Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
 1. #21
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Kompania Irlandeze fton shkenctaret te testojne teknologjine e "energjise se lire"

  Dublin- Nje kompani irlandeze ka hedhur dorashken e sfides per komunitetin shkencor ne mbare boten qe te provojne teknologjine qe kane shpikur dhe qe sipas tyre prodhon energji te lire (free energy).
  Kompani, Steorn, thote se zbulimi i tyre bazohet ne bashkeveprimin e fushave magnetike dhe mundeson prodhimin e nje energjie te paster te lire dhe te vazhdueshme - - nje koncept ky qe sfidon hapur te gjitha rregullat thelbesore te fizikes.

  Kompania deklaron se kjo teknologji mund te perdoret per te furnizuar me energji praktikisht cdo pajisje qe nga celularet deri tek makinat.
  Steorn shpalli lajmin dhe sfiden e saj ndaj komunitetit shkencor ne revisten The Ekonomist duke cituar fituesin irlandez te cmimit Nobel George Bernard Shaw i cili ka thene: "Te gjitha te vertetat e medhaja fillojne si blasfemi".

  Sean McCarthy qe eshte drejtuesi ekzekutiv i Steorn u shpreh se sfida i eshte drejtuar 12 fizikanteve te njohur sot ne bote qe te testojne ne menyre rigoroze teknologjine ne menyre qe kjo e fundit te filloje te futet ne prodhim.

  "Ajo qe ne kemi arritur te zhvillojme eshte nje menyre per te ndertuar fushat magnetike qe kur ju te udhetoni perreth tyre, duke filluar dhe ndaluar ne te njejten pike, ju keni fituar energji," shprehet McCarthy.

  "Kjo energji nuk konvertohet nga burime te tjera si ajo perbrenda magnetit. Praktikisht krijohet. Dhe ne momentin qe teknologjia fillon funksionimin e saj prodhon nje nje burim konstant energjie te paster dhe te lire," i tha ai radios Irlandeze RTE.


  Link origjinal i lajmit: Irish company challenges scientists to test 'free energy' technology

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  me njohurit e mia shkencore mund te them se teknologjia e shpikur nga kompania irlandeze esht 100% genjeshter.
  Shum ligje dhe teori te shkences mund te ndryshojn, nderkoh qe shkenca avancon shum gjera mund te hidhen posht dhe njohuri te reja mund te fitohen.
  Por nje gje nuk do ndryshoj kurr dhe kto jan tre ligjet e termodinamikes.
  Pra shpikja e firmes irlandeze bie ndesh me ligjet baz te natyres energjia nuk krijohet dhe nuk shkaterohet ajo vetem transformohet nga nje form ne tjetren.
  Ligji i dyt esht se asnje transormim nuk esht i mundshem me efikasitet 100% (humbje energjie).

 3. #23
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  41
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Pėrshėndetje!  Megjithėse nuk jam shumė i shkencės, nė njė emision kėtu nė Greqi dėgjova se Rusia ka arritur tė shpikė njė lloj baterie qė furnizohet me energji nga ambienti. Dihet se nė ambientin e jashtėm dmth nė natyrė, ka elektricitet. Nė njė lloj mėnyre qė nuk ėshtė bėrė e njohur, kjo bateri furnizohet me kėto ione tė elektrizuara dhe fuqia e saj ėshtė kaq e madhe sa mund tė furnizojė edhe njė qytet tė tėrė.


  Rusėt e pėrdorin kėtė energji tė pashterueshme pėr 'disqet' e tyre tė cilėt janė tė pajisur me njė lloj motori antigraviteti. Gjithashtu nė njė lloj mėnyre ėshtė bėrė e ditur se falė kėsaj teknologjie, Rusia ka arritur tė ulė nė sipėrfaqen e planetit tė kuq, anije kozmike me njerėz brenda pėr tė studiuar kėtė planet apo edhe pėr gjėra tė tjera. Misioni ėshtė kryer me sukses, por Rusia e ka mbajtur tė fshehtė kėtė gjė.
  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 4. #24
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga friendlyboy1
  me njohurit e mia shkencore mund te them se teknologjia e shpikur nga kompania irlandeze esht 100% genjeshter.
  Shum ligje dhe teori te shkences mund te ndryshojn, nderkoh qe shkenca avancon shum gjera mund te hidhen posht dhe njohuri te reja mund te fitohen.
  Por nje gje nuk do ndryshoj kurr dhe kto jan tre ligjet e termodinamikes.
  Pra shpikja e firmes irlandeze bie ndesh me ligjet baz te natyres energjia nuk krijohet dhe nuk shkaterohet ajo vetem transformohet nga nje form ne tjetren.
  Ligji i dyt esht se asnje transormim nuk esht i mundshem me efikasitet 100% (humbje energjie).

  Njohurite shkencore qe kemi sic e thone dhe amerikanet jane the best we've got. Kjo sdo te thote se ajo qe dime tani eshte absolute dhe ska vend per tu ndryshuar. 500 vjet perpara te gjithe betoheshin qe bota ishte e sheshte . Normalisht krahasimi nuk eshte perfekt por ideja eshte qe sa me shume
  zhvillohemi dhe perfeksionohemi aq me shume kemi vend per te ndryshuar dijet qe kemi dhe pasuruar apo korrigjuar ato me te tjera. Vetem ne 10 vitet e fundit shkenca ka ndryshuar konkluzione te saja per te cilat me pare betoheshe se ishte e pamundur te kishte alternative tjeter. Por sot disa koncepte kane ndryshuar dhe kane hedhur poshte ato me te vjetrat. Ska vend ketu qe te me pyesesh se cfare jane keto gjera qe kane ndryshuar sepse edhe te doja sdo arrija dot te gjeja referencat ne ato mijera faqe qe kam lexuar dhe vazhdoj lexoj perdite. Por shembuj konkrete mund te gjesh vazhdimisht neper websitet shkencore.
  Plus qe yahoonews i besoj si faqe sepse nuk merret me spekullime dhe burimet e tyre i trajtojne me shume kujdes.

  Ne lajmin qe kam postuar ka nje paragraf shume domethenes qe shkenctaret qe kane realizuar kete shpikje jane te gatshem dhe po sfidojne gjithe komunitetin shkencor qe te provojne shpikjen e tyre dhe te binden per rezultatin e saj. Ska vend per spekullim ketu pasi thirrja po behet hapur dhe boterisht qe te provohet si arritje dhe te bindet komuniteti shkencor (i mykur nga tradicionalizmi dhe mendjengushtesia) qe jo cdo gje qe dime sot eshte absolute.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nuk e ve ne dyshim besueshmerin e artikullit, por thjesh permbajtjen e shkences qe artikulli aludon.
  Ka disa gjera qe duhen then qart sepse ne kete forum marin pjes edhe lexues qe sapo kan filluar te mesojn shkencen. Esht e vertet se shumica e njohurive shkencore mund te ndryshoj dhe disa te hidhen posht.
  Por nje gje eshte e sigurt tre ligjet e termodinamikes nuk do ndryshojn kurr, keto jan aksiomat baze mbi te cilat eshte bazuar jeta ne tok dhe mbar universi.
  Shkenca ne artikullin e yahoonews binde ndesh komplet me keto ligje.

 6. #26
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  E megjithate rrotullohet... ka thene ai miku

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2006
  Vendndodhja
  hamburg
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up h2o ose uji si energji  nuk po besoj se eshte e vertet


  kush nga shqiptaret ka ide se si mund me e kopju kete kinez
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 21-01-2008 mė 18:41

 8. #28
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Bucki do ishte mire qe lajmi te trajtohej me gjeresisht nga ju me material te shkruar dhe me foto. Videon jo te gjithe kane mundesi ta shikojne. Persa i perket asaj qe shfaqet aty, motori me uje nuk eshte gje e re dhe nje katalizator i tille ka qene ne faza eksperimentale qe gjate viteve 30-te por nuk dihet se cfare u be me te.
  Sidoqofte here tjeter do ju lutesha te ishit me te sakte ne lajme dhe ne paraqitjen e tyre.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Un americano Ha brevettato un suo marghingegno che estrapola energia dal "vuoto"...

  Si Chiama M.E.G. ed e' sinonimo di Generatore magnetico immobile, il brevetto depositato da Thomas E. Bearden in America nel 2002, e sta diventando un ossessione scientifica.

  Questo sistema non ha parti meccaniche, ma e' formato da un nucleo magnetico rettangolare microcristallino con all'interno quattro piccoli avvolgimenti. Il principio di funzionamento si basa sull' asimmetria nel comportamento del campo elettromagnetico nelle reazione di Lenz allo sbalzo di tensione. Dove c'č un campo elettromagnetico c'č anche un flusso invisibile di onde longitudinali che oscilla nel vuoto locale. Questo č un fatto, non una teoria. Si pensava che, a causa delle Leggi della Termodinamica, fosse impossibile sfruttare questa "parte" del campo, perņ' questo strano oggetto estrapolerebbe energia pulita, la cosidetta "FREE ENERGY"...

  In Italia un Gruppo di ricercatori ha avviato un esperimento, sta realizzando un prototipo funzionante del meccanismo per Verificare l'attendibilitą dell' inventore. Non solo, all'interno del loro sito e' possibile reperire informazioni preziosissime sul BIO-CARBURANTE.....

  perkthimi

  Nje amerikan ka nxjerre patenten per nje shpikje te tij e cila nxjerr energji nga hici dhe emri i saj quhet MEG qe do te thote Gjenerator manjetico Imobile

  Shpikja eshte bere nga Thomas E Bearden amerikan ne vitin 2002 dhe eshte kthyer ne nje osession shkencor

  kjo shpikje nuk ka pjese mekanike por eshte formuar nga nje nukleo retangolare magnetik mikrokristalino ku ne pjesen e brendshme gjenden kater peshtjella te vogla...etj Darius mundohu ta pekthesh vete po te jap edhe faqen se aty ka edhe nje foto te saj

  http://guide.supereva.com/brevetti_e...2/150010.shtml
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 15-09-2006 mė 17:29
  larguar forever

 10. #30
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Pak a shume eshte ajo qe ke perkthyer ti megjithate po e lodh edhe une koken dhe po e riperkthej te plote:

  Quhet M.E.G. dhe shte sinonimi i Gjeneratorit portativ magnetik, term i formuluar nga Thomas E.Bearden ne Amerike ne vitin 2002 dhe qe po kthehet ne nje obsesion shkencor.

  Ky sistem nuk ka pjese mekanike dhe eshte i formuar nga nje berthame magnetike ne forme drejtkendore pjesezash kristalore dhe tere brendesine e tij ka kater dioda. Parimi i funksionit bazohet ne asimetrine e zones ku ndodhet fusha elektromagentike ne raport me reaksionin e Lenz gjate shkarkesave elektrike.
  Aty ku ka nje fushe elektromagnetike ka edhe nje fluks te padukshem valesh te gjata te cilat vibrojne ne boshllek. Ky eshte nje fakt, jo thjesht teori. Me pare mendohej se per shkak te Ligjeve te Termodinamikes ishte e pamundur qe te shfrytezohej kjo "pjese" e fushes por ne fakt ky objekt jo i zakonshem emeton energji te paster, e ashtuquajtura "ENERGJI E LIRE" (ne kuptim pa pagese)...

  Ne Itali nje grup studiuesish eshte duke kryer nje eksperiment dhe duke krijuar nje prototip funksional te mekanizmit per te verifikuar besueshmerine e vete shpikesit. ...

  Kjo ishte pak a shume perkthimi me i detajuar i lajmit. Nuk habitem aspak pasi lajme te tilla per shpikje pajisjes qe prodhojne energji te lire kane kohe qe qarkullojne po shkenca jone qorre nuk i merr ne konsiderate. Dhe ne fakt pse duhet, ata qe kontrollojne financimet per shkencen jane po ata qe kontrollojne dhe kane ne doren e tyre monopolet e naftes dhe te gazit. Kush do lejonte qe te humbeshin miliardat e dollareve nga nje shpikje e tille...

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Hidrogjeni, burimi i energjisė tė sė ardhmes
  22-09-2007  Shumė ekspertė parashikojnė se nė dekadat qė vijnė, vendet e industrializuara do tė fillojnė tė braktisin varėsinė e tyre nga nafta. Nė vend tė saj, thonė analistėt, industria do tė pėrdorė teknologjinė e hidrogjenit si njė burim tė pastėr energjie pėr makinat, shtėpitė apo centralet elektrike. Siē na njeh materiali nė vazhdim, ekonomia e bazuar nė hidrogjen mund tė jetė ende shumė vite larg, por paisjet qė u ekspozuan nė njė panair nė Uashington, ofrojnė njė shikim tė shpejtė tė asaj qė pritet tė vijė.

  Su Carroll nga Virginia Perėndimore mori pėr ta provuar nė rrugėt e kryeqytetit njė makinė qė punon me hidrogjen.

  “Ėshtė mė e rėndė nė pėrdorim sesa makinat e zakonshme, por ėshtė diēka qė mund tė mėsohem. Nuk bėn zhurmė dhe ecėn mirė.”

  Nė panair gjigandi General Motors kishte sjellė njė makinė prototip...HydroGen3. Ja ēfarė thotė inxhinieri i kompanisė General Motors. ‘

  “Nuk ka motor...nuk ka karburator pėr djegie tė brendėshme. Pėrdorim hidrogjenin si burim energjie por nuk e djegim atė.”

  Nė vend tė tymit, makina ēliron ujė ose avull dhe jo tym dhe ndotje. Por ekspertėt thonė se makinat me hidrogjen nuk pritet qė tė zgjidhin shumė shpejt problemin e ndotjeve qė shkaktojnė sot makinat.

  Deron Lovaas drejton fushatėn pėr automjete tė pastra me Kėshillin pėr Mbrojtjen e Burimeve Natyrore.

  “Njė nga pengesat e para ėshtė ndėrtimi i veturave dhe kamionėve qė tė kenė depozitė tė mjaftueshėm pėr hidrogjenin, si dhe kostoja e kėtij karburanti.”

  Njė tjetėr pengesė ėshtė infrastruktura si stacionet e karburanteve pėr furnizimin me hidrogjen. Por shansi pėr tė ngarė njė makinė tė tillė tėrhoqi shumė kalimtare madje edhe anėtarė tė Kongresit. Bob Rose ėshtė drejtor ekzekutiv me Kėshillin Amerikan tė Karburanteve me bazė hidrogjeni.

  “Kėto janė produkte tė reja qė po gjejnė pėrdorim nė mbarė botėn.”

  UTC kompania pronare e firmės United Technologies dikur prodhonte karburante me bazė hidrogjeni pėr NASĖ-n. Qė nga ajo kohė kompania ka ndėrtuar sisteme pėr furnizimin e objekteve tė mėdha si shkolla apo baza ushtarake. Kompania po i aplikon tani njohuritė drejt veturave, autobusėve dhe automjeteve tė tjera qė ēlirojnė dioksid karboni duke shkaktuar ngrohje globale. Zėdhėnėsja Judith Bear.

  “Kemi njė autobus me hidrogjen nė shtetin ku operojmė, Kėnektikat. Ndėrsa para pak kohe njoftuam pėr njė tjetėr autobus me hidrogjen nė Belgjikė.”

  Nė tė ardhmen, karburanti me bazė hidrogjeni mund tė luajė njė rol kryesor nė paisjet e konsumit. Njė kompani por ndėrton njė ushqyes pėr telefonėt celularė. Drejtuesit e industrisė parashikojnė qė kjo lloj energjie do tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė mbarė botėn. Ata i kėrkojnė Amerikės qė tė dhurojė mė shumė para pėr kėrkime, tė ulė taksat e kėtyre kompanive dhe tė pėrdorė teknologjinė e hidrogjenit brenda strukturės shtetėrore.
  Burimi VOA

 12. #32
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga friendlyboy1 Lexo Postimin
  Nuk e ve ne dyshim besueshmerin e artikullit, por thjesh permbajtjen e shkences qe artikulli aludon.
  Ka disa gjera qe duhen then qart sepse ne kete forum marin pjes edhe lexues qe sapo kan filluar te mesojn shkencen. Esht e vertet se shumica e njohurive shkencore mund te ndryshoj dhe disa te hidhen posht.
  Por nje gje eshte e sigurt tre ligjet e termodinamikes nuk do ndryshojn kurr, keto jan aksiomat baze mbi te cilat eshte bazuar jeta ne tok dhe mbar universi.
  Shkenca ne artikullin e yahoonews binde ndesh komplet me keto ligje.
  friendlboy "ligjet" e termodinamikes nuk jan ligje po parime
  dhe mire e ka thene Darius sepse edhe per ligjet klasike nje kohe eshte menduar se jan te pa kundershtushme . Nuk mund te mirret qdo gje absolute por duhet te lihet shkences ne dore dhe nese ajo e argumenton duhet te pranojme
  pershendetje

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e s138942
  Anėtarėsuar
  24-06-2007
  Vendndodhja
  Torino
  Mosha
  30
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Isomer937 i kam studiur te gjitha menyrat e karburanteve alternative per vet faktin qe studioj ne fushen automjeteve, por ajo qe kam kuptuar eshte qe ka shum menyra te ndryshme dhe burime alternative, por problemi eshte shum i thelle pasi nafta vjen nga vendet e varfera dhe ka nje kost shum te ulet nekrahasim me burimet e tjera alternative dhe keshtu per firmat e medha nuk este nje problem ndotja e ambjentit ata mendojne vetem per leket, pastaj do thuash pse qeverite nuk i ndalojne dhe ketu qondron problemi se njerezit e shtetit jan shpesh aksioner dhe ata ose luan lek ne menyr te fshehte dhe pastaj gjithqka eshte ne rregull per ata. Pastaj vet fakti qe ka shum qendra kerkimi qe bejne kerkime per burime alternative por nuk arrijne ne perfundim te kerkimeve pasi nuk kan fondet e nevojshme dhe shteti mir qe nuk i ndihmon por nxhierr edhe probleme ligjore, pra me pak fjal burimet alternative do hyjne ne perdorim vetem ne momenti kur planet yne te mos jete me ne gjendje ta perbadhoje kete qe po i bejm.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Shume e vertete kjo qe thnote x-files. Nuk e di sa jeni familjar me te ashtuquajturin Disclosure Project qe drejtohet nga Dr Steven Greer dhe qe ka rreth 10 vjet qe po bent e pamunduren per sensibilizimin e opinionit amerikan dhe atij boteror mbi ekzistecen e energjise se lire ose free energy qe eshte e monopolizuar nga nje grup njerezish dhe qe nuk vihet ne perdorim pasi do minonte interesat dhe monopolet e korporatave shumekombeshe dhe do prishte balancat ekonomike globale. Nese ju intereson mund te lexoni informacion ne kete link : Zero Point Energy
  Shume inetersante ai linku.

  A ke informacione nese eshte bere testimi qe thuhet aty per kete makine nga ato tre qendra qe thuhej dhe nese jane bere publike rezultatet ?

  We are requiring that - we have an agreement with the inventor to have a more robust version of this device made in the coming month or two. It will then go through further research and development and reproduceability studies, meaning we must be able to independently reproduce the effects. It will then be tested in at least three independent government and university labs

 15. #35
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Jo fatkeqesisht nuk e kam ndjekur me si rast. Mbase eshte bere ndonje paraqitje publike ose jo. Megjithate nuk eshte rasti i pare. Kam njohuri per te pakten 25 raste te ngjashme me teknologji te revolucionarizuar ku shpikesit jane kercenuar, vene ne ndjekje penale, futur ne kurth nga organe ligjore vetem e vetem qe tu mbyllin gojen. Besoj se e kupton mire se cfare implikimi mund te kete per industrine e naftes dhe manjatet qe e drejtojne ate nese zbulohet nje burim alternativ energjie?

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-03-2008
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Energjia e lire aeshte supozuar qe te ishte ne market qe ne vitet 1900 por super elitat dhe shoqerite sekrete www. secret sesietiescom e kan me te leverdishme te te na mbajne te sjtypur dhe ne injoranse per sa i perket vetes se tyre www.free energy.com keshtu mund ti marrin parate te gjitheve

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Mynyr Nazaj
  Anėtarėsuar
  09-04-2006
  Vendndodhja
  Ne Colico (LC) lago di Como
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lightbulb Prodhimi i energjise

  shume te nderuar .Pas shume kohe e duke ju kerkuar te falur per mungesen ju dergoje pershendetjet e mija.
  Nuk e di se jeni te informuar lidhur me te rejat qe kemi lidhur me prodhimin e energjise elektike por per te shuar kuriozitetin tuaj grupi i punes qe une drejtoje ka ralizuar shtepine qe jo vetem mbulone nevojate e saje me energji por eshte kethyer edhe ne nje burim te ardhurash .per ēdo pyetje do te mundohem te pergjigjem nne kohe
  Pershendetje te sinqerta
  Mynyr Nazaj
  Dielli lind edhe ne Shqiperine time

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Kompania Irlandeze fton shkenctaret te testojne teknologjine e "energjise se lire"

  Dublin- Nje kompani irlandeze ka hedhur dorashken e sfides per komunitetin shkencor ne mbare boten qe te provojne teknologjine qe kane shpikur dhe qe sipas tyre prodhon energji te lire (free energy).
  Kompani, Steorn, thote se zbulimi i tyre bazohet ne bashkeveprimin e fushave magnetike dhe mundeson prodhimin e nje energjie te paster te lire dhe te vazhdueshme - - nje koncept ky qe sfidon hapur te gjitha rregullat thelbesore te fizikes.

  Kompania deklaron se kjo teknologji mund te perdoret per te furnizuar me energji praktikisht cdo pajisje qe nga celularet deri tek makinat.
  Steorn shpalli lajmin dhe sfiden e saj ndaj komunitetit shkencor ne revisten The Ekonomist duke cituar fituesin irlandez te cmimit Nobel George Bernard Shaw i cili ka thene: "Te gjitha te vertetat e medhaja fillojne si blasfemi".

  Sean McCarthy qe eshte drejtuesi ekzekutiv i Steorn u shpreh se sfida i eshte drejtuar 12 fizikanteve te njohur sot ne bote qe te testojne ne menyre rigoroze teknologjine ne menyre qe kjo e fundit te filloje te futet ne prodhim.

  "Ajo qe ne kemi arritur te zhvillojme eshte nje menyre per te ndertuar fushat magnetike qe kur ju te udhetoni perreth tyre, duke filluar dhe ndaluar ne te njejten pike, ju keni fituar energji," shprehet McCarthy.

  "Kjo energji nuk konvertohet nga burime te tjera si ajo perbrenda magnetit. Praktikisht krijohet. Dhe ne momentin qe teknologjia fillon funksionimin e saj prodhon nje nje burim konstant energjie te paster dhe te lire," i tha ai radios Irlandeze RTE.


  Link origjinal i lajmit: [url= http://news.yahoo.com/s/afp/20060818/bs_afp/irelandscienceenergy]Irish company challenges scientists to test 'free energy' technology[/AME]
  Mu duk interesant ky lajmi. Lexova se cfare kishte ndodhur dhe mesa duket ka qene thjesht per publicitet. Ne fillim thoshin qe asnje shkenctar nuk ka kerkuar qe te provoje teknologjine tyre. Pastaj nga Korrku 2007 me duket kishin ber nje testim publik ne Londer dhe nuk kishte punuar per "probleme teknike". Nje aks a dicka e tille nuk punonte mire ne mos gabohem dhe as ai rezerv nuk rregulloi gje. Dhe me pas nuk u degjua me nga keta.

  Gjithashtu lexova ne nje artikull nje argument qe mu duke i vlefshem. Thoshte qe nese me te vertete Steorn do te kishte arritur te krijonte nje teknologji te tille qe sfidon shkencen e sotme, atejere rruga normale qe duhej ndjekur ishte qe te kontaktonte shkenctare per ta testuar ate, apo te dergonte nje shkrim ne revistat shkencore pasi ata me siguri do i jepnin interesin qe i takon nje gjeje te tille. Po Steorn vendosi te paguaj nje agjensi qe ti bente reklame dhe pagoi mijera dollare per te vene nje reklame te "The Economist".
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Qyfyre : 26-09-2008 mė 10:54

 19. #39
  qenie njerezore
  Anėtarėsuar
  14-12-2008
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shume e drejte qe tre parimet e termodinamikes jane te verteta e ēe pastaj? Qe te behen shpikje te tilla nuk do te thote aspak te hidhen poshte ligjet e fizikes sepse e dime te gjithe te pakten ata qe marin ere nga fizika qe nje ligj nuk shpiket sepse i pelqen dikujt por sepse vertetohet si i tille!
  Por mos u tregoni mendjengushte sepse teoria e relativitetit qe ajnashtajni solli nuk hodhi poshte aspak ligjet klasike te fizikes! Pra me zbulimin dhe studimin e detajuar te mikrobotes u kuptua qe ligjet klasike nuk vlenin me per kete mikrobote! Dhe fizika e sqaron qe per mikroboten kemi teorine e relativitetit etj! Pra me zbulimin e kufijve te rinje dalin edhe nevojat per ligje te reja qe ti shpjegojn ato!
  Vertet energjia as nuk zhduket e as nuk shfaqet dhe une sa te jem gjalle i katij parimi kam per te qene! Ajo thjesht shnderohet nga nje forme ne nje tjetrer!
  Pra po sikur te ekzistojne forma te energjise praktikisht te pashtershme te cilat ne mund ti shnderojme ne energji te perfitueshme?
  Dikur thoshim se boshleku ne hapesire nuk ka asgje mirepo eksperimentet e fundit e nxoren masen e gjithesise 10 here me te madhe se ajo realja e ndoshta me shume dhe sipas teorive te reja boshlleku ka mase e lende te cilat ne nuk jemi ne gjendje ti perceptojme! Kjo esshte teorija e re! Sepse drita qe perthyet kaq shume ne univers nuk shpjegohet me materien qe e mbush kete univers!
  Kur dhe boshleku s eshte boshllek! Perse te mos kete forma te tjera energjie qe ne thjesht nuk kemi aritur ti perceptojme dot? Kaq e veshtire eshte per tu kuptuar kjo gje?
  Me lini tju tregoj nje histori popullore qe ndoshta shume prej nesh e kane degjuar.
  plaku dhe djali i vogel ishin ulur para oxhakut dhe femija kishte bere nje faje ,plaku i inatosur me te dhe me kokefortesine e tije i thote djalit pa me jep me dore thengjillin e zjarrt e me ndis cigaren! Djali nje te mar hi dhe e hedh ne dore dhe me pas kap prushin flake me ate dore dhe ja afron gjyshit qe te ndez cigaren! Plaku tha o zot edhe nga femija meson njeriu!

  Mjere ai qe kenaqet me njohurite qe mer sepse njohurite asnjehere s kane fund! Kush mburet se di diēka tregon se s di asgje!
  Sidoqofte raste te tilla jane shume pak te dokumentuara ne menyre te hollesishme sepse pastaj secii prej nesh mund te dali e te kerkoj patenten pastaj apo per shume aresye te ndryshme qe s kane nevoje per shume mend per tu kuptuar ndaj edhe debatohet shume reth tyre!

  Une personalisht shpresoj te vije ajo dita kur ne te kemi mundesi ta perdorim kete ernegji keshtu qe s do kemi me nevoje te harxhojm leke te paguajm karburantin e makines apo elektricitetin e shtepise e te mos vdisnin njerezit nga te ftohtiti kur ti tekej rusis te mbyllte rubinetat e gazit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dr.herkuli : 04-02-2009 mė 18:43

 20. #40
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Isomer937 Lexo Postimin
  3. Po qe se perdorim H2 atehere te gjitha benzinatat duhen ndertuar nga fillimi. Kostoja e ndertimit te ketyre pikave nuk do jete e vogel duke patur parasysh problemet e pikes 2. Rradha per tu furnizuar ne keto pika do jete e gjate se nuk do ndertohen miliona karburante brenda nates.


  jepni mendimet tuaja nqse H2 do arrije ta zevendesoje vajin.

  Pikat kan fillu se ndertuari ne U.S.A. si pilot projekt kjo ka qen gjithkund neper lajme, ndertimi do behet gradual ashtu si do behet edhe zevendsimi i makinave aktuale me makina me Hidrogjen.

  Sa i perket prodhimit te hidrogjenit e vetmja alternativ me kosto te lart ndertimi dhe kosto 0 prodhimi do jet furnizimi i Elektrolizes nga panelat solare dhe kjo teknologji gjdo dit po perhapet dhe po perfeksionizohet.

  Kurse sa i perket dilerave te naftes te njejt njerez do jen qe do na e shesin energjin e lartpermendur dhe ne ket rast profiti per ta do jet me i lart sepse shpenzimet per prodhim do jen me kosto me te ulet.
  Nuk ka energji gratis pamvarsisht se si fitohet gjithmon do egzistoj skllavi dhe padroni.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. KUR'ANI nė gjuhėn shqipe
  Nga RaPSouL nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 115
  Postimi i Fundit: 10-03-2016, 09:27
 2. Popujt e zhdukur
  Nga Fatih nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-01-2010, 18:27
 3. Kumanova, informacione tė pėrgjithshme
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 4. Feja Islame
  Nga Muslimane nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
 5. Kur dhe kush e ka shkruajtur Kuranin?
  Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 05-02-2004, 15:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •