Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 96
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  Ndryshimet n gjuhn e njsuar

  Kshilli Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde arrin konsensus


  Pajtim pr shtjen e “”-s

  Akademikt nga Prishtina e Tirana kan arritur plqimin pr disa ndryshime t prdorimit t -s pastheksore dhe pr mosprdorimin e -s fundore te disa emra mashkullor. Ata jan pajtuar edhe pr shtje t tjera

  SHPEND OAJ

  Akademikt kndej e andej kufirit ia kan dal q, pas diskutimesh t gjata, t’i zgjidhin disa prej telasheve q kan t bjn me shkronjn “”. N takimin e Kshillit Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde, q u mbajt t premten n Prishtin, akademikt nga Prishtina e Tirana kan prcaktuar kriteret n baz t cilave do t reduktohet prdorimi i -s paratheksore dhe pastheksore.
  “sht arritur plqimi pr disa ndryshime t prdorimit t -s pastheksore dhe pr mosprdorimin e -s fundore te emrat mashkullor t tipit djal, burr, lum, kal etj. Po ashtu, sht arritur marrveshja q mbiemrat q shkruhen me ‘nj’ t shkruhen me ‘j’, si pr shembull i drujt, i florijt, i pejt etj”, tha pr “Lajm” Besim Bokshi, zvendsbashkkryetar i Kshillit...
  Propozimi pr heqjen e -s s patheksuar pat nxitur debate t ashpra n takimin e kaluar t Kshillit..., mbajtur m 12 maj. Te premten, ndrkaq, plqimi sht arritur fal konsensusit t t gjith antarve t grupeve punuese nga akademit e Prishtins dhe Tirans.
  “N takimin e t premtes u shqyrtuan shtjet e drejtshkrimit dhe raporti i puns s Komisionit pr shtje t Leksikut. Pr shtjen e par, Kshilli... kishte prpara propozimet e t dy grupeve t Komisionit pr shtje t Drejtshkrimit. Grupet drejtoheshin nga Emil Lafe dhe Fadil Raka”, tha Bokshi.
  Sipas akademikut Bokshi, n takimin e s premtes ka ekzistuar nj angazhim m i madh pr t’u marr vesh dhe pr t arritur disa rezultate.
  “N drejtshkrim problemet ishin rreth prdorimit t shkronjs t patheksuar. Kishte mjaft probleme, diskutime, mospajtime eventuale derisa t bindeshin me ndonj kriter shkencor se a duhet ose nuk duhet nj ndryshim specifik. Edhe n pikat tjera ka pasur ca probleme, por jan gjetur disa zgjidhje”.
  N takim sht arritur pajtim q sa m shpejt komisionet t sjellin edhe nj propozim t zgjidhjes s problemit t prdorimit t shkronjave t mdha. “Kshilli... mendon se ka probleme q duhet shqyrtuar dhe mbase duhet vn nj rregull tjetr n prdorimin e tyre”, thot Bokshi. Po ashtu, sht sinjalizuar edhe fillimi i prgatitjeve pr formimin e Komisionit pr shtje Morfologjike.
  Kshilli Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde sht krijuar m 27 tetor t vitit 2004 n Tiran dhe prbhet nga tet antar nga Shqipria dhe shtat t tjer nga Kosova dhe Maqedonia.

  Ndr ndryshimet q jan arritur me konsensusin e t gjith antarve t Kshillit... sht edhe q shumsi i emrave q mbarojn me “nj”, t bhet me mbaresn “j”, si arij, barij, mullij, lumej, priftrij etj. Po ashtu, t mos pranohet ambigjenia te emrat me shumsin “r”, si pr shembull jo “leshrat e dredhura”, por “t dredhur”, jo “mishra t pjekura”, por “t pjekur”.

  marre nga gazeta Lajm e Prishtines

  PS: Moderatoret e ketij forumi mendoj qe duhet ta bejne kete teme, kryeteme, per vet rendesine e saj dhe ketu mund te sjellim edhe ndryshimet tjera qe mund te behen ne te ardhmen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 10-10-2006 m 20:01
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  REPUBLIKA E SHQIPRIS
  AKADEMIA E SHKENCAVE

  Adresa: Sheshi "Fan Noli”Tiran; tel & fax: ++355 4 222 74 76

  Nr.Prot.extra. Tiran, 13 mars 2012

  NJOFTIM PER MEDIAN

  M 6-8 mars, u mblodh n Tiran Kshilli Ndrakademik pr Gjuhn Shqipe, i themeluar m 2004 nga Akademia e Shkencave e Shqipris dhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovs, si organ me autoritet shkencor pr shqyrtimin e t gjitha shtjeve q lidhen me prdorimin dhe zhvillimin e shqipes standarde. Me vendim t prbashkt t Kryesive t dy Akademive, Kshilli sht zgjeruar me pes antar (gjuhtar nga Shqipria e Kosova) dhe drejtohet nga nj Kryesi prej pes akademiksh (tre akademik nga ASHSH dhe dy nga ASHAK). Kshilli prbhet nga 22 profesor, akademik e studiues t njohur t gjuhs shqipe nga Shqipria (ASHSH: akademik Shaban Demiraj, akademik Jani Thomai, akademik Ethem Lika; nga QSA: akademik Kolec Topalli, prof.Seit Mansaku, prof.dr. Enver Hysa, prof. dr. Emil Lafe; nga Universiteti i Tirans prof.dr. Shezai Rrokaj, akad.asociuar Gjovalin Shkurtaj; nga Universiteti i Shkodrs prof.dr. Tomorr Osmani; nga Universiteti i Elbasanit prof.dr. Mehmet eliku), nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovs, akademik Rexhep Ismajli, akademik Besim Bokshi, akademik Idriz Ajeti, nga Instituti Albanologjik i Prishtins, prof.Dr.Shefkije Islamaj, prof.dr. Bardh Rugova, prof. dr. Isa Bajinca, prof.dr. Fadil Raka, prof. dr. Abdullah Zumberi, prof.dr. Imri Badallaj; nga Maqedonia prof. dr. Remzi Nesimi; nga arbereshet e Italise, prof. dr. Francesco Altimari.
  Kshilli n vazhdim t puns s tij pr shtje t drejtshkrimit t gjuhs shqipe, n mbledhjen e tanishme u prqendrua n shtje t leksikut t gjuhs shqipe, pr t cilat Grupi i puns pr probleme t leksikut t gjuhs shqipe kishte prgatitur tri parashtresa: 1. Probleme t leksikut n shqipen standarde; 2. Probleme t terminologjis shqipe; 3. Problemi i anglicizmave n gjuhn shqipe. N kto parashtresa dhe n diskutimet e antarve t Kshillit u paraqitn veantit e norms gjuhsore n kto fusha, gjendja e problemet e sotme dhe u propozuan disa masa e detyra pr pasurimin e leksikut t shqipes standarde nga t gjitha burimet (ligjrimet e folura popullore, krijimet e reja me mjetet e sipas modeleve fjalformuese t shqipes dhe nprmjet huazimeve t domosdoshme, kryesisht t ndrkombtarizmave), ruajtja e pastrimi i mtejshm nga fjalt e huaja t panevojshme, njsimi e standardizimi i terminologjis, veanrisht n fusha m t prgjithshme, brenda sistemit terminologjik dhe n prdorim t prbashkt etj. Kshilli thekson se n fushn e leksikut e t terminologjis shqipe ka shum shtje q presin studime e zgjidhje nga organizmat shkencor q merren me studime e botime gjuhsore, me forma t reja bashkpunimi dhe me mnyra t reja organizimi. Disa propozime konkrete nga mbledhja e fundit e Kshillit n kto drejtime do t’u prcillen dy Akademive dhe m tej instituteve shkencore, fakulteteve e qendrave me t cilat bashkpunohet e t tjera q merren me studimin e gjuhs shqipe

  ZDHNSI I AKADEMIS S SHKENCAVE

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga dodoni Lexo Postimin
  Kshilli Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde arrin konsensus


  Pajtim pr shtjen e -s

  Akademikt nga Prishtina e Tirana kan arritur plqimin pr disa ndryshime t prdorimit t -s pastheksore dhe pr mosprdorimin e -s fundore te disa emra mashkullor. Ata jan pajtuar edhe pr shtje t tjera

  SHPEND OAJ

  Akademikt kndej e andej kufirit ia kan dal q, pas diskutimesh t gjata, ti zgjidhin disa prej telasheve q kan t bjn me shkronjn . N takimin e Kshillit Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde, q u mbajt t premten n Prishtin, akademikt nga Prishtina e Tirana kan prcaktuar kriteret n baz t cilave do t reduktohet prdorimi i -s paratheksore dhe pastheksore.
  sht arritur plqimi pr disa ndryshime t prdorimit t -s pastheksore dhe pr mosprdorimin e -s fundore te emrat mashkullor t tipit djal, burr, lum, kal etj. Po ashtu, sht arritur marrveshja q mbiemrat q shkruhen me nj t shkruhen me j, si pr shembull i drujt, i florijt, i pejt etj, tha pr Lajm Besim Bokshi, zvendsbashkkryetar i Kshillit...
  Propozimi pr heqjen e -s s patheksuar pat nxitur debate t ashpra n takimin e kaluar t Kshillit..., mbajtur m 12 maj. Te premten, ndrkaq, plqimi sht arritur fal konsensusit t t gjith antarve t grupeve punuese nga akademit e Prishtins dhe Tirans.
  N takimin e t premtes u shqyrtuan shtjet e drejtshkrimit dhe raporti i puns s Komisionit pr shtje t Leksikut. Pr shtjen e par, Kshilli... kishte prpara propozimet e t dy grupeve t Komisionit pr shtje t Drejtshkrimit. Grupet drejtoheshin nga Emil Lafe dhe Fadil Raka, tha Bokshi.
  Sipas akademikut Bokshi, n takimin e s premtes ka ekzistuar nj angazhim m i madh pr tu marr vesh dhe pr t arritur disa rezultate.
  N drejtshkrim problemet ishin rreth prdorimit t shkronjs t patheksuar. Kishte mjaft probleme, diskutime, mospajtime eventuale derisa t bindeshin me ndonj kriter shkencor se a duhet ose nuk duhet nj ndryshim specifik. Edhe n pikat tjera ka pasur ca probleme, por jan gjetur disa zgjidhje.
  N takim sht arritur pajtim q sa m shpejt komisionet t sjellin edhe nj propozim t zgjidhjes s problemit t prdorimit t shkronjave t mdha. Kshilli... mendon se ka probleme q duhet shqyrtuar dhe mbase duhet vn nj rregull tjetr n prdorimin e tyre, thot Bokshi. Po ashtu, sht sinjalizuar edhe fillimi i prgatitjeve pr formimin e Komisionit pr shtje Morfologjike.
  Kshilli Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde sht krijuar m 27 tetor t vitit 2004 n Tiran dhe prbhet nga tet antar nga Shqipria dhe shtat t tjer nga Kosova dhe Maqedonia.

  Ndr ndryshimet q jan arritur me konsensusin e t gjith antarve t Kshillit... sht edhe q shumsi i emrave q mbarojn me nj, t bhet me mbaresn j, si arij, barij, mullij, lumej, priftrij etj. Po ashtu, t mos pranohet ambigjenia te emrat me shumsin r, si pr shembull jo leshrat e dredhura, por t dredhur, jo mishra t pjekura, por t pjekur.

  marre nga gazeta Lajm e Prishtines

  PS: Moderatoret e ketij forumi mendoj qe duhet ta bejne kete teme, kryeteme, per vet rendesine e saj dhe ketu mund te sjellim edhe ndryshimet tjera qe mund te behen ne te ardhmen.
  Po me "nj", c'paten xhanem! Pse duhet ta heqin?
  Feelings change - memories don't.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Antarsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Perdorimi i "" dhe i "nj" perben problem ?
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Po me "nj", c'paten xhanem! Pse duhet ta heqin?
  Nuk sht fjala pr heqjen e plot t nj-s, por pr heqjen e prdorimit
  t teprt dhe t panevojshm
  t nj-s!

  Pse t shkruhet "e enjte" kur mund t shkruhet "e ejte"? "E ejte" sht
  m e thjesht dhe po tingllon shum m bukur! Mirpo fjala "shkronj"
  nuk mund t shkruhet pa dyshkronjshin "nj"!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga P@R4nOi@C_LorD Lexo Postimin
  Perdorimi i "" dhe i "nj" perben problem ?
  Prdorimi i teprt dhe i panevojshm i -s dhe i nj-s sht nj problem,
  ngase n kt rast i shmtojn shkrimet e gjuhs shqipe!

  Pse t shkruhet "nj" ose trajta gege "nji" kur e kemi trajtn edhe ma t
  thjesht dialektore "ni"? Pra: ni (jo "nj"), nisia (jo "njsia"), etj.
  Natyrisht ky sht vetm mendimi im. Ju mundeni edhe mos t pajtoheni me mua.

  Lajmi nga Kshilli Ndrakademik pr shtje t Shqipes Standarde sht
  lajm shum i mir dhe i shumpritur!

  Pajtohem plotsisht me propozimin e dodonit:
  PS: Moderatoret e ketij forumi mendoj qe duhet ta bejne kete teme, kryeteme,
  per vet rendesine e saj dhe ketu mund te sjellim edhe ndryshimet tjera qe
  mund te behen ne te ardhmen.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Prdorimi i teprt dhe i panevojshm i -s dhe i nj-s sht nj problem,
  ngase n kt rast i shmtojn shkrimet e gjuhs shqipe!
  Jo more, -ja dhe nj-ja e shmtokan gjuhn shqipe?!
  E nxore kokn m n fund, se deri tani vije rrotull duke folur vetm pr -n.

  Nj - Ni
  Enjte - Ejte
  Ja u ba dhe kjo pun!
  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 24-03-2012 m 08:46

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Nuk sht fjala pr heqjen e plot t nj-s, por pr heqjen e prdorimit
  t teprt dhe t panevojshm
  t nj-s!
  Ore ata nuk e duan fare shkronjn nj, po nuk thon dot q ta heqim fare. E heqin njher nga disa fjal, e pastaj dalngadal e heqin nga t gjitha.

  Pse t shkruhet "e enjte" kur mund t shkruhet "e ejte"? "E ejte" sht
  m e thjesht dhe po tingllon shum m bukur! Mirpo fjala "shkronj"
  nuk mund t shkruhet pa dyshkronjshin "nj"!
  Kur ti e heq nga fjala e enjte, pse nuk e heq dhe nga fjala shkronj? Ata q thon e ejte, thon shkroj, zoj etj.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Pse t shkruhet "nj" ose trajta gege "nji" kur e kemi trajtn edhe ma t
  thjesht dialektore "ni"? Pra: ni (jo "nj"), nisia (jo "njsia"), etj.
  Natyrisht ky sht vetm mendimi im. Ju mundeni edhe mos t pajtoheni me mua.
  Sigurisht qi osht mendimi jot, po meqi ti e bane nj/njsia - ni/nisia, due ta di si e ban ti me varjantin tand nj-njri? (nji/njani)

  A bahet kjo n varjantin tand ni - nani ?

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Jo more, -ja dhe nj-ja e shmtokan gjuhn shqipe?!
  E nxore kokn m n fund, se deri tani vije rrotull duke folur vetm pr -n.

  Ja u ba dhe kjo pun!
  .
  Prparsia praktike e ch-s ndaj "c-s me bisht" sht e qart.
  Por mbrojtja e paarsyeshme e "c-s me bisht" sht e paqart!
  Shkronja e vjetr shpanjolle , e fituar me bashkimin e c-s dhe t z-s
  s vjetr n form t treshit, m nuk figuron as n alfabetin spanjoll.
  Mirpo kt "shkronj" e kan pranuar francezt, portugezt, popujt turkmen
  dhe fatkeqsisht shqiptart! Un jam pr lehtsin e shkrimit t teksteve
  shqipe dhe thjesht nuk dua t jet "nj bisht" n abcn shqipe! Un
  doja (jo "dojsha" sikurse q sht n dialektin tim, sepse "doja" po m
  duket m e bukur) vetm t prqndrohem n ch-n dhe mos t merrem me
  chshtje t tjera. Prandaj nuk e nxora kokn m n fund. E ju mbrojts t
  ktij standardi "shkel e shko" dhe komunist gjuhsor barikadohuni npr
  bunkerat e juaj.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Ore ata nuk e duan fare shkronjn nj, po nuk thon dot q ta heqim fare. E heqin njher nga disa fjal, e pastaj dalngadal e heqin nga t gjitha.


  Kur ti e heq nga fjala e enjte, pse nuk e heq dhe nga fjala shkronj? Ata q thon e ejte, thon shkroj, zoj etj.
  Sepse "e enjte" po m duket me t vrtet shmtim i gjuhs shqipe.
  Provoni t shqiptoni shpejt "enjte enjte enjte enjte enjte ..." dhe do t
  m kuptoni ku e kam fjaln! Un jam pr tingullin e bukur t gjuhs shqipe!
  Dhe jam pr ate q nga chdo dialekt t merret ajo q sht me e mir!

 12. #12
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Prparsia praktike e ch-s ndaj "c-s me bisht" sht e qart.
  Por mbrojtja e paarsyeshme e "c-s me bisht" sht e paqart!
  Shkronja e vjetr shpanjolle , e fituar me bashkimin e c-s dhe t z-s
  s vjetr n form t treshit, m nuk figuron as n alfabetin spanjoll.
  Mirpo kt "shkronj" e kan pranuar francezt, portugezt, popujt turkmen
  dhe fatkeqsisht shqiptart! Un jam pr lehtsin e shkrimit t teksteve
  shqipe dhe thjesht nuk dua t jet "nj bisht" n abcn shqipe! Un
  doja (jo "dojsha" sikurse q sht n dialektin tim, sepse "doja" po m
  duket m e bukur) vetm t prqndrohem n ch-n dhe mos t merrem me
  chshtje t tjera. Prandaj nuk e nxora kokn m n fund. E ju mbrojts t
  ktij standardi "shkel e shko" dhe komunist gjuhsor barikadohuni npr
  bunkerat e juaj.
  Deri m sot nuk sht punuar n ndonj projekt t ri gjuhsor i s njjts pesh me Standartin. Ky boshllk vjen s pari nga mungesa e institucioneve t mirfillta shkencore, ku gjat kohs s sistemit t shkuar punohej me seriozitet n kt drejtim, si dhe shum drejtime t tjera prsa i takon lvrimit studimor dhe akademik t gjuhs shqipe, e reflektuar m s miri me botime q sot mjerisht i gjen tek librat e prdorur pr dy lek npr rrugt e Tirans. sht br bajate kundrshtimi n vakum i Standartit nga shqiptar prtej kufijve q akademikisht ofrojn nj hi si shkmbim. E kam shprehur dikur n nj tem ku u cek i njjti subjekt si tani: nuk sht e thn q Republika e Shqipris, Kosovs dhe ajo e Maqedonis t ken nj shqipe t njehsuar. Nse Standarti ngjall kaq shum paknaqsi derisa shkakton lindjen e propozimeve absurde prkundrejt tij, shum mir Kosova dhe Maqedonia mund t ken shqipen e tyre standarte sipas shijeve dhe lehtsive t shqiptarve q jetojn n kto dy republika. Derisa nga kto dy vende dalin mndjendritur me shumllojshmri idesh, ti zbatojn tek vetja e tyre, n kohn kur disponojn strukturat kompetente pr kt lvizje.
  relata refero

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Prparsia praktike e ch-s ndaj "c-s me bisht" sht e qart.
  Por mbrojtja e paarsyeshme e "c-s me bisht" sht e paqart!
  Shkronja e vjetr shpanjolle , e fituar me bashkimin e c-s dhe t z-s
  s vjetr n form t treshit, m nuk figuron as n alfabetin spanjoll.
  Mirpo kt "shkronj" e kan pranuar francezt, portugezt, popujt turkmen
  dhe fatkeqsisht shqiptart! Un jam pr lehtsin e shkrimit t teksteve
  shqipe dhe thjesht nuk dua t jet "nj bisht" n abcn shqipe! Un
  doja (jo "dojsha" sikurse q sht n dialektin, sepse "doja" po m
  duket m e bukur) vetm t prqndrohem n ch-n dhe mos t merrem me
  chshtje t tjera. Prandaj nuk e nxora kokn m n fund. E ju mbrojts t
  ktij standardi "shkel e shko" dhe komunist gjuhsor barikadohuni npr
  bunkerat e juaj.
  Nuk osht fare e qart dhe praktike, po osht qesharake qi te ndryshosh alfabetin se tastjera nuk ka shkrojn . Tastjerat nuk e kan as shkrojn , kshtu qi nuk zgjidh gja.

  Ta kam than ni her qi shkroja prdoret shum me apostrof n fillim t fjalvet dhe nuk ban t'i ndajm dy shkroja me apostrof. Pasandaj nuk ban qi ta gacmojm alfabetin e rilindasve. Gjana si flamuri e abcja shqipe duhen konsiderue t'shejta e as nuk duhet guxue me e mendue, jo ma me i ndryshue.

  Barikadohuni shkruhet me rr t fort.
  Nuk shkruhet bunkerat e juaj, por bunkert tuaj.

  Je dhe arsimtar ti... e do t merresh gjuhn shqipe... kur ti nuk di t shkruash.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe nj prsritje nga Rezolut e Kongresit t Drejtshkrimit t Gjuhs Shqipe:

  III pika 2

  Kongresi porosit q, duke marr parasysh ndryshimet q pson gjuha letrare
  gjat zhvillimit t saj si edhe shtjet e reja q nxjerr praktika gjuhsore,
  Rregullave t drejtshkrimit t'u bhen, n t ardhmen, kur t jet e nevojshme,
  prmirsimet dhe plotsimet e duhura.

  Kongresi shpreh besimin e tij t plot se kjo thirrje do t prkrahet me
  entuziazm dhe do t frymzoj arsimtart, shkrimtart, punonjsit e
  shkencs dhe t kulturs, gjith inteligjencn dhe t gjitha masat
  punonjse, q me veprimtarin e tyre krijuese ta zhvillojn, ta pasurojn
  e ta ngren gjithmon m lart gjuhn ton letrare kombtare.
  Prandaj ata q mundohen ta prmirsojn gjuhn letrare nuk duhet qysh
  paraprakisht dhe automatikisht (m falni pr kt fjal t huaj) t merren
  si armiqt e gjuhs shqipe. Prkundrazi, qndrimi i ngurtsuar ndaj standardit
  t gjuhs shqipe po m duket rrezik tepr i madh. Qndrimi i ktill i ngurtsuar
  po shkakton rreziqe t reja sikurse propozimin pr standardizim t gegnishts!
  Ky sht nj rrezik i madh pr mua, edhe pse vet jam geg! Nuk kemi nevoj pr
  dy standarde t gjuhs shqipe! Kemi nj gjuh shqipe, disa dialekte t gjuhs
  shqipe dhe nj standard t gjuhs shqipe i cili ka nevoj pr prmirsime
  t shumta! Prandaj mos i paraqitni gegt si qesharak se prndryshe mund t
  pendoheni. Debatoni ashtu si duhet dhe pa nnchmime, e jo nga eprsia shterpe.

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Sepse "e enjte" po m duket me t vrtet shmtim i gjuhs shqipe.
  Provoni t shqiptoni shpejt "enjte enjte enjte enjte enjte ..." dhe do t
  m kuptoni ku e kam fjaln! Un jam pr tingullin e bukur t gjuhs shqipe!
  Dhe jam pr ate q nga chdo dialekt t merret ajo q sht me e mir!
  Ty mund t doket e shmtueme e enjte, po mue m doket e bukur. E di q ty tingulli nj nuk t plqen, po kjo sht pun pr ty.

  Nuk m'u prgjigje pr nj/njri (nji/njani).. apo s't vjen zri?

  Se e bn ti, ni - nani?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Sepse "e enjte" po m duket me t vrtet shmtim i gjuhs shqipe.
  Provoni t shqiptoni shpejt "enjte enjte enjte enjte enjte ..." dhe do t
  m kuptoni ku e kam fjaln! Un jam pr tingullin e bukur t gjuhs shqipe!
  Dhe jam pr ate q nga chdo dialekt t merret ajo q sht me e mir!
  E kush e vendos se cila eshte me e mira? Ju te Kosoves e Maqedonise? Eshte e vertet qe fjalet mund te ndryshojne me kalimin e kohes , por ju kerkoni pergjysmim te alfabetit, gje qe jane dy gjera krejt te kunderta.
  Feelings change - memories don't.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Nuk osht fare e qart dhe praktike, po osht qesharake qi te ndryshosh alfabetin se tastjera nuk ka shkrojn . Tastjerat nuk e kan as shkrojn , kshtu qi nuk zgjidh gja.

  Ta kam than ni her qi shkroja prdoret shum me apostrof n fillim t fjalvet dhe nuk ban t'i ndajm dy shkroja me apostrof. Pasandaj nuk ban qi ta gacmojm alfabetin e rilindasve. Gjana si flamuri e abcja shqipe duhen konsiderue t'shejta e as nuk duhet guxue me e mendue, jo ma me i ndryshue.

  Barikadohuni shkruhet me rr t fort.
  Nuk shkruhet bunkerat e juaj, por bunkert tuaj.

  Je dhe arsimtar ti... e do t merresh gjuhn shqipe... kur ti nuk di t shkruash.
  Prap po prsris:
  N Kongresin e Manastirit jan propozuar dy alfabete t ndryshme. Praktika
  duhej t tregonte se cili alfabet do t jet m i prshtatshm. Dhe praktika
  po tregon se "c-ja me bisht" nuk sht praktike! Rilindasit tan kan shkruar
  me alfabete t ndryshme sepse ato kan qen kohra t tjera. Ata meritojn
  vetm lvdata pr punn dhe mundimet e tyre patriotike. Po nuk di chka t
  them pr priftrinjt e rinj gjuhsor!

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Edhe nj prsritje nga Rezolut e Kongresit t Drejtshkrimit t Gjuhs Shqipe:  Prandaj ata q mundohen ta prmirsojn gjuhn letrare nuk duhet qysh
  paraprakisht dhe automatikisht (m falni pr kt fjal t huaj) t merren
  si armiqt e gjuhs shqipe. Prkundrazi, qndrimi i ngurtsuar ndaj standardit
  t gjuhs shqipe po m duket rrezik tepr i madh. Qndrimi i ktill i ngurtsuar
  po shkakton rreziqe t reja sikurse propozimin pr standardizim t gegnishts!
  Ky sht nj rrezik i madh pr mua, edhe pse vet jam geg! Nuk kemi nevoj pr
  dy standarde t gjuhs shqipe! Kemi nj gjuh shqipe, disa dialekte t gjuhs
  shqipe dhe nj standard t gjuhs shqipe i cili ka nevoj pr prmirsime
  t shumta! Prandaj mos i paraqitni gegt si qesharak se prndryshe mund t
  pendoheni. Debatoni ashtu si duhet dhe pa nnchmime, e jo nga eprsia shterpe.
  Ashtu thot kongresi, por thot pr zhvillime t mtejshme pozitive, si mund t jen krijimi i fjalve t reja, apo gjra t tjera t vogla. Ndryshimet tuaja bhen n baz krahinorizmi, domethn t'i shkruajm fjalt si shqiptohen n fshatin tuaj, dhe jo vetm fjalt, po krkoni dhe ndryshimin e abcs.

  Gjuha letrare nuk ndryshon sa her i teket kujtdo. Sa libra shqip jan shkruar n kto 50 vjet nuk jan shkruar n gjith historin, e tani duhet ta ndryshojm, q ta bjm si n fshatin tuaj.

  Nnmimet bn mir ti lsh ti, se vet fillove kur thua q tingulli nj sht i shmtuar, apo e enjte sht shmtim i gjuhs shqipe. Prgjigjet do t'i marrsh si i krkon.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Ty mund t doket e shmtueme e enjte, po mue m doket e bukur. E di q ty tingulli nj nuk t plqen, po kjo sht pun pr ty.

  Nuk m'u prgjigje pr nj/njri (nji/njani).. apo s't vjen zri?

  Se e bn ti, ni - nani?
  Prbuzjeve dhe prqeshjeve nuk prgjigjem patjetr. Vetm mund t them
  se nuk jam pr heqjen e plot t nj-s! E ju vazhdoni me mendsin e juaj
  t ngurtsuar.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Ashtu thot kongresi, por thot pr zhvillime t mtejshme pozitive, si mund t jen krijimi i fjalve t reja, apo gjra t tjera t vogla. Ndryshimet tuaja bhen n baz krahinorizmi, domethn t'i shkruajm fjalt si shqiptohen n fshatin tuaj, dhe jo vetm fjalt, po krkoni dhe ndryshimin e abcs.

  Gjuha letrare nuk ndryshon sa her i teket kujtdo. Sa libra shqip jan shkruar n kto 50 vjet nuk jan shkruar n gjith historin, e tani duhet ta ndryshojm, q ta bjm si n fshatin tuaj.

  Nnmimet bn mir ti lsh ti, se vet fillove kur thua q tingulli nj sht i shmtuar, apo e enjte sht shmtim i gjuhs shqipe. Prgjigjet do t'i marrsh si i krkon.
  Kurr nuk thash se nj-ja sht e shmtuar! Mos m'i ndryshoni fjalt!
  Mirpo bashkimi nj+t te fjala "e enjte" sht mjaft qesharake.
  Prpos ksaj dhash vetm nj mendim i cili mund t komentohej
  pa prqeshje. Jam qytetar i mirfillt me gjenerata e gjenerata t
  paraardhsve t mi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga arsimtari : 24-03-2012 m 11:30

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 16:04
 4. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 5. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 10:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •