Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ta ruajme fjalen shqipe

  Obligim mbi obligimet te cdo intelektuali shqiptar, ne vecanti dhe i cdo shqiptari qe din shkrim lexim ne pergjithesi,eshte qe te flas fhe ta shkruaj gjuhen e vet amtare pa gabime e te spastruar nga fjalet e shprehjet e huaja. Por duhet ditur cdo kush se nuk mjafton vetem t'i njohim rregullat e drejteshkrimit dhe te drejteshqiptimit te gjuhes letyrare kombetare, por edhe te jemi te kujdesshem ne zbatimin e tyre, duke pasur kujdesqe sejcila fjale te shkruhet ne frymen e gjuhes shqipe dhe te ltingelloj SH Q I P.

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kėto kėshilla zakonisht hasin nė ndonjė vesh tė mbyllur me tapė te shishes sė verės.
  Ata qė flasin shqip ose jetojnė nė fshatra ose nėse jetojnė nė qytet nuk bėjnė pjesė nė atė kastėn intelektuale.
  Intelektualėt pellazgė tė antikės bėnė ēmos qė tė quajnė veten helenė dhe tė flasin helenishten.
  Edhe kėta pellazgėt e sotėm, janė nė tė njėjtėn rrugė, po vdesin vetėm e vetėm qė tė bėhen diēka tjetėr pėrpos shqiptar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjuha eshte gjeja me e rendesishme per nje popull per ta treguar historine dhe nivelin kulturor para botes qe nga themelimi i saj. Nje dijetar ka thene: " Libri i pare i nje kombi eshte fjalori i gjuhes se tij
  Gjuha letrare kombetare shqipe ka nje fjalor shume te pasur.Pasuria e fjalorit te gjuhes sone nuk varet vetem nga numri i fjaleve, por edhe nga aftesia e fjales shqipe per te shprehur shume kuptime.
  Andaj ne shqiptaret duhet te jemi shume krenar dhe te mburremi para gjuhetareve te botes se qyteteruar per shumekuptimesine e nje fjale, varesisht nga konteksti i perdorimit ne fjali, periudhe etj.

 4. #4
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ah moj sadete po c'na kenaqe.
  Gjuha eshte protokol
  Cod i marreveshtjes, menyre sinjalizuese per komunikim.
  Eskimet kishin 36 emra te pervetshem per deboren, popujt e "qyteteruar" evropian e kan vetem nje. Eskimezet dijne te tregojne me secilin emer shtresat e caktuara te debores, kurse ne nuk jemi te afte qe ti dallojme ato shtresa kulitativisht te ndryshme as me sy, e ku me t'u ngjesim emra!
  Athua i bene kjo eskimezet me te qytetruar se ne?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Jano
  Anėtarėsuar
  09-09-2006
  Vendndodhja
  Bukuresht
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Teme e bukur.
  Une kam vene re qe kohet e fundit shqipja bombardohet nga fjale te huaja.
  Nese nje fjale ose shprehje ekziston ne shqip, nuk eshte nevoja te perdorim fjale te huaja.
  Kete e kam vene re kudo (perdorimin e fjaleve te huaja). Kanale televizive, gazeta, libra. internet.
  Kur fjalet e huaja i perdorin disa emigrante qe ndoshta kane harruar ndonje fjale ne shqip, u falet . Por kur fjalet e huaja i perdorin gazetaret, politikanet, intelektualet ne pergjithesi, nuk e kuptoj pse-ne.
  Feja e shqiptarit eshte shqiptariA

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e GJESIKA
  Anėtarėsuar
  12-05-2006
  Postime
  57
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jano
  Teme e bukur.
  Une kam vene re qe kohet e fundit shqipja bombardohet nga fjale te huaja.
  Nese nje fjale ose shprehje ekziston ne shqip, nuk eshte nevoja te perdorim fjale te huaja.
  Kete e kam vene re kudo (perdorimin e fjaleve te huaja). Kanale televizive, gazeta, libra. internet.
  Kur fjalet e huaja i perdorin disa emigrante qe ndoshta kane harruar ndonje fjale ne shqip, u falet . Por kur fjalet e huaja i perdorin gazetaret, politikanet, intelektualet ne pergjithesi, nuk e kuptoj pse-ne.
  o jano ta tham une pse? se dojn me shite mend se dijn gjuhe te huaja
  dance in the rain
  ignore the pain
  forget and forgive
  have only one life
  TO LIVE

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Mosha
  32
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  fajin e kan mediat,dhe qeveria qe nuk i ndalon ato fjale te huaja ne lajme,gazeta etj.kur njekohesisht jan dhe ne SHQIP.

 8. #8
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marinela_Greqi
  fajin e kan mediat,dhe qeveria qe nuk i ndalon ato fjale te huaja ne lajme,gazeta etj.kur njekohesisht jan dhe ne SHQIP.
  Eh, kjo nuk eshte aq pune e thjeshte.
  Ketu perzihen "ligjet" per lirine e mediumeve dhe shume komplikime tjera ne te cilat qeverija nuk ka qasje!
  Kurse medijat ashtu si i kane udheheqesit (pronaret) te tille [gjysmeanalfabete] i kane edhe punetoret. E vertete e dhembshme por s'ke si i shpeton!
  Duket se viteve te fundit as gazetat nuk kan me redaktore te vertete por njerez qe thjeshte paguhen sa tu dale emri si redaktore.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sa per ilustrim vetem nje shembull, fjala motiv ose motivizem ka disa kuptime: shkak, arsye, detyrim, inicim, shtyerje, bindje, lutje, kerkese etj.Kjo e perforcon shprehesine e shqipefolesit, prandaj parashtrohet pyetja: Pse t'i pranojme ne gjuhen tone fjalet e panevojshme te gjuheve te huaja, e keshtu t'i bejme prone e pandashme e leksikut tone, pasi qe gjuha e jone e embel eshte e afte dhe e pasur per t'i shprehur qellimet e veta mendore e ideore, pa perdorimin e fjaleve te huaja.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  !
  Kurse medijat ashtu si i kane udheheqesit (pronaret) te tille [gjysmeanalfabete] i kane edhe punetoret. E vertete e dhembshme por s'ke si i shpeton!
  Duket se viteve te fundit as gazetat nuk kan me redaktore te vertete por njerez qe thjeshte paguhen sa tu dale emri si redaktore.
  Plotesisht keni te drejte ketu nuk eshte fjala per gabime te rastesishme, por eshte fjala per gabime qe perseriten vazhdimisht, madje edhe neper shkrimet e vetequajtureve dhe redaktore pergjegjes.

 11. #11
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga sadete71
  Sa per ilustrim vetem nje shembull, fjala motiv ose motivizem ka disa kuptime: shkak, arsye, detyrim, inicim, shtyerje, bindje, lutje, kerkese etj.Kjo e perforcon shprehesine e shqipefolesit, prandaj parashtrohet pyetja: Pse t'i pranojme ne gjuhen tone fjalet e panevojshme te gjuheve te huaja, e keshtu t'i bejme prone e pandashme e leksikut tone, pasi qe gjuha e jone e embel eshte e afte dhe e pasur per t'i shprehur qellimet e veta mendore e ideore, pa perdorimin e fjaleve te huaja.
  Zemra,
  shprehja motivim e ka vetem nje (1) kuptim ne gjuhen shqipe dhe ai eshte: shtytje!
  Te gjitha pergjasimet e saj qe ke vargezuar jane vetem ilustrim jo aq i sukseshem i asaj qe plotefuqishem e shpreh fjala shtytje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 22-09-2006 mė 06:17
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  shprehja motivim e ka vetem nje (1) kuptim ne gjuhen shqipe dhe ai eshte: shtytje!
  Te gjitha pergjasimet e saj qe ke vargezuar jane vetem ilustrim jo aq i sukseshem i asaj qe plotefuqishem e shpreh fjala shtytje.
  Desha te them se ne kemi shume shprehje qe nuk ka nevoj t'i perdorim fjalet e huaja ne gjuhen shqipe.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Jano
  Anėtarėsuar
  09-09-2006
  Vendndodhja
  Bukuresht
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga sadete71
  Sa per ilustrim... prone e pandashme e leksikut tone...
  Prone e pandarshme e flalorit tone... -ju lutem !
  Feja e shqiptarit eshte shqiptariA

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Jano
  Anėtarėsuar
  09-09-2006
  Vendndodhja
  Bukuresht
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Upss...fjalorit.
  Feja e shqiptarit eshte shqiptariA

 15. #15
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga sadete71
  Obligim mbi obligimet te cdo intelektuali shqiptar, ne vecanti dhe i cdo shqiptari qe din shkrim lexim ne pergjithesi,eshte qe te flas fhe ta shkruaj gjuhen e vet amtare pa gabime e te spastruar nga fjalet e shprehjet e huaja. Por duhet ditur cdo kush se nuk mjafton vetem t'i njohim rregullat e drejteshkrimit dhe te drejteshqiptimit te gjuhes letyrare kombetare, por edhe te jemi te kujdesshem ne zbatimin e tyre, duke pasur kujdesqe sejcila fjale te shkruhet ne frymen e gjuhes shqipe dhe te ltingelloj SH Q I P.
  Sadete, beni mire te ndiqni vete keshillen tuaj perpara se te na kerkoni ne te bejme te njejten gje. Rishikoni edhe njehere kerkesen tuaj dhe do sugjeroja ta fillonit nga kreu.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Tulipani i Zi, mos qofsh i zi
  Ju lutem mos e nenqmoni mendimin e askujt, secili njeri mundohet te jap maksimumin per te kontribuar sado pak per gjuhen tone .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sadete71 : 27-09-2006 mė 08:59

 17. #17
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga sadete71
  O Tulipani i Zi, mos qofsh i zi
  Ju lutem mos e nenqmoni mendimin e askujt, secili njeri mundohet te jap maksimumin per te kontribuar sado pak per gjuhen tone .
  Nuk nencmova askend po mu duk pak qesharake qe e filluat leksionin mbi ruajten e fjales Shqipe me "Obligim mbi obligimet...".

  Ne Shqip obligim=detyrim.
  Kam vene re shume huazime nder Kosovaret, jo se ne Shqiptaret e Shqiperise nuk e kemi shpartalluar gjuhen tone, ndaj thashe ato me siper.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

Tema tė Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 3. Kongresi I Manastirit
  Nga gerrard73 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 13:58
 4. Baza dialektore e gjuhės standarde
  Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •