Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 65
 1. #21
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Baptist
  Bukur 3.5 metra, s'eshte keq! -Kush ia mblodhi leket?
  :')
  Ata q e peshkuan i mblodhn...
  vite m par kishte plasur gjuetia e gaforres dhe shkonte 1 kile gaforre pas shitjes n restorant, 40-45 mij lek... flas 1992-93 se tani kush e di sa e ka mimin gaforrja n restorant n Shqipri.

 2. #22
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  DURRES/ Srish n Bisht-Pall, nj “tigr” n rrjet. Kapet peshkaqeni i dyt. Kapiteni: Ishin edhe 4 t tjer me t


  N zonn e Bisht-Palls ka mnyr peshkaqeni i llojit “tigr”.

  Brenda segmentit kohor prej 24 orsh grabitqari i ujrave oqeanike sht kapur nga peshkatart durrsak pr her t dyt. Distanca e kapjes sht afrsisht 1 milje detare, (e barabart me rreth 1800 metra), larg plazheve t bregdetit verior t Durrsit. Alarmi nuk vlen m shum pr peshkatart, pr t cilt fenomeni po bhet m se i zakonshm sesa pr plazhistt n prag t sezonit turistik q po afron. “Tashm n pajisjet e zakonshme t peshkimit bn pjes edhe varreja, me t ciln vrasim peshkaqent sapo i zbresim n kuvert”, tregon Petraq Noga, antar i ekuipazhit t motopeshkatores “Erveral 3”, e cila u kthye mngjesin e djeshm me “tigrin” e varur prej bishti n vinin e kuverts. “Por ajo q m bri prshtypje gjat ksaj gjuetie ishte fakti se, n dallim nga hert e tjera, peshkaqeni nuk ishte i vetm”. N syprinn e frikshme t ujit q n ort e para t mngjesit t djeshm dukej pothuajse i zi, peshkatart kishin dalluar katr kurrize t frikshme egrsirash deti. Ndrkoh q vini po ngrinte mbi kuvert peshkaqenin gjysm-tonelate, t tjert kishin rrethuar motopeshkatoren, duke i ardhur rrotull pr afo 20 minuta. “Kur “tigri” mbi kuvert dha shpirt, uditrisht u zhdukn si me magji edhe katr t tjert. Ishte errsir dhe prozhektort e motopeshkatores nuk i ndiqnin dot lvizjet e tyre t shpejta. Arritm t shquajm shpinat e tyre mbi siprfaqe, por pa arritur t kuptojm se t cilave prmasa ishin. Ndoshta ishin klysht e tij”, tregon Noga, pas prfundimit t nj aventure t paharrueshme. Mbrritja n molin e peshkimit pr ekuipazhin e “Erveral 3” i ngjante nj triumfi. Dhjetra peshkatar e kurioz ishin mbledhur pr t par egrsirn e varur mbi kuvert. Brenda pak minutash peshkaqeni-tigr u coptua pr t’u br gati pr shitje. Ndrkoh q t prbrendshmet ishin hequr menjher pas kapjes, pjesa e “vlefshme” e mishit t bardh arriti n 380 kilogram, ndrkoh q sipas peshkatarve pesha totale arrinte n afro gjysm tonelate, pr nj gjatsi t prgjithshme prej 4,5 metrash. Sipas peshkatarve, t prbrendshmet e peshkaqenit prmbajn nj sasi tejet t lart amoniaku, lnd kimike e cila fillon t “pushtoj” trupin e predatorit menjher pas ngordhjes. Kjo lnd e bn t pangrnshm mishin e peshkaqenit, n qoft se organet e tij jetsore nuk hiqen brenda 120 minutash. Pr kt arsye ekuipazhi i anijes s peshkimit, n kushtet e nj deti prej 2-3 ballsh, ka filluar menjher t aj barkun e grabitqarit, duke ia kthyer detit organet e tij jetsore. “Dushi” me uj deti pastron trupin e peshkaqenit, i cili tashm sht i gatshm pr shitje.

  Shitet tek “Avni Rustemi”

  N qytetin bregdetar t Durrsit dukuria e shtimit t numrit t peshkaqenve t kapur gjat periudhs mars-nntor ka br t “lulzoj” edhe kjo tregti e re. N restorantet e Durrsit e Tirans nj pjat me filetot e egrsirs oqeanike kushton rreth 1000 lek, ndrkoh q koht e fundit peshkaqeni ka filluar t preferohet edhe n formn tradicionale t gatimit t mishit t viit, at t shishqebapit. N tregun e shumics, filetot e peshkaqenit i gjen me nj mim t prafrt prej 5 mij leksh, ndrsa n molin e peshkimit, menjher pasi mbrrin nga motopeshkatoret, mimi i shitjes varion nga 350-400 lek t reja pr kilogram. Ndrsa peshkaqeni gri q u kap dje, ka prfunduar n nj dyqan peshku, n sheshin “Avni Rustemi”, pran Pazarit t Ri.

  14 peshkaqene kan rn n rrjetat e peshkatarve t ujrave tona detare q nga viti 2003 e deri ditn e djeshme. Prej tyre, 11 kan qen t prmasave t frikshme, t kapur pran Durrsit e Vlors, ndrsa 3 t tjert klysh peshkaqensh q u zun shum pran bregut t detit n Durrs e Shkodr.

  Mund t jen edhe n tuf
  Ngrohja q solli peshqit nga tropiku n Adriatik


  DURRES - Kur dgjon shpjegimin q bn specialisti i njohur i peshkimit Vaso Stamo pr arsyet e afrimit t peshkaqenve n brigjet shqiptare, ather nuk ka aspak dyshime pr vrtetsin e deklarats s peshkatarit, Petraq Noga, q kishte pikasur tufn me 5 peshkaqen. Sipas t dhnave t fundit deti Adriatik sht ngrohur me t paktn 3 grad celcius gjat dekadave t fundit, duke krijuar kshtu kushte klimaterike edhe pr gjallesa t cilat m par nuk gjenin kushte ideale pr ushqim dhe shumim. “Efekti-serr i shkaktuar nga vrima e ozonit po shkakton prishje t ekuilibrave natyror dhe vendosje t raporteve t tjera mes njeriut dhe bots bimore e shtazore. Q prej disa vitesh po vihen re edhe fenomene t uditshme n brigjet tona, si ardhja e peshqve tropikal q nuk kan qen kurr karakteristike pr ujrat shqiptare, por u desh ardhja e peshkaqenve q t kujtohemi se sa ka ndryshuar raporti yn me natyrn” shprehet studiuesi Stamo. N Adriatik n baz t statistikave m t fundit shkencore gjallojn mbi 30 specie peshkaqensh, por numri i tyre si pasoj e lvizjeve migratore po njeh nj rritje konstante. Jo vetm peshkatart shqiptar, por edhe ata italian, malazez apo kroat po sjellin n brigje “trofe”, t panjohura m par. o.u

  • 4 peshkaqen t tjer dyshohet se jan ende n afrsi t brigjeve t Durrsit. Sipas peshkatarve q kan kapur s fundi dy peshkaqent gjigant jan par t notojn dhe specie me kurriz t ngjashm me ta.
  • 390 kilogram peshonte peshkaqeni i kapur dje nga peshkarexha n afrsi t Bisht-Palls n Durrs. Ai ishte i llojit peshkaqen-tigr, me nj gjatsi prej 4.5 metrash .


  GAZETA PANORAMA
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #23
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Oh te qofte hallall. Edhe peshkaqen Tiger kapen tani. Ka mbetur vetem Great White Shark dhe pushuesit ti thone lamtumire larjes ne det nese nuk ka masa per te parandaluar afrimin e ketyre peshkaqeneve ne breg.

  Mesa di une Peshkaqeni Tiger dhe Peshkaqeni i Madh i Bardhe jane dy llojet nga me agresive dhe qe sulmojne njeriun. Nuk do cuditem nese gjate veres do lexoj ne gazeta qe ndonje pushues ose eshte gllaberuar ose eshte gjymtuar nga ndonje sulm peshkaqeni.

 4. #24
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Jo mor daj po i sjellin greket e italianet, se po u leshuan turistet ne shqiperi s'do mbetet kush te shkoje me ne ato vise vende te sterpame.

  Po si arriti pikerisht Peshkaqeni Tiger nga ujerat tropikale ne Durres?!!

  http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Tiger_shark_distribution.PNG
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #25

 6. #26
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Konspiracija e gatshme
  Ska cka aty. Ai peshkaqen Tiger nuk ka pasur si ta kaloje ngushticen e gjibraltarit per te arritur gjer ne Durres (pa pasaporte).

  Ai me vjen keq por eshte blere me para te majme haha, per t'u leshuar falas qe ta kapin peshkataret tane te bejne mish ohoo jami.

  NMuk ka si te jete ndryshe ky eshte diverzion turistik ne prag te parapergatitjeve te turisteve per planifikimet ku do t'i kalojne pushimet verore. (Shumica e perendimoreve bejne rezervimet qysh tani...)
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #27
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk na mbetet gje tjeter vecse sezonin e ardhshem veror,ta bejme plazhin ne govate

 8. #28
  FarewellToNavy Maska e FTN_2004
  Antarsuar
  09-11-2004
  Vendndodhja
  West by God Virginia
  Mosha
  38
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ky artikulli me kenoqi fare, ca fjalesh sensacionale perdor: "peshkatart kishin dalluar katr kurrize t frikshme egrsirash deti", "egersire oqeanike" hahaha ca gallate.
  Fatkeqesia eshte qe paska shku pjata me peshkaqen 1000 leke Nejse, sa ti afrohen bregut te detit ne Durres do vdesin nga pislliku. Meqe ra fjala ke peshkaqenet tiger, dieta e preferuar e tyre jane surferat e Hawaiit, jo shqiptaret e shqiperise, kshuqe vazhdoni plazhin juve.
  NeverAgainVolunteerYourself

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne Itali nuk pushuan lajmet 6 muaj se foluri per nje lloj alge qe te shkaktonte pucrra ne trup e jo me po te ishte futur peshkaqeni tiger ne Adiatik, do te ishte lajmi kryesor ne cdo edicion lajmesh. Si ka mundesi qe vetem peshkarexhet tona kapin peshkaqen te tille kur flota jone e anijeve te peshkimit eshte me mijra here me e vogel se ajo Italiane. Nuk po flas per Kroacine sepse nuk i ndjek kanalet e saj televizive, por ato italiane i ndjek goxha. Ketu ka dicka qe nuk shkon.

 10. #30
  En el nombre del dios Maska e qorri_30
  Antarsuar
  31-08-2006
  Vendndodhja
  MADE IN ALBANIA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po si arriti pikerisht Peshkaqeni Tiger nga ujerat tropikale ne Durres?!!


  Me kete rast vendet tona fqinje na urojne per nje sezon te mbare turistik vere 2007
  ''Nse puna ju shkakton lodhje ,ather pasiviteti ju shkaton kalbje.''

 11. #31
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga qorri_30
  Me kete rast vendet tona fqinje na urojne per nje sezon te mbare turistik vere 2007
  Por edhe gazeta e cila botoi kete lajm ne menyre kaq bombastike, me gjithe kete intonim sensacional publicistik ka marre para te majme per bashkepunim ne kete diversion te sezonit turistik.

  Po te kishte shqiperia shtet, kjo gazete do te mbyllej dhe do t'i paguante demshperblim te shtrenjte turizmit durresak. Kurse redaktori qe porositi dhe miratoi kete lajm, po nuk pat para te mjaftuara te shkoje edhe ne burg per dy tri sezona turistike.

  Peshkaqeni Tiger nuk ka se si hyn ne keto ujera, pastaj keto ujera jane teper te ftohta dhe joterheqese per mjedisin te cilit i eshte pershtatur ai. Pa shtuar se sasia e gjahut eshte disafish me e vobekte ne ujerat e mesdheut se ne ujerat tropikale te vendlindjes se tij.

  Hyrja nga deti i hapur ne detin e mesdheut eshte e mundur vetem ne nje pike dhe ate pike ata nuk e njohin sepse eshte artificiale.

  Athua sa para kishin paguar ministria greke e turizmit per ti kapur dhe per t'i transportuar deri sa ti sjellin dhe leshojne ne brigjet e Durresit keta peshkaqene famekeq, per te prodhuar kete lajm shqetesues?

  S'ka shtet!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga FTN_2004
  Nejse, sa ti afrohen bregut te detit ne Durres do vdesin nga pislliku. .
  lol, tamam

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Egzistojne dy arsye perse peshkaqejet qfaqen afer Durresit.

  Ose me te vertete edhe peshkaqejt e kan vrejtur se ne Shqiperi me te vertete eshte nderprere industria dhe zhvillimet tjera qe ndotin ujin, keshtuqe paskemi nje cilsi te mire uji...kjo mire.
  Por mund te kete edhe nje arsye tjeter, ndoshta fantastike per disa por kur jane ne loje eshte miliona e miliona dollar, atehere njeriu e bene edhe lojen e dreqit qe te fitoje.
  Dua te them se nje kompanie apo nje shteti do i kushtoje ndoshta 1Milion Dollar nje Peshkaqen per ta bler ne kontraband dhe per ta leshuar aty diku afer plazhit te Durresit per te shtie frigen qe te mos heci turizmi ne kete vend, pse jo, drenit luajne lloje lloje lojrash....

 14. #34
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Mund te jete dhe kjo qe peshkaqenet mund te jene hedhur ne brigjet tona per te panikuar dhe shkaterruar turizimin. Te them te drejten kjo mua sme duket shume arsye bindese per vete faktin qe ka shume vende te botes ujrat e te cileve gelojne nga peshkaqenet por kjo nuk e pengon aspak turizmin dhe te turistat qe ti frekuentojne. Marr rastin e Floridas dhe Hawaii. Te dy keto zona turistike kane ujera te mbushur me peshkaqene, madje dhe nga ata agresivet qe sulmojne njeriun por brigjet e tyre kane turizm madheshtor. Megjithese cdo vit ka njerez qe sulmohen nga peshkaqenet madje edhe jane gjymtuar, prape kjo nuk e ndalon turizmin.

  Fakti i ngrohjes se mjedisit dhe rritja e nivelit te ujerave mund te jete nje arsye sic mund te jete dhe peshkimi me dinamit qe eshte bere gangrene ne detrat tone.

 15. #35
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Nuk kam asnje arsye pse te mos e pranoj kete teori po te na shpjegoje ndokush se si e kane mesuar peshkaqenin te rrije vetem brenda ujerave territoriale te Shqiperise.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #36
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Unhappy

  Citim Postuar m par nga Baptist
  Bukur 3.5 metra, s'eshte keq! -Kush ia mblodhi leket?
  :')
  BUKUR???? Po lere ate pune o vella, me ka hyre frika si do behet plazh aty kur kane fillluar te shfaqen peshkaqenet kaq shpesh?! Di gjo njeri, ka rrezik per pushuesit??
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 17. #37
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Eh, ndonje kofshe apo krah mangut se eshte interesant, rralle kafshojne koken.

  Thuhet se muskujt shkarkojne impulse shume te uleta elektrike te percueshme ne uje deti te cilat peshkaqeni i regjistron edhe ne distance disakilometershe. Keshtu zakonish te shkojne per kafshim vetem pjeset e mishta qe ngarkon.

  Thone se truri emiton vale edhe me te fuqishme se muskujt kur funksionon, por ne kete mjedis relaksues shume rralle shkon koka.
  Arsyeja: sepse ajo mbahet mbi uje gjate notimit dhe ne keso raste njerezit mendojne me teper me ate koken e vogel. LOL
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #38
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Shume te frikshme jane vertet, po besoj se deri ne bredeget e aferta nuk do arrijne

  Ja disa foto qe i gjeta te ktij tipi

  Emri: Tiger%20Shark%20004.jpeg

Shikime: 4130

Madhsia: 71.6 KB Emri: scars.jpeg

Shikime: 1982

Madhsia: 23.6 KB


  Nuk eshte keq apo jo


  Ps. Darius se mos te ra infakt?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 28-02-2007 m 12:27
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Peshkaqeni ne njerezve nuk na ka ne menu. E keqja eshte se nganjehere na ngaterron me fokat dhe... E keqja tjeter eshte se kur sheh nje njeri dhe behet kurioz, per ta shuar kuriozitetin ai te provon me dhembe, meqe nuk ka duar.

 20. #40
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Ja nje informacion paksa te percipte mbi peshkaqenin tiger.

  Peshkaqeni Tiger i njohur ne gjuhen shkencore si Galeocerdo Cuvier eshte njera nga speciet me te medhaja te familjes se peshkaqeneve dhe eshte pjestar i vetem i llojit Galeocerdo. Ne moshe te rritur madhesia e tyre varion nga 3.25 ne 4.25 m dhe peshojne nga 385 deri ne 635 kg. Ky lloj peshkaqeni gjehet ne shume zona ujore tropikale dhe ne rrajone te tjera neper oqeanet e botes. Eshte shume i zakonshem sidomos ne brigjet e Paqesorit Qendror. Ky peshkqen eshte nje gjuetar i vetmuar dhe zakonisht gjuan naten. Emri i tij rrjedh nga disa vija te erreta qe ka ne kurriz dhe qe zbresin poshte pergjate trupit dhe zbehen kur peshkaqeni arrin moshen madhore.

  Eshte nje grabitqar shume i rrezikshem i njohur si mishngrenes dhe gllaberues edhe i gjerave te tjera. Ushqimi i tij kryesor konsiston ne peshq, foka, zogj, peshkaqene me te vegjel, oktapodhe dhe breshka. Por nganjehere neper stomaqet e peshkaqeneve tiger te kapur nga gjahtaret jane gjetur targa makinash apo pjese rrotash makinash te cilat nuk ishin tretur dot. Ky peshkaqen eshte i njohur per sulmet e shpeshta ndaj notareve, zhytesve dhe surfistave ne Hawaii.

  Peshkaqeni Tiger eshte i dyti ne rradhe mbas Peshkaqenit Te Madh Te Bardhe ne numrin e viktimave te shkaktuara ne rradhet e njerezve dhe konsiderohet se bashku me peshkaqenin e bardhe, ate dem dhe oqeanikun me hunde te bardhe, si nje nga llojet me te rrezikshme per njeriun.

  Ky peshkaqen eshte i njohur per 'cmendurine' e tij kur sulmon prene dhe eshte i afte ti afrohet brigjeve shume te cekta pasi mund te lundroje shesh me reren e fundit te detit gje qe e ben shume te rrezikshem dhe te 'pabese'.

  Ja dy fotografi qe tregojne kete peshkaqen si dhe skeletin e gojes ku duken dhembet preres (qe do zoti mos i provofte njeri)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 09:16
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 3. Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 14-04-2009, 15:15
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Filloi n Durrs, takimi rajonal "Ndrtimi i miqsis ballkanike"
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-08-2003, 09:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •