Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  [duke luajtur futboll] Maska e Adriano-10
  Anėtarėsuar
  06-08-2005
  Vendndodhja
  Stadium........ Grupi: Tetova Clan
  Postime
  305
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Inteligjenca, e trashėguar apo...

  A ėshtė inteligjenca e trashėguar apo ėshtė njė shprehje individuale e pėrcaktuar nga faktorė tė pėrgjithshėm? Nėse ju jeni pėrpara njė gjėje tė vėshtirė, dorėzoheni, arsyetoni nėse keni arritur nė limitin e aftėsive tuaja njohėse. A i lidhni sukseset tuaja me zgjuarsinė, ndėrsa dėshtimet me mungesėn e inteligjencės? A e konsideroni aftėsinė intelektuale si njė komponent tė domosdoshėm tė ēdo arritjeje apo janė pėrpjekjet dhe puna e madhe qė bėni qė ju ēojnė drejt suksesit? A ėshtė inteligjenca fikse dhe e lindur? A ėshtė ajo njė ndėrthurje e faktorėve personal, si: pėrpjekjet dhe motivimi dhe e faktorėve mjedisorė, si: familja dhe pjesėtarėt e shoqėrisė?
  Punėn e sotme mos e lėr pėr nesėr...shtyje sa tė mundesh...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2006
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up hmm

  Citim Postuar mė parė nga Adriano-10
  A ėshtė inteligjenca e trashėguar apo ėshtė njė shprehje individuale e pėrcaktuar nga faktorė tė pėrgjithshėm? Nėse ju jeni pėrpara njė gjėje tė vėshtirė, dorėzoheni, arsyetoni nėse keni arritur nė limitin e aftėsive tuaja njohėse. A i lidhni sukseset tuaja me zgjuarsinė, ndėrsa dėshtimet me mungesėn e inteligjencės? A e konsideroni aftėsinė intelektuale si njė komponent tė domosdoshėm tė ēdo arritjeje apo janė pėrpjekjet dhe puna e madhe qė bėni qė ju ēojnė drejt suksesit? A ėshtė inteligjenca fikse dhe e lindur? A ėshtė ajo njė ndėrthurje e faktorėve personal, si: pėrpjekjet dhe motivimi dhe e faktorėve mjedisorė, si: familja dhe pjesėtarėt e shoqėrisė?
  Hmm mendimi im eshte se ajo njė ndėrthurje e faktorėve personal, si: pėrpjekjet dhe motivimi dhe e faktorėve mjedisorė, si: familja dhe pjesėtarėt e shoqėrisė!!! DEFINITIVISHT

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Une mendoj se intelegjenca eshte madhesi finite dhe e lindur. Une kete e kuptoj thjeshte si CPU. Por dy njerez me te njejtin kapacitet fizik te intelegjences mund te japin rezultate te ndryshme dhe te pabarabarta per nga saktesia. Ketu pastaj hyjne shume faktor sporadik te cilet e ndihmojne ate te bjere perfundim me te sakte apo me larg saktesise.

  Ne varesi nga natyra e problemit, para se gjithash, rezultati mund te varet shume nga niveli pervetsimit te aparatit gjuhesor, saktesise me te cilen ai ka bere perkufizimin e nocioneve te pergjithshme dhe sa i gjere eshte arsenali i kuptimeve qe posedon ai.

  Niveli i organizimit te njohurive baze, kjo luan rol ne shpejtesine e kapje-dhenies se rezultatit.
  Aftesia per te kontrolluar drejtimet dhe kahjet e prirura, pra paragjykimit analogjise lineare, pergjasimit te jashtem. Me nje fjale, te mos bjere pre e paragjykimit personal. Se fundi, per probleme shume te nderlikuara, eshte e domosdoshme aftesia per te luftuar logjiken e paster te gjerave. Kjo, duke u mbeshtetur ne imagjinate, simulim mendor, pervoje etj, ne menyre qe te mos bjere ne konkludim te sakte dhe te paster logjik i cili ne praktike eshte rrenjesisht i gabuar shpeshhere edhe qesharak. Dhe gjera te ngjashme si keto...

  Ndersa sa i perket suksesit, mednoj se nuk ka fare te beje me nivelin e larte te intelegjences por me motivimin e fuqishem dhe mediokritetin e tij.

  Keta jane specimenet me te sukseshem ne boten tone reale. Nje medioker i shkolluar dhe i disciplinuar me motivim te mjaftueshem arrine te behet "mbret i botes se tij te vogel" pa kurrefare pengesash as aso morale.

  Shedet
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e webmasterpimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2005
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Mendimi im ėshtė se intelegjencen e kemi te trasheguar nga prindit tane , pa kurrefare dyshimi ... por dyshimi tek ata qe nuk besojne se intelgjenca eshte prej prinderve tan eshte se psh, babi i nje femije nuk din as te ta mbush nje rimorkio dru me kali por intelgjenca e tij eshte se edhe ai qe e ka mbush rimorkion me dru e ka ate intelegjencen e tij se sa shpejt e mbush per sa kohe etj por ne fakt ai nuk ka patur mundesi te studioje apo te kryej nje shkolle te mesme , kurse femija i tij ka arritur lart ka studiuar apo edhe ne x - raste ka kur ka magjistru etj etj ky eshte mendimi im !!!!!!!
  drejt suksesit

 5. #5
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  webmaterpimi-ca thu re kshu ca thu?

  inteligjenca nuk eshte vetem shkolla mer, boni nje master edhe ky qenka i mecem, po te tregoj nje far ndodhie te vertete qe ka ndodh diku nga jugi i shqiperise:

  nje plak fare nga jugu i shqiperise e con djalin e tij ne shkoll ne tirane, hera e pare e ketij djalit qe kishte shkel ne asfalt dhe honger akullore. Nejse ky bohet djal i mecem shum edhe pasi mbaron shkollen me nota te mira vete ke shpia dhe nje dit vete te ndohmoje babain e tij ne aher te lopeve.

  Djali e shef nje bajge te lopes ne nje derrase ne tavan te ahrit, edhe mendo e mendo mendo e mendo sesi mund te kishte baglu lopa ne tavan.,

  Edhe pasiqe kishte lodh trunin nja 10 minuta i thot babait te vet.

  O baba po cfar eshte kjo bajge ne tavan te ahrit, kam 20 minuta qe po mendoj sesi ka mundesi qe lopa te bagloje ne tavan.

  Babai ja kthen, e mjeri une per ty po sa budall qe te ka fal zoti, po lopa e ka bop bajgen ne derrase kur derrasa ka qene ne toke dhe une e kam vu ashtu pa e heq bajgen ne tavan.

  Ehh lum babai per shkollen qe me ke ja kthen plaku i vjeter dhe hap deren e konakut te dali me lope ne mal, kurse ate me shkolle tendin e len ke shpia tuj pi caj e msu libra.


  Tani persa i perket temes une do thosah qe inteligjenca mund edhe te trashigohet por ama ka shum gjera dhe morale te reja sot qe gjenerate e vjeter nuk ka sesi te na mesoj neve pasiqe ato ne kohen e tyre kan qene tabu fare. Pra nje pjese vjen nga familja dhe pjesa tjeter nga vet personi dhe qartesia e tyre ne mendje. por edhe ndodh qe babai ka qene shum i mencur dhe femijet i kan dal budalle, dhe vice versa kto ndodhin ske cu ben.

 6. #6
  i/e larguar Maska e Edelweiß
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Vendndodhja
  Fshat
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk ka budallenj sot. Edhe trashegimia luan nje rol por ajo qe i jep perparsi inteligjences jane idet e reja. Edhe idet jane vetjake.

  Danke schön

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  Sa Mire Te Isha Dhe Une Inteligjente ????
  Te Jepja Nje Pergjigje .,

 8. #8
  Ne bregdet Maska e Asriana
  Anėtarėsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  186
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Un mendoj qe inteligejna fitohet nga eksperienca e jetes,por nuk perjashtohet edhe fakti i trashegimise,,,,,,,

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Inteligjenca fitohet vetem nga jeta.
  Por edhe trashegohet,por kjo eshte pak relative.

  1-Babai+nena i percon dijet intelektuale femijes qe ne vogeli,gjyshi ia percon babait,stergjyshi ia percon gjyshit etj.etj. Deri ketu mund te themi se nje pjese e inteligjences eshte trasheguar dhe po te shtohet edhe perpjekja e vete njeriut per te marre dije,kur ai behet i ndergjegjshem, atehere kemi nje njeri inteligjent.

  2-Kur prinderit dhe paraardhesit tane na kane percuar dije inteligjente,por njeriu nuk eshte perpjekur gjate jetes per te perfituar dije,atehere kemi nje njeri gjysem inteligjent.

  3-Kur prinderit dhe paraardhesit tane na kane percuar dije jo-inteligjente,por njeriu eshte perpjekur gjate jetes per te perfituar dije,atehere kemi nje njeri gjysem injorant.

  4-Kur prinderit dhe paraardhesit tane na kane percuar dije jo-inteligjente,dhe njeriu nuk eshte perpjekur gjate jetes per te perfituar dije,atehere kemi nje njeri totalisht injorant.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Inteligjenca ka dy komponente.
  Prirja dhe ushtrimi.
  Prirja (ose interesi per dicka) eshte e lindur. Nje person ose eshte i prirur per dicka ose jo.
  Ushtrimi eshte i fituar gjate jetes.
  Sado i prirur te jesh ne dicka ne qofte se nuk e ushtron nuk behesh kurre inteligjent. Po ashtu sado ta ushtrosh nje fushe, po nuk pate prirje, maksimumi shkon ne nivelin e mediokrit.
  Qe t'i pergjigjem pyetjes: inteligjenca eshte e trasheguar dhe e ushtruar njekohesisht.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dion
  Anėtarėsuar
  23-05-2005
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faktoret epigjenetike(te jashtem mjedisi,shoqeria,ushqimi)jane mbizoterues ndaj atyre gjenetike ne percaktimin e inteligjences.faktoret gjenetike ndikojne deri ne formimin e plote te qelizave nervore(nente muaj) me pas nuk kemi shumim te qelizave nervore por thjesht shtim te zgjatimeve te neuroneve,sinapseve dhe mielines qe varen vetem nga faktore te jashtem.

 12. #12
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  38
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  e lindur por qe mund te perfeksionohet ne jete nepermjet eksperiences dhe shoqerimit me krijesat e te njejtit lloj.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Per mendimin tim inteligjenca eshte trashigimi ,pastaj eshte si puna e nje disku qe mbushet e mbushet dhe nga fundi fillon e prishet...............

 14. #14
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po te nisesh nga nje shprehje e urte popullore qe thote: Nga trendafili mbin ferra dhe nga ferra mbin trendafili - do thosha se inteligjenca nuk eshte e trasheguar.

  Gjithshka ka te bej me shum faktor, se pari ambjentin ku rritet femija, frymen kulturen qe familja i ka dhene, dhe shum e rendesishme do theksoja : shoqeria qe e rrethon.

  Me thuaj se me ke ha e me ke pi, te te them se cili je -thote populli - apo jo.

  Mereni nje molle te shendetshme, hidheni ne mes te krimburave dhe do krimbet.

  Merreni nje vajz te virgjer, hidheni ne mes kurvave dhe do behet kurve.

 15. #15
  sexy_mama Maska e nadule
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  235
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mendimin tim (mbase jam dhe gabim, me korrigjoni) inteligjenca eshte e lindur, c'fitohet me vone eshte intelekt dhe jo inteligjence, kjo ka te beje me ata qe thane shkolla etj etj, megjithate jam shume dakord me ata qe thane qe familja e ushqen ate, qofte per mire apo per keq.
  Dhe kur te jem nen toke
  Qe vdiqa ti mos thuaj
  Me shkruaj dhe nen toke
  Se une do te te shkruaj...

 16. #16
  sexy_mama Maska e nadule
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  235
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mendimin tim (mbase jam dhe gabim, me korrigjoni) inteligjenca eshte e lindur, c'fitohet me vone eshte intelekt dhe jo inteligjence, kjo ka te beje me ata qe thane shkolla etj etj, megjithate jam shume dakord me ata qe thane qe familja e ushqen ate, qofte per mire apo per keq.
  Dhe kur te jem nen toke
  Qe vdiqa ti mos thuaj
  Me shkruaj dhe nen toke
  Se une do te te shkruaj...

 17. #17
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga nadule
  Per mendimin tim (mbase jam dhe gabim, me korrigjoni) inteligjenca eshte e lindur, c'fitohet me vone eshte intelekt dhe jo inteligjence, kjo ka te beje me ata qe thane shkolla etj etj, megjithate jam shume dakord me ata qe thane qe familja e ushqen ate, qofte per mire apo per keq.

  Nadule

  Deri diku inteligjenca eshte e lindur.
  Por po te mendosh se dhe mbas moshes 3 apo 4 vjeē ta marresh nje femij qe eshte lindur ne nje familje intelektualesh dhe inteligjent dhe ta vendosesh ne nje familje tjeter qe i thote kembes dore, mendoj se ai femij kur te jete ne moshen 20 vjeē dhe lart kembes dore do ti thote, dhe s'do te dij te jete inteligjent, sado prirje te kete ne nje fare menyre.

  S'mund ti thuash inteligjent nje njeriu qe mund te kete bere ndonje shpikje ne fizike apo matematike apo ku ta di une se ne ē'drejtim por qe arrin te vrasi pa u menduar gjat nje njeri tjeter, apo te bej te tjera injorancira qe ndodhin ne boten e perditshme.

  Respekte.

 18. #18
  sexy_mama Maska e nadule
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  235
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Blackeagle jam shume dakord me ty, prandaj edhe thash qe familja (apo mjedisi qe te rrethon) e ushqejne inteligjencen qofte per mire apo per keq.
  Dhe kur te jem nen toke
  Qe vdiqa ti mos thuaj
  Me shkruaj dhe nen toke
  Se une do te te shkruaj...

 19. #19
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Deri diku inteligjenca eshte e lindur.
  Por po te mendosh se dhe mbas moshes 3 apo 4 vjeē ta marresh nje femij qe eshte lindur ne nje familje intelektualesh dhe inteligjent dhe ta vendosesh ne nje familje tjeter qe i thote kembes dore, mendoj se ai femij kur te jete ne moshen 20 vjeē dhe lart kembes dore do ti thote, dhe s'do te dij te jete inteligjent, sado prirje te kete ne nje fare menyre.
  Inteligjenti e zhvillon dijeninė varėsisht se ku jeton, inteligjenca nuk humb por vetėm zhvillohet nė kahe tė ndryshme tek njerėzit e ndryshėm.
  Se inteligjentė janė dhe hajnat.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e hysnib
  Anėtarėsuar
  13-02-2006
  Vendndodhja
  Suedi
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Intelegjenca

  Intelegjenca ėshtė njė faktor tė cilit shumica e njerėzve i referohen pėr tė karakterizuar vetveten dhe sjelljet nė njė moment tė caktur.
  A ėshtė ajo njė aftėsi specifike,apo njė grup aftėsish?
  A ėshtė intelegjenca njė gjė e lindur apo e kultivuar?
  A ėshtė ajo statike apo e ndryshueshme?
  Megjithėse ēdo kush duket se ka njė ide pėr intelegjencėn,jo tė gjitha pėrkufizimet janė tė njejta.Ē'mendojnė psikologėt pėrmes vėzhgimit se kur ekspertėt akademikė e pėrkufizonin intelegjencėn,ata zakonisht flisnin pėr aftėsitė pėr tė folur,pėr tė zgjidhur probleme,dhe pėr tė arritur qėllime.Njerėzit pa arsim psiklogjik,nga ana tjetėr,zakonisht e lidhin intelegjencėn me aftėsitė verbale,me aftėsitė pėr tė zgjidhur probleme dhe me kompetencėn sociale.
  Intelegjenca ėshtė njė koncept i vėshtirė pėr t'u studjuar.Kjo ndodh sepse pjesėrisht ne nuk mund ta vėzhgojmė atė fizikisht dhe pjesėrisht sepse intelegjenca ėshtė njė term aq i zakonshėm nė jetėn e pėrditshme saqė shpesh keqpėrdoret.
  David Wechsler,krijuesi i njė numri testesh intelegjence,e konsideron intelegjencėn aftėsi tė individit pėr tė kuptuar botėn ku jeton e pėr t'iu pėrgjigjur sfidave tė saj.Nė kėtė mėnyrė ju jeni intelegjent nė qoftė se dini ē'ndodh pėrreth jush dhe nė qoftė se jeni tė aftė t'i pėrgjigjeni sfidave tė mjedisit tuaj.P.sh.,njerėzit e biznesit konsiderohen intelegjentė nėse ata e kuptojnė botėn financiare dhe bėjnė para.Studentėt quhen intelegjentė nėse e kuptojnė lėndėn e nėse marrin nota mbi mesatare.
  Testet e aftėsive natyrore janė ndėrtuar pėr tė parashikuar se ēfarė doo tė jetė i zoti tė bėjė nė tė ardhmen njė person me njė arsim tė caktuar.Bateria e testi tė aftėsive tė pėrgjithshme natyrore pėrdoret gjerėsisht pėr tė testuar aftėsinė e njerėzve pėr sukses nė njė gamė tė gjėrė profesionesh.Kėto teste masin koncepte tė tilla si potencial muzikor,aftėsia atletike,mundėsitė pėr tė shkruar ose kapaciteti i pėrgjithshėm intelektual.
  Nėse ju jepet njė minutė kohė pėr tė ilustruar tė gjithė faktorėt e mundshėm qė ndikojnė nė intelegjencėn e individit,ju ndoshta doo tė pėrmendnit dietėn,shkollėn,shokėt,profesionin,bashkėsinė,marr dhėniet dhe pėrvojat.Tė gjitha kėto mund tė grupohen sė bashku nėn titullin e pėrgjthshėm mjedis.Ju mund tė pėrmendni edhe faktorė tė tillė si prindėrit,instiktet,personaliteti,natyra,paraardhė sit dhe familja.Tė gjitha kėto mund tė grupohen sė bashkue dhe tė quhen faktorė biologjikė ose gjenetik.Sjellja intelegjente,ashtu si edhe e gjithė sjellja,ėshtė rezultat i bashkėveprimit tė trashigimisė me mjedisin....
  Mė shumė i dua njerėzit me njė gabim se me dy fėtyra.

Tema tė Ngjashme

 1. Dialogu i Muslimanit me Krishterin
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 147
  Postimi i Fundit: 07-05-2013, 10:59
 2. Trojet e Tiranes dhe Pronaret..
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 08:44
 3. Pa fe por jo pa ZOT!
  Nga DeuS nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 16-03-2004, 10:53
 4. Pėrse u krijua njerėzimi?
  Nga Hyllien nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 10-03-2004, 06:40
 5. Mekati i trasheguar
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 17:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •