Close

Rezultati i Sondazhit: Besoni ne Fenomenet Paranormale

Votues
192. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po, besoj.

  100 52.08%
 • Jo, nuk besoj

  23 11.98%
 • Besoj pjeserisht

  54 28.13%
 • Nuk e di

  15 7.81%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 59 prej 59
 1. #41
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Me duket se gabimisht temen po e cojme ne nivele filozofike pa qene nevoja Nuk duhen ngaterruar ndjesite me fenomenet e dukshme dhe te prekshme fizikisht.

 2. #42
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po pate ndone informacion per ate librin e Platonit ,me lart, na bej ,ndonje koment. Ne ndonje teme!Per te pare se cfare trajton!
  E kishim muhabetin tek teknikat e Cia-s si fenomen paranormal apo si hipnoze? Po te jete hipnoze atehere nuk paraqet asnje anomali paranormale, por thjesht nje sugjestion , dhe perdoret shpesh edhe ne mjekesi. Por hipnoza eshte e kufizuar dhe duket se s ka te beje me fuqite paranormale.
  Zakonisht ,kush e "ushtron" hipnozen ne TV apo spektakle te ndryshem, qellimi eshte gjithmone te argetoje publikun. Edhe ketu pa bashkefajtore ,gjeja nuk funksionon!
  Shpesh degjohet te thuhet ,qe ne disa vende, Policia, perdor hipnozen apo fenomenet paranormale per te ndihmuar deshmitaret qe te kujtojne me mire ate qe kane pare. Duket se edhe Cia perdor keto metoda .Muhabeti se me keto metoda rreshqitet kollaj ne nje ambient te dyshimite, ku mund te kete me shume rreziqe se sa vantazhe!
  P sh rasti i nje deshmitari qe kishte pare,rastesisht, nje njeri qe largohej nga vila ku kishte ndodhur nje krim. Gjate hipnozes nga ana Policise ,per te "permiresuar" kujtesen duke dhene sa me shume hollesira, deshmitari kishte bere nje pershkrim te fajtorit ,qe i ngjante me shume personazhit te ndaluar nga Policia, se sa asaj te vaget qe kishte pare.
  Mendohej se gjate hipnozes ,nje njeri ,duke u perqendruar dhe izoluar, nga nderhyrjet mendore te cdo tipi ,mund te "peshkoje" me mire kujtesen e tij. Ne teori ! Disa studime kane treguar se tentativat per ta shtyre kujtesen pertej kufijve te saj ,shkakton rritjen e numrit te gabimeve, kurse hipnoza apo paranormalet i perforcojne keto gabime, duke "prodhuar" memorie fallso , apo kujtuar imazhe qe nuk egzistojne ne realitet, apo s s jane pare kurre!
  Keto perfundime kane rendesi te vecante , ne nje kohe kur tentohet te merren si prove e vlefshme deshmite e "permiresuara" si rezultat i hipnozes se Policise ,te vulosura edhe nga disa gjykata!(Ne disa vende). Kane rendesi pasi kur kerkohet te ecet pertej limiteve,ne nje fushe delikate , mund te "ndertohet" nje deshmitar ,ashtu sic mund te "ndertohet" nje fajtor!
  La vida es un carnaval

 3. #43
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  E kishim muhabetin tek teknikat e Cia-s si fenomen paranormal apo si hipnoze?
  Jo nuk ka te beje fare me hipnozen. Remote viewing eshte komplet tjeter gje. Kam shkruar disa here dhe me perkufizime te qarta. Do i kerkoj neper tema dhe po i hedh ketu qe te jete i kuptueshem si fenomen.

 4. #44
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Hapja letrave ,te mbyllura ne kasaforte, para telekamerave, per aksidentin qe do te ndodhte ,dy jave me pas ,p sh- ka qene nje teknike zvendesimi e letrave.
  Po Nadiri ,atehetre, qe u hodh , nga 15-kateshi ,ne Tirane, para disa vitesh, cfare ka qene ? Paranormal, hipnoze, mashtrim , loje ,per te argetuar publikun ,? Dhe perse nuk u pergenjeshtrua nga shtypi?
  Natyrisht qe nuk kuptohen dot te gjitha, dhe nuk mund te shpjegohen, por ama kur lozet me letra me shenje nuk mund mos te linde dyshimi!
  Edhe tenika e Cias, per te bere dicka per te permiresuar ndonje kujtim ,te varrosur ne memorie, ne disa raste shpjegohen me hipnozen. Nuk kam ndonje ide ,apo shembull, dhe do te isha teper kurioz , per ndonje fenomen ,paranormal , ne kete kuader.
  Por duhet patur edhe ,parasysh , dhe rreziku qe vjen, pasi kur kerkohet me cfare cdo lloj cmimi ,per te nxjerre nga memoria informacione te parregjistruara, subjekti i "kontrollit"detyrohet ti imagjinoje ato, dhe te merren per te verteta "konstruksionet " e tij mentale.
  La vida es un carnaval

 5. #45
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  brandon me duket se po ngaterrohemi me argumenta. Po flasim per gjera te ndryshme. Nuk kam perfshire hipoznen ne kete teme dhe po perqendrohet kot aty. Mbase nuk ka mbetur me gje per te thene per kete pike.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime n 0 postime

  Nj teleskop pr t kaluarn

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Psikometria ...eshte pjese e paranormales dhe sidomos e parapsikologjise. Deri ne momentin kur shkenca te pranoje teresisht rrolin dhe fuqine e fshehte te mendjes, te gjitha elementet e permendura ne fillim te shkrimit do mbeten pjese e paranormales.  Psikometria


  N dimrin e ftoht t vitit 1921, pjestart e Institutit t Metafiziks n Paris u mblodhn pr t vn n prov nj mendjempreht. Dikush kishte shprndar nj letr, e cila duke kaluar dor m dor mes t pranishmve do t duhej t prfundonte n duart e atij, q do t sinjalizonte pr prmbajtjen e saj. Kur nj prej antarve, shkrimtari Pascal Forthunny kishte shtrnguar zarfin n duar, kishte thirrur menjher: "E vshtir t shpiksh dika q nuk i prket absolutisht asnjrit prej nesh". Pas ksaj, duke mbyllur syt, kish thn: "Ah, po; shoh nj krim, nj vrass..."

  N fund t xhiros, njeriu q kishte shprndar letrn zyrtare kishte deklaruar: "Zotrinj, bhet fjal pr nj letr t shkruajtur nga Henry Landru". Ky ishte nj "Mjekrrblu", pr momentin n burg i akuzuar se kishte eleminuar plot njmbdhjet femra. Forthunny kish zbuluar n mnyr t papritur se kish nj dhunti psikike q studiuesit e quajn psikometri, ose aftsin e rindrtimit t "historis" s nj objekti thjesht, duke e mbajtur n duar.

  Sipas studiuesit q shpiku kt neologjizm - nj mjek amerikan q quhej Joseph Rodes Buchanan - bhet fjal pr nj dhunti q n fakt e posedojm t gjith, vetm se shumica prej nesh nuk e kuptojm dhe nuk bhemi t vetdijshm se e kemi n dispozicion. Buchanan - Profesor i Mjeksis n Kentucky - filloi t dyshoj pr ekzistencn e saj q n vitin 1841. N at vit kishte njohur nj prelat me emrin Leonidas Polk, i cili i kish rrfyer se ishte n gjendje q t njihte tunxhin- edhe n errsir t plot - q n momentin q n goj i vinte nj shije e caktuar.

  Buchanan, i cili ndrkoh kish nisur t interesohej pr frenologjin - ajo shkenc q pretendon t prcaktoj karakterin e personit, duke vlersuar aspektet e pamjes dhe forms s kafks - mbeti shum i trhequr nga Polk dhe kish premtuar se do t thellonte dijen dhe studimin, duke e konsideruar nj subjekt "frenologjik" shum interesant. M pas kishte menduar q t eksperimentonte me nxnsit e tij. Pasi kish paketuar disa kampion metalesh me letr t trash, i kish ln t vlersoheshin prej nxnsve, duke zbuluar pr knaqsin e tij se shum prej tyre nuk lodheshin shum pr t njohur tunxhin, hekurin, plumbin e kshtu me radh, thjesht, duke vendosur duart mbi pakot ku ndodheshin metalet. E njjta gj ndodhte me substanca t tilla si kripa, sheqeri, piperi dhe aetoni. Sipas Buchanan, prgjigja duhej gjetur n pranin e nj grupi nervash tek mollzat e gishtrinjve t duarve, t cilt mundsonin dallimin e llojeve t ndryshm t metalit, n po t njjtn mnyr si kjo gj ndodh kur vendos sipr tyre majn e gjuhs.

  M tej, kjo ide dukej e konfirmuar nga vzhgimi q, kur subjekti vepronte me duar t djersitura, aftsia e tij fitonte avantazh, n baz t parimit q nj lkure e djersitur prcjell dhe transmeton m mir se sa nj lkur e that.

  Por, hipoteza kish nisur t konkretizohej kur nj prej studentve t tij me m shum dhunti - nj far Charles Imman - arrinte q t deshifronte jo vetm at q ishte e shkruajtur n nj letr t vulosur, por edhe t nxirrte tiparet e karakterit t letrshkruesit. Pr Buchanan, kjo ishte e mundur gjithmon fal aureols s nervave q, ai q kish shkruajtur letrn i linte mbi t. Inman, jashtzakonisht shum i ndjeshm, arrite q t kapte kt gjurm prmes aureols s nervave t tij dhe n kt mnyr t sintonizohej me at q dukej e pakapshme.

  Shkurt, Inman arrinte kaq mir, sepse posedonte nj ndjeshmri jasht t zakonshmes, pak a shum si ndodh me qent e gjahut - nuhatja e t cilve zhvillohet jasht normales. Por, edhe njher teoria kish marr zhvillim kur Inman demonstroi se mund t kish t njjtn performanc edhe me fotografi, t cilat ishin t mbyllura n zarfa t vulosur. Edhe prpara ksaj prove, Buchanan kishte mbrojtur teorin e tij: fotografia kish qen n kontakt me subjektin dhe aureoln e tij, duke ndezur kshtu reagimin e psikometrit t ndjeshm. Profesorit iu desh q t trhiqej kur zbuloi q, edhe pamjet anonime t marra nga gazetat bnin t njjtn funksion. Kur nj gjeolog i Universitetit t Bostonit, profesor William Denton kish lexuar studimet fillestare mbi psikometrin - kujtojm q kjo fjal prkthehet "madhsia e shpirtit" - t kryer nga Buchanan, kish mbetur i magjepsur dhe kish vendosur q t eksperimentonte edhe vet.

  N shtpi, Denton kishte nj subjekt ideal, motrn e tij Anne "shum t ndjeshme", e cila demonstroi dhunti psikometrike dhe m t mdha se sa ato t inman, dhe gjithashtu bashkshortja e tij jepte shenja aftsish t dukshme. Zonja jo vetm ishte n gjendje q t prshkruante drguesin e nj letre, por edhe t prshkruante profilin fizik t tij dhe t ambientit ku jetonte. Q ktu, Denton kish br nj hap prpara. Nse nj medium i ndjeshm dhe n gjendje t kapte impresionet n nj letr, prse t mos imagjinohej q edhe nj shkmb t jet "impresionuar" nga ajo q i ka ndodhur rreth e rrotull, nse mbahet parasysh se procesi i tij i absorbimit ndodh pr vite t tr? Kshtu, duke filluar nga viti 1853, filloi t testoj subjektet, duke u dhn atyre kampion gjeologjik dhe arkeologjik "duke zbuluar, pr knaqsin time t madhe, se pa patur asnj kontakt t mparshm me kampiont dhe pa i par kurr m par ata, disa subjekte ishin n gjendje t prshkruanin historin, sikur kjo t ishte duke u kaluar para syve n nj ekran t madh, n nj panoram t plot". Nj dit i kish dhn Anne nj cop llave vullkanike q vinte nga Ishujt Hauai dhe vajza kishte prshkruar n ast "nj oqean zjarri q dilte nga nj hon, duke provokuar shkputje gjigande". Gjithashtu, ajo kishte prshkruar edhe pranin e disa anijeve. Duke kryer nj studim t kujdesshm, Denton kish arritur t msonte se pikrisht gjat atij shprthimi, q kish ndodhur n 1840, n detet e Hauait kish qen e pranishme nj flot amerikane. Ndrsa, nj fragment kocke i mbshtjell n nj cop glqere kishte provokuar prshkrimet mbreslns t nj kafshe parahistorike, nj plazhi shum t lasht me dinosaur.

  Nj cop qeramike indiane kishte sjell vizionin e tribuve lkurkuqe. Nj cifl meteorike, kish sjell imazhin e hapsirs s pafundme, me yjet e prshkruar si shum t afrt dhe shum t mdhenj. Nj cop gur me origjin nga kaskadat e Niagars kish sjell imazhet e nj rryme t fuqishme; ndrkoh q nj fragment stalaktidi kish sjell imazhet e nj shpelle me maja shkmbinjsh. Pr t qen i sigurt q subjektet e eksperimenteve nuk merrnin spunto frymzimi fantazie, duke par kampiont mbi t cilt duhej t shpreheshin, Denton i paketonte n mnyr q t'i bnte absolutisht t padeshifrueshm.

  Nj tjetr vzhgim i rndsishm konsistonte n faktin q kur, ndoshta edhe me nj distanc muajsh, prezantonte n vzhgim nj kampion q tashm ishte testuar, prgjigja ishte gjithnj e njjt, domethn prkonte me at q ish dhn nj her koh m par, ndonse ndonjher prshkrimi ishte disi i ndryshm. Gjat njrit prej shum eksperimenteve t till, Denton i kish treguar bashkshortes nj fragment t nj mozaiku q vinte nga nj vil romake, q i kish prkitur Ciceronit. Gruaja kish nisur menjher t prshkruante viln, por edhe reshta me ushtar q dukej se ishin nn urdhrat e t zotit t shtpis, nj njeri i bshm q dukej se ishte komandant i tyre. Gjat ktij eksperimenti, Denton nuk kish mundur t fshihte zhgnjimin, edhe pse sht prcjell n breza se Ciceroni ishte i vogl. Pra, eksperimenti nuk kish qen trsisht i suksesshm.

  Disa koh m von, kur Denton po shkruante librin e tij thelbsor mbi psikometrin, kish msuar se vila n fjal i kish prkitur edhe diktatorit Silla, nj personazh q i prshtatej prsosmrisht prshkrmit q kish br bashkshortja pak koh m par. Nj tjetr eksperiment mbreslns kish qen ai i leximit t nj guri vullkanik q vinte nga shpellat e Pompeit. Zonja Denton nuk kish iden se pr far bhej fjal, dhe nuk kish mundur as ta shihte kampionin. Por, menjher kish patur vizionin e nj shprthimi vullkanik dhe pikrisht at t Vezuvit q kish shkatrruar Pompein. Edhe Sherman, djali i Denton kish patur t njjtin vizion, t pasuruar me shum detaje arkeologjik - si prshembull nj anije "me nj mjelm" - q m von u zbuluan si t pranueshm historikisht. Pas shum suksesesh, Denton ishte tashm shum i knaqur: Buchanan dhe ai kishin zbuluar nj aftsi t re njerzore, nj lloj "teleskopi pr t par t kaluarn" q do t'i kish mundsuar njeriun modern t penetronte n t kaluarn, duke rikrijuar skenart e mdhnj t historis. Sepse, duke i qndruar teoris s tij, do gj q ndodhte n bot mund t ruhej gjithmon n nj lloj "kinogazete".

  Por, prtej siguris s pamohueshme q dhuntia e psikometris ofronte, Deton nuk arriti t kuptoj q, po kshtu, kjo dhunti mund edhe t sillte shmangje apo gnjime. Libri i tij i tret mbi kt argument, "Shpirti i gjrave" i vitit 1888 prmban prshkrime t vizioneve t disa planetve q duken, pr t thn m t paktn, t ekzagjeruar. N Venus, pr shembull, rriten pem dhe krpudha gjigande apo kafsh monstruoze, q as edhe fantazisti Hieronymus Bosch nuk do t kish mundur t'i imagjinonte.

  Marsi ka nj temperatur gjithmon verore (n realitet, n fakt duket se nuk bn shum ftoht) dhe sht i populluar nga qenie njerzore me katr gishtrinj, sy bojqiell dhe flok t verdh. Edhe n Jupiter jetojn qenie me sy bojqiell dhe flok t gjat, q jan n gjendje t lkunden lehtsisht n ajr si tollumbace. Me sa duket sherma, djali i Denton, prej t cilit burojn pjesa m e madhe e ktyre prshkrimeve, duhej t kish t zhvilluar at q Jungu e quan "imagjinata aktive", duke mos arritur m t bj dallimin mes asaj q kjo imagjinat i sugjeronte dhe imazheve q buronin prej aftsive t tij psikometrike.

  Ajo q l m shum mbresa se do gj tjetr tek lexuesi modern qndron n prerjen e tyre t pamohueshme shkencore, nj gj kjo q impresionoi shum edhe bashkkohsit e tyre. Por, pr fatin e tyre t keq, momenti historik n t cilin eksperimentuan me psikometrin prkoi me at t lindjes dhe kulmit t spiritizmit, q u prhap me shpejtsi n Amerik dhe Europ.

  I lindur zyrtarisht me rastin e motrave Cox, aty rreth fundit t 1840, brenda dy dekadash spiritizmi kishte pushtuar miliona njerz. Shkenca u gjend krejt e paprgatitur, duke u hedhur n kundrsulm me akuza t dhunshme mashtrimesh dhe iluzionesh t prgjithsuar.

  Pr kt arsye, do gj q n at koh kish t bnte me "t mbinatyrshmen" u b objekt kritike dhe skepticizmi dhe studiues si Buchanan dhe Denton, serioz e t motivuar, nuk u morn asnjher n konsiderat sado vler q kishin realisht. Denton vdiq n 1883 dhe Buchanan n 1900, krejt t harruar e n anonimat.

  Eksperimentet e mvonshm n psikometri u kryen n vitet tetdhjet t shekullit XIX nga doktor Gustav Pagenstecher, nj gjerman i transferuar n qytetin e Meksikos, i deklaruar nj materialist i bindur.

  Pak vite pas fundit t Lufts s Par, Pagenstecher po trajtonte prmes hipnozs rastin e nj pacienteje q vuante nga pagjumsia, zonja Maria Reyes de Zieroid. Nj dit, ndrkoh q ishte n gjendje hipnoze, ajo i kish thn Pagenstecherit se m'u n at moment, e bija po prgjonte tek dera. Dhe kshtu ishte.

  Q nga ajo dit, doktori nisi t kryej teste paranormale me Marian, duke zbuluar mes t tjerash se kur ndodhej n gjendje hipnoze ajo mund t ndante ndjesit e saj.

  Kshtu, pr shembull, nse ai vendoste pak krip apo sheqer n majn e gjuhs s tij, edhe Maria merrte t njjtn shije, apo nse ai i afronte flakn njrit gisht t tij, Maria menjher sprapsej, sepse kish ndjesin e djegies.

  N nj moment, Pagenstecher kish nisur t eksperimentonte me psikometrin.

  Si ndodhte me subjektet e Dentonit, edhe Maria e prshkruante objektin dhe historin e tij thjesht, duke e marr n dor. Me nj guack, prshkruante nj sken nndet; me nj cop meteori, prshkruante udhtimin e gjat n hapsir dhe rnien prfundimtare n atmosfern e toks.

  Doktor Walter Franklin Prince, i cili e kish ftuar Marian pr t kryer disa teste n emr t shoqats amerikane pr krkime psikike, i kish dhn nj "guack deti" q ish gjetur n nj plazh. Por n vend t detit, maria prshkroi nj pyll tropikal. Dhe n fakt, botanistt kishin konfirmuar se ajo ishte nj lloj arre kokosi e prodhuar nga nj pem tropikale, e cila ish hedhur n det.

  Nj tjetr eksperimentues i njohur n kt fush ishte doktor Eugene Osty, drejtor i Institutit t Metapsikiks n Paris, pikrisht aty ku Pascal Forthunny kish njohur prmes psikometris letrn e famshme t Landru.

  N klasikun e tij t famshm tashm "Aftsit Supernormale t Mari Osty", ai prshkruan disa teste interesante t psikometris t kryer nga ai vet. Rrfen se n 1921 i ishte sjell nj fotografi n t ciln dukej qart nj kapsul e mbyllur mir me xham transparent e q prmbante nj lloj lngu. Objekti ish marr pran tempullit t madh t Baalbek.

  Nj prej subjekteve me aftsi m t forta, zonja Moral, sapo e mori fotograin n duar kish nisur t thoshte se ai objekt i kujtonte nj vend ku kishte t vdekur dhe n mnyr t veant, syve t mendjes i paraqiste nj njeri shum t moshuar. Shihte nj vend shum t madh, me tempuj, me kisha: m pas kish prshkruar burrin. Kapsula e qelqt prmbante gjakun e nj burri q ishte flijuar n nj tok t largt dhe ishte vendosur n varrin e plakut t vjetr, si shenj prkujtimi. Vet Osy nuk kishte ide se far prmbante fotografia, por mbeti shum i befasuar kur inxhinieri q ia kish sjell i kish rrfyer se objekti n fotografi kish qen pjes e sendeve funebr q ishin gjetur pas zbulimit t nj varri n luginn Bekaa.

  Sigurisht, nj rast i till v n diskutim nga fillimi t gjith hipotezat zyrtare mbi mistern e psikometris.

  N fakt, teoria e Buxhanan - sipas t cils bhet fjal pr ngacmim t aureols nervore q e bn subjektin t ndjeshm para sendeve - pushon s qeni e pranueshme n momentin kur informacionet psikometrike bhen t kapshm edhe prmes fotografis anonime t shfaqur n nj t prditshme, teorikisht e privuar nga gjurm personale. Edhe ideja e propozuar nga Denton, sipas t cils nj objekt arrin n nj far mnyre misterioze q t fotografoj apo rregjistroj gjithka ndodh prreth, nuk bind.

  N rastin e mozaikut me prejardhje nga vila romake, vzhgimi i bots do t kish qen i kufizuar dhe vizioni i legjionarve romak nga zonja Denton, nga ai kndvshtrim do t ish kufizuar vetm tek kmbt n lvizje. Ndoshta, hipoteza q u prgjigjet m mir realiteteve t fakteve na on tek ajo dhunti psikike q na bn t dijm at q po ndodh n nj vend t caktuar dhe n nj or t caktuar, pa qen t pranishm.

  Megjithat, ndjeshmria e Folk pr t njohur jo prmes prekjes, por shijes llojet e ndryshm t metalit duket se pak ka t bj me kt dhunti. Edhe n kt rast, ashtu si n shum fusha t tjera t krkimeve t paranormales, duket e pamundur t heqsh nj vij ndarse mes nj fenomeni dhe nj tjetri.

  Disa psikometra t shquar modern, si Gerard Croiset, Peter Hurkos dhe Suzanne Padfield, kan vn cilsit e tyre n shrbim t policis pr t zgjidhur shtje t vshtira. Suzanne Padfield ka arritur madje t sinjalizoj policin sovjetike pr gjeneralitetet e vrassit t nj fmije pa lvizur fare nga shtpia e saj n Dorset, Angli.

  Duhet kujtuar megjithat se disa prej tyre, si prshembull Croiset, nuk duan q t quhen psikometra, por plqejn termin "paragnost", nj fjal q, thn m thjesht, tregon aftsit e nj njeriu pr t "njohur" at q ndodh prtej kufirit t ndjesive, ashtu si i njohim ne.  Bota Sot

 7. #47
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Ironia eshte qe policia apo dhe sherbimet e fshehta gjejne perdorim te psikometrise e perseri shkenca refuzon ta klasifikoje ne gjirin e saj. Mendjengushtet shpesh kane me hapsire sesa ata qe paraqesin mendim revolucionar ne shkence. Po nuk u shkaterrua mengeneja qe ka mberthyer mendjen njerezore, i ashtuquajturi progres do jete gjithmone neper letra dhe asnjehere reali qe duhet.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime n 0 postime

  A thoni kjo te jete e vertete!?

  Bermuda, pilott q u ringjalln 45 vite pasi ishin zhdukur!

  Data e misionit t tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve t Bermuds, n hapsirn e quajtur "Trekndshi i Bermudeve".


  Dshira e njeriut pr t parashikuar t ardhmen, si dhe pr t ndikuar n ngjarjet e s kaluars, kan qen vazhdimisht preokupim i tij i fshehur. Duke filluar nga shkrimtart e ndryshm t bots fantastiko-shkencore e deri tek sharlatant e shumt, sht munduar q t'i tregohet njerzimit dika n lidhje me ngjarjet dhe rrjedhn e tyre, n t cilat mund t ndikohet drejtprdrejt, duke prdorur t ashtuquajturn makin kohore. Mirpo, nuk jan marr vetm kta me kt problematik. Kjo shtje i ka munduar n njfar mnyre edhe filozoft e ndryshm e madje edhe shkenctar t njohur t kohrave t ndryshme, duke u nisur nga Isak Njutoni e gjer tek Albert Ajnshtajni dhe shkenctari i famshm i kohs s sotme, Stiven Hoking. Problemi q kan shtruar kta t tre dhe shum t tjer sht zhvillimi i ngjarjeve dhe i dukurive natyrore n koh dhe hapsir. N mnyr m t moderuar kt e studioi Ajnshtajni n "Teorin e relativitetit", n t ciln i shpjegoi gjrat n katr dimensione (tri hapsinore dhe nj kohore), ndrsa Hokingu n librin e tij, "Bing Bangu" i studioi n mnyr m t zgjeruar prmes 11 dimensioneve (7 hapsinore dhe 4 kohore).

  Fakti q prmendet n studimet e tyre sht i ashtuquajturi "dilatacioni kohor" apo "zgjerimi i kohs". Duke u nisur nga formula e njohur E=m x c2 sht munduar t tregohet q materia dhe energjia jan t lidhura ndrmjet tyre n mnyr t pandashme. N nj eksperiment q sht br lidhur me kt problem, sht ai i matjes s kohs nga dy vshtrues: njri n lvizje e tjetri n qetsi. Ndrkoh q i pari, me orn e tij, fluturonte me aeroplan supersonik, i dyti, qndronte n tok dhe nuk lvizte fare. Me t zbritur n tok u vrtetua se ora e t parit po ngecte prapa n krahasim me vshtruesin e dyt, i cili kishte qndruar n tok i palvizshm. Por, 'do t ndodhte kur njeriu t lviz me shpejtsi t drits prej 300.000 km/s apo prafrsisht sa ajo d.m.th. 298.500 km/s pra, sa 99.5% e shpejtsis s drits?

  Sipas Ajnshtajnit, njeriu do t plakej dhjet her m ngadal se sa njerzit e tjer, q qndrojn n tok. Kjo q u tha m lart nuk sht teorikisht e parealizuar, por n kohn n t ciln jemi duke jetuar sht teknikisht e pamundshme pr shkak t problemeve t ndryshme t pazgjidhura. Pra, n kt mnyr t shqyrtimit t problemit u gjet metoda se si t parashikohet e ardhmja. Por si t ndikohet tek e kaluara?

  Ktij problemi n mnyr serioze i sht prkushtuar z. Hoking ku prmend "vrimat e zeza" q ndodhen n kozmos. "Me ndihmn e tyre", thot ai, "sht e mundur q t udhtohet n koh, pasi ato n nj far mnyre paraqesin tunelet kohore. Problemi qndron n at q nuk dihet se sa koh do t kthehet njeriu prapa n koh, pastaj problemi i paradoksit kohor ose n mnyr t ndikimit t rrjedhs s saj pr t ardhmen.

  Hokingu prmend nj rast t pazakonshm ku kishte marr pjes n rolin e ekspertit. Ngjarja kishte ndodhur n qershor t vitit 1990. Gjat emetimit t programit amerikan CBS, papritmas u ndrpre programi pr nj lajm sensacional. N bazn ushtarake amerikane kishin ateruar pes aeroplan gjuajts - bombardues amerikan t tipit "Spitfajer" t Lufts s Dyt Botrore. Me radiomarrse ata lajmronin bazn se, "kishin kryer misionin e tyre ushtarak me sukses dhe po prisnin leje pr aterrim". Aterrimin e tyre e raporton kol. Benjamin Bruks dhe kapitent: Antoni Reinhard, Benjamin Helg dhe Donald Viks. Zbritja e pilotve i befasoi shum ata, sepse shum gjra kishin ndryshuar. Lajmi me kaq u ndrpre n televizion, sepse autoritetet ushtarake ndrhyn dhe nuk lejuan xhirimin e mtejshm, me arsyetim se po xhironin sekretet ushtarake t bazs. M tej, rrfen Hokingu, un mora pjes n t ashtuquajturn "operacioni i sigurimit", ku edhe pata kontakt direkt me ta. Pilott n fjal qen tepr t shokuar nga ajo q u kishte ndodhur. Mbas marrjes n pyetje arritm q t kuptojm se, ekuipazhi kishte pasur pr detyr q t zbulojn nndetset japoneze q lundronin npr Oqeanin Paqsor. Misioni i tyre kishte qen tepr delikat, sepse ata kishin shfrytzuar nj korridor ajror fare pak t njohur pr pilott. Data e misionit t tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve t Bermuds, n hapsirn e quajtur "Trekndshi i Bermudeve".

  N fillim autoritetet ushtarake nuk u kishin besuar, duke menduar se bhej fjal pr spiun apo mashtrues. Lajmi pr vizitort e paftuar arriti edhe n Pentagon dhe hulumtimet lidhur me kt rast i morn prsipr oficert e lart t Armats Amerikane. Identiteti i pilotve s shpejti u vrtetua: pilott e eskadrils ishin shpallur "t humbur n aksion" para 45 vjetve dhe nuk dihej asgj pr fatin e tyre. Se si sht e mundur q kta t shfaqen n kt koh, askush nuk ishte n gjendje ta tregonte.

  Koloneli Bruks gjat biseds me Hokingun rrfen se at dit, gjat fluturimit mbi zonn e prmendur, ata befas kishin humbur kontrollin mbi aeroplant e tyre. Aparatet e navigacionit dhe instrumentet e tjera matse tregonin shenja t mosfunksionimit. Ndrkoh q ata po mundoheshin t stabilizonin aeroplant, u verbohen syt nga nj drit e bardh, e cila i glltiti dhe n at moment ata nuk dinin asgj pr vete.

  Stiven Hokingu thot se, rastet e zhdukjes pa gjurm t anijeve dhe aeroplanve, bashk me personelin e tyre prcjells dhe me pilot, jan t dokumentuara, por rasti me t cilin kishin t bnin ishte unik. N Pentagon, Hokingu mbajti referat t gjat me rastin e "ringjalljes" s pilotve. Ai thot se, "Trekndshi i Bermudeve" dhe drita e bardh q buron nga ajo, n t vrtet paraqet vrimn kohore, n t ciln pilott kishin hasur rastsisht dhe pikrisht kjo u kushtoi atyre q 45 vjet t gjenin rrugn e kthimit. Ajo ka sht m interesante sht se pilott nuk ishin plakur aspak.

  Rasti i pilotve t humbur sht vetm nj nga rastet e shumta t zhdukjes s objekteve n t. Dokumentet e ndryshme q datojn nga shekulli XVIII tregojn se aty jan humbur anije t ndryshme tregtare, e gjer n kohn e sotme kur kan humbur fregata, tanker e kush e di se far tjetr. Se n far kohe do t paraqiten ato sht vshtir t parashikohet, pasi principi i puns s "Makins kohore" nuk dihet, thot Hokingu, dhe vazhdon: - Me rastin q kam studiuar sht vrtetuar se, "Makina kohore" me t vrtet punon. Dyert e kohs, si duket jan hapur, por nuk dihet se ku dhe nga t ojn. /

  K. B.


  Bota Sot


  .

 9. #49
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Po pati mundesi mos sillni ne kete nenforum cdo gje qe lexoni neper gazeta e revista pa konsultuar me pare temat e hapura. Clidhje ka ky shkrim me temen qe sqaron se cfare jane fenomenet paranormale? Ka teme te vecante per trekendeshin e bermudes dhe sidomos shkrimi i mesiperm eshte konsumuar me detaje ne ate teme dhe ne tema te tjera ne kete nenforum.

 10. #50
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Psikokinezi dhe Telekinezi

  Vitet e fundit eshte shtuar kurioziteti dhe interesi i njerezve per te kuptuar e mesuar me shume rreth kategorive te ndryshme te fenomeneve parapsikologjike e ne veanti per ESP-te (perceptime ekstrasensitive).

  Jane te shumte te apasionuarit pas telekinezise apo psikokinezise. Eshte shtuar gjithashtu edhe numri i praktikanteve por gjithsesi duhet thene se te paket jane ata qe kane arritur ne nivele te avancuara. Shumica derrmuese e njerezve mund te arrij vetem nivele fillestare.

  Ketu keni disa shembuj:

  Psikokinezi/psychocinese/psicocinesi (PK) hyn ne kategorine e parapsikologjise dhe eshte pjese e fenomeneve paranormale.

  Psikokinezia (PK) eshte ndikimi mendor i ushtruar drejteperdrejte nga nje subjekt mbi nje objekt fizik, pa nderhyrjen e asnje forme energjie te njohur aktualisht.
  Me psikokinezi kuptojme qendrimin pezull ose ngritjen ne ajer te trupit/objektit i cili qendron pa levizur ne ajer duke mos pasur asnje pike mbeshtetjeje.
  Me Telekinezi/a do te kuptojme zhvendosjen, ngritjen ne ajer, trasportimin e objektit pa pasur asnje kontakt direkt apo indirekt.
  Materializimi ne forme i objekteve te substances te quajtur ektoplasma(ectoplasma) ose teleplasma, buron nga mediumi(ne spiritizem, personi qe kishte aftesi te vihesh ne lidhje me shpirtrat) ne gjendje trans(gjume hipnotik).

  Kesaj kategorie fenomenesh parapsikologjike mund ti shtohet eksperienca ekstratrupore qe konsiston ne ndryshimin e vetedijes e cila ka ndjesine se nuk eshte e lokalizuar ne te njejtin vend ku gjendet dhe trupi, sikunder ndodh shpesh ne eksperiencen onirike (te endrrave).

  J@mes

 11. #51
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Nuk e kuptova se pse u bashkua tema: Psikokinezi dhe Telekinezi

  Edhe pse keto fenomene i perfshin parapsikologjia si fenomene paranormale nuk me duket me vend qe nje teme e cila merret ne menyre specifike me shqyrtimin e nje fenomi te caktuar te bashkohet me far jan Fenomenet Paranormale

  Ky bashkim do te zbehte interesin kundrejt temes ne menyre te veante dhe do te shnderrohesh/lexohesh kalimthi. Ideja ime ishte te diskutohej rreth eshtjes ne fjale duke sjell shembuj nga eksperienca personale, e te tjereve, ose duke sjelle materiale shtojce nga literatura e huaj.

  Edhe nese bashkimi eshte bere per efekt estetik serisht me duket jo me vend.
  Eshte si te bashkosh nje teme qe flet per qenien njerezore ne pergjithsi me nje teme qe flet dhe shqyrton karakteristikat e J@mes ne veanti.

  Nese ky arsyetim nuk te duket me vend lere aty ku eshte.

 12. #52
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Pavaresisht se kjo teme ka nje titull te pergjithshem ajo ka trajtuar dhe specifika te vecanta te Fenomeneve Paranormale. Nuk ka kuptim qe te jete nje teme ekzistuese ku eshte folur per psikokinezine dhe ne te njejten kohe te hapet nje e vecante. Tjetra, nuk ka pse te behen oponenca te tilla brenda temes kur shume mire mund te komunikohet me mesazhe. Gjera te tilla pervec se bejne temen te merzitshme, nuk sjellin asgje tjeter.

 13. #53
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk e kuptoj vlern e ktyre videove, sharlatan tek e para dhe tek e treta.
  Luga lkundet se sht n ekuilibr t till.
  Psikokinezi e telekinezi, v.t. kinezrira...

 14. #54
  maraklije Maska e bombona
  Antarsuar
  09-02-2009
  Vendndodhja
  ne shkoder,ne shtepin time
  Postime
  4,725
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  besoj pjeserisht
  meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

 15. #55
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga Dalan Lexo Postimin
  Nuk e kuptoj vlern e ktyre videove, sharlatan tek e para dhe tek e treta.
  Luga lkundet se sht n ekuilibr t till.
  Psikokinezi e telekinezi, v.t. kinezrira...
  Videot mund te konsiderohen thjesht ilustruese. Personalisht nuk para ju kushtoj shume vemendje. Ka me teper rendesi studimi ne tekst sesa ana vizuale. Te them te drejten as i pashe fare videot dhe as nuk i shoh ndonjehere.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  Nese mrekullia, ekstazat apo stigmatat futen tek paranormalja une besoj tek paranormalja.
  Pra nese me paranormale nenkuptohet edhe devijimi nga ligjet e natyres per nje kohe te caktuar une e besoj.

 17. #57
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga Darius
  Fenomeni Paranormal ose thjesht Paranormalja eshte si nje lloj ombrelle qe perdoret per te pershkruar nje sere raportimesh te fenomeneve jo normale. Vete termi Paranormal do te thote; Cdo fenomen qe ne nje ose disa disiplina tejkalon kufijte e asaj qe eshte perkufizuar si mundesi fizike ne perputhje me deduktimet e shkences aktuale. Termi para vjen nga latinishtja qe do te thote kundra, jashte ose pertej normales.
  ...............................

 18. #58
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin

  Fenomenet Paranormale


  Kinesiologjia e Aplikuar

  Astrologjia

  Aureola

  Sherimi Kiropraktik

  Mprehtesia e Mendjes

  Komunikimi me te Vdekurit ose Komunikimi i Kanalizuar

  Perceptimi Ekstra Sensorial

  Sherimi nepermjet Besimit

  Fantazmat

  Grafologjia

  Homeopatia

  Ngritja ne Ajer, Levitimi

  Numerologjia

  Palmistria ose Leximi i Dores

  Frenologjia

  Fizionomia

  Njohja Paraprake

  Profecia

  Kirurgjia Psiqike

  Psikokinetika

  Psikometria

  Vezhgimi ne Distance ose Remote Viewing

  Djegia e Menjehereshme e Njerezve ose Spontaneous Human Combustion

  Prekja Terapike

  Dhunimi i Ligjeve te Levizjes se Njutonit ose aparatura te levizjes se perhershme
  Besoj pjeserisht.

 19. #59
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Do ju lutesha qe tema te mos mbushet me komente, besoj, nuk besoj, besoj pjeserisht etj. Per ate pune kam vendosur sondazhin ne teme. Pergjigjet jane me te mirepritura nese kane lidhje direkt me permbajtjen e temes.

  Faleminderit

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Kultura dhe Qyteterimi (Sipas Muslimaneve)
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2005, 12:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •