Close
Faqja 2 prej 29 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 565
 1. #21
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per mendimin tim Tirana ka nevoje per Olldashin dhe vizionin e tij per te. Edi Rama pati gjithe kete kohe ne dore dhe megjithese kishte dhe qeverine socialiste kaq mundi te beje, mos valle mendoni se do te beje me shume me qeveri Demokratike. Mqs koken i vume Demokratike (Qeveria) mire eshte ti veme dhe krahe(pushtetin lokal) Shqiponjes qe te mund te fluturoje se po qene nje ashtu nje ashtu asgje nuk do te behet. Do ca kohe me shume qe Shqiperia te arije ne nivelin e Europes apo Amerikes persa i perket funksionimit te shtetit pavaresisht nga dominimi i pushtetit nga nje force apo nje tjeter.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  tahir shalsi ..mo u nxe..
  pellumbi ka vrare njerez .. kurse i vellai ..lirimi ka futur ne burgje dynjane..


  ---


  ja sipunon policia me olldashin ne krye:

  shekulli

  Gzim Lulo sht arrestuar dje n Follorin t Greqis nga nj grup i prbashkt shqiptaro-grek

  Kapet i akuzuari pr vrasjen e parukieres

  Alibia e Lulos : Kam qen n Greqi natn e vrasjes. Preni : S shpejti ekstradimi i autorit

  Bardha Nergjoni

  ELBASAN-Gzim Lulo, i dyshuari kryesor pr vrasjen e Trndafile Omerit dhe plagosjen e kunats s saj sht rrethuar gjat gjith nats dhe ka prfunduar n pranga, n ort e para t mngjesit n lagjen e quajtur Klitro t Follorins n Greqi. Operacioni sht zhvilluar nga nj grup agjentsh t policis shqiptare, n bashkpunim me nj patrull greke. Burime nga policia e Elbasanit bjn t ditur se t shtunn, nj grup oficersh, nn drejtimin e drejtorit Shemsi Preni jan nisur pr n Greqi, ku msohet se qndronte i akuzuari kryesor pr vrasjen e ndodhur n afrsi t fshatit Skrosk t Librazhdit. Dshmia e t mbijetuars, Klodiana Omeri ka ndihmuar policin t bj verifikimet e duhura, duke konfirmuar se mbrmjen e krimit Gzim Lulo kishte kaluar s bashku me bashkshorten n Greqi, pa e ditur se nj prej femrave q kishte sulmuar ishte gjall. Duke mos u arratisur, por duke qndruar pran familjes, Lulo msohet se ka ngritur nj alibi pr qndrimin e tij n Greqi, n kohn kur sht kryer krimi. Megjithat, policia e Elbasanit zotron provat dhe dshmin kryesore q vrteton autorsin e tij n vrasjen e parukieres Trndafile Omeri.
  Arrestimi
  Drejtori i policis s Elbasanit, Shemsi Preni, ka ndjekur vet aksionin e zhvilluar pr kapjen e Lulos n Follorin t Greqis. Sipas tij, Gzim Lulo sht kthyer mbrmjen e s hns, rreth ors 23.00 n banesn ku qndronte familja e tij dhe gjat gjith nats, kjo banes ka qndruar e rrethuar n distanc nga efektiva t policis shqiptare e greke. Aksioni ishte organizuar pr kapjen e Lulos si dhe ishin llogaritur t gjitha rrugt e mundshme pr tentativn e arratisjes. Gjithashtu, sht marr parasysh fakti se mund t ishte i armatosur dhe t reagonte ndaj policis. Rreth ors 7.00 t mngjesit t djeshm, polict kan hyr n banes dhe kan arrestuar 47-vjearin, i cili nuk ka br rezistenc. Preni ka deklaruar dje pr mediat se ai ka mohuar t ket lidhje me ngjarjen.
  Dshmia
  Kot m keni kapur, pasi un nuk kam br asgj. Ditn q ju thoni se ka ndodhur vrasja, un kam qen me familjen time, ktu n Greqi,-ka qen alibia e Gzim Lulos pr policin, n momentin e arrestimit. Preni deklaroi se 47 -vjeari sht shoqruar n Kozan, ku do t bhet nj seanc gjyqsore pr ekstradimin e tij dhe m pas policia e Elbasanit do t sjell n Shqipri t dyshuarin kryesor pr vrasjen e 25- vjeares Trndafile Omeri dhe plagosjen e kunats s saj, Klodians. Kjo e fundit konsiderohet si dshmitare kryesore, pasi ka mundur ta njoh at pasi I ka hequr maskn. Sipas zv. drejtorit Viktor Agaj, kapja e autorit do t thot nj rezultat mjaft pozitiv pr policin e Elbasanit. Brenda ktij viti, jan mundur t zbulohen t gjitha krimet e rnda. Kshtu, 8 vrasjet e regjistruara kan tashm autort e indentifikuar dhe pjesa m e madhe jan arrestuar.

  29/11/2006

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2003
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Avash o patriot,
  Si e krahason Tiranen me qytetet evropiane.

  Edi Rama nuk kishte per detyre qe ta bente Tiranen Evrope brenda 6 viteve. Jo per gje por qyteteve evropiane u jane deshur dekada te tera per te ardhur ketu ku jane sot. Plus Tirana e filloi nga zeroja zhvillimin duke konsideruar Tiranen e 92-shit. Rama kishte per detyre ta nxirrte Tiranen nga llumi edhe pastaj ta nisi per ne rrugen drejt Evropes. Per te arritur Evropen do na duhet ca kohe edhe shume pune. Si mendon ti?
  Une besoj se Rama ka bere nje pune shume te mire deri tani.

  Me qe ra fjala kush eshte ky Olldashi?
  A e njef njeri kete person?
  Cfare vizioni paska ky?  Citim Postuar m par nga skampin
  po ti ne me Edi Ramen o patriot(e) apo kujton se ke ba nai gja te mire Edi atje?
  po ta krahasosh Tiranen me qytetet evropiane nuk ka asgja te perbashket se jan ndertuar gjerat pa plan dhe kjo do ti kushtoje ne te ardhmen.ma mire ta kishte lan me kioska se hiqen me nje aksion se sa ashtu si e ka ba ai palla.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  po ar te mendoj pallate pa garazhe lagje pa lulishte ndertime pa plan pislluk i madh etj etj.un nuk thashe se per 6 vjet do behej evrop po te pakten te hidhen bazat per nje qytet modern por ky palla ka ndertuar kot me kot(ka dhene leje ndertimi)dhe kur te vije koha qe te prishen nuk do jete si me kjoskat por do ti djegi mire shtetit dhe popullit bashke.un kam blere shtepi aty dhe nuk kam letra se ai qe ka ndertuar pallatin ka bere dy kate ma teper dhe sja japin hipoteken,kjo eshte Tirana,dhe sa per ato gjera qe mund te kete regulluar jane sa per sy e faqe se gjith ai lek qe eshte dhene duhet justifikuar apo jo.dhe tjetra ai ka fituar dy here por ne jemi mesuar qe ne kohe te xhaxhit te shofim nja 10 fytyra gjithe jeten ne poshtet.prandaj un jam i mendimit qe te qerohet ai dhe disa te tjere si puna atije palles me fjalor rruge nga pushteti se na e kan a ......
  Olldashi duket shume energjik dhe kam shprese se do beje dika me mire se ky homsi qe eshte bere dhe kryetar i ps

 5. #25
  Student
  Antarsuar
  07-02-2003
  Vendndodhja
  Tirone
  Mosha
  33
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Duhet te jemi krenar qe kemi keto pushtetar se duke pare mendimet qe ka ky popull normale qe na pershtate. Une mund te kuptoj pafajsin e popullit te thjeshte qe jane pak a shume te paditur dhe shkojne nga shko turma, po qe te lexoj keto mendime nga njerez qe jane te shkolluar dhe dine te lexojne dhe te perdorin kompjuterin eshte per te ardhur keq.
  Gjuha qe perdoret eshte prej militatesh njeri me lart thote qe eshte mafioz Edi Rama se ka lyer pallatet ngjyra ngjyra?! Te pakten tani i shef me sy ato pallate keq mir i shef me perpara as nuk i hidhje syte me i pa.
  Pastaj sa per Olldashin eshte shpejt akoma te flasim per arritjet e tij por vetem nje gje duhet te kemi parasysh per deklarten e tij qe mbeshte kanditaren e Fatos Nanos per president ky eshte kulmi thame se e shporrem njehere e pergjithmon por nuk besoj se do jete e thjeshte perderisa ka akoma politikan qe mendojne per kete popull dhe na e bejne prape dhurate.
  Pastaj dhe nje gje tjeter qe doja tju kujtoja me Olldashin para me shume 3 vjetesh Olldashi kryesoj nje komision parlamentar per te gjykuar punen e Edi Rames dhe kush e ka ndjekur e di shume mire cilat ishin rezultate e atij komisioni dmth 0. Ishin vetem llafe dhe nuk arriten me vertetu asgje. Ky na qeka personi qe doni per Tiranen ?!
  Shpresoj se Tironsit do dijne te votojne me mend kesaj rradhe dhe jo si votuan ne 2005 qe ishte vote kunder Fatos Nanos dhe jo per te ve ne krye te vendit Dr. Berishen nje person qe na ka premtu parajsen po po na co ne ferr.
  Njeriu i edukuar mire, rri tek e dashura edhe vdes tek gruaja e tij.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ja kush do votoj per Olldashin:

  1- Te gjithe ata qe votuan me 3 Korrik per aleancen e Djathte
  2- Pjesa me madhe e atyre qe perfitojne nga legalizimi, por qe deri me sot nuk e kishin emrin ne listen ose e kishin ne cepin tjeter te Tiranes dhe nuk e dinin.
  3- Pjesa me e madhe e emigranteve nga Greqia, qe ne saje te Berishes po fitojne lejeqendrimet ose dyshtetesine, te cileve greku ju ka lejuar te vijne per festa nga 15 Dhjetori deri me 31 Janar , pa frike se mos humbasin dokumentat
  4- Te gjithe ata te majte qe po presin dhe po punojne per rikthimin e Nanos ne krye te PS
  5-Pjesa me e madhe e pensionisteve, qe per here te pare do shkojne te terheqin pervec pensionit te deritanishem edhe gjith krenari nje gjeldeti pothuajse 10 kg (rreth 50$).
  6- Le te themi 500-1000 Xhuveliste dhe 1000-2000 grekofon

  -------------------------------------------------------------------------------------
  Shuma e pergjithshme: Olldashi fiton me 5000 vota diference


  Hajt Tung

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Data: 30/11/2006, ora


  Kryetari i zi i Nats s Bardh  Pr t fundit her, Edvini i bashkis demaskohet si Kryetari i Zi i kryeqytetit, i cili s’u del dot qytetarve prball ditn, por krkon t’i marr peng n zdrhallje si mish pr top kundr reformave. Me trashgimin e Haxhi Qamilit, ai mori mbrm peng kryeqytetin dhe e mbushi me kaos, ndalesa e vija t bardha, por pensionistt, t pastreht, veterant dhe rinia nuk i jan bashkuar apelit pr orgji antiqeveritare t Kryetarit t Zi. Dje ishte hera e fundit e nj feste mashtruese t stilit sovjetik pr kryeqytetin shqiptar. Por edhe pr abuzimet e djeshme, zgjedhsit do t duhet t’ia krkojn faturn kryetarit t zi n detyr.  Dikur, komandanti legjendar i ithtarve t sotm flokbardh t Edvinit, i priste ata n ditn e “fests t lirimit” n sarajet e uzurpuara dhe i nxiste “shkeleni qylymin pa droje, se i Vrlacit sht...”. Duke imituar tabiatet e idhullit t tij, Edvini ka ftuar t njjtin takm “shkelsish” dhe pjelln e tyre q t vizitojn sarajet e pushtetit, simbolik me t ciln synon t’u jap zemr q t bjn t pamundurn pr t prjetsuar pushtetin e tij n bashkin q sht shndrruar n ifligun m t majm pr t pjell pasuri. Ndrkoh q n Serbi, ish-partizant e Rankoviit pijn shlivovic dhe kndojn kng me thirrje-tekste vrastare, apo kngt e Goran Bregoviit me kallash n vend t kitars, veterant e Edvinit kndojn t njjtat kng ndrsa dixhejt e bashkis prcjellin t njjtat kng pr nipat dhe mbesat e po t njjtve shallkuqa. Ata q dikur vran Shaban Polluzhn bashk me partizant e Rankoviit, dje nderuan Adem Jasharin, tw tubuar nga Edvini!

  Gjat kremtimeve tw “Natws sw bardhw”, t binte n sy fakti se pr muzik popullore n shumic u servir muzik sllave me tekste t shqipruara, q u shit pr muzik popullore tradicionale. Gjithkund shihje ylberist n krkim t shiringave dhe rrzave. Sponsorizimet pa fund nuk e zbardhnin dot fytyrn (politike) t kryetarit t zi t kryeqytetit ton, atij q iu numruan n parlament gjat 2003-it t gjitha zullumet e kryera me parat e taksapaguesve shqiptar, atij q na blatoi moduli i korrupsionit, si nj sistem q funksionoi pr ta zhdukur krejt hapsirn e gjelbr t kryeqytetit dhe pr ta shndrruar n nj bunker betoni i cili jepet me qira gjobash. Kryetari i zi i kryeqytetit nuk zbardhet dot gjat dits, pasi nuk del dot prpara t pastrehve q i ka mashtruar pr gjasht vjet me radh, nuk del dot para pensionistve q i mashtroi disa vite rresh me autobust q s’u bn kurr falas e me kafet 200 lekshe q u dhan vetm ditn kur Edvini vet i shoqroi. Ky kryetari i zi nuk e ka shum pr zemr ditn, pasi spikat me nxirjen q u ka br xhepave t Tirans, prandaj edhe zezonn prpiqet ta funksionalizoj me Natn e Bardh, simbolikn tipike sovjetike, t ciln e kan prvetsuar edhe disa bashki perndimore, por me nocionin e festimeve t prbashkta dhe jo me nocionin e prdorimit politik t zbardhjes. Duhen hetuar e gjith tipologjia e sjelljes s Kryetarit t Zi n Natn e Bardh t mbrmshme t kryeqytetit. N filozofin e kaosit t prgjithshm q mbolli, e cila nuk kishte kurrfar lehtsie festive, e vetmja gj e bardh e Nats s Bardh, ishin vijat e bardha t ndalesave, pr njerzit, makinat dhe rrjedhjen normale t jets. Tipologjia e Nats s Bardh, si prballje me institucionet, me strukturat shtetrore, merrte shembull nga t gjitha lvizjet haxhiqamiliste t shekullit t kaluar, sht nj prpjekje pr t lidhur nj aleanc t poshtr me masn amorfe, q shum von mund ta kuptoj se sht prdorur. Mbrm kryetari i Zi mori dshtimin e par, kur s’mundi ta prdor popullin e kryeqytetit si mish pr top n prballjen e vet me qeverin, kur s’mundi ta maskoj fytyrn e vet nn duhmn e zdrhalljes, e natyrisht edhe kur s’mund t fsheh synimet e vrteta prtej trupimit t nats festive. Filozofia haxhiqamiliste pasqyrohet si nj filozofi organike e kryetarit t Zi t Tirans, prandaj edhe Nata e Bardh e mbrmshme ka kryer nj funksion mirfilli pozitiv: at t nj demaskimi t mbram t kryetarit t zi t kryeqytetit.

  Re. Po.

  Data: 30/11/2006, ora

  Prkujtimi i ditve t zeza me “nat t bardh”  Pak jav m par, kur n Pez organizohej nj aheng i madh me rastin e 16 shtatorit, nj televizion i Tirans q merret gjith ditn me lajme, intervistoi nj t ri, q festonte, duke e pyetur se far ishte dita e 16 shtatorit. I riu dha nj prgjigje t menjhershme, duke thn se kjo dat ishte “lirimi i Pezs”. Thn ndryshe t gjith ata q merrnin pjes n ahengun e Pezs, prfshi ktu fjalimin e ndonj politikani q ngjallte nostalgjit pr Enver Hoxhn, as q e kishin iden pr far ishin mbledhur aty.

  E njjta gj po ndodh prej dy vjetsh edhe me at q quhet “nat e bardh”. Pjesmarrsit as q e din se ’sht dhe ’kuptim ka ajo. Qllimi kryesor mbeten mbizotrimi i nj grupi shoqror mbi nj tjetr. 28 nntori – dita e krijimit t shtetit shqiptar, nuk prkujtohet sa duhet, ndrsa krkohet q patjetr t ngelet 29 nntori – dita e vendosjes s regjimit komunist n Shqipri.

  PKSH, gjat lufts, nuk mendoi pr ndarjen e pushtetit me forcat e tjera politike, pasi pr komunistt, pushteti sht mbi gjithka. Ajo q duket t vihet n vend sht saktsimi i disa termave q prdoren, t mbetur nga regjimi i kaluar. Pr fat t keq, n Shqipri, asnjher nuk ka pasur luft nacionallirimtare. Kjo sht nj e vrtet q nuk mund t mohohet nga askush, pasi luft nacionallirimtare do t thot q, n t gjith hapsirn etnike shqiptare, t niste nj luft q t synonte krijimin e nj shteti etnik shqiptar, kundr shteteve q i kundrshtonin kto synime. Dhe nj luft e till mund t ishte m e prshtatshme jo n kushtet e nj lufte t prbotshme. Pr fat t keq, shqiptart nuk kan rast t till q, sigurisht, mund t sillte krenari kombtare!

  Lufta tjetr sht ajo ideologjike. Komunistt, gjat lufts ishin hakmarrs edhe ndaj kundrshtarve politik, duke e shndrruar luftn, thjesht n nj luft ideologjike, ku ylli i kuq nuk i shqitet dot, as sot e ksaj dite.

  29 Nntori sht nj dat historike pr jugosllavt. M 29 nntor 1943, sht mbajtur mbledhja e dyt e AVNOJ-t, ndrsa m 29 nntor 1945, sht shpallur Republika Popullore Federative Jugosllave nga Asambleja Kushtetuese Jugosllave. Kjo, sepse m 11 nntor 1945 kishin organizuar zgjedhjet pr Asamblen Kushtetuese t Jugosllavis, ndrsa m 3 janar 1946, u prcaktua edhe fati prfundimtar i Kosovs. Kushtetuta e Republiks Socialiste t Serbis doli n vitin 1947 dhe prcaktonte organizimin e qarkut autonom t Kosovs.

  Edhe vet 29 nntori u caktua me vones si dit feste n Shqipri. N nj mbledhje t Kryesis s KAN-it pr festat zyrtare, t dats 22 majit 1945, u injorua 29 nntori si dit feste, ndrsa shpalleshin t tilla, 16 Shtatori, 10 Korriku dhe 24 Maji (“Gazeta Zyrtare”, 16 qershor 1945). Vetm n nj mbledhje t 7 nntorit 1945, u caktua si fest zyrtare 29 nntori 1944.

  S'ka dyshim q, prej marsit 1944, ushtrit gjermane filluan t trhiqeshin nga Ballkani dhe rrjedhimisht, edhe nga Shqipria. Kjo e shpjegon edhe faktin pse jugu u vendit ishte braktisur koh m par nga kjo ushtri. Sigurisht, ushtria n fjal nuk mund t qndronte vetm n Shqipri. shtja e vetlargimit t nj ushtrie t caktuar prve n t gjitha kushtet kur ka ndodhur nuk sht se prbn ndonj krenari apo gj tjetr t ksaj natyre.

  N nntor 1944, komunistt vendosn prfundimisht me dhun pushtetin e tyre n Shqipri dhe 29 nntori sht fest e tyre dhe jo e Shqipris. Si e till ajo mund t prbj "gzim" pr komunistt, duke qen tragjedi pr Shqiprin. Vendosja e regjimit komunist kt koh e orientoi Shqiprin nga lindja, duke i humbur 50-vjet koh dhe duke i sjell pasoja q nuk mund t korrigjohen as sot. N kt mnyr pr Shqiprin filloi nj dit e zez, q u pasua me muaj e vjet, pr t sjell q moment kur po krkohet t prjetsohet me nj "nat t bardh", synimi i vetm i t cils sht t mbaj lart nostalgjin komuniste, si nostalgji krenarie.

  Teza e prhapur rndom se fitorja e komunistve i shrbeu radhitjes s vendit n radhn e fitimtarve, nuk ka baz. Kjo gj ka si tregues t qart, pranimin e Shqipris n OKB, 10 vjet pasi ishte vendosur regjimi komunist. Disa her bri prpjekje qeveria komuniste t antarsohej n OKB n vitet 1945 - 1955 dhe as ndihma e Baba Stalinit nuk br efekt pr t antarsuar vendin n kt organizm.

  Do t ishte sesioni i 10-t i Asambles s Prgjithshme t OKB-s, m 20 shtator 1955, q do merrte n shqyrtim krkesn e vjetr t qeveris komuniste. Ky rishqyrtim vinte pas disa ndryshimeve q kishin ndodhur, si vdekja e Stalinit, vizita e Hrushovit n Beograd, si dhe pas festimeve pr 10-vjetorin e OKB-s, n qershor 1955, ku fuqit e mdha kishin ln t kuptohej se ishin t gatshme t bnin kompromis pr pranime t reja n OKB, prfshir ktu edhe Shqiprin. shtja u rivotua m 14 dhjetor 1955 dhe votuan "pro" Shqipris, Brazili, Franca, Irani, Zelanda e Re, Peruja, Turqia, BS, dhe Britania e Madhe, ndrsa abstenuan Belgjika, Tajvani, e SHBA. S fundi, projektrezoluta u miratua edhe n trsi. Shqipria u pranua n OKB, s bashku me Jordanin, Irlandn, Portugalin, Hungarin, Italin, Austrin, Rumanin, Bullgarin, Finlandn, Cejlonin, Nepalin, Libin, Kamboxhian, Laosin e Spanjn ("Bashkimi", 16 dhjetor 1955).

  Mund t shihet qart se far pozite kan pasur kto shtete pas lufts.

  Vite m von, kur nuk kishte m nevoj t prdoreshin parullat demagogjike, Enver Hoxha do t pranonte publikisht, t vrtetn e madhe t Lufts s Dyt Botrore n Shqipri. N mbledhjen jubilare t zhvilluar me rastin e 40-vjetorit t krijimi t Frontit Demokratik t Shqipris, n salln e Kuvendit Popullor, Enver Hoxha do t mbante fjaln e tij, ku do t theksonte:

  "Lufta nacionallirimtare dhe revolucioni, kishin pr qllim kryesor marrjen e pushtetit. Fati i Shqipris varej se kush do t merrte pushtetin. Pushtetin, ishim t bindur se do ta merrte populli, nn udhheqjen e Partis dhe t askujt tjetr" ("Zri i Popullit", 16 shtator 1982).

  Re. Po.

  Data: 30/11/2006, ora

  Edhe Edi Rama e ka pranuar luftn civile  Kryetari i sotm i PS-s Edi Rama n vitet 1991 – 1992 ka qen shum i ashpr n qndrime kundrejt viteve t lufts dhe diktaturs komuniste n Shqipri. N periudhn n fjal kur as q mendohej q Edi do t ishte pasardhsi i Ramiz Alis dhe Fatos Nanos n krye t PS-s, ai nuk ka nguruar t thot se lufta kishte qen nj luft civile, se Kongresi i Prmetit nuk ishte ai q thuhej deri at aste, se “Zrin e Popullit” ishte thjesht nj “papagall”, etj. Por vitet do t bnin t vetn. Edi Rama do t’i ndryshonte mendimet e tij kur do t udhhiqte tashme Partin Socialiste, dhe pr rrjedhoj duhet ndryshuar prsri historia. Tani Edi na flet pr “nat t bardh”, pikrisht pr natn q i solli Shqipris dit t zeza, q i solli sundimin e nj force mbi t tjerat, q i rrzoi regjimin kapitalist dhe i solli regjimin komunist, q e largoi nga perndimi dhe e degdisi n lindje. Me pak fjal, n pjesn e mposhtme, mund t shihet sesi ka menduar Edi Rama n kohn kur nuk ishte n krye t PS-s.  Rama: Shifrat e terrorit komunist jan jashtzakonisht t mdha

  Ndrmjet atyre q morn pjes n Luftn Civile si front antikomunist dhe u vran, u arratisn ose u burgosn m pas, dallohen plot demokrat, ashtu si dallohen t till edhe n frontin partizan-komunist. Pajtimi Kombtar, pr t cilin po flitet kaq shum, pikrisht aty duhet t filloj, t Lufta Civile. Kjo sht nj ide fisnike q e kan hedhur vet ish-pjesmarrs n luftn lirimtare dhe n at vllavrasse. Kushdo q do t’u shptoj hijeve t s kaluars duhet ta mbshtes pa asnj ngurrim kt ide. Duhet pranuar m n fund hapur q lufta kundr okupatorit degjeneroi n nj luft t prgjakshme civile, njkohsisht duhet shuar do ndjenj revanshi prej ngadhnjimtari ose t munduri. ...Histeria e lufts pr pushtet q kishte projektuar gjenerali Enver Hoxha dhe marrja e pushtetit me dhun q ka qen thelbi i do lvizjeje komuniste, sht shkaku i vetm q ajo luft kundr okupatorit degjeneroi n luft civile. Pra shtja e pushtetit sht argumenti q zbulon edhe shkakun e tradhtis q komunistt i bn demokracis dhe kombit shqiptar. Prandaj dhe nuk kan asnj kuptim thirrjet pr harres dhe pr mbyllje dosjesh, kur nuk jan zgjidhur problemet kardinale si Lufta Civile, terrori ndaj inteligjencies e ndaj klerit menjher pas lufts dhe n faza t mvonshme, terrori ndaj rezistencs s organizuar antikomuniste deri n periudhn 1952-1953, qndrimi ndaj emigracionit politik. Rishikimi i dokumentacionit pr kto nyje t rndsishme t historis son do t’ i kthente Shqipris figurat e demokratve, do t’i kthente n jetn normale njerzit e ndershm dhe do t’ u tregonte vendin inkuizitorve, q na e bn atdheun t pabanueshm dhe q sot bashkojn zrin e tyre hipokrit me koret e prbotshme pr demokraci. Shifrat e terrorit komunist jan jashtzakonisht t mdha n krahasim me popullatn e Shqipris dhe n krahasim me vende t tjera ish-komuniste t Europs, prandaj edhe m e pamundur sht harresa tek ne. sht pikrisht ndrydhja e kujtess kombtare, si e takojm do dit n shtypin zyrtar, ajo q na bn t mos ndahemi dot nga e kaluara. E kaluara do t na mbaj t gozhduar n rrethin e saj vicioz pr sa koh nuk kemi br katarsisin e vrtet historik. Pr kto arsye nuk mund t ishim dakord q n fillim me faktin q n opozitn e ligjruar nuk prfaqsohej as opozita e hershme shqiptare, as opozita e mvonshme e kalbur npr burgje dhe kampe pune, as prfaqsues t emigracionit politik.

  ...Nga ato q njiheshin pak a shum prej t gjithve, dilte se kishim t bnim me trinitetin e krimit ndaj kombit dhe- n kohn kur lvizja komuniste nga posht krkonte shtetin ligjor- duhej t luftohej me t gjitha mjetet demokratike pr nxjerrjen e dy t parve jasht ligjit dhe pr pezullimin e menjhershm t Sigurimit t Shtetit, pr t cilin nuk ka pasur kurr asnj dekret apo ligj. Ky trinitet organizoi m 21 shkurt nj grusht shteti q i dha fund shprthimit demokratik t nj dite m par dhe vendosi n fuqi Kshillin Presidencial, ose m sakt Kshillin e Regjencs. Megjithse regjentt nxorn tanket n rrugt e Tirans (u dhan ndoshta frymzimin edhe puistve mediokr t Kremlinit), ata prsri morn miratimin e opozits zyrtare q vetiu e njohu “ligjshmrin“ e tyre. Tani q pam se ’ ndodhi n rrugt e Mosks pyesim: A nuk do t kishte qen burrria e vrtet e liderve t opozits q t hipnin n tanke ashtu si krkonte populli dhe jo t’ i drgonin njerzit e zhgnjyer npr shtpi? N tribunat q u takonin qytetarve hipn, hipn pr pasoj vullnetart e Milloshit. Edhe nj her fitoi psikoza e friks nga nj gjoja luft civile, psikoz q e ushqeu muaj me radh Partia e Puns me papagallin e vet “Zrin e Popullit”...

  Denoncimi pa kompromis i veprimtaris kriminale t PPSH-s deri n nxjerrjen e saj jasht ligjit sht i vetmi shteg nga duhet t kaloj PSSH-ja pr t fituar t drejtn e qytetaris n shoqrin e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundsi pr opozitn q atdheun e mbetur n duart e rrugave t qosheve t errta t nomenklaturs apo t kriminelve ordiner t’ ua kthej miliona njerzve t ndershm q kan humbur besimin. Pr sa koh PS nuk ka br denoncimin e plot t origjins dhe historis s saj, ajo s’mund ta ket t drejtn pr t qen nj parti e ligjshme. Edhe fakti q Socialist dhe Demokrat bashkrisht po i kthehen me nj rreptsi t papar kujtimit t monarkis dhe disa zgjatimeve t saj sot, po e shtrijn periudhn e diktaturs n Shqipri nga 47 n 65 vjet, tregon se mungon dshira pr t folur hapur mbi t gjitha shtjet e historis dhe t sotshmes son. Tregon njkohsisht njohje t prcipt t historis dhe inkoshientin e birris komuniste. Kemi mendimin se pr kt problem po ndodhemi srish te nj dshir e pakontrolluar pr pushtet; pikrisht tek ajo q si tham m lart i shtyu komunistt n 1942-43 t nxisnin luftn civile. Nisur nga kjo, me t drejt do demokrati i mbetet t denoncoj rrezikun e njohur t degjenerimit t demokracis n demagogji. N qoft se deklarohemi pr demokracin pa kufij, ather sigurisht kemi parasysh respektimin e pakufishm t s drejts. Pr ata q mund ta ken harruar historin e Shqipris, kujtojm se n Konferencn e Pezs sht vendosur q shtja e forms s shtetit shqiptar do t zgjidhet me nj referendum pas lufte. Kurse Kongresi i Prmetit me fitimin e Lufts Civile nga komunistt, ia mohoi popullit shqiptar me dhun kt t drejt politike. N regjimin despotik t Enver Hoxhs nuk njohm se ’ishte as monarkia kushtetuese as republika. Prandaj kjo shtje na l t ftoht. Por pr arsyet q prmendm, nuk lejohet t’ i heqsh askujt t drejtn, q pas nj regjimi t dhunshm t vendos n mnyr demokratike pr formn e shtetit t tij. Nj referendum i till sht mbajtur edhe n shtetet fqinje m t vjetra n demokraci sesa ne, si n Itali e n Greqi.

  (“Refleksione“, Tiran 1992, faqe 179 – 185, marr me shkurtime).

  Re. Po.
  ................

  Trim ky RE PO..

  Kush di te na flase pak per kte tribun te se vertetes me nick RE PO..?

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  39
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Olldashi: Jap dorheqjen pas zyrtarizmit t kandidaturs

  Kryesia qendrore e PD mblidhet pas dekretit t Moisiut pr datn e zgjedhjeve

  Ministri i Brendshm, Sokol Olldashi, njkohsisht edhe rivali i Edi Rams pr Bashkin e Kryeqytetit, ka deklaruar se do t jap dorheqjen nga posti i ministrit t Brendshm, menjher sapo figura e tij si kandidat pr bashkin e Tirans t zyrtarizohet nga Kryesia qendrore e Partis Demokratike. "Sapo t zyrtarizohem nga Kryesia qendrore e PD-s si kandidat pr Bashkin e Tirans, do t jap dorheqjen nga posti i ministrit t Brendshm", tha ministri Olldashi. Kreu i Ministris s Brendshme ka deklaruar se largimi nga posti q zotron nuk do t bhet fshehurazi, por publikisht menjher pas zyrtarizmit t tij si kandidat t PD pr bashkin e Tirans. Sipas tij, partia n pushtet do ti lr disa minibashki n Tiran edhe aleatve t saj gjat zgjedhjeve lokale. Konkretisht nga negociatat msohet se Partia Republikane ka krkuar 2 minibashki, Partia Demokrate e Re vetm nj minibashki dhe demokristiant po srish nj minibashki n kryeqytet. "sht nj grup kandidaturash pr do minibashki, dhe brenda pak ditsh do t dal nj list me emra pr seciln prej minibashkive t Tirans", tha Olldashi, gjat vizits n panairin "Klik ekspo grup". Sipas tij, "e gjith struktura e kandidimit do t jet negociat me partit aleate dhe sigurisht q do t synoj q t zgjidhen vlerat m t mira". Ve postit t ministrit, Olldashi pritet t largohet edhe nga mandati i tij si deputet n zonn e Shijakut. N ditn e lirimit, Olldashi ka preferuar t zhvilloj nj takim me biznesmen t ndryshm, pr fushatn e tij elektorale. Disa dit m par, kreu i Ministris s Brendshme sht takuar me t gjith drejtort e institucioneve shtetrore n Tiran, larg syrit t medias, ndrsa dje ai ka zhvilluar para mediave nj takim me prfaqsues t firmave n Shqipri. Fushata e Partis Demokratike do t organizohet nga nj kompani e huaj amerikane. Ministri i Brendshm, Olldashi, gjat panairit ka qen i shoqruar edhe nga kshilltari pr mediat i Kryeministrit, Neritan Sejamini. N mesditn e djeshme, ai sht takuar edhe me biznesmen dhe prfaqsues t firmave dhe investitor t huaj, q merrnin pjes n panair. Kandidati i mazhorancs pr Tirann ka theksuar se biznesi duhet t ndjehet i lir si nga politika, ashtu edhe nga krimi. "Nj nga prioritetet ku sht fokusuar Ministria e Brendshme sht pastrimi i biznesit nga bandit dhe trafikant, q vishen me kostumin e biznesmenit, dhe q prishin rregullat e lojs duke vendosur monopole n treg, apo duke prdorur politikn ose forcn e grupeve kriminale", tha ai.

  Duke ftuar biznesin e huaj t investoj n Shqipri, Olldashi, duke iu referuar funksionimit t strukturave t siguris u shpreh se "jemi prpjekur gjat gjith ksaj kohe dhe besoj se kemi pasur sukses, t krijojm nj ambient m t sigurt n trsi pr biznesin, gj q sht shum e rndsishme pr aktivitetin tuaj".

  N kt drejtim, ministri i Brendshm theksoi se tashm biznesi duhet t ndihet m i lir pr t ushtruar aktivitetin e tij, i lir si nga politika, ashtu edhe nga krimi
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  39
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kundershtari i Olldashit kandidoi si minister kulture ne tetor 2000 pa dhene doreheqjen nga posti i ministrit, ne mos gaboj. Ne keto kushte veprimi i Olldashit eshte per tu pershendetur sepse perben nje precedent, sado episodik, ne funksion te gares se barabarte.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ja me cfar "Vizioni" per Tiranen 2007 do te dal Rama ne fushate:

  Po te fitoj une ne Tirane, ateher nga janari 2007 dhe deri ne veren 2007 nuk do me shihni as edhe nje dite ne Bashki, por vetem ne seline e PS dhe ne te kater anet e Shqiperise.
  Puna kolosale qe do bej per fuqizimin e pushtettit tim ne PS dhe pergatitja per zgjedhjet e parakohshme parlamentare, duhet tju jap kenaqsi edhe ju qytetar te Tiranes.

  Me pas do vijne nja dy muaj lufte politike per zgjedhjen e presidentit. Hajde qejf o qejf. Si lum ju qe do i perjetoni.

  Por qefi do jete me i madh po nuk u zgjodh presidenti. Fushate elektorale 60 dite rresht. Debate, zhurme, ofendime, sharje, kontestime, ankimime, vendime gjykate. Diku nga janari 2008 mblidhet parlamenti i ri. Urrrrrrrrrrrrraaaaaaaaa.

  Tani vjen embelsira e "Vizionit" tim.
  Po qe se asnjeri krah politik nuk i ben pas ketyre zgjedhjeve dot 84 deputet, ateher ne shkojme prap ne zgjedhje.

  A nuk eshte kjo e mrekullueshme???? He mo nuk jam hata fare?

  Perseri fushate elektorale 60 dite rresht
  Perseri debate, zhurme, ofendime, sharje, kontestime, ankimime, vendime gjykate dhe diku nga Mai 2008 mblidhet parlamenti "akull" i ri

  Deri atehere jemi bere para botes, qe jo vetem NATO qe nuk na pranon, por edhe Traktati i vdekur i Varshaves rrotullohet ne varr kur degjon per ne.

  Vision ore jo shaka.

  Cfar the ti gazetarja? Prap Shalsi do drejtoj bashkine 2 vjetet e ardhshme, apo do vij trojka Velia-Nano-Stefani?
  Ik mi prostiitut. Pse nuk punon te semafori po vjen ketu si gazetare dhe me ben keshtu provokimesh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antimafia : 30-11-2006 m 20:07

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Jo olldashi por dhe nje dash apo dele katundi te jete kryetar bashkie eshte 1200000 here me e dobishme se te jete aty ajo bande vampiresh sikurse edvin rama mimi bizhga e tash se fundi dhe ky krokodili sadist shalsi..
  ku e ka gjetur aq te ndyre..
  mjeshter eshte edvini..

  nejse..

  suksese sokol olldashit..

  ---


  rd
  --

  Ministri i Brendshm deklaron se qytetart shqiptar do t prfitojn nga pranvera e vitit 2007


  Olldashi firmos lehtsimin e vizave me BE


  Ministri i Brendshm, Sokol Olldashi, deklaroi dje se t gjith qytetart shqiptar do t prfitojn nga lehtsimi i vizave me Bashkimin Europian, duke filluar q nga pranvera e vitit 2007. Olldashi e cilsoi kt si nj nga rezultatet konkrete t lufts q ka br Shqipria n luftn kundr krimit t organizuar, kontrabands dhe trafiqeve t t gjitha llojeve. Antari i kabinetit qeveritar theksoi se Shqipria ka nj pozicion t knaqshm, pasi tashm ajo ka nnshkruar marrveshjen e ripranimit t emigrantve t paligjshm, e cila sht nj nga krkesat kryesore t BE-s pr kt proces. Olldashi shprehu gatishmrin e administrats shqiptare pr t prmbushur brenda pranvers s vitit t ardhshm kushtet pr t prfituar nga kjo marrveshje. Ne gjendemi n nj pozit t knaqshme, pr shkak t faktit se Shqipria ka nnshkruar marrveshjen e riatdhesimit, q sht shum e rndsishme pr krkesat e BE-s, ndrkoh q un besoj se do t jet angazhimi i duhur i administrats shqiptare pr t`i mbyllur negociatat brenda nj afati sa m t shpejt t mundshm. Mund t duket optimiste q do t arrijm t'i mbyllim kto negociata brenda vitit 2007. Nga kjo marrveshje prfitojn t gjith qytetart shqiptar dhe jo vetm kategori t veanta", deklaroi mes t tjerash Olldashi. Duke u ndalur n lehtsirat q do t krijohen pr qytetart shqiptar, ministri i Brendshm theksoi se ato do t prqndrohen kryesisht n shkurtimin e afatit t pajisjes me viz, e deri tek marrja e vizave disa funksionale, me nj afat t gjat deri n 5-vjear. "Shkurtohet afati i aplikimit, shkurtohet afati pr t marr vizn. Ato bhen t riprsritshme, n rast se nuk thyen procedurn e par dhe n afatet shum m t gjata. Pra, nse ke marr hern e par nj viz tremujore dhe e ke respektuar brenda kritereve kohore kt viz, viza e dyt sht n afat 6-mujore apo 1-vjeare dhe procedon deri n nj viz 5-vjeare. Vizat lehtsohen ndjeshm pr studentt, biznesment dhe pr t moshuarit q mund t ken fmij apo t afrm pr t vizituar n vendet e BE-s", u shpreh m tej ministri i Brendshm. Gjat nj konference pr shtyp me ministrat e Brendshm t vendeve t Ballkanit Perndimor, zvendspresidenti i KE-s, Franco Frattini, ka vlersuar individualisht rezultatet e muajve t fundit t Shqipris kundr trafikut dhe kontrabands, si dhe punn e policis shqiptare. Ai ka theksuar se strategjia e BE-s me lehtsimin e vizave sht e lidhur ngusht me sigurin e dokumentave t identifikimit, pasaportat biometriike dhe parandalimin e krimit, kontrabads dhe trafiqeve t do lloji.

  Ylber Drazhi

  Zvendspresidenti i Komisionit Europian vlerson reformat e qeveris "Berisha"


  Frattini: Shqipria, progres n lutn kundr krimit dhe trafiqeve


  Zvendspresidenti i Komisionit Europian, Franco Frattini, vlersoi dje se Shqipria ka br hapa t rndsishm n luftn kundr krimit t organizuar, kontrabands, trafiqeve t drogs dhe qenieve njerzore. Frattini, gjithashtu, shtoi se arritje t rndsishme jan br edhe n aftsimin e forcave policore shqiptare pr parandalimin e akteve kriminale. Numri dy i KE-s, njkohsisht edhe Komisioner prgjegjs i BE-s pr Drejtsin, Sigurin dhe Lirin, i bri kto komente gjat takimit q zhvilloi me ministrin e Brendshm t Shqipris, Sokol Olldashi, i cili ishte n Bruksel s bashku me katr homologt e tij t Ballkanit Perndimor n raundin e par t negociatave pr lehtsimin e procedurave t vizave. "Dshiroj t vlersoj arritjet e fundit n Shqipri n luftn kundr krimit t organizuar, trafiqeve dhe kontrabands me drog, si dhe forcimin e aftsive t policis shqiptare pr t parandaluar veprimet keqbrse. Muajt e fundit, Shqipria ka arritur suksese t rndsishme n kto fusha", u shpreh Frattini pr median menjher pas takimit. Prfaqsuesi i lart i KE-s vlersoi gjithashtu nnshkrimin e marrveshjes s ripranimit mes Shqipris dhe BE-s pr kthimin e emigrantve t paligjshm, dhe shtoi se ky sht nj shembull q duhet ndjekur edhe nga vendet e tjera t rajonit. Raundi i par i negociatave ka rezultuar i suksesshm dhe n fund t takimit, Frattini theksoi se Brukseli ka vullnetin pr t prshpejtuar kohn dhe pr t lejuar hyrjen n fuqi t marrveshjes brenda vitit 2007.

  Megjithat, ai sht shprehur se nj gj e till sht n dorn e vendeve negociatore t Ballkanit Perndimor, t cilat, si u shpreh ai, duhet t prforcojn sigurin e dokumentacionit dhe luftn kundr krimit t organizuar. Frattini theksoi se sht e rndsishme q Brukseli dhe vendet e Ballkanit Perndimor t luftojn s bashku emigracionin ilegal. Sipas tij, e rndsishme, gjithashtu, sht edhe lvizja e studentve t ktyre vendeve npr Europ. "Sa m shum student t Ballkanit t vizitojn Europn, aq m shum kur t kthehen n vendet e tyre do t marrin me vete kriteret dhe vlerat europiane", ka nnvizuar Frattini, duke mos ln mnjan edhe shtjen e lvizjes s lir t biznesmenve pr shkmbimet tregtare t Ballkanit Perndimor dhe atyre europian. Komisioni Europian filloi dje negociatat me Shqiprin, Maqedonin, Bosnje-Hercegovinn, Malin e Zi dhe Serbin, pr lehtsimin e procedurave t pajisjes me viz pr udhtime n vendet e BE-s. Negociatat vijn pasi ministrat e Jashtm t BE-s i hapn dritn jeshile Komisionit Europian pr fillimin e negociatave me vendet e Ballkanit Perndimor. Sipas Komisionerit europian pr Drejtsi dhe Liri, Franco Frattini, vendet antare t BE-s do t adoptojn nj regjim t ri vizash pr vendet e ktij rajoni. N baz t ksaj marrveshjeje pritet t prfitojn nj sr kategorish t qytetarve t ktyre vendeve, ndrkoh q pritet t ulen ndjeshm edhe mimet e vizave.

  -----------

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  RD

  -------

  Olldashi: Jam i bindur n fitore

  - 'do t thot lehtsim i regjimit t vizave?

  N fakt un do t doja q kjo t ishte edhe pjesa e fundit...


  - Pr arsye se…

  Dgjova temat q ju prmendt. Ju that do ket tema t tjera, un do t doja q kjo t ishte shtja e par dhe e fundit, pasi sht nj shtje me rndsi mjaft t madhe pr qytetart shqiptar, elja e negociatave dhe procedurave pr lehtsimin e regjimit t vizave.


  - Ju siguroj q do t qndroj goxha n kt pik zoti Olldashi. S'besoj se ju keni frik t'i prgjigjeni edhe pyetjeve t tjera?...

  Jo, un do t'i prgjigjem do pyetje q ju do t bni.


  - Ta nisim nga kjo. do t thot lehtsim i regjimit t vizave pr qytetart shqiptar, dika m konkrete?

  Un do t'ju sqaroja se procedura pr vizat ose liberalizimi i vizave sht prmendur si term n Samitin e Selanikut n qershor t 2003. N at Samit, vendet e BE-s pranuan perspektivn e integrimit t vendeve t Ballkanit Perndimor, gj q duhet t pasohej m pas nga disa hapa n drejtim t liberalizimit t lvizjes s njerzve q vijn nga vendet e Ballkanit Perndimor drejt vendeve t BE-s. Sigurisht, q kjo do t shoqrohej me marrveshjet e ripranimit q kto vende duhet t nnshkruanin me BE-n


  - Q Shqipria ndrkoh e ka nnshkruar?...

  Shqipria sht i vetmi vend n rajon q e ka nnshkruar dhe po e zbaton. Ky sht nj plus shum i madh pr Shqiprin krahasuar me vendet e tjera pr shkak t ngjarjeve t ndodhura n vende t ndryshme t Bashkimit Europian, q kan t bjn me polemika t brendshme n lidhje me zhvillime t caktuara qoft kto pr Kushtetutn, pr problemet q pati Franca. Pati nj stepje n kt drejtim dhe pas ksaj stepjeje erdhi nisma e zv/presidentit Fratini, e cila synon t gjej nj zgjidhje t ndrmjetme mes situats ku ne jemi sot dhe liberalizimit t plot. Nisma Fratini q u pranua nga Kshilli i Ministrave t Bashkimit t Europian dhe q sht vn n lvizje, tashm synon lehtsimin e procedurave pr marrjen e vizave …


  - do t thot lehtsim i procedurave? D.m.th nj njeri q paraqitet sot n sportelin e nj ambasade me far kushtesh do t paraqitet?

  Lehtsimi prfshin disa hallka. S pari, duhet t jemi t qart q negociatat kan filluar vetm politikisht, raundi i negociatave teknike do t zhvillohet n datn 13 dhjetor n Bruksel.


  - Po ju pyes n vija t prgjithshme?...

  N vija t prgjithshme lehtsimi do t thot shkurtimi i kohs s aplikimit, shkurtimi i kohs s marrjes s prgjigjes, mbajtja n tarif konstante e pagess q nj qytetar shqiptar duhet t paguaj pr vizat, tarif kjo q nga 1 janari i 2007-s do t dyfishohet nga Bashkimi Europian. Lehtsimi i dokumentacionit q krkohet pr t marr nj viz dhe kalimi n nj progresion i vizave. Nj njeri q ka marr nj viz njmujore me nj hyrje dhe t ciln e ka respektuar, mund t marr nj viz t dyt 6-mujore me m shum hyrje.


  - A do t thot nj thjeshtim t numrit t procedurave t lehtsis pr marrjen e vizs?

  Do t ket shkurtim afati, do t ket m shum viza n nj afat m t shkurtr.


  - Do t ket nj kondicionim tjetr qeveria shqiptare pr ta arritur kt?

  Jo. Draftmarrveshja ne na sht paraqitur nga Komisioni Europian. sht nj draftmarrveshje q praktikon pikrisht kto. Ato q qeveria shqiptare do t negocioj teknikisht do t ket natyrisht kategorit q do t prfitojn nga ky lehtsim.


  - Zoti Olldashi, cilat do t jen kto kategori q do t prfitojn nga ky lehtsim?

  Kategorit prfshijn nj list t gjat grupesh: t studentve, kulturore, shkencore, zyrtare, pushteti lokal, qytetart q kan t afrm n vendet e BE-s, qytetar q kan t afrm apo familjar t tyre si emigrant n vendet e BE-s. Pra, prek masivisht t gjitha shtresat e shoqris shqiptare, mund t thuhet fare mir q prek do shqiptar.


  - A mund t rrezikoj zoti Olldashi q pr kategori t caktuara, t cilat kan lehtsi m shum n marrjen e vizave, a mund t shtohet numri i tyre n Shqipri? Nse ka nj lehtsi po themi pr kategorin e artistve, a mund t rrezikoj q t dalin 3 milion poet n Shqipri, gj q ndodh normalisht, duke marr ertifikata false?

  Jo, kjo nuk mund t ndodh, sepse sigurisht ka nj seriozitet q krkohet nga ana jon dhe ky seriozitet q duhet t jet institucional duhet domosdoshmrisht t jet reciprok. Pra, n momentin q BE ofron lehtsimin e regjimit t vizave, ne duhet t'i prgjigjemi me gjith seriozitetin institucional t vendit.


  - Disa pyetje m konkrete zoti Olldashi. Sa do t jet shtimi i vizave q do t jepen nn kt regjim t ri vizash?

  Nuk sht me numr. Sepse nuk mund t ndodh q Bashkimi Europian t thot do t japin 1 milion e 500 mij viza, sepse mund t ndodh, q nuk duan 1 milion e 500 mij shqiptar t ikin. Nuk sht shtje numri, sht shtje afatesh, procedurash dhe garancish pr t marr nj viz.


  - Sa mendoni se do t zgjas ky lehtsim i regjimit t vizave pr t arritur n liberalizim t plot?

  Liberalizimi i plot i vizave do t varet nga shum parametra t tjer, t cilat Shqipria duhet t'i plotsoj q ka t bjn kryesisht me parametra t siguris publike dhe t siguris s dokumentacionit t udhtimit. Pasaporta shqiptare sht nj dokument i sigurt, por sigurisht me standardet e reja q ka vendosur BE-ja, me dokumentacionin e udhtimit q duhet t ket element biometrik ne do ta prmbushim kt, besoj brenda mesit t vitit 2007.

  Shpresoj q n mes t 2007-s ne do t nisim t lshojm pasaportat e para me element biometrik, q do t jet nj hap shum i madh cilsor. Projekti sht i prfunduar, ka mbetur vetm tenderimi dhe menjher futja n prodhim.


  - Po pr kartat e identitetit?

  Edhe pr kartat e identitetit sht e njjta gj. Projekti sht i prfunduar. Pritet procesi i tenderimit. E vetmja nyje q po zgjidhim momentalisht sht si do t koordinojn kto dy projekte me njri-tjetrin, pra si do t koordinojn me nj sistem unik informacioni, database. Nj nga gjrat q vuan Shqipria sht, se ne krijojm sisteme informacioni t pavarura, t shkputura, t cilat nuk koordinohen.


  - Nj nga premtimet baz q ju bt ishte brja e kartave t identitetit kur ju fituat zgjedhjet n 2005. Pse nuk jan gati?

  sht punuar gjith vitin me projekte. Ne kemi gjetur nj projekt q ishte jasht standardeve t BE-s, sa pr faj t qeveris paraardhse, por nj gj vlen t prmendet nj moment vonese q ka qen ndryshimi i standardeve, prmirsimi i tyre cilsor.


  - Keni thn q do i bni para zgjedhjeve lokale?

  Nuk kemi premtuar q do t'i bnim para zgjedhjeve lokale, kemi premtuar q kartat do t jen t disponueshme, dhe kjo ka qen marrveshje jon me OSBE-n, q kartat do t jen t disponueshme prpara zgjedhjeve 2009, kur do t jet gati edhe regjistri kombtar i zgjedhsve.


  - Ka qen nj premtim i kryeministrit Berisha, i cili tha se shqiptart do t votojn me karta identiteti n 2007-n?

  Un nuk mund t'i referohem konkretisht premtimit q ju prmendi, por ne kemi br t gjitha prpjekjet q t'i realizojm kartat e identitetit, paraprakisht kemi pasur negociatat me OSBE-n dhe pr ta br kt proces jo nj proces thjesht marketingu. sht m mir t vonohesh pak dhe t bsh nj gj t sakt, sesa t shpejtohesh shum dhe gjithka t t shptoj nga kontrolli. sht nj proces q duhet t jet shum i kujdesshm dhe shum koherent n t gjith elementt e tij.


  - Zoti Olldashi kur do t mendoni q do t filloj kjo procedur e re, me nj regjim t lehtsuar t vizave?

  Negociatat teknike, un ju thash q fillon raundi teknik m dat 13 dhjetor. Ju thash q kemi vn n zbatim marrveshjen e ripranimit, jemi disi t avantazhuar, kemi marr vlersimet m pozitive t mundshme pr aspektet q lidhen me sigurin publike n vend nga zv/presidenti Fratini, gj q u transmetua edhe prmes TV n Shqipri. Pra, krahas reformimit q po i bjm ne, qoft institucional, qoft legal, q po i bjm ne aspektit t siguris publike, un besoj q brenda pranvers s vitit q vjen, ne do t kemi arritur t nnshkruajm Marrveshjen me BE dhe t fillojm implementimin e saj.


  - Brenda vitit t ardhshm do t filloj implementimi i ksaj marrveshjeje?

  Brenda vitit t ardhshm sht e sigurt q do t filloj, un shpresoj n mnyr optimiste q t filloj brenda 6-mujorit t par.


  - Kjo vlen pr vizat Shengen. Po pr ato vende t BE q nuk emetojn viza Shengen, si sht Hungaria, ekia?

  Kjo do t jet pr t gjitha vendet e BE-s, me prjashtim t Mbretris s Bashkuar, Danimarks dhe t Irlands.


  - Po i kthehem nj problemi tjetr. A mendoni q n Shqipri ka nj problem me ertifikatat?

  Absolutisht. Nuk ka asnj problem n Shqipri me ertifikatat. M mir se kushdo tjetr kt e din ekspertt e PS, veanrisht ata q kan qen n Ministrin e Pushtetit Vendor m par. Si kurr ndonjher, problemi i ertifikatave kt vit sht trajtuar me gjith seriozitetin e duhur. Do m lejoni ta trajtoj pak m gjat pr ta konsideruar prfundimisht t mbyllur. Procedurat me t cilat veprohej m par kur PS ishte n pushtet kan qen: ertifikatat drejtprsdrejti nga prodhuesi kalonin n zyrat e gjendjes civile ku nuk mbahej asnj inventar as pr skarcitetet, as ertifikatat q pr gabime humane mbusheshin keq dhe asgjsoheshin. Ne kemi br nj procedur trsisht rigoroze n t gjitha hallkat ku kalon nj ertifikat, q nga prodhimi deri tek shprndarja pr qytetart, do t thot inventarizohet n prodhim, n magazin, inventarizohet do skarcitet dhe kur themi inventarizohet themi jo vetm n cop. Pra p.sh., 10 cop skarco, por inventarizohet me t gjitha kodet, nr e ertifikatave edhe n rastet kur n zyrat e gjendjes civile shfaqet nj ertifikat skarco apo pr gabim human, kjo ertifikat nuk asgjsohet, por regjistrohet dhe mbahet n nj procesverbal t veant, pr m tepr pr her t par kemi futur nj praktik t re, do ertifikat q lshohet nga zyrat e gjendjes civile regjistrohet sikurse regjistrohet n pasaport. Pra, nse ju sot shkoni n zyrat e gjendjes civile t lagjes suaj dhe merrni nj ertifikat lindje, zyra ju jep nj ertifikat dhe n nj regjistr t posam ertifikata me nr 13579 iu dha zotit Blendi Fevziu n kt dat, n kt or, ertifikat lindje, martese apo familjare.


  - Sa ertifikata jan?

  Prokurimi ka qen pr 7 milion ertifikata q do t mbulojn gjith nevojat e vitit. Nuk di t them ekzaktsisht sa jan lvruar prej tyre


  - Sa jan skarco?

  Jan brenda kufirit prej 2 prqindsh q lejon kontrata.


  - A ka garanci. erfitikatat sikurse listat po bhen dy nga pikat m t nxehta ku opozita tenton t kontestoj zgjedhjet, madje ka deklaruar se nse kto kushte nuk plotsohen do t rishikoj pjesmarrjen e saj n zgjedhje. A rrezikon q kto ertifikata false t prdoren pr t prmbysur rezultatin e zgjedhjeve?

  ertifikata n vetvete q t quhet nj dokument, duhet t jen t pajisura me firmn e npunsit t gjendjes civile dhe me urdhrin e zyrs prkatse t gjendjes civile. ertifikatat q ne kemi prodhuar n ndryshim nga ato t parat, kan t shkruar njsin bashkiake apo vendore s cils i prkasin, pra, nuk kan thjesht nj kod numerik, t cilt qytetart nuk mund ta interpretojn. Pra, nse sht nj ertifikat e Bashkis s Tirans e Njsis nr.7, ajo e ka t shkruar Bashkia Tiran, Njsia Bashkiake nr.7., pra, nuk mund t prdoret. S dyti, ju kujtoj q shumica me prjashtim t njrs, t gjitha njsit e Bashkis s Tirans i drejton PS dhe zyrat e gjendjes civile n prgjegjsit e qeverisjes vendore komandohen nga kryetart e njsive dhe jo nga Ministria e Brendshme. Pra, nuk ka asnj lloj mundsie q kto ertifikata t keqprdoren.


  - Po n rast se ato falsifikohen?

  Nga kush? - Nga kryetart e minibashkive?


  - Jo nga kryetart e minibashkive, nga persona jasht tyre.

  Nga do dalin ertifikatat?


  - Pikrisht ky sht edhe shqetsimi i opozits.

  Po ky duhet t jet shqetsimi jon. ertifikatat i administrojn ata jo ne. S pari. S dyti, kjo sht nj gj q n themel sht e paqndrueshme sht vetm shprehje e vullnetit t Partis Socialiste pr t dmtuar procesin. sht nj vullnet q po shprehet q nga marsi i ktij viti q kur nisi loja e famsheme e udhzimeve t Ministris s Brendshme, t cilat ishin t miratuara n bashkpunim me PS dhe sht prpjekja, m vjen keq ta them, e nj njeriu q krkon t njesoj fatin e tij politik me fatin e gjith shqiptarve. Ne nuk kemi asnj lloj mendimi apo dshire pr ta ln ta bj kt gj.  - A ka mundsi q kto ertifikata t vulosen me nj vule speciale t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve?

  Kjo sht dika q n themel nuk prbn asgj. Para pak javsh, opozita paraqiti 40 amendamente dhe zoti Bufi doli dhe tha se kemi hedhur n shqyrtim 40 amendamente, sigurisht nuk presim t miratohen t gjitha, por ne duam t miratojm at pjes q ne konsiderojm themelore. N mbledhjen e Komisionit t Ligjeve, zotrinjt braktisn komisionin dhe ne miratuam amendamentet e PS-s. Sot, q n mngjes Partia Socialiste paralajmroi se nuk do t shkojm n seanc dhe nuk do t miratojm amendamentet, q ata vet i kishin paraqitur. Pra, kjo sht nj loj q krkon t dmtoj procesin.


  - Po nuk ka asnj konsensus, p.sh, si sht dhe kjo e ertifikatave?

  Ka nj logjik n mnyrn e gjrave q krkohet t prmbushen. Duke iu referuar raportit t OSBE/ODIHR t zgjedhjeve t kaluara ne kemi nj rekomandim t vetm, procedurn pr listat dhe nuk ka asnj gj tjetr, as ertifikata dhe as gjra t tjera. N letrn e OSBE-s problemi i ertifikatave sht konsideruar i mbyllur. Ajo q krkojn socialistt sht amendimi i Kodit Zgjedhor, i kodit t vitit 2005, i cili sht i vetmi kod i miratuar me konsensus.

  Ne ia miratuam opozits amendamentet n komision dhe ata q n pik t mngjesit thon q nuk vim n seanc.


  - Ju a jeni n rregull me listat zoti Olldashi?

  Ne me listat, pr pjesn q na prket, jemi trsisht n rregull. Madje, ne pranuam dhe eleminimin e regjistrit t prkohshm.


  - Pse nuk i keni publikuar akoma listat e votuesve?

  Publikimi i listave nuk sht detyr e Ministris s Brendshme, sht prgjegjsi e njsive t qeverisjes vendore.


  - A e kompromenton kjo vones procesin elektoral n prgjithsi?

  Absolutisht jo. Lista e zgjedhjeve t vitit 2005, n trsi sht konsideruar nj list e mir, ka patur defekte t vogla, por ka qen e mir. sht punuar mbi t pr eleminimin e regjistrit t prkohshm, i cili sht eleminuar tashm. Dhe mbi kt rezultante po punohet pr t br disa ndryshime q prfshijn ata qytetar q kan mbushur 18 vje dhe gzojn t drejtn e vots n kto zgjedhje, si dhe t gjith ata, t cilt q nga korriku 2005 e deri m sot, pr fat t keq, kan ndrruar jet.


  - A sht Partia Demokratike e gatshme t zhvilloj zgjedhje t lira dhe t ndershme?

  Ne si mazhoranc, ose m sakt ekzekutivi, sht angazhuar q t zhvilloj zgjedhje me maksimumin e standardeve. Jemi angazhuar pr t'u krijuar kushte t gjith qytetarve q t votojn t lir.


  - Si ministr i Brendshm, mund t siguroni q votat nuk do t vidhen apo keqprdoren?

  Ather, dispozitat e ligjit pr policin e rregullojn shum mir funksionimin e ksaj trupe. Pr hir t s vrtets, policia ka reaguar mir me proesin zgjedhjeve t vitit 2005. Nuk sht prdorur dhun, prjashto disa raste sporadike si n zonn ku kandidonte ish- ministri i rendit apo diku tjetr.

  Policia ka mbajtur nj qndrim t mir ndaj zgjedhjeve dhe prve ksaj sht dhe ligji q nuk e lejon policin t abuzoj. Trupa e policis tashm e ka profesionalizmin e duhur t kuptoj q nuk duhet t interferoj n proces.


  - Nesr do t mblidhet Kryesia e Partis Demokrarike dhe pritet t zyrtarizoj kandidatun tuaj pr Bashkin e Tirans. Ju vet keni vendosur tashm?

  Sigurisht, nse kryesia do t m jap mandatin, un do t pranoj. sht nj gj q un e kam deklaruar dhe rreth dy muaj m par, q nse mandati do t m jepet, un do ta pranoj me gjith dshir.


  - Mendoni se mandati do t'ju jepet?

  Shpresoj q po.


  - Pse keni vendosur t lini mandatin e ministrit t Brendshm pr t kandiduar pr Bashkin e Tirans?

  Nuk do doja t bja komente pr sa koh edhe nj forum i caktuar, si Kryesia e PD-s, nuk e ka thn fjaln e fundit. Pr shtje etike nuk dua t bj komente.


  - Gjithsesi ju vet keni marr vendimin pr t kandiduar nse Partia Demokratike do ju kandidoj. Pse jeni i gatshm apo pse jeni vn n dispozicion t Kryesis s PD-s?

  Un nuk jam vn n dispozicion t Kryesis s PD-s, por nuk do doja q t prdorja emisionin pr fushat elektorale.


  - Nse Kryesia do t'ju caktoj ju si kandidat pr Bashkin e Tirans, a do trhiqeni nga posti i ministrit?

  Un do t bj veprime n prputhje me moralin tim, dhe ju siguroj, q morali im sht i ndryshm nga ai i haxhipishmanit t Bashkis.


  - Q do t thot se ju do t trhiqeni?

  Kjo do t thot q n nj afat shum t afrt, un do t bj publik do lvizje.


  - Kandidimi juaj a ju detyron t lini dhe mandatin deputetit?

  Detyrimi ligjor sht q un t l mandatin e deputetit, kjo sanksionohet n Kodin Zgjedhor. Ndrkoh, q nuk kam detyrim ligjor t l postin e ministrit. Por mandatin e deputetit do e l.


  - A e kompromenton n rastin tnd, faktin q nj ministr i Brendshm do t kandidoj pr Bashkin e Tirans?

  Kjo sht nj pyetje hipotetike dhe un s'dua t jap nj prgjigje q mund t jet hipotetike.


  - Prap si ndodh q lini postin e ministrit pr Bashkin e Tirans?

  Un ksaj pyetje mund t'i prgjigjem pa vshtirsi. Un nuk e kam t vshtir q ta shoh postin politik si mekanizm karriere t vetm. Sigurisht pjesmarrja n politik prfshin karier dhe ambicie, kto s'kan pse mbahen t fshehura, por nuk sht vetm kaq. Pjesmarrja n karriere ka brenda princip dhe nj pasion.


  - Q do t thot?…

  Do t thot q duhet t ket prgjigje pr disa prse. Dhe pavarsisht se n politik njerzit duhet t bjn disa gjra me shpirt dhe jo me llogari.


  - N dy vitet e fundit vetm ju jeni duke br gjithka me shpirt?

  Nqoftse i referoheni Shijakut, un fitova.


  - Pavarsisht, ishte nj fushat me kosto t madhe?

  Un ruaj kujtimet m t mira dhe ishte pr mua nj fushat shum e kndshme. Nuk ka patur as kosto. Ajo ka qen nj periudh e mir pune dhe kontaktesh, q n fund rezultuan me sukses.


  - Ju shqetson fakti q keni prball kryetarin e Partis Socialiste. Q sht dhe numri nj i koalicionit t majt?

  sht br numri nj ai…?


  - Gjithsesi sht kryetari?

  Ky sht elementi i fundit q un marr n konsiderat.


  - Zoti Rama sht nj kandidat i fort?…

  I fort apo i dobt, kjo mbetet pr t'u par.


  - Gjithsesi sht dy her fitues n Tiran?

  Mos ta hapim at thes zoti Fevziu se po ta hapim, zoti Rama do t dal q asnjher nuk ka qen fitues.


  - Ju shqetson fakti q jeni prball tij, ose q do t jeni prball tij?

  Absolutisht. Kt pyetje duhet t'ia bni atij kur ta keni n studio. Un kam treguar q nuk kam asnj shqetsim.


  - Besoni se do fitoni?

  Un nuk besoj, jam i bindur.


  - Q do t thot q do t kandidoni?

  Nqoftse do t m jepet mandati nga Partia Demokratike.


  - Shpresoj q n nj emision tjetr do t'u prgjigjeni m shum ktyre pyetjeve?

  Un jam jurist nga profesioni dhe i respektoj etapat.


  - A ju ka mbshtetur n vendimin q keni marr pr Bashkin e Tirans kryeministri, Sali Berisha?

  Besoj q n konsideratn e kryeministrit Berisha nuk kam qen vetm un. Kan qen disa emra dhe besoj q n mnyr t barazpeshuar Kryesia do t bj vlersimin e gjithsecilit prej nesh.


  - Pra do t ket votim me disa kandidat?

  Po, ka disa emra.


  - A sht sakrific pr kryeministrin t largoj nj nga ministrat m t suksesshm t qeveris s tij?

  Nuk m prket mua t prgjigjem pr kt.


  - Ka prkeqsim t rendit n Shqipri?

  Jo, ka prmirsim.


  - Opozita ka deklaruar q ka nj prkeqsim t rendit?...

  Shqetsim i opozits jan segmentet kriminal q ka patur n patronazh deri para nj viti. Ndrsa shqetsimi im jan qyetart q nuk duhet t vuajn nga kto segmente kriminale.


  - Cilat jan kto segmente. A kan patur lidhje direkte m Partin Socialiste?

  Sigurisht. Ky sht nj fakt q nuk pret miratimin tim.


  - A ka shtim t numrit t vrasjeve t pazbuluara?

  Jo. Ka nj rritje t zbulueshmris. Sa keni q se keni dgjuar q vrassi iku n drejtim t paditur. Dhe kur ka ikur kjo ka qen vetm pr dy apo tre dit dhe m pas sht arrestuar.


  - N Tiran a ka probleme me rendin?

  Jo. Ka ulje t vjedhjes s makinave dhe ulje t vjedhjeve n prgjithsi. Ka ende disa probleme me minorent, t cilt kryejn vjedhje t vogla, por q pr shkak t moshs nuk mund t burgosen.

  Kjo sht nj shtje q ka m shum nevoj pr zgjidhje sociale sesa pr profesionalizm nga ana e policis.


  - Cili ka qen elsi i suksesit tuaj n disa arrestime?

  Vullneti politik. E keni dhe n raportin e fundit t Bashkimit Europian, e keni n deklaratn e zv/presidentit t KE-s, Franko Fratini. Ky sht dhe nj element q ka ndikuar ndjeshm n procesin e liberalizimit t vizave.


  - Po pse arrestimet m t bujshme u bn jasht Shqipris?

  Sepse atje u gjenden.


  - A kan jetuar n Shqipri m par kta persona. Flas gjat periudhs q ishin n krkim?

  Tre raste t bujshme kan qen q jan arrestuar jasht Shqipris. Shum t tjer jan ndaluar n Shqipri, por dhe shum t tjer jan ekstraduar. Ata kan qen n Shqipri n kohn kur nuk kan patur barriera, kjo ka ndodhur m shum se nj vit m par.


  - A do t ekstradohen personat q jan ndaluar jasht Shqipris. Pse po vonohen?

  Po, Aldo Bare sht n Turqi dhe vonesat vijn si pasoj e kohs q marrin procedurat n vendet respektive. sht dika normale, s'ka asgj pr t'u shqetsuar.


  - Cili sht shqetsimi m i madh i juaji si ministr?

  Ministria sht nj vend me shqetsime t prditshme. Shqetsim madhor kam patur se sa e aft ishte policia t prgjigjej apo t prkthente mesazhin politik pr t luftuar krimin. Ajo e ka marr dhe zbatuar tashm m se miri kt mesazh.

  Marr nga TV Klan

 13. #33
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  111
  64 falenderime n 60 postime
  Envini as per kryebashkiak i Berzhites nuk ben,e jo per Tiranen.Une habitem si mund te votosh per kete njeri qe nuk la nje meter katror bosh per te luajtur femijet apo per te kaluar kohen pensionistet.Nje kaos gjigand,nje kantier qe nuk kuptohet se kur fillon dhe kur pefundon.Ndotja e ambjentit katastrofike.
  Nje i droguar,nje gjysem i formuar,nje psikopat qeverisi qytetin per 6 vjet,por per madheshtine e tij jane pak,i duhen edhe nja 6 te tjera te pakten qe tja nxjerri ujt e zi Tiranes.Por mos kini merak ju nostalgjike e anarkista te llojit,ja u tregon Olldashi se si punohet per qytetin dhe qytetaret.Edin me nostalgjiket e rrjedhur dhe drogaxhi-pederat do ti dergojme te jetojne ne Pezen e Babes.
  Atje mund te pini hashish sa te doni,keni edhe Rudinen.Mund te ftoni edhe Gjinushin me Ramizin.

 14. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-10-2006
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  95
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk eshte e lehte te rregullosh kete qytet (sepse ngeli 50 vjet ne vendnumero)

  Enveri bashke me idiotet e tjere kishin llogaritur qe shqiptaret te ecin ne kembe (ose me bicikleta) deri ne vitin 3000

  Problemi qendron ne TRUTE e shplare te shqiptareve te sotem, deshira per te banuar ne qender , apo pallate shumkateshe ,kjo i prish si njerez, i ben si puna e atyre pulave qe rriten ne ato (nuk me kujtohet emertimi) qe nuk kane shije

  Dyhet patjeter te luftohet psikologjia e betonit, duhet te pezullohet ndertimi ne qender dhe te zgjerohen rruget, mos te derdhen ujrat e zeza ne lane , te ndertohen kanalizime drejt lumit te tiranes dhe te filtrohen ujrat e zeza (nuk kushton shume) Tirana sot mban era ***

  Pallatet nuk duhen ngjyrosur por prishur gradualisht, tirana te jep pershtypjen e nje garnizoni ushtarak

 15. #35
  ilir-arb
  Antarsuar
  23-02-2006
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Panorama

  Era e fushats elektorale q ka nisur t ndihet brenda PD-s pas vendimit t kryesis dy dit m par pr t kandiduar Olldashin n kryeqytet sht pasqyruar dje edhe n mbledhjen e radhs s qeveris, megjithse shumica e ministrave jan njkohsisht edhe antar t kryesis s PD-s. Duke hyr n mbledhje, kryeministri Berisha i sht drejtuar ministrave, duke u thn se pasdite Olldashi i kishte krkuar dorheqjen, ndrkoh q ishte i pranishm n mbledhje. Ky pasdite m thot q do jap dorheqjen, paradite thot q do vazhdoj t punoj, iu drejtua Berisha ministrave.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-10-2004
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  qe edvni rama duhet te zhduket nga ai post eshte mese i qarte.
  ai punoi ne fillim vetem sa per ti hedhur hi syve te qytetarve te tiranes.

  cilido person qe do te kishte ardhur ne postin e kryetarit te BT-es ne ato kohe, do te kishte filluar me siguri
  nga lana, bulevardi dhe disa objekte pa leje, sepse keto athere benin muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  vetem nje idot nuk mund ti shihte ato gjera.
  si nje nejri qe e kishte bere stazhin e mafies prane qeverise se nanos ai e dite shume mire se si do tja fillonte ......
  por une do te thoja le ta harrojme te kaluaren (qe ne te vertete eshte shume e rendesishme .....!!!) dhe te perqendrohemi per nje moment ne te tashmen dhe te ardhmen kryeqytetit.
  kush ka qene per here te fundit ne tirane (them ata qe jetojne ne perendim evrope) e ka pare me syte e vet se ne cgjendje eshte katandisur tirana.
  pallate dhe objekte ndertimi pa piken e koordinimit. tamam sipas asaj fjales gjej shesh e bej pershesh.
  dukej shume qarte se ato "pallatet e bukura" ishin ndertuar aq larte sa kish pasur pare ne xhep firma e ndertimit ose me mire te them se sa here kishin dale me gomone ne itali bizsnesmenet shqipetare.
  pallatet nuk kishin piken e lidhjeve infrastrukturore me zonat e tjera te qytetit.

  nejse per qualitetin e ndertimeve as nuk ja vlen te flasesh fare tamam si jevgjit
  shumica e banorve te tiranes e kane mese te qarte tani se rama eshte nje person pa piken e vizionit dhe nuk e ka idene e administrimit ( plehrat , dritat, energjia, uji ) dhe nje njeri si puna e atit pa vizone nuk ka se cben me ne bashkine e tiranes ........tirana si kryeqyteti duhet te jete shembull per te gjithe e them ne pozitiven .......
  paaftesia e rames ne komunikim dhe aktivitete sociale eshte mese a qarte dhe kati se si ai u be kryetar i ps i shkatarroi ati dhe ate pak sysmpathi qe ei kishte tek publiku i tiranes .........
  pra ne myllje une do te thoja se koha per nje ndrrim eshte mese e pjekur

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Bravo Olldashi , e hapi fushaten me Cilieten, per te terhequr njerezit ''te gjinjte e nenes parti''.

  Shume njerez qe dhe jane me ate nuk e dine ca do bej ai me Tiranen, e vetem dihet e vuri 'Doktori' se qe ministri me i sukseshem, sic mund te kishte vene ndonje tjeter po te qe me i mire.

  Edi Rama kur e mori per here te pare bashkine e pergatiti qe me pare e hodhi nje fizion te tere pa filluar fushata per Tiranen.

  Sido qofte ky si trim i Doktorit do ta tundi.

  Me vjen dhe keq se eshte cun i ri dhe me talent e mund te japi per vendin, po duke qene thjesht nje vegel ne duart e 'Doktorit' edhe ai do digjet nga ky edhe vendi nuk do kete ndonje dobi nga nje njeri i talentuar po per arsyen qe eshte vetem nje vegel e Doktorit e gur shahu i lojes private te Doktorit.

  Edi Rama kur hyri ne loje per Tiranen hyri ne loje per lojen e tije, e kjo beri te levizte gjerat qe te ngrinte dhe veten.Edhe Nano qe me qytetar ne mendie ne lojrat politike e me i hapur.

  Para me Cilieten...te joshim shqiptaret....tring e tring e dumb e dumb....e si gjithnje nje uuuulerime pershendetese nga ''Doktori'.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 10-12-2006 m 22:28
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 18. #38
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mua per veten time me pelqen Ciljeta, ka disa ane te mira ajo.

  Me thene te drejten une kam vetem probleme me ate si bicim motoje qe ka nxjerre Olldashi: "Ma kthe kryeqytetin". Kam probleme, sepse nuk e di, se kush ja ka marre ketij kryeqytetin. Apo e ka dhene borxh dhe tani e kerkon perseri? Nese eshte keshtu, me duket shume e ndershme prej Olldashit, qe kerkon ti kthehet borxhi, dhe une jam dakort tia kthejne borxhin ketij, biles me gjithe interesat.

  Apo mos kerkon ta kthejne kryeqytetin mbrapsht?

  Nuk e di.

  Megjithate mua me pelqen Ciljeta.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 19. #39
  ilir-arb
  Antarsuar
  23-02-2006
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Tani eshte nje situate krejt ndryshe me ate te '96-'97.

  Piramidat jane nje kujtese e hidhur, por i perkasin relativisht te kaluares - kane kaluar 10 vjet - dhe shqiptaret e kane memorjen shume te dobet.

  Edhe sikur te kete ndonje perplasje brenda, bota nuk e ka ndermend te futet, nuk e keni bere pershesh njeri-tjeteri dhe tere vendin, vetem qe te mos sjelle vale refugjatesh, te mos destabilizoje rajonin. Greqia do te perforcoje gardhin, ndersa Italia do ta kontrolloje jo vetem bregdetin, por edhe bregun edhe detin.

  Shqiperia sot me pak se kurdorehere ndodhet ne vemendjen e botes; bota u mesua me kete lloj specie e cila nuk di te qeverise dhe nuk do te qeveriset.

  Nderkohe politikane shqiptare, si pozita dhe opozita, do te kacafyten deri aty sa ti tregojne botes se Shqiperia nuk di e nuk eshte ne gjendje te mbaje zgjedhje, dhe krahasuar me shtetin tjeter ballkanik qe mban zgjedhjet ne janar, do te dale edhe me shume mbrapa Serbise.

  Pas show-t, sa ti nxirret boja krejt vendit, e te langaraqen e qurraviten i madh e i vogel ne qeverri e opozite, do te arrijne te merren vesh, do te arrijne nje kompromis neo-dushkallare, dhe me tej vijne te mirat "pas te vjeli": antarsimi ne NATO, ne valen e trembedhjete te zgjerimit te saj, futja ne BE, mbasi te jene bere antare edhe Gjeorgjia, Moldavia, Algjeria e Libia, deri Afganistani.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  55


  Data: 11/12/2006, ora

  Sjelljet e Rams, gabim historik ligji do ta detyroj t paguaj pasojat  Nj dit para mbarimit t afatit zyrtar pr regjistrimin e partive politike, kryeministri Berisha deklaroi se sdo t lejoj vendin t merret peng prej aventurave t paprgjegjshme t kryetarit t Partis Socialiste. Izolimi i opozits dhe prpjekja pr t marr zvarr proceset politike n vend do t prballet me pasojat ligjore q parashikon kushtetuta, s pari duke paditur penalisht pushtetart vendor q do tu binden urdhrave antikushtetuese t Edvinit  Kryeministri Berisha i sht prgjigjur dje letrs publike t kryesocialistit, Edi Rama tre dit m par n lidhje me shtjen e reforms zgjedhore, se ndrgjegja e ksaj shumice n raport me kt shtje sensitive, sht e qet prderisa ka ndrrmar t gjitha nismat e ka qen e gatshme pr do kompromis me opozitn, mjaft q ai t mos binte n kurriz t Kushtetus s Shqipris. Ndrsa vet opozita e lidershipi socialist do t duhet q t shqetsohet pr pasojat e ktij vendimi ekstrem pr t trhequr zvarr vendin e pr t mbajtur peng t ardhmen integruese t tij. Qeveria sht e vendosur t siguroj t gjith mbshtetjen materiale e financiare, t bj t gjitha prpjekjet e nevojshme q i prkasin asaj dhe t vendos bashkpunim t plot me t gjitha forcat politike pr t siguruar zgjedhje t lira dhe t ndershme. Duke ndar me ju t njjtin shqetsim, dshiroj tju prcjell bindjen time se sht n rradh t par n interes t qytetarve, Shqipris, shqiptarve kudo q jan dhe detyrimin e qeveris dhe t t gjitha forcave politike q zgjedhjet e ardhshme lokale t mbahen n datn e dekretuar nga Presidenti, pra m 20 janar 2007, sikurse sanksionon Kushtetuta, ligji i par i vendit. sht gjithashtu bindja ime se, nse ekziston vullnet real politik, pra nse partit politike vendosin interesat e vendit mbi interesat partiake apo personale t drejtuesve partiak, ne jemi ende plotsisht n gjendje t realizojm m 20 janar 2007 zgjedhje t lira, t ndershme dhe me standarte t mira - shkruan n letrn e tij lideri i mazhorancs. Ju n letr, shprehni shqetsimin tuaj pr listat e zgjedhsve, t cilat sipas ligjit elektoral pr zgjedhjet e rregullta, duhet t shpallen gjasht muaj para dats s zgjedhjeve. Ndrkaq Berisha ka br nj ekspoze t gjer t sjelljes destruktive t opozits e kryesisht selis roz ndaj reforms zgjedhore me paramendimin e qart pr t sabotuar zgjedhjet lokale. N muajin prill t vitit 2006, grupi parlamentar i PD, bazuar edhe n opinionin me shkrim t ekspertve t OSBE/ODHIR, paraqiti n Komisionin Zgjedhor amendamentin pr listat, t cilin Partia Socialiste e refuzoi dhe e bllokoi. N muajin korrik, pikrisht gjasht muaj para dats s zgjedhjeve, ju srisht nuk pranuat shpalljen e listave dhe papritur, por edhe n mnyr t habitshme, si me nj rrufe n qiell t hapur, krkuat shtyrjen e dats s zgjedhjeve vendore. sht e habitshme, sepse opozita krkoi shtyrje zgjedhjesh gjasht muaj para dats s tyre, ndrkoh q afrimi i tyre sht qllimi dhe interesi i saj. Natyrisht, sado q mund t ndodh q qeverive ndonjher mund tju interesoj shtyrja e zgjedhjeve dhe zgjatja e mandateve, fatmirsisht n vendet e lira ato kt nuk mund ta bjn. Kushtetuta ua ndalon kt. Kushtetuta e Shqipris dhe e do vendi t lir prcakton qart rrethanat e veanta, n t cilat mandatet e pushtetarve mund t zgjaten. N rast se ne gjasht muaj m par do t pranonim shtyrjen e dats s zgjedhjeve, ne do tju faktonim shqiptarve por edhe komunitetit ndrkombtar se, pr ne mandatet tona jan mbi ligjet, shtetin ligjor dhe kushtetutn e vendit dhe se ne, si t gjithfuqishm sipas vullnetit ton t mir, mund t zgjasim mandatin e pushtetit ton. Kjo do t ishte rrnim i shtetit ligjor, i parimit t kushtetueshmris pa t cilin demokracia nuk ekziston - deklaron m tej Berisha, duke shtuar se vet Rama q sot betohet e prbetohet pr kompromis prej 6 muajsh, ka krcnuar me dhjetra her n media me bojkotimin e zgjedhjeve duke dshmuar kshtu se ju, bllokimin e listave do ta prdornit si pretekst pr tu shmangur nga gara elektorale dhe pjesmarrja n zgjedhje, e n kt skem t qart pa u thar boja e marrveshjes s 30 gushtit, socialistt bllokuat listan deri n datn q Presidenti dekretoi zgjedhjet. N t gjitha qndrimet e mbajtura nga muaji prill gjer n dhjetor ndaj listave t zgjedhsve, t cilat jan hartuar nga qeveria socialiste pr zgjedhjet e vitit 2005 dhe q duhet t prditsohen n rreth 2/3 e komunave dhe bashkive t vendit, nga qeveritart vendor socialist del qart se, shtja e tyre u konceptua nga ju si leva e Arkimedit pr t rrokullisur procesin zgjedhor, apo si engel pr t trehqur zvarr votn e lir t shqiptarve, demokracin e tyre dhe vet Shqiprin. Mirpo, vota n zgjedhjet e prgjithshme apo vendore, sht e qytetarve dhe jo e partive politike. Mendoj se, duke besuar se mund t trhiqni rrshan vendin tuaj, keni veshur vehten me fuqi mbinjerzore. Ky sht nj gabim historik fatal - nnvizon kryeministri i vendit.

  Sipas Berishs prve listave, Edvini kto muajt e fundit, keni ngritur edhe shtjen e ertifikatave, ndonse 90 prqind e ertifikatave t lshuara n Tiran dhe 2/3 e tyre t lshuara n shkall vendi firmosen nga zyrtar t shtetit n njsit e qeverisjes vendore q drejtohen nga socialiste. Ju jeni ankuar pran institucioneve ndrkombtare dhe keni drguar shtjen e ertifikatave n Prokurori. Institucionet ndrkombtare kan gjetur t pabazuara pretendimet tuaja. N zgjedhjet e 2005 ne konstatuam se ishin shprndar mijra e mijra ertifikata, q n kundrshtim me ligjin nuk prmbanin Kodin e Zons dhe Kodin e Zyrs s Gjendjes Civile. ODHIR dhe KQZ t gjendur para ktij fakti, vendosn q do njeri q do t votonte me certifikate, duhet t kishte me vehte nj dokument tjetr q provonte identitetin e tij. Pr kt qllim KQZ miratoi nj list

  prej dhjet dokumentash (si patente, diplom, etj) - vijon m tej ai. Sipas tij n

  takimin e pak ditve m par mes palve prfaqsuesit e mazhorancs propozuan rivendosjen e t njjtit kuadr masash garancie q KQZ dhe ODHIR vendosn n zgjedhjet e vitit 2005. Prve ktyre, ata propozuan n kt takim dy amendamente shtes: penalizimin me tre vjet burg t do zgjedhsi q do t gjendej me ertifikat fallco; lejimin pr t votuar me ertefikat n qendrn e votimit vetm personat, ertifikata e t cilve prmban Kodin e Zons dhe Zyrs s Gjndjes Civile ku

  gjendet qendra n t ciln ata votojn. Ndrsa nga opozita erdhi e njjta prgjigje

  sipas s cils nuk duhej q t zhvillohen zgjedhje pa u plotsuar t gjitha kushtet e vna paraprakisht nga ajo vet.

  Re. Po.


  ---

  Data: 12/12/2006, ora

  Fatmir Kumbaro bn avokaturn pr bojkotin e opozits  Antari i pakics n KQZ, Fatmir Kumbaro, ka marr dje n mnyr t paprecedent veprimin bojkotues t opozits, duke sulmuar ashpr antart e shumics, se po ushtrojn presion ndaj ktyre partive. Sipas tij, partit kan detyrim vetm kur regjistrohen si subjekt zgjedhor, ather do tu krkojm t zbatojn rregullat, n rast se sjan regjistruar, ather ato skan detyrim  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shprehur dje shqetesimin per mosregjistrimin e partive t opozits, n kushtet kur po dje n mesnate skadoi afati i fundit i vene ne dispozicion per kete. Ndrsa n kampin e djatht, partite tashme figurojne te regjistruara ne KQZ. Kshtu, dje sht regjistruar Partia Republikane dhe Partia e Bashkimit per te Drejtat e Njeriut. Klement Zguri, anetar i KQZ dhe perfaqesues i se djathtes ne kete komision, u shpreh se regjistrimi i partive tashme eshte nje detyrim ligjor. Kam thene ne vazhdimesi qe KQZ nuk funksionon vetem me kushte normale, por eshte nje isntitucion kushtetues qe merr vendime. Ka nje dekret te Presidentit qe, ne 20 janar, jane zgjedhjet vendore. Do tu kujtoja partive politike qe, ne rast se konkurrimi eshte nje e drejte e tyre, regjistrimi eshte nje detyrim ligjor, apeloi Zguri, duke kerkuar dhe sjelljen e komisionereve nga partite ne KZQV. Partite politike duhet te kishin sjelle perfaqesuesit ne Komisionet Zonale t Qeverisjes Vendore. Duhet te plotesojne detyrimin me ligjet. Ne rast se partite politike nuk do te sjellin komisioneret, do te na pengojne zgjedhjet dhe do te na bejne te veshtire procesin e regjistrimit te kandidateve. Une do i kerkoj KQZ qe do anetar te levize ne prefektura e komuna per te pare problemet dhe menyren sesi mund te zhbllokohen ato, vrejti ai. Ndrkaq, anetari tjeter i Komisionit, Fatmir Kumbaro, njekohesisht perfaqesues i opozites ne KQZ tha se, perderisa partite nuk jane regjistruar atehere kjo nuk perben ndonje detyrim ligjor per to. Degjova me vemendje koleget dhe shprehem se procesi zgjedhor eshte i bllokuar dhe se po ecen me shkelje te ligjit dhe kjo, jo per faj te KQZ. Bllokimi qendron qofte te lista e zgjedhesve, qe nuk eshte realizuar, por dhe tek komisioneret qe nuk kane ardhur ne KZQV. Partite kane detyrim vetem kur regjistrohen si subjekt zgjedhor, atehere do tu kerkojme te zbatojne rregullat, ne rast se sjane regjistruar atehere ato skane detyrim. U bej thirrje kolegeve te jemi sa me korrekt me ligjin, tha Kumbaro, duke marr n mbrojtje bojkotin e opozits.

  Re. po.

Faqja 2 prej 29 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Berisha n pushtet, fundi jon
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 07:53
 2. Poni: Rama, doreheqje ose mocion mosbesimi, shprfilli Festn e Pavarsis
  Nga Barlet23 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 13-12-2008, 05:20
 3. Analiza dhe komente pr zgjedhjet lokale, 18 shkurt 2007
  Nga Dr Rieux n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 230
  Postimi i Fundit: 11-04-2007, 16:14
 4. Votbesohet n parlament qeveria Berisha
  Nga zeus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 112
  Postimi i Fundit: 28-09-2005, 10:32
 5. Fushata pr kreun e bashkis s Tirans
  Nga reporter n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 26-08-2003, 14:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •