Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 296 prej 296
 1. #281
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Kush sht duke Vrar Votn e Lir t Popullit n Kosov

  (QIK-u) - Me rastin e njvjetorit t vrasjes s ish-kryetarit t Therands Uk Bytyit dhe dy shoqruesve t tij)

  Shkruan: Mevlyde SARAI, Deputete n Parlamentin e Kosovs

  Si do t'i prballojn shqiptart humbjet e njpasnjshme t njerzve q kan br emr me punn dhe veprn e tyre pr Lirin dhe Pavarsin e Kosovs.

  Asnjher nuk e kam menduar se Kosova do t prcjell pas lufts kaq shum njerz t vrar nga dora kriminale, t cilt dhan tr mundin, djersn, potencialin intelektual e mendor, madje edhe lufttar t pends dhe t pushks.

  Edhe sikur t mendonte nj njeri normal asesi nuk do t mund t qllonte se vrtet nj klas e njerzve jan aq t trbuar sa nuk mund t pajtohen me realitetin.
  Bota u mahnit me t arriturat e shqiptarve n kt periudh t paslufts n Kosov.

  Ndrtimi i institucioneve demokratike t zgjedhura me votn e lir t popullit u prgjakn tri her radhazi.

  Vriten njerzit q ua beson populli udhheqjen, vritet vota e lir, vritet fjala e lir. Kosova rrugton n maratonn e vet drejt realizimit t aspiratave shekullore. Tani sht nj realitet i ri n Kosov, t cilin duhet ta pranojm t gjith.

  Ne e lidhm fatin ton me fatin e Kosovs dhe pranuam t sfidojm gjith at q mundm, t sakrifikojm aq sa u desh t sakrifikohet, pr nj jet m t mir t fmijve ton. Dhe nj dit e bardh arriti pas gjith asaj errsire.

  Prse prgjaket vota e popullit?

  Prse shtohet numri i politikanve t vrar?

  Prse sot Kosova derdh lot, kur duhet t festoj?

  Prse fmijt e prvuajtur t Uk Bytyqit, t mos i gzohen sukseve si t gjith fmijt e tjer t bots ?

  Gjer kur nnat t mallkojn dorn kriminale?

  T gjitha kto pyetje krkojn prgjegje.

  M 26 tetor 2002 mbahen zgjedhjet e dyta komunale. Bota i vlersoi si shum t sukseshme.

  M 27 tetor prgjaket vota e lir. Vritet kryetari i Therands Uk Bytyi.

  Kosova vesh petkun e zis.

  M 29 Tetor qytetart nga mbar Kosova drejtohen n Therand pr t prshndetur pr her t fundit atdhetarin, veprimtarin, lufttarin e liris, kryetarin e komuns s Therands dhe t dy shoqruesit e tij.

  Prsri me kultur e dinjitet i gjith ai popull nga mbar Kosova shpalos dhembjen e vet krenare dhe ia hudh nj grusht dhe patriotit, lufttarit, politikanit dhe mikut, kryetarit t Asambles Komunale t Therands Uk Bytyit.

  Dhe fmijt e Uks mbahen t fort. T till e kishin edhe babain.

  Kimetja, e shoqja e Uks, bashkudhtarja dhe bashkpuntorja m e ngusht ngushllon t gjith pjesmarrsit dhe uron q kjo t jet vrasja e fundit.

  Kto jan momentet m t rnda q po kalon populli yn.

  Me dhembje t madhe sa bjeshka n zemr do t ecim rrugs s nisur q hert duke arritur qllimin dhe amanetin e t parve.

  Mallkuar qoft dora e atyre q po vrasin lirin e fituar me mund djers e gjak!

  Mallkuar qofshin ata q gatuajn vetm vdekje!

  Secili le ta marr dnimin e merituar.

  Na ikn nga skena njerzit q do duhej t ishin si m par, n vitet kur ishte vshtir t flassh shqip e lere m t mirresh me aktivitet politik pr t krijuar institucionet q mbajtn gjall kt popull pr nj dekad.

  Askush nuk mund ta fshiej historin. Pr t brat apo t pabrat mbesin gjurmt. Gjithashtu dshmitart. E vrteta po ngadhnjen pr do dit e m shum.

  Populli gjykon drejt dhe vendos vet pr fatin e vet duke shprehur vullnetin e lir Mbase kjo sht prgjegje dhe grushti m i madh kundr krimit dhe kriminelve fardo soji qofshin ata.

  Dhe n kt vjesht t ftoht e me shi prsri kolonat e gjata nga mbar Kosova drejtohen n Therand n nderim t veprs s dshmorit t kombit Uk Bytyi, dhe dy shoqruesve t tij.

  T gjith si nj me dhembje krenare dhe respekt t veant pr njeriun q tr jetn e tij t shkurtr ia fali liris dhe demokracis n Kosov.

  Dhe ksaj radhe Theranda u b kryeqytet i dhembjes, por edhe i krenaris kombtare n nderim t dshmorit dhe veprs s tij me respekt t lart pr familjen e Uk Bytyqit, e cila vazhdon rrugtimin npr valt e jets pr ta vazhduar aktivitetin deri n realizimin e aspiratave kombtare.

  Bashkshortja e Uks ruan me fanatizm kujtimet pr t shoqin, por edhe sht krenare pr t bijn Shqipen dhe t bijt Flamurin dhe Valonin t cilt jan betuar se asnjher nuk do t zbrapsen nga rruga e demokracis dhe pavarsis.

  Mbase pr Ukn duhet t flitet m shum se nj dit.

  At dhe veprn e tij e hasim n do pore t jets.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Shqiptart krkojn zbardhjen e vrasjes s komandantin legjendar t Alpeve Shqiptare, t madhit kolonel Tahir Zemaj

  Pse mungojn dshmit n dosjen e rastit Tahir Zemaj?(Gazeta PAVARSIA)

  Shqiptart, aneknd trojeve shqiptare sot prkujtojn me respekt veprn e ushtarakut t ushtris s par t rregullt t Republikes s Kosovs, komandantit e betejs s Logjs e t shum betejave, ball pr ball m shkaun. Prkujtojn komandantin legjendar t Alpeve Shqiptare, t madhin Kolonel Tahir Zemaj. I vrar m 4 januar 2003, n pabesi, nga dora e lig tradhtare, bashk me t birin Enisin dhe kushririn Hasanin.

  Por, dy vjet pas ksaj vrasje makabre, n dosjen e rastit Zemaj jo rastsisht mungojn dshmit, apo dhe dshmitart q do t zbardhnin kt vrasje q ka mbetur enigm. I ndjeri Tahir Zemaj derisa ishte gjall, n prononcimet e tij publike, q kishte br n shtyp, kishte shprehur versiont e tij se nga kush ndjehej i krcnuar. Por tashm, prgjegjsi penale pr fshehjen me dashje t ktij krimi dhe mbrojtje t autorve t krimit duhet t mbajn t gjith ata q porositn, urdhruan dhe botuan shkrime, q kishin dhe kan si qllim fshehjen e s vrtets rreth vrasjes s kolonel Tahir Zemaj.

  Tahir Zemaj do t angazhohej pr ta br ushtrin e re t Kosovs, sipas modelit amerikan

  U vra vetm dy dit para se t udhtonte pr n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku duhej t takohej me personalitete me rndsi t veant, pr t ardhmen e ushtris s Kosovs. E ku kolonel Zemaj do t kishte rol ky n t gjitha kto reforma, ku pritej t angazhohej n detyra t caktuara, n profesionin e vet, pr ta br ushtrin e Kosovs sipas modelit amerikan.

  Ata q jan sot jan deputet, gjat lufts i bn tri tradhti t mdha kolonelit Zemaj

  Kolonel Tahir Zemaj hyri n luft duke u betuar para Zotit dhe Flamurit pr atdhe dhe komb. E jo pr prfitime n dm t shtjes kombtare. Ai nuk ia kishte friken vdekjes, sepse askujt si kishte br gj t keqe, prpos armikut. Kolonelin mir e njohin t gjith gjat lufts n Dukagjin dhe katr vjet n liri.

  Fatbardhsia e tij dhe e gjith ushtarve t tij ishte se duart i kishim t pastrta, edhe pse ai shum mir i dinte dhe njihte kriminelt, brendaprbrenda shqiptarve, i dinte dhe njihte edhe ata q disa her tentuan ta vrasin. Por koloneli Zemaj nuk deshti t hakmerrej, vrasjet nuk i shihte si zgjidhje.

  Zgjedhje t vetme shihte dialogun me gjuhn e fakteve. Tri ishin tradhtit e mdha q iu bn legjends s FARK-ut.

  T parn tradhti kolonel Tahir Zemajt ia bri Adem Demai, kur e shkeli marrveshjen e Oslos t arritur me ministrin e Mbrojtjes Ahmet Krasniqin. Ky ishte grusht i rnd mbi institucionet e Kosovs dhe shrbimi m i madh q majtistt, me Demain e Qosjen, ia bn okupatorit serb.

  Rastin e dyt i tradhtis ndaj kolonelit ia bri Hashim Thai, kur ndikoi n mosnjohjen marrveshjes s 20-21 gushtit 1998 n Prapaqan, kur kolonel Tahir Zemaj zgjedhet komandant i Zons II Operative t Dukagjinit.

  Tradhtia e tret ndaj komandantit t FARK-ut iu b menjher pas vrasjes s kolonel Ahmet Krasniqit n Tiran. Sipas normave ushtarake, kur vdes apo kur vritet ministri i Mbrojtjes, vendin e tij e merr zvendsministri. Kjo nuk ndodhi. Detyra e ministrit t Mbrotjtjes nuk iu besua Agim Mehmetit, i cili ishte zvendsministr, por n at post u emrua Halil Bicaj.

  Atbot Bicaj fatkeqsisht ndrroi trsisht kursin dhe objektivat e mparshme t Ministris s Mbrojtjes t Kosovs, dhe nuk lejoi kolonel Tahir Zemajn q pr t dytn her, tani me brigadn "Mergimi" t shkonte n Papaj pr t'u futur n betejn e Koshars n Kosov.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Me nj akademi prkujtimore sot n n Prishtin u prkujtua dyvjetori i vrasjes s kolonel Tahir Zemajt

  Prishtin, 4 janar (QIK-u) - Me nj akademi prkujtimore sot n Teatrin Kombtar n Prishtin, n organizim t degs s LDK-s n Dean, u prkujtua dyvjetori i vrasjes s kolonel Tahir Zemajt, kushririt t tij Hasan Zemaj dhe t birit nisit. Merrnin pjes qytetar dhe aktivist t LDK-s nga Deani dhe Prishtina, familjar t ndjerve.
  Pr figurn prej komanadantit ushtarak t Tahir Zemajt foli sekretari i degs s LDK-s n Dean dr. Ramadan Tahiraj.

  "Jemi tubuar n kt akademi pr t kujtuar aktivistin e madh t LDK-s, lufttarin e ditve t para t lufts, kryetarin e Forumit t Rinis t LDK-s, Hasan Zemaj, gjithashtu edhe Enisin, q ndrrat e rinis iu kputn n ditt m t mria t jets s tij", tha Tahiraj duke folur n kt akademi.

  Ai tha se kolonel Zemaj ishte betuar para flamurit dhe ministrit t Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqit se "nuk kishte plumba kundr shqiptarve por kundr okupatorit serb. Kt e vrtetoi koha dhe sfidat e lufts n Dean e rrethin".

  "Kolonel Tahir Zemaj ishte shpirti i shpress dhe fitores kundr armikut, ai ishte komandanti i shumpritur q Kosovs i duhen edhe 50 vite q ta lind nj talent t till t artit ushtarak dhe ta ngris n cilsin e komandantit", tha Tahiraj dhe theksoi se "nuk e lejoi dora e zgjatur serbe me ekzekutues shqiptar".

  "Ata fizikisht e ndan nga ne m 4 janar 2003 e me t, gjithashtu, vetsakrifikuesin e madh t LDK-s dhe kryetarin e Forumit t Rinis t LDK-s Dega n Dean, Hasan Zemaj", tha Tahiraj, duke shtuar se Hasani ishte dhe mbetet sinonim i sacrifics s rinis s LDK-s, jo vetm t Deanit por i tr Kosovs. Ai tha se Hasani gjat tr lufts mbajti armn n dor duke e ndrruar natyrn e aktivitetit, nga ai politik n at ushtarak, pasi q me armikun serb flitej prmes pushks.

  Pas prfundimit t lufts, tha n vazhdim t fjals s tij sekretari i degs s LDK-s, "n Kosov ishin krijuar rrethana t reja, sa t favorshme pr shkak t liris edhe t vshtira pr shkak t rrethanave antidemokratike, t cilt pr udi dhe fat t keq, pa pikq arsye LDK-n e shihnin si nj penges pr t arritur qllimet e tyre t paslufts".

  Ramadan Tahiraj theksoi se kto vrasje jan vrasje t ardhmris s Kosovs, pavarsis s saj dhe penges e nj demokracie qytetruese.

  Ndrkaq pr Tahir Zemajn tha se "ishte dhe mbetet komandanti m i lavdishm i Ushtris lirimtare, ku pr kt dhe prova fundamentale prej nj komandanti t pavdekshm. Ishte udhheqs profesional, por jo vetm t vijs institucionale shtetrore gjat lufts, por edhe i atyre q u vran dhe atyre q sot punojn dhe veprojn pr shtetin e Kosovs".

  Nga kjo akademi prkujtimore iu b thirrje SHPK-s, UNMIK-ut, organeve t tjera hetimore, q si u tha, sa m par t nxjerrin para drejtsis t gjith ata q po e vrasin Kosovn dhe t ardhmen e saj.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Fjalimi i Akademik Mark Krasniqit ne Akademine Perkujtimore per Kolonel Tahir Zemaj

  "Tahir Zemaj ishte nje njeri i respektuar dhe gjithmone qendroj besnik ndaj organeve te dalura nga vota e Popullit. Ai perhere per Komandant te Forcace te Armatosura te Kosoves e njohu Presidentin Dr. Ibrahim Rugoven.

  I Sugjeroja te kete kujdes kur te vij ne Kosove, porse ai gjithnje thoshte se askujt nuk i ka bere gje. Nga Tahir Zemaj kishin frike, sepse ishte nje lis i madh qe i bente hije Kosoves dhe pikerisht ata qe i kishin friken i moren jeten.

  Kontribut te madh ka dhene Kolonel Zemaj ne lufte per clirimin e Kosoves. Ai fitoi betejen e Loxhes dhe kishte mundesi te cliroj edhe Pejen."
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Tahir Zemaj apo Komandanti qe ua kishte futur tmerrin Qendrave Agjenturore Serbo-Greke

  Shkruan: Bardhyl Ajeti

  Sot behen dy vjet nga vrasja e Komandantit Legjendar Tahir Zemaj. Ai u vra sepse nuk pranoj te bej tregti me gjarperinj qe kishin hyre ne lufte vetem per interesa personale. U vra sepse kurre nuk u pajtua me luften komitce te "dy krereve te dy partive politike ne Kosove, dikur kinse Komandante," te cilet vetem dinin te provokonin armikun, per t'i hapur shteg pastaj qe t'i bej rrafsh me toke pastaj fshatrat e tera.

  Tahir Zemaj u vra vetem pse pati plumb per armikun Serb, e jo edhe per Shqiptaret. U vra Ushtaraku me i forte qe kishte Kosova, sepse u deshmua me i suksesshmi ne luften frontale me Serbine, duke e rradhitur Betejen e fituar te Loxhes, menjehere pas Betejes se Koshares, si njeren nga dy epopete e vetme madhore me te cilat mund te krenohet Kombi Shqiptar i Kosoves. U vra Heroi qe hyri ne lufte duhe u betuar para Zotit e Flamurit (e jo para Enverit), para Atdheut dhe Kombit. E vrane ata qyqare qe nuk guxuan kurre t'i dalin perballe.

  Tahir Zemaj u vra nga gangsteret e bandave te majta te Vlores, te cilet pasi permbysen Shqiperine ne vitin 1997, iu kthyen Kosoves. Ata deshten qe edhe me 17 & 18 Mars te vitit qe lame pas te permbytin njesoj Kosoven si dikur Shqiperine.

  Dy vjet pas heshtet Tahir Zemaj dhe ata rrebele, qe rrethuan Kazermen e Prapaqanit, ne Gusht 1998, me qellim qe te provokonin lufte qyetetare. E kishin vrare ata Tahirin sepse ai nuk lejoj gjakderdhjen gjithe-Shqiptare aq te preferuar dhe te nxitur nga qendra e krimit ne Tiranen Kuislinge.

  U vra Legjenda e Luftes dhe Heroi i Kosoves, nga rrebelet e Vlores, te strukur ne fshatrat majtiste, ku ishin betuar se do te marrin hak per Ushtaraket Serbe te vrare nga Farkistet e Tahir Zemajt ne Loxhe.

  Komunistet e qendrave te majta ne Kosove po e heshtin emrin e Komandantit Legjendar te UCK-se, Kolonelit Tahir Zemaj, pasi qe ata e mbajne ne mend mire tmerrin qe ua kishte futur Qendrave Agjenturore Serbo-Greke, kur kishte hyre ne Kosove, ne krye te brigadave 134, 131 dhe 133 te Ministrise se Mbrojtjes se Republikes se Kosoves.

  Ata komuniste qe sot po heshtin dhe po tentojne te denigrojne Tahir Zemajn, ishin betuar qe te benin lufte qe i shkonte per shtati regjimit te eger Serb, andaj cdo fitore eventuale e Tahir Zemajt, pos asaj te Loxhes, do te ishte edhe nje humbje per enveristet e qendrave te majta ne Kosove dhe ne Shqiperi.

  Tahir Zemaj mbetet njeri nder Komandantet me te shquar te UCK-se ne Kosove, dhe emri i tij do te jete nje shembelltyre per gjeneratat e reja se si duhet te luftohet per lirine, pavaresine dhe demokracine e Kosoves.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  M 4 janar, u bn dyvjet nga vrasja politike e kolonelit Tahir Zemaj, birit t tij Enisit, dhe ish - kryetarit t FR-t LDK-s n Dean, Hasan Zemaj.

  Ja se far deklaroi Tahir Zemaj 10 dit para se t vritej

  Rrfim origjinal i Kolonel Tahir Zemajt, dhn Gani Trshnjakut, me dat 26 dhjetor 2002, publikuar dje n gazetn e prditshme PAVARESIA.

  Kolonel Tahir Zemaj fillon te flas: S pari dshiroj t them se m vjen shum keq se u desht t dshmoj kundr shqiptarve, prkatsisht pr kt grup t Dukagjinit. Po aq m keq m vjen pr ushtart e Kosovs, t cilt u zhdukn dhe u vran, nga njerzit t cilt drejtsia do ti sqaroj.

  Un q nga fillimi kam thn se nuk do t merrem me thashetheme, un nuk kam dshmuar dhe deklaruar pr at se far kam dgjuar nga dshmitar t tjer, por kam dshmuar vetm pr at se far kam pasur mundsi t shoh dhe t argumentoj me argumente. Dshmin time do ta filloj pas dhnies s betimit me tri brigadat e para q u nisa nga Shqipria pr n Kosov. M 19 shtator 1998 un si komandant i brigads 134 dhe si udhheqs i brigadave t tjera 131-133, kam filluar marshimin drejt Kosovs me marshutn Papaj-Jasiq-Junik-Pacaj-Racaj-Gllogjan-Isniq.

  Kur arritm n fshatin Jasiq, aty prher t par kam takuar grupin e komandimit n Dukagjin, n krye t se cils ishte Ramush Haradinaj, Sali Veseli dhe Naim Maloku. Mbas njoftimit me ta dhe prezenimit tim se me
  >t cilat detyra dhe me vijn e marshuts, ata me sugjeruan q ne t shprndahemi npr fshatrat e Dukagjinit t ciln gj menjher e kam refuzuar, ndr to edhe disa frkime t tjera, duke iu falnderuar gjakftoftsis sime personale i kemi tejkaluar kto gjra dhe nuk ka pasur incidente.

  Kemi arritur n Dukagjin, gjat kohs sa kam qndruar n Dukagjin kishin ndodhur disa incidente, ndr to ishte incidenti n kazermn kur se bashku me Sali ekun ishin duke br rivistn e trupave dhe objektit n Prapaan vjen Ramush Haradinaj se bashku me nj njsi speciale t udhhequr nga Idriz Balaj-me nofkn Togeri dhe filloi t shtnat n ajr dhe krkohej q ne sa m par t largohemi nga objekti n Prapaan.

  Un kam pasur mundsi dhe forc ti kundrvihem ktij akti, por q t mos vie deri tek ndonj gjakderdhje apo vllavrasje kam lshuar pe. Dhe pas disa orsh se largimit ton nga objekti njerzit e Haradinajt me ftojn q t takohemi n Lluk q t bisedojm pr kt q ndodhi. Haradinaj n ato momente ka krkuar falje, dhe m pas ne jemi kthyer n objekt dhe kemi vazhduar punt tona ushtarake n kazermn e Prapaanit.

  Aty ishte e vendosur Brigada e 134, ndrsa n fshatin Baran ishte e vendosur Brigada 131 e udhhequr nga Nazif Ramabaja, kurse n fshatin Bardhaniq-n Lugun e Dushkajs, ishte e vendosur Brigada 133. Ky sht incidenti i par q ndodhi dhe aty pata rastin q prej ktyre t akuzuarve ta njoh prher t par Idriz Balajn, sepse ky ishte prezent aty. Pas takimit historik q u mbajt n rajonin e Dukagjinit, gjegjsisht n Prapaan m 15-16 gusht t vitit 1998, ku morn pjes 72 komanda t mbrojtjes territoriale n tr Rafshin e Dukagjinit, komanda e Gllogjanit n krye me Haradinaj dhe komanda e njsive operative q ishin t vendosur n kto tri fshatra q i prmenda m lart Prapaan, Baran dhe Bardhaniq.

  Mbas ofensivs s dyt q ndrmorn forcat armike serbe n rajonin e Dukagjinit, Lugu i Dushkajs me t gjith ato fshatra deri te Gllogjani ishte e udhhequr dhe e komanduar nga Haradinaj, bie shum shpejt dhe duke mos pasur mundsi n mnyr profesionale t udhhiqej lufta, Ramushi vet n at takim ngritet dhe deklarohet "q un luftn deri me tani e kam udhhequr aq sa kam ditur dhe sa kam mundur, tani e tutje do ti prgjigjem do urdhri dhe do veprimi q do t vinte nga komandanti i njsive operative q isha un".

  T gjitha komandant territoriale krkuan q menjher t bhej emrimi t bhej zgjedhja e komandantit. Por un u ngrita dhe thash se kt propozim tuaj do ta prcjelli tek ministri i Mbrojtjes z.Ahmet Krasniqi dhe ai n baz t vlersimit t Ministris do t duhej ta bnte edhe emrimin e komands. Kjo ndodhi shum shpejt dhe propozimin e drgova tek ministri i Mbrojtjes dhe menjher e mora emrimin e komands.

  Kshtu q u formua komanda e Zons s Tret Operative pr Rafshin e Dukagjinit, ku merrnin pjes njsit operative, tri brigadat operative, dhe e katrta ishte n formim e sipr dhe u desht t formohet n Rekn e Keqe, por edhe njsit e mbrojtjes territoriale. Nj incident tjetr q ndodhi n at koh ishte edhe plagosja e katr ushtarve, t cilt n detyr u nisn pr t maer nj armatim q kishte arritur n fshatrat e Reks s Keqe, gjegjsisht Pacaj dhe Racaj.

  Udhheqs i grupit ishte Ismet eku, s bashku me t ishin edhe Petrit Lokaj, Azem Gashi, dhe Idriz Ukhaxhaj. Kur ata arritn n fshatin Gllogjan ftohen t hyjn brenda n komand, aty bisedojn me Haradinajn. Ismet eku bisedon me t dhe do gj kinse kishte qen n rregull. Por n dalje t objektit kta ushtar fillojn t rrahn nga njerzit e asaj komande. Dhe n deklaratat e tyre thuhej q Daut Haradinaj dhe Ramush Haradinaj kan marr pjes n
  kt incident.

  Aty plagost me arm zjarri Ismet eku n dor dhe Azem Gashi n kmb. Kurse Idriz Ukhaxhaj dhe Petrit Lokaj rrahn duke u goditur m gjra t rnda. Pas rrahjes kta zhvishn lakuriq dhe gjithashtu ktyre iu merret t gjitha pajisjet, t hollat, automjeti, armatimi. Idriz Balaj me nofkn Togeri e drejtonte makinn dhe i bjer deri n fshatin Kodrali ashtu t zhveshur. Un e mora kt lajm n orn 22.00 dhe menjher intervenova, kshtu q mora nj garanc dhe nj krkim faljeje nga Haradinaj, ku ai tha se kjo ka ndodhur dhe nuk do t ndodh m.

  Pas dy ditsh na kthehen pajisjet e ushtarve, por jo t hollat e armatimi, ky ishte incidenti i dyt. Ndrsa incidenti i tret kur n shtabin e Prapaanit erdhi komanda e Shtabit t Prgjithshm, q un nuk kisha kurrfar njohurie pr kt shtab, i cili udhhiqej nga drejtori i Drejtoris politike Hashim Thai. Gjat nj takimi n salln operative n Komandn e Zons s Tret Operative, prcjellsi im futet brenda dhe thot: "Komandant, ju lutem intervenoni shpejt se po don me e vra Rexh Osajn".

  Un intervenova shum shpejt dhe n dalje e shoh Idriz Balajn-Togerin, i cili ishte n gatishmri me revole t drejtuar n kokn kah Rexh Osaj, ushtar ky i vrar m von nga po kta njerz, t cilt do ti zbuloj drejtsia. Un intervenova shpejt dhe e armatosa, ndoshta intervenova pak ashpr dhe do gj kaloi sepse policia ushtarake e armatosur gjendej brenda. Por n hyrje t salls Hashim Thai prap m drejtohet se un reagova shum dhe m tha se t isha m i matur.

  Un i thash se ka gj m tmerr se ktu brenda n kazerm t ndodhin kto gjra. Kshtu q n baz t ktyre rasteve kam vrejtur se Idriz Balaj ka qen i involvuar n disa incidente. sht e rndsishme q ta theksoi se emrimi im n komandn e Zons s Tret Operative t Dukagjinit nuk i konvenonte Shtabit t Prgjithshm. Dhe pas disa ditsh ata krkojn nj takim n fshatin Bardhaniq, ku e bejn zvendsimin e komands, e un nuk u pajtova duke then se un i prgjigjem Shtabit Suprem t Ministris s Mbrojtjes, por nqoftse ju merreni vesh me ministrin e Mbrojtjes apo me Qeverin e Republiks s Kosovs un do t isha i gatshm ti zbatoj kto urdhra.

  N prezencn time n telefon satelitor bisedojm me ministrin - kolonel Ahmet Krasniqin, pra n prezencn e Hashim Thait, Rexhep Selimit, biseduam pr kt marrveshje. Pas gjysm ore bisede, Ahmet Krasniqi i drejtohet n telefonin me interfon Hashim Thait se ne jemi marr vesh shum mir n Tiran, sepse Thai kishte qen n Tiran n bisedime me kolonel Ahmet Krasniqin, prandaj Tahir Zemaj i zbaton vetm urdhrat e ksaj Ministrie dhe ktij Shtabi.

  Un i thash at q kisha thn edhe m par, un jam ushtarak dhe jam i gatshm pr t br do gj q t respektoj vetm at hierarki ushtarake. N ato momente m drejtohet dhe m thot se ti je elsi i zgjidhjes s ktij problemi, prandaj duhet q ktu t jet komandat Ramush Haradinaj, kurse ti me nj pjes t oficerve t vish me nj pozicion tjetr n Shtabin e Prgjithshm.

  Un thash se derisa nuk bhen disa ndryshime dhe derisa nuk intervenon Shtabi Suprem, s bashku si deri m tani do ta luftojm shkaun, n at koh kishim dy beteja t cilat ishin udhhequr n mnyr profesionale. Aty, ai i revoltuar m drejtohet dhe m thot se do t luftoj me ty, sikurse me shkaun. Edhe aty u prpoqa dhe i tejkaluam kto gjra, vetm e vetm pr hir t unifikimit t faktorit ushtarak.

  Un, n prezencn e tyre, thrras edhe nj her krkoj nga Ministria e Mbrojtjtes q brenda dhjet ditsh, t futet n Kosov, nj grup ushtaraksh i Ministris s Mbrojtjes, apo i Shtabit Suprem dhe nj pjes e qeveris s Kosovs, dhe t qndrojn ktu dhe ne do t krijonim kushte t futeshin n Kosov dhe t merreshin vesh me Shtabin e juaj, kshtu q t bhej unifikimi.

  Kshtu q ne u ndam. Ishte koh e vshtir, filluan operacionet e tjera, forcat serbe kishin marr nj sinjal t gjelbr pr zhdukjen e do njsie t Ushtris lirimtare t Kosovs e cila ndodhej jo vetm n Dukagjin, por edhe
  >n zonat e tjera t lufts. Si kam thn edhe herave t tjera, armatimi i premtuar pr ne nuk erdhi. Ne ishim t armatosur me nj armatim jo t sofistikuar, n krahasim me faktorin teknik t forcave armike serbe.

  Ne nuk kishim mundsi q n mnyr frontale t ballafaqoheshim me forcat armike. Prandaj, zgjodhm mnyrn e veprimit taktik q me kt armatim, t bnim t pamundurn. Kjo ka ndodhur m 3-4 shtator. M 7-8 shtator 1998 filloi ofensiva me gjitha prmasat e mdha, dhe me tr arsenalin ushtarak t forcave serbe, e mbshtetur edhe me aviacion.

  Prqndrimi i popullsis civile ishte br pikrisht n kto fshatra, sepse mendonin se shptimi i tyre sht afr kazermave t njsive operative ku ndodheshim ne. Dhe pr kt, popullsia civile ishte grumbulluar afr fshatit Prapaan, Isniq, Dubovik, Broliq, Krushevc dhe Lug t Baranit.

  Sipas vlersimeve, aty ishin tubuar m se 60.000 njerz, gra, plaka, pleq, fmij dhe ishte shum m vshtir t merrej nj vendim q po n kt zon, ku ishin t vendosur kta njerz, t zhvillohej ndonj luft me forcat serbe. Dua t prmend vetm nj shembull, ku nga nj predh e nj minahedhsi t armikut 120 mm, menjher vdiqn 3 njerz, dhe 4 t plagosur rnd, gj q ishte e pamundur t ndrmirrej ndonj veprim operativ n kto kushte.

  Aty u takova me vzhguesit ndrkombtar, gjegjsisht me njeriun kryesor q ishte gjermani Volfgang Kaufman, i cili gjat qndrimit t tij dhe detyrave q i kishte marr nga bashksia ndrkombtare pr ta prcjell situatn n rajon, mu drejtua mua, duke m thn se n qoft se bhet trheqja e trupave ushtarake sepse, nuk ka tjetr mundsi, ather ne do t ndrmjetsojm q asnj civil mos t ekzekutohet.

  Mbas ktyre konsultimeve dhe vlersimeve ushtarake me komplet komandn e shtabit dhe komandn e njsive operative dhe mbas vlersimeve tana dhe pas informimit t Ministris s Mbrojtjes, ne morm urdhrin decidiv, q sa m par njsit operative t triqen dhe t ndahen nga popullata civile se vetm kjo ishte shptimi.

  Kjo sht e vrteta, prpos betejave t cilat jan zhvilluar n Rrafshin e Dukagjinit, un mendoj se beteja m e madhe ka qen sht dhe do t jet shptimi i 60.000 njerzve civil, t Rrafshit t Dukagjinit. Mund t them se bashkpunimi edhe m tutje ka qen n nivel edhe prkundr se Shtabi i Prgjithshm tentonte ta ndrronte marrveshjen. Un nga nj korier e mora nj lajm se ishte keqsuar shum situata n Lugun e Dushkajs, dhe se nuk mund t bnin kalimin edhe pjesa tjetr e Shtabit n rajonin e Drenics.

  Un drgova nj batalion t Brigads 134 i cili n bashkveprim me njsit e Mbrojtjes Territoriale t Lugut t Dushkajs dhe me Brigadn 133, lufton deri n ato momente kur nuk ka pas m asnj mundsi tjetr, pas dy ditsh kishin nj trheqje taktike drejt Bjeshkve t Nemuna dhe Shqipris.

  Mbas kalimit t ushtarve dhe pas pritave gjat kalimit n Ministrin e Mbrojtjes, psuan shum ndryshime, pas vrasjes s kolonel Ahmet Krasniqit. Aty nuk pat njerz t gatshm q t sakrifikojn dhe t udhheqin Ministrin e Mbrojtjes ashtu si kishte udhhequr vet kolonel Ahmet Krasniqi.

  Aty hasm n shum probleme t brendshme, por prkundr ksaj, un isha kmbnguls q edhe m tutje, t futeshim me njsit t cilt i komandova, dhe djemt e vajzat e njsive operative t Brigads 133, 134 dhe 131, menjher pas ardhjes n Shqipri, pas disa ditve, filluan t lajmrohen n fshatin Papaj, ku aty kisha formuar pr her t par kazermn e par ushtarake.

  Aty filluan t grumbullohen, t riorganizohen njsit dhe t prgatiten pr luft kundr armikut n Kosov. Ndryshimet n Ministrin e Mbrojtjes na kan kushtuar shum, por ne megjithat formuam brigandn "Mrgimi" emr i brigads ky i marr nga Ilir Konushefci-Mrgimi, me djemt dhe vajzat nga tr rajoni i Kosovs. Kjo ishte nj brigad pr ndrhyrje t shpejta, aty kishte djem dhe vajza t strvitura maksimalisht n fshatin Kolsh t Kuksit tek Nazif Ramabaja, ushtar kta pr ti drguar me von n pjest ku zhvilloheshin luftimet, pra n Koshare.

  Brigada 134 udhhequr nga Sali eku dhe Brigada 131 e udhhequr nga Rrustem Berisha. T dyja kto brigada ishin n Zonn e Tret Operative. Por kjo zon operative psoi disa ndryshime, i japin emrin Grupi i Tret Operativ, por e rndsishme ishte se kishte djem dhe vajza t strvitur mir q gjithashtu ishin t gatshm ti kryejn t gjitha obligimet jo vetm si ushtar, por edhe si komandues t njsive t ulta, prej skuadrs deri n tog.

  Edhe ktu ishte nj loj e cila ishte luajtur nga disa njerz n Ministrin e Mbrojtjes, pr t mos u armatosur sa m par me armatimin m t cilin kishin mundsi t armatoseshin, kaloi nj koh e gjat duke i pritur ato. Kshtu q
  >brigada n fjal nuk pati mundsi q t futet drejtprdrejt n luft n Kosov, vetm e vetm si pasoj e nj loje t luajtur n Ministrin e Mbrojtjes dhe nga disa njerz t cilt ishin brenda.

  Pas prfundimit t lufts me ardhjen e forcave t NATO-s n Kosov, Brigada "Mrgimi" me urdhr t Ministris s Mbrojtjes duhej q t futej brenda n Kosov, ku nj pjes u demobilizua. Pjesa drmuese mund t them se sht demobilizuar, sepse brigada ka pasur varjacione prej numrit 250-600-400 etj., nj pjes e saj sht demobilizuar ata t cilt kan pasur familjaret dhe ata t cilt ti kthehen jets normale si rikthimi n diaspor apo n Kosov.

  Kurse pjesa tjetr n mnyr t organizuar u b organizimi i saj q t futej brenda n Kosov. Propaganda e Shtetit shqiptar e bri t vetn, n bashkpunim apo lidhje me Qeverin e Prkohshme e cila u formua pas Rambujes, q kjo brigad apo do njsi t udhhequr nga Ministria e Mbrojtjes t deklasohet, t largohet dhe t ndoshta t bheshin edhe ekzekutimet. Un e vlersoj se ky ka qen nj bashkveprim, dhe pr at arsye Ministria e Mbrojtjes e Shtetit shqiptar n bashkveprim me Ministrin e Vendit e solln nj vendim q kjo brigad t armatoset.

  Un nuk kam lejuar q t armatosemi komplet, pr arsye edhe pse kishte mbaruar lufta, pr arsye tjetr se gjith ky arsenal ushtarak ishte i paguar nga qytetart e Kosovs. Un kam qen kmbnguls q n arsenali ushtarak deri n kalibrin 12.7mm t futet n Kosov, ndrsa armatimi kolektiv q sht mbi 12.7mm deri t reketat tok-tok, tok-ajr ti faln Akademis Ushtarake t Shqipris, e cila edhe ashtu u b.

  Un aty me urdhr t Ministris t Mbrojtjes kaloi n nj detyr tjetr dhe brigada n fjal e udhhoqi zvendsi im Fazli Rugova. Dhe kshtu u dsht t futet n Kosov dhe ti lajmrohej Organeve t Ministris n Prishtin. Policia ushtarake e Shqipris n bashkpunim me policin e rendit publik t Shqipris vijn pr t br prcjelljen e forcave tona, por mendimi ishte q kjo prcjellje t bhej edhe nga Ministria jon e Mbrojtjes, ashtu dhe si e kam theksuar m par, ashtu do ta them edhe tani se edhe n librin tim ka dal nj gabim se Ram Maraj nuk ka dasht t udhheq kt, por m von e kuptova se aty kishte dor dikush tjetr, n mnyr q Brigada t mos prcillej nga policia jon, por nga Policia Ushtarake e Shqipris.

  Kshtu q prcjellja u b deri n Qafn e Malit dhe policia ushtarake e trathton brigadn dhe e len n Qaf t Malit dhe e vazhdon vetm rrugtimin pr n Bajram Curr. N Bajram Curr ndalohet nga forcat e Haklajve ku Haklaj ishte komandant i policis se atij qyteti.

  Aty ushtart tan maltretohen tr ditn deri n mbrmje. Un gjat gjith ksaj kohe isha n kontakt me telefon se si po zhvillohet kjo marshut e brigads. Mbas shum peripetive brigada n mbrmje fillon marshimin kjo ishte data 20, m dat 21 i dorzojn t gjitha pajisjet ushtarake t forcave t KFOR-it, si armatimin personal, ndrsa pajisjet e ndrlidhjes dhe pajisjet e logjistiks si dhe makinat ushtarake pr udhtim.

  Po n kt proces gjyqsor kan dshmuar edhe dshmitar t tjer si Ramiz Muriqi, Vesel Muriqi edhe sigurisht do t ket edhe dshmitar t tjer, vlersimi im sht se kta dshmitar e kan fol t vrtetn. Por mund t veoj at q e kam then n hetuesi, se mbas dshmis sime n seancn e hetuesis un dhe bashkpuntort e mi jemi gjuajtur, sht br nj atentat ndaj nesh n Pej, i papar deri m tani n arrenn shqiptare.

  Un mendoj se Vesel Muriqi sht shum i rrezikuar, ai ka qen shum i sakt n dshmit e tij. Po t mos ishte Vesel Muriqi e vrteta do t zbulohej shum m von, sepse dshmia e tij ishte n nivel. Por edhe dshmit e tjera sidomos e Ilir Selimajt i cili ishte edhe ushtar i ktyre (t akuzuarve) sht e mjaftueshme q drejtsia t jap vendimin adekuat.

  Gjithashtu desha t theksoj isha i uditur sepse nuk gjendej n mesin e t akuzuarve ai njeri, i cili un mendoj se ishte inplikuar n t gjith propagandn dhe n veprimet jo vetm kundr njsive operative, por edhe n shpifjen dhe propagandn e ndyr. Ky person sht Faton Mehmetaj, dhe ndihem i befasuar se prse ky person nuk ndodhet n bankn e t akuzuarve.

  Un mendoj se po aq dm sa i ka br njsive operative, po aq dm i ka br edhe njsive t cilat i udhhiqte Ramush Haradinaj. Prfundoi Kolonel Tahir Zemaj.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 7. #287
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,730
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  TELEGRAM DRGUAR AKADEMIS PRKUJTIMORE (N DYVJETORIN E VRASJES) T KOLONEL TAHIR ZEMAJT T BIRIT ENISIT DHE KUSHERIRIT HASANIT

  (Nga eprort ushtarak, kolegt e t madhit, Kolonel Tahir Zemajt)

  Me rastin e ksaj akademie prkujtimore pr kolonel Tahir Zemajn,t birin Enisin dhe kusheririn Hasanin t ciln e kan inicuar dhe organizuar kshilli organizativ s bashku me kolegt e t madhit kolonel kam konsiderat t lart dhe u jam mirnjohs t gjith kolegve duke ju inkurajuar se keni br nj pun t mbar dhe t ndershme nprmes ksaj akademie prkujtimore duke e kryer borgjin dhe obligimin ndaj legjends s lufts dhe heroit t Kosovs kol. Tahir Zemajt.

  Sa her q tubohemi mendja m thot dhe zemra e ndien se jemi duke e kryer nj lloj obligimi q kemi pr ta: sepse ai sht dhe ata jan nji nder ta t cil na mundsuan q t marim frym lirshm dhe kte liri q tash e gzojm sht rezultat i sakrifics sublime t tij, t tyre dhe t gjith dshmorve t rn n fushn e nderit n luft pr liri demokraci dhe mvetsi.

  Ne bashklufttart dhe kolegt e tij kemi nji obligim moral, njerzor dhe atdhetar q ti prkujtojm dhe ti jemi mirnjohs veprs s tyre duke i pasur n mendje dhe zemr, kurse nderimi i yn pr te t jet burim i pashterrshm jo vetm pr shoqrin e sotme, por edhe pr ata sy q do t shiqojn dhe shoqrojn vendin ton edhe shum gjenerata prpara.

  Kriminel u thon atyre q vran kt personalitet aq t shquar dhe burr t madh duke mos menduar fare se qfar humje ju kan shkaktuar vajzave, bashkshortes, familjes Zemaj, kolegve, miqve, dashamirve dhe tr popullit t kosovs dhe m gjr. Kujtimi pr ta sht borgj dhe obligim ndaj viktimave, familjeve dhe t afrmve t tyre.

  Ata nuk kan menduar fare pr pasojat apo truri i tyre ska qen n gjendje t vlersoj peshn e krimit t br i cili tru mund t matet me kantarin e farmacis dhe kjo vlen personalisht pr urdhrdhnsit ndrsa pr vrassit me pages ssht qudi fare se paraja sht m me rndsi se sa jeta e nji njeriu aq t madh.

  U vra njeriu i cili hyri n luft duke e dhn betimin para zotit dhe flamurit kombtar, si ushtarak profesionist komandant nacional e jo revolucionar i cili punoi dhe veproi n kuadr t institucioneve t republiks s Kosovs duke e njoftur si komandant suprem presidentin Dr. Ibrahim Rugovn dhe t gjitha strukturat tjera shtetrore: Qeverin e n kuadr t saj ministrin e mbrojtjes dhe parlamentin.

  U vra legjenda e lufts s Loxhs, njeriu, ushtaraku dhe heroi i Kosovs i cili nprmes lidhjeve dhe marveshjes me zyrn e OSB-s n Pej konkretisht me Wolfgang Kaufmanin shefin e atasheve ushtarak dhe jo me askend tjetr siq pretendojn ta mveshin "magjupat", "intrigasht" dhe diletantat e artit dhe doktrins ushtarake dhe n lidhje me OKB-n nprmes kontribuesit dhe personalitetit t shquar t qshtjes kombtare Hajdar ( Hari ) Bajrakterit shptoi nga masakra n rrafshin e Dukagjinit m se 60.000 (gjashtdhjet mi) civil.

  U vra njeriu mbi t cilin u bn m se tet tentim atentatesh ku ky i teti ishte i kobshm: pr te, djalin Enisin dhe kusheririn Hasanin dhe pr t gjith ata t cilt e kishin njoftur figurn e ktij vizionari dhe strategu ushtarak.

  N kt prvjetor (t dyt) pikllimi, por me ndjenj krenarie pr t madhin Kolonel Tahir Zemajn punn e tij, aktivitetin, solidaritetin, urtsin dhe menqurin, sinqeritetin e tij q la , pr dallim nga ata t cilt mbolln farn e urrejtjes dhe lincit, ky mbolli farn e tolerancs, dashuris n mes njerzve dhe protagonistve t drejprdrejt t lufts duke deklaruar se:

  citat "un nuk kam plumba pr shqiptar dhe civil kundrshtar" me kt tregoi profesionalizmin e lart n parandalimin e lufts vlla-vrasse, por dhe zbatimin e ligjeve t lufts sipas konvents ndrkombtare.

  Nse kto vyrtyte t tija do t jen udhrrfyes pr ne, fmijt tan dhe gjeneratat e ardhshme t cilat do t msojn shum nga vepra e tij, ather neve na obligon edhe m tepr pr ta lar borgjin q emrin e tij mos t lejojm q ta mbuloj pluhuri i historis dhe kjo histori asesi t mos jet e shkruar nga njerz diletant, jokompetent dhe t paprgjegjshm pr kt duhet angazhuar i tr potenciali njerzor n radh t par ai intelektual,historiant, protagonistt e lufts pr clirim, liri dhe pavarsi dhe i tr materijali arkivor.

  Organet kompetente duhet ta kryejn pjesn e puns s tyre t lan anash dhe ti zbulojn aktort e krimit n t kundrtn ne kurrn e kurrs sdo t pajtohemi me konstatimet e shndrrimit t njerzve n cifra dhe se do t punojm q pr ne dhe drejtsin Kosovare ky krim dhe krimet tjera mos t ken vul t vjetrsis deri sa mos t ndriqohen dhe aktort e krimit ta marrin denimin e merituar.

  Dhe m n fund ja vlen t thuhet dhe konstatohet se i madhi kolonel Tahir Zemaj kishte vetm nj dat, ate t lindjes m 28 dhjetor 1951.

  T prjetshm qofshin herojt dhe vepra e tyre!

  Shptimi dhe paqja qofshin mbi ne!

  Zoti e bekoft dhe ruajt familjen Zemaj, nga krimi dhe kriminelt.


  Kryeshefi ZORRD, dhe Komandanti i Njsiteve Operative n Lugun e Baranit

  Major Nazif Ramabaja
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 8. #288
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-12-2005
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Vetm Historia do ti zbuloi t gjithat rreth UK-s

  M mundon kur neve jemi shum t interesuar pr t identifikuar t vrtetat dhe gnjeshtrat e mundshme lidhur me qshtje t caktuara.
  Personalisht besoi q vetm Historia do t zbuloi nj realitet t plot,ndrkoh kemi shum pun pr ti dhn asaj pra (Historis)material,ashtu q t mos turprohet e ardhmja e popullit shqiptar.

 9. #289
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  30
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Dora e zeze e LDK-se

  Skandal
  "Sigurimi i atdheut" kërcënon me vrasje oponentët e Rugovës, "dezertorët" e LDK-së, AKSH-në dhe përkrahësit e Shqipërisë etnike

  13.07.2004, 02:15
  Një vit e gjysmë pas "komunikatës nr.001", është lajmëruar përsëri organizata fantome "Sigurimi i atdheut" në komunikatën e dytë me radhë, kësaj radhe me një mori kërcënimesh në shumë adresa. Organizata, e cila përdorë dy logo - njërin me flamurin "kosovar" të dizajnuar nga presidenti Ibrahim Rugova, dhe një tjetër me një shqiponje të bardhë pakashumë të ngjajshme me stemat serbo-malaziase - i paralajmëron "dezertorët e LDK-së" se do ta paguajnë me jetë veprimin e tyre "tradhëtar". Kërcënimet dhe akuzat për tradhëti iu drejtohen edhe Gafurr Adilit, kryetar i FBKSH dhe përkrahësve tjerë të opcionit për bashkimin kombëtar të trojeve shqiptare, që "Sigurimi" e quan "Shqipëri e madhe - rrezik për Ballkanin".

  Në vijim teksti i plotë i komunikatës. / ILIRIA  SIGURIMI I ATDHEUT

  K O M U N I K A T Ë
  Nr. 002 / 12/07/2004 / Prishtinë

  Sigurimi i Atdheut: Reagojmë ashpër, me rastin e minimit të aktivitetit të LDK-së nëpër degë të ndryshme në Kosovë, nga ana e një grupi dezertorësh, të cilët, në pamundësi për të realizuar synimet e veta idioteske, tradhëtuan djathtizmin kombëtar, duke i dalë përballë atij dhe duke u bërë me vetëdije pararojë e majtistëve kuislingë të cilët kanë vrarë atdhetarët më të devotshëm të Pavarësisë së Kosovës.

  Sigurimi i Atdheut: Tërheqim vërejtjen, se çdo shantazh që Ju dezertorë do të bëni kundrejt degëve dhe nëndegëve të LDK-së, do të pësoni me jetë. Ju ftojmë që për të mirën e familjeve tuaja dhe për të mirën e Kosovës, të reflektoni dhe të kërkoni falje, derisa nuk ka ardhur momenti i fushatës elektorale, kur ju mund të ç’orientoni dhe shantazhoni anëtarë dhe personalitete të tjera të LDK-së, sepse atëherë, ju betohemi se do t’ju godasim pa paralajmërim.

  Sigurimi i Atdheut: Ftojmë qytetarët e Kosovës, posaqërisht anëtarët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, që të mos bijnë pre e mashtruesve dhe e matrapazëve mospërfillës të cilët kanë dezertuar sot nga LDK-ja duke mos qenë të aftë të kryejnë detyrat e ngarkuara. Ata janë të dezertuar edhe nga interesat e qytetarëve të Kosovës. Ata kanë qëllime mashtrimi dhe nuk janë të aftë për ta drejtuar Kosovën dhe për ta bërë të pavarur. Këta matrapazë kanë ikur nga përgjegjësitë që kanë pasur dhe tani kërkojnë përsëri përgjegjësi nga Ju, të cilëve u tradhëtuan pikërisht në momentin e fundit kur çështja e Kosovës do të fitoj statusin përfundimtar. Ata janë të shitur te majtistët të cilët kanë vrarë dhe po vrasin atdhetarët më të denjë të pavarsisë së Kosovës. Ata janë kundër pavarësisë së Kosovës dhe sot janë bërë aleatë të majtistëve të cilët i kanë paguar mirë që në të ardhmen t’i kenë për vete kur të vendosin që Kosovën t’ia bashkojnë Shqipërisë. Majtistët duan që ta rikthejnë Shqipërinë e madhe dhe kështu të bëhen rreziku për Ballkanin. Prandaj mos e përkrahni tradhëtinë e cila na e prishë imazhin; ta bëjmë Kosovën sipas planeve të Dr.Ibrahim RUGOVËS, të pavarur demokratike me fqinjësi të mirë dhe të integruar në të gjitha mekanizmat ndërkombëtar.

  Sigurimi i Atdheut: Jemi të informuar edhe për anëtarë të tjerë të “pakënaqur” të kryesisë së LDK-së, të cilët po planifikojnë që në momentin e fundit ta lënë LDK-në të boshatisur dhe t’i kthejnë shpindën Presidentit të Pavarësisë së Kosovës, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po këtyre u bëjmë thirrje të tërhiqen nga lojërat e pista dhe të pa krye sepse më këtë strategji ata do të jenë përgjithmonë të humbur. Jemi të detyruar të ju informojmë se njëra nga të rebeluarat e LDK-së mban lidhje dhe ka mbështetje nga ekstremistët të cilët veten e kanë quajtur Armata Kombëtare Shqiptare, dhe synojnë që me forma terroriste ta bashkojnë Shqipërinë, që Kosovën t’ia bashkojnë Shqipërisë dhe me ne të udhëheq Fatos NANO apo Gafurr ADILI i cili është ngusht i lidhur me trashigimtarët e Enver HOXHËS dhe cilësohet si “Enveri i dytë”. Ata kanë plane të shkatërrimit të LDK-së dhe të bashkimit të Kosovës me Shqipërinë; ndërsa populli i Kosovës ka votuar dhe do ta votojë Dr.Ibrahim RUGOVËN, Presidentin e Pavarësisë. Lëvizja juaj do të fitoj turpin dhe do të vejë në humnerë me majtistët të cilët nuk do të kenë vend në Kosovën e Pavarur.

  Sigurimi i Atdheut: Urdhërat janë të prera. Sigurimi i Atdheut është gjithmonë në mbrojtje të atdheut dhe të strukturave atdhetare të Pavarësisë së Kosovës. Kosova nuk është e vejë, ajo ka burra që i dalin zot.


  Kolonel. R. Miftari


  © 2002-2004 Iliria Network Ltd. All Rights reserved. Të gjitha

 10. #290
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,884
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  lol

  alibab.. a u lodhen shum dosje-komunikat-bërësit e kupit me bë kte pacavren qe ke postuar ti?

  alibab.. ngo mejr..

  sado te sofistikuar e perfid te jene kta miqt e tu qe i bejn kto hartime.. ata nuk munden te bejn e mos te len gjurm..

  Ka shum gjera qe e dallojn dicka te vertete nga e kompozuara ne zyrat e mashtrimit..

  une mund te them dhe se kush eshte autori kesaj pacavre..

  eshte nje gazetar qe punon pran shtabit PDK-ist dhe qe ne shum vrasje ka qene direkt prijes i ningjave polpotiste..

  ai eshte vertet nje mjeshter..

  edhe ne 97 ne Shqiperi ai ka dhene kontribut ne rrezimin e shtetit dhe ardhjen ne pushtet te kanibaleve..

  Pra eshte veteran ne flliqsihane.. ndonse ne moshe nuk i kalon te 40-45-sat.

  ai eshte shum i paftyre e as kuqet kurre ne ftyre..

  ka disa pasosha e i perdor dhe mban bodigard.. dhe eshte te pakten spiun me pages i 3-4 sherbimeve sekrete anti Kosovare.

  eshte servil i madh i nderkombetareve ne Prishtin dhe i ofron dhe femra Kapove te PDK -s si dhe kur mundet dhe te huajve..

  por dihet ne popull se eshte legen pa karakter.

  biznis ka bere me filmimet e Adem Jasharit.

  Nejse..

  Rendsi ka qe Mashtrimi dallohet..

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e CooL_Djale
  Antarsuar
  11-11-2005
  Vendndodhja
  Prishtine:D
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Do zoti sa me pare zbardhet fati i te gjithea vrasjeve ne kosove.
  Populli i gjore vazhdone te etiketoj per ke tja do menja kush kend e vrau,ndersa policia thote hetimet vazhdojn,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,
  Jo vetem vrasje qe pati shume ne kosoven e pas luftes por edhe shume vete vrasje((
  Gjdo gje e ktheva ne vendin e vete...

 12. #292
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  30
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  biznis ka bere me filmimet e Adem Jasharit.
  Po LDK-ja qe e perdori foton e komandantit per fushaten zgjedhore si e shpjegon kete kur Rugova as qe e qan koken te shkoje ndonjehere ne Prekaz.

 13. #293
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  ty dhe cdo alibabe qe i keni barte keto shpifje te qibukeve shikista enverist dhe duar trokit vrasjet e shqypetareve, ju mbetet ne fyt gezimi i dikureshem ka me jau helmu zemeren realiteti se cfare ndodhi me shqypetaret. Dhe aj "dokumet" qe ti ke postu ketu e ka burimin dhe doren qe e ka shkru. mund te ikeni por nuk mund te meshifeni. Haku ashte i rande.  http://web.kosovalbaner.com/vm/wp-co...mages/logo.png


  Geci: Armend Zemaj e di kush e vrau Tahir Zemajn
  on Shkurt 7, 2012 8:23 pm / 28 comments

  Ish-deputeti dhe antari i Lidhjes Demokratike t Dardanis, Gani Geci, ka thn se e di kush e vrau ish-komandantin e UK-s, Tahir Zemajn. Geci ka thn se si dshmi ka incizim dhe pr kt sht i njoftuar se sht n dijeni edhe nipi i Tahirit, Armend Zemaj, q aktualisht sht deputet n radht e Lidhjes Demokratike t Kosovs.

  Nipit t Tahir Zems q sht sot n Kuvend, un ja kam dhan incizimin se kush e ka vra Tahir Zemn, ai e di, dhe nuk guxon me qit. I kam than publikoj burr se migjn ta kan vra, ka thn Geci pr 1st Channel
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 14. #294
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  epoka e re e bedri islamit dhe kosova pressi i lumes, dikur ishen lajemetaret e krimit. Nuk mbetet mbase ase e ashtuquajtuna Kosova e lire me do gazetara te kamufelu si "demokrata", demagoga here pas here na fresekojen me histori partizanash,patriotizem enverist!
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 15. #295
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ymer Ymeri n TVMITROVICA pr krimet e paslufts n Kosov

  http://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=hnfHxd_Dlzg


  Peshqit e medhenje te Kosoves(NAZIM BLLACA) rrefen Ymer Ymeri viktime e SHIK-ut

  http://www.youtube.com/watch?v=GEml_GGYGNw
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 16. #296
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime n 6 postime
  T dyshuarit pr vrasjen e Mustafs jan nj deputet dhe nj polic
  Bota Sot | 09.10.2012

  (I plotsuar)Pr vrasjen e Xhemajl Mustafs dyshohen dy persona.
  Njri sht deputet i Kuvendit t Kosovs dhe njri sht polic ndrkaq arrestimi i tyre pritet q t ndodh s shpejti.
  Emrat e t akuzuarve dihen por se nuk do t flasin derisa t ndodh arrestimi i tyre.

  * * * * *
  Pritet arrestimi i vrassit t Xhemail Mustafs

  Pas gazets son Bota sot, edhe mediat tjera kan rn n gjurm t informacionit pr rastin e vrasjes s Xhemail Mustafs, ish kshilltar i Presidentit Ibrahim Rugova. Dit m par ne kemi shkruar se hetimet kan prfunduar dhe se pritet s shpejti arrestimi i vrassit t Xhemail Mustafs, ndrsa sot kt e ripohon edhe tv KlanKosova. Ata jan identifikuar nga Prokuroria Speciale e Kosovs dhe kt nuk e ka mohuar as EULEX-i, sikurse ky mision ka zgjedhur t hesht edhe n pyetjen e parashtruar nga gazeta jon.

  Xhemail Mustafa sht vrar m 23 nntor t vitit 2000n lagjen Santea n Prishtin, n hyrje t ndrtess ku jetonte me familjen e tij. BS

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 4. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
 5. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 11:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •