Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 113
  1. #1
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367

    Eskursioni i Forumistave shqiptare nga Boston per ne San Diego

    Miredita cuna dhe goca te Forumit shqiptar!

    Sic e dini dhe vete ideali im ka qene dhe mbetet grumbullimi i cunave dhe gocave shqiptare te diaspores dhe kalimi i pushimeve se bashku.
    Duke patur parasysh numrin e madh te tyre ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, une jam i mendimit te organizojme nje turne udhetimi ne gjithe Ameriken.
    Turneu pak a shume do kete pike nisje Boston, Massachusetts dhe destinacion perfundimtar San Diego, California.
    Itinerari nuk eshte vendosur akoma fiks se nga do ti bihet dhe si do ti bihet.
    Per ket gje do ju lutesha juve shqiptareve qe banoni ne USA te me ndihmoni me komentet dhe keshillat e juaja.
    Behet fjale per veren qe vjen ndoshta.
    Mendoj se eshte nje alternative shume interesante per gjithe ata qe nuk munden te shkojne dot ne Shqiperi apo per ata qe duan te njohin vende dhe njerez interesant ne ket udhetim.
    Kriteri kryesor per ket udhetim, pervec kohes se lire ne dispozicion, eshte shpirti i Aventures.
    Do ju lutesha te me jepni keshilla se sa dite do te na duheshin per nje sfide te tille?
    Cfare duhet patur parasysh per planifikimin dhe pergatitjen e ketij udhetimi?

    I juaji Rezi
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  2. #2
    alvi
    i/e ftuar
    Rezo, vetem nje sugjerim. Do te ishte krim sikur te mos shkohej ne San Francisko. Ate qytet e adhuroj dhe eshte me te vertete shume i bukur, sikur vetem per Alcatrazin dhe portin do ja vlente le pastaj te tjerat.
    Prandaj memire do ishte, per mendimin tim, te behej vajtja nga Reno-Sacramento-Oakland- SanFrancisko, dhe ikja nga LA, Vegas, Grand Canyon(Arizona).

  3. #3
    alvi
    i/e ftuar
    Rezo, un jam i gatshem te ndihmoj me cfaredolloj gjeje qe te organizohet.
    Normalisht, do ti bashkengjitesha "karvanit" diku nga midwest ose northwest, po bravo te qofte, ishalla te nigjojn dhe bohet.

  4. #4
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Very Good Idea Alvi,

    prandaj e kam hapur edhe temen per te diskutuar lirshem dhe sugjeruar.
    Ideja jote per te pare San Franciscon me duket grandioze!
    E kush do i thoshte jo nje qyteti te tille si San Francisco?
    Edhe Las Vegasi nuk do ishte keq per tu pare ne Nevada,
    ndoshta hedh kurore ndonje anetar i forumit me nje goc te forumit ku i dihet? (Hahahaaaaa....)
    Diskutoni lirshem djema dhe vajza dhe tregoni gatishmerine tuaj!
    Alvi sa per deshiren tende karvani "Forumishqiptar" do e bej patjeter nje stop diku ne Midwest per te te marre ty me vete.

    Rezi

  5. #5
    me nder qofsh
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810
    nejse i bini nga te doni juve po nga ny ndaluni qe te vij dhe une me juve.
    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Sa larg qenka Minneapolis-i me Boise-n. S'i kisha pare ndonjehere ne harte

    Po mire, fluturoni ju a si? Nuk thoni as te takohemi per nje darke a dreke, po dashkeni te beni dhe 'eskursion'. Une ato dy-tre jave pushime qe kam ne vit vallaj s'jam tu i shpenzu rrugeve te Amerikes me nje tufe te panjohurish

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Do te ishte mire sikur udhetimi te behej ne muajt Maj-Gusht, per arsye se shume studenta shqipetare nuk kane shkolle dhe eshte me e lehte per ta te udhetojne.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Ik mi dreqe (Zonka) , qejf i modh me pa fushat e Amerikes. Une vjet bera nje si road trip nga....shtepia ime deri ne DC (20 ore rruge) e me doli nga hundet, vetem fusha dhe Amish people shifshe. Ne Europe po qe ia vlen me shku verdalle me makine. Cdo shtet ka karakteristikat e tij kurse ketu TJ Max, lol dhe Circuit City shef nga West Coast ne East Coast

    I love Keanu too, only because he is gay

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Ne duhet te marrim nje autobus ne dispozicion por jam e sigurt se gjate udhetimit tone do te na duhen edhe mbase 2-3 te tjere per te perfunduar udhetimin.
    Per ata qe nuk kane mundesi te udhetojne me ne per nje kohe te gjate mund te marrin pjese edhe ne gjysmen e udhetimit.
    Ne mund te permbledhim nje maksimum of 5 shtete per nje jave.Ny, Nj, Ct, Pa and Ma mund te permblidhen ne nje jave.
    Ohio, Chicago, Michigan, Indiana dhe Windsor, Canada mund te mblidhen nje jave tjeter e keshtu me radhe.
    Do tju ndihmoje qe ne te gjenim pikat me piktoreske dhe me te vizituara, gjithashtu mund te kontaktoja edhe agjensite e ndryshme per rezervimin e nje autobusi. Me njoftoni.

  10. #10
    Perjashtuar Maska e enka
    Anėtarėsuar
    26-05-2002
    Vendndodhja
    UsA
    Postime
    78
    Hey do vi dhe una Une jetoj ne Boston.. shume mire qe do nisemi qe ketu.. Rezi ide mire po sbesoj te vi njeri eshte shume i gjate udhetimi... sa te vemi deri ne San Diego do jemi bere lelef po nejse.. :P Hajde plane hajde .. hehehe ok buh bye

  11. #11
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Faleminderit te gjitheve,

    mos harroni se ne grup ja kalohet gjithmone mire.
    Udhetimin do e mendojme dhe e planifikojme mire.
    E qarte qe jo te gjithe do ta kene qejf, por vetem ata qe diku thell ne shpirt u vlon delli i aventurierit.
    Nuk tha njeri qe do e bejme panderprerje por me ndalesa dhe ne vendet me te bukura ku te na teket.
    Are you ready for the Big road movie te forumit shqiptar:"Eastcost to westcoast"?????????

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet nė Bllog
    17
    Rezi ide e mire por e ke zgjedhur keq itenerarin pasi ne bregun lindor MA - CT - NY - PA - Atlantic City - Washington - Florida duhen vizituar patjeter. Jo per gje, por NY eshte kryeqyteti i botes dhe Phili eshte kryeqyteti i fierakeve

    Ne bregun perendimor po vizituam LA, San Francisco, Vegas dhe San Diego zere se kemi vizituar gjithcka. Sa per qendren e Amerikes, nuk ke ca shikon mendoj une, nuk ka dhe shume shqiptare ne ato vende jo per gje.

    Ky do te qe udhetim ideal por kerkon organizim te mire shume plus qe secili duhet te gjeje kohe ne kalendarin e vet te ngjeshur. Une kisha deshire te beja tur ne Shqiperi veren qe vjen, dhe kjo do te mi prishte planet, megjithate ideja me pelqen. Nese do te dilte dikush qe ta merrte persiper organizimin, do te ishte nje pikenisje e mire, une do te ndihmoja me aq sa mundem qe kjo te realizohej.

    Po te lexosh tek forumi i sugjerimeve, eshte hedhur ideja e nje darke te madhe me anetaret e forumit, dhe askush nuk e ka marre persiper organizimin. Ideja juaj eshte akoma me madheshtore, por sic e thashe kerkon organizim dhe nje grup drejtues qe merret me planifikimin e tij.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  13. #13
    alvi
    i/e ftuar
    A tju boj i lutje te gjitheve?
    Po nuk patet nai llaf te mire per te thone, mos folni fare.
    Kujt nuk i pelqen ky udhetim, nuk ka pse te diskurajoje te tjeret.
    O Rezo, ti lale, menoje ket muhabet, edhe ta bojm, se Amerika kur del jashte bregut lindor, ku vetem Amish ka, dhe midwest, qe si hy ne pune as dreqit, vetem Children of the corn ka, kur vjen knej nga perendimi eshte i mrekullueshem.
    Sidomos zonat e Colorado, Arizona, California jane perla, dhe meqe nuk vijm nga Shqiperia te gjithe, nuk na ka njel syni i hap per grataciela dhe asfalt.
    Une them ta organizojm, madjeNJE DITE DHE NATE PO TE DONI MUND TE RRINI KTU KE UNE NE BOISE, MADJE DHE MUND TE DALIM PER GJAH, E DI QE UA KA QEFI(LOL)
    Ne se jo, nuk ka asnje lloj problemi, por do me dukej krim te mos shkonim ne Yellowstone, qe eshte ne kufirin Idaho, Montana dhe Wyoming.
    Ne kete menyre mund dhe ta nisni udhetimin nga NY qe do ishte krim te mos ta shifnit.
    Un vdiqa, kaq vjet knej ne NY nuk kam ik akoma, me duket vetja si provincial.

  14. #14
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Pergjigje interesante lexova prej jush,

    Jam dakord edhe me propozimin e Albos per nje tour komplet eastcost ala Boston - New York - Philadelphia - Florida.
    Por edhe perendimi westcoast eshte i parezistueshem si propozimi i Alvit Reno - San Francisco - Los Angeles - San Diego dhe me pas Vegas dhe Grand Canyon.
    Une nuk diskurajohem Alvi, vetem po degjoj mendimet dhe sugjerimet e juja pastaj asgje nuk eshte vendosur tamam.
    E qarte qe nje udhetim i tille nuk do jete ceshtje e secilit po vetem e atyre qe vdesin per gjera te tilla,
    si perfundim edhe njehere vendet luajne nje rol te vecante, por per mendimin tim rol edhe me te madh se to luajme ne vete njerezit. Po deshem ne me u taku, takohemi edhe ne shkretetire apo mal.

    Rezi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga rezi_Mynihut : 27-10-2002 mė 16:45

  15. #15
    Perjashtuar Maska e {Princi}
    Anėtarėsuar
    27-10-2002
    Vendndodhja
    Buried Alive
    Postime
    266
    o rezo un po prisja te kalonim edhe nga toronto se kemi shum forumista anej....

  16. #16
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    aleluja.................
    shyqyr qe redi ma rregulloi kete logarin e vjeter[rrofsh redo]
    se sikur spo shkonte me terene....
    qe thu ti rezo ....un jam dakort deri ne vdekje.......
    ma ha mendja udhetimi im do nisi nga ny e poshte......
    por ama sic e thashe edhe me pare.....do me pelqente te kalonim ne toronto...se kemi shume forumista atje.....madje them qe shum orej tyre do na bashkohen........por edhe po su be ska shum problem se kemi plot ne boston mas apo myc apo edhe ne phily...........idea eshte te behemi nje grup i fuqishem se kto momente sharrohen...
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  17. #17
    alvi
    i/e ftuar
    Ho me pra Bayerno, se kishim nevoje per nanji me fol me entuziasem.
    Plako, jo ore jo, nuk ikim ne Toronto se na njitet ai Endi masnej(lol)
    O Endo o vampir, ho pra mos na e turpro fisin, futu thuje i llaf t'mire ktu.

  18. #18
    OBEN OHNE Maska e MISTRECE22
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    211
    ikni ikni juve. befshi qef!

    kuqe, po dhe ne sdo ngelemi mbrapa, po he. e di vete ti.
    :brire
    PARTY KA GJITHMONE TE DREJTE!

  19. #19
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    pse mi sdo vish ti mistrece?????
    eme me mir mos u merzit se veres tjeter...do vijm anej nga anahia jote.......ej ke bo mungesa ti.......
    o alvo po sna ngjitet dot ai endi ore..se slejohen nen 12 vjec
    o rezo ideja e east side duket me intriguese se te pakten bejme edhe plazh nuk shofim vetem fusha sic thote kuqalashja........

    hajt tung te gjitheve....
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  20. #20
    OBEN OHNE Maska e MISTRECE22
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    211
    po ku te vij mistrecja e shkrete mo bayern. me mundim te madh gjeta leket, te shkoj per vit te ri ne shqiperi(mi dha mami dmth.)
    e jo ti bie amerikes verdalle. hapsire e madhe amerika.
    kisha nder mend te shkoja ne idaho, ne fakt, po harrova se te kush do shkoja....
    nejse, nesje, ju uroj qe plani tju realizohet dhe tja kaloni sa me mire.

    ps. me mendoni dhe mua pak atje.


    ps.2. mistreces i ka fillu shkolla tani, bayern. mesohu me mungesat.
    :brire
    PARTY KA GJITHMONE TE DREJTE!

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •