Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
    Anëtarësuar
    18-04-2002
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    432

    Nga Danimarka në Angli me vizë shengen shumëkalimshe?

    Une kam nje vize daneze shumekalimshe shengen. Jam ne Danimarke. Dua te shkoj me avjon ne Londer, dhe qe andej te marr nje tjeter avjon per ne Itali.
    E di qe per ne Itali s'eshte problem. E di gjithashtu qe edhe ne Londer, po ishe udhetar tranzit, s'eshte problem.
    Problemi qendron ketu. Londra ka 3 aeroporte. Une zbres tek njeri, por qe te marr avjonin per ne Itali, duhet te shkoj tek aeroporti tjeter. Qe te bej kete, duhet te dal nga aerporti ne qytet permes emigracionit, dhe ketu qendron problemi.

    A me hyn ne pune viza shengen ne kete rast?
    Nese jo, a me lejohet ne ndonje fare menyre te shkoj nga nje aroport ne tjetrin thjesht si udhetar tranzit?
    Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
    ===============================================
    Mbi dallgët e jetës kjo udha ime e gjatë,
    unë rrëxohem dhe... ngrihem prapë!

  2. #2
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    As nuk behet fjale, Orion! Me vjen keq te te pres vrullin, por mesa di eshte e pa-realizueshme. E kane shtrenguar goxha...

  3. #3
    ecchime..... Maska e Pidocchio
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Vendndodhja
    Venezia (IT)
    Postime
    220
    per fatin tend te keq ne Angli ke nevoj dhe per nje vis tranziti...


    ne angli nu k vlen rregulli qe airoporti konsiderohet ''''porto franco''''
    :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e cikita
    Anëtarësuar
    12-05-2006
    Postime
    117
    e drejte ajo qe eshte thene me siper.

    kalofsh mire!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2007
    Postime
    10

    testi

    une jam martuar me angleze dhe kam vize 2 vjecare qe me mbaron ne fund te marsit 2008,dhe mendova se mos ndonjeri ne forum di dicka mbi pyetjet qe kam.Se pari,sa jave perpara se te me mbaroje viza duhet te jap testin?nga 3 librat qe ka testi kush eshte me i rendesishem per te lexuar?duke pasur parasysh qe une nuk di mire anglisht,sepse une deri tani kam lexuar vetem librin me pyetje,pra do jene keto pyetje diten e testit?dhe nqf se nuk e mar testin cfare ndodh?sic e thashe me lart qe viza me mbaron ne fund te marsit.
    do ju'a dija per faleminderit nqf dini dicka per temen

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga deti1 Lexo Postimin
    une jam martuar me angleze dhe kam vize 2 vjecare qe me mbaron ne fund te marsit 2008,dhe mendova se mos ndonjeri ne forum di dicka mbi pyetjet qe kam.Se pari,sa jave perpara se te me mbaroje viza duhet te jap testin?nga 3 librat qe ka testi kush eshte me i rendesishem per te lexuar?duke pasur parasysh qe une nuk di mire anglisht,sepse une deri tani kam lexuar vetem librin me pyetje,pra do jene keto pyetje diten e testit?dhe nqf se nuk e mar testin cfare ndodh?sic e thashe me lart qe viza me mbaron ne fund te marsit.
    do ju'a dija per faleminderit nqf dini dicka per temen
    I nderuar Deti1,

    Fillimisht e keni shtruar pyetjen nen temen e Orionit qe eshte krejtsisht tjeter me pyetjen tuaj.

    Sidoqofte, testin kur po e permend per cilin test e keni fjalen? Nese je i martuar me Britaneze dhe ke vizë 2 vjeqare atehere me skadimin e kesaj vize apo nja 3 jave para skadimit te ketij 2 vjeqari ju duhet te aplikoni per Indefinite Leave to Remain. Nese deshmoni se ju ende jetoni me gruan tuaj atehere duhet te fitoni edhe kete status ILR qe ne shqip dmth E drejt me ndejt(jetuar) pergjithemon ne Britani dhe kete status/vize do te merrni ne passaporten qe e posedoni tani. Ndersa pasi te fitoni kete status dhe plote 3 vite te bashkjetuari me gruan tuaj, nese deshironi me aplikuar per British Citizen atehere jan testet qe duhet kaluar, si psh. gjuha, historia britaneze etj.

    Tani per tani nuk keni nevoj te jepni testin sepse testi eshte vetem per British Citizenship ndersa pas 2 viteve do te merrni ILR dhe me kete status ju mund te rrini ne Britani sa te deshironi me te gjithat te drejtat qe i gezon nje Britanez perveq normal pa passaport dhe nenshtetesi Britaneze.

    Me kete ju do te keni kohe te mesoni gjuhen, integroheni, punesoheni dhe kur jeni te gatshem per test dhe mbi 3 vite martesë ateher mund te aplikoni per shtetesi Britaneze.

    Ndersa per cilat libra ti lexoni dhe cfare pyetje do te behen gjate testit, une per vete nuk kam pasur fatin e testit prandaj edhe nuk e dij as si duken ato libra dhe cka permbajne mirepo po besoj se askush nuk mund te ju jap nje pergjigje te sakt se cfare pyetje mund te ju shtrohen ne diten e testit sepse eshte e pamundur te dihet.

    Shpresoj se munda me tu pergjigjur pyetjes tuaj.

    Me respekt
    Flag
    Ndryshuar për herë të fundit nga flag : 07-11-2007 më 20:18

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga Orion_DYRRAHU Lexo Postimin
    Une kam nje vize daneze shumekalimshe shengen. Jam ne Danimarke. Dua te shkoj me avjon ne Londer, dhe qe andej te marr nje tjeter avjon per ne Itali.
    E di qe per ne Itali s'eshte problem. E di gjithashtu qe edhe ne Londer, po ishe udhetar tranzit, s'eshte problem.
    Problemi qendron ketu. Londra ka 3 aeroporte. Une zbres tek njeri, por qe te marr avjonin per ne Itali, duhet te shkoj tek aeroporti tjeter. Qe te bej kete, duhet te dal nga aerporti ne qytet permes emigracionit, dhe ketu qendron problemi.

    A me hyn ne pune viza shengen ne kete rast?
    Nese jo, a me lejohet ne ndonje fare menyre te shkoj nga nje aroport ne tjetrin thjesht si udhetar tranzit?
    Orion ju keni bere pyetjen por nuk keni treguar se cfare pasaporte keni?
    Nese me tregoni se cfare pasaporte keni atehere mund te ju jap pergjigje me te sakt.

    Shume shtetas te huaj nese kan deshmij bileten dhe hotelin atehere mund te rrijn 24 ore mbrenda ne Britani si transit ku edhe ofrohet viza transitore ne aeroport por prap per disa shtete edhe kjo eshte e kufizuar, sidomos nese udhetohet mbrenda Unioit Evropian.

    Me nderime
    Flag

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Orion, harrova te ju pyes, pse nuk fluturoni drejt ne Italy prej Danimarkes, nese ky edhe eshte qellimi i juaj qe te shkoni ne Italy.

    Jam i sigurt se me lire do tju kushtoj bileta prej Denmark-Italy se sa Denmark-London-Italy pershkak se bileta prej nje aeroporti ne tjeter dhe mandej ndoshta edhe hoteli do tju kushtoj me shume se sa linja direkt per ne Italy. Nese e keni qellim te vini ne Londer e mandej te rrini ne te zezen atehere kjo eshte çeshtje tjeter.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2007
    Postime
    10
    ne radhe te pare i drejtohem flag-ut,shume faleminderit per ndihmen,sikur kisha nje barre te madhe ne kurriz tani s'e kam me.Ne radh te dyte me falni qe nderhyra ne temen e tjetrit por nuk dija se kujt t'iu drejtoja per ndihme,dhe se treti jam i ri ne forum,2 dite kam qe jam regjistruar.Dmth flag,3 jave perpara se te mbaroje viza,une duhet te aplikoj per lejeqendrim?sepse une kam degjuar se behet testi parpara per lejeqendrim pastaj nuk ke test per pashaporte!!po kur te aplikoj per lejeqendrim,a te bejne pyetje?edhe njehere faleminderit

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga deti1 Lexo Postimin
    ne radhe te pare i drejtohem flag-ut,shume faleminderit per ndihmen,sikur kisha nje barre te madhe ne kurriz tani s'e kam me.Ne radh te dyte me falni qe nderhyra ne temen e tjetrit por nuk dija se kujt t'iu drejtoja per ndihme,dhe se treti jam i ri ne forum,2 dite kam qe jam regjistruar.Dmth flag,3 jave perpara se te mbaroje viza,une duhet te aplikoj per lejeqendrim?sepse une kam degjuar se behet testi parpara per lejeqendrim pastaj nuk ke test per pashaporte!!po kur te aplikoj per lejeqendrim,a te bejne pyetje?edhe njehere faleminderit
    Duhet te kesh aplication form te cilen mund ta zbresesh dhe nga interneti , e mbush me te dhenat qe ju kerkohen dhe gjithashtu duhet te dergoni sebashku me formen edhe origjinalin e dokumenteve qe mbizoteroni si te ligjshem ne kete shtet si dhe numrin e insurances , ku jeni punesuar , flete pagesat qe keni mare nga punedhensi juaj ! Te tera keto ja dergoni zyres se Home Office (me te afermes qe mund te keni ju aty ku ndodheni) dhe do prisni pergjigjen!
    Sa per test nuk di gje une timin e dhashe perpara se te pajisesha me pasaporten angleze !
    Eshte e vertete qe puna e fisnikeron njeriun, por shoqeria jone nuk ka nevoje per aristokrate.


  11. #11
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga deti1 Lexo Postimin
    ne radhe te pare i drejtohem flag-ut,shume faleminderit per ndihmen,sikur kisha nje barre te madhe ne kurriz tani s'e kam me.Ne radh te dyte me falni qe nderhyra ne temen e tjetrit por nuk dija se kujt t'iu drejtoja per ndihme,dhe se treti jam i ri ne forum,2 dite kam qe jam regjistruar.Dmth flag,3 jave perpara se te mbaroje viza,une duhet te aplikoj per lejeqendrim?sepse une kam degjuar se behet testi parpara per lejeqendrim pastaj nuk ke test per pashaporte!!po kur te aplikoj per lejeqendrim,a te bejne pyetje?edhe njehere faleminderit
    Deti1, tani qe shkruat prap, se keni ndegjuar se duhet testi edhe per ILR une hyra ne webfaqen e Home Office dhe u habita kur e lexova se prej 2 Aprill 2007 qenka ndrruar ligji dhe prej kesaj date edhe per ILR duhet testi.

    Ju paskeni drejt dhe kerkoj ndjesë qe i'u referova ligjit te vjeter. Siq po e sheh ky ligj qenka ndërruar vetem para 7 muajve ndersa testi per ILR nuk ka qenë asnjehere prandaj edhe te jam pergjigjur ne bazë te ligjit te vjeter.

    Ja po te ofroj edhe webfaqen ku mund te lexosh edhe vet.

    Ndersa ketu e ke pyetje pergjigje se cfare testi duhet te japesh.

    Nese e jepni kete test per lejeqendrim atehere testi per shtetesi do te reduktohet. Qenkan 24 pyetje qe do te jen nga libri Jeta ne UK dhe duhet te blesh editicionin e fundit. Shiko linkun me lart dhe te gjitha infot i ke aty.

    Gjithashtu me lejo te shpjegoj edhe kete, meqense shpesh disa po i ngaterrojn qofte emerimin, renditjen apo finalen deri te statusi.

    1. Behet aplikimi i hyrjes ne Britani( ne rastin tuaj si partner)


    2.Pranohesh dhe te ofrohet viza/ leje qendrimi per 2 vite ne pasaporten tuaj.

    3: Gjat ketyre 2 viteve duhet te jetoni me gruan tuaj, dhe nuk keni te drejte per ndihme financiare nga shteti.

    4. Sugjerohet qe 21 dite(3 jave) para skadimit te ketyre 2 viteve te aplikoni per leje qendrim te perhershem(ILR). Tani e paskan bere edhe testin e gjuhes dhe diturinë mbi jeten ne Britani. Testi nuk ka ndonje date te sakt kur duhet te jepni mirepo kur te aplikoni per qendrim te perhershem ju duhet patjeter te keni deshmij se keni jap testin. Me fjale tjera keni kohe me jap testin deri 21 dite para skadimit te vizes 2 vjeqare.

    5. Nese nuk arrini te jepni testin dhe ju afrohet skadimi i 2 vjeqarit atehere ju duhet te aplikoni te Border and Immigration Agency per t'iu vazhduar viza/leje qendrimin edhe per nje vit, perndryshe do te numroheni si ilegal.

    6. Nese jepni testin e kerkuar me lart atehere ju ofrohet leje qendrimi i perhershem ne Britani te Madhe.

    7. Plote nje vit mbasi te merrni ILR apo ne shqip LQP e qe do te thote plote 3 vite ne martes atehere keni te drejt te aplikoni per shtetesi Britaneze (British Citizenship). Edhe ketu duhet te jepni testin por ndoshta test te reduktuar sepse nje vit me heret e keni kaluar nje test prandaj ky ose do te jete test i reduktuar(sa e si nuk e dij) ose do te jete test standard.

    8. Kur te mbushni kete formular gjithashtu duhet te gjeni 2 persona qe ju njohin me gjate se 3 vite, te jen me shtetesi Britaneze dhe te mos jan te involvuar ne ndonje krim, organizat krimi apo terorriste.

    9. Nese e jepni testin(gje qe nuk dyshoj sepse ju veq do te jepni nje test te tille per LQP) atehere ju ofrohet ceremonia e betimit ku zakonisht mbahet ne ndonje prej zyreve te komunes ku jetoni. Mbas dhenjes se betimit ndaj mbretereshes do te ju ofrohet edhe certifikata si qytetar Britanez.

    10. Me kete certifikat do te keni te drejt te aplikoni per pasaport Britaneze ku duhet te mbushni formularet e nevojshem dhe duhet te gjeni nje menagjer te bankes, mjek, apo dentist i cili do te konfirmoj me nenshkrimin e tij, numrin e pasaportes se tij se ju jeni personi i njejte me ate ne foto tuaj per pasaport. (shpresoj se nuk do te keni problem me kete sepse kam ndegjuar qe shume te tjere kan pasur veshtersi te gjejn dikend te ofroj kete sherbim, disa kan paguar mjeket deri ne £100 per kete sherbim).

    Normalisht nuk ju duhet test per pasaport sepse certifikata eshte gjithecka qe ju nevojitet. Gjithashtu pasaporta eshte opcionale, nese e don e bëni kerkesen nese jo nuk do te thote patjeter te udhetoni me pasaport Britaneze.

    Dhe krejt mbas te gjitha keto qe i permenda me lart atehere do te pasurohesh me pasaporten Britaneze.

    Kerkoj ndjesë edhe njehere per keq informimin tim nje dite me heret lidhur me testin por siq po e sheh qenka ndrruar ligji para disa muajve. Shpresoj se do te me kuptoni.

    Me nderime
    Flag


    P.S Apollon23, e keni fjalen per pasaport Britaneze apo jo sepse nuk kam ndegjuar se ekziston pasaport Angleze?
    Ndryshuar për herë të fundit nga flag : 08-11-2007 më 21:28

  12. #12
    Drejt , korigjim ''british passport''
    Eshte e vertete qe puna e fisnikeron njeriun, por shoqeria jone nuk ka nevoje per aristokrate.


  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2007
    Postime
    10
    te kuptoj shume mire flag,edhe nje here faleminderit qe po me ndihmon.Hyra ne faqet qe me keshillove,dhe ishin te gjitha aty,me sa kuptova, se kam thene nuk jam mire me anglishten,e paskam keq punen por do zoti e mar,nejse nga ty faleminderit se ti me ndihmove jashte mase se nuk dija asgje rreth kesaj teme. Une po vazhdoj te lexoj librin me pyetje njehere pastaj te kaloj te libri tjeter

    pershendetje deti1

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga deti1 Lexo Postimin
    te kuptoj shume mire flag,edhe nje here faleminderit qe po me ndihmon.Hyra ne faqet qe me keshillove,dhe ishin te gjitha aty,me sa kuptova, se kam thene nuk jam mire me anglishten,e paskam keq punen por do zoti e mar,nejse nga ty faleminderit se ti me ndihmove jashte mase se nuk dija asgje rreth kesaj teme. Une po vazhdoj te lexoj librin me pyetje njehere pastaj te kaloj te libri tjeter

    pershendetje deti1
    Shpresoj e besa edhe besoj se deri ne fund te Marsit do t'ia arrini te mesoni madje disa nga pergjigjet ne ato libra.

    Njoh nje qift te cilet e kan kaluar ate test pa problem dhe nese ata e kan kaluar, kam bindje qe te gjithe do te kalojn sepse madje djali im 5 vjeqar din me mire anglisht se ata.


    Te uroj fat dhe shpresoj se do te ndani gezimin e kalimit te testit ne Mars, se bashku me ne .

    Me nderime
    Flag

  15. #15
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Testi eshte me i thjeshte sesa mendohet behet ne kompjuter kjo e leteson shume
    sepse ketej jepet pyetja .p sh kure e mori fronin elisabata e 2 ne kolonen tjeter ke pergjigjet
    ku thote vitin kur elisabeta u ul ne fron per er te pare,,,, Duhet vetem te jesh pak i vemendshem ne fjalet e pyetje se i gjen po ato fjale ne fomen e pergjigjes vetem perqendrim te duhet ,dhe pa zoteruar anglishten mire gjehen kollaj.E lehte eshte dhe per vet faktin qe ti nuk shkruan asgje ,vetem vendos ndonje kros ke kutia pran pergjigjes.Testi ka mbi 45 pyetje ,por vetem 17 te gjesh nga keto ,testin e ke te mare .Mos u frikso fare te uroj suksese.....
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2007
    Postime
    10
    faleminderit per kurajon qe me jepni,hajt mo,them se do t.ia hedh.O Flag,po keta femijte e sotem te japin uje ne bisht te luges,dhe sidomos ata Shqiptare me banim ketu qe e flasin me mire se anglezet anglishten.Kete dreq anglishtje nuk mund po e kap dot,me hyn ne nje vesh dhe shpejt e shpejt me del tek tjetri;-)Bebushe,the qe jane 45 pyetje apo jo??se une e di qe jane 24 dhe duhet te gjesh 18,nejse,qofte ashtu si thua ti,une po vazhdoj pergatitjet me pyetjet nje here pastaj shofim e bejme.
    paca fat pra;-)

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga deti1 Lexo Postimin
    faleminderit per kurajon qe me jepni,hajt mo,them se do t.ia hedh.O Flag,po keta femijte e sotem te japin uje ne bisht te luges,dhe sidomos ata Shqiptare me banim ketu qe e flasin me mire se anglezet anglishten.Kete dreq anglishtje nuk mund po e kap dot,me hyn ne nje vesh dhe shpejt e shpejt me del tek tjetri;-)Bebushe,the qe jane 45 pyetje apo jo??se une e di qe jane 24 dhe duhet te gjesh 18,nejse,qofte ashtu si thua ti,une po vazhdoj pergatitjet me pyetjet nje here pastaj shofim e bejme.
    paca fat pra;-)
    Deti mos lejo qe frika te ju mund e qe pastaj te mos mundeni te mesoni ato pergjigje.

    Cdo gje merre shtruar sepse tek e fundit nese nuk mundesh te kalosh ne Mars 2008 atehere me nje lutje nga avokati apo madje edhe vet ne Immigracion do te vazhdon vizen edhe per nje vit. Nuk do te jete fundi i botes nese nuk e kalon me 2008 dhe nuk do te kthejn edhe nese nuk e kalon. Nje gje qe doemosdo duhet te besh eshte qe te mos hyjsh ndonje pune te keqe me vetdije sepse kjo nuk te ndihmon aspak tani qe ende po pret te behesh Britanez.

    Sidoqofte une kam bindje qe do te kaloni testin dhe per cdo rast ju shkrujta ne email privat dhe mesazh privat emailin tim personal ku nese ke nevoj per ndonje pyetje apo keshille mos hesito te me shkruash.

    Me respekt
    Flag

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2007
    Postime
    10
    Flag,faleminderit qe po me afron ndihme,sepse ceshte e verteta me duhet.Te pyes edhe per dicka tjeter,une jetoj ne Birmingham,dhe testin duhet ta jap ketu ne Birmingham apo ne Londer?I kam hy me themel ketyre pyetjeve,them qe do kaloj.Gjithashtu faleminderit per emailin Flag.
    me respekt deti1

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga deti1 Lexo Postimin
    Flag,faleminderit qe po me afron ndihme,sepse ceshte e verteta me duhet.Te pyes edhe per dicka tjeter,une jetoj ne Birmingham,dhe testin duhet ta jap ketu ne Birmingham apo ne Londer?I kam hy me themel ketyre pyetjeve,them qe do kaloj.Gjithashtu faleminderit per emailin Flag.
    me respekt deti1
    Deti normalisht testi behet ne qendren ku eshte me afer juve, ne kete rast ne Birmingham.
    Shiko kete link dhe shenoje post codin tuaj dhe do te kuptosh cila eshte qendra me e afer nga ju.


    Me nderime
    Flag

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Deti keto pyetje me posht i gjeta ne nje webfaqe ku siq po e sheh me shkronja te zeza jan pergjigjet e sakta. Keto jan vetem disa prej pyetjeve qe mund te jan ne test por siq e dini edhe ju cilat nga ato qindra pyetje do te keni fatin te i keni eshte e pa mundur te dihen.

    Shpresoj qe edhe tjeret qe kan kaluar testin apo te cilet gjejn pyetje e pergjigje nga webfaqet tjera mund te na ofrojn ketu, jo vetem per ju Deti por edhe per te tjeret.

    Gjithashtu ne kete link qenka nje ofert per CD ku te gjithat pyetjet e pergjigjet i paske ne kete CD dhe keshillat qe te nevojiten per kete test.

    Edhe kete mos te harroj, a e dini qe mund te regjistrohesh ne ESOL, kurs ky per gjuhen Angleze dhe nese e merr certifikaten nga ESOL(gje qe eshte shume leht) atehere nuk ke nevoj(nuk jam i sigurt 100%) me hy fare ne kete test.

    Nejse, une te shkrujta ne email dhe kerkova te me shkruani ne menyre qe keto apo ndonje info te ju jap nepermes emailit por meqense prap qenkeni pergjigjur ne forum e jo email atehere po te pergjigjem ketu )

    1) Where is the Scouse dialect from?
    A. Cornwall
    B. Liverpool (correct answer)
    C. London
    D. Tyneside

    2) How often are elections for the European Parliament held?
    A. Every year
    B. Every four years
    C. Every five years (correct answer)
    D. Every ten years

    3) When did married women gain the right to retain ownership of their own money
    and property?
    A. 1752
    B. 1792
    C. 1810
    D. 1882 (correct answer)

    4) When might you need a CRB check?
    A. When applying for welfare benefits
    B. When applying for work that involves children or vulnerable people
    (correct answer)

    C. When buying a house
    D. When requesting medical treatment from the NHS

    5) According to the 2001 census, what percentage of the UK population are Christians?
    A. About 50%
    B. About 90%
    C. About 70% (correct answer)
    D. About 20%

    6) In the UK, what proportion of young adults has used illegal drugs at one time or
    another?
    A. One quarter
    B. One third (correct answer)
    C. One half
    D. Two thirds

    7) Newspaper owners and editors do not try to influence public opinion. Is this
    statement true or false?
    A. True
    B. False (correct answer)

    8) What is the distance between John O’Groats on the north coast of Scotland and
    Land’s End in the South West of England?
    A. About 1,100 miles
    B. About 1,310 miles
    C. About 500 miles
    D. About 870 miles (correct answer)


    9) Where is the Welsh language widely spoken?
    A. Highlands and Islands of Scotland
    B. Ireland
    C. Southern England
    D. Wales (correct answer)

    10) At what age do young people receive their National Insurance number?
    A. 14 years old
    B. 16 years old (correct answer)
    C. 18 years old
    D. 20 years old

    11) What is the maximum number of hours that a child may work before they must take
    a one-hour rest break?
    A. 10 hours
    B. 4 hours (correct answer)
    C. 6 hours
    D. 8 hours

    12) What is the population of England?
    A. 23.4 million
    B. 38.1 million
    C. 50.1 million (correct answer)
    D. 58.8 million

    13) The Queen must not marry anyone who is Roman Catholic. Is this statement true or
    false?
    A. True (correct answer)
    B. False

    14) What is the name of the ministerial position that is responsible for law, order and
    immigration?
    A. Chancellor of the Exchequer
    B. Chief Whip
    C. Home Secretary (correct answer)
    D. Lord Chancellor

    15) Housing associations are run by the government. Is this statement true or false?
    A. True
    B. False (correct answer)

    16) How long was Britain at war during the Second World War?
    A. 2 years
    B. 4 years
    C. 6 years (correct answer)
    D. 8 years

    17) Which other name can be used to refer to the Church of England?
    A. The Anglican Church (correct answer)
    B. The Catholic Church
    C. The Methodist Church
    D. The Presbyterian Church

    18) Where do local authorities get most of their funding from?
    A. Government taxation (correct answers)
    B. Issuing parking tickets
    C. Local council tax
    D. Lottery grants

    19) Which of these statements is correct?
    A. Boxing Day and New Year are both public holidays (correct answer)
    B. New Year is a public holiday and Boxing Day is not

    20) What is the role of the cabinet?
    A. To examine laws proposed by the House of Commons
    B. To investigate serious complaints against the police
    C. To make decisions about government policy (correct answer)
    D. To provide royal assent for new laws

    21) Which of these statements is correct?
    A. The House of Commons is the more important of the two chambers in
    Parliament (correct answer)

    B. The House of Lords is the more important of the two chambers in
    Parliament

    22) Within what period of time must a baby be registered with the Registrar of Births,
    Marriages and Deaths?
    A. One week
    B. Six months
    C. Six weeks (correct answer)
    D. Twelve months

    23) If you buy a home with a mortgage, you must insure the building against fire, theft and accidental damage. Is this statement true or false?
    A. True (correct answer)
    B. False

    24) British citizens require a work permit before they can work in any country that is a member of the European Economic Area.
    A. True
    B. False (correct answer)

    Me nderime
    Flag

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A kane te drejte shqiptaret per nje vize?
    Nga drague në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 02-06-2009, 18:53
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-03-2009, 17:55
  3. Danimarka, pas përgjakjes
    Nga fioreal në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 02-04-2006, 02:04
  4. Danimarka
    Nga Lumnjani në forumin Albumi fotografik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-03-2006, 02:58
  5. Street_fighter nga Danimarka
    Nga Sreet_Fighter në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 30-04-2003, 04:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •