Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Trusti i sigurimeve, rriten deri n 3 her kostot e qytetarve

  Ja dhe nje cudi tjeter nga Shqiperia
  Ne gjith boten shteti mundohet te pengoj monopolet dhe mareveshjet per fiksimin e cmimeve
  Ne Shqiperi... Vete Ministria e Financave vendos per krijimin e monopoleve
  Ja dhe shkrimi  SHEKULLI

  Qeveria miraton trustin, pr t trefishuar t ardhurat n buxhetin e saj

  Trusti i sigurimeve, rriten deri n 3 her kostot e qytetarve


  Eltion Hoxha

  Q nga krijimi i ASA, sigurimi i detyrueshm i automjetit sht rritur 200-300%
  Kush posedon nj makin, sht i detyruar t paguaj dy deri n tre her m shum pr sigurimin e detyrueshm. Prej pak muajsh, mimi i sigurimit t detyrueshm i mjeteve motorike, pr prgjegjsin ndaj palve t treta, i njohur si TPL, sht unifikuar nga t gjitha kompanit dhe ka psuar nj rritje deri n 300 pr qind. Deri para pak kohsh, sigurimi i detyrueshm vjetor pr nj Mercedez Benz 1900, arrinte deri n 5 mij lek, ndrkoh q sot, asnj nuk mund t paguaj m pak se 13,500 lek pr kt polic. Me hyrjen n treg t kompanis ASA, e cila shet on-line sigurimet e detyrueshme t shtat kompanive t sigurimit, mimet jan rritur disafish, n varsi t kapacitetit motorik, por me mim t unifikuar pr do kategori.
  Tregu
  N t kaluarn, shumica e policave t sigurimit t detyrueshm varionin pes deri n nnt mij lek dhe mund t bliheshin n t gjitha filialet e shoqrive t sigurimit n mbar vendin. Por, kjo situat zgjati deri n prill t ktij viti, kur shtat kompanit e sigurimit pa kompanin shtetrore, Insig, vendosn t shisnin nprmjet nj agjenti sigurimesh, policat e sigurimit t detyrueshm me nj mim t vetm, duke krijuar nj trust. Ky mim varion 200 deri n 300 pr qind m i lart se mimi n t shkuarn. Tregu i sigurimeve t detyrueshme pr mjetet motorike, me prgjegjsi ndaj palve t treta, sht i paliberalizuar n Shqipri. Ministri i Financave, me an t nj udhzimi vendos tarifat dysheme dhe tavan, duke kushtzuar konkurrencn midis t gjith operatorve t tregut, madje ka qen shkaku pr krijimin e trustit nga kto kompani, pr kt lloj produkti. N t kaluarn, kompanit shisnin nn tarifat minimale, t miratuara m udhzim t ministrit t Financave, vetm e vetm pr t zgjeruar treg. N shumicn e rasteve, kjo i bnte ato t paafta pr t zhdmtuar dmet e shkaktuara nga klientt e tyre. Degradimi dhe dalja jasht kontrolli e ktij tregu, bri q kompanit t krijonin nj trust, i cili prkoi edhe me dshirn e qeveris pr t rritur t ardhurat. Prfituesit e vetm n kt situat jan qeveria dhe m pak operatort e tregut. Me rritjen e ktyre tarifave, qeveria do t arktoj m shum t ardhura n TVSH, tatim-fitimi dhe prqindje t primeve. Kjo, n kurriz t t gjith atyre qytetarve q kan nj automjet. T ardhurat nga ky treg pr qeverin shqiptare, e cila e ka ln jasht ktij sistemi kompanin q zotron, Insig, do t rriten dy deri n tre her, jo nga zhvillimi i tregut, por nga xhepat e qytetarve.
  Trusti
  Praktikisht n tregun e sigurimeve mungon konkurrenca, e cila n vetvete prfaqson garn n mime dhe uljen e vazhdueshme t kostove. N sportelet e ASA, nuk shiten policat me tarifa t ndryshme pr kompani t ndryshme. Madje, edhe nse preferon t sigurohesh tek nj kompani, kjo sht e pamundur. Vet kryetarja e Kshillit t Autoritetit Mbikqyrs t Sigurimeve, Ermela Guxholli, pohoi pr Shekullin se n t shkuarn klientt ishin t detyruar t blinin sipas shortit q hidhte kompjuteri, por tashm me instalimin e nj programi tjetr, ky problem sht eliminuar. Tregu i sigurimeve t detyrueshme pr automjetet sht n nj situat monopoli. Ky monopol sht krijuar nga ndrthurja e nj oligopoli me nj trust. Kompanit e sigurimit kan rn dakord t shesin me mime t njjta, duke krijuar nj oligopol n kt treg, madje duke shkuar m tej, n prqendrimin e produktit dhe n ndarje t tregut pr policn e sigurimit t detyrueshm, TPL, duke prodhuar trustin. Pr sa koh kompanit e sigurimit ndajn fitimet me njra-tjetrn, n kt treg nuk ka asnj shenj m t vogl konkurrence. Shitja me t njjtin mim nga i vetmi agjent prbn situatn monopol n tregun e TPL-ve. Futja e nj agjenti sigurimesh n shitjen e sigurimeve t detyrueshme dhe jo pr shitjen e produkteve t tjera, si sigurimi i prons, jets, apo produkteve t tjera t sigurimeve, duket se sht vetm krijimi i nj alibie, pr t treguar se n kt treg ka konkurrenc, ku n t vrtet mungon tregu.
  Liberalizimi i tregut dhe fokusimi tek shrbimet m cilsore, duke u shoqruar me nj kontroll t rrept t autoritetit prkats ndaj atyre q nuk paguajn dmet dhe nuk risigurohen pr risqet e tyre, do t jet zgjidhje e vetme drejt nj tregu me konkurrenc perfekte. Nj treg ku do t fitojn kompanit m t mira dhe qytetart shqiptar.
  10/09/2006

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-03-2006
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kjo eshte skandaloze
  ne gjithe boten ministrat paguhen qe ti ndalojne keto gjera ketu tek ne jane ministrat qe i urdherojne
  ti degjoj ndonje investitor i huaj keto palacolleqe nuk shkel me ne shqiperi sa te jete jeta
  tani po e kuptoj se pse nje shoku im per nje makine qe paguante 80 000 leke kishte paguar rreth 200 000

  Po ky berisha sikur do luftonte monopolet more
  ky demagogu jo vetem qe si lufton por po na var ne qafe monopole te reja
  zuzari


  Sigurimet, nj trust ekskluziv ministrash11 Shtator 2006 @ 1:02 pm n Shtypi

  Shekulli

  Gjergj Erebara

  Tregu i sigurimeve ekziston n Shqipri pr vetm nj shkak: Ligji krkon q do posedues makine t garantoj prgjegjsin e vet n rast se shkakton dm te nj tjetr nprmjet nj kontrate sigurimi. E ashtuquajtura TPL garanton 40% t t ardhurave t tregut t sigurimeve, ndrsa kartoni jeshil dhe polica kufitare, t dyja kontrata sigurimi t detyruara me ligj, garantojn t gjitha s bashku mbi 70% t t ardhurave. Nse nuk do t kishte krkes ligjore pr kto sigurime, natyrisht nuk do t kishte as treg sigurimesh n Shqipri.
  N kto kushte, autoriteti ligjor, m sakt, ministri (ose ministrat e Financave, q t gjith t przier n mnyr jokorrekte me kt industri prej 40 milion dollarsh n vit), jan njkohsisht prgjegjs pr licencimin e kompanive dhe njkohsisht garant pr konsumatorin. Por gjat viteve t fundit, nuk ka ndodhur kshtu. Nj treg kaq interesant nga pikpamja e biznesit, ku shet copa letre dhe merr n kmbim para, vshtir se do t’i shptonte politiks ballkaniko-shqiptare t shkmbimit t interesave klienteliste. Pak a shum, t gjith ministrat q kan drejtuar financat kan ngjyer gishtin n kt tort.
  N prill t vitit 2004, n nj konferenc pompoze pr shtyp, industria e sigurimeve dhe autoriteti mbikqyrs i ktij tregu, shpalln se do t krijonin nj zyr t vetme pr t shitur policn kufitare.
  Kur gazeta “Biznesi”, e denoncoi kt veprim si “Monopol me bekimin e shtetit”, askush nuk e vrau mendjen. N fund t fundit, ishte koh zgjedhjesh. Votat n kmbim t miellit dhe vajit ishin m t rndsishme se xhepat e konsumatorit t tregut t sigurimeve. Por pak muaj m von, kur e njjta gazet iu rikthye problemit, duke par pasojat q kishte krijuar ky veprim, (police deri n 60 euro q do makin e huaj duhej t paguante pr nj qndrim t shkurtr n Shqipri), Autoriteti i Konkurrencs, gjeti edhe rastin pr t inauguruar veprimtarin e vet me vendimin e par historik t ksaj natyre t marr n vend. N dhjetor t vitit t kaluar, AK-ja i krkoi ministrit t ri t Financave, zotit Bode, t shfuqizoj vendimin e paraardhsit Malaj pasi binte n kundrshtim me ligjin “Pr Konkurrencn”. N fakt, AK-ja mund t’i kishte gjobitur kompanit e sigurimeve, por ligjrisht nuk qe e mundur, pr shkak se krijimi i monopolit qe br me vendim t ministrit, veprim i paparashikuar nga ligji. (N fakt, nuk sht e parashikuar as nga logjika formale njerzore).
  Shanset q ministri i ri, zoti Bode, ta zhbnte vendimin e paraardhsit, ishin t mdha, pr shkak se partia e tij pati ardhur n pushtet mbi nj platform ku lufta kundr monopoleve ishte pjes thelbsore. Edhe sot, po t vizitosh faqen e Autoritetit Mbikqyrs t Sigurimeve, (AMS) lexon pjesn e programit t qeveris pr sigurimet, bazuar mbi parimin e demonopolizimit dhe derregullimit.
  Por ministri Bode nuk mori mundimin as t’i prgjigjej AK-s, por nj kshilltar i tij, i cili pak m von zuri nj post n AMS, bri t qart pr gazetart se nuk kishte ndr mend t shfuqizonte vendimin e Malajt. Si zakonisht n Shqipri, sht ca e ekzagjeruar t prsrisim frazn “nuk e mbajti premtimin elektoral”.

  Kompanit e sigurimeve

  Gjat gjasht viteve t fundit, kompanit e sigurimeve kan br t qart se nuk kan ndr mend t funksionojn si institucione financiare. Sipas bilanceve t tyre t vitit 2004, ky treg shpenzon 56% t t ardhurave si shpenzime operative, nj shifr kjo, q po t’i ndodhte fardo lloji institucioni financiar n bot, do t qe mbyllur sakaq. Pagesat e dmeve prej tyre arrijn n dit t mir deri n 30% t t ardhurave, por ka shum kompani, t cilat n pagesat e dmeve nuk shpenzojn as 10% t t ardhurave. sht fare normale q qytetart t pyesin se far bhet me parat q ato paguajn. Sigurimet jan nj industri ku teorikisht shpenzimet administrative duhet t zn vetm nj pjes t ult t t ardhurave, ndrsa pjesa m e madhe e asaj q qytetart paguajn duhet t investohet pr t krijuar nj fond q do t shrbej pr t paguar dme nse ndodhin. Por sot pr sot, kompanit e sigurimeve shesin thjesht copa letre dhe pr sa koh, me bekimin e autoritetit mbikqyrs e t ministrit t Financave vazhdojn t monopolizojn shitjet, t rrisin mimet dhe t ndajn t ardhurat me marrveshje t hapura e t fshehta, sigurimi do t vazhdoj t mbetet nj cop letr, t ciln qytetart duhet ta paguajn q t mos gjobiten nga polici i trafikut.

  Monopoli i ri
  Pas suksesit t par, industria e sigurimeve vazhdoi lojn me prqendrimin e shitjeve, ndrsa ministri Bode kt vit lshoi urdhra pr rritjen dhe shumfishimin e mimeve ligjore t policave t detyruara me ligj. Prej pak muajsh, nj agjenci e re e quajtur Agjencia e Sigurimit t Makinave, ka marr n dor shitjen e polices s sigurimit t makinave TPL. Roli i ministrit t financave sht edhe m i dyshimt n kt situat pr shkak se kompania e kontrolluar nga shteti, INSIG, e cila sht edhe zyrtarisht nn pronsin e ministrit t Financave, ka mbetur jasht marrveshjes pr ndarjen e tregut. N gusht, kur un mbrrita n pikn kufitare t Muriqanit dhe dshiroja t’i shptoja monopolit t kartonit jeshil duke e bler te zyra e INSIG-ut, zyrn e kompanis shtetrore e gjeta t mbyllur. Natyrisht, q po t’i bsh presion policit kufitar me an t titullit t gazetarit, mund t kalosh n ann tjetr t kufirit, ku nj kompani malazeze sigurimesh e shet t njjtn police q n Shqipri kushton 40 euro, pr vetm 15 euro. Polict kufitar thon se kan urdhr q t mos lejojn asnj makin t kaloj kufirin pa e prer kartonin jeshil n nj kompani shqiptare me parimin e proteksionizmit. Dhe si thot edhe Adam Smith, filozofi i paraplqyer i Komitetit t Orientimit t Politikave pran kryeministrit Berisha, “proteksionizmi nuk mbron konsumatort, t cilt do t detyrohen t paguajn m shtrenjt, por vetm pronart”. Tashm q Bode e ka br t qart pozicionin e tij si mbshtets i trustit t sigurimeve n dm t konsumatorit dhe kompanis ligjrisht nn pronsin e tij INSIG, do t ishte mir q kryeministri Berisha ta bnte t qart se far qndrimi do t mbaj. N fund t fundit, disa nga kompanit e sigurimeve rezultojn n listn e financuesve t fushats s PD-s dhe kryeministri duhet t dshmoj nse do t’i largohet klientelizmit apo do t kopjoj edhe ktu paraardhsin e vet.
  Autori sht zvendskryeredaktor i t prjavshmes “ABC”


  11/09/2006

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte me te vertete per te ardhur keq sepse Berisha me te madhe thoshte do te luftojme monopole, vaji, gruri, nafte, sigurancione… dhe as edhe nje gje s ka bere per te mos thene per ministrin tone te finances Bode qe nuk eshte vecse nje hadut i ligjeruar dhe nje hajvan qe pasurohet nen kesulen e ministrise dhe mbi farverine e popullit… jo vetem qe nuk po i prishin ato monopole por po fusin dhe veten e tyre ne pjese duke rritur koston e produktit tek konsumatori, populli shqiptare… He se keshtu si e ka nisur qeveria e Sales nuk do te cuditesha qe te perseritet ndonje 97 e dyte por kete here e bejme 2007…Une them qe dhe Nano dhe qeveria e tij vidhte por te pakten ato as edhe njehere nuk dolen dhe thane nuk do te vjedhim… apo do te prishim monopole.. ne fund te fundit nuk ishin genjeshtare kurse Sala me mbeturinat e veta ka genjyer dhe premtuar para zgjedhjeve dhe tani ne realitet as edhe nje gje s po ben per rritjen e ekonomise…. as edhe nje ligj s ka dale per rrithjen e prodhimit te vendit… ne c fare do lloj fushe…

  M. ata qe ishin… M genjeshtar keta qe jane tani

Tema t Ngjashme

 1. Kushtetuta e Kaanikut, themelet e shtetit shqiptar n Kosov
  Nga SkyThinks n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-05-2016, 15:32
 2. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 15:09
 3. Rriten pensionet per 555 mije pensionist
  Nga Florim07 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 08-05-2009, 12:21
 4. Thirrje qytetarve pr t mos u furnizuar te karburantet.
  Nga oliver55 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-11-2008, 18:42
 5. Ndryshohen mimet e sigurimeve
  Nga Sherri n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2005, 11:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •