Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 89 prej 89
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e alketi83
  Anėtarėsuar
  28-06-2010
  Postime
  3,611
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  duken ca shtepi atje tej ne ate foton e pare ..
  si quhet ai fshat aty?

  ne cfar lartesie eshte ?


  kurse kjo pamja me dele qe theren eshte kasaphane e vertete..
  nje cfaqje e injorances.. e babezise.. e primitivizmes.. dhe ska te beje me Fe e me ndoj filozofi ne sherbim te njeriut..

  kush kupton pak nga mjekesia e di mire se cfar vjen nga keto budallakina..

  ku vete ai gjaku?
  po ato mbetje?

  --

  pse duhet asgjesuar ato qindra kafshe te gjora?

  turp..

  Brari lol shum seriozisht e paske mar muhabetin.
  Sa e vret mendjen edhe ti mo bure me gjith gjakun se ku vete.
  Mos haro qe festa eshte vetem per nje jav me duket dhe gjith vitin eshte shkretetir aty. Sa per pastertin ke te drejt, atije ishte nje pisllek i madh kudo qe te hidhje syte, e kemi nje cik zakon ne shqiptaret .
  Sa per foton e par reth atyre shtepive me sa mbaj mend un aty nuk ishte fshat por thjesht ca kolibe te vogla te pa banushme.

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e alketi83
  Anėtarėsuar
  28-06-2010
  Postime
  3,611
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

 3. #83
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-01-2010
  Vendndodhja
  Hamburg Reperbahn
  Mosha
  34
  Postime
  468
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po me mire titulloheni eskursion ne Malin e Tomorrit sesa pelegrinazh si e titullojn disa teolog te nderuar dhe simpatizant te sektit Bektashian . Nuk e kam marr vesh dhe sdo ta marr vesht cfare ka per qellim sekti bektashi cfare predikojn dhe cfare libri apo suneti ndjekin ???
  Upss se harrova predikojn varret boshe apo plote me eshtrra te kalbezuara dhe ndezin qeri ka raste qe dhe ulen e puthin varrin dhe e ferkojn hehehehhehe sa mbrapa i ka len Injoranca Shqipetaret

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  alket..

  fotot tek postimi 82.. ku jan bere..?
  a ka emer vendi..?
  cfar lartesie mendon ti eshte ajo pllaje ose bjeshke..?
  ka fshat aty afer?
  cfar mbillet e korret aty?
  cfar bimesie ka e cfar pemesh ka mbjell njeriu aty e cfar ka zhvilluar natyra vet?
  po poplli asaj ane kujt i ngjan ne dialekt te se folures..
  Beratit-skraparit a korces?

 5. #85
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mr_Elbasanlliu Lexo Postimin
  Po me mire titulloheni eskursion ne Malin e Tomorrit sesa pelegrinazh si e titullojn disa teolog te nderuar dhe simpatizant te sektit Bektashian . Nuk e kam marr vesh dhe sdo ta marr vesht cfare ka per qellim sekti bektashi cfare predikojn dhe cfare libri apo suneti ndjekin ???
  Upss se harrova predikojn varret boshe apo plote me eshtrra te kalbezuara dhe ndezin qeri ka raste qe dhe ulen e puthin varrin dhe e ferkojn hehehehhehe sa mbrapa i ka len Injoranca Shqipetaret
  Shish ky i perparuari qe thot qe Shqipetaret i ka len injoranca ndersa Arabet ket kan mbushur me dijen e tyre, ti kur i thua dikujt injorant pse si shikon librat e tu dhe veten tende ne qka beson ose deshiron te sjellim ala gjera komike per te kuptuar se sa injorant je ? JA SHIH pershembull ti beson kete


  “Kur njeriu ka marrėdhėnie seksuale me gruan, e qė para kėsaj nuk e ka kėnduar (thėnė) Bismilahin, vjen xhini dhe bashkė me tė kryen marrėdhėnie me gruan e tij”


  Apo buk beson kete??

  Qfar te themi ty ? mmm komiko-injorant? apo trushperlar ? apo ne mjeksi do njihesh me semundjen PARANOJ pra paranojak imagjinar? ka shum emra qe mund te ti veshim... prandaj kujdes para se quan dike injorant sepse duhet nisur prej vetes dhe sa per teorit qe beson ti je me posht se ne Shqiptaret tjer shume por nuk te lejn syt per te pare..

 6. #86
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne Mal te Tomorrit jane falur shqiptaret ketu e mijra vjet me pare e ky rit nuk ka te bej fare me fene islame qe ta merrni vesh ore njerez.Nuk ka te beje fare me Abaz Aliun,pasi aty shkonin per pelegrinazh vite me pare edhe shqiptar te besimit te krishtere e nuk besoj se shkonin ti faleshin Abaz Aliut....prandaj mesoni ne radhe te pare ēfare ka ne rrenje ky ritual,pasi eshte ritual Pagan dhe nuk ka te bej me fete monoteiste (kjo e Abaz aliut eshte diņka e vonshme dhe bektashinjte per te vazhduar ritet e tyre Pagane ti faleshin Malit te Zeus gjeten menyren per te vazhduar Pelegrinazhin e tyre....gjerat e tjera jane fol te flasim se aty haet e valon alkoli nga mengjezi deri ne darke.

 7. #87
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Anėtarėsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga alketi83 Lexo Postimin
  Me siguri ketu ka dale ajo shprehja:


  Qejf o qejf qe ben dervishi,

  Pi raki. ha tule mishi!


  Kishte te drejte ai turkoshaku Andon Zako Cajupi,

  qe dhe ne Arapistan kur ishte Baba Tomorit i kendonte.

  Me siguri ketu i ben pushimet Xhiko Perendia!

  Ndaj dhe Zoti e bekon perhere Shqiperine.

 8. #88
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime
  A me sqaeoni pak per kete?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #89
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Ndahet nga jeta baba Reshat Bardhi

  http://www.lajmishqip.com/wp-content...hi-300x225.jpg


  Ndahet nga jeta baba Reshat Bardhi

  Ndahet nga jeta Baba Reshat Bardhi. Kreu i Kryegjyshatės Botėrore Bektashiane ka ndėrruar jetė nė moshėn 76 vjecare pas problemeve tė rėnduara shėndetėsore. I njohur gjerėsisht pėr rolin e tij te rėndėsishėm nė ruajtjen e mardhėnieve tradicionalisht tė mira midis komuniteteve e besimeve tė ndryshme fetare nė Shqipėri, ai ka vlerėsuar tolerancėn fetare si domosdoshmėri jetike dhe porosi hyjnore.
  Haxhi Dede Reshat Bardhi lindi mė 4 mars tė vitit 1935 nė fshatin Lusėm tė Kukėsit dhe mėsimet e para fetare i ka marrė tek hoxha i fshatit. Mė pas ka ndjekur njė kurs formimi nė Medrese tė Tiranės. Mė 1954 u dorėzua dervish tek Kryegjyshi Botėror i asaj kohe, Dede Ahmet Ahmataj. Gjatė viteve 1958 – 1967 ka qėnė i internuar sė bashku me Dede Ahmetin nė Drizar tė Mallakastrės. Pas viteve 1967 ka punuar pėr 23 vjet me radhė, punėtor nė Ndėrrmarjen Bujqėsore “Gjergj Dimitrov” nė Tiranė.
  Veprimtaria
  Mė 1991, bėn peligrinazhin tradicional islamik nė qytetin e shenjtė tė Mekės dhe fiton titullin Haxhi. Po atė vit, me ndihmėn dhe bashkėpunimin e Nėnė Terezės, rihap Kryegjyshatėn Botėrore Bektashiane. Mė 20 korrik 1993 organizon dhe drejton Kongresin e Gjashtė bektashian, ku shpallet Kryegjysh Botėror i Bektashinjve. Shtatė vjet mė vonė, nė shtator tė vitit 2000, organizon Kongresin e Shtatė tė bektashizmit dhe shtator 2005, Kongresin e tetė bektashian. Pas pėrmbysjes sė regjimit komunist, nėn kujdesin personal tė Dede Reshatit janė hapur e vėnė nė shėrbim tė besimtarėve bektashianė rreth 120 objekte kulti, duke realizuar kėshtu njė ringjallje tė vėrtetė e tė fuqishme tė besimit bektashian nė vendin tonė. Ka marrė pjesė aktive nė konferenca e takime ndėrkombėtare kushtuar problemeve tė mprehta tė kohės, si nė Gjermani, Itali, Iran, Turqi, Azerbaixhan, Maqedoni, Kosovė etj.
  Vlerėsimet
  Ai ėshtė nderuar me titullin “Pishtar i Demokracisė”, ėshtė vlerėsuar edhe nga Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Xhorxh Bush, nė lidhje me qėndrimin e prerė kundėr aktit barbar tė 11 shtatorit 2001, ėshtė nderuar edhe nga Papa Gjon Pali i II gjatė Konferencės Botėrore pėr njė dialog ndėrkombėtar pėr tė mirėn e Paqes. Nė kėto vite ėshtė nderuar nė vendin tonė me tituj tė ndryshėm si: Qytetar Nderi i Qarkut tė Beratit, Kukėsit, tė Krujės, tė Bulqizės, tė Martaneshit dhe nė mars tė vitit 2005, me rastin e 70 vjetorit tė ditėlindjes nga Presidenti i Republikės iu dha Urdhėri “Naim Frashėri”.
  Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

 1. Per Malin e Tomorrit, si Olimpi shqiptar!
  Nga Astrit Kosturi nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-05-2009, 12:17
 2. Mali i Shenjtė i Tomorrit
  Nga arturo nė forumin Komuniteti bektashi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-08-2004, 04:59
 3. Makarona ne Malin e Tomorrit
  Nga Brari nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 15:16
 4. Mali i shenjtė i Tomorrit
  Nga Sokoli nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2002, 04:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •