Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i ELBASAN-it Maska e mullaymeri
    Anėtarėsuar
    23-08-2002
    Vendndodhja
    BOLZANO/BOZEN - ITALI
    Postime
    68

    Ndihme !

    Te nderuar anetare te albforum. Jam vertet ne hall.
    Ka disa muaj qe rehati im asht prish dhe nervat po zejne hapesiren qe llogjika ka ne dispozicion tek truri im. Shkak per kete asht ba im bir me filmat e tij vizatimore. I shikon ne ēdo ore te dites dhe te nates, dhe ē'asht ma e keqja me kerkon dhe mua prane qe ti komentoj ngjarjet.
    Nese muaj me pare isha i lumtur qe im bir po rritej dhe kenaqej me filmat vizatimore, tashma nuk mundem ma. Kam arrit deri aty sa tja sekuestroj filmin "Aristogati" (ma kamsu per menē).
    U detyrova dhe bleva nj TV tjeter, por perseri nuk me len rehat. Te mos flasim per computerin: " Winey the pooh" asht ba osesioni im me ato kanget e tij. Sapo ndes computerin, im bir me vjen tek kamet dhe duke u perkedhel me thote : muxika papi, muxika.
    Nese ndokush nga ju prinderit ketu ja ka dale mbane ketyne gjanave, ju lutem me tregoni.
    Do tja u dij vertet per nder.
    "Arbeit Macht Frei"

    *****************************
    WE DON'T NEED ANOTHER WAR !

  2. #2
    I nderuar Myllaymeri

    Meqė ke kėrkuar ndihmė nė forum pėr kėtė problem , do mundohem tė tė shpjegoj disa gjėra qė i di si nėnė , por edhe disa tė tjera si edukatore.

    Sipas mendimit tim ( dhe jam mėse e bindur pėr kėte edhe nga konsultime me psikologė fėmijėsh ), problemi nuk qėndron tek djali, por tek ju prindėrit. Me ketė nuk dua tė them aspak qė ju nuk jeni prindėr tė mirė , larg , shumė larg kėsaj , por dua tė them qė ju duke qenė prindėr sa mė tė mirė e sa mė tolerues leni me njė anė ose mė mirė tė them e harroni fare autoritetin prindėror dhe nė vend qė tė ejļ ju qė tė veni kufinjtė eshtė djali qė i merr nė dorė ato, kur do dhe si do ai.
    Me sa di unė nga prezantimi juaj nė forum djali juaj ėshtė diku 2 vjeē e dicka , pra ėshtė nė momentin e opozicionit
    ( kundėrshtimit ), ku fėmmija edhe pse na duket e pamundur teston limitet tona dhe luan me to aq mirė sa ne bėhemi rob i tekave tė tyre. Nė tė njėjtėn moshė edhe unė kam patur problem me tim bir , sepse ēdo gjė pėr tė ishte jo , dhe gjėja qė unė bėra ishte konsultimi i psikologes sė fėmijėve e cila mė beri mė se tė qartė qė problemi nuk qėndronte tek im bir , por tek mua , e cila duke qenė se nga deshirė e madhe pėr tė qėnė nėnė nuk arrija ti thoja jo tekave tė tij. E vetmja gjė qė mė tha ajo ishte tė mos kisha frikė nga tė qarat e tim biri kur i thoja J0 pėr dicka dhe se kjo jo duhej tė mbetej JO deri nė fund dhe jo nė fillim jo ekur ta shikoja qė lotėt shtoheshin apo britmat ushėtonin tė kthehej nė po , por tė mbetej JO , JO, JO. Duke i thėnė jo tekave tė fėmijėve ne asnjėherė nuk i themi jo dashurisė qė kemi pėr to , por pėrkundrazi i edukojmė dhe i pėrgatisim pėr jetėn nė tė cilėn jo gjithmonė duhet thėnė po, por duhet ditur edhe tė kundėrshtohet.
    Tani do thuash ti zgjidhja pėr filmat vizatimorė dhe une"pot ė them njė mendim timin , ti po tė duash zbatoje po tė duash jo, por ama pėrgatitu tė durosh tė qarat tė cilat javėn e parė do jenė tė tmerrshme , tė paduruara , torturuese etj, javėn e dytė do jenė tė thella po mė tė buta se javėn e parė dhe nga fundi i javės sė dytė do e vėresh dhe vetė dallimin ndėrsa javėne tretė kur babi ose mami do thonė , Tani stpop me television ti do e vėresh dhe vetė se sa mirėe ka kuptuar ai kėtė gjė dhe do tė tė pyesė se kur do mundej pėrsėri tė shihte tele????


    Kur tė kesh kohė dhe tė jesh i qetė , merre tėt bir pėrballė teje dhe foli. Fol njėjtė sikur do folje me njė shok a me dikė tė rritur ,vetėm me ton tė butė, sepse fėmijėt i kuptojnė tė gjitha. Tė garantoj pėr kėtė Shpjegoi se ti nuk je dakort qė ai tė shohė tėrrė ditėn television , sepse televisioni ka tė mirat dhe tė kėqijat e tij. E para tė dėmton sytė , e dyta tė bllokon koncentrimin vetėm nė njė gjė dhe e treta humbet shumė aktivitete nė natyrė apo shtėpi qė mund tė jenė fare tė thjeshtė por ama frytdhėnės.
    Mė pas merre telekomandėn dhe largoje fare nga zona ku yt bir mund ta marrė, bllokoje televisionin me kodet speciale ( ose mė thjesht hiqe nga korenti) dhe propozoi njė aktivitet tė thjesht"e tė ēfarėdolloji, p.sh njė letėr dhe ca lapsa tė vizatojė ose njė lojė pėrjashtė ne"ajėr tė pastėr , ose , ose ca lojra nė dhomėn e tij apo ne"dhomėn familjare tė ndenjes.
    Normal , ai nuk do rrijė me lapsat apo lojrat kur preferon televisionin dhe do bėjė njė krizė tė qarash qė do tundet Bolzano, por ti qėndro indiferent thua se kjo krize tė ishte gjėja mė e zakonshme dhe merru me ctė duash (Por ama ruaje mos e lėr vetėm)dhe kėshtu dita e parė e dytė e trete e me radhė , deri nė ditėn kur ai tė vijė tė tė pyesė se a mund tė shohė tele dhe sa kohė duhet tė shohė. Por ama ketu ėshtė roli juaj pastaj , qė jo ta toleroni kur ju intereson , sepse keni miq apo keni njė punė nė kompjuter apo ku ta di unė dhe ai mund tė shohė tele dhe kur t'ju bezdisė ju kjo e televisionit ju ti thoni stop., sepse edhe pse duket sikur s'kuptojne dijeni s ei marrin vesh tė tėra , ku ėshtė arra e ku ėshtė thana.

    Sa pėr punėn e zgjimit natėn pėr filma vizatimorė edhe kėtu qėndro i mbyllur nė qortim dhe nėse ai kėmbėngul ,atėherė edhe ti kėmbėngul nė vendimin tėnd , dhe nėse djali ėshtė i pakėnaqur , epo lėre tė qajė ca se nuk e gjen gjė nga e qara dhe ti bėj sikur fli dhe jepi tė kuptojė se ėshtė ora e gjumit dhe jo e filmit.
    Pra , merrni guximin dhe provojeni dhe bėheuni tė dy dakort nė keØtė pikė si ti ashtu edhe nėna e djalit , bėjeni zemrėn gur pėr tė qarate tij dhe shiheni se pas dy a tre javėsh do gjeni paqe me filmat vizatimorė si dhe vetė djali do pėrfitojė mė shumė nga lojrat e tjera apo ajri i pastėr nė lojra nė oborr.

    P.s. ideja e televizionit nė dhomėn e djalit , nuk mė duket ide gjeniale sepse e ndjelle drejt shikimit dhe jo drejt aktivitetit tė lirė.

    Ky ishte mendimi dhe eksperienca ime me tim bir. Nuk di nėse do tė tė ndihmojė ndopak , por jeni tė lirė tė provoni apo jo qortimin dhe dėnimin ( dėnim jo rrahja , por ja privimi nga telvizioni, ose kur i thua tani do rrish nė dhomėn tėnde tė qetėsohesh ti edhe ne sepse u bė boll dhe kemi nevojė peØr qetėsi etj tė kėtij lloji)

    Me respekt Elna

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17
    mullaymeri, djali yt ka nevoje per nje vella apo moter, eshte dhurata me e mire qe mund ti besh dhe ne kete menyre jam i bindur qe interesin per kukullat do ta zevendesoje interesi per motren/vellain e vogel. Nese ke nje femije me te madh ne moshe, ai mund te te zevendesoje ty (nuk besoj se ke femije me te madh).

    Une kam pare shume filma e kukulla i vogel, derisa me lindi im vella
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  4. #4
    Tantalizin' Troublemaker Maska e Karamel Eyez
    Anėtarėsuar
    15-12-2002
    Vendndodhja
    [[U.S.A]] HeLL..WHeRe RoCk STaRz Go!
    Postime
    154
    HAHAH HOW CUTEEE!! A DIN CKA BEN? BLEJ SA ME SHUME FILMA VIZATIMOR SI WINNIE THE POOH DERI TEK TOM & JERRY (OHH MY FAVORITE) SEPSE EDHE UNE KUR ISHA POTHUAJ NE MOSHEN E VOCGEL SDOJA GJE TJETER PERVEC TE ME LENTE VELLAI REHAT DUKE PAR TOM & JERRY CARTOONS, POR DREQI GJITHMONE E NDERRONTE TE SHIKONTE FUTBOLLIN KESHTUQE TANI JA VEJ FAJIN ATIJ SE ME KA BER NJERI SHUME NERVOZ HEHEH ) FEMIJT

    Jam dakort me Elna Durresi qe nuk duhet tja u lejsh shume lirisht femijeve se llastohen dhe pastaj duan gjicka, por jam me mendimin tim se filmat vizatimor e bejne nje femije shume te shkathet & edukator... sepse ato jane pothuaj si mesues te lezetshem... Ciaooo dhe lere rrushin e bukur te shikoje filma breeee se po ja ndale do vij une dhe do e marr (kidnapp) per vete dhe te une do shikoje filma vizatimor nate e dite me muaaaaaa bashk hahahahah..... hej kam edhe une nje nipce sqe me ka ngja krijtt mu per besen e babss...lol pervec ajo asht ma bukur se une...por i adhuron kartonat (filma vizatimor)


    CIAOO..ti je shume prind i lezetshem *) winky eye

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Adi Mema
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Washington D.C.
    Postime
    1
    Kot e ke qe lodhesh per pergjigje. Eshte e njejta histori por shtepi te ndryshme. Une nuk ulem dot se Kelly jo vetem qe me ulet ne preher por me ulet dhe ne tavoline perpara monitorit dhe nuk me len as te lexoj e-mailin. Kam arritur atje sa i thashe qe do te rrugulloj komjuterin e vjeter dhe te luash atje. Meqenese kishe kerkuar ndihme une te them qe nuk ka ndihme por shprese qe te pakten Junior te mesoje dicka nga kartonat pao lodrat e kompjuterit. Une e kam zgjidhur duke i blere Cd me Shkronjat dhe numrat keshtu te pakten dhe une jam i kenaqur se ajo po luan dhe po meson. Ajo tani e njef alfabetin dhe numrat dhe po mundohet ti bashkoje ato.
    Nga ana tjete ti gezojme tashti qe jane te vegjel se do rriten dhe do na mungojne thote mama ime.
    Beji te fala te gjitheve Adi

  6. #6
    goc tirone
    Anėtarėsuar
    07-03-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    18
    i dashur mullaymeri une kam nje mbese ajo eshte 4 vjec dhe kisha te njejtim problem por ky problem me mbaroi kur une e cova vogelushen e motres ne kopesht dhe ketu ne amerike ka shume disipline dhe kompiuteri ime eshte ne nje dhome dhe tek dera eshte foto e nje (gogoli)
    qe ajo e ka frike por kur ja thashe babait tim ne telefon me tha
    tja rregulloja qefin me alla shqipetarce (me dajak do me thene)

    me respekt roxana

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    Brisbane Australi
    Postime
    32
    une kam te njejtin problem me gocen ajo s'ka mbush akoma 2 vjece dhe fillon dhe me thote ve Teletabis nuk e di ne qofte se i keni degjuar e vej ne oren 7 te mengjesit vidion dhe me zorr e fik ne oren 4.30 te mbasdites. por tani kohet e fundit kam filluar ti marr nga libraria vidio te tjera dhe mundohem te bejme vizatime lozim me top dalin nje shetitje, shkojne ne park, mendimi im eshte mundohu tia largosh mendjen dhe po te filloje te qaje mos u lekund ne mendimin tend jane gjera qe femijet duhen te mesohen beje qejfin por veri nje dite te caktuar qe pervec filmave vizatimore nuk do te shikojme gje tjeter nje here ne jave ose gjysem ore cdo dite dhe numdohu te zgjedhesh oret kur ato jane pak te lodhur se aty pastaj e humbin kuriozitetin. e kam provuar dhe ja kam arritur qellimit. nuk e di c'fare moshe ka femija yt por nuk eshte puna ta rrafesh as ti bertasesh thjesht shpjegoi qe cdo dite ne kete ore do te shikosh ato qe do pastaj kemi dhe lodra te tjera ose aktivitete te tjera.
    me respket shpresoj te dali me sukses kjo metode.
    AP

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    that's adorable, per mendimin time blej nje televizor tjeter, po eshte e mundur.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  9. #9

    Pėrshėndetje

    Pėrshėndetje tė gjithėve nė kėtė temė.

    Kam kohė pa hyrė nė forum , dhe ja sot qė pata pakėz kohė tė lirė po lexoja tek rubrika e vogėlushėve, ku mė bėnė pėrshtypje pėrgjigjet e disave qė ishin pro televizionit pa limit.
    Nė tė gjitha sondazhet psikologjike fėminore ka dalė pėrfundimi qė televizioni ka mė shumė rol negativ sesa pozitiv tek fėmijėt apo dhe tė rriturit. PSE? Sepse gjėndemi tė palosur pėrpara ekranit dhe asnjė pjesė e trupit nuk ėshtė nė lėvizje pėrveēse syrit dhe trurit qė ndjekin imazhet. Pra jemi pasiv, dhe duke qenė pasiv ka rėnie kreativiteti njerėzor dhe pėr mė keq jo tė gjithė fėmijėt arrijnė tė ndajnė tė vlefshmen dhe tė dėmshmen e programeve qė na paraqiten nė ekranin magjik.
    Ėshtė e kėshillueshme tė qėndrohet pėrballė ekranit jo mė shumė se 20 minuta nė ditė dhe tė stimulohen sa mė shumė lojrat nė naturė apo imagjinuese nga vetė imagjinata fėmijėrore.

    Dhe pėr tė mbyllur kėtė diskutim tė shkurtėr desha vetėm tė rikujtoj qė detyra e prindit ėshtė tė mbrojė dhe pėrgatisė fėminė pėr jetėn. Seicili le ta gjykojė vetė nėse e ndihmon pėr jetėn fėmijėn e tij duke e lėnė tė bėjė si tė dojė apo jo? P.sh nė jetėn tonė tė pėrditshme sa herė nė ditė mund tė na refuzohen gjėrat , sepse pronari/pronarja nuk janė dakort pėr x e y arsye, sepse drejtori ka direktivėn e vet dhe ajo qė ti thua ohuuu i duket nga planet tjetėr etj , etj,. Pra le ti mėsojmė qė tani ato zogjtė tanė me JO kur ėshtė pėr tė qenė jo, paēka se do na dhembė pak shpirti kur ti dėgjojmė tė qajnė.


    Elna.

Tema tė Ngjashme

  1. A ju pelqejne filmat `Jo-Hollivudiane`
    Nga panchovilla nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 01-09-2009, 18:47
  2. Filmat e huaj historik (mitologjik) !
    Nga Kryeplaku nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 31-03-2007, 17:38
  3. TOP10 - 2005 (filmat mė te preferuar)
    Nga autori nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 07-01-2006, 12:21
  4. Filmat Qe kane bere Historine e Kinemase
    Nga autori nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 15-07-2005, 15:17
  5. Filmat vizatimore!
    Nga FLORIRI nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 26-02-2005, 20:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •