Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-08-2006
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Si t lindsh nj femij me seksin q do

  Jam shume kurioze te di, kam degjuar se ekzistojne disa formula nepermjet te cilave mund ta zgjedhim vete seksin e femijes qe do lindi.
  Eshte dicka me llogaritjen e datelindjeve te partnereve.
  Nqs e di ndonjeri apo ka degjuar + nqs e ka provuar dhe a kane dhene rezultat do isha shume mirenjohese nese do ma tregonte.

 2. #2
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  42
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 4 postime
  nuk eksiston asnje formule e sakte. s'e kane gjetur akoma.
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-08-2006
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kam degjuar nje teori qe gjaku i mashkullit ndryshon per 4 vjet i femres per 3 apo e kunderta dhe nga kombinimi i tyre psh femra me gjak te ri e mashkulli me te vjeter lindin nje femije te nje sexi te caktuar. Pak a shume dicka te tille po nuk e di me saktesi si eshte

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Po po ka nje teori me te cilen mund te percaktojm seksin e fmijes edhe une e kam degjuar :P

 5. #5
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Antarsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Ja nje ide.....

  Djal apo vajz

  Kjo sht pyetja q parashtrohet sot. Familja ka nevoj pr nj djal
  apo nj vajz? Nj universitet amerikan ka br krkime n lidhje m
  kt shtje. Megjithat, un kam diskutuar kuptimin e hadithit t
  transmetuar nga Ibn Kethiri. N hadith thuhet: "Nse sekrecioni i
  mashkullit i paraprin sekrecionit t femrs do t lind fmij
  mashkull, me dshirn e Allahut. Nse sekrecioni i femrs i paraprin
  sekrecionit t mashkullit do t lind fmij femr, me dshirn
  Allahut."

  Ne e kemi drguar pyetjen, e cila ka t bj me faktorin material t
  prcaktimit t gjinis s fmijs, n vende evropiane dhe n SHBA,
  por prgjigja ishte negative. Ata nuk e pranuan nj interpretim t
  till.

  Megjithat, vetm para dy vitesh ne filluam t gjenim prgjigje me
  ndihmn e zoologjis pr t qartsuar se ka shum shenja t cilat
  provojn prcaktimin q u kuptua nga hadithi i lartprmendur.

  Shkenctart kan zbuluar se sekrecioni i mashkullit sht acidik,
  ndrsa sekrecioni i femrs sht alkalin. Nse sekrecioni i
  mashkullit przihet me t femrs dhe sekrecioni alkalin i femrs
  dominon mbi sekrecionin acidik t mashkullit, ather nga ky dominim
  rezulton nj fmij femr dhe anasjelltas. Ky krkim sht
  eksperimentuar tek lopt n Franc n mnyr q t rrisnin numrin e
  tyre dhe si rezultat raporti i demave ishte 70% dhe i lopve 30%.
  Kshtu ata e ndrpren eksperimentin q n fazat e para.

  Shum shkenctar t mdhenj ndoqn konferencn rreth mjeksis e
  mbajtur n universitetin e Mbretit Fezal n Daman. Atje u tha se
  vetm nj person mund ta shpjegoj fenomenin e lartprmendur, por ai
  ndodhej n SHBA. Quhej Sead Haliz, nj musliman egjiptian.

  M von u takuam me t dhe ai u prezantua si nismtari i nj shkence
  t re e quajtur: Shkenca e sterilitetit t njeriut. Ai sht
  kryeredaktor i dy revistave dhe ka shkruar rreth 34 libra. Ka
  studiuar mbi sekrecionin e mashkullit dhe t femrs gati dhjet vjet,
  duke prdorur mikroskopin elektronik dhe kompjuterin. Nga studimet ai
  arriti n konkluzionin se sekrecioni i mashkullit sht acidik,
  ndrsa i femrs alkalin. Kur t dy sekrecionet bashkohen dhe nse n
  prmbajtje dominon acidiku, ather lind nj fmij mashkull dhe
  anasjelltas.

  Kshtu, prmbajtja e hadithit t lartprmendur dhe ajo q ka dashur
  Allahu sht vrtetuar nga shkenca moderne.

  Shkputur nga: " Pyesni rreth mrekullive t Kuranit dhe sunetit"
  me mire vone sesa kurre....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga klejla
  Kam degjuar nje teori qe gjaku i mashkullit ndryshon per 4 vjet i femres per 3 apo e kunderta dhe nga kombinimi i tyre psh femra me gjak te ri e mashkulli me te vjeter lindin nje femije te nje sexi te caktuar. Pak a shume dicka te tille po nuk e di me saktesi si eshte
  Kete teori zakonisht e pervetesojne doktorat e zemres .Nje i tille ,kishte 5 vajza ne Shqiperi dhe e pa keq muhabetin dhe duke llogaritur ditelindjen e tij dhe te gruas ,llogariti se kur gjaku i vet do ishte me i ri nga gjaku i gruas (sipas tij gjaku ndryshon cdo kater vjet).Per cudi beri cun pas 5 gocave.
  Pastaj e perdori shume here kete teorine per te ndihmuar te afermit e tij te benin cuna .E cuditshme eshte se sa here u thoshte qe,po te zinin femije ne muajt qe u caktonte ata vertet benin cuna.
  Atje ku u binda pothuajse ndodhi e kunderta.
  I mbeti e bija shtatezene dhe i tha ,ne baze te llogarive qe do ta kete femijen cun but guess what ?Bebi lindi goce.Pastaj pasoi gabimi i 2 ne nje cift tjeter ,ku u tha qe po ta zini sivjet femijen do beni cun dhe perfundimi pra u dit ...goce/
  Dmth kjo teori nuk eshte e veretet.
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  kam degjuar ne nje dokumentar Super Quark,
  qe ne muajt e nxehte te veres sasia e spermatozoideve mashkullore rritet, kurse ato femerore ulen.
  Prandaj nese ngjizja ndodh ne korrik apo gusht ka shume mundesi te dali un.

  Perve kesaj hamendje nuk besoj se ka ndonje teori te sakte per te zgjedhur seksin e femijes.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e FENIXI
  Antarsuar
  13-01-2006
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  seksi i femijes varet vetem nga spermatozoidi qe do te pllenoje vezen , ka dy lloje spermatozoidesh x dhe y pra ginospermatozoide dhe androspermatozoide varet cili pllenon vezen thejsht pune fati

 9. #9
  Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
  Antarsuar
  03-06-2006
  Vendndodhja
  shba
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Post

  Citim Postuar m par nga klejla
  Jam shume kurioze te di, kam degjuar se ekzistojne disa formula nepermjet te cilave mund ta zgjedhim vete seksin e femijes qe do lindi.
  Eshte dicka me llogaritjen e datelindjeve te partnereve.
  Nqs e di ndonjeri apo ka degjuar + nqs e ka provuar dhe a kane dhene rezultat do isha shume mirenjohese nese do ma tregonte.
  Zot na fal,pasi po hyme si shume ne punet personale te TIJ.

  Ndersa une kam degjuar nje mike te familjes sone(biologe nga Kosova);
  qe per te krijuar nje shtatzani(me embrion mashkullor),
  sperma duhet lene brenda ne periudhen 14 dite pasi femres t`i kene ikur menstruacionet(mujore).
  Sesa eshte e vertete, nuk e di.Une besoj ne Zot,dhe si Vajze si djale, per mua jane njesoj-perderisa te lindin shendosh dhe mire.
  Zot na fal.
  -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

 10. #10
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  nje menyre praktike.

  Do tju tregoj nje menyre praktike e treguar kjo nga nje plake qe pervoja e kishte bere te ishte ndoshta edhe me te afte se nji mamie te shkolluar.
  Ne vitet pas clirimit te Shqiperise dhe deri ne fillimin e viteve 80 ne shqiperine rurale kishte nje mungese te theksuar te mamieve .Pjesa derrmuese e grave ne zonat rurale lindnin neper shtepite e tyre pa as me te voglin kujdes shendetesor te kualifikuar ( pa prezencen e mamieve ).Duke qene se proqesi i lindjes eshte nji proqes i veshtire grate e kan te nevojshme te kene asistencen e specializuar ose te pakten te njerezve me pervoje ne asistimin e lindjeve.Plaka ne fjale ajo qe me ka treguar kete menyre ishte nene e 5 femijeve dhe ishte bere e famshme ne kontrollin para lindjes dhe sidomos asistencen qe jepte gjate lindjeve.Siq me ka treguar ajo vetem me ane te prekjeve me dore te barkut te nenes qe do linde ajo ishte ne gjendje ta percaktonte nese femija ishte ne pozicionin normal per te lindur ne shtepi apo duhej qe patjeter ti drejtohej maternitetit ne qytet.
  Ajo eshte nje besimtare e flakte muslimane dhe gjithmone thoshte se gjinine e percakton i madhi Zot.Megjithate ajo propozonte nje rruge teper origjinale qe asaj edhe i kishte dhene rezultat.rruga ashte kjo por duhet te dini se nuk eshte shkencore por e fituar nga pervoja.
  Gjate muajve te fundit te shtatzanise nena e re e percakton sakte se ne cilin pozicion te barkut eshte i vendosur femija.Siq thoshte ajo eshte pothuajse e pamundur qe qendra e trupi i femijes te jete simetrik me vijen simetrike vertikale te ndarjes se trupit te nenes.Pra ai do jete pakez ose majtas ose djathtas.Ne momentin qe femija do linde percaktohet edhe gjinia.Nese nena e re don qe femija pasardhes te jete e gjinise tjeter nga lindja e pare duhet qe te vendoset ne shtrat ne anen e kundert me anen ne te cilen e kishte femijen qe lindi.Pra nese femija qe lindi ishte i pozicionuar ne krahun e djathte nena duhej te flinte ne krahun e majte ne menyre qe organi femeror mitra te zinte vend ne ate krah.Ne kete krah duhej te flente te pakten deri sa ajo ta shikonte se mitra kishte zene vend.Siq thoshte ajo ne disa raste ajo menyre kishte dhene rezultat .Te pakten ne nje rast me ka dhene rezultat edhe mua ne keshillimin e nji shoku.Ndoshta qelloj te dale ashtu siq i thashe une por ndoshta eshte dicka qe edhe munde te jape rezultat.Gjithsesi kjo gje nuk eshte shkencore

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e FENIXI
  Antarsuar
  13-01-2006
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kapros!
  te lutem meso te shkruash shqip,te gjitha keto jane budallalleqe nuk varet seksi nga pozicioni qe rri nena "as nga pozicioni qe zihet femija"hahah ,varet vetem nga lloji i spermatozoidit qe pllenon vezen mund ta zgjedhesh seksin e femijes duke e pllenuar in vitro me nje spermatozoid x ose y eshte e thjeshte!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  microsort esht nje teknik e biologjis molekulare qe perdoret per te vendosur nese femija do jet femer apo mashkull.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-10-2006
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga klejla
  Jam shume kurioze te di, kam degjuar se ekzistojne disa formula nepermjet te cilave mund ta zgjedhim vete seksin e femijes qe do lindi.
  Eshte dicka me llogaritjen e datelindjeve te partnereve.
  Nqs e di ndonjeri apo ka degjuar + nqs e ka provuar dhe a kane dhene rezultat do isha shume mirenjohese nese do ma tregonte.
  Klejda nuk e di kush je ti por nuk me duket llogaritja e ditelindjeve, ka dicka te beje me seksin e femijes.Kam degjuar gjthfare lloj perrallash nga nje shoqe qe kishte nje vajze dhe donte patjeter nje djale.Ajo ishte shume me fat se lindi nje djale te shendetshem para disa javesh.Gjithsesi ketu ne USA eshte nje metode e quajtur "ANDERSON"ku doktoret perzgjedhin Y oseX(sperme)nuk e di se cila eshte per djale,kjo metode kryhet ne laborator dhe kushton shume.Kjo metode eshte 70% e sigurte dhe shpesh rezulton ne lindje binjakesh.gjithsesi une mendoj se dicka sikjo duhet t'ja lije tjeterkujt ne dore.............

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,563
  Faleminderit
  43
  59 falenderime n 51 postime
  nuk eksiston asnje formule e sakte. s'e kane gjetur akoma

  mesa di une ekziston 1 menyre e tille
  disa shkecntare ne usa
  kane arritur dicka te tille
  duke kthyer nr
  e kromozoneve nga djali

  P,s vetem se kjo gje kushton shume
  per mua ska rendesi se cfare do dali
  kur te martohem e te pres femijen tim te pare
  djale a vajze ska problem
  zoti e vendos
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 15. #15
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Teme Vertet Interesante Kjo,shume Gjera Te Cuditshme Lexova Oj Goce Po Si Cune E Si Goc Femija Jot Eshte Perseri Mej Dhe Ti Aman
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Po kur te presesh femijen e dyte ,na thuaj c do besh po nuk qe ajo cka do te presesh.  Citim Postuar m par nga ASSAS|NS
  nuk eksiston asnje formule e sakte. s'e kane gjetur akoma

  mesa di une ekziston 1 menyre e tille
  disa shkecntare ne usa
  kane arritur dicka te tille
  duke kthyer nr
  e kromozoneve nga djali

  P,s vetem se kjo gje kushton shume
  per mua ska rendesi se cfare do dali
  kur te martohem e te pres femijen tim te pare
  djale a vajze ska problem
  zoti e vendos
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-11-2006
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mua do te me mjaftonte te beja nje femije. Te mund te mbetesha shtazane e te provaja mrekulline e lindjes. Vajze a djale? Shendeti e jeta jane me te rendesishmet.

 18. #18
  e embel
  Antarsuar
  12-10-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  173
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga FENIXI
  kapros!
  te lutem meso te shkruash shqip,te gjitha keto jane budallalleqe nuk varet seksi nga pozicioni qe rri nena "as nga pozicioni qe zihet femija"hahah ,varet vetem nga lloji i spermatozoidit qe pllenon vezen mund ta zgjedhesh seksin e femijes duke e pllenuar in vitro me nje spermatozoid x ose y eshte e thjeshte!

  ok ok ke te drejte por ka periudha te caktuara, pozicione te caktuara ku spermatozoidi Y eshte me i fuqishem, me i shpejte se ai X ose e kunderta ketu fillojne dyshimet per pozicionet ose vitet qe kane nje llogjike.
  normale shkencerisht asgje nuk eshte konfirmuar.

 19. #19
  Akulli Maska e DiGiTeX
  Antarsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Diku Rreth Botes
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Si do qofte sexi femijes femija eshte femi dhe sduhet te paragjykojme qe eshte mashkull ose femer.

  Une kam degjuar qe behen manovra te tilla qe te percaktosh seksin e femijes sic e do vete por me nderhyrje kirurgjikale mesa kam degjuar dhe vrojtuar ne exploer channel.

  Visi
  "Merrja te mirėn tė ardhmes, hidhja te keqen tė kaluarės"

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2006
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga vlora_forever
  Si do qofte sexi femijes femija eshte femi dhe sduhet te paragjykojme qe eshte mashkull ose femer.

  Une kam degjuar qe behen manovra te tilla qe te percaktosh seksin e femijes sic e do vete por me nderhyrje kirurgjikale mesa kam degjuar dhe vrojtuar ne exploer channel.

  Visi
  Dhe une keshut mendoj femijet jane te dashur cfardo qe te jene...
  Ne shqipetaret i kemi qejf pak me shume djemte po hajt me...

Tema t Ngjashme

 1. Cili sht mendimi juaj mbi adoptimin e fmijve jetim?!
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 09:30
 2. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 3. N Shqipri mbi 290 mij fmij jetojn n nivelet minimale t jetess
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
 4. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
  Nga StormAngel n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •