Close
Faqja 0 prej 20 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 400
  1. #1
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542

    Mbulimi i femrës në shkollë

    Citim Postuar më parë nga Zeri i Amerikes
    Studentes në Durrës i kërkohet të heqë perçen në klasë

    18-10-2006



    Autoritetet në Universitetin e Durrësit e këshilluan një studente myslimane të mos e vinte perçen në fakultet.

    Zyrtarët e universitetit njoftuan se i thanë studentes Behije Hoxha se mbajtja e perçes, dhunon parimet laike të arsimit publik në Shqipëri dhe i thanë të mos e verë më atë në klasë.

    Ky veprim shkaktoi kritika të ashpëra të udhëheqësve myslimanë. Ata e quajtën këtë veprim shkelje të të drejtave të njeriut.
    Ne Ameriken e Veriut nuk te ngacmon kush nqs vendos perce. Sidoqofte une mbetem i mendimit qe veshja e gruas myslimane ne rastin me te mire eshte marketing per Islamin, ne rastin me te keq jep mesazhin: 'une jam e ndershme/modeste, ju te tjerat jeni bushtra".

    Ndoshta ka ardhur koha qe grate myslimane te mos lejohen te mbajne perce edhe ne Ameriken e Veriut.
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  2. #2
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311

    Studentes në Durrës i kërkohet të heqë perçen në klasë

    Studentes në Durrës i kërkohet të heqë perçen në klasë

    18-10-2006



    Autoritetet në Universitetin e Durrësit e këshilluan një studente myslimane të mos e vinte perçen në fakultet.

    Zyrtarët e universitetit njoftuan se i thanë studentes Behije Hoxha se mbajtja e perçes, dhunon parimet laike të arsimit publik në Shqipëri dhe i thanë të mos e verë më atë në klasë.

    Ky veprim shkaktoi kritika të ashpëra të udhëheqësve myslimanë. Ata e quajtën këtë veprim shkelje të të drejtave të njeriut.


    Bravo u qoft.....

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    paska hyre feja dhe ne arsim ?

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut
    Ne Ameriken e Veriut nuk te ngacmon kush nqs vendos perce. Sidoqofte une mbetem i mendimit qe veshja e gruas myslimane ne rastin me te mire eshte marketing per Islamin, ne rastin me te keq jep mesazhin: 'une jam e ndershme/modeste, ju te tjerat jeni bushtra".

    Ndoshta ka ardhur koha qe grate myslimane te mos lejohen te mbajne perce edhe ne Ameriken e Veriut.
    une jetoj ne ameriken e veriut , dhe eshte mese e vertet qe vajzat myslimane mbajne perce ne shkolle,dhe me te vertet ato me kete gje shprehin modestin e tyre gje qe mua me pelqen .paksa se nuk jam myslimane ,me ben pershtypje krenaria e tyre.se edhe pse shikohen ndryshe nga te tjeret gjithmone jane modeste .personalisht njoh nje vajz mysliman.

  5. #5
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    S'flet kush per te drejtat e shqiptareve me me e vra Zoti. Ferexhet jane te ndaluara me Kur'an u musliman pa shkole. Arabt e pa moral kishin pas mendue se me qite ferexhe nuk i njeh Zoti e pshtojne pa u denu, po Pejgamberi ua bani me dije fort mire se s'kan ku mshefen se Ai i di te gjitha, e ata prap mashtrojne veten e mbulojne fytyrat, me hajt se nashta nuk eshte e vertete fjale a profetit. Bjeri kush ne fije. O njerez, shkolla eshte laike, aty mesohet cdo gje qe eshte ne kundershtim me fene, aty qysh do te hysh ke bere mekat sipas fes tande. Leni more budallaqet.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut
    Ne Ameriken e Veriut ....
    Ndoshta ka ardhur koha qe grate myslimane te mos lejohen te mbajne perce edhe ne Ameriken e Veriut.

    Ku ke qene morr jahu me perpara? She she ndoshta ka ardhur koha dmth ti thua se u bo ne shqiperi dhe ketu ne amerike po i iken koha? O shqiptar te mbrapsht mos u merrni me budallalliqe. Nese per kulturen amerikone eshte e pranueshme qe gruaja myslimane vishet sipas zakonit pse per ne shqiptaret o vlla po na ben pershtypje?

    Sa per infon tate qe ta dish amerika po tregon nje kujdes te vecant biles shume te vecante qe mos te filloj urrejtje nder fetare. Shqiperise dhe shqiptarve(qe skan uj me la syte ene perdorin kandila ne vend drites) u prish pune ajo goca qe shko me perce ne shkolle se amerikes dhe amerikanve nuk u prish pune.

    Me bo pershtypje ti don bossi qe perdore nje fjalor rrugesh cdo ne kete mes? Tjetri hodhi nje ide pse ti e ul aq shume veten dhe i ofendon ske pse e ofeno tjetri nese je me i mire ose zgjuar se ai debato argumento dhe binde po ajo pergjigja jote ishte pergjigje rruge.

  7. #7
    Maska e *Babygirl*
    Anëtarësuar
    06-07-2006
    Vendndodhja
    Local Disk :D
    Postime
    910
    Edhe un do e ndaloja mbulesen ne shkolla, pse eshte me e moralshme
    ajo qe e ven mbulesen sesa ajo qe se ven!!! Nuk besoj!
    Mos jeto pa buzëqeshur...sepse dikush në këtë botë jeton nga buzëqeshja jote ...!

  8. #8
    N3ra5htarja Maska e rina_
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Vendndodhja
    Diku....
    Postime
    450
    jm e mendimit se feja nuk te ben indiferen me tjeret, mbulesa eshte thjeshte respekt ndaj ATIJ qe te ka krijuar...

  9. #9
    gjithmone e me larg
    Anëtarësuar
    22-10-2004
    Vendndodhja
    tirana
    Postime
    572
    jam per respektimin e zgjedhjes se lire te individit.
    cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga rina_
    jm e mendimit se feja nuk te ben indiferen me tjeret, mbulesa eshte thjeshte respekt ndaj ATIJ qe te ka krijuar...
    respekt?
    pse nuk e dija qe Zoti ka turp ti shohe femrat,
    ne ç'kuptim respekt?

    po ti a e respekton ate qe te ka krijuar?

  11. #11
    N3ra5htarja Maska e rina_
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Vendndodhja
    Diku....
    Postime
    450
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    respekt?
    pse nuk e dija qe Zoti ka turp ti shohe femrat,
    ne ç'kuptim respekt?

    po ti a e respekton ate qe te ka krijuar?
    Shiko mbulesa eshte respekt ndaj Allahut, nuk eshte ajo qe Zoti ka turp ti shohe femrat....vetem se femren nuk duhet ta shoh gjinia e kundert....
    un kam respekt ndaj ATIJ qe me ka krijuar...

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga rina_
    Shiko mbulesa eshte respekt ndaj Allahut, nuk eshte ajo qe Zoti ka turp ti shohe femrat....vetem se femren nuk duhet ta shoh gjinia e kundert....
    un kam respekt ndaj ATIJ qe me ka krijuar...
    ti a respekton ATE qe te ka krijuar duke mbajtur perçe?

  13. #13
    N3ra5htarja Maska e rina_
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Vendndodhja
    Diku....
    Postime
    450
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    ti a respekton ATE qe te ka krijuar duke mbajtur perçe?
    Nuk kam perce por respekti nda TIJ duhet te kemi....
    ata qe kan perce e ndien veten te lumtur per ate qe nuk i ka par kush deri ne ate koh...ne tek na muslimanet jane me mbulese(sikur celse pa te gjith dhembet a mundet me i cel dyert???)
    nje shoqen time qe kam pas ka perce dhe asaj askush nuk mund me ja nderu menden..
    eshte e vendosur edhepse deri ne perce mund te teprohet por mbulesa eshte ajo q edon ai qe NA KRIJOI>>

  14. #14
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    une bera nje pytje qe nuk mora pergjigje

    po sikur kjo vajz qe i mohohet e drejta, sot, neser do te jete si "nene terza" e cila po ishte me perce. po sikur me kete vajza neser te krenohet kombi per nje veper te saje.....JU a do ta lejonit te vazhdoje shkollen..... ?????

  15. #15
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga DEN_Bossi
    une bera nje pytje qe nuk mora pergjigje

    po sikur kjo vajz qe i mohohet e drejta, sot, neser do te jete si "nene terza" e cila po ishte me perce. po sikur me kete vajza neser te krenohet kombi per nje veper te saje.....JU a do ta lejonit te vazhdoje shkollen..... ?????
    Ja pergjigjen te jap une:

    Nje myslimane nuk mund te jete si Nene Tereza mbase feja myslimane ia kufizon aftesit e saj te veprimit. Ajo pik se pari duhej injoruar jobesimtaret dhe tere veprimtarein e saj bamirese tua kushtoj vetem besimtareve. Nene Tereza nuk bente dallim ne kete drejtim. Dhe islami e ndalon rreptesisht "Krenimin" me nje femer mbase kjo e fundit shiqohet si nje objek seksual dhe roberesh e mashkullit besimtare. Islami kurrnjehere ne historin botrore nuk ka sjellur shenjter as shenjteresha, njerez bamires pervec xhaxhajve Bin Ladena qe hudhin bomba ne cdo qosh me te cilet keni kenaqesin te krenoheni.

  16. #16
    BUKURIA SHERRI I LUMTURIS Maska e koder kiss
    Anëtarësuar
    03-03-2006
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    206
    per mbulimin e femres jam edhe sjam dakort
    te them te drejten disa femra me te veretete duhet te mbulohen
    po per disa te vjen keq me te vertete
    por ama une jam i mendimit edhe hapsi i kesaj teme duhet te mbulohet edhe nese eshte mashkull
    veshja dhe uniforma nuk jane pasqyre e fese po pasqyre e diturise
    KULTURA , SJELLJA, EDUKATA ,ZBUKURON NJERIUN!!!!!!!!!!!!

  17. #17
    BUKURIA SHERRI I LUMTURIS Maska e koder kiss
    Anëtarësuar
    03-03-2006
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    206
    besimtaret e zgjuar duhet ti vazhdojne studimet ne shkolla besimtare
    dhe jo ne universitetet shqiptare
    per mendimin tim zgjuarsia e saj eshte zero per derisa e lidh percet me shkollimin
    dhe plani i pare i saj eshte percja
    KULTURA , SJELLJA, EDUKATA ,ZBUKURON NJERIUN!!!!!!!!!!!!

  18. #18
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    Citim Postuar më parë nga koder kiss
    besimtaret e zgjuar duhet ti vazhdojne studimet ne shkolla besimtare
    dhe jo ne universitetet shqiptare
    per mendimin tim zgjuarsia e saj eshte zero per derisa e lidh percet me shkollimin
    dhe plani i pare i saj eshte percja
    hah, e forte kjo
    pse, une qe jam musliman nuk kam te drejte te jem studenti me i mire ne universitin politeknik ku jam...???

    ej, po mos ja futni kot tesh..... mos e terproni se nuk tregoni gje tjeter vetem injorance
    Ndryshuar për herë të fundit nga DEN_Bossi : 19-10-2006 më 09:20

  19. #19
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga DEN_Bossi
    po sikur kjo vajz qe i mohohet e drejta, sot, neser do te jete si "nene terza" e cila po ishte me perce. JU a do ta lejonit te vazhdoje shkollen..... ?????

    Po...ajo mund te vazhdoje nje shkolle private katolike
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  20. #20
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ne kete gjest ka shume hipokrizi, nese ate feja nuk po e pengoka te shkoje ne shkolle dhe te ferkohet neper dyer te shkolles me djem joshes, e nje besimtar te vertete do te duhej ta ndalonte nga kjo. Pergjegja eshte e absolutisht e qarte. Kjo eshte nje mendjemadhesi, blasfemi e dyfishte ndaj Zotit e ne tjetren ane edhe ofendim ndaj shoqeve dhe shokeve te shkolles. Pastaj eshte antikombetare deri ne thelb te marresh doket e zakonet e nje populli primitiv por te mos respektosh besimin ne Zot. Poshterim i kombit dhe i gjakut tend, i pafalshem kur personi ne fjale nuk e respekton fene ne gjestin qe ka bere por veshjen e zakonshme kombetare te nje populli te huaj dhete padenje per kulturen e sterlashte shqiptare rastesisht qelloi te konvertohej i pari ne nje numer dominant dhe tani ta marrim se model te dukjes tone kombetare. Kjo eshte nje mendje ngushtesi dhe vetedije ekstremisht e ulte kombetare qe si rezultat sjell nje asimilim te turpshem ndaj gjakut te baballareve aq te hjekur per ta ruajtur identitetin tone te vecante kombetar.

    Te gjithe besimtareve te vertete: Urime Naten e Madhe.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 0 prej 20 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Thënie kushtuar femrës.
    Nga ZANOR në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 22-12-2023, 04:38
  2. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  3. At Donat Kurti O.F.M.
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-04-2006, 03:17
  4. Gruaja në Islam
    Nga Acid_Burn në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
  5. 5 Universitetet më të mira në Amerikë
    Nga miri në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 16:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •