Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 81
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Berisha: Deputett e PS t mos shohin realitetin zi, si Rama

  Kryeministri Sali Berisha u ka br thirrje t enjten deputetve t opozits q t jen pjes e inaugurimeve q po kryen qeveria gjat ktyre ditve. Kreu i qeveris ishte i pranishm n La, ku ka inauguruar ndrtimin e nj shkoll.

  “Ftoj deputett e Partis Socialiste q t jen pjes e inaugurimeve, pasi edhe ata jan pjes e taksapaguesve t ktij vendi”, u shpreh Berisha, teksa krkoi nga deputett e opozits q t mos shohin realitetin zi si lideri i tyre. “Z. Rama sheh zi pasi i jan errsuar syzet”, tha m tej kryeministri.

  Nj dit m par nga Fush-Kruja, Berisha akuzoi kreun e PS, Edi Rama se qkur mori partin, po bn politik blloku dhe se ka rikthyer gjith bllokment n parti. /Balkanweb/
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Eshte gje shume e mire dhe e nevojshme.
  Jemi shume poshte me paga, ne rajon.
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 3. #63
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Konference per shtyp e Zv/ Ministrit te Financave Nezir Haldeda

  T dhna dhe fakte t ekonomis pr 5 mujorin 2010

  N emr t Ministris s Financave jam sot n kt dalje publike pr t rrzuar dhe prgenjeshtruar, pretendimet e kreut te opozits n lidhje me situatn ekonomike n vend.

  M posht do t jap disa shifra dhe fakte t konfirmuara nga institucione t specializuara dhe t certifikuara n kt fush. Disa nga kto tregues opozita krkon ti nxije, t ndryshoj n opinionin publik realitetin dhe t prcjell tek ta krizn q ekziston tek opozita dhe kreu i saj.


  M posht po rendis disa shifrat m t fundit t ekonomis shqiptare:

  Importi i makineri-paisjeve

  Duke krahasuar miajin Maj 2010 me muajin Maj 2009 volumet jane:

  4.1 miliard lek dhe 3.7 miliard lek ose 10.3% me shume se i njejti muaj i vitit t kaluar.

  Importet gjithsej:

  N Maj 2010 jan 33.3 miliard lek, ne Maj 2009 jan 32.5 miliard lek ose 2.5% me shum

  T ardhurat nga importet:

  Maj 2010 jan 10.2 miliard lek , Maj 2009 jan 8.8 miliard lek ose 15.3% m shum, ose 3% m shum se programi.  Tani le t’ju referohemi shifrave t eksporteve:

  Eksportet e mallrave shqiptare pr 5 mujorin e vitit t vazhdim jan 821 mij ton mallra t vlersuar n 30.2 miliard lek. E njejta periush e vitit t kaluar sht 463 mij ton ose 11.6 miliard lek. Ku reflektohet nj rritje prej mbi 77% n volum dhe 2.6 her m shum n lek.


  Eksporti i energjise elektrike:

  Pr 5 mujorin e vitit 2010 sht 7.6 miliard leke, krahasuar m 1.2 miliard lek t t njjts periudh t vitit t kaluar ose 6.3 her m shum.


  Rieksportimet ( prodhimet e manifakturs ) :

  Pr 5 mujori 2010 sht 106 mij ton vlersuar n 35 miliard lek, e njjta periudh e vitit t kaluar kishte volumin 45.9 mij ton e vlersuar n 26.5 miliard lek, ku duket nj rritje prej 2.3 her n volum dhe 1.3 hr n lek.


  Totali i eksporteve gjithsej:

  Per 5 mujorin e ktij viti llogaritet 72.8 miliard lek, kur 5 mujori i vitit t kaluar ishte 39.3 miliard lek duke demontruar nj rritje prej 85 %.  Shifrat e dhna m lart jan trasparente. Gjithashtu theksoj se kto shifra vijn nga institucione t specializuara dhe certifikuara t fushs.

  Prsa i prket prentedimeve pr rndimin e ekonomis s familjeve shqiptare nga disa ndryshime t bra s fundi n ligjin “Pr Akcizat”, theksoj se kto pretendime jan t pabaza pasi jo vetm q nuk prekin jetn e qytetarve por prkundrazi ndryshimi i ligjit “Pr Akcizat” reflekton disa ulje n disa produketeve q jan pjes e konsumit familjar.

  Gjithashtu kto ndryshime kan synim t mbrojn jetn dhe ambientin e qytetarve, kjo tregohet tek ndryshimet q u jan br akcizave t disa produkteve me prmbajtje kimike dhe t prdorura. Kto ndryshime jan n prputhje t plot me prafrimin e legjislacionit ton me at europian si dhe rritin konkurueshmrin n rajon.

  Ndyshimet e bra n kuadrin rregullator fiskal t viteve t qeverisjes s kesaj mazhorance kan patur n baz filozofine pro-biznes dhe nuk sht e tepr ti prsrisim uljen me 2.5 her t tatimit mbi fitimin, uljen me 2.3 her t tatimit mbi t ardhurat, ulejen 2 her t takss e puns, hoqm 26 taksa nacionale dhe t tjera ndrhyrje ligjore q kan qen t nevojshme pr t siguruar stabilitet makro ekonomik, rritje t vazhdueshme ekonomike dhe prafrim t legjislacionit ton me at t BE.

  Ministria e Financave

 4. #64
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Sa do rriten pagat dhe pensionet

  nertila maho

  Nga 1 korriku, pagat e administrats dhe pensionet do t rriten. Kryeministri Sali Berisha e ka rikonfirmuar dje pr t disatn her se Qeveria e tij do t'i shkoj deri n fund ktij premtimi paraelektoral. Kt besim kreu i Qeveris e bazoi n performancn e mir t ekonomis, ku vrehet nj rritje e eksporteve, depozitave n sistemin bankar dhe numrit t bizneseve. "Jan kta tregues, t cilt na shtyjn ne t vendosemi kundra rryme pr rritjen e rrogave dhe pensioneve, si i kishim parashikuar. Ne kemi przgjedhur t'i prmbahemi ktij premtimi t programit t Qeveris, me bindjen m t thell se investimi i par dhe m i rndsishm i t gjitha investimeve sht investimi te njeriu", tha Berisha. Ky vendim i Qeveris, q pritet t jap efekt direkt mbi t ardhurat e 820 mij qytetarve shqiptar, ende nuk ka marr formn prfundimtare por skemat e mundshme pr masn e rritjes s pagave dhe pensioneve jan lakuar her pas here. Burime nga Ministria e Financave bjn t ditur se rritja e pagave dhe pensioneve do t'i qndroj besnike detajeve t programit ekonomik fiskal. Ky program parashikon nj rritje prej 4% pr pagat e larta dhe 10% pr pagat e ulta, ose ndryshe minimale. Ndrkoh pr sa i prket pensioneve, rritja e tyre do t jet prkatsisht 7% pr qytetin dhe 15% pr fshatin. Deklaratat e herpashershme t kreut t ekzekutivit Sali Berisha, Ministrit t Financave, Bode dhe atij t Puns, Ksera, shpesh kan rikonfirmuar kto shifra duke krijuar kshtu nj tablo t qart mbi planet e Qeveris, pr masn e rritjes s pagave dhe pensioneve. Kryeministri Sali Berisha theksoi pak koh m par, q rritja m e madhe do t jet pr pagat dhe pensionet e ulta kurse pr pagat e zyrtarve t lart rritja do t jet aq sa inflacioni, ose nj pr qind m shum sipas rregullave t prcaktuara. Gjithka pritet t vendoset pas mbylljes s 6 mujorit t par t ktij viti, ku do t analizohet realizimi i t ardhurave. Sidoqoft n buxhet jan t ngrira aktualisht 5.7 miliard lek ose 57 milion dollar pr rritjen e pagave dhe pensioneve. Nga kto, 3 miliard lek jan t parashikuara pr paga dhe 2.7 miliard pr pensione.

  Shkurtimi i buxhetit
  Ana tjetr e medaljes pr rritjen e pagave dhe pensioneve sht regjimi i disiplinuar n prdorimin e buxhetit q duhet t zbatohet. Kryeministri Sali Berisha theksoi dje gjat mbledhjes s Qeveris se buxheti duhet t shkurtohet n aspektin e shpenzimeve, n mnyr q t ruhet balanca makroekonomike. "Dua t'ju informoj se kt vit do shkojm n Parlament pr t shkurtuar shpenzimet. N qoft se vendosim t rrisim rrogat dhe pensionet, ne do t'i qndrojm asaj q kemi deklaruar, pr shkurtimin me 20 pr qind t buxhetit t t gjitha institucioneve", tha Berisha. Sipas tij, shkurtimet e para m t mdha do t'i bhen Qeveris dhe agjencive t Qeveris, por nga ana tjetr nga kto shkurtime nuk do t prjashtohet as edhe nj institucion i vetm. N shkurt Qeveria "ngriu" 30 miliard lek nga shpenzimet e administrats, ku nj pjes e mir e ksaj shume i prket investimeve publike. Shum shpejt pritet q n Parlament t realizohet shkurtimi i 20 pr qind t buxhetit t miratuar pr 2010-n, sikurse konfirmon edhe kreu i Qeveris Berisha. Nga ana e Ministris s Financave sht konfirmuar se nj rishikim i buxhetit mund t bhet n fillim t korrikut, por q ky rishikim nuk do t prek pagat, pensionet, investimet.

  shkurtimet ne buxhet 2010 2010
  Buxheti Pritshmi
  TOTALI TE ARDHURAVE 360.955 330.565 -30.390
  TOTALI I SHPENZIMEVE 410.721 380.331 -30.390
  Shpenzime Korrente 319.430 308.820 -10.610
  Shpenzime Operative Mirembajtje 37.272 32.272 -5.000
  Buxheti lokal 38.223 31.486 -6.737
  Buxheti lokal (Granti) 17.275 16.008 -1.267
  Buxheti lokal (Te ardhurat e veta) 20.948 15.479 -5.469
  Shpenzime te tjera 20.542 20.542 0
  Shpenzime Kapitale 86.062 67.409 -18.653
  Financimi Brendshem 59.471 38.599 -20.872
  Financimi Huaj 26.591 28.810 2.219
  DEFIITI -49.766 -49.766 0
  FINANCIMI DEFIITIT 49.766 49.766 0
  Brendshem 39.612 35.926 -3.686
  Te ardhura nga Privatizimi 300 300 0
  Hua-marrje e brendeshme 39.312 35.626 -3.686
  I Huaj 10.155 13.840 3.685
  Hua afatgjate(e marre) 18.815 22.500 3.685

  Kshilltart

  Pagat e ulta 10%
  Pagat e larta 4%
  Zyrtart e lart 1%
  Pensionet e lart 7%
  Pensionet e ulta 10%
  Pensionet fshat 15 %

  Financat: Borxh n euro edhe nga bankat vendase

  Situata e favorshme n tregun vendas ka br q Qeveria t kthej syt te mundsia e huamarrjes s brendshme, prmes emetimit t nj bonoje afatshkurtr t dominuar n euro. Drejtori i Borxhit, Xhentil Demiraj bri me dije dje se Ministria e Financave po monitoron me kujdes likuiditetin n tregun e brendshm, pr t analizuar mundsit q ekzistojn. "Normat e interesit t huamarrjes s brendshme jan ulur n mnyr konstante. Kshtu bonoja "benchmark", apo barometr, e Qeveris, q sht ajo 1-vjeare, sht ulur nga 9.24% n fund t vitit 2009, n 8% aktualisht, ka prbn nj reduktim t kostos q ajo shkakton n buxhetin e shtetit, prej m tepr se 13%" thekson Demiraj. Me nj logjik t thjesht, n kohn kur tregjet financiare t huaja po shfaqin nj destabilitet t theksuar dhe interesa jo t favorshme, nj huamarrje brenda vendit me interesa t leverdishme mund t bhej zgjidhja e Qeveris n kt moment. Nga ana tjetr, Demiraj thekson se Financat po tregohen t kujdesshme pr t mos rrezikuar plotsimin e nevojave t sektorit privat. Sa i prket Eurobondit dhe destinacionit t tij, drejtori i Borxhit bn me dije se Shqipria sht n pritje t "kohve m t mira" n tregjet financiare t huaja. Nj tjetr pik n t ciln u ndal drejtori Xhentil Demiraj ishte edhe niveli i huamarrjes pr kt vit. "Huamarrja e 2010-s vijon t kryhet n prputhje me Ligjin e Buxhetit pr kt vit. Sipas ktij ligji, deficiti vjetor prej 49,7 miliard leksh do t financohej nprmjet Huamarrjes s Brendshme prej 39,6 miliard leksh, dhe financimit t huaj nga kredit e zhvillimit prej 10.1 miliard. Deri m tani, huamarrja e brendshme ka arritur n 14,5 miliard lek apo 36% e totalit t saj pr gjith vitin", informoi ai.

  Panorama

 5. #65
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2010
  Mosha
  29
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Albo, sipas statistikave te qeverise, vjet patem 9.9% rritje ekonomike. Po ta le se su duhet te besohen

 6. #66
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Nuk e di se si nje njeri normal mund te jete kunder ngritjes se pagave apo kunder liberalizimit te vizave !!!
  E di se ju nuk jeni kunder ketyre, por vetem se kete rritje e ben Sali Berisha juve ju pengon.
  Mua nuk me intereson se a eshte ne krye te shtetit Sali Berisha apo Edi Rama, mua me intereson standardi i jeteses se shqiptarve kudo qe jane. Nese ky standard rritet, pamvaresishte per merite te kujt, une jam shume i lumtur.
  Popullorqe kesaj punes suaj i thone "per inat te nusen, me vdist djali".
  Keto qe thua Ti jane komplet propagand e paster e PD (dmth. kete thone edhe ata)
  Nuk eshte aspak e vertete qe ne jemi kunder sepse "rritjen" e realizon Berisha, perkundrazi nese kjo rritje do te ishte e vertete ateher do ishin shum te paket ata qe do kritikonin S.Berishen dhe qeverine.
  Por fatkeqesisht rritja eshte propagandistike dhe e genjeshtert, me rritjen e taksave
  me ritjen e shfrenuar te inflacionit, me rritjen e pa permbajteshme te mimeve ne treg pagat reale dhe pensionet jane zvogeluar me teje dhe jo jane rritur.
  Po te mar nje shembull te thjeshte nese mua S.Berisha me rrite pagen 5 leke dhe per te realizuar te njejtin standart jetese me duhet te harxhoj 10 leke me shume atehere mua realisht me eshte zvogeluar paga dhe jo me eshte rritur.

  Ps. E kam thene edhe disa here te tjera nese Ju nuk jetoni ne Shqiperi dhe nuk mund ta provoni realisht ate qe thoni ateher eshte me mire te na besoni ne qe e perjetojme vete kete "rritje" madheshtore qe na bene Partia jone e lavdishme me shokun Sali ne krye.

 7. #67
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Nuk eshte aspak e vertete qe ne jemi kunder sepse "rritjen" e realizon Berisha, perkundrazi nese kjo rritje do te ishte e vertete ateher do ishin shum te paket ata qe do kritikonin S.Berishen dhe qeverine.
  Cdo qytetar evropian apo amerikan, po te lexonte lajmin qe ju as merrni mundimin ta lexoni te plote me lart, se "i dini te tera", do te mrekullohej dhe nuk do ta besonte. Qeveria shqiptare po shkurton shpenzimet e buxhetit te vete me 20%, ne menyre qe pensionistet e buxhetoret shqiptare te marrin nje rritje ne te ardhurat e tyre. Ne menyre qe efektet negative te krizes boterore qe indirekt prekin edhe tregun shqiptar, te mos ndikoje negativisht shtresat me te varfera te popullsise, buxhetoret e pensionistet.

  Berisha nuk e kontrollon dot cmimin e naftes ne tregun boteror qe ndikon direkt cmimet e te gjitha mallrave ne tregun shqiptar. Ai nuk kontrollon dot as krizen me te madhe ekonomike qe BE po kalon dhe qe po e manifeston veten ne paralizimin e ekonomise se shtetit fqinj grek qe puneson 20% te fuqise punetore shqiptare. Berisha nuk ka as miliarda dollare qe mund ti marre hua nga Kina e Japonia per te stimuluar ekonomine shqiptare, sic bejne shtete si SHBA e Gjermania. Berisha ka vetem buxhetin e shtetit, ate e kontrollon, dhe 20% te ketij buxheti, po ua kalon buxhetoreve e pensionisteve per ti ndihmuar sado pak me rritjet e cmimeve dhe uljen e te ardhurave nga emigracioni.

  Dhe bravo i qofte, pasi deshmon qe qeveria e tij eshte nje qeveri qe eshte ne krahun e qytetareve e pensionisteve, shtresave me te varfera e me te prekura nga levizjet e cmimeve te mallrave ne treg. Mbase per ty nje rritje 10% te te ardhurave mujore nuk jane shume, per nje pensionist qe jeton vetem me pensionin e tij, jane nje ndihme e madhe.

  Albo

 8. #68
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Cdo qytetar evropian apo amerikan, po te lexonte lajmin qe ju as merrni mundimin ta lexoni te plote me lart, se "i dini te tera", do te mrekullohej dhe nuk do ta besonte. Qeveria shqiptare po shkurton shpenzimet e buxhetit te vete me 20%, ne menyre qe pensionistet e buxhetoret shqiptare te marrin nje rritje ne te ardhurat e tyre. Ne menyre qe efektet negative te krizes boterore qe indirekt prekin edhe tregun shqiptar, te mos ndikoje negativisht shtresat me te varfera te popullsise, buxhetoret e pensionistet.


  Albo
  Me vjen keq qe po ta them por Ti nuk e njeh kush eshte S.Berisha.
  S.Berisha ka dy ane medalje, njera eshte ajo qe shfaqet perdite me ane te propagandes (te cilen Ti fatkeqesisht e beson qorrazi), dhe e dyta eshte S.Berisha real dhe konsekuencat qe i sjell Ai perdite Shqiperise me veprimet e tije.
  Mjafton qe te kujtoj qe nje nder veprimet e para qe beri Berisha kur erdhi ne pushtet ishte nder te tjera edhe zevendesimi i drejtimit te Institutit te Statistikave
  duke vendosur ne krye te atij Instituti njeriun e tij te afert.

  Une nuk pretendoj se "i di te tera" - sikurse shprehesh Ti- por me miresjellje do kerkoja te njejten gje edhe nga Ju "te mos pretendoni se jeni njeriu me i zgjuar ne planet".
  Pershendetje.

 9. #69
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Station Lexo Postimin
  Keto qe thua Ti jane komplet propagand e paster e PD (dmth. kete thone edhe ata)
  Nuk eshte aspak e vertete qe ne jemi kunder sepse "rritjen" e realizon Berisha, perkundrazi nese kjo rritje do te ishte e vertete ateher do ishin shum te paket ata qe do kritikonin S.Berishen dhe qeverine.
  Por fatkeqesisht rritja eshte propagandistike dhe e genjeshtert, me rritjen e taksave
  me ritjen e shfrenuar te inflacionit, me rritjen e pa permbajteshme te mimeve ne treg pagat reale dhe pensionet jane zvogeluar me teje dhe jo jane rritur.
  Po te mar nje shembull te thjeshte nese mua S.Berisha me rrite pagen 5 leke dhe per te realizuar te njejtin standart jetese me duhet te harxhoj 10 leke me shume atehere mua realisht me eshte zvogeluar paga dhe jo me eshte rritur.

  Ps. E kam thene edhe disa here te tjera nese Ju nuk jetoni ne Shqiperi dhe nuk mund ta provoni realisht ate qe thoni ateher eshte me mire te na besoni ne qe e perjetojme vete kete "rritje" madheshtore qe na bene Partia jone e lavdishme me shokun Sali ne krye.
  Ne cilen pjese te tekstit tim e verejte propaganden e paster te PD-se. Une nuk bej propagand as per partite e Kosoves e lere me per ato te Shqiperise.
  Lajmet e mira qe vijne nga Shqiperia me gezojne shume. Statistikat qe i ka sjell Albo me larte jane statistika qe secilin shqiptar e bejne te ndjehet mire. Nga ato statistika mund te frikesohen vetem fqinjet e Shqiperise, e nuk duhet te frikesoheni edhe ju simpatizantet e partive rivale.
  mimet po rriten edhe ne vendet tjera e jo vetem ne Shqiperi. Perderisa ne vendet tjera po ndodhin cdo dite uljet e pagave, largimet nga puna, pushimet pa pagese, zgjatja e moshes se pensionimit, heqja e rroges se 13-te, shkurtime te shpenzimeve etj...ne Shqiperi ndodh e kunderta, ne Shqiperi po rriten pagat dhe pensionet.

 10. #70
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Ska cben ndryshe nese do europe do i ngrere pesionet
  dhe do regullojo shume gjera do zdo xhaxhi MALOK
  europa ka kushte nuk eshte shqiperi
  mos na cani veshet kot se sjemi te prapambetur as budallenj.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga HELEN OF TROY : 11-06-2010 m 15:48

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  693
  Faleminderit
  4
  7 falenderime n 7 postime
  Kjo asht ni gja e mire,,,,,,,,,,,sepse ne Shqipni ka shume diference ne pagese midis sektorit publik dhe atij privat

  bashke me kulacin duhet te fershelleje edhe kerbaci

 12. #72
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Ne cilen pjese te tekstit tim e verejte propaganden e paster te PD-se. Une nuk bej propagand as per partite e Kosoves e lere me per ato te Shqiperise.
  Lajmet e mira qe vijne nga Shqiperia me gezojne shume. Statistikat qe i ka sjell Albo me larte jane statistika qe secilin shqiptar e bejne te ndjehet mire. Nga ato statistika mund te frikesohen vetem fqinjet e Shqiperise, e nuk duhet te frikesoheni edhe ju simpatizantet e partive rivale.
  mimet po rriten edhe ne vendet tjera e jo vetem ne Shqiperi. Perderisa ne vendet tjera po ndodhin cdo dite uljet e pagave, largimet nga puna, pushimet pa pagese, zgjatja e moshes se pensionimit, heqja e rroges se 13-te, shkurtime te shpenzimeve etj...ne Shqiperi ndodh e kunderta, ne Shqiperi po rriten pagat dhe pensionet.
  Ate punen e propagandes ta kam shpjeguar me ca kllapa atje lart.
  Laqjmet e "mira" qe bie Albo jane "axhanset" qe sponsorizon Saliu.
  Une nuk ju pengoj Ty, Albo apo kedo tjeter qe ti besoni ato qe juve shkruani.
  Ti mund te gezohesh sa te duash per lajmet e "mira" qe vine nga Shqiperia por mos me kerko edhe mua te gezohem me Ty.
  Neqoftese doni te "gezoheni" realisht si puna ime Ti, Albo apo ndonje tjeter qe gezohet nga larg ju ftoj te vini ne "parajsen" shqiptare dhe te gezoheni sa te kenaqeni.

 13. #73
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Station Lexo Postimin
  Ate punen e propagandes ta kam shpjeguar me ca kllapa atje lart.
  Laqjmet e "mira" qe bie Albo jane "axhanset" qe sponsorizon Saliu.
  Une nuk ju pengoj Ty, Albo apo kedo tjeter qe ti besoni ato qe juve shkruani.
  Ti mund te gezohesh sa te duash per lajmet e "mira" qe vine nga Shqiperia por mos me kerko edhe mua te gezohem me Ty.
  Neqoftese doni te "gezoheni" realisht si puna ime Ti, Albo apo ndonje tjeter qe gezohet nga larg ju ftoj te vini ne "parajsen" shqiptare dhe te gezoheni sa te kenaqeni.

  Nese ndaj lajmit "qeveria rrit pagat dhe pensionet" ti reagon ne kete menyre, po pyes si do te kishe reaguar nese lajmi do te ishte "qeveria ul pagat dhe pensionet"!!!

 14. #74
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  mbase jo te gjithe e dijne se qeveria ngre rrogat e atyre qe punojne per qeverine, pra sektori publik - pra caku i qeverise eshte per buxhetoret ...

  po ata qe marin rrogat nga bashkite e komunat, a do te kene rritje rrogash ...

  kush mund te jape nje statistike te perafert se sa jane te punesuar per shtetin, sa per lokalet, dhe sa jane ne sektorin privat ...

  tjeter, kush mund te na thote perafersisht se sa eshte perqindja e inflacionit plus rritjes e mimeve, dhe sa eshte rritja e pagave ...

  tjeter, kush mund te thote se si indeksohen pensionet krahasuar, te pakten, me inflacionin ...

  syte e Shqiptareve jane te mberthyera tek qeveria "ime" per rritjen e perhershme, me te madhe ne Europe, e pacenuar nga kriza ekonomike, me prodhimtari dhe lekun me te qendrueshem se kurdohere ...

  po te jepen me vertetesi shifrat e mesiperme, na del se qeveria "bufi" ishte me rezultative se qeveria "ime" ...

 15. #75
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Nese ndaj lajmit "qeveria rrit pagat dhe pensionet" ti reagon ne kete menyre, po pyes si do te kishe reaguar nese lajmi do te ishte "qeveria ul pagat dhe pensionet"!!!
  Ore po sa te uditshem qe jeni!!!
  Une te them shqip qe: "Qeveria e Shqiperise genjen diten per diell pa iu dridhur qerpiku" dhe Ti me drejtohesh pse reagon keshtu.
  Po si duhet te reagoj une sipas teje, duhet ti them qeverise "faleminderit shume qe po me genjen", apo "une jam shum i gezuar qe qeveria po me genjen"?

 16. #76
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Koldashi: Ja sa do rriten pensionet

  T gjith qytetart q marrin nj pension, nga dje mund ta trheqin at bashk me shtesn e prfituar nga rritja q qeveria miratoi s fundmi.Pr ata q e kan trhequr kt pension nga data 1-5 korrik, Instituti i Sigurimeve Shoqrore publikoi edhe ditt kur mund t trhiqet m vete edhe shtesa. Drejtoresha e ISSH-s, Evelina Koldashi, prmes nj deklarate pr shtyp bri me dije detajet rreth rritjes s pensioneve sipas ndarjes n kategorit fshat-qytet apo edhe sipas profesioneve.

  Rritja sipas kategorive
  Qeveria kt vit bri nj rritje t pensioneve n kufirin e 4 dhe 7 pr qind. Diferenca e rritjes fshat-qytet u ruajt sikurse n vitet e mparshme, duke i dhn prioritet rritjes s pensioneve t fshatit. Drejtoresha e ISSH-s, Koldashi, tha dje se numri i prfituesve nga kjo rritje sht i konsiderueshm. Jan rritur n masn 4 pr qind t gjitha pensionet e pleqris urbane, invaliditetit, familjar, si dhe t gjith prfituesit e programeve t veanta, si ushtarak, minator, ish-punonjs t industris ushtarake, pilot, detar dhe profesor. Gjithashtu, rriten me 7 pr qind t gjitha pensionet e pleqris rurale, t invaliditetit dhe ato familjare. Nga ky vendim prfitojn n total 570 561 prfitues, tha ajo. Por, sa rriten n vlera pensionet minimale dhe maksimale pr fshatin dhe qytetin. Nse pensioni minimal i qytetit s bashku me kompensimet ishte 12 mij e 840 lek, tani ai bhet 13 mij 267 lek. Pensioni maksimal i qytetit s bashku me kompensimet ishte 21 mij e 880 lek dhe bhet 22 mij e 734 mij lek. Pr pensionin e plot t fshatit, sipas llogaritjeve t ISSH-s, nse ai ishte s bashku me kompensimet 7 mij e 870 lek, tani ai bhet 8 mij e 358 lek. Pensioni maksimal i fshatit, nga 11 mij e 117 mij lek, bhet 11 mij e 317 lek.

  Datat dhe fondi
  Qytetart q kan filluar t trheqin pensionin nga dje e kan marr at t plot me gjith rritjen e fundit q i bri qeveria. Ndrkoh q, pr t gjith ata q kan trhequr pensionin n dat 1-5 korrik, kur ende nuk ishte kaluar shtesa Instituti i Sigurimeve Shoqrore, bri me dije se jan vendosur data t posame kur mund t trhiqet kjo shtes. Kshtu, pr ata q trhoqn pensionin n dat 1 korrik, shtesa mund t trhiqet n dat 11 korrik, pr ata q e trhoqn n dat 2 korrik, shtesa merret n 12 korrik e me radh deri te qytetart q kan trhequr pensionin n dat 5 korrik dhe q shtesn do t mund ta marrin n dat 15 korrik. Rritja q qeveria i bri pensioneve do ti kushtoj asaj 270 milion n muaj ose t paktn kaq sht fondi i vn n dispozicion pr do muaj, ndrsa pr pjesn e mbetur t 2011-s fondi sht 1.6 miliard lek. Drejtoresha e ISSH-s, Koldashi, tha dje se qytetart do t vazhdojn t marrin s bashku me pensionin edhe kompensimin e t ardhurave t tjera t sanksionuara me vendime t veanta t Kshillit t Ministrave, duke filluar nga kompensimi pr energjin e deri tek ai pr mimin e buks apo indeksime t t ardhurave mujore.

  270 milione leke
  n muaj sht llogaritur fondi pr rritjen e pensioneve pr 570 561 prfitues, ndrkoh q pr muajt e mbetura t vitit 2011, fondi sht parashikuar 1.6 miliard lek

  7 per qind
  sht rritja e pensioneve maksimale dhe minimale pr fshatin sipas vendimit t qeveris, ndrkoh q rritja e pensioneve pr qytetin u limitua n 4 pr qind

  Trheqja e shtess

  Qytetart q kan trhequr pensionin n datat para 5 korrikut, do marrin shtesn sipas ditve t mposhtme

  Data 1 n 11 korrik

  Data 2 n 12 korrik

  Data 3 n 13 korrik

  Data 4 n 14 korrik

  Data 5 n 15 korrik

  Pensionet, sa ishin dhe sa bhen

  T ardhurat minimale pr pensionin minimal t qytetit
  Ishte
  10690 leke + 2150 = 12.840
  Bhet
  11117 leke + 2150 = 13267 leke

  T ardhurat maksimale pr pensionin e plot t qytetit:
  Ishte
  21380 lek + 500= 21880 lek
  Bhet
  22234 lek + 500 = 22734 lek

  T ardhurat e pensionit t plot t fshatit:
  Ishte
  6980 leke 890 = 7870 lek
  Bhet
  7468 leke + 890= 8358 lek

  T ardhurat e pensionit maksimal t fshatit:
  11117 leke + 200 = 11317 lek


  Panorama
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #77
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Sigurimet Shoqrore: Pensionet, jo ndryshim t moshs, por t skems

  Studimet demografike tregojne se kategoria e personave mbi 65 vjec, po rritet cka po sjell fenomenin e plakjes s shoqrise son.

  Rritja e numrit te personave qe duhet te perfitojne nga skema e sigurimeve shoqerore, per shkak te ketij fenomenit te plakjes ka edhe nje fature financiare me te larte per t'u paguar. Por a lehtesohet kjo fatura nga rritja e moshes se daljes ne pension? Ideja e kreut te qeverise per te ndryshuar skemen e pensioneve, duke e cuar moshen e daljes ne pension ne 70 vjec ka shkaktuar irritime edhe kundershti.

  Shume te moshuar te cilet ende nuk e kane arritur pragun e te 70-ave deshmojne se jane te paafte fizikisht dhe menderisht per te punuar deri ne kete moshe.

  Nje

  Njerezit jane te lodhur, popullsia eshte e kequshqyer dhe ka bere nje jete te lodhshme

  Nje pensioniste
  pjese e shqiptareve e kane kaluar jeten duke bere pune te renda fizike. Pjesa me me madhe e popullise qe do te preken te paret nga vendimi per rritjen e moshes se daljes ne pension i kane jetuar te dyja sistemet, periudhen e komunizmit dhe pas demokracise. Ata qe kane disa vite qe kane dale ne pension tregojne se jane te pamundur te kryejne cdo lloje aktiviteti qe do te thote pune.

  Skema e pensioneve n borxhe

  Pr her t fundit, n vitin 2002 ish-qeveria e athershme socialiste miratoi n kuvend nj ligj q rriste me 5 vjet moshn e daljes n pension, si pr burrat ashtu dhe pr grat.

  Pr t zbutur reagimet e publikut n at koh qeveria zgjodhi nj skem graduale pr zbatimin e ligjit, sipas t cils mosha e daljes n pension rritej nga 6 muaj pr cdo vit, pr nj periudh dhjetvjecare deri n vitin 2012. Si rezultat, qeveria ia doli q ta rriste moshn e pensionit nga 60 n 65 vjec pr burrat dhe nga 55 n 60 vjec pr grat pa ndonj kontestim t fort nga publiku dhe grupet e interesit. Pra qe prej 1 janarit te vitit te ardhshem dalja ne pension do te jete 65 per burrat dhe 60 per grate. Por nj dit m par, n mbledhjen e grupit parlamentar kryeministri tha se rritja nuk mjafton dhe lajmroi se mosha e daljes n pension do t rritet srish edhe me 5 vjet t tjera.

  "Mosha 65 vje pr pensione t caktuara n nj koh kur jetgjatsia mesatare ka qen 70 vje, kur sot jetgjatsia mesatare po shkon rreth 78 vje. Ne do t vm indeksimet e zgjatjes s moshs s pensionit me zgjatjen e jetgjatsis", tha Berisha, nj dit m par.

  Top-Channell

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  ne shqiperi nuk ka pune per te rinjte dhe le pastaj per te moshuarit,
  pastaj c'te flasim per pensione , njerezit ne shqiperi shumica punojne ne privat, pa siguracione, kjo kategori njerezish asnjehere nuk do perfitojne pension
  Ndryshuar pr her t fundit nga Marya : 08-09-2011 m 02:34

 19. #79
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  sala eshte pjerdh nga trute.

 20. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Cdo borxh qe merr qeveria per ndertimin e rrugeve tunele,etj paguhet nga populli, dhe cdo lek i vjedhur nga qeveritaret paguhet perseeri nga populli, dhe kur populli nuk e kupton kete ata gjithmon do ecin kaluar.

  Gazetat dhe njerzit thone vodhi ky e vodhi ai nuk e kuptojne se po vjedhin ne xhepat e tyre.

  Ngritja e pensioneve eshte njera menyre, tjetra jane ngritja e taksave, energjise, ushqimeve etj.

  Jo vetem ne Shqiperi por ne gjith evropen duhet nje sistem tjeter i organizimit te shoqerise sepse ky sistem i ashtuquajtur demokratik dhe pluralist nuk i zgjidh dot me problemet e rendesishme qe po kalon shoqeria njerezore.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •