Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Portret TUTORI

  Ja nje Tutor tipik beratas.


  Gazeta shqiptare shkruan:


  KUĒOVE/ Policia: Kanani trafikoi 7 vajza. E denoncoi nėna e tri prej viktimave

  Kapet trafikanti i femrave
  Kontrollonte linjėn Itali-Belgjikė-Angli


  --------------------------------------------------------------------------------

  KUĒOVE

  Trafikantėt e femrave nė rrethin e Beratit duket sikur nuk kanė tė sosur. Madje bėhet fjalė pėr "VIPA" tė biznesit fitimprurės tė mishit tė bardhė me destinacion vendet e Europės Perėndimore.

  Vetėm pak ditė pas arrestimit nga Policia e Beratit e supertrafikantit Roland Muēo, dje ėshtė vėnė nė pranga njė tjetėr kapo i prostitucionit, i cili akuzohet pėr trafikimin e shtatė femrave nga Kuēova, Ura Vajgurore dhe fshatrat pėrreth. Alfred Kanani, banor i lagjes "1 Maji" Kuēovė, ėshtė prangosur mbrėmė nė orėt e vona tė natės nė shtėpinė e tij. Burime nga policia pohojnė se aksioni pėr kapjen e 29-vjeēarit ėshtė organizuar nga zyra rajonale e trafiqeve nė Berat nė bashkėpunim me atė tė Tiranės. Kėto tė fundit kanė vėnė nė lėvizje policinė kriminale tė Beratit dhe Kuēovės pėr arrestimin e Kananit. Sipas bluve, 29-vjeēari sapo ishte kthyer nga jashtė shtetit ku ushtronte aktivitetin e tij si trafikant. Ndėrkohė, ekspertėt pohojnė se kohė mė parė Alfred Kanani ėshtė denoncuar nga tė afėrm dhe prindėrit e femrave qė ai ka trafikuar, por ėshtė lėnė i lirė nga organi i akuzės pėr mungesė provash. Sipas burimeve nga Policia kriminale e Kuēovės, Kanani sė bashku me njė shtetas tjetėr nga Ura Vajgurore (emri i tė cilit nuk bėhet i ditur pėr arėsye hetimore) kontrollonte trafikun e femrave nė linjėn Shqiperi-Itali-Belgjikė-Angli. Duke qenė kapo i rrjetit Kuēovė-Ura Vajgurore pėr disa vite, i akuzuari nė fjalė pohohet tė ketė fituar shuma tė mėdha parash. 29-vjeēari me lekėt e mbledhur nga viktimat ka blerė (sipas policisė) vila nė Kuēovė, Urė Vajgurore, Durrės, si dhe ka nėn pronėsi makina luksoze.

  E para e ka denoncuar nėna e tre vajzave Kashari. Kallėzimi i saj ėshtė bėrė nė vitin 1996. Pavarsisht nga denoncimi i familjarėve tė viktimės nga Kashari, Kanani ka "vizituar" pėr pak kohė dyert e qelive tė policisė. Arrestimi i tij u bė i mundur vetėm dje dhe pohohet se nė rrjetin,e tij bėjnė pjesė dhe tė tjerė shtetas, tė cilėt janė nė kėrkim nga policia e Beratit. Me ndalimin e Kananit, brėnda dy javėsh shkon nė katėr numri i personave qė janė arrestuar si pjestarė tė trafikut tė mishit tė bardhė nė qarkun e Beratit. Pas arrestimit, supetrafikanti, Alfrend Kanani, nėn masa tė rrepta sigurie, ėshtė nisur pėr nė Tiranė. Mesa duket, ky i fundit do tė hetohet nga prokuroria e kryeqytetit.

  -----------
  Fiqirete Kashari: Si m'i mashtroi vajzat


  -------------------------------------------------------

  "Dua vajzat e mia. E madhja mė ka ikur qė nė vitin 1994 dhe nuk di nėse ėshtė gjallė apo jo. Me dy tė tjetrat qė janė nė Belgjikė flas, por nuk mė tregojnė adresė tė saktė". Ky apel i dhimbshėm prej nėne i adresohet shtetasit Alfred Kanani. Fiqirete Kashari tregon pėr "Gazeta Shqiptare" plagėn e madhe qė 29-vjeēari u ka hapur asaj dhe pjestarėve tė tjerė tė kėsaj familje. Drama pėr familjen Kashari zė fill nė vitin 1994. Sipas nėnės sė viktimave, pikėrisht nė kėtė vit Alfredi ka mashtruar vajzėn e madhe, duke i premtuar pėr martesė. "I thoshte se do tė marr pėr grua, por ishte i martuar. Kur e merrte nė shtėpi e dėbonte gruan te njerėzit e saj. Mė pas e nxori nė rrugė nė Itali", thotė Fiqiretja duke shtuar se deri mė 1996 fliste me tė bijėn nė telefon, ndėrsa tani nuk e di nėse ėshtė gjallė. Ndėrsa di se dy vajzat e tjera janė nė Belgjikė. E shokuar, nėna e viktimave i ėshtė drejtuar disa herė tutorit tė vajzave (sipas saj), por ai i ka treguar rrugėn duke i thėnė se tani i kanė tė tjerėt ato.

  ------------  Fiqeretja e mjere thote:

  "Drama pėr familjen Kashari zė fill nė vitin 1994. Sipas nėnės sė viktimave, pikėrisht nė kėtė vit Alfredi ka mashtruar vajzėn e madhe, duke i premtuar pėr martesė. "I thoshte se do tė marr pėr grua, por ishte i martuar. Kur e merrte nė shtėpi e dėbonte gruan te njerėzit e saj. Mė pas e nxori nė rrugė nė Itali", thotė Fiqiretja duke shtuar se deri mė 1996 fliste me tė bijėn nė telefon, ndėrsa tani nuk e di nėse ėshtė gjallė. Ndėrsa di se dy vajzat e tjera janė nė Belgjikė"

  Pra qe me 1994 Alfred Kanani eshte bere "Profs" ne trafikun e vajzave.

  Turp per presidentin e athershem Sali Berish malesorin!
  Turp per kryetarin e parlamentit Pjeter Arbnor shkodranin!

  Sa per Pollo e Meksa e Tritana, ata as qe e njohin turpin.

  Kurse ish ministri Policise , Kryetrafikanti Agron Musaraj eshte per tu varur ne Litar ne mes te Beratit.  Populli Beratit per ne mitingjet Socialiste aman cmblidhet me vrap te ulerijne e kur u rrembejne, prostituojne vajzat e u hidhen ne plehra femijet rrine e flejne si derra te qelbur.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Kamza nxjerr ne trotuar Beratin.. hajde c'vete.
  Beratin e kemi dhe me partishmeri te larte.  Nga Shekulli
  .........................
  Pas 8 vjet punė nė semafor kthehet pa asnjė lek nė xhep. "Mė mori dhe motrėn dhe ma bėri prostitutė"


  Denoncimi: 8 vjet prostitutė nėn terror


  Njė 25- vjeēare nga Berati denoncon si tutor tė saj nė Itali njė djalė nga Kamza

  BERAT - Njė 25-vjeēare nga Berati, e kthyer njė muaj mė parė nga Italia ka depozituar dje nė polici denoncimin ndaj tutorit tė saj qė "me anė tė mashtrimit e bėri prostitutė nė shtetin fqinj". E kthyer pa asnjė lekė nė xhep 25-vjeēarja S.M, banore e lagjes "Kushtrim", ka treguar historinė e saj, ndėrsa policia nė bazė tė denoncimit, ėshtė vėnė nė kėrkim tė personit qė ajo ka akuzuar, D.H, nga Kamza e Tiranės, thanė pėr gazetėn burime tė komisariatit. Burimet thanė se sipas denoncimit, tutori nė fjalė ka trafikuar edhe motrėn e viktimės, e cila ndodhet ende nė Itali. Historia e 25-vjeēares, sipas denoncimit, zė fill nė mars tė vitit '94, kur ajo ishte vetėm 17 vjeēe. Nė atė vit ajo u njoh dhe mė pas u fejua me djalin nga Kamza. "Mė pas vendosėm qė tė niseshim drejt Italisė pėr njė jetė mė tė mirė. Mbėrritėm nė qytetin e Riminit, me gomone. Por nuk kaluan mė shumė se 5 ditė dhe "bashkėshorti" im mė detyroi tė dal nė semafor, pėr tė kėrkuar klientė. Nė fillim isha shumė e shqetėsuar. Sa kthehesha nga rruga futesha nė dhomė dhe qaja gjithė natėn. Tutori D.H mė premtonte, duke mė lajkatuar, se sa tė bėnim 100 milionė lireta do tė ktheheshin nė Tiranė, ku dhe do tė bėnim dasmė dhe shtėpi",- mėsohet tė ketė thėnė mė tej denoncuesja. Ajo ka treguar para uniformave blu dhe torturat, duke ekspozuar shenjat qė ndodheshin nė trupin e saj. "Janė shenja thikash kur unė kundėrshtoja qė tė dilja nė rrugė",- mėsohet tė ketė thėnė S.M, duke treguar se shumė vajza, edhe nga Berati, i kishin thėnė se duhej t'i nėshtrohej fatit, pasi ato (vajza) qė kishin kundėrshtuar edhe ishin vrarė nga tutorėt e tyre. "Pas 3 vjetėsh qėndrimi nė Rimini vendosa tė largohesha fshehurazi dhe tė dorėzohesha nė polici, por sapo isha afruar pranė portės tė kuesturės, tek kėmbėt mė qėndroi njė makinė dhe sa tė hapėsh e mbyllėsh sytė dy djem, mes tyre dhe tutori, mė tėrhoqėn zvarrė, duke mė futur brenda",- ka thėnė mė tej ajo. Denocuesja ka rrėfyer se pasi janė futur nė njė pyll tutori ka mbushur pistoletėn, duke i thėnė se do ta vriste, ndėrsa ajo nga frika i ka premtuar besnikėri. "Qė nga ai moment nuk bėra plane pėr t'u larguar. Nga malli qė kisha pėr familjen iu luta tė shkonte nė Berat dhe si shpėrblim tutori mė solli motrėn e vogėl nė Itali, ku aktualisht punon pėr tė. Nuk doja ta fusja motrėn prostitutė, por "katili" nxehu njė levė nė furnelėn elektrike dhe ma vuri nė kokė",- ka thėnė ajo duke treguar se pėr tė shpėtuar nga tutori ka shfrytėzuar rastin kur ky i fundit shkoi pranė familjes sė tij nė Kamėz. Vajza e larguar qė 17 vjeēe ka thėnė ndėr tė tjera se me familjen nė Berat nuk kishte komunikuar, por pėrmes njė shoqes se saj kishte mėsuar se prindėrit nga turpi ishin larguar nė Greqi.

  Sulo Gozhina
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 14-11-2002 mė 11:26

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nji Tutor pe Korce


  nga Shtypi

  Vrasesi i gruas kapet ne Greqi

  Gezim Ashimi Korce

  - Policia greke mesohet te kete vene ne pranga nje shqiptar te shumekerkuar qe akuzohet per trafik femrash, nje prej te cilave edhe gruaja e tij Eriola Sheshi, e vrare ne korrik te ketij viti ne Tirane.
  Besnik Hoxhalli, me moshe rreth 30 vjec, qe fshihej ne Greqi me emrin e rreme Aleko, eshte arrestuar ne Selanik, pasi ka rezultuar i perfshire ne nje rrjet te trafikut te droges. Lajmin e bene te ditur burime nga policia rajonale e Korces, sipas te cilave Hoxhalli eshte kapur ditet e fundit pas hetimeve mbi rrjetin e nje trafiku droge. I kerkuar nga Interpoli qe ne muajin gusht te ketij viti, trafikanti nga fshati Libonik i rrethit te Korces nuk ka mundur t'i shpetoje arrestimit megjithese me nje emer te greqizuar dhe sipas te dhenave edhe duke iu pershtatur punes se nje bariu.

  Hoxhalli, nga trafiku i femrave tek ai i droges

  Emri i Besnik Hoxhallit u be i njohur si njeperson i rrezikshem pas ngjarjes se ndodhur ne fund te muajit korrik ne Tirane, ku u gjend e rrahur per vdekje dhe e masaktuar gruaja e tij, 22-vjecarja Eriola Sheshi. Nene e nje djali njevjecar, Eriola humbi jeten si rezultat i dhunes se ushtruar mbi te nga nje person i quajtur Roland Kosova. Te afermit e saj treguan se ish-dhendri i tyre Besnik Hoxhalli, nje njeri i dhene pas lojerave te kumarit, ia kishte shitur gruan Roland Kosoves per ta trafikuar ne Itali.

  Ndersa, pak kohe me vone, kucovari Roland Kosova u arrestua, ndersa udhetonte se bashku me nje vajze drejt Korces, per Besnik Hoxhallin policia nuk arriti te bente gje tjeter vecse t'i kerkonte Interpolit arrestimin e tij. Kjo pasi Hoxhalli rezultoi jo vetem si bashkepunetor me Roland Kosoven per shfrytezimin e Eriola Sheshit, por edhe per te pakten dy raste te tjera. Apartamenti i Besnik Hoxhallit, ne katin e pare te nje pallati ne Libonik, eshte djegur ne shenje hakmarrjeje nga nje komshiu i tij, te cilit i trafikoi gruan. Ndaj Hoxhallit rendojne edhe akuza te tjera per trafik femrash, po ashtu edhe per Roland Kosoven ne tre raste, sic ka dale gjate vendosjes se mases se arrestit ndaj ketij te fundit ne Gjykaten e Tiranes. Por Hoxhalli, ndryshe nga bashkepunetori i tij, u perpoq t'i shpetonte policise duke u larguar rreth muajit maj te ketij viti ne Greqi. Me emrin e ndryshuar ne Aleko ai mesohet se eshte endur ne vende te ndryshme ne Greqi, duke bere edhe punen e nje bariu bagetish per te qene sa me larg rrezikut te arrestimit. Nderkaq, policia e Korces duke zbuluar veprimtarine e tij

  kriminale i kerkoi Interpolit arrestimin e Hoxhallit duke afruar edhe te dhenat e nevojshme te identitetit te vertete. Por u desh zbulimi i nje rrjeti te trafikut te droges pak kohe me pare nga policia greke, qe te gjenden edhe gjurmet e Hoxhallit. Pas arrestimit te disa personave nga policia greke per trafikimin e nje sasie droge (nje rast ky ne te cilin thuhet se u vra edhe nje banor nga Lapraka e Tiranes, rreth 60 kilometra brenda tokes greke) nga hetimet ka dale si i imlikuar ne trafik edhe Hoxhalli. Te pakten keshtu jane sinjalizuar ne policine e Korces nga homologet e tyre.

  Policia: "Nuk ka ekstradim"

  Por lidhur me nje ekstradim te mundshem te Hoxhallin ne Shqiperi ende nuk eshte vendosur. Dhe kjo per faktin se ne rast se vepra penale qe ai ka kryer ne Greqi rezulton me e rende se vepra penale e trafikut te femrave, atehere do te gjykohet nga drejtesia e vendit fqinj. Ne rast te kunder, pas kryerjes se procedurave Hoxhalli do te perfundoje ne birucat e policise se Korces, ne pritje te gjykimit per trafik femrash, mes te cilave edhe te gruas se tij Eriola Sheshi, tashme viktime e ketij trafiku.

  ...........

  Berat, pėrdhunohet vajza 13-vjeēare


  --------------------------------------------------------------------------------

  z.p

  BERAT

  Njė vajzė e mitur ėshtė gjetur e pėrdhunuar dhe nė gjendje tė rėndė shėndetėsore, nė periferi tė qytetit tė Beratit. Ngjarja e dhimbshme ka ndodhur dy ditė mė parė, kur 13-vjeēarja L.V., banore nė lagjen "Ēelepi", ėshtė nisur pėr nė shkollė. Por, gjatė rrugės, atė e kanė ndaluar dy tė rinj, tė cilėt mė parė i kishte pasur fqinjė. Dy djemtė, pasi kanė bėrė njė bisedė tė gjatė me vajzėn, e kanė marrė atė, dhe e kanė dėrguar nė njė shtėpi nė periferi tė qytetit. Atje, vajza ėshtė pėrdhunuar dhe mė pas ėshtė lėnė e vetme nė rrugė, duke i bėrė presion qė tė mos tregonte pėr ato qė i ndodhėn, sepse, "ndryshe, do ta pėsonte sė bashku me tė ėmėn". 13-vjeēarja ėshtė ndihmuar nga njė kalimtare e rastit pėr tė shkuar nė shtėpi nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Vajza ėshtė dėrguar nė maternitetin e qytetit, ku dhe i ėshtė bėrė njė ndėrhyrje kirirgjikale. Nga ana e saj, policia nuk ka pranuar tė japė shpjegime, "pasi nuk ka denoncim".

  ................
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ceshtja "Ismailukaj", ne hetim edhe te tjere


  Artur Qorraj Tirane

  - Ish-shefi i krimeve te Tropojes, Arlind Ismailukaj, nuk ka qene i vetem ne krimin per te cilin akuzohet. Ai eshte arrestuar nga policia e Tiranes, dy dite me pare, per llogari te Fierit me akuzen shfrytezim prostitucioni ne rrethana renduese. Por mesohet nga burime te policise lokale se Ismailukaj ka vepruar ne bashkepunim me persona te tjere, emrat e te cileve nuk publikohen per arsye sigurie e hetimore. Por 25-vjecari, me arsim te larte, diplomuar ne Akademine e Policise, e banues ne Tirane, ka qene lakuar edhe per trafik makinash gjate kohes qe ka qene ne detyre. Ne moshe te re, ai u ul ne karriken e veshtire te shefit te krimeve ne Tropoje dhe pas nje viti drejtim u lirua e me pas u arrestua. Serish u lirua per mungese provash dhe gjate vitit ne fjale ka qene i papune. Kjo ka vazhduar deri ne momentin qe Ismailukaj eshte arrestuar me urdher te prokurorise se Fierit e vendim te Gjykates se ketij rrethi, me 21 janar te 2002, e cila ka dhene masen e vleresimit burg pa afat. Ndalimi i tij ka qene i vonuar per shkak se vete 25-vjecari ishte larguar prej kohesh jashte vendit. Prej pak ditesh ishte kthyer ne Tirane dhe menjehere ndaj tij eshte marre masa e ndalimit dhe ekzekutimit te urdhrit te Gjykates se Fierit. Vete kreu i bluve te Fierit, Asllan Dogjani, eshte shprehur dje per gazeten "Koha Jone" se arrestimi eshte mbeshtetur edhe ne dy urdhrat e institucioneve te drejtesise, por edhe denoncimit te siguruar prej policise, nga nje vajze e cila eshte detyruar te beje prostituten ne Itali. Gjate riatdhesimit ajo eshte marre nen mbrojtje, por emri nuk behet publik per arsye sigurie, duke rrefyer gjithcka. Ismailukaj akuzohet edhe per ushtrim te dhunes seksuale e fizike, pa harruar kercenimin qe ka ushtruar se bashku me persona te tjere qe tashme kerkohen.


  ..............................

  cfare banditesh diplomon akademia e Rendit. Turp e faqe zeze.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  REPORTAZH/

  Ē'ndodh nė gropėn poshtė "Skėnderbeut"


  "Hajde, prostituta dhe homo me ēmim tė lirė"
  Rezarta Delisula

  TIRANE

  Metodat pėr tė thithur klientėt nuk janė shumė tė sofistikuara. Ajo i ulet pranė njė mesoburri dhe i kėrkon gazetėn. Ngaqė nuk di tė lexojė, e kthen pa dashur mbrapsht dhe kur e kupton qė tjetri e vė re, i thotė pėr pazarin qė ka.

  Kjo ėshtė njė prej prostitutave qė nė gropėn e "Skėnderbeut" e quajnė mjaft tė suksesshme. "Mis Bėrdunglla" ėshtė epiteti qė i kanė vėnė gruas 38-vjeēare. Pėr njė moment tė humb nga sytė, ndėrsa e sheh qė largohet drejt bulevardit, e shoqėruar me njė tė moshu-ar. Ai ecėn pėrpara, "Misi" ecėn prapa. Bonėn e ka zėnė gjumi. Kėtė e thėrrasin "mis seksi". Ajo ka hequr njė palė patallona qė i ka pėrdorur gjatė natės, i ka larė nė shatėrvan dhe i ka varur nė stolin qė ka zgjedhur pėr tė fjetur. Njė tjetėr prostitutė, e shkurtėr, me flokė tė mbledhur, sillet vėrdallė, por s'ka sukses. Mjafton tė rrish vetėm njė orė nė lulishten poshtė monumentit tė heroit kombėtar, Skėnderbeu, pėr tė parė prostitutat, sjelljet e tyre me klientėt, shfrytėzuesit e kujdesshėm, klientelėn, si dhe portrete tė ndryshme homoseksualėsh. Moza apo "mis seksi" ėshtė nga Saranda. Ajo ėshtė liruar nė fillim tė viteve '90 nga burgu, duke e pėrgjysmuar kėshtu dėnimin 20 vjet pėr vrasjen e tė shoqit. Qė prej asaj kohe, Moza prostituon. Tani pazari i ka rėnė: kėrkon vetėm 500 lekė, ndėrsa nė darkė vetėm bukė pėr tė ngrėnė. Fotografėt qė qėndrojnė prej shumė vjetėsh nė kėtė lulishte, shprehen se, sa herė policia i pėrzė nga 15-Katėshi, ato shpėrngulen te gropa e "Skėnderbeut". "Mis Bėrdunglla", gruaja qė ka mė shumė klientė, kthehet. Sapo duket te gropa, njė burrė nis ta godasė me shuplaka. "Ku je, mi, tė gjėmova dhe s'tė gjeta, k...", ėshtė breshėria e fjalėve, e shoqėruar me shpulla, ndėrsa gruaja i pėrgjigjet edhe mė keq: "Ik, mė pler, pak se tė sjell lekėt edhe mė gjun, shk..... ik zhduku. Pas pak minutash "menaxheri" i kėrkon falje dhe ndajnė bashkė 2 mijė lekėshin. Klientėt mė tė shpeshtė janė tė ardhurit nga rrethet, si dhe kosovare qė nuk e njohin kryeqytetin. Gruaja e vogėl me flokė tė mbledhur e ka pazarin mė tė lartė, 3 mijė lekė. Edhe nė trup ndryshon pak nga tė tjerat. Njeriu qė do tė martohet, ėshtė shfrytėzuesi i saj. Bashkė me tė vėllain, "pronari" sa herė fiton parą e shoqja, ai blen drogė, heroinė. Nė lulishten e mesit tė mbjellė me lulezjarri, bie nė sy njė gropė e madhe. Gropa ėshtė e mbushur me copa letrash, shiringa, ndėrsa pėr ujė tė distiluar as nuk bėhet fjalė, pasi pėrdorin ujin e qelbur tė shatėrvanit. "Ua kemi djegur batanijet dhe dysheqet me morra, madje dhe nė stola kemi merak tė ulemi", thonė fotografėt e moshuar.
  --------------------------
  ----------------------------
  Oj sharki e lehete si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Mutafa Kadiu, tutori tmershem me mbiemer Kadiu-Gjykatesi.

  Historia e rumunes sė mitur qė fitonte 400 stėrlina ēdo natė. U akuzuan edhe pėr trafik droge

  Kushėrinjtė tutorė, 16 vjet burg
  Londėr, dėnohet Mustafa Kadiu e Edmond Ethemi


  ---------------------------------------------------

  Nga Londra Muhamed Veliu

  Pas njė gjyqi dis amujor, gjykata e Southwarkut nė Londėr ka dėnuar tė premten me 10 vjet burg Mustafa Kadiun, 31 vjeē, i cili, pėr qėllime prostitucioni, shfrytėzonte njė 15-vjeēare Rumune, dhe me 6 vjet kushėririn e tij, Edmond Ethemi, 21 vjeē, pėr prostitucion dhe shparndarje droge.

  Historia e minorenes fatkeqe nis fillimvitin e kaluar, kur ajo i ka kėrkuar ndihmė kushėririt tė saj pėr tiu "arratisur" trajtimit ēnjerėzor qė i bėnte babai, pas vdekjes sė nėnės. Por kushėriri, nė vend qė ta shpėtonte nga ferri ku e kish futur i ati, i pėrgatit njė ferr tė ri duke e shitur te disa njerėz tė panjohur.

  Ata pasi, kanė paguar pėr vajzėn, e kanė ēuar atė nė Jugosllavi, ku ua kanė shitur trafikantėve tė tjerė. Bosėt e rinj tė rumunes, kėtė hėrė shqiptarė nga Maqedonia, e kanė dėtyruar atė tė prostituojė pėr llogari tė tyre nė njė klub nate ne afėrsi tė Ohrit. Pas 6 muajsh shfrytėzimi, ata e kanė shitur minorenen te disa trafikantė shqiptarė, tė cilėt mė pas, nga Vlora e kanė trafikuar drejt Italisė. Nė Itali viktima ėshtė rrahur nga tutorė te rinj dhe ėshtė detyruar tė prostituojė rrugėve tė Napolit. Korrikun e shkuar Mustafa Kadiu, azilant politik nė Britani udhėton drejt Italisė. Atje ai takon kushėririn e tij, Edmond Ethemi, i cili e ndihmon nė rrėmbimin e vajzės. Nė fillim ai u soll si "xhentellmen" me mua, tha viktima gjatė dhėnjes sė dėshmisė sė saj nė gjyq. Me tė mbėrritur nė Romė ai mė kėrkoi tė bėnim seks, dhe mė pas ai mė tha se sė bashku do tė udhėtonim drejt Londrės, me premtimin se do tė nisnim njė jetė tė re larg prostitucionit. Mė pas Kadiu e pajis vajzėn me dokumente fals qė kanė kushtuar 1500 stėrlina, pėr ta ka trafikuar atė nga Belgjika drejt Londrės.
  Ajo ėshtė njohėse e shtatė gjuhėve tė huaja, pėrfshi dhe shqipen. Prokurori i ēėshtjes, gjatė leximit tė akuzės kundra Kadiut tha se "Kadiu e ka sjellė nė Londėr minorenen, me qėllim tepėr i qartė. Tė shfrytėzojė minorenen si prostitutė. Ai ka marrė tė gjitha fitimet e ditės qe varionin nga 300 deri nė 400sterlina. Jo vetėm kaq, ai e ka perdhunuar viktimėn sistematikisht dhe e ka rrahur atė".

  --------------------------
  "Kadiu e trajtoi vajzėn si plaēkė"


  --------------------------------------------------

  Simon Homer, drejtues i kėtij hetimi tha: "Kadiu ishte njė shfrytėzues, i cili ka grabitur njė vajzė tė re qė ėshtė shfrytėzuar pėr prostitucion. Kadiu e dinte qė jeta e saj mizore mund tė vazhdonte po ashtu edhe nė Londėr, dhe mė pas ai bėri qė kjo vajzė tė vazhdonte tė ishte prehė e abuzimeve seksuale tė mėtejshme, duke e trajtuar atė si njė mall tregu. Gjithēka ishte vetėm mė njė qėllim, qė ajo tė sillte para tek ai dhe tė plotėsonte dėshirat seksuale tė tij. Unė shpresoj se dėnimi i sotėm do tė dėrgojė njė mesazh tė qartė, se ne nuk do tė tolerojmė asnjė lloj shfrytėzimi tė tillė.
  ----------

  Trafikanti shqiptar e nxori prostitutė edhe gruan e tij


  -------------------------------

  LONDĖR

  Edmond Ethemi, njėri prej dy kushėrinjėve tė dėnuar tė premten nga gjykata Londineze, kishte nxjerrė prostitutė edhe gruan e tij, njė shqiptare me inicialet V.D. Ndėrkohė, policia gjatė arrestimit tė tij mė 3 dhjetor 2001 kishte gjetur nė oxhakun e shtėpisė 32 600 stėrlina tė fituara nga prostitucioni si dhe 24.7 gramė kokainė. Tresy Spencer, njė bose e disa shtėpive publike nė Londėr, e ka parė fillimisht vajzėn e mitur nė njė nga shtėpitė e saj tetorin e shkuar. Ajo ka dalluar moshėn e vogėl tė vajzės dhe ka telefonuar policinė. Dy oficere antiprostitucion, me tė marrė lajmin janė nisur drejt adresės sė dhėnė nga Tresy dhe kanė ndaluar minorenen. Po atė ditė ajo ka akuzuar Mustafa Kadiun pėr shfrytėzimin e saj si prostitutė nė Londėr. Pas disa mujsh survejimi tė koduar me emrin (operation Bolifishi) ėshtė bėrė i mundur vendi i strehimit tė tij. Nga operacioni rezultoi se Kadiu jetonte nė njė shtėpi tjetėr sė bashku me kusheririn e tij, Edmond Ethemi 21 vjeē.  gsh

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nji krokodil i ndyre me ne fund ne qeli.


  shekulli:
  ---------------
  ARRESTIMI

  Nusret Shehu ka mbajtur peng dhe ka kėrcėnuar me armė njė studente 21-vjeēare tė gjermanishtes nga Berati

  Pranga kosovarit qė shfrytėzonte pėr foto nudo studenten nga Berati

  TIRANĖ- Arrestohet njė 57- vjeēar pas denoncimit tė njė studenteje nga Berati, tė cilėn ai e ka mbajtur peng pėr mė shumė se dy javė duke e detyruar tė pozojė nudo pėr tė.

  Nusret Shehu, nga Ferizaj i Kosovės, ėshtė njeriu i arrestuar dy ditė mė parė nga uniformat blu kryeqytetase. Denoncimi ėshtė bėrė nga vetė studentja e gjermanishtes me inicialet M.D.
  Lajmi ėshtė pohuar dje nga burimet zyrtare tė Drejtorisė sė Policisė sė kryeqytetit. Sipas tyre, kosovari 57- vjeēar akuzohet pėr kanosje dhe heqje tė paligjshme tė lirisė sė njė shtetaseje. Vajza e marrė peng ishte studente nė vitin e tretė tė gjermanishtes, nė Tiranė. Ndėrkohė, Nusret Shehu, i lindur nė Pogradec dhe banues nė Kosovė, kishte rreth dy muaj qė kishte ardhur nė Shqipėri. Rreth njė muaj me parė, nė rrethana ende tė pasqaruara mirė, ai ishte njohur me 21- vjeēaren beratase, me inicialet M.D. Vajza e re ishte mashtruar nga lajkat dhe premtimet e 57- vjeēarit nga Ferizaj. Ajo kishte pasur nevojė pėr para dhe kishte pranuar tė “ndihmonte” kosovarin nė disa punė qė ai duhet tė bėnte nė kryeqytet. Kėshtu, studentja e gjermanishtes, emri i sė cilės nuk mund tė bėhet publik, kishte shkuar nė shtėpinė e Nusretit. Kur kjo e fundit kishte hyrė nė shtėpi, ai kishte mbyllur derėn dhe e kishte kėrcėnuar me njė pistoletė, tė cilėn e mbante pa leje. Nėn kėrcėnimin e armės, vajza ishte detyruar tė zhvishej lakuriq. Mė pas, kosovari e kishte detyruar atė tė merrte poza tė ndryshme seksi nė mėnyrė qė ai ta fotografonte. Kjo gjė ka vazhduar pėr afro dy javė. Vajza e re, duke qenė nėn kėrcėnimin e armės dhe nėn presionin e fotove nudo, ėshtė detyruar tė vazhdojė lidhjen me Shehun. Studentja e gjermanishtes, pasi mbaronte shkollėn, paraqitej nė shtėpinė e kosovarit pėr t’u fotografuar. Tė gjitha fotografitė stampoheshin nga Nusret Shehu dhe, mė pas, dėrgoheshin me e-mail tek disa miq tė tij nė Kosovė. Burime tė policisė kryeqytetase pohuan dje se nuk kanė arritur ende tė zbulojnė se pėr ēfarė pėrdoreshin fotografitė. Sipas informacioneve tė para qė ka nė zotėrim policia, fotot kishin destinacion tregun ilegal tė pornografisė. Ato do tė shumėfishoheshin dhe do tė publikoheshin nė Kosovė. Dy ditė mė parė, studentja 21- vjeēare vendosi t’i jepte fund ēdo gjėje. Ajo u paraqit nė komisariatin e policisė Nr.1 nė kryeqytet ku denoncoi gjithēka. Ajo rrėfeu tė njėjtėn gjė pėrpara oficerėve tė policisė gjyqėsore. Nė kėto kushte, prokuroria e rrethit Tiranė ka lėshuar njė urdhėrarresti pėr 57- vjeēarin. Rreth orės 22 e 30 minuta tė sė premtes agjentėt e policisė kriminale kanė kryer arrestimin e 57- vjeēarit Nusret Qazim Shehu. Arrestimi i kosovarit ėshtė bėrė nė banesėn qė kishte marrė me qira prej dy muajsh. Gjatė kontrollit tė ushtruar nė shtėpinė e tij gjetėn edhe aparatin fotografik, tė pėrdorur pėr pozat nudo. Ndėrkohė, uniformat blu kanė kontrolluar edhe pėr armėn me tė cilėn ishte kryer kanosja, por pa sukses. Sipas burimeve zyrtare tė policisė, ėshtė gjetur vetėm njė fishek pistolete. Nė duart e bluve kanė rėnė edhe filmat e pazhvilluar tė kosovarit. Ato janė sekuestruar nė cilėsinė e provės materiale dhe janė dėrguar pėr t’u stampuar. Sot pritet tė dalin edhe fotografitė qė i janė bėrė studentes 21- vjeēare. Tė gjitha materialet e sekuestruara nė shtėpinė e 57- vjeēarit nga Kosova i janė dėrguar prokurorisė sė rrethit Tiranė pėr tė zhvilluar hetime tė mėtejshme. Shehu akuzohet pėr veprat penale tė kanosjes serioze pėr vrasje, heqjes sė paligjshme tė lirisė dhe tė dėmtimeve me dashje nė mėnyrė tė pėrsėritur. Ky shtetas ka pasur precedentė tė rėndė penalė edhe nė shtetet ku ka qėndruar si emigrant, pėrkatėsisht nė Gjermani dhe nė Zvicėr.
  E.Janina

  --------


  Fukaralleku apo lakmija e coj Beratsen tek lahperi nga Kosova?
  A skane buke ne konvikt studentet e gjuheve te huaja?  NUSRET SHEHU quhet kjo monster.
  Le te shohim a do denohet ky qelbanik ose do dale pa lagur..
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 8. #8
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Postuar mė parė nga Beqari002
  REPORTAZH/

  Ē'ndodh nė gropėn poshtė "Skėnderbeut"


  "Hajde, prostituta dhe homo me ēmim tė lirė"
  Rezarta Delisula

  TIRANE

  Metodat pėr tė thithur klientėt nuk janė shumė tė sofistikuara. Ajo i ulet pranė njė mesoburri dhe i kėrkon gazetėn. Ngaqė nuk di tė lexojė, e kthen pa dashur mbrapsht dhe kur e kupton qė tjetri e vė re, i thotė pėr pazarin qė ka.

  Kjo ėshtė njė prej prostitutave qė nė gropėn e "Skėnderbeut" e quajnė mjaft tė suksesshme. "Mis Bėrdunglla" ėshtė epiteti qė i kanė vėnė gruas 38-vjeēare. Pėr njė moment tė humb nga sytė, ndėrsa e sheh qė largohet drejt bulevardit, e shoqėruar me njė tė moshu-ar. Ai ecėn pėrpara, "Misi" ecėn prapa. Bonėn e ka zėnė gjumi. Kėtė e thėrrasin "mis seksi". Ajo ka hequr njė palė patallona qė i ka pėrdorur gjatė natės, i ka larė nė shatėrvan dhe i ka varur nė stolin qė ka zgjedhur pėr tė fjetur. Njė tjetėr prostitutė, e shkurtėr, me flokė tė mbledhur, sillet vėrdallė, por s'ka sukses. Mjafton tė rrish vetėm njė orė nė lulishten poshtė monumentit tė heroit kombėtar, Skėnderbeu, pėr tė parė prostitutat, sjelljet e tyre me klientėt, shfrytėzuesit e kujdesshėm, klientelėn, si dhe portrete tė ndryshme homoseksualėsh. Moza apo "mis seksi" ėshtė nga Saranda. Ajo ėshtė liruar nė fillim tė viteve '90 nga burgu, duke e pėrgjysmuar kėshtu dėnimin 20 vjet pėr vrasjen e tė shoqit. Qė prej asaj kohe, Moza prostituon. Tani pazari i ka rėnė: kėrkon vetėm 500 lekė, ndėrsa nė darkė vetėm bukė pėr tė ngrėnė. Fotografėt qė qėndrojnė prej shumė vjetėsh nė kėtė lulishte, shprehen se, sa herė policia i pėrzė nga 15-Katėshi, ato shpėrngulen te gropa e "Skėnderbeut". "Mis Bėrdunglla", gruaja qė ka mė shumė klientė, kthehet. Sapo duket te gropa, njė burrė nis ta godasė me shuplaka. "Ku je, mi, tė gjėmova dhe s'tė gjeta, k...", ėshtė breshėria e fjalėve, e shoqėruar me shpulla, ndėrsa gruaja i pėrgjigjet edhe mė keq: "Ik, mė pler, pak se tė sjell lekėt edhe mė gjun, shk..... ik zhduku. Pas pak minutash "menaxheri" i kėrkon falje dhe ndajnė bashkė 2 mijė lekėshin. Klientėt mė tė shpeshtė janė tė ardhurit nga rrethet, si dhe kosovare qė nuk e njohin kryeqytetin. Gruaja e vogėl me flokė tė mbledhur e ka pazarin mė tė lartė, 3 mijė lekė. Edhe nė trup ndryshon pak nga tė tjerat. Njeriu qė do tė martohet, ėshtė shfrytėzuesi i saj. Bashkė me tė vėllain, "pronari" sa herė fiton parą e shoqja, ai blen drogė, heroinė. Nė lulishten e mesit tė mbjellė me lulezjarri, bie nė sy njė gropė e madhe. Gropa ėshtė e mbushur me copa letrash, shiringa, ndėrsa pėr ujė tė distiluar as nuk bėhet fjalė, pasi pėrdorin ujin e qelbur tė shatėrvanit. "Ua kemi djegur batanijet dhe dysheqet me morra, madje dhe nė stola kemi merak tė ulemi", thonė fotografėt e moshuar.
  --------------------------
  ----------------------------
  Oj sharki e lehete si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?


  Kjo eshte e tmerrshme! Ne lulishten poshte monumentit te Skenderbeut ndodhin keto ??????? Aty qenka vrima e miut????? Ne lulishten me te dashur per secilin nga ne qe sapo dilnim nga teatri i kukullave vraponim me gezim drejt saj per te bere foto me prinderit.............
  Me cuditet dhe trishtuat njekohesisht.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 01-12-2002 mė 22:46
  Where does a thought go when it's forgotten?

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Denoncoi tutorėt, e masakruan

  Marta Lleshi denoncoi nė polici tutorėt e dy motrave tė vogla. Pak muaj mė vonė u gjet e masakruar brenda njė thesi  FUSHĖ-ARRĖZ- Shėn Mėritė dhe kryqet e varura nė ēdo cep tė mureve nė banesėn e varfėr, janė tė vetmet “dėshmitare” tė dhimbjes sė Gjin Lleshit dhe familjes sė tij. Nė derėn e kėsaj shtėpie, ku rrallė -herė hyn drita e diellit, na pret Dava e cila na fton tė futemi nė dhomėn e pritjes. Dy shtretėr prej dėrrase, njė sobė me dru si dhe njė bufe e vjetėr, brenda sė cilės dallohen fotografi tė shumta fetare, janė tė vetmet orendi qė mobilojnė dhomėn mė tė mirė tė shtėpisė. Ndėrsa i zoti i saj, Gjin Lleshi, mezi ngrihet nga krevati i lėngimit, ku kalon mė sė shumti ditė-netėt e pleqėrisė, pėr tė na pėrshėndetur. Plaku 67-vjeēar, i lodhur nga fatkeqėsitė e shumta nė jetė, fillon tė rrėfejė edhe njė herė dramėn e familjes sė tij.
  -------------------------
  ------------------------------
  Oj sharki e lehete si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  ...trego o muze trimerite e akilit..


  trego o Beq hallet e gjin lleshit..

  Mos na e len pergjys..


  Mi korazon..ti ke drejt por ruj ato kujtime te qasaj tirane se kohet kan ndryshue..Cfar kukllash kerkon ti tash ne 2002 ?

  Aty behet nami..
  Ne dikur lunin me kuklla me gocat e lagjes e tash zot na rujt..
  Tash i con ne semafor dhe i vret cuni lagjes ato "te urtat gjer ne dhembje" gocat e lagjes ...

  Koh te vshtira kan ardh oj mrik..tha baca i Gjetajve..e ndezi nji cigare te gjat ROZAFA nga ato per Roje Nate..
  Te bijen Dranden donin me ja cue ne shkoll per saldatore ne Tiran..e Baca ish merzit..
  po ti mos xej kryt he burr ..tha mrika ..dranden e kena bash si kokrra molles e asht e urt e mire e nuk na turpnon..
  Po mue kush ka me ma ba kafen oj Mrik tha baca i zemruem..
  Cohu more vet e bane kafen se dreqi nuk ti ka hanger kamt..
  Pse a tan ato varza i bana per me e ba kafen vet a? iu germuq Baca Gjet plakes tij..
  Ato i kam ba un or plak matuf e jo ti ..tha Mrika e inatosun.
  Une due dranden ktu..e coj zanin Baca gjet ..se vec ajo ma ban kafen e mir..e ti oj plak e keshe (keqe) ma ban me Elb..
  E po un kafe 900 -dshe ku kam me ble me njat m-ut pensioni..pranej edhe at Kafen e Elbit boll e ke more shtrigan plak..thirri Mrika tan nerva..
  Nuk ma ka pi mue Baba kafen e Elbit oj bija e drecit..briti Baca gjet e i gjujti ne mash kres Mrikes ..
  Mrika dul jasht tuj bertit e tu mblodh krej katundi prej ulerimes saj..
  I pari erdh Sokoli...sekretari i Partise...

  Eh fukarallek....lol.


  E sot mbas 15 vjet Demokraci..cka kena ma mir?

  kurgja..
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  I nderuar Erzen po po vazhdojme edhe me me rrefimet e plakut
  te Fushe-Arrez, Gjin Lleshi ,rreth kesaj ngajrje tragjike qe u ngjau atyre.


  Vizitė nė familjen e varfėr nė qendėr tė Fushė-Arrėzit. Gjin Lleshi akuzon tutorėt pėr krimin e pėrbindshėm

  Lleshi: Arrestoni vrasėsit e vajzės sime

  Marta Lleshi denoncoi nė polici tutorėt e dy motrave tė vogla. Pak muaj mė vonė u gjet e masakruar brenda njė thesi

  Nga e dėrguara jonė

  Aleksandra Bogdani

  FUSHĖ-ARRĖZ- Shėn Mėritė dhe kryqet e varura nė ēdo cep tė mureve nė banesėn e varfėr, janė tė vetmet “dėshmitare” tė dhimbjes sė Gjin Lleshit dhe familjes sė tij. Nė derėn e kėsaj shtėpie, ku rrallė -herė hyn drita e diellit, na pret Dava e cila na fton tė futemi nė dhomėn e pritjes. Dy shtretėr prej dėrrase, njė sobė me dru si dhe njė bufe e vjetėr, brenda sė cilės dallohen fotografi tė shumta fetare, janė tė vetmet orendi qė mobilojnė dhomėn mė tė mirė tė shtėpisė. Ndėrsa i zoti i saj, Gjin Lleshi, mezi ngrihet nga krevati i lėngimit, ku kalon mė sė shumti ditė-netėt e pleqėrisė, pėr tė na pėrshėndetur. Plaku 67-vjeēar, i lodhur nga fatkeqėsitė e shumta nė jetė, fillon tė rrėfejė edhe njė herė dramėn e familjes sė tij. Njėra vajzė e familjes Lleshi ėshtė masakruar 6 muaj pasi denoncoi tutorėt e dy motrave. Gjin Leshi e cilėson kėtė vrasje ēnjerėzore si njė hakmarrje tė tutorėve tė prostitucionit. I lodhur nga sorollatjet e kota nėpėr dyert e institucioneve shtetėrore nė Tiranė, Gjin Lleshi i ka varur shpresat vetėm tek presioni i organizatave ndėrkombėtare pėr gjetjen dhe arrestimin e autorėve qė vranė rreth 2 vjet e gjysmė mė parė, vajzėn e tij tė madhe.
  Krimi
  Marta Lleshi, nėna e tre vajzave, ėshtė masakruar nė dhomėn e errėt tė katit tė parė tė njė pallati nė Fushė-Arrėz. Krimi i llahtarshėm nuk ėshtė harruar ende nė kėtė qytezė tė vogėl nė veri tė vendit. Sipas Gjin Lleshit, vajza e tij ėshtė vrarė mė datėn 1 qershor tė vitit 2000 nė dhomėn e saj, ku jetonte vetėm pas divorcimit nga i shoqi. Autorėt, ende tė pazbuluar nga policia, e kanė therur 36-vjeēaren, duke ia ndarė trupin nė disa copa. Mė pas, e kanė futur nė dy thasė, tė lidhur me njėri-tjetrin dhe e kanė hedhur nė lumin Fan. “E kemi kėrkuar Martėn pėr 12 ditė me radhė, tek tė gjithė kushėrinjtė dhe nuk e kemi gjetur dot”,-rrėfen Gjin Lleshi. Ndėrsa mėngjesin e 13 qershorit, njė djalė i vogėl nga Fushė-Arrėzi ka gjetur buzė lumit thasėt brenda tė cilėve ndodheshin pjesėt e ndara tė trupit tė Martės. Gruaja e shpėrfytyruar ēnjerėzisht ėshtė njohur vetėm nga njė unazė e vjetėr qė mbante nė gisht. Por krimi makabėr, edhe pas 2 vjet e gjashtė muajsh nuk ėshtė zbardhur ende nga policia. Dava Lleshi thotė se Marta ishte divorcuar nga i shoqi disa muaj para se tė vdiste. Ajo kishte tre vajza tė vogla, ndėrsa i shoqi e braktisi sepse nuk lindi dot djalin e dėshiruar. Qė nga vdekja e Martės, Gjin Leshi dhe Dava nuk i kanė takuar tre mbesat e tyre, te cilat jetojnė me tė atin.
  Historia
  Fatkeqėsitė pėr kėtė familje tė varfėr filluan nė vitin 1999. Marjana Lleshi, vajza 21 vjeēare e Gjinit u zhduk pa lėnė asnjė gjurmė , pėr 11 muaj me radhė. Ajo u trafikua nė drejtim tė Italisė nga dy vėllezėrit Xhevahir dhe Laid Ndoi. “Njėri prej vėllezėrve Ndoi i premtoi sime bije se do tė martohej me tė dhe mė pas e la nė dorė tė vėllait tjetėr, qė e trafikoi nė Itali”,-tregon Gjin Lleshi. Pėr 11 muaj ata nuk morėn asnjė lajm nga Mariana. Ndėrsa njė ditė pranvere tė vitit 2000 , atyre u mbėrrin njė letėr nga vajza 21- vjeēare. Marjana u shkruante nga njė kuvend murgeshash nė Itali se atė e kishin mashtruar Xhevahir dhe Laid Ndoi, tė cilėt e kishin keqtrajtuar pėr ta nxjerrė nė trotuar. Letrėn e Mariana Lleshit, e merr e motra, Marta, dhe e dorėzon nė komisariatin e policisė sė Pukės. Menjėherė pas kėtij denoncimi, tė bėrė nga Marta Lleshi, policia e Pukės arrestoi njėrin prej tutorėve, ndėrsa vėllai i tij u shpall nė kėrkim. Por gjatė kėsaj periudhe trafikohet nė drejtim tė Italisė edhe vajza tjetėr e Gjin Lleshit. Ajo gėnjehet nga fqinji i saj, Mehmet Hyseni. Ky i fundit e dėrgon vajzėn nė Itali, ku ua dorėzon disa shqiptarėve tė tjerė dhe mė pas kthehet nė Fushė-Arrėz. Gjin Lleshi tregon se fqinji i tij ka qėndruar nė qytet 3 muaj dhe mė pas ėshtė larguar nė drejtim tė Kosovės. Ndėrsa Klodeta 18- vjeēare nė atė kohė, ka lėvizur nga Italia nė Belgjikė, ku ėshtė ndaluar nga policia. Klodeta ėshtė riatdhesuar nga Belgjika nė Kosovė dhe mė pas nė Shqipėri. Ndėrsa trafikanti i saj, fqinji Mehmet Hyseni ėshtė dėnuar nga Gjykata e Pukės me 8 vjet heqje lirie.
  Kėrcėnimet
  Pas denoncimit tė Martės nė polici, filluan kėrcėnimet pėr familjen e varfėr Lleshi. Tė afėrm tė Xhevahir dhe Laid Ndoit i kėrkonin 36-vjeēares tė tėrhiqte denoncimin nga policia e Pukės. “Do t’ju shuajmė si familje nėse do tė hapni gojėn nė gjyq”,-mėsohet t’i kenė thėnė Martės. Por motra e madhe e Marianės dhe Klodetės nuk e tėrhoqi denoncimin. Kėrcėnimet kanė vazhduar muaj me radhė, pėr Martėn. Ajo ndiqej nga persona tė cilėt i kėrkonin tė mos dėshmonte deri ditėn kur ėshtė gjetur e copėtuar, nė lumin e Fushė-Arrėzit. Kėrcėnimet nuk janė kursyer edhe pėr pjesėtarėt e tjerė tė familjes sė Gjin Lleshit. Dava Lleshi tregon se njė ditė asaj i ka prerė rrugėn e motra e Xhevahir dhe Laid Ndoit dhe i ka thėnė tė tėrhiqte denoncimin. “Do t’ju vrasim tė gjithėve”. Presioni ndaj kėsaj familjeje ka qėnė i madh. Por Gjin Lleshit dhe tė shoqes nuk u ka shkuar ndonjėherė ndėr mend se zemėrimi do tė shfryhej mbi trupin e vajzės sė tyre tė madhe, Martės. “Ne denoncojmė krimin e rėndė ndaj vajzės sonė”,-thotė Gjin Lleshi. Ai shton pėr “Shekullin” se akuzon pėr kėtė krim personat qė trafikuan nė Itali, Marianėn. Ndėrsa plaku 76- vjeēar akuzon drejtėsinė dhe policinė si tė korruptuar, pasi nuk mundėn tė zbulojnė pėr 2 vjet e gjysėm vrasėsit e tė bijės. Gjin Lleshi akuzon policinė lokale pėr fshehje provash dhe favorizim tė krimit tė organizuar. Pasi nuk ėshtė dėgjuar nga policia dhe nga politikanėt, Gjin Lleshi dhe familja e tij i kanė kthyer sytė nga Zoti dhe shenjtorėt, pėr tė mėshiruar viktimėn e pafajshme.

  Brenda pak ditėsh pritet zbardhja e plotė e vrasjes mė tė tmerrshme tė ndodhur nė rrethin e Pukės
  Policia, tutorėt nuk janė vrasėsit e Martės
  FUSHĖ-ARRĖZ- Akuzat e ngritura nga Gjin Lleshi nė adresė tė Xhevahir dhe Laid Ndoit hidhen poshte nga policia e Pukės. Burime pranė kėsaj policie thonė se ndodhen shumė afėr zbardhjes sė kėsaj vrasjeje tė shėmtuar. “Pėr pak ditė ne mund tė zbulojmė autorėt e vrasjes sė Marta Lleshit, vrasje kjo qė ka tronditur pėr njė kohė tė gjatė Fushė-Arrėzin”,-thotė njė oficer i komisariatit tė Pukės. Por ai shton mė tej se sipas provave qė ka grumbulluar policia, kjo vrasje nuk ka lidhje me prostitucionin, pra me variantin e akuzuar nga familjarėt Lleshi. Policia e Pukės, ku edhe ndodhet prej 2 vjetėsh e gjysmė dosja e vrasjes sė Marta Lleshit, nuk e lidh vrasjen e 36-vjeēares me denoncimin qė ajo ka bėrė ndaj tutorėve tė sė motrės. Por drejtuesit e kėsaj policie nuk pranojnė tė tregojnė asnjė hollėsi apo motiv tė kėsaj vrasjeje, e cila ndodhet tashmė nė fazėn pėrfundimtare tė hetimit. Sipas policisė, familja Lleshi ėshtė duke penguar hetimet e kėsaj ēėshtjeje, pasi kjo familje ėshtė “fiksuar” se vrasja ėshtė kryer nga trafikantėt e prostitucionit. Ndėrsa vetė agjentėt policorė shprehen se vrasja e Martės, njė ndėr krimet mė tė shėmtuara tė ndodhur ndonjėherė nė kėtė zonė, ka lidhje me njė tjetėr problem dhe jo me trafikimin e motrave nė Itali. Ndėrkohė, nga burimet policore konfirmohet fakti se njėri nga tutorėt ėshtė arrestuar nga policia e Pukės, ndėrsa dy tė tjerėt janė shpallur nė kėrkim. “Ne kemi informacione se tė shpallurit nė kėrkim ndodhen jashtė Shqipėrisė, gjė qė na ka penguar tė realizojmė arrestimin e tyre”,-thotė njė burim nga policia e Pukės. E ndėrsa nė kėtė komisariat policor punohet pėr zbulimin e autorėve tė vrasjes, familja Lleshi akuzon publikisht autorėt qė sipas saj janė dy vėllezėrit Ndoi.

  Fati i fėmijėve tė Gjin Lleshit
  FUSHĖ-ARRĖZ- Shtėpia e varfėr e Gjin Lleshit, vetėm tre vjet mė parė, ishte plot me njerėz. Nė tė banonin Gjini me tė shoqen , dy vajzat gjimnaziste dhe tre djemtė e tij. Ndėrsa disa pallate mė tutje jetonte Marta, vajza e madhe e kėsaj familjeje. Por fatkeqėsitė e njėpasnjėshme bėnė qė sot nė kėtė shtėpi tė jetojnė vetėm Gjini me tė shoqen dhe dy djemtė e tij. “Ne jetojmė nė gjendje tė mjerueshme vetėm me pensionin tim dhe asistencėn e gruas”,-rrėfen Gjin Lleshi. Ai merr nė muaj 6 mijė lekė ndėrsa 2 mijė lekė i pėrfitojnė nga ndihma ekonomike. Por kėto para nuk mjaftojnė as pėr tė mbushur barkun me bukė.Ndėrkohė, Mariana Lleshi ndodhet nė Itali, nė njė kuvend murgeshash , motra e saj, Klodeta ėshtė strehuar tek dajat e saj, pėr t’iu shmangur kėshtu fjalėve tė botės. Marta Lleshi, prej dy vjetėsh e gjysėm ėshtė masakruar duke lėnė jetime tre vajzat e saj ende tė mitura. E ndėrsa djali i madh i Gjin Lleshit, Frederiku, emigron prej muajsh nė Greqi, Tonini ėshtė duke studiuar nė njė shkollė fetare . Mė i vogli i shtėpisė, Angjelini shkon nė shkollė nė Fushė-Arrėz dhe ėshtė i vetmi qė qėndron ēdo natė pranė prindėrve.
  ---------------------
  ------------------------
  Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nga Shtypi
  ..........

  DENONCIMI


  Shtetasi Shpėtim Sefa nga Kodėr-Kamza u ndalua nga policia pasi kishte hyrė nė banesėn e fqinjit

  Tenton tė pėrdhunojė gruan e fqinjit, pranga 35-vjeēarit

  TIRANĖ- Njė 35- vjeēar tenton tė kryejė marrėdhėnie seksuale me fqinjen e tij, duke e kėrcėnuar atė dhe tė bijėn pėr vrasje. Burimet zyrtare tė policisė pohojnė se ngjarja e rėndė ka ndodhur nė Kodėr-Kamėz tė Tiranės, mbasditen e sė premtes. “Protagonisti “ i kėsaj ngjarjeje tė rėndė ka qėnė 35- vjeēari Shpėtim Sefa. Rreth orės 10.00 tė sė premtes, Sefa ka parė bashkėshorten e fqinjit nė oborrin e banesės sė vet. Kaq ėshtė dashur qė Sefa tė mos pėrmbahet, duke tentuar me ēdo kusht tė kryejė marrėdhėnie seksuale me dhunė me tė. Ai ka krijuar njė tė ēarė, nė murin qė ndan banesėn e tij nga e komshiut dhe i ėshtė afruar gruas sė tij. Kjo e fundit i ka kėrkuar 35- vjeēarit tė largohej dhe ta linte tė qetė. Shpėtim Sefa nuk ka pranuar tė largohet, por i ka kėrkuar asaj tė bėjnė marrėdhėnie seksuale. Gruaja ėshtė munduar ta sprapsė me ē’tė mundet fqinjin e saj. Ndėrsa 35- vjeēari nuk i ka kursyer kėrcėnimet nė adresė tė saj dhe vajzės sė mitur, nėqoftėse nuk do ta lejonte tė kryenin marrėdhėnie seksuale. “Do t’ju vras tė dyjave”,-mėsohet ta ketė kėrcėnuar Sefa fqinjen dhe vajzėn e saj, me shpresėn se kėshtu do tė mund tė merrte prej saj gjithēka qė donte. Por gruaja e kėrcėnuar ka kėrkuar ndihmėn e fqinjėve, tė cilėt kanė ndaluar Shpėtim Sefėn. Pėr kėtė ngjarje tė rėndė janė lajmėruar edhe uniformat blu tė policisė, tė cilėt kanė mbėrritur pak minuta mė vonė nė vendngjarje. Ata i kanė vėnė prangat 35- vjeēarit qė tentoi tė kryente marrėdhėnie seksuale me dhunė me fqinjen e tij dhe e kanė dėrguar nė mjediset e komisariatit numėr 3 tė Tiranės. Ndėrsa pritet qė Sefa tė pėrballet me togat e zeza, ku do t’i komunikohet masa e arrestit pėr veprėn penale tė konsumuar prej tij.
  A.Bogdani  ------------  Shpėtuan se ishin nga kuzhina. Policia nuk ka asnjė pistė

  Dinamit dhomės sė gjumit tė shoferit me dy fėmijė


  -------------------------------------------------------------

  DURRES

  Njė shpėrthim i fortė dinamiti e ka tmerruar ēiftin e ri tė familjes Rexha dhe fėmijėt e tyre, 2 dhe 4 vjeē, nė orėn 7 tė mbrėmjes sė djeshme. Atyre u janė dashur disa sekonda deri sa ta merrnin veten dhe tė mėsonin se ēfarė kishte ndodhur. Njė sasi ekslplozivi kishte shpėrthyer nė shtėpinė e tyre, por pėr fat nė dhomėn e gjumit.

  Si ėshtė mėsuar mė pas nga organet e rendit, shpėrthimi ka ndodhur nė orėn 19.00 nė lagjen numėr 13 tė Plazhit, nė sektorin "Hekurudha". Autorėt e kanė vendosur eksplozivin, qė mendohet se ka qenė dinamit, nė dritaren e dhomės sė gjumit tė Agim Rexhės, duke pėrfituar edhe nga fakti qė ai jetonte nė katin e parė tė pallatit tė ish-oficerėve. Por edhe pse zhurma ka qenė e madhe, dėmet materiale nuk kanė qenė shumė tė konsiderueshme. E copėtuar ka pėrfunduar vetėm dritarja, sepse dinamiti ishte vendosur mbi parvaz. Gjithashtu janė dėmtuar paretet e parvazit, si dhe janė thyer disa pasqyra dhe orendi tė tjera tė dhomės sė bashkėshortėve. Nė kohėn e shpėrthimit, tė katėrt pjesėtarėt e familjes kanė qenė nė kuzhinė dhe kjo i ka shpėtuar ata. Kryefamiljari punon si shofer te firma "Murebest", e cila tregton mobilie. Kanė qenė fqinjėt qė e kanė njoftuar menjėherė policinė, tė trembur nga zhurma e madhe. Nė fakt policėt janė njoftuar pėr vendosje dinamiti nė njė pallat ku jetojnė prokurorėt dhe, duke menduar pėr njė atentat tė madh, kanė shkuar nė vendngjarje me 10 makina. Por, megjithėse hetimet kanė nisur intensivisht dhe ėshtė marrė nė pyetje pėr disa orė Rexha, nuk ėshtė ngritur dot asnjė pistė, pasi bėhet fjalė pėr njė familje tė rregullt e pa asnjė hakmarrje.

  ----------

  Maliq Ibrahimi ėshtė izoluar nė mjediset e komisariatit numėr 2, ndėrsa dy bashkėpunėtorėt e tij janė transferuar nė komisariatin e Kukėsit, ku kanė kryer disa grabitje tė tjera banesash
  Pranga bandės sė grabitėsve kuksianė

  Kishin grabitur njė pikė karburanti nė “Unazėn e Re” dhe disa banesa nė Tiranė e Kukės

  Aleksandra Bogdani
  TIRANĖ- Pėrfundon nė prangat e policisė banda e grabitėsve kuksianė. Burimet policore pohojnė se mbasditen e sė premtes janė ndaluar tre persona, tė cilėt akuzohen pėr vjedhjen e disa pikave tė karburanteve dhe banesave nė Tiranė e Kukės. Aksioni policor ėshtė bėrė nga agjentėt e policisė kriminale tė komisariatit numėr 2 tė kryeqytetit, tė cilėt me kėto arrestime kanė mundur tė zbardhin disa prej grabitjeve tė ndodhura gjatė vitit 2002. Hetimi pėr zbulimin e autorėve qė grabitėn njė pikė karburanti, nė Unazėn e Re i ka ēuar agjentėt policorė drejt bandės sė grabitėsve kuksianė. Maliq Ibrahimi dhe dy bashkėpunėtorėt e tij janė kapur gjatė njė aksioni policor, mbasditen e sė premtes. Por vetėm Ibrahimi ėshtė ndaluar, nė mjediset e komisariatit numėr 2. Dy bashkėpunėtorėt e tij kanė qenė persona tė shpallur nė kėrkim nga komisariati i policisė sė Kukėsit, ku edhe janė transportuar. Sipas burimeve policore mėsohet se Ibrahimi ėshtė autori i grabitjes sė 120 mijė lekėve, nė njė karburant nė Unazėn e Re. Kjo grabitje me armė ka ndodhur disa muaj mė parė. Kėshtu, Ibrahimi dhe dy bashkėpunėtorėt e tij janė afruar me makinė nė pikėn e shitjes dhe kanė kėrkuar tė blejnė karburant. Por nė ēastin kur punėtori ka nxjerrė lekėt nga xhepi pėr t’u kthyer kusurin, kėta tė fundit e kanė kėrcėnuar atė me armė, duke i marrė tė gjitha tė hollat qė kishte me vete. Pasi kanė marrė 120 mijė lekėt, tre grabitėsit nga Kukėsi janė larguar menjėherė nga vendi i ngjarjes. Ndėrsa pronari i pikės sė karburantit i ėshtė drejtuar komisariatit numėr 2 tė Tiranės, agjentėt e tė cilit kanė kryer veprimet e para proceduriale nė vendngjarje. Pasi kanė marrė nė pyetje dėshmitarėt, uniformat blu kanė ngritur dyshimet e para mbi autorėsinė e kėsaj grabitjeje. Pas disa muajsh hetime ata kanė mundur tė zbardhin plotėsisht kėtė grabitje, e cila ka lidhje me disa grabitje tė tjera tė ngjashme nė Tiranė. Por Maliq Ibrahimi dhe bashkėpunėtorėt e tij kanė kryer disa vepra penale edhe nė rrethin e Kukėsit. Ata e kanė nisur aktivitetin e tyre kriminal me vjedhjen e sendeve me vlerė nė disa banesa, fillimisht nė Kukės dhe mė pas nė Tiranė. Sipas burimeve policore, Maliq Ibrahimi ndodhet ende nė dhomat e izolimit tė komisariatit numėr 2. Ai do tė paraqitet nesėr nė gjykatėn e Tiranės, e cila do tė vendosė pėr masėn e sigurisė sė grabitėsit tė 120 mijė lekėve.  .......
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  xhevahire nga gazetat
  ..........


  Pasaniket e Beratit.

  Ja bolsheviket-kuqaloshe te "varfer" Beratas.

  ------


  Pas arrestimit tė bujshėm nė Berat, i pasuri i kėtij qyteti, i dėnuar me 30 vjet nė Itali, lirohet nė Myzeqe. Dhe askush nuk e pranon autorėsinė e kėtij vendimi, i cili e ktheu mikun e politikanėve pranė familjes sė vet, pa i "hyrė gjemb nė kėmbė"

  Prokurori Muho: Do t'i konvertohej dėnimi i dhėnė nė Itali.
  Askush s'tregon pse u dėrgua nė Fier

  Gjykata liron Aleksandėr Kuqon
  Bosi i Beratit kthehet nė shtėpi 24 orė pas arrestimit


  --------------------------------------------------------------

  TIRANE

  Aleksandėr Kuqo, bosi i qytetit tė Beratit, nuk ka qėndruar as 24 orė nė qeli. Arrestimit tė bujshėm nė Berat i janė "ulur pendėt", kur Gjykata e Faktit nė Fier e ka lėnė atė tė lirė. Fare tė paqarta kanė qenė arsyet e lirimit tė 28-vjeēarit, banues nė lagjen "30-Vjetori" nė qytetin e njė mijė dritareve.

  Cania (kėshtu e thėrrasin), sipas burimeve nga Ministria e Rendit, ėshtė prangosur pėr llogari tė drejtėsisė italiane, e cila e kishte dėnuar atė me 30 vjet heqje lirie pėr trafiqe tė ndryshme. Por, meqenėse nuk ekziston njė ligj i cili e lejon ekstradimin e tė kėrkuarve nga Shqipėria drejt vendit fqinj, Kuqos i duhej tė vuante dėnimin nė Shqipėri, gjė e cila deri tani nuk ėshtė bėrė.

  Arrestimi dhe lirimi
  Tė shtunėn paradite mė i njohuri i Beratit ėshtė vėnė nė prangat e policisė, pa asnjė rezistencė. Burime ministrore kanė bėrė tė ditur se ai ėshtė thirrur fare shoqėrisht nė Drejtorinė e Policisė sė Beratit. Kuqo ka shkuar aty pa asnjė dyshim, por, sapo ėshtė futur brenda, i ėshtė komunikuar edhe urdhėrarresti. Pas pak minutash njė eskortė policėsh e ka ēuar atė nė Fier (nuk dihen arsyet e transferimit). Nė qytetin myzeqar ai ėshtė pėrballur edhe me togat e zeza, tė cilat e kanė lėnė tė lirė. Askush nuk ka pranuar tė tregojė shkakun e lirimit tė Kuqos, i cili tė hėnėn paradite ėshtė parė nė qytetin e tij, Berat. I vetmi qė ėshtė munduar "ta shpjegojė" lirimin e tė shumėkėrkuarit, ka qenė kryeprokurori i Fierit, Ilirjan Muho. "Gjykata ka qenė ajo qė e ka liruar. Atij do t'i komunikohej konvertimi i viteve tė dėnimit nė Itali, atė tė cilin duhej tė vuante nė Shqipėri. Por, pėr shkak tė gjendjes sė tij shėndetėsore, ai ėshtė lėnė i lirė deri nė njė vendim tjetėr tė Gjykatės", ka thėnė kreu i akuzės sė Fierit. Ndėrsa Drejtoria e Policisė sė Beratit e ka hequr nga supet ēdo pėrgjegjėsi. "Nuk di gjė lidhur me lirimin. Kuqo kėrkohej nga policia e Fierit dhe ne ia dėrguam asaj", ka thėnė kreu i policisė sė Beratit, Ilirjan Dida. Kaq ka zgjatur edhe "suksesi" i policisė, lidhur me Aleksandėr Kuqon.

  Kush ėshtė?
  Aleksandėr Kuqo, 28-vjeēari baba i njė fėmije, njihet nė qytetin e tij si nga mė tė pasurit. Nė vitin 1995 ai ka nisur njė investim tė madh (sipas policisė, kap shifrėn e 700 mijė dollarėve). Tė njėjtat burime kanė pohuar se ka ngritur njė fabrikė moderne pėr prodhimin e pijeve freskuese e pėrpunimin e frutave. Gjithashtu Kuqo ėshtė edhe pronar i njė televizioni kabllor nė lagjen "30-Vjetori". Kuqo njihet nė Berat edhe pėr shoqėrinė e tij me politikanė tė majtė e tė djathtė, si dhe me tė gjithė drejtuesit e policisė qė ka ndėrruar policia aty. Madje nė ceremoninė e pėrurimit tė fabrikės, nė 2001-shin, kanė qenė tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė lartė tė Partisė Socialiste.

  ----

  Nė Itali u dėnua pėr trafik droge e femrash


  --------------------------------------------------------------------------------

  Beratasi qė u lirua nga Gjykata Fierake, ėshtė njė ndėr mė tė kėrkuarit ekstrakomunitarė nga drejtėsia italiane. Nė kėtė shtet Kuqo ka pasur disa precedentė penalė. Madje pėr kėtė ėshtė dėnuar nė mungesė me shumė vite. Pak pas viteve '90, Kuqo shėtiste lirshėm nė tė gjithė Europėn, por pas disa vitesh gjėrat kanė ndryshuar. Me njė sėrė akuzash mbi supe, Kuqo ėshtė kthyer nė Berat, pėr tė mos lėvizur mė, pasi ishte shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar. Drejtėsia e Apenineve e ka akuzuar atė pėr trafikim tė lėndėve narkotike, prostitucion dhe drogė. Pėr kėto akuza ai ėshtė dėnuar nė Itali, nė mungesė, me 30 vjet heqje lirie. Pas kėsaj, emri i tij i ėshtė dhėnė Interpolit tė vendeve tė ndryshme dhe atij shqiptar. Por Kuqo vazhdon tė jetė i lirė.

  ------
  Fier, policia e pakėnaqur me vendimin e gjykatės


  --------------------------------------------------------------------------------

  FIER

  Policia e Fierit duket se ka mbetur sėrish e pakėnaqur me togat e zeza. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisė sė Fierit kanė bėrė tė ditur se sot do tė jepet njė reagim zyrtar lidhur me lirimin nga gjykata e Aleksandėr Kuqos. "Do tė njihemi me disa dokumente tė gjykatės dhe do tė reagojmė", kanė thėnė burime zyrtare nga Drejtoria policore e Fierit. Siē ėshtė bėrė e ditur nga burime tė tjera, uniformat blu tė qytetit myzeqar janė tė pakėnaqura me vendimin e gjykatės. "Kjo nuk ėshtė hera e parė qė ndodh. Janė plot raste kur policia ka sakrifikuar jashtė mase, madje edhe ka rrezikuar njerėzit e saj nė pėrpjekje pėr arrestimin e kontigjentėve kriminale, ndėrsa gjykata i ka lėnė tė lirė nė nesėrmen apo pak mė vonė", kanė thėnė burimet policore tė Fierit. Megjithatė lidhur me ēėshtjen sot do tė publikohet nė reagim zyrtar.

  -------
  Shtyhet Kokaina dhe Alushllari

  TIRANE - "Seanca tjetėr ėshtė tė hėnėn mė 21", kishte thėnė herėn e fundit kryetari i seancės, duke ngatėrruar datėn. Familjarėt e pritnin dje gjyqin, por ai do tė zhvillohet sot, sipas kalendari zyrtar tė gjyqtarit Martin Deda. Dje ėshtė shtyrė edhe gjyqi i Ervin Alushllarit qė plagosi ndėrtimorėt "pėr arsye objektive dhe angazhime tė tjera", qė kishte kryegjyqtari Sokol Ēomo.


  Grori, vazhdojnė provat e akuzės

  TIRANE - Vazhdon njohja e Gjykatės me provat qė organi i akuzės ka parashtruar ndaj tė pandehurit Arben Grori. Ai akuzohet pėr "trafikim tė lėndėve narkotike", "krijim organizate kriminale" dhe "krime tė kryera nga kjo organizatė". Dje gjykata ka dėgjuar dhe njė bisedė telefonike qė Grori e kishte bėrė nė gjuhėn italiane. Ai ka edhe njė proces nė Gjykatėn e Lartė.


  Luan Rama takon Xheksonin

  TIRANE - "Jemi tė angazhuar pėr tė arritur standartet qė kėrkon anėtarėsimi nė Nato", i tha dje presidentit pėr komitetin e Natos nė ShBA, Brus Xhekson, ministri ynė i rendit Luan Rama. "Lufta kundėr krmit tė organizuar, kundėr trafiqeve dhe korrupsionit, janė detyrimet kryesore qė duhen pėrmbushur pėr anėtarėsimin nė Nato" u tha gjatė bisedės sė tyre. Xhekson ka ardhur i shoqėruar nga anėtarėt e komisionit pėr rajonin nė kėtė vizitė pune.


  FIER/ Nė qeli pėr pėrdhunim

  Ka kryer marrėdhėnie seksuale me dhunė para 1 viti me njė 19-vjeēare me tė meta mendore dhe pėr kėtė ishte shpallur person nė kėrkim. Rreth orės 20 tė ditės sė djeshme, policia e Fierit ka arrestuar 45-vjeēarin Ligor Papa, banues nė qytetin e Fierit. Gjykata e Fierit e kishte lėnė atė nė arrest shtėpie, ndėrsa Fakti i Vlorės e ka kthyer nė qeli pa afat.


  VLORE/ Grabisin me armė autobusin

  Ka qenė ora 16 e ditės sė dielė kur 2 persona tė armatosur, por pa maska kanė kujtuar kohėt e frikės. Ata i kanė dalė pėrpara autobusit tė Lulzim Hoxhės, nė afėrsi tė fshatit Sevaster tė Vlorės dhe nėn kėrcėnimin e armėve kanė detyruar shoferin tė ndalojė e tė hapė derėn. Njėri prej tyre ka ndejtur jashtė duke mbajtur armėn drejt autobusit, ndėrsa tjetri ka detyruar pasagjerėt qė t'i dorzoin gjithēka kishin me vete. Pasi kanė marrė rreth 1000 lekė dhe sendet e shtrenjta janė larguar. Policia ka ndaluar dhe Sajmir Bitaj, si tė dyshuar pėr grabitjen.


  Elbasan/ Njė fshat dy javė pa drita

  Njė nga fshatrat mė malorė tė rrethit tė Elbasanit ka rreth dy javė qė ėshtė pa energji elektrike, pas njė defekti tė rėndė nė rrjet. Nė fillimjavė, njė pėrfaqėsi e kryepleqėsisė sė fshatit Vasjan ka trokitur nė zyrėn e prefektit Qazim Sejdini. Fshatarėt i kanė kėrkuar atij riparimin e pėrcjellsave tė energjisė si dhe heqjen e faturave aforfe. Ndrkohė qė prefekti ka kėrkuar zgjidhjen e menjėhershme tė problemit.


  Elbasan/ "Aldo Bare" rikthehet nė gjyq

  ELBASAN - Gjyqi i tė ashtuquajturės banda e Aldo Bares ka rifilluar nė Gjykatėn e Faktit nė Elbasan, por kėsaj radhe pa asnjė tė pandehur nė sallė. Siē ėshtė bėrė e ditur, pas vendimeve tė dhėna para njė viti, avokatėt e ēuan ēėshtjen nė Apelin e Durrėsit. Ky i fundit, ka ndryshuar vendimet dhe 6 personat qė kanė qenė tė arrestuar janė liruar, "pasi iu ka mbaruar dėnimi i dhėnė nga Apeli". Por me vendim tė Apelit tė Durrėsit ēėshtja do tė rikthehej pėr shqyrtim nė Faktin e Elbasanit.
  -------
  LUSHNJE/ Denoncuan prindėrit

  Kapet pedofili qė ngacmoi 4-vjeēaren


  --------------------------------------------------------------------------------

  LUSHNJE

  Arrestohet njė pedofil 22-vjeēar, i cili ka kryer vepra tė turpshme me njė vajzė vetėm 4 vjeēe. Erion Kuke, nga fshati Grabian i kėtij rrethi, ėshtė vėnė nė prangat e policisė ditėn e dielė pasdite, pas denoncimit qė kanė bėrė prindėrit e 4-vjeēares E.N. Burime nga komisariati i kėtij qyteti, duke iu referuar kallėzimit tė prindėrve tė vogėlushes, kanė bėrė tė ditur se vajza e tyre ka qenė duke luajtur e vetme nė oborrin e shtėpisė, ndėrsa vetė ata kishin shkuar pėr tė blerė disa gjėra pėr shtėpi. Sipas policisė, Erion Kuke, duke pėrfituar nga mungesa e prindėrve tė vajzės dhe pakujdesia e gjyshit tė saj, pasi e ka marrė me tė mirė, e ka futur tė miturėn nė banesėn e tij, duke kryer vepra tė turpshme. Pak mė vonė, sipas tė njėjtave burime, prindėrit e vajzės, pasi janė kthyer nga pazari, e kanė vėnė re mungesėn e vajzės nė shtėpi, kanė pyetun pėr kėtė gjyshin, i cili nuk e kishte mendjen kur vajza luante nė oborr e vetme. Prindėrit e vajzės kanė treguar para uniformave blu se e kanė kėrkuar vajzėn nė 2-3 shtėpi dhe pas alarmit tė tyre, Erioni e ka nxjerrė atė. E.N., me pafajsinė e saj dhe duke qarė i ka treguar nėnės gjithēka. "Xhaxhi Erioni mė bėri llafe turpi", mėsohet t'i ketė thėnė fėmija nėnės sė saj. Kaq ka mjaftuar qė prindėrit tė lajmėrojnė policinė, e cila mė pas ka prangosur 22-vjeēarin pedofil, i cili ka tentuar dhunimin seksual tė sė miturės.

  -------
  Kapet nė Belgjikė, i dėnuar 25-vjet nė Shqipėri e pėrjetėsisht nė Itali

  Pranga Bledar Dinjės, e tradhtoi tatuazhi nė dorė


  --------------------------------------------------------------------------------

  MILANO

  Gjysmėhėna dhe ylli" prangos tė shumėkėrkuarin. Nuk do ti kishte shkuar asnjėherė nė mėndje qė simboli vizatuar prej sa vitesh nė njėrėn dorė, dhe pėr tė cilėn krenohej aq shumė, do ta tradhtonte njė ditė.

  I sigurtė se do t'ia hidhte, shqiptari 28- vjeēar u kishte dhėnė agjentėve tė policisė belge, kur kėta tė fundit e kishin ndaluar dhe i kishin kėrkuar kartėn e identitetit, njė pasaportė shqiptare dhe njė kartė identiteti italiane me emėr tjetėr. Por siguria e tė riut ka pėrfunduar shpejt kur agjentėt e policisė kanė arritur ta identifikojnė nėpėrmjet tatuazhit dhe i kanė vėnė prangat.

  Aventuara e tė shumėkėrkuarit Bledar Dinja, i dėnuar nė Shqipėri me 25 vjet burg pėr akuzėn e vrasjes dhe me burgim tė pėrjetshėm nė Itali po pėr tė njėjtėn akuzė, ka pėrfunduar nė mbrėmjen e sė dielės. 28- vjeēari ėshtė ndaluar nga agjentėt e policisė belge, nė Andreleht (Belgjikė), ndėrsa po ecte nė rrugė sė bashku me dy shtetas tė tjerė shqiptarė. Sipas agjencisė sė lajmeve ANSA, Bledar Dinja isht i njohur si njė nga bosėt e mafias shqiptare nė kontrollin e prostitucionit. Nė Shqipėri ai ishte arrestuar nė vitin 1996 pėr akuzėn e vrasjes pėr tė cilėn ishte dėnuar 25 vjet burg. Njė vit mė pas, 1997, me hapjen e burgjeve i riu arrastiset nga qelia dhe mbėrrin klandestin nė Itali. Edhe kėtu vazhdon tė kontrollojė trafikun e prostitucionit. Mė 19 gusht 2001 Bledar Dinja vret me pistoletė tė kalibrit 7,65 mm njė bashkatdhetar tė tij nė njė fast-food nė Verona. Gjykata pėrtej Adriatikut e dėnon ame burgim tė pėrjetshėm. Sipas ngjarjes sė ndėrtuar nga policia, krimi ishte kryer nga tre persona, tė cilėt kishin vepruar tė pamaskuar. Sipas policisė, motivi i vrasjes kishte ndodhur mes grupeve rivale qė mbanin nė kontroll trafikun e prostitucionit. Disa orė pas ngjarjes Bledar Dinja arrin tė largohet nga Italia, duke gjetur strehim nė Europėn Veriore. 28- vjeēari kujdesej gjithnjė qė vendbanimi i tij tė mos ishte fiks. Nė fillim tė kėtij viti policia e Veronės kishte arritur tė siguronte njė sinjal pėr vendodhjen e shqiptarit, duke njoftuar policinė belge e cila kreu dhe arrestimin e tij.
  ------


  Ja shqiptarja e shkrete...e masakron burri italian dhe e nxjerrin psikopat..


  Vrau gruan shqiptare, psikiatrėt e nxjerrin tė papėrgjegjshėm


  -------------------------------------------------------------

  VOGERA

  "Nuk ishte i ndėrgjegjshėm pėr veprimet e tij, ndėrsa qėllonte me thika vdekjeprurėse bashkėshorten shqiptare". Ky ėshtė konkluzioni i psikiatėrve pėr Andrea Karra, italianin i cili vrau gruan e tij Entela Hamzaj nė shtator tė vitit tė kaluar. Tashmė ėshtė hapur procesi gjyqėsor ndaj elektricistit 32- vjeēar dhe turbullimet psikike qė psikologėt kanė vėrtetuar te i pandehuri mund tė jenė njė faktor lehtėsues pėr mbrojtjen e tė pandehurit pėr tė arritur njė dėnim mė tė ulėt. "Ka njė gropė nė memorien e tij, njė boshllėk qė ėshtė fryt i personalitetit tė tij tė turbullt", ka deklaruar psikiatri para trupit gjykues. Ngjarja tragjike i referohet 9 shtatorit tė vitit tė kaluar nė San Damiano. Andrea sapo kishte ardhur nė shtėpi pasi kishte qenė pėr disa orė nė Broni, ndėrsa bashkėshortja 22- vjeēare ndodhej nė kuzhinė dhe po pėrgatiste darkėn pėr shoqėrinė e sė vjehrrės. Ndėrmjet dy bashkėshortėve kishte lindur njė grindje dhe Andrea kishte fillur tė kėrcėnonte Entelėn me thikė. Duke dashur ta qetėsojė gruaja e re shkon nė dhomėn e sė bijės. Ka qenė ky momenti kur elektricisti 32- vjeēar e ka goditur me thikė disa herė gruan e tij duke e lėnė tė vdekur nė vend.

  -------
  Akuza: Mori leke nga "Gjallica"

  Ish-ministri Osman Shehu brenda javės nė gjykatė


  --------------------------------------------------------------------------------

  ga.ja.

  TIRANE

  "Dosja penale nė ngarkim tė ish-ministrit tė Turizimit Osman Shehu brenda kėsaj jave do tė shkojė pėr gjykim nė Gjykatėn e Tiranės". Kėshtu kanė deklaruar burime nga Prokuroria e Pėrgjithshme, sipas tė cilave akuza zyrtare qė do tė rėndojė mbi Shehun do tė jetė ajo e "tjetėrsimit tė pasurisė qė dihet se rrjedh nga njė krim ose nėpėrmjet mashtrimit". Nga hetimet e deritanishme burimet bėjnė tė ditur se Shehu akuzohet se ka tėrhequr nga ish-firma piramidale "Gjallica" njė shumė prej 1 milion e 200 mijė dollarėsh amerikanė, tė cilat nuk i ka kthyer mė. Pėrveē dokumentacionit, organi i akuzės ka sekuestruar nė cilėsinė e provės materiale edhe fabrikėn e miellit nė qytetin e Kukėsit, e cila ėshtė blerė nga i pandehuri Shehu me njė shumė prej 100 000 dollarėsh amerikanė. Ish-ministri i Turizmit me sa duket do tė jetė pronari i parė qė do tė shkojė nė gjykatė, nėn akuzėn e sipėrpėrmednur, ndėrkohė qė organi qendror i akuzės ka sekuestruar mė parė edhe dy objekte tė tjera, (karabinaja e spitalit nė Kashar dhe fabrika e tullave silikate) duke akuzuar edhe tre pronarėt e tyre se kanė pėrdorur mjete financiare tė "Gjallicės".

  -------


  ----------

  TIRANE (21 Janar) - Interpol Tirana ekstradoi sot per ne Zvicer te shtetasit Shaban Ramushi. 48 vjecari Shaban Ramushi,lindur ne Uglar te Kosoves, u ekstradua per ne Zvicer pasi ai ka qene person i shpallur ne kerkim nderkombetar dhe i denuar nga Gjykata e Bernes (Zvicer),per vrasjen e vjehrrit te tij, Frit Ėegmuller,me date 3 nentor te vitit 1991. Ramushi, ishte vendosur me banim ne fshatin Arapaj te rretit te Durresit. Pas verifikimeve te bera nga Interpol Tirana, ne bashkepunim me policine vendore, me 2 shtator 2002, u be i mndur ndalimi i ketij personi te shpallur ne krkim, ndersa sot u mundesua ekstradimi i tij per ne Konfederaten Zvicerane. anjo/ko (BalkanWeb)  ------------

  Si eshte tallur GERXHALIU , kuksiano-vlonjati i piramidave me Parate e Popullit (populli- theksi tek u-ja ).

  Prokuroria pretendon se Shehu ka marrė 2.135 milionė dollarė nga Gjallica dhe i detyrohet asaj edhe pėr 700 mijė dollarė
  Shehu: Paratė borxh mi dha Fitim Gėrxhalliu

  Ish-ministri i Turizmit Osman Shehu deklaron se ia ka kthyer tė gjitha detyrimet firmės “Gjallica”

  Ened Janina
  TIRANĖ- Osman Shehu, ish- Ministri i Turizmit, qė pak ditė mė parė prokuroria i ka sekuestruar njė fabrikė mielli nė Kukės reagon ashpėr. Nė linjė telefonike pėr “Shekullin” ai ka deklaruar se nga ana e prokurorisė ky ėshtė “shoė” i radhės. Duke akuzuar Prokurorinė e Pėrgjithshme, prokurorin e ēėshtjes dhe kryetarin e grupit mbikėqyrės sė firmave piramidale Farudin Arapi, Shehu pretendon se ka shlyer tė gjitha borxhet. Madje ai nuk interesohet shumė pėr sekuestrimin por ėshtė i vendosur qė tė nxjerrė tė gjithė tė vėrtetėn sė shpejti nė gjykatė. “Unė i kam shlyer tė gjitha borxhet qė i kam pasur ish- firmės piramidale “Gjallica” dhe pėr kėtė gjė kam dokumente dhe fakte. Kėto dy tė fundit nuk mund tė hidhen poshtė nga askush”, thotė ish- Ministri i Turizmit, Osman Shehu. Ai shprehet se asnjėherė nuk e ka mohuar se ka marrė para borxh tek firma “Gjallica”. “Unė e kam deklaruar zyrtarisht edhe nė shtyp se kam marrė para borxh tek firma “Gjallica” dhe mė pas i kam shlyer. Kėtė gjė e kam thėnė pėrpara fushatės elektorale”,- pohon ai. Borxhi qė Osman Shehu i ka marrė Gjallicės nė muajin shtator tė vitit 1996 kap shifrėn e 2,135 milionė dollarėve amerikane. Ai i ėshtė marrė personalisht Fitim Gėrxhalliut dhe marrėveshja ndėrmjet tyre ėshtė lidhur pa shumė kushte. Ndėrkohė Prokuroria e Pėrgjithshme pretendon se Osman Shehu nuk ka kthyer borxhin. Sipas saj, ai ka marrė fillimisht njė borxh prej 2,135 milionė dollarėsh. Shuma ka qėnė aq e madhe sa ėshtė mbushur karroceria e njė furgoni plot me dollarė. Mė pas ato janė ēuar nė qytetin e Kukėsit. Dalėngadalė Shehu i ka shlyer firmės Gjallica rreth njė milionė dollarė ndėrsa pjesėn tjetėr jo. Ai kishte blerė nė vitin 1996 rreth 500 mijė dollarė miell, tė cilin ia kishin vjedhur gjatė trazirave tė vitit 1997. Ndėrkohė pjesėn tjetėr prej 700 mijė dollarėsh ai nuk e ka shlyer ende. Kėtė gjė Shehu e mohon me forcė dhe akuzon prokurorinė sė bashku me Farudin Arapin. “Kėta kanė abuzuar me paratė e mia dhe tė “Gjallicės” duke shkaktuar dėme tė mėdha. Prokurori Mete dhe Arapi janė tė paaftė. Mua mė vjen keq, sepse ka ende njerėz qė janė mėsuar me mėnyrat e hetuesisė sė kohės sė komunizmit. Ata kanė mbajtur peng dosjen time pėr tre vjet e gjysmė dhe tani duan ta dėrgojnė pėr gjykim. Mė kanė penguar gjithmonė nė punėn time”,- pohon Shehu. “Fitim Gėrxhalliu deshi tė mė ndihmonte mua qė tė hapja njė aktivitet privat dhe pėr kėtė arsye mė dha paratė borxh”, thotė Shehu. Sipas tij, nė atė kohė ishte e lehtė qė tė bėje tregti mielli dhe gruri pasi ēmimet ishin shumė tė ulėta. Duke qėnė se edhe taksat ishin minimale atėherė mund tė fitojė shumė lekė me kėtė biznes. Pėr kėto arsye Osman Shehu kishte blerė njė fabrikė pėr prodhimin e miellit nė qytetin e Kukėsit. “Kėtė fabrikė e kam blerė 10 milionė lekė tė reja nė 17 nėntor tė vitit 1996. Prokuroria e Pėrgjithshme gėnjen kur thotė se ėshtė blerė nė tetė janar tė vitit 1996 ”,- thotė ai. Nė kontratėn pėr blerjen e fabrikės thuhej se pagesa nuk do tė bėhej menjėherė por me dy kėste. Kėsti i parė prej 5 milionė lekėsh tė reja do tė paguhej nė janar tė vitit 1997, vetėm dy muaj pas blerjes sė fabrikės. Ndėrkohė kėsti i dytė do tė paguhej nė dhjetor tė vitit 1997. Pėrsa i pėrket veprimit mė tė fundit tė organit qendror tė akuzės pėr sekuestrimin e fabrikės, Shehu deklaron se atij nuk i intereson shumė. “Sekuestrimi mua nuk mė prish punė fare pasi do tė dal i pafajshėm dhe pastaj do t’i marr prokurorisė dhe shtetit shqiptar dėmshpėrblim”,- thotė ish- ministri i Turizmit. Sipas tij, kjo fabrikė ėshtė “sekuestruar” disa herė gjatė kėtyre viteve. “Fabrikėn ma ka sekuestruar dy herė Farudin Arapi dhe grupi i tij mbikėqyrės. Mė pas dy herė tė tjera e ka sekuestruar edhe prokuroria. Ky ėshtė vetėm njė “Shou”. Mė pas Shehu shpjegon gjithēka nė lidhje me fabrikėn dhe veprimtarinė e saj. “Fitimet qė do tė dilnin nga kjo fabrikė pėr prodhimin e miellit nuk do tė ishin vetėm tė miat. Nė bazė tė njė kontrate biznesi qė kisha bėrė me Fitim Gėrxhalliun do tė ndanim fitimin. Ai do tė merrte 75% tė fitimit ndėrsa unė 25% pasi kapitali do tė ishte i tiji”, deklaron Osman Shehu. Ndėrkohė mė pas fabrika kishte dėshtuar. Trazirat e vitit 1997 kishin bėrė qė puna tė bllokohej dhe gruri tė vidhej nga magazinat. “Qė nė vitin 1997 fabrika e prodhimit tė miellit nė qytetin e Kukėsit ėshtė mbyllur. Sulmet e konkurrencės mė gjunjėzuan. Mė pas teknologjia e vjetėr e fabrikės qė unė sapo kisha blerė mė bėnė qė ta mbyll fare biznesin tim”,- pohon ish- ministri. Tani ai po qėndron nė pritje tė fillimit tė procesit ku shpreson qė tė nxjerrė nė shesh tė vėrtetėn.

  PROKURORIA

  Dosja e Shehut gati pėr nė gjykatė

  TIRANĖ- Prokuroria e Pėrgjithshme bėn gati dėrgimin e dosjes sė Osman Shehut pėr nė gjykatė. Lajmi ėshtė pohuar paraditen e djeshme nga burimet zyrtare tė organit qėndror tė akuzės. Sipas tyre, brenda javės dosja do tė jetė nė duart e togave tė zeza. Osman Shehu, ish- ministri i Turizmit, pėr pesė muaj nė vitin 1992, akuzohet nga ana e prokurorisė pėr veprėn penale tė tjetėrsimit tė pasurisė sė pėrfituar nga veprimtari kriminale. Ai i paskėsh marrė firmės piramidale Gjallica rreth 700 mijė dollarė amerikanė. Kjo vepėr penale parashikohet nė nenin 287 tė Kodit penal tė Republikės sė Shqipėrisė dhe parashikon njė dėnim nga tre deri nė dhjetė vjet heqje lirie. Dosja e tij ndodhet ende nė prokurori pėr disa rregullime tė fundit. Ajo ėshtė pėrfshirė nė procedimin penal me numėr 191 pėr firmat piramidale dhe ka filluar rreth tre vjet e gjysėm mė parė. Ashtu si Osman Shehu nė kėtė dosje ka edhe shumė emra biznesmenėsh tė tjerė, tė cilėt akuzohen se kanė ngritur pasuritė e tyre duke u bazuar nė paratė e dhėna nga firma “Gjallica”. Pėr tė gjithė kėta qėndron e njėjta akuzė, ajo e tjetėrsimit tė pasurisė. Osman Shehu do tė jetė njė ndėr tė parėt prej tyre qė do tė pėrfundojė nė gjykatė ku do tė ketė edhe mundėsinė pėr t’u mbrojtur nga kėto akuza. E.J  -------

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Nga 106 urdhėrarresteve tė ekzekutuara nga operacioni "Kanun", nė maj 2002, vetėm 38 arritėn tu shpėtonin prangave midis tyre edhe Dori

  Vlonjati dyshohet se ėshtė anėtar i njė bande kriminale shqiptare shumė e rrezikshme nė Xhenova

  "Kanun", arrestohet Dori Alikaj
  Itali, ishte shpallur nė kėrkim qė vitin e kaluar


  --------------------------------------------------------------------------------

  ITALI

  Njė tjetėr shqiptar ka rėnė nė prangat e operacionit "Kanun". Dorian Alikaj, ėshtė njė nga 38 shqiptarėt qė arritėn t'i shpėtonin arrestimit tė bujshėm i ndėrmarrė nga policia e Gjenovės nė maj tė vitit tė kaluar. Sipas medias italiane, vlonjati 22-vjeēar dyshohet se ėshtė anėtar i njė bande shqiptare e specializuar nė trafikun e prostituconit, trafikun e klandestinėve, trafikun ndėrkombėtar tė drogės si dhe pėr kryerjen e disa vrasjeve.

  Edhe pse nė moshė tė re, pėr prokurorėt italianė, Dorian Alikaj ėshė njė ndėr personazhet mė tė rrezikshėm tė botės sė krimit. Shqiptari ishte shpallur nė kėrkim qė prej njė viti, ndėrsa jetonte i qetė sė bashku me nėnėn dhe vėllanė e tij nė Berzo Inferiore nė provincėn e Valkamonikas. Madje ai as nuk ishti pėrpjekur tė fshihej, apo tė ndryshonte emrin e tij, por punonte si punėtor i thjeshtė nė njė ndėrmarrje tė vogėl nė Valle Kamonika. Edhe kur agjentėt e policisė kanė trokitur nė derėn e apartamentit tė tij dhe i kanė lexuar urdhėrarrestin firmosur nga prokuroria e Gjenovės, ai nuk ka bėrė asnjė rezistencė. Ka pranuar se ėshtė Dorian Alikaj i mbiquajturi Dori dhe ka shpjeguar se kishte disa muaj qė jetonte nė provincėn e Valkamonikas. Prangosja e 22- vjeēarit, i lindur nė Vlorė, ka ndodhur mbrėmjen e dy ditėve mė parė. Shqiptari akuzohet pėr pjesėmarrjen nė organizatė kriminale dhe nė krimet e kryera prej kėsaj organizate, shfrytėzim prostitucioni, trafik klandestinėsh dhe trafik ndėrkombėtar tė drogės. Prokurorėt po sigurojnė nėse vėrtetė Alikaj punon si punėtor i thjeshtė nė ndėrrmarrjen ku ka deklaruar dhe nėse ka siguruar tė ardhura tė tjera financiare, pėrveē ndihmės nga familjarėt e tij.

  Dorian Alikaj ishte shpallur nė kėrkim qė pranverėn e vitit tė kaluar, kur nė disa zona tė Italisė shpėrtheu operacioni "Kanun". Bėhet fjalė pėr njė operacion drejtuar nga prokuroria e Gjenovės nė maj tė 2002 pėr ndalimin e aktiviteteve tė paligj-shme. U firmosėn 106 urdhėrarreste, pothuajse tė gjithė shqiptarė, pėrfshirė nė njė bandė qė sipas kėsaj prokurorie ishte njė organizatė e vėrtetė kriminale e nivelit tė mafias specializuar nė trafikun e prostitucionit dhe tė drogės. Nga 106 urdhėrarrestet, vetėm 38 arritėn tu shpėtonin prangave duke u kthyer nė atdheun e tyre, Shqipėri, ose duke ndryshuar vendbanimin e tyre nė Gadishullin Apenin. Midis tyre edhe Dori, i cili kishte gjetur strehim te tė afėrmit e tij nė Berzo Inferiore, nė provincėn e Valkamonikas.
  Vlonjati edhe pse shumė i ri, ishte arrestuar edhe mė parė nė Piza pėr akuzėn e vjedhjes. Mė pas ishte transferuar nė Liguria dhe kishte banuar nė Lombardi ku, sipas policisė, kishte hyrė nė bandėn shqiptare qė mbizotėronte nė disa zonė tė Italisė.

  -----------------

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Tmerri i Shkodres ne biruce

  ------------

  Van Dami mohon akuzat: Nuk kam vrarė dhe as kundėrshtuar policinė

  Valmir Hoxha, tmerri i vajzave tė Malėsisė


  --------------------------------------------------------------------------------

  tr.vi.

  Mė leni ta shoh tė lidhur "bishėn". Kėshtu iu ėshtė lutur forcave tė Reneas njė vajzė e re mėngjesin e sė shtunės, kur krismat e armėve kanė pėrhapur lajmin e gėzueshėm pėr tėrė zonėn e thellė tė Malėsisė sė Madhe se ėshtė prangosur Valmir Hoxha.

  Habia e bluve ėshtė shuar kur vajza ka treguar se "cubi" 28-vjeēar ishte tmerri i vajzave tė bukura tė krahinės, sepse sa herė i tekej i "ftonte" ato me "bujtė" njė natė nė haremin e tij. Ndėrkohė burime nga Policia e Shkodrės pohojnė se "Van Dami" i Rrepishtit nuk ka pranuar asnjė nga akuzat atashuar atij: pėr vrasje, pėrdhunim dhe grabitje me armė.

  Pėrdhunuesi
  Tė gjithė e thėrrisnin "bisha" pasi ishte i tillė. Pėrveēse shkrepte armėn pa "gajle fare" mbi njerėz, qoftė dhe tė gjakut tė tij, ai ishte merakli femrash, tė atyre mė tė bukurave. Kėshtu tregojnė pėr Valmir Hoxhėn, tė gjithė ata qė e kanė njohur apo qė fati i keq ua ka ēuar nė derė. 28-vjeēari ishte tmerri jo vetėm i bashkėfshatarėve tė tij nė Rrepisht, por nė tėrė Malėsinė e Madhe dhe tė Shkodrės. Madje edhe sot kujtohet shprehja "ka dalė "bisha" nė Shkodėr". Ai pėr vite me radhė ishte kthyer nė njė "ferr" pėr vajzat e zonės sė thellė ku ai banonte. Dje burime nga Policia e Shkodrės bėnė tė ditur se Hoxha, pasi ua vinte syrin vajzave tė krahinės i merrte me forcė dhe i pėrdhunonte. Sipas bluve ka pasur raste qė vajzat qė kishte "piketuar" "bisha" nuk janė martuar fare, pasi ai nuk i linte. Pavarėsisht forcės sė madhe tė kanunit askush nuk kishte guxuar tė sfidonte "Van Damin" me mustaqe deri ditėn kur krismat e armėve tė mėngjesit tė sė shtunės pėrhapėn lajmin se ai mė nė fund ishte prangosur. Vetėm mėngjesin e kėsaj dite njėra prej viktimave tė tij (nga fshatrat pėrreth Rrepishtit) nuk ka nguruar tė dalė nga shtėpia e saj dhe tė shkojė nė shtėpinė e Hilmi Saitit ku "bisha" ishte fshehur prej disa kohėsh. Vajza u ėshtė lutur bluve qė ta shikonte nė pranga njeriun qė e kishte torturuar. Viktima ka treguar sesi ishte e detyruar tė shkonte nė takimet qė i linte 28-vjeēari, pasi ai e kishte kėrcėnuar se nė rast se nuk bindej do ta vriste.

  Akuzat
  Egėrsia e tij e pashoqe, tejet larg kontureve njerėzore ka bėrė qė "bisha" tė cilėsohej si psikopat. Mirėpo vetė ky i fundit ka rrėzuar alibinė e pabazuar qė tė tjerėt kishin ngritur pėr tė. Ai ka tradhtuar veteveten duke bėrė njė mbrojtje prej njė njeriu normal gjatė njė seance pyetje tė realizuar tė dielėn nė ambientet e Drejtorisė sė Policisė sė Shkodrės. "Nuk kam vrarė njeri dhe as nuk kam kundėrshtuar policinė". Valmir Hoxha ka mohuar para bluve tė gjitha akuzat qė i janė atashuar. Megjithėse ekspertėt kishin tė dokumentuar dy kundėrshtime tė tij (kishin shkuar pėr ta arrestuar njė herė nė Rrepisht dhe njėherė nė Kiras), "bisha" nuk ka pranuar duke mohuar sy pėr sy. I pyetur pėr vrasjen e tė kushėririt, Hoxha ėshtė pėrgjigjur se ai ka vrarė veten. Kurse pėr ngujimin e tij, 28-vjeēari i ka befasuar blutė me pėrgjigjen e tij. "Kam ndenjur nė Rrepisht se mė pėlqejnė bjeshkėt", ka pohuar9 i qetė Valmir Hoxha.

  -------

  Akuza, 18 vjet burg pėr Colin


  -------------------------------------------------

  Organi i akuzės i ka kėrkuar Gjykatės sė Shkodrės dėnimin me 48 vjet burg pėr tre tė pandehurit qė dyshohen si autorė tė vrasjes sė shtetasit Pėrparim Mala nė Londėr nė janar tė vitit tė kaluar. Nga tre tė pandehurit vetėm njėri ėshtė ndaluar nga policia, Petrit Coli nga Shkodra, pėr tė cilin prokurori i ēshtjes kėrkoi dėnimin e tij me 18 vjet burg. Ndėrsa pėr dy tė dyshuarit e tjerė qė gjykohen nė mungesė, Arben Pali dhe Marjan Llukaj pėrfaqėsuesi i akuzės kėrkoi dėnimin me nga 15 vjet burg pėr secilin.

  ---------
  PROCESI
  Avokatėt deklaruan se nuk ėshtė provuar asnjė akuzė

  Kėrkohet pafajėsi pėr organizatėn “Hakmarrja”

  TIRANĖ – Mbrojtja e tė pandehurve tė procesit “Hakmarrja pėr Drejtėsi” kėrkoi pafajėsinė e klientėve tė saj para trupit gjykues nė gjykatėn e Tiranės. Tashmė ėshtė gjykata qė me vendimin e saj do tė vendosė pėr fajėsinė ose pafajėsinė e dhjetė tė pandehurve. Tė pandehurit e kėtij procesi janė nėn hetim dhe gjykim qysh nga viti 1996, ndėrkohė qė nuk pėrjashtohet mundėsia qė materiali hetimor tė rikthehet dhe njė herė nė prokurori pėr plotėsime tė mėtejshme. Kėto dy kėrkesa janė bėrė nga mbrojtja dhe nga prokurorėt Ened Nakuēi dhe Julin Papa. Prokurorėt Nakuēi dhe Papa, pas disa muajsh si pėrfaqėsues tė akuzės, u tėrhoqėn pėrballė akuzave tė ngritura prej organit tė hetimit. Ndėrsa avokatėt paraqitėn nė seancėn e djeshme mbrojtjen duke hedhur poshtė kategorikisht pretendimet e akuzės. Ata arsyetuan njė pėr njė tė gjitha provat e marra para gjykatės duke filluar nga dėshmitarėt e deri tek provat shkresore. Sipas avokatėve, prokuroria ka dėshtuar nė kėtė proces, sepse ajo, nė radhė tė parė, ka mbajtur njė dosje tė hapur pėr dhjetė tė pandehur, tė cilėt nuk kanė gisht nė akuzat e ngritura dhe se dyti prokuroria ka dėshtuar edhe me dėshmitarėt. Askush prej dėshmitarėve tė sjellė nė sallėn e gjyqit nuk ka pėrmendur emrat e tė pandehurve, madje ata as kanė arritur tė identifikojnė ndonjė prej tyre sė paku nga pamja.Avokatėt kėrkuan qė gjykata tė tregohet e drejtė nė dhėnien e vendimit duke patur pėrballė provat e sjella nga palėt nė gjykim. Avokatėt e quajtėn procesin tė tejzgjatur dhe pa asnjė lloj rezultati. Ata thanė nė konkluzionet e tyre se ėshtė e vėrtetė qė veprat penale kanė ndodhur, por ata shtuan se nė asnjė rast nuk vėrtetohet se autorė tė kėtyre veprave penale tė jenė tė pandehurit qė ata mbrojnė. Pėrveē kėrkesės pėr pafajėsi, avokatėt kėrkuan qė tė pandehurve t’u kthehen sendet e sekuestruara nė momentin e arrestimit. Janė tė sekuestruara armė gjahu, ēifte, 500 mijė lekė tė reja, 12 mijė marka gjermane, 50 paund angleze, 2 autovetura BMW, njė Audi, njė Ford, armė gjahu teke, makinė shkrimi, kontratė huaje nė emėr tė shoqėrisė “Gjallica”. Tė pandehurit qė janė akuzuar pėr dhjetėra vepra penale tė kryera qė nga vitit 1992 dhe deri nė fillim tė vitit 1996, janė Orik dhe Leart Shyti, Altin Arapi, Pasho Novruzi, Dritan Hate, Gėzim Gjoni, Kreshnik Spahiu, Gentian Caka, Nikolin Novruzi, Roland Shyti. Mbi kėta tė pandehur qė prej shtatė vitesh rėndojnė akuzat e vjedhjes sė bankave dhe arkave tė shtetit, vjedhjes sė disa pikave tė karburantit, vjedhje me pasojė vdekjen e disa shtetasve pėrfshi edhe punonjės policie, rrėmbimi i fėmijės Erjon Nushi, vėnia e autobombės nė supermarketin “VEFA”, vrasja e ish-drejtorit tė burgjeve, Bujar Kaloshi. I pandehuri Enkeled Agaj u gjet i vrarė nė Malin e Dajtit.

  Alma Ēuka

  ------------

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  nga gazeta Shqiptare


  ..................

  LUL CAKA


  ---
  Historia e 33-vjeēarit. Nga vrasja e parė nė 1995 deri tek ekzekutimi i fundit

  Ja krimet qė ngritėn mitin e Lulzim Cakės


  ------------------------------------------------------------------

  TIRANE

  Plot 23 vrasje tė kryera dhe arratisjet e bujshme nga burgjet e kanė shndėrruar shumė shpejt Lulėzim Cakėn nė njėrin prej personazheve mė tė frikshme tė botės sė krimit. Pėrballja e parė e 33vjeēarit nga Samatica me drejtėsinė e ka zanafillėn nė qershor tė vitit 1995, kur nė gjendje tė dehur u grind me pronarin e njė lokali nė fshatin Suk tė Fierit. Pak muaj mė vonė, policia e Fierit arriti tė plotėsonte urdhėrin e arrestit tė lėshuar pėr tė, por brenda 48 orėve Caka rifitoi lirinė nėpėrmjet arratisjes nga qelia. Pėr kėtė ngjarje u pushuan nga detyra disa policė tė cilėt u dyshuan si bashkėpunėtorė ose persona tė blerė nga i vrasėsi. Por kjo ishte vetėm arratisja e parė e Cakės nga burgjet. Pas largimit nga qelia, Caka u rekrutua nga banda e Karbunarės, e cila drejtohej prej Bujar Sulajt, djalit tė tezes sė tij. Nė 26 mars 1996, Caka rishfaqet nė skenė, kur akuzohet se ishte njėri prej atentatorėve tė dy shefave tė krimit tė Beratit dhe Kuēovės, tek Ura e Samaticės. Oficerėt e policisė arritėn tė shpėtonin, por makina e tyre u dogj nga atentatorėt. Por mė tepėr se nga policia, Caka do tė gjurmohej dhe sulmohej gjatė kėtyre viteve nga hasmit e tij. Nė 20 korrik 1997, Lulėzim Caka, bėri hapin e gabuar tė pėrfshirjes nė hakmarrjen mes fisit tė Ēalėve dhe Yzeirėve nė fshatin Rėrėz nė Berat. Duke qėnė njeri i afėrt i fisit tė Ēalėve, Caka u implikua nė vrasjen e Nezir Yzeirit, kunatės sė tij Ashime dhe djalit tė adoptuar tė saj, Ilir Yzeiri. Ndėrkohė nė qershor 1998, ai hapi njė tjetėr hakmarrje, kur vrau Lulėzim Eminin, vėllain e "Miles", tė fortit tė Fierit. Pas njė ndjekjeje tė gjatė tė policisė, ai u arrestua dhe u dėnua me 25 vjet burgim pėr kėtė vrasje. Por hekurat e burgut tė Lushnjės nuk ishin tepėr tė sigurtė pėr njė vrasės si Caka. Nė 6 janar 2001, nėpėrmjet njė sharre, ai arriti tė priste hekurat dhe tė largohej nga qelia pėr t'u hakmarrė pėr pėrdhunimin dhe vrasjen e nėnės sė tij, Xhevries 56-vjeēare dhe vėllait Bardhoshit. Dy personat e dyshuar pėr krimin e fundit, Valter Bega 21 vjeē dhe Maringlen Cami 22 vjeē, u vranė nė 22 mars 2001 prej tij.

  ----
  Preu hekurat e qelisė pėr tė marrė hakun e nėnės sė masakruar


  ---------------------------------------

  Alarmi nė komisariatin e Lushnjės, nė 6 janar 2001, u dha vetėm nė orėn 04.00 tė mėngjesit. Dikush prej gardianėve tė shėrbimit vuri re prerjen e hekurave dhe mungesėn e Lulėzim Cakės, vetėm dy orė pasi i dėnuari me 25 vjet burg kishte kapėrcyer murin e jashtėm rrethues pėr t'I thėnė lamtumirė qelisė. Plani i Cakės kishte funksionuar mirė. Kapoja i Beratit, duket se kishte punuar disa kohė pėr arratisjen e tij. Me njė sharrė hekuri, qė dikush ia kishte futur nė qeli, ka prerė hekurat e dritares sė vogėl. Dhe, rreth orės 02.00, sapo "drita e oborrit tė qelive ėshtė fikur, si edhe herė tė tjera", ai ka dalė, duke kėrcenuar shokėt e qelisė, pėr tė mos treguar deri dy ose tri orė mė vonė. Menjėherė filloi njė aksion i gjerė i policisė. Gjithashtu, u lajmėruan edhe ato tė rretheve fqinje, si dhe pikat e kalimit kufitar. Por, ēdo gjė ishte e kotė. Me ndihmėn e miqve tė tij, qė financuan dhe organizuan arratisjen, Caka kishte humbur ēdo gjurmė. Vetėm pak ditė mė pas, nė policinė e Beratit, mbėrriti njė sinjalizim se i kėrkuari ndodhej nė Samaticė, por aksioni dėshtoi pėr shkak tė dekonspirimit.

  ----
  Lul Caka ne 10 data


  ----------------------------------------------------------------

  QERSHOR 1995
  Pėrballja e parė me drejtėsinė. Nė gjendje tė dehur u gring me pronarin e njė lokali nė fshatin Suk tė Fierit. U arrestua pėr kėtė krim, por u arratis nga qelia pėr 48 orė.
  26 MARS 1996
  Caka sė bashku me Loshin e Karbunarės, akuzohet se ishte njėri prej atentatorėve tė dy shefave tė krimit tė Beratit dhe Kuēovės, tek Ura e Samaticės. Oficerėt e policisė arritėn tė shpėtonin, por makina e tyre u dogj nga atentatorėt.
  20 KORRIK 1997
  Akuzohet se vrau Nezir Yzeirin, kunatėn e tij Ashime dhe djalin e adoptuar tė saj, Ilir Yzeiri.
  QERSHOR 1998
  Vrau Lulėzim Eminin, vėllain e "Miles", tė fortit tė Fierit. Pėr kėtė vrasje u dėnua edhe me 25 vjet burg.
  6 JANAR 2001
  Nėpėrmjet njė sharre, ai arriti tė priste hekurat dhe tė largohej nga qelia pėr t'u hakmarrė pėr pėrdhunimin dhe vrasjen e nėnės sė tij, Xhevries 56-vjeēare dhe vėllait Bardhoshit.
  14 JANAR 2001
  Dėshton operacioni i policisė nė fshatin Samaticė, vendlindjen e tij. Pas njė sinjalizimi, policia rrethoi shtėpinė ku dyshohej se ishte fshehur i arratisuri, por njė dekonspirim dėshtoi aksioni.
  22 MARS 2001
  Vrau dy personat e dyshuar pėr vrasjen e vėllait, Valter Bega 21 vjeē dhe Maringlen Cami 22 vjeē. Pasi fiku dritat e tė gjithė fshatit Samaticė, Caka qėlloi ndaj dy tė rinjve tė fiseve rivale.
  23 QERSHOR 2001
  Akuzohet se vrau Arben Hoxhėn, njėrin prej pinjollėve tė fisit nė hasmėri tė Hoxhajve.
  24 DHJETOR 2001
  Arrestohet rastėsisht nė njė operacion pėr emigrantėt e paligjshėm nė Foxhia tė Italisė. Njė sinjalizim anonim, i lajmėron policėt italianė pėr rėndėsinė e personit tė arrestuar.
  10 MARS 2003
  Pėrfundojnė procedurat e ekstradimit dhe mbėrrin nė Rinas i shumėkėrkuari. Duhet tė kryejė dėnimin prej 25 vitesh burgim, por ndėrkohė do tė vazhdojnė hetimet dhe proceset gjyqėsore edhe pėr njė sėrė krimesh tė kryera gjatė viteve tė fundit.

  -----
  Detajet e udhėtimit tė Lulzim Cakės nga Italia nė Rinas. Operacioni i fshehtė pėr super tė kėrkuarin

  Ekstradohet tmerri i Beratit
  "Incidenti" me prangat nė aeroportin e Barit


  ------------------------------------------------------------

  TIRANE

  LAJMI

  Ekstradohet vrasėsi i Samaticė. Lulėzim Caka, 33 vjeē, u ėshtė dorėzuar dje nga policia italianėve agjentėve tė interpol Tiranės. Pas rreth njė viti nga arrestimi i tij nė provincėn e Foxhias, i akuzuari pėr 23 vrasje ka zbritur dje rreth orės 14.00 shkallėt e avionit qė e transportoi nė Rinas. Nėn masa tė rrepta sigurie ai ėshtė transportuar mė pas nė qelitė e burgut 313, pėr tė vazhduar dėnimin prej 25 vitesh si edhe pėr tė pritur gjykimin pėr njė sėrė akuzash tė tjera.

  Avioni i linjės "Volare", preku ashtu si ēdo tė hėnė pistėn e betontė tė Rinasit aty rreth orės 14.15. Pilotėt u uruan ditė tė mbarė udhėtarėve dhe mbyllėn ditarin e udhėtimit pa regjistruar ndonjė ngjarje tė veēantė. Edhe pse, pasagjerėt e linjės Bari-Tiranė tė ditės sė djeshme nuk e ndjenė veten tė sigurtė deri sa zbritėn nė tokė kur mėsuan se do tė ndanin tė njėjtin avion me Lulzim Cakėn, tė tmerrshmin e Beratit. Njeriu i akuzuar pėr 23 vrasje, ndodhej dje i prangosur pas sediljes sė fundit tė avionit dhe i shoqėruar nga dy agjentė tė veshur civilė tė Interpolit. Pas mė shumė se njė viti pritjeje nė pėrfundim tė burokracive tė ne-vojshme mes drejtėsive tė tė dy vendeve, Caka u kthyer sėrish nė Shqipėri. Vėrtet me pamjen e njė personi tė qetė dhe moskokėēarės, apo edhe duke pėrshėndetur me dy gishtat e ngritur lart kameramanėt e shumtė nė pistė, por me akuzat mė tė rėnda tė ngritura ndonjėherė nga prokuroria shqiptare.

  Rikthimi i tė shumėkėrkuarit nga Samatica, ishte paralajmėruar prej kohėsh, por megjithatė vetėm nė minutat e fundit, ministria e rendit konfirmoi prezencėn e Cakės nė Rinas nė drekėn e djeshme. Nė fshehtėsinė mė tė plotė, njė ditė mė parė, dy agjentė tė Interpol Tiranės udhėtuan nė drejtim tė Barit pa shumė bagazhe. Nė orėt e para tė mėngjesit tė djeshėm, autoritetet e policisė sė burgjeve italiane, kishin marrė tė gjitha masat pėr transferimin e Cakės nga Foxhia, ku priste ekstradimin, pėr nė qytetin e Barit. Autoburgu e ka ndalur udhėtimin vetėm nė hyrje tė aeroportit tė qytetit jugor, ku policėt e kanė shoqėruar Cakėn tė prangosur deri te shkallėt e avionit "Volare". Nė kėto momente, kur do tė kryhej dorėzimi i tij nė duart e agjentėve shqiptarė, ka ndodhur edhe njė "incident" i vogėl. Kur policėt i zbėrthyen prangat, i shumėkėrkuari qė ka arritur t'u shpėtojė dy herė regjimit tė burgjeve shqiptare, ka pyetur i habitur shoqėruesit e tij italianė se ēfarė po ndodhte. Pėr pak momente ka kujtuar se italianėt po e "dėbonin" ashtu si ēdo emigrant tjetėr shqiptar, por kjo nuk ka zgjatur shumė. Pak metra mė tutje, e prisnin prangat e agjentėve shqiptarė. Minutat e tjera tė udhėtimit mėsohet se kanė kaluar tė qeta. Lulzim Caka nuk ka shkėmbyer asnjė batutė me oficerėt e Interpolit, deri nė daljen nga avioni. Mė kėto momente, ai pėrfitoi nga njė ēast hutimi pėr tė pėrshėndetur kamerat me dy gishtat e ngritura lart. Por ndėrhyrja e agjentit qė qėndronte i prangosur pas dore me tė, e detyroi tė hiqte dorė nga ēdo pėrshėndetje tjetėr. Mė pas, Caka u ėshtė dorėzuar forcave speciale tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Burgjeve, tė cilėt e kanė transportuar pėr nė qelitė e burgut 313.

  ------
  SHKURT


  ---------------------------------------------------------------------
  Si ia pėrdhunuan e ia vranė nėnėn Lul Cakės

  Ka qenė fillmviti 2001 kur Lulzim Cakės ia kanė pėrdhunuar dhe mė pas ia kanė masakruar tė ėmėn 56-vjeēare, Xhevrien. Kjo e fundit kishte shkuar tė takonte tė birin, Lulin, nė qelitė e paraburgimit nė Fier. Sapo ka dalė nga takimi me tė birin, ajo ėshtė rrėmbyer dhe mė pas ėshtė gjetur e masakruar nė Seman. Pėr kėtė ngjarje policia nė atė kohė arrestoi Fatmir Eminin (Milja), i cili mė pas u lirua pėr mungesė provash. Policia dyshoi pėr Milen, sepse Lul Caka nė qershor tė vitit 1998 i kishte vrarė atij vėllain, Lulzim Eminin dhe mesohej se kėtė e ka bėrė pėr hakmarrje.


  Nė Itali, Luli ishte maskuar si bari kosovar

  "Po, kosovari i kapur me pistoletė tė kalibrit 7.62, me emrin Bekim Arifi, i biri i Ahmetit dhe Xhevries, ka mbi vetullėn e djathtė njė shenjė plage 2 cm tė gjatė dhe nė kėmbėn e majtė njė tjetėr plagė tė vjetėr plumbi". Kjo ka qenė pėrgjigjja e Interpolit italian dėrguar kolegėve tė Tiranės, pasi kėta tė fundit u kishin dėrguar atyre disa hollėsi pėr tė superkėrkuarin. Nė fshatin Borgo Ēervaros tė Foxhės nė Itali, mė 25 dhjetor tė vitit tė kaluar policia kishte ndaluar njė person pėr armėmbajtje pa leje, i cili ishte zbuluar krejt rastėsisht.


  Hakmarrja, vetėm njė burrė nė liri te Cakajt

  Familja e tij pėrbėhej nga 9 vetė. Nga prindėrit Hasan dhe Xhevrie kanė lindur edhe 2 motra - aktualisht tė martuara - dhe djemtė Luli, Bardhoshi, Mentori, Gjeloshi e Juliani. Xhevria ėshtė pėrdhunuar, vrarė e hedhur nė njė kanal nė moshėn 56-vjeēare. Edhe Bardhoshin djali i madh ėshtė vrarė nga Begėt nė Samaticė. Ndėrsa babai i Lulit ka vdekur 40 ditė pas vdekjes sė bashkėshortes. Julian Caka ndodhet nė burg i dėnuar me 18 vjet heqje lirie pasi u shpall fajtor pėr akuzėn e vrasjes, ndėrsa Gjeloshi ėshtė i arrestuar nė Berat pėr pjesmarrje nė vrasje.

  ---
  Rinas, mungonin familjarėt


  -----------------------------------------------------------

  Nė sallėn e pritjes tė Rinasit, nuk ndodhej asnjė prej familjarėve tė Lulzim Cakės. Edhe pse ardhja e tij ishte njoftuar nga tė pėrditshmet, askush prej vėllezėrve dhe motrave tė tij, tė vetmit familjar tė mbetur pas vdekjes sė prindėrve, nuk kanė mundur tė udhėtojnė nė drejtim tė Tiranės. Njė qese plastike me sendet personale qė shoqėronte tė ekstraduarin, u transportua nga avioni nga njėri prej policėve tė burgjeve.

  --
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 17. #17
  Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
  Anėtarėsuar
  16-07-2002
  Vendndodhja
  $$town
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  cmu rrenqeth mishi
  Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

Tema tė Ngjashme

 1. Portret me fjalė
  Nga Davius nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-08-2006, 13:21
 2. Njė portret i fituesit tė ēmimit Pritzker nė arkitekturė
  Nga Postmodern nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-05-2005, 03:45
 3. Londer.Burgoset tutori sadist shqiptarė
  Nga Shijaksi-London nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-05-2005, 15:16
 4. Portret Polici socialist
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2003, 07:05
 5. Portret Skafisti
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2003, 12:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •