Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Vrasjet e paslufts n Kosov, kush qndron pas tyre?

  MAFIA PROSERBE N KOSOV KA NDIKIM T FUQISHM  Strukturat dhe klanet e mdha q i krijoi kupola e sherbimit serb dhe pushteti i Millosheviqit, gjat regjimit t tij, jo vetm n Serbi, por edhe n rajon e n veanti n Kosov, paraqesin nj struktur t prsosur t pashprbr edhe sot e ksaj dite. T ashtuqujturat " Polici Lokale" t formuara n kohn e regjimit t Millosheviqit, pas luftes, nuk jan mrr n pyetje pr veprimtarin e tyre dhe detyrat.Kto struktura, kriminale edhe pas ndonj goditje, koh pas kohe kto struktura jan rikonsoliduar, sidomos pas rnjes s Millosheviqit nga pushteti dhe vrasjes s Arkanit dhe disa kapove t ksaj mafie, e cila, por tjerash, ka nj shtrirje edhe n Kosov.

  Mafia proserbe n Kosov, duket se ka nj ndikim t fuqishum, Jan persona t prgatitur dhe t infiltruar nprmjet kanaleve shtetrore t aparatit t punve t brendshme, t cilat, n t shumtn e rastve, kan ndrrmarr edhe veprime politike, qoft n urdherdhenien pr vrasje, qoft n drejtimin e ekonomis, biznesit, kontrabands etj..

  Sipas burimeve mir t informuara, pjestart e ksaj strukture q jan n veprim n Kosov, disa her kan kryer trajnime t ndryshme n Batajnic ( shqiptar) dhe kan prvoj t gjat n strukturat e krimit t organizuar, krimit ekonomik dhe atij politik, sidomos prej tyre q mund t numrohen n gishtrinj ktu te ne.

  Krimi politik dhe ekonomik n Kosov shfaqen n form t krimit t Organizuar dhe t krimeve ordinere. Veprimtarit kriminale t organizuara n form t krimit t organizuar dhe t krimeve ordinere zhvillohen fal rrethanave n t cilat gjendet Kosova me status t pazgjidhur, ku kan terren t prshtatshm t zhvillimit dhe veprimit t tyre, duke qen burim permanent pr destabilizimin e gjendjes s siguris.

  Motivimi kryesor i veprimeve t lartprmendura kriminale bazohet n aktivitetet e motivuara n arsyetimin politik, n veprimtarit e motivuara nga sherbimet sekrete t vendeve t cilat kan qllim armiqsor ndaj kosovs. dhe n veprimtarit e motivuara me arsyetim t prfitimit material.  SI PLANIFIKON SERBIA TA RITKHEJE KOSOVN

  Vrasjet enigmatike t ish- pjesetarve t UK-s dhe t personaliteteve politike t Kosovs dhe veprimet q i kan prcjell ato, t cilat koh pas kohe skajshmerisht e kan rrezikuar gjendjen e siguris, kan pasqyruar shum n destabilitetin politik dhe prishjen e imazhit t Kosovs n arenn ndrkombtare.

  sht potencuar shum her nga ana e serbve, se shrbimet serbe i kan prej 25000 deri 50 000 bashkpuntor n Kosov, gj q tregon pr pranin e lart t agjenturave serbe n Kosov, q paraqesin rrezik dhe jan mjaft shqetsuese pr Kosovn dhe banort e saj.  N DUKAGJIN GJENDJE E QLLIMSHME KAOTIKE


  S pari po t shikohet gjeografia ku ndodhin m s shumti aktet e vrasjeve ajo i prket territorit q nuk sht i banuar me serb ( Rrafshi i Dukagjinit)

  Supozohet se n Pej ish komandanti ndrkombtar i policis s UNMIKU-t, pr rajonin e Dukagjinit Valerij Corotekno, ka qen njri prej kordinatorve dhe mbshtetsve t " Klanit t Zemunit", t cilt operonin n Kosov, nprmjet kolegve t tyre shqipfols,i cili pos q ka prfituar miliona, ka ndikuar n krijimin e nj gjendje kaotike, nj gjendje identike t ktyre klaneve sikur t ishte n Beograd.

  Disa prej tyre thuajse ishin legalizuar, kuptohet edhe me ndihmen e nj grupi t vogl t personelit vendor, t cilt kan emra dhe mbiemra dhe jan njohs t mir t situatave dhe t ngjarjeve t ndodhura. Ka prej tyre q jan edhe barts t atyre ngjarjeve.

  Fatkeqsisht individ t ktyre strukturave e kishin edhe mbshtetjen e hapt PARTIAKE, me t ciln i mbulonin dhe i kamuflonin veprimet kriminale-mafioze, t drejtuara edhe kundr vendit dhe progresit t Kosovs.

  N at periudh ngjarjet e tilla shikoheshin ndryshe, por sot kur ka kALUAR nj koh edhe kan ndryshuar shum gjra, edhe kto ngjarje shikohen nga nj vshtrim krejt tjetr, e vrteta ka nj dimension tjetr.
  Dihen aktort, dihen qllimet, dihen viktimat, dihen disa nga vrassit, natyrisht dihen edhe " bost" porosits...


  SHUM NGJARJE HESHTN PR SHKAK T POLITIKS

  Shum prej vrasjeve t pas lufts kan mbetur n heshtje dhe ndoshta dp ti mbuloj harresa, sepse n disa sish kishte dor Politika dhe klanet politike t cilat kishin qllimet e veta

  Viktim e ktyre zhvillimeve sht Tahir Zemaj me t birin Enisin dhe kusheririn e tij Hasan Zemaj, t vrar m katr janar 2003. Hasani ishte Aktivist i hershm i Forumit Rinor t LDK-s, pjesmarrs edhe n aktivitetet tjera politiko-shoqrore, pr t cilat askush nuk mund t thot asnj fjal t keqe. Ndrkaq, Tahir Zemaj, n procesin e ashtuqujtur kundr Grupit t Dukagjinit, nuk kishte dshmuar kundr Daut Haradinajt, dhe sipas t gjitha rrethanave, nuk mund t thuhet se sht viktim e ktyre proceseve, si sht folur n fillim.

  uditrisht, po n ditn, e vrasjes, nga nj grupacion, i paraqitur publikisht pr her t par, me kt rast u lshua nj komunikat pr media. Ndrsa, ditn e varrimit t Tahirit, Enisit dhe Hasanit, n Strellc ishte promovuar nj ushtri, e cila n at varrim, shpalosi programin e vet, pr tu hakmarr kundr ish - strukturave t UK-s, n t cilat aludonin ( i akuzonin) se e kishin kryer kt vrasje, edhe pse kta t fundit nuk kishin shkas pr ta br kt vrasje t trefisht.  PRANIA PUBLIKE E FORMACIONIT PARAMILITAR


  Formacioni q u promovua ditn e varrimit n Strellc t Deanit, m von mori prsipr disa operacione dhe vazhdimisht nprmjet komunikatave krcnonte strukturat udhheqse t ish - UK-s, udhheqs Politik t partive, t cilat ata i konsideronin se kan devijuar etj etj..

  Ditn e varrimit prgjegjsi i Tyre mbajti fjalim ndrsa ushtart e ushtris s Re ishin t veshura me t kaltra, q n fakt ishte shenj e uniformave q kishte pasur FARK-u ( grup ushtarako - Politik) i formuar dhe financuar nga Qeveria e Kosovs n egzil, i prbr nga ish- oficer t ish- Armats Jugosllave. Konsiderohej forc revanshuese e UK-s, q n skenn e gjer politike akuzonin njri - tjetrin.

  Edhe ashtu formacioni i Ri paramilitar, konsiderohej forc e armatosur e Partis m t mache t LDK-s, npermjet s cils tentohej t dominohej mbi strukturat e ish UK-s.

  uditrisht, e njjta ngjyr e ktij Formacioni PARAMILITAR karakterizon edhe ngjyrat e LDK-s dhe t vet Flamurit t propozuar nga Rugova
  Vrasja e Sebahate Tolajt dhe e Jusuf Haklajt


  Q nga ajo koh jan shkruar mijra faqe gazetash, aty - ktu jan dhn edhe prova dhe fakte pr ekzistimin dhe veprimin e ktij formacioni paramilitar, n emr t t cilit u shkruan dhjetra afishe e komunikata.

  Mirpo, as vrasja e Tahir Zems, Enis dhe Hasan Zemajt, deri tash nuk u zbulua sikurse q nuk u zbardh kurr as puna e ushtris ( formacionit paramilitar) q doli publikisht ditn e varrimit n Strellc dhe me rastin e homazheve n Prishtin ( pr Ibrahim Rugovn) e q vazhdon t operoj edhe sot e ksaj dite, si deklarohen vet pjestart e ktij formacioni.

  Ngjarjet do t shkojn aq larg, sa q thuhet se dy pjestart e SHPK-s, SEBAHATE TOLAJ dhe JUSUF HAKLAJ, ish - pjestar t UK-s, zyrtar t hetimeve, pasi kishin zbuluar dhe kompletuar dosjen, pr vrasjen e trefisht t Tahir Zemajt me t birin dhe kushririn, t dy vriten n nj prit t organizuar n afrsi t Pejs. N tetor t vitit 2003, derisa ishin duke shkuar n pun.

  Pra, sipas ksaj, disa ngjarje q ndodhn duhet shikuar edhe Brenda SHPK-s. Nga kjo del se edhe vrasja e par, por edhe e dyta jan br pr t humbur gjurm.

  Se far gjurmsh, se kush fshihet pas humbjes s gjurmve dhe pas urdhrit pr ekzekutimin e ktyre njerzve, mbetet t shihet ndoshta me kalimin e kohs

  Klanet dhe kupolat e mafias s organizuar dihet se pr t'i realizuar qllimet e veta, nuk i kursejn njerzit e asnjrs pal.

  Duhet prmendur q nj grup me prmasa t tjera ishte edhe " Klani i MUsajva", i cili, si sht par, gzonte edhe prkrahje edhe mbshtetje t fort politike. Ky klan mbrenda katr a pes vitesh u shkatrrua, duke u vrar n rrethana t pasqaruara disa nga vllezerit Musaj, t cilt dikur gzonin mbrojtjen e fort nga partia m e madhe, LDK-ja pra e cila kishte vn n shrbim t ktij klani edhe nj pjes t shtypit, q e mbulonte propagabdn dhe AGJITACIONIN KUNDR strukturave t caktuara.
  Propaganda dhe mbshtetja politike, por edhe mbrojtja ndrkombtare q iu b nj koh ksaj familjeje, ata i trimroi aq shum dhe i shtyri n gabime t pafalshme, duke br vrasje e krime mbi njerz krejtsisht t pafajshm ( pr kt kemi shkruar m hert n forum).

  Thjesht, nga partia t cils i shrbyen me besnikri, duke prfshir ktu edhe klane t caktuara brenda partiake, kta njerz i prdorn si thot populli, " mish pr top".  SI I PRDORNIN GAZETART PR ARRITJEN E QLLIMIT T TYRE


  Nj fat t till e psuan edhe disa gazetar t cilt ishin t cytur dhe trimruar pr t shkruar dhe krijuar afera t rrejshme kundr ish- pjestarve dhe liderve t UK-s dhe njerzve tjer me influenc n politikn kombtare dhe ndrkombtare.

  Fatkeqsisht, pasi " shefat" ( porositsit) e aferave i arrinin qllimit e veta, gazetart q i prdornin si vegla pr arritjen e ktyre qllimeve vriteshin pr t'i humbur gjurmt. Nj fat t till e psuan edhe Bekim Kastrati bashk me Besim Dajakun, Bardhyl Ajeti, Enver Maloku, Xhemajl Mustafa etj... Sa pr" Xhemn besoj q e keni lexuar q t mos prsritem ndersa, po n kt forum besoj q ju kujtohet, kur nj forumist i kercenohet Rexhep Kastratit, i cili kishte kercenuar q do t flas dhe do t tregoj pr kto vrasje por edhe per disa t tjera. A, Rexhep Kastrati ishte njri prej atyre q, shkruante sipas krkesave t " shefave" artikuj kompromitues pr bartesit e lufts dhe ish- udhheqsit e UK-s...

  Kto vrasje q i prmenda m lart ndodhnin n prag t ndonj procesi a ngjarje politike, apo pr t br ndonj afer t caktuar.
  Kto vrasje, shefave, u shrbenin edhe pr nj gj tjetr, pr ta paraqitur vetn "viktim" para faktorit ndrkombtar, me qllim t fitimit t nj simpatie, por njkohsisht edhe t nj privilegji, q fatkeqsisht n saje t ksaj mjeshtrie t holl aritn ta fitojn me kalimin e kohs...


  Kujt i shkon pr shtati mos ndriqimi i krimeve?


  Kjo d.mth, se mosndriqimi i krimeve dhe lnia e lir e kriminelve, u shkon pr shtati m s shumti atyre q i kan sponzorizuar krimet dhe kriminelt. Pavarsisht prqendrimit t madh t forcave t KFORIT, Policis s UNMIKU-t dhe SHPK-s, pranis s shrbimeve intelegjente, pastaj kontigjentit t hetuesve, prokurorve ndrkombtar e vendor, bri q t dshtohet n kt drejtim duke dshtuar totalisht n zbardhjen e veprave kriminale dhe vnien e fajtorve para drejtsis.

  Kjo sht nj munges vullneti pr t'u prballur me strukturat e krimit t organizuar,sht nj munges e vendimeve politike, pr t ndrrmarr masa ndAJ ktyre strukturave.
  Kjo bri q q t humbet besimi i qytetarve n drejtsi, gjykata dhe deri diku n SHPK, polici t UNMIKU-t dhe m pas n KFOR.  Dosjet bhen n Serbi UNMI-ku zbaton n Kosov


  E kujt sht autorsia e akteve kriminale, dhe kush po tenton me do kusht ta destabilizoj Kosovn?!

  " Dosjet" prgatiten n Serbi - gjykimet e dnimet i bn UNMIK-u n Kosov. " Diktatet" vijn nga ata q e kan br krime n Kosov, e q sot kan funksione t rndsishme shtetrore e Partiake n Serbin fqinje. Karakteri lirimtar i lufts q zhvilloi populli i Kosovs n krye me Ushtrin lirimtare t Kosovs, u tentua vazhdimisht t zbeht dhe t tjetrsohet nga emisart e UNMIK-ut.  Vrasjet e dshmitarve pr humbje t gjurmve


  S'do mend q drejtsia me qllim dhe zbardhja e krimit u hesht nga drejtsia ndrkombtare dhe vendore, sepse si duket strukturat e krimit t organizuar kishin lidhje t ngushta me rangje t larta n shtet dhe shteti domosdo nuk mund ta luftoj vetveten.

  Si pasoj e saj u likuiduan edhe shumica e dshmitarve t proceseve gjyqsore, nprmjet t cilave kishin arritur t'i organizonin proceset pr t mbetur anonim/ enigm fytyrat e kreatorve t ktyre proceseve. Me vrasjen e ktyre dshmitarve n njrn an e mbulonin vetveten dhe nuk i prmbushnin premtimet ndaj tyre, kurse n ann tjetr ua rndonin barrn edhe m shum dhe i akuzonin prsri t akuzuARIT apo t dnuarit n ato procese t montuara, tani edhe pr crasjen e dshmitarve (!).

  Po e zm, Ilir Selimaj, bashk me kunaten e tij Feride Selimaj, u vra pikrisht n kohn kur duhej t rishqyrtohej lnda e t ashtuqujturit " Grupi i Dukagjinit".
  Iliri ishte pjestar i Brigads 136 dhe nj koh pjestar i njsis speciale " Shqiponjat e Zeza".

  E para Ishte "dshmitar ky" n procesin e Dukagjinit.

  E dyta ai ishte dshmitar i prpunuar me forc pr nj koh t gjat nga nj klan i njohur, pr t dal kundr ktij grupi. S pari ishte keqtrajtuar njerzisht duke e quar disa her buz vdekjes( duke ia thyer dhmbt, gishtrinjt) dhe ishte i mbajtur i mbyllur n lokacione t caktuara, derisa e kishin detyruar me dhun t jap deklarat si ia diktonin prpunuesit ( persona t njohur jan kta pr policin) e pastaj ia kishin servuar policis dhe gjykats.

  Kt gj q ai ishte prpunuar nga nj klan e dinte jo vetm policia por edhe gjykata.

  Vrasja e Ilir Selimajt u prdor me mjeshtri t madhe pr t sjell ngatrresa dhe intriga t reja. Dy dit pas vrasjes s Ilir dhe Feride Selimajt nga fshati Osojan afr pejs, zdhnsi i Policis s UNMIK-ut, z. Singeton, kishte deklaruar se " sht identifikuar njri nga t dyshuarit pr kt vrasje, ai sht Adem Elshani" pr t cilin, zdhnsi i policis s UNMIK-ut n Pej, deklaron e " jan ofruar mjaft dshmi se ai ka qen njri nga tre vrassit q e ka kryer kt vrasje".
  Pas ktij deklarimi zyrtar t policis, i cili ishte nj ndrtim apo cytje, ndodh vrasja e babait t Ademit, Isuf Elshanit nga Ozdrimi i Pejs.  N shnjestr t vrasjeve ishin dshmitart


  M 24 shtator 2004, n nj atentat t prgatitur mir n Vitomiric, vritet Isuf Adem Elshani ( 1947) bashk me shokun e tij t lufts Afrim halitin - Thai, me t cilin ishte s bashku n vetur.
  Familja Elshani, Adem dhe Isuf Elshani, ishin krcenuar edhe disa her m par, Ademit ia kishin vrar vllain m 10 nntor 2000, deria sa ishin duke u kthyer nga gjykimi kundr disa personave q ua kishin vn MINN n oborr, i kishin gjuajtur me arm zjarri m 18 e 24 tetor 2000.
  Seanca gjyqesore ishte parapar t fillonte n orn 12:00, por q, pr arsye t panjohura, ishte shtyr nga gjykatsi i rastit pr dy or. N at gjykim Adem Elshani me babain e tij Isufin kishin pr t dal n gjyq si dshmitar.

  Pas prfundimit t seancs, rreth ors 16:20, duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani srish sulmohet me arm zjarri. Ata ishin duke udhtuar me dy vetura: n t parn ishin Isuf e Adem Elshani, ndrsa n t dytn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijn n Ozdrim, vetm disa dhjetra metra larg nga shtpia e tyre, disa persona nga nj vetur " Alfa Romeo" ngjyr t bardh, q vinte nga drejtimi im PEJS, n tejkalim e sipr qllojn me arm zjarri dhe bomba dore n drejtim t veturave t tyre. Nga shprthimi i bombs dhe plumbat e automatikut plagosen rnd Virgjil Elshani ( 19) ish-ushtar i UK-s, i cili vdes pas 12 ore n spitalin ushtarak t KFORIT n pej dhe Granit Elshani (15) T CILT GJENDESHIN N VETURN E dyt...
  Kush ishin vrassit e paguar?

  Ndrsa Adem dhe Isuf Elshani q ishin m prpara, - shptojn, sepse vetura " Alfa Romeo" q ishte n tejkalim, ndeshet ball pr ball me nj makin q vinte nga drejtimi i Mitrovics dhe veturn e mbulon zjarri.
  Shoferi i Veturs " Alfa Romeo" nga tronditja q merr nga ndeshja, vetm disa minuta pasi e nxjerrin nga vetura vdes ndersa tre t tjer drgohen n spitalin ushtarak t KFOR-it italian.

  N vetur, policia dhe KFOR-i gjejn tri pushk automatike me tre karikator rezerv, nj tjetr pushk automatike t djegur n vetur, nj revole gjysm-automatike dhe nj bomb dore.

  Kt radh kryesit e krimit ishin drguar nga Shqipria me krkesn e klanit q gzonte besimin e Partis m t madhe t Kosovs dhe ata ishin:Fatbardh gabraj ( 1979) nga fshati Geghysen me banim n Tiran, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe nj person tjetr. T lartprmendurit, gjat marrjes n pyetje nga KFOR-i dhe policia, at nat jan deklaruar se nga kush jan paguar dhe kush jan porositsit e vrasjs, q tani m s'do mend pr t ditur. Nga " porositsit" ( t njohur pr policin) vrasesit e lartcekur kishin marr 350 000 marka gjermane. N vendin e krimit policia e UNMIKUT, zuri veturn " Alfa Romeo" pron e personave q kishin financuar vrassit e paguar nga Shqipria.

  Si u tha m lart, familja Elshani ishte sulmuar edhe disa her, para se t ndodhte vrasja.

  M 18 tetor 2000 n ort e mbrmjes n oborrin e shtpis, Isuf Elshani nga Ozdrini ( Pej) e gjen t vendosur nj min-teledirigjuese t paaktivizuar. Pr kt e njofton policin n Pej, t cilt e bjn montimin e saj. Aktert, Kur kishte dal nga oborri i shtepis djali i Isufit, Adem Elshani, mbase pr ndonj gabim teknik nuk kishin mundur ta aktivizojn lndn plasse, por as ta trheqin m von, sepse ishte vrejtur nga familjart, dhe n vendin e ngjarjes vjen policia e Unmikut dhe e SHPK-s..  Seri vrasjesh t pazbuluara


  S'do mend q strukturat e lidhura me "klanin e Zemunit" dhe t cilat operonin n Kosov edhe me dijen e UNMIK-ut, duke pas prkrahjen e Partis m t madhe vazhdon me krijimin e " mjegullnajes" n Kosov.
  Sipas deponimeve q do t bhen m von n polici, por edhe n gjykatn e qarkut n Pej, nga ana e disa pjesmarrsve n kt akt, n kt tentim-vrasje kan marr pjes pothuajse t njejtit akter kryesor, porositsit e vrasjeve t mpastajme, ata q e kishin paguar grupin e vrassve nga Shqipria. Pra t njejtit t cilt m von edhe ishin bartesit t aktiviteteve kryesore t ish- presidencs.
  Me ta n kt rast, pos t tjerve, ishte edhe Ilir Selimaj, t cilin e kishin marr me dhun.
  Pas tentimit t realizimit t atentatit me lnd aksplozive, nga grupi i lartprmendur pason atentati tjetr, kt radh sulm me arm zjarri. Gjithka ndodhi m 24 tetor 2000, rreth ors 22 e 30 minuta n qendr t Ozdrinit, me 'rast n dy veturat e vllezrve Elshani sht qlluar nga pusia njkohsisht me 5-6 arm automatike. Si pasoj e ksaj plagoset rnd Visar Elshani, ndrsa leht plagosen Adem Elshani dhe Ramadan Elshani ( ushtar i brigads " Adrian Krasniqi" t TMK-s n Istog). Edhe n kt rast sulmuesit ishin t njejt. Pra ata t cilt kishin marr pr detyr nga shefat, q t krijonin pr nj klas politike, prkrahjen e t cilve e gzonin, q t ndrronin bindjet n opinion.


  Si detyrohet Familja Elshani t'i zbuloj kryesit e sulmeve?

  Meqnese policia dhe Organet e drejtsis nuk prparonin n zbulimin dhe n pengimin e ktyre ngjarjeve, familja Elshani detyrohet pr t vazhduar prpjekjet n zbulimin dhe lokalizimin e kryesve t ktyre sulmeve t pareshtura ndaj tyre. Prpjekejt e tyre rezultojn me zbulimin e disa prej pjesmarrsve n dy sulmet e lartcekura.

  E lajmrojn rastin n polici, me 'rast arrestohen tre prej tyre ( M.S., I.S. dhe nj person tjetr emrat t njohur pr policin dhe drejtsin) t cilt n policin e UNMIK-ut pranojn pjesmarrjen e tyre n kto dy sulme. Por dshmojn edhe pr pjesmarrsit e tjer, duke dhn edhe detajet, se gjat tr tr kohs kan komunikuar mes veti me radiolodhje, se e kan t formuar nj grup prej 30 vetave, me qllim q t kryejn atentate kundr pjestarve t UK-s, t TMK-s por edhe t LDK-s, pr t nxitur konflikte t hapura mes tyre etj.

  Pr kt rast inicohet procedura penale n Gjykatn e Qarkut n Pej.
  Shpallja e Adem Elshanit si vrass i Ilir Selimajt ishte nj fushat pr ta likuiduAR AT APO BABANE TIJ, ASHTI SI NDODHI.
  - Si mund t shpallej nj njeri vrass, kur vrasja kishte ndodhur n Kosov e i akuzuari si " vrass" n at koh gjendej n Gjermani.

  Pas shpallje fajtor nga anA e policis s UNMIK-ut lidhur me vrasjen e Ilir Selimajt, babai i Adem Elshanajt, Isufi, kishte deklaruar n media se ishte ankuar n polici, se " policia e UNMIK-ut po ma vret familjen me dorn e vet".
  Kjo edhe kishte ndodhur, qllimi i publikimit t emrit t Ademit ishte i qart.
  Ilir Selimaj ishte i dyshaur pr vendosjen e nj mine teledirigjuese prfundi veturs s Ademit, ndrsa grupi i tij e kishte gjuajtur disa her pr ta vrar Ademin, pastaj kishin organizuar vrass me pages nga Shqipria, t cilt n nj aksion e kishin vrar vllain e Ademit, Virgjil Elshanin.
  At e kishin vrar n mesditn e 10 nntorit 2000 n rrug pr n Pej, nga persona q ishin t paguar prej strukturave mafioze, nj pjes e t cilve kishin pozicione t larta n partin m t madhe, pra n LDK-.  Pse organet kompetente nuk i uan hetimet deri n fund?


  Edhe pse vrassit e Virgjil Elshanit jan zn dhe jan dnuar, ende sot e kt dit nuk jan zbardhur motivet e vrasjes, me gjith faktin q n akuzn 12- faqshe precizohen fare qart motivet e vrasjes.

  Gjykata kishte vrtetuar se kush jan vrassit dhe kush jan paguesit e ksaj vrasjeje - porositsit e vrasjes. Kt e kan pranuar dhe vet vrassit, se me familjen Elshani kurr nuk kan pasur probleme, madje as q i kan njohur fare. Nga kjo del se Organet kompetente nuk jan marr me hetimin e rastit t tyre q e kan porositur vrasjen. Por edhe n shum raste t tjera ata nuk u kan shkuar hetimeve deri n fund.

  Ilir Selimaj kishte dshmuar rrejshm n " Gjyqin e Dukagjinit", sepse atij i kishin br presion, trysni dhe ishte detyruar t dal dshmitar n gjyq. Por, policia e UNMIK-ut, pasi e shfrytezoi at, nuk e mbrojti m pas. Ata, pr t dshmuar, Ilirit i kishin premtuar para t majme, t cilat si ka par me sy. Ai ishte dshpruar n t dy palt dhe kishte filluar t flas aty- ktu pr t vrtetn, e q kishte t bnte me t. Pr t gjitha kto policia e UNMIK-ut kishte neglizhuar punn dhe nuk i kishte trajtuar fare denoncimet e familjes Elshani...


  Vrasjet serike t ish - ushtarve t UK-s


  Mafia proserbe, duke pasur edhe prkrahjen e disa qarqeve n Kosov, kombtare dhe ndrkombtare ka qndruar edhe pas vrasjes s Avni ( Smajl) Elezajt (1981) nga Alba( ish Jablanica e vogl e Pejs). Lidhur me kto vrasje, n nj prononcim t KMLDNJ -s, ndr t tjera thuhej:
  " Vrasjet jan aq mizore sa q nuk mund t merren me mend sa kan ngjyrime politike. Kto jan m par krime ordinere ose t shtytura me forcat e errta kriminale, t cilat me krime t tilla synojn vetm destabilizimin e gjendjs n Kosov, por edhe anarkin dhe kaosin me pretendime t qarta, q t komprometohet organizata ndrkombtare se e " paaft pr t qeverisur dhe mbajtur rendin e qetsin n territoret nn administrimin e saj dhe pr t'i kthyer forcat ushtarako - policore serbe " pr t vendosur sigurin n Kosov"!

  Shihet se dora vrastare e Serbis po vepron papengueshm n brendi t Kosovs. UNMIK-u tregohet indiferent ndaj siguris s vendit. Vrasja e Avni Elezajt hyn n vazhdn e sulmve kundr ish- pjestarve t UK-s dhe TMK-s. Ai u vra m 12 tetor 2002, n afrsi t Restoranit " Peja City", bashk me Bekim Mustafn ( 1975) nga Klina e Poshtme e Sknderajt me banim n Arbresh ( ish_ Vitomiric) t Pejs, t dy pjestar t UK-s.
  Madje n Avniun njri nga ekzekutuesit kishte qlluar edhe nga afrsia, kur e kishte afruar makinn pr ta verifikuar vdekjen e Avniut.

  Pr at se si sht pergadit likuidimi i Avni Elezajt pak m von ndersa tashti do t shkruaj edhe pr disa raste t pandriquara, e ku viktima ishin ushtart e UK-s.

  Nuk sht zbardhur AS VRASJA e Sadri Berishs - komandant " Sykit" t UK-s nga Grabanica e Klins.Kjo vrasje ndodhi 10 dit pas vrasjes s komandantit t batalonit t Dyt t TMK-s, Sknder Gashit, i cili n rethana krejtsisht t panjohura pr opinionin e gjer ishte masakruar, m 20 shtator 2000, n Sapniq t Rahovecit. Tre muaj m hert, ishte br edhe vrasja e Met Morins nga Grabanica, po ashtu ish lufttar i UK-s.
  Po n Grabanic t Klins m von u vra edhe Shaqir Krasniqi, ish - pjestar i UK-s dhe epror i lart i TMK-s.

  Para se t vritej, Shaqiri ishte krcenuar nga njerzit e nj krahu t njohur politik, e pastaj ishte vrar n nj prit t organizuar tek " Ura e Bistrics", i cili ishte duke u kthyer nga vizita, q ia kishte br, nj t afrmi n fshatin Dollov, bashk me nnen e tij, e cila ishte plagosur, kur vrassit kishin shtn, mbi djalin e saj. Policia ka qen, n dijeni, se kush e ka krcenuar dhe nuk ka marr masa.

  Sipas policis, krcnuesi ka qen arrstuar dhe m pas i liruar. N Grabanic, si u tha edhe m lart, kishin ndodhur nj varg vrasjesh t fshehta; si vrasja e Met Morins, Sadri Berishs, Met Jahs, Burim Sejdiut, i cili ishte djali i vetm, pastaj Sabit Rexhepit, i vrar n oborrrin e shtpis s tij, n fshatin Zabrgj dhe s fundi, e Shaqir Krasniqit.
  T gjitha, n fakt, vrasje t pazbuluara...
  ( M von do t flasim edhe pr vrasjet serike n LDK- me emra dhe mbiemra... " sabri e ka selametin" thot populli... )  Bastisja e Avni Elezajt para se t vritej


  Duhet theksuar se disa dit para se t vritet Avniu, ai disa her bastiset dhe krcnohet ng pjestart e SHPK-s, disa her edhe e kan armatosur. Ndoshta, kjo nuk shte rastsishme sikur q nuk ishte e rastsishme as thirrja e "presidentit" Rugova q " n ShPK- duhet t punsohen ish - polict e Kosovs.

  Avniu pas lufts nj koh ishte pjestar i TMK-s e m von pjestar i mbrojtjes s afrt t liderit t AAK-s, Ramush Haradinajt. M hert ndaj tij kishte pas disa tentim vrasje t tjera. Madje njra prej tyre, e kryer n Alb t vogl, deri sa po kthehej n shtpi me vetur, ishte m seriozja. M se 30 plumba kishin deprtuar tejprtej makins, por fatmirsisht kishte shptuar. Kjo kishte ndodhur n t njjtn dit, kur vetm disa or m par, disa pjestar t SHPK-s kishin tentuar t'ia merrnin armn me leje q e posedonte, gj q e bn pas ktij tentim - vrasjeje. Pra kur s'munden ta vrasin nga prita disa dit m von i morn armn q e kishte me leje.

  Ngjarjet rreth Avniut n korrelacion me SHPK-n disi marrin nj ndrlidhshmri t pakuptimt. Edhe pse vendi i krimit nuk ishte larg nga Stacioni i policis, kjo e fundit del me vones n vendin e krimit, dhe si zakonisht edhe kt radh vrassit " mbesin t panjohur".

  Edhe pse pothuajse t gjith e din se kush e vrau Avnin dhe Bekimin, kush urdheroi vrasjen e tyre dhe kush ishin kryesit, vrasja mbetet enigm. Pasi q Policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja nuk kishin br asgj pr zbardhjen e rastit, ktij problemi i mbetet t'i hyj privatisht babai i Avniut Smajli, i cili pasi arrin ta lokalizoj vrasjen dhe vrassit, m 17 mars 2004, vetm pak or para shprthimit t protestave t marsit n Pej, afr vendit t puns, vritet SMAJL ELEZAJ, babai i Avniut, mbase pse u kishte rn n gjurm vrassve t t birit.

  As kjo vrasje nuk u ndriua edhe pse u b n pik t dits.

  Vrasje tjetr e ish- ushtarve t UK-s ishte ajo e Agim Makollit n Matian t Prishtins por pasi q kjo vrasje lidhet me Fadil Suleviqin ( dshmitarin n procesin gjyqesor n mes Bukoshit dhe Adem Salihajt do ta lm kt pr m von, kur do t flasim, pr vrasjet e disa veprimtarve t LDK-s)..

  Vrasja e Besim Mals - komandant Murrizit


  Vrasje t ish- Ushtarve t UK-s, t projektuara mir nga qarqe t vendosjes nga ishin br edhe Dosjet pr t drguar disa lirimtar n gjykatn e Hags, aty ku ishin br edhe m hert, si ishte rasti me besim Maln ( Komandant " Murrizi") i cili paraprakisht ishte armatosur nga UNMIK-u e pastaj u vra.

  Vetm disa dit para se t vritej n atentat, UNMIK-u, pa kurfar shkasi apo arsyetimi, ia kishte marr lejen e armmbajtjes dhe armn me leje q e posedonte. Pa ndonj hezitim mund t thuhet q n vrasjen e Komandant " Murrizit" kan marr pjes dhe kan dor shrbimet sekrete serbe, i prfshir n t edhe ndonj prkrahs n radht e UNMIK-ut, n bashkpunim me mafian e Organizuar e cila prplasej at bot pr t dominuar n nntokn kosovare. Po ashtu kur t dihet q edhe disa element nga Kosova ishin t lidhur me Klanin e Zemunit si sht fjal pr Enver Sekiraqen ( ky kishte marr pjes n martesn e Arkanit me nj kngtare serbe), nj krimineli i cili ishte shum i afrt me disa nga udhheqsit e Paretis m t madhe n Kosov.

  Tashti, kur t kemi parasysh q nga ana e serbve sht potencuar shum her se n Kosov kan 25 000 deri 50 000 bashkpuntor. Ky klan kishte shtrirje dhe ka operuar n Kosov, Maqedoni, Mal t ti dhe m pak n disa Rajone t Shqiperis, me 'rast pas rasjes s Xhingjiqit, pjestart e ktij klani mafioz morn goditje edhe n Kosov. Po t shikohet n retrospektiv do t shihet q ai klan kishte perkrahjen e disa segmentve t caktuara t UNMIK-ut n raste dhe vende t caktuara.

  Pastaj nuk supozohet kot q ish komandanti Valerij COROTECNO, ka qen njri ndr kordinatort dhe mbshtetsit t ksaj mafie. N kt koh ish lideri i Partis m t madhe t Kosovs qndronte akoma n Itali..

  N mesditn e 16 prillit t vitit 2000 , n qendr t Prishtins prball ndrtess s Radio Kosovs, u vra Besim Mala, i njohur me emrin e lufts komandant " Murrizi", komandant i Batalionit pr ndrhyrje t shpejt n kuadr t Gards s Trupave Mbrojtse t Kosovs, i cili dha kontribut t jashtzakonshm n forcimin e Gards s Kosovs. Ndrkaq, gjat lufts Besim Mala e kishte kryer detyrn e oficerit t lart me Njsin Speciale t Zons Operative t Drenics, i cili pr trimrin e treguar gjat lufts, pr pjesmarrjen aktive n shum aksione e beteja t prgjakshme gjat Lufts lirimtare, ishte br i njohur jo vetm n rajonin e Drenics, por n mbar Kosovn.

  Ai u vra gjat orarit t puns, me uniform t TMK-s.

  Me kt rast, Shtabi i Prgjithshm i TMK-s, krahas dnimit verbal t ksaj vrasjeje makabre t njrit ndr pjestart m t dalluar t UK-s dhe TMK-s, nprmjet nj kumtese krkoi nga organet kompetente q sa m shpejt t SQAROHET RASTI, T GJENDEN VRASSIT DHE T NXIRREN PARA GJYQIT, T BHEN M SHUM N PARANDALIMIN E KRIMIT DHE SHUARJEN E BURIMIT T TIJ. eDHE KJO VRASJE BN PJES N SERIN E VRASJEVE T NJPASNJSHME, ku viktima ishin pjestart e ish - UK-s.

  ANDAJ nuk sht e uditshme q " shafat" i drgonin e- mail njeri tjetrit dhe njerzve t tyre n " stilin se, e shifni se far mjegullnaje kemi br"...
  Pr udi, n shumicn e rasteve ka ndodhur q; n vend q policia t marr n pyetje dorasit, kriminelt, ka ndodhur e kundrta, si bie fjala, hetimi i nj polici t SHPK-s, nga grupi kriminal i E. Sekiraqs. Pastaj, sht shum e quditshme, se si ka qen e mundur, deri sa n njrn an armatoseshin ish - Ushtart e UK-s, dhe t cilve iu mirrreshin ato arm, t cilat edhe ashtu me leje i kishin, teksa nga ana tjeter, ca personave, t cilt kishin nj t kaluar t turbullt bashkpunimi, me ish- rexhimin serb, n dm t popullsis shqiptare, u lejohej arm - mbajtja??!!.
  Por n raste t shumta, edhe pajiseshin me to, me arm pra, nga vet Organet e SHPK-s e sidomos t UNMIK-ut...

  Kto vrasje dhe t tjerat si kto, jan br nga armiqt e liris dhe pavarsis s Kosovs, t clt e kan pas t vshtir ta pranonin fitoren e UK-s mbi forcat armike, t cilt mendonin se me vrasjen e lirimtarve mund ta kthenin regjimin serb prsri.

  N nj gj t til shpresojn edhe disa forumist t cilt nuk sht vshtir q t identifikohen ngaq jan t organizuar n strukturat e klanit mafijoz dhe q kryejn punn e argatit.

  Por ata dhe kta gabojn ngaq prfundimisht, e kan humbur luftn dhe prpjekjet, pr kundrvnie mbi forcat e UK-s t cilat ishin dhe do t jen t kota. Ato t kota do t jen edhe n t ardhmen megjithse, katr vite pas lufte, ani pse kishum SHPK-n dhe TMK-n, me uniforma t pranuara, n varrimin e Tahir Zems, publikisht kishte dalur ushtria e re paramilitare, me simbole dhe Uniforma t veta, konform ligjeve n fuqi, ku n do vend t bots, kta pjestar do t arrestoheshin ose s paku, do t mirreshin n pyetje, nga pushteti..

  Por n Kosov kjo gj nuk ndodh ngaq kta ishin pikrisht njerzit t cilt u kujdesen q pushteti srish t jet n duart e atij q priste n Itali q t ndodhnin ngjarjet.

  Edhe vrasja e Avni Hajdarajt, ish - pjestar i UK-s n zonn e Shals, vlla i vetm i nnt motrave, n shkurtin e vitit 2000 nuk ishte rastsi.

  Nuk jan rastsi as prpjekjet pr ta ndar TMK-n dhe dshmort e kombit, pr interesa dhe prfitime partiake.

  M 27 janar 2001, n nj lokal t Gjakovs, n rrethana enigmatike u vra edhe Mahir Laji ( 1981) komandant " Rugova" nga Peja, njri ndr lufttart m t dalluar t UK-s dhe epror i njsis s Mbrojtjes s afrt t TMK-s si dhe u plagosn dy t tjer po ashtu lufttar t dalluar t UKs..

  Kjo vrasje u b nga jerzit e klanit mafioz t Partis m t Madhe n Kosov, LDK-s pra, madje vrassit iu dha edhe njfar imuniteti, sepse kishte shtn n ish- struktura t UK-s.
  Zakonisht n rastet kur zbuloheshin vrassit, thuhej se vrassit kto vrasje i bnin n "vetmbrotje". S paku gjyqtart dhe drejtsia e Kosovs kshtu i kanalizonte dhe i klasifikonte. Njerzit q i vrisnin pjestart e UK-s disi ishin t priviligjuar dhe t mbrojtur.

  Atyre u jepnin edhe revole dhe arm tjera me leje pr t'u " vetmbrojtur" si sht rasti me E. Sekiraqen apo rasti i Muriqve, Musajve dhe t tjerve. Pra deri n kt shkall kishte arritur urrejtja ndaj pals tjetr.

  Madje kishte ndodhur q n gjyqet tona t dnohen me nga dy vite e gjysm dy ish - pjestar t UK-s dhe t TMK-s, vetm se paskan shikuar me prbuzje nj pjestar t " hierarkis s priviligjuar" dhe kinse t rrezikuar nga njerzit e UK-s.  Atentatort - pjestar t strukturave kriminale serbe


  Terrori i porositur ndaj strukturAVE t UK-s nuk ka t sosur. Kjo bhej n mnyr sistematike dhe shum mir t planifikuar. Pre e ktij terrori bie edhe Ramiz M. Kiina, pjestar i Gards s Kosovs n TMK dhe vlla i dy dshmorve t UK-s, i cili, pasi ishte sulmuar n Qendr t Drenasit, vdes nga plagt e marra.

  Nj fat t till tragjik do ta ket edhe lufttari i UK-s Nezir Dilaveri ( 33) nga Shtupelli i Klins, i cili u vra m 13 nntor t vitit 2000.
  M 21 nntor t vitit 2000, n Gjakov pa asnj arsye, vritet Frashr ( Imer) Syla ( 21) nga Herei i Gjakovs, ish - lufttar i dalluar i UK-s.

  Frashr Syla u vra nga persona t afrt me t ashtuqujturn " polici lokale" ( nse Ju kujtohen qen formuar n baz t marrveshjes Rugova - Millosheviq) t Serbis.

  Injorimi i Lufts dhe i pjestarve t UK-s e t TMK-s, po cytet nga e njejta shtres njerzish, t cilt e injoruan Luftn, q n fillim dhe ishin kundr saj gjat gjith kohs, nj pjes e t cilve iu bashkua njsive paramilitare dhe militare t forcave serbe, t cilt luftuan me t gjitha mjetet kundr popullit t vet.
  Jan ata q vepruan prkrah forcave ushtarako - policore dhe paramilitare n masakren e Mejs dhe n masakrat e tjera anknd Kosovs.
  Jan ata q organizuan me dhjetra prita kundr pjestarve t UK-s gjat lufts, n t ciln u vran qindra ushtar, me qllim t shuarjes s lufts lirimtare.
  Jan njerzit e Arkanit dhe Sheshelit t cilt i ndihmuan politikisht, ushtarakisht dhe financarisht.
  Kujtoni deklaraten e tre paguesve me paga nga Shqiperia t cilt jan n vuajtje t dnimit e q kishin deklaruar q kan marr nj shum prej 350 000 markave Gjermane...

  Jan njerzit e besueshm t sherbimeve t mhershme serbe, pra t besueshmit e UDB-s dhe t KOS-it.
  Jan njerzit e sherbimeve sekrete serbe q po tentojn ta kthejn Serbin n Kosov. Kta jan ata q po tentojn t sfidojn ish - lufttart e UK-s dhe luftn e shenjt q e bn pr liri e lirim, dhe strukturn e TMK-s, si institucion m i rndsishm i shtetit...  Nga strukturat e bandave t prmendura vritet edhe Xhemajl Buolli, pjestar i nj familjeje t njohuar nga fshati Raushiq i Pejs, i cili ishte njri q nuk ishte przier kurr n pun t dikujt tjetr. N kohn e lufts radhitet n radht e UK-s.

  Ai pas lufts i kthehet puns. Me djers e mund, duke punuar panderprer e fitonte kafshatn e gojs. Xhemajli u vra nga strukturat e mafias s organizuar t nntoks s Pejs me rrethin n bashkpunim edhe me grupet mafioze q i sillnin nga Shqipria si vrass me pages me qllim plakitjeje.

  M 10 korrik 2000, n pik t dits Besnik ( Elez) Balaj nga Isniqi, n tavernn e lokalit hotelier " Deani" vrau publikisht me arm automatike bashkvendasin e vet Sadri Ahmetxhekajn, lufttar i UK-s. Dshmitart tregojn se pas vrasjes makabre, besniku brtiste " e nxora gjakun e vllait, e nxora gjakun e vllait..."

  Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetgjekajt, t nesermn m 11.7.2000, zdhnsi i Komands Italiane t KFOR-it n Pej, koloneli XH.S. i tha agjencis ANSA se fill pas vrasjes sht ndaluar shqiptari Besnik Balaj, i cili u dorzua menjher policis s Kombve t Bashkuara. ( " KOSOVA SOT" e dats 12.07.2000).

  Por deklarimin e br nj dit pas vrasjes, zdhnsi i KFOR-it e mohoi t nesrmen, duke thn se nuk sht zn vrassi, por sht marr n pyetje nj antar tjetr i familjes Bala.

  N rastin konkret prflitet se nj deklarim i till sht br me qllim q Besnik Balaj, pas vrasjes makabre t kalonte n Shqipri pa asnj penges.

  Babai i vrassit Besnik Balaj, gjat lufts kishte punuar haptazi me policin serbe. Ai kishte br dorzimin ( njsoj sikurse nj forumist q ka pohuar ktu q ka b t njejtn gj)e armve te policia n Isniq dhe ishte caktuar kryepolic lokal i Serbis, pr bashksin Lokale t Isniqit, duke poseduar librez prkatse, revole, por edhe pushk automatike q ia kishte dhn policia serbe pr t Luftuar kundr UK-s..  Sulm i drejtuar edhe kundrejt foshnjave


  Nga t njejtat struktura t Lidhura me "Klanin E zemunit" - viktim i s cils mundet me qen edhe Tahir Zemaj ( apo luft me Marajn pr pozicionin e njishit), do t goditet rnd Idriz Balaj nga Gllareva e Klins, emr i njohur n UK, si komandant i Njsis " Shqiponjat e Zeza" n ZOD, i cili me punn dhe angazhimin e tij ishte dalluar edhe n TMK, nj koh edhe si zv/ komandant i batalionit Gardist n Zonn e Tret t Mbrojtjes.

  N mbrmje t 20 janarit t vitit 2002, Idrizit i kishin montuar eksploziv para ders s hyrjes n shtpine tij n Gjakov, prderisa bashk me gruan dhe djalin gjendeshin te nj mik i tyre n qytet. Kur kthehen sapo i afrohen ders s hyrjes, aktivizohet eksplozivi dhe nga shprthimi i fuqishm plagoset rnd Idriz balaj, e shoqja e tij T.... po ashtu pjestare e TMK-s, e cila aborton foshnjn dy muajshe, humb njrn kmb dhe merr plag t rnda n gjith trupin ( shpton vetm n saje t ndrhyrjes s mjekve n BOndstill), ndersa djali i tyre S... ( 16 muajsh) pson tronditje t brendshme.

  Ishte ky njeri ndr sulmet m makabre t kryera ndaj pjestarve t TMK-s n Kosovn e Lir, sulm i drejtuar edhe kundrejt foshnjave.

  Vlen t prmendet se kapot e krimit t organizuar n disa raste atentatet i kishin pergatitur nprmjet eksplozivit me telekomand, njsoj sikurse q jan pergatitur nga t njejta struktura bombat e fundit t krisura n Komunn e Gjilanit.

  Shumica e rasteve n fjal nuk jan zbuluar as sot e ksaj dite, si sht edhe rasti i Idriz balajt dhe njerzve t tjer..


  Si u vra Avdi Mujaj - " Trimi" veprimtar i njohur i shtjes Kombtare?


  Shrbimet sekrete serbe nprmjet bashkpuntorve t vet n Kosov, organizuan vrasjen e djemve dhe lufttarve m t spikatur t UK-s. Nj fat t till e psoi edhe Avdi Mujaj nga Strellci i Deanit.
  Kjo vrasje ishte edhe nj dshmi tjetr q tregon se Kosova ishte e pambrojtur nga Serbia.

  Avdi Mujaj, i njohur me nofkn e Lufts " Trimi", ishte antar i Kshillit t Lvizjes Popullore t Kosovs ( LPK-s) n Arau t Zvicrs q nga vitit 1986, gjithnj n detyrat m t vshtira dhe n kohrat m t vshtira. N organizimin e qindra demonstratave, tubimeve e n veprimtari t ndryshme pr Kosovn. Kontribut t jashtzakonshm dha edhe n n mbarvajtjen e puns n " Zrin e Kosovs", n shoqrin kulturore " Lufttart e Liris", n Fondin e Lufts " Vendlindja Thrret", n sektorin pr shtje praktike t kryesis s LPK-s etj. duke u dalluar gjithnj pr punn e palodhshme dhe prkushtuese pr liri e lirim.


  Ai bri gjithka pr rritjen dhe forcimin e UK-s. Dhe prseri iu duk pak. Rroku armt dhe hyri n Kosov ather kur shumkush largohej nga Kosova, dhe luftoi e qndroi heroikisht deri n fund. ishte ai djaloshi me automatik n duar, q me disa t tjer, n qoshe t nj muri t lagjes, ishte filmuar nga larg nga nj kamerman i EURO NJUSIT kshtu q ajo pamje kish marr dhen; se N Kosov ka lufttar dhe se aty mbrohet Kosova dhe Luftohet pr lirin e saj. ishte maji i vitit 1998...


  Vrasja e Avdi Selim Mujes nga Strellci, para ders s shtpis dhe para syve t familjes dhe fmijve si dhe plagosja e tre kusherinjve t tij, vllezrve V... ( t njohur per ne.. i plagosur rnd), F... dhe F....Mujaj, sht vrasje e kryer n ort e vona t nats s 1 tetorit t vitit 2003, n oborrin e shtpis s Avdiut. Edhe kjo vrasje makabre, deri tani ka mbetur " enigmatike" me vrass t " panjohur".


  Avdi Mujaj sht sulmuar edhe njher tjetr n fund t korrikut t vitit 1999, kur persona t panjohur i kishin ngritur pusi nga mali n rrugn baran - pej. Dhjetra plumbi kishin deprtuar n veturn e tij derisa po udhtonte n drejtim t Pejs, por kishte mbijetuar...
  ... Prpjekje pr vrasjen e tij kishte pasur edhe n Zvicr...


  Nj krim i ngjashm kishte ndodhur edhe n Dushkaj t Gjakovs. Ktij krimi i dha mjaft hapsir edhe shtypi beogradas. Shtypi n fjal disi e jep nj sihariq pr likuidimin e " terroristit" Sadik Zeneli.

  Si n rastin e vrasjes s Avdi Mujajt, si n at t Sadik Zenelit, si n rastin e vrasjes s MUSA HOTIT n Belgjik( ndihmesi i atentatorve shqiptar i njohur), caku ishte i njejt: goditja e atdhetarve( veteran)q nga disa dekada t jets s tyre ua kishin kushtuar prpjekjeve pr lirin e KOSOVS


  Vrasjet e disa veprimtarve t LDK-s


  Gjat ktyre periudhave ndodhn edhe disa vrasje serike mbi veprimatrt e dalluar t LDK-s si ishte vrasja e Haki Ymerit, ish - antar i degs s LDK-s n Sknderaj, e Shaban Manajt, antar i Kryesis s KP t LDK-s n Istog, e kryetarit t Komuns s Klines Ismet Rracit, pastaj vrasja e deputetit t Parlamentit t Kosovs, Smajl Hajdarajt, Xhemajl Mustafs, kshilltar pr informim i presidentit Rugova e deputetit t LDK-s, vrasje e Kosov Zeqirajt dhe Albert Zeqirajt prkrahs t LDK-s n Istog...

  Kto vrasje dhe nj varg vrasjesh tjera t ksaj natyre, duke pasur edhe motive t prafrta me to jan vrasje serike t prsritura, vrasje me porosi nga nj dor vrastare, prapa t cils qndron hija mbshtetse e segmenteve t forcs, ligjit dhe politiks.

  sht shum interesante t thuhet q t gjitha kto ekzekutime jan br n mnyr identike; pra n hyrje t banesave t viktimave. Kur jemi te Xhemajl Mustafa ksaj radhe nuk do t flasim pr kt gj ngaq m hert fveq kemi shkruar sikurse q dihet q; ai sht ekzekutuar nga personat e njejt, t cilt kan kryer urdhrat e " shefave", t cilt kan qen ngusht t lidhur me " Klanin e Zemunit" dhe me disa nga njerzit kyq t Partis m t madhe n Kosov...
  Grshtimi i ktyre interesave ka br q gjer m tani kto vrasje t mbeten " t pa zbuluara" pra vrasje t ditura por " t pa ndriqura".  VRASJA E DEPUTETIT SMAJL HAJDARAJ


  Shum her n kt Forum sht potencuar dhe shkruar se " kush e vrau deputetin Smajl Hajdarajn?" duke aluduar dhe br me gisht nga njra pal, sipas porosive t " padronve" me qllim njollosje t nj kategorie t njerzve t caktuar.
  Deputeti i Parlamentit t Kosovs, Smajl Hajdaraj, para se t vritej, n fakt kishte pasur nj varg krcnimesh nga element revanshist q nga viti 1998 duke e quajtur sabotator t UK-s, m pastaj duke e shantazhuar n pun sa ishte drejtor i Distribucionit t Elektro Kosovs n Pej.
  Disa her kishte pas konflikt t hapur me qarqe t ndryshme brenda LDK-s, pr 'gj vetm pak koh para se t vritej, e kishte njoftuar detajisht me shkrim Kryetarin Rugova

  Nj problem t hapur e kishte pASUR ME AT KLAN edhe gjat lufts. T tillt edhe pas lufts patn konflikt t hapur me Smajl Hajdarajn, madje nuk e lan as t'i afrohej kryetarit Rugova n tubimin elektoral n Pej gjat fushats s zgjedhjeve presedinciale.

  N nj rast tjetr, z. Hajdaraj, ishte krcnuar me vrasje nga disa pjestar t ktyre strukturave, pasi nuk i kishte ln t hyjn mbrenda n Objektin e Komuns n Pej, ditn kur u b hapja e Zyrs Flamane n Pej, ku ishte i pranishm edhe kryetari Rugova.
  Ngjarja e fundit kishte ndodhur vetm disa dit para vrasjes s deputetit.
  Deputeti Hajdaraj n nj mbledhje t kryesis s LDK-s dhe t deputetve t LDK-s, kishte deklaruar se" nse shkoni me " POVRATAKUN" un do t dal publikisht kundr". Ai nuk vuante nga paragjykimet. Andaj vrasja e tij ishte nj vrasje nprmjet s cils mendohej t goditej unifikimi i faktorve shqiptar n diaspor por edhe n Kosov.
  Realiteti objektiv q duhet t jet sht - fajtort n burg.

  Smalj Hajdaraj u vra m 17 janar 2002, ditn kur njzet vjet m par u vran edhe Vllezrit Grvalla dhe Kadri zeka. U vra n hyrje t baness s tij ( njsoj sikurse Xhemail Mustafa, Ismet Rraci...) n " lagjen Fidanishtja" t Pejs, me pistolet, nga dy persona, t cilt analistt i cilsuan si " vrass me porosi"..

  Smajl Hajdaraj ishte aktivist i shtjes Kombtare dhe njri ndr organizatort e UK-s n Rugov. Ditn e varrimit para mijra t pranishmve, zyrtar t lart t Kosovs, parlamentit dhe t partis por edhe t UNMIK-ut lexuan telegrame dhe jetshkrime mbi veprimtarin e bujshme politike - ushtarake t deputetit Hajdaraj. Ata u zotuan se nuk do t shkon larg dita kur para drejtsis do t gjenden ata q ngrehn gishtin e krimit dhe e bn kt vrasje mizore.

  Mirpo, me sa u pa, q nga ajo koh e gjer m sot premtimet mbetn boshe dhe dhimbja pr Smajl Hajdarajn i mbeti Familjes dhe farefisit. Nga t gjith folsit n kt tubim mortor, vrasja e tij u cilsua vrasje me paramendim kurse pr ndriimin sa m t shpejt t rastit ishte zotuar edhe policia e UNMIK-ut.  Vlersimet paraprake t shtypit t verdh


  Pra, elementet t lidhura ngusht me disa nga krert e Partis m t madhe dhe n bashkveprim me " Klanin e Zemunit" kontrollonin edhe nj pjes t shtypit. N vlersimet e shtypit q mbshtetnin vijn partiake, vrasja e Smajl Hajdarajt( ani pse ai veq pak dit m par me shkrim e kishte njohtuar presidentit Rugova pr krcnimet) u klasifikua si vrasje nga kriminel t vijs s majt politike" n Kosov vij kjo q realisht nuk ekzistonte por ishte paragjykuar [b]nga propaganda e disa gazetarve ( pjestar t klanit) t cilt i klasifikonin strukturat t ish - UK-s dhe lufttart tjer t liris me sofizma t tilla si " marksist - leninist"," enverist",, " nanoist", " stalinist", " pr " dhunn politike" etj... q kishte qllimin e caktuar dhe domethanjen e vet t madhe - hedhjen n tabor t armikut t t gjith atyre q ishin prpjekur pr shtjen kombtare dhe lirin e vendit, pr t'i dhn vets hapsir pr tu veshur me petkun e patriotizmit.

  Sofizma t till u ka ra t dgjoni dhe t lexoni po ashtu nga nj pjes e disa forumistve, me porosi dhe qllim t caktuar, pr t mjeguluar sa m shum ngaq " ujku gjuan m s miri kur ka mjegull"..

  Pr kt gj, nj forumist i " Foles s Qyqeve" vet e pranon q ka b gabim, ngaq ai ka shkruar, jo si ka menduar por se si ia kan servirur t tjert...
  ( Duke mos e zbuluar nofken vetm po ju sjell nj arsyetim t tij drguan nprmjet mesazhit privat duke dashur t shfajsoj vetveten...

  FORUMISTI X ( i njohur pr mua)
  ( As nuk me njef e as nuk te njof.
  Per ate Florimin as qe e kam dite kush eshte e ka eshte dhe ka qene gaf i imi qe e kam qite me propozimin e nje shoku. Por ishte gabimi im qe une nuk i thashe atij qite vete e pse ma nep mua. )
  Tung.  Paraqitjet e tilla n Kosov dhe jasht Kosove, ( me direktiva nga " shefat" dhe nga "Klani i zemunit") Ishin edhe nj kurth pr ta ngjallur dhe thelluar LUFTN VLLAVRASSE NDRMJET VETI, N MNYR Q ELEMENT T CAKTUAR T SHOQRIS T PRFITOJN NGA FATKEQSIT E T TJERVE

  Fatkeqsisht, pas do akti, jan gjetur persona apo " gazetar t pavarur" dhe t " varur" t cilt me qllim apo pa t, me paragjykimet e tyre kan mjegulluar gjendjen dhe kan thelluar hendekun e ndarjes mes forcave politike, gj q gjithnj u prcoll me rrezikun permanent t inicimit t prshkallzimit t situats n shkall m t gjer...

  **********************


  Vrasja e deputetit Hajdari kishte ndodhur n prag t marrveshjs paraprake ndrmjet udhheqsve politik t Kosovs pr krijimin e institucioneve t Kosovs.

  N kt mes " dikush" sipas asaj q deklaron bashkshortja e Smajlit -Kimetja, u kishte thn dhe i kishin bindur familjart e Smajl Hajdarajt q t mos e lejonin TMK-n t marr pjes na varrimin e tij.

  Ky hap, n bashkveprim gjithnj t klaneve q kishin edhe prkrahjen e disa nga udhheqsit e Partis m t madhe dhe sipas krkesave t furnizuesve me mjete materiale, q e bnte " Klani i Zemunit" ia arritn q t hapin dhe t bjn nj thellim hendeku ndrshqiptar, sesoe nj struktur njerzish punonin pr shuarjen e TMK-s, prkatsisht spastrimin e saj nga elementi UK- dhe shndrrimin n nj struktur tjetr pro serbe ( si FARKU bie fjala).

  Prandaj mos lejimi i pjesmarrjes sTMK-s n varrimin e deputetit Hajdaraj, bri q familja e tij t bie pre e kurtheve t shtresave t caktuara, t cilat emrin e tij dhe t njerzve tjer t ndershm e prdorn pr t'u ngjitur shkallve t karriers.

  Mu ata gjithnj n bashkveprim me " Klanin E Zemunit" ( e dihet q kriminelt nuk njohin as fe e as Atdhe) kt vrasje do ta cilsojn si " Vrasje politike" e kryer nga ana e ish - pjestarve t UK-s ende pa u zbardhur motivet e vrasjes, qllimi, as arsyeja.

  Ata paragjykonin dhe mu kto paragjykime shkaktuan huti dhe ngatrrim ngjarjesh n opinionin e gjer. Ata i lan q sa koh vrasjet t pazbuluara sepse ishte n dorn e tyre aq m par q kishin deklaruar n shtyp se i din vrassit.

  E nse i dijn se cilt jan shtrohet pyetja: se prse kt gj se kan br deri m tani, pra denoncimin e tyre?

  Prgjigja sht e thjesht: ngaq vrassit gjendeshin n mesin e tyre!
  Shum nga vrasjet e aktivistve t LDK-s u kanalizuan se jan organizuar nga " terrori i kuq" pr rritjen e objektivave politike nprmjet dhuns. N nj mnyr, kjo sht shkala e par e njohjes apo e dezinformimit pr ta mbuluar krimin, q n gjuhn e shkencs quhet " ASANIM". N nj editorial t kohs n t prditshmn " BOTA SOT" ( Gazet q finacohej nga vet " Klani i Zemunit") shkruhej se vrasja e martirit t Kosovs dhe t kombit shqiptar Smajl hajdaraj sht br me urdhrin e dhn nga t njejtit urdhrdhns si dhe pr vrasjet e tjera...  Kush po e saboton zbardhjen e vrasjeve?


  Nga mafia politike proserbe dhe nga disa shkrues t shtypit t verdh, urdhrdhnsit jan treguar me gisht, me emr dhe mbiemr, me adres. meqnse kriminelet dihen me emr dhe mbiemr, ather faji sht te gjyqsia, te policia q nuk i arreston kryesit e veprave. Dikush po e saboton zbardhjen e vrasjeve q jan kanalizuar si vrasje politike...

  Edhe vrasja e njeriut t lidhur mishrisht me serbt Ahmet Krasniqit, nga qarqe t caktuara sht munduar t shfrytezohet q n mesin e shqiptarve t nxitej vlla-vrasja aq m par q dihet; q Ai Ahmet Krasniqi iashte i rrethuar me njerz t cilt m par ishin direkt t lidhur me sherbimin sekret serb.
  Tashti familja Krasniqi s'ka nevoj t ndjej veten keq ngaq si thot populli " s'ka mal ma derr t egr", Ahmet Krasniqi ishte njri nga ata q u kishte sherbyer serbve me besnikri. Formimi i nj t ashtuqujture ushtri ( FARKU) e kishte pr qllim nj far lloj ballancimi t forcave n mesin e shqiptarve, dika e ngjashme si ajo Ushtria e Fikret Abdiqit n Bosnj...]/b]
  Kshtu q edhe pse sot e ksaj dite krkohet t dihet se si dhe nga kush u vra ky njeri, kjo gj heshtet.

  [b]Ahmet Krasniqin e vrau mafiA SHQIPTARE e lidhur ngusht me Klanin e Zemunit t cilt operonin n disa pjes t Shqiperis, me qllim dobsimi t UK-s. Aso kohe flitej q atij i jan dorezuar, 25 miljon marka gjermane dhe pikerisht ngaq ishte i rrethuar, me njerz si Tahir Zemaj, kjo edhe sht arsyeja e vrasjes s dhndrit serb!

  Fazli Berisha oficer i APJ-s n Gospiq s bashku me Ahmet Krasniqin dhe njeri nga ata q kishte qen gjat me t, pra edhe n Shqiperi, po t intervistohet mund t thot dika m shum... Gjendet n Gjermani...  Ti kthehemi srish Smajl Hajdarajt


  Sidoqoft deklaratat e familjes s SMAJL HAJDARAJT, gjegjsisht t shoqes s tij, Kumrijes, e cila n disa intervista ka deklaruar se e ka par vrassin i cili ishte nj njeri me kaket ( njsoj si n dy vrasjet e tjera t Xhemail Mustafs,Ismet Rracit, Shefki Popovs...) se at e ka pritur nj person tjetr, m tutje, me t cilin jan bashkuar m larg; se ata kan pasur makin " ASKONA" me ngjyr t kuqe ( sht interesante se t gjitha makinat kan ngjyr t kuqe... Edhe gjat vrasjes s Enver Haradinajt u tha se makina kishte ngjyren e kuqe...); se familja e Smajlit por edhe vet Smajl hajdaraj gjithmon ju ka friksuar hyrjes s baness...

  Shtrohet pyetja pse? Nga kush? far kishte shkruar Smajl Hajdaraj n at letrn me t ciln iu kishte drejtuar kryetarit Rugova dhe treguar se cilt jan personat q po e krcenojn!

  Ndrsa ekspertt e policis kan deklaruar se n vendin e ngjarjes kan qen dy lloj fisheksh. Kjo vrteton se kan qen dy persona. familja e deputetit hajdaraj kan cekur n opinion se kishin pasur edhe dy telefonata anonime para se t vritej Smajli.

  Kurse vllai i Smajlit Ademi, n vargun e krcnimeve dhe presioneve q ka pasur, kishte cekur nj problem t Smajlit, n nj Manifestim n Loxh, ku siaps tij, dy pjestar t " TMK-s" ( grupit paramilitar q m von kishin dal me uniforma t kaltra n varrimin e Tahir Zems) e paskan krcnuar dhe pastaj kishin dal t njofshm me Smajlin dhe shi pr kt i kishin dhn nj Ftes n " KULLAT e BARDHA", si i quan ai, i vllai i Smajlit Ademi pra, ku deputeti Smajl Hajdaraj nuk kishte shkuar.

  Njerz t shumt t strukturave t caktuara, u deklaruan nprmjet shtypit por edhe kafeneve, ndejave edhe tubimeve si i din vrassit e Smajl hajdarajt, por ata vrasjen e tij e prdornin pr marketing politik ( ngaq vet e kishin vrar) askush prej tyre nuk shkoi n polici pr t dshmuar.

  Smajl Hajdaraj ishte njeri i ndershm, ish - epror i UK-s, i biri i ARI REKUT t Rugovs, i dnuar pr shtje politike me shum vite burgim n burgun e Golli Otokut. Ishte deputet i LDK-s, i cili i takonte grupit q brenda partis s tij cilsohej si " m nacionalist", i cili kurdoher asistoi n aspektin pozitiv t bashkqeverisjes s Kosovs. Duket se kjo politik nuk u shkonte prshtati disa rrymave, gj q po shihet edhe sot.  Pse asnj vrasje nuk sht ndriuar deri n fund?! -  Sepse zakonisht sht penguar q t ndriqohet sapo rrugt hetimore onin n dyert e atyre q prfitonin politikisht nga kto vrasje, Disa sish bhen sikur nuk din gj. Por, dielli me shosh nuk mbulohet, thot nj fjal e urt popullore. Ata q prpiqen t prfitojn nga vrasjet dhe t'i komprometojn kundrshtart me ato vrasje, kudo n bot, zakonisht jan sponzoret e tyre, jan porositsit e tyre.
  Dikush ( kushdo qoft), po mendon se tr jetn mund ta fsheh fytyrn e tij.
  Kjo po ndodh edhe me disa politikan, t cilt sado q po shtiren dhe fshihen prapa akuzave, e din se ka i pret pasjmang


  huazuar nga Kosova.de
  nga anetari tarasi
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi
  MAFIA PROSERBE N KOSOV KA NDIKIM T FUQISHM


  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mergimi98
  Antarsuar
  07-02-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania !
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Nje dite do te jete me mire !

  Kjo qe thuhet ne kete artikull eshte e vertete duke pasur parasysh kronologjine e ngjarjeve te ndodhura edhe ne periudhen 1996-1999 qofte ne Kosove ,qofte edhe ne Shqiperi .
  Edhe personat e permendur ne disa pjese te shkrimit si autore te paguar dhe te ardhur nga Shqiperia jane pjese e kontigjentit te krimit e njohur kjo edhe per policine shqiptare gjate kohes qe ata kane qene ne Shqiperi para ngjarjes se ndodhur ne Kosove .
  Niveli i pjestareve te policise se UNMIK-ut apo edhe i ushtareve te KFOR-it si mercenare dhe ne disa raste thuhat se jane kontigjente ne vendet e tyre si edhe fakti se kane qene trupat e TMK-se ne Dukagjin ato qe kane kapur ushtare te KFOR-it (nacionaliteti italian) duke transportuar droge me automjete te KFOR-it si edhe lejimi dhe ne disa raste edhe perfitimi monetar nga ushtrimi i prostitucionit ne pjese te ndryshme te Kosoves (Ferizaj,Peje,Gjakove,Prishtine etj) te ben te besosh edhe me teper logjiken e ketij shkrimi .
  Ka pasur shume akuza pas luftes ne lidhje me shume vrasje dhe ne shumicen e hereve jane akuza te bera per te shkaktuar mjegull ne realitetin e perditshem te Kosoves se pas luftes .
  U bene 7 vjet qe nga shporrja virtuale e agresorit serb nga Kosova ,por mebturinat e tyre jane akoma shume aktive ne Kosove dhe Shqiperi .
  Mungesa e vullnetit politik ,por edhe gershetimi i grupeve kriminale antishqiptare ne Kosove dhe Shqiperi me komande ne Serbi ,me forca politike dhe me e keqja me fuqizimin ekonomik nga veprimet ilegale ben qe ato te triumfojne .
  Mjafton te permenden vrasjet e mesiperme ,apo te kerkohet llogari per menyren e administrimit te financave te rrjedhura nga veprimtaria e disa prej kompanive me te medha ne Kosove te cilat ishin pjese e ekonomise publike ne Kosove pas lufte dhe mund te dalesh ne shume perfundime . Ku shkuan fitimet e Kompanise Hoteliere Turistike "KOSOVA" ne periudhen 1999- privatizimin e saj e menaxhuar nga Zeke Ceku qe ka qene perfaqesues i turizmit serb ne nje nga ambasadat jugosllave para 1998 ?!
  Apo KEK-u, apo KS.KOSOVA,apo shperdorimet ne qenderen spitalore ne Prishtine ?
  Pse nuk u ndoqen nga drejtesia persona te tille si Maraj,G.Kelmendi, te permendur per lidhje me Klanin e Zemenit apo disa nga eksponente drejtues te PDK si Haliti dhe njerezit rreth tij ? Mbase te gjithe marrin urdhera nga e njejta zyre ne rajon dhe ndajne fitimet e tyre .Mos valle jane keta qe qendrojne mbas idese per krijimin e nje kompanie te re te telekomunikacionit duke mbajtur gjalle keshtu MOBITEL?
  Nje dite do vije edhe dita e gjykimit te tyre edhe pse mund ti marrin me vete ne varr disa ngjarje ,por familjet te cilat u shkaterruan prej ideologjise dhe demagogjise se tyre per pushtet dhe zoterim te nentokes apo mbitokes do te marrin ngushellimin e tyre .

  I perjetshem u qofte kujtimi te gjithe atyre, te cilesdo bindje politike qe ata bene pjese ,qe u vrane nga dora vrastare e pseudoshqiptareve ne Kosove,Shqiperi,Maqedoni qe sot jane te veshur me pushtet dhe kane gurin dhe arren .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Vrasjet e disa veprimtarve t LDK-s

  Gjat ktyre periudhave ndodhn edhe disa vrasje serike mbi veprimatrt e dalluar t LDK-s si ishte vrasja e Haki Ymerit, ish - antar i degs s LDK-s n Sknderaj, e Shaban Manajt, antar i Kryesis s KP t LDK-s n Istog, e kryetarit t Komuns s Klines Ismet Rracit, pastaj vrasja e deputetit t Parlamentit t Kosovs, Smajl Hajdarajt, Xhemajl Mustafs, kshilltar pr informim i presidentit Rugova e deputetit t LDK-s, vrasje e Kosov Zeqirajt dhe Albert Zeqirajt prkrahs t LDK-s n Istog...
  Kto vrasje dhe nj varg vrasjesh tjera t ksaj natyre, duke pasur edhe motive t prafrta me to jan vrasje serike t prsritura, vrasje me porosi nga nj dor vrastare, prapa t cils qndron hija mbshtetse e segmenteve t forcs, ligjit dhe politiks.
  sht shum interesante t thuhet q t gjitha kto ekzekutime jan br n mnyr identike; pra n hyrje t banesave t viktimave. Kur jemi te Xhemajl Mustafa ksaj radhe nuk do t flasim pr kt gj ngaq m hert fveq kemi shkruar sikiurse q dihet q; ai sht ekzekutuar nga personat e njejt, t cilt kan kryer urdhrat e " shefave", t cilt kan qen ngusht t lidhur me " Klanin e Zemunit" dhe me disa nga njerzit kyq t Partis m t madhe n Kosov...
  Grshtimi i ktyre interesave ka br q gjer m tani kto vrasje t mbeten " t pa zbuluara" pra vrasje t ditura por " t pa ndriqura".  VRASJA E DEPUTETIT SMAJL HAJDARAJ


  Shum her n kt Forum sht potencuar dhe shkruar se " kush e vrau deputetin Smajl Hajdarajn?" duke aluduar dhe br me gisht nga njra pal, sipas porosive t " padronve" me qllim njollosje t nj kategorie t njerzve t caktuar.
  Deputeti i Parlamentit t Kosovs, Smajl Hajdaraj, para se t vritej, n fakt kishte pasur nj varg krcnimesh nga element revanshist q nga viti 1998 duke e quajtur sabotator t UK-s, m pastaj duke e shantazhuar n pun sa ishte drejtor i Distribucionit t Elektro Kosovs n Pej.
  Disa her kishte pas konflikt t hapur me qarqe t ndryshme brenda LDK-s, pr 'gj vetm pak koh para se t vritej, e kishte njoftuar detajisht me shkrim Kryetarin Rugova
  Nj problem t hapur e kishte pASUR ME AT KLAN edhe gjat lufts. T tillt edhe pas lufts patn konflikt t hapur me Smajl Hajdarajn, madje nuk e lan as t'i afrohej kryetarit Rugova n tubimin elektoral n Pej gjat fushats s zgjedhjeve presedinciale.
  N nj rast tjetr, z. Hajdaraj, ishte krcnuar me vrasje nga disa pjestar t ktyre strukturave, pasi nuk i kishte ln t hyjn mbrenda n Objektin e Komuns n Pej, ditn kur u b hapja e Zyrs Flamane n Pej, ku ishte i pranishm edhe kryetari Rugova. Ngjarja e fundit kishte ndodhur vetm disa dit para vrasjes s deputetit.
  Deputeti Hajdaraj n nj mbledhje t kryesis s LDK-s dhe t deputetve t LDK-s, kishte deklaruar se" nse shkoni me " POVRATAKUN" un do t dal publikisht kundr". Ai nuk vuante nga paragjykimet. Andaj vrasja e tij ishte nj vrasje nrmjet s cils mendohej t goditej unifikimi i faktorve shqiptar n diaspor por edhe n Kosov. Realiteti objektiv q duhet t jet sht - fajtort n burg.

  Smalj hajdaraj u vra m 17 janar 2002, ditn kur njzet vjet m par u vran edhe Vllezrit Grvalla dhe Kadri zeka. U vra n hyrje t baness s tij ( njsoj sikurse Xhemail Mustafa, Ismet Rraci...) n " lagjen Fidanishtja" t Pejs, me pistolet, nga dy persona, t cilt analistt i cilsuan si " vrass me porosi"..
  Smajl hajdaraj ishte aktivist i shtjes Kombtare dhe njri ndr organizatort e UK-s n Rugov. Ditn e varrimit para mijra t pranishmve, zyrtar t lart t Kosovs, parlamentit dhe t partis por edhe t UNMIK-ut lexuan telegrame dhe jetshkrime mbi veprimtarin e bujshme politike - ushtarake t deputetit Hajdaraj. Ata u zotuan se nuk do t shkon larg dita kur para drejtsis do t gjenden ata q ngrehn gishtin e krimit dhe e bn kt vrasje mizore.
  Mirpo, me sa u pa, q nga ajo koh e gjer m sot premtimet mbetn boshe dhe dhimbja pr Smajl Hajdarajn i mbeti Familjes dhe farefisit. Nga t gjith folsit n kt tubim mortor, vrasja e tij u cilsua vrasje me paramendim kurse pr ndriimin sa m t shpejt t rastit ishte zotuar edhe policia e UNMIK-ut.


  Vlersimet paraprake t shtypit t verdh

  Pra, elementet t lidhura ngusht me disa nga krert e Partis m t madhe dhe n bashkveprim me " Klanin e Zemunit" kontrollonin edhe nj pjes t shtypit. N vlersimet e shtypit q mbshtetnin vijn partiake, vrasja e Smajl Hajdarajt( ani pse ai veq pak dit m par me shkrim e kishte njohtuar presidentit Rugova pr krcnimet) u klasifikua si vrasje nga kriminel t vijs s majt politike" n Kosov vij kjo q realisht nuk ekzistonte por ishte paragjykuar nga propaganda e disa gazetarve ( pjestar t klanit) t cilt i klasifikonin strukturat t ish - UK-s dhe lufttart tjer t liris me sofizma t tilla si " marksist - leninist"," enverist",, " nanoist", " stalinist", " pr " dhunn politike" etj... q kishte qllimin e caktuar dhe domethanjen e vet t madhe - hedhjen n tabor t armikut t t gjith atyre q ishin prpjekur pr shtjen kombtare dhe lirin e vendit, pr t'i dhn vets hapsir pr tu veshur me petkun e patriotizmit.


  Paraqitjet e tilla n Kosov dhe jasht Kosove, ( me direktiva nga " shefat" dhe nga "Klani i zemunit") Ishin edhe nj kurth pr ta ngjallur dhe thelluar LUFTN VLLAVRASSE NDRMJET VETI, N MNYR Q ELEMENT T CAKTUAR T SHOQRIS T PRFITOJN NGA FATKEQSIT E T TJERVE

  Fatkeqsisht, pas do akti, jan gjetur persona apo " gazetar t pavarur" dhe t " varur" t cilt me qllim apo pa t, me paragjykimet e tyre kan mjegulluar gjendjen dhe kan thelluar hendekun e ndarjes mes forcave politike, gj q gjithnj u prcoll me rrezikun permanent t inicimit t prshkallzimit t situats n shkall m t gjer...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N EMR T POPULLIT PR LIRI

  ( ka shum nga vrasjet q n Kosov pas lufte nuk jan zbuluar... Por un me kt rast do t'ju shkruaj pr nj vrasje q u b n vitin 1984 e q i dha m von jehon dhe krah Lufts son pr Liri dhe bashkim Kombtar. Kjo sht edhe nj porosi pr t gjith ata q luajn nj loj t dyfisht...)


  Dimri i vitit 1984.
  Kosova vuante nn terrorin e UDB-s, policis speciale e cila edhe n kt dimr t egr e kishte vshtirsuar frymmarrjen e saj.

  N janar t vitit 1984, UDB-ja mori aksion t prgjithshm pr ndjekjen dhe arrestimin e shokve tan trima dhe t t gith atyre q ishin t dyshimt. Npr qytetet e Kosovs ndiqeshin ilegalt t cilt punonin edhe n ato kushte shum t vshtira s bashku edhe me shokt tjer, pr bashkimin dhe unisimin e t gjitha forcave revolucionare t Kosovs, q m pastaj n situata konkrete t ufts pr LIRI ( ateher shkruhej pr REPUBLIK - vrejtja ime tarasi), populli t ket n ball grusht t bashkuar bijt dhe bijat e tij.

  BAJRAM BAHTIRI u lind m 3 mars t vitit 1961. Ai ridhte nga nj familje patriotike! Gjat demonstratave t vitit 1981 ishte m jaft aktiv dhe n ball t tyre s bashku me shok.
  Ai si student i Fakulltetit Juridik n prishtin, kontakton me shum shok. Ai duke milituar me ta, i udhzon studjon literATURN dhe kontakton me shokun Nuhi Berisha me t cilin zgjerojn aktivitetin n grupe. Aktiviteti i bajram bahtirit bie n sy t spiunve t UDBs-s dhe nga ajo merret dhe burgoset. Gjat vitit 1983 torturohet shum por asnj fjal nuk munden t'ia nxjerrin nga goja pr shokt me t cilt kishte punuar dhe punonte.
  UDB-ja kishte angazuar sikur edhe m par tradhtart, spiunt dhe veglat e veta pr t'i futur hundt kudo, pr t'i gjurmuar ata q militonin n girin e popullit ata q luftonin pr lirin e tij.
  Ata rrethoheshin tinz, n befasi, me forca t mdha policore t armatosura gjer n dhemb, t mbeshtetura edhe me autoblinda. Por me 8 shkurt Bajram Bahtiri - Besniku shkroi HIstorin pr t mbetur prgjithmon n t...
  Psi kishin rn shokt Rexhep Malaa dhe Nuhi Berisha, pr t cilt bajrami dgjoi menjeher dhe ashtu si ndodhej shtrir i drrmuar fizikisht nga torturat q ia kishin br UDB-ja ( e cila ishte detyruar ta liroj ato dit) filluan prseri t'i bjn presione edhe m t mdha duke e shantazhuar dhe maltretuar me provokacione nga veglat e armikut.
  Ato dit iu burgos edhe vllai Rrahman bahtiri, si pjestar i Organizats " Fronti Nacionallirimtar".

  Xhevdet Ramabaja, t cilin UDB-ja e ishte shndrruar dhe kalitur n vegl t vetn, i shkoi n shtepi Bajram bahtirit. Ai, goja si shok i dikurshm i ides dhe i lufts pr liri shkoi lirisht n familjen e bajramit. Bajrami nuk kishte si t dinte se Xhevdeti ishte zhytur n tradhti, se ai ishte br vegl e tyre, E UDB-s pra, t ciln ksaj radhe e kishte kurdisur pr ta shantazuar shokun e dikurshm; pr t'i propozuar q t punojn s bashku kundr popullit. Bajram bahtiri - BESNIKU ishte habitur shum dhe nu u besonte veshve t vet se far fjal po dgjonte, nuk mund t'u besonte syve t vet se n 'gjendje ishte katandisur " shoku" i tij!

  N nj moment Bajrami del nga dhoma. N ato qaste kur mbeti vetm Xhevdeti fillon t flas me " dikend" prmes TOKI - VOKIT, t cilin e kishte pas me vete. Papritmas n dhom hyn e motra e Bajramit dhe " mikun " e sheh me Toki - voki" n dor duke folur me " dikend" t cilin e bnte me dije se bajramin do t duhej domosdo arrestuar.
  Ajo del me rrmbim nga dhoma dhe i tregon vllaut se far pa dhe dgjoi. do gj ishte e qart! bajram bahtiri prgaditet shpejt e shpejt merr revolen dhe hyn n dhom te " shoku", si Fortuna. " Shoku " kishte nxjerr nga xhepi librezn e agjentit t UDB-s pr t'ia komunikuar edhe zyrtarisht arrestimin Bajramit. Mirpo, ky tradhtarit, ia zbrazi plumbat n ball duke i thn: " Tradhtin duhet vrar se e helmatis trupin ton t shndosh! N emr t Popullit. Libreza e agjentit bie n tavolin.
  Bajram bahtiri del nga shtpia pr t'u arratisur por has n rrethimin q i ishte prgaditur me koh. Me heroizm qndron ball pr ball me njesit speciale duke e goditur at me zjarr. Pas nj prpjekje t rrept, 300 metra larg shtpis s vet, Bajram Bahtiri vritet nga rafalet e automatikve t policis...

  ( KJo storie sht skruar n vitin 1985 nga elik Kalliri)..

  Pra, besoj q nga kjo keni msuar mjaft, se cila ka qen UDB-a...
  Ajo m von kso lloj agjentesh futi n numer t madh n radht e LDK-s t cilt u moren me dekonspirimin e t tjerve dhe t cilt po ashtu ryen disa vrasje si sht rasti i Sinan Zhegrs q vrau Xhemail Mustafen... Fatkeqsisht Xhemajl Mustafa se ka pas syqeltsin dhe vigjelencen e Bajram Bahtirit....
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  llap..ju harroni (ju shtabi kanibal dhe fabrika juaj e intrigave) qe keni bere dy histori per vrasjet..
  njeren ..ate te kohes se para vrasjeve e te pas vrasjeve dhe kte tjetren qe po e perpunoni kohet e fundit..

  ne historin e pare keni thene se Ne kemi vrare dhe mir kemi bere se kemi vrare shpijuna..

  ne historine e dyte mbasi a pate se populli i varrosi me nderime "shpijunat" dhe ju mallkoj juve veglat e arkanit.. u mobilizuat ta ndrroni traken.. ose pllaken.. e te shpifni nje teori te re..se nuk kini vrare ju por ka vrare rugova..

  populli te dyja i ka lexuar dhe e di se kush jeni ju..

  me voten qe dha.. populli ju tregoj se nuk eshte me ju.. vrasesit..

  mirpo ju kini kallash kini miliarda e kini hafije e killera profesioniste e kini dhe dy aleate te fuqishme.. PS-ne e Tiranes dhe Akademine serbe..

  keshtu qe popullin e kini vnue perfund..

  por nji dit do marrin zemer..
  kadareja te cilin kini pas shpresa se do ta mashtroni gjate qe te jet me ju.. e humbet..
  tani kadare eshte kunder jush..

  por dhe e ardhmja nuk punon per ju..

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Brarush
  keto faqe te zeza jeni kah ja qitni ne fushe njeri tjetrit ju vet edhe pse eshte dit me heret qe te gjitha vrasjet e ishe ldk-ucave vet i keni ber per qellime te ulta politike tani po zbuloheni vet dhe nji te ardhme jo te larget do ju fusim ne burg te gjithve ju kriminelet vrasesit e plaqkitesit te ldk-se


  Xhemail Mustafen e vrane njerzit e presidences ( Sinan Rexhepi - Zhegra)

  e din ju me mire se une
  ndegjo qka i tha kryetarit te komunes se Pejes ministresha beqaresh kriminelja mili
  qe te dyt vin nga ldk-ja kriminele

  ___
  Sipas Lajit, Trmkolli e ka krcnuar at, derisa po ulej n
  karrigen e mysafires. "Me mua nuk t shkon, se ta bj si Smajl Hajdarajt", tregon Laji far i ka thn Trmkolli.
  ___
  Pej, 12 nntor 2006
  Gazeta Lajm
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 13-11-2006 m 13:48
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  636
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  llap..ju harroni (ju shtabi kanibal dhe fabrika juaj e intrigave) qe keni bere dy histori per vrasjet..
  njeren ..ate te kohes se para vrasjeve e te pas vrasjeve dhe kte tjetren qe po e perpunoni kohet e fundit..

  ne historin e pare keni thene se Ne kemi vrare dhe mir kemi bere se kemi vrare shpijuna..

  ne historine e dyte mbasi a pate se populli i varrosi me nderime "shpijunat" dhe ju mallkoj juve veglat e arkanit.. u mobilizuat ta ndrroni traken.. ose pllaken.. e te shpifni nje teori te re..se nuk kini vrare ju por ka vrare rugova..

  populli te dyja i ka lexuar dhe e di se kush jeni ju..

  me voten qe dha.. populli ju tregoj se nuk eshte me ju.. vrasesit..

  mirpo ju kini kallash kini miliarda e kini hafije e killera profesioniste e kini dhe dy aleate te fuqishme.. PS-ne e Tiranes dhe Akademine serbe..

  keshtu qe popullin e kini vnue perfund..

  por nji dit do marrin zemer..
  kadareja te cilin kini pas shpresa se do ta mashtroni gjate qe te jet me ju.. e humbet..
  tani kadare eshte kunder jush..

  por dhe e ardhmja nuk punon per ju..


  Eh more '' brar '' !

  Kta menduan se jan ende n kohn e atij q shkaktroi Shqiprin me thirjen '' duam babn '' ,apo atij ( b-th q-irit ) q shpalli mbi 1/3 e Shqiptarve armiq t popullit, partis dhe shtetit '' !
  Prandaj edhe vepreuan m egrsisht dhe m poshtrsisht se vet srbt mbi Shqiptar , n do aspekt .

  Paramendohe se sa mbas jan kta krijesa laboratorike me mentalitet .
  Kta thjesht jan konzerva magazesh / deposh t dulls me afat t skaduar , dhe asgj tjetr .

  Me replikuar me ta ,iu bn nder ,iu ritn vlern ,kta jan m t ult se ata t DanFurit t afriks .
  Se t ishin dikushat do kishin prgjegjsi e nuk do formonin '' qeveri hienash '' ashtu hije-sh desha me thn .

  Po fal zotit q pr do dit e m shum po zvoglohen e izolohen deri n rs. .

  Kadare iu gjeti diagnozn e vrtet dhe ua tha publikisht midis prishtins pa pik vesvese e droje .


  Bravo i qoft Kadares ,u tregua trim mbi trima .
  Ndryshuar pr her t fundit nga DriniM : 13-11-2006 m 23:03

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  VRASJA E DEPUTETIT SMAJL HAJDARAJ


  Shum her n kt Forum sht potencuar dhe shkruar se " kush e vrau deputetin Smajl Hajdarajn?" duke aluduar dhe br me gisht nga njra pal, sipas porosive t " padronve" me qllim njollosje t nj kategorie t njerzve t caktuar.
  Deputeti i Parlamentit t Kosovs, Smajl Hajdaraj, para se t vritej, n fakt kishte pasur nj varg krcnimesh nga element revanshist q nga viti 1998 duke e quajtur sabotator t UK-s, m pastaj duke e shantazhuar n pun sa ishte drejtor i Distribucionit t Elektro Kosovs n Pej.
  Disa her kishte pas konflikt t hapur me qarqe t ndryshme brenda LDK-s, pr 'gj vetm pak koh para se t vritej, e kishte njoftuar detajisht me shkrim Kryetarin Rugova
  Nj problem t hapur e kishte pASUR ME AT KLAN edhe gjat lufts. T tillt edhe pas lufts patn konflikt t hapur me Smajl Hajdarajn, madje nuk e lan as t'i afrohej kryetarit Rugova n tubimin elektoral n Pej gjat fushats s zgjedhjeve presedinciale.
  N nj rast tjetr, z. Hajdaraj, ishte krcnuar me vrasje nga disa pjestar t ktyre strukturave, pasi nuk i kishte ln t hyjn mbrenda n Objektin e Komuns n Pej, ditn kur u b hapja e Zyrs Flamane n Pej, ku ishte i pranishm edhe kryetari Rugova. Ngjarja e fundit kishte ndodhur vetm disa dit para vrasjes s deputetit.
  Deputeti Hajdaraj n nj mbledhje t kryesis s LDK-s dhe t deputetve t LDK-s, kishte deklaruar se" nse shkoni me " POVRATAKUN" un do t dal publikisht kundr" LDK-s. Ai nuk vuante nga paragjykimet. Andaj vrasja e tij ishte nj vrasje nprmjet s cils, mendohej t goditej unifikimi i faktorve shqiptar n diaspor por edhe n Kosov.
  Realiteti objektiv q duhet t jet sht - fajtort n burg.

  [/b]Smalj hajdaraj u vra m 17 janar 2002, ditn kur njzet vjet m par u vran edhe Vllezrit Grvalla dhe Kadri zeka. U vra n hyrje t baness s tij ( njsoj sikurse Xhemail Mustafa, Ismet Rraci...) n " lagjen Fidanishtja" t Pejs, me pistolet, nga dy persona, t cilt analistt i cilsuan si " vrass me porosi"..[/b]

  ( N po at lagje jeton edhe Ramiz Muriqi njeri me lidhje familjare me Rugovn)
  Smajl hajdaraj ishte aktivist i shtjes Kombtare dhe njri ndr organizatort e UK-s n Rugov. Ditn e varrimit para mijra t pranishmve, zyrtar t lart t Kosovs, parlamentit dhe t partis por edhe t UNMIK-ut lexuan telegrame dhe jetshkrime mbi veprimtarin e bujshme politike - ushtarake t deputetit Hajdaraj. Ata u zotuan se nuk do t shkon larg dita kur para drejtsis do t gjenden ata q ngrehn gishtin e krimit dhe e bn kt vrasje mizore.
  Mirpo, me sa u pa, q nga ajo koh e gjer m sot premtimet mbetn boshe dhe dhimbja pr Smajl Hajdarajn i mbeti Familjes dhe farefisit. Nga t gjith folsit n kt tubim mortor, vrasja e tij u cilsua vrasje me paramendim kurse pr ndriimin sa m t shpejt t rastit ishte zotuar edhe policia e UNMIK-ut.


  Vlersimet paraprake t shtypit t verdh

  Pra, elementet t lidhura ngusht me disa nga krert e Partis m t madhe dhe n bashkveprim me " Klanin e Zemunit" kontrollonin edhe nj pjes t shtypit. N vlersimet e shtypit q mbshtetnin vijn partiake, vrasja e Smajl Hajdarajt( ani pse ai veq pak dit m par me shkrim e kishte njohtuar presidentit Rugova pr krcnimet) u klasifikua si vrasje nga kriminel t vijs s majt politike" n Kosov vij kjo q realisht nuk ekzistonte por ishte paragjykuar nga propaganda e disa gazetarve ( pjestar t klanit) t cilt i klasifikonin strukturat t ish - UK-s dhe lufttart tjer t liris me sofizma t tilla si " marksist - leninist"," enverist",, " nanoist", " stalinist", " pr " dhunn politike" etj... q kishte qllimin e caktuar dhe domethanjen e vet t madhe - hedhjen n tabor t armikut t t gjith atyre q ishin prpjekur pr shtjen kombtare dhe lirin e vendit, pr t'i dhn vets hapsir pr tu veshur me petkun e patriotizmit.
  Sofizma t till u ka ra t dgjoni dhe t lexoni po ashtu nga nj pjes e disa forumistve, me porosi dhe qllim t caktuar, pr t mjeguluar sa m shum ngaq " ujku gjuan m s miri kur ka mjegull"..

  Pr kt gj, nj forumist i " Foles s Qyqeve" vet e pranon q ka b gabim, ngaq ai ka shkruar, jo si ka menduar por se si ia kan servirur t tjert...
  ( Duke mos e zbuluar nofken vetm po ju sjell nj arsyetim t tij drguan nprmjet mesazhit privat duke dashur t shfajsoj vetveten...

  FORUMISTI X ( i njohur pr mua)
  ( As nuk me njef e as nuk te njof.
  Per ate Florimin as qe e kam dite kush eshte e ka eshte dhe ka qene gaf i imi qe e kam qite me propozimin e nje shoku. Por ishte gabimi im qe une nuk i thashe atij qite vete e pse ma nep mua. )
  Tung.  Paraqitjet e tilla n Kosov dhe jasht Kosove, ( me direktiva nga " shefat" dhe nga "Klani i zemunit") Ishin edhe nj kurth pr ta ngjallur dhe thelluar LUFTN VLLAVRASSE NDRMJET VETI, N MNYR Q ELEMENT T CAKTUAR T SHOQRIS T PRFITOJN NGA FATKEQSIT E T TJERVE

  Fatkeqsisht, pas do akti, jan gjetur persona apo " gazetar t pavarur" dhe t " varur" t cilt me qllim apo pa t, me paragjykimet e tyre kan mjegulluar gjendjen dhe kan thelluar hendekun e ndarjes mes forcave politike, gj q gjithnj u prcoll me rrezikun permanent t inicimit t prshkallzimit t situats n shkall m t gjer...

  Vrasja e deputetit Hajdari kishte ndodhur n prag t marrveshjs paraprake ndrmjet udhheqsve politik t Kosovs pr krijimin e institucioneve t Kosovs.

  N kt mes " dikush" sipas asaj q deklaron bashkshortja e Smajlit -Kimetja, u kishte thn dhe i kishin bindur familjart e Smajl Hajdarajt q t mos e lejonin TMK-n t marr pjes na varrimin e tij.

  Ky hap, n bashkveprim gjithnj t klaneve q kishin edhe prkrahjen e disa nga udhheqsit e Partis m t madhe dhe sipas krkesave t furnizuesve me mjete materiale, q e bnte " Klani i Zemunit" ia arritn q t hapin dhe t bjn nj thellim hendeku ndrshqiptar, sesoe nj struktur njerzish punonin pr shuarjen e TMK-s, prkatsisht spastrimin e saj nga elementi UK- dhe shndrrimin n nj struktur tjetr pro serbe ( si FARKU bie fjala).

  Prandaj mos lejimi i pjesmarrjes sTMK-s n varrimin e deputetit Hajdaraj, bri q familja e tij t bie pre e kurtheve t shtresave t caktuara, t cilat emrin e tij dhe t njerzve tjer t ndershm e prdorn pr t'u ngjitur shkallve t karriers.

  Mu ata gjithnj n bashkveprim me " Klanin E Zemunit" ( e dihet q kriminelt nuk njohin as fe e as Atdhe) kt vrasje do ta cilsojn si " Vrasje politike" e kryer nga ana e ish - pjestarve t UK-s ende pa u zbardhur motivet e vrasjes, qllimi, as arsyeja.

  Ata paragjykonin dhe mu kto paragjykime shkaktuan huti dhe ngatrrim ngjarjesh n opinionin e gjer. Ata i lan q sa koh vrasjet t pazbuluara sepse ishte n dorn e tyre aq m par q kishin deklaruar n shtyp se i din vrassit.

  E nse i dijn se cilt jan shtrohet pyetja: se prse kt gj se kan br deri m tani, pra denoncimin e tyre?
  Prgjigja sht e thjesht: ngaq vrassit gjendeshin n mesin e tyre!
  Shum nga vrasjet e aktivistve t LDK-s u kanalizuan se jan organizuar nga " terrori i kuq" pr rritjen e objektivave politike nprmjet dhuns. N nj mnyr, kjo sht shkala e par e njohjes apo e dezinformimit pr ta mbuluar krimin, q n gjuhn e shkencs quhet " ASANIM". N nj editorial t kohs n t prditshmn " BOTA SOT" ( Gazet q finacohej nga vet " Klani i Zemunit") shkruhej se vrasja e martirit t Kosovs dhe t kombit shqiptar Smajl hajdaraj sht br me urdhrin e dhn nga t njejtit urdhrdhns si dhe pr vrasjet e tjera...  Kush po e saboton zbardhjen e vrasjeve


  Nga mafia politike proserbe dhe nga disa shkrues t shtypit t verdh, urdhrdhnsit jan treguar me gisht, me emr dhe mbiemr, me adres. meqnse kriminelet dihen me emr dhe mbiemr, ather faji sht te gjyqsia, te policia q nuk i arreston kryesit e veprave. Dikush po e saboton zbardhjen e vrasjeve q jan kanalizuar si vrasje politike...

  Edhe vrasja e njeriut t lidhur mishrisht me serbt Ahmet Krasniqit. nga qarq t caktuara sht munduar t shfrytezohet q n mesin e shqiptarve t nxitej vlla-vrasja aq m par q dihet; q Ai Ahmet Krasniqi iashte i rrethuar me njerz t cilt m par ishin direkt t lidhur me sherbimin sekret serb.
  Tashti familja Krasniqi s'ka nevoj t ndjej veten keq ngaq si thot populli " s'ka mal ma derr t egr", Ahmet Krasniqi ishte njri nga ata q u kishte sherbyer serbve me besnikri. Formimi i nj t ashtuqujture ushtri ( FARKU) e kishte pr qllim nj far lloj ballancimi t forcave n mesin e shqiptarve, dika e ngjashme si ajo Ushtria e Fikret Abdiqit n Bosnj... Kshtu q edhe pse sot e ksaj dite krkohet t dihet se si dhe nga kush u vra ky njeri, kjo gj heshtet.
  Ahmet Krasniqin e vrau mafiA SHQIPTARE e lidhur ngusht me Klanin e Zemunit t cilt operonin n disa pjes t Shqiperis, me qllim dobsimi t UK-s. Aso kohe flitej q atij i jan dorezuar, 25 miljon marka gjermane dhe pikerisht ngaq ishte i rrethuar, me njerz si Tahir Zemaj, kjo edhe sht arsyeja e vrasjes s dhndrit serb!
  Fazli Berisha oficer i APJ-s n Gospiq s bashku me Ahmet Krasniqin dhe njeri nga ata q kishte qen gjat me t, pra edhe n Shqiperi, po t intervistohet mund t thot dika m shum... Gjendet n Gjermani...

  Ti kthehemi srish Smajl Hajdarajt

  Sidoqoft deklaratat e familjes s SMAJL HAJDARAJT, gjegjsisht t shoqes s tij, Kumrijes, e cila n disa intervista ka deklaruar se e ka par vrassin i cili ishte nj njeri me kaket ( njsoj si n dy vrasjet e tjera t Xhemail Mustafs,Ismet Rracit, Shefki Popovs...) se at e ka pritur nj person tjetr, m tutje, me t cilin jan bashkuar m larg; se ata kan pasur makin " ASKONA" me ngjyr t kuqe ( sht interesante se t gjitha makinat kan ngjyr t kuqe... Edhe gjat vrasjes s Enver Haradinajt u tha se makina kishte ngjyren e kuqe...); se familja e Smajlit por edhe vet Smajl hajdaraj gjithmon ju ka friksuar hyrjes s baness...
  Shtrohet pyetja pse? Nga kush? far kishte shkruar Smajl Hajdaraj n at letrn me t ciln iu kishte drejtuar kryetarit Rugova dhe treguar se cilt jan personat q po e krcenojn!

  Ndrsa ekspertt e policis kan deklaruar se n vendin e ngjarjes kan qen dy lloj fisheksh. Kjo vrteton se kan qen dy persona. familja e deputetit hajdaraj kan cekur n opinion se kishin pasur edhe dy telefonata anonime para se t vritej Smajli. Kurse vllai i Smajlit Ademi, n vargun e krcnimeve dhe presioneve q ka pasur, kishte cekur nj problem t Smajlit, n nj Manifestim n Loxh, ku siaps tij, dy pjestar t " TMK-s" ( grupit paramilitar q m von kishin dal me uniforma t kaltra n varrimin e Tahir Zems) e paskan krcnuar dhe pastaj kishin dal t njofshm me Smajlin dhe shi pr kt i kishin dhn nj Ftes n " KULLAT e BARDHA", si i quan ai, i vllai i Smajlit Ademi pra, ku deputeti Smajl Hajdaraj nuk kishte shkuar.

  Njerz t shumt t strukturave t caktuara, u deklaruan nprmjet shtypit por edhe kafeneve, ndejave edhe tubimeve si i din vrassit e Smajl hajdarajt, por ata vrasjen e tij e prdornin pr marketing politik ( ngaq vet e kishin vrar) askush prej tyre nuk shkoi n polici pr t dshmuar.

  Smajl Hajdaraj ishte njeri i ndershm, ish - epror i UK-s, i biri i ARI REKUT t Rugovs, i dnuar pr shtje politike me shum vite burgim n burgun e Golli Otokut. Ishte deputet i LDK-s, i cili i takonte grupit q brenda partis s tij cilsohej si " m nacionalist", i cili kurdoher asistoi n aspektin pozitiv t bashkqeverisjes s Kosovs. Duket se kjo politik nuk u shkonte prshtati disa rrymave, gj q po shihet edhe sot.
  ---------------------------------


  Hajde kriminelet e ldk-se hajde se u erdhi fundi te gjithve do tu fusim ne biruc o kriminela.
  brari a do te bahesh advokat edhe i ketyre kriminelve po
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  KUSH SHT RAMIZ MURIQI?!


  Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovs, me banim n Lagjen Fidanishte n Pej ka qene lidhje e ngusht e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para lufts i njohur pr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pr marrje me kontraband me drog, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime t shumta t qytetarve n Pej. Ramiz Muriqi sht i vllazruar me Hysen Fazliun, apo si njihet n Pej me emrin Hysen Maxhupi, me t cilin bashkvepron qe shum vite. Mbi familjen e vllezrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pas kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb t Pejs, Sllavko Baleviq, t cilt kan punuar dhe punojn nn urdhrat e tij. Hysen Fazlia gjat muajve mars qershor 1999 bashk me Ramiz Muriqin sht marr me trafikimin e shqiptarve nga Shqipria pr n Itali, ku shum prej tyre i mbytn n det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Prderisa, gjat vitit 1998/99 pr t kaluar prmes Malit t Zi, qytetart shqiptar pr t pas udh pa pasoja nga policia serbe sht dashur t marrin vrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia n Pej. Hyseni me Ramizin edhe para lufts bashk jan marr dhe merren me kontraband droge, armsh etj. Ata jan t pandar n veprimet e krimit t organizuar dhe kriminalitetit ekonomik. Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin q nga ditt e para t paslufts n lidhje direkte me Vesel Muriqin jan marr me trafikim armsh me shumic, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkt automatike deri tek armt m t rnda. Ramiz Muriqi ka edhe nj puntori n Pej pr prodhimin e pjesve t revoleve TT dhe atyre shutgun. T gjith pjestart e grupit t Ramiz Muriqit e t Musajve t Strellcit kane qarkulluar t armatosur me revole e pushk automatike, mortaja krahu, pushkomitraloz, me kmisha antiplumb e gjra t tjera pa pas asnjher probleme me ligjin. Disaher jan zn edhe nga vet policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me arm t tilla. Nuk sht e qart se kta gangster kan apo nuk kan leje pr veprime t tilla nga ata q jan t ngarkuar pr ruajtjen e rendit dhe qetsis n Kosov, apo kan mbrojtjen e ndonjrit prej tyre. Antart e ktij rrjeti rregullisht marrin paga mujore nga Ramiz Muriqi. Kta persona pase lufte vazhdimisht kan qarkulluar me automjete me targa t Malit t Zi e Serbis. Nj gj t till e dshmon edhe fakti i gjetjes s targave serbe e maqedone, drogs e armve nga policia gjat bastisjes n lokalin e Isuf Kelmendit n Pej, baz ku rrin Muriqt e Kelmendt, n fillim t vitit 2001: Targat serbe UR 120-70; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe nj sasi droge, dy arm automatike dhe patentshofer e pasaporta fallso jugosllave. Ramiz Muriqi, m 1 gusht 2000 n Katundin e Ri n Pej tenton ta vras me arm zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejs, duke e plagosur n shpatulln e djatht. Kt akt Ramiz Muriqi e kishte br vetm pse viktima Shefqet Veseli i kishte krkuar q tia lironte rrugn pr t kaluar, q e kishte bllokuar me makinn e tij Ford Scorpio n mes t rrugs. Mirpo pas ksaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thn a e di kush jam un dhe si guxon t m thuash ta largoj makinn nga rruga, duke e grushtuar, por edhe duke e qlluar me arm. M 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur nj takim n shtpin e tij n Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjes; Rexhep Kelmendi- Xheka, Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Sknder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimaku etj., rreth organizimit t sulmeve kundr disa pjestarve t TMK-s. Ka dhene urdher personalisht per vrasjen e trimit AVNI ELEZI. Kete vrasje e kryen REXHEP KELMENDI-XHEKA nga Peja. N dhjetor t vitit 2000, n bodrumin e shtpis s Rexhep Muriqit (kushri i afrt i Ramiz Muriqit), n lagjen Fidanishte n Pej, policia e UNMIK-ut ka zbuluar nj poligon ku pjestart e grupit t Vesel e Ramiz Muriqit kan kryer strvitje me arm zjarri, me rast sht gjetur edhe nj sasi armsh. Enver Shkreli nga Peja, pronar i kafiteris Elan bashkveprues i ngusht i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkpuntor i policis serbe dhe kontrabandist n z. N lokalin e tij q gjendet prball Shkolls Bujqsore n Pej, Enveri, u ofron shrbime pa pages, pastaj u jep vetura, por edhe financime t tjera. Vazhdimisht pr nevoja t Ramiz Muriqit me shok ka br dhe bn kalimin e mallrave t padoganuara nga Mali i Zi n Kosove. Pr tiu br barazpesh UK-s npr fshatra, n shtator te vitit 1998, policia serbe do ti emroj prgjegjs n radht e policis lokale serbe personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muqaj (vella i Uke Muqajt-Prokurorit), Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Me keta persona Ramiz Muriqi ka edhe sot lidhje te ngushta pune dhe veprimi.


  KUSH SHT VESEL MURIQI?


  Vesel Muriqi, i lindur m 15 mars t vitit 1961, n fshatin Koshutan, komuna e Pejs (t zhvendosur me banim n Vitomiric), nga baba shqiptar dhe nna serbe. I regjistruar n librin amz t t lindurve n Zaha me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzris s nns), kombsia jugosllave, e m von do t marr edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babs). Pr periudhn kohore deri n vitin 1999, t pakt jan ata q e kan ditur se far prkatsie kombtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tr kohn ka qen i shoqruar me serb e malazez, shumica prej tyre m post zyrtare n polici e administratn jugosllave. Edhe ata pak shqiptar me t cilt shoqrohej Veseli i prkisnin t njjts kategori shoqrore. Duke gzuar privilegjet e shoqris s kohs, Vesel Muriqi si puntor i UDB-s n Pej, qndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte syt para veprimeve t tij, i przier gjer n maje me kontraband droge, armsh, prostitucion e ka jo tjetr, pa u ndar asnjher nga bashkkombasit nga nna Bozhana Todoroviq. Ndrsa pas lufts del n sken me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpetuar nj atentati dhe disa bashkpuntorve t tij nga ana e UK-s. Mirpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexh Osaj, Sinan Musaj dhe Ram Idrizaj. Nj lansim t till, Vesel Muriqi e bn nga kryqendra e Malit t Zi, Podgoric, n fundin e vitit 1999, duke qen n mbrojtje t ushtris dhe sigurimit serb, njkohsisht duke shfrytzuar rastin sipas diktatit t atyre q e humbn luftn, pr t akuzuar persona t njohur t UK-s, edhe n Tribunalin e Hags. Dhe, n kt drejtim trumbetuesit m t medhenj do t jen Tahir Zemaj e Ramiz Muriqi me bashkpuntort e vet. Duke par rrjedhn e mvonshme t ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i br nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pas nj prapavij t madhe, me pasoja tragjike. Prderisa Vesel Muriqi, n shtypin e kohs, sidomos n Bota Sot lavdrohet si nj shenjtor e lufttar i dalluar pr lirin e Kosovs (jasht saj), si i till gjen strehim dhe prkrahje n Mal t Zi, pa u ndar asnjeher nga sigurimsat serb e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beran-Rozhaj, pr tu futur herpashere edhe ne Kosov, gj q nuk ka ndodhur me persona t tjer. Gjat qndrimit n Mal t Zi, shumicn e kohs n Beran, por edhe n Rozhaj e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez t veant n rrjetin e mbledhjes s informatave pr shrbimet sekrete serbe. Njkohsisht bashk me ortakt e tij serb blen 60 hektar mal nga komuna e Rozhajs, por q mali gjendej brenda territorit t Kosovs, pr ti prpunuar n Mal t Zi dhe futur n Kosov. Duke qen gjat gjith kohs n krye t agjendave pr kontraband droge e armsh, madje i zn disaher radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjher dhe duke i ln hapsir t pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pr armmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe kndej e andej kufirit Kosov - Mal i Zi, bile duke qen pjesmarrs n nj varg aksionesh t armatosura, edhe n vrasje, t cilat i kam paraqitur me lart. Vesel Muriqi ka lidhje t mira me tre personat m t urryer n komunn e Istogut e me gjer, veprimet kriminale t t cilve i ka prjetuar n kurriz popullsia shqiptare e ksaj ane, si jan Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me t cilt ka mbajtur dhe vazhdon t mbaj kontakte t rregullta, si n Mal t Zi ashtu edhe n Kosov, t cilt pos t tjerave i ndihmojn edhe n kontrabandn e armve e drogs nga Mali I Zi n Kosov.

  Ahmet Mala, nga Istogu, bashkveprus i forcave paramilitare serbe gjat lufte n Istog me rrethin dhe njri prej informatorve kryesor t ksaj ane q vazhdimisht kontakton me oficert e MUP-it serb q gjenden n Mal t Zi, ku qysh pas prfundimit t lufts qndron n Rozhaj e Tutin pjesn m t madhe te kohs. N Kosov (n Pej e Istog) hyn vetm pr t kontaktuar me lidhjet e shrbimeve serbe. Me Ahmet Maln, Vesel Muriqi ka lidhje t ngushta pune.

  Muhamet Zekaj nga fshati Sushic (Istog), disa her gjat vitit 1998 i prezentuar prmes ekranit televiziv t TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbis. Bashkveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjat lufts, t cilin policia serbe e kishte caktuar edhe mbikqyrs t popullats civile t zn rob nga policia serbe n Istog. Muhamet Zekaj bashk me policin paramilitar Millosheviq e polic t tjer kan dhunuar dhjetra vajza shqiptare t zna rob.

  Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serb Dem Muja, i cili edhe sot e ksaj dite mban kontakte t rregullta me inspektort e MUP-it serb Dem Muja e Raiq qe gjenden ne Tutin.

  KUSH ISHTE TAHIR ZEMAJ?


  Tahir Zemaj, ishte i lindur m 28. 12. 1952 n fshatin Strellc i Eprm t komuns s Deanit me profesion ka qene ushtarak. Ka t kryer Akademin Ushtarake (drejtimi i kmbsoris) n Beograd n vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtris Jugosllave n vende t ndryshme t Jugosllavis me detyra t veanta. Ka shrbyer nj koh n Zajear, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, me gradn major caktohet me detyr n Prishtin, ku pr disa vite ka qen kryeshef i Qendrs s Mbrojtjes Territoriale n Hajvali, i emruar nga ana e serbve, n krizn m t madhe pr Kosovn. Tahir Zemaj ka qen komandant i Njsis Speciale t Policis Jugosllave me veprim n Kosov, pr shtypjen e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar. Ishte ndr oficert shqiptar m t privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar n linjn e KOS-it me projektet e Klubit t Ushtarakve Serb Shigjeta e vdekjes. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shrbente n Kosov. Si i till Tahir Zemaj n krye t Njsis Speciale t Policis merr pjes n drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Mals dhe Nuhi Berishs n Prishtin. Tahir Zemaj ishte i martuar me serbe. Gruaja e par quhej Gordana Travica Zemaj; ndrsa e dyta Liljana Stankoviq Zemaj. Pas lufte ai mori edhe nje shqiptare, si grua te trete. Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj n fund t viteve 80-ta lidhet ngusht me nntokn jugosllave e ruse n Gjermani, duke hyr thell n rrjetin e trafikimit t drogs q i sillte fitime t mdha, rrjet ky q edhe sot sht funksional. Pr kt, m; 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut n Prishtin kishte ngritur aktpadi kundr grupit t Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, t cilt e mbanin linjn kryesore t kontrabands me drog n relacionin Stamboll Prishtin Beograd Madrid - Itali. Destinacioni baz i ksaj vije t trafikimit t drogs ishte Italia. N aktakuzn e shpallur publikisht m 14 deri m 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut n Prishtin kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundr 24 t akuzuarve nga Kosova, pr ka Tahir Zemaj burgoset, por pas nj kohe t shkurtr n rrethana misterioze i mundsohet ikja nga burgu i Dubravs s Istogut pr t kryer detyra t veanta. Kalon n Republikn Federale t Gjermanis dhe shum shpejt i bashkohet prap mafias n Hamburg e Berlin, ku n shrbim t vetin e kishte edhe bandn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri n korrik t vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra t sabotimit dhe dshtimit t lufts s UK-s. Gjat qndrimit dymujor n Kosov, Tahir Zemaj n muajin gusht t vitit 1998 dy her kishte kontaktuar prmes OSBE-s, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit pr Sigurim Publik n Kosove. RAXHA karriern policore e filloi n Zajear. Punoi n Beograd me detyra t veanta, ku brenda nj kohe t shkurtr u gjet n detyra t larta t shrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pr shtje t Kosovs, sidomos pr ta shtypur kryengritjen e UK-s. M von e shohim me detyra edhe n Kosovn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe n Isniq, kur u b dorzimi i armve dhe iniciator pr formimin e t ashtuquajturs lokalno obezbedjenje (polici lokale), t prbr nga shqiptart lojal t Serbis. Ne operacionin pr eliminimin e UK-s n Rrafshin e Dukagjinit morn pjes mbi 15.000 polic, ushtar e paramilitar serb. N kuadr t ktij plani Tahir Zemaj organizoi dorzimin masiv t armve t fshatrave t Rrafshit t Dukagjinit n Isniq dhe formimin e policis lokale serbe, ku pjesa drrmuese e njerzve q i kishte caktuar Tahir Zemaj n kuadr t Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pr tiu br barazpesh UK-s npr fshatra, n shtator policia serbe do ti emroj prgjegjs n radht e policis lokale serbe personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjat gjith qndrimit t Tahir Zemajt n Kosov, i vetmi veprim (antiveprim) ushtarak ishte lvizja e tij dhe ushtarve t tij nga Prapaqani deri prtej kufijve t Kosovs. Mirpo shumicn e ushtarve i braktisi n Bjeshkt e Nemuna, ndrsa vet me nj grup t ngusht prej 7-8 vetash, me ndihmn e Ramiz e Sadik Muriqit, prmes Ministrit t Punve t Brendshme t Malit t Zi kaloi n Shqipri prmes piks kufitare n Han t Hotit, kur, ne te vetmin rast n histori dekorohet tradhtia. Pr veprimet dezertuese dhe shkatrruse t UK-s, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradn kolonel. Edhe pas prfundimit t lufts (kur nj koh qndron n Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarin e vet, duke qndruar n krye t kriminalitetit t organizuar n Kosov, por njkohsisht duke prdor t gjitha mjetet pr shkatrrimin e pjestarve t UK-s. Duke organizuar marrjen e deklaratave t ndryshme me dhun, por edhe me pagesa t majme deri n 100 mij marka gjermane, kinse persona t caktuar t UK-s kan kryer vrasje t ndryshme gjat lufts. Tahir Zemaj bashk me Sadik Musajn e kane patur mik te ngushte zvendskomandantin e policise te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Poashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje t ngushta me policin ndrkombtar, pakistanezin Vahid, me shrbim n policin rajonale t Pejs, i cili bashk me prkthyesin Rifat Berisha nga Klina, n Pej gjat viteve 1999 2001 kan marr para t majme pr pranimin e njerzve n polici, duke tentuar me do kusht mospranimin e pjestarve t UK-s n SHPK, por t njerzve t shrbimeve serbe. Edhe femrat q jan pranuar n SHPK prmes ksaj linje s pari sht dashur t kalojn npr duart e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifn prej 500 1000 DM, varsisht prej pamjes fizike t tyre. Dhe nuk sht udi q prqindjen m t madhe t vendeve n SHPK n rajonin e Pejs, e zn pikrisht ato femra q jan t njohura pr historit e tyre me polic, sigurimsa e paramilitar serb.


  MUSAJT E STRELLCIT


  Antart e familjes Musaj t Strellcit ka m se dy dekada q vazhdimisht kan kryer veprime t jashtligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plakitje, keqtrajtime etj., si n fshatin e vet, si n Kosov, por edhe n Perndim, ku vetm n Zvicr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjes edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kan kryer vrasje e plakitje t dhunshme, pr ka jan dnuar me shum vjet burgim nga gjykatat e ktyre vendeve, por burgimin asnjher nuk e kan mbajtur n trsi. N vitin 1986, Musajt e kan vrar bashkfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn e kan plagos rnd, duke e ther me thika. N kt koh e kan vrar edhe nj vajz n nj kafe n Pej. M 22 korrik 1996, Xhavit Musaj kishte konflikt me vllezrit Agron e Arben Bozhdaraj n Strellc, n t cilin incident ishin prdor edhe armt e zjarrit. Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kan ther me thika, duke e plagos rnd qytetarin Blerim Matoshi nga Peja n vendin e tij t puns. M 8 prill 2000, vajza S. L. puntore n barnatoren Herbo Komerc, n Dean derisa ishte n vendin e puns krcnohet, rrahet brutalisht nga vllezrit Musaj t Strellcit, t cilt tentojn ta marrin me dhun. Vajza e sulmuar e paraqet rastin n polici, por pas nj kohe detyrohet ta trheq padin n presionin Musajve. M 18 korrik 2001, Sadik Musaj e merr me dhun nj femr t njohur me emrin Afrdit nga kafiteria Las Pallmas n Pej, t ciln e drgon n shtpin e pabanuar t Haki Povatajt n Strellc, ku dhunohet gjat tr nats. M 5 tetor 2000, Musajt e kan rrahur rnd gjyqtarin pr delikte t vrasjeve n Pej. Pr veprimtarin kriminale t Musajve dshmojn edhe shkrimet e botuara n shtypin zviceran t kohs (vitet 90-t) me titujt: - Banda e shqiptarve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmon natn - Gangu kosovar i dhomave t fjetjes prsri ringjallet n Zvicrn gjermane - Patriarkia e Gangut t dhomave t fjetjes lirohet nga burgu pr mbajtje t parregullt n burg, ku kryeprotagonistt e krimit t organizuar ishin Musajt e Strellcit. N nj artikull t botuar n gazeten zvicerane Tribune De Geneve, m 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin Nj familje kaq sharmante ndr t tjera thuhet: Kalojn si kriminel n Zvicr. Me kthimin n Kosov, vllezrit Musaj jan gjendur n zemr t qrimit t hesapeve me dhun. Tek ne (sht fjala pr Zvicr) ata kan mbjell terror nn emrin GANG apo Gangstert e dhomave t fjetjes Duke hulumtuar arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kan zn vend n organet e drejtsis zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, ka qen n t njjtin grup me disa nga vllezrit e tij dhe ai grup sht i njohur pr ne si Gangstert e dhomave t fjetjes. Njerz t cilt natn hyjn npr ferma apo villa t izoluara dhe terrorizojn banort e tyre dhe ndonjher me ritualet e tyre i poshtrojn moralisht dhe i torturojn para se t plakitin dhe marrin parat dhe t zhduken nga vendi i ngjarjes. Vetm n Zvicr, n fillim t viteve 90, kjo band e kriminelve ka kryer rreth 30 sulme t ktij lloji. Gjithsejt 12 shqiptar t Kosovs kan qen t arrestuar, ndr ta ishin gjasht vllezr t familjes Musaj. T dnuar me shum vite burgim nga gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia doln q t kthehen n vendin e vet. Ismet Musaj ka qen i dnuar m 1995 nga Gjykata pr Kriminel e Kantonit t Solyrs me 5 vjet burgim, t cilit dnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysm burgim nga Gjykata e Kantonit t Sant Gallenit. N muajin qershor 1992 ai kishte marr pjes n nj agresion t nj piktori dhe gruas s tij n Laupersdorf, n rajonin e Salers. Ky ift bashkshortor sht sulmuar n mes t nats. Burri sht rrahur keq, ndrsa gruaja ka prjetuar dhunime disa her rresht.

  I dnuar nga Gjykata Kriminale e Pajerns.

  Sadik Musaj i lindur m 1964, i ardhur n Zvicr, si azilkrkues politik n vitin 1986 ai shum shpejt u gjend prapa grilave (n burg) pr dhunim, hajni dhe lndime trupore, para se t lirohet m 1991. Dy vjet m von ai u gjend prap para Gjyqit kriminel n Pajern, i akuzuar pr thyerje t nj karrocerie t firms "Broye" s bashku me disa bashkatdhetar t tij dhe vjedhje t nj ferme t dy vllezrve fermer n Kantonin e Bernit. Pr krcnim me arm zjarri dhe me shrafciger pr terrorizmin e ktyre banorve dhe pr rrahjen e tyre me yk revoleje dhe mbylljen e tyre n bodrum dhe n toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pr gangsterizm, vjedhje dhe dmtim t prons. Ai i mbajti tri vjett e para n Burgun e Orbes n Zvicr, si e konfirmon Andre Valton drejtor i burgjeve t Kantonit Vaud, e mandej ai ka qen i transferuar n nj burg t kantonit Cug.
  Babai i Sadikut, Ram Musaj ka qen i dyshimt pr kontraband me drog nga policia e Zvicrs n fillim t viteve 90-ta. N vitin 1992 ai ka qen i arrestuar n Klloten, n momentin kur po prgatitej t udhtonte pr n Kosov dhe me vete kishte nj sasi t arit. I dnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai sht liruar shum shpejt me pretekst se ishte i smur rnd.

  Nga t gjith njerzit e klanit t tij m i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. N vitin 1991 dyshohet t ket br nj vrasje, ai ka qen i arrestuar n Solyre dhe i liruar pr munges provash. Tri vjet m von, po n Solyre, ai sht dnuar, me disa vite burgim por prapseprap ai kishte ikur nga burgu. Me vllain e tij, Samiun, ai u gjend n Kln t Gjermanis, ku kan mbjell terror para se t arrestohen n vitin 1992. Ata kalojn n gjyq, dhe lirohen nga nj shikues i armatosur (gjat gjykimit) para syve t gjyqtarve dhe rojeve t midis gjykats s ktij vendi n Kln. Dhe, prej ather ata jan kthyer n Kosov.

  Ndr bashkpuntort m t ngusht t Ramiz e Vesel Muriqit dhe Musajve te Strellcit jan edhe vllezrit Sknder Azem Hoxhaj (1972), dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Strellci i Eprm. Sknder Hoxhaj sht i njohur si bashkpuntor i hershm i policis serbe, sidomos prej vitit 1990 e kndej. Prej vitit 1991 deri n vitin 1997 ishte njri ndr informatort m aktiv t policis serbe n rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, n aksionin pr krkimin e armve tek popullsia shqiptare, t shifruar Tragaq, gjat t cilit dhjetra shqiptar u maltretuan e u torturuan barbarisht n stacionet policore serbe. Sikurse i vllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pr dorzimin e armve t fshatit Strellc, prej tetorit t vitit 1998 deri n prfundim t lufts i uniformuar me uniform t policis serbe dhe i sistemuar n njsitet e MUP-it serb n Dean (n sektorin e tret) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policin serbe n Dean, Naser Hoxhaj ka qndruar e vepruar edhe n kohn e dbimit masiv t popullats civile n Shqipri deri m 12 qershor 1999, kur ka br edhe djegien e dhjetra shtpive shqiptare n Strellc t Eprm e t Ult por edhe n fshatra t tjera, n dhunime t disa vajzave shqiptare bashk me policin serbe etj. M 5 mars t vitit 2000, Mentor Istrefaj nga Strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pr djegien e shtpis s tij bashk me policin serbe dhe shtpive t tjera t lagjes Istrefaj, mirpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjat prleshjes, Mentori e ther me thik Naserin. N qershor 2000, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e t tjer e rrahin brutalisht Mentorin n shenj hakmarrjeje, duke e krcnuar se nuk guxon m ta prmend djegien e shtpis. Agron Bajraj nga Strellci i Eprm, i dnuar para lufts disa here pr vjedhje t rnda, bashkpuntor i policit serb Jokiq Veko, i perket ketij rrjeti... Me Muriqet vepron edhe Qazim Met Idrizaj nga Strellci i Eprm i cili gjat lufts n Kosov ka vepruar n kuadr t organizats terroriste serbe Dora e Zez q ka vepruar n Pej, ku ndr kryesort e ksaj organizate ka qen edhe inspektori i MUP-it serb t Pejs, Hamda Musiq, shok i ngusht i Qazimit.  DISA NGA "TRIMAT" E RAMIZ MURIQIT!!!  KUSH SHT FATMIR FERIZI?!


  Fatmir Ferizin nga lagjja Kapeshnic e Pejs, t gjith n Pej e m gjer e njohin si bashkpuntor dhe bashkveprues t hershm t forcave serbe, madje edhe gjat kohs s lufts, i cili gjat gjith jets s tij sht marr me gjrat m t ndyra. Fatmir Ferizi i ashtuquajtur RASHA gjat lufts ishte i pandar me polict kriminel serb t MUP-it t Pejs Mishko Ivanoviq (Pej), Miqo Martinoviq (Vitomiric) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur. Familja Ferizi apo si njihet n Pej e m gjer Familja e Ullukxhinjve t Pejs, sht e njohur n gjith Pejn si familje q ka bashkpunuar haptazi me policin serbe. Jan marr me kontraband t drogs, t veturave, t t hollave q i kan sjell nga Nishi, por edhe q kan bashkpunuar ngusht me sigurimin dhe policin serbe.

  RIZA FERIZI, djali i axhs s Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur KOSTA bashkveprues i forcave serbe para dhe gjat lufts, sht larguar nga Kosova bashk me forcat serbe n qershor t vitit 1999, pr tu kthyer n Pej n vitin 2001. Lokali i tij Bar RATKO (afr spitalit t Pejs), gjithnj ka qen erdhe e policve dhe puntorve t sigurimit serb. Edhe m 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga njsia intervenuese serbe q gjendej me qndrim n lokalin e Kosts, si e thrrisnin gjithnj serbt. I ktill ishte edhe Filo Ferizi. Njekohe, deri vone ka qene ne sherbim te plote te Ramiz Muriqit. Bashkveprues n vjedhjen e makinave t shtrenjta, drgimin e tyre n Shqipri dhe kmbimin me drog gjithnj do ta ket djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe nj varg banditsh n z nga Shqipria. Do t vazhdon vjedhjet, plakitjet, dhunimet, trafikimin e drogs, pr t arritur kulmin me vrasjen kriminale t ish-ushtarit t UK-s, Xhemajl Buolli. Menjher pas lufte n lagjen Kapeshnic, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq KALA, me urdhr t Ramiz Muriqit n Kapeshnic e formojn t ashtuquajturin shtab paralel t UK-s n Pej - Kobra, ku mblodhn bashkpuntort e policis serbe pr t vazhduar avazin e mhershm t maltretimeve t qytetarve, krcnimeve dhe plakitjes s pasuris s tyre, sidomos t asaj shtrese q ua dinin bmat e tyre me policin e paramilitart serb. Bashkuntore e ktij shtabi ishte edhe Zyrafete Rraci - Zuki, e cila haptazi edhe gjat luftes ka shkuar me polic e paramilitar serb.


  KUSH SHT MEHMET SADRIJAJ TUSHI?!  Mehmet Sadrijaj (1973) Tushi, sht nga fshati Lbush i Deanit, me banim n fshatin Kryshec t Pejs. Nip i Ramiz Muriqit. Para lufts kishte lidhje t ngusht me shefin e Sigurimit Publik t MUP-it t Pejs, Bato Bullatoviq. Tushi bashk me t vllan m t madh Ilir Sadrijajn ka vite q jan marr me kontraband droge dhe me kriminalitet t organizuar, duke qen n bashkveprim t ngusht me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e t tjer n kuadr t mafias t drejtuar nga Tahir Zemaj me qendr n Berlin t Gjermanis, t cilt ishin n lidhje t ngusht me mafian serbo-jugosllave. Pr shkak t veprimtaris s till Ilir Sadriaj sht dnuar disaher me burgim nga gjykatat gjermane, duke prfshir edhe dnimin e fundit me burg te perjetshem nga gjykatat gjermane bashk me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashn) e Strellcit n vitin 1997, pasi ishin zn nga Interpoli n Shkup. Edhe para ksaj kohe n Kosov i arrestuar disaher bashk me Sami Musajn (gjat viteve 1992, 1993) pr akte kriminale. Me bashkvepruesit e msiprm. Mehmet Sadriaj nuk do t ndahet asnjher as pas lufte n Kosov. Duke qen n lidhje t ngusht familjare me Ramiz Muriqin, si nip i tij dhe me veprimtari t prbashkt disavjeare, Mehmet Sadriaj u b njri ndr ekzekutuesit m n z t urdhrave t Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit. Vlen t theksohet se m 26 tetor 2000 n tubimin promovues t LDK-s t mbajtur n palestrn sportive n Pej, kryetari i ksaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn Tushindhe Fatmir Ferizin Rashn, t dy t implikuar n nj varg aktesh kriminale n Pej e m gjer. M 21 qershor 2000, rreth ors 17.00, Mehmet Sadriaj pas nj rrahje q e kishte nxitur vet n Pej, e qllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur n kmb. Katr dit pas ksaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtpin e Mehmet Sadriajt n Kryshec, ku e gjejn edhe armn gjysemautomatike me t ciln i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. M 26. 6. 2000 Mehmet Sadrijaj paraburgoset nga policia pr tu liruar pas disa ditsh. M 26 qershor 2000, fill pas arrestimit t Mehmetit, Sadik Musaj i ishte krcnuar me likuidim fizik, prokurorit publik t gjykats n Pej, Flamur Kelmendit, q t mos merret me ta, n t kundrtn e pret vdekja. N ndrkoh tre muaj pas vrasjes s Virgjil Elshanit, ku n dy tentim-vrasje ndaj Elshanve merr pjes edhe Mehmeti (Tushi), m 4 janar 2001, n orn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejs arratisen Mehmet Sadriaj Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, t dy t akuzuar pr vrasje, t cilve dikush prej personelit t burgut ua kishte hapur portn e burgut. Para se Mehmeti t arratiset nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejs, prej ors 13.00 14.00, e kan vizituar n burg Mehmet Sadriajn Tushin.  KUSH SHT ILIR ISUFAJ ILIR SHTRIGA?!  ILIR ISUFAJ i njohur n Pej e m gjer me emrin ILIR SHTRIGA, i lindur m 15. 8. 1974 n Katundin i Ri t Pejs, njihet si bashkpuntor i forcave serbe, i cili vazhdimisht sht marr me trafikun e drogs n bashkpunim t ngusht me Xhavit Musajn (Xhavit Pashn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. sht i njohur sidomos pr lidhjet e tij t hapta me inspektorin e MUP-it serb t Pejs, Dushko Armush. Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigs), Kymetja, gjat tr kohs s lufts sht shoqruar me polic e paramilitar serb. Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me t prfunduar t lufts largohet pr n Serbi bashk me forcat serbe. Ilir Shtriga, edhe pas lufte n Kosov e vazhdoi t njjtn veprimtari, me t njjtin rreth bashkvepruesish. Duke qen i lidhur ngusht me vllezrit Musaj t Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e yshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogs, armve, plakitjeve t armatosura, marrjen me prostitucion etj. Ktu duhet prmend plakitjet arkave n fabrikn e Tjegullave n Pej (bashk me Bedri Isufajn), n degn e Elektro-Kosovs n Pej etj., gjat vitit 2000 dhe dhjetra raste t tjera t plakitjeve me maska n rajonin e Pejs. Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) n rrjetin e vet ka edhe nj grup kontrabandistsh t armve dhe drogs nga Shqipria. Ndr bashkpuntort e tij m t ngusht n kt drejtim q ia sjellin drgesat n Kosov jan shtetasit shqiptar Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e Hasit; Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojs, dhe Shklzen Ukperaj (1976) nga Hasi. M 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i krkuar pr disa plakitje e vjedhje t rnda n Pej, zihet nga policia kosovare, duke hyr n pikn doganore n Pej, me pasaport t huaj fallso me emr t serbit Goran Millaiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri. Pr falsifikim dokumentesh dhe sulm ndaj policve, t njjtn dit Ilir Shtrigs i caktohet paraburgimi prej 40 ditsh. Mirpo, m 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut n Pej, duke qen nn presion t vazhdueshm t bashkpuntorve t Ilir Shtrigs (por flitet edhe pr marrje t shumave t mdha t t hollave nga ana e gjykatsve) e liron si t pafajshm Ilir Isufajn Ilir Shtrign, i cili n baz t veprave pr t cilat akuzohej pritej t dnohej s paku me 5 vjet burgim. T njjtn dit e braktis Kosovn dhe kalon n Gjermani, ku sht i martuar me nj gjermane, pr t hyr herpashere ilegalisht n Kosove. N rrjetin e Ramiz Muriqit bn pjes edhe Fetah (Halil) Kamaj me banim n rrugn Avdullah Shabani, n Vitomiric, i cili gjat lufts ka vepruar me maska bashk me forcat serbe.


  VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT


  TENTIMVRASJA E PAR NDAJ FAMILJES ELSHANI


  M 18 tetor 2000, n ort e mbrmjes n oborrin e shtpis s vet Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pej) e gjen t vendosur nj min teledirigjuese t paaktivizuar, pr ka e njofton policin n Pej, t cilt e bjn montimin e saj. Aktert, kur kishte dal nga oborri i shtpis djali i Isufit, Dem Elshani, mbase pr ndonj gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojn lndn plasse, por as ta trheqin m von, sepse ishte vrejtur nga familjart dhe n vendin e ngjarjes vie policia e SHPK-s dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve q do t bhen m von n polici, por edhe n gjykatn e qarkut n Pej, nga disa pjesmarrsit n kt akt. N kt tentimvrasje kan marr pjes Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi Xheka nga Peja, Mehmet Sadrijaj Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejs bashk me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim n Vitomiric.  TENTIMVRASJA E DYT


  Pas tentimit t realizimit t atentatit me lnd eksplozive, nga grupi i lartprmendur pason atentati tjetr, ksaj radhe sulm me arm zjarri. Gjithka ndodhi m 24 tetor 2000, rreth ors 22.30 minuta n qendr t Ozdrimit, me 'rast n dy veturat e vllezrve Elshani sht qlluar nga pusia njkohsisht nga 5-6 arm automatike. Si pasoj e ksaj plagoset rnd Visar Elshani, ndrsa m leht plagosen Dem Elshani dhe Ramadan Elshani (ushtar i Brigads "Adrian Krasniqi" t TMK-s n Istog). Kt akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi Xheka, bashk me vllain dhe nj nip t vetin nga Potri, Ilir Selimi, Hyseni dhe nj person tjetr. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesmarrsve n dy sulmet e lartcekura, e lajmron rastin n polici, me rast arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) t cilt n policin e UNMIK-ut e pranojn pjesmarrjen e vet n kto dy sulme, por dshmojn edhe pr pjesmarrsit e tjer, duke dhn edhe detajet, se gjat tr kohs kan komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kan formuar nj grup prej 30 vetash me qellim q t kryejn atentate kundr pjestarve t UK-s, TMK-s, por edhe t LDK-s pr t nxitur konflikte t hapta mes tyre etj. Lidhur me kt rast inicohet procedura penale n Gjykatn e Qarkut n Pej.


  ATENTATI I TRET VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT  M 10 nntor 2000 (e premte), gjykimi kundr personave q ua kishin vn minn n oborr dhe i kan gjuajtur me arm zjarri m 18 e 24 tetor 2000, ishte parapar t fillonte n orn 12.00, por q pr arsye t panjohura ishte shtyer nga gjykatsi pr dy or. N at gjykim Dem Elshani me babain e tij Isufin kishin pr t dal n gjyq si dshmitar. Pas prfundimit t seancs, rreth ors 16.20 min., duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani srish sulmohen me arm zjarri. Ata ishin duke udhtuar me dy vetura: n t parn ishin Isuf e Dem Elshani, ndrsa n t dytn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijn n Ozdrim, vetm disa dhjetra metra larg nga shtpia e tyre, disa persona nga nj vetur Alfa Romeo me ngjyr t bardh (pron e Musajve t Strellcit), q vinte nga drejtimi i Pejs, n tejkalim e sipr qllojn me arm automatike dhe bomba dore n drejtim t veturave t Elshanve. Nga shprthimi i bombs dhe plumbat e automatikut plagosn rnd Virgjil Elshani (19), ish-ushtar i UK-s, i cili vdes pas 12 orsh n spitalin ushtarak t KFOR-it n Pej dhe Granit Elshani (15), t cilt gjendeshin n veturn e dyt. Ndrsa Dem dhe Isuf Elshani q ishin m prpara shptojn, sepse vetura Alfa Romeo q ishte n tejkalim ndeshet ball pr ball me nj makin kombi q vinte nga drejtimi i Mitrovics dhe veturn e mbulon zjarri. Shoferi i vetures Alfa Romeo nga tronditja q merr nga ndeshja vetm pas disa minutave q e nxjerrin nga vetura vdes, ndrsa tre t tjert drgohen n spitalin ushtarak italian. N vetur policia dhe KFOR-i gjejn tri pushk automatike me tre karikator rezerv, nj tjetr pushk automatike t djegur n vetur, nj revole gjysmautomatike dhe nj bomb dore. Ksaj radhe kryesit e krimit ishin katr persona nga Shqipria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim n Tiran, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe nj person tjetr.  VRASJA KRIMINALE E XHEMAJL BUOLLIT NGA RAUSHIQI I PEJS  Xhemajl Buolli nga nj familje e njohur e fshatit Raushiq t Pejs, ishte njeri q kurr nuk ishte przie n pun t dikujt tjetr. N kohn e lufts renditet n radht e Ushtris lirimtare t Kosovs. Ndrsa pas lufte i kthehet puns. Me djers e mund duke punuar pandrprer fitonte kafshatn e gojs. Por mizorisht ia ndrpren jetn e punn. Derisa m 5 gusht 2000, dit e shtun, Xhemajl Buolli si do dit ishte duke punuar (duke bart zall) tek Agim Ganiqi n Pej, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejs bashk me tre persona t tjer nga Puka e Shqipris shkojn dhe e krkojn Xhemajlin kinse pr t punuar dika. Mirpo, me tu larguar Xhemajl Buollin e vrasin dhe kufomn e tij e hudhin n nj pus (bunar) n Brestovik t Pejs. Prej ktij grupi kriminelsh (tre nga Peja e tre nga Shqipria) dy arrestohen nga policia n Pej. Njri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe n baz t deklaratave t tij gjendet kufoma e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur n pus. Ndrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit t vrasjes kalon n Shqipri, ku nj koh qndron tek Alfred Hasi n Fush Arrz, bashkpjesmarrs n vrasjen e Xhemajl Buollit. E prej atje kalon n Bosnje e pastaj n Gjermani, ku qndron deri n shkurt t vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane n Kosov.  VRASJA MAKABRE N STRELLC  M 14 shkurt 2001, n orn 24.30 minuta nga shtpia e Musajve t Strellcit shtihet me arm automatike n drejtim t veturs Golf 2 me ngjyr t bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me rast vriten vajzat Sanella Koiq dhe Vjollca Krasniqi, plagoset rnd Kastriot Krasniqi, ndrsa m leht Alban Mulliqi dhe Riard Krasniqi, t gjith nga Peja. Djemt q i shptuan vdekjes kan treguar se pes t rinjt po shkonin n aheng pr ta festuar Ditn e t Dashuruarve dhe ishin ndalur rastsisht para shtpis s familjes Musaj q gjendet bri rrugs magjistrale te stacioni i autobusve. Mirpo sapo vetura ishte ndal n parkingun mu para shtpis, pasi q dikujt i kishte rn gaca e cigares n vetur dhe vajzat kishin dal jasht pr tu shkundur, aty i kishte pritur breshria e plumbave. Ata me vajzen e quajtur Sanella, e vdekur n makin, kishin udhtuar deri n Dean pr t krkuar ndihmn e policis. Ndrsa Vjollca kishte vdekur rrugs pr n spitalin e Prishtins. Pr kt vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, t cilt edhe ksaj radhe kan prsritur slloganin e njohur na kan sulmuar. Ndrsa nga Gjykata e Qarkut n Pej, dnohet vetm Isa Hoxhaj, i cili e merr prsipr aktin e kryer, ndrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjat procesit gjyqor kundr Qazim Musajt, pr t mos vuajtur dnimin, mbrojtsit kan tentuar ta nxjerrin si person t smur mental, gj q ia kan arritur, pas lshimit t diagnozs nga psikiatrja kroate Nada Morina, duke ia dhn asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane mito.  VRASJA E SADRI AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


  M 10 korrik 2000, e mart, n pik t dits Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, n tavernn e lokalit hotelier Deani n t hyr t Deanit vrau publikisht me arm automatike bashkvendsin e vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, lufttar i UK-s. Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, t nesrmn m 11. 7. 2000, zdhnsi i Komands Italiane t KFOR-it n Pej, koloneli Xhanfranko Skalas i tha agjencis ANSA se fill pas vrasjes sht ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorzua menjher policis s Kombeve t Bashkuara. Por deklarimin e br nj dit pas vrasjes, zdhnsi i KFOR-it e mohoi t nesrmen, duke thn se nuk sht zn vrassi, por sht marr n pyetje nj antar tjetr i familjes Bala. N rastin konkret, prflitet se nj deklarim i till sht br me qllim q Besnik Balaj pas vrasjes makabre t kalon n Shqipri pa therr n kmb. Baba i vrassit Besnik Balaj, Elezi gjat lufts ka punuar haptazi me policin serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit t MUP-it n Dean Vukmir Miriq VULA. Elezi e ka br dorzimin e armve te policia serbe n Isniq dhe sht caktuar kryepolic lokal i Serbis, pr bashksin lokale t Isniqit duke poseduar librez prkatse, revole, por edhe pushk automatike q ia jep policia serbe pr t luftuar kundr UK-s.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Nnkryetari Limaj fton organet hetimore t ndrmarrin hapa konkret pr zbardhjen e krcnimit t ministres Trmkolli kjo mund ti hap rrug zbulimit t rastit t Smajl Hajdarajt

  16.11.2006
  Nnkryetari i PDK-s z.Fatmir Limaj sot iu sht prgjigjur interesimit t gazetarve rreth krcnimit t ministres Trmkolli n drejtim t kryetarit t Kuvendit Komunal t Pejs Ali Laji, t cilit ajo i ka thn se me mua nuk t shkon, se ta bj si Smajl Hajdarajt.
  Grupi Parlamentar i PDK-s e ka ngritur kt shtje sot n Kuvendin e Kosovs, por ne nuk jemi t knaqur me prgjigjen e kryeministrit, prandaj krkojm nga prokuroria, nga organet hetimore q t ndrmarr hapat e saj ligjor, obligativ, n drejtim t marrjes s deklaratave t ktyre njerzve, pr t zbuluar t vrtetn, n mnyr q t mos spekulohet n opinion rreth ktyre deklarimeve.
  - tha ndr t tjera nnkryetari i PDK-s z.Fatmir Limaj.

  Duke mos u futur n zhvillimet e brendshme t Lidhjes Demokratike t Kosovs, sepse ajo sht shtje e tyre, z.Limaj ka thn se ky rast i tejkalon shtjet e brendshme t nj partie politike, ky rast i takon t merren me t organeve hetimore.

  Un jam shum i habitur dhe i uditur se si organet hetimore nuk kan br hapa konkret pr t marr deklarat dhe pr t zbuluar t vrtetn e thnies, ashtu si ka qen e publikuar n shtyp u shpeh nnkryetari Limaj.

  Un e ftoj prokurorin dhe organet hetimore q t ndrmarrin hapa konkret n drejtim t zbardhjes s ktij krcnimi, q sht nj dika q mund t hap rrug rreth zbulimit t rastit t Smajl Hajdarajt, por edhe shum rasteve tjera tha z.Limaj.

  Grupi Parlamentar i Partis Demokratike t Kosovs e ka ngritur kt shtje sot n Kuvendin e Kosovs, por ne nuk jemi t knaqur me prgjigjen e kryeministrit lidhur me kt shtje prandaj krkojm nga prokuroria, nga organet hetimore q t ndrmarr hapat e saj ligjor, obligativ, n drejtim t marrjes s deklaratave t ktyre njerzve, pr t zbuluar t vrtetn, n mnyr q t mos spekulohet n opinion rreth ktyre deklarimeve potencoi nnkryetari pr shtje politike i PDK-s.

  Un jam i habitur edhe me heshtjen e Lidhjes Demokratike t Kosovs rreth ksaj shtjeje ose minimizim i asaj q ka ndodhur n Pej. Kjo nuk sht dika normale pr zgjedhjet e brendshme, kjo sht nj akuz e drejtprdrejt q bhet pr nj ish-deputet t Parlamentit t Kosovs, pr nj ish-antar t LDK-s. Dhe, n qoft se kjo sht dal n publik, mendoj q vet LDK-ja duhet ta bj nj ftes pr t krkuar q organet hetimore ti shkojn deri n fund pr zbardhjen e ktij rasti tha nnkryetari i PDK-s.

  Ne si Parti Demokratike e Kosovs posarisht jemi t interesuar pr t hapur dhe pr t gjetur rrug n zgjidhjen dhe zbulimin e ktyre rasteve, sepse ju jeni dshmitar q pr vite t tra gishti sht drejtuar n drejtimin e gabuar nga shum njerz. Dhe, kur sot ne i kemi disa elemente, duhet n ndrmerren masa konkrete pr t zbuluar rastin, pr hir t familjes, por posarisht edhe pr hir t opinionit prfundoi nnkryetari i PDK-s z.Fatmir Limaj.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  More nime, bash mire e ka Brari...

  Cka u bo keshtu me juve cetniket e KUQ?

  Njehere vrasjet e figurave madhore te kombit, i konsiderojshi vrasje spiunesh. E tash e paski ndryshu qendrimin e juaj, gjoja se prapa ketyre vrasjeve qendrojne njerez te LDK-se.

  A keni versione te tjera?

  Populli e din mire e qarte, vetem nje version. E ai verson eshte, nje dhe i vetem, se ju jeni ata qe qendroni prapa atyre krimeve. Populli gishtin e drejton ne ju.

  Kriminelet kthehen tek vendet e krimeve. Prandaj, jo rastesisht edhe krijoni version pas versioni per krimet e gjate dhe pasluftes. Ju keni qene perpiluesit, ju keni qene te pranishem, e ju keni qene ekzekutoret, prandaj edhe krijon version pas versioni.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Spiujt jane vra si spiuj ndersa disa figura te larta te ldk-se i keni vra vet pra sigurimcat me urdhnin e kreut kriminel te ldk-se e tedisa ministrave siq e pranoi edhe vete ministresha mili
  te gjithve do tu fusim ne biruc burg nje nga nji o kriminelet e ldk-sllavis
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2006
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Deri me tash te implikuar ne vrasje prapa shpine jane identifiku dy Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi kurse ai qe kenaqet me keto vrasje eshte Llapi,

  keto jane fakte kurse tjerat jane propagande e shtabit antishqiptar.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga teksaskosova
  Deri me tash te implikuar ne vrasje prapa shpine jane identifiku dy Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi kurse ai qe kenaqet me keto vrasje eshte Llapi,

  keto jane fakte kurse tjerat jane propagande e shtabit antishqiptar.
  heeeeee klyshi i bacit ani knaqu ti me ket thanje tanen.
  krejtve kemi meu vra haaaaaaaa
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  103 dshmitart

  Familja e Smajl Hajdarajt krkon q t hetohen
  103 delegatt e Kuvendit n Pej n mnyr q
  t vrtetohet nse ministrja Melihate Trmkolli
  ka krcnuar Ali Lajin se do ta gjej fati i
  Hajdarajt. Nse kjo sht e vrtet Trmkolli
  duhet t jap prgjegjsi, thon familja Hajdaraj


  Nebih Maxhuni
  nebih.maxhuni@gazetaexpress.com
  Pej, 17 nntor Familja e deputetit
  t vrar, Smjal Hajdarajt,
  krkon nga Shrbimi Policor i
  Kosovs n Pej q t`i marr n
  pyetje 103 delegatt e pranishm
  n Kuvendin Zgjedhor, pr t
  vrtetuar nse ministrja Melihate
  Trmkolli ka krcnuar kryetarin
  Ali Laji si n rastin Hajdaraj.
  E shqetsuar se si policia n Pej,
  nuk ka br asgj pr t vrtetuar
  kt, familjart e deputetit t
  vrar, ftojn organet e hetuesis
  q sa m par t vrtetohet nse
  sht krcnuar me vdekje
  kryetari i Pejs si n rastin e vrasjes
  s prindrit t tyre.
  Shptim Hajdaraj i biri i deputetit
  t vrar, thot se mediat
  dhe disa delegat q kan qen t
  pranishm n Kuvendin Zgjedhor
  t LDK n Pej, kan pranuar
  se ministrja ka krcnuar kryetarin
  Laji, se do psoj si babai i tij Smajli,
  nse gjat kuvendit Laji i prish
  terezin Trmkollit.
  Familja e deputetit nga radht
  e LDK sht e habitur dhe e indinjuar
  se si policia nuk ka br as
  hapim m t vogl tash e gjasht
  dit lidhur me kt rast.
  Si familje jemi shum t
  shqetsuar dhe t habitur me kt
  fakt. Ende nuk kemi ndonj
  veprim konkret t policis. Policia
  duhet t marr n pyetje 103
  delegatt e pranishm n Kuvend.
  krkojm zyrtarisht nga ta, q t
  veprojn n kt mnyr, thot
  biri i Smajl Hajdarajt.
  Shptimi tregon se njerzit q
  kan qen t pranishm n Kuvend
  e q jan me krahun e Nexhat
  Dacit nuk pranojn se ministrja
  ka krcnuar me vdekje duke
  prmendur si model vrasjen e Hajdarajt.
  Nse ka thn Trmkolli
  ather ktu mund t ket dicka,
  pavarsisht se kush sht, far
  funksioni ka, duhet policia q t
  veproj. Nse ka thn ajo duhet
  t jep prgjegjsi nse kjo sht
  shpifje, ather pala tjetr duhet
  t jap prgjegjsi se ka shpifur,
  vlerson ai.
  Mirpo njerzit tjer, delegatt
  e pranishm n Kuvend q jan
  me krahun e Fatmir Sejdiut, sipas
  tij, konfirmojn krcnimin, por
  asnjher pa dashur q t identifikohen
  me emr dhe mbiemr t
  plot.
  Njra pal thot q e jan me
  Trmkollin se nuk e kan dgjuar
  krcnimin ndrsa tjera q e ka
  dgjuar krcnim nuk del me
  emr t tregoj se si ka ndodh
  puna. Por kt duhet ta vettojn
  organet e hetuesis, shpjegon Shptimi.
  Familja e deputetit Smajl Hajdarajt
  rrfen se m 17 janar t vitit
  t ardhshm, bhen pes vjet,
  kur sht vrar kryefamiljari i tyre
  dhe askush pas gjith ksaj kohe
  dhe atyre hetimeve nuk sht arrestuar
  pr kryerjen e veprs.
  Ju bjm thirrje t gjitha organeve
  t Kosovs q ta zbardhin
  sa m shpejt kt rast dhe t
  kapen autort e vrasjes s babit
  tim, apelon djali i tij.
  Sipas familjes Hajdaraj babai i
  tyre nuk ka qen n hasmri me
  asknd, por q krcnim ka pasur
  vazhdimisht nga persona t
  panjohur gjat lufts dhe pas prfundimit
  t lufts.
  Pas lufts ka pas disa krcnime
  nga rivalet e tij... kraht e
  lufts.... nga fraksionet ... nga ana
  e krahut tjetr q ka vepruar n
  Rugov dhe pas lufts nga disa
  njerz q vazhdimisht e kan krcnuar,
  rrfen Shptimi.
  Ai tregon se pas gjith atyre krcnime
  q i jan br babait t tij
  Smajlt, ai ka lajmruar dhe ka
  paraqitur rastet n polici.


  Shptimi thot se Smajli sht ftuar
  n intervist disa her nga zona e
  tret mbrojtse e TMK , por ftesat q
  nuk kan qen t protokolluara dhe
  nuk kan mbajtur asnj nnshkrim
  nga personat prgjegjs.
  Disa her babai sht ftuar te Lumi
  i Bardh q t intervistohet nga
  disa persona t TMK pr t cilat ka
  dshmi edhe n polici dhe dokumente
  pr kt , thot ai .
  Gati pas shtat ditsh policia n Pej
  ende nuk ka arritur t verifikoj nse
  ministrja Melihate Trmkolli ka krcnuar
  me vrasje duke prendur deputetin
  Smajl Hajdaraj.
  Zdhnsi Avni Gjevukaj thot pr
  Express se ky informacion ka dal nga
  mediat dhe nuk sht arritur q t
  konfirmohet.
  Ai thot se policia nuk mund t
  marr n pyetje t 103 delegat e pranishm
  n Kuvendin Zgjedhor t LDKs
  n Pej pa pasur ndonj procedur
  juridike.
  Pr t ndodh kjo q krkon familja
  duhet t kemi autorizimin e
  prokurorit publik pr t br kt dhe
  prderisa kjo nuk ndodh ne nuk
  mund t bjm asgj thot zdhnsi
  Gjevukaj.
  Ndryshe ministrja e Shrbimeve
  Publike dhe antarja e Kryesis s
  LDK Melihate Trmkolli prmes nj
  komunikate pr media ka br t ditur
  se nuk ka krcnuar asknd dhe
  se procesi n Pej ka shkuar mir.
  Ajo ka thn se do t ngre padi ndaj
  kryetarit t Pejs Ali Laji pr shpifje.
  Mirpo n nj takim me gazetar
  vetm nj dit pasi q ishte mbajtur
  Kuvendi, Laji pat thn se ai me
  vesht e tij nuk kishte dgjuar drejtprdrejti
  krcnimin si n rastin Hajdarajt
  por ka thn se kt e kan
  dgjuar t tjetr pa dhn ndonj
  emr t delegatve q e kan ndier
  kt. Pr t hetuar rastin prokurorin
  e ka ftuar q t jet m e zellshme edhe
  parti m e madhe opozitare ne
  vend. Fatmir Limaj ka thn se sht
  i habitur me organet hetuese se si nuk
  kan br asgj deri m tani pr t
  vrtetuar nse ministrja ka krcnuar
  kryetarin e Pejs Ali Lajin si n rastin
  Hajdaraj.
  Pas vrasjes s deputetit t LDK Smajl
  Hajdarajt m 17 janar t vitit 2002
  jan ndalur t gjitha krcnimet ndaj
  familjes Hajdaraj.
  Pas vrasjes nuk kemi qen t krcnuar
  asnjher caku i tyre ka qen
  babai im Smjali si person thon
  familja e tij.
  Deputeti Smajl Hajdaraj sht vrar
  m 17 janar t vitit 2002 derisa po
  kthehej pr n banesn e tij nga shnimi
  i prvjetorve t vrasjes s
  vllezrve Jusuf dhe Bardhosh Grvalla.
  Ai sht vrar para hyrjes s baness
  s tij rreth ors 20 t mbrmjes. N
  at koh n lagjen ku banonte nuk
  kishte pasur rrym.
  Pas vets Smajli kishte ln nnt
  antar t familjes t cilt jetojn n
  qytetin e Pejs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  thx llap per artikujt..

  tmk e paska thirrur smajlin disa here...
  hmmm..
  tmk e daut idriz vesel lim jakupit..
  e mor llap.. ska krim qe nuk zbulohet..
  thx .. edhe i her se me binde me shume..

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  une mire baj gjith por ti shoki duhej korigjue veten
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  llap..tash meqe vrasjet i ka ba ldk-ja po te bej do pyetje e pergjigju qarte..

  a duhej vra xhemal mustafa apo ma mire te ishte gjalle?

  a duhej vra ekrem rexha (Drini) apo ma mire te ishte gjalle?
  a duhej vra sabahete tolaj apo ma mire te ishte gjalle?
  a duhej vra Uk Bytyqi apo ma mire te ishte gjalle?
  a duhej vra Ahmet Krasniqi apo ma mire te ishte gjalle?  Cka mendon ti per personat qe kan shti mbi drin , Uk e Xhem e Sabahete... a jane atdhetara apo tradhtara?

  Kto pyetje ja baj dhe intelektualit Lum Lumi..

  pres pergjigje..


  ...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Brari ti bane hajgare shaka edhe me te vdekurit edhe me familjet e tyre prandaj behu serioz e mos u tall meta dhe mos provoko me keso pyetjesh pa lidhje e te pa kuptimta.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Zahir Q. Pajaziti
  Nga Llapi n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 31-10-2016, 14:50
 2. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 15:09
 3. E kaluara dhe e tashmja e Xhavit Halitit
  Nga Llapi n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 298
  Postimi i Fundit: 06-09-2012, 06:01
 4. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 04:15
 5. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •