Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 81
 1. #21
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Rrezikohen pensionet e minatorve

  Rrezikohen t pezullohen pensionet e 320 minatorve.

  Instituti i Sigurimeve Shoqrore ka ngritur nj grup t posam pune pr verifikimin e dosjeve t pensionistve. Deri m tani ky grup ka kontrolluar 1 563 dosje t trajtimit t veant t punonjsve t nntoks n Tiran, nga t cilat rreth 320 kan rezultuar me probleme. Sipas burimeve zyrtare nga ky institucion, msohet se ISSH-ja ka afishuar listat me emrat e personave, dosjet e t cilve rezultojn me probleme n qendrat paguese t ktij trajtimi dhe brenda nj muaji, duke filluar nga dita djeshme, personave me problematik n dosje u sht krkuar t paraqiten pran drejtoris rajonale, n mnyr q t saktsohen t dhnat. N rast t kundrt ksaj kategorie do tu pezullohet pensioni.

  Problemet
  N 320 dosje jan konstatuar mungesa e kushteve ligjore t neneve 2 dhe 4 t ligjit nr. 8685, dt. 09.11.2000 dhe krkesave t VKM nr. 73, dt. 15.02.2001. Kshtu, dosjet nuk plotsojn krkesat e nenit 2, pra t ken 11 vjet e 6 muaj pun n miniera nntok dhe periudh sigurimi 23 vjet dhe, t nenit 4, q krkesa pr prfitim duhej t bhej deri dat 31.03.2001. Nga shqyrtimi i dokumenteve t dosjeve t prfitimit rezulton se 45 prfitime rrezikojn t mbeten pa kushtet e krkuara nga dispozitat e msiprme dhe 275 prfitime kan rezultuar se nuk plotsojn kushtet e prmendura, pas verifikimeve t dokumenteve mbi t cilat jan caktuar prfitimet me dokumentet e origjins.

  Kontrollet
  Sipas burimeve nga ISSH, pas kontrollit t dosjeve t minatorve, q do t jet n t gjith Shqiprin do t nis edhe verifikimi i dosjeve t pensioneve t pleqris, invaliditetit dhe atyre familjar. Vetm nj jav m par, drejtoresha e ISSH-s, Evelina Koldashi, gjat nj interviste pr mediat deklaroi se nga verifikimit e deritanishme ishin konstatuar rreth 1 000 pensione false, nga t cilat 338 i prkisnin shkeljeve t pensioneve pas vdekjes dhe 470 ish-ushtarakve. Sipas saj, pr pagesat e pensioneve pas vdekjes s personit, nga kontaktet e ISSH-s me t afrmit sht arritur q t arktohet rreth 75 pr qind e shums s paguar n mnyr t padrejt.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 2. #22
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ndshkimet, kush merr padrejtsisht pension

  Pas nj marrveshjeje mes Ministris s Financave dhe Ministris s Brendshme, q m 15 nntor t vitit 2006 ka nisur shkmbimi i t dhnave pr certifikatat q lshohen pr t vdekurit, me qllim regjistrimin q n momentin e par t pensionistit t vdekur. Gjithashtu, ISSH ka nisur edhe kontrollimin e tyre n jan gjall ose jo pr moshn mbi 80 vje. Jan verifikuar rreth 60 pr qind e pensionistve mbi kt mosh, t nj numri prej 27 mij e 836 t tillsh. Kto hapa kan uar n propozimin e ndryshimit t legjislacionit, duke parashikuar ndshkime deri n ndjekje penale pr t gjith prfituesit n mnyr t padrejt n kt sistem.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 3. #23
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pensionet, kush prfiton n korrik

  Zvendsministri i Financave Shehu u shpreh se rritja mesatare e pensioneve do t jet 10 %

  Pensionistt q u prfshin n rritjen e muajit janar do t indeksohen n mes t vitit

  Muaji korrik do t ket nj rritje mesatare prej 10 pr qind t pensioneve. Kt gj e konfirmoi pr Metropol zvendsministri i Financave Sherefedin Shehu, i cili tha se rritja do t vazhdoj pr at kategori q nuk prfitoi n muajin janar. Pensionet u rritn n muajin janar kshtu q ajo kategori q prfitoi n kt muaj, nuk do t prfshihet n muajin korrik, por do t prfitoj indeksimin n muajin korrik,- tha Shehu. Rritja e pensioneve t kategorive t tjera do t jet nga minimalja prej 5 pr qind e duke vazhduar deri n 15 pr qind pr kategori t veanta.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 4. #24
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  "Pensionet" godasin prap n Durrs

  Nn hetim 3 punonjs t gjendjes civile dhe 6 persona prfitues  Abuzuan pr qllime fitimi, duke falsifikuar dokumente zyrtare pr pensione pleqrie, vihen n hetim tri gra, punonjse t administrats. Por, ndjekja penale ka prfshir dhe prfituesit e pensioneve t pleqris nprmjet mashtrimit me vitet e puns. Hetimet e prokuroris, t nisura vern e vitit t kaluar, kan zbardhur t tjera abuzime, ndrsa abuzues t tjer jan prfshir n list. Atyre do tu duhet t prgjigjen para organeve t drejtsis pr parat e prfituara nprmjet nj pensioni t siguruar n mnyr t kundrligjshme.

  Hetimet e reja kan zbardhur prfshirjen srish n vjedhje me an t shprdorimit t detyrs t Dylbere Shehut, ish-punonjse e gjendjes civile t Bashkis Manz, aktualisht punonjse e arkivit n kt bashki dhe Dylbere Tils, ish-punonjse e sigurimeve shoqrore n Durrs. T dyja jan dnuar pr t njjtn vepr penale, pr t ciln akuzohen rishtas. Procedimi penal ka nisur dhe ndaj shtetases Sadie Laho, 52 vjee, ish-shefe personeli n miniern e Manzs, aktualisht emigrante n Itali.

  Procedimi penal ndaj tre shtetaseve ka nisur, pasi n bashkpunim me njra-tjetrn dhe me persona t tjer, nprmjet falsifikimit e shprdorimit t detyrs kan mashtruar institucionin e Sigurimeve Shoqrore Durrs, duke pajisur me dokumente t falsifikuara me qllim lidhjen e pensioneve t pleqris n mnyr fiktive personave t ndryshm.

  Ndaj tyre jan ngritur akuzat e falsifikimit t akteve t gjendjes civile, falsifikimit t dokumenteve, mashtrimit n sigurime dhe shprdorimit. shtja po ndiqet nga Prokuroria e Rrethit Gjyqsor Durrs, ndrsa nn akuz jan vn dhe 6 prfituesit q kan siguruar pensionet fal korruptimit t punonjseve Shehu, Tila dhe Laho.

  Kta persona, banor t fshatrave t ndryshme t Manzs dhe Katundit t Ri, duke prdorur dokumente t falsifikuara, si libreza pune, vrtetime dhe certifikata kan prfituar pensione t pleqris n mnyr t paligjshme q prej vitit 1999 e n vazhdim. Nse verifikohet akuza e br ndaj pensionistve q kan prfituar padrejtsisht pension gjat 7-8 viteve t fundit, atyre do tu duhet ta dmshprblejn financiarisht shtetin.

  Prfituesit e pensionit t pleqris q akuzohen pr mashtrim jan kryesisht nga fshatrat Armath, Rad, Kuratin, Hamallaj dhe Katund i Ri. N gusht t vitit t kaluar nisi procedimi penal dhe pr 10 pensionist t tjer, nga 52 deri n 69 vje pr veprn penale t mashtrimit me sigurimet shoqrore. Ndrkaq, nn akuz u vun dhe dy punonjset, t cilat u dnuan pr shprdorim detyre nprmjet falsifikimit t librezave t puns dhe kan prpiluar akte verifikimi fiktive. Hetimet nisn dhe pr shtetasin Aleksandr Moja, i cili akuzohej pr periudhn kur ka qen shef personeli n portin detar.

  Sigurimet Shoqrore n Durrs vazhdojn t kryejn verifikime pr pensionet e prfituara, duke u bazuar n abuzimet e shumta q mund t jen br gjat viteve t fundit, mbi bazn e ryshfeteve dhe miqsive. Pas ksaj situate qndron nj sistem i tr zyrtarsh dhe shtetarsh, q toleruan n koh t ndryshme krijimin e rrjets s mashtrimit, falsifikimit dhe abuzimit. Ndrkaq, vlera e pensioneve mbetet ende qesharake prball referencave t tregut dhe ekonomis s varfr t personave nn hetim, q banojn n zonat rurale t Durrsit.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 5. #25
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Pensionet, skema e re e prfituesve

  Akademiku Fadil Kepi sqaron hapat qw duhet tw ndiqen pr prfitimin e pensionit t pleqsis, pr t gjitha profesionet


  Pensionet ndahen n tri kategori kryesore: t pleqris, q zn 81 pr qind t numrit t prgjithshm; familjare 13 pr qind dhe ato t invaliditetit me 6 pr qind. N vendin ton ka mesatarisht nj pensionist pr do familje. Fondet e sigurimeve shoqrore n shkall vendi zn mbi nj t pestn e buxhetit t shtetit. Kushtet q duhen plotsuar pr t prfituar pension t pleqris, pavarsisht nga gjinia, mbshtetur n nenin 31 t ligjit t Sigurimeve Shoqrore, jan tre:

  1-Moshn, e cila ndryshon sipas gjinis dhe kategorive t puns, sipas vshtirsive t prcaktuara me ligj.

  2-Vitet e puns t siguruara nga 15 vjet deri n 35 vjet. (15 vjet pr t prfituar pension t pjesshm dhe 35 vjet pun e siguruar pr pension t plot, gjithnj kur plotson moshn, sipas viteve n zbatim t tabelave t mposhtme).

  3- T ket prer marrdhniet financiare me qendrn e puns.

  Moshat dhe vitet e puns q duhen pr t prfituar pension t plot ose t pjesshm n do vit pr femra dhe meshkuj, jan prcaktuar n nenin 8 t ligjit nr 8889, dat 25/04/ 2002, botuar n Fletoren Zytare 18, dhe n ligjin nr 9377, dat 21/04/2005 botuar n fletoren zyrtare nr.37 dhe konkretishttabelat shoqruese 1 dhe 2).

  I siguruari ka t drejt t marr pension pleqrie n kushtet e kategoris s par (ku prfshihen profesionet m t vshtira, t cilat do t sqarojm m posht), pasi t ket plotsuar n kt kategori vitet e puns s prgjithshme t siguruara dhe jo m pak se 3/4 e viteve t puns t siguruara gjithsej t ken punuar n profesionet e vshtira, me prjashtim t minatorve t nntoks dhe disa profesioneve t tjera q kan punuar po nntok q u krkohen t ken punuar gjithsej gjysmn e viteve t puns. Sipas nenit 31/1 t ligjit t msiprm, personat e siguruar kan t drejt t krkojn t prfitojn me dshirn e tyre, pension pleqrie t reduktuar, kur plotsojn kto kushte: a) kan plotsuar jo m pak se 35 vjet pun t siguruar gjithsej n vendin ton, pavarsisht nga gjinia: b) kan mbushur moshn 62 vje, pr meshkuj dhe 57 vje, pr femra; c) t mos kryejn veprimtari ekonomike si t punsuar, pundhns ose t vetpunsuar, pra t ken prer marrdhniet financiare me qendrn e puns kur ajo sht shtetrore.

  Pensioni i reduktuar


  N baz t ligjit Nr.9058, dat 20.03.2003, botuar n Fletoren Zyrtare Nr.41, faqe 1567. "Pensioni i reduktuar sht pjes e pensionit t plot dhe mbetet i reduktuar gjat gjith kohs s prfitimit, edhe kur plotson moshn pr pension t plot. Ky pension llogaritet duke zbritur nga pensioni i plot shumn q del nga shumzimi i numrit t muajve t prfitimit t pensionit, para mbushjes s moshs s prcaktuar n nenin 92, me koeficientin mujor t reduktimit. Koeficienti i reduktimit t pensionit t plot t pleqris, pr personat q plotsojn kushtet e parashikuara n paragrafin e par t ktij neni, sht 0.6 pr qind n muaj." Pr shembull, nse nj femr apo mashkull i plotson kushtet e msiprme dhe krkon t dal n pension t reduktuar 6 muaj para plotsimit t moshs pr pension t plot, ajo ose ai do t prfitojn pension t reduktuar 3,6 pr qind m pak sesa pensioni i plot, i cili del duke shumzuar 6 muaj me 0,6 pr qind.

  Pra masa e pensionit t reduktuar do t jet 96,4 pr qind (100 -3,6). Sipas nenit 10 t ligjit pr Sigurimet Shoqrore, ata dhe ato q kan dal n pension t parakohshm me 60 pr qind t pags dhe vazhdojn ta prfitojn at, pensionin e plot e marrin me mbushjen e moshs, sipas nenit 92 t ligjit t msiprm t ligjit nr.8889, dat 25.4.2002, botuar n Fletoren Zyrtare nr.18 t atij viti.

  Profesionet e ndara n kategori


  Pr efekt t daljes n pension, Kshilli i Ministrave, sipas shkalls s vshtirsive t puns, ka br ndarjen e tyre n tri kategori dhe pr kt nga viti 1958-1991 ka nxjerr rreth 50 vendime. Lloji i puns q puntori ose npunsi ka kryer dhe vjetrsia n at pun vrtetohet me ann e librezs s puns.

  N pun t kategoris s par, ose shum t vshtir, hyjn mbi 18 profesione t minierave nn tok, me t cilat barazohet edhe puna e inxhinierve, teknikve, brigadierve, prgjegjsve dhe zvendsve t reparteve ose t turneve nn tok, kur ajo kryhet gjat gjith dits, n miniera nn tok, ose n punime t tjera t nntoks; puna e civilve dhe ushtarakve t aviacionit dhe t nndetseve, si ajo e komandantit t aeroplanit, navigatorve, mekanikve, radiotelegrafistve dhe radiotelefonistve; disa lloje punsh n fabrikat e pasurimit t minierave t bakrit, t kromit, t fonderive, farktarve, palombarve, saldatorve dhe elektrosaldatorve n rezervuare, kulla dhe cisterna. Gjithashtu, puna e br nga artistt e baletit, akrobatt e gjimnastt e cirkut, solistt e opers dhe ansambleve shtetrore, muzikantt e veglave t fryms, artistt e valleve t ansambleve, koristt e opers prfshihen n kategorin e par. Po kshtu, n kategorin e par prfshihen edhe disa pun n industrin ushtarake, kimike, t nafts, n prodhimin e baterive, n metalurgjin e zez, n ferro-krom, n miniera e gjeologji etj. N pun t kategoris s dyt pr daljen n pension hyjn: puna e kryer n miniera nn tok, nga drejtuesit dhe personeli inxhinier-teknik, q ka lidhje me kontrollin e punimeve nn tok; puna n miniera e n siprfaqe si vagonistt,ngarkuesit e mineralit, ekskavatoristt, buldozeristt, brigadiert e repartit ose turnit, punt e disa profesioneve n gjeologji, n industrin e goms, t nafts e gazit, n centralet elektrike, n hekurudha, n prodhimin e imentos, t xhamit e qelqit; mbi 45 lloje punsh n industrin tekstile, n industrin e lkurve, t drurit e letrs, t duhanit e cigareve, n institucionet shndetsore, n ndrtim, mbi 20 lloje punsh n poligrafi, n transportin ujor e peshkim, ndrlidhje, farktari, femra dhe meshkuj ushtarak t shrbimit aktiv, veteriner me arsim t lart; 18 profesione n arsim, kultur e sport, si edukator n kopshtet e fmijve, msues e pedagog, trajner profesionist. Efektiv t t gjitha kategorive t klubeve sportive, disa lloje punsh n shndetsi, si mjek, kirurg, psikiatr, infermier t reparteve infektive etj.

  Me hollsisht, emrtimet e plota t punve t kategoris s par dhe t dyt jan botuar n legjislacionin e Sigurimeve Shoqrore, nga faqja 196-224, botuar n shtator 2003, t cilat t interesuarit mund t'i gjejn pran organeve t Sigurimeve Shoqrore t rretheve. P.sh. deri me 30 qershor 2007 minatort nn tok do t prfitojn pension t plot kur plotsojn kto 3 kushte: moshn 56 vje, vite pune gjithsej, prfshir edhe kohn e shrbimit t detyrueshm ushtarak, 27 vjet, dhe nga kto gjysmn ose 13 vjet e 6 muaj t ket punuar n miniera nn tok, t ken prer marrdhniet financiare me qendrn e puns. Gradualisht, nga viti n vit rritet mosha e daljes n pension dhe shtohen vitet e puns deri sa nga data 1 korrik e vitit 2023 e n vazhdim minatort e profesionet e tjera q kan punuar n nntok do t dalin n pension t plot n moshn 65 vje, kur t ken punuar gjithsej 35 vjet t siguruar, pavarsisht se n cilin profesion kan punuar.

  Pensionet deri m qershor 2007


  Femrat akrobate cirku, soliste t opers, apo valltare, nga data 1 janar deri m 30 qershor t vitit 2007do t prfitojn pension t plot n moshn 51 vjee, kur t ken punuar t siguruara gjithsej 27 vite, prfshir dhe periudhn e vazhdimit t shkolls s lart ditn, duke paraqitur kopjen e diploms s noterizuar. N mbshtetje t piks 4 t nenit 91 t Ligjit nr. 7703, dat 11.5.1993, nga kto 3/4 e 27 vjetve (baras me 20 vjet e 3 muaj) t ken punuar n profesionet e msiprme. Edhe pr kt kategori punsh, mosha e daljes n pension bhet 60 vje dhe pr t prfituar pension t plot, krkohen gjithsej 35 vite pun t siguruara, pavarsisht se 'lloj punsh kan br, prfshir edhe periudhn e vazhdimit t shkolls s lart ditn, brenda ose jasht vendit, me ose pa burs. Dy shembuj pr kushtet q duhen plotsuar pr t prfituar pension pr ata dhe ato q kan punuar n pun t kategoris s dyt: Nj msues ose ushtarak (mashkull), pr t fituar pension nga data 1 janar deri m 30 qershor 2007, duhet t plotsoj kto kushte: mosha 61 vje e gjasht muaj, vite pune t siguruara gjithsej 35 dhe nga kto 3/4 e 35 vjetve, baras me 26 vjet e 3 muaj, t ken punuar msues, ushtarak efektiv ose n pun t tjera t kategoris s dyt, t caktuara me vendime t veanta t Kshillit t Ministrave, t botuar n legjislacionin e Sigurimeve Shoqrore. Edhe ktyre profesioneve, pr efekt t daljes n pension, do t'u rritet gradualisht mosha dhe do t'u shtohen vitet e puns deri sa duke filluar nga 1 korriku 2013 e n vazhdim, do t dalin n pension n moshn 65 vje e do t'u krkohen pr t marr pension t plot gjithsej 35 vjet pun t siguruara, pavarsisht se ku e n ciln kategori punsh kan qen t siguruar.

  Pr femrat n pun

  t kategoris s dyt


  Pr t prfituar pension t plot n intervalin e kohs 1 janar 2007 deri m 30 qershor 2007 duhet t plotsojn kto kushte: mosha 56 vje e gjasht muaj; vite pune t siguruara gjithsej, prfshir dhe kohn e vazhdimit t shkolls s lart ditn, 35 dhe nga kto 3/ 4 e 35 viteve t ken punuar si msuese apo ushtarake efektive dhe n pun t tjera t prfshira n kategorin e dyt. Edhe pr femrat q kan punuar n profesionet e msiprme, gradualisht shtohet mosha e pensionit dhe e viteve t puns derisa nga data 1 korrik e vitit 2013 e n vazhdim ato do t prfitojn pension t plot n moshn 60 vjeare dhe do t'u krkohen gjithsej 35 vite pune t siguruara, pavarsisht se ku kan punuar, n pun t kategoris s par, t dyt apo t tret. Sipas ligjit nr.9206, dat 17.6.2004, botuar n fletoren zyrtare nr .49 "Pr nj shtes n ligjin e arsimit t lart", personeli akademik i brendshm me titullin "Profesor", shrben n detyr deri n moshn 68 vje, pavarsisht nga gjinia, me prjashtim t rastit kur me krkesn e tij; lirohet nga detyra pr arsye t plotsimit t moshs s pensionit, sipas neneve 31 dhe 92 t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 "Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris" me gjith ndryshimet e mvonshme. Kjo dispozit ka efekt vetm pr subjektet e msiprme q kan mbushur moshn e pensionit, por jo mbi 68 vje.

  Kategoria e tret


  N pun t kategoris s tret, pr efekt t daljes n pension, prfshihen: punonjsit e administrats civile, ekonomistt, financiert, juristt, kompjuteristt, menaxhert, prkthyesit, magaziniert, punonjsit e mirmbajtjes, shofert, punonjsit e tregtis, t biznesit, t bujqsis, t blegtoris etj.

  Femrat q kan punuar n sektort q prmendm, nga data 1 korrik 2006 deri me 30 qershor 2007 do t prfitojn pension t plot kur t ken mbushur moshn 57 vje e 6 muaj dhe do t'u krkohen 35 vite pun t siguruara gjithsej, pavarsisht se ku kan punuar, prfshi dhe shkolln e lart ditn, duke e vrtetuar me kopjen e diploms s noterizuar. Nga data 1.7.2007 deri 30.6.2008, mosha e daljes n pension pr femrat q kan punuar n kategorin e tret t punve shtohet edhe 6 muaj dhe bhet 58 vje, ndrsa vitet e puns pr t prfituar pension t plot mbeten po 35. do vit gradualisht rritet 6 muaj mosha e daljes n pension, derisa nga data 1 korrik e vitit 2011 e n vazhdim mosha e daljes n pension t femrave q kan punuar n kategorin e tret t punve bhet e mbetet 60 vje dhe vitet e puns t siguruara pr t prfituar pension t plot do t krkohen 35, prfshir dhe kohn e vazhdimit t shkolls s lart ditn. Pr meshkujt, q kan punuar n pun t kategoris s tret, duke filluar nga data 1 korrik 2006 deri m 30 qershor 2007, pr t prfituar pension t plot, do t krkohet t plotsojn kto kushte: -mosha 62 vje e 6 muaj dhe vite pune t siguruara gjithsej 35; ndrsa nga data 1 korrik 2007 deri m 30 qershor 2008 mosha pr pension bhet 63 vje dhe vitet e puns t siguruara gjithsej krkohen 35. N mnyre graduale do t shtohet nga viti n vit edhe gjasht muaj mosha e daljes n pension, derisa, duke filluar nga data 1 korrik e vitit 2011 e n vazhdim, mosha e daljes n pension e meshkujve do t jet 65 vje dhe vitet e puns t siguruara gjithsej do t mbeten 35, pavarsisht nga profesioni dhe kategoria e punve q ka kryer. Me plotsimin e kushteve t msiprme, pundhnsit e punmarrsit sipas nenit 31 t ligjit t Sigurimeve Shoqrore u lind e drejta pr t nxjerr apo pr t dal n pension. N kt kuptim, qendra e puns n mirkuptim me punonjsin q ka plotsuar kushtet pr pension, mund ta mbaj prsri n pun me kontrat t prkohshme, si mund t jet rasti i nj msueseje, e cila plotson kushtet e pensionit disa dit para prfundimit t vitit shkollor, apo kur ka vshtirsi pr zvendsimin e nj profesionisti cilsor.

  Shekulli
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 6. #26
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Skema pr pensionet e pagat

  ERALD KAPRI

  T prjashtuarit do t prfitojn indeksimin q nga janari 2007, shtesa do t merret njhersh


  Rritje vetm kategorit e t moshuarve q merrnin mbi 10 mij lek para janarit


  Pensionistt q do t prfitojn n muajin korrik do t jen ata q kan pasur pension para janarit mbi 50 mij lek n fshat dhe mbi 10 mij lek n qytet. Ndonse n fillim t ktij viti u dha nj rritje e konsiderueshme e pensioneve, n t prfituan vetm ata q kishin m pak t ardhura, gj q solli vendosjen e nj pensioni minimal. Duke krijuar nj rregullim t mass minimale t prfitimit pr t moshuarit, qeveria prjashtoi n at koh nj pjes t madhe t pensionistve. Ndrsa dhe kta do t shijojn t ardhura shtes, por duke filluar nga gjysma e dyt e vitit 2007. Ndrsa pr t prjashtuarit nga kjo rritje do t ket nj tjetr surpriz. Qeveria ka menduar q t indeksohen pensionet, por kjo duke nisur nga janari 2007. N kt mnyr, shtesa do t merret njhersh pr t shtat muajt e kaluar, duke qen se rritja sht parashikuar pr n korrik. Gjithsesi Ministria e Financave po rishikon t gjitha kategorit e pensionistve q do t prfshihen n prfitimin e rritjes s muajit korrik.

  Gazeta Metropol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 7. #27
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Takimi i fundit: Skemat pr pensionet e ushtarakve

  N buxhet jan 2.2 miliard lek pr pensionet e ushtarakve. Ky ishte konfirmimi i zv.ministres s Mbrojtjes, Zana Xhuka, gjat takimit t djeshm me Shoqatn e Ushtarakve.

  N nj intervist pr gazetn, presidenti i Nderit i shoqats, Zyhdi Kroi, sqaroi t gjith debatin n zyrat e ministris. Xhuka propozon dy variante pr skemn e re. Ushtarakt t vendosur pr zbatimin e vendimit t Gjykats Kushtetuese. Skemat e reja, pas zbatimit t vendimit.

  Ju keni br nj takim me zv.ministren e Mbrojtjes. fare u diskutua aty?
  Takimi u b me krkesn e shoqats. Vajtn tre prfaqsues. Objekti i takimit ishte prezantimi i shqetsimit q ka antarsia pr zbatimin e vendimit t GJK. 2, U krkua sqarim pse nuk jan prfshir n grupin e puns prfaqsues t shoqats. 3, U krkua t msohet se cila sht ideja e qeveris, plotsimi i ligjit t vjetr, brja e nj ligji t ri, apo nxjerrja e nj VKM. 4, Ju shpjeguan detajet pr shkaqet e penalizmit me pensione minimale t ushtarakve q u hoqn nga puna n moshn 49 vje.

  Cila ishte prgjigjja e zonjs Xhuka?
  Pas paraqitjes s problemeve tona pr pensionet, zonja Xhuka sqaroi se:
  - Kam menduar t replikoj n shtyp me ju por nuk e kam br se ka patur pasaktsi nga media edhe pr fjalt e mia.
  - Urdhrin pr ngritjen e grupit t puns e ka br kryeministri. Un jam pjes e tij dhe nuk mund t ndikoj pr t shtuar apo hequr antar.
  -Megjithat, ju nuk jeni sindikat, jeni shoqat dhe do t jeni pjes e stafit teknik t ksaj ministrie. Kjo nuk diskutohet.
  Mendoj se shoqata juaj sht prfshir n nenin 43 t Statusit t Ushtarakut. Ju jeni antarsuar n CIOR, (konfederata aleate e oficerve n rezerv t Nato). Ministria ju ka mbshtetur dhe do t vazhdoj tju mbshtes n veprimtarin tuaj. Megjithat, un do ju sugjeroja t shikoni strategjin e shoqats dhe kooperimin e Ministris s Mbrojtjes.
  Lidhur me kt rekomandim t saj ne i praruam se, ndryshimi q ju b statusit t shoqats n 10 mars dhe dorheqja ime ishte pjes e asaj q ju e quani strategji. Ndrsa kooperimin me Ministrin e Mbrojtjes e kemi krkuar para nj viti dhe me porosi t ministrit t Mbrojtjes, Mediu, kemi paraqitur draftin e ri t aktmarrveshjes t bashkpunimit.

  Cila ishte prgjigjja e zv.ministres pr pensionet?
  Gjat takimit ajo konfirmoi se problem nuk sht brja apo ndryshimi i ligjit n mnyr integrale, por ndryshimi i skems integrale t pensioneve. Ajo theksoi se administrata paraardhse ka br shum prpjekje, madje ligji i pagave sht nj tregues pozitiv i puns q sht br, por pr mua shqetsim paraqet fakti q ne si ministri nuk kemi strategji riintegrimi t ushtarakve.

  Po pr pensionet cila ishte prgjigjja?
  Zonja Xhuka na sqaroi se sht ngarkuar ajo me kt pun nga ministri. Sipas saj, ajo ka marr nga atashet ushtarak skemat e pensioneve t disa vendeve. Sipas ktyre skemave, askush nuk i siguron ushtarakt pr nj periudh t gjat me pensione t parakohshme. N kt shtje do ju krkoja ndihm se cila skem e pensionit do t ishte m e pranueshme. Xhuka propozoi kt skem:
  Oficeri q bn 20 vite karrier dhe m pas lirohet, t marr pension t parakohshm pr punn q ka kryer. M pas ai t integrohet n shoqri. Dhe nuk ka nevoj t jet m pjes e skems s sigurimit nga buxheti i shtetit.

  Varianti i dyt ishte q gjat periudhs kur ushtaraku trajtohet me pension t parakohshm nj pjes t kontributit mund ta derdh vet ushtaraku dhe nj pjes shteti.
  Varianti i par i propozuar nga ministria a sht nj kopje e ligjit t para viteve 1990?
  N fakt, ka nj t prbashkt. N ligjin e pensioneve t vitit 1966, me 18.9 vite pun, nj ushtarak merrte pension t parakohshm n masn 35 pr qind t pags. Me 25 vite pun merrte 60 pr qind t pags. Kt prvoj e kan edhe disa vende perndimore. SHBA e ka 19 vite pun dhe m pas merr pension t parakohshm, ndrsa Italia e ka 15 vite pun, etj. Por pas ktyre viteve pun, shteti nuk sht i detyruar t paguaj sigurimet shoqrore. N ndonj shtet ushtarakve t liruar u jepet kredi e but pr t filluar nj biznes. Kjo skem shst e pranueshme pr ata q do t do t lirohen m von n pension, ndoshta pas 10 viteve. Por, kjo skem nuk duhet t zbatohet tani pr ushtarakt e liruar gjat viteve 1990.

  far varianti tjetr mund t ket?
  Nga prvoja e disa vendeve, sidomos t lindjes, sht praktikuar q ushtarakve t liruar u jepet kredi pr zhvillim biznesi, apo objekte ushtarake n prdorim. Nj vend i lindjes ka kt variant. Oficeri, nj vit para se t lirohet para kohe, bhet pjes e nj trajnimi pr t qen i aft t konkurroj n tregun e puns. Gjat ksaj periudhe, Ministria e Mbrojtjes i rekomandon edhe vendin e puns q mund t jet i lir.

  Po pr riintegrimin, far u diskutua?
  Sipas nesh, riintegrimi sht pjes e propagands s t gjitha qeverive. Realisht, nuk sht trajnuar asnj ushtarak. Jan br takime, jan paraqitur projekte, madje shoqata ka paraqitur edhe lista emrore pr trajnimin e ushtarakve t liruar pr gjuh t huaja, kurse kompjuteri, kurse pr shofer, etj. Por listat flen n zyrat e ministris. Megjithat, ne jemi t gatshm tjua prsritim krkesat tona.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 8. #28
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ushtarakt pretendojn q kontributet t derdhen mbi pagn referuese

  Lidhur me pretendimin ton pr derdhjen e kontributeve t munguara, sipas pags referuese, Xhuka theksoi se ky problem do t gjej zgjidhje patjetr. Sipas saj, kontributet do t derdhen nga buxheti i shtetit. Ajo saktsoi se, vrtet Gjykata Kushtetuese mori nj vendim pr anulim t tre neneve t ligjit t vitit 2006, por nuk vendosi si do t veprohet. Pra ligji duhet t rishikohet. Un nuk mund tju them a do t plotsohet ligji i vjetr, do bhet nj ligj i ri, apo do t miratohen VKM.

  Ju far krkoni?
  Aktualisht, kur ushtaraku sht n pension t parakohshm ose n pages kalimtare, shteti i paguan kontributet e sigurimet shoqrore pr pagn minimale. Ne krkojm q kontributet t jen mbi pagn referuese, sipas grads. Nga masa e kontributeve varet edhe masa e pensionit t pleqris. P.sh aktualisht, pavarsisht arsimimit, gradave apo pozicionit apo vjetrsis, kontributet derdhen njlloj si pr kolonelin ashtu edhe pr nnoficerin. Kto kontribute paguhen mbi pagn minimale. Ne krkojm q kontributet t derdhen sipas grads. Kjo do t bj q kontributet t derdhen sipas merits s secilit dhe pensionet do t jen t tilla.
  Ka patur nj shqetsim lidhur me fondin q duhet pr t paguar pensionet e ushtarakve.
  Ne ja ngritm kt shqetsim edhe zonjs Xhuka, se mos ndoshta brja e nj ligji t ri shrben si nj alibi pr t mos zbatuar dhe zvarritur pafund zbatimin e vendimit t Gjykats Kushtetuese. Lidhur me shqetsimin ton pr nj vones t mundshme q lidhet me miratimin e buxhetit t shtetit, ajo na informoi se jan 2.2 miliard lek n buxhet pr pensionet e ushtarakve. Tani duhet t bhet nj skem pr ndarjen e ktyre parave.  * 3 mij
  sht numri i ushtarakve t liruar nga detyra n vitin 1992. Ata doln n pension n vitin 1994, pas nj ligji t posam
  * 6 mij
  sht numri i ushtarakve q jan n pension t parakohshm. Ata jan liruar nga detyra n baz t vendimit t 1 janarit 1999
  * 2.2 miliard
  lek jan n buxhetin e shtetit pr pensionet e ushtarakve. Fondi sht gati dhe pret vetm ndryshimin e ligjit pr tu lvruar
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 9. #29
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Shtesa n pension vetm pr pjesn e mbetur pas miratimit t ligjit

  Zvendsministrja e Mbrojtjes Zana Xhuka: Ndryshimet nuk jan prapavepruese, fatura financiare s'ndryshon

  Pas vendimit t Gjykats Kushtetuese pr pensionet e ushtarakve, pritet q t bhet nj ligj i ri. Ndrkoh q shtesa e pensionit, sipas ktyre ndryshimeve nuk do t prek at se far sht ndar deri m tani, por vetm pensionet q do t ndahen pas miratimit t ndryshimeve n ligj.

  Sipas zvendsministres s Ministris s Mbrojtjes Zana Xhuka, pas urdhrit t Kryeministrit Berisha, grupet ndrministrore kan filluar pun. Ndrkoh sipas saj pjesmarrja e ushtarakve n kt grup, duke qen se Shoqata e Ushtarakve sht pjes e shoqris civile dhe sht jasht ekzekutivit nuk mund t emrtohet n nj grup pune teknik. Sipas Xhuks gjithsesi shoqata do t jet pjes e takimeve q do t bhen me grupet e puns. Ndrkoh Xhuka shprehet se po diskutohet minimizimi i pagess s ushtarakve n rast dy punsimi.

  Shqipria ka prioritet integrimin n NATO, far hapash jan duke u marr n lidhje me kt pik?

  Shqipria dhe Ministria e Mbrojtjes ka si plan madhor integrimin n NATO. N prmbushjen e ktij objektivi n Ministrin e Mbrojtjes jan marr hapa shum t rndsishme, dhe kjo struktur sht m e afrt me strukturat e vendeve t BE-s. Nj hap tjetr shum i rndsishm q ka marr ushtria sht mbshtetja me resurse e forcave t armatosura, pra me resurse financiare ku me mbshtetjen e Kryeministrit t vendit Sali Berisha, krijon mundsin q forcat tona t armatosura mund t modernizohen me pajisje. Pra, nj ushtri e modernizuar n paga m t larta dhe strvitje m cilsore. Nj hap tjetr q ne synojm t arrijm sht dhe mbshtetja sociale dhe psikologjike e ushtarakve tan dhe ushtarakve aktiv si dhe ushtarakve, t cilt pr shkak t mos prputhjes s grads me funksionin largohen nga forcat e armatosura ne kt e quajm nj strategji t re. Dhe un dua t them q integrimi i ushtarakve n jetn civile sht nj sistem, ne kt sistem nuk e kemi t trashguar. Me kt sistem un kuptoj strategji rekrutuese, motivuese dhe mbajts n FA dhe strategji mbshtetse mbas largimit nga FA. Kjo sht nj krkes tjetr q NATO parashtron prpara ushtris shqiptare dhe q ne po punojm ta prmirsojm. N kt mnyr duke u ndryshuar i ashtuquajtur kuadr gjeo strategjik, do ndryshonte dhe numri i forcave t armatosura pr kt arsye shum ushtarakve iu ndrpre n mnyr mekanike puna e tyre n FA. N aprovimin e ligjit pr statusin e ushtarakut ne nuk bjm m shkurtim t FA-s, por pr shkak t rritjes n karrier shum ushtarak largohen pr mos arritje t grads tjetr. Pra largohen n mnyr natyrale nga FA. Ata e din e projektojn daljen e tyre n rezerv dhe lirim, pr shkak t moshs, pasi i din afatet kohore t qndrimit n grad, kalimin n gradn tjetr dhe kur do ta prfundojn kt karrier, kt un e konsideroj nj marrdhnie kontraktuale t shtetit me FA. N qoft se dikush merr gradn e majorit dhe nuk mban gradn e nnkolonelit dhe kjo jo pr merita, por sepse numri i nnkolonelve n piramidn e gradave sht i limituar, ather mund t qndroj deri n nj far kohe n gradn major dhe pastaj n mnyre normale do t iki. Natyrisht q paketa ligjore e FA-s do t ket ndryshime dhe prmirsime, pr shkak se ne po bjm prmirsime madhore dhe n rastin e marrjes s ftess pr antarsim ne duhet t kemi nj kuadr ligjor totalisht t prmirsuar.

  Si do t bhet przgjedhja e atyre q do t qndrojn dhe atyre q do t ikin?

  Forcat tona t armatosura do t ken 14 500 veta personel. Nga t cilt do t ket ushtar t shrbimit t detyrueshm dhe ushtar profesionist. Do t ket oficer me grada kapiten major, nnkolonel, etj n baz t vendeve t puns n kt hierarki do t shikojm sa major, kolonel e t tjera na duhen dhe duke pasur p.sh 600 major, por do t kemi 400 nnkolonel, ather me komisionet e karriers nga 600 ushtarak disponibl do t przgjidhen 400 dhe t tjert do t largohen n mnyr t natyrshme. Kt personel q largohet dhe q nnshkruan nj kontrat t caktuar, jemi t detyruar ti ndrtojm strategjin riintegruese q do t thot, n baz t ligjeve i kan dhn t drejtn, un dua ti ndaj t drejtn ligjore q i kan dhn ligjet ushtarakut pr tu mbshtetur dhe masn financiare t ktij sistemi. Un gjithmon e kam ndar masn financiare, pr kt arsye t caktuar. N baz t ligjeve ushtarakt nse largohen nga FA pr 2 vjet pension kalimtar, pastaj pension t parakohshme. Marrja e pensionit kalimtar sht nj mas q synon ti mbshtes ata financiarisht n mnyr q t riintegrohen n tregun e puns, pra ideja sht n qoft se ka kontingjente q nuk mund t riintegrohen, ather ata mbshteten n nj pension. Personalisht do m plqente q t shikoja sa m shum t riintegruar dhe duke qen t till ata jan shoqrisht aktiv dhe nuk jan pesh financiare e shtetit q sht i detyruar t paguaj dy paga pr t njjtin person. Baza financiare sht nj shtje q varet nga sistemi kombrat-- i mbshtetjes financiare dhe i pensionimit dhe nga fuqia ekonomike e nj vendi, vende t ndryshme kan masa t ndryshme mbshtetjesh, ky sht debati.

  Ku ka arritur puna pr ligjin e sigurimeve shoqrore suplementare t ushtarakve t FA-s, pas vendimit t Kushtetueses?

  Pas vendimit t Gjykats Kushtetuese, e cila ka cilsuar si t papajtueshm ligjin n fjal, ndryshimet e bra i kan vlersuar si t papajtueshm t dy ligjet. Aktualisht sht ngritur nj grup pune ndrinstitucional nga nj urdhr i Kryeministrit numr 32 dat 2 prill 2007. Grupi i puns kryesohet nga zvendsministri i Financave dhe n prbrje t tij jan t gjitha institucionet q kan rolin e tyre n kt sistem. Puna e grupit t puns ka nisur, ne do t kemi takime, dhe ky grup n baz t informacioneve q ka do t prgatis ndryshimet prkatse. Puna vazhdon pa ndrprerje. Ligji i majit t 2005-s prcaktonte kufij t caktuar pr marrjen e pensioneve kalimtare dhe t parakohshme. N kt ligj pavarsisht nga grada, prfitimet ishin pak a shum t njjta. Me ndryshimet q iu bn me ligjin e ri pati diferencim midis gradave. Por n kt pik GJK, na kthen prap mbrapa. Ky do t jet objekt diskutimi.

  A sht prcaktuar struktura e kategorive sipas gradave dhe sa mendohet t jet masa e prfitimit pr ta?

  Un mendoj q nuk duhet t ket trajtim me kategori. Personalisht nuk jam dakord q ata t quhen ish-ushtarak, por ata t quhen ushtarak n rezerv. ka do t thot q t gjith ushtarakt e larguar nga FA, jan subjekt ligjor q kan konsekuenca t njjta pavarsisht nga koha e lirimit, kriteret do t jen kriteret e shrbimit n ushtri, vitet, grada dhe t gjith do t ken nj trajtim t njjt ligjor t barabart, ndrsa prcaktimet financiare, jan n baz t t dhnave. Pavarsisht se t dhnat kan diferenca ne po punojm q t kemi nj data-baze shkmbyese midis MM-s dhe ISSH-s, ku do t shkmbejm t gjitha t dhnat. Barra financiare nuk ndryshon edhe pse mund t ket ndonj pasaktsi numerike, sado q t jet pasaktsia ajo nuk e ndryshon barrn financiare. Ajo sht produkt i nj arsyetimi absurd i disa krkesave. Me kt nuk mohojm q ushtarakt do t ken suplemente t posame pr shkak t ushtrimit t nj detyre shum fisnike ndaj atdheut dhe kombit.

  Shoqata e ushtarakve ka shprehur shqetsimin pr munges n grupin e puns, si do t zgjidhet situata, a do t ket bisedime?

  Shoqata e ushtarakve sht pjes e shoqris civile, sht jasht ekzekutivit dhe duke qen e till nuk mund t emrtohet n nj grup pune teknik q bhet me antar t ekzekutivit. Shoqata ushtarake do t jet pjes e takimeve q do t bhen jo vetm me t, por meqense debati sht br mediatik, un po mendoja pr nj pjesmarrje t shoqris civile, sepse ky debat do t na kthej n nj debat shum t rndsishm t rolit dhe vendit t ushtarakut. Pr ushtarakt nuk paguajn vetm ata, por edhe civilt dhe un mendoj q taksapaguesi shqiptar duhet t dije se ku shkojn kontributet e tyre. N momentin q grupet e puns prgatisin materiale ather ata do t jen objekt diskutimi. Teknikisht nuk mund t jen t emrtuar n nj grup pun ekzekutiv, ndrsa pr diskutim ata do t jen t pranishm. Ktu pa as nj problem, ata paraqesin krkesat e tyre n qoft se t gjitha krkesat q ata paraqesin nuk reflektohen n ligj, por kjo nuk do t thot q ata nuk jan pyetur.

  Pas vendimit t GJK jan hedhur n media dy mendime, ai i krijimit t nj ligji t ri dhe amendimi i disa neneve t ligjit aktual, si do t veprohet?

  Gjykata Kushtetuese ka marr nj vendim t forms s prer ku thot q disa nene nuk jan t pajtueshme. Ndrkoh nga ky vendim sht rekomanduar q t rishikohet i gjith ligji. Pse sht rekomanduar t shikohet i gjith ligji. GJK ka krijuar nj kontradiksion financiar se do t ndrtohet nj ligj i ri apo do t rishikohet i gjith sistemi kt nuk mund ta them, do t shohim. N vendimin e Gjykats Kushtuese thuhet, bazuar n ligjin 8579 dat 10.2.2000 pr organizimin dhe funksionimin e Gjykats Kushtetuese t RSH-s, i rekomandohet Kshillit t Ministrave t marrin masa pr t br rishikimin n trsi t ligjit n prputhje me kt vendim t GJK. Ndrsa vendimi i forms s prer n kompetencat e saj, shfuqizimi si i papajtueshm me Kushtetutn e neneve 1, 7 shkronja a dhe b e nenit 9 t ligjit 9481 t dats 16.2.2006 pr disa ndryshime n ligjin 9418 dat 20.05.2005 pr sigurimet shoqrore suplementare t ushtarakve t FARSH.

  Ushtarakt kan krkuar q marrja e pensionit t nisi nga 1 janari jo nga 1 prilli, si do t veprohet?

  Di t them q efektet financiare q nj ligj provokon nuk jan prapavepruese. E drejta universale nuk mund t cenohet dhe ushtarakve kjo e drejt nuk i sht cenuar. Pra efekti financiar nuk mund t jet prapaveprues pr shkak se n nj t ardhme mund t bhet subjekt i nj ndryshimi tjetr dhe nuk mund t kthehet n koh.

  Pr sa mendohet q ushtarakt t marrin lekt?

  Ushtarakt duhet ti marrin lekt, sepse i kan t drejtat n baz t ligjit 8087. Pr prfitimet e reja ata do ti prfitojn q nga data q do t shprehen n ligj. Ushtarakt besoj q marrin pension kalimtar, t parakohshm pleqrie n baz t ligjit q sht n fuqi ata do t prfitojn automatikisht prfitime financiare pozitive q do t vij si rrjedhoj e do ligji q do t prodhohet. Fatura financiare q prcillet nga shoqata e ushtarakve sht shum e lart, nuk ka prpjekje rregulluese.

  N lidhje me dy punsimin e ushtarakve si do t veprohet?

  N rastin e dy punsimit masa e pensionit t ushtarakut duhet t zbritet deri n nj mas minimale. Nuk sht e pajtueshme q nj ushtarak t marr edhe pensionin e plot edhe t ket nj punsim tjetr.

  Intervistoi: Klarida Rrogozi

  Gazeta Metropol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 10. #30
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  517 mij pensionist, gati shtesa 10 pr qind

  Kshilli i Ministrave vendos, indeksim t shports s mallrave do 1 maj pr prfituesit


  Blerina KACA

  Duke filluar nga data 1 maj, plot 517 mij pensionist do t prfitojn nj shtes prej 10 pr qind. Prve ksaj do t indeksohen me koeficiente t rinj edhe mallrat e shports. N skemn e prgatitur nga Drejtoria e Buxhetit pran Ministris s Financave prfitojn m shum se 517 mij pensionist.

  Skema

  Specialist t Financave tregojn se prve rritjes s pensioneve n masn 10 pr qind pr do kategori t personave invalid do t bhen edhe disa ndryshime thelbsore n kriteret dhe mnyrat e trheqjes s pagesave. Instituti i Sigurimeve Shoqrore do t administroj shprndarjen e pensioneve. Nj grup i veant do t kontrolloj t gjitha dosjet e pensionistve dhe n rastet kur do t shihen gabime, dosja do t rishihet me kujdes dhe efektet financiare do t rillogariten. Dokumentet q duhet t dorzoj do pensionist pran ISSH-s jan: Certifikat lindjeje me fotografi. Certifikat e gjendjes familjare. Vrtetimi i periudhs s sigurimit. Ndrkoh q jan reduktuar raporti mjeksor i gjendjes shndetsore para periudhs s sigurimit, por edhe raporti mjeksor i lirimit nga ushtria, lshuar nga komisioni prkats, dokumentacion i cili shrben pr ushtart q bhen invalid gjat shrbimit ushtarak. Nuk do t duhet m vrtetim pr pagesn e paaftsis pr pun shkaktuar nga aksident n pun/smundje profesionale ose smundje t prgjithshme (pr punmarrsin).

  Prfitues nga shporta e mallrave

  Ushtarakt invalid, paraplegjikt dhe t verbrit prfitojn falas nga shporta e mallrave. Ajo mbulon shpenzime pr shrbime shndetsore, pr energji elektrike, transportin, telefonin, duke mos anashkaluar ktu edhe prjashtimin e ksaj kategorie nga taksat. Data e indeksimit t pensioneve t ksaj kategorie do t bhet do 1 maj duke llogaritur ktu edhe shtesat e mparshme, t cilat jan br nga skemat e rritjeve t pensioneve dhe kjo ndodh pr efekte financiare t indeksimit n buxhetin e vitit paraardhs. Kjo mas prfitimi i sht shtuar prfitimeve q marrin kto kategori nga pensionet suplementare dhe pensionet e veanta t miratuara me ligj. Kategorit prfituese, t cilat do t prfitojn mallrat shtes mbi vlern e pensionit mujor, jan kategorit e personave invalid. Brenda ksaj skeme bhet kompensimi n lek i kategoris s familjeve t ushtarakve, t cilt pr shkak t detyrs kan humbur jetn. T gjith fmijt, t cilt bjn pjes n statusin e t smurve mendor, deri tani kan marr nj shprblim q varion prej 100 deri n 150 mij lek. Por skema e re do ta prfshij kt kategori n nj rritje t re. Kto kategori do t prfitojn gjithashtu edhe shportn e mallrave, prfitimet e s cils pr kt grup do t jen m t mdha.

  Pjes nga vendimi i qeveris

  do vit, si pasoj e ndryshimit t indeksit t mimeve t mallrave dhe shrbimeve t vlersuara baz pr nivelin minimal jetik t pensionistve, t indeksohen:

  a) t gjitha llojet e pensioneve t pleqris, pensioneve t invaliditetit, pensioneve familjare, pensionet pr merita t veanta, pensionet pr vjetrsi shrbimi dhe do pension tjetr, i caktuar sipas ligjit nr.4171, dat 13.9.1966, Pr sigurimet shoqrore n Republikn Popullore t Shqipris.

  b) te gjitha llojet e pensioneve t pleqris, pensioneve t invaliditetit, pensioneve familjare, pensionet e posame shtetrore, shtesat e pensioneve t posame shtetrore dhe do pension tjetr, i caktuar sipas ligjit nr.7703, dat 11.5.1993, Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris.

  c) t gjitha llojet e pensioneve t pleqris, pensioneve t invaliditetit, pensioneve familjare, t caktuara sipas ligjit nr.4976, dat 29.6.1972, Pr pensionet e antarve t kooperativave bujqsore n Republikn Popullore t Shqipris, dhe sipas paragrafit t katrt, t nenit 96, t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993, Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris.

  d) Data e indeksimit t pensioneve sht data 1 maj e do viti.

  Dokumentet

  1-Certifikat lindjeje me fotografi,
  2-Certifikat e gjendjes familjare.
  3- Librez pune ose vrtetim arkivi.
  4-Vrtetim pr vjetrsin n pun dhe llojin e saj.
  5-Vrtetim pr periudhn e sigurimit lshuar nga zyra e arkivit pran Drejtoris Rajonale t ISSH.
  6-Vrtetim i vjetrsis n pun n kooperativat bujqsore pr ish-antart e saj.
  7-Vendim gjykate pr njohje vjetrsie n pun.
  8-Vrtetim nga Dega Ushtarake pr periudhn e kryerjes s shrbimit t detyrueshm ushtarak.
  9-Vrtetim tip nga kontributet pr t vetpunsuarit.
  10- Vrtetim toke n Kadastr.
  11-Vrtetim shkolle pr fmijt nga 16-18 vje, si dhe vrtetim shkolle pr studentt deri n moshn 25 vje.
  12- Vrtetim komune pr ndihm ekonomike.
  13- Vrtetim nga Tatim-Taksat.

  Kategorit q prfitojn nga ligji

  Kategoria e t gjith punonjsve q kan punuar n industrin ushtarake detare si marinar, polumbar nnoficer edhe oficer, prfitojn gjithashtu edhe nga ligji Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris, t ushtarakve t Ministris s Rendit Publik dhe t Shrbimit Informativ Shtetror, i cili ka prfituar ndryshime me ligjin e ri, subjektet e ktij ligji prfitojn pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi.

  Shporta e mallrave

  1-Ushqim 62.0

  2-Shpenzime pr energji elektrike 5.6

  3-Shpenzime pr lnd djegse 5.0

  4-Shpenzime pr lnd djegse 2.5

  5-Shpenzime telefoni 1.0

  6-Shpenzime pr uj 0.8

  7-Shpenzime pr pajisje afatgjat 7.4

  8-Shpenzime pr shndetin 5.7

  9-Shpenzime pr detergjente etj. 2.0

  10-Transport 1.2

  11-Kultur, argtim 3.0

  12-Duhan, pije alkoolike 0.3

  13-Shrbime 1.8

  14-Veshje 0.3

  15-Artikuj shtpiak 1.1

  16-Shpenzime pr ceremoni 0.2

  17-Kujdes personal 0.118-Shpenzime gjithsej 100.0

  Tirana Observer
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 11. #31
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ja vendimi pr pensionet e ushtarakve

  Tabela e plot me numrin dhe pensionin e do ushtaraku

  Redi Gjuzi

  Gazeta boton t plot vendimin e propozuar nga Shoqata e Ushtarakve pr pensionet.

  Propozimi, i dorzuar n Ministrin e Mbrojtjes prcakton numrin e ushtarakve q duhet t prfitojn, faturn financiare, skemn e kompensimit dhe mnyrn e shprndarjes. Bashk me vendimin, shoqata ka dorzuar edhe relacionin prkats q duhet t bind qeverin. Sipas Shoqats Ushtarakve, gjat kohs q kan qen n pension t parakohshm nuk u jan derdhur kontributet. Pr kt shkak nj pjes e oficerve jan penalizuar, dhe tani marrin pension minimal. Jan rreth 3 mij veta ose e thn ndryshe oficert q u liruan n korrik t 1992 dhe doln n pension pas vitit 1994, t cilt marrin 9500 lek. Kshtu merr koloneli t njjtin pension me kapterin. Shoqata krkon q t mos ndahen oficert me koh lirimi. Ka qen nj ndarje e till n vitin 1996 dhe u hoq n vitin 2000. Kjo ka sjell disa pasoja. S pari oficert e liruar pas 23 marsit 2004 marrin pension t parakohshm me grada 6, 5, 4, dhe 3 pensioni minimale. Ndrsa t liruar nj dit prpara m 22 mars marrin dy deri n tre her m pak. S dyti n rast punsimi t nj oficeri q sht n pension t parakohshm ata q kan dal n kt periudhe kan t drejt t punsohen dhe t marrin nj pension minimal, megjithse ka nj pension tre her m t madh. Kurse ata q jan liruar pas ksaj dat q nga 5 mij lek marrin 10 mij lek nuk kan t drejt t punsohen. Dhe s treti gjat periudhs q ata jan n pension t parakohshm kontributet u derdhen pr paga referuese. Ndrsa t tjerve u derdhen pr paga minimale. Pra kto jan tre gjrat m absurde.
  Pra ne kemi ndarjen e par jan 3 mij ushtarak q kan dal n 1992, dhe jan trajtuar me ligjin e vitit 1994, ndarja e dyt jan pensionistt q jan n pension t parakohshm m 1 janar 1999 dhe jan rreth 6 mij, kta marrin pension t parakohshm. Kta kur t mbushin moshn nga 16.000 lek q marrin, do marrin 9.5 mij pr shkak t mass s kontributeve sepse kontributet pr pag minimale do t thot pension minimal. Pjesa tjetr jan oficert, q dalin n pension pleqrie deri n 15 qershor 2005. Kta marrin pension minimal. Pr kta ka nj vendim q oficert q u sht lidhur pensioni pas 15 qershorit 2005 u shumzohej me nj koeficient 4.03 dhe marrin aktualisht 15 mij lek pension dhe jo 9500 lek. Ushtarakt krkojn q pr t gjith oficert t ken kritere t njjta. Ushtarakt pranojm diferencimet, por t jen t pranueshme. Ata nuk e pranojn q nj kolonel i liruar n kt periudhe t marr 3 her m shum pension se kolegu i tij i liruar tre vjet m par. Kjo me vendimin e gjykats u hoq.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 12. #32
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  projektvendimi per pensionet e ushtarakeve

  PR MNYRN E LLOGARITJES DHE PAGIMIT TE PRFITIMEVE NGA SIGURIMI SHOQROR SUPLEMENTAR T USHTARAKVE T FORCAVE T ARMATOSURA T REPUBLIKS S SHQIPRIS DHE ANTART E FAMILJEVE T TYRE

  N mbshtetje t nenit 100 t Kushtetuts, nenit 32, t ligjit nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris, ndryshuar, si dhe t vendimit nr.9, dat 26.02.2007 t Gjykats Kushtetuese t Republiks s Shqipris me propozimin e ministrit t Mbrojtjes, ministrit t Financave dhe ministrit t Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta, Kshilli i Ministrave

  VENDOSI:

  I. PRFITUESIT:
  1. Prfitojn nga sigurimet shoqrore suplementare, ushtarakt e FA, oficer, nnoficer, student ushtarak, kursant pr nnoficer, ushtar me pages/profesionist, ushtar i shrbimit t detyrueshm, ushtarakt n rezerv/lirim/pension t plot ose t pjesshm pleqrie dhe antart e familjeve t tyre pavarsisht nga koha e daljes n rezerv, lirim apo pension pleqrie dhe kur kan plotsuar e plotsojn kushtet, sipas ligjeve nr.7703, dat 11.05.1993 Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris, nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris, i ndryshuar.
  2. Nuk prfitojn nga sigurimi shoqror suplementar, ushtarakt e nxjerr n lirim pr shkak t dnimit me vendim gjyqsor t forms s prer, me burgim pr krime t kryera me dashje.
  3. Ushtaraku aktiv i FA, i cili del n rezerv/lirim pas shtrirjes s efekteve financiare t ligjit nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris, i ndryshuar dhe plotson kushtet pr prfitim sipas nenit 13 t ligjit kalon menjher n trajtim me pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi.
  II. KUSHTET PR PRFITIM
  1. Prfiton nga ky vendim ushtaraku i FA q:
  1.1.- ka ndrprer marrdhniet financiare me FA, si ushtarak aktiv;
  1.2.- ka plotsuar minimumin e domosdoshm t vjetrsis s shrbimit si ushtarak aktiv i FA, t prcaktuar pr do lloj prfitimi, sipas nenit 13 t ligjit;
  1.3.- ka mbushur moshn e prcaktuar, prkatsisht, pr do prfitim konkret, sipas nenit 13 t ligjit;
  1.4. familjart e ushtarakut kur plotsojn kushtet e prcaktuara n ligj.
  2. Periudha e vlefshme e vjetrsis s shrbimit ushtarak pr prfitim:
  1. Pr efekt t prfitimeve suplementare dhe llogaritjes s tyre njihen si vite shrbimi aktiv:
  1.1. Vitet e shrbimit t prhershm si ushtarak aktiv n FA (si oficer, nnoficer, ushtar profesionist/me pages);
  1.2. Vitet nga 1 korrik 1992 deri n 31.12.1998, periudh gjat t cils ushtarakt e nxjerr n lirim pr shkak t reforms n FA jan trajtuar me asistenc (pages kalimtare);
  1.2. Vitet e ndrprerjes s karriers, pr shkak t nj urdhri a vendimi t padrejt, t deklaruar si t till me vendim gjykate t forms s prer;
  1.3. Vitet e plota t vuajtjes s dnimit ose internimit pr motive politike, pas titullimit si ushtarak i shrbimit aktiv t prhershm, kur prfitohet sipas ligji nr.7514, dat 30.09.1991 Pr pafajsin, amnistin dhe rehabilitimin e ish dnuarve dhe t prndjekurve politik dhe kur kan jo m pak se 5 vjet shrbim ushtarak aktiv n strukturat e Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris.
  1.4. Vitet gjat s cils ushtaraku i FA ka shrbyer, si oficer, nnoficer (polic), n strukturat e Ministris s Brendshme (ish-Ministris s Rendit Publik) apo t Shrbimit Informativ t Shtetit (ish-Ministris s Brendshme).
  1.5. Vitet e shrbimit, si punonjs i reparteve t radio-zbulimit t FA, q sipas funksionit organik, kan kryer detyrn e punonjsit t drejtimit dhe t operatorit t radio-zbulimit (punonjs posti), si punonjs civil, para titullimit ose rititullimit si ushtarak aktiv.
  1.6. Pr ushtarakt, t cilt kan kryer stazhin pr oficer, vjetrsia n shrbim u njihet nga data e fillimit t stazhit.
  2. Vjetrsia n shrbim si ushtarak aktiv llogaritet nga data e titullimit oficer, nnoficer, ushtar profesionist/me pages n Forcat e Armatosura t Republiks s Shqipris.
  3. Periudha gjasht muaj e nj dit, e mbetur n fund t vjetrsis si ushtarakut aktiv, quhet vit i plot dhe zbatohet pr t gjitha rastet e prfitimeve t prcaktuara n dispozitat e ligjit nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris, i ndryshuar ndrsa kur kjo periudh sht m pak se gjasht muaj, nuk merret parasysh.
  III. MNYRA E LLOGARITJES S PRFITIMEVE.
  1. Paga n baz t s cils llogariten prfitimet:
  Prfitimet suplementare llogariten n baz t pags referuese t ushtarakut.
  Paga referuese, pr efekt t prfitimeve financiare nga ky ligj, prbhet nga paga baz mujore pr funksion/grad, sipas viteve t shrbimit, s bashku me shtesat, q prfiton ushtaraku aktiv i t njjtit funksion/grad n astin e shtrirjes s efekteve financiare t ktij ligji.
  Pr ushtarakun e shrbimit aktiv t FA, q ka dal n rezerv ose n lirim para apo pas dats t hyrjes n fuqi t ligjit nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakut t FA n Republikn e Shqipris , i ndryshuar e drejta pr t prfituar i ka lindur para ksaj date apo i lind pas ksaj date, paga referuese sht paga baz mujore pr grad/funksion, sipas viteve t shrbimit, s bashku me shtesat q merr ushtaraku aktiv i s njjts grad/funksion n astin e hyrjes n fuqi t ktij ligji.
  Pr ushtarakun e shrbimit aktiv t FA, i cili del n rezerv/lirim, n astin e shtrirjes s efekteve financiare t ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005, i ndryshuar dhe pas tij dhe e drejta pr prfitim i ka lindur n at ast, paga referuese sht paga baz mujore pr grad s bashku me shtesat, q ka vet ushtaraku n kt ast.
  Pr ushtarakun e shrbimit aktiv t FA, i cili del n rezerv/lirim, pas shtrirjes s efekteve financiare t ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005, i ndryshuar dhe e drejta pr prfitim i lind n nj periudh t mvonshme, paga referuese sht paga baz mujore pr grad (funksion), sipas viteve t shrbimit, s bashku me shtesat, q ka ushtaraku aktiv n po at grad n astin q i lind e drejta pr prfitim.
  Pr ushtarakun e shrbimit aktiv t FA, q sht trajtuar me pag n ruajtje apo ka pasur pagn n astin e daljes n rezerv/lirim m t lart nga paga referuese mbi t ciln llogariten prfitimet nga ky ligj, sht paga e muajit t fundit t shrbimit t tij si ushtarak aktiv.
  Pr studentt e shkollave t larta ushtarake, pr efekt t prfitimeve nga ligji, paga referuese do t llogaritet n baz t pags s grads m t ult t oficerit, nntoger.
  Pr kursantt pr nnoficer, pr efekt t prfitimeve nga ligji, paga referuese do t llogaritet n baz t pags s grads m t ult t nnoficerit, nntetar.
  2. Masa e prfitimit.
  Masa e prfitimit sht ajo e prcaktuar n nenin 14, t ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakeve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris t ndryshuar me nenin 2 t ligjit nr.9481, dat 16.02.2006 Pr disa ndryshime n ligjin nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris.
  3. Llogaritja e prfitimeve pr ushtarakt q jan n trajtim me pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi.
  3.1 Pr ushtarakt e FA, t cilt kan prfituar pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi sipas ligjit nr.8087, dat 13.3.1996 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura n Republikn e Shqipris, t ushtarakve t Ministris s Rendit Publik dhe t Shrbimit Informativ t Shtetit, i ndryshuar, kan t drejt t prfitojn sipas ligjit nr.9418, dat 20.05.2005 t ndryshuar me ligjin nr.9481, dat 16.02.2006 Pr disa ndryshime n ligjin nr.9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris. Pr kt tu bhet rillogaritja dhe riindeksimi i pensionit t parakohshm dhe iu bhet rillogaritja e pensionit t parakohshm.
  3.2 Rillogaritja e pensionit t parakohshm t bhet n baz t pags/referuese, sipas grads, n astin e shtrirjes s efekteve financiare t ktij ligji, nga 01.01.2006.
  4. Njohja, periudh sigurimi pr efekt t pensionit t pleqris
  4.1 Periudha, pr t ciln ushtaraku prfiton pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi, pavarsisht se kur e ka prfituar, njihet si periudh sigurimi pr efekt t prfitimit t pensionit t pjesshm dhe t plot t pleqris.
  4.2 Kontributi i sigurimit shoqror pr ushtaraket pavarsisht se kur kan dal n rezerv, lirim/pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi dhe pension pleqrie, pr periudhn gjat s cils prfitojn pages kalimtare dhe pension t parakohshm llogaritet mbi pagn referuese pr funksion/grad, por brenda kufijve t pags s miratuar pr efekt t pagimit t kontributit.
  IV. PENSIONI SUPLEMENTAR I PLEQRIS SI USHTARAK
  Kushtet e prfitimit
  Ushtaraket e FA, t cilt jan n pension pleqrie para vitit 1991, sipas ligjit nr.4171, dat 13.09.1966 Pr sigurimet shoqrore n Republikn Popullore t Shqipris, por nuk kan prfituar pension suplementar pleqrie, si ushtarak dhe plotsojn kushtet pr prfitim, sipas ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005, i ndryshuar kan t drejt t prfitojn pension suplementar pleqris dhe ushtarakut.
  Llogaritja e mass s prfitimit do t bhet si prcaktohet n nenin 16 t ligjit.
  Rillogaritja e pensionit suplementar t pleqris, si ushtarak i FA.
  Ushtaraket e FA, t cilt jan n pension pleqrie dhe kan prfituar pension suplementar pleqrie, si ushtarak, sipas ligjit nr. 8087, dat 13.03.1996, ndryshuar, iu rillogaritet pensioni suplementar i pleqris, sipas nenit 16 t ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005, i ndryshuar me nenin 3 t ligjit nr.9481, dat 16.02.2006 Pr disa ndryshime n ligjin nr.9418, dat 20.05.2005.
  V. PRFITIME T TJERA
  1. Llogaritja e prfitimit pr rehabilitim ose parandalim pr smundje dhe e prfitimeve t tjera t prcaktuar n ligj.
  1.1 Ushtaraku i shrbimit aktiv pr kohen q ndryshon vendin e puns, pr efekt rehabilitimi ose parandalimi pr smundje merr prfitim suplementar n kompensim t pags referuese, me kusht q shuma e prfitimeve nga paga, sigurimi i detyrueshm shoqror dhe sigurimi suplementar t mos kalojn 100 pr qind t pags referuese.
  1.2 Prfitimet e tjera suplementare pr ushtarakt e shrbimit aktiv, n rezerv/lirim e pension pleqrie dhe familjart n ngarkim t tyre, llogariten dhe jepen si prcaktohet n nenet prkatse t ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005.
  2. Njohja, periudh sigurimi pr efekt t pensionit t pjesshm dhe t plot t pleqris pr ushtarakt e dal n rezerv/lirim dhe pension pleqrie n periudhn 1.07.1992 deri 31.12.1998.
  Ushtaraket e FA t dal n rezerv/lirim dhe u ka lindur e drejta pr pension t parakohshm, pension t pjesshm dhe t plot pleqrie gjat periudhs 1.07.1992 deri 31.12.1998 dhe kan plotsuar kushtet pr prfitim pensioni pleqrie, periudha nga dita e daljes n rezerv deri n ditn e daljes n pension t pjesshm dhe t plot pleqrie, iu njihet periudh sigurimi pr efekt prfitimi pensioni t plot pleqrie.
  Pr kt periudhe t derdhet nga buxheti i shtetit masa e kontributit pr sigurime shoqrore, suplementare dhe invaliditeti, sipas pags referuese pr funksion t ushtarakut prfitues, pr aq vite sa sht e nevojshme pr t prfituar pension t plot pleqrie.
  Ushtarakve prfitues q iu derdhet kontributi tu rillogaritet dhe riindeksohet pensioni i pjesshm dhe i plot i pleqris, pensioni suplementar i pleqris, si ushtarak, pensionet e invaliditetit dhe ato familjare.
  Pr ushtarakt e FA, q kan dal rezerv/lirim n periudhn 1.07.1992 deri 31.12.1998 dhe nuk kan plotsuar kushtet pr prfitimin e pensionit t pjesshm dhe t plot pleqrie, kjo periudh u njihet si periudh sigurimi pr efekt prfitimi pensioni t pjesshm dhe t plot pleqrie, pensioni suplementar i pleqris, si ushtarak, pensionet e invaliditetit dhe ato familjare.
  Masa e kontributit pr sigurime shoqrore, suplementare, invaliditeti dhe familjare pr ushtaraket e prmendur n pikn 2.4, t ksaj pike, do t derdhet n astin kur ushtaraku plotson kushte pr pension t pjesshm dhe t plot pleqrie, sipas pags pr funksion t ushtarakut prfitues dhe pr aq vite sa sht me asistenc/pag kalimtare.
  VI. INDEKSIMI DHE RILLOGARITJA E PRFITIMEVE SUPLEMENTARE
  1. Prfitimet suplementare t ushtarakve, indeksohen aq her dhe n at mas q indeksohen pensionet e prcaktuara n ligjin nr.7703, dat 11.05.1993 Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris.
  2. Prfitimet pr pagn kalimtare, pensionin e parakohshm pr vjetrsi shrbimi, invaliditetit dhe familjar rillogariten sa her ndryshon paga referuese, mbi t ciln sht br llogaritja e ktyre prfitimeve.
  VI. DOKUMENTACIONI PR PRFITIM DHE ADMINISTRIMI I TIJ.
  Pr efekt t llogaritjes s prfitimeve nga sigurimi shoqror suplementar t ushtarakve t FA, paraqesin krkesn pr prfitim dhe plotsim dokumentacioni pran Ministris s Mbrojtjes (Strukturs ku ka shrbyer) n astin q plotson kushtet pr prfitim, sipas ligjit.
  Ministria e Mbrojtjes drgon, brenda 30 ditve nga dita e paraqitjes s krkess dhe dokumenteve, n Institutin e Sigurimeve Shoqrore kto dokumente pr personat prfitues:
  -vrtetimin pr periudhn e shrbimit aktiv, sipas formularit q i bashklidhet ktij vendimi,
  -vrtetimin pr pagn referuese sipas formularit q i bashklidhet ktij vendimi.
  Vrtetimet e msiprme do t plotsohen nga struktura e personelit dhe ajo e financs n Ministrin e Mbrojtjes, pasi t ken shqyrtuar dokumentacionin prkats.
  Organeve t sigurimeve shoqrore, brenda 30 ditve nga dita e paraqitjes s dokumenteve nga MM, bjn prllogaritjen e prfitimeve.
  VII. FONDI I SIGURIMIT SHOQROR SUPLEMENTAR PR USHTARAKT E FORCAVE T ARMATOSURA.
  Krijohet fondi i sigurimit shoqror suplementar t ushtarakut t Forcave t Armatosura, i cili financohet nga buxheti i shtetit dhe kontribuuesit dhe garantohet nga buxheti i shtetit.
  Ushtarakt e Forcave t Armatosura paguajn kontribut shtes mbi at t prcaktuar n ligjin nr.7703, dat 11.05.1993 Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris, i ndryshuar. Ky kontribut sht n masn 2 pr qind t pags referuese.
  Buxheti i shtetit do t paguaj pjesn e diferencs ndrmjet shpenzimeve pr zbatimin e ligjit me t ardhurat, q mblidhen nga kontributet q derdhin ushtaraket e Forcave t Armatosura.
  Kontributet paguhen do muaj n fondin e sigurimit shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura. Afati i derdhjes sht jo m von se fundi i muajit pasardhs.
  Buxheti i shtetit mbulon shpenzimet pr administrimin e skems nga Instituti i Sigurimeve Shoqrore.
  Fondi i sigurimit shoqror suplementar pr ushtarakt e Forcave t Armatosura, programohet n t njjtat afate, si dhe fondi i sigurimit t detyrueshm shoqror dhe miratohet do vit nga Kuvendi i Republiks s Shqipris, si z i veant n buxhetin e shtetit.
  VIII. DISPOZITA T FUNDIT
  Ministria e Mbrojtjes dhe Instituti i Sigurimeve Shoqrore, t nxjerrin udhzim t prbashkt pr mnyrn e lvizjes s informacionit pr ushtarakt e Forcave t Armatosura.
  Vendimi nr.579, dat 8.12.1999 i Kshillit t Ministrave Pr kushtet dhe masn e prfitimeve nga sigurimi shoqror suplementar i ushtarakve dhe antarve t familjeve t tyre n rastet e nxjerrjes s tyre n rezerv, lirim apo pension, i ndryshuar, revokohet.
  Ky vendim hyn n fuqi me botimin n Fletoren Zyrtare dhe shtrin efektet nga data 1 janar 2006.
  KRYEMINISTRI
  SALI BERISHA
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 13. #33
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  N korrik nuk rriten pensionet minimale

  Prcaktohen kategorit e prfituesve nga vendimi q do t ekzekutohet n fillim t muajit korrik

  20 pr qind do t shtohen pensionet m t ulta, deri n 8 ato m t lartat

  Pranvera Kola

  Qeveria shqiptare ka vendosur q n muajin korrik t rris pensionet pr nj kategori personash. Ekspertt jan duke punuar mbi skemat q do t vihen n zbatim pr kt rritje t re. Ndrsa parimisht jan vendosur se cilt nga kategorit do t prjashtohen nga rritja. Gazeta riboton skemn pr shkak t interesimit t lexuesit.

  Prjashtimi

  N formuln e paraqitur prej ekspertve sht pranuar q t mos marrin shtes t pensionit t gjith ata q e prfituan shtesn n janar t vitit 2007. N at koh t gjith pensionet minimale u rritn deri n 20 pr qind. Kshtu t moshurait n fshat kan marr pension minimal 5 mij lek. Ndrsa ata n qytet kan prfituar deri n 10 mij lek. Megjithat sht ri saktsuar se pr t gjith ata q dhe pas rritjes s br nuk arrinin pensionin minimal t deklaruar prej qeveris do t kishte nj rishtes n fond, me vendim t ministris s Financave. Por jasht ksaj skeme do t mbesin dhe ish-ushtarakve. sht menduar q pr ta skema e rritjes t rillogaritjes s pensioneve t kryhet s bashku me rishikimin e ligjit. Kjo do t sjell dhe nj korrigjim t situats s krijuar.

  Vendimi

  Duke qen se n muajin janar u llogarit vetm rritja e pensioneve minimale, ekspertt e ministris s Financave kan pranuar q pr n muajin korrik t ket shtes pr kategorit e tjera. Kshtu t gjith ata pensionist t cilt dhe para rritjes s janarit merrnin mbi 10 mij lek, do t prfitojn nga shtesa. Shtesa e fondit pr ta do t jet e parashikuar n buxhetin suplementar t shtetit. Ndrsa realizimi i saj duket se do t vij dhe nga rritja e t ardhurave n buxhetin e shtetit.

  Rritja

  Burimet kan br t ditur se srish do t ket nj rritje t prshkallzuar t pensioneve. Prfituesit m t mdhenj do t jen t moshuarit q pension t ult. Pr ta do t ket deri n 20 pr qind rritje, pordhe kjo n varsi t profesionit q ata kan pasur. Ndrsa rritjen m t ult do t ken t moshuarit q marrin pension t lart. Msohet se pr ta do t ket nj rritje deri n 8 pr qind. Por q gjithsesi duke marr shumn baz, do t thot nj shtes goxha e majme.

  Skema pritet t zbardhet vetm n fillim t muajit qershor, kur do t kaloj pr diskutim dhe buxheti suplementar. Ndrsa rritja do t ec paralelisht me reformn e krkuar n sigurimet shoqrore si dhe n skemn pr procedurat tatimore. Si pasoj e hapave t nisura prej qeveris, dhe t ardhurat n arkn e Institutit t Sigurimeve Shoqrore do t jen m t larta, duke garantuar dhe rritjen konkrete t pensioneve.

  Ish ushtarakt

  Ende n dyshim skema e prfitimit

  Paralelisht me studimin e rritjes s pensioneve, ekspertt e ministris s financave n bashkpunim me ata t Mbrojtjes jan duke diskutuar mbi ligjin e pensioneve suplementare t ish-ushtarakve. Menjher pas vendimit t Gjykats Kushtetuese e cila ka krkuar rishikimin e pensionit pr kt kategori, ka nisur studimi mbi numrin e ushtarakve t liruar si dhe mbi kriteret e prfitimit. Ndrsa ende nuk sht e saktsuar nse do t ket nj rishikim nga e para t ligjit, apo do t bhet vetm amendimi i dy neneve q jan shfuqizuar nga kjo gjykat. Pr kt sht ngritur nj grup pune q do t saktsoj prfundimisht se si do t veprohet.

  T prndjekurit

  Merret n konsiderat fatura financiare

  Qeveria ka miratuar vetm nj jav m par masn e dmshprblimit pr ish t dnuarit politik. N baz t marrveshjeve q jan arritur me grupet e interesit, qeveria i ka ndar n dy kategori t prndjekurit me qllim dmshprblimi. Kshtu t pushkatuarit dhe t dnuarit me burg do t marrin 2 mij lek dmshprblim pr dit burgu. N rastin e pushkatimit, t ndierit do ti llogariten 8 vite burgu, ndrsa masn e prfitimit do ti marrin vetm familjart e tij. N kategorin e dyt jan vendosur t prndjekurit t cilt n vitet 1944 jan izoluar n territore me gardh me gjemba. Kta t dnuar politik do t marrin 1 mij lek dmshprblim pr nj dit izolim. Megjithse fatura sht konsideruar e lart qeveria ka marr prsipr realizimin e saj.

  2 kategori pensionistsh jan prjashtuar nga skema e rritjes s pensioneve n muajin korrik. Kjo pr shkak t rritjes q prfituan n jana

  8 pr qind pritet t rriten pensionet e larta n vend. Ekspertt mendojn se n kt mnyr do t arrihet n prafrimin e pensioneve

  20 pr qind pritet t jet rritja e pensioneve m t ulta n vend. Pr kt do t shihet dhe profesioni q kan pasur t moshuarit

  1 korriku pritet t jet afati kur qeveria do t deklaroj rritjen e pensioneve n vend. Kjo n baz t programit t paracaktuar

  Gazeta Metropol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #34
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Relacioni

  Relacion mbi projekt VKM Pr mnyrn e llogaritjes dhe pagimit t prfitimeve nga ligji pr sigurimet shoqrore suplementare t ushtarakve t FA t RSH dhe antarve t familjes s tyre
  Bazuar n vendimin e Gjykats Kushtetuese nr.9 dat 26.02.2007, i cili shfuqizon si t papajtueshm me Kushtetutn e RSH, nenet 1,7 (germat a dhe b) e 9 t ligjit nr. 9481, dat 16.02.2006 Pr disa ndryshimet ligjit nr. 9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t FA t RSH. Sipas ktij vendimi t gjith nenet ligjore q kan t bjn me pensionet suplementare jan t detyrueshme t zbatohen nga strukturat prkatse q ngarkon ligji.
  Mbshtetur n nenin 32 t ligjit 9418, dat 20.05.2005 Pr sigurimet shoqrore suplementare t ushtarakve t FA t RSH, i ndryshuar u prgatit ky projekt VKM. N t gjejn zbatim e konkretizim t gjitha detyrimet q burojn nga ligji i msiprm. N t jan prcaktuar prfituesit, kushtet q duhet t plotsojn do ushtarak, mnyra e llogaritjes, mnyra e prfitimit, si dhe tabela e llogaritse prkatse.
  Pr efekt t llogaritjes t prfitimeve e bazuar n nenet prkatse, ushtarakt prfitues jan ndar n kto grupime:
  1. Ushtarak t liruar para dats 3.07.1991 q kan dal n pension pleqrie, por sipas nenit 29 t ktij ligji, u takon edhe pension suplementar pleqrie. Pr masn e personave prfitues ne kemi rezerva, pasi mund t jet m i vogl e t dhnat m t sakta i disponon ISSH:
  2. Ushtarak t liruar m dat 3.07.1992 deri m 31.12.1998 dhe q kan dal n pension pleqrie n vitet 1993-1998, por q pr shkak t mosderdhjes s kontributeve gjat kohs q jan trajtuar me asistenc (pages kalimtare) jan penalizuar me pensione minimale pleqrie prej 9500 lek (koloneli merr pension t njjt me kapterin, duke shkelur parimin e pensioneve t njjta me kontribute t ndryshme).
  3. Ushtarak q kan dal n pension pleqrie nga 1.01.1998 deri m 15.06.2005, t cilt gjithashtu marrin pension minimal pleqrie pr shkakun e paraqitur n pikn dy.
  4. Ushtarak q marrin pension t parakohshm prej 1.01.1999 e n vazhdim kontributet iu jan derdhur pr pag minimale dhe jo pr pag referuese/grad si prcakton neni 14, pika 5 e ligjit. Ktij grupi i sht llogaritur diferenca e kontributeve midis pags minimale dhe asaj referuese/grad dhe mbi kt baz duhen llogaritur pensionet e parakohshme dhe t pleqris.
  5. Ushtarak q marrin pension suplementar pleqrie prej 1.01.1999, ky lloj pensioni duhet t rillogaritet mbi bazn e rillogaritje t pensionit t pleqris dhe t nenit 16 t ligjit.
  6. Ushtarak q dalin n pension t parakohshm n vitin 2007.
  7. Ushtarak q dalin n pension pleqrie gjat vitit 2007 dhe q prfitojn dhe pension suplementar pleqrie.
  Mbi baz t prfitimeve aktuale dhe t mass q krkon ligji, Instituti i Sigurimeve Shoqrore pr do dosje duhet t rillogarit pensionet e parakohshme t pleqris dhe ato suplementare.
  T dhnat e plota pr sasin e ushtarakve t liruar, masn e prfitimit dhe masn e rillogaritur sipas grupeve t msiprme jepen n tabelat bashkangjitur.
  Efekti financiar vjetor sht 1 miliard e 3379 milion lek, ksaj shume i hiqen 80 milion lek nga 2 %, i kontributeve shtes q derdhin ushtarakt aktiv dhe i shtohen 5.5 shpenzime administrative t ISSH-s, mbeten 1 miliard e 158. 7 milion lek.
  Kolona e tabels pr efekte financiare trevjeare sht br pr shkak t nevojs s derdhjes s kontributeve t munguara, mbi bazn e t cilave duhet t rillogariten pensionet e pleqris.
  Ministria e Mbrojtjes i drgon Institutit t Sigurimeve Shoqrore do vit sasin e ushtarakve q dalin n pension t parakohshm dhe n pension pleqrie.
  N prgatitjen e ktij projekt VKM sht marr edhe mendimi i prfaqsuesve t grupit t interesit, t cilt ishin edhe pal paditse n Gjykatn Kushtetuese.
  Miratimi i ktij projekt VKM sht detyrim kushtetues pr qeverin, zbatimi i rekomandimit t ambasadorve t NATO-S n takimin e Brukselit n nntor t vitit 2005 pr zbatimin e ligjit t sigurimeve shoqrore suplementare t ushtarakve t FA t RSH t muajit maj 2005. Ky projekt korrigjon me nj mas t pranueshme dhe t mundshme shkeljet e t drejtave pr pension t ushtarakve t liruar pr nevoja t reforms, ngushton dallimet diskriminuese n masn e pensioneve t ushtarakve dhe natyrisht do t ket efekte pozitive edhe tek pjesa e ushtarakve q jan n rezerv.
  Ministri i Mbrojtjes
  Fatmir Mediu
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 15. #35
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Invalidt

  T na rriten pensionet

  Rritja e pensioneve dhe rimbursimi i karburantit pr lvizjen e tyre, si dhe lehtsira t tjera kan qen krkesat q Shoqata e Invalidve ka br pr gjat takimit t djeshm. Ndonse kan koh q krkojn trajtimin e nevojshm krkesat e tyre kan rn n vesh t shurdhr. Nga ana tjetr sipas Ministris s Puns dhe shtjeve Sociale disa prej ktyre krkesave jan drejt plotsimit. do vit nga buxheti i shtetit jan shtuar rreth 3 milion dollar pr t plotsuar kushtet e invalidve para dhe tetraplegjike. Sipas prfaqsuesve t ktij dikasteri po shihet edhe mundsia e rritjes s pagess pr kt kategori. N vendin ton jan rreth 600 invalid para dhe tetraplegjike, ku 70% e tyre kan nevoj pr trajtim dhe kujdestar.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 16. #36
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Me ne fund shteti reagon ndaj Ushtrise.. Mendojne se disa prej tyre mund te dalin parakohe ne pension nese ata plotesojne kushtet .. Lexoni me teper kete lajm te marre nga Tirana Observer mbi kushtet e Ushtarakeve per te dale para kohe ne pension..

  Kushtet pr pension t parakohshm

  Blerina KACA

  Nj projektligj i ri ka nisur t hartohet pr ushtarakt n rezerv, brenda s cilit do ket kritere pr rillogaritjen e pensioneve, masn e prfitimit, efektet financiare si kushtet pr t prfituar pension t parakohshm pleqrie.

  Nisma pr hartimin e projektligjit

  “Pr disa ndryshime n ligjin nr.9418, dat 20.5.2005 “Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris”, do t bhet pr prmirsimin e skems s pensioneve suplementare t ushtarakve t Forcave t Armatosura t kontributeve me destinacion dhe pr disa rregulla t tjera n statusin e veteranit t LAN-it dhe t dshmorit t atdheut, q sht bazuar n nj analiz t funksionimit t skems s pensioneve n trsi n Republikn e Shqipris dhe n kt kuadr edhe t skems s pensioneve suplementare t ushtarakve t Forcave t Armatosura.

  Ligji

  Pas daljes s ligjit nr.9210, dat 23.3.2004, “Pr statusin e ushtarakut t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris”, lindi domosdoshmria e ndryshimit t ligjit nr.8087, dat 13.3.1996, “Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris t ushtarakve t Ministris s Rendit Publik dhe Shrbimit Informativ Kombtar”, t ndryshuar. Gjithashtu, ky ndryshim u diktua dhe nga kryerja e reforms s Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris dhe nga shkurtimet n numrin e ktyre forcave, n kuadr t prmbushjes s objektivit pr t pasur nj forc ushtarake t vogl n numr, por profesioniste dhe operacionale, sipas standardeve t NATO-s. N kto kushte u hartua dhe u miratua ligji nr.9418, dat 20.5.2005. N mbshtetje t Kushtetuts dhe t ligjeve t siprprmendura sht br diferencimi me kategorit e tjera t shtetasve, q futeshin n konceptin e termit “ushtarak”. Tashm, sipas nenit 168 t Kushtetuts prcaktohet sakt se kush konsiderohet “Ushtarak i forcave t Armatosura”. Edhe trajtimi ligjor i ksaj kategorie bhet me ligj t veant, jo si me ligjin e mparshm t sigurimeve shoqrore suplementare. Projektligji synon lehtsimin e kryerjes s reforms n Forcat e Armatosura dhe t bhet n prmbushje t detyrimit t shtetit pr trajtimin e asaj pjese t ushtarakve, q ndrpresin marrdhniet e puns me Ministrin e Mbrojtjes dhe shkputen nga profesioni i tyre pa arritur moshn e pensionit t pleqris. Kshtu neni 13 i ligjit n fuqi ndryshohet si m posht vijon: “Kushtet e prfitimit t pensionit t parakohshm pr vjetrsi shrbimi. 1. Ushtarakt e shrbimit aktiv t prhershm q dalin n rezerv /lirim pas hyrjes n fuqi t ligjit nr.9210, dat 23.3.2004 “Pr statusin e ushtarakut t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris” deri n plotsimin e kushteve pr pension t plot pleqrie sipas ligjit nr.7703, dat 11.5.1993, “Pr sigurimet shoqrore n Republik e Shqipris”, prfitojn pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi, kur plotsojn vjetrsin e shrbimit ushtarak, n masn 12 vjet pr femrat dhe 15 vjet pr meshkujt dhe kur kan mbushur moshn 44 vje, femrat dhe 47 vje meshkujt n masn e prcaktuar n nenin 14 t ktij ligji.

  far parashikon ligji pr prfituesit

  Sipas projektvendimit pr pensionet e ushtarakve n rezerv, masa e prfitimit nuk do t jet m e madhe se gjashtfishi i pensionit baz n datn 1 janar t do viti, sipas prcaktimit t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, pr ushtarakt q mbajn gradn Gjeneral. Pesfishi i pensionit baz n datn 1 janar t do viti, sipas prcaktimit t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, pr ushtarakt q mbajn gradat Kolonel dhe Kapiten i rangut I. Katrfishi i pensionit baz n datn 1 janar t do viti, sipas prcaktimit t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, pr ushtarakt q mbajn gradat Major, Nnkolonel, Kapiten i rangut III dhe kapiten i rangut II. Trefishi i pensionit baz n datn 1 janar t do viti, sipas prcaktimit t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, pr t gjith ushtarakt e tjer.

  Kur prfitohet vjetrsia e shrbimit

  Prfitojn pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi, t gjith ata ushtarak t shrbimit aktiv t prhershm q dalin n rezerv/lirim pas hyrjes n fuqi t ligjit nr.9210, dat 23.3.2004 “Pr statusin e ushtarakut t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris”, t cilt plotsojn vjetrsin e shrbimit ushtarak, n masn 12 vjet pr femrat dhe 15 vjet pr meshkujt dhe kur kan mbushur moshn 44 vje, femrat dhe 47 vje meshkujt n masn e prcaktuar n nenin 14 t ktij ligji.

  Ushtarakt q kan n rezerv

  Ushtarakt e shrbimit aktiv t prhershm q kan dal n rezerv/ lirim para hyrjes n fuqi t ligjit nr.9210, dat 23.3.2004 “Pr statusin e ushtarakut t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris”, pavarsisht nga asti i lindjes s t drejts pr prfitimin e pensionit t parakohshm pr vjetrsi shrbimi, do t prfitojn sipas ligjit nr.8087, dat 13.3.1996 “Pr sigurimin shoqror suplementar t ushtarakve t Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris, t ushtarakve t Ministris s Rendit Publik dhe t Shrbimit Informativ t Shtetit”, t ndryshuar.

  Sa do t jet masa e prfitimit

  Masa e pensionit t parakohshm pr vjetrsi shrbimi sht 50 pr qind e pags referuese. Pr do vit tjetr t vjetrsis n shrbim, mbi prcaktimin e msiprm, masa e pensionit shtohet me 2 pr qind t pags referuese. Masa e pensionit t parakohshm nuk mund t jet m e madhe se gjashtfishi i pensionit baz n datn 1 janar t do viti, sipas prcaktimit t ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, pr ushtarakt q mbajn gradn Gjeneral.

  Pensioni suplementar pr ushtarakt

  Ushtaraku n pension, q ka prfituar pension pleqrie para vitit 1991, sipas ligjeve nr.4171, dat 13.9.1966 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, si dhe ata q kan prfituar pension pleqrie sipas ligjit nr.7703, dat 11.5.1993 “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, prfitojn pension suplementar si ushtarak. Masa e pensionit suplementar sht e njjt me masn e pensionit t llogaritur n nenin gjashtmbdhjet t ktij ligji. Masa e pensionit shtohet me 2 pr qind t pags referuese.

  Kur ndrpritet pensioni i parakohshm

  Pensioni i parakohshm pr vjetrsi shrbimi ndrpritet, kur ushtaraku prfitues rikthehet n shrbimin aktiv. N rast t punsimit t ushtarakut prfitues n sektorin publik, masa e prfitimit nga pensioni i parakohshm pr vjetrsi shrbimi do t jet sa nj pension baz n shkall vendi. N rast punsimi t ushtarakut prfitues n vende t tjera pune, masa e pensionit t parakohshm pr vjetrsi shrbimi t jet deri n kompensimin e pags mbi t ciln sht llogaritur kjo pages.

  Kur njihet periudha e sigurimit

  Pr t gjith ata ushtarak, q kan dal n rezerv apo lirim dhe plotsojn kushtet pr pension pleqrie pas hyrjes n fuqi t ktij ligji, periudha 1.10.1993 deri 31.12.1998 u njihet periudh sigurimi pr efekt t pensionit t pleqris, sipas kushteve t mposhtme: Ushtarakt e nxjerr n rezerv/lirim gjat ksaj periudhe, t cilt kan prfituar pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi n astin e lindjes t s drejts s prfitimit t pensionit t pleqris t’u derdhet masa e kontributit sipas pags minimale n shkall vendi t miratuar nga Kshilli i Ministrave.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 01-05-2007 m 14:27
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 17. #37
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pensionet, kushtet e pagesat pr t plotsuar vitet e puns

  Gazeta boton t gjith kushtet pr t plotsuar vitet e pasiguruara pr efekt pensioni.


  Bhet fjal pr t gjith ata q jan larguar apo shkarkuar nga puna, ata q punojn n t zez dhe nuk kan t drejt t prfitojn pension dhe emigrantt. Sipas kushteve t reja t publikuara nga ISSH, t gjith ata q nuk kan t drejt pensioni pr shkak t mospagimit t kontributeve tani mund t paguajn vet vitet e vjetrsis. Sipas t dhnave nga ISSH jan me mijra njerz, t cilt kan punuar deri n 14 vite pun dhe nuk kan t drejt pensioni. Sipas ligjit, pr t prfituar pension t pjesshm duhet t jesh i siguruar pr t paktn 15 vite pun. N kto kushte, t gjith ata q nuk kan 15 vite pun mund ti plotsojn ato duke paguar sigurimet n ISSH. E njjta situat prsritet edhe pr ata q nuk kan plotsuar vitet e puns. Sipas ligjit, pr t prfituar nj pension t plot duhet q deri n vitin 2012 burrat t ken mbushur 65 vje dhe nj vjetrsi pun prej 35 vitesh. N ligj parashikohen si koh e siguruar periudha e shrbimit ushtarak dhe koha e studimeve universitare pr grat. Por ka me qindra persona q nuk i kan mbushur ose do t mbushin moshn pr pension, por nuk kan mbushur vitet e puns. Pra nuk kan derdhur kontributet. P.sh, nj person q ka mbushur moshn pr pension dhe ka vetm 30 vite pun t siguruara nga 35 q duhet pr t fituar pension t plot pleqrie, tani mund t plotsoj vitet duke paguar vet kontributet e mbetura. N kt mnyr, atij i lind e drejta pr t fituar pension t plot. Burime nga ISSH theksojn se Instituti i Sigurimeve Shoqrore ka aktivizuar t gjitha strukturat e tij n Drejtorit Rajonale dhe Agjencit e Sigurimeve Shoqrore pr t lehtsuar t interesuarit, si pr sqarimet prkatse, ashtu dhe pr sigurimin e tyre. Ndrmjet personit q do t sigurohet vullnetarisht dhe punonjsit t autorizuar nga ISSH-ja, q mund t jet dhe agjent i kontraktuar brenda apo jasht vendit lidhet nj marrveshje pr sigurimin vullnetar. Tipi i marrveshjes sht n varsi t vendit ku lidhet kjo marrveshje. N rastet kur marrveshja lidhet ndrmjet personit t interesuar dhe agjentit t ISSH jasht territorit t Shqipris, kjo marrveshje nnshkruhet nga t dyja palt. Q nj shtetas shqiptar t sigurohet vullnetarisht duhet t ket mbushur moshn 18 vje. Sigurimi t bhet para lindjes t s drejts pr prfitim nga skema e sigurimit t detyruar. T vetpunsuarit n bujqsi q prfitojn nga mbshtetja e qeveris nprmjet buxhetit t shtetit nuk kan t drejt t sigurohen vullnetarisht. Sipas ISSH, vendimi pr faljen e kamatvonesave pr pagimin e kontributeve t papaguara t sigurimeve shoqrore u jep mundsi t gjith atyre personave q kan vite bosh ti plotsojn ato pr t prfituar pension. Nj ndr kategorit kryesore t prfituesve jan ata persona, t cilt do t paguajn sigurimin vullnetar pr t marr pension. Sigurimi vullnetar bhet kur nj person pr nj arsye apo nj tjetr nuk sht siguruar nga skema e sigurimit t detyrueshm. Sipas vendimit, kontributi mujor pr t prfituar nga kjo skem duke filluar nga 1 shtatori i vitit 2006 sht 3140 lek, i cili ndryshon n do vit kalendarik. Kontributet mund t paguhen tremujore dhe kur kto paguhen paradhnie zbritet 1.5% nga shuma e kontributeve, gjashtmujore ku zbritet 3% e kontributeve dhe vjetore ku zbritet 6% e kontributeve. Ndryshimet kalendarike t mass s kontributit nuk ndryshojn pr personat t cilt i kan realizuar paradhnie pagesat e kontributeve.  Menyra e sigurimit


  1. Vazhdim vullnetar t sigurimit kan t drejt t bjn personat e interesuar, t cilt jan larguar nga sigurimi i detyrueshm dhe nprmjet marrveshjes pr kt fush sigurimi, vazhdojn sigurimin pr t gjitha degt e sigurimit t detyrueshm. Ata kan t drejt t paguajn kontribute deri n nivelin maksimal, pr prfitime deri n nivelin maksimal.
  2. Zgjerim vullnetar t degve t sigurimit kan t drejt t bjn t vetpunsuarit dhe pundhnsit, t cilt jan n sigurimin e detyrueshm dhe kan kontribuar jo m pak se nj vit rresht n kt sigurim dhe pa kaluar nj muaj nga dita e largimit kur lidhin kontrat pr sigurimin vullnetar. Zgjerimi lejohet vetm pr degt e paaftsis s prkohshme n pun, aksidentet n pun e smundjet profesionale. Prfitimet do t jepen sipas rregullave n fuqi pr kto deg n sigurimin e detyrueshm.
  Nuk lejohet sigurim pr kto dy deg pr t prfituar pagesa pr periudha t kaluara. Kontributet dhe prfitimet pr zgjerim vullnetar t degve t sigurimit jan n nivele minimale.
  3. Mbulim vullnetar t periudhave t kaluara kan t drejt t bjn personat e interesuar, t cilt paguajn kontribute vullnetare pr periudhat e kaluara dhe jo pr vitin korent.
  Kontributi q do t paguhet do t jet n masn e kontributit minimal n kohn e pagess s tyre. Prfitimet n kt fush jan vetm pr pension pleqrie, invaliditeti dhe familjar.
  4. Sigurim vullnetar kan t drejt t bjn personat e interesuar, t cilt nuk jan ekonomikisht aktiv dhe sigurohen pr vitin korent. Ata kan t drejt t paguajn kontribute deri n nivelin maksimal, pr t prfituar deri n nivelin maksimal t pensionit t pleqris, invaliditetit dhe atij familjar.
  5. Sigurim pr nj shum m t madhe t ardhurash kan t drejt t bjn t vetpunsuarit, t punsuarit dhe pundhnsit privat, duke paguar kontribute deri n nivelin maksimal, pr t prfituar deri n nivelin maksimal t pensionit t pleqris, invaliditetit dhe atij familjar.  * 15 vite
  pun t siguruar duhet t plotsoj nj i punsuar pr t fituar pension t pjesshm. 35 vite pun t siguruara duhet pr t fituar pension t plot pleqrie
  * 3210 leke
  n muaj sht pagesa e kontributeve pr t plotsuar vitet e pasiguruara. Kur shuma paguhet pr tre muaj ka 1.5% zbritje, pr 6 muaj 3% dhe pr nj vit 6% zbritje  Ministria e Puns raporton zyrtarisht 146 mij vet, mund t jen m shum

  Panorama
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 18. #38
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Qeveria, ndryshime n ligjin e Sigurimeve Shoqrore e Kodin Penal

  Personat q kan prfituar pension n rrug t paligjshme do t humbasin prgjithmon t drejtn pr t prfituar pension dhe do t dnohen me burgim deri n tre vjet dhe gjob deri n katrfish t dmit t shkaktuar.

  Kshilli i Ministrave ka shqyrtuar dje dy vendime pr nj shtes n Kodin Penal q ka t bj me vendosjen n kod t mass s dnimit pr personat q prfitojn n mnyr t paligjshme pension, si dhe nj vendim pr t vendosur nj gjob sa katrfishi i dmit t shkaktuar nga marrja e pensionit.

  Kodi Penal

  Pak dit pas shfuqizimit t disa neneve t Kodit Penal pr heqjen e shpifjes pr gazetart, Kshilli i Ministrave i ka propozuar Parlamentit dje shtimin e nj paragrafi n ligjin nr 7895, dat 27.1.1995 Kodi Penal i Republiks s Shqipris, t ndryshuar, n nenin 144 ku flitet pr mashtrimet n sigurimet shoqrore. Kshtu, sipas ktij projektligji, thuhet se t gjith personat q kan prfituar pension n rrug t paligjshme prve gjobs do t dnohen me burgim deri n tre vjet. Mashtrimi n dokumentet e paraqitura pr t fituar padrejtsisht pension ose t ardhura t tjera nga sigurimet shoqrore dnohet me gjob ose me burgim deri n tre vjet, thuhet n vendimin e diskutuar dje n qeveri. Ndrkoh, n relacionin q i bashkngjitet ktij vendimi thuhet se vepra penale e mashtrimit pr t prfituar pensione, si akt shoqrisht i rrezikshm dhe personat q me an t mashtrimit prfitojn padrejtsisht pensione apo t ardhura t tjera nga sigurimet shoqrore dnohet penalisht. Masa e dnimit sht gjob ose burgim deri n tre vjet. Krahas prgjegjsis dhe dnimit penal, personi duhet t mbaj edhe prgjegjsi pr shkaktimin e dmit ekonomik, financiar. Lidhur me kto ndryshime, ministri i Drejtsis, Ilir Rusmali, ka propozuar q t hiqet neni 78 dhe t bhet referenc n nenin 81 pika 2, meqense kemi t bjm me ndryshime n kode, miratimi i t cilave bhet me shumic t cilsuar.

  Sigurimet shoqrore


  Krahas ktij vendimi, Kshilli i Ministrave ka marr dje n shqyrtim edhe disa ndryshime n ligjin Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris. Kshtu qeveria ka shqyrtuar propozimin q n paragrafin e katrt t piks 3 t nenit 62 t bhet ndryshimi ku personat q prfitojn pension n rrug t paligjshme humbasin prgjithmon t drejtn pr pension dhe do t t gjobiten me katrfishin e dmit t shkaktuar shtetit. Personi q ka prfituar pension ose t ardhura t tjera nga sigurimet shoqrore n mnyr e me mjete t paligjshme, humbet prgjithmon t drejtn pr kto prfitime dhe dnohet me gjob, n masn katrfish t dmit t shkaktuar, pavarsisht nga dnimi i parashikuar n dispozitn prkatse n Kodin Penal, thuhet n projektligjin e shqyrtuar dje.  projekligjet e propozuara

  Projektligj


  Pr
  Nj ndryshim n ligjin nr. 7703, dat 11.5.1993 Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris, t ndryshuar
  n mbshtetje t neneve 78 dhe 81 pika 1 t Kushtetuts, me propozimin e Kshillit t Ministrave, Kuvendi i Republiks s Shqipris.

  Vendosi:

  N ligjin nr 7703, dat 11.5.1993, Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris, t ndryshuar, t bhet ky ndryshim:

  Neni 1


  Paragrafi i katrt, i piks 3 t nenit 62, ndryshohet si m posht vijon:
  Personi q ka prfituar pension ose t ardhura t tjera nga sigurimet shoqrore n mnyr e me mjete t paligjshme, humbet prgjithmon t drejtn pr kto prfitime dhe dnohet me gjob, n masn katrfish t dmit t shkaktuar, pavarsisht nga dnimi i parashikuar n dispozitn prkatse n Kodin Penal.

  Neni 2


  Ky ligj hyn n fuqi 15 dit pas botimit n Fletoren Zyrtare.

  Projektligj


  Pr
  Nj shtes n ligjin nr. 7895, dat 27.1.1995, Kodi Penal i Republiks s Shqipris, t ndryshuar.

  N mbshtetje t neneve 78 dhe 83 pika 1 e Kushtetuts, me propozimin e Kshillit t Ministrave, Kuvendi i Republiks s Shqipris

  Vendosi:


  N ligjin nr 7895, dat 27.1.1995 Kodi Penal i Republiks s Shqipris, t ndryshuar, t bhet nj shtes:

  Neni 1


  Pas nenit 144 shtohet neni 144/1 me kt prmbajtje:

  Neni 144/1

  Mashtrimet n sigurimet shoqrore

  Mashtrimi n dokumentet e paraqitura pr t fituar padrejtsisht pension ose t ardhura t tjera nga sigurimet shoqrore dnohet me gjob ose me burgim deri n tre vjet.

  Neni 2

  Ky ligj hyn n fuqi 15 dit pas botimit n Fletoren Zyrtare.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 19. #39
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ligji, i rrept ndaj atyre q falsifikuan pensionet

  Kryeministri Sali Berisha tha dje se ka me qindra raste t qytetarve q kan prfituar pension n mnyr t paligjshme. Jan me qindra raste q kan marr pensione t njerzve t tyre q nuk jan m. Kjo sht nj mnyr shum e padenj dhe shum e dnueshme, sikundr jan t tjer q kan falsifikuar statuse dhe gjra t ndryshme. Ndaj tyre ligji do t jet i rrept, pasi ne do t kujdesemi shum pr pensionistt, u shpreh kryeministri. Sipas kreut t qeveris vetm ajo q nxirret nga ky informalitet dhe falsifikim sht nj shum e konsiderueshme dhe akoma nuk sht shqyrtuar as nj e dhjeta e informacionit. Kryeministri u bri thirrje qytetarve, t cilt kan abuzuar n kt drejtim, q t ndrpresin nj praktik t till, t dnueshme, t papranueshme, dhe jo shoqrore, pasi arka e pensionistve u prket atyre dhe duhet t synojm q ti ndihmojm me t gjitha mnyrat pr t prballuar jetn n kushtet e tregut dhe jo ti grabisim.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Pensionet e ulta, rritje 5 deri ne 10 per qind

  E Shtune, 14 Korrik 2007

  Nga data 1 korrik pensionet minimale te qytetit dhe te fshatit do te rriten mesatarisht me 5 dhe 10 per qind. Lajmi u be i ditur dje, nga Kryeministri Sali Berisha, gjate mbledhjes se qeverise, i cili sqaroi dje se do behet nje rritje teresore e pensioneve ne nivelin 5 per qind si dhe nje rritje mbi 10 per qind e pensioneve te fshatit. “Tashme do te behet rritja e dyte e pensioneve. Rritjen e pare te madhe te pensioneve ne e filluam ne fillim te vitit. Ne rritjen e pare vendosem pensionin minimal 50 mije leke ne fshat nga 34 mije qe ishte ne mesataren e tij. Me rritjen qe i bejme prej 10 per qind pensioneve te fshatit ato pesojne nje rritje prej 26 per qind ne kete vit, ndersa pensionet minimale te qytetit me rritjen e dyte prej 5 per qind, do te shenojne nje rritje prej 20 per qind”, deklaroi Berisha. Keshtu nga rritja e re do te perfitojne vetem pensionet e uleta. Sipas shifrave te bera publike dje, nga shtesa e pensioneve perfitojne rreth 400 mije pensioniste shqiptare nga 517 mije qe jane ne skemen e pensioneve. Berisha e vleresoi kete rritje si shume te ndjeshme, pasi pensionistet do perfitojne nje shtese prej 20 per qind ne qytet dhe 26 per qind ne fshat. Nderkohe, sipas vendimit te djeshem pensionet e plota te pleqerise, te invaliditetit dhe pensionet e plota familjare, qe kane date fillimi nga 1 janari 2007 e ne vazhdim, nuk caktohen me pak se 8 650 leke ne muaj dhe me shume se 17 300 leke ne muaj. Po sipas ketij vendimi, pensionet e plota te pleqerise, te invaliditetit dhe pensionet e plota familjare me date fillimi nga 1 janar 2007 e ne vazhdim, nuk mund te caktohen me pak se 4 520 leke ne muaj. Ndersa pensionet, qe rezultojne me te ardhura mujore nen 10 mije leke, do te kompensohen nga qeveria por jo me shume se masa 760 leke ne muaj. Gjithashtu, Keshilli i Ministrave ka rritur dje ne masen 3 per qind pensionet e parakohshme per vjetersi sherbimi, pensionet suplementare te pleqerise, pensionet suplementare te invaliditetit, pensionet suplementare te invaliditetit te ushtarakeve, qe, per shkak te detyres behen te paafte plotesisht. Nderkohe rritje 3 per qind kane perfituar edhe pensionet suplementare familjare te ushtarakeve, qe, per shkak te detyres, humbasin jeten. Nga e njejta mase rritje do te perfitojne edhe te gjithe pensionet e punonjesve te Policise se Shtetit qe kane humbur jeten ose kane mbetur te paafte gjate kryerjes se detyres. Ne mase 3 per qind do te rritet edhe trajtimi i veante financiar i piloteve fluturues i efektivave, oficere dhe nenoficere, lundrues, te nendeteseve dhe polumbareve te Forcave Detare, i punonjesve, qe kane punuar ne miniera ne nentoke si dhe trajtimi i veante i punonjesve te disa ndermarrjeve ushtarake.
  #VamosArgentina

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •