Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
  1. #21
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    jeni Te Gjithe Shume Te Mire Benseeven Ne Vecanti Me Ka Kushtuar Shume Rreshta Dhe Besoj Se Ee Ka Bere Me Gjithe Seriozitete Faleminderit Te Gjitheve Pa Vecuar Asnjonin
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  2. #22
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga ELDORADO
    [B][COLOR="Black"]TANI PER TANI NDOSHEM NE ITALI PO KTU ESHTE KOT FARE
    Ca do me thon 'ketu eshte kot fare'? Je i nen-punesuar? S'ke para, femra, rroba firmato? Ketu ne katunin ton or daj jeta osht vetem pune, plus qe ke edhe nja 6 muj dimer, e s'ke ku me shku per plazh, e jan njerez te ftoft, e rraca te cuditshme.

    Po bujrum po ta mbajti!
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  3. #23
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    O LAL JAM ME LETRA STUDENTI DHE ZOR SE TE MERR NJERI NE PUNE
    NDAJ DU ME NRRU VEND
    NDOSHTA PO TA KISHA LEJEN E qENDRIMIT PER PUNE NDRYSHONTE PUNA
    PO KSHU STE MERR NJERI qE TE PUNOSH PERHERE,NDOSHTA DUKE ARDHUR ATY BEJ DICKA ME SHUME SE DHE ME KANE FOLURME MIRE PER CA.
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  4. #24
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    Benseven Tyte Falenderoj Shume Se Ke Shkruajtur Shume Gjera Te Rendesishme Rrofsh Lal
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  5. #25
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    O BENSEVEN PO TE GJEJ NEPRMJET GAZETAVE NDONJE qE MUND TE ME JAP PUNE SA TE LEHTE E KAM qE TE MARRE VIZE????????????
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga ELDORADO
    O LAL JAM ME LETRA STUDENTI DHE ZOR SE TE MERR NJERI NE PUNE
    NDAJ DU ME NRRU VEND
    NDOSHTA PO TA KISHA LEJEN E qENDRIMIT PER PUNE NDRYSHONTE PUNA
    PO KSHU STE MERR NJERI qE TE PUNOSH PERHERE,NDOSHTA DUKE ARDHUR ATY BEJ DICKA ME SHUME SE DHE ME KANE FOLURME MIRE PER CA.
    PO pse ne CANADA QE DO VISH do te gjesh pune pa dekumenta ti ???
    e kam vuajtur vet ne kurriz po jo ne canada ne usa dhe me deshi zoti qe fitova dekumentat .dhe tani pasi fitova dekumentat me duket vetja e lire .
    prandaj mos e quaj te lehte CANADANE pa letra . mundohu te vish me rrug ligjore se nuk ja vlen te shpenzosh per kete gje .mos degjo cfar thone te tjeret qe eshte me mire .genjejne .sygjerimi im eshte te mbarosh shkollen aty ku je dhe pastaj ti hysh kesaj pune .se me shkolle ha buk kudo
    Ndryshuar për herë të fundit nga alnosa : 03-11-2006 më 18:44

  7. #27
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar më parë nga ELDORADO
    O BENSEVEN PO TE GJEJ NEPRMJET GAZETAVE NDONJE qE MUND TE ME JAP PUNE SA TE LEHTE E KAM qE TE MARRE VIZE????????????

    Mund te gjesh pune ne gazete/internet por ato pune zakonisht kerkojne kualifikim dhe eksperience.Do kerkosh ne reklama per lloje punesh qe jane pothuaj identike si ajo qe ben ne itali.Ate qe ofron pune duhet ta kontaktosh me email ose telefon per tu siguruar qe kompania ne kanada merr ne pune te huaj jashte kanadase dhe suporton ato qe merr ne pune me H1B viza.Nqs kompania merr te huaj ne pune,mund ti kerkosh nje formular per te plotesuar nje aplikacion(kerkese )per pune.Jo rezume.Kur ato te lexojne aplkacionin dhe tregojne interes,mund te te kthejne pergjigje per te derguar rezume.Rezumene mos e bej vete,nqs nuk je familjar me to,nuk ke bere ndonjehere,me mire shko tek ndonje
    profesionist ne itali qe shkruajne rezume pune.E perkthen ne anglisht dhe ja dergon.Nqs rezumeja del mire dhe u pelqen,ato mund te te kontaktojne me telefon per nje interviste telefonike.Pastaj bej negociata per pakon e kompensimit
    ,pagen,inshurance shendetsore,festa te paguara ndonje leje 20 dite ne vit te paguar etj.Kompania te dergon dokumenta per te plotesuar,standart qe jane krijuar nga departamenti i punesimit,te dergon formulare te emigracionit te plotesohen dhe ja dergon kompanise.Me vone kompania te dergon dokument per ta paraqitur ne ambasade per te marre vizen H1B.Pra kompania dhe departamenti i punesimit sponsorizojne punesimin per nje periudhe 1 vit,6 muaj 2 vjet etj.Pra punesimin duhet ta kerkosh me sponsorizim vize H1B qe shteti te jete pale ndermjetese,dhe jo direkt vetem me punedhenesin.
    Merr sa me shume informacion per kompanine qe ofron punen,mund ta gjesh faqen kompanise ne internet.Shiko se cfare kompanie eshte e vogel apo e madhe.
    Kompanite e medha jane me te mira,kane buxhet me te fuqishem,paga me te mira,stabilitet biznesi,dhe kane plane siguracioni shendetsor,leje vjetore,dite festash te paguara.Pas intervistes ne telefon degoji nje email"thank you....I appreciate your time and cooperation"Intervista dhe rezumeja eshte nje reklame e vetes,por nuk duhet jete e genjeshtert...aty demonstro aftesite e tua profesionale si dhe shume e rendesishme cfare mund te besh per kompanine.
    Ne dy minutat e para te intervistes duke gjykuar nga pergjigjet e pyetjeve qe do te bejne dhe aftesite e tua te komunkimit ato menjehere krijojne 1 mendim per te te marre ose jo ne pune.Sa me e larte shkalla e kualifikimit(eksperiences) dhe aftesite e komunikimit aq me e larte paga.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #28
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    ehhhhhh si asht kjo pune - tan mundohen me i ik sa ma larg shqipnis - edhe ne itali asht afer shqipnija dhe i vjen era - atje ne ndonje kontinet tjeter ndoshta keni me e harru krejt - dhe mandej qetsoheni ....

  9. #29
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    den bossi JO SE NUK ME PELQEN SHQIPERIJA SE DHE ATJE PO TE SIGUROJA NJE VEND PUNE SIGURISHT QE DO TE RRIJA MEGJITHE ZEMER SEPSE ESHTE DHE ATDHEU IM POR JA QE TANI PER TANI ME DUKET MUA DHE DISA TE TJEREVE QE DISA GJERA JANE ME MIRE NE DISA VENDE DHE VENDOS TE SHPERNGULEM JO PER NDONJE SHKAK TJETER,PO SKA GJO C'DOKUSH KA KONSIDERIMIN E VET.
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Patrioti
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    Neumuenster
    Postime
    347
    Une kam qene ne Gjermani, tani jam ne Kanada por vazhdoj te shkoj ne Gjermani periodikisht.
    Mendimi qe kam per kohen qe kam kaluar ne Gjermani eshte: KOHE E HUMBUR KOT, racizem, pengesa burakratike, kriza etj benin qe mundesite praktike per te care perpara te jene shume te vogla. Mendoj se edhe ne Itali po e njejta situate eshte, ndaj dhe jam per ardhjen jo vetem tenden por te gjithe refugjateve shqiptare qe robtohen kot neper Europe. Gjithsesi kjo keshille vlen per ata njerez qe duan cajne perpara, qe do te thote shume pune e studime sidomos ne vitet e para te qendrimit ketu.
    Persa i perket modaliteteve per te ardhur nuk jame shume i sigurte por do klasifikoja keshtu:
    1. Aplikim per Landed Emigrant. Ne Shqiperi ka shume keshilltare e zyra qe merren me kete pune.
    2. Aplikim per pune te perkoshme (e cila te jep mundesine e qendrimit te pakufizuar me vone). Zyrat e permendura ne piken 1 mund te te ndihmojne ne kete drejtim. Ndihme tjeter mund te jete ndonje italian qe ka njehje me komunitetin italian te ketushem, i cili eshte i madh dhe i fuqishem.
    3. Ardhja ne te zeze qe nuk do ta keshilloja.

    Boca Lupo
    Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

  11. #31
    zbulojeni vete Maska e camomilla
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Vendndodhja
    firenze
    Postime
    63
    edhe une doja te shkoja vjet ne kanada per muaj mjalti po ishte e veshtire.megjithse jetoj ne itali e me dokumenta, donin te njejtat dokumenta sikur te isha ne shqipri, donin te ardhurat e tuaja, motivin pse shkon, bileten e avionit.kur t'ju paraqisje tere kto gjera, atehere vendosnin a me ta dhan visen apo jo. e po mos t'ja u mbushje mendjen, atehere te rrofshin leket qe kishe harxhu me ble bileten.keshtu qe vendosa me e lan fare at pune.
    PRENDI LA VITA CON PIU' MONTANA

  12. #32
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anëtarësuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043
    Shteti Kanadez ka marr frike, sidomos mbas sulmeve dhe si politike mbrojtese ka marre masa (kjo edhe nen presionin e SHBA).

    Rruget ilegale per te ardhur jan te lehta, 1 me pashaport fallco, greke ose italiane dhe te vete rreth 13-15 mij euro (kshu kan ardh shqiptaret e fundit ktu)
    shpresoj qe nuk do emra ene vend takime ktu ne forum

    kurse menyra legale behet nepermjet aplikimit tek Ambasadat kanadeze.

    DUke qene ne itali vlla, ambasada kanadeze eshte ne Rome, ne 30 Via Zara nqs e e mbaj mend mire, por gjihet kollaj, sidomos tek adresat e imigracionit

    mjafton te google-sh dhe do te shohesh rezultatet


    me fal vlla qe ke hap temen por SHum veta flasin sikur kanadaja ne amerika po i ha koken. Emigracioni ashtu e ka gjithandej, ne asnje vend eshte e lehte ta ngrish jeten nga fillimi. Mqs qenke ne itali besoj qe veshtiresite i ke jetuar.

    Ktu mos mendo qe eshte me e lehte per te be letra sepse e kane shtrenguar goxha kohet e fundit por ktu te trajtojn si njeri, ka diskriminim, por shum me i vogel se ai europian.


    Fat te mbare
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  13. #33
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    THX ICE_STORM do ti kem parasysh mendimet dhe sugjerimete tua
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  14. #34
    ALb@SouL NetWo®K Maska e [A-SHKODRANI]
    Anëtarësuar
    12-08-2003
    Vendndodhja
    EUROPE
    Postime
    245

    Exclamation Si sja dha asnjeri ker mendim ...!

    Ne vend qe te kerkojme mundesine te ndihmojme Shqiperine duan te ikin te gjithe por shperndarja e popullsise Shqiptare ka vetem humbje ne vendin tone asnje nga ju sja dha nje mendim te tille .
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  15. #35
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Thumbs up

    Ja bo i jap une nje mendim te tille:

    Shko ne Shqiperi edhe ha koken aty me pagat qesharake e me qeverine dredharake.
    As qe du me dit!

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-09-2006
    Postime
    7

    TE sjjelle una

    Me ruge mese e sigurte ilegale 10000$ nga republica domenikane ose cuba.

    Kurse legale tmartoj me femer po kushton cik //deri 20000$
    se di shif e boj.

  17. #37
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    O A_SHKODRANI MOS TE DALIM jashte teme vlla po pse si thua ti sikur me doli ndonje mundesi ne SHQIPERI mua dhe nuk ndejta atje????????!!!!!!!!!!vallai atje do te rrija nqs do te gjeja nje pune sa per me kalu jeten,se parate per mua jane =hic azgje,,,,,,,,,power isnot mony,mony isnot power hour after hour i just want to **** the other ja versioni im lal,,,,, SA PER SHQIPERINE ne nevojitet edhe JETEN JAPE vlla i dashur
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Goc_Labe
    Anëtarësuar
    13-10-2006
    Postime
    64
    ej po rrug ilegale per ne USA di njeri mo?? kastroi me ty e kam mo

  19. #39
    taekwon-do {ITF} Maska e golemasi
    Anëtarësuar
    09-04-2006
    Vendndodhja
    greqi
    Postime
    23
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    dhe tani fola me te dhe e pyeta .
    ai kishte kart jeshile greke 5 vjecare .
    vajti u paraqit ne ambasaden amerikane ne athine per vize turistike ,por per te siguruar qe ambasada te krijonte besim te plote qe aji do te kthehej perseri ne greqi mori nga pronari i vet nje shkrim se do kthehej perseri ne punen e meparshme .nuk i nxoren shume probleme pasi deklaroj dhe nje shume parash qe kishte ne banke .erdhi ne canada dhe nga canadaja ne usa dhe eshte bere shume pishman .,sa nuk di cte bej te kthehet apo jo se nuk do te humbasi edhe letrat greke .

    po e mira e te mirave me sa me tha ai eshte nqs ke njeri ne CANADA DHE TE BEN GARANCI PASI JE ME SONXHORNO dhe do e kesh shume te lehte .prandaj dhe ti mundohu mire pasi te humbasesh sonxhornon se pa dekumenta je askushi .si ne usa ashtu dhe ne canada .

    te prift e mbara
    ALSONA .


    e lexova shkrimin tend dhe sepse jetoj ne greqi po te them qe karta pese vjecare ketu ne greqi kane vetem voriopiriotet e ata kane te drejta me shume se nje shtetas qe eshte me letra pune

    ata qe jan me leje pune nuk u jepet e drejta per te marre viza per ne canada apo usa

    une nuk e di jeten e atjeshme ne canada {ose usA} po te jeshe i bindure qe jeta ne lidhje me leket them eshte 100 mije her me e mire se ne greqi

    nga pervoja qe me thone shume bashkemoshataret e mij qe jetojen aty dhe qe kane ike nga greqia as nuk duan ta degjojen emrin greqi le te kthehen ketu
    njeriu kerkon pafundesine e pafundesia kerkon njeriun

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Rruget ilegale per te ardhur jan te lehta, 1 me pashaport fallco, greke ose italiane dhe te vete rreth 13-15 mij euro (kshu kan ardh shqiptaret e fundit ktu)

    Me kete rruge kane ikur shume njerez ose me pashaporte maqedonase , por duhet te marrsh parasysh pak rrugen se si eshte . nga kuba, meksika dhe ishujt karaibe mos provo te ikesh pasi eshte me rrezik .

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Studente ne Kanada
    Nga skerdi në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 22-12-2014, 10:32
  2. Emigracioni ne Kanada
    Nga SUPERSTAR_N1 në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 13-02-2013, 17:05
  3. Tahir Veliu interviste per gazeten Intervista e Emigrantit
    Nga Tahir_Veliu në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-06-2011, 03:59
  4. Eksperiencat e jetës së emigrantëve në Kanada
    Nga OltiNushaj në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 10:20
  5. Ulet numri i pikëve të pranimit për në Kanada
    Nga Henri në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 22-10-2003, 01:28

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •