Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Azem Beta
  Antarsuar
  03-11-2006
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Disa shkrime po ma bejn zemren mal,disa te tjer me japin frymzim qe te marr nje pistolet e tja fus nje plum ne mes te vetullave,
  un nuk jam nje njeri qe shkoj neper protesta, por e sihuroj cdo inicjator lute per bashkim te trojeve shqiptare,se jam i pari qe do me ket per krah,dhe nuk po e them,me guximin se jam ne shtipi nga interneti, por mos e gezofsha jeten time,
  nese nuk do kthehem e do luftoj deri ne vdekje per ta bashkuar shqiprin e coptuar nga greket e serbet,me vjen cudi si nuk ju vjen inat disa djemve shqiptar,
  ketu ne gjermani grekt dhe serbet na dridhen para kembeve,a nuk jan te till ata edhe ne greqi.lol.duhet vetem nje burr qe te na pri si dikur SKENDERBEU.e pastaj i shikon se si i mohojn qendrimet e derisotme,ndaj shqiptarve,esht koha qe te tregojm se ne jemi,te tregojm vertet trimerin ton, se qe nga koha e skenderbeut vetem fryhemi ne historin e tij dhe vritemi me shum me njeri tjetrin se me armikun.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Azem Beta
  Disa shkrime po ma bejn zemren mal,disa te tjer me japin frymzim qe te marr nje pistolet e tja fus nje plum ne mes te vetullave,
  un nuk jam nje njeri qe shkoj neper protesta, por e sihuroj cdo inicjator lute per bashkim te trojeve shqiptare,se jam i pari qe do me ket per krah,dhe nuk po e them,me guximin se jam ne shtipi nga interneti, por mos e gezofsha jeten time,
  nese nuk do kthehem e do luftoj deri ne vdekje per ta bashkuar shqiprin e coptuar nga greket e serbet,me vjen cudi si nuk ju vjen inat disa djemve shqiptar,
  ketu ne gjermani grekt dhe serbet na dridhen para kembeve,a nuk jan te till ata edhe ne greqi.lol.duhet vetem nje burr qe te na pri si dikur SKENDERBEU.e pastaj i shikon se si i mohojn qendrimet e derisotme,ndaj shqiptarve,esht koha qe te tregojm se ne jemi,te tregojm vertet trimerin ton, se qe nga koha e skenderbeut vetem fryhemi ne historin e tij dhe vritemi me shum me njeri tjetrin se me armikun.
  Ajo, qe ti thua, se na duhet nje Skenderbe', eshte e vertete, por une do te shtoja ketu, se na duhet edhe nje aleance me ndonje, apo disa te fuqishem, qe te ndryshoje raportin e forcave ne favorin tone dhe pastaj e leshojne vet ata, pa lufte, jo vetem camerine, por pse jo edhe t'i c'lirojme dhe me ne fund te fitojne te drejten te mesojne edhe "greqishten e vjeter", meqe pretendojne, se "ka qene gjuha e paraardhesve te tyre, porse ka marre pe nga latinishtja vetem prapashtesen "s", ku p.sh. nga "Hyll" ne "Hyllus", nderkohe kur me 1200 BC edhe Roma vet s'ka ekzistuar, apo te tjera zografisje, si kjo - nga "Theti" ops! u shnderua ne "Thalasa" etj. etj.!

 3. #43
  Perjashtuar Maska e Trimi81
  Antarsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  Mbi Toke
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile Zot fali se nuk dijne se c'bejne!!!

  Citim Postuar m par nga Albo
  Dy pengesat kryesore per zgjidhjen e ceshtjes came kane qene:

  a) historike - pabesia e cameve ndaj shtetit grek dhe genocidi i shtetit grek ndaj tyre.
  b) klima e maredhenieve midis dy shteteve, shtetit shqiptar dhe atij grek.

  Dhe ne kohen qe jetojme, kur maredheniet midis dy vendeve jane te shkelqyera dhe eshte kaluar nga shkalla e mirekuptimit miqesor ne nje bashkepunim dypalesh konkret, pyetja e vetme qe shtrohet eshte kjo:

  - A kane nxjerre vete camet mesimet e tyre historike?


  Fatkeqesisht, pengesa me e madhe per zgjidhjen e ceshtjes came ne kete pike nuk eshte as shteti grek e as shteti shqiptar, jane vete camet me veprimet e qendrimet e tyre. Ne vend qe te heshtin e ti drejtojne shqetesimet e qendrimet e tyre prane ministrise se jashtme shqiptare dhe burrave te shtetit shqiptar, perfaqesusesit e vetem dinjitoze te ceshtjes came, keta zgjedhin perfaqesimin e njerezve pa pushtet te kallepit te Ilir Metes apo Sabri Godos.

  Dhe gabimi i dyte i cameve, ose mesimi i historise qe ata nuk kane nxjerre ende sic duhet, eshte se nese nje dite Athina do ti hapi dyert e saj per ish shtetasit e saj te debuar, camet nuk do te marshojne drejt Athines si shqiptare, por si shtetas greke. Sa me shume came deshmojne per popullin grek vuajtjen e debimin e tyre nga Greqia, edhe pse ishin shtetas greke si ata, aq me shume rritet ndergjegjesimi i opinionit publik grek mbi nevojen e riatdhesimit te cameve ne shoqerine greke. Por camet nuk po mundohen te fitojne simpatine e shoqerise greke ne vuajtjen e tyre, ata po insistojne ne "lojen e fajit" dhe "zgjidhje nderkombetare" te ceshtjes came qe nuk ka per te ndodhur ndonjehere pasi ceshtja came eshte nje problem kufitar lokal qe do te zgjidhet vetem sipas protokollit zyrtar te shtetit shqiptar dhe atij grek.

  Albo

  Bir Selman i nenes cte te qaj me pare....... Po mire ne 1945 e kishin "fajin" camet por ne 1912,1920 ca faji kishin camet qe i perzuri greku nga trojet e veta?!!!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  PDI: Berisha e braktisi shtjen ame


  Valentina MADANI

  Partia pr Drejtsi dhe Integrim, e mbetur jasht Aleancs s Madhe, do t konkurroj e vetme n garn elektorale t 18 shkurtit prball dy koalicioneve, t djatht dhe t majt. Ky sht vendimi i marr nga forumet e larta t ksaj partie, e cila mbron interesat e drejtprdrejta t popullsis ame n Shqipri. Ky vendim erdhi vetm pasi PD-ja nuk ktheu asnj prgjigje pozitive pr prfshirje t ksaj partie n Aleancn e Madhe. Kryetari i PDI-s, Tahir Muhedini, bri dje t ditur se pas thirrjeve t vazhdueshme, ftesave t sinqerta pr bashkpunim n nj koalicion parazgjedhor, partia m e madhe e spektrit t djatht, Partia Demokratike (PD), aktualisht n qeverisje, nuk dha asnj prgjigje.
  Ai njoftoi se n kto kushte, Partia pr Drejtsi dhe Integrim, nj parti me bosht t qart kombtar, pas konsultimit t zgjedhsve t vet n t gjitha zonat ku jeton dhe banon, vendosi: T dal n votime me kandidat n nivel bashkie dhe komune n t gjitha zonat ku sht shtrir n territorin e vendit, si n maxhoritar, edhe n proporcional.
  I krkon degve t partis n rrethe dhe n qendr t bjn maksimumin pr t przgjedhur dhe mbshtetur bijt dhe bijat m t mira t popullit n kto zgjedhje sipas udhzimeve t nisura dhe m par. Nga ky moment ne e konsiderojm t elur fushatn zgjedhore t Partis pr Drejtsi dhe Integrim dhe nisim aktivitetet tona kudo, - deklaroi kryetari i PDI-s, Tahir Muhedini. Kryetari i PDI-s, Tahir Muhedini, vlersoi rritjen politike t partis q drejton, duke njoftuar se dy vitet e fundit kan qen vite t rndsishme pr lindjen dhe rritjen e Partis pr Drejtsi dhe Integrim, nj parti e qendrs s djatht. Sipas tij, brenda nj kohe t shkurtr ne kemi arritur, fal besimit dhe mbshtjetjes s elektoratit ton, simpatizantve, fal asistencs s miqve tan brenda dhe jasht vendit t ndrkombtarizojm nj prej aspekteve m t rndsishm t kauzs kombtare, shtjen ame.
  Kjo u b e mundur prej patriotve q nuk i kan munguar asnjher ktij vendi dhe jo prej partive t mdha, qofshin t djathta, qofshin t majta. Por, vitet n vijim jan vendimtare pr zgjidhjen prfundimtare t ksaj shtjeje dhe ne kemi hedhur vetm disa hapa q duan vazhdim. Ne do t vazhdojm si kemi nisur prpjekjet tona politike, juridike dhe ndrkombtare, pr ti shkuar deri n fund dhe pr ti dal pr zot amanetit t prindrve tan, - deklaroi z.Muhedini. Drejtuesi politik i PDI-s njoftoi se kjo parti sht e gatshme me strukturat e saj n baz q t nis fushatn elektorale pr lokalet e 18 shkurtit 2007.

  Berisha: shtja ame, shtje teknike, jo kombtare
  N intervistn e botuar n gazetn To Vima, dhn gazetares Nina-Maria Paskalidhu, duke iu prgjigjur pyetjes n lidhje me shtjen ame, Berisha tha: Problemi sht si m posht: m 1991-shin kisha disa takime me kryeministrin e asaj kohe, Konstandin Micotaqis pr tema t ndryshme. Isha takuar edhe presidentin, z. Stefanopulos. Mendoj q marrdhniet ndrmjet dy vendeve tona kan ecur shum mir. Po t mendoj dikush q pr 50 vjet diktatur dhe propagand, ishte e natyrshme ngrirja e marrdhnieve. Prandaj ram dakord me qeverin e mparshme q t harrojm t kaluarn. Dhe jam shum krenar pr kt. Sot marrdhniet jan t ngrohta. Kshtu q pretendimet pr pasuri t qytetarve shqipatr dhe grek duhet t shihet si nj shtje ligjore. Domethn si nj shtje teknike jo kombtare. Greqia sht antare e BE dhe NATO-s. Dhe Greqia na ndihmon q t hyjm n BE dhe NATO. Por gjithmon e m shum qytetar europian po i drejtohen Gjykats Europiane pr kto shtje. Pr kt mendoj se edhe shtja e amris duhet t zgjidhet n mnyr t prbashkt dhe jo nga t trett. Prndryshe do t shohim qytetart tan ti drejtohen Strasburgut pr t gjetur t drejtn e tyre dhe t marrin pasurit e tyre. Ashtu si ndodhi edhe n Qipro.
  Rreziku am

  amt rrezikojn fitoren e PD-s n disa bashki

  Deklarimi teknikisht korrekt i kryeministrit Sali Berisha pr shtjen ame, por politikisht i paprshtatshm, mund t sjell disa implikime elektorale n dm t Partis Demokratike. Edhe pse n prgjithsi kreyeministri i tanishm gzon nj aftsi t madhe pr t kaprcyer me lehtsi jehonn negative t deklarimeve t tij mediatike, shtja n fjal sht nj problem i cili n vitin 2007 lidhet me nj ndrgjegje krejtsisht t re t zgjedhsve me origjin ame. Nse n vitet e para t demokracis pozicionimi i tyre krah PD-s reflektonte m tepr nj form t kundrshtimit politik ndaj komunizmit dhe rrjedhimisht edhe t majts q identifikohej si pasardhse e tij, tashm ky instrumentalizim nuk vlen m, aq m tepr kur komuniteti am ka nj parti q prfaqson interesat e veta. Edhe pse deri tani vmendja sht prqendruar kryesisht te harta elektorale e minoritetit grek, pikrisht pr shkak t qndrimit t tij midis PS-s dhe PBDNJ-s, duhet thn se shmangia konstante e dy partive kryesore nga ballafaqimi i drejtprdrejt me shtjen ame mund t sjell n sken edhe nj pesh t re t elektoratit am, t paktn si elsi i zgjedhjeve n zona t ndrmjetme. Kshtu, Bashkia Sarand, Konispol, Fier, Vlor, Rrogozhin apo edhe Durrs dhe Tiran, jan disa prej njsive kryesore ku roli i ktij komuniteti n zgjedhje, n rast se do t ket nj organizim t vetin, mund t jet prcaktues. Mjafton t kujtohet ktu fakti se vetm n zgjedhjet e fundit, n Bashkin e Sarands, ku edhe prfaqsohej pr her t par, Partia pr Drejtsi dhe Integrim mori 1500 vota n 19500 votues q ka kjo njsi vendore. Nj shembull tjetr q meriton vmendje sht fakti se edhe n bashki t dors s par, si jan Saranda dhe Vlora, n kto 6 vitet e fundit jan shnuar raste t nj prfaqsimi politik mjaft t lart t personaliteteve me origjin ame, si sht p.sh. rasti i kandidatit demokrat Esta Hasani n Vlor, pr zgjedhjet e vitit 2003, pr t ardhur te kandidati aktual i Sarands pr PS-n, Hysen Hysi.  23 Janar 2007
  gazeta albania
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  amria e mohuar npr tekstet shkollore
  Nga Hyqmet ZANE
  sht vrtet e pakuptimt fenomeni i harress historike q i bhet trevave shqiptare t amris nga ana e autoriteteve shtetrore t vendit am. Ndodh kjo ndrkoh q po ta shohsh nga pikpamja e ruajtjes se identitetit kombtar, nuk ka asnj dallim prej politiks genocidiste q luan greku i cili, pasi e dboi, e dogji dhe e persekutoi n mnyrn m njerzore kt komunitet, ka prdorur ndaj tij politikn e harress q do t thot fikje pa e nga pak. Pse e themi kt ? Sepse amria i mungon popullsis s vet n librat e letrsis, apo n tekstet e tjera shkollore. Pse historia e amris bhet vetm n nj or msimi ?A kan tekstet e leximit letrar dhe t historis nj mision edukues gjithprfshirs kombtar. Me dshirn e mir pr t investiguar pr librat e leximit letrar t klasave nga e 5-ta deri n t 8-n, t bie n sy ky fakt jo i plqyer, por edhe i papranueshm. Hartuesit e ktyre tekseteve q jan nj shrbim i mir pr edukimin atdhetar, po aq sa edhe letrar dhe me ndikim n formimin ideo-estetik t nxnsve, kan “harruar” se kan prekur, ndoshta “pa dashur” ndjesit e nj prfaqsimi dinjitoz gjithprfshirs kombtar n prmbajtjen dhe autorsit e pjesve letrare t vendosura. Fjaln e kam tek shtrirja e pjesmarrjes s shkrimtarve q i mungojn ktyre teksteve, si mund t jen edhe autort e paprfaqsuar nga treva e amris dhe e temave nga kjo pjes e kombit shqiptar.
  ***
  Konkretisht: N tekstin e klass s 5-t, nga Kosova jan vetm 2 autor, kurse nga amria asnj, ndrsa sht vendosur 5 her shkrimtari yn i shquar Isamil Kadare. sht kjo nj pakujdesi apo dashakeqsi? N tekstin e klass s 6-t nga Kosova jan 5 autor, nga amria sht nj poezi popullore dhe 3 her Ismail Kadare. N tekstin e klass s 7-t, autor nga amria sht vetm shkrimtari i shquar dhe desident Bilal Xhaferri, q pr faqe t zez t atyre q e kan vendosur, i kan shkruar nj shnim bibliografik, sikur ai t ishte nj njeri i panjohur pr botn letrare. N t nuk gjendet e vendosur gjkundi as lindja, ndrsa pr vdekjen shkruhet me nj cinizm t pashoq se “Thuhet se ka vdekur n Amerik n vitin 1990 dhe autor me orgjin ame” dhe jepet pr t vetm nj botim. Pr nj shkrimtar q do ta vrente nj gj t till, do ta ndjente veten t turpruar se far i kan punuar nj shkrimtari nga m t lakuarit pr disidencn e tij, por nj shkrimtar i madh dhe si nj nga bashkudhtart e shkrimtarit tjetr t madh Ismail Kadare, q lindi m 2 nntor 1935 dhe u vra n vitin 1986 n ikago t SHBA. Nse dikush nga autort q e ka shkruar shnimin e tij biografik, do t kishte br pak mundim q t merrte informacion t sakt pr nj shkrimtar q ka patur jo pak polemika pr vet jetn q ai kaloi dhe pr vet prballjet q ka patur me Ismail Kadaren. Kurse n tekstin e klass s 8-t n shnimet biografike Bilal Xhaferri nuk futet fare n axhendn e njohjes s nj shkrimtari shqiptar, por sht dhn vetm nj poezi tek leximet plotsuese. Me plot gojn duhet thn se ky sht nj mohim i vlerave t shkrimtarve nga amria q nj sistem antinjerzor krkoi t’i depersonalizonte pr interesat e tij klasore dhe q sistemi i ri i vlerave t ashtuquajtura demokratike duhet t vendos n vend nderin e nprkmbur.
  Bile mund t thuash se n kto tekste nga e 5-ta deri n t 8-n mungojn autor t tjer nga amria q jo pak kan botuar libra dhe pena e tyre ka qen e art dhe me nj ndjesi t holl q ka edhe nj mesazh edukues pr moshn e adoloshencs q mson nga kto libra. Cungimi i ktyre teksteve sht edhe nj prgjegjsi e specialistve t ministris s Arsimit q kan lejuar bastradime t tilla q nuk i shrbejn edukimit t mbar dhe me nj shtrirje t gjer prfaqsimi t kombit shqiptar, q aq shum i ka munguar bots shqiptare. Prse ndodh kshtu, mos sht nj luft e re klasash edhe n kt drejtim, kur autor t letrsis pr fmij nga trojet jasht kufijve, si njihet edhe amria njihen shum dhe q jan konfirmuar me dinjitet dhe i kan rezistuar kohrave, por q harresa e qllimshme i ka ln jasht konsiderimit, si pr t’u br pal me fqinjt tan q duan ta shuajn nga kujtesa historike emrin amri dhe popullin e saj shqiptar.
  Por si t mos mjaftonin vetm kto q, pa dyshim, jan veprime antivlerash q mbysin njohjen e shkrimtarve tan q jo pak i kan dhn letrsis s kultivuar shqiptare dhe q pr fatin ton t madh i kemi n do hapsir mbarshqiptare, edhe n librin e Historis s Shqipris pr klasn e 8-t, trajtimi i trevave t amris z nj vend q t vjen keq ta thuash, se aq qesharake bhet historia jon mbarkombtare. Mund t katandiset historia e nj treve q kaq shum ka dhn pr t mbetur e lavdishme, por q kthehet n gjysma leximesh brenda nj ore msimi, sikur t ishte historia e nj fisi n Honolulu.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ushtrit greke, terror mbi krahinat shqiptare
  Nga Dr. Apostol KOTANI
  (Vijon)
  Duke par dobsimin e vazhdueshm Perandoris Osmane, mbretrit ballkanike si Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Greqia, m 12 maj t vitit 1912, krijuan nj aleanc, q u quajt “Aleanca Ballkanike” pr luft kundr forcave turke n Ballkan. Kryengritja e prgjithshme shqiptare q shprtheu nga Veriu n Jug n vitet 1909-1912 dhe prpjekjet e patriotve shqiptar pr t shpallur pavarsin e Shqipris, i nxitn qeverit ballkanike pr t filluar veprimet luftarake kundr forcave turke, n territoret e tyre dhe pastaj t realizohen endrat e vjetra per coptimin e Shqipris.***
  M par n luft kundr ushtrive turke hyri Serbia dhe Mali i Zi, Bullgaria dhe m 17 tetor edhe Greqia. Me veprimet e tyre luftarake synohej t lirohej Selaniku, Manastiri, Janina dhe amria dhe pastaj t marshonin drejt trojeve shqiptare. Por pa pritur realizimin e ktyre objektivave, m 28 tetor 1912, anijet greke hyn n gjirin e Vlors dhe filluan bombardimin e skels.
  M 21 nntor, ushtrit greke filluan pushtimin e krahinave prreth Vlors. Mirpo kundr ktij agresioni u ngrit pesh popullsia vendase. Pr ndrtimin e veprimeve luftarake mbrojtse u krijua nj komision nn kryesin e Eqerem Syrjait me qendr n Vranisht. Luftime t ashpra midis forcave shqiptare dhe agresort grek u zhvilluan n Ku, Trba dhe Dukat.
  M 16 dhjetor 1912 grekt bombarduan Vlorn dhe kputn kabllin telegrafik Vlor-Otranto-Bari, pr ti prer qeveris s Vlors mundsin e komunikimit me Fuqit e Mdha. Ndrkoh trupat toksore greke kishin hyr n Himar dhe Delvin, forcat Serbe pasi zun Manastirin, bashk me ushtrit greke zun Prespn, Follorinn dhe deprtuan n Devoll, n zonn Bilisht Polosk dhe m pas zun malin Morav.
  M 20 tetor ushtrit Greke hyn n Kor. Fshatrat e Devollit t banuara me shumic nga mysliman, iu nnshtruan plakitjeve, djegieve dhe masakrave. Nuk u kursyen as banort ortodoks, q kundrshtonin planet aneksioniste t grekve. Ata nuk munguan t hakmerreshin edhe ndaj librave shqip t bibloteks s qytetit t Kors, duke djegur publikisht mijra prej tyre. Pr t nnshtruar popullsin, grekt organizuan n Kor policin me n krye oficerin Angjelidhis. Dhe pas disa ditsh krijuan dhe pushtetin e prefekturs, gjykats, policin financiare. Ata ndoqn, burgosn dhe dnuan nj numr patriotsh q ishin shprehur kundr pushtimit grek, filluan t mblidhnin edhe taksa nga popullsia e qytetit. Grekt e shtrin pushtimin dhe n Voskopoj, Vakf e deri n veri t Panaritit. (Petro Hazizi “Historia Kronologjike e Qarkut t Kors…” Boston f.14-16). N krahun tjetr, grekt synonin t merrnin sa m shpejt Janinn, pastaj t prmbysnin Qeverin e Vlors dhe t pushtonin qytetin.
  N 4 mars 1913 Janina ra n duart e grekve. Pastaj ata filluan marshimin drejt Konics, Leskovikut, Prmetit, Kolonjs, Klcyrs, Tepelens, Gjirokastrs e Delvins.
  Rrezik pr Vlorn u bn jo vetm ushtrit greke, por edhe ato turke, t cilat ishin prqndruar n Berat, Lushnje dhe Fier, ishin n nj gjendje t rraskapitur dhe pa furnizime krkonin t hynin n Vlor. Qeveria e Vlors duhej t luftonte gjithashtu edhe kundr rrezikut srb e malazez, pr t liruar krahinat e veriut. Ajo duhet t prballonte edhe forcat reaksionare t brendshme t Esat Pash Toptanit, Ahmet Zogut dhe Haxhi Qamilit. Kshtu q pr qeverin e Vlors u krijua nj situat tejet e vshtir. N mbrojtje t qeveris s Vlors u uan pesh gjith patriott e vrtet. N dispozicion t saj u vu edhe Komisioni i Mbrojtjes i Trbait me forcat e veta.
  N mars 1913, Konferenca e Ambasadorve vendosi q Kora, Gjirokastra dhe Shkodra me krahinat t’i mbeteshin Shqipris dhe u lajmruan qeverit pushtuese pr ti trhequr ushtrit e tyre nga trojet shqiptare. Ky ishte nj hap i madh prpara, q hidhnin fuqit e mdha n dobi t Shqipris, n krahasim me vendimet e mparshme q i njihnin Shqipris autonomin, nn sovranitetin e Turqis, megjithse i shkputn Kosovn n favor t serbis dhe amrin n favor t Greqis.
  ***
  Pr vendet e ndrmjetme kufitare, Fuqit e Mdha vendosn t drgonin nj komision ndrkombtar. Ndrkoh grekt drguan me shumic n kto krahina msues dhe msuese, si dhe ushtarak t veshur civil pr tu msuar nxnsve t shkollave dhe qytetrve e fshatarve gjuhn greke, pr ta mashtruar komisionin ndrkombtar, t Kufijve. Ata detyruan gjithashtu qytetar dhe fshatar, q nuk dinin t flisnin greqishten t rrinin brenda npr shtpi dhe t mos dilnin jasht kur t vinte komisioni. i detyruan t lyenin shtpit me ngjyrn e flamurit grek. Kundr ktyre vepimeve, popullsia vendase protestoi me forc. Kshtu n nj letr q leskoviqart i drguan Komisionit Ndrkombtar, thuhej: “Qeveria greke po mundohet, si gjithnj, t “vrtetoj” n mnyr ’njerzore dhe brutale, se popullsia e ktij vendi, sht thjesht greke. Pr kt ka mbledhur njerz me pages dhe i drgon fshat m fshat, i ka pajisur edhe me arm, pr t shtrnguar popullsin q t deklarohet si popullsi greke. Ka sjell msues nga Athina pr t’u msuar fmijve tan, q natyrisht nuk din greqisht, kng greke dhe, pr ti dal prpara Komisionit Ndrkombtar si vnds. Kan formuar “batalione t shenjta”, greke t armatosura dhe i ka ngarkuar t vrasin cilindo q flet shqip. T gjith qytetart q din nj gjuh t huaj i ndalojn t dalin prpara Komisionit Ndrkombtar t Kufijve. Detyruan msuesen e shkolls fillore t Leskovikut t qndiste flamurin grek q ta ngrinin npr shkolla. Dhe kur msuesja refuzoi ta bnte kt grekt e zhdukn pa nam e nishan. “(Sipas gazets “Dielli” Nr.225 dat 8.7.1913. Boston Mass).
  Po kshtu nj fhstara nga Leskoviku, n nj letr q i drgonte djalit n kurbet, ndr t tjera I shkruante: “T hollat q m drgove s’jan mjaft, sepse na u shtua edhe nj njeri n shtpi. Yqmeti i kaurit (nnkuptonte grekun), na solli me pahir nj grua skulo…Po jo vetm n shtpin time, por edhe n t tjera nga nj.. Me kt duan ti zn syt Komisionit t Kufijve..” (Gazeta “Dielli” Nr. 259, dat 4 nntor 1913, Boston Mass). Jo vetm kaq. Qarqet qeveritare greke kaluan edhe m tej, n krcnimin dhe arrestimin e kundrshtarve q nuk pranonin t pohonin se “Duam t bashkohemi me Greqin”.
  Ky fakt pohohet edhe nga nj letr drguar gazets “Dielli” nga Leskoviku ku shkruhej se: “Grekt kan arrestuar patriott dhe i kan shpur t lidhur n burgun e Janins. Pr ti detyruar q t pohojn se “Duan bashkim me Greqin”. (Dielli Nr. 226, dat 11.7.1913).
  Edhe nj shqiptar nga Poda, n nj letr q i ka drguar gazets “Dielli” dhe botuar n Nr. 265, dat 25 nntor 1913 thot: “Guberna greke m lidhi dhe m shpuri n Janin, n burg, nj muaj. Tani m solln prap n fshat. Por m kan vn 20 ushtar pr t na ruajtur se mos flasim shqip. Kan mbushur rrugt automobilistike q lidhin krahinat si dhe qytetet me parrulla t mdha ku shkruhet n gjuhn greke dhe frnge: “Bashkim me Greqin ose vdekje”. Kundr ksaj propaganda dhe ktyre veprimeve t pa shembullta u ngritn pesh gjith banorat e krahinave jugore, gjith patriott pr t sqaruar dhe bindur masat q t mos binin n kurthin e planeve djallzore t shovinistve grek. Kjo bri efektin e vet. Masat nuk u mashtruan dhe nuk u mposhtn as prpara presioneve dhe as prpara arrestimeve. Vlen t prmendet veprimi taktik shum i holl i patriotit Hasan Qinami, nga Kolonja, q bri krahas puns skjarruese gjat 32 ditve q qndroi komisioni n Leskovik. Padyshim antart e komisionit gjat ktyre ditve kishin dgjuar t flitej edhe greqisht, por nuk dinin prapaskenat e kurdisura nga grekt.
  Kur komisioni do t fillonte nga puna, agjentt shovinist grek u kishin nxjerr prpara njerzit e prur nga Greqia dhe ata q i kishin msuar t flisnin greqisht. Por bashk me ta kishte edhe fmij q nuk dinin greqisht. Ather Hasan Qinami nxorri nj grusht sheqerka e ua hodhi prtok. Gjith fmijt rendn kush e kush t merte m shum duke u shtyr e duke u shar shqip. Ather Hasani ndrhyri e u tha antarve t komisionit: Ja kjo sht gjuha e tyre e vrtet, shqipja t ciln e kan msuar q kur kan thithur gjirin e nnave, dhe jo ato fjal q dgjuat nga grekt dhe ndonj grekoman. Komisioni nuk e pati t vshtir t bindej pr prkatsin shqiptare t popullsis vendase.
  ***
  N veprimtarin e tyre anti-shqiptare grekt krijuan edhe qeveri lokale n Gjirokastr pas nj mbledhje grekomansh q zgjati dy jav, u zgjodh nj qeveri autonome me Kristaq Zografon n krye, nj grekoman i trbuar nga Qesorati. Pas disa ditsh nj guvern e till locale u ngrit edhe n Prmet nn kryesin e Veqil Dhespotit, Spirodhonit, Dhame Parthenin sekretar, Qako Grxhe antar, Mihallaq Kripe polic dhe Ili Apostoli sekretar i policis. Kta, qeveria greke do ti prdorte si mask pr t mbuluar ndrhyrjen e armatosur q do t shprthente m pas, gjoja me krkesn e autoriteteve vendore. N Prmet hyn disa grekoman pr t prgatitur nj memorandum dhe t’ua drgonin fuqive Europiane, ku ti luteshin q t “Mos i ndanin nga “nna Greqi”. Por partia e Prmetit nuk u nnshtrua dhe memorandumi nuk u nnshkrua. (Sipas Gazets Dielli Nr.274 dat 23 shtator 1913). Ather grekt i rrahn, u hodhn hekurat dhe i drguan n burgjet e tmerrshme t Janins. Ata arrestuan edhe Riza Xhungn sepse shrbente si ndrlidhs i etave patriotike dhe shprndante libra e gazeta shqip. Xhunga u drgua n burgun e Janins ku e dnuan me varje sepse nuk pranoi t hiqte dor nga ndjenjat dhe veprimtaria atdhetare. (Gazeta “Zgjimi”, vjesht e dyt 1913, Kor). N nj lajm t ardhur nga Prmeti dhe t botuar n gazetn Dielli Nr 26 dat 25 nntor 1913 thuhej se edhe “Prmeti sht mbushur me janinotka grqishtare pr t msuar grqisht njerzve. Ata q nuk din t flasin greqisht nuk i ln t dalin jasht. Priftrinjt do t diel me kryq n dor bekojn njerzit npr kisha q t mos flisnin n shqip kur t vinte Komisioni Kombtar i Kufijve.
  (Vijon)

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E vrteta e “fshehur” e pretendimit grek pr Vorio Epirin
  Nga Dr. Apostol KOTANI
  Historia shum shekullore e Shqipris tregon se populli shqiptar ka qen dhe mbetet nj popull paqedashs, puntor, human, mikprits dhe i bess. Ai nuk ka patur kurr lakmi pr pasurit dhe trojet e t tjerve, por ka jetuar e ka punuar n trojet e veta t trashguara nga parardhsit e vet, ilirt. Natyra i ka falur ktij vendi pasuri natyrore t bollshme pr t jetuar. T tjert kan pasur lakmi pr pasurit e vendit ton, pozitn e tij strategjike, si nyje e rndsishme lidhse ndrmjet Lindjes dhe Perndimit.Pra, t huajt i kan rn n qaf popullit dhe vendit ton, e kan sulmuar, pushtuar, skllavruar, grabitur, masakruar dhe shkatrruar vlera t mdha dhe t pallogaritshme ekonomike dhe social-kulturore, fakte kto q i dshmon jo vetm historia, veprat e autorve t ndryshm, vendas dhe t huaj, por edhe rrnojat e qytetrimit t lasht, n qytete dhe n fshatra. Kshtu duke filluar nga viti 276 pas Krishtit, n vendin ton shkeli kmba e helenve, romakve, bizantve, hunve, gotve, bullgarve, sllavve, normandve etj. Kta ve shkatrrimeve, plakitjeve, prndjekjeve dhe dbimeve massive nga trojet e veta, u prpoqn ta zhduknin edhe si komb. Por populli shqiptar me luftra dhe sakrifica t pashembullta, mbron gjuhn, kulturn dhe identitetin e vet kombtar dhe mbijetoi.Nj prpjekje t madhe bn q nga shekulli XX-t, dhe qarqet shoviniste greke me n krye Fanarin me an t propagands, gjuhs shkolls dhe kishs greke dhe deri me aggresion ushtarak n vitet 1912-1916, pr t prfshir n hartn e Greqis gjith krahinat e Shqipris Jugore, me pretendimin se “banort e ktyre trevave ishin grekr”. Duke u njohur me kto prpjekje dhe me aktet e tjera ’njerzore, t presioneve, masakrave, prdhunimeve, plakitjeve dhe shkatrrimeve, nprmjet veprave historike t shkruara, t dshmive okulare, t shtypit t kohs, t tregimeve dhe t poezive q prjetsojn kto ngjarje, dhe, m n fund, duke dgjuar krkesat e nj numri banorsh t ktyre krahinave, i vura detyr vehtes, q mbi bazat e gjith ktyre burimeve, ti prmbledh ato pr ti publikuar, me t vetmin qllim q brezat e tanishm dhe ata q do t vijn m pas, ti njohin kto t vrteta historike, q t mos bien pre e planeve dhe prpjekjeve djallzore t qarqeve reaksionare, t cilitdo shteti qoft, pr t ruajtur identitetin kombtar, trsin teritoriale, gjuhn, kulturn dhe gjith vyrtytet e mira morale, t cilat i kan muar edhe t huaj.
  ***
  Duke dashur t jem sa m i paanshm n gjykimin e fakteve historike po i referohem Atyre ’ka kan shkruajtur t huajt pr Shqiprin, kt “vend shqiponjash”. Sipas 26 dshmis s korrik 1880-t, t Lordit Goschen, burr shteti anglez: “Midis Adriatikut dhe Pindit, vargut t maleve t Ballkanit dhe Alpeve Dinarike, n vijn q ndan lindjen me perndimin, ku historia ka par me syt e saj, ndeshjen e kaq e kaq popujve dynds dhe kaq qytetrimeve t reja, qndron Shqipria si nj kshtjell.
  Mbrojtur nga dyndjet e jashtme nga tre an, nga malet e saj prreth, dhe nga ana tjetr nga deti, Shqipria m par banohesh nga nj rrac, origjina e s cils ngjitet gjer tek koha e Pellazgve. Megjithse kishin pasur takim me qytetrimin e grekve, mbajtn gjithnj karakterin e tyre dhe ruajtn kryelartsin e origjins s tyre para Helenike. Shqiptart qysh n koht e vjetra, treguan se jan nj rac e fort, q luftrat dhe pushtimet e huaja nuk mundn t’i asimilojn. Sa her u sulmuan pr ti rrmbyer lirin, shqiptart luftuan trimrisht, si n koht shum t vjetra, kur morn pas Lekn e Madh dhe Pirron. Edhe sot ata paraqesin nj fakt interesant dhe t vecant, t nj kombsie q ka mbetur e pastr dhe e paprekur gjat shekujve, me gjith pushtimet q kan psuar nga romakt, bizantt, normandt, bullgart, serbt, italiant dhe turqit. Megjith kto pushtime dhe prpjekje asimiluese, tek shqiptart mbetn t paprekura nderi, familja dhe atdheu. Ndjenja e nderit sht rrnjosur n ndrgjegjen e tyre q n moshn m t njom. Shqiptari preferon m mir t vdes se sa t rroj i turpruar. Nj virtyt i lart i shqiptarit sht besa, fjala e dhn.” Kurse Lordi Fitzmaurice, m 22 korrik 1880, i shkroi ministris s Jashtme sa vijon:
  “Vendi q prshkruhet nn emrin gjeografik Shqipri, prfshihet n t dy vilajetet, i Shkodrs dhe i Janins, por shtrihet n drejtim t Lindjes, prtej vijs s ujit t maleve q ndajn lumenjt q derdhen n Adriatik, nga ato q derdhen n detin Egje, dhe prfshin pjes t Vilajeteve t Manastirit dhe t Prishtins ose Kosovs. Prhapja e popullsis shqiptare n drejtim t verilindjes drejt Prishtins dhe Vranjs, dallohet n mnyr t veant, dhe vihet n dukje plotsisht edhe n kartat gjeografike, si ajo e Kieperit, q prgjithsisht merret si prkrahse jasht mase i elementit sllav, dhe t karts s botuar nga Z. Stafford n interes t krkesave t grekve.
  do kart q kam par n kto rrethe (pjesa m e madhe e Kosopoljes, por edhe e Metohis, dhe n fakt i tr vendi, deri n vijn e Bistrics e t Drinit, dhe rrethi i Lums me Pejn e Prizrenin), i shnon kto vende si shqiptare dhe jo si vende sllave, duke prjashtuar gjithnj Kosovopoljn. S’ka dyshim se kto rrethe n fund t shekullit 17 bnin pjes n mbretrin e vjetr t serbis dhe banoheshin edhe prej serbsh, megjithse Z.M. Hanh prirej nga mendimi se banort origjinal kan qen shqiptart, t cilt u przun q andej nga serbt, n nj koh t mparshme t historis”.
  Vorio Epiri
  Sipas burimeve historike, banort e lasht t vendit ton kan qen ilirt, pasardhs t Pellazgve. Ata prbnin nj nga popullsit m t madha t Europs dhe shtriheshin n nj teritor t gjer q kufizohej: N veri me lumin Danub dhe n jug shkonte deri n kufijt e Greqis antike, n Gjirin e Ambrahis. N Perndim kufiri i tyre natyror ishte deti Adriatik dhe Jon, kurse n lindje Morava e Vardari. Sipas t dhnave t autorve t vjetr, fiset kryesore ilire ishin shprndar n vende t ndryshme dhe mbanin emra t ndryshm. N teritorin e vendit ton kan pasur banuar: Penest, Dokleatt, Enkelejtt, Desarett, Taulantt, Abrejt, Parthint, Antitant, Amantt etj. Fiset ilire t Epirit kan pasur banuar n jug t Vjoss dhe prtej maleve t Kudhsit e t Llogaras. Midis tyre m t prmendurit kan qen Kaont, q zinin krahinat bregdetare t detit Jon n veri, Thesprott q banonin n amrin e sotme dhe Mollost n jug t Vjoss s siprme e n fushn e Janins. Por, si qndronte e vrteta mbi termin “Vorio Epir”?
  Disa dijetar, duke nisur nga disa element t shkputur kulturor, q jan prhapur m von n Epir dhe nga gjuha greke e prdorur n monumentet epigrafike, kan shprehur mendimin se banort e ktyre zonave jan grekr. Kt pastaj e kan shfrytzuar qarqet shoviniste greke pr qllimet e tyre ekspansioniste. Por mendimi i msiprm bie n kundrshtim me dshmit e historianve, t gjeografve antik dhe me rezultatet e studimeve t sotme arkeologjike dhe gjuhsore. Emri “Epir” dhe “Eperios” do t thot “stere” ose “tok kontinentale”, pra nj shprehje gjeografike, me t ciln banort e ishujve t Greqis t detit, Jon, duke u nisur nga pozitat e tyre ishullore, kan quajtur krahinat prball tyre, dmth krahinat e banuara nga fiset ilire. M von ky term u prhap edhe pr krahinat e brendshme, t banuara po nga ilirt, dhe q u prmblodh pastaj n njsit e ndryshme politike (principatat) q u krijuan n Epir. Vet Turqidhidhi, nj historian i lasht grek, i quan banort e Epirit “Barbar” shprehje kjo me t ciln grekt e vjetr quanin t gjitha ato popullsi q nuk ishin greke.
  Ndrsa nj bashkkohs i Tuqidhidhit, shnon si kufij verior Aharnanin, pra ai i l jasht territorit grek krahinat e Epirit. Ve ktyre nj faktor i rndsishm q hedh posht pretendimet e shovinistve grek mbi “Vorio-Epirin” jan studimet dhe zbulimet arkeologjike. N Epir jan gjetur me shumic emra personash, fisesh dhe emra gjeografik me prejardhje ilire. Edhe zbulimet n tumulat (varret) e fushs s Dropullit, kan treguar origjinn ilire t banorve t ksaj krahine. Gjuha dhe kultura greke n Epir jan prhapur shum m von, kur filloi ngritja e kolonive greke n brigjet e Iliris n gjysmn e shekullit t 8-t para ers s Krishtit dhe u zgjerua m shum n kohn e mpastajme, sidomos n kohn helenistike, kur gjuha dhe kultura greke u prhapn dhe n krahina t tjera t bots s vjetr, ku m shum e ku m pak. Me prhapjen e gjuhs dhe kulturs greke, fytyra e Epirit t lasht ndryshoi deri diku nga pikpamja kulturore, kurse prbrja etnike nuk ndryshoi. Pra t gjitha kto hedhin posht, si krejt t pabaza, pretendimet e qarqeve shoviniste t Greqis mbi prkatsin e Epirit t Veriut. Megjith kt qarqet shoviniste t Greqis kan vazhduar avazin dhe pretendimet e tyre deri n prpjekje pr t’i shkputur me forcn e armve krahinat e Shqipris Jugore. Politikant shoven grek ndrronin t ngjallnin Perandorin Bizantine. Mbi kt baz formuan iden e “Greqis s Madhe” (Megali Idhea). Kshtu q pas lufts Ruso-Turke t vitit 1877, shovinistt grek, duke patur edhe prkrahjen e Rusis, u bn gjithmon e m t shfrenuar pr zgjerimin e teritoreve, sidomos n drejtim t trojeve shqiptare.
  M 1912, me teorin e tyre t Vorio Epirit shpalosn pretendimet e veta mbi krahinat e Shqipris Jugore, nn preteksin se banort e tyre ishin grekr. Oreksi i grekve erdhi duke u rritur deri n prmasat absurde pr coptimin dhe ndarjen e Shqipris me Serbin, duke synuar q kufiri i tyre verior t shkonte deri n lumin Shkumbin, kurse Shqiprin e Mesme dhe t Veriut ta mernin Serbt. Kto pretendime i mbshtetn edhe fuqit e mdha europiane, t cilat me traktatin e Shn Stefanit e coptuan Shqiprin nga Jugu n Veri, duke i shkputur n Jug Vilajetin e Janins dhe n Veri Vilajetin e Kosovs, t banuara me shumicn drrmuese nga shqiptar. E vrteta historike rreth ksaj ndarje nuk sht vetm se popullsia e ktyre krahinave nuk sht greke, por edhe mbi gjysma e banorve t vilajetit t Janins m 1878 ishin shqiptar. Konkretisht nga 600 000 vet q kishte ather Janina, 310 000 ishin shqiptar, kurse 10 vjet m von, m 1888 numri i banorve shqiptar arriti n 480 000 (sipas studimit mbi Shqiprin e Jugut q ruhet n Institutin e Historis).
  (Vijon)

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ceshtja came nuk zgjidhet as me presione nderkombetare as me tregimi me gisht te fajtoreve. Ceshtja came do te zgjidhet shume kollaj vetem atehere kur qeveria shqiptare dhe ajo greke te kene arritur ate shkalle bashkepunimi dhe mirekuptimi, qe nuk le me vend per frike e dyshime per njeri-tjetrin. Camet duhet te shkojne e te protestojne perpara kryeministrise shqiptare dhe para ministrise se jashtme shqiptare, pasi vetem qeveria shqiptare mund te ndermjetesoje zgjidhjen e problemit me palen greke. Dhe sa me shume shtohen vizitat e burrave te dy shteteve, sa me shume shtohen projektet e bashkepunimit me interes dy-palesh, aq me me e afert eshte dita e zgjidhjes se ceshtjes came. Ne nje Greqi qe perballet me legalizimin e 600 000 emigranteve shqiptare, riatdhesimi i nje grushti camesh eshte hic asgje.
  Nj virtyt i lart i shqiptarit sht besa, fjala e dhn.” Kurse Lordi Fitzmaurice, m 22 korrik 1880, i shkroi ministris s Jashtme sa vijon:
  “Vendi q prshkruhet nn emrin gjeografik Shqipri, prfshihet n t dy vilajetet, i Shkodrs dhe i Janins, por shtrihet n drejtim t Lindjes, prtej vijs s ujit t maleve q ndajn lumenjt q derdhen n Adriatik, nga ato q derdhen n detin Egje, dhe prfshin pjes t Vilajeteve t Manastirit dhe t Prishtins ose Kosovs. Prhapja e popullsis shqiptare n drejtim t verilindjes drejt Prishtins dhe Vranjs, dallohet n mnyr t veant, dhe vihet n dukje plotsisht edhe n kartat gjeografike, si ajo e Kieperit, q prgjithsisht merret si prkrahse jasht mase i elementit sllav, dhe t karts s botuar nga Z. Stafford n interes t krkesave t grekve.

 9. #49
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  |Kurrsesi nuk mund t prligjet dbimi i amve me at se "amt tradhtuan" n L2B.
  Po mir, nse paska "tradhtuar" burri 30 vjeqar, prse u dashka t dbosh nj popullsi t tr ktu duke prfshir gra e fmij?

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mua m duken t dyshimta kto vepra t qeveris Shqiptare:
  - Mbyllja e shtjes ame pa e zgjedhur
  - Hapja e shkollave greke n jug t Shqipris
  - Neglizhimi i masakrave t amve nga tekstet shkollore

  Athua cili ishte kryeministr?

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Si u grabitn dhe dnuan t mdhenjt e amris nga shovinistt grek

  Autori i Lajmit: Leonard Veizi
  (Vijon nga numri i kaluar)
  Tensioni diplomatik mes Athins dhe Tirans ka vazhduar gjat gjith kohs q Mithat Frashri ishte ministr fuqiplot i Shqipris n shtetin Grek. N nj informacion t vazhdueshm mes Mit hat Frashrit dhe Ministris s Jashtme, qeveria shqiptare u vu n dijeni regullisht pr kushtet e rnda n t ciln ndodheshin t burgosurit shqiptar n Greqi. N nj telegram Mit hat Frashri shkruan se nga ana e autoriteteve greke jan t dnuar disa figura t njohura t popullsis ame. Por mendimi i ministrit Fuqiplot ishte se q t nesrmen e Lufts Ballkanike politika helnike u shfaq hapur pr t prndjekur dhe przn elementt mysliman shqiptar nga Epiri dhe Maqedonia. Po sipas tij pr ortodoksr Greqia kishte tendenc t plot q t i cilsonte ata si grekr, meqnse, sipas mentalitetit helen, nj ortodoks nuk mund t jet gj tjetr vese nj grek.Nj nga shtjet me t ciln u prball kryediplomati shqiptar i Athins, Mithat Frashri, ishte ajo e pajisjes s shqiptarve q jetonin n shtetin fqinj me certefikata kombtare, gj q padyshim deri n ato momente ishte penguar rregullisht nga qarqet greke. Por Mithat Frashri i ka relatuar me urgjenc Tirans zyrtare pr ta njohur me nj fakt t ri q bhet i ditur nga qarqet e qeveris greke, e pikrisht me termi origjin albanaise, ku qeveria greke krkon t njohi si shqiptar vetm ata q kan lindur n Shqipri.
  Refuzimi pr t njohur nnshtetsis shqiptare
  Mithat Frashri sht tepr i bindur kur n nj nga letrat e tij drguar Ministris s Punve t Jashtme t Shqipris thekson: Q kur se kam ardhur si ministr i Shqipris ktu n Athin, jam bindur q qeverija greke ka dhe ndjek dy qllime: S pari, t przr nga Greqija gjith shqiptart sa jan, duke u grabitur pasurin. S dyti, passi t shptoj nga kjo barr, t siguroj helenizmn dhe aneksionin e Kors dhe t Gjirokastrs. Gjith punt, veprimet, aktet e autoritetvet greke prierin drejt ktij qllimi,uk shoh as m t paktin prjashtim. T prznt me dru t 30.000 shqiptarvet t Kostur dhe Fllorins; refuzimi i t njohurit t nnshtetsis shqiptare; sjellja sistematike kundr amvet tr kto jan fakte t kthiellta.
  Zgjerohet aktiviteti i komitetetve t Vorioepirit
  Tendencat e atyre q pretendonin t ashtquajturin vorioepir, e kishin filluar aktivitetin e tyre fill pas Lufts s Par Botrore, ndrkoh q n vitet kur Mithat Frashri shrbente si Ministr Fuqiplot, aktiviteti i tyre ishte rritur ndjeshm. Pr kt qllim Mithat Frashri relaton: Kam lajme si sillogt Vorioipiriot (ktu n Athin, n Selanik, n Janin, dhe gjetk) kan nj aktivitet t math, me kolaborim t ngusht me Qeverin Greke. Nga ana tjatr ingjerenca e Greqis n shtje t ortodhoksvet t Shqipris, dhe aktiviteti i komitetvet t quajtur Vorioipiriot, jan tepr brtitse.
  Shtypi ndrkombtar trheq vmendjen
  Duke iu referuar shtypit t huaj perendimor, Mithat Frashri njofton Tirann zyrtare pr rrezikun q i kanoset jugut t Shqipris. sht mjaft t kndoj njeriu shtypin grek, t hedh nj sy mbi botimet e tyre zyrtare n gjuh t huaj, t vrej aktivitetin e zhvilluar n Kongreset, n Konferencat dhe sidomos n S.d.N pr t kuptuar se qysh Greqija ndjek qllime n Jug t Shqipris.
  Autoritetetet greke lejojn grabitjen e pasurive
  Tiran, 8 shtator 1925, inistri Fuqiplot n Athin jep nj informacion pr ministrin e Punve t Brendshme ku thuhet: Zotit Ministrit t P. t Mbrendshme. Prap kundra dekllarats q bri Delegati Grek n Lausanne Z.Caclamanos, n janar 1922, u przun me pahir dhe me dru:
  *T tr Shqiptart e Prevezs.
  *T tr Shqiptart e Janins.
  *Nj pjes e madhe e shqiptarvet t Konices.
  *T tr shqiptart e Pargs.
  *Nj shumic shqiptarsh t vet amris.
  Refugjatt grek n shtpit e shqiptarve
  Por grekt nuk ndalen vetm me prznien e shqiptarve nga shtpit e tyre. N kto banesa strehoen ata q Mithat Frashri i emrton si refugjat grek. Duke u ndalur n kt pik, Ministri Fuqiplot relaton pr zyrtart e Tirans.
  *Shqiptart mysliman n Epir ose n Maqedhoni s kan t drejt as t shesin as t japin me qera as t marrin t hollat e pasunivet t tyne.
  *As nji shtpi s ka mbetur e lire: tekdo kan kallur me pahir refugjat, duke hedhur rrugavet t zotrit e shtpivet.
  Shum shtpi rrijn t zbrazura, dhe prap refugjatt grek qeverija i instalon n shtpit t shqiptarvet.
  *Refugjatt me lejen e autoritetevet, grabisin pasunin, kopshtet, ullinjt, fiqt, vneshtt dhe dritht e Shqiptarvet.
  Drejtsia greke e mbyllur pr shqiptart
  Duke iu referuar shtatorit t vitit 1925. Mithat Frashri shkruan se: Pasuni e grabitur gjer m sot me llogarin m t poshtme arin vleftn 2.700.000 napolona ari. Po sipas relacionit tij Dyert e drejtsis jan t mbyllura pr Shqiptart, dhe ta rrahurt, t grabitunt, t burgosurt, jan buka e prditshme pr ta. Kjo situat tragjike sht dftyer edhe n raportat e Z.Carl Bratli, q udhtoj n amri, nga ana e Shoqnis s Kombevet. Qllimi i ktyne sjelljeve sht q t shtrngohen Shqiptart t ikin nga Greqija, dhe t grabitet e doravisht pasuni e tyre.
  (vijon nesr)


  REKOMANDIMET
  duhet t bnte Shqipria pr t ndaluar genocidin
  Gjat nj relacioni pr inistrin e Punve t Jashtme t Shqipris, drguar nga Athina m 17 qershor 1925, Ministri Fuqiplot mithat Frashri shkruan: Kam rekomanduar t bjm dhe ne at q po na bn Greqija pr elementin Shqiptar-mysliman, domethn:
  1-T ndalojm grekofont prej votimit legjislatif;
  2-Ti ndalojm s bleri dhe s shituri pasunun t pa tundur;
  3-T mos lihet nj grekofon t dal jasht Shqipris;
  4-T shkruhet pasuni e tundshme e grekofonvet si bagti; kafsh, drith;
  5-T shkruhen shtpit e tyre;
  6-T rekizisionohen shtpit e tyre dhe t instalohen brnda n kto shtpi refugjat amr q kan ikur nga keqbrjet e autoritetet lokale greke.

 12. #52
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Le ta marrim te vertet faktin qe greket i perzune camet per tradhti. Po greket qe tradhtuan vendin e tyre? A mos i shperngulen gje nga Greqia apo mos i ekzekutuan gjith fisin.

  Te mos flasim pallavra pra... . Gjerat jane shume te thjeshta, greket e permendin tradhtin se skan ca thon tjeter dhe ne rrime e diskutojme a kishin te drejt apo jo greket. Ktu nuk ka nevoje per filozofira. Tallin B***** bota me ne dhe ne i mbajme iso duke bere gjoja diplomatin.

  Nje avokat grek me tha dikur tek po i ankohesha per dokumentat dhe veshtiresive qe na nxjerr shteti grek per ti bere ato: Te drejtat e tua nuk ti jep njeri po nuk e ngrite zerin apo po qe nevoja te derdhesh dhe gjak. Ai kishte qene emigrant ne gjermani dhe e dinte mire se c`thoshte.

  Keshtu dhe ceshtja came. Po pritem nen hije te na i falin te tjeret do kalbet pema dhe do na zere posht.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 3. Kryeministri belg pr krijimin e Shteteve t Bashkura t Evrops
  Nga Davius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-12-2005, 15:41
 4. Kornologjia e BE-s
  Nga StterollA n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-05-2004, 02:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •