Close
Faqja 18 prej 19 FillimFillim ... 816171819 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 379
 1. #341
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Presidenti Rugova dnon aktin kriminal n Pej

  Prishtin, 16 prill - Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova ka dnuar sot aktin kriminal q ndodhi t hnn n rrethinn e Pejs, kur u vran Ilir Selimaj dhe Feride Selimaj, dhe u plagosn tre antar t tjer t familjes.

  N deklaratn e Presidentit Rugova thuhet:
  "E dnojm ashpr aktin kriminal t dits s hn, q n esenc sht akt i drejtuar jo vetm kundr pjestarve t familjes Selimaj por edhe kundr rendit demokratik, siguris, dhe sundimit t ligjit n Kosov".

  "Ky akt i shmtuar kriminal, q nuk kurseu as fmij e gra, sht prpjekje pr t penguar vendosjen e rendit dhe t ligjit si dhe progresin e gjithanshm n Kosov".

  "Krkojm nga organet e hetuesis dhe qytetart q t bjn mos q kryesit e ktij krimi t gjinden sa m par dhe t vihen para drejtsis", tuhet n fund t deklarats s presidentit Rugova.

  KIC
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 2. #342
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Identifikohet njri nga aktert e vrasjes n Nabrgjan


  Sipas pohimeve t komandantit rajonal t policis s UNMIK-ut n Pej, tashm sht identifikuar njri nga pjesmarrsit e vrasjes s dyfisht n Nabrgjan t Pejs. Ky sht Adem Elshani i lindur m 1974, me vendbanim n Pej. Policia u ka br thirrje qytetarve q, pr do informacion q kan lidhur me vendodhjen e tij, ta njoftojn policin, qoft edhe me kusht anonimiteti t plot. (RTK)


  mani

 3. #343
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Pse jeta e perditeshme ne Kosove edhe 4 vjet mbas ikjes se Serbise ka probleme si keto me poshte:

  -----

  Feler thot se jan identifikuar dy persona t dyshuar pr minimin e urs hekurudhore

  Mitrovic, 17 prill 2003 - Komesari i policis ndrkombtare n Kosov Shtefan Feler ka br t ditur se jan identifikuar dy persona t dyshuar pr rastin e minimit t urs hekurudhore n afrsi t Leposaviqit, mdrkaq tre t tjer jan ndalur nga policia. Ai e bri kt prononcim gjat nj vizite q me kryeadministratorin e Kosovs Mihael Shtajner i bri dje Mitrovics.

  -------
  AAK dnon ashpr aktin kriminal n Nabrgjan t Pejs

  Prishtin, 17 prill 2003 - Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs dnon ashpr aktin kriminal q ndodhi n afrsi t Nabrgjanit, n komunn e Pejs, ku u vran Ilir dhe Feride Selimaj dhe u plagosn tre t tjer, n mesin e t cilve edhe dy fmij.

  Ky akt makabr, thuhet n nj komnuikat t AAK-s, sht vazhdimsi e akteve t tjera, t ngjashme, t cilat jan duke shrbyer pr destabilizimin e prgjithshm t Kosovs dhe, n veanti, pr t krijuar ndjenjn e pasiguris pr jet te qytetart e Kosovs.

  Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs i siguron qytetart e Kosovs se politika e saj do t jet, si gjithher, e pamshirshme ndaj kriminelve t fardolloji qofshin ata dhe do t jet deri n fund e prkushtuar pr krijimin e shtetit demokratik e ligjor t Kosovs.  ---

  Policia ka identifikuar Adem Elshanin si nj nga pjesmarrsit n vrasjen e dyfisht afr Pejs

  Pej, 17 prill 2003 - Sipas komandantit rajonal t policis s UNMIK-ut n Pej, tashm sht identifikuar njri nga pjesmarrsit e vrasjes s dyfisht n Nabrgjan t Pejs.

  Ky sht Adem Elshani (1974) nga Peja dhe policia u ka br thirrje qytetarve q do informacion q kan pr vendodhjen e tij ta njoftojn policin, qoft edhe me kusht anonimiteti.

  Komandanti i policis rajonale Bob Riards ka deklaruar se i dyshuari ka nj t kaluar kriminale.

  Riards ka shtuar se ekziston mundsia q persona t njjt t ken vrar edhe Tahir Zemajn, pasi q t dy viktimat (Tahir Zemaj dhe Ilir Selimaj) kan qen dshmitar n procesin gjyqsor kundr "Grupit t Dukagjinit".

  -------


  Pranvera Berisha sht arrestuar dhe ndodhet n burgun e Mitrovics

  Prishtin, 17 prill 2003 - Sipas deklarats s Merisha Gashit - Berishs, t dhn n zyrn e KMDLNJ-s n Prishtin, motra e saj Pranvera Musli Berisha (1978) nga Prishtina, studente, pas prfoljes s emrit t vllait t saj, Islam Berishs si njri ndr t vrart gjat minimit t urs n Zvean (t dhn n web faqen e AKSH-s) sht nisur m 14 prill n drejtim t Mitrovics pr t krkuar vllain e saj.

  N ort e mbrmjes s 14 prillit Pranvera sht arrestuar nga policia dhe momentalisht ende gjendet n paraburgim n burgun e Mitrovics, prej nga sht lajmruar me telefon. Motra e saj, Merisha, ka deklaruar se n shtpi nuk e din se Pranvera ka shkuar n Mitrovic m 14 prill, por theksojn se ajo nuk sht n gjendje t mir shndetsore.

  Ndrkoh, m 15 prill, ushtart e KFOR-it dhe polict, pr 4 or rresht, kan bastisur shtpin e familjes Berisha n lagjen Kalabria (ish-Emshiri) n Prishtin, me rast jan marr gjsende t ndryshme: fotografi (nj pjes e tyre jan kthyer), disa shnime, fletore, kaseta dhe nj kompjuter Llaptop.

  Gjithashtu, antart e familjes Berisha jan marr n pyetje nga KFOR-i dhe policia. Ndrsa, nga vllai i Islamit, Bajram Berisha, sht marr gjaku pr identifikimin e mundshm t vllait t tij, thuhet n nj njoftim t KMDLNJ-s.

  ----
  ..
  Presidenti Rugova dnon aktin terrorist afr Zveanit

  Prishtin, 17 prill 2003 - Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova e ka quajtur sot dmtimin e urs hekurudhore afr Zveanit akt terrorist t drejtuar kundr stabilitetit n Kosov.

  N deklaratn e Presidentit Rugova thuhet:

  "E dnojm ashpr aktin terrorist q u krye me shprthim eksplozivi mbi urn hekurudhore afr Zveanit.

  Ky akt drejtohet kundr stabilitetit dhe progresit t prgjithshm n Kosov".

  "Presim nga autoritetet pr zbatim t ligjit q t hetojn rastin dhe t sjellin ata q jan prgjegjs pr kt akt para drejtsis".

  -------


  Prishtin, 17 prill 2003 - Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner ka publikuar sot nj akt administrativ me an t t cilit Armatn Kombtare Shqiptare (AKSH), e cila mori prsipr shkatrrimin e urs hekurudhre n 12 prll afr Zveanit, e shpall organizat terroriste.

  N aktin e publikuar thuhet se materiali propagandistik dhe faqja e AKSH-s ( www.aksh.org ) n internet manifestojn qart sunimin e saj q objektivat t'i arrij prmes forcs dhe dhuns.

  N baz t rregulloreve t UNMIK-ut pr terrorizmin kjo organizat shpallet terroriste, thuhet n aktin q e publikoi sot Shtajner.

  --------


  marre nga trepca. net

 4. #344
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Haradinaj i shpreh ngushllime familjes, e cila e akuzon se ka urdhruar vrasjen

  Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, drejt t cilit nga ana e familjes Selimaj sht br me gisht se qndron pas vrasjes s dyfisht dhe plagosjes s trefisht t antarve t familjes s tyre, t hnn pasdite n Osuj t Kelmendit (ish- Nabrgjan) t Pejs, ka dnuar kt akt t mrkurn.

  Haradinaj, vetm nj dit pas vrasjes q u krye t hnn pasdite nga persona t armatosur dhe tash pr tash t panjohur, ishte prmendur nga i ati i Ilir Selimajt, njrit nga viktimat, se ka gisht n kt vrasje, pasi i ndjeri kishte dshmuar koh m par n nj proces gjyqsor kundr vllait t Haradinajt, Dautit dhe disa ish-luftarve t tjer t UK-s t njohur si Grupi i Dukagjinit. AAK-ja dnon ashpr aktin kriminal t ndodhur n afrsi t Nabrgjanit, n Komunn e Pejs, ku u vran Ilir dhe Feride Selimaj dhe u plagosn tre t tjer, n mesin e t cilve edhe dy fmij, thuhet n komunikatn e ksaj partie t nnshkruar nga Haradinaj, derisa i shpreh ngushllimet m t sinqerta familjes s t vrarve dhe, njkohsisht, u dshiron shrim sa m t shpejt t plagosurve.

  Haradinaj ishte akuzuar edhe pr vrasjen e Tahir Zemajt, dshmitarit tjetr nga ky proces

  Haradinaj nprmjet ksaj komunikate ka ftuar institucionet e Kosovs dhe, veanrisht, mekanizmat prgjegjs pr rend dhe siguri, q t angazhohen fuqimisht n zbulimin kryesve t ktij dhe krimeve t tjera dhe nxjerrjen e tyre para drejtsis.

  Ndrsa qytetart e Kosovs i ka siguruar se politika e saj do t jet, si gjithher, e pamshirshme ndaj kriminelve t fardolloji qofshin ata dhe do t jet deri n fund e prkushtuar pr krijimin e shtetit demokratik e ligjor t Kosovs.

  Lideri i AAK-s n kt komunikat, nuk ka theksuar fare akuzat q i jan br atij nga familjart e t vrarve. Babai i Ilirit t vrar, Brahimi, sht shprehur pr Kohn ditore, se i biri i tij sht vrar me urdhr t Haradinajt, ndrsa q aktin sipas tij e kan kryer disa ishepror t UK-s, nn komandn e t cilve kishte qen Iliri gjat veprimtaris s tij ushtarake n ZO t Dukagjinit. Iliri, (23) n procesin gjyqsor kundr t ashtuquajturit Grupi i Dukagjinit, q ka prfunduar koh m par, ka qen njri nga dshmitart ky q t akuzuarit t shpallen fajtor pr vrasje dhe torturim t ish-bashklufttarve t tyre.

  Haradinaj, akuza t njjta jozyrtare kishte marr edhe pas vrasjes s dshmitarit tjetr nga ky proces gjyqsor ish-eprorit t UK-s, Tahir Zemajt, t vrar n janar t ktij viti bashk me t birin Enisin dhe kushririn Hasanin.

  N nj intervist pr Kohn ditore, ndrkaq Haradinaj kishte mohuar kto akuza, bashk me motivet pr hasmri me Zemajn, pasi sipas tij, dshmia e Zemajt nuk kishte dmtuar fare vllain e tij Dautin, por prkundrazi e kishte ndihmuar at.

  Koha
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #345
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime

  Kush e vrau Luftetarin Ilir ?

  Arb, Mani dhe Drenica.. ju jeni zeri i Kosoves..

  Kosova pa zerin tuaj e shokve tuaj.. pa zerin e fuqishem te protestes do te perfundoje ne nje Roberi te tmerrshme..

  Ju uroj cdo te mire..

  --------

  Ja cfare shkruan atdhetari fjale zjarrte Besim Krasniqi..

  -------

  17.04.2003 - Trepca.net

  VRAHET DSHMITARI I CILI DSHMOI KUNDR "GRUPIT T DUKAGJINIT"

  KUSH E VRAU ISH-USHTARIN E UK-s ILIR SELIMAJN?
  Sulmet e njpasnjshme ndaj dshmitarit kryesor Vesel Muriqit, pastaj vrasja e kolonel Tahir Zemaj n prit menjher pas dnimit t "Grupit t Dukagjinit" ishte nj "prgjigje" e shpejt e "Togerit" dhn Vesel Muriqit dhe kolonelit Tahir Zemaj, t cilt po ashtu dshmuan mbi vrasjen e katr ushtarve t tij t Brigads "Mrgimi", duke i ndihmuar daljes n drit t s vrtets, t ciln "Togeri" me shokt e tij u munduan t'a fshehin.

  Prandaj, nuk sht e vshtir t dihen shkaqet dhe arsyet e vrasjes edhe t ish-ushtarit t UK-s Ilir Selimaj dhe nuk sht aspak e vshtir t dihet se ku duhet t krkohen vrassit e tij, sepse sht e njjta dor sulmoi Vesel Muriqin dhe vrau kolonelin Tahir Zemaj, e cila e vrau edhe dshmitarin e gjall Ilir Selimajn.

  17 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

  Emri i ish-ushtarit t UK-s i Brigads 136 "Rugova" Ilir Selimaj i vrar dje n prit, pr opinionin ton nuk ishte emr i panjohur, sepse emri i tij njihej pr dshmin e tij n procesin gjyqsor kundr "Grupit t Dukagjinit", pasiq si dihet Ilir Selimaj gjat lufts ishte edhe pjestar i njsitit special "Shqiponjat e zeza" t udhhequr nga Idriz Balaj "Togeri", tashm i dnuar me 15 vite burg pr vrasjen e katr ushtarve t kolonelit Tahir Zemaj.

  Vrasja e Ilir Selimajt (me origjin nga fshati Haxhaj i Rugovs) e ka tronditur mbar rajonin e Rugovs dhe t Rrafshit t Dukagjinit, dhe padyshim se kjo vrasje sht me prapavij politike, sidomos kur kemi parasysh rolin e dshmitarit i cili dshmoi t vrtetn e rastit t kidnapimit dhe vrasjes s katr ushtarve t FARKU-ut, si dhe kur kemi parasysh deklaratat e "Togerit" dhn mediave majtiste se do "t ndiqen dhe do t vriten t gjith ata q ishin dshmitar apo n nj far mnyre kontribuan n dnimit e "Grupit t Dukagjinit"".

  Kjo vrasje kriminale bhet edhe m e rnd kur kihet parasysh se Ilir Selimaj nuk ishte vetm n momentin e vrasjes n makin, por bashk me t ishin edhe familjart e tij dhe dy fmij t xhaxhait t tij.
  Sulmet e njpasnjshme ndaj dshmitarit kryesor Vesel Muriqit, pastaj vrasja e kolonel Tahir Zemaj n prit menjher pas dnimit t "Grupit t Dukagjinit" ishte nj "prgjigje" e shpejt e "Togerit" dhn Vesel Muriqit dhe kolonelit Tahir Zemaj, t cilt poashtu dshmuan mbi vrasjen e katr ushtarve t tij t Brigads "Mrgimi", duke i ndihmuar daljes n drit t s vrtets, t ciln "Togeri" me shokt e tij u munduan t'a fshehin. Prandaj, nuk sht e vshtir t dihen shkaqet dhe arsyet e vrasjes edhe t ish-ushtarit t UK-s Ilir Selimaj dhe nuk sht aspak e vshtir t dihet se ku duhet t krkohen vrassit e tij, sepse sht e njjta dor sulmoi Vesel Muriqin dhe vrau kolonelin Tahir Zemaj, e cila e vrau edhe dshmitarin e gjall Ilir Selimajn.

  Duke marr pr baz vrasjet e lartprmendura si dhe vrasjen e fundit t ish-ushtarit t UK-s Ilir Selimajt, shihet hapur se dshmitart e proceseve gjyqsore kundr elementeve kriminale t paslufts nuk kan kurfar sigurie, gj q po e vshtirson edhe mbajtjen e proceseve tjera gjyqsore si dhe zbulimin vrassve t Smajl Hajdarajt, Tahir Zemajt si dhe t shum vrasjeve tjera politike q ndodhn n periudhn e paslufts.

  Pr kt pasiguri prgjegjsin e mbajn organet e siguris vendore dhe ndrkombtare, vemas kur dihet se n Kosov veprojn akoma grupe ekstremiste me maska dhe pa maska, dhe se do qytetar i lir i Kosovs e sidomos dshmitart jan vazhdimisht t rrezikuar, sikurse q tregon edhe rasti i vrasjes s Ilir Selimajt.

  Shtrohen pyetjet:

  Deri kur do t vriten ata q luftuan pr lirimin e Kosovs?

  Deri kur do t tentohet t fshehet realiteti mbi luftn lirimtare n Kosov?

  Deri kur do t derdhet gjaku i rinis shqiptare nga dora e (anti)shqiptarve?

  Deri kur do t lejohet t mbijetoj krimi politik n Kosov?

  Ish-ushtari i UK-s Ilir Selimaj u vra vetm pse dshmoi kundr "Grupit t Dukagjinit"; u vra n shenj hakmarrjeje pr sineritetin e tij; u vra sepse nuk doli n mbrojtje t krimit politik!


  --------------------trepca.net--------------------------------------  Albo...mblidhi ato temat per vrasjet ne Kosove ketu meqe eshte rasti me i fresket por jo i fundit ..  ..Pra "togeri" po vret dhe nga biruca..

  IDRIZ BALAJ (togeri) .. Ky emer do te mbetet ne Histori ashtu si Sali Veseli ..Jaho Salihi etj etj Kriminele gjak-pires..

  Nje i vet quajtur Toger pergjak Kosoven dhe Kosova hesht.
  Haradinajt, kjo cerdhe banditesh, e pa ngopur ne varre Shqiptaresh, deri kur do sundoje PEJEN, DECANIN e GJAKOVEN?

  Mahmut Bakalli ne se i ka mbetur ndonje fije burrerie duhet te denoncoje "miqte" e tije katundare urgjentisht ne se nuk do te futet ne listen e Pisave te ketij Kombi...

  Cdo dite vegjetimi ne Partine-Bande te Haradin-Lumajt eshte faqe e zeze per cilindo shqiptar te atyre aneve..

  Nuk mjafton mos-dhenia e Votes Ramush-Nasim-Haradinave.. jo nuk mjafton..

  Atyre u duhet treguar Grushti...

  Ndryshe Pol Poti dhe Pol Potizmi nuk eshte me legjend makabre e Kamboxhias por realitet Kosovar i ulur kembekryq nga Decani deri ne Parlament te Prishtines..

 6. #346
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Trepca.net Lajmet

  Pej, 16 prill 2003 - Policia rajonale e Pejs ka deklaruar se gjendja shndetsore e Dem Selimaj dhe e fmijs Kushtrimit 4-vjear edhe mtutje sht e rnd.

  Por, drejtori i Qendrs spitalore t Pejs, Isak Kaliani ka deklaruar se gjendja shndetsore e t plagosurit Dem Selimaj n incidentin e fundit, q ndodhi n afrsi t Nabrxhanit t Pejes, sht jasht rrezikut pr jet. Dr. Kaliani thot se Dema ka humbur shum gjak, pasi q sht vonuar transfeimi i tij n spital.

  ---------------

  Zoti e Mjeket e shpetofshin Kushtrimine vogel...

  Nuk mundet Toka e Kosoves te pranoje kte femi te vogel.
  Ai duhet te rritet per Kosoven e te behet nje Burre i madh si Simbol i heroit te vogel qe po lufton me vdekjen qe mbjellin plumbat e bandave enveriste.

  Turp per RAMUSh HARADININ e krokodilat e tije qe fshihen ferrave..

  Me krime e filloi Ramushi "luften" ..me krime po e nxin dhe Paqen qe solli NATO..  C'jane keta perbindesha??

  Banda e ruan familjen qe e ka porosi per ta zhdukur nga Pusulla qe ka derguar Togeri ose Luma. E ruajne gjithe diten e e presin kur familja kthehet ne Shtepi. Ata me ore te tera aty ne Pusi te strukur si bisha bejne gati kallashet. E dine qe ne makine ka dhe femije e vajza por porosia eshte e qarte... Zhdukini te gjithe.. Ska meshire as per femijet.. u ka thene Padroni me Armani qe bertet ne Parlament per toleranc e Demokraci..
  Bishat presin.. Aty ku do kalojne Familja e Ilirit drejtohen grykat e kallashit dhe ne erresire vezullon thesi me Euro-dollare qe padroni miliarder u ka premtuar Adem Elshanit me shoke..

  Zeri i femijes nuk i prek zemrat e Bandes.. as zemrat e "intelektualve" tone nga Kosova heroike qe i falen bustit te Stalinit.
  Ata heshtin.. ata gezojne qe femija i vogel mori plumba ne trupin e tije te njome..

  E keta do bejne Kosov?

  Joo kurre.

  Fjaleve te tyre te bukura u doli boja..

  Shpirt zinjte po e mbysin Kosoven..

  ....

 7. #347
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,183
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  EKSKLUZIVE: Policia e UNMIK-ut ka br skandal t madh me fushatn ndaj Adem Elshanit, vllau i Virgjil Elshanit, q u
  ekzekutua pas lufts nga nj band kriminale

  ELSHANI: Un nuk jam vrassi

  - kshtu deklaron Adem Elshani, n nj intervist ekskluzive pr gazetn "Epoka e re". Adem Elshani nuk ka lidhje me vrasjen e Selimajve. Ditn e vrasjes
  ka qen n Gjermanin e Michael Steinerit!


  Pej, 18 prill / Pas moratoriumit t
  Hashim Thait, q nga dita e djeshme,
  Adem Elshani, i lindur n fshatin Ozdrim t
  Pejs, n vitin 1974, sht njeriu m i prfolur
  nga mediat e Kosovs. Por, ky edhe
  nga policia e UNMIK-ut.
  Policia hetuese e rajonit t Pejs, pas disa
  informatave q kishin marr nga persona
  ende t panjohur pr opinionin, kishin
  shpallur person n krkim Adem Elshanin.
  Me buj e poter fotografia e tij u shprnda
  an e katr an t vendit. Adem Ekshani,
  prndryshe sht pjestar i nj familje t
  njohur n kt an t Pejs pr ndihmesn
  e madhe q i kishte dhn lufts s fundit n
  Kosov.
  Policia ka qen brutale
  Babai i Ademit, bashk me antart e tjer
  t familjes ndiheshin t shqetsuar, por edhe
  t friksuar se ndonj e keqe mund t'i ndodhte
  djalit t tyre dhe antarve t tjer t
  familjes, pas lajmit sensacional t policis, se
  i dyshuari kryesor pr vrasjen e dits s
  hn kundr familjes Selimaj ishte djali i
  tyre, Adem Elshani.
  Isuf Elshani, babi i Ademit, thot se "Policia
  e UNMIK-ut po ma vret familjen me dorn e
  vet. Ai thot m tutje se kjo polici po
  vepron bash si gazeta "Bota e Sot", e cila
  shpall vrass e fajtor knd t'ia ka qejfi.
  Policia ndrkombtare n Kosov duhet ta
  ket parasysh se ktu i thon Kosov, edhe
  njollat q t mvishen vshtir sht pr t'u
  hequr. Prpos ksaj, vazhdon Isuf Elshani, a
  thua kush do t ket besim tek kjo polici pr
  t dhn nj informacion t sinqert, ku
  njerzit direkt paragjykohen dhe dnohen e
  shpallen si vrass prpara publikut.
  Un do ta padis kt polici dhe grupin hetimor
  prpara organeve t drejtsis", thot i
  dshpruar thell babai i Adem Elshanit,
  Isufi.
  Q nga 12 shkurti jam jasht Kosovs
  N nj intervist t gjat me t akuzuarin pr
  vrasjen e rend n Nabrgjan t Pejs, gjejm
  nj alibi t fort. Adem Elshani shpjegon
  alibin e tij n kt mnyr:
  M datn 12 shkurt, un, i ulur pran Baton
  Haxhiut, kam udhtuar me aeroplan n
  relacionin Prishtin-Duzeldorf. Q nga ajo
  dit un jetoj n nj qytet t njohur t
  Gjermanis, ku pr dshmitar kam shum
  shqiptar dhe shum gjerman, thot
  Ademi. Lajmi se un qndroj mbrapa vrasjes
  s Ilirit, ishte jashtzakonisht shum
  shokant pr mua. Un nuk e kam br nj
  vepr t till, sepse un nuk jam raket
  amerikane e cila funksionon me ndonj
  telekomand nga shteti gjerman, ku n nj
  distanc mijra kilometra t kem pasur
  mundsi t vras njerz n periferi t Pejs.
  Adem Elshani thot se policia e UNMIK-ut
  nuk sht mir t veproj n kt mnyr,
  sepse kjo on deri tek vllavrasja shqiptare
  fare leht. Mua m shte rrezikuar jeta ime
  dhe e bashkshortes sime, si dhe vajzs q e
  kam n Kosov.
  sht e vrtet se ne kemi qen t sulmuar
  disa her nga Ilir Selimaj dhe shokt e tij,
  pr ka policia ndrkombtare ka qen e
  njoftuar. Ilir Selmani bashk me grupin e tij
  m kan vn mina prfundi veturs sime,
  pastaj m kan gjuajtur, pastaj ma kan
  vrar vllain e dashur Virgjilin, n prit,
  prmes njerzve t paguar nga Shqipria
  dhe, pr asnjrn prej ktyre veprave kush
  nuk sht akuzuar.
  Un, vazhdon Adem Elshani, kam pasur
  fakte t pakontestueshme se ky grup ka qndruar
  edhe mbrapa sulmit ndaj Avni Elezit,
  njrit nga lufttart m t njohur t
  Dukagjinit.
  Ditn e vrasjs isha n Hamburg
  Kur e pyesim Adem Elshanin se a ka alibi
  rreth dits s vrasjes, ai thot se ka qen n
  Hamburg. Kt mund ta dshmojn shum
  njerz. Madje-madje ai thot se ka qen n
  lidhje t prhershme me policin e UNMIKut
  rreth hetimeve q po kryheshin rreth
  shum vrasjeve n rajonin e Rrafshit t
  Dukagjinit. Policia e UNMIK-ut, thot
  Ademi, n vend q t jet e interesuar pr
  zbulimin e krimeve n kt an, ata na
  thon q t bashkpunojm me ta, pa precizuar
  se pr ka sht fjala.
  Ilir Selimaj, vazhdon Ademi, vet sht
  paraqitur n polici dhe ka deponuar emrat e
  shum shokve t tij, t cilt e kan krcnuar
  me vrasje pas gjoja dshmis jo bash
  t mir n gjyqin kundr "grupit t
  Dukagjinit" (Dshmia e Ilirit t ndjer nuk
  ishte prputhur n shum vende me at t
  Vesel Muriqit- kujto situatn rreth kallanjikovit
  etj.). Kjo polici nuk ka ndrmarr
  asgj pr ta mbrojtur at njeri.
  Policia e UNMIK-ut shum amatere
  Po t prcjellsh me shum vmendje
  punn e policis ndrkombtare rreth rastit
  t vrasjes s fundit, del se kjo polici po e ka
  t vshtir ta gjej veten, pasi q metodat e
  puns s saj jo vetm q jan joprofesionale,
  po ato edhe t bjn pr t dyshuar se
  kjo polici mendon seriozisht n zbulimin e
  krimit n Kosov.
  Si guxon p.sh. kjo polici t thot se Adem
  Elshani ka nj t kaluar kriminale, kur ai
  kurr s'ka qen i dnuar m par. Si mund
  t ket qen kriminel nj njeri, i cili q nga
  fillimi i vitit 2001 ka bartur me leje revolen e
  dhn nga UNMIK-u.
  A mos vall policia e UNMIK-ut po pret nga
  ata q i bartin revolet me leje q n imagjinatn
  e tyre t krijojn dshmi t rrejshme?
  Si ka mundsi q policia e UNMIK-ut t bj
  kaq shum zhurm rreth nj njeriu, pr t
  cilin vetm dyshimet ekzistojn, mirpo hetuesi
  kryesor e ka ditur q nga e mrkura se
  ku ndodhej Adem Elshani?
  Gjat bastisjes s shtpis, gruaja e Adem
  Elshanit ka spjeguar se ku ndodhet burri i
  saj, ku sipas shnimeve tona ka ndodhur
  edhe nj bised telefonike n mes Adem
  Elshanit dhe nj polici amerikan i cili pr
  momentin sht duke i udhhequr hetimet.
  Ne nuk po e publikojm numrin e telefonit
  me t cilin u bn kontaktet, jo pse nuk kemi
  t drejt, mirpo dshirojm t jemi korrekt
  n punn ton profesionale dhe nuk duam
  t veprojm sikurse policia e UNMIK-ut e
  cila dje ka botuar dhe shprndar fotografit
  e Adem Elshanit, pa menduar mir n pasojat
  e rnda q mund t'i ket ai si person, por
  edhe familja e tij.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #348
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Besim Krasniqi shkruan:

  ------------

  20.04.2003 - Trepca.net
  N KOSOVN ME LIRI T PRGJYSMUAR

  DEMOKRATT E KOSOVS GJENDEN NN "APARTEIDIN" E MASKAVE EKSTREMISTE!
  Aparteidi enveristo-komunist ndaj demokratve t Kosovs nuk sht vetm nj padrejtsi sociale apo materiale, por kjo sht nj padrejtsi e cila prek n nderin njerzor t tyre, e cila i sht e garantuar do qytetari t bots. Se sht m se e vrtet se Demokratt e Kosovs jan duke vuajtur nn diskriminim dhe ashprsin e veprimeve kriminale t klaneve t maskuara dhe t pamaskuara, regojn vrasjet politike ndaj veprimtarve t partis m t madhe demokratike n Kosov "Lidhjes Demokratike t Kosovs" dhe ndaj prkrahsve t ksaj partie me orientime t qarta demokratike.

  20 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

  N qoft se dikush n Kosov mendon se aparteidi dhe diskriminimi jan dukuri q mund t'i hasim vetm n Afrikn e jugut, padyshim se me kt rast harron Kosovn. Termi zyrtar "aparteid" nnkupton diskriminimin i qytetarve n baz t prkatsis nacionale dhe t ngjyrs s lkurs, ndrsa n Kosov aparteidi bhet ndaj prkatsis politike e ideologjike, sepse n Kosovn e paslufts demokratt dhe nacionalistt respektivisht antikomunistt shqiptar t Kosovs q nga periudha e paslufts e kndej jan diskriminuar n baza idelogjike, n baz t bindjeve politike dhe t prkatsis partike, dhe pr kto shtje ata jan ndshkuar nga individ dhe grupe kriminale me orientime staliniste-enveriste-titiste n format m t ashpra q kan shkuar deri te vrasja dhe djegia makabre e kufoms.

  N Kosovn e paslufts pozita e individve dhe grupimeve politike me orientime t djathta demokratike dhe prkrahse t politiks s SHBA-s sht tepr e vshtirsuar n do sfer t jets, sepse krimet politike, ekonomike, korrupsioni, prostitucioni etj. udhhiqen nga disa prfitues t lufts lirimtare n Kosov, n t ciln luft si dihet tashm ishte pjesa e madhe e qytetarve t Kosovs me orientime t djathta kombtare. Dhe mu ato klane politike q Kosovn e shohin si terren shum t prshtatshm pr t br "karrier politike" qoft edhe me eliminimin fizik t kundrshtarve t tyre politik, kan "legalizuar" veprimtarin e maskave ekstremiste npr disa rajone t Kosovs, t cilat maska kan futur frik dhe pasiguri tek qytetart shqiptar q e ndjejn veten dhe veprojn si demokrat dhe nacionalist t moderuar.

  Aparteidi enveristo-komunist ndaj demokratve t Kosovs nuk sht vetm nj padrejtsi sociale apo materiale, por kjo sht nj padrejtsi e cila prek n nderin njerzor t tyre, e cila i sht e garantuar do qytetari t bots. Se sht m se e vrtet se Demokratt e Kosovs jan duke vuajtur nn diskriminim dhe ashprsin e veprimeve kriminale t klaneve t maskuara dhe t pamaskuara, tregojn vrasjet politike ndaj veprimtarve t partis m t madhe demokratike n Kosov "Lidhjes Demokratike t Kosovs" dhe ndaj prkrahsve t ksaj partie me orientime t qarta demokratike.

  Demokratt e Kosovs u dmtuan rnd fillimisht n organizimin e tyre t brendshm ushtarak, dmtim ky q filloi me vrasjen e Komandantit t Forcave t Armatosura t Republiks s Kosovs Ahmet Krasniqi n Tiran, duke vazhduar mpastaj me vrasjet politike anemban Kosovs t antarve dhe simpatizantve t LDK-s dhe t politiks kombtare t t madhit dr. Ibrahim Rugovs.

  Vrasja e Haki Ymerit, Shaban Manajt, Ekrem Rexhs, Enver Malokut, Xhemajli Mustafs, Bekim Kastratit, Uk Bytyit dhe vrasja e kolonel Tahir Zems e kan dmtuar padyshim rnd skenn politike t s djathts n Kosov, qllimi ky i fundit i klaneve enveriste n Kosov. Demokratt e Kosovs vazhdojn t prkujtojn aktivistt e shtjes kombtare pr do vit, por edhe vazhdojn t'i numrojn t vrart edhe sot e ksaj dite.

  Prveq vrasjeve q konsiderohet si krim i rnd, Demokratt e Kosovs jan vn n shnjestr t fletushkave propagandistike t dalura si kpurdhat pas shiut n kohn e paslufts. Kto fletushka propagandistike t cilat po e luajn rolin e prgaditsve t terrenit dhe t atmosfers pr likudimin dhe vrasjen e figurave eminente politike t s djathts shqiptare n Kosovs, po i ndihmojn vazhdimisht aparteidit dhe dhuns politike n adres t t djathtve shqiptar, duke e quar Kosovn drejt nj humnere t pashmangshme.

  Ato fletushka mortore pr do dshtim politik t enveristve komunist n Kosov akuzohjn Demokratt e Kosovs me akuzat m t rnda si "antikombtar", "anti-UK", "tradhtar", si dhe me akuza pr nxitje t vllavrasjes brendashqiptare, ndrsa pr habi t t gjithve vrasjet e kryera ndaj Demokratve t Kosovs nuk qenkan antikombtare, nuk qenkan anti-UK, nuk qenkan veprime tradhtare dhe ato nuk nxitkan vllavrasje sepse t likuiduarit politik jan viktim e ideologjis s mbrapsht enveriste prandaj edhe nuk bn (sipas tyre) t konsiderohen si t tilla.

  Marrzira t tilla morn hov pr fat t keq menjher pas lufts, n periudhn kur do gj n Kosov i takonte (edhe jeta e shqiptarve demokrat) partive "t dala nga lufta" dhe prkrahsve t tyre politiko-ideologjik dhe kjo dukuri vazhdon t sundoj akoma n shum pjes t Kosovs, por tani duke u treguar me nj intenzitet edhe m t shtuar kriminal dhe at jo vetm kundr Demokratve t Kosovs, por duke ia kthyer tytat e kallashave UNMIK-ut, KFORI-it dhe SHPK-s sikurse rasti i fundit n Irzniq dhe rasti i aktit terrorist n afrsi t Zveanit. Andaj, deri kur kshtu...?


  -------------

 9. #349
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Arb thx...

  JON.. nuk jan enigmatike vertete por ..por nuk po ndalen..

  Eshte nje strategji kjo..

  Cari denonte Stalinin me ca muaj internim..
  Stalini denonte ish caristat me pushkatim..
  Pushtusit italiane ne Shqiperi hynin me nji shpi dhe i thoshin asaj plakes shpis..Ku eshte ai cuni jot partizon..
  Sdi gje thosh plaka..
  Hmmm benin ata e iknin..
  Partizanet kur erdhen ne pushtet e pushkatonin cunin e plakes dhe plaken e conin ne internim..
  Marksistet e Kosoves po ja kalojne..te gjithve..
  Ata e pushkatojne krejt familjen..

  Cudi.. kane jetuar ne Zvicer e Gjermani teoricienet e ketij genocidi..


  Turp..

  Ja c'thote B Krasniqi..

  ...............

  22.04.2003 - Trepca.net

  TREVA E RUGOVS HUMBI STRNIPIN E KAAKUT T MALEVE T RUGOVS AGAN SEKUT, ILIR SELIMAJ

  Vrasja e ushtarit t UK-s Ilir Selmanaj ka prapavij politike.


  22 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

  Ish-ushtari i UK-s Ilir Selimaj, njri ndr dshmitart kryesor t procesit tashm t njohur gjyqsor "Grupi i Dukagjinit" i vrar kto dit n prit dhe pabesisht n Osuja afr Nabrgjanit t Pejs rrjedh nga nj familje e njohur historikisht si familje patriotike. Pr t'i ikur propagands s mundshme t mediave majtsite n Kosov si dhe pr lexuesit q nuk e njohin historin e trungut familjar t Ilir Selimaj theksojm se t part e tij ishin t kyur vazhdimisht npr lvizjet atdhetare t cilat ia kthyen pushkn armiqve serbomalazez n trevn e Rugovs.

  Po t shfletojm historin e Rugovs, do t hasim n emra t njohur t lufttarve dhe komandantve t lvizjeve kaake t asaj ane, me t cilt krenohej edhe vet ushtari i UK-s Ilir Selimaj. Xhaxhai i Ilirit Sadri Bajrami njihej si kaak trim i "Lidhjes kaake" t trevs s Rugovs dhe si i burgosur disa her nga pushteti serbomalazez. Bashk me Sadri Bajramin ishte edhe Agan Seku (gjyshi i Ilir Selimajt), i njohur poashtu si kapoband dhe aktivist i "Lidhjes Kaake" n vitet 1944-45.

  Haxhi Ymeri (kushri i gjakut me babain e Ilirit, Brahimin) i njohur si kryetar i "Ballit Kombtar" pr Rugov, i ndjekur dhe i burgosur poashtu vazhdimisht nga pushtetart komunist t serbosllavis. Edhe n periudhn e lavdishme t "Lidhjes Shqiptare t Prizrenit" familja e Ilir Selimajt ka patur lufttar t njohur si ishte Hys Haxhi (strgjyshi i Ilirit), i cili pat marr pjes n luftrat e krerve t "Lidhjes s Prizrenit" kundr pushtetit otoman t Turqis. Pr sa i prket gjeneratave t reja, babai i Ilirit njihej si prkrahs i Lidhjes Demokratike t Kosovs ndrsa djali i xhaxhait t Ilirit Rrustem Selimaj sht njri ndr aktivistt dhe drejtuesit e njohur t LDK-s n Lluga t Drinit, afr Nabrgjanit t Pejs.

  Duke marr pr baz historikun e familjes Selimaj nga Haxhaj t Rugovs, e njohur si familje nacionaliste dhe kundrshtare e rrept e ideologjis komuniste, por edhe kontributin e ushtarit Ilir Selimaj gjat lufts lirimtare, sikurse edhe dshmin e tij para organeve t drejtsis n lidhje me rastin e zhdukjes respektivisht vrasjes s katr ushtarve t Brigads "Mrgimi" mund t konkludojm se vrasja n pabesi e Ilirit sht vrasje e paramenduar, e organizuar dhe me motive politike nga forcat e errta e antikombtare.

  Gjetja e maskave dhe e thikave n vendin e ngjarjes tragjike, tregon qart se maskat e zeza n Kosov jan t organizuara nga ata t cilve po iu pengon nacionalizmi i Lidhjes Demokratike t Kosovs, t cilve iu pengon kmbngultsia e Dr.Ibrahim Rugovs pr realizimin e vullnetit t lir t popullit shqiptar t Kosovs - Pavarsia e Kosovs, t cilve po iu pengon demokracia e vrtet. Rol t veant n mbijetimin e krimit politik n Kosov po luajn edhe mediat ideologjike t shkruara dhe elektronike, t cilat prkrahin politikn e Thait ("Epoka e re") dhe t Haradinajt ("24 Or"), vazhdojn krrokatjet e tyre t mjera, duke akuzuar t tjert pr nxitje t vllavrasjeve derisa vrasjet politike t kryera ndaj drejtuesve dhe prkrahsve t LDK-s i konsiderojn si vrasje jopolitike, duke shkuar aq larg sa q e akuzojn vet LDK-n apo "shrbimin sekret" t saj se kinse ajo po i vritka aktivistt e saj!

  N kt kontekst duhet par edhe vrasjen e ish-ushtarit t UK-s Ilir Selimaj, i cili si dihet ka qen dshmitar i ngjarjeve tragjike dhe i veprimeve kriminele t disa drejtuesve t UK-s n pjesn e Rrafshit t Dukagjinit, andaj, jan t kota protestat e organizuara npr Dean e gjetiu pr t'a ndryshuar mendjen e qytetarve t Kosovs pr "pafajsin" e "Grupit t Dukagjinit", derisa vazhdohet me eliminimin e dshmitarve t kohs s lufts. Si e kemi theksuar edhe m par, tentim-vrasjet ndaj Vesel Muriqit, pastaj vrasja e kolonel Tahir Zems si dhe vrasja e Ilir Selimajt jan t motivuara politikisht, dhe prgjegjsia pr kto vrasje politike bie mbi ata t cilt dshirojn t'u ikin t vrtetave historike prgjat periudhs 1998-1999 e kndej.

  ............  Pse nuk organizohen Protesta ne Kosove kunder vrasjes..
  Sa mire per toger Balen dalin ne mitingje e per Kushtrimin 4 vjec mshelen nder Shpija..e nuk ndihen..

  Ka rene shume legjenda qe Kosova ka trima...
  Po fiton terren slogani qe Kosovaret jane pisa..

  Shume keq..


  Nje popull i mire nuk hesht..

  .....

 10. #350
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Ku sht sot diaspora shqiptare?

  Sa kane ndikuar vargu i Vrasjeve Enigmatike ne Kosove tek Diaspora Shqiptare?

  Ndoshta artikulli i meposhtem i ben nje pershkrim te shkurter nje pyetje te tille.

  Emigrantt q moti dshironin q t ushtronin nj ndikim n vendet ku ata jetojn dhe punojn. Kjo vetm e vetm q mos t ndiheshin si t huaj apo t pakten sa m shpejt ta hiqnin kt epitet. Kjo edhe pr arsye se kt ata me kalimin e kohs kishin filluar ta humbisnin edhe n vendlindjet e tyre. Me fjal t tjera emigrantt n prgjithsi nuk gzonin edhe aq shum apo gati fare respektin e nivelit t njerzve tjer n t dy vendndodhjet.

  Kjo ndodhi n t kaluarn po aty ktu edhe n t tashmen edhe prkundr asaj se kjo pjes e quajtur tanim me emrin shum t popullarizuar nga politika si diaspor bri gjithmon gjra t pakompensushme pr atdheun e vet si n rrugn politike poashtu edhe t ndihmave financiare.
  Pse ka ndodhur e po ndodh kshtu?

  Pse mundi t mbijetoj Kosova pr plot 13 vjet dhe t ndrtoj e t mbaj shtetin paralel n Kosov? Pse Kosova mundi t armatoset dhe t mbrohet nga armiku shum her m i armatosur?

  Pse Kosova edhe prkundr plakitjes q iu b, qoft nga t ashtuqujturit "patriot t kombit" q mblidhnin para nepr diaspor n emr t dofar Fondeve private, qoft nga regjimi kriminal i Serbis, ajo nuk u gjunjzua, por mbijetoi. Ku gjendet kapitali politik dhe ai material i diaspors shqiptare sot?

  Prgjegje e shkurtr pr t gjitha kto pytje sht diaspora bashksia e njerzve q jetojn jasht vendit t tyre prej nga e kan prejardhjen.
  Do t nisemi radhazi:
  Sipas rregulls emigrantt jan nacionalist. Ata n t njejtn koh mund t jan qytetar shum lojal ndaj vendit ku jetojn por ata mbetn t zhgnjyer menjeher pas lufts me zhvillimet q ndodhn n Kosov.

  Ndaj edhe shumica e diaspors pas asaj ndjenje nacionaliste q kishte gjer tani, duke par prarjet dhe vrasjet e ndryshme kriminale jo vetem q nisi ta humb vetdijen nacionaliste, por iu kthye jets s vet reale n vendet ku jetojn dhe punojn dhe ngadal filloi t integrohet dhe diku-diku t natyralizohet pjesrisht, a aty ktu edhe plotsisht.

  Kjo pr t vetmin shkak se duke par s 'bhet me atdheun e tyre nga matrapazt dhe humbja e perspektivs pr fmijet e tyre. Duhet theksuar se kjo mbeti vetm pakic. Pr kt arsye edhe nuk iu mundsua diaspors q t votoj sepse t tra votat do te ishin kunder ksaj rryme q po e gllabronte Kosovn.

  Por nuk duhet harruar se diaspora edhe pse e nnmuar aty ktu tani ajo n vete prfshin edhe nj numr t konsiderueshm njerz t shkolluar ose biznismen q kan prosperuar n vendet ku jetojn, ose jan duke krijuar perspektivedhe pr Kosoven. Kta edhe e duan shum vendin e tyre dhe i rrin besnik.

  Kjo pjes shqiptare ka krijuar edhe shtypin e vet, faqe n Internet, kompani tregtare dhe biznese t tjera q luajn rol jo vetm n vendet ku vepron diaspora por edhe n Kosov.

  Diaspora ndrkaq sot pyet pse nuk sht e prfaqsuar sa duhet n vendin e vet, bie fjala n parlament. Pyet ku jan parat e saja shummilionshe dhe se kush dhe kur do t prgjigjet lidhur me vjedhjet dhe shprdorimett me fondet q ajo i pat mbushur vetem pr popullin e saj e jo kurrsesi pr individ q jan pasuruar mbi kurrizin e saj.

  Megjithat shum njerz nga diaspora jan t gatshm ta ndihmojn atdheun e tyre n mnyra t ndryshme, por edhe me investime serioze. Por ata duhet t joshen nga qeveria e Kosovs, si bjn shum vende t bots me diasporn e tyre.

  Disa nga shtetet si Kroacia, Eritreja, Jemeni, Indija, Meksika Filipinet, Turqia pr t rregulluar disa nga shtjet e diaspors kan ndryshuaredhe kushtetutat e tyre. Turqia ka zgjedhur lidert e diaspores n vendet kye t biznesit dhe t qeveris n mnyr q konkrrtisht t'i bindin bashkkombasit e vet investimin e kapitalit t tyre n atdhe.

  Kshtu vepron Bullgaria me kthimin dhe zgjedhjen e mbretit n kryeministr, vendet baltike kan mundsuar kthimin e emigrantve gati ne shkall industriale. Psh. nga viti 1991 Estonia ka patur dy ministra t jashtm nga diaspora, nj ministr t mbrojtjes, dhe disa npuns t lart qeveritar vemas n ministrin e punve t jashtme.

  Emigrantt nga Kosova kan ndihmuar dhe kan bler t tr armatimin e grupeve guerile q paten nj rol ky me NAT0-n n luft pr lirimin nga okupimi serb. Disa nga ata jan ndjekur edhe gjat edhe pas lufts. Disa jan likuiduar edhe gjat lufts kinse t vrar nga okupatori e disa jan vrar pas lufts. Atyre shpesh u mohoheshin puna dhe mundi i dhn dhe akuzoheshin kinse nuk kan ndihmuar luftn dhe u ngarkoheshin harae t mdha pr t paguar. Atyre shpesh edhe u bheshin pyetje se ju nga diaspora keni prkrahur ann e djath.

  Kjo gj e shqetson pa mas tr diasporn shqiptare dhe n veanti e shqetson popullatn e shumvujtur q u flijua me shekuj pr lirin e atdheut...

  Maskat nuk i duhen Kosovs. M s paku i duhen Deanit. Deqanit zemres se Dukagjinit aq krenar pr t kaluaren e saj te bujshme... Tani kto lecka n form maskash aq e dmtojn mburrjen e asaj treve. Ndoshta ato maska edhe nuk jan nga komuna e Deanit, por t huaj q veprojn n at mjedis.

  Ndaj lypset angazhimi i t gjithve pa prjashtim pr t'i zbuluar e demaskuar ata njerz me maska dhe t shporren nga Kosova e vemas nga Deani.

  ...Diaspora n shumic si ajo e Shqipris si ajo nga Kosova mbshtesin n prgjithsi proceset demokratike, sepse duke jetuar me vite n vendet me demokraci t zhvilluar perendimore, ata duan q kshtu t jet edhe n vendin e vet.

  KIC
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 11. #351
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,183
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Postuar m par nga Brari
  Ngo oj Epoka e Mesjetes !!


  Nuk te shkon ma roli i dhelpnes..

  Krejt populli ju din se jeni pjes e shtabit Polpotist qe organizon vrasjet ne Kosoven e cliruar prej NATOS e qe masakrohet tash 5 vjet prej jush e prej Sllobodanve.


  Ju thoni:

  "Isuf Elshani, babi i Ademit, thot se "Policia e UNMIK-ut po ma vret familjen me dorn e vet. Ai thot m tutje se kjo polici po
  vepron bash si gazeta "Bota e Sot", e cila shpall vrass e fajtor knd t'ia ka qejfi. Policia ndrkombtare n Kosov duhet ta
  ket parasysh se ktu i thon Kosov, edhe njollat q t mvishen vshtir sht pr t'u hequr.""

  Ngo oj Epoka m-utit !!

  Kur i vrisni njerzit i shani ma spari si Shpijuna e masandej ju vet shpijunoni kend ju leverdis..
  Edhe Rasim Shalen qe denoncoj Sali Veselin si organizator te vrasjes DRINIT e spiunuat ju Rasimin tek nderkombetaret si vrases te Serbeve ...ju qe hiqeni si anmiq te Serbise..

  E tash Ilir selimin perseri mbas vdekje e spiunoni e shpifni per te..

  BOTA SOT nuk vret njeri..
  Jeni ju qe vrisni..
  Bota sot ju denoncon .. e ju i vrisni ata qe deshmojne Krimet tuaja ndaj luftareve shqiptare te Lirise..

  Elshanet nuk ka ngel Bota sot me i vu vulen se ja ka vnue Gafur Elshani vulen e m-utit familjes tuaj qe kur doli mes bandave te ASFALISE ne Saranden e Djegur..
  A harruat a??

  Ai Elshani i "krijimit te Unisonit te bashkimit" ka harrue se ka shkrue liber per "lavdine" e maskave te Qafes Muzines ne Gjirokaster qe vrane e masakruan oficeret e Shtetit shqiptar e gra e fmi nen instruksionet e Asfalise Janines..


  Populli ka vnue gishtin mbi Adem Elshanin e Populli kurre nuk flet KOT..
  Baton Haxhiu nuk mundet ta krijoj Alibine e Vrasesit te femijes 4 vjec sikurse e krijoi shoku tije Taulant Dedja per Jaho Salihin qe vrau Azem Hajdarin..

  U demaskuat o krokodila..


  ...
  ************************************************** **
  Sipas Berry Fletcher, zdhns i Policis s UNMIK-ut, Policia
  e UNMIK-ut ka br krkes pr arrestimin e Adem Elshanit
  Policia: Nse Elshani ka
  qen n Gjermani, kjo do t
  vrtetohet leht

  ELSHANI: POLICIA KA NXITUR
  HAKMARRJEN!

  "N momentin kur ta marrim fletarrestin do t'ia drgojm INTERPOL-it, si fletarrest
  ndrkombtar dhe policia jasht mund ta arrestoj t dyshuarin Adem
  Elshani", ka theksuar Fletcher
  Rrethi i Pejs sht nxir nga vrasjet e paslufts pr shkak t politiks s mbrapsht
  q kan ndjekur forcat ndrkombtare t siguris.


  EPOKA E RE
  Prishtin, 23 prill - "Nuk kam informata
  m t hollsishme n lidhje me rastin e vrasjes
  s Selimajve, e as pr t dyshuarin Adem
  Elshanin, por ju kshilloj q ta kontaktoni
  policin rajonale n Pej". Kshtu i ka thn
  "Epoks s re" t martn, Berry Fletcher, zdhns
  i policis s UNMIK-ut.
  Fletcher shtoi se Policia e UNMIK-ut ka br
  krkes pr arrestimin e t dyshuarit Elshani,
  por, sipas tij, me sistemin aktual ligjor q sht
  n Kosov nevojiten disa dit pr nj gj t
  till.
  "N momentin kur ta marrim fletarrestin do
  t'ia drgojm INTERPOL-it, si fletarrest
  ndrkombtar dhe policia jasht mund ta
  arrestoj t dyshuarin Adem Elshani", ka
  theksuar ai.
  Sipas Fletcherit, tash pr tash, nse Elshani
  shkon n policin gjermane, ndoshta mund
  t ndodh q policia gjermane nuk do ta
  arrestoj at, pr arsye se asnj fletarrest ndaj
  tij deri m tash nuk i sht dorzuar INTERPOL-
  it. "Megjithat, un nuk mund t flas n
  emr t policis gjermane, por me siguri nse
  ai do t kishte kontaktuar me at polici, ata
  do t na kishin treguar pr nj gj t till",
  thot Fletcher dhe shton se sht n dijeni se
  i dyshuari Elshani ka deklaruar se n kohn
  kur ka ndodhur vrasja e Selimajve ka qen
  n Gjermani.
  "Por, qllimi ktu sht nse nj gj e till
  sht e vrtet", pyet ai.
  Pr ta vrtetuar se a ka qen n Gjermani
  apo jo i dyshuari Elshani, sipas Fletcherit,
  sht shum e thjesht t demonstrohet nj
  gj e till.
  "Sigurisht se njerzit n Gjermani do ta ken
  par, ka njerz q dshmojn nse ka qen
  m t vrtet n Gjermani, apo jo", shprehet
  Fletcheri.
  Vet i dyshuari Adem Elshani t hnn pasdite,
  nprmjet telefonit, i ka thn "Epoks
  se re" se fillimisht n Kosov do ta drgoj
  avokatin e tij gjerman dhe pastaj, nse ai e
  rekomandon q t kthehet, do t kthethet me
  nj autobus njerz, t cilt do t dshmojn
  se Elshani ka muaj q gjendet n Gjermani
  dhe se ditn e vrasjes s Selimajve ka qen
  n Gjermani, e jo n Kosov.
  N fund Fletcher prsrit edhe njher fjalt
  sikurse n nj prononcim me t hershm pr
  "Epokn e re" se edhe pse pr t dyshuarin
  Adem Elshani sht duke u prgatitur fletarrest,
  ai nuk mund t konsiderohet fajtor,
  derisa at ta shpall gjykata t till.
  Adem Elshani, person i rrezikuar nga krcnimet,
  m 12 shkurt lshoi Kosovn dhe
  doli n Gjermani. Dikush e ka prmendur si
  person n konflikt dhe kjo mjaftoi q policia
  t lshohet n aventurn kundr tij. Kjo aventur
  joserioze do t'i kushtoj shum shtrenjt
  n besueshmri n syt e qytetarve. Edhe
  ashtu kjo polici ka besueshmri minimale n
  Kosov pikrisht pr shkak t nj kontigjenti
  t madh skandalesh profesionale n tr
  pasluftn.
  Megjithat, vet zdhnsi Fletcher, i cili
  mban flamurin amerikan n krah, dhe at t
  OKB-s jo larg tij, nuk sht
  pandrgjegjshm n pikpamje t pafajsis
  q Adem Elshani po e pretendon publikisht
  prmes faqeve t gazets "Epoka e re". "Po,
  po, kuptohet, Elshani sht i pafajshm
  derisa pafajsia e tij t deklarohet, apo t
  vendoset n gjyq. Pra, arrestimi i tij nuk do t
  thoshte se Elshani automatikisht sht fajtor",
  sht shprehur Berry Fletcher.
  "Ne po e e krkojm at, dhe nse e gjejm
  do ta arrestojm", thoshte policia n fundjav.
  "Un as jam fshehur dhe as q po fshihem.
  Kam mjaft dshmitar se isha n
  Gjermani ditn e vrasjes s Selimajve. Un,
  policia dhe Zoti e dim se un jam i pafajshm.
  Por, kjo sht nj fushat pr vrasjen
  time dhe t familjes sime. Policia ka nxitur
  hakmarrjen ndrshqiptare dhe m ka shpallur
  kriminel n krkim, ndrsa vet m kishte
  dhn revolen me leje q t mbroja kokn
  time. Un kurr s'kam qen i dnuar pr
  vepra krimi as kurrfare", i ka thn "Epoks s
  re" Adem Elshani, vllai i Virgjil Elshanit t
  ekzekutuar nga bandat kriminale q punojn
  pr llogari t nj rrjeti krimogjen n Kosov
  prbr prej disa dhjetra vetash, prej tyre
  edhe pjestar nga Shqipria.
  Adem Elshani, pasi t faktizoj pranin n
  Gjermani ditn e vrasjes n rrethin e Pejs, ka
  t drejt ta padis policin e UNMIK-ut pr
  dmet e mdha q i ka shkaktuar atij, familjes
  dhe gjith farefisit t tij t friksuar nga
  hakmarrja e nxitur nga policia ndrkombtare
  n Kosov.
  Nse kjo ngjan, do t jet detyr e institucioneve
  t Kosovs q t reagojn ashpr
  ndaj praktiks s ktill t nxitjes s vrasjeve
  nga vet pushteti. Rrethi i Pejs sht nxir
  nga vrasjet e paslufts pr shkak t politiks s
  mbrapsht q kan ndjekur forcat ndrkombtare
  t siguris.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #352
  shake me ... Maska e fisnik
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  213
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  N komtaren Bota sot

  EKSKLUZIVE

  NGA E MRKURA MUND T LEXONI FEJTONIN M T RI :

  Ndrkombtart dhe shtypi botror pr knmin e organzuar dhe vrasjet me motive politike ne Kosov nga 1999 deri m sot

  Pse emri i Xhavit Hatitit, i Ekrem Lluks, i Jakup Krasniqirt jan m t prfofurit ne shtypin botror, ku bhet fjal pr vrasjet dhe krimin e organizuar me Kosov?

  Sipas "Washington post" dhe CNN, kush qndron pas vrasjeve f oficerve te lart te UK s dhe personaliteteve t afrta t presidentit Rugova ?

  Pse vrasjet e oficerve te UK-s dhe personaliteteve shtohen menjher pas takimit ne Kret mes Nanos dhe Millosheviit, ne kohn kur ne krye t ShIK-ut ishte Fatos Klosi?

  A e ka vrar Milaim Zeka komandantin e UK-s kolonelAhmet Krasniqin dhe cilt persona tjer akuzohen pr vrasje t oficerve tjer t UK-s?

  Si e shohin INTERPOLI dhe CIA Kosovn perball krimit t organizuar ?

  Pse partizani i LPK-s, Xhafer Shatrii shi persom me i prcjell nga policia federale zvicrane ?

  Pse hesht UNMIK para vrasjeve t afro 20 personaliteteve shqiptare n Kosov dhe far jan tidhjet e UNMM-ut me mafian dhe bandat e krimit t organizuar ne Kosov ?

  Pse KS i OKB-s vrasjet e personafiteteve shqiptar n Kosov i quan me motive politike, ndrsa UNMIK ka frik t'i emroj kto vrasje njsoj si Kshilli i Sigunmit ?

  Cilt jan vrassit e vllezrve Grvalla dhe cilt shqiptar ishin vrar nga Hashim Thal, Sylejman Selimi dhe Jakup Krasniqi, sipas nj dshmitari sekret n Hag?

  Kush fshihet pas vrasjes se gazetarve n Kosov: Enver Maloku, Xhemail Mustafa, Afrim Maliqi, Ali Uka, Shefki Popova dhe Bekim Kastrati?

  Pse UNMIK nuk i sht prgjigjur krkess se sekretarit gjeneral t "Reporters sans fron fiers" pr zbulimin e arrestimin e kriminelve q vran gazetarin e kombtares "Bota sot"?

  Kush qndron pas dshtimit t atentatit me bomb ruse kundr redaksis se "Botes sot" n Cyrih dhe pse Zvicra ia ka ndaluar hyrjen ne kt vend deputetit t PDK-s Xhavit Halitit ?


  A jan sponsor ky t krimit t organizuar dhe terrorizmit n Kosov kontrabanda e cigareve, trafiku i drogs dhe prostitucioni ?

  [...]"Ende m'vrasin fjalt tua, s'jam e jotja, por t dua"...

 13. #353
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,183
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kolumne
  Vajtime t'prditshme pr sulm mbi lirin

  Krimin m t madh, shtabi politik i "kombtares" e bn me familjet q kan humbur m t
  dashurit e tyre, duke i konfrontuar ato me lirimtart e Kosovs, pr qllimet antikombtare
  t pundhnsve t "kombtares". "Vajtimet" e prditshme t "kombtares" pr
  viktimat e paslufts lirimtare, s'jan gj tjetr vese sulm mbi lirin dhe ardhmrin ton

  SHKRUAN: JAKUP
  KRASNIQI
  Para m shum
  se njzet vjetsh,
  shovenistt serb
  patn filluar fushatn pr t rrejtur
  100 her e pastaj pr t'i
  besuar edhe vet asaj. Ajo propagand
  qe prcjellur me nj
  fushat t egr policore, me
  burgime t shumta t rinis studentore,
  t intelektualve atdhetar
  dhe t veprimtarve politik
  ilegal. Prokuroria dhe
  Gjyqsia ishin vegla t policis
  sekrete serbe, npr duart e s
  cils kaluan mbi 700 mij veta,
  mijra vet u dnuan nga nj
  deri n 15 vjet burg. Po t llogarisim
  shumn e prgjithshme t
  t dnuarve, shqiptart e dnuar
  kaluan mbi 250 shekuj jet n
  burgjet serbe.
  Pas qershorit t vitit 1999, n
  Kosov de jure nuk ka fushat
  shoveniste n gjuhn serbe pr
  t rrejtur 100 her, de facto at
  fushat tani e zvendson, bile
  edhe e tejkalon "kombtarja"
  "Bota sot", e cila rren, shpif, denigron,
  akuzon prdit kundr
  liris, pavarsis e demokracis,
  duke u shrbyer me "dshmit" e
  hetuesve t vjetr e t rinj t
  UDB-s e t KOS-it.
  N vitet e '80-ta, regjimi serb n
  Kosov prpiqej t krijonte viktima
  t "vajtimit" dhe "i binte shi
  n kollomoq" kur gjente ndonj
  rast si ishte ai i Martinoviqit, t
  cilin nuk hezitonin t'a shndrronin
  n hero kombtar serb.
  Shkruanin libra e mbanin
  sesione "shkencore" pr shishen
  e Martinoviqit. Pre e asaj politike
  "viktimizuese" n t shumtn e
  rasteve ishin kryqet e varrezave
  serbe, e rrall ndonj plak e
  plak serbe, sikur irredentistt
  nuk kishin pun m t menur,
  sesa t merreshin m t vdekurit
  a gjysm t vdekurit.

  Tani, politikn
  e Beogradit n Kosov e
  bn Shtabi Politik i "kombtares"
  "Bota sot",

  jo duke e lavdruar,
  por duke e shar at dhe viktimat
  e atij regjimi, t burgosurit
  politik shqiptar, n krye me
  Adem Demain dhe udhheqsit
  politik e ushtarak t UK-s,
  ku edhe e kan qllimin kryesor.
  Po ata njerz, q dje ishin viktim
  e nj regjimi kriminel, tani
  jan viktim e nj propagande e
  politike kriminele, q ushtrohet
  nga shpirtrat dhe mendjet e shitura
  tek i huaji (okupatori serb).
  Dallimi sht, tani viktima jan:
  Historia jon m e lavdishme -
  Pranvera Shqiptare dhe UK-ja,
  t padgjueshmit e t padhimbshmit
  e mesit t tyre dhe kundrshtart
  politik t PDK-s e m
  pak t AAK-s.
  Kush ka prcjellur me vmendje
  shkrimet e "kombtares" s prmendur
  nga fillimi e sidomos
  kto t pas Lufts lirimtare, nuk
  e ka t vshtir t vrej se, nse
  UK-ja gjat lufts nuk i kishte
  Abdiqt (edhe pse ishte tentuar,
  por nuk kishin gjetur terren t
  prshtatshm), tani ajo i ka krijuar
  dhe i ka ngritur n rangjet e
  "komandatve legjendar" edhe
  ather kur " legjendart" nuk
  kan qen n luft ose ishin
  mbrapsht aty.
  Qllimi i ksaj politike sht: t'iu
  mohohet lirimtarve Lufta e
  Lavdishme ose, t denigrohet
  ajo vler duke i veshur
  antivlern. Nse nuk arrihen
  kto qllime, ather t nxirret
  n gjyq historia m e lavdishme
  e kohs son m t re, si po
  veprohet, deri dhe nxjerrjen e
  Kosovs n ankand publik. Kjo
  sht m shum se loj me fatin
  e shtetit t pavarur t Kosovs
  dhe ardhmrin ton.
  Gjat ktyre viteve kjo "kombtare"
  shum her ka dshmuar
  se ka qen arkitektja kryesore e
  dshmive t rrejshme, t dshmive
  me motive politike e t
  konstruktuara kundr kuadrove
  t Ushtris lirimtare t Kosovs.
  Kur ka dshtuar n nj plan, ka
  filluar tjetrin, si sht rasti me
  procesin "Drini", por ky nuk
  sht i vetmi. Duhet ta pranojm,
  me kto plane nuk sht e
  vetme, ashtu si nuk ishte as n
  rastin "Drini". Aty ishte bashk
  me shrbime t huaja, polici,
  prokurori, gjyqsi e dshmitar
  t rrejshm, q nuk po rrenin pr
  her t par kundr bashkkombasve
  t tyre, kundr ardhmris
  s popullit, gjuhn e t cilit flisnin.
  Ata kt zeje antikombtare
  e kan ushtruar dhe perfeksionuar
  shklqyeshm.
  Nj shtje m shum se indikative
  e "kombtares" sht
  mnyra, se si kjo i qaset disa
  vrasjeve t paslufts lirimtare, t
  vlersuara si vrasje a krim politik.
  Ktu nuk e kam fjaln pse kjo i
  hesht shum vrasje enigmatike
  t figurave emblematike t UKs,
  si bn edhe "drejtsia" n
  Kosov, por pr disa viktima
  tjera t krimit, si: pr vrasjen e
  Shaban Manajt, Ismet Rracit,
  Bekim Kastratit, Xhemajl
  Mustafs, Enver Malokut, e t
  deputetit Ismajl Hajdarajt dhe t
  Tahir Zems etj. Mnyra se si i
  trajton kto viktima t krimit
  "kombtarja", duke akuzuar
  kuturu, duke dhn emra e
  mbiemra krejt t gabuar, duke i
  dhn pista t gabuara hetuesis,
  shtabi drejtues i saj sikur
  synon q me "nj gur t'i vras dy
  zogj", e aspak zbuluesit e
  krimeve. Gjersa sa her kan
  ndodhur arrestime e burgime
  pr krimin ekonomik, kontrabandn
  dhe korrupsionin, ajo
  sht vn n mbrojtje t t
  tillve. N kt shtab politik sikur
  edhe kan njohuri pr vrassit
  potencial t Tahir Zems (dhe
  jo vetm t tij), prandaj edhe iu
  duhet ta bjn "komandant" legjendar,
  kt e bjn pr t humbur
  gjurm, por jo se i "ha malli"
  pr Tahirin e ndonj "lider" politik
  a publicist t prmasave
  kombtare. Krimin m t madh,
  shtabi politik i "kombtares" e
  bn me familjet q kan humbur
  m t dashurit e tyre, duke i
  konfrontuar ato me lirimtart e
  Kosovs, pr qllimet antikombtare
  t pundhnsve t
  "kombtares". "Vajtimet" e
  prditshme t "kombtares" pr
  viktimat e paslufts lirimtare,
  s'jan gj tjetr vese sulm mbi
  lirin dhe ardhmrin ton.
  Mnyra si shtabi politik i "kombtares"
  sillet me kundrshtart
  politik t LDK-s, (PDK-n dhe
  AAK-n, q jan n qeverisje
  koalicioni), tregon m s miri
  pr lidhjet e forta shpirtrore q
  ata ruajn me uniformizmin
  socialist serb. ka do t thot,
  ata, as pas gjith katrahurave q
  i kaluam si popull n shekullin e
  kaluar nn okupimin serb, nuk
  mund t ambientohen me sistemin
  e vlerave t shoqris
  demokratike. Ata jan si "reja q
  pr inat t vjehrrs flen me
  qiragjin", lirin e shkmbejn
  me robrin.
  Po t kishte Gjyqsi t pavarur
  n Kosov, ajo do t'i nxirrte para
  drejtsis: nxitsit e krimit,
  nxitsit e hakmarrjes (?!) "politike",
  nxitsit e luftrave
  vllavrasse (t atyre q edhe
  Shqiprin e shtyn n luft vitin
  1997, tani krkojn at t bjn
  n Kosov), t atyre q me rren
  e fshehin krimin, t atyre q
  bjn krim me laps e arm, t
  atyre q e bjn krimin dhe tentojn
  t'ia ln tjetrit, t atyre q
  bashkpunojn me krimin pr ta
  mbytur lirin, pavarsin,
  demokracin dhe ardhmrin e
  fmijve tan.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #354
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Zotni Jakupi thote mes tjerash:

  """Nj shtje m shum se indikative e "kombtares" sht
  mnyra, se si kjo i qaset disa vrasjeve t paslufts lirimtare, t
  vlersuara si vrasje a krim politik. Ktu nuk e kam fjaln pse kjo i
  hesht shum vrasje enigmatike t figurave emblematike t UKs, si bn edhe "drejtsia" n Kosov, por pr disa viktima tjera t krimit, si: pr vrasjen e Shaban Manajt, Ismet Rracit,
  Bekim Kastratit, Xhemajl Mustafs, Enver Malokut, e t
  deputetit Ismajl Hajdarajt dhe t Tahir Zems etj. Mnyra se si i
  trajton kto viktima t krimit "kombtarja", duke akuzuar
  kuturu, duke dhn emra e mbiemra krejt t gabuar, duke i
  dhn pista t gabuara hetuesis, shtabi drejtues i saj sikur
  synon q me "nj gur t'i vras dy zogj", e aspak zbuluesit e
  krimeve. """  ...zotni Jakupi.. per te dy llojet e vrasjeve kerkoje Vrasesin ne Partine tende.

  Jakup..ishe ti ne Pojata duke ngrene e pire e duke ba hajgare me grupin vrases qe vrau DRININ e jo Skender Bucpapa e as Rugova.
  Pra Jakup Bota sot kriminelet me te drejte i shikon ne "mahallen tande".

  Jakup jeni ju qe ""keni rrah Gjuks"" se po i likvidoni Shpijunat.

  Deri dje i ke etiketuar te Vraret ne Pabesi si Shpiuj qe i vret UCK-ja e je mburrur me kte.

  Sot ke ndrrue pllaken (traken) e po i quan "viktima te Krimit" ata e athere kur ata te vraret si Drini e Tahiri etj jane Viktima te Krimit athere Krimineli eshte ne Deren tuaj. Pra eshte i juaji.

  Jakup mos hy llugave por bjeri drejt se Populli e di qe ke gisht ne liukujdime Shqiptaresh sic e di qe "ti kande" lavdatat e Rognerat e Kostumet armani e komunikatat Maoiste.

  Kto dite prej frikes HAGES shpiket "moratoriumin" e neser cfar keni tjeter me gatue per me u ba te pelqyeshem per Evrop te Rusit ???

  Kujdes Jakup !  ...

 15. #355
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  eku: Larg TMK-s, kush kryen akte t jashtligjshme


  PRISHTIN (3 Maj) - Komandanti i TMK-s, gjeneral lejtnant Agim eku, vizitoi sot Zonn e Par t Mbrojtjes pr t'u njohur me gjendjen aktuale n TMK. eku krkoi nga pjestart e ksaj zone q tr energjit e tyre t'i fokusojn n kryerjen e detyrave profesionale dhe obligimeve ditore n TMK , sepse kshtu i kontribuojn m s miri zhvillimit dhe forcimit t TMK-s.Duke pasur parasysh dmet dhe pasojat e mdha q i sjell TMK-s dhe Kosovs implikimi i ndonj pjestari t TMK-s n akte, q bien ndesh me ligjin, gjeneral eku prsriti edhe njher qndrimin se pr ata individ q implikohen n akte t tilla nuk ka vend n TMK. Ai krkoi q t merren t gjitha masat e mundshme pr t ruajtur imazhin pozitiv dhe zhvillimin normal t TMK-s dhe u bri thirrje pjestarve t ksaj zone q t qndrojn larg do aktiviteti t jashtligjshm q dmton jo vetm TMK-n, por edhe Kosovn. ro/ro(Kosovapress/BalkanWeb)


  mani

 16. #356
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Priten arrestime n Pej

  S shpejti n Pej priten arrestime t disa personave t cilt dyshohet t ken qen pjesmarrs n vrasjet e fundit q kan ndodhur n kt qytet, ndrkoh q situata e siguris duket t jet m e qet, shprehen zyrtar t policis.

  RTK
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #357
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  LDK shpreh shqetsimin pr krcnimin ndaj antarit t Kryesis dhe deputetit Fatmir

  LDK shpreh shqetsimin pr krcnimin ndaj antarit t Kryesis dhe deputetit Fatmir Rexhepi

  Prishtin, 8 maj - N nj reagim t saj, Kryesia e Lidhjes Demokratike t Kosovs shpreh shqetsimin e vet pr letrn krcnuese e cila i sht drejtuar antarit t Kryesis dhe deputetit t LDK-s, z.Fatmir Rexhepi.

  Kryesia e LDK-s, duke dnuar kt dhe akte t tjera krcnuese, krkon nga organet e drejtsis q t ndrmarrin masa adekuate.

  QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 18. #358
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,183
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  DISTANCOHEMI DHE DNOJM ASHPR AKTIN KRCNUES NDAJ DEPUTETIT T LDK-s, FATMIR REXHEPI  Sekretariati Vendimmarrs i Frontit Pr Bashkim Kombtar Shqiptar dhe Shtabi i Prgjithshm i AKSH-s, shprehin keqardhjen e tyre lidhur me letrn krcnuese q i sht drejtuar antarit t Kryesis s LDK-s dhe deputetit t Parlamentit t Kosovs, Fatmir Rexhepi. Ne e dnojm ashpr kt akt t paprecedent dhe i hedhim posht me neveri insinuatat se, gjoja pas ktij veprimi kriminal qndrojn pjestar t AKSH-s. Deklarojm se n AKSH nuk ekziston asnj person me emrin "Spartak Tusha" dhe se, n strukturat e ksaj Armate nuk ekziston emrtimi i funksionit t "Shefit Ekzekutiv" ! Konstatojm se qarqe t caktuara antishqiptare, tani kur FBKSH-ja, si nj Lvizje e fuqishme politike e kombtare, dhe krahu i saj i armatosur AKSH-ja po prparojn n t gjitha drejtimet, prpiqen t njollosin emrin dhe veprn e mir t tyre.

  FBKSH-ja sht udhheqsja e vetme politike e AKSH-s. Ajo nuk do t lejoj kurr kt Armat popullore t shndrrohet n nj organizat terroriste dhe pr m keq, q luftn e shenjt kundr kolonializmit serbo-sllavomaqedon, luftn pr lirimin dhe ribashkimin e trojeve etnike shqiptare, ta shndrrojn n luft kundr vetvetes, kundr forcave politike shqiptare apo udhheqsve, antarve dhe simpatizantve t tyre.

  Distancohemi kategorikisht nga akti i kryer kundr deputetit Fatmir Rexhepi dhe ju bjm thirrje t gjitha masmediave, posarisht atyre pran LDK-s, q t mos manipulojn opinionin me t pavrteta absurde, pasi pr AKSH-n dhe udhheqjen e saj politike FBKSH-n, akte t tilla konsiderohen kriminale dhe luftohen si t tilla.

  Shtabi i Prgjithshm i AKSH-s u ka dhn detyr urgjente strukturave t specializuara q t zbulojn, t kapin dhe t dorzojn para organeve t drejtsis t ashtuquajturin "Spartak Tusha", i cili edhe m par ka lshuar letra t tjera krcnuese ndaj qytetarve t ndryshm.  PR SEKRETARIATIN VENDIMMARRS T FBKSH-s,


  SEKRETARI POLITIK
  Av. Alban Vjosa

  K R Y E T A R I
  Mr. Valdet Vardari

  SHEFI I SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH-s
  Gjeneral *** Vigan Gradica
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #359
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  AKSH mohon se ka krcnuar deputetin Fatmir Rexhepi

  Prishtin, 9 maj - AKSH shpreh keqardhje lidhur me letrn krcenuese q i sht drejtuar antarit t Kryesis s LDK-s dhe deputetit t Parlamentit t Kosovs Fatmir Rexhepi, thuhet n njoftim q u sht shprndar mediave nga AKSH-ja.

  Kjo organizat thot se dnon ashpr kt akt t paprecedent dhe hedh posht me neveri insinuatat se gjoja pas ktij veprimi kriminal qndrojn pjestar t AKSH.

  "Deklarojm se n AKSH nuk ekziston asnj person me emrin Spartak Tusha dhe se n strukturat e ksaj Armate nuk ekziston emrtimi i funksionit t "Shefit Ekzekutiv"!

  "Distancohemi kategorikisht nga akti i kryer kunder deputetit Fatmir Rexhepi", thuhet n kt njoftim.

  T prkujtojm se deputeti i LDK-s Fatmir Rexhepi ka gjetur n kutin e tij pr materiale n Kuvendin e Kosovs nj letr krcnuese nga AKSH e t nnshkruar Kostaq Tushi.

  KIC
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 20. #360
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  DISTANCOHEMI DHE DNOJM ASHPR AKTIN KRCNUES NDAJ DEPUTETIT T LDK-s, FATMIR REXHEPI


  9 maj 2003 / Kreshnik Sokoli

  Sekretariati Vendimmarrs i Frontit Pr Bashkim Kombtar Shqiptar dhe Shtabi i Prgjithshm i AKSH-s, shprehin keqardhjen e tyre lidhur me letrn krcnuese q i sht drejtuar antarit t Kryesis s LDK-s dhe deputetit t Parlamentit t Kosovs, Fatmir Rexhepi. Ne e dnojm ashpr kt akt t paprecedent dhe i hedhim posht me neveri insinuatat se, gjoja pas ktij veprimi kriminal qndrojn pjestar t AKSH-s.


  Deklarojm se n AKSH nuk ekziston asnj person me emrin "Spartak Tusha" dhe se, n strukturat e ksaj Armate nuk ekziston emrtimi i funksionit t "Shefit Ekzekutiv" ! Konstatojm se qarqe t caktuara antishqiptare, tani kur FBKSH-ja, si nj Lvizje e fuqishme politike e kombtare, dhe krahu i saj i armatosur AKSH-ja po prparojn n t gjitha drejtimet, prpiqen t njollosin emrin dhe veprn e mir t tyre.

  FBKSH-ja sht udhheqsja e vetme politike e AKSH-s. Ajo nuk do t lejoj kurr kt Armat popullore t shndrrohet n nj organizat terroriste dhe pr m keq, q luftn e shenjt kundr kolonializmit serbo-sllavomaqedon, luftn pr lirimin dhe ribashkimin e trojeve etnike shqiptare, ta shndrrojn n luft kundr vetvetes, kundr forcave politike shqiptare apo udhheqsve, antarve dhe simpatizantve t tyre.

  Distancohemi kategorikisht nga akti i kryer kundr deputetit Fatmir Rexhepi dhe ju bjm thirrje t gjitha masmediave, posarisht atyre pran LDK-s, q t mos manipulojn opinionin me t pavrteta absurde, pasi pr AKSH-n dhe udhheqjen e saj politike FBKSH-n, akte t tilla konsiderohen kriminale dhe luftohen si t tilla.

  Shtabi i Prgjithshm i AKSH-s u ka dhn detyr urgjente strukturave t specializuara q t zbulojn, t kapin dhe t dorzojn para organeve t drejtsis t ashtuquajturin "Spartak Tusha", i cili edhe m par ka lshuar letra t tjera krcnuese ndaj qytetarve t ndryshm.

  PR SEKRETARIATIN VENDIMMARRS T FBKSH-s,
  SEKRETARI POLITIK
  Av. Alban Vjosa

  K R Y E T A R I
  Mr. Valdet Vardari

  SHEFI I SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH-s
  Gjeneral *** Vigan Gradica


  TREPCA NET
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2062
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 4. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
 5. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 11:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •