Close
Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 281
 1. #41
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Per mendimin tim me mire mos te besosh fare, se ca njerez behen kot mbas fese se tyre.
  Ena nacionalizmi bashkon popullin sebashku dhe jo feja, qe i caperton me keq.

 2. #42
  alvi
  i/e ftuar
  Feja e Shqiptarit eshte..........................

  Private!
  Cdo Shqiptar e zgjedh vete fene e vet!

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-05-2003
  Mosha
  36
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ju pershendes te gjitheve o ilire-arberesh-shqiptar.sic e dini qe te gjithe te pare qe kane qene ne kete toke jane iliret pra paraardhesit tane.ata kane pasur shume zoter si:i diellit,uijt zjarrit,tokes etj.kjo eshte vetia me fantastike ne karakterin tone te cilen e kane pasur te paret tane dhe e kemi ruajtur deri me sote.me vone erdhen princat e arberit.lidhja e pare e tyre ishte lidja me venedikun.pra feja katolike.me pas erdhi bizanti ku shume shqiptar sidomos jugu u kthyen ne orthodhoks.me pas erdhi erresira otomane dhe na perpiu te gjitheve per 5 shekuj.(une nuk kam inat myslymanet apo turqit,familja dhe vendi ku kam lindur me ka edukuar qe te respektoj c“do race,fe dhe mendim ne kete rruzull tokesor,por mua me vjen inat se pse pikerisht osmante donin ta shfarosnin ekzistencen e shqiptareve traditat,gjuhen etj)mos harroni vellezer se turqia kur pushtoj kostandinopojen(stambollin) u be protektori i vlerave bizanteine dhe mori persiper ta mbronte fene orthodhokse.prandaj sot e kesaj dite ju mund te shihni ne turqi shume kisha orthodhokse te ruajtura prej shekujsh.qellimi i saj ishte ta shfaroste kombin tone sepse ne kerkonim lirine dhe kishim shume kokfortesi.per kete shkak osmanllinjte nuk lane qe populli te fliste gjuhen e tij,te ruante traditat,por perkundrazi ata shfarosen kedo qe nuk e kthente fene apo nuk donte te fliste gjuhen arabo-turke.ata duke qe ne protektoret e fese orthodhokse i lane rruge te hapur greqise qe te fillonte propaganden e orthodhoksizmit ne jug te vendit.aty u hapen shume kisha orthodhokse greke dhe populli filloi te mesonte greqisht dhe te fliste vetem ate gjuhe.nje pyetje kam ore vellezererse turqit e zbrazen urrejtjen e tyre mbi popullin tone dhe pikerisht i lane rruge te hapur fqinjve qe edhe ata te merrnin pjese ne kete spektakel?fatkeqesia jone ka qene dhe eshte qe ne nuk formuam dot nje identitet fetar sic e kane vendet tona fqinje.pikerisht prandaj greqia dhe serbia u formuan me shpejte si shtet.ata pavaresisht se u pushtuan nga osmanet feja e tyre u mbrojt.nje arsye tjeter qe pse shqiperise nuk ju dha mundesia qe te zhvillohej e ta shpallte shpejt pavaresine ishte se perfaqesuesit e shtetit tone kishin fe dhe emra myslymane dhe evropa katolike-orthodhokse nuk e pa me sy te mire kete gje(pavaresisht se turqit ishin protektoret e bizantinit dhe pavaresisht se shqiptaret u treguan luftetaret me te forte dhe me kokefortet kundrejt turqve duke mos lene ata qe ta shfarrosnin civilizimin evropjan.)evropa ka pasur disa kode qe duhet ti ndiqnin qe te gjitehe per formimin e shtetit pra identiteti fetar.ne nuk e patem kete gje sepse ne kishim dhe kemi shpirt liberal kundrejt ketyre gjerave dhe kjo gje nuk na lejoj qe te formonim shtetin ashtu sic duhej.pavaresisht se turqit,greket dhe sllavet donin ta shfarrosnin vendin dha popullin me vlerat me te c“muara antike keto njerez prapa e gjeten menyren se si te mbijetonin dhe ti ruanin keto veti te c“muara qe na i lane pasardhesit tane.gjeja qe me palqen jashte mase por dhe qe na la pa identitet fetar eshte ruajtja e atij karakteri liberal qe ne e kemi qe nga lashtesia.vellezer duhet te jeni krenar qe jeni shqiptar dhe keni lindur ne kete vend.perderisa turku dhe greku e shfrytezuan fene per ta shfarrosur kete vend atehere feja ka qene dhe eshte propagande per qellime politike dhe e tille ka mbetur.mua me vjen jashtezakonisht mire qe ne vendin tone respektohet c“do fe dhe c“do race..kjo eshte nje veti sic e thashe me pare qe nga lashtesia.pse greket qe e quajne veten me te lashtet e evropes nuk e ruajten dot origjinalitetin e lashtesise por u infektuan nga virusi orthodhoks (mire kjo)por u shenderruan ne nacionaliste racista te terbuar duke mos lejuar asnje fe tjeter ne vendin e tyre dhe duke mos pelqyer racat e tjera.e pra vellezer kete vetij e ruajten shqiptare dhe per mua ky eshte mendimi me modern ne bote,pavaresisht se bota ka disa kode dhe rregulla.mos ja hiqni vetes keto vetij te karakterit liberal dhe ruaijni keto vetij te c“muara qe na i kane lene stergjysherit tane.une per vete jam gjysem per gjysem(nga babai orthodhoks dhe nga mamaja myslyman)por une besoj vetem tek nje zot dhe jo tek propaganda orthodhokse apo islamike apo katolike.per mua te gjitha keto fe jane nje.pra ju pershendes dhe te rroj shqiperia etnike.FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIZMI.vlera me patriotike dhe me e c“muar per kombin tone.ju falaminderit.me respekt.epirioti
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga epiriot : 05-06-2003 mė 06:00

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e ujku i stepave
  Anėtarėsuar
  03-06-2003
  Vendndodhja
  londer - prishtine dhe vice versa
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Mesimi fetar dhe institucionet

  Artikulli i meposhtem eshte botuar sot ne "Koha Ditore". Eshte nje shkrim mjaft i qelluar dhe aktual per shoqerine kosovare (dhe shqiptare ne pergjithesi). Me pelque shume menyra se si autoret kane shqyrtuar problemin, e sidomos veshtrimi kritik objektiv.

  Per ata qe nuk kane kohe ta lexojne shkrimin, te pakten ta lexojne nga nentitulli i fundit.


  10.06.2003 - Koha Ditore

  Pėrvoja evropiane e mėsimit tė fesė nė shkolla


  AUGUSTIN PALOKAJ DHE BEQĖ CUFAJ
  BRUKSEL, BERLIN, 9 QERSHOR - Krishterimi pa dyshim ka pasur rolin vendimtar nė krijimin e vlerave tė sotme evro-perėndimore. Por sot, pas zhvillimit kaq tė madh tė teknologjisė dhe shkencės, ky religjion, i cili ka pasur aq ndikim nė formimin e vetėdijes shoqėrore moderne, nuk ka mė ndonjė rol nė jetėn e pėrditshme tė njerėzve. Evropa Perėndimore sot ka hyrė nė njė fazė, tė cilėn disa teologė e quajnė “fazėn postkristiane”, sepse manifestimi i fesė nė Evropė mė nuk ėshtė aq shumė i dukshėm. Kishat e vjetra katolike nėpėr Evropė janė tė zbrazėta, nė to hynė mė shumė turistėt japonezė me fotoaparate nė duar e krahėror sesa besimtarėt katolikė. Me njė fjalė, kishat mbushen pėrplot, vetėm dy herė nė vit: pėr festat e Pashkėve dhe Kėrshėndellave! Nė shumė vende tė Evropės, sidomos nė ato qė kanė arritur nivel mė tė avancuar tė modernizimit siē janė Holanda, Belgjika, Danimarka e Suedia, tė rinjtė vėshtirė e dinė se tė ēfarė religjioni janė, madje ėshtė turp tė pyetet njė gjė e tillė, e nėse pyesni, nuk duhet tė habiteni nėse tė rinjtė nuk do ta dinė ose edhe do ta injorojnė atė “nivel” bisede. Pėrjashtim bėjnė shoqėritė mė konservative siē janė ato nė Gjermani, Britani tė Madhe, Greqi, Itali ose Spanjė. Kisha katolike, si institucioni dominant fetar nė vendet e Bashkimit Evropian, pėr shkak tė nurmit mė tė madh tė besimtarėve, e ky numėr i katolikėve do tė rritet pas zgjerimit edhe mė shumė sepse shumica e shteteve qė hyjnė nė BE janė me shumicė katolike, e kjo ende vazhdon tė ketė ndikim nė shtet. Edhe pse shteti e kisha janė tė ndarė, zėri i Kishės gjithmonė dėgjohet dhe mirret parasysh. Por, duhet pranuar po kėshtu qė edhe ndikimi i kishės po venitet dalngadalė. Pėr shembull, edhe pse janė bashkuar tė pesė religjionet e mėdha: Katolicizmi, Protestantizmi, Islami, Ortodoksizmi dhe Judazimi, nuk kanė mundur ende tė bindin Konventėn Evropiane qė nė Kushtetutėn e ardhshme tė BE-sė tė figurojė edhe Zoti. Sot, Evropa dėshiron ta shohė vetėn si njė vend liberal, ku e drejta e individit ėshtė e patjetėrsueshme, ku askush nuk ka tė drejtė t’i imponojė askujt asgjė, ku normė e pėrbashkėt morale mbi tė gjitha ėshtė ligji. Nė bazė tė kėsaj gjithkund nė Evropė garantohet edhe liria e shprehjes sė besimit fetar dhe mundėsia e manifestimit tė traditės dhe religjionit. Pasi qė Evropa ėshtė njė gėrshetim i traditave tė ndryshme, edhe pse pėr bazė kanė civilizimin kristian, ekzistojnė praktika tė ndryshme tė mėnyrės se si mėsohet feja nė shkolla, e nė shmicėn e shkollave evropiane feja mėsohet.

  Nė Holandė dhe nė Belgjikė mėsohen tė gjitha fetė

  Belgjika ėshtė njė shtet dominant katolik. Kisha katolike si institucion ka ende ndikim tė madh nė shoqėri edhe pse katolicizmi si fe ka gjithnjė e mė pak ndikim nė jetėn e pėrditshme tė njerėzve. Nėse pėr diēka ēmohet katolicizmi nė Belgjikė atėherė ėshtė pėr shkollat katolike qė janė mė tė mirat, por edhe mė tė shtrenjtat. Nė Evropė kėto shkolla kanė certifikatat shtetėrore, janė shkolla tė pėrgjithshme sikur tė gjitha shkollat, por nė to mėsohet feja. Kjo ėshtė ēėshtje e zgjedhjes personale. Para se tė regjistrohen fėmijėt nė shkolla, atyre u tregohet e shpjegohet se ēfarė shkollash janė ato, e ata pastaj vendosin nėse do t’i dėrgojnė fėmijėt nė to apo jo. Nė kėto shkolla mėsimi i fesė ėshtė i obliguar, por gjatė mėsimit tė katolicizmit nuk bėn tė sulmohen a denigrohen fetė e tjera. Ka madje shumė raste kur edhe pjestarėt e komunitetit musliman i dėrgojnė fėmijėt e tyre nė shkolla tė tilla. Nė shkollat publike, si nė Belgjikė qė ėshtė dominante katolike ashtu dhe nė Holandėn e pėrzier, mėsohen tė gjitha fetė, por po ashtu nė bazė tė pėrzgjedhjes. Nxėnėsve, pos mėsimit tė rregullt tė pėrbashkėt, u ofrohet tė mėsojnė njėrin nga religjionet, krishterimin, judaizmin apo islamin, ndėrsa ata qė nuk dėshirojnė ta zgjedhin asnjėren prej tyre u ofrohet lėnda e “moralit laik” apo “Etikės”, ku mėsohet ngapak nga secili religjion dhe historia e civilizimeve. Nė tė gjitha kėto shkolla tė gjithė nxėnėsit nxiten tė respektojnė tė gjitha religjionet, madje kur ka festa islame fėmijėt e kėtij besimi sjellin dhurata dhe festojnė nė shkolla bashkarisht. Nė shkollat evropiane ku ėshtė i obliguar mėsimi kristian. Shpeshherė mėsimi apo dreka fillojnė me lutje, dhe nga kėto lutje janė tė liruar ata fėmijė qė nuk i pėrkasin kėtij religjioni. Prej kur ka filluar mėsimi i fesė islame nė shkolla nė Belgjikė, ka filluar edhe njė debat i ri nė shoqėri dhe tash ka propozime qė tė gjitha fetė tė hiqen nga mėsimi shkollor nė shkollat publike. Lėnda e mėsimit tė fesė islame nė shkolla ėshtė thjesht nėn kontroll tė hierarkisė fetare e jo asaj tė ministrisė sė edukimit. Pėr kėtė arsye askush nuk e di me saktėsi se ēfarė mėsohet nė kėto orė tė mėsimit dhe shpesh herė mėsimi i fesė islame nė shkolla ka ndikuar nė rritjen e diskriminimit tė fėmijėve tė kėtij religjioni dhe nė disa raste edhe nė veshjen e vajzave me shami nė shkolla.


  -Nė Gjermani protestantizmi dhe katolicizmi janė tė obliguara tė mėsohen nė shkolla

  Gjermania, shteti mė i madh nė BE, ka praktikė mė tė ashpėr tė mėsimit tė fesė nė shkolla, sepse nė kėtė shtet kishat si institucione kanė ndikim ende tė madh nė jetėn publike dhe atė politike. Nė Gjermani qytetarėt edhe paguajnė tatim pėr kishat, nė bazė tė regjistrimit tė tyre si protestantė apo katolikė, i paguajnė njėrės apo kishės tjetėr. Nė tė njėjtėn mėnyrė edhe ndahen nxėnėsit nė klasa kur vjen radha e mėsimit tė fesė dhe nė bazė tė deklarimit tė tyre fetar dhe tė pagimit tė taksave kishės, janė tė obliguar tė mėsojnė ose katolicizmin ose protestantizmin. Fėmijėt myslimanė apo hebrenj janė tė liruar nga kėto ligjėrata obligative dhe atyre, nė vend tė kėtyre besimeve, u ofrohet tė mėsojnė lėndėn e “Etikės” ku mėsohen tė gjitha fetė. Edhe nė orėt e mėsimit tė fesė katolike apo protestante mėsohen edhe fetė e tjera, sidomos islami dhe judazimi, por edhe sektet e reja, sepse pėr tė gjitha duhet mėsuar dhe sidomos duhet respektuar. Nė Gjermani kanė dėshtuar deri tash tė gjitha tentativat qė edhe feja islame tė mėsohet nė shkolla publike pasi qė numri i besimtarėve myslimanė ėshtė rritur dukshėm me ardhjen e emigrantėve. Kryeqyteti politik kėtė gjė e ka rregulluar ashtu qė kompetencat pėr kėtė temė tė ngrohtė t’ua lėrė kryeqyteteve tė 16 landeve gjermane dhe kėto kryeqytete vazhdojnė ta refuzojnė kėtė gjė. Edhe disa shtete tė cilat tash do tė hyjnė nė Bashkimin Evropian e kanė obligative mėsimin e fesė, si pėr shembull Malta, njė shtet konservativ katolik. Turqia nė anėn tjetėr ėshtė shembull i njė shteti tipik sekular, ku feja ėshtė e ndaluar tė mėsohet nė shkolla, sepse feja atje ėshtė parė si rrezik i sekularizimit tė shtetit. Madje, disa grupe islamike nga Turqia shpresojnė se hyrja e kėtij shteti nė BE do tė sjellė mė shumė tė drejta pėr ta dhe sidomos shpresėn qė mbase mund tė mėsohet sėrish feja. Nė anėn tjetėr rast evropian i njė shteti laik ėshtė ai i Francės ku ndarja nė mes tė kishės dhe shtetit ėshtė mė se e qartė. Thjesht, kisha nuk ka shumė ndikim nė kėtė vend. Nė Francė feja nuk mėsohet nė shkolla publike dhe vajzat myslimane e kanė tė ndaluar t’i mbajnė ferexhetė nė shkolla.


  - Ēfarė shembulli mund tė (mos) nxjerrė Kosova nga pėrvoja evropiane e mėsimit tė fesė?

  Vlerat evropiane janė njė gėrshetim i shumė vlerave e kulm i tė gjitha kėtyre ėshtė toleranca. Liberalizmi evropian ka mundėsuar qė fetė, pa diskriminim, tė mėsohen nė shkollat publike, nė shumė vende nė bazė tė vullnetit, por e njėjta liri e zgjedhjes ua pranon tė drejtėn nė martesa edhe homoseksualėve dhe legalizimin e prostitucionit. Shumė klerikė, tė krishterė, myslimanė dhe hebrenj, shpesh e kanė quajtur liberalizmin evropian dhe komercializmin si rrėzimin mė tė madh pėr njerėzimin, duke e krahasuar madje atė edhe me komunizmin! Por, pasi qė BE-ja nuk ka njė skemė unike tė mėsimit tė fesė, atėherė edhe kėtu janė pranuar pėrvojat individuale tė shteteve anėtare, qė janė pjellė e traditės sė popujve dhe shteteve nė fjalė. Nė Kosovė debati pėr mėsimin e fesė ėshtė nisur gabimisht dhe ėshtė duke vazhduar gabimisht. Sė pari nė Kosovė njeriu duhet tė niset nga fakti se nuk ekziston toleranca fetare. Ajo qė shqiptarėt e quajnė “Shembull i tolerancės fetare nė Kosovė” nuk ėshtė tolerancė, por ėshtė mė shumė mobilizim etnik. Toleranca mes shqiptarėve tė besimeve tė ndryshme ėshtė rezultat i dominimit tė ndjenjės kombėtare dhe identitetit kombėtar e jo i respektimit tė feve. Kosova duhet vetėm tash tė fillojė ta ndėrtojė tolerancėn dhe atė jo vetėm fetare, por edhe ndėretnike. Nė Kosovė sa herė qė tė hapet njė ide, menjėherė po ajo sjell edhe polarizimin e pashmangshėm, qoftė nė vija partiake apo edhe tjetėrfare. Kur tė arrihet njė nivel evropian i tolerancės, nė Kosovė vetėm atėherė mund tė flitet edhe pėr pėrvojėn evropiane tė mėsimit tė fesė. Por edhe nė Evropėn e krishterė gjithnjė e mė shumė po dominon ideja qė feja i takon individit dhe familjes dhe se atė duhet mbajtur larg nga shkollat publike. Kush do ta kontrollonte se ēfarė mėsohet nė lėndėn e fesė nė shkollat nė Kosovė? Ēfarė do tė mėsonin gjatė orėve tė besimit islam nxėnėsit pėr fetė e tjera, apo anasjelltas nė orėt e mėsimit katolik?! A ka Kosova njė pėrvojė aq tė madhe nė ushtrim tė vetėkontrollit dhe mosdaljes nga binarėt e banaliteteve tė rrezikshme? A do tė ketė tė drejtė njė prind mysliman t’i dėrgojė fėmijėt nė mėsimin e fesė katolike dhe anasjelltas!? A ka nė Kosovė kuadėr tė mjaftueshėm teologjikopedagogjik pėr tė dhėnė mėsim feje nė shkolla? Janė kėto vetėm disa nga dilemat qė do tė duhej zgjidhur para se tė fillohej debati i mėsimit tė fesė. Edhe nė vendet evropiane ku mėsohet feja, nėse vėrehet se kjo ndikon negativisht dhe mund tė ketė rreziqe diskriminimesh, atėherė mirren masa pėr tė ndryshuar apo parandaluar kėso dukurish. Pra, nėse shihet shembulli evropian, Kosova kur tė arrijė tė ketė ligjet e njėjta, apo tė nivelit tė kėtillė, gjė kjo qė edhe do ngjajė njė ditė, atėherė kisha katolike dhe bashkėsia islame mund tė themelojnė shkolla tė veta, mund t’i regjistrojnė ato dhe tė marrin certifikata, e nė ato shkolla mund ta vendosin fenė si lėndė obligative. Deri atėherė, feja nė Kosovė do tė duhet tė vazhdojė tė mėsohet vetėm nė lokalet e bashkėsive pėrkatėse fetare dhe kėtė tė drejtė, sipas normave evropiane, nuk mund t’ua mohojė askush!

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2003
  Vendndodhja
  cairo egjipt
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  feja eshqiptarit apsulotisht nuke eshte shqiptaria

  Te nderuar antar dhe lexues , eshte shume neje gje equditshme se si shqiptaret egjor akoma nuk ikan te definuara dy gjera , qe jane shum te rendesishme . E ato jane feja dhe kombi .
  U ne kisha meja ba vetem nje pyetje atyre qe pyesin kete pyetje . e ajo eshte se cilet popuj ekane fen evet simbas kombit!
  A Amerikanet ekan fen simbas kombit aFrancezet a a cili komb cili cili pra me thuani .
  Mirepo ajo qe eshte evertet eshte se shqipetaret ekan nje komb kurse disa fe . Qe ne radh te par simbas antareve dhe perndjekesve eshte feja Muslimane -Islame embasandej vie feja e Krishtere .
  P ra apsulutisht feja eshqiptarit nuke eshte shqiptaria .

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Kėtu
  Mosha
  41
  Postime
  927
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime

  Cool

  ---------------------------------------------------------

  Te shkruaj edhe une dy fjale qe te marre rruge diskutimi:

  Si fillim parafolesit (ose parashkruesit si te doni) i jepni nje liber te gjuhes shqipe!

  --------------------------------------------------------

  Pervec kesaj problematike qe eshte shume evidente doja te shtoja se shprehja "feja e shqipetarit eshte shqipetaria" dihet se ne cfare rrethanash eshte perdorur dhe mendoj se ka vetem nje efekt metaforik (ose ndonje figure tjeter letrare) dhe nuk ka gje per te diskutuar.

  ---------------------------------------------------------

  Persa i perket feve te Shqiperise, ato njihen nga te gjithe dhe nuk ka nevoje te perseriten sa per te hapur nje teme te re forumi.

  ---------------------------------------------------------
  Nė botė ka 10 lloje njerėzish: ata qė kuptojnė sistemin binar, dhe ata qė nuk e kuptojnė!

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ajo shprehja e Vaso Pashes nuk duhet te merret si vlere absolute, sepse per me se shumti asaj ju be reklame ne kohen e komunizmit per hir te politikes antifetare te E Hoxhes. Nese Hoxha do ishte religjioz, ai do zgjidhte ndonje shprehje te ndonje atdhetari te tipit "feja e shqiptarit eshe katolicizmi/muslumanizmi", varet se cfare feje do simpatizonte Hoxha, per promovimin e ideve te veta. Enveri ishte dobic, ai i zgjidhte fjalet qe i duheshin ne gojet e figurave kombetare, kunder te cileve populli nuk kishte cte thoshte, dhe i manipulonte
  per qellimet e tija. Dhe ne sot si papagalle perserisim V Pashen. Secili beson ate qe do, dhe citati i Pashe eshte irrelevant.

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim

  Vellezer te nderuar, desha vetem te jap disa sqarimene lidhje me besimin (fene). Dihet se prejardhja e tere njerezimit eshte nga nje njeri i vetem (Ademi, alejhi selam), te cilin e ka krijuar All-llahu (Subhanehu ve Teala). (Sa per sqarim, fjala All-llah nga gjuha Arabe ka kuptimin: Zot,Perendi; emer i cili perdoret jo vetem nga muslimanet por edhe nga krishteret dhe pasuesit e feve tjera, te cilet flasin gjuhen arabe, kur i drejtohen apo kane fjalin per Zotin). Ai i cili mendon se, Krijuesi krijoi njeriun dhe cdo gje qe neve na eshte e njohur dhe e panjohur, dhe te gjitha keto ia nenshtroi njeriut, i krijoi pa ndonje qellim, atehere le te pyes veten se a egziston nje gje e cila prodhohet ne kete bote, e cila nuk ka qellim te caktuar te prodhimit te saj, qofte ky prodhim agrar, teknik, medicinor, etj. Jo, nuk ka. Pasi qe duheshka te kete nje qellim i ketij Krijimi, atehere cfare qenka qellimi i Krijimit. All-llahu (Subhanehu ve Teala) thote ne Kur“an: " Nuk i krijova njerezit dhe xhinet, vecse te Me adhurojne." D.m.th. ky qenka qellimi. Mirepo, si manifestohet adhurimi ndaj Krijuesit, i Cili tere kete krijim ia nenshtri njeriut? Pergjigje: a) duke respektuar dhe praktikuar urdheresat e Krijuesit, b) duke u larguar nga ato te cilat Ai i ka ndaluar, c) duke i bere ibadet (adhurim) me namaz,lutje,dua, d) duke vepruar pune te mira te cilat i bejne dobi njerezimit, dhe duke i larguar dhe luftuar punet e keqija te cilat i bejne dem njerezimit (duke pasur parasysh se Zotit nuk mund ti bejme dem, pos vetes sone), etj. Mirepo, si te dijme ne se cka eshte mire, cka eshte keq, si te sjellemi ne lidhje me qeshtje te ndryshme te jetes, etj? Ka shume prej nesh qe ende i hudhin pluhur syve me fjalet,“pse a nuk qenkemi ne ne gjendje te vendosim vet per ket gjera, a?“ Duke pasur parasysh faktin se ne jemi te krijuar, e jo krijues, pergjigja e thjesht eshte JO. Pyetje e thjeshte: " Kush mund te dije me mire ne lidhje me nje produkt sesa prodhuesi i tij, i cili e ka bere planifikimin e ketij produkti, ka bere prova dhe teste te ndryshme, ka rishqyrtuar mundesit e gabimeve ne rast te deshtimit te prodhimit te pare, etj., deri sa ka arritur deri te prodhimi i ketij produkti; qofte ky produkt nje automjet, pllake gjipsi, apo shkrepse? Dhe kush mund te dije me mire se, cka eshte mire per njeriun e cka jo, pos Krijuesit te tij?" Eshte logjike apo jo? Ne rregull. Pra deri ketu eshte e qarte. A eshte e mundur qe Krijuesi, nje njeriu t“i jap udhezim tjeter e tjetrit tjeter? Nuk eshte logjike. Ai, i Lartesuari eshte Krijues i te gjitheve. Te gjitheve u ka dhene nje Udhezim te njejte. Dallimi eshte vetem ne ate se, njeriu si njeri, ka te lire te vendos se, a do ta pranoje apo do ta refuzoje, apo edhe me keq sic eshte rasti konkret ta ndryshoje dhe ta manipuloje dhe ta shkruaj me doren e vet, e me ne fund te pohoje se eshte "Fjale e Zotit". Zoti na rruajte nga kjo. Vellezer te nderuar, eshte pergjegjesi e jona te zgjedhim Rrugen e Drejte, e jo te merremi me fjale te kota dhe te arsyetohemi duke pasur epshet shtazore. Thote i Lartesuari ne Kur“an : " Ne ju kemi krjiuar dhe mos mendoni se jeni te lene te vetmuar (pa udhezim)" . Mos i hudhni syve pluhur vellezer se, sikur thote i Derguari (Salallahu Alejhi ve Selem): " Vizitoni varrezat, sepse ato do t“ua perkujtojne Ahiretin (Boten e Ardhshme)", vdekjen e kemi para. Do t“i dalim Krijuesit perpara, nje nga nje. Nuk do te na vleje asnje arsyetim, pasi qe e verteta eshte shpallur dhe eshte ndarre nga rrena. E tere kjo vellezer eshte me qellim te mire nga une, dhe pa asnje qellim ofendimi. Ma beni hallall nese ju kam bezdisur.

  Lus All-llahun (Subhanehu ve Teala) qe te na beje qe cdo veper e jona te jete vetem per ta arritur Meshiren dhe kenaqesin e Tij. Amin
  Es selamu alejkum
  Abdullahu

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  49
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me vjen mire qe ka shume te interesuar ne kete teme, por me vjen keq se pse jeni kapur per nje teme aq te ndijshme saqe as apologjetet e te gjitha feve ne bote veshtire se mund ta shoshisin per shkak te permbajtjes se vete temes. Une deshiroj te pyes te gjitheve: " Cfare feje ka pasur njeriu i pare ne toke, Ademi apo Adami?" Kur te shtjellojme kete dhe te gjejme sadopak nje pergjigje te pershtatshme, atehere ne do te mund te gjejme edhe shume pergjigje te tjera apologjetike te cilat vetem se do te na e plotesojne zbrazetiren e kurreshtjes tone....
  Kult kam leximin.... preferoj shoqerine e mire.... etj etj

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-08-2003
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me duket se te gjithe qenki nje mendimi. me falni, por une do te ju kundershtoj. une studjoj religionin katolik, por nuk mund te them se vetem feja katolika eshte feja e vertet, siq ashtu dhe nuk besoj, se feja muslimane eshte feja e vertet. nuk e di kerkush, cila fe eshte e verteta dhe ndoshta nuk eshte meransi cila eshte. besoj se eksiston nje zot, por nuk besoj qe eksiston vetem nje rruge qe te qone te zoti, ka shume rruge, por vetem nje drejtim. rruget le te jene fete e ndryshme ne bote, dhe drejtimi i drejte permban dashurine nga njeri tjetri, tolerancen nga religionet tjera, paqen, ndihmen etc. etc.
  d.th. ajo fe qe nuk toleron dhe respekton fen dhe menimin tjeter smund te jete ne drejtimin nga zoti, dhe ai qe menon se vetem feja dhe menimi i tij eshte i vertet do te jete qorr dhe nuk do ta gjej rrugen nga zoti kurr.

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2003
  Vendndodhja
  luxembourg
  Mosha
  43
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  feja e shqiptarit

  Pershendetje te gjitheve

  Teme shume interesante, qe eshte e pafundme nga menyra e komentimit, sugjerimeve qe pak a shume me sa duket i ngjan nje konflikt opinjonesh. Ne fakt te bie shume ne sy PLLUMBI qe me sa duket po mundohet ti mbush mendjes te gjithe Shqiptareve. Por une te them te drejten nuk e kuptoj cfare eshte FEJA, nuk e konceptoj dot pse jane shume fe dhe nen fe....Te jesh katolik, dhe te mos dish, nese e di , te kundershtosh , apo te mos pranosh nenfete e tjera( psh, Vatikani nuk e pranon Evangjelizmin) Ose sa e sa nen fe ka mislimanizmi.....Nuk e kuptoj dhe nuk e di nese njerzit ane e mbane botes a pyesin veten per kete.....Po pse kjo SEMUNDJE ( keshtu mund ta quaj une) na ka pushtuar shpirtin dhe nuk e kuptojme ku jemi valle.....
  Me respekt
  it is not a lip or eye we beauty CALL, but joint force and full result of ALL

 12. #52
  kokeforte Maska e elisabet
  Anėtarėsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Red face

  Kjo puna e fese me duket mua pak e nderlikuar.
  Thone qe 72% e popullsise shqiptare jane myslimane ....
  Deri ketu mire...Sa perqind e kesaj pupullsie eshte me te vertete mysliman ....une do te thosha shume pak .
  Qe shqiptaret t'i rikthehen besimit fetar do u duhet shume kohe.
  Per mua nuk eshte shume e rendesishme qe ti perkases kesaj apo asaj feje. Te besosh ne Zot per mua eshte akoma me e thjeshte, pasi hoxhallaret dhe prifterinjete gjithmone i kane manipuluar dhe vazhdojne ti manipulojne..
  Megjithate per nje gje jam e sigurte : qe eksiston nje force e mbinatyrshme qe na mbizoteron te gjitheve dhe qe ne shqip shume e quajne Zot...

 13. #53
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  04-02-2003
  Vendndodhja
  New York, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  te nderuar bashkkombas
  me sa po e shof ketu shumica prej juve po i ngatroni gjerat, po i kuptoni gjerat ne menyre bukfale. Se cfar ka bere P. Vasa ketu eshte perdorimi i metafores, ne kohen kur eshte shkruar kjo poem feja sikur edhe ne pjeset tjera te botes kishte nje dominim shume te madh tek njerzit dhe prifterit e hoxhallaret kishin me shume dominim se cdo kush tjeter, dhe fuqit e atehereshme Turqia e Greqia sherbeheshin me kete per te sunduar mbi shqiptaret. Se cfar e shtyri Pashko Vasen te thote ate eshte qe t'iu perkujtoj popullit shqiptar qe mbi tegjitha jane shqiptar dhe pa mare parasysh se cfar feje i perkasin duhet qe te bashkohen ne nje "shqitari" dhe te luftojne dominimet e tjerve ne shtetin e atehershem shqiptar.
  Ky eshte vetem mendim i imi, dhe nese mendoni me thelle, dhe lexoni poemat e aso kohe do te shihni se perdorimi i metafores ne ate kohe kishte qellimin e propagandes per te bashkuar shqiptaret ku do qe ishin per t'u kthyer e luftuar se bashku kunder grekut e turkut e jo te luftojne kunder njeri tjetrit sikur qe luftonin ca ne anen e turkut e ca ne anen e grekut, ne shume poema tjera te Vasos jane permendur keto qe i thash me shume.
  Me respekt Berati

 14. #54
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  04-02-2003
  Vendndodhja
  New York, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pa keq kuptime mirpo te kisha propozuar qe ta lexosh dhe studiosh edhe njehere kuranin, perkundrazi ne kuran nuk thuhet se islami eshte e vetmja fe e pranuar, kurani i pranon tegjitha fete, mirpo edhe shume e logjikshme eshte, se feja islame eshte me e pasura prej tjerave, per arsye se eshte feja me e re, dmth qe feja islame eshte e derivuar prej feve tjera, sic ishte feja krishtere prej fese jevreje, e keshtu me radhe, te them te drejten une nuk bej dallime ne mes te feve, njoh nje force mbinatyrore e ky drejtim apo sekt si don thuaje quhet agnostik, njohje.

 15. #55
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Sa per dijeni shqiptaret jane me teper se 70 % muslimane. Po nuk eshte kjo ku dua te ndalem. Pyetja eshte : Edhe pse sipas jush feja na qenka dicka individuale (kur dihet qe nuk eshte vetem ashtu sepse asnje i derguar apo profet nuk erdhi vetem per vete ) a nuk kane te drejte besimtaret pa marre parasysh te ciles fe te jetojne si i ka hije besimit te tyre???? Cfare ndodh kur kjo e drejte individuale e te jetuarit si besimtar/e cenohet nga shteti??? Te qenurit Shqiptar nuk bie ne kundershtim me asnje besim. Dhe se fundi meqe shumica e shqiptareve eshte muslimane a nuk eshte shkelje e te drejtave te kesaj mase perpjekja e disave per tia mohur te jetuarin sipas normave te besimit perkates???
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Acid_Burn : 13-12-2003 mė 03:47
  RIPPR

 16. #56
  PSIKOLOGJI Maska e Ermali-AL.....
  Anėtarėsuar
  30-12-2003
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te dashur shqiptare ,ju qe odhet mentimet per perkrajen e feve ne shqiperi , analizoeni pak mendimin tim ,ne radhe te pare ,veja ,sidomos , myslymanizmi eshte nje nga fete.... ,qe qellimet e politikanve meslymane ne azi kohen e fundit bashkepunojne vetem per iteresat e tyre ...qe te ngrene popullin per mbrohjen e diktatures ,ose per interes te tjera. mendimi im eshte se ne librat fetare te myslymanizmit ata kane futur propogante te eger , per ngritjen e myslymanve. (tifozet e rumujes dhe jo aq shume te besimi i zotit ). Ne shqiptaret kur u lindem dhjesh na dhane prindrit dhe gjyshet se jemi myslymane ("the une myslyman jam ")....? une pyes ku dalloemi ne ?,nga mendimet ,apo nga pamja e fytyres ? . Une jam kunder feve ,dhe sidomos kunder fese qe shkaktojne rumuja . Se fete ne te gjithe boten, qe jane shtuare dhe keto vite ,shikojne vetem interesat $ ' prandaj dhe e kane renjen shume te gjate , se te gjithe vitet e krijimit te saj , me dashje apo padashej i shtoshe pasuria, dhe me vone florinjte . Qe pasaj une shpresoj qe feja myslymane po dhe ato te tjerat te mos jetojne ne shqiperi po dhe ne te gjithe boten . sepe na mbajne te arthmen e zhvillimit dhe te , te vertetes nga mendja , te izoluar,Ka ardhur koha qe shqiperia te shikoje interesat e saja dhe besoj qe eshte ne ruge te mire .Me shBE e kemi mire . SHBA kane qellim qe te godasin fete dhe sidomos myslymanizmin . dhe se fundi se fundi mos harojme se eshte e llogjikshme se ne shqiptaret skemi qene myslymane .
  C'do gje eshte nje gje , dhe asgjeja eshte nje gje !

  DYNJAJA pa FUND....

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-01-2004
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Exclamation feja eshte bindje shpirterore dhe jo maske qe mund ta nderrosh sipas interesit.

  THenia "feja shqiptarit eshte shqiptaria" eshte perdorur qe ne shekuj. historikisht maredheniet nderfetare kane QENE te mira,,,,,.por pyetja eshte.....a jane shqiptaret e sotem besimtare te nje feje??? shume shqiptare ,sidomos kur dalin jashte shtetit NDERROJNE EMRIN/ FENE/ DHE MADJE EDHE KOMBESINEsipas interesit .....a jane keta shqiptare te betuar ne fene dhe ne preardhjen e tyre?!!!!!!!!!!!!!!ne shqiptaret e tregojne qe nuk e kemi te kultivuar fene dhe perdite dhe me shume po braktisim dhe memedhene.ju lutem ,lutuni per fatin tone

 18. #58
  ABC Maska e bicjani
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  poshte gjallices
  Mosha
  39
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kemi kaluar te 20 dhe pothuajse me shume se gjysmen e jetes e kemi kaluar pa e ditur se ēfare eshte feja.Dhe kete fale rregjimit te poshter.Ne dinim se ekzistonte vetem nje fe,shprehja klasike feja e shqiptarit eshte shqiptaria.them klasike jo per fyerje por thjeshte ngaqe ishte e vetmja qe dinim dhe e vetmja qe perdorim.kane kaluar gati 15 vite kur kesaj fjale sikur ka filluar ti humbase kuptimi dhe eshte per te ardhur keq.siēdo njeri ne kete bote dhe shqiptari ka te drejte te besoje ne fene e tij.dhe shqiperia ne kete aspekt eshte nje vend me shume besime te ndryshme,keshtu qe feja ne shqiperi mund te perdoret fare lehte si mjet propogande.dhe te gjithe e dini se ēfare pasojash mund te lindin.Keshtu qe shqiperise i duhet nje fe e perbashket qe shqiptaret te mos kene dallime mes njeritjetrit dhe mos te mburren me fete e tyre.Dhe e vetmja gje qe mund ti mbaje shqipetaret te bashkuar eshte ajo shprehja e vjeter qe perdornim dikur..Feja e shqiptarit eshte shqiptaria:
  .................................................. ..........
  .................................................. ..........
  .................................................. ..........

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Mosha
  49
  Postime
  156
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  une mendoj qe feja e shqiptarit ka qene dhe duhet te jete dashuria dhe nenshtrimi ndaj Allahut apo Atit si do qe e quani. E sa per vaso pashen ku thot ti leme kisha e gjamia, nuk e kam te kjart, po ai ka qene prifte, kam frike se kete nuk e ka thene ne kishe.

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  or ti mik qe je besimtar i islamit qofsh me shendet . une zotin tim e quaj zot te gjithpushtetshem dhe emri i tij asht jesus krisht qe do te thote perendia me ne . [une jam ruga e verteta dhe jeta ] ka thene vete jezusi qe ishte 100 per qind njeri dhe 100 per qind zot . vetem nepermjet tij kemi faljen e mekateve dhe jeten e perjetshme . e shte dhurata e zotit vete [ sepse perendia kaq shume e deshi boten saqe nuk e kurseu birin etij te vetem lindur por e dha te flijohej per ty e per mua qe kushdo qe beson ne te te mos humbase por te kete jeten e perjetshme .] gjoni 3 16 . tani do pyesesh si zoti ka bir dhe si erdhi si njeri etjer a . une nuk ishpjegoj jo se smundem por sepse nuk do besosh mua dhe nuk do ta doja nje gje te tille por mer biblen dhe studio miku im te njohesh zotin e vertete .shkrimi ishenjte qe u shkrua 500vjet para kuranit . ti or mik gendro ne fene tende por ta dish se feja nuk te shpeton mga gjykimi i perjetshem . dhe keto punet e fese jane shpikur dhe ngateruar prej vete njerezve dhe mund te them qe 95 per qind te lufterave qe janr bere gjate historise dhe behen akoma behen vetem per fete , islami katolicizmi orthodhoksia etjera . lezo perv historine e perhaPJES SE FESE ISLAME . PASHKO VASA NUK ISHTE PRIFT POR ISHTE OFICER NE PERANDORINE TURKE . THE QE KE LUFTUAR NE KOSOVE EDHE UNE KAM QENE ATJE GJATE LUFTES . ME RESPEKT NGA KASTRIOTI .

Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Paradigma e Shqiptarit negativ
  Nga RaPSouL nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 29-10-2010, 00:26
 2. Serbėt, thikė nė zemėr shqiptarit
  Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 23-08-2006, 09:34
 3. Pranga nė Damask shqiptarit tė dyshuar tė Al Kaedės
  Nga Traboini nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 05-01-2006, 12:11
 4. Triumfi shqiptarit nė gjykatėn e Londrės
  Nga Shijaksi-London nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2005, 05:51
 5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
  Nga julian72 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-02-2003, 12:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •