ata q kan dominuar dhe q kan prcaktuar kahun e (mos)veprimit t saj mbi t cilt sht mbshtetur praktika e udhheqjs me popullin dhe masat. Faktort m negativ kan qen padyshim; xhelozit, karizmat dhe bajraktarizmat, sidomos dshira pr tu dukur dhe pr t qen i pari, bile m i pari, dhe kjo pr udi nuk sht manifestuar vetm n nivel t nj shtrese t caktuar t shoqris, por gati n t gjitha rrafshet brenda strukturave t ndryshme t shoqris nga ato rurale e deri te ato urbane.

  Ambicjet politike pr t qen i pari, pothuajse asnjher nuk kan psuar ndryshime pozitive gjat kohrave, bile n periudha t caktuara gjat historis son kombtare jan manifestuar prmes luftrave vllavrasse, grindjeve politike dhe krahinore e deri te ato partiake si ishte rasti n Shqipri n vitin 1997, kur erdhi t lufta vllavrasse, pr t mos thn lufta civile, d.m.th. marrja e pushtetit me dhun nga ana e socialistve.

  Pra, dshira pr t sunduar dhe ambicjet karieriste pr t br karier politike me do kusht, qoft edhe prmes derdhjes s gjakut, mund t thuhet lirisht se kto veti as sot e ksaj dite nuk kan ndryshuar n kuptimin pozitiv t konsolidimit psiko-sociologjik brenda t t menduarit politik shqiptar, sidomos kur sht fjala pr ndrtimin e shoqris demokratike brenda t cils gjrat do t funksiononin mbi baza t ndrgjegjs kolektive dhe me prmbajtje kombtare si interes i prbashkt, prkatsisht mbi baza t etiks dhe normave ligjore t kodifikuara n ate mnyr, ku respektimi i hierarkive dhe kryerja e detyrave pr secilin do t ishte obligim i padiskutueshm qytatar dhe atdhetar i bazur plotsisht mbi parime t qendrueshme morale dhe kombtare. Kjo, tek shoqria shqiptare rrallher ka funksionuar si duhet dhe shkaqet pr kt n rend t par kan qen t natyrs politike t dala nga sedrat dhe mentaliteti primitiv i proviniencs dhe egocentrizmit bashkiak, ose edhe nga ndjenjat e superioritetit ndaj dhe mbi t tjert (lexo: ndaj kundrshtarve politik) me logjikn se; un duhet t jem i pari (bajraktar) gjithkund dhe gjithher (!?).

  Mungesa e tradits n krijimin e rregullave fer t lojs politike dhe prkushtimit ndaj vlerave kanunore vetm n rastet kur n pyetje jan ven interesat e ngushta individuale, familjare dhe krahinore, e jo edhe n rastet kur n pyetje jan vn interesat e prgjithshme nacionale, pastaj mungesa e kulturs politike si vler dhe evenimente t fituara nga prvoja e puns n ndrtimin e shoqris demokratike me kapacitete t qndrueshme politike dhe krijuese, e n disa raste edhe t pandryshueshme, si kan vepruar shum popuj t bots demokratike, si n SHBA, ku p.sh. kushtetuta nuk sht ndryshuar pr afr 230 vjet, etj, ka br q politika shqiptare t ngel n vazhdimsi e pa konsoliduar dhe e pa sistemuar sipas kritereve universale juridike, t cils poashtu i kan munguar edhe shumica e parametrave prcaktues t kodit t sjelljeve, si n vija t trasha politike ashtu edhe nga pikpamja profesionale. Prandaj, politika shqiptare ka lnguar vazhdimisht nga smundjet dhe defektet e mdha t cilat e kan shndrrruar faktorin politik shqiptar n invalid dhe udhheqje t hendikepuar e cila gati gjithher ka psuar humbje n tryezat politike kombtare dhe ndrkombtare, dhe posarisht kta faktor kan qen t dshtuar n planin e konstituimit t shtetit ligjor dhe juridik, pa t cilin, si kan treguar prvojat e vendve t civilizuara prendimore, nuk mund t ekzistoj dhe funksionoj asnj shoqri n kuptimin komb-shtet i demokratizuar.

  Grupet ideologjike dhe partiake t cilat ardhjen e pluralizmit politik n fillin t viteve t 90-ta e kan kuptuar si marrje dhe prvetsim t pushtetit me do kusht, duke e prjashtuar a priori pjesmarrjen e atyre q mendojn ndryshe nga procesi i ndrtimit t shtetit t ri shqiptar n t dy ant e kufirit, me akuzn, sipas tyre, t bindjeve dhe veprimeve antikombtare, se e kan tradhtuar shtjen kombtare, etj, ndrsa qndrimet e veta gjithnj i kan konsideruar; si m t drejtat, si m nacionalistet, si m t mirat, si m t realizueshmet, si m t pranueshmet, etj, duke harruar faktin se asnjher nuk e kaluan provimin pranues tek shumica e popullit, e megjithate kmbngulin dhe insistojn se jan m t mirt, m t mdhenjt, m patriott, m besnikt ndaj kresave t popullit dhe shtjes kombtare, thn m s buti kto vetlavdata tingllojn shum vrazhd dhe m s paku, sipas mendimit ton, kan t bjn me politikn si art i s mundshms?!

  N realitet fjala sht pr spektrin politik i cili filosofin e tij vepruese kryesisht e mbshtet mbi parime politike t pajustifikuara shkencrisht dhe i cili esencialisht ka t bj shum pak me vullnetin e popullit sovran, verdiktin e t cilit do duhej respektuar deri n fund. Ndaj, prderisa brenda politiks shqiptare individ dhe grupime t ndryshme politike veprimtarin e tyre e mbeshtesin mbi aleancn dhe miqsin me armiqt e kombit shqiptar, derisa bjn, sipas tyre, politik kombtare duke e prdorur dhunn dhe qerimhesapet politike si mjet friksues ndaj popullit, gjegjsisht si alibi politik pr patriotizmin e tyre surrogat, dhe derisa pr kshilltar politik n ndrtimin e shoqris civile dhe demokracis shqiptare kan Athinn dhe Beogradin, deri ather, mjerisht, politika shqiptare do t mbett peng e skenareve t huaja t cilat planifikojn dhe kurdisin vrasje me motive politike brendashqiptare!
  Ndryshuar pr her t fundit nga erzeni : 04-11-2002 m 13:42
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 15. #155
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  312
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Mbrm n Pej sht vrar avokati Ibish Hoti

  Pej, 5 nntor - Mbrm n Pej sht vrar avokati Ibish Hoti. Persona t panjohur e kan qlluar me arm zjarri avokatin Hoti rreth 20.00 para shtpis s tij n Pej.
  -------------------------

  Deri kur keshtu?
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 16. #156
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Vrassi i Vlora Berbatit dnohet vetm me 13 vjet heqjeje lirie
  kosovapress

  Pej, 13 nntor (Kosovapress) Time: 11:10

  Gjykata e Qarkut n Pej ka dnuar m 13 vjet heqjeje lirie, ish-policin egjiptias, pr vrasjen e prkthyeses s tij, Vlora Berbati, dhe pr vjedhje t revols n vendin e puns n Burim, me t ciln edhe e ka vrar viktimen.

  Gjat seancs s fundit gjygjsore ndaj t akuzuarit, Sherif Abd Elaziz, pr vrasje t prkthyeses 23 vjeare, Vlora Berbati, n leximin e akuzs prfundimtare sht br ndryshim nga akuza e mparshme, ku polici ndrkombtar sht shpallur vrass pa paramendim, pr t cilin krim i shqiptohen 12 vjet burgim.

  Po ashtu, n akuz ai shpallet fajtor edhe pr vjedhje t revols n vendin e puns n Burim, pr t ciln vepr sht dnuar me 2 vjet burgim. Ish-polici, Sherif Abd Elaziz, do t vuaj gjithsej 13 vjet heqjeje lirie.

  M shqiptimin e dnimt ndaj vrassit nuk jan pajtuar prindrit e Vlors, t cilt e kan quajtur t dshtuar kt proces gjygjsor.

  Po ashtu me leximin e akuzs prfundimtare dhe me dnimin e shqiptuar nuk sht pajtuar as avokati i familjes Berbati, Tom Gashi.

 17. #157
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Postuar m par nga Redi
  Si ka mundesi qe vriten vetem aktiviste, kryetare, anetare apo simpatizante te LDK-se?????


  A ma shpjegon kush?
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Redi
  Po te pyes ty dhe antaret tjer ma te vjeter qe jan ne ket forum,si ka mundesi qe te interesoheni vetem per shqiptaret e vrar per fat te keq vetem te nji partije apo vetem te nji krahu?

  sa e sa her i shprehet brengosjet e juaja qe mendoi qe jan me vend dhe beni pyetje se kush i vrau kete ate etj.

  po si nuk e pat te rruges njiherit te pyetni ose te shkruani se kush i vrau:

  Jusuf dhe Bardhosh Gervallen

  Kadri Zeken

  Rexhep Malen

  Nuhi Berishen

  Afrim Zhitin

  Fahri Fazlin

  Nebih dhe Tahir Mehen etj.

  Kur ne shqiptaret e dim se i vran Puntoret e UDB-es e KOS-it
  Ku per fat te keq puntor te ketyre sherbimeve famkeqe kan qen edhe disa shqiptar ose shqipfolsa.

  Perse nuk bate pyetje kurr perse psh. rugova e angazhoi per shef te siguris se ti personale nji njeri te dyshimt qe i kryejti vrasjet per disa te larteshenuar Tahir Zemen nji puntor te KOS-it
  (kontra obaveshtena slluzhba) pra ne sherbimin e kunder zbulimit qe vepronte ne kuader te armates jugosllave.

  per ket keni pas raste te lexoni ne shtypin kosovar dhe shqiptar per se heshteni dhe nuk beni edhe ju forumistat pyetje.

  Vall ndoshta nuk i dini se kush kan qen keta Deshmor te kombit apo nuk kan qen ne partin e juaj qe e adhuroni a qka eshte ne pyetje.

  Agim Doqi te gjithve te tjerve partiakve te ldk-se te vrar u kishte thur vargje dhe vjersha per keta trima nuk pash kund nji fjal e as nji vjersh nese ka shkrue le te me fal se nuk i kam pa.

  Une kam besim te plot se nji dite do te lirohemi me te vertet,dhe ne kosove do te gjykoin gjygjetaret shqiptar dhe jo si sot prej bangladeshi e burundi e dreqi e i biri ,dhe do te dalin shum gjera ne shesh qe sot po i heshtin dhe do te pergjigjen per keto vrasje dhe shume te tjera qe si kam cek.

 18. #158
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  35
  Postime
  1,176
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  e mbeshtet plotesisht mendimin e llapit. dhe me vjen keq qe disa persona jane aq shume te burgosur nga idete e disa populisteve dhe propaganda qe bejne fatos nano, sali berisha, ibraim rugova, hashim thaci dhe vartes se tyre, sa qe mohojne luften e kundershtarve te ideve te tyre me gjak gjak shqiptari .
  PAUCA SED MATURA

 19. #159
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N Gjakov,mbrm n qendr t qytetit,mizorisht vritet ish-ushtari i UK-s Shprblim Gjini ,22 vjeqar.
  --------------------------------------------

  Dhe si zakonishte kur vriten luftaret e liris presidenti i kosoves hesht!!!

 20. #160
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  22_nntor, 2002 Dje kundr UK-s dshmoi Vesel Muriqi, elsi alias Veselin Todoroviq
  kosovapress

  Prishtin, 22 nntor (Kosovapress) Time: 11:21

  Dje, n Gjykatn e Qarkut n Prishtin, n procesin gjyqsor kundr pes t arrestuarve dukagjinas, ish-pjestar t Ushtris lirimtar t Kosovs dhe epror t lart t TMK-s, n seancn e gjasht t radhs ka vazhduar marrja n pyetje e dshmitarit Vesel Muriqi, apo, si sht quajtur ndryshe, elsi kryesor i ktij procesi, pasi q dshmitart e mparshm kan dshmuar n baz t informative dhe porosive q u ka dhn Muriqi nga Rozhaja.

  Interesimi pr ta prcjellur kt seanc gjyqsore dallonte nga ai i seancave t tjera, pasi q n t u mor n pyetje aktori kreyesor i ktij procesi gjyqsor, Vesel Muriqi (apo si sht evidentuar nga mediat lokale, sipas emrit dhe nnshtetsis q ai e kishte n t kaluarn, Veselin Todoroviq, nisur nga libri amz n t cilin sht regjistruar me kt emr dhe mbiemr - Todoroviq sht mbiemri i vajzris s nns s tij, Bozhana Todoroviq). Dshmia ka vazhduar prgjat tr dits, ku Muriqit iu shtruan pyetje t shumta nga trupi gjykues, lidhur me deklaratn e tij t mparshme kundr pes lirimtarve dukagjinas.

  Ai foli pr kohn kur ka qen ushtar, si theksoi, i ushtris s Tahir Zemajt, n Shqipri dhe Rozhaj, pastaj u prqndrua n ngjarjen e rrmbimit, si thuhet n aktakuzn e prokurorit Niasules, ku ai dhe katr viktimat jan marrur nga ushtart e Ushtris lirimtare t Kosovs. Na jan afruar Bek Zekaj, Ramush Ahmetaj, Ahmet Elshani dhe katr ushtar t tjer, na kan thn duhet t shkojm n shtab, ka thn Muriqi, duke shtuar se t akuzuarit na prcolln me dy automjete. Ata na kan drguar n lokalet e firms Dukagjini, dhe nga atje n fshatin Ratisht. N kt fashat, Muriqi ka pohuar se jan keqtrajtuar nga Dauti (pa theksuar mbiemrin) dhe Togeri, aty jan ndar dhe, sipas tij, jan drguar pr likuidim. Kurse pr vete thot se un, kur me erdhi radha t m marrin, kur m hypn n veturn e tyre, rrugs ai sht prishur. Dhe aty kam arritur t iki, t shptoj, pa dhn shpjegime se si ka shptuar.

  E tr dshmia e tij u prcoll me pasaktsi t shumta, duke mos dhn prgjigje t sakta dhe t qarta pr gjrat q u interesonin trupit gjykues, por, si shihej, ky aktor i porositur, kishte harruar ta luaj rolin ashtu si e kan msuar, q t jet sa m i bindur pr trupin gjykues kundr lirimtarve.

  Edhe nj gj mbeti enigm, e cila sht trumbetuar si nga dshmitart e mparshm ashtu edhe nga ai gjat dhnies s deklarats n hetuesi, nuk u msua se kush ia kishte thyer dhmbt dhshmitarit els.

  Dshmia e Vesel Muriqit vazhdon edhe sot (e premte).
  ------------------------------------------------------------------------------------Ja se kush po deshmon kunder lirimtarve ushtari i tahir zemes me dy emra!!!!!!!!

Faqja 8 prej 19 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2062
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 4. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
 5. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 11:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •