Close
Faqja 9 prej 20 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 400
  1. #161
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    E Lexova Plotesisht ,biles Te Gjitha Postimet .
    Dhe Prandaj Replikova .
    Je Shume Kundershtues Edhe Pse Ne Disa Vende E Ke Gabim .
    Na Ben Edhe Te Nivelit Te Ulet .qe Ketu Dukesh Qe Gjykon .ndoshta Ke Shkolle Me Shume Po Kjo Sdo Te Thot Qe Je Me I Ditur .une Personalisht Nuk Lexoj Mendjen E Tejereve Po Dhash Nje Mendim Timin.; Se As Te Njoh E As Me Njeh.NUK DUA ME DEBATIME PER KETE TEM .TE THASH EDHE UN NUK JAM MYSLIMANE PO TE DREJTEN E NJERIUT E MBROJ DERI NE MAKSIMUM.,SEPSE ESHTE DESHIRA E NJERIUT TE ZGJEDHI DHE TE BEJ ATE CFAR MENDON DHE I DUKET E ARSYESHME .MBULOHET FYTYRA CKA KETU ?,ASHTU E KONCEPTON AJO FEN .KURSE UNE E KONCEPTOJ NDRYSHE .

    Une juve iu dhash Fakte kurse ju mua me jipni perfytyrime te pakapshme qe ekzistojne vetem brenda kokave tuaja.

    Nuk eshte kurrfare pergjegje te thuash: "Ne disa vende e ke gabim". Kjo eshte padrejtesi ndaj bashkbiseduesit. Mohim i te drejtes primare per tu mbrojtur, duke dhene nje gjykim aprioristik autoritativ (kuptohet pa kurrefar mbeshtetje) kunder pales dhe duke ia mohuar asaj te drejten per mbrojtje.

    Derisa une jap fakte, ju jipni gjykime apriori te rezervuara qe nuk shpiejn askund.
    Nese ke argument qe kundershton mendimin e tjeterit, je i/e obliguar qe ta ekspozosh. Askujte ketu nuk i interson mendimi im as, i yti. Por kerkojne te dijne qendrueshmerine e fakteve dhe argumenteve ne karahasim me kunderfaktet dhe kunderargumentet.

    Kjo strukture mendimore eshte thelbesisht agnostike joparlamentare antidemokratike kundercivilizuese, -dhe ne thelb kundernjrezore. Ju kekoni te gjykoni nje delikt ne baze te bindjeve tuaja private qe nuk ngrehin asnje peshe juridike duke kundershtuar realitetin dhe gjithe arsenalin e fakteve ekzisturese objektive. Ju kujndershtoni ne kete menyre pasurine me te madhe qe zoton njeriu, (qenia vetmuar ne kete bote) ARSYEN.

    Te lutem gjej dhe bej markimin e atyre vendeve hipotetike ne shkrimin e lartpermendur se ku qenkan gabimet ne me nyre qe te me japesh rastin dhe te drejten e lindur qe te kem mundesi te mbrohem nga gjykimi yt ose ne rast se kete nuk e arrij te me japesh mundesine te permiresohem dhe te behem njeri i mire sa ti.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #162
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Dëshira e njeriut për t'ia ndaluar dikuj shaminë është homoseksualizëm i ndrydhur

  3. #163
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    shiko bptist une jam jurist dhe edi qdo te thot rregullorja por si jurist qe esdudjoj kete aspekt , rregullorja mund te krijohet ,dhe edi qka ne konventat nderkombetare per te drejtat enjeriut -liria ebesimit ,eshte erregulluar ne me konventa nderkombetare ne okb dhe tash del nje shkoll nga nje shtet i varfur dhe ekundershton kete te drejt ,te okb- se , sipas drjetorit te shkolles ne durres kjo po i duket si kundervajtje apo veper penale dhe po i bjen se qellimi eshte diskriminimi i studenteve apo ndoshta ka fobi apo edhe ndoshta eshte puna me fell urrejtja nder fetare

  4. #164
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,415
    Postimet në Bllog
    17
    Kryetari i Komunitetit Mysliman u shpreh se vajzat me shami nuk duhen ndaluar në shkolla

    Selim Muça: Jam kundër mbajtjes së ferexhesë

    Selim Mucca shpjegon se Ferexheja dhe mbulesa e vajzave besimtare janë dy gjëra të ndryshme

    Eglantina Bardhi

    Kryetari i Komunitetit Mysliman, Haxhi Selim Mucca, është shprehur dje se është kundër mbajtjes së ferexhesë në institucione publike. Ai tha se është pro mbajtjes së shamive nga ana e besimtareve myslimane, ndërsa nuk preferon mbajtjen e ferexhesë. Haxhi Selim Mucca shpjegoi se ka një konfuzion në kuptimin e “ferexhesë” dhe mënyrën e veshjes nga një besimtare. Ai tha se ferexheja është mbulimi i të gjithë fytyrës, ndërsa besimtaret myslimane nuk e kanë të detyrueshme mbulimin e saj.

    Pro përdorimit të shamive në shkolla, por kundër ferexheve. Kreu i myslimanëve në Shqipëri, Selim Muça ka theksuar se është kundër përdorimit të ferexheve në ambjentet shkollore. “Bëhet një gabim se vazhdimisht përmendet ferexheja. Ferexheja është ajo veshje që e mbulon fytyrën dhe unë jam kundër asaj. Nuk duhet që njeriu ta fshehë fytyrën, se femrën nuk e ka krijuar Zoti që t’i fshihet fytyra”,-theksoi Selim Muça gjatë një interviste.

    Reagimi erdhi menjëherë pas paralajmërimit për përjashtimin e një studenteje që mbante shami në Universitetin e Durrësit. Sipas tij, studentja duhet të kthehet në shkollë, pasi ajo nuk përdor ferexhe, por shami. Sipas tij, nuk ka asnjë rregullore që të saktësojë prerë mënyrën e veshjes në ambientet shkollore. “Nuk ka rregullore të përcaktuar se si do të jetë veshja e studenteve. Nuk ka veshje standard, kështu që edhe vajzat e mbuluara kanë të drejtë të vazhdojnë universitetin dhe të bëhen të ditura”,-tha ai. Megjithatë ai pohon se njeriun e ka krijuar perendia që t’i shihet fytyra, pra edhe femrat të mos e mbulojnë atë. “Televizionet dhanë shumë aspekte të grave që u dukeshin vetëm sytë. Unë personalisht jam me mendimin që zoti e ka krijuar femrën që fytyra t’i duket, edhe duart edhe këmbët. Domethënë, duhet të prezantohet me një veshje të përshtatshme”, tha kreu i Komunitetit Mysliman.

    Sipas tij, në të gjithë botën botën femrat kanë qënë të mbuluara dhe sidomos në Evropë të gjitha femrat gjatë dimrit mbajnë shami prej të ftohtit. “Atëherë këto femra qenkan fetare? Nuk janë fetare. Ato janë të feve të ndryshme”-, thekson Muça, duke shtuar se shamia është një zakon, një veshje që e kanë përdor njerzit dhe e kanë praktikuar gjithë jetën. Për këtë arsye shtoi ai njeriu është i lirë të vishet si të dojë, por natyrisht me një veshje morale, me një veshje që tu pëlqejë edhe të tjerve. Ai thotë se kurrsesi nuk duhen të ekspozohen pjesët e trupit. “Pra fytyra duhet të jetë e zbuluar”- thekson Muça, duke shpjeguar se bëhet një gabim, pasi vazhdimisht përmendet ferexheja.

    Ferexheja sipas tij është ajo që e mbulon fytyrën dhe mendon se është kundra asaj pasi nuk duhet që njeriu ta fshehë fytyrën se e ka krijuar perëndia që ti fshihet fytyra. Kështu kreu i myslimanëve, Selim Muça e ka cilësaur vendimin e rektorit të Universitetit të Durrësit jo të drejtë dhe pas këtyre argumenatve ai ka theksuar se vajza me shami e përjashtuar duhet të kthehet përsëri në shkollë. “Mendoj se vjaza e përjashtuar nga Univesiteti duhet të kthehet menjëherë në shkollë pasi është e drejtë e saj për të marrë dije”,-thekson ai. Ndërkohë rektorët e tjerë e kanë kundërshtuar vendimin e kolegëve tyre duke pohuar se një gjë e tillë duhet të rregullohet me ligj. Sipas tyre, në ligj thuhet vetëm që sholla është laike, por nuk saktësohet asgjë për mënyrën e veshjes së studentëve në shkollë.

    Shekulli
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lioness : 21-10-2006 më 14:49

  5. #165
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,415
    Postimet në Bllog
    17
    Teologët: Ferexheja, debat i dorës së dytë


    Shekulli

    Teologët thonë se ferexheja nuk është një detyrim kuranor, por një metodë veshjeje që ka dalë në bazë të traditave të disa vendeve. Sipas tyre, në librin e shenjtë, K’uran, nuk përcaktohet asnjë metodë e veshjes, por thjesht sanksionohet mbulimi i trupit nga femrat besimtare. Teologët shpjegojnë se mbulimi i gjymtyrëve të trupit, nuk përfshin fytyrën duart apo këmbët. Ferexheja është një veshje, e cila mbulon të gjithë fytyrën, dhe mund të përdoret, vetëm nga femra që kanë arritur nivelin më të lartë të besimit. Gjithsesi, kjo është një zgjedhje personale e individit, ndërsa në Islam nuk ka një detyrim të tillë. Sipas teologëve, besimtari duhet të përmbushë sëpari kriteret parësore të fesë, që kanë të bëjnë me besimin në Zot. Gjithastu, ka edhe një sërë kriteresh të tjera, të cilat janë detyruese për besimtarin, ndërsa veshja është një kriter dytësor. Sipas teologëve, Islami preferon që një besimtare të ketë një veshje sa më estetike dhe morale. Nuk ka asnjë ndalim për përdorimin e veshjes së modës, mjafton që ato të mbulojnë gjymtyrët e trupit. Sipas teologëve, estetika në Islam ka një rol shumë të rëndësishëm, pasi besimtarët duhet të paraqiten në mënyrë sa më të këndshme për të tjerët.

  6. #166
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Ajo me shami ka shkuar se nuk ma merr mendja se me perce fytyres.Por se kush ua dha kete mendim nuk e di.

    Cka mendoni ju kundershtaret e shamise po pati ndonje goce semundje flokesh ALOPECIA AREATA ?
    Asaj do t' i vie turp te dali me koken diku me floke e diku jo,dhe per kete e barte shamine.Ndersa rektoruci i shkolles i thot se nuk lejohet sepse kemi rregullat e shkolles.Do te duheshte t'i japi llogari rektorucave pse e mban shamine ?
    Edhe zineni se nuk eshte muslimane fare por kushdo nga femrat.
    E shifni ku dua te dal ma merr mendja.
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  7. #167
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    ja dhe nje rast i ngjashem ne Angli
    http://youtube.com/watch?v=gNTNWf5Q2Zo

    Ja dhe nje analize e kesaj video
    http://youtube.com/watch?v=9BI9v42UEWI
    Ndryshuar për herë të fundit nga Korcar-L1 : 21-10-2006 më 20:12

  8. #168
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Po bre shum lloj i rrezikuar keta muslimanet, ne ka mbete neve shqiptareve te fuqishem ti mbrojme keta te vegjlit, se per vete i kemi arritur te gjitha enderrat kombetare, prandaj tani e kemi per obligim moral ti dalim zot vegjlise se s'na kan mbetur probleme tjera, i kemi zgjidhur te gjitha, a?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #169
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Kryetari i Komunitetit mUsliman, Haxhi Selim Muça shpjegon se Ferexheja dhe mbulesa e vajzave besimtare janë dy gjëra të ndryshme ...
    Natyrisht qe jan dy gjera te ndryshme, e thash edhe une qe Ferexhja eshte kulture arabe PARA MUHAMEDIT a.s. qe nuk ka asgje te beje me mUslimanizem. Kurse mbulesa e vajzave besimtare (mUslimane, katolike dhe orthodokse SHQIPTARE) apo me kjart Shamija e vajzave besimtare te te tre religjioneve tona, nuk ka asgje te keqe, nese mbetet me kaq, vetem mbules apo shami.

    por

    Baptist ka te drejt ne nje far menyre kur thot :

    Citim Postuar më parë nga Baptist

    O hiq bre, hiq..., as shami as ferexhe, - hiq.
    Le te shkoje te deklarohet (magjupe) turke, somale, algjeriane a cfare te doje para kesaj dhe te vije jo me ferexhe por e ndryre plotesisht koke e trup ne hekur, atehre do ia pranoj dhe do e lejoj (si race e felliqte qe eshte shpallur) te beje cfare te doje, por kurren e kurres derisa deklarohet SHQIPTARE.
    Dje shikova lajmet ne RTK dhe pashe nje protest ne Gjilan ku ne rend te pare te protestuesve ishin keta mjekrroshat (Vahabijt) dhe me vone kur i shikova lajmet ne gjuhet tjera kuptova qe ajo demonstrate nuk kishte asgje te beje me ato dyqanet qe po ndertohen shume afer aty karshi Xhamise, siç pohonte (genjente) ai kryemjekrroshi i mjekrroshave te Gjilanit, por kishte te beje me diten e atyre far mjekrroshave Taliban Aziatik qe dalin ne protesta ne ter boten per te shprehur urrejtjen qe kan kunder Hebrejve (Jahudive) dhe Amerikanve. Kunder atyre Hebrejve dhe Amerikanve qe ne Shqiptaret kurre nuk kemi patur asgje te keqe nga ata, bile pikerisht Hebrejt (Jahudite) e Amerikes ishin ata diplomatet amerikan qe na shpetuan nga gjenocidi serb, ata na shpetuan jeten neve (Wesley Clark, Madeline Albrite etj. etj.). Po te mos ishte Amerika dhe Hebrejt e Amerikes ne sot nuk do te ekzistonim si komb Shqiptar. Kete e dine te gjith, por disa nga ne Shqiptaret jan siç thot populli "njerz që ta hajnë bukën e te dhiejn në pjate" ose "të japin bukë përmys". Te keqet na kan ardhur nga Europianet, Turqit dhe Arabet e jo nga Hebrejt ose Jahudit e Amerikanet. Une nuk po them qe Amerikanet dhe Hebrejt jan te mire, por per neve Shqiptaret jan te mire pasi qe nuk kemi asgje te keqe nga ta, por vetem te mira, si p.sh. e shpetuan popullin Shqiptar nga shfarosja, edhe ate dy here bile.

    Kur eshte fjala te ata qe te japin bukë permys, keta mjekrroshat qe duken si popa te Serbise i kishin genjyer xhematin e Xhamijes se madhe te Gjilanit se gjoja po dalim ne protesta kunder disa dyqaneve qe po ndertohen vis a vis Xhamise, sepse ende nuk po guxojne te dalin haptas para njerzve te Kosoves e te deklarojn qellimet e tyre te verteta. Keta mjekrroshat (Vahabinjt) jan direkt anti Amerikan, anti perendim, anti hebrej dhe indirekt pro Serb, pro Grek, pro Rus, pro lindje dhe anti Shqiptar. Ky ishte nje solidarizim me ata mjekrroshat Taliban qe protestonin dje neper bote kunder Hebrejve dhe Amerikanve per problemet e tyre qe kan ata me Hebrej e me Amerikan (e jo ne Shqiptaret).
    E xhemati (populli) i mjere i asaj Xhamije qe kishin dale ne protest nuk kishte kurrfar lidhje, kurrfar dionije qe protestat e tyre kan te bejne me anti semitizem, ata thjesht mendonin qe po protestojne kunder dyqaneve qe po ndertohen karshi Xhamise, se keshtu iu kishin thene ata popat e Serbise (Vahabinjet), kështu është kur të jep dikush bukë përmys e të prenë në besë, sikur Shkiet.

    Me ndihmen e Vahabinjeve po luftojne Serbet dhe Greket ne ofenziven e tyre te fundit kunder Shqiptarve.

    Pas ketyre gjerave qe i pashe me sy te mi dhe i ndegjova me veshet e mi, me duhet te them qe Baptistin e kuptoi shume mire kur shpreh ai nervozen dhe kundershtimin e tije kunder Shamijave, sepse ndoshta ky eshte vetem fillimi i veprimeve qe do te vijojn me vone ...
    Sot shami, neser ferexhe, pasneser ia ndalojne femrave te shkojne ne shkolle, pastaj vazhdojne ti hedhin ne air Xhamiat e Sunitve, Kishat e Katolikve, Kishat e Orthodoksve, Teqet e Bektashianeve dhe te gjitha symbolet (qytetet, keshtjellat etj.) antike pagane qe na kan mbetur pa na i mare te tjeret dhe keshtu krijojne Afganistanin e dyt ne Europe.
    Dhe ne fund me siguri do te na obligojne me dhume edhe neve meshkujt te veshim Ferexhe si femra, se nga ta nuk del ndonje gje e mire, siç po e shihni edhe vet.

    Per perfundim po iu them:

    O popull shqiptar, keni kujdese se çka po beni, keni kujdese kend po e perkrahni, hapni syt mire e shikoni pas kujt po shkoni, sepse ne ate moment qe ta kuptojne i forti (Amerika) qe ne jemi kunder tije ka me na ba ma zi se Palestinezve, Boshnjakve, çeçenve, Irakianve, Afganve, Kurdve, Libanezve etj. se per pavarsine e Kosoves nuk vjen ne pyetje, por do ta zhdukin edhe Shqiperin. Me besoni qe ketyre mjekrroshave nuk iu han palla per Shqiptari, ata po financohen nga Greqia dhe Serbia qe te dukemi ne Shqiptaret para Botes si Taliban e Bin Ladena, qe keta armiqt e kombit Shqiptar te munden te flasin me fakte e te thone "Ne ju kemi thene qe Shqiptaret jan Talibanet, Mugjahedinet e Europes, e ju nuk na besuat, e tash shikoni vet te verteten me sy tuaj dhe binduni qe ne nuk ju kemi genjyer kurre".

    Ju pershendes
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 21-10-2006 më 20:20

  10. #170
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Ma derguat nje Trojan ne komputer a ??

    hmmm

    Ndasht, s'ka dert, se ma mire nje Trojan ne PC se sa nje bombe Made in Greko-Serbo-Turko-Vahabinjo-Magjupistan.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 21-10-2006 më 20:43

  11. #171
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    A dini cka, trima? Merrni ato Kamilla, hypnu e cani prej ktuhit se ketu esht forumi shqiptar mos e pacit dite! hajt, "gji-ha" tash...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #172
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga Baptist
    ? Merrni ato Kamilla,! hajt, "gji-ha" tash...

    HAHAHAHAHAHAHAGA...tani e rregullove
    Ndryshuar për herë të fundit nga alnosa : 21-10-2006 më 22:30

  13. #173
    MBRET Maska e ILIRI I MADH
    Anëtarësuar
    06-12-2005
    Vendndodhja
    Manastir, Ilirida
    Postime
    162
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    o zotri kur te mohosh diqka duhet te kesh fakte ,dhe nuk futen fjalet kot se nuk shiten ne treg ,,mbulesa nuk eshte dok e arabeve ,por ei slamit ,sepse para se te vinte islami ne arabi ata ishin popull,shum i ngjajshem me kete te sodit ne bote ,sa i perket veshjes normal,
    pra me trego ti nese eshte aq leht te mbulohet nje femre , amund te mbulohesh ti nese je femer ,jo more edhe nese te bugosin nuk do ta beje ,por kjo veper (mbulesa)eshet nje veper qe lyp sakrific dhe seriozitet dhe sigurisht nuk mund ta bej nje veper te till,qdo kush ,pa qen nje njeri u dalluar prej shoqeris ,normal per mire ,dhe nje moral qe dallon prej te jtjreve ...islami nuk eperkrah gjendjen atyre ne ,afganistan dhe irak por merr shembull tjeter kend dubain arabin saudite ,malejzien nese ke ndegju per to dhe i njef,,, verte po shihet se nuk ke lexu per kete tem qe ta diskutosh ,o vllaqko aedi qe permbajtja ekuranit 36% behet fjal per shkenc dhe edi qe fjalet epra qe kan zbrit ne kuran jan lexo,meso dhe studjo d,m,th po ekupton se qfar rendesie i ka dhene feja islame arsimit dhe shkences ,njeriu shum leht mund ta gjej vten ne qdo lami te shkences ne kuran,dhe mos u bazo ti me kishen dihet shum mire se qka ka vepru kisha ne keto raste ,ka qen kunder shkences sa qe shum shkencar ekan pesu me vdekje ,shembull i qart gjordao bruno etj,pese kur kurani dhe i slami qe po japi kaq perkushtim arsimit dhe shkences pse te mos funksionojn sebashku,
    Hmm, mbulimi i fermave eshte nje gje homoseksuale, nuk me intereson a eshte pjese e fejes ose jo. Mbulimi ne islam nuk ka lidhje, eshte bere popular ne kohet e fundit, 200 vitet e fundit nder sundimin turk...perpara kesaj nuk ka qene ligj...Edhe as ne kuran nuk shkran qe duhet te mbulohesh...Mbulimi eshte sakrifice??? hahahhaha Poashtu eshte edhe krusifimi ne kruq, shko beje! Edhe ata te dubait edhe Malazija jane me pak pas fejes prandaj jane aq modern...jo si ata fanatiket e irakut afganistanit palestines jemenit, etj etj.

    Tora, Biblia, edhe Kurani nuk jane fjala e zotit, sepse jane shkruajtur edhe modifikuar nga shume njerez neper vite...Zoti nuk eksiston, eshte nje propagande edhe nje besim primitiv nga njerezit primitiv...Shkenca edhe feja shkojne kundra njera tjetres...Po te jete kurani 36% shkence, atehere vertetoje ti qe zoti eksiston me shkence...ose qe Jesusi ka ecur ne uje, edhe e beri ujin gjak (krishti eshte nje person i rendesishem ne kuran), ose verteto qe mrekullite ne bote ekzistojne, ose qe ka shpirt te shenjte...Verteto nje gje nga feja, edhe pastaj me flit per shkence aty mua...Edhe most me thuaj se ajo eshte ne besimin qe e ke, po ta besosh do te jete e vertete, se kjo pune eshte shume primitive...po te besosh qe je superman ose spiderman atehere do te jesh ne mendjen tende, po a eshte e vertet?? Ti a e din se islami vjen nga juadismi edhe krishterizmi...a e din se pe ku vjen kurani? nga tora edhe biblia...kush e ka shkruajtur toren e bibline?? epo ja shikoje kete film...po te duash ta dish te verteten...http://video.google.com/videoplay?do...17849743909385


  14. #174
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    ti bre paske probleme me realitetin ,por flasim me von per kete dhe te bi fakte shkec

    Citim Postuar më parë nga ILIRI I MADH
    Hmm, mbulimi i fermave eshte nje gje homoseksuale, nuk me intereson a eshte pjese e fejes ose jo. Mbulimi ne islam nuk ka lidhje, eshte bere popular ne kohet e fundit, 200 vitet e fundit nder sundimin turk...perpara kesaj nuk ka qene ligj...Edhe as ne kuran nuk shkran qe duhet te mbulohesh...Mbulimi eshte sakrifice??? hahahhaha Poashtu eshte edhe krusifimi ne kruq, shko beje! Edhe ata te dubait edhe Malazija jane me pak pas fejes prandaj jane aq modern...jo si ata fanatiket e irakut afganistanit palestines jemenit, etj etj.

    Tora, Biblia, edhe Kurani nuk jane fjala e zotit, sepse jane shkruajtur edhe modifikuar nga shume njerez neper vite...Zoti nuk eksiston, eshte nje propagande edhe nje besim primitiv nga njerezit primitiv...Shkenca edhe feja shkojne kundra njera tjetres...Po te jete kurani 36% shkence, atehere vertetoje ti qe zoti eksiston me shkence...ose qe Jesusi ka ecur ne uje, edhe e beri ujin gjak (krishti eshte nje person i rendesishem ne kuran), ose verteto qe mrekullite ne bote ekzistojne, ose qe ka shpirt te shenjte...Verteto nje gje nga feja, edhe pastaj me flit per shkence aty mua...Edhe most me thuaj se ajo eshte ne besimin qe e ke, po ta besosh do te jete e vertete, se kjo pune eshte shume primitive...po te besosh qe je superman ose spiderman atehere do te jesh ne mendjen tende, po a eshte e vertet?? Ti a e din se islami vjen nga juadismi edhe krishterizmi...a e din se pe ku vjen kurani? nga tora edhe biblia...kush e ka shkruajtur toren e bibline?? epo ja shikoje kete film...po te duash ta dish te verteten...http://video.google.com/videoplay?do...17849743909385


    por deri ateher kur ti bi ty ato fakte shkencore yshqehu me kete thenje AI qe nuk enjef veten vet ,nuk mund ta njef as zotin

  15. #175
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga Baptist
    A dini cka, trima? Merrni ato Kamilla, hypnu e cani prej ktuhit se ketu esht forumi shqiptar mos e pacit dite! hajt, "gji-ha" tash...
    Baptist,ndoj here ja qellon (edhe pula qorre ndoj hare ja qellon),dhe natyrisht qe ky forum eshte forum shqiptar por dal nga dale ke filluar te kalon ne anen e atyre qe e felliqin te njejtin!

  16. #176
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Burim, grahju Deveve, se nuk kemi kohe te merremi me zgjidhjen e problemeve "t'outifitit" t'Arapve ketu, - gji-ha...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #177
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    Citim Postuar më parë nga ILIRI I MADH
    Hmm, mbulimi i fermave eshte nje gje homoseksuale, nuk me intereson a eshte pjese e fejes ose jo. Mbulimi ne islam nuk ka lidhje, eshte bere popular ne kohet e fundit, 200 vitet e fundit nder sundimin turk...perpara kesaj nuk ka qene ligj...Edhe as ne kuran nuk shkran qe duhet te mbulohesh...Mbulimi eshte sakrifice??? hahahhaha Poashtu eshte edhe krusifimi ne kruq, shko beje! Edhe ata te dubait edhe Malazija jane me pak pas fejes prandaj jane aq modern...jo si ata fanatiket e irakut afganistanit palestines jemenit, etj etj.

    Tora, Biblia, edhe Kurani nuk jane fjala e zotit, sepse jane shkruajtur edhe modifikuar nga shume njerez neper vite...Zoti nuk eksiston, eshte nje propagande edhe nje besim primitiv nga njerezit primitiv...Shkenca edhe feja shkojne kundra njera tjetres...Po te jete kurani 36% shkence, atehere vertetoje ti qe zoti eksiston me shkence...ose qe Jesusi ka ecur ne uje, edhe e beri ujin gjak (krishti eshte nje person i rendesishem ne kuran), ose verteto qe mrekullite ne bote ekzistojne, ose qe ka shpirt te shenjte...Verteto nje gje nga feja, edhe pastaj me flit per shkence aty mua...Edhe most me thuaj se ajo eshte ne besimin qe e ke, po ta besosh do te jete e vertete, se kjo pune eshte shume primitive...po te besosh qe je superman ose spiderman atehere do te jesh ne mendjen tende, po a eshte e vertet?? Ti a e din se islami vjen nga juadismi edhe krishterizmi...a e din se pe ku vjen kurani? nga tora edhe biblia...kush e ka shkruajtur toren e bibline?? epo ja shikoje kete film...po te duash ta dish te verteten...http://video.google.com/videoplay?do...17849743909385

    pu pu pu puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

    nuk e di ku e merr guximin ti thuash gjith keto marrina njeher???

    Jan shtu shume per Zotin, jan shtu shume keto kohet e fundit.... e kam thane se edhe spitalet nuk po i nxene, duhet me ba nje strategji qeveria per rritjen e numrit te spiteleve se eshte gjynah me i lan kata me keshtu !

  18. #178
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    O mer ju!
    Zoti eshte Ai, pra gjeja e vetme e persosur dhe qe krijoji gjithesine.......ashtu thone.

    Sikure te ishin keto libra nga Ai, nuk kishte pasur nevoje te i u flase ne vesh e te iu paraqitet ne endrra njrezeve, pra sic iu deshten vite me radhe per te shkruajtur nje liber. Nuk ishin dashur edhe 40 hadithet per sqarimin dhe kompletimin e Kuranit. Nuk e kishte lene Ai te paqarte, se a duhet apo nuk duhet nje gje. Secili qe don, e sheh se sa paqartesi ka ketu.

    Shihni psh. ata qe e flasin gjuhen e "Allahut", se si e interpretojne kete liber!! Keta e bejen kete sipas, nevojes, kohes, dhe vendit. Ai, sikure te kishte dashur na e kishte "zbritur" nje liber te persosur dhe te shtypyr dhe nuk iu kishte lend vend interpretimeve te ndryshme. Po te njejtin mendim e kam edhe per librat tjera fetare.

    Dmth. nuk eshte sqaruar mire as puna e mbuleses se femres! Pse keshtu?
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 22-10-2006 më 07:22
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  19. #179
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Sic thote Feja Duhet Por Kohen e sotme nuk besoj se ndonje vajze e zbaton ket regull

  20. #180
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga iliria e para
    O mer ju!
    Zoti eshte Ai, pra gjeja e vetme e persosur dhe qe krijoji gjithethesine.......ashtu thone.

    Sikure te ishin keto libra nga Ai, nuk kishte pasur nevoje te i u flase ne vesh e te iu paraqitet ne endrra njrezeve, pra sic iu deshten vite me radhe per te shkruajtur nje liber. Nuk ishin dashur edhe 40 hadithet per sqarimin dhe kompletimin e Kuranit. Nuk e kishte lene Ai te paqarte, se a duhet apo nuk duhet nje gje. Secili qe don, e sheh se sa paqartesi ka ketu.

    Shihni psh. ata qe e flasin gjuhen e "Allahut", se si e interpretojne kete liber!! Keta e bejen kete sipas, nevojes, kohes, dhe vendit. Ai, sikure te kishte dashur na e kishte "zbritur" nje liber te persosur dhe te shtypyr dhe nuk iu kishte lend vend interpretimeve te ndryshme. Po te njejtin mendim e kam edhe per librat tjera fetare.

    Dmth. nuk eshte sqaruar mire as puna e mbuleses se femres! Pse keshtu?
    Sikur te ishte si'c po thua ti,atehere sdo te kishte asnje mosbesimtare,edhe te marret do te besonin ne Zot !!!

Faqja 9 prej 20 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Thënie kushtuar femrës.
    Nga ZANOR në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 22-12-2023, 04:38
  2. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  3. At Donat Kurti O.F.M.
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-04-2006, 03:17
  4. Gruaja në Islam
    Nga Acid_Burn në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
  5. 5 Universitetet më të mira në Amerikë
    Nga miri në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 16:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •