Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 53
 1. #1
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Question T arrish n Kanada!!!

  TANI PER TANI NDOSHEM NE ITALI PO KTU ESHTE KOT FARE ME DOKUMENTA JAM.POR ME PELQEN ME SHKU NE CANADA,NESE DIKUSH DI NDONJE MENYRE LEGALE APO ILEGALE SE ME ARRIT ATJE JU LUTEM TE FLISNI SA ME SHPEJTE TE JETE E MUNDUR,CFAREDOLLOJ MENYRE VETEM E VETEM ME ARRIT NE CANADA
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 2. #2
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ha mer o cuna dhe goca asnjoni nuk e ka idene fare JEPNI NAI MENDIM TE PAKTEN QE MUND TE BENI
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 3. #3
  Ю Maska e White_Wolf
  Antarsuar
  12-12-2004
  Vendndodhja
  ŦǾЯйЂŌ
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Provo te aplikosh per ardhje te rregullt ne Canada se po erdhe ashtu kot me kot si kali ne leme atehere duke u marre me proceduren e dokumentave Canadaja do te te duket me keq se Italia.
  Ketu ke nje faqe zyrtare www.cic.gc.ca qe do te thote Citizenship and Imigration in Canada.
  Hidhi nje sy dhe si i thone ketej nga anet tona Good Luck.
  P.S.Mos harro qe nje njeri kur rri per shume kohe ne nje vend i duket i merziteshem,pastaj ti me siper ke shkruajtur qe i ke dokumentat apo jo,pri nje bilete shaloje avionin dhe hajde shife vendin e enderrave te tua pastaj dil ne konkluzione se ku je me mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga White_Wolf : 28-10-2006 m 07:02
  A GOOD FRIEND IS LIKE A PC:Enters Your Life,Saves You In His Heart,Formats Your Problems & Never Deletes You.

 4. #4
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ska Njeri Tjeter Nai Mendim Kaq Ishte Ndihma Juaj !!!!!!!!!!!??????????????
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  ti je me dekumenta italiane lal
  e ke shume te leht te vish ,shko dhe kerko viz ne ambasaden canadeze .keshtu e ka marr nje njeriu im po dekumenta greke .po e njejte eshte .
  si italia eshte dhe canadaja mos e enderro kaq shume .

 6. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Me duket se po i ngaterroni gjerat kot. Ai nuk tha qe eshte nenshtetas italian, tha qe ka dokumentat italiane dmth qe ka lejeqendrimi te rregullt ne Itali. Si i tille ai sperfiton dot nga ardhja ne Kanada pa vize dhe i nenshtrohet rregullave si cdo qytetar i vendeve qe per te hyre ne Kanada kane nevoje per vize.
  Eldorado kanadaja nuk eshte me ajo e para (e kam fjalen per dokumentat). Nese vjen ilegalisht tani me ligjet e reja oficeret e emigraconit mund te te kthjejne qe ne aeroport ne rast se nuk i mbushet mendja qe ke arsye te forta per emigrim ne Kanada. (Me pare kjo gje i lihej vetem gjyqit). Mbas kesaj praktikat per te dale ne gjyq ku merret ose jo parasysh kerkesa jote per qendrim ne Kanada kane ndryshuar shume dhe mund te kalojne 3-4 vjet.
  Eshte shume me e kollajshme nese aplikon per rezident te perhershem qe aty ku je dhe shpresoj qe ke ndonje kualifikim i cili ka prioritet. Po ashtu mundohu te shikosh ne faqen qe te eshte dhene mesiper, mundesine per te emigruar ne Provincen e Quebec qe eshte pjesa franceze e Kanadase. Ata kane ligje me te buta dhe kerkojne te shtojne popullsine frankofone per arsyet e tyre.

  Te ecte mbare.

 7. #7
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime
  ri se je mir ne italy ore se as canada as usa jan me mir emrin kan mos be budallek qe bera un para ca kohesh qehumba deumenta te europes per fk usa shnet edhe mednoje mir para se te vesh
  Partizoni

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  wow eldorado me kaq urgjenc te harish ne canada ti
  kur te vesh atie sdo dish si te ikesh me para

 9. #9
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  rrofshi te gjithe se deri TANI KENI DHENE SHUME IDE,ISHALLA DERGOJNE TE TJERA,SA ME TE HOLLESISHME APO TE NDRYSHME.PERZEMERSISHT FALEMINDERIT
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 10. #10
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  alnosa me shpjego pak si erdhi ai njeriu jote po pak me gjate lale te lutem pres pergjigje
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  dhe tani fola me te dhe e pyeta .
  ai kishte kart jeshile greke 5 vjecare .
  vajti u paraqit ne ambasaden amerikane ne athine per vize turistike ,por per te siguruar qe ambasada te krijonte besim te plote qe aji do te kthehej perseri ne greqi mori nga pronari i vet nje shkrim se do kthehej perseri ne punen e meparshme .nuk i nxoren shume probleme pasi deklaroj dhe nje shume parash qe kishte ne banke .erdhi ne canada dhe nga canadaja ne usa dhe eshte bere shume pishman .,sa nuk di cte bej te kthehet apo jo se nuk do te humbasi edhe letrat greke .

  po e mira e te mirave me sa me tha ai eshte nqs ke njeri ne CANADA DHE TE BEN GARANCI PASI JE ME SONXHORNO dhe do e kesh shume te lehte .prandaj dhe ti mundohu mire pasi te humbasesh sonxhornon se pa dekumenta je askushi .si ne usa ashtu dhe ne canada .

  te prift e mbara
  ALSONA .

 12. #12
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  PSE MOJ FIERAKE S'DO TIJ SI TE IKI ME PARE.CA KA ATJE TE VRASI A TE HANE,ME KANE FOLE PER NJE VEND ME ME SHUME MUNDESI PER ATA QE MUNDESINE E KERKOJNE,NDAJ DHE INTERESOHEM
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 13. #13
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  PAKSA E NDERLIKUAR ALNOSA GJITHSESI FALEMINDERIT,PO PASTAJ PO KUR KA QENE NDONJEHERE TE PANDERLIKURA KTO PUNETE EMIGRANTEVE,TE PROVOSH NUK ESHTE KEQ
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  epo ti dashke te vijne te marrin te shpia me avion personal .
  po su mundove pak nuk arrin dot gje .
  durim dhe pak pune se cdo gje arrihet.jo ne canada po dhe ne hene shkone .

 15. #15
  Love AL & AF Maska e rezzy
  Antarsuar
  06-05-2006
  Vendndodhja
  Per momentin ne Afrike, Burundi
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Apliko per vize nese je ne pune dhe me dokumenta te rregullta e merr vizen pa problem.Une mendoj qe je me mire ne Italy se ktej nuk eshte ashtu sic thone.Pyet 100 vete e be sic di vete.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga ELDORADO
  PSE MOJ FIERAKE S'DO TIJ SI TE IKI ME PARE.CA KA ATJE TE VRASI A TE HANE,ME KANE FOLE PER NJE VEND ME ME SHUME MUNDESI PER ATA QE MUNDESINE E KERKOJNE,NDAJ DHE INTERESOHEM

  eldorado po te isha ti do perpiqesha me shume te vija ne USA sepse ktu ke me shum mundesira simbas mendimit tim. Secili ka fatin e tij, do me falesh qe fola ashtu qepar. Ti mundohu te vesh ne Canada dhe zoti ta beft mbar. Skam ca te ndihmoj se sdi nga kto gjera. Po deshe te them menyren qe vajti familja ime ne Canada dhe si erdhem me vone ne Amerik, por jo shume veta e kan bere dot kshu.

 17. #17
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Ne kanada mund te shkosh me nje vize nga ndonje agjenci

 18. #18
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime n 164 postime
  Para se te nisesh,a ke njeri ne Kanada,kusheri,ose shok?Nqs nuk ke shtetesi mund te perdoresh pashaporte fallco italiane,por kjo nuk te ndihmon dhe jep te drejte te rrish gjithe jeten ne kanada si i ligjshem.Me vone do te duhet te plotesosh formulare per zgjatje te vizes(viza ekstension) dhe me vone te aplikosh per status per pune dhe banim te perhershem.Nqs kjo arrihet eshte e lehte te meret pas disa vjetesh shtetesia kanadeze.Nuk mund te perdoresh pashaporte fallco angleze ose amerikane pasi kur te pyesin mund te dyshojne nga e folura.
  Menyre tjeter eshte te kerkosh informacion dhe aplikosh te ambasada kanadeze ne rome per pune te perkohshme.http://www.cic.gc.ca/english/work/index.html Puna mund te jete 3 muaj,6 muaj ose 1 vit.Kjo te siguron vizen te drejten per te punuar banese,zgjidhen shume gjera.Nqs ke nje pune te mire dhe nje fare eksperience ia shton shancet vetes te punesoshesh ne nje pune te ngjashme me ate qe ke bere ne itali.Do kesh page te mire pasi ke eksperience.Plus kesaj,nese pronari mbetet i kenaqur nga puna,eshte e mundur qe vete puna te beje letrat qe te te zgjatet koha e qendrimit,duke aplikuar per viza ekstension.Nqs je vertet mire,talent ne pune,pronari mund te sponsorizoje shpenzimet qe te marresh "green karte" vendbanim dhe pune te perhershme.Po morre kete per 2-3 vjet merr shtetesine kanadeze.
  ---
  Nqs ke kusheri merr informacion mire se si eshte situata per vende pune,ku do punosh>per ato lloj punesh qe mund ti besh a ka pune ne ate qytet dhe qytetet rrotull apo jo?Marrja e nje vize ne ambasade eshte jo e veshtire,pasi ne shumicen e rasteve jepen per vizitore qe shkojne te te aferm dhe nje pjese vizash per biznes pune.Ajo viz qe do marresh te ambasada nuk te jep te drejten per te punuar.Punedhenesi kur te kerkoje letrat e identifikimit,do shohe qe ke nje vize njemujorshe vizitori dhe nuk mund te te marre dot ne pune pasi nuk te eshte dhene e drejta per pune.Ai qe te merr ne pune te fut ne payroll te te paguaje dhe nje pjese e pages mbahet si takse.Po pate vize si vizitor ...nuk mund te punosh.
  Nqs shkon me mendim per te punuar ne ndonje restorant pa letra,pa paguar taksa,ose ndertim te punosh pa letra te punosh si emigrant ilegal,atehere ku eshte qellimi qe shkon ne Kanada,,,,,me mire rri ne Itali.Qellimi eshte te avancosh,te kesh mundesi te fitosh green karten dhe shtetesine me vone, kjo te jep mundesi ti futesh ndonje kursi/shkolle gjesh pune me te mire.
  Nqs nisesh nga mendimi qe ne kanada pagat jane me te larta,vertet ka zona ku pagat jane te larta,por ato paga te larta mbeshteten ne kualifikim eksperience qe eshte njeri faktor,faktor tjeter eshte zhvlersimi i monedhes,dhe faktori me i rendesishme eshte kostoja e jeteses.
  Qytete te ndryshme ne Kanada ashtu si ne Itali kane kosto te ndrsyhme jetese.Per qytetin ne kanada ku parashikon te shkosh shiko se si eshte kostoja e jeteses e ulet/e larte.Krahaso koston e jeteses ne Toronto psh nqs do shkosh ne Toronto me koston e jeteses aty ku je Psh Bolonja.Aty mund te nxjerresh nje konkluzion nese ja vlen te shkosh ne kanada apo jo.Gjera te tjera qe duhet shikoh per qytetin ne kanada eshte shkalla e kriminalitetit/sigurise dhe cmimet e qirave ku luhaten.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 29-10-2006 m 16:32
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 19. #19
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Menyrat Legale jane ketu me siper qe jane shkraujtur.Sa per Ilegale derman ka sa te duash 1 pafundesi.Me e bindeshme eshte nqs flet mire Italisht 1 Passport Italiane me vize ta blesh ne mercato nero edhe ti nderrosh Foto por te nisesh jashte Italis kuptohet psh Franca Belgjika etj.Ose me Leke qe nuk e kam fare iden sa leke kushton.


  Por te kujtoj Eldorado: Deti i kripur eshte Gjithandej.

 20. #20
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Po per ne fukarenjet ka ndonjevullnetar te na marr persiper
  Feel the pump √

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Studente ne Kanada
  Nga skerdi n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-12-2014, 09:32
 2. Emigracioni ne Kanada
  Nga SUPERSTAR_N1 n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 13-02-2013, 16:05
 3. Tahir Veliu interviste per gazeten Intervista e Emigrantit
  Nga Tahir_Veliu n forumin Shqipe n Kanada
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-06-2011, 03:59
 4. Eksperiencat e jets s emigrantve n Kanada
  Nga OltiNushaj n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2005, 10:20
 5. Ulet numri i pikve t pranimit pr n Kanada
  Nga Henri n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 22-10-2003, 01:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •