Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anëtarësuar
    02-08-2006
    Postime
    126

    - Sekreti në dëm të tjetrit -

    Shume kisha dashur te marr mendimet e juaja ne lidhje me nje gje! Nese dikush ju ka treguar nje sekret dhe ju jeni betuar qe do ta mbani te fshehte pa ditur se cfare do te jete dhe me vone e keni kuptuar se me mbajtjen fshehte te asaj cka ju jeni betuar e demtoni dikend,madje shume!!!
    A do te pranoni te heshtni pasi jeni betuar me pare pa ditur se per cfare eshte fjala apo do te ndjeni keqardhje per personin tjeter dhe do te tregoni duke thyer premtimin!!
    Ju lutem sipas jush cila eshte me e drejte pasi qe ndergjegja ime e mban nje gje te tille qe me vone mendoj te ju tregoj....

  2. #2
    une sinqerisht nese vertete e demtoja tjetrin,do e kisha hedhur poshte betimin....
    ne radhe te pare,do i thoja atij te cilit i kam bere betimin...ta paralajmeroj,pasi ti bej keq dikujt une nuk e pranoj....ndaj do ja thosha....personalisht keshtu do reagoja!!!

  3. #3
    Perjashtuar Maska e havaja
    Anëtarësuar
    05-11-2006
    Postime
    35
    Interesant kjo tema jote rabija dhe qenke ne nje hall te madh se vertete kjo gje me ka ndodh njehere edhe mua dhe eshte rende te mbahet nje sekret-fshehtesi qe nuk eshte per tu mbajtur !!!
    Po ja qe dikush ta ka besuar si sekret dhe ti por te mos e zhgenjyer dhe per te mos qene tradhtare e dikuj ti e mban ate fshehtesi edhe pse te duket e rende ta mbash!!! Por ajo qe po demton tjetrin eshte me e rende rabija pa e ditur une se sa e ke demtuar po te lus te tregosh te verteten edhe pike....

  4. #4
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    Tani Moj Goce Fjala E Dhene Eshte Fjale,pastaj Nqs Nuk Ke Lidhje Me Ket Gje Cte Besh Ti?mbaj Premtimin,por Po Qe Ndonje Gje Me Rrezik Apo Dicka E Tille Me Mire Ti Informoje Qe Te Dy Personat Do Ishte Me Mire
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  5. #5
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834
    Perderisa ke premtuar qe do e mbash sekretin,nuk mendoj se ke bere gabim.

  6. #6
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Edhe une do e mbaja premtimin

  7. #7
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Hmmmmmmmm Ndonjer Duke Mbajtur Fjalen E Dhen Je Duke Ber Nje Dem Te Madh perdike tjeter,do Thosha Se Sduhet Asnjer Te Premtojm Pa Ditur Per Cfare Behet Fjale Ne Ate Sekret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bebushja : 20-11-2006 më 06:36
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Do ta mbaja premtimin.

  9. #9
    Perjashtuar Maska e havaja
    Anëtarësuar
    05-11-2006
    Postime
    35
    Pa na trego me se cfare eshte ai sekret qe ti mban mbase duhet patjeter ti trgosh te demtuarit!!!!

  10. #10
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Po premtimin do e mbaja sikur bota te permbyset premtimi eshte premtimi.

  11. #11
    Perjashtuar Maska e havaja
    Anëtarësuar
    05-11-2006
    Postime
    35
    Citim Postuar më parë nga Bledari
    Po premtimin do e mbaja sikur bota te permbyset premtimi eshte premtimi.
    Njeriu edhe ne gjendje frike mund te premtoj diqka dhe sipas teje duhet patjeter ta mbash a???

  12. #12
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    ...................
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 29-11-2006 më 14:34 Arsyeja: nevermind.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-11-2006
    Postime
    34
    Citim Postuar më parë nga rabija
    Shume kisha dashur te marr mendimet e juaja ne lidhje me nje gje! Nese dikush ju ka treguar nje sekret dhe ju jeni betuar qe do ta mbani te fshehte pa ditur se cfare do te jete dhe me vone e keni kuptuar se me mbajtjen fshehte te asaj cka ju jeni betuar e demtoni dikend,madje shume!!!
    A do te pranoni te heshtni pasi jeni betuar me pare pa ditur se per cfare eshte fjala apo do te ndjeni keqardhje per personin tjeter dhe do te tregoni duke thyer premtimin!!
    Ju lutem sipas jush cila eshte me e drejte pasi qe ndergjegja ime e mban nje gje te tille qe me vone mendoj te ju tregoj....
    sekreti eshte dicka qe jua themi te tjereve per te mos e mbajtur vete!
    "ju'a themi te tjereve"

  14. #14
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Citim Postuar më parë nga havaja
    Njeriu edhe ne gjendje frike mund te premtoj diqka dhe sipas teje duhet patjeter ta mbash a???
    Cfare frike me duket se ktu nuk eshte cilesuar "frika" ok.

  15. #15
    Fine Wine Maska e ildushja
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Rr. A Kasemi, N'ajër
    Postime
    832
    Citim Postuar më parë nga rabija
    Shume kisha dashur te marr mendimet e juaja ne lidhje me nje gje! Nese dikush ju ka treguar nje sekret dhe ju jeni betuar qe do ta mbani te fshehte pa ditur se cfare do te jete dhe me vone e keni kuptuar se me mbajtjen fshehte te asaj cka ju jeni betuar e demtoni dikend,madje shume!!!
    A do te pranoni te heshtni pasi jeni betuar me pare pa ditur se per cfare eshte fjala apo do te ndjeni keqardhje per personin tjeter dhe do te tregoni duke thyer premtimin!!
    Ju lutem sipas jush cila eshte me e drejte pasi qe ndergjegja ime e mban nje gje te tille qe me vone mendoj te ju tregoj....
    Urime per temen.

    Mendoj qe kur premton dicka, duhet ta mbash premtimin.. por ka gjithmon raste te vecanta ku duhet ta thyesh ate.
    Nje nga to eshte ajo qe ke permendur mesiper... nese i ke premtuar dikutj qe nuk do ti thuash njeriu dhe me vone merr vesh c'fare eshte ai sekret, dhe ndjen brenda vetes qe duhet ta thuash se s'ben per te shpetuar dike ose dicka, atehere beje.
    Genjeshtrat e teperta s'ja vlejne por disa duhen perdorur si balancim, ne kete rast ti i ke genjyer dikujt qe do mbash premtimin por ke nje arsye me hyjnore dhe me te rendesishme.

    Flm.
    "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

  16. #16
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga rabija
    Shume kisha dashur te marr mendimet e juaja ne lidhje me nje gje! Nese dikush ju ka treguar nje sekret dhe ju jeni betuar qe do ta mbani te fshehte pa ditur se cfare do te jete dhe me vone e keni kuptuar se me mbajtjen fshehte te asaj cka ju jeni betuar e demtoni dikend,madje shume!!!
    A do te pranoni te heshtni pasi jeni betuar me pare pa ditur se per cfare eshte fjala apo do te ndjeni keqardhje per personin tjeter dhe do te tregoni duke thyer premtimin!!
    Ju lutem sipas jush cila eshte me e drejte pasi qe ndergjegja ime e mban nje gje te tille qe me vone mendoj te ju tregoj....
    Rabije, ka mundesi te plotesohen te dyja, edhe te mos e thyesh bene edhe te ndihmosh ate qe do te demtohet pa ia treguar llafin per te cilin ke bere be se nuk do ta thuash. Por nese kjo mundesi nuk ekziston, sepse demi varet pikerisht nga informata atehere duhet ta thyesh bene me cdo kusht.


    ps.:
    Kurse me ate qe ka bere kete llaf te keputesh marredhenit pergjithmone sepse i njejti do ta beje nje gje te tille edhe kunder teje sapo t'i ipet rasti. Ky person qenka shume shpirtezi.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anëtarësuar
    02-08-2006
    Postime
    126
    Citim Postuar më parë nga Baptist
    Rabije, ka mundesi te plotesohen te dyja, edhe te mos e thyesh bene edhe te ndihmosh ate qe do te demtohet pa ia treguar llafin per te cilin ke bere be se nuk do ta thuash. Por nese kjo mundesi nuk ekziston, sepse demi varet pikerisht nga informata atehere duhet ta thyesh bene me cdo kusht.


    ps.:
    Kurse me ate qe ka bere kete llaf te keputesh marredhenit pergjithmone sepse i njejti do ta beje nje gje te tille edhe kunder teje sapo t'i ipet rasti. Ky person qenka shume shpirtezi.
    Faleminderit Baptist per keshillen dhe po me duket se sadopak po me kupton per gjendjen ne te cilen ndodhem!
    Disa e kane cekur se duhet ta mbash premtimin dhe do ju kisha treguar se me te vertete nuk jam njeri qe luaj me fjalen per ate edhe po e mbaj kete sekret ka gati dy vite edhe pse po me vjen shume rende sikur ta kisha bere vet kete pune!!
    Kjo ka ne vete edhe frike se neser kur te zbulohet ndoshta edhe une do ta kem fajin e njejte qe e kam mbajtur fshehte njesoj si ajo qe e ka bere!!
    Nuk di nese po me kuptoni drejte.....

  18. #18
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga rabija
    Faleminderit Baptist per keshillen dhe po me duket se sadopak po me kupton per gjendjen ne te cilen ndodhem!
    Disa e kane cekur se duhet ta mbash premtimin dhe do ju kisha treguar se me te vertete nuk jam njeri qe luaj me fjalen per ate edhe po e mbaj kete sekret ka gati dy vite edhe pse po me vjen shume rende sikur ta kisha bere vet kete pune!!
    Kjo ka ne vete edhe frike se neser kur te zbulohet ndoshta edhe une do ta kem fajin e njejte qe e kam mbajtur fshehte njesoj si ajo qe e ka bere!!
    Nuk di nese po me kuptoni drejte.....
    Rabije, qeshtja eshte edhe me e rende se kaq.
    Nese fati i personit te trete varet nga fshehtesia jote. Diskrecioni yt u zbulua s'u zbulua kurre merr dimensionet e fajit origjinal.

    Kete faj do ta mbash ne shpirte ne kete bote dhe do ta marresh me vete ne ate tjeteren, kudo qofte! Qofte apo mos qofte ajo bote.

    Ne rast se nuk del nga kjo kurthe, faji eshte i perbashket.

    Por duhet ta kesh parasysh edhe nje gje. Nese ajo qe te ka shtyer ne be nuk ka bere dicka te pariparueshme; dhe po qe se kjo gje me kohe mund te behet dicka e pariparueshme, pra, dem i cili nuk mund te zhbehet - faji ne fund te do jete vetem i yti. Sepse ti e ke pase ne dore vendimin, a te behet apo te mos behet ajo e keqe "definitive".

    Por nese demi qysh ne fillim ka qene perfundimtar, dhe si i tille i pariparueshem. Ti nuk ke kurrefar faji dhe e vetmja gje qe ke bere eshte deshmia e rrejshme, mosdeshmia, heshtja.

    P.S.:
    Per ta ilustruar me mire: Nese eshte "vrare" dikush me veprimin e saj. Ndoshta eshte me mire te mos flasesh se do besh me teper dem se dobi.
    Nese per shkak te veprimit te saj "mund te vritet" dikush, faji kryesor eshte i yti, kurse i saj vetem ai "rrethanor". Sepse tregimi yt, ne kete rast mund ta shmange demin e cili mund te mos ndodhe dhe asnjera pale te mos e pesoje nje gje te keqe.
    Sepse, nuk e di a te kujtohet ajo thenia se: "Ai qe e njeh te miren dhe nuk e bene, ka hyre ne mekat". [ka bere krim me nje fjale].

    E jotja eshte ta peshosh rrethanen. Nese e folmja jote bene me teper dem apo ndihmon te evitohet demi i cilesdo pale.
    E sheh, e gjithe pergjegjesia si morale, si shpirterore, si juridike, pra ajo e drejtesise, ne fund te kesaj storie bie vetem, e vetem mbi ty. Topi eshte te ti tash sa kohe..., bej si ta thote mendja se eshte e drejte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 30-11-2006 më 12:20
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #19
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    varet nga sekreti :P

    por nese eshte dem tim ose ne dem te nje njeriu do beja cmos ta regulloja pa e nxhjer sekretin ne shesh L
    Partizoni

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e XX22
    Anëtarësuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    388
    duke thene sekretin ne menyre te zgjuar dhe mjeshterore do te sqaroje shume gjera qe mund te ngelnin dyshim dhe enigme per dike tjeter.ne kete menyre,pra si larg e larg nuk do te ishe kontradita qe mund te lindte midis dy te prekurve nga sekreti ,por perkundrazi paqeruajtesi.ndonjehere sekretet eshte mire te thuhen,gjithmone varet cfare sekreti eshte dhe sa cenon 2 personat apo me shume qe kane lidhje me te.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dhuroni njëri tjetrit lule
    Nga zef malsia në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 146
    Postimi i Fundit: 21-02-2010, 14:37
  2. Rexhep Qosja: Të vërtetat e vonuara
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
  3. Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-07-2006, 00:50
  4. Sekreti i tyre...
    Nga Matrix në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 18-10-2005, 12:37
  5. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •