Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-08-2006
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up Si te largosh eren e gojes

  Kam degjuar plot raste qe tregojne kujdes maksimal per higjenen e gojes por prape kane probleme.Mjafton te rrine pa ngrene apo ku di un.
  Isha kurioze te dija disa metoda ose pse jo produkte qe largojne kete ere qe normal eshte e pakendeshme per personin qe e ka dhe per te tjeret gjithashtu.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e macipaci
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga klejla
  Kam degjuar plot raste qe tregojne kujdes maksimal per higjenen e gojes por prape kane probleme.Mjafton te rrine pa ngrene apo ku di un.
  Isha kurioze te dija disa metoda ose pse jo produkte qe largojne kete ere qe normal eshte e pakendeshme per personin qe e ka dhe per te tjeret gjithashtu.
  duhet par problemi nga organet tretese, probleme me stomakun, a zoret..sigurisht e para jane dhembet

 3. #3
  Larguar Maska e lone_star
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  37
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shumica e njerezve qe i mban ere goja kane dhembe te prishur, nga pervoja ime vete e kam fjalen, nga vete une po edhe nga te njohur te mij. Zakonisht nuk ka dhimbje ne dhembe po era prape ekziston. Edhe kesaj ere nuk i behet derman me asgje,bej higjene sa te duash, duhet te shkosh te dentisti, qe te pakten ketu ne SHBA nese nuk ke insurance eshte shume shume shtrenjte. Me te pakta jane rastet kur ka ndonje problem me organin tretes (haletosis?? me duket se e ka emrin semundja) po per keto mesa di une kurimi eshte i lehte, kam pare shume reklama per ilace ne TV po qe fatkeqesisht s'i mbaj mend emrat. Sidoqofte era e gojes per mendimin tim eshte problem shume serioz dhe ja vlen te harxhosh para, po te behet nje liste me gjerat me turn off si per meshkujt dhe per femrat besoj se kjo do vinte ne rradhe te pare...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lone_star : 02-11-2006 mė 15:15

 4. #4
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Disa nga arsyet pervec atyre qe jane permendur me lart mund te jene edhe kur ke hundet e bllokuara (probleme me sinuset), marrja e disa ilaceve te caktuara (qe mund te sjellin si efekt anesor eren e gojes), semundje e mishit te dhembeve, goja e thate (qe mund te jete problem i gjendrave te peshtymes)...ose se si shperbehet ushqimi ne goje...etj

  Nje trajtim qe ka dal kohet e fundit dhe qe degjova edhe une ne tv ishte per BreathRx.
  Mgjth ate pervec higjenes se gojes (perfshi flos, shplarje me solucione si listerina etj) dhe konsultimit me dentistin, duhet gjetur arsyeja qe e shkakton, ne menyre qe te gjendet zgjidhja e duhur.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  32
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kosi sherben per uljen e eres se gojes ne menyre te konsiderueshme ...
  ai ndikon ne bakteret qe ndodhen ne goje dhe ne fyt ( era e gojes vjen nga esencat qe leshojne bakteret ) kjo me sa kam lexuar diku...

 6. #6
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  loni dhomet
  shkoni ke dentisti
  perdorni listerin i her nmjes ene i here mdarke
  perdorni flos

  po qe se honi shum omescina si puna jeme duhet me e shpala gojen me uj pasi keni honger

  ene mani cumcakiza mer daj.
  no glove no love

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Edhe pse i lajne dhembet e kujdesen disa persona nuk i shpetojne dot eres se keqe.
  Mbaj mend kam lexuar diku qe ka te bej dhe me semundjet e stomakut kjo gje.Po sic tha dhe Tak-Taku perdorni jo vetem gum,po dhe keto Mouth Spray

 8. #8
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Talking

  dhembet e prishur ndikojn me shume duhen rregullu
  pertypni cimcakiz
  merrni fryme ngajeher dhe me goje jo vetem me hund
  hani portokalla
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-05-2006
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Frymemarrja me ere te keqe

  Te gjithe njerezit here pas here kane frymarrje me ere te rende sidomos ne mengjes. Era e keqe mund te shfaqet edhe kur keni uri, mbani diete, pas ngrnies se ushqimeve te pasura ne hudhra, qepe ose pasterma.

  Shkaqet


  Ka shume shkaqe per eren e rende te frymarrjes. Shkaku kryesor eshte renia e sekrecionit te peshtymes. Peshtyma ka veprim pastrues dhe ndihmon ne zhdukjen ose permiresimin e eres se rende. Kur sekrecioni I peshtymes bie, bakteret mund te shtohen duke lindur keshtu era e rende e frymarrjes.
  Frymarrja me ere te renduar e cila ka si shkak uljen e sekrecionit te peshtymes mund te dallohet:
  - ne mengjes. Peshtyma gati zhduket gjate gjumit, keshtu qe bakteret shumohen kjo ben qe te shfaqet frymarrja e rende
  -Kur keni uri, sepse pertypja rrit sasine e peshtymes.
  - kur nuk jeni te hidratuar, sepse ulet veprimi pastrues I peshtymes
  - semundje te cilat prekin gjendrat e peshtymes
  - gjate marrjes se disa medikamenteve
  - pas pirjes se pijeve alkolike

  Shkaqe te tjera te eres se rende te frymarjes:

  - konsumimi I ushqimeve me ere te forte si hudhra, qepa etj
  - duhani
  - bakteriet dhe gurezat e kavitetit te gojes te cilat frmohen nga ushqimet e mbetura midis dhembeve ose ne proteza.

  Per probleme te zones ORL(amigdalite, sinuzite, etj), kariet, dhe semundje te tjera, te cilat gjithashtu shkatojne eren e rende te frymarrjes, drejtojuni mjekut per kontroll.


  Per te patur nje frymarrje me te pelqyeshme:


  - beni gargare me solutione per gojen (mbajeni per 30 sekonda ne goje)
  - lajini dhembet, gjuhen, qellezen dhe mishrat e dhembeve, te pakten dy here ne dite me paste dhembesh
  - perdorni fillin e dhembeve te pakten nje here ne dite
  -konsumoni sa me shume fruta dhe perime dhe me pak yndyrna
  - konsumoni me pak mish
  - hani ne intervale te rregullta
  - pertypni cimcakiz pa sheqer, perdorni bombone me mente pa sheqer
  -nese konsumoni ushqim me ere te forte(qepe, hudhra etj) perdorni fillin e dhembeve dhe gargar per te permiresuar eren e rende
  -pini i sa me shume uje.
  - shkoni per kontroll rregullisht tek stomatologu

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Kristiano
  Anėtarėsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  Lezhe
  Mosha
  33
  Postime
  476
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Menyra Me E Mire Eshte Te Hash Hudhra.ta Heqin Eren E Gojes Ne Vend.

 11. #11
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime nė 22 postime

  Era e keqe e gojės

  Era e keqe e gojės ėshtė njė gjendje patologjike, qė njihet edhe si "halitosis", dhe mund tė vijė nga shkaqe lokale e tė pėrgjithshme.

  Si shkaqe lokale, mund tė jenė dhėmbėt e pa mjekuar, cipat e dhėmbėve, gurrėzat, punimet protetike, si kėllėfėt e metalit ose porcelani, tė vendosura jo mirė, stomatitet e ndryshme dhe periokoronaritet. Era e keqe ndeshet edhe nė disa raste, kur nuk mund tė pėrdoret furēa pėr pastrimin e dhėmbėve, si gjatė paralizave, dėmtimeve psikike, traumave tė nofullės dhe fytyrės. Qėndrueshmėria e erės sė keqe, edhe pas largimit tė faktorėve lokalė, e mbajtjes sė higjienės sė gojės, kėrkon ekzaminim tė thelluar tė sistemeve tė pacientėve. Shkaqet e pėrgjithshme mund tė jenė sėmundjet e rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes, ku duhet tė pėrcaktohet, nėse era e keqe vjen nga goja apo hunda. Sėmundjet e rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes e detyrojnė tė sėmurin tė marrė frymė me gojė, duke shkaktuar tharje tė saj dhe pakėsim tė pėshtymės. Sėmundjet e rrugėve tė poshtme tė frymėmarrjes, si trakeitet, bronkitet, si dhe sėmundjet e aparatit tretės, barkut, mėlēisė dhe pankreasit, japin erė tė keqe karakteristike.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cfare metodash ne kushte shtepiake duhen perdorur per mirembajtjen e dhembeve?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ej Davius edhe une jam fanse e cmendur e Real Madridit plako

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Orion Spur
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si mendoni qe kurohen bajamet ose qelbja e bajameve? Nuk ka enjtje ose dhimbje por vetem qelbje qe mbane ere te keqe.
  Ka dikush njohuri per kete?

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ke provuar te besh mbjellje te qelbit?

 16. #16
  DIDO_RDH
  Anėtarėsuar
  07-03-2004
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  36
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga lone_star Lexo Postimin
  Shumica e njerezve qe i mban ere goja kane dhembe te prishur, nga pervoja ime vete e kam fjalen, nga vete une po edhe nga te njohur te mij. Zakonisht nuk ka dhimbje ne dhembe po era prape ekziston. Edhe kesaj ere nuk i behet derman me asgje,bej higjene sa te duash, duhet te shkosh te dentisti, qe te pakten ketu ne SHBA nese nuk ke insurance eshte shume shume shtrenjte. Me te pakta jane rastet kur ka ndonje problem me organin tretes (haletosis?? me duket se e ka emrin semundja) po per keto mesa di une kurimi eshte i lehte, kam pare shume reklama per ilace ne TV po qe fatkeqesisht s'i mbaj mend emrat. Sidoqofte era e gojes per mendimin tim eshte problem shume serioz dhe ja vlen te harxhosh para, po te behet nje liste me gjerat me turn off si per meshkujt dhe per femrat besoj se kjo do vinte ne rradhe te pare...
  po te jap nje ide me te mire perpara se te shkosh te dentisti edhe te paguash 80 $ oral examination dhe 150 $ zgjidhjen e eres se gojes
  perdor tongue scraper do te kushtoje vetem 4.99 $
  pastrohe regullisht sa here qe lan me furce.
  njerezit se besojne qe gjuha mban flore te larmishme bakteriale ne pjesen e pasme te saj qe quhet tongue ramus.
  pastrohe gjuhen sa here qe te lash dhembet me fluoride ose paste normale dhembesh dhe do ta shikosh qe jo vetem era e gojes do te zhduket por do shijosh me shume pasi era vjen nga fermentimi i produkteve bakteriale qe jetojne ne gjuhe......
  DentalCategories

 17. #17
  i'm not fragile Maska e Daniel Maker
  Anėtarėsuar
  17-03-2008
  Postime
  1,807
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ej po asnjeri nuk e dika qe i ben mir gojes te puthesh me partnerin?gjith ato pislliqe kimike ne goj dhe gjeja me naturale nuk e tha njeri..
  pucni me shum..
  mos luj se sta quj

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  e bukur kjo, se me vjen per tqesh me ca rob lufte qe per te heq heren e keqe te gojes apo per te len duhanin pertypin camcakiz si 3 vjecare pllaq plluq loool


  PS: mos u afro goj corape hahahahahah
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e ERGYS07
  Anėtarėsuar
  16-05-2008
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  27
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  e si mund ta pastrojme gjuhen....na i shpjegoni pak me mire dhe me lehte..

 20. #20
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Meqe ra fjala tek e lara e gojes

  Ai qe ka zbokth duhet te prese koken se zbokthi nuk iken
  skerdigodo@hotmail.com

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si ta largosh monotoninė
  Nga E_LEZETshmja_CH nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 24-02-2006, 07:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •