Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Luti
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Spondiliatroza

  kam nje problem me djimbje koke qe fillon nga pjesa e qafes mbrapa dhe pjesa e prapme e kokes. nga simtomat qe kam duket qe eshte semundja e spondiliatrozes. kam lexuar ne rubriken Mjeku per ju kam gjetur aty shpjegime per kete semundje por une dua qe te di se me cfar ilacesh konkretisht kurohet kjo lloj semundje kur ke dhimbje.
  do e falenderoja shume cilindo qe do te me jepte nje terapi mjekimi
  ju faleminderit
  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miki_al2001 : 18-11-2006 mė 19:14

 2. #2
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pershendetje

  Me pare se te marresh mjekime majtas, djathtas bej nje radiografi te mire dhe shko tek mjeku.

  Nuk mund te percaktohet nese eshte arthrose posturale supérieure (spondeliartrose) me hamendje. Kjo percaktohet nga nje radiografi frontale dhe anesore te kolones cervicale. Pastaj mjeku duke u bazuar ne prezantimin e radiografise dhe te dhenave tuaja, percakton diagnozen!

  Mjekim per kete, sipas shkalles se prekjes se semundjes jane antiinflamatoiret, fizioterapia ose operacioni.
  Anti-inflamatoiret kane ane negative sepse ne shume raste japin pasoja ne stomak qe mund te shkojne deri ne ulcer. Fizioterapia eshte ndihmese e madhepor..., nese ndodhesh ne Shqiperi nuk di nese ka fizio aty. Operacioni ne dore te mjekeve!

  Personalisht, kam arthrose posturale supérieure légčre, dhe mjekimi qe kam perdorur ishte si fillim anti-inflamatoiret, te cilet me dhane pasoja ne stomak dhe u desh ti nderprisja menjehere dhe me pas fizioterapia. Kjo e dyta ishte vertet shpetim dhe sa here ndiej te rishfaqen shenjat e dhimbjeve aty kthehem.

  Tani ti shih e bej vete, por me pare kalo tek mjeku. Mua per renien e diagnozes mu kane dashur ca vajtje ardhje neper mjeke sa per vizita gjenerale sa per radiografi, se ndryshe nuk te jep njeri mjekim pa diagnoze te sakte!

  Ky eshte mendimi im.

  Elna!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 18-11-2006 mė 05:19

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Luti
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ketu ku jemi ne ,,,ne Pogradec sja vlen qe te vizitohesh megjithate ju ju faleminderit per pergjigjen dhe pervojen qe na dhate do mundohemi te bejme ndonje vizite ketu ne Oher se e kemi afer.
  gjithsesi faleminderit

 4. #4
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Luti
  kam nje problem me djimbje koke qe fillon nga pjesa e qafes mbrapa dhe pjesa e prapme e kokes. nga simtomat qe kam duket qe eshte semundja e spondiliatrozes. kam lexuar ne rubriken Mjeku per ju kam gjetur aty shpjegime per kete semundje por une dua qe te di se me cfar ilacesh konkretisht kurohet kjo lloj semundje kur ke dhimbje.
  do e falenderoja shume cilindo qe do te me jepte nje terapi mjekimi
  ju faleminderit
  .

  nga simptomat qe ke mund edhe mos te jete fare spondiloartroze ashtu sic edhe mund te jete.mos bej as graf,as gjak komplet as skaner ose mri por direkt shko dhe vizitohu.mundesisht tek nje neurolog por nese ske mundesi atehere tako mjekun e familjes.sepse ne fillim do thuash se sa kohe ka kjo dhimbje a perhapet kjo dhimbje ne krah ose ne kembe. pastaj doktori do te tregoje se cfare hapash te ndjekesh.ka shume arsye qe japin ato simptoma njera nga ato mund te jete dhe spondiloartroza.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Luti
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  fatkeqesisht kjo dhimble mua me perhapet edhe ne kembe edhe ne krahe pra perfundimisht un
  them se eshte spondiadroze panvaresisht se nuk jam mjek. me keto simtoma qe kam a ka mundesi te me thoni se cfar mjekimi duhet te mar. dhe un qe sjam mjek e di shum mire se cfare mjekimi te mar por un dua ndonje specialist qe te te me tregoje ndonje mjekim me te kualifikuar se per mjekime ne ere keshtu sic dime ne shqiptaret i bejme vete
  me nderime luti

 6. #6
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  luti une jam mjek dhe postimin tend e morra seriozisht. nuk thash se ke ose ske spondiloartroze .ti mund te kesh nje diskopati ,mund te kesh nje hernie discale apo edhe probleme tjera . ajo qe thua se dhimbja te perhapet edhe ne krah edhe ne kembe me ben te dyshoj.sepse zakonisht perhapet ose ne kembe ose ne krah varesisht ne cilin nivel te shtylles kurrizore eshte problemi.
  nje nder mjekimet me te mira eshte fizioterapia.por qe edhe ketu duhet bere nje MRI per te pare se cfare ushtrimesh duhet te besh.
  gjitha te mirat.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •