Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214

    Shqipja dhe Anglishtja

    Shpesh me ka rene rasti qe nje fjale e shqipes te me duket e njellojte ne kuptim dhe ne shqiptim me nje fjale te gjuhes angleze,per kete po ju sjell disa shembuj qe mu kujtuan tani:

    RROBALARESE--------------------------LAUNDRES
    Ju duket kjo fjale e njejte me shqipen?Laundres ajo qe lan ndresat pra rrobalaresja
    ENDER -------------------------------------DREAM
    Ju duket kjo fjale si dremke gjum i lehte ku shihen gjithmon endera?
    QETE-------------------------------------CAT
    Fjala qete eshte mace per kavajsit.A ju duket edhe kjo fjale e njellojte/?
    AJER---------------------------------------------AIR
    Ka shume te tilla i ftoj te gjith forumistat te sjellin fjale te tilla ne kete teme pasi do te ishte mjaft intersante

  2. #2
    I come back
    Anėtarėsuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    dit- day
    nat-night
    ju-you
    engell-angel
    dark-dark(erresire)
    brisk-brisk(i shpejte)
    frike-fear
    drejt-right

  3. #3
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Freak = diēka e frikshme ?

    Nightmare = ankth (natė e marrė ?) - (e kam lexuar dikund ne nje forum))

    E di qe ka shume fjale te tjera shqipe ne anglisht, vazhdoni ju qe e dini anglishten perfekt.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    blue --------------ngjyra blu
    story------------------histori
    penguins---------------pinguina
    transformed----------------transformohet
    groups--------------------grupe

  5. #5
    Moderator
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Dark - darkė, erresire

    pergula - pjergull

    mishmash - mishmash, rremuje...

  6. #6
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Kjo Darke - Dark qendron, per pjergull nuk di, s'e kam degjuar kete fjale me heret. Ndodhe te kete te njejtin kuptim?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #7
    Perjashtuar Maska e Okki
    Anėtarėsuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    G-land-G...Middle East / Central Asia
    Postime
    70
    Anglishtja mos e paska origjinen prej gjuhes Shqipe...

  8. #8
    Kompjuter, televizor, radio, internet, emajl, teknik, muzike, etj etj etj
    Shiko se me kete globalizem sdo te shkoj as 50 vjet edhe sdo te kemi probleme me gjuhe te huaja

    Sa i perket ngjashmerise leni budallalleqet se anglishtja eshte gjuhe gjermanike dhe ska lidhje me ilirishten

    Ve bast se po te dija japonisht do te sillja ketu se paku 10 fjale te ngjashme

  9. #9
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    e ke gabim...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga Mendimi_Juaj
    Kompjuter, televizor, radio, internet, emajl, teknik, muzike, etj etj etj
    Shiko se me kete globalizem sdo te shkoj as 50 vjet edhe sdo te kemi probleme me gjuhe te huaja

    Sa i perket ngjashmerise leni budallalleqet se anglishtja eshte gjuhe gjermanike dhe ska lidhje me ilirishten

    Ve bast se po te dija japonisht do te sillja ketu se paku 10 fjale te ngjashme
    jam teresisht dakort me ty.po hec e mesoja ketyre kete ?
    se na e bene dhe anglishten te baqrabart me shqipen ?

  11. #11
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga alnosa
    jam teresisht dakort me ty.po hec e mesoja ketyre kete ?
    se na e bene dhe anglishten te baqrabart me shqipen ?
    Jam teresisht ne diskord me ty!

    Ato gabime qe ke perseritur edhe vet duke prure shprehje nga leksiku boteror dhe shprehje tjera joshqipe ne perdorim per te bere barazim me anglishten, jane rrjedhoje e mosdies suaj dhe te kolegeve qe bene te njejtin gabim duke mos e kuptuar fare pyetjen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 17-10-2006 mė 06:43
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Jam teresisht ne dikord me ty!

    Ato gabime qe ke perseritur edhe vet duke prure shprehje nga leksiku boteror dhe shprehje tjera joshqipe ne perdorim per te bere barazim me anglishten, jane rrjedhoje e mosdies suaj dhe te kolegeve qe bene te njejtin gabim duke mos e kuptuar fare pyetjen.
    po na e shpjego ti tani .
    se une ne shqiperi nukl kam hasur ndonjeher fjalenLAUNDRES ----------RROBALARESE APO DREAM -----------------ENDERR dhe me e bukra

    QET ------------------------CAT . po megjithse nuk dua te ngaterrohem me keto tema se cfar thot njeri sthot tjetri .

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    dhe une e kuptova shume mire pyetjen
    qe kishte te bente me shqiptimin e fjaleve .
    une kam disa kohe ketu dhe asnjera nuk me duket njesoj nga shqiptimi me shqipen .

    po ndoshta ketyre u duken se flasin me dialekte ..

  14. #14
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    E di ti cdo me thene shprehja "prey" ne anglishte?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #15
    Me fal sa me perket mua po te them se une di mjaft.

    Une di Shqipen, Anglishten, Gjermanishten ne nivel te larte te trijat, dhe nuk po flas kot ketu. Eshte e vertete qe nga te gjitha gjuhet e botes munde te gjesh ngjashmeri.
    Une kam takuar shume ngjashemeri ne stil te folurit, ne vendosje fjalish me gjermanishten, mirepo kjo sdo te thote se jane nga nje trung.

    Gjermanet, Anglezet, Nordiket, Kane te njejtin trung gjuhesor ndersa Ilirishtja nuk ben pjese nga ai trung.

    Tek e fundit mendoj se gjith evropianet pak a shume kane nje prejardhje, mirepo jo ne aspektin afatshkurter. Keto gjera jane sikur te flasim se eshte ruajtur ndonje fjale nga Adami e Eva.

    Shqipja ka nje perberje te thelle gjuhesore, mendoj me te gjitha dialektet dhe eshte dem i madh qe eshte reduktuar me standarde idiote duke ju dhene forma e nje gjuhe trung pa dege.

    Shembuj qe me pelqen shqipja sepse ka te integruar nje sistem te shumefishte te folurit qe nuk e takon ne gjuhe tjera. Kjo eshte nje pasuri e pa luajtshme.

    Nuk mendoj qe duhen bere perpjekje qe ti pershtatemi secilit, tani duke paraqitur shqipen si lidhje me anglishten, sepse them qe ka trung komplet tjeter, dhe nese neser Kinezet behen superfuqi cfare do te bejme tani, te paraqesim ndonje lidhje me ta???

    Fjale te ngjashme munde te gjesh pra ne cdo gjuhe por sdo me thane qe kemi gjuhe te ngjashme Ok!

  16. #16
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    pergjigju pyetjes>
    Nuk jemi te qeshtja e superfuqive - kina eshte superfuqi, ska nevoje te behet.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #17
    Nese ishte pyetja per mua Prey do me thane Pre, psh Pre lufte, apo placke lufte
    Kina e di qe eshte superfuqi per ate thash se nuk duhet te pershtatemi
    Dhe e di gjithashtu qe ka teper shume fjale te ngjashme mes gjuheve te ndryshme jo vetem ne anglisht por edhe ne gjuhe te tjera, por kjo sdo me thane qe kane trung te perbashket

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671
    Ne veri te Shqiperise (nuk jam i sigurte per krahinen) germen "i" e shqiptojne dhe si "aj", shembuj: mik - majk, mire - majr, birre - bajrr. Nuk e di se sa lidhje ka kjo me anglishten, por mua me duket e cuditeshme.

  19. #19
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Eshte fenomen i pastudiuar fare ky. (Se kush na ka faj?)

    per "Mendimin tuaj"
    Shprehja Pre; preja eshte shprehje gjahtaresh, dhe ka kuptim te njejte ne te dy gjuhet.
    Kjo nuk eshte kurrfare rastesije sic thua ti. Sepse gjahu eshte nje veprimtari e stermocme tek te dy kombet.
    Pse ka ngelur e pandryshuar ne anglishte kaq gjate, spjegohet me faktin se ne kohe mbreterije traditen e gjahut e mbanin gjalle vetem klasa mbreterore dhe keto shprehje nuk kishin perdorime te shpeshta ne popull, qe te mund ti nenshtrohen shtremberimeve nga perdorimi ditor.
    Shprehja "hunter" poashtu eshte nje fjale shqipe, qe permes perdorimit dhe cvendosjes kuptimore fitoi kuptim te ri me domethenie ekskluzive per gjahtarin, e qe rrjedh ne shprehja HUNDE shqip, prej ku ata nxorren kuptimet "nuhtes", "hulumtues", "gjurmues i gjahut", qe perfundimisht te stabilizohet me nocionin "gjahtar". Keshtu ne gjuhen gjermane nga e njejta shprehje per Hunde e krijua emri mer langoin "hunde", qenin pra qe eshte nje nuhates i shkelqyeshem.
    Shprehja spear - dicka e mprehte dhe e thumbte (perdoret edhe per shtize) = spire; cpirre shqip.

    Do tjera?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 17-10-2006 mė 07:29
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #20
    Night anglisht lexohet NAJT, gjermanisht Nacht, lexohet NAHT. Mbi 90 % te fjaleve te gjermanishtes dhe anglishtes jane gati te njejta sepse gjuha angleze eshte gjuhe gjermanike.

    Une per asnje moment nuk e mohoj se ka fjale te ngjashme. Une personalisht kam hasur forma te ngjashme te formimit te fjalive apo te fjaleve me anglisht dhe gjermanisht mirepo Iliret dhe Keltet skishin gje te perbashket perveq faktit qe kishin luftuar nje here me dardanet.

    Po flas gjithmone ne baze te asaj qe njihet momentalisht sepse shkenca ndryshon dhe ku ta dish cfare drejtimi merr me pas.

    Por nje gje desha te them

    Gjermanishtja eshte gjuha baze e anglishtes, dhe prej gjuhes gjermanike te vjeter rrjedhin: Anglishtja, suedishtja, norvegjishtja, holandishtja, e te gjitha keto gjuhe jane teper te aferta sepse menjehere verehen, ndersa gjuha shqipe eshte larg me keto nga ngjashmeria. e kam fjalen per % te madhe psh keto as 1 % e gjuhes shqipe nuk perputhet, e keto perputhen mes vete ne ndoshta mbi 50% te ngjashme jane.

    Ngjashmeri fjalesh gjen, them edhe une por sdo me thane qe jane gjuhe te njejta.

    Mos u habit se edhe atehere ka pasur tregeti dhe fjalet jane bartur sikur sot qe thash muzike, kompjuter, televizor etj.

    Edhe fjala pre munde te jete bartur ne kete menyre, ndoshta dikush prej sherbetoreve te mbretit anglez psh ka ardhur ketu dhe ka pare kete zakon te iliret dhe ka ardhur ja ka mesuar mbretit te vet, duke ja dhene dhe fjalen. ose ka ndodhur e kunderta iliret e kane mesuar kete metode etj.etjet., (mos qeshni me kete shembull e di qe gjuetia eshte zakon i vjeter mos dhash thjesht nje shembull, nje analogji si kemi pervetsuar sot fjalen kompjuter psh)

    Keto fjale te pakta qe ndeshen munde te jene pasoje e shkembimeve kulturore sepse nga 100 000 fjale nese i takon 100 te ngashme me anglisht sdo te thote se kemi gjuhe te njejte

    Nejse sidoqofte une dhash mendimin tim dhe skisha dasht mu keqkuptu

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Huazimet e gjuhėve tė huaja nga gjuha shqipe
    Nga bela70 nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 650
    Postimi i Fundit: 06-03-2024, 14:35
  2. Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
  3. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
    Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-01-2006, 23:46
  4. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41
  5. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-04-2002, 19:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •