Close
Faqja 4 prej 20 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 400
  1. #61
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Ne jetojm ne nje bote pak a shume demokratike, eshte e drejta e secilit te mendoj dhe ta shpalle mendimin e vet per gjera te ndryshme ashtu si din ai/ajo pra eshte e/i lir, e njejta gje vlene edhe per njerz mbi 18 vjet te vishet ashtu si i duket atije me se miri, te dali ashtu si i pelqen atije/asaj, ketu perjashtohet me dale cullak ne qytet, ajo nuk lejohet se e shohin fëmijet e frikohen.

  2. #62
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Po me tregoni ju mua si te lejohet sot keshtu diçka ne tokat shqiptare. Keshtu diçka duhet te nxirret me shqelma jashta. Te shkojn te Bin Ladeni keshtu, megjithse kur te shkojne te ai, i duhet te dishet e te kercej vallen e barkut para tij, 100%.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 19-10-2006 më 20:39

  3. #63
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Kjo me lart nuk lejohet tek ne shqiptaret, kurse nje shami e bukur pse jo nese deshirojne ato vet, edhe te krishteret kishin shamija deri ne vitet e 80ta, por edhe sot kan.

  4. #64
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Kjo me lart nuk lejohet tek ne shqiptaret, kurse nje shami e bukur pse jo nese deshirojne ato vet, edhe te krishteret kishin shamija deri ne vitet e 80ta, por edhe sot kan.
    ZEUS PO TE BEJ NJE PYTJE ?

    PSE MALESORET MBAJNE SHAMIA NE KOKE ?
    DHE ATO ME SA DI UNE SHUMICA JANE,KATOLIKE .
    KA TE BEJ KJO NDONJE LIDHJE ME MYSLIMANIZMIN,SE JU VET PO BINI BRENDA ME KEMBET TUAJA .


    ME RESPEKT ALNOSA

  5. #65
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Jo mbulesa e kokes nuk ka te beje me muslimanizem se edhe ketu ku jetoi une ne Zvicer sheh te krishtere mbi 30-40 vjeqare me shamija sidomos ato katoliket, e per ortodokset me shamija i shohim ne shtetet e Ballkanit.

    por

    a po me tregon ti mua se çka do te thot kjo fjali nga ti "SE JU VET PO BINI BRENDA ME KEMBET TUAJA "

  6. #66
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    ALNOSA
    Lere respektin kur bene pyetje te paqena...

    E ke fjalen per ato shamijat e bardha qe varin prapa koke ti mbajne floket tube?!
    Ai eshte zakon tipik shqiptar.

    Ku ke pare ti shqiptare qe mbulojne fytyren te lutem?
    Po e le me kaq!

    (Te kam mikeshe virtuale, andaj s'te gozhdova si e meritove, ta dish)
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Kurse Mua Me Ka Rene Rasti Te Njoh Shum Gra Qe Mbajne Shami Dhe Jane Katolike .sa Ato E Quajn Per Turp Qe Te Heqin Shamin Nga Koka Madje Edhe Kur Shkojne Per Argetim,kjo Mua Me Ngjan Me Nje Lloj Myslimanizmi .
    Te Kesh Turp Te Heqesh Shamin Nga Koka Se Te Shohin Te Tjeret??

  8. #68
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    Kurse Mua Me Ka Rene Rasti Te Njoh Shum Gra Qe Mbajne Shami Dhe Jane Katolike .sa Ato E Quajn Per Turp Qe Te Heqin Shamin Nga Koka Madje Edhe Kur Shkojne Per Argetim,kjo Mua Me Ngjan Me Nje Lloj Myslimanizmi .
    Te Kesh Turp Te Heqesh Shamin Nga Koka Se Te Shohin Te Tjeret??
    Nga c'koke moj, cfare thua?
    Mos do te thuash se e mbajne ne fytyre, se per kete me duket flisnim ketu?
    Nese mendove kete ta dish se te eshte shtirur!
    Femrat shqiptare nuk shkojne kokeshtruar per shkak te kultures, sidomos grate e vjetra tentojne te mbulojne floket me teper per te mbuluar thinjat, por se te mbulojne fytyren kete po e degjoj per here te pare ne jete...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #69
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Mos sheh kush shamija ketu?

    Shihni sa e bukur eshte tiranasja ne mes!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    ore leri kostumet po pullore ti po me shpjego
    pse grat malesore asnjeher nuk e heqin shamin nga koka

  11. #71
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Kjo eshte e pavertete. E heqin kur te duan ato vete.
    Pse e mbajne?
    Sepse jetojne ne mal, kaq shume logjike te kerkon kjo pune?

    Shih ket arbereshe mesjetare, mos e ka te mbuluar fytyren gjekundi?

    E veren se eshte ne punete perditshme.
    Shamija e bardhe per shkak te pastertise se flokeve te mos i mbushen floket sapo i ka lare. TE mos i bien qime flokesh gjersa pergatite buken tua nxjerre zorret jasht njerezve te shteppise apo ruana Zot mikut te shtepise.

    Pse kaq teper je asimiluar ti per pake vjete qe je ne perendim.
    C'te thone ata qe jane lindur nr ekzil?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #72
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17
    Ti diktosh nje studenteje ne universitet si te vishet eshte turp. Por turp me i madh eshte nese vertet ministria e arsimit shqiptar ka nje ligj qe nuk lejon simbolet fetare te studenteve ne shkolla, qofshin keto ferrexhe, kryqe te varur ne qafe, etj.

    Shteti ka te drejte qe te nxjerri nje ligj, qe te diktoje nje veshje te caktuar per te gjithe studentet, ne shkollat fillore dhe te mesme, por nuk ka aspak te drejte qe te diskriminoje studentet e nxenesit mbi baza fetare. Ose nxirr nje rregullore qe dikton veshjen ne nje shkolle per te gjithe studentetet, ose leri te vishen si te duan dhe mos diskrimino asnje.

    Kurse te gjithe ju qe ju vret syte ferrexheja e muslimanes, problemin mos e kerkoni tek ajo studentja muslimane, problemin kerkojeni tek vetja. Ajo e ka bere perzgjedhjen e saj, eshte besimtare musliman, ka vendosur te mbuloje trupin e fytyren e saj me ferrexhe. E gezon kete te drejte me ligj kushtetues, ashtu sic e gezoni edhe ju te drejten per tu veshur ashtu sic jeni veshur. Me shqetesuese ne kete debat per mua nuk eshte ferrexheja e asaj studentes se sa uniformiteti i mendimit tuaj.

    Pas nje dekade ne Amerike duke punuar e mesuar krah per krah me njerez te rracave dhe besimeve nga me te ndryshmet ne bote, ne ka nje gje qe kam mesuar eshte pikerisht: respektoje besimin e tjetrit nese vertet deshiron qe ai tjetri te te respektoje besimin tend. Une e respektoj te drejten e asaj studentes muslimane per tu mbuluar me ferrexhe pasi dua qe edhe ajo te respektoje te drejten time per te mbajtur kryq ne qafe. Dhe ceshtja nuk ka te beje fare se cfare mendoj une per Islamin si fe apo per mbulimin e femres me ferrexhe. Bile nuk me takon fare ta gjykoj, kjo eshte menyra se si ajo e kupton dhe zgjedh ta konsumoje lirine e saj si shtetase shqiptare.

    Kurse ju qe shqetesoheni per "imazhin e Shqiperise", desha tu thosha qe imazhi i Shqiperise vlen 1 milion here me pak se sa liria e besimit te nje shtetasi shqiptar. Sa vlen liria e cdo shqiptari per te besuar e jetuar jeten e tij ashtu si ai zgjedh ta jetoje, nuk vlen imazhi i Shqiperise ne bote. Deshira per te diktuar nje uniformitet ne mendim, fe, bindje politike, eshte nje mentalitet mbytes i trasheguar nga epoka e komunizmit qe lame pas.

    Lereni cdo shqiptar te lire te konsumoje lirine e tij, dhe mos harxhoni kohen duke gjykuar te tjeret, por harxhoni kohen duke konsumuar lirine tuaj dhe duke gjykuar veten tuaj.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 20-10-2006 më 00:22

  13. #73
    E vertet ajo qe thone disa nga ju , secili ka te drejten te vishet dhe te respektoj besimin e tij ashtu sic deshiron , por me ben pershtypje dicka ! Ketu ne Angli (qe eshte nje shtet tejetej tolerant) tema dhe problemi i dites eshte nje mesuese 28 vjecare e besimit musliman , qe u jep mesim koke e kembe e mbuluar femijve ! Kjo e drejte ju hoq dhe nuk besoj se do e rikthejne vendimin , dreqi e mori ajo me tremb mua te me dali papritur gjekundi , e jo me femijet !
    Eshte e vertete qe puna e fisnikeron njeriun, por shoqeria jone nuk ka nevoje per aristokrate.


  14. #74
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    po qfar demokracie eshte kjo more ,une qe esdudjoj te drejten ne oxford,si jurist nuk shofe qe kjo vajz ka ber ndonje veper penale apo ka thy ndonje veper morale, por kjo ka zbatu nje nder konventat nderkombetare ajo liria ebesimit kjo nuk ka thy asnje norm more ju dashamire ,kjo thjesht e ka shfrytezu te drejten evete qe te besoj ,apo thuani ju ,jemi ne demokraci ,kjo qenka demokracia ,pra shiko po ta pyesim ate drejtor shkolle ne durs ,po ne baz te qkafit elargove ate vajz nga shkolla ai nuk do gjej pergjgje sepse asnje norm nderkoombetare nuk ndalon lirin ebesimit ,por ky problem po na kthen pas ne kohen enver hogjes ,ndoshta kan nostalgji shqiptaret dhe dojn ta rikthejn enverin ,bravo se do fitoni!



    Sot te kerkosh demokraci te mirefillt ne bote ,eshte njesoj site kerkosh gra te ndershme ne shtepi publike
    FONT="Fixedsys"][/FONT]
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 20-10-2006 më 03:01

  15. #75
    i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
    Anëtarësuar
    27-03-2005
    Postime
    652

    Angry Tri mesuese me ferexhe

    Drejtoria Arsimore Elbasan: Gati emërimi edhe për 7 të tjera të sapodiplomuara

    Besim Dybeli
    Të paktën 10 studente të veshura me shami, janë diplomuar dhe 12 të tjera vazhdojnë studimet në Universitetin e Elbasanit. Veshja me simbolet fetare nuk ka sjellë ndonjë problem as për drejtuesit e universitetit, po ashtu edhe për komunitetin e gjerë. Ndërsa Behije Hoxhës, studentes në Universitetin e Durrësit, veshja e saj fetare do t‘i kushtonte disa ditë mungesa në shkollë dhe riktheu një debat për veshjet që mbahen në auditore.

    Në Elbasan, situata paraqitet më ndryshe, pasi aty janë diplomuar dhe vazhdojnë studimet studentë që paraqiten ne veshje myslimane dhe në të njëjtën kohë ka dhe pedagogë myslimanë që japin leksione.

    Dhjetë studente janë diplomuar në Universitetin e Elbasanit "Aleksandër Xhuvani", pa hequr nga koka perçet që për shumë njerëz janë konsideruara ose konsiderohen si një shenjë jo e mirë për Shqipërinë që do të futet në Evropë.

    Një gjë e tillë për trupën akademike dhe auditorin nuk ka përbërë asnjë problem, sikurse edhe për komunitetin ku mund të shpalosin dijet e marra para brezit të ri.

    "Kam emëruar 3 studente, që kanë mbaruara Universitetin e Elbasanit, por që nuk kanë hequr shaminë dhe nuk kam hasur ndonjë kundërshti nga kolektivi ku janë emëruar, as nga prindërit, komuniteti apo dhe vetë nxënësit", ka pohuar, Gazmend Bylyku, shef i burimeve njerëzore në Drejtorinë Rajonale të Arsimit në Qarkun e Elbasanit. Sipas tij, janë dhe 7 studente të tjera të diplomuara, që do t‘u mundësohet emërimi me kontratë në arsim, nëse nuk do të ketë pakënaqësi nga komuniteti i fshatrave apo lagjeve të qytetit, ku do të japin mësim.

    Vetë rektori i këtij universiteti, Jani Dode, është shprehur se "nuk mund të japë një mendim të prerë për këtë problem, pasi ende nuk është rregulluar asgjë me ligj". Ndërkohë, më përpara më vizionin pohues të këtij problemi mbetet zëvendësrektori, Liman Varoshi. "Përderisa nuk kemi parë reagimi negativ të kolegëve të tyre studentë dhe asnjë shfaqje jo të hijshme të këtyre vajzave studente të veshura me perçe në universitetin tonë, për ne nuk ka ekzistuar një problem i tillë. Veshja e tyre nuk ka paraqitur asnjë problem", ka pohuar Varoshi.

    Ndërsa rektori Dode ka theksuar se "ne kemi paraqitur në ministri draftin për kodin e etikës së komunikimit, por jo të veshjes, konform universiteteve amerikane dhe presim që të njësohet me universitetet tona". Më i drejtpërdrejtë rreth problemit të cekur nga gazeta "Shqip" tregohet zëvendësrektori Varoshi.

    "Ne jemi të detyruar të presim nga Ministria e Arsimit draftin e rregulloreve bazë të veshjeve në universitete dhe nëse ai do të përjashtojë shaminë, natyrisht që do të zbatojmë", është shprehur ai. Sipas Varoshit, nuk mund të cenohet e drejta e njeriut për veshje qoftë dhe në universitete, por dikasteri qendror duhet të ndajë uniformën që ne të mos krijojmë konfrontime, aq më tepër që jemi me Kushtetutë për arsimin laik të rinisë".

    Ndërkohë, mësohet se në këtë universitet ka dhe pedagogë me simbole myslimane në paraqitje, së paku me mjekër, por kjo etikë në veshje apo paraqitje fizike, kurrsesi nuk ka ndikuar në karakterin laik të leksioneve.

    Studentja nuk u lejua në shkollë

    Tri ditë më parë gazeta "Shqip", publikon rastin e Behije Hoxhës e cila u pengua nga rektori i Durrësit, Agim Kukeli, që të shkonte të universitet me shami. Pas bërjes publike të këtij fakti i menjëhershëm ka qenë reagimi i myslimanëve shqiptarë, të cilët kanë pohuar se nëpër universitete nuk është e ndaluar veshja fetare për më tepër që ndalimi i saj është një shkelje flagrante i të drejtave të njeriut. Po kështu ka reaguar edhe Grupi Shqiptar i të Drejtave të Njeriut, të cilët e dënuan këtë veprim të rektorit të Durrësit.

    Ndryshuar për herë të fundit nga FЯODO : 20-10-2006 më 03:38
    Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

  16. #76
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    ah fobia ndaj ndaj njerzeve te ndershem ,duket qart

    PSE MALESORET MBAJNE SHAMIA NE KOKE ?
    DHE ATO ME SA DI UNE SHUMICA JANE,KATOLIKE .
    KA TE BEJ KJO NDONJE LIDHJE ME MYSLIMANIZMIN,SE JU VET PO BINI BRENDA ME KEMBET TUAJA .

    enderuara alnosa nese ke fobi nda shamis,feregjes ,ateher ketu nuk behet rehabilitimi ,sherimi nga kjo fobi ketyre personave

    ja pse mbulohet dhe arsyet pse mbulohet femra dhe dobit qe ikam une si mashkull kur nuk eshof te zbuluar, se pari femra qoft katolike ,muslimane eshte edrejt etyre ta ruajn nderin etyre dhe kjo nuk me pengon fare perkundrazi i rrespektoj keta njerz mbulesa embron femren daj shum gjerave ,eshte nje sakrific ne te tashmen por do ju shperblehet ne te ardhmen ,sepse ta ruash moralin eshte nje vler qe nuk ndryshket kurrr ,

    une si mashkull kam dobi nga kjo sepse kur eshohof ndonje femer gati sa lakuriq dhe eveshur ne menyr provokativeajo ti ndez epshet dhe te shtin te mendosh gjera te kqija ilegale ndersa femra embuluar ajo nuk me provokon me bukurin esaj ,sepse ajo eruan ate bukuri dhe embulon si nje pasuri qe mund ta shijoj vetem burri i saj ,,
    thjesht femra embuluar eshte si nje dhurat epaketuar qe vetem personi i autorizur mund ta hap ,

    pse nuk ju pengon degjenerimi i rinis dhe ta rrokni si tem kete por ju pengon kur dikush eruan ndeerin etij, ja se qfar mendje kemi ne na pengon dikush kur nga ajo nuk presim provokime dhe nuk na pengon dikush kur na provokon ,ja se qfar demokracie kemi ,lejohen hemosexualet gjithkund ,po edini pasojat etyre negative ,madje te drejtat etyre jan te rregulluar me ligj tash ne disa shtete ne bote ,se fundi ne spanje , dhe neeve tash na pengon tash nje femer embuluar qe nuk deshiron ta ofendoj kush.

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nderi nuk ndodhet ne ferexhe.

    Ti do thuash qe qe nenat dhe motrat tona qe nuk e mbulojne koken nuk kane nder?

    Mos ngaterro shamine e kokes me veshjen tipike arabe.
    Rastesisht ne autobuz pashe nje vajze (me siguri origjine turke ose egjiptiane) qe ishte me te babain,te emen(e mbuluar me veshje tipike arabe koke e kembe perveç fytyres), dhe vajza rreth 20-24 vjeç veshur me pantallona, triko normale me nje shami ne koke, kuptohet me fytyren te zbuluar. Mua mu duk shume normale

    Tani te vishesh koke e kembe si e futur ne thes sikur nuk eshte normale.

  18. #78
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    ja si e verej dallimin ne mes femre se mbuar dhe femres jo te mbuluar(zhveshur)

    nje dite bera nje gjiro aty ne vendin ku jetoj ,dhe para syve me ra rasti ti shof dy femra nje ishte embuluar dhe shum ebukur ,ndersa kjo tjetra ishte ebukur por ezbuluar ,e zhveshur shum provokante ,dhe ne ate momente bera nje hulumtim

    verejta > se femra embular tek une ngjalli ndjenja te sinqerta d,m,th menjeher mu parafytyru si je nene esinqert endershme per burrin evet dhe ekujdeseshme per femijet evete ,ky eshte mendim pozitiv ,vlersuar nga bota ete ndershmeve ,ndersa kjo femra ezhveshur ngjalli ndjenja tjera tek une d,m,th ndjenja te perkoheshme ,me provokimet etrupit te saj ,ndikoj qe te dallojn ndjenjat me ate melartpermenduren,sepse kjo me terheqi bukuria esaj trupore dhe mu parfytyru menjeher shtrati ,sepse me i nxiti epshet ,d,m,th ndaj kesaj ndjenja te perkoheshme ,ndjenja peshore ndoshta nuk pajtoheni por verteta eshte ehidhur nga njeher

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    aq keq qenke sa kur sheh nje femer te "zbuluar" sipas perkufizimit tend fillon e eksitohesh?

    Po ate te mbuluaren si e dallove qe ishte e bukur, apo e pe me rreze X

  20. #80
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    mos keqkupto

    Citim Postuar më parë nga xfiles
    Nderi nuk ndodhet ne ferexhe.

    Ti do thuash qe qe nenat dhe motrat tona qe nuk e mbulojne koken nuk kane nder?

    Mos ngaterro shamine e kokes me veshjen tipike arabe.
    Rastesisht ne autobuz pashe nje vajze (me siguri origjine turke ose egjiptiane) qe ishte me te babain,te emen(e mbuluar me veshje tipike arabe koke e kembe perveç fytyres), dhe vajza rreth 20-24 vjeç veshur me pantallona, triko normale me nje shami ne koke, kuptohet me fytyren te zbuluar. Mua mu duk shume normale

    Tani te vishesh koke e kembe si e futur ne thes sikur nuk eshte normale.
    po ta shikosh kete problem me thell do i ndryshoh fjalet jam ibindur ,nuk thash ashtu qe ato femra qe nuk mbulohen nuk kan nder por ,per ato femra te cilat ,jan me veshjet etyre provokante ku qellimi isaj eshte ta josh mashkullin ,dhe normal nje joshje etill tash po rezultojn me dhunime te shumta,sepse nuk po josh ne ndjenja por ne epsh

    dhe funfi fundit nje vesgje me gjinsa te sodit nuk me duket qe nuk eshte provokante ,ae di si ibje kjo ,eveshur por ezhveshur ,sepse ato gjinja aq te lepita jan sa qe te lihet pershtypja se me lugic te kepuceve i ka veshur

Faqja 4 prej 20 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Thënie kushtuar femrës.
    Nga ZANOR në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 22-12-2023, 04:38
  2. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  3. At Donat Kurti O.F.M.
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-04-2006, 03:17
  4. Gruaja në Islam
    Nga Acid_Burn në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
  5. 5 Universitetet më të mira në Amerikë
    Nga miri në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 16:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •