Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
 1. #21
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk kam pare shkollen te permendur fare...

  Shqiperia sic e dime nuk njifet per no industri te jashtzakoshme, noi fabrike te papare, apo dicka te vecante.

  Shqiptari rri e hap lokale, universitetet numeroen ne nje dore, politikani nderrohet... nderrohen dhe vendet e punes, mos te harrojme pastaj dhe nr njeshken... me MIK!

  Ok... ja ti biem shkurt..

  Ai qe ka pare, investo - bo 1 vile (ra rehat me shpin), hap dhe nje biznes.. merret dhe me noi pun te piset (shumicen e rasteve).

  Universitetet na rrofshin... shkojn bojn trut dhall ato pak studenta qe i pranojne jo me lek e me mik e me the te thash dhe kur dalin nga shkolla shum nga ta s'gjejn dot pune... e cila na con tek tjetra...

  MIKUUUUU. Ne Shqiperi c'do gje eshte bere me mik, cuditem si mund te bejme kaken pa i tregu emrin e mikut pronarit te hales.. zoti na rujt... ca jan brezi 40 e ca vjec e siper... ata qe kan punu ne kohe te Enverit (dalim ke pika tjeter politikanet qe ndrohen)... vje Sala i heq te gjithe e ve gjith malokt e Tropojes aty. Nuk po ofendoj njeri nga tropoja anej i kam prejardhjet... po po i them troc gjerat.
  Ik sala.. ikin kta.. ju japin pune tjerve... osh bo 1 turli aty qe smerret vesh?

  Cte besh?

  Jepi pune ati qe e meriton. Ai qe te punon, ka kualifikimet, ka eksperiencen, ka dhe nevojen.

  Pse ti japin pune nje studenti nga jasht shtetit para dikujt qe e ka bo ke uni Tiranes? PSE????????? Cfare po reklamojne? Largimin e rinise??????
  Turp!

  Jepju robve pune o popull, ka aq shume pune per te bere e aq pak njerez me pune. Brezi qe permenda mesiper po pret per pension se s'ka cbeje.. c punojne ca s'gjejn dot pune se snjofin njeri me emer.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-10-2006
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  95
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gojdhanat shqiptare tregojne per ca ustallare qe kerkonin pune fshat me fshat e nuk gjenin (sepse fshataret i rregullonin vete shtepite) e ZOTI dha nje termet te forte ku u shemben te gjitha shtepite e ustallaret u punsune e u pasurune

  SAKRIFICA eshte filozofia e kesaj gojdhane, ajo eshte burimi i jetes

  Shtetet liberale jane ato qe kane papunesine me te vogel

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  E pra jemi shteti qe ka ministri bujqsie pa bujqesi,jemi shteti me ministri pune pa pune.jemi shteti me ministri transporti pa rruge ,jemi shteti me ministri kulture pa kultur etj etj Cfar jemi pra?Te gjithe ne kerkojme PUNE shteti yne s po ben dot nje pale zgjedhje ,Turp te kene politikanet keta krokodile keta plera te ketij vendi te shkrete
  O e mjera Shqiperi

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga evertet
  Shtetet liberale jane ato qe kane papunesine me te vogel
  Ketu ja paske keputur kot, lol

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-03-2006
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nese deri me dje kishte nje nr te caktaur te papunesh tani ai eshte rritur disa here me teper per shkak se me ndryshimin e sistemit (ardhja e Parise demokratike) u ndryshua dhe administrata. u hoqen ata njerez, qe ishin me pervoje dhe ne vendet e duhura dhe u vendosen ne vend te tyre njerez, qe ishin militante te partise-shtet. keshtu qe jo vetem u rrit nr i te appuneve por edhe iu krijua nje dem shtetit. per arsye se po thuajse gjithe administrata mbrohet nga statusi civil dhe pas largimit nga puna, perfitojne nje vit rroge. keshtu qeverise pervec atyre qe vendosi ne puna i duhet te paguaje dhe ata qe ka hequr. keshtu pra kjo eshte nje nga meritat e qeverise Berisha, qe vetem pakenaqesi po ngjall tek te gjithe, edhe pse fillimisht na beri te ishim shume optimiste dhe menduam se nuk do te kishte ndryshime ne administrate, pasi vete Beerisha e tha kete. por nese mendonim se heqjet nga puna do te ishin te drejtperdrejta, drejtuesit e rinj, te PD-se perdoren nje menyre shume te mire per te hequr njerezit, duke ua veshtiresuar punen dhe duke i nxjerre te paafte edhe kur nuk ishin te tille.

 6. #26
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Alda1
  nese deri me dje kishte nje nr te caktaur te papunesh tani ai eshte rritur disa here me teper per shkak se me ndryshimin e sistemit (ardhja e Parise demokratike) u ndryshua dhe administrata. u hoqen ata njerez, qe ishin me pervoje dhe ne vendet e duhura dhe u vendosen ne vend te tyre njerez, qe ishin militante te partise-shtet. keshtu qe jo vetem u rrit nr i te appuneve por edhe iu krijua nje dem shtetit. per arsye se po thuajse gjithe administrata mbrohet nga statusi civil dhe pas largimit nga puna, perfitojne nje vit rroge. keshtu qeverise pervec atyre qe vendosi ne puna i duhet te paguaje dhe ata qe ka hequr. keshtu pra kjo eshte nje nga meritat e qeverise Berisha, qe vetem pakenaqesi po ngjall tek te gjithe, edhe pse fillimisht na beri te ishim shume optimiste dhe menduam se nuk do te kishte ndryshime ne administrate, pasi vete Beerisha e tha kete. por nese mendonim se heqjet nga puna do te ishin te drejtperdrejta, drejtuesit e rinj, te PD-se perdoren nje menyre shume te mire per te hequr njerezit, duke ua veshtiresuar punen dhe duke i nxjerre te paafte edhe kur nuk ishin te tille.
  Shum te drejte keni Alda.....ka qene nje far shefi tatimesh ne kohen e PSse qe gjithcka dinte te bente, te vidhte, te rrihej me milet, te mashtoronte......e vetmja gje qe nuk dinte te bente ishte me mbledh......por ama ka qene i afte edhe sot i shkreti eshte i papune ne vilen e tij ne durres.....


  PDja i shfarosi fare kta profesionistet.....

 7. #27
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Papunesia, ja shkaqet e rritjes se saj


  Gjat vitit 2010 pritet t kt nj numr t madh t t papunve n Shqipri, si dhe nj numr n rritje t emigrantve drejt vendit ton. T dhnat bhen t ditura nga Shrbimi Kombtar i Punsimit qe sipas tij papunesia po rritet kryesisht si pasoj e prekjes s biznesit nga kriza ekonomike.

  Drejtori i ktij institucioni, Thoma Mio, n analizn vjetore deklaroi se fluksit t t papunve po i shtohen dhe emigrantt e kthyer nga shtetet fqinje, Italia e Greqia. Presim nj rritje t numrit t t papunve n vend dhe ktu prfshihen dhe emigrantt e kthyer.

  Gjat analizs u theksua se problem pr punsimin mbetet mosha e madhe e punkrkuesve t papun dhe mungesa e arsimimit t tyre. Sipas t dhnave t zyrave rajonale t punsimit, rreth 31 pr qind e tyre jan mbi 45 vje dhe niveli arsimor i ult mbi 53 pr qind raportojn se kan vetm arsimin 8 vjear.

  Aktualisht numri i punkrkuesve n Shqipri sht 10047 persona t cilt prfituan gjat vitit 2009 pagesn e papunsis. Por, ky numr po vjen gjithnj e n rritje e pr kt arsye, nj nga prioritetet e 2010 sht punsimi i 11500 personave. Sipas t dhnave t ministris s puns, n Shqipri numrohen mbi 140 mij persona t papun ka ka rritur nivelin e papunsis n vend n 13 pr qind.
  Megjithat, gjat analizs u b me dije se s shpejti, pr t gjith punkrkuesit do t hyj n funksion dhe punsimi online, i cili do t shtrihet n qarqet kryesore t vendit. Nj faktor negativ gjat vitit 2010 pr vendin ton do t jet dhe shtimi i emigrantve t huaj n Shqipri, q do t thot m pak mundsi pun pr nj shqiptar.
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Per aq kohe sa popullsia eshte nen nivelin optimal, dhe emigracioni siguron qe kjo te ndohe gjithmone, nuk ka rendesi se sa kapital trashegon nga e shkuara: pune ka per kedo.

  Nese papunesia eshte realisht problmei qe mendohet ( nuk quaj te papune Filanin qe mer leke qyl nga djali ne gjermani dhe pranon vetem pune me rroge shume te larte), pra nese realish 15% e shqiptareve nuk mund te gjejne as pune shuem te lodhshme e qe paguajne pak (ne nivelin e rrogen ndikon shume niveli i kapitalit), shkaktari mund te jete vetem paga minimale.

  Gjeja me me mend per tu bere do ishte eliminimi i pages minimale, dhe perjashtimi nga rregullimi ligjor i cdo sipermarjeje me kapital me te vogel se nje shume e caktuar. Ah po, dhe ti mohohet cdo lloj favoritizmi ligjor shoqatave te punetoreve apo sindikatave.

 9. #29
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Komuniteti rom m i varfri n Shqipri

  Groansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Tregu u rrobave t prdorura n Tiran - T ardhurat nga tregtia e mallrave t prdorura nuk jan t qndrueshmePapunsia dhe diskriminimi social e ka br komunitetin rom t jet m i varfri n Shqipri. N Tiran komuniteti rom arrin n 25 mij vet. Rreth 45% e tij sht e papun dhe nomade. Disa prej tyre i vizitoi Ani Ruci.

  “Hajde, sandale, kpuc me dy mij lek, triko me tre mije , bluza, funde t lira, hajde, mall firmato…..”
  Kujtimi, nj rom rreth t 40 -ve fton kshtu do dit klient t blejn n tezgat e tij, n tregun m t madh t mallrave t prdorura t Tirans. Tregu shtrihet n t dyja ant e nj rrugice t gjat, disa qindra metra, paralel me shinat n stacionin e trenit dhe atje ku mbaron Bulevardi “Zogu I-r. Ai njihet si tregu “GABI”, emr nga varianti i shkurtuar i fjals ”gabel”, q n Shqipri prdoret me t njtin kuptim si fjala “rom/e ” Tezgat n konfidenc, gjysm me shaka e gjysm seriozisht quhen edhe butikt” GABI” pasi mallrat jane t firmave m me emr t Europs Perndimore: Christian Dior, Armani, Espri, etj. Bashk me gruan e tij, Bukurien, Kujtimi i tregton ato pasi i merr me kg n magazine t mdha, n periferi t Tirans.
  “I marrim me thas tek firmat q i sjellin nga jasht, nga Gjermania, Italia, Franca Greqia. Nj thes kushton 800 mij lek t vjetra. Dimr dhe ver ktu rrim. Kur kapin ndonj pes leksh ham, kur nuk fitojm asgj rrim, futemi n borxhe tek dyqani” thot Bukuria.

  Bildunterschrift: Groansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Nj studim i Banks Botror dhe PNUD-it vlerson se 80% e romve jetojn n varfri ekstreme, krahasuar me 20% t pjess tjetr, jo rome t popullsis


  mimet me t cilat Kujtimi dhe Bukuria shesin mallrat e prdorura jan rreth 40 her m t ulta se ato n dyqanet e Tirans. Megjithat klientt e shtresave m t varfra, n kto koh krize, krkojn prsri ulje.
  “Sa i shet kto moj motr? A nuk m bn pak ulje?” pyet nj grua e moshuar.

  “Pes mij. Pr ty .. 1 mij lek m pak” bn kompromisin Bukuria.
  Klientt e tregut”GABI” nuk vijn vetm nga shtresat m t varfra t Tirans. por edhe nga ato t mesme.
  “ Jan gjra t mira dhe t lira. Jan firmato edhe pse t prdorura. Gjithmon ktu vij t blej”thot nj grua e re, e mbajtur mir.
  Romt - komuniteti m i varfr dhe i prapambetur
  Me parat q fitojn nga shitja e mallrave t prdorura Kujtimi dhe Bukuria mbajn 7 fmijt e tyre. M i madhi sht 22 vje, me i vogli shtat.
  “ Jan n shtpi, pa shkoll, pa pun“ thot Bukuria.
  Por t ardhurat nga tregtia e mallrave t prdorura nuk jan t qndrueshme. Burr e grua nuk shohin asnj shans pr t gjetur nj pun tjetr.
  “Pr ne, romt, vetm kjo pun sht.T shesim ndonj leck, t ham nj kafshat. Vetm kt zanat kemi, ne romt” thot me trishtim Kujtimi.
  Papunsia dhe diskriminimi social e ka br komunitetin rom t jet m i varfri n Shqipri. Nj studim i Banks Botror dhe PNUD-it vlerson se 80% e romve jetojn n varfri ekstreme, krahasuar me 20% t pjess tjetr, jo rome t popullsis. N Shqipri nuk ka nj regjistrim zyrtar t komunitetit rom. Sipas Atllasit Gjeografik t viti 2001, numri i romve arrin diku n 109 mij vet, shifr q prbn 2,8 prqind t gjith popullsis prej 3,5 milion banorsh q ka vendi. N Tiran komuniteti rom arrin n 25 mij vet. M shum se 45% e tij sht e papun dhe nomade. Barakat e tij t prkohshme i shoh t shtrihen atje ku mbaron tregu “GABI”, n nj lndin mes pallatesh t reja, n ndrtim e sipr dhe hedhurinash. Nj peisazhi tipik i i mjedisevee rome: baraka t mbuluara me plastmas, tela me rroba t ndera, fmij, kuaj..

  Bildunterschrift: Groansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Nj familje roma n tregun e rrobave t prdorura n Tiran


  Profesioni tjetr: Lypja
  Nj vajz e re rome qndron e ulur n sheshin para ktyre barakave me djalin e saj t mitur. Prbri saj , nj burr po merr nj sy gjum, n diellin e ngroht t Prillit. Kur e pyes kush sht dhe far bn ajo m prgjigjet
  “ Quhem Dallndyshe Sinani. Lyp rrugve, mbledh kanae, ja far bj. Nganjher punoj edhe n treg, tek “GABI”. Edhe burri im - ajo tregon me dor romin e ri q dremit - edhe ai lyp. Nuk kemi asistenc, asgje nuk kemi. Kemi tre fmij p r t ushqyer”.
  Qeveria, politika dhe ndrkombtart
  T djathtt n pushtet i premtojn komunitetit rom, tani n prag t zgjedhjeve parlamentare t 28 qershorit, se kjo situat do t ndryshoj. Nj strategji kombtare pr zhvillimin dhe integrimin e ktj komuniteti synon t zbus prjashtimin e tyre social, burimin e varfris s tij ekstreme. Ndrkoh, Shqipria sht pjesmarrse e nj nisme t vendeve t Europs Qendrore dhe Juglindore, t mbshtetur nga Banka Botrore ,UNDP dhe Fondacioni Shoqris s Hapur ”SOROS” pr t prmirsuar gjendjen sociale, punsimin, arsimimin dhe strehimin e romve. Nj parti politike rome e sapokrijuar po tenton t ket prfaqsues t komunitetit rom n Parlamention e ardhshm. A beson Kujtimi tek politika,tek partite?
  “ Deri tani, asnj parti, asnjher nuk ka ndihmuar. Parti rome..?? Nuk e di.”thot ai duke u lkundur mes shpress dh zhgnjimeve.
  N fillim t Prillit, n Ditn Botrore t Romve edhe romt e Shqipris dgjuan shum premtime nga politikbrsit dhe organizatat ndrkombtare q operojn n Shqipri. Premtime …q presin t mos mbeten n letr por t shndrrohen n veprim, n konkrete pr t ndryshuar vrtet situatn e rnd sociale dhe ekonomike t komunitetit rom.

  Autor: Ani Ruci
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #30
  ***VIP***
  Antarsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga qorri_30 Lexo Postimin
  Mungon edukata e punes !

  Them mungon edukata e punes pasi per shume shqipetare ,puna nuk eshte nder por turp .
  E keqa qendron tek qeveria , qe nuk ka plane konkrete per punesimin . Shkollat e mesme profesionale , pothuajse jane bere te pa frekuentueshme nga rinia .
  Plotesisht dakort. Me kujtohet para dy vitesh isha ne shqiperi dhe takova disa nga miqte e mi. Ra muhabeti te puna dhe te gjithe po ankoheshin se nuk ka pune; ne ate kohe duke ecur ne bulevardin kryesor te qytetit pame nje te njohur tjeter qe ishte duke shtruar pllakat e bulevardit dhe pastruar rrugen. I thash njerit nga miqve te mi pse nuk i thua atij te gjej nje pune edhe ty.

  Pse tullaxhi dhe fshesaxhi do punoj une? - mu pergjigj. Interesante eshte se po keta tipa sapo shkojne jashte pranojne te be bejne cdo lloj pune por ne vendit e tyre nuk pranojne se ju ulet hunda.
  Moderator, e di vet ti...

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Plotesisht dakort. Me kujtohet para dy vitesh isha ne shqiperi dhe takova disa nga miqte e mi. Ra muhabeti te puna dhe te gjithe po ankoheshin se nuk ka pune; ne ate kohe duke ecur ne bulevardin kryesor te qytetit pame nje te njohur tjeter qe ishte duke shtruar pllakat e bulevardit dhe pastruar rrugen. I thash njerit nga miqve te mi pse nuk i thua atij te gjej nje pune edhe ty.

  Pse tullaxhi dhe fshesaxhi do punoj une? - mu pergjigj. Interesante eshte se po keta tipa sapo shkojne jashte pranojne te be bejne cdo lloj pune por ne vendit e tyre nuk pranojne se ju ulet hunda.
  Fjale te shenjta! Papunesia reale ne Shqiperi ( njerez qe realisht pranojne cdo pune, por nuk gjejne fare) veshtire te jete mbi 5%.

 12. #32
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Atyre qe shesin kepuce te vjetra"hajde kepuce qineze lol 500 leke" mire tu behet se idiota jane,pa shkolle,pa zanat.
  E cfare shpreson?Ia ka gjetur vendin zoti ne kete dynjallek.
  Te vjen keq per te rinjte qe mbarojne universitetet dhe ngelen pa pune.

  Ka ardhur koha qe 1 zanat nuk mjafton.Je inxhinjer elektrik dhe nuk gjen dot pune si inxhinjer elektrik,ke hunde dhe nuk pranon te punosh si banakier lokali,fshesazhi etj.Futu ne nje kurs 9 muaj per ekonomist,ose per administrator rrjeti kompjuterash ose kurs per aplikacione biznesi.I rrit shume shancet te gjesh pune.
  Shume vete ngelen pa pune aty sepse kane vetem nje zanat.....
  Puno part time ne nje pune whatever sa per te hequr shpenzimet e dites dhe futu ne nje kurs dhe gjen pune me vone.Dikush mund te thote,une jam34 vjec tashti,sjam per shkolle me.Arsimimi nuk njeh moshe.Koha kerkon kualifikim profesional qe te tjeret te te kene nevojen dhe te kerkojne per njohurite qe ke.

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Komuniteti rom m i varfri n Shqipri

  Groansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Tregu u rrobave t prdorura n Tiran - T ardhurat nga tregtia e mallrave t prdorura nuk jan t qndrueshmePapunsia dhe diskriminimi social e ka br komunitetin rom t jet m i varfri n Shqipri. N Tiran komuniteti rom arrin n 25 mij vet. Rreth 45% e tij sht e papun dhe nomade. Disa prej tyre i vizitoi Ani Ruci.

  Hajde, sandale, kpuc me dy mij lek, triko me tre mije , bluza, funde t lira, hajde, mall firmato..
  Kujtimi, nj rom rreth t 40 -ve fton kshtu do dit klient t blejn n tezgat e tij, n tregun m t madh t mallrave t prdorura t Tirans. Tregu shtrihet n t dyja ant e nj rrugice t gjat, disa qindra metra, paralel me shinat n stacionin e trenit dhe atje ku mbaron Bulevardi Zogu I-r. Ai njihet si tregu GABI, emr nga varianti i shkurtuar i fjals gabel, q n Shqipri prdoret me t njtin kuptim si fjala rom/e Tezgat n konfidenc, gjysm me shaka e gjysm seriozisht quhen edhe butikt GABI pasi mallrat jane t firmave m me emr t Europs Perndimore: Christian Dior, Armani, Espri, etj. Bashk me gruan e tij, Bukurien, Kujtimi i tregton ato pasi i merr me kg n magazine t mdha, n periferi t Tirans.
  I marrim me thas tek firmat q i sjellin nga jasht, nga Gjermania, Italia, Franca Greqia. Nj thes kushton 800 mij lek t vjetra. Dimr dhe ver ktu rrim. Kur kapin ndonj pes leksh ham, kur nuk fitojm asgj rrim, futemi n borxhe tek dyqani thot Bukuria.

  Bildunterschrift: Groansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Nj studim i Banks Botror dhe PNUD-it vlerson se 80% e romve jetojn n varfri ekstreme, krahasuar me 20% t pjess tjetr, jo rome t popullsis


  mimet me t cilat Kujtimi dhe Bukuria shesin mallrat e prdorura jan rreth 40 her m t ulta se ato n dyqanet e Tirans. Megjithat klientt e shtresave m t varfra, n kto koh krize, krkojn prsri ulje.
  Sa i shet kto moj motr? A nuk m bn pak ulje? pyet nj grua e moshuar.

  Pes mij. Pr ty .. 1 mij lek m pak bn kompromisin Bukuria.
  Klientt e tregutGABI nuk vijn vetm nga shtresat m t varfra t Tirans. por edhe nga ato t mesme.
  Jan gjra t mira dhe t lira. Jan firmato edhe pse t prdorura. Gjithmon ktu vij t blejthot nj grua e re, e mbajtur mir.
  Romt - komuniteti m i varfr dhe i prapambetur
  Me parat q fitojn nga shitja e mallrave t prdorura Kujtimi dhe Bukuria mbajn 7 fmijt e tyre. M i madhi sht 22 vje, me i vogli shtat.
  Jan n shtpi, pa shkoll, pa pun thot Bukuria.
  Por t ardhurat nga tregtia e mallrave t prdorura nuk jan t qndrueshme. Burr e grua nuk shohin asnj shans pr t gjetur nj pun tjetr.
  Pr ne, romt, vetm kjo pun sht.T shesim ndonj leck, t ham nj kafshat. Vetm kt zanat kemi, ne romt thot me trishtim Kujtimi.
  Papunsia dhe diskriminimi social e ka br komunitetin rom t jet m i varfri n Shqipri. Nj studim i Banks Botror dhe PNUD-it vlerson se 80% e romve jetojn n varfri ekstreme, krahasuar me 20% t pjess tjetr, jo rome t popullsis. N Shqipri nuk ka nj regjistrim zyrtar t komunitetit rom. Sipas Atllasit Gjeografik t viti 2001, numri i romve arrin diku n 109 mij vet, shifr q prbn 2,8 prqind t gjith popullsis prej 3,5 milion banorsh q ka vendi. N Tiran komuniteti rom arrin n 25 mij vet. M shum se 45% e tij sht e papun dhe nomade. Barakat e tij t prkohshme i shoh t shtrihen atje ku mbaron tregu GABI, n nj lndin mes pallatesh t reja, n ndrtim e sipr dhe hedhurinash. Nj peisazhi tipik i i mjedisevee rome: baraka t mbuluara me plastmas, tela me rroba t ndera, fmij, kuaj..

  Bildunterschrift: Groansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Nj familje roma n tregun e rrobave t prdorura n Tiran


  Profesioni tjetr: Lypja
  Nj vajz e re rome qndron e ulur n sheshin para ktyre barakave me djalin e saj t mitur. Prbri saj , nj burr po merr nj sy gjum, n diellin e ngroht t Prillit. Kur e pyes kush sht dhe far bn ajo m prgjigjet
  Quhem Dallndyshe Sinani. Lyp rrugve, mbledh kanae, ja far bj. Nganjher punoj edhe n treg, tek GABI. Edhe burri im - ajo tregon me dor romin e ri q dremit - edhe ai lyp. Nuk kemi asistenc, asgje nuk kemi. Kemi tre fmij p r t ushqyer.
  Qeveria, politika dhe ndrkombtart
  T djathtt n pushtet i premtojn komunitetit rom, tani n prag t zgjedhjeve parlamentare t 28 qershorit, se kjo situat do t ndryshoj. Nj strategji kombtare pr zhvillimin dhe integrimin e ktj komuniteti synon t zbus prjashtimin e tyre social, burimin e varfris s tij ekstreme. Ndrkoh, Shqipria sht pjesmarrse e nj nisme t vendeve t Europs Qendrore dhe Juglindore, t mbshtetur nga Banka Botrore ,UNDP dhe Fondacioni Shoqris s Hapur SOROS pr t prmirsuar gjendjen sociale, punsimin, arsimimin dhe strehimin e romve. Nj parti politike rome e sapokrijuar po tenton t ket prfaqsues t komunitetit rom n Parlamention e ardhshm. A beson Kujtimi tek politika,tek partite?
  Deri tani, asnj parti, asnjher nuk ka ndihmuar. Parti rome..?? Nuk e di.thot ai duke u lkundur mes shpress dh zhgnjimeve.
  N fillim t Prillit, n Ditn Botrore t Romve edhe romt e Shqipris dgjuan shum premtime nga politikbrsit dhe organizatat ndrkombtare q operojn n Shqipri. Premtime q presin t mos mbeten n letr por t shndrrohen n veprim, n konkrete pr t ndryshuar vrtet situatn e rnd sociale dhe ekonomike t komunitetit rom.

  Autor: Ani Ruci
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 13. #33
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  si te zbutet ... duke punuar ?lol

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Si t luftohet papunsia n Europn Juglindore?
  Nga Davius n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-04-2006, 17:13
 2. Sa eshte papunesia ne Shqiperi
  Nga Isomer937 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 03-05-2005, 20:12
 3. Papunsia
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-08-2003, 08:36
 4. Pertej mjerimit dhe deshperimit te popullit
  Nga Enri n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-07-2003, 07:42
 5. Papunsia 85% apo...
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-06-2003, 10:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •