Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778

    “Kanibali” Shqiptar që ngjan me Mikelanxhon

    Historia e Gëzim Hidrit, emigrantit nga Librazhdi, që është skulptor në oborrin e princit Çarls të Anglisë

    “KANIBALI” SHQIPTAR që ngjan me MIKELANXHELON

    Besim Dybeli
    Gazeta Shqip-Tirane

    Një emigrant shqiptar, falë aftësive të tij, ka mundur të "hyjë" në oborrin mbretëror anglez. Që prej dy vjetësh, ai vazhdon të realizojë skulptura me fame botërore në oborrin e princit Çarls, ku faqe të tëra interneti janë të mbushura më punimet e tij. Shok i ngushtë me Edi Ramën dhe më I besuari i këtij të fundit, ngaqë
    punonte në studion e tij, do të largohej nga Shqipëria që në vitin 1990, në rastin e dyndjes së shumë shqiptarëve në ambasadat e huaja në Tiranë. Emigranti që ka bërë aq bujë në shtetin grek dhe atë anglez, është Gëzim Hidri, nga fshati Dorëz, 5 kilometra në veri të qytetit të Librazhdit. Do të mbaronte Akademinë e Arteve në Tiranë, por nuk mundit t'i shfaqte pikturat e tij në kryeqytet, pasi performanca dhe mesazhi ideor që përcillnin aty, binte ndesh për propagandën komuniste para viteve '90. Madje, për këtë shkak u largua nga vendi dhe shumë vonë do të merrte vesh se
    shtëpia e tij në fshat do të kthehej përmbys nga agjentë të sigurimit shqiptar. Rruga drejt artit i dha sukseset e para në Kostur të Greqisë. Studentët e tij, në një universitet privat të këtij qyteti, do të dilnin konkurrues dhe fitues në shumë universitete analoge të Greqisë, por fama e tij do të "shuhej" brenda një nate. Ksenofobët grekë, do t'i zhduknin rreth 21 punime në sculpture për Bashkinë e Kosturit, vetëm se ishte artist shqiptar. Pas kësaj, u detyrua të emigrojë ilegalisht, bashkë më gruan e tij dhe dy vajzat, Anxhela dhe Artemisa, drejt Anglisë. Paraqitja në një panair skulpture dhe suksesi i veprës "Koka e kalit" e gdhendur në mermer ku ravijëzoheshin 26 detajet si mesazhe të kafshës më të zgjuar dhe më besnike, i siguruan ftesën nga princi Çarls. Që nga viti 2000, punon në oborrin e tij, megjithëse klandestin. Mësohet të ketë punuar 72 statuja mermeri që kanë shërbyer për simbole të çmimit "Oskar" dhe tashmë thërritet nga kolegët anglezë si "skllavi i gurit". "E ruaj miqësinë me Edi Ramën, - ka pohuar ai, - pasi, kur studioja në Shqipëri, vetëm ai m'i besonte celesta e studios së tij, ku unë punoja pa i nxjerrë në publik pikturat e mia". Deklarata e tij e fundit, i ka hapur debate kontradiktore me shumë artistë të Anglisë. "Mikelanxhelo
    është dhe mbetet me orgjinë shqiptare", ka pohuar, skulptori nga Librazhdi, por pakkush e ka besuar, ndërsa një pjesë kanë filluar ta etiketojnë në shtyp si "kanibal" shqiptar. Sidoqoftë, adresa e tij në internet, mbetet nga më të klikuarat, jo vetëm për të pare punimet e tij në skulpturë, por edhe për të dhënë porosi blerjeje.
    Deklarata e tij e fundit, i ka hapur debate kontradiktore me shumë artistë të Anglisë. "Mikelanxhelo është dhe mbetet me orgjinë shqiptare", ka pohuar skulptori nga Librazhdi, por pakkush e ka besuar, ndërsa një pjesë kanë filluar ta etiketojnë në shtyp si "kanibal" shqiptar mia". Deklarata e tij e fundit, i ka hapur debate kontradiktore me shumë artistë të Anglisë. "Mikelanxhelo është dhe mbetet me orgjinë shqiptare", ka pohuar, skulptori nga Librazhdi, por pakkush e ka besuar, ndërsa një pjesë kanë filluar ta etiketojnë në shtyp si "kanibal" shqiptar. Sidoqoftë, adresa e
    tij në internet, mbetet nga më të klikuarat, jo vetëm për të pare punimet e tij në skulpturë, por edhe për të dhënë porosi blerjeje.

  2. #2
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Shijaksi-London
    Historia e Gëzim Hidrit, emigrantit nga Librazhdi, që është skulptor në oborrin e princit Çarls të Anglisë

    “KANIBALI” SHQIPTAR që ngjan me MIKELANXHELON

    Besim Dybeli
    Gazeta Shqip-Tirane

    Një emigrant shqiptar, falë aftësive të tij, ka mundur të "hyjë" në oborrin mbretëror anglez. Që prej dy vjetësh, ai vazhdon të realizojë skulptura me fame botërore në oborrin e princit Çarls, ku faqe të tëra interneti janë të mbushura më punimet e tij. Shok i ngushtë me Edi Ramën dhe më I besuari i këtij të fundit, ngaqë
    punonte në studion e tij, do të largohej nga Shqipëria që në vitin 1990, në rastin e dyndjes së shumë shqiptarëve në ambasadat e huaja në Tiranë. Emigranti që ka bërë aq bujë në shtetin grek dhe atë anglez, është Gëzim Hidri, nga fshati Dorëz, 5 kilometra në veri të qytetit të Librazhdit. Do të mbaronte Akademinë e Arteve në Tiranë, por nuk mundit t'i shfaqte pikturat e tij në kryeqytet, pasi performanca dhe mesazhi ideor që përcillnin aty, binte ndesh për propagandën komuniste para viteve '90. Madje, për këtë shkak u largua nga vendi dhe shumë vonë do të merrte vesh se
    shtëpia e tij në fshat do të kthehej përmbys nga agjentë të sigurimit shqiptar. Rruga drejt artit i dha sukseset e para në Kostur të Greqisë. Studentët e tij, në një universitet privat të këtij qyteti, do të dilnin konkurrues dhe fitues në shumë universitete analoge të Greqisë, por fama e tij do të "shuhej" brenda një nate. Ksenofobët grekë, do t'i zhduknin rreth 21 punime në sculpture për Bashkinë e Kosturit, vetëm se ishte artist shqiptar. Pas kësaj, u detyrua të emigrojë ilegalisht, bashkë më gruan e tij dhe dy vajzat, Anxhela dhe Artemisa, drejt Anglisë. Paraqitja në një panair skulpture dhe suksesi i veprës "Koka e kalit" e gdhendur në mermer ku ravijëzoheshin 26 detajet si mesazhe të kafshës më të zgjuar dhe më besnike, i siguruan ftesën nga princi Çarls. Që nga viti 2000, punon në oborrin e tij, megjithëse klandestin. Mësohet të ketë punuar 72 statuja mermeri që kanë shërbyer për simbole të çmimit "Oskar" dhe tashmë thërritet nga kolegët anglezë si "skllavi i gurit". "E ruaj miqësinë me Edi Ramën, - ka pohuar ai, - pasi, kur studioja në Shqipëri, vetëm ai m'i besonte celesta e studios së tij, ku unë punoja pa i nxjerrë në publik pikturat e mia". Deklarata e tij e fundit, i ka hapur debate kontradiktore me shumë artistë të Anglisë. "Mikelanxhelo
    është dhe mbetet me orgjinë shqiptare", ka pohuar, skulptori nga Librazhdi, por pakkush e ka besuar, ndërsa një pjesë kanë filluar ta etiketojnë në shtyp si "kanibal" shqiptar. Sidoqoftë, adresa e tij në internet, mbetet nga më të klikuarat, jo vetëm për të pare punimet e tij në skulpturë, por edhe për të dhënë porosi blerjeje.
    Deklarata e tij e fundit, i ka hapur debate kontradiktore me shumë artistë të Anglisë. "Mikelanxhelo është dhe mbetet me orgjinë shqiptare", ka pohuar skulptori nga Librazhdi, por pakkush e ka besuar, ndërsa një pjesë kanë filluar ta etiketojnë në shtyp si "kanibal" shqiptar mia". Deklarata e tij e fundit, i ka hapur debate kontradiktore me shumë artistë të Anglisë. "Mikelanxhelo është dhe mbetet me orgjinë shqiptare", ka pohuar, skulptori nga Librazhdi, por pakkush e ka besuar, ndërsa një pjesë kanë filluar ta etiketojnë në shtyp si "kanibal" shqiptar. Sidoqoftë, adresa e
    tij në internet, mbetet nga më të klikuarat, jo vetëm për të pare punimet e tij në skulpturë, por edhe për të dhënë porosi blerjeje.

    Ky lajm nuk vlen asnje grosh, pa na vene adresen e ketij personi te pagjindshem ne Internet qe te shohim veprat e nje shqiptari kaq te famshem. Kur do mesoni te shkruani lajme sic duhet ? Aq me teper per persona te kalibrit te tille ? Kur vjen puna te politika dhe tek qelbesirat qe na qeverisin, gjerat i jepni kaq te detajuara(sikur i thurrni kastile carcafet qe mos i lexoj njeri), sa vetem ngjyra e brekeve te deputeteve mungon ne detajet tuaja. Po e them ne pergjithesi ket, se kam me ty ne vecanti.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #3
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    , ku faqe të tëra interneti janë të mbushura më punimet e tij.
    Cilat janë këto faqe???????????????????????????????????

    Pas një kërkimi në google më doli ky rezultat:

    Your search - gëzim hidri - did not match any documents.

    Suggestions:
    -Make sure all words are spelled correctly.
    -Try different keywords.
    -Try more general keywords.
    -Try fewer keywords.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    671
    Se mos e kerkoni me emrin e gabuar, ka mundesi qe ky "kanibali" te jete emri i tij i artit. :)

  5. #5
    Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    Aty ku mos qofsha
    Postime
    412
    Citim Postuar më parë nga PRI-LTN
    Se mos e kerkoni me emrin e gabuar, ka mundesi qe ky "kanibali" te jete emri i tij i artit. :)
    Ndoshta operon si Banksy.
    BRIGADA E KUQE PERJETE

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    395
    Akoma nuk eshte kuptuar se ky lajm eshte fund e krye i rreme,se eshte thjeshte nje trillim i shkruar "bukur".Mbase moderatori/rja duhet ta kontrollojne vertetesine e tij,megjithese nuk kam shume per tu kuptuar,e pastaj ta fshijne.

  7. #7
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Besim Dybeli
    Gazeta Shqip-Tirane

    Gjithcka e mundur pasi lopa mashkull eshte bere gazetar do e besoj se dhe ai kanibali miku i ngushte i edi rampes se ky gjithesesi duhet ta ket me te aferm kanibalin se kushdo tjeter.

    Ky gazetari paska pare nje ender nen ndikimin e rende te deliranteve narkotike ku gjerat i jane asocuar mire me ambicjen e tij te humbur ndaj pasionit per art qe kishte dikur dhe ja figurat e tij delirante: ky edi rama i ngjet me kanibal apo me neandertal, ai miku e qe eshte ky vet (por nuk i kujtohet gjet halucinimeve), ka lidhe ikjen e vet per ne greqi per tu bere artist me nam i cili deshtoi dhe meraku qe i kishte mbetur per te ikur ne angli e skizmoi ashtu qe tani te shnderrohet vet ne gazetarin por edhe aritistin i cili jeton dhe punon ne angli dhe pasi atje nuk i kujtohej askush tjeter pos Princ Carlsi e vendose me banim ne oborrin e tij ku edhe punon. Por se si jane enderrat rrotulluese, sepse duke e brere edhe ne ate gjendje deliri ndergjegja rracionale, ai per ta mashtruar ate mundohet te formuloje nje siutate edhe me ekstreme ne menyre qe kjo qe genjeu veten si pervoje e jetuar gjate keture momenteve te mos zhdukej plotesisht si pasuri e perjetuar, sec e ngaterron veten/ate me nje thenie edhe me te cuditshme se si Mikellangjelo eshte shqiptar dhe me se kete ka nxitur mospelqimin e tij atje dhe bile duke ruajtur lidhjet e ngushta me edi ramen u be baze qe ta quajne kanibal...







    tjerat tjera here hahahahahhaah
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #8
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    A u gjet ky tipi ? Duhet me e paraqit tek emisioni Jete ne Kerkim, mbase ja gjejne derrmanin atje :D
    O shijakso, ene ti e qu veten gazetar ? Me te thone ty tani un, qe dikush ka bo i m_t, qe sbie ere, ti ka gjasa qe ta rraportosh diten e neserme tek shtypi i dites, pa e verifiku burimin e lajmit.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  9. #9
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ky artikull kishte dal se pari tek "peshku pa uje" diku kah tetori!

    Ja keto jan edhe komentet qe kishin bere disa nga anetaret:
    anonim thotë:
    24 Tetor 2006 @ 3:08 pm

    Pash zotin, kete lajmin e keni kaluar per gallate apo cfare? Eshte lajm idiot, po fare idiot aman.

    e.T thotë:
    24 Tetor 2006 @ 3:12 pm

    “Mikelanxhelo është dhe mbetet me orgjinë shqiptare”,

    rritet dhe focohet shqiptarizma ne bote!

    Ku je o Ardian ?

    anonim thotë:
    24 Tetor 2006 @ 3:16 pm

    Shqiptarizem? Dhe ata anglezet na e quajtkerkan kanibal kete trimin. Une do e quaja dunce ose rutabaga mutant.

    Bri thotë:
    24 Tetor 2006 @ 3:41 pm

    Ka ndonje faqe interneti ky? Te pakten te kemi mundesi te shikojme punen pa mire qe llafet nuk ia leme mangut …

    e.T thotë:
    24 Tetor 2006 @ 4:01 pm

    Results 1 - 10 of about 207 for gezim hidri. (0.22 seconds)

    sitin s’po e gjej

    blete thotë:
    24 Tetor 2006 @ 6:39 pm

    po edhe keta anglezet sa kurnace jane. edhe punon per mbretin, edhe nuk i japin dokumenta.
    po perse e quajne kanibal? ka ngrene ndonje princ ky keshtu?
    gjithesesi, po e research edhe une njehere. mbase e gjej se ke ka ngrene.

    e.T thotë:
    24 Tetor 2006 @ 6:40 pm

    qylin e ka qejf dhe mbreti.!

    blete thotë:
    24 Tetor 2006 @ 6:41 pm

    s’e gjej dot fare kete njeri. po gjej nje ushtri me hidra te tjere.

    e.T thotë:
    24 Tetor 2006 @ 6:46 pm

    germo blete germo. ,site fetare do gjesh!

    blete thotë:
    24 Tetor 2006 @ 7:31 pm

    vertet qe geromova e germova. po gje nuk gjeta. ky artist ose e ka emrin te gjymtuar nga shtypi shqiptar ose nuk shfaqet me emrin e vertete ne angli.

    shqipo thotë:
    24 Tetor 2006 @ 8:32 pm

    Z. Hidri bravo i qofte nese vertet paska arrit kaq shume suksese, nuk mendoj qe duhet t’a kemi inat, pavaresisht se ajo origjina e Micheleangelo-s na la pak si te godit. Po kisha kto gjera:

    1. Ket punen e kanibalizmit as une s’e mora vesh fare, pavaresisht se ky gazetari na e ka vene si titull.

    2. Kjo gazeta e ka emrin Shqip po mire do ishte qe kete gjuhe, mos t’a kene vec si emer te gazetes po edhe t’a shkruajne, se nuk i themi “sculpture” po “skulpture”.

    3. Po mire, ky gazetari patriot mendon qe po i ben nder z. Hidri kur deklaron qe qeka ilegal ne Angli?! Shife kur t’a kapin per leckash megjithe familjen e t’a sjellin mbrapsh sapo t’a spiunoje naj njoni

    4. Kush qekan kto skulpturat e z. Hidri qe paska bere per cmimin Os(c)***? Se c’pune ka Os(c)**** i Hollywood me Angline hajde merre vesh. Dhe ne qe kujtonim qe skulpturen e cmimit Oscar e kishin bere Cedric Gibbons, George Stanley dhe Alex Smith. Eh, sa te rrojme do mesojme.

    blete thotë:
    24 Tetor 2006 @ 8:42 pm

    p.s. vazhdoj te kontrolloj websitet, por nuk po gjej asnje informacion per kete person. e vetmja permendje eshte nje rogerta gezim hidri qe ka fituar te drejten e studimeve te larta ne universitet.

    LAURENT thotë:
    25 Tetor 2006 @ 7:25 am

    blete edhe une po kerkoj po spo gjej gja…..
    zhurme zhurme shume shume zhurme

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 2:58 pm

    si perfundim ajo puna e kanibalit na paskerperpasqene loje.

    enzo thotë:
    25 Tetor 2006 @ 3:16 pm

    Te gjithe ne shqipetaret jemi te famshem,por duhet germuar me shume dhe me thelle per te gjetur hidrat njeqelizore dhe shume qelizore.Ja dhe mikelanxhelo qenka shqipetare ,prandaj dhe skulptura shqipetare ka bere kaq perpara dhe hajde thuaj qe arti nuk hyne tek traditat.

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 3:46 pm

    Diçka Ku permendet Mikelanxhelo dhe Albania une gjeta po nuk kuptoj gjuhen. Stalin og Chopin på auksjon

    London (ANB-AP):

    En rekke brev skrevet av kjente historiske personer skal auksjoneres bort i New York i desember.
    Se større bilde
    Skriv ut denne siden
    Tips en venn om denne saken

    Det er auksjonshuset Sotheby’s som står for den spesielle auksjonen. 31 brev og dokumenter skal under hammeren, og blant brevskriverne er Michelangelo og den første Albanischen kona til Henrik VIII av England, Catherine av Aragon. Ifølge auksjonshuset er det også gjenstander fra Beethoven og Chopin, sovjetdiktatoren Josef Stalin og Napoleon Bonaparte.

    Mest spenning Kanibal knytter det seg til brevet fra Catherine av Aragon. Hun var den første kona til den beryktede engelske kongen Henrik VIII. I brevet ber den unge dronningen om hjelp til å opprettholde ekteskapet sitt.

    Brevet, datert 8. feburar 1534, er adressert til nevøen, Karl V av det tysk-romerske riket. Der ber hun ham om å overtale pave Klemens VII om å nekte å oppløse ekteskapet mellom henne og Henrik VIII. Dette skjedde, og pavens nei førte til at den engelske kongen vendte seg mot pavedømmet og innførte reformasjonen i England.

    Det historisk interessante brevet har en anslått verdi på rundt 670.000 kroner.that’s all folk(ANB-AP)

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 4:45 pm

    blete nese di gjermanisht çthote artikulli?

    blete thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:06 pm

    nuk duket si gjermanisht po si danisht ose nje gjuhe tjeter skandinave (jo se une di gjermanisht, por di si shkruhet ajo).
    duket se flet per mikelanxhelon tamam, jo per kete kanibalin tone.
    me sa duket se Sotheby’s ka shitur disa artikuj historike me vlere, nder keto edhe ndonje pune te Mikelanxhelos.
    kaq mora vesh, po mund ta kem edhe gabim.

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:11 pm

    25. Oktober 2006 - 01:51

    Briefe von Michelangelo bis Kanibal werden versteigertStory zu my swissinfo hinzufügen

    NEW YORK - Briefe berühmter Personen aus rund fünf Jahrhunderten von Michelangelo bis Albanischen Kanibal sollen im Dezember in New York versteigert werden. Insgesamt wird das Auktionshaus Sotheby’s nach eigenen Angaben 31 Schriftstücke von historischem Wert versteigern.
    Diese waren von einem anonymen US-Sammler über Jahrzehnte hinweg zusammengetragen worden. Zu den wertvollsten Schriftstücken gehört ein Schreiben Michelangelos aus dem Jahr 1521, in dem es um die Bezahlung zweier Gehilfen geht.

    In weiteren Schreiben legt der russische Schriftsteller Leo Tolstoi dar, dass Liebe ein schädliches Gefühl ist, bittet Beethoven einen Wiener Richter um Verständnis für seinen Selbstmord-gefährdeten Neffen und der 16-jährige Soldat Napoleon seine Familie um grösseres Vertrauen in seine Fähigkeit, sich selbst zu schützen.

    Historisch wichtigstes Dokument dürfte laut Sotheby aber ein Brief von Katharina von Aragon an den Römischen Kaiser Karl V. aus dem Jahr 1534 sein: Darin bittet die erste Frau des englischen Königs Heinrich VIII. ihren Neffen, Druck auf Papst Clemens VII. auszuüben, damit dieser nicht in ihre Scheidung einwilligt.

    Unter dem Druck des Kaisers verweigert der Papst tatsächlich die Nichtigkeitserklärung der Ehe, daraufhin trennt Heinrich VIII. die englische Kirche von Rom, erklärt sich zum Oberhaupt der Kirche von England und heiratet dann noch fünf Mal. Allein für den Brief rechnet Sotheby’s mit einem Erlös von 100 000 bis 150 000 Dollar.

    SDA-ATS

    LlTako thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:19 pm

    Fjalia e pare ne shkrimin e sjelle nga e.T. thote:

    “Letra qe nga Mikelanxhelo e deri tek Kanibali Shqiptar do te nxirren ne ankand”.

    Ketu ka dy gjera 1) S’behet fjale per personin ne shkrimin fillestar ne teme dhe 2) kush dreqin eshte ky “Kanibali Shqiptar”???????????

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:22 pm

    ,” og blant brevskriverne er Michelangelo og den første Albanischen kona til Henrik VIII av England, Catherine av Aragon.”
    “Mest spenning Kanibal knytter det seg til brevet fra Catherine av Aragon.”

    blete thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:28 pm

    a eshte e mundur te jete dikush qe mund ta quajne Hanibali Shqiptar (jo ai qe ha njerez, po gjenerali i madh i antikitetit)
    po meqe po shiten ne NY ndoshta siti i tyre do te kete me shume informacion per keto letra.

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:32 pm

    Llukan -ne fund te artikullit te pare:that’s all folk(ANB-AP) “iefe von Michelangelo bis Marilyn Monroe werden versteigertStory zu my swissinfo hinzufügen”

    e.T thotë:
    25 Tetor 2006 @ 5:33 pm

    paste copy

    rezarta thotë:
    26 Tetor 2006 @ 2:40 pm

    me duket interesant ky shkrim,te pakten kemi akoma ne shqiperi artiste me te vertete.duhet te jemi pak patriot dhe krenar.

    rezarta thotë:
    26 Tetor 2006 @ 3:04 pm

    sa perdijeni,ai gazetari e ka vene ne dukje se eshte pa letra per te treguar se edhe pse punon letrat nuk i ka akoma si shumica e te gjitheve dhe ja cdo te thote te jesh “shqiptare”mbi te gjitha

    e.T thotë:
    26 Tetor 2006 @ 3:06 pm

    rezi-e ke fjalen per artikullin gjermanisht?

    rezarta thotë:
    26 Tetor 2006 @ 3:08 pm

    sa per termin kanibal hapni fjalorin dhe do ta gjeni,injoranca eshte gje e madhe

    rezarta thotë:
    26 Tetor 2006 @ 3:10 pm

    aspak,e kam fjalen per dike qe ka shkruar se cdo te thote fjala “kanibal”

    e.T thotë:
    26 Tetor 2006 @ 3:11 pm

    9 poste siper teje eshte nje artikull gjermanisht.

    blete thotë:
    26 Tetor 2006 @ 8:31 pm

    o rezarta po hapi syte o njeri se per cfare po shkruaj. ky artikull eshte kaq i paqarte sa po nxirrja tere variantet e mundshme sipas opinionit tim, duke perfshire edhe fjalen “Kanibal”
    po keshtu eshte kur i lexon artikujt me bishtin e syrit rrumbullak, dhe shkruan “patriot dhe krenar” kur flet ne shumes.

    gatwick thotë:
    26 Tetor 2006 @ 8:55 pm

    Krkova gjithe andej dhe nuk e gjeta ,kete Gezimin e famshem.ai autori i shkrikimit eshte tallur duke sajuar nje histori te reme me duket ,kjo s`eshte e mire ,nese eshte vertet ,ku eshte adresa e sakte per kete “famoz skulpturash” ..? RRENA I KA KEMBET E SHKURTERA /

    AL thotë:
    26 Tetor 2006 @ 10:06 pm

    Njerez o NJerez,—Ky gezimi eshte nje bashkefshatari im–qe te mos shtoj me shume, mos shkel his privacy—cdo gje eshte rren me bisht.
    tung

    enzo thotë:
    26 Tetor 2006 @ 10:20 pm

    O njerez po ai eshte ilegal, si ju kerkoni adresen e tij ,apo doni ta raportoni ne zyrat e emigracionit.Autori i shkrimit thote qe punon ne oborrin e Carlit po ne fakt mund te punoj per Camilen.Nje shaka ben njeri dhe ju te gjithe suleni per ti gjetur shtepine sikur ai i ka damixhanat plot me raki.

    andrea_nako thotë:
    26 Tetor 2006 @ 10:26 pm

    po kjo gazeta shqip mor vlla si boton gjera te tilla…!!!???

    rezarta thotë:
    27 Tetor 2006 @ 2:07 pm

    blete lexoje me mire artikullin dhe kur ta gjesh variantin e fundit atehere ,me sa duket gjuhen shqipe duhet ta kesh patjeter 10

    klaus thotë:
    30 Tetor 2006 @ 1:49 pm

    Me duket se artikulli nga “Gazeta Shqip” eshte per ti thurur lavde ne menyre indirekte Edi Rames si i vetmi qe ja paskerka kuptuar boten dhe artin ketij Gezimit.Cfare behet mo aman!trillojne gazetat,se duan te hane buke gazetaret.

    blete thotë:
    30 Tetor 2006 @ 7:47 pm

    o rezarta po nuk di gjermanisht o njeri. une vetem hedh nje gur ne lume. na e perkthe pak.
    flm per komplimentin po une shqipen e kam pasur 5 ne vjeshte ne fakultet. prandaj me eshte bere semundje profesionale

    rezarta thotë:
    31 Tetor 2006 @ 2:42 pm

    me fal nqs jemi keqkuptur por une jam pergjigjur per artikullin e shkruar ne shqip dhe jo ne gjermanisht,gjithsesi te kekoj ndjese,pastaj vetem nje sugjerum te bera,ciao

    ilegal thotë:
    21 Nëntor 2006 @ 6:38 am

    po e vertete eshte ajo qe thote bile edhe carli ka gjak shqiptar katragjyshi i carlit ka qene shok i ngushte me skender beun amon mer mer jahu nuk ka figure historike qe ne nuk themi qe ka gjak shqiptari sa do zgjasi kjo

    E solla qe ta lexoni me endje dhe te beni nje krahasim te vogel te niveleve!
    Lexim te kendshem.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #10
    Fine Wine Maska e ildushja
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Rr. A Kasemi, N'ajër
    Postime
    832
    Ne Shqiptaret te gjithe me origjine Shqiptare i bejme...lol..
    Ky artikull eshte i shpikur.
    "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

  11. #11
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Une e thash sy ky ishte nje "trip" i atij gazetarit qe zoti e di cfare ka "marrur" para se, gjithe keto halucinacione ne kohe kllapije, ti behen kujtese ne esulli. Eshte si nje nga ato pervojat e enderrave te cilat edhe pasi qe te zgjohesh te mbajne ne huti nese ishte enderr apo realitet.
    Ketu ketij shkrimi lirisht mund t'i behet nje psikanalize e lehte. Keto figura te gjalla flasin shume per autorin e artikullit i cili ne realitet ndoshta nuk eshte botuar kurre sepse eshte i shpifur, por meqenese subjektit qe e perjetoi ate ishte dukur shume i vertete dhe i vlefshem dhe ne shume aspekte real, ai e kish hedhur ne internet.
    Aty del ne pah ambicja e tij e harruar; kompleksi; enderra e parealizuar; si dhe irracionalja e tij e cveshur plotesisht, por perfundimi mbetet i kushtezuar nga racionalja e tij e ndrydhur e cila edhe ne ate gjendje arrine te bej kthesa te mahnitshme.
    Eshte i qarte perfytyrimi i artistit ne fjale se ne fillim ky s'eshte tjeterkush pos vet artisti qe fillimisht ishte arratisur per ne greqi. Po ja se per nje moment ai shthuret duke e vene ate ne poziten e deshmitarit te vetmuar te parritjet e personit te transponuar si ambicje e tij e dikurshme e fikur tani po te shkonin punet me ndryshe se ne realitet. Me vetkenaqesi te madhe se "ja mua po me krahasojne me Mikelangjelon". Nocioni "Kanibal" eshte kompleksi i tij i implantuar nga koha kur kishte ikur ne greqi dhe ku i ishin thyer enderrat. GReket kishin arritur ta kompleksonin ne ate mase saqe ai tani kur prezentohet si "shqiptar" ka frike se mos do te tingelloje sikur tha "kanibal" para bashkebiseduesit. Por jam i sigurt se ai kete nuk e ben ne jeten e perditshme dhe ne situata konkrete kur gjindet ne shoqeri me te huajt.
    (...)
    Lere se u lodha serish, "I think I've made my point"

    Pershnetje te gjitheve.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #12
    Larguar Maska e Gerrard
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Anfield Road
    Postime
    1,603
    “KANIBALI” SHQIPTAR

    Mendoj se i kan vene epitetin e duhur. Vdesin Keto Kryeredaktoret E Gazetave Te Bejne Ndonje Shqipetar Te Famshem Qe Te Ken Shitje Drastike Te Gazetave.

    Hajt Tung.
    Liverpool is now where it belongs
    The cry was no surrender,
    We'll fight for the boys in red,
    We'll fight, we'll fight for Liverpool,
    The team that Shankly bred.
    We'll fight for Alun Evans,
    We'll fight for Ian St.John,
    We'll fight, we'll fight for Liverpool,
    The pride of division one - two- three - four
    Listen to the Kopites roar

    LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    671
    Me ne fund interpoli ka rene ne gjurmet e "kanibalit" dhe ka siguruar foton e meposhtme ku paraqitet artisti i madh.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2007
    Postime
    6
    Pershendetje te Gjtheve
    Rastesisht me ra rruga ne kete diskutim :P, dhe une dua te shtoj komentin tim rreth ketij diskutimi.
    Une e njoh kete tipin e ashtuquajtur "Kanibal" vetem se me sa kam lexuar nuk arrij ta kuptoj se cka dash te thote ai gazetari me kete epitet, nejse puna e tij, anyway.
    Tani ne lidhje me Gezim Hidrin une kamfolur me kete drejtperdrejt me te dhe i kam pare dhe punimet e tij dhe kam dhe adresen e tij ku jane ekspozuar disa punime, me thene te drejten punimet jane vertet te shkelqyera, dhe te gjitha te punuar ne marble dmth mermer. Eshte e vertete qe ai jeton ne Angli dhe une kam folur kete person jo me larg se viti i ri 2007, ku kishte ardhur me pushime ne Shqiperi dhe mua me kerkoi qe ti hidhja disa punime ne nje cd sepse i kishte ne aparat fotografik. Ndersa persa i perket atyre gjerave te tjera, si psh, punon te oborri i Carlit e Kamiles etj etj, une nuk di gje, dhe persa i perket dokumentave ai perderisa erdhi ne Shqiperi per pushime dhe iku prape besoj se eshte i paisur me letrat. Ndersa ne lidhje me shoqerine e Edi Rames une se kam idene rreht kesaj.
    Kaq Kisha
    P.S. Kjo eshte adresa ku ju mund te shikoni punimet e Gezim Hidrit.
    www.stone-slave.co.uk

    Respekte te Gjitheve

Tema të Ngjashme

  1. Rregullorja e Forumit Shqiptar
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 83
    Postimi i Fundit: 28-09-2021, 01:20
  2. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
    Nga DYDRINAS në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
  3. Ç'mendim keni për nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •