Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 81
 1. #1
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Tiran: Pensionet, jo ndryshim t moshs, por t skems

  Rriten pensionet, ja skema per 555 mije vete
  Ministria Leskaj miratoi skemen e rritjes se pensioneve me 1 korrik. Pensionet rriten 10 per qind per qytetin dhe 20 per qind per ishkooperativistet. 10 per qind rriten dhe shtesat e ushtarakeve, invalideve te luftes. Rritet kopesimi dritave, bukes dhe per personat ne ngarkim

  Denisa Xhoga

  Ministria e Punes dhe Ceshtjeve Sociale miratoi skemen e rritjes se pensioneve, prej se ciles do te perfitojne rreth 555 mije pensioniste, ku 185 mije jane nga fshati. Keshilli Administrativ i ISSH-se, drejtuar nga Valentina Leskaj, Ministre e Punes dhe Ce shtjeve Sociale, mori ne analize rezultatin financiar te sigurimeve shoqerore per vitin 2002 dhe propozimin per Keshillin e Ministrave per rritjen e pensioneve. Ne kete projekt-vendim parashikohet qe pensionet e pleqerise, pensionet e parakohshme, te invaliditetit, familjare, pensionet per merita te vecanta dhe shtesat mbi pensionet e posacem shteteror si dhe ato per vjetersi sherbimi, te caktuara sipas ligjit "Per Sigurimet Shoqerore" do te rriten ne masen 10 perqind. Pas kesaj rritje pensioni i plote minimal i pleqerise eshte propozuar te mos jete me pak se 6 728 leke ne muaj dhe pensioni maksimal nuk mund te jete me shume se dyfishi i pensionit baze ose jo me shume se 13 455 leke ne muaj. Sa here indeksohen pensionet, indeksohen dhe perfitimet qe rrjedhin prej tyre, ne projekt vendim eshte parashikuar te rriten ne masen 10 perqind edhe shtesat mujore qe marrin invalidet e luftes, pensionet edhe shtesat e pensioneve te posacme shteterore, pensionet e caktuara per urshtaraket. Duke u nisur nga strategjia per ngushtimin e diferences midis mases se pensioneve te fshatit me ato te qytetit, ne projekt vendim eshte parashikuar qe te gjithe pensionet e fshatit te rriten 20 per qind. Kompesimi per rritjen e cmimit te energjise elektrike per fshatin eshte 200 mije leke. Edhe pas kesaj rritje pensionisti i qytetit do te vazhdoje te marre te ardhura te tjera, qe jepen me vendime te vecanta te Keshillit te Ministrave, 150 leke ne muaj si kompensim per diferencen e cmimit te bukes, 350 leke ne muaj si kompensim per energjine elektrike dhe 414 leke ne muaj per cdo pjestar te familjes, qe eshte ne vartesi ekonomike etj.

  Mbeshtetur ne dispozitat qe rregullojne statuset e vecanta, ku parashikohet qe sa here indeksohen pensionet, indeksohen dhe perfitimet qe rrjedhin prej tyre, ne projekt vendim eshte parashikuar te rriten ne masen 10 perqind edhe shtesat mujore qe marrin invalidet e luftes, pensionet edhe shtesat e pensioneve te posacme shteterore, pensionet e caktuara sipas Dekretit "Per nje mbrojtje te vecante te ushtarakut". Pas kesaj rritje pensionet e plota minimale te fshatit nuk mund te jene me te uleta se 2 590 leke ne muaj. Pervec pensionit kjo kategori pensionistesh, kur banon ne fshat merr cdo muaj nje kmpensim pe rritjen e cimit te energjise prej 200 leke. Te gjithe pensionistet qe marrin pension fshati, kur banojne ne qytete, pervec pensionit mujor do te vazhdojne te marrin kompensim per liberalizimin e cmimit te ushqimeve 494 leke ne muaj, kompensim per rritjen e cmimit te energjise prej 350 leke ne muaj dhe kompensim per personat ne varesi ekonomike te tyre, deri ne 414 leke ne muaj per cdo person. Efektet financiare llogariten rreth 1659 milione leke dhe perballohen nga fondet e planifikuara ne buxhetin e sigurimeve shoqerore per kete vit.

  Sipas skemes:

  Pensioni minimal ne qytet 6 728 leke ne muaj

  pensioni maksimal jo me shume se 13 455 leke

  Pensioni me i ulet ne fshat 2 590 leke

  150 leke ne muaj, kompensim per diferencen e cmimit te bukes

  350 leke ne muaj, kompensim per energjine elektrike

  414 leke ne muaj per cdo pjestar te familjes

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Shqipri:Qeveria bn publike skemn e pensioneve pr emigrantt

  N Gjermani jetojn aktualisht 6,7 milion migrant. Shumica prej tyre kan ardhur n vitet 50-t dhe 60-t. N vitet e ardhshme ata do t dalin n pension. N vitin 1994 n Gjermani kishte rreth 360.000 migrant me moshn mbi 60 vje. Ndrsa n vitin 2010 do t ket 1,3 milion. Kta punonjs duhet t brengosen m shum se kolegt e tyre gjerman.

  Para 45 vjetsh, Gjermania ka nnshkruar nj marrveshje me Turqin pr punsim. Sot n Gjermani jetojn rreth 2,7 milion njerz me prejardhje turke. Mirpo askush nuk e di se si do t rregullohet shtja e pensioneve t tyre. Pr kt nuk ka informacione t sakta n nivelin lokal e as tek autoritetet federale. N Qendrn pr studime turke thon se n kt moment rreth 230.000 turq marrin pesione.

  Drejtori Faruk Shen pohon: "Duke u nisur nga fakti se ata nuk kan paguar pr nj koh t gjat n fondin e pensioneve dhe se kan qen t punsuar n grupet m t ulta, pensionet e tyre kapin shumn mesatare prej 572 eurosh. N t ardhmen numri i pensionistve do t shtohet. Sipas llogarive tona, n vitin 2013 do t ket rreth 480.000 pensionist turq. Kjo do t thot se do t vie deri te varfrimi edhe m i madh i popullats turke n Gjermani."

  Rreth 50.000 pensionist jan gra. N t shumtn e rasteve, situata e tyre sht edhe m e keqe, thot kryetari i shoqats s turqve n Hamburg, Harald Vinkels.
  "Shum gra kan punuar koh pas kohe, sa pr t fituar dika. Mirpo atyre u mungojn vitet e kujdesjes pr fmijt, q do t thot se kan m pak vite pune se meshkujt. N qoft se meshkujt vdesin para tyre, q n shumicn e rasteve edhe ndodh, ather detyrohen t knaqen me 60 prqind t nj pensioni edhe ashtu t vogl, nga i cili praktikisht nuk mund t jetojn."

  Vinkels thot se deri tani sht insistuar n mbajtjen e familjeve t prbashkta. Mirpo gjerneratat e reja kan ndryshuar, kshtu q shum t moshuar tani jetojn t vetmuar dhe jo n familje. Pr shkak t nj papunsie t lart, n veanti n mesin e popullats turke, ata nuk mund t llogarisin as n mbshtetje financiare. Nermina Gckeoglu nuk sht mbshtetur prej fmijve as n ato momente kur e kishte t domosdoshme. Kjo 53 vjeare ka ardhur n Hamburg n vitin 1969, ku ka lindur edhe nj fmij. Ajo kja msuar edhe gjuhn gjermane.

  "Un kam punuar n firmn Shtokman, n fabrikn e okollatave. Gjithmon kam ndrruar t punoj n nj zyre t posame. Pas shum viteve e realizova kt dshir. Tani punoj si telefoniste n nj kopsht fmijsh ".

  Ajo do t dilte me dshir n pension t parakohshm, mirpo financiarisht kjo sht e pamundur. Burri i saj sht n pension t parakohshm, si do i dyti nga t njohurit e tyre. Kjo konfirmohet edhe nga nja raport zyrtar ku thuhet se migrantt e vjetr smuren m shpesh dhe m shpejt se moshatart e tyre gjerman. Nj prej shkaqeve sht puna e tyre fizike. Nermina sht e knaqur q mund t'i kontriboj mirqenjes familjare. "Sikur t jetoja vet, me siguri q kto para nuk do t m mjaftonin. Do t m duhej ndihma shtes".


  Kjo t zemron sepse ajo punon pr 32 vite me radh, ndrkoh q pensioni i saj nuk do t'i mjaftoj pr nj jet normale. Edhe m konkret sht Namik zcep, i cili deri tani ka pasur dy sulme n zemr, dhe pr kt shkak ka shkuar n pension t parakohshm. N nj puntori ai ka punuar plot 30 vjet. Nga pensioni i tij prej 1240 eurosh, ai mund t jetoj mir. Megjithat sht shum i indinjuar:
  "Ish kancelari Helmut Shmit ka thn: Marrja e puntorve t huaj ishte gabim. Kjo m lndon shum. Kam pyetur veten: far t keqe i kam br ktij vendi? Ktij vendi i kam dhuruar rinin time, kam paguar tatime dhe t gjitha obligimet tjera. Dokumentacioni im sht i pastr. far t keqe kam br un?"


  Ai sht i dshpruar pr faktin se pas kaq shum vitesh nuk mund t votoj as n nivelin komunal dhe nuk ka t drejtn e dyshtetsis, si prfaqsuesit e shum kombeve t tjera.


  Kathrin Erdmann
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Tiran: Qeveria rrit pensionet 4% ne qytet, 7% n fshat

  Shqipri: Rriten pensionet pr 70000 pensionist

  Rillogaritja, pensioni mesatar do arrije 9 700 leke

  E Shtune, 02 Shtator 2006

  Rreth 70 mije pensioniste do te perfitojne nga procesi i rillogaritjes se mases se pensioneve. Sipas ministrit te Financave, Ridvan Bode, 60 mije pensioniste do te perfitojne nje shtese me vlere mesatare prej 1200 lekesh, ndersa 10 mije te tjere, nje shtese mesatare prej 1500 lekesh

  Fatjon Ferko

  Pensioni mesatar mujor pas procesit te rillogaritjes dhe rritjes qe i eshte bere ne muajin qershor nga qeveria, do te arrije ne 9700 leke ne muaj. Ministri i Financave, Ridvan Bode, dhe drejtoresha e Pergjithshme e ISSH-se, Evelina Koldashi, sqaruan dje te gjitha perfitimet qe do te gezojne pensionistet pas perfundimit te procesit te rillogaritjes. Me perfundimin e procesit te rillogaritjes perfundohen edhe llogaritjet per rritjen e pensioneve per afro 517 000 pensioniste. Pas kesaj rritjeje te fundit dhe me rritjet e tjera te ndodhura gjate ketij viti, pensionistet ne qytet marrin nje pension mesatar prej 9 700 lekesh dhe pensioni minimal arrin pas nje kompensimi qe do te shtohet per cdo pensionist, ne 8700 leke, ndersa ne fshat pensioni mesatar shkon ne 4 000 leke, ose 3 924 leke.

  “Ky vendim menjanon kete diskriminim per nje kategori prej rreth 70 mije pensionistesh. Vendimi i djeshem konsiston ne shtimin e nje fondi prej rreth 870 milione lekesh ne vit ne fondin e pensioneve per te perballuar rritjen e pensioneve te 60 mije pensionisteve, me nje vlere mesatare prej 1200 lekesh dhe 10 mije pensionisteve, me nje vlere mesatare prej 1500 lekesh. Kjo shtese e shtrin efektin qe nga 1 korriku 2006, pavaresisht nga momenti se kur do te perfundoje rillogaritja, dhe do te preke te gjithe ata pensioniste, te cilet gjate periudhes se tranzicionit kane pesuar nje llogaritje jo reale te pensioneve qe u takon, per shkak se mund te kene qene pa pune ne nje periudhe te caktuar 2-3-vjecare gjate kesaj dekade. Dhe per ta korrigjuar kete diskriminim, shtrihet afati i perllogaritjes se pensioneve”, theksoi Bode.

  Sipas vendimit te qeverise, i gjithe procesi i rillogaritjes se pensioneve do te zgjase 4 muaj, sipas vendimit te qeverise. “Do te kete nje angazhim te posacem nga ana e ISSH-se, per ta pershpejtuar perfundimin ne kohe, por do te perpunohen rreth 140 mije dosje dhe do te perfitojne rreth 70 mije pensioniste”, deklaroi Bode. Nga ky proces nuk do te kete ne asnje rast ulje te mases se pensioneve, nderkohe qe do te kete edhe pensione qe nuk do te njohin rritje, por kjo do te quhet rritje e perfituar. Me kete rritje, theksoi Bode, mbetemi vetem 1 300 leke larg angazhimit elektoral, qe pensionet e qytetit nuk do te jene me te vogla se 100 dollare. Ndersa ne fshat, pensioni mesatar shkon ne 4 000 leke, ose 3924 leke. Sipas llogaritjes se specialisteve, fondi i pensioneve do te shtohet me rreth 870 milione leke ne vit, per te perballuar rritjen e pensioneve. Megjithese i gjithe procesi do te perfundoje ne muajin nentor, efektet e tij do te merren nga pensionistet nga muaji korrik. Grupi i pare i pensioneve qe do te rillogariten janee ato te caktuara nga data 1.1.1994 deri ne date 31.12.1996, te cilave do t`u indeksohen pagat mbi te cilat eshte llogaritur baza e vleresuar si dhe paga neto, sipas koeficienteve te indeksimit, te miratuara cdo vit, me VKM. Grupi tjeter i pensioneve, jane ato te caktuara nga 1.1.1997 deri 14.6.2005 dhe do te rillogariten sipas nenin 59, te ligjit nr.7703, date 11.5.1993, i ndryshuar. Nese, pas rillogaritjes masa e pensionit rezulton me e vogel, pensioni nuk do te ndryshoje, duke u konsideruar si e drejte e fituar.

  Perfitimet:

  Pensionet e caktuara nga 1. 1. 1994 - 31. 12. 1996

  10.000 pensioniste do te perfitojne rritje prej 1 500 lekesh

  Pensionet e caktuara nga 1. 1. 1997 – 14. 6. 2005

  60.000 pensioniste do te perfitojne rritje prej 1 040 lekesh

  Korrieri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-07-2011 m 17:07

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Rillogaritja, kush perjashtohet

  E Shtune, 02 Shtator 2006

  Pensionet e fshatit dhe pensionet familjare nuk do te perfshihen ne procesin e rillogaritjes. Pensionet e pleqerise se fshatit nuk do te perfshihen ne kete proces, pasi keto pensione jane perfshire tashme ne politika rritjeje me ritme shume me te larta se pensionet e qytetit. Pensionet familjare aktuale llogariten sipas formules se re te ndryshuar, ndersa pensionet familjare te kohes, nga data 1 janar 1994 kane ardhur duke u mbyllur, sepse femijet kane arritur moshen per pune. Per te mos pasur keqkuptime nga ana e qytetareve per kete proces, eshte sqaruar gjithashtu, se rillogaritja e pensionit do te behet mbi bazen e dokumentacionit te paraqitur ne kohen e caktimit te pensionit, (ky dokumentacion administrohet nga Instituti i Sigurimeve Shoqerore) dhe me pas, mases se re te pensionit qe rezulton pas rillogaritjes, do t`i shtohen te gjitha rritjet, sipas VKM-ve, ne vite, per rritjen e pensioneve.

  Korrieri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Rillogaritja, perfitojne 140 mije pensioniste

  E Premte, 01 Shtator 2006

  Keshilli i Ministrave miratoi dje vendimin per zbatimin e projektligjit per rillogaritjen e pensioneve. Sipas ketij projekti, parashikohet te perfitojne nje shtese mbi pensionin aktual rreth 140 mije pensioniste. Kategorite qe perfitojne dhe shumat shtese

  Leonard Islami

  Rreth 140 mije pensioniste do te perfitojne nje shtese mbi pensionin aktual, fale rillogaritjes se pensioneve. Dje, Keshilli i Ministrave miratoi zbatimin e ligjit per rillogaritje e pensioneve. Sipas ketij projektligji, te gjithe pensionet e pleqerise ne qytet qe kane date fillimi daten 1.1.1994 deri me 31.12.1996, perfshire edhe kete date dhe qe vazhdojne te paguhen pas dates se korrikut te ketij viti, rillogariten duke indeksuar pagat mbi te cilat eshte llogaritur baza e vleresuar dhe pagen neto, sipas koeficienteve te indeksimit, te miratuara cdo vit me vendim te Keshillit te Ministrave. Indeksimi behet ne baze te pagave, te dokumentuara dhe te paraqitura ne kohen e caktimit te pensionit. Gjithashtu, do te rillogariten edhe pensionet e pleqerise ne qytet, qe kane date fillimi daten 1 janar te vitit ’97, deri me 14 qershor te vitit 2005, perfshire edhe kete date, dhe qe vazhdojne te paguhen pas dates se korrikut te vitit 2006. Rillogaritja behet ne baze te pagave, te dokumentuara dhe te paraqitura ne kohen e caktimit te pensionit. Masa e rillogaritur e pensionit te rritet sipas vendimeve te Keshillit te Ministrave, per rritjen e pensioneve. Nderkohe, kur masa e pensionit te rillogaritur rezulton me e vogel se pensioni ekzistues, pensioni nuk ndryshon, duke u vleresuar si e drejte e fituar.

  Sipas te dhenave te ISSH-se, ata qe perfitojne nga rillogaritja jane 72 mije, ndersa ata qe do te marrin 5 mije leke kompensimin nga 1 nentori, jane 116 mije vete dhe keta marrin 11 per qind rritje. Per qytetin, pervec rritjes se pensioneve me 5 per qind qe u miratua nga qeveria, ndermerren dhe dy masa te tjera qe perfitojne vetem pensionistet e qyteti. Sipas ketij projektligji, edhe pensionet e meparshme do te llogariten me formulen e re. Sipas menyres se re, pensioni rillogaritet ne daten e daljes ne pension dhe pastaj mbi te aplikohen te gjitha vendimet qe ka pesuar ky pension ne vite, sipas cdo perqindjeje per cdo vit. Nga ky projektligj perfitojne rreth 72 mije vete, nga te cilet 10 mije vete te dale ne pension nga periudha '94 -'96, qe sot jane me pensionin minimal, qe perfitojne vetem nga rillogaritja nje shtese prej 1 500 lekesh te reja ne muaj, duke marre edhe 5 per qindeshin si gjithe te tjeret, keshtu rritja e ketij grupi shkon ne 23 per qind. Jane edhe 68 mije te tjere, qe marrin nje rritje prej 1 040 lekesh ne muaj, duke i shtuar dhe 5 per qindeshin, rritja shkon ne 19 per qind.

  Perfitimet

  Rillogaritja, shtesa brenda nentorit

  Efektet financiare per rillogaritjen e pensioneve vetem per vitin 2006, llogariten ne shumen e 465 milione lekeve. Nga ky fond, 30 milione leke do te kalojne per shpenzime administrative dhe perballohen nga fondi i kontingjences se Keshillit te Ministrave dhe nga fondet shtese, te percaktuara ne ligjin “Per buxhetin e shtetit te vitit 2006”. Sipas vendimit te Keshillit te Ministrave, i gjithe procesi per rillogaritjen e mases se pensioneve do te perfundoje brenda muajit nentor te ketij viti. Perfundimi i ketij procesi kerkon nje pune voluminoze, pasi duhet qe njerezit te marrin dosjet e pensioneve, ta rillogarisin nga e para, te marrin pagat dhe formulen e re dhe te aplikojne te gjithe vendimet me radhe. Realizimi i ketij procesi eshte nje pune voluminoze, e cila nuk mund te kryhet nga punonjes qe merren perkohesisht. Duhet qe, ky fond qe eshte caktuar nga qeveria, te perdoret per te shperblyer keta njerez me ore jashte orarit, per te bere kete pune. Megjithese i gjithe procesi do te perfundoje ne muajin nentor, efektet financiare do te fillojne nga 1 korriku, d.m.th, nese pensioni llogaritet ne tetor ose shtator, do te marrin njehere diferencat e kater muajve dhe pastaj do te vazhdojne normalisht. Mesatarisht, gjithe keto grupe se bashku edhe nje grup me pensione afer maksimales prej 12 mije lekesh te reja ne muaj, perfitojne nje rritje mesatare deri ne 15 per qind. Sipas projektit te ISSH-se, nga zbatimi i gjithe paketes, deri ne 2012 do te barazohet fshati me qytetin, dhe ne qytet do te shkoje rreth 15 per qind.

  Korrieri

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  C'genjeshter! Te gjithe kemi prinder dhe besoj shumekush prej nesh ketu i ka pensioniste? Im ATE m'u shpreh egzaktesisht keshtu: Tallin menderen me pleqerine e shkrete (sepse pensionin ja kishin shtuar 300 leke te reja).
  Me e forta eshte kjo tjetra, ketej u rrisin pensionin 300 leke te reja, ndersa matane i rrisin edhe dritat dhe pensioni na dilte 1400 leke perfshire edhe shtesen minus. Kjo po eshte e bukur.


  Dito.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  47
  Postime
  660
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  O dito ketu flitet per te ardhmen, DO TE RILLOGARITET, dhe jo per cfare marrin tani. Yt ate dhe im ate do benin mire te ngrinin zerin ne kohen e qeverisjes socialiste qe nuk u ngriten asnjehere ( mbase me ka genjyer babai ) Tani te presin e te shpresojne qe te behet ajo qe shkruhet. TUNG!

 8. #8
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Pensionet

  Pensionet, Banka Botrore ofron tre skema shptimi

  Data e Publikimit: 17/03/2007

  Autori i Lajmit:
  Mo.Ro.
  Alternativa t
  Reforms s Ardhshme

  8.34 Ngrthyer, sikurse sht sistemi i pensioneve midis situatave t vshtira, nuk mbetet alternativ tjetr vese t bhet nj rinovim i politiks s prgjithshme t sigurimeve pr pensionet e pleqris. Diskutime t detajuara t ndryshimeve potenciale t strukturuara dhe masat e nnkuptuara, nuk mund t mbulohen nga ky raport dhe do t paraqiten n nj Rishikim t Sigurimeve Shoqrore pr Shqiprin. Ky seksion paraqet vetm nj prmbledhje t shkurtr t masave t mundshme t reformave afatgjata dhe reformave t rekomanduara afatshkurtra deri n afatmesme parametrike pr ti mundsuar ato.
  8.35. Alternativat e mundshme t reforms strukturore, do t varen mjaft nga mundsia n se mbulimi dhe prputhshmria e grupeve aktive mund t ngrihet n at nivel q t lejoj skemat e pensioneve publike t vazhdojn t plotsojn nj funksion zbuts konsumi. Prndryshe, ato funksione t skems s pensioneve publike q shkojn prtej shmangjes s varfris s shkaktuar nga pleqria, do t sprapsen me kalimin e kohs. N thelb ka tre rrug pr t trajtuar keto reforma themelore:
  8.36 Prqasja e par do t ishte heqja e pengesave n sektorin e sigurimeve shoqrore si nj prpjekje pr ti nxitur njerzit t paguajn kontribute. Kjo do t prfshinte masat e mposhtme:
  * Eliminimin e kufijve mbi pensionin maksima, duke lejuar q sistemi i pensioneve t indeksohet automatikisht n mimet pas daljes n pension sikurse parsashikohej n ligj dhe eleminimin e nevojs pr ndryshime konstante opsionale, t cilat prishin lidhjen midis kontributeve dhe prfitimeve.
  * Duke ndryshuar sistemin e pensionit rural (sipas t cilit punonjsit paguajn vetm 15 pr qind t kontributeve q detyrohen) n programe t asistencs shoqrore, sikurse sht tani n fakt. Kjo do t lejonte sistemin rural t shmangte prkeqsimin e natyres kontribuese t sistemit urban, t lejonte qeverin q t fokusonte m mir pensionet rurale drejt njerzve q jan me t vrtet t varfr dhe t lejonte kostot fiskale t mbaheshin n nj nivel q sht financiarisht i prballueshm.
  * Caktimin e nj minimumi baz t t ardhurave nga pensioni pr t gjith. Edhe me kt prqasje sht e rndsishme t kihet parasysh fakti q shum njerz, nuk do t ken nj t kaluar t mjaftueshme kontributesh dhe do t ken nevoj pr nj far mbshtetjeje ndrkoh q mplaken. Kjo asistenc sociale mund t jepet nprmjet kanaleve t ndihms sociale ose nprmjet nj pensioni social. Ky pension duhet tu jepet vetm moshave t avancuara t moshs 70 ose 75 vje dhe duhet t jen n nj nivel posht atij t pensionit kontribues pr t shmangur krijimin e pengesave t tjera pr t kontribuar, i cili mund t ofrohet nprmjet nj testimi mbi baz t ardhurash.
  8.37 Nj prqasje e dyt do t ishte njohja e faktit q sistemi ekzistues sht vetm pak kontribues dhe se prpjekjet pr t prmirsuar sistemin kontribues mund t jen ose tepr t kushtueshme ose t pavlera. Nse niveli i pensioneve nuk lejohet t bjer n nivelin e treguar tek figura 8.4, do t krkohen nga shteti burime t tjera shtes pr t financuar pensione urbane madje edhe sipas prqasjes s pare. Do t ishte m logjike t eliminohej do pretendim i sistemit kontribues dhe t lejohej shteti q thjesht t krijonte nj sistem prfitimesh jo kontribuese pr pleqrin pr t gjith njerzit n nj mosh t caktuar, t financuar nga nj taks m pak shtrmbruese se kontributet e sigurimeve shoqrore. Si niveli i prfitimeve edhe mosha n t ciln ato kan akses, mund t prcaktohen n at mnyr q t jen t prballueshme nga ana fiskale.
  8.38 Zgjidhja e varfris t t moshuarve, mund t bhet nprmjet nj larmie instrumentash prtej pensioneve kontribuese, duke prfshir asistencn sociale me sistem przgjedhje, pensione t qytetareve me norma horizontale jo kontribuese (t quajtur edhe ndryshe demogrant) ose pensione minimale t garantuar. Asnj nga kto pensione nuk prmban prfitime q kan lidhje me t ardhurat. Nse prfitimet do t ishin t pavarur nga t ardhurat, edhe kontributet nuk do t kishin nevoj t lidheshin me t ardhurat pasi nj rishprndarje e nnkuptuar sipas nj skeme t till do t dekurajonte dhnien e kontributeve n t gjitha nivelet e t ardhurave mbi minimumin statutor. Ksisoj nj shtyll baz e pensionit mund t ngrihej n princip nse vendimmarrsit do t ishin t gatshm t eleminonin gradualisht skemn tjetr t detyrueshme t kontributeve, t lidhur me t ardhurat. Defiiti tranzitor q vijon, do t krkonte transferta t ndjeshme t t ardhurave t prgjithshme dhe shpejtsia me t ciln nj reform e till mund t implementohej, do t varej shum nga financimi i mundshm.
  8.39 Nj qasje finale do t ishte kombinimi i dy t parave:
  * T finanvoj nj nivel t prfitimeve pr t gjith njerzit e nj moshe t caktuar (sikurse paraqitet poshte paragrafit t dyt).
  * T ngrej nj skem vullnetare pr njerzit q duan nj nivel m t lart prfitimesh dhe kan dshir t paguajn pr t. Mundsisht, kjo skem duhet t ket nj natyre kontributi t prcaktuar. Mundsia e nj skeme t till financiami do t duhej t vleresohej para se t vazhdohej n kt drejtim. M pak t dshirueshme por potencialisht me e mundshme, alternativat e menaxhuara publikisht drejt skemave t kontributeve t prcaktuar, mund t preferohen pr sistemin vullnetar nse opsioni i prcaktuar trsisht i kontributeve nuk sht i mundur (duke prfshir disponimin e instrumentave investues t qndrueshm dhe kapacitetin e autoriteteve pr t rregulluar aktivitetin) Pika kryesore do t ishte q sistemi vullnetar nuk do t ishte n gjendje t impononte prgjegjsi t tjera mbi qeverin.
  8.40 Pavarsisht rrugs s zgjedhur, reformat e pensioneve marrin nj koh t gjat, dhe prplasen prmes mass s kontribuesve dhe prfituesve. Ndaj, axhustimet parametrike do t jen gjithashtu t nevojshme pr t mbajtur n balanc skemn e pensioneve publike, pavaresisht se cilat reforma strukturore pensioni prdoren. Megjithat vetm reformat parametrike, vshtir se mund ta vendosin sistemin e pensioneve n nj rrug t qndrueshme, duke i br t pashmangshme pr autoritetet alternativat e reformave me t thella strukturore.
  8.41 Duke shqyrtuar alternativat e tyre me t gjera pr periudhn afatmesme, autoritetet do t ishin m mir t kshilluar t fokusoheshin mbi: (i) forcimin e administrats s taksave duke synuar rritjen e efikasitetit t vjeljes s tyre; (ii) mbshtetjen n nj indeksim pensioni t atashuar ligjrisht, bazuar n CPI, (iii) eleminimin e kufijve mbi pensionet maksimale, dhe (iv) lvizjen e pensionit rural drejt nj kuadri t asistencs sociale. Kto masa do t forconin lidhjen midis kontributeve dhe prfitimeve dhe do t ndihmojn heqjen e disa prej pengesave aktuale t konfirmitetit.

  te shpetohet sistemi

  Tiran- Nse deri m tani, t gjith atyre personave q prfshihen n skemn e pensioneve u garantohet t paktn 40% e pags q marrin, kjo nuk do t ndodh pr nj koh edhe shum t gjat. Ka qen Banka Botrore e cila ka dhn alarmin se n vitet e mvonshme, pensionistve do t'u sigurohet vetm 20% e pags. Ndrsa nj pjes e konsiderueshme personash do ta shohin veten t prjashtuar nga nj skem e till. Banka Botrore ka argumentuar mbi shkaqet q do t cojn n kt degradim t skems s pensioneve, arsyetim q sht botuar i plot ditn e djeshme nga gazeta. Sot botohet edhe alternativa q ofron BB pr t arritur q "skemat e pensioneve publike t vazhdojn t plotsojn nj funksion zbuts konsumi". Ajo kmbngul n nevojn e nj refrome strukturore, q do t varet nga mundsia e mbulimit, heqja e pengesave n sektorin e sigurimeve shoqrore q cilsohet si prpjekje pr t nxitur njerzit t paguajn kontributet. Nga ana tjetr Banka Botrore ofron n alternativn e saj edhe eliminimin e kufijve mbi pensionin maksimal, si duke ndryshuar sistemin e pensionit rural, ashtu edhe caktimin e nj minimumi baz t t ardhurave nga pensioni pr t gjith. Nj alternativ tjetr shihet edhe ngritja e nj skeme vullnetare pr ata q duan nj nivel m t lart prfitimesh.

 9. #9
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  38
  Postime
  917
  Faleminderit
  5
  37 falenderime n 24 postime
  Demagogji ishte edhe rritja e pensionit minimal duke e bere ate 10000 leke. Shume shpejt vete pensionistet verifikuan qe rritja e deklaruar nuk ishte rritje reale, por ndryshim i struktures se pensioneve duke bere pjese te pensionit kompensimet qe pensionistet kane marre ne vite.

  Kompensimin prej 500 lekesh eshte vetem per 20 000 pensionistet e vetmuar per gjithe te tjeret nuk zbatohet, sepse sipas qeverise, ata i mbajne femijet tyre.

  Nderkohe te gjithe pensionistet paguajne energjine elektrike, rimbursimin e ilaceve, paguajne recetat dhe cmimet e rritura per te gjithe shporten e shpenzimeve te perditeshme.

  Ne kete menyre programi i kafshates i qeverise Berisha eshte shndrruar ne therrimet e varferise se tejskajshme per ate shtrese qe ka kontribuar dhe qe tani kerkon nga shteti vetem dinjitet.

  Mirulexofshim.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 10. #10
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Pensionet, si ndahen profesionet n t thjeshta dhe t vshtira

  Shpjegimet rast pas rasti pr 9 modele t reja

  do profesion, sado i vshtir t jet, e ka nj t mir dhe nj t keqe. Sipas klasifikimit t profesioneve n pun, t thjeshta apo t vshtira, secili punonjs duhet t prmbush disa kritere pr t marr pension t plot shtetror. Kushtet baz pr llogaritjen e moshs s daljes n pension jan lloji i puns, vitet e pjesmarrjes n skemn e sigurimeve, si dhe mosha prkatse. Prgjat tri ditve, gazeta "Shqip" ka publikuar disa modele se si mund t llogariten mosha dhe vjetrsia pr t dal n pension sipas kategorive. Sot, bashk me tri modelet e reja, ato t llogaritjes s pensionit pr punonjsit e shndetsis, do t ribotohen edhe 6 modelet e tjera t profesioneve t kategorive t ndryshme. Konkretisht, t gjitha kto sqarime pr secilin model jan shpjeguar nga specialisti i kontributeve n Institutin e Sigurimeve Shoqrore, Sabah Goci. Disa profesione quhen t thjeshta. Disa t tjera t vshtira. Pjesa q mbetet klasifikohet n profesione tepr t vshtira. Sipas nndarjeve q ka br ligji, jan tre kategori me t cilat klasifikohen profesionet n vendin ton. Kshtu, sipas ktij ligji, punonjsit n radht e ushtris, shndetsis, arsimit, punonjsit e nntoks, apo ata q punojn n sektor ku do dit mund t vihet n rrezik shndeti, mendja apo edhe jeta, konsiderohen si profesione t vshtira, ose ndryshe profesione t kategoris s par. Ndrkoh q profesione t tjera si: elektricist, jurist, ekonomist, politikan, gazetar apo t tjera si kto, jan pun t zakonshme t cilat klasifikohen si profesione t thjeshta dhe t kategoris s tret. Nj punonjs i nntoks, nj elektricist dhe nj msuese duhet t plotsojn kushte t ndryshme pr t prfituar nj pension t plot pleqrie. Sipas klasifikimeve t kategorive t puns, rezulton se puna e elektricistit nuk konsiderohet profesion i vshtir. Kjo sht pun e kategoris s par. Ndrsa profesioni i msueses sht pun e kategoris s dyt, ajo e minatorit sht nj nga profesionet m t vshtira q klasifikohet n kategorin e par. Ndarja e kategorive shrben pr t "matur" se sa vite duhet t punoj secili, n mnyr pr t marr pensionin sipas vshtirsis s profesionit dhe pjesmarrjes s skemn e kontributeve shoqrore. Nga ana tjetr, ata q i jan afruar moshs s pensionit duhet t bjn gati nj list dokumentesh q t plotsojn krkesat e sigurimeve shoqrore, q m pas t marrin pensionin q n muajin e par t lnies s puns. Konkretisht krkohen dokumente pr t vrtetuar moshn, q t vrtetojn periudhn e sigurimit dhe llojin e puns, si dhe vrtetim pr t ardhurat. Pr moshn nevojiten certifikatat prkatse, familjare dhe personale. Krkohet libreza e puns, vrtetim vjetrsie, vendim gjykate pr njohjen e vjetrsis. Po ashtu krkohet vrtetim pr pagat nga viti 1994. Bashk me listn e dokumenteve krkohet edhe plotsimi i nj deklarate drejtuar Institutit t Sigurimeve Shoqrore.

  Modeli 1

  T dhnat

  1. Punonjsit e kategoris s tret (burr)

  A mund t dalin n pension t parakohshm.

  Kur mund t marrin pension t reduktuar.

  Sa vite duhet t ken paguar kontribute t sigurimeve shoqrore.

  Mosha prkatse q duhet t prmbushin.

  Kushtet

  Ligji pr sigurimet shoqrore u njeh t drejtn t gjith punonjsve q nngrupohen n kategorin e tret, profesionet e thjeshta, pr t marr nj pension t reduktuar.

  Por kriteri pr t marr kt pension jan vjetrsia n pun dhe mosha prkatse. Sipas ktij ligji, pension t reduktuar mund t marr nj burr q ka plotsuar 32 vite pun dhe q ndodhet n moshn 62 vje.

  Modeli 2

  T dhnat

  1. Punonjs shndetsie, kategoria e tret (grua)

  A mund t dalin n pension t parakohshm.

  Kur mund t marrin pension t reduktuar.

  Sa vite duhet t ken paguar kontribute t sigurimeve shoqrore.

  Mosha prkatse q duhet t prmbushin.

  Kushtet

  Nj punonjse e shndetsis, puna e s cils klasifikohet n kategorin e tret, mund t marr nj pension t reduktuar vetm nse prmbush kriteret q jepen n ligjin e sigurimeve shoqrore. Nse nj infermiere q ka punuar n institucionet shndetsore do t marr nj pension t reduktuar, ather ajo duhet t ket mbushur 57 vje dhe t ket paguar sigurime shoqrore pr 35 vite pune.

  Modeli 3

  T dhnat

  Nj infermiere q ka punuar n sektort infektiv

  Ajo sht 53 vjee.

  Ka lindur n vitin 1954.

  Ka 27 vite vjetrsi n pun.

  A mund t dal n pension t parakohshm?

  Kushtet

  Puna n shndetsi klasifikohet si profesion i kategoris s tret, pun e thjesht. Ndrkoh q pr vetm ata punonjs q kan ushtruar profesionin n reparte infektive konsiderohet si pun e kategoris s dyt. Kshtu, nj punonjse n kt sektor, q t dal n pension deri n qershor t vitit 2007, duhet t jet 56 vje dhe t ket 35 vite pun, nga kto 26, 3 vjet duhet t ket punuar n sektort infektiv.

  Modeli 4

  T dhnat

  Msuese (grua)

  Nj punonjse e arsimit, msuese.

  Ajo aktualisht sht 55 vje.

  Ka 30 vjet vjetrsi pune.

  Ka lindur n vitin 1952.

  A i plotson kushtet pr t dal n pension t plot pleqrie.

  Kushtet

  Punonjsja e arsimit nuk i plotson kushtet e nevojshme pr t dal n pension t plot pleqrie. Sipas ligjit, ajo del n pension nse do t ishte kt vit 56 vje e gjasht muaj dhe po t kishte 35 vite n pun. Ajo merr pension t plot n vitin 2010, po t ket mbushur vitet e vjetris. Puna e msuesit konsiderohet si pun e kategoris s dyt.

  Modeli 5

  T dhnat

  Elektricist (burr)

  Specialisti elektricist punon n Korporatn Elektroenergjetike.

  Ai aktualisht sht 57 vje.

  Elektricisti ka 27 vite vjetrsi pune.

  Ka lindur n vitin 1950.

  A mund t marr pension t pjesshm?

  Kushtet

  Nj specialist q ushtron profesionin si elektricist, klasifikohet t punoj pa "vshtirsi". Kjo do t thot se ai sht puntor i kategoris s tret. Tani ai sht 57 vje, por del n pension n moshn 65 vje, nse plotson 35 vite vjetrsi pune. Elektricisti del n pension n vitin 2015. Ai mund t marr pension t reduktuar n moshn 62 vje, por duhet t ket 35 vite vjetrsi n pun.

  Modeli 6

  T dhnat

  Minator

  Aktualisht n vendin ton ka ende minator q punojn n Kor, n Bulqiz, apo vende t tjera, ku mund t kryhen ende punt e nntoks.

  Por sa vite pun duhet t ket nj punonjs i nntoks q t dal n pension?

  Kushtet

  Puna e miniers, nn tok, sipas ligjit klasifikohet si profesion i vshtir dhe nngrupohet n pun t kategoris s par. Kshtu, q nj minator t dal sot n pension, brenda qershorit t vitit 2007 duhet t ket mbushur 56 vje dhe t ket 27 vite vjetrsi n pun.

  Majtas

  Modeli 7

  T dhnat

  Ushtarak (burr)

  Nj punonjs i Forcave t Armatosura, q aktualisht sht 60 vje.

  Ai ka 35 vite vjetrsi n pun.

  Ushtaraku sht i ditlindjes 1947.

  N ciln kategori t punve bn pjes?

  Cilat jan kriteret pr t dal n pension
  Kushtet

  Nj ushtarak, q sht datlindja e vitit 47, nuk del dot n pension t plot qeveritar. Puna e ushtarakut vlersohet si pun e kategoris s dyt. Q t dal n pension, ai deri n qershor t vitit 2007 duhet t jet 61 vje e gjasht muaj. Ai nuk i plotson kushtet pr t dal n pension t plot. Por sipas ligjit pr prfitimet e ushtarakut, ai mund t marr nj pension t parakohshm pr vjetrsi shrbimi. Ky ushtarak del n pension t plot n vitin 2010 n moshn 63 vje.

  Modeli 8


  Kushtet


  Ushtarake (grua)

  Nj punonjse e Forcave t Armatosura, q aktualisht sht 53 vjee.

  Ajo ka 26 vjet vjetrsi n pun.

  Nj ushtarake q sht 53 vjee, q ka 26 vjet vjetrsi pune. Datlindja 1954.

  Cilat jan mundsit e saj t prfitimit, duke qen se ajo ka qen pjes e skems pr 26 vite me radh?

  Kushtet

  Ajo nuk i plotson kushtet pr t marr pension, pasi duhet t ket 35 vjet pune. Punonjsja e Forcave t Armatosura nuk mund t prfitoj pension t plot pleqrie n t tilla kushte. Sipas ligjit, ajo del n pension t plot n moshn 60 vje. Por nse ajo sht n skemn e sigurimeve shoqrore, mund t prfitoj pension t parakohshm.

  Modeli 9

  T dhnat

  Msues (burr)

  Nj punonjs i arsimit q sht n profesionin e msuesit.

  Ai aktualisht sht 59 vje.

  Ka ushtruar profesionin e msuesit pr 36 vjet me radh.

  Ka lindur n vitin 1948.

  A i plotson kushtet pr t marr nga qeveria nj pension t plot?

  Kushtet

  Ky punonjs i arsimit nuk i plotson kushtet pr vitin 2007. Ai plotson vetm nj kusht: at t prmbushjes s vjetrsis n pun. Por ai nuk plotson kriterin e mbushjes s moshs. Ky msues mbush moshn e pensionit n qershor t vitit 2012. N kt vit ai mbush plot 64 vje. Profesioni i msuesit klasifikohet si pun e kategoris s dyt.


  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 11. #11
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ja sa ushtarak fitojn pension

  Ulet numri i pensionistve ushtarak me t drejt pensioni t parakohshm dhe atyre pa status.

  Gazeta boton t plot tabeln finale t hartuar nga Ministria e Mbrojtjes. Pas vendimit t Gjykats Kushtetuese pr rikthimin e ligjit t pensioneve t ushtarakve, ka nisur prgatitja e listave t atyre q do t prfitojn. Lista e par e Ministris s Mbrojtjes kishte nj numr t madh ushtaraksh, gj q rriti dukshm faturn financiare t qeveris dhe ISSH. Pr kt arsye, Shoqata e Ushtarakve dhe vet Ministria e Mbrojtjes krkuan rishikimin e lists dhe numrit t prfituesve. Bhet fjal pr oficert dhe nnoficert q prfitojn pension t plot pleqrie, t cilt kan ndrprer marrdhniet e puns para vitit 1991, pra q jan pa status, dhe atyre nga viti 1991 deri n vitin 2006. N list prfshihen edhe oficert e nnoficert me pension t parakohshm, q kan ndrprer marrdhniet e puns deri n 31 dhjetor 2006 dhe gjat vitit 2007. Lista prfshin edhe oficert dhe nnoficert q marrin pages kalimtare. Pra, q prfitojn 2-3 vite pag pas largimit nga puna. N total, sipas lists s re jan rreth 9521 ushtarak q kan ndrprer punn para 2 korrikut 1991. Tabela e fundit ka hequr nga lista rreth 1168 ushtarak. Burime nga ministria tregojn se numri i rishikuar sht m i vogl, pr arsye se shum nga pensionistt kan vdekur dhe jan hequr nga listat e rishikuara. E rishikuar dukshm sht edhe lista e ushtarakve q kan ndrprer punn, deri n 31 dhjetor 2006. Sipas lists s re jan rreth 16289 ushtarak q prfitojn nga statusi n krahasim me 16855 q ishin m par. Pra, rreth 556 m pak. N total deri m 31 dhjetor 2007 parashikohet t prfitojn pension si ish-ushtarak rreth 16970 persona, ose rreth 635 m pak se lista paraprake. Sidoqoft edhe kjo list do t rishikohet nga ISSH pr t vendosur prfundimisht numrin e ushtarakve q prfitojn. Ushtarakt krkojn gjithashtu q shteti t paguaj kontributet sipas pags edhe pr ushtarakt e liruar. Deri tani shteti paguan kontribute minimale pr vitet n rezerv t tyre, por ish-ushtarakt krkojn q kontributet t paguhen sipas pags s postit q ata mbajn n vitin kur mbushin moshn e pensionit.  numri i ish- ushtarakeve qe do te perfitojne pension  Emrtimi
  N pension t plot pleqrie/suplementar (oficer)
  N pension t plot pleqrie/suplementar (nn/oficer)
  N pension t parakohshm (oficer)
  N pension t parakohshm (nn/oficer)
  Me pages kalimtare (oficer)
  Me pages kalimtare (nn/oficer)
  TOTALI  Intervista/ Flet Mehdi Pogae: T rishikohen kontributet pas 1991
  Kreu i ushtarakve: Krkesat tona pr Ministrin e Mbrojtjes

  Pagesat e kontributeve t sigurimeve shoqrore sipas funksionit, edhe pr vitet e lirimit nga ushtria dhe numri i pensionistve ushtarak q prfitojn nga ligji i ri. Kto jan dy prplasjet dhe kontradiktat m t mdha t ish-ushtarakve me Ministrin e Mbrojtjes. N nj intervist t dhn pr gazetn, kreu i shoqats, Mehdi Pogae, tregon negociatat dhe krkesat e reja pr ministrin.

  Gjykata Kushtetuese hodhi posht ligjin Pr pensionet e ushtarakve. far krkoni ju nga qeveria?
  Gjykata Kushtetuese i ka shpallur si antikushtetuese disa nga nenet e ligjit q sht br n 2006, i cili sht ligji 9481. Dhe disa prej tyre i ka ln n fuqi. Duke qen se i ka shpallur kta antikushtetues, natyrisht mendojm q duhen zbatuar nenet q i prkasin ligjit 9418, q sht ligji i vitit 2005. T dy kto ligje duhet t koordinohen me njri-tjetrin n baz t vendimit t Gjykats Kushtetuese. Kjo gjykat le n fuqi dhe heq nga fuqia disa vendime. Gjja kryesore q hoqi ishte barazia prpara ligjit, sepse me ligjin e 2006 oficert ishin ndar. Ata q ishin para statusit skishin t drejta dhe ata pas statusit kishin shum t drejta. Kjo ishte nj diferenc shum e madhe si n pensionet e parakohshme dhe n pensione t plota. Prandaj Gjykata Kushtetuese e hoqi kt kufizim, duke ia njohur t drejtn q t trajtohen njsoj si para statusit dhe pas statusit.

  Ju mendoni se tani do t vendoset kjo barazi?
  Fakti sht ky q trajtimi prap nuk sht i barabart. Problemi sht se gjykata la n fuqi nenin q parashikon marrjen e pensionit t parakohshm mbi bazn e pagave, q fillon nga nnoficeri deri kapiteni, me shprblim deri n tre pensione baz; majori dhe nnkoloneli marrin 4 pensione baz; koloneli merr 5 pensione dhe gjenerali 6 pensione. Pra, sht ln ky prshkallzim. N ligjin e 2005 ishte q t merrnin t gjith deri n 4 pensione, duke krijuar kshtu nj barazi as t tipit komunist. Duke qen ushtarakt sipas grads, paguajn kontribute t ndryshme, ndrsa q pensioni t jet i barabart kjo ssht normale. Kshtu q ky nen sht ln.

  Ju far krkoni?
  Ne krkojm q ushtarakt t trajtohen ashtu si ka thn Gjykata Kushtetuese, dmth edhe ata q jan para statusit t trajtohen mbi bazn e pags s funksionit q ka ushtaraku n momentin e daljes n pension. Pr shembull, n qoft se nj ushtarak ka dal n lirim n vitin 1993 dhe e drejta pr pension i lind n 2000, pensioni i tij t llogaritet mbi bazn e pags q ka funksioni ose grada n vitin 2000. Kemi nj grup ushtaraksh q jan m t diskriminuarit, t cilt jan ata q kan dal n 92-98. Pati nj periudh q qeveria i hoqi fare pagesn. Pra, nga 92 deri n 99 nuk kishin fare pension dhe nuk trajtoheshin me asnj ndihm. Trajtoheshin 3 vjet me nj pages dhe gjat asaj periudhe nuk derdheshin as kontributet e sigurimeve shoqrore. Kshtu q periudha 92-98 ka ngelur nj periudh pa pages t kontributeve t sigurimeve shoqrore. Numri i tyre sht 7-8 mij.

  Kjo kategori me kt ligj nuk prfitojn?
  Do prfitojn, por duhet t provojn nj gj tjetr. Duhet t paguhen sigurimet shoqrore. Kto i paguan shteti nga buxheti i tij. Nse do t marrin ligjin pr sigurimet shoqrore, ligji 7703, pika 2, neni 56, aty thuhet q prve periudhs q jan paguar sigurimet shoqrore, shteti ka t drejt t shpall edhe periudha t tjera t tilla pr sigurimet shoqrore dhe buxheti i shtetit t derdh kontributin e munguar. N fakt edhe n baz t vendimit t Gjykats Kushtetuese parashikohet q t bhet kjo pages. Duke iu paguar kontributi do t rillogaritet q pensionet do t indeksohen dhe do t bhen shtesat prkatse. Kshtu q do t rriten pensionet e tyre, sepse nj ushtarak q mund t ket qen gjeneral n at koh, mund t ket qen edhe zvendsministr dhe merr pensionin minimal n shkall vendi. Dhe kjo sepse nuk i jan paguar kontributet. Mesa dim ne ka dhe periudha pas 99 q kontributet nuk jan paguar mbi bazn e pags, por jan paguar kontribute minimale pr ushtarakt. Dhe pr ushtarakt ka mjaft probleme dhe nga qeverit e mparshme.

  Ju keni pasur negociata me Ministrin e Mbrojtjes, cili sht qndrimi i tyre?
  Ministria e Mbrojtjes ka prgatitur tabelat e ushtarakve, q jan para vitit 91 dhe pas vitit 91, q jan pensione t plota, pensione t parakohshme dhe ata q jan me pages kalimtare. Madje kishte dhe nj tabel q bnte parashikime pr ata q do t dalin n vitet e ardhshme n lirim. Drejtoria prkatse e financave mbi bazn e ktyre tabelave po bn llogaritjet e faturs financiare. Kto tabela i kan shkuar pr verifikim edhe sigurimeve shoqrore. Kjo, sepse ne patm nj kontestim pr numrin e ushtarakve para 91. Sepse nj pjes e tyre kan qen n mosh t vjetr dhe kan vdekur nga nj verifikim i dyt q bri Ministria e Mbrojtjes dhe doln gati 1 200 vet m pak. Ne mendojm q ka akoma m pak. Tani ka vajtur rreth 9 mij, por ne themi q ka akoma dhe m pak.
  N ditt e fundit kemi pasur dhe nj shqetsim tjetr. Shum deg t shoqats m kan marr dhe m kan thn q edhe tek numri i nnoficerve duhet t shikohet, sepse n kushte t reja jan br edhe matrapazllqe. D.m.th un kam 6 muaj nnoficer dhe kam marr nga komanda pages pr 16 vjet dhe kjo krkojm q t verifikohet nga ministria.

  Debati me Ministrin e Mbrojtjes sht pr numrin e prfituesve?
  Aktualisht problemi i numrit me Ministrin e Mbrojtjes u mbyll, se kjo ministri ato t dhna q kishte na i paraqiti. Ne mendojm q ministria nuk i ka aq t sakta t dhnat, sidomos ato para vitit 91. Ky numr para 91 mund t reduktohet akoma. Problemi i fundit sht edhe ky i nnoficerve, por q mund t mos jet numr i madh. Ministria e Mbrojtjes po bn edhe prllogaritjen, faturn financiare e kemi br edhe ne si shoqat edhe sigurimet shoqrore po punojn.

  A keni konflikte pr faturn financiare?
  Ne akoma nuk jemi ulur q t shikojm prcaktimin e faturs financiare. Problemi me shtetin sht periudha 92-98 pr pagesat e kontributeve t munguara. Kjo, sepse kontributet e munguara mund t paguhen si jan paguar pr nj pjes vetm pr pagn minimale dhe ata t vazhdojn t trajtohen me pension minimal, ose me pag sipas funksionit. Ne jemi pr pag sipas funksionit dhe do t kmbngulim pr kt, q edhe kontributet t derdhen mbi kt baz. Pra, mbi bazn e funksionit dhe jo mbi bazn e pags minimale. Kushtetuesja ka thn, q t barazohet dhe ne nuk duam q t lejojm q vendimet e Kushtetueses t keqinterpretohen.

  A duhet t ngelet ndarja sipas gradave?
  Ligji i vitit 2006, q bn ndarje sipas gradave do t ngelet. Por, ka dy gjra. Ka pension t parakohshm, q do llogaritet sipas gradave dhe ka pension suplementar i pleqris. Pensioni i parakohshm llogaritet mbi bazn e gradave d.m.th, nse kam qen kolonel do marr pension t parakohshm deri n 5 pensione minimale, kur arrin n pension pastaj kjo shum ulet, sepse pensioni sht gjithmon m i ult se pensioni i parakohshm. Pensioni i parakohshm do llogaritet sipas gradave.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 12. #12
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Gazeta boton t plot listn e ushtarakve

  Tabela zyrtare e Ministris s Mbrojtjes tregon shifrat e prfituesve pr 12 gradat e ushtarakve, q do t ndrpresin punn, q nga gjeneral lejtnant e deri te nntetar. T ndar n tre grupe prfituesish, gazeta publikon edhe vitet e shrbimit sipas gradave. N total deri n fillim t vitit, 1 janar 2007 jan trajtuar me pension t parakohshm 6 115 oficer dhe rreth 3 mij nnoficer. Ndrsa, ministria parashikon q n 1 janar 2008, do t trajtohen me pension t parakohshm 5 768 oficer dhe 3 054 nnoficer. Ushtarakt, t cilt plotsojn kushtet pr pension t parakohshm, gjat vitit 2007 jan 98 oficer dhe 158 nnoficer. Kurse pr vitin 2008 parashikohen 69 oficer dhe 190 nnoficer. Sipas parashikimit, n fund t vitit 2007, do t jen n pension t parakohshm 5 768 oficer dhe 3 054 nnoficer. Ndrkoh pr vitit tjetr 5 221 oficer dhe 3 244 nnoficer. T gjith kta persona presin q t ndryshoj ligji Pr pensionet e ish-ushtarakve. Krkesat e Shoqats s Ushtarakve jan q pensioni i t gjith ushtarakve t rillogaritet n baz t pags q merr pozicioni i tyre ditn q ata mbushin moshn e pensionit. Gjithashtu, shoqata krkon q shteti t paguaj kontributet pr kohn, q ushtarakt jan n pension t parakohshm. Sipas kreut t shoqats s ish-ushtarakve, ministria duhet t rishikoj numrin e oficerve dhe ushtarakve, q prfitojn nga ligji. Fatura financiare e llogaritur nga ushtarakt sht rreth 2.1 miliard lek, ndrsa ajo e llogaritur nga ministria m e vogl. Sidoqoft, shifra mund t zvoglohet n rast se ministria do t rishikoj numrin. Problemi tjetr sht ai i kontributeve t sigurimeve shoqrore, q deri tani jan paguar mbi pagn minimale. Shoqata krkon q t rishikohet ky vendim dhe t rritet paga referuese.

  Gazeta Panorama
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 13. #13
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  N prag t pensionit t dyt

  sht prher e njjta histori. Sa her q i ashtuquajturi Aksioni Civil paralajmron se do t ndrmarr nj aksion t ri qytetar, protagonistt e saj do t shkojn t takohen me Presidentin e Republiks Alfred Moisiu, si pr t marr, jo thjesht bekimin e ktij garanti t kushtetuts (t paktn kt tagr ia ngarkon formalisht dokumenti baz i shtetit ton) por t afirmuar njfar legjitimiteti t ksaj lvizjeje t radhs. Madje, m tepr se kaq, pr t lobuar q ky i fundit, pikrisht me prerogativat q i jep Kushtetuta, t kryej at q ka ditur q t bj me shpesh gjat 2 viteve t tij t fundit n kt detyre: t rrzoj projektligjin e qeveris q synon, jo vetm t reduktoj nivelin e ekonomis informale, por t arktoj n buxhetin e shtetit, jo pak, por 400 milion dollar ose thn ndryshe afro 20 prqind t buxhetit relativisht modest t shtetit shqiptar. T gjith aktort dhe faktort me rndsi ose jo, pa harruar ktu edhe opozitn, e cila kudo dhe n do koh e prdor me t drejt kt shtje sensitive si argument baz n opozicionin e saj t prditshm ndaj shumics, shprehin shqetsimin e tyre n lidhje me mbajtjen n koh t premtimeve t qeveris pr rritjen e rrogave dhe pensioneve, shtimin e investimeve, reduktimin e njerzve q jetojn aktualisht n kufirin e varfris ektreme. E n kt hulli futet padyshim edhe lvizja MJAFT, megjithse identiteti i saj sht futur n nj proces t pandalshm denatyrimi qkurse protestat ndaj ministrit t dikurshm t Arsimit, Luan Memushi n qeverin Nano, mbi rritjen e peshs s arsimit n investimet e parashikuara n buxhetin e shtetit, jan zevndsuar nga aksione q n fakt nuk kan t bjn m me shtresn e gjer t nxnsve dhe studentve, t cilt dikur shprfaqeshin si shpirti kryesor i ksaj lvizjeje e q duhet q n rastin m t mir t kryheshin nga Partia Socialiste, si zri kryesor q shfaqej e prekur nga disa prej reformave t mdha q tentoi q t ndrmerrte mazhoranca aktuale. Dhe pikrisht kur kjo nism e qeveris shkon pikrisht n drejtim t prmirsimit t jets s qytetarve shqiptar, kjo lvizje dhe Aksioni Civil, i atashuar pran saj po proteston pr thyerjen e status-kuos disavjeare. Nn kt frym Erion Veliaj dhe Andrea Stefani, deklaruan dje se kishin paditur para Moisiut kryeministrin Berisha, pr ata q ata e etiketuan si sulm verbal dhe fiskal ndaj mediave. Presidenti pra sht kthyer dje pr t disatn her n nj faltore pr shpirtrat e trazuar jo thjesht si rrjedhoj e ndonj artikulimi t shqetsimit publik, por ngase ky projektligj ashtu si shum t tjer bien ndesh me planet personale pr t br karrier politike n nj nga forcat politike t s majts. Nndrsa vet Moisiu shfrytzon rastin pr t krijuar iluzionin se n t vrtet pavarsisht kuots s ult politike, ai mbetet ende nj autoritet moral i vendit, sigurisht vetm pr ata q kan ditur q t dshifrojm, mirkuptojn dhe pse jo edhe duartrokasin qndrimet e tij refraktare ndaj shum nismave t mazhorancs aktuale, por mbi t gjitha pr sistemin e gangrenizuar t drejtsis shqiptare.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 14. #14
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Mbi 1 mij shqiptar, pensione pas vdekjes

  Skandali/ Instituti i Sigurimeve Shoqrore publikon shifrat e abuzimeve: Kontrolle dhe analiza rast pas rasti

  Projekti i 2007-s, t dhna t centralizuara pr vitet e puns dhe kontributet e qytetarve  Edhe pse kan vdekur, prsri marrin pension, madje pr vite me radh. Praktika e prfitimit pothuajse sht br e zakonshme n vendin ton. Shumica e personave q i kan msuar mir taktikat e prfitimit me an t falsifikimeve t dokumentacioneve kan arritur t prfitojn pr vite me radh pensione shtes, apo shuma m t mdha prfitimi. N nj deklarat publike, drejtoresha e Institutit t Sigurimeve Shoqrore ka dhn shifrat e informalitetit n abuzimet me pensionet. Konkretisht jan rreth 1 mij shqiptar, q deri tani jan evidentuar t prfitojn pensione t "paligjshme". "Pas kontrolleve t para disponojm t dhna paraprake, mund t themi se kemi evidentuar 338 raste pagesash pensioni pas vdekjes. Jan n verifikim edhe rastet e marrjes s dy pensioneve, fenomen ky i ndodhur n disa prej familjeve q kan migruar brenda vendit, t cilt kan marr pension si n vendin ku kan jetuar m par, ashtu edhe n rrethin ku kan migruar", tha drejtoresha e ISSH-s, Evelina Koldashi. Sipas saj, jan konstatuar edhe 470 raste prfitimi nga ish-ushtarakt dhe 140 raste nga ish-minatort. Kta kan prfituar n t njjtn koh edhe trajtimin e veant, edhe pagesn si t punsuar, ndrkoh q ligjrisht pagesa e veant ndrpritet n momentin q i trajtuari hyn n marrdhnie pune.

  Sipas deklaratave t ISSH-s, ka qen mungesa e bazs s t dhnave n mnyr t centralizuar q ka br q t ndrhyhet n falsifikimin e moshs dhe ndryshimin e kategoris s puns, pr t prfituar m shpejt. Gjithashtu, nga mungesa e t dhnave t centralizuara, disa pensionist kan prfituar dy pagesa: nj n qytetin ku kan dal n pension dhe nj n qytetin ku kan migruar gjat viteve t fundit. "Po punohet pr krijimin e nj baze t dhnash n mnyr t centralizuar dhe pajisjen me numr sigurimi t t gjith kontribuuesve", sqaroi drejtoresha. Prmes numrit t sigurimit, q do t jet unik, konfirmohet karriera dhe periudha kontributive. Po ashtu, pajisja e do pensionisti me numr sigurimi dhe kartn personale me fotografi do t bnte t mundur shmangien e trheqjes s dy pensioneve nga i njjti person. Ndrkaq, pas nj marrveshjeje mes Ministris s Financave dhe Ministris s Brendshme, q m 15 nntor t vitit 2006, ka nisur shkmbimi i t dhnave pr certifikatat q lshohen pr t vdekurit, m qllim regjistrimin q n momentin e par t pensionistit t vdekur. Gjithashtu, ISSH ka nisur edhe verifikimin nse pensionist mbi 80 vje vazhdojn t jetojn. Deri tani, jan verifikuar rreth 60 pr qind e pensionistve mbi kt mosh, me nj numr prej 27 mij e 836. Kto hapa kan uar n propozimin e ndryshimit t legjislacionit, duke parashikuar ndshkime deri n ndjekje penale pr t gjith prfituesit n mnyr t padrejt n kt sistem. Ve ktyre nismave, sigurimet shoqrore kan marr edhe nj vendim tjetr. "Pr pagesat e pensioneve pas vdekjes s personit, nga kontaktet me t afrmit sht arritur q t arktohet rreth 75 pr qind e shums s paguar n mnyr t padrejt (3 milion e 633 mij e 314 lek) dhe po punohet pr t rifutur n ark edhe pjesn tjetr". N t njjtn koh mendohet q t gjitha pagesat e dyfishta t kthehen n ark me qllim zhdmtimin e shums s prfituar n mnyr t padrejt.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 15. #15
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Llogaritet fatura financiare pr ish-ushtarakt

  Projektligji pr pensionet e Forcave t Armatosura verifikohet nga Sigurimet Shoqrore  Ministria e Mbrojtjes ka nisur llogaritjen e faturs financiare pr prfitimet e ushtarakve, sipas nj drafti t prgatitur dy jav m par. Gjat ksaj kohe, specialistt e Ministris s Mbrojtjes kan marr n shqyrtim kt draft, i cili sht prgatitur nga shoqata e ushtarakve n konsultim me specialistt prkats t Ministris s Mbrojtjes. T gjitha llogaritjet duhet t konsultohen me ekspertt e Ministris s Financave, Ministris s Mbrojtjes dhe Institutit t Sigurimeve Shoqrore. Konkretisht, do tabel me prfitimet prkatse, sipas kategorive, sht drguar n institutin e sigurimeve shoqrore pr shqyrtim. "sht caktuar nj zvendsministr i Financave q t merret me shtjen dhe prllogaritjet e faturs financiare t draftit pr pensionet e Forcave t Armatosura", tha kreu i ushtarakve, Mehdi Pogai. Sipas tij, tashm Ministria e Mbrojtjes po konsultohet mbi fondin q qeveria duhet t vendos n dispozicion kur projektligji t marr prfundimisht formn e ligjit.

  Ndrkaq, tabelat prkatse dhe prllogaritjet pr ushtarakt kan hasur vshtirsit e para, duke qen se edhe t dhnat pr nj pjes t ushtarakve nuk kan rezultuar t sakta. Sipas sigurimeve shoqrore, nj pjes e ushtarakve ka prfituar pensione shtes nga shteti. Konkretisht jan konstatuar rreth 500 ish-punonjs t Forcave t Armatosura, t cilt kan prfituar n mnyr t padrejt nga shteti dhe kan marr pensione plus atyre q meritonin. Por do t ket prsri verifikime t tilla nga sektort kontrollues dhe strukturat monitoruese.

  Dy jav m par shoqata e ushtarakve dorzoi draftin pr projektligjin e pensioneve t ushtarakve sipas vendimit t Gjykats Kushtetuese. Konkretisht, n kt draft parashikohej prfitimi i ushtarakve n rast marrjeje t nj pensioni t parakohshm, masa e shprblimit, si dhe rastet e daljes n reform. Ky draft u dorzua pr shqyrtim n Ministrin e Mbrojtjes. Ushtarakt than se ai nuk do t psonte ndryshime, pasi drafti ishte konsultuar privatisht me specialist t Ministris s Mbrojtjes.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #16
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Skema aktuale e pensioneve, e sigurt

  Sistemi aktual i pensioneve sht i sigurt, por mjaft shqetsuese paraqitet situata pr at brez, i cili sht larg derdhjes s kontributeve e si pasoj, gjat 35 viteve t ardhshme mund t mbetet jasht prfitimit, ose me prfitim t vogl, pr shkak t mosplotsimit t viteve t duhura t siguruara pr t prfituar pension.

  Kshtu sht shprehur dje drejtoresha e Institutit t Sigurimeve Shoqrore, Evelina Koldashi, n nj intervist t dhn pr ATSH-. Sipas Koldashit, ISSH- ka nisur kontrollin e pensioneve t lidhura gjat dhjet viteve t fundit, ku prfshihen pensionet e pleqris, pensionet familjare dhe t gjitha trajtimet e veanta q bhen nga ISSH.

  N kuadr t projektit kundr informalitetit keni nisur prej disa muajsh nj verifikim t dhnash n fushn e pagesave t pensioneve. A keni deri m sot nj rezultat konkret?
  Q n fillim t vitit 2007, Instituti i Sigurimeve Shoqrore ka miratuar nj paket masash kundr informalitetit. Mund t themi se sot ISSH ka nisur kontrollin e pensioneve t lidhura gjat dhjet viteve t fundit, ku prfshihen pensionet e pleqris, pensionet familjare dhe t gjitha trajtimet e veanta q bhen nga ISSH. Pas kontrolleve t para disponojm t dhna paraprake, t cilat kan prvijuar masat e marra. Megjithse ende po verifikohen t dhnat, mund t themi se kemi evidentuar 338 raste pagesash pensioni pas vdekjes. Jan n verifikim edhe rastet e marrjes s dy pensioneve, fenomen ky i ndodhur n disa prej familjeve q kan migruar brenda vendit, t cilat kan marr pension si n vendin ku kan jetuar m par, ashtu edhe n rrethin ku kan migruar. Ndrkaq, jan konstatuar edhe 470 raste prfitimi nga ish-ushtarakt dhe 140 raste nga ish-minatort, t cilt kan prfituar n t njjtn koh edhe trajtimin e veant, edhe pagesn si t punsuar, ndrkoh q ligjrisht pagesa e veant ndrpritet n momentin q i trajtuari hyn n marrdhnie pune.

  Cilat kan rezultuar shkaqet e ktij informaliteti?
  Mungesa e bazs s t dhnave n mnyr t centralizuar ka br q t ndrhyhet n falsifikimin e moshs dhe ndryshimin e kategoris s puns, pr t prfituar m shpejt. Gjithashtu, nga kjo munges disa pensionist kan prfituar dy pagesa; nj n qytetin ku kan dal ne pension dhe nj n qytetin ku kan migruar gjat viteve t fundit.

  far do t ndodh me rastet e verifikuara si informale?
  Mund tju them, se pr pagesat e pensioneve pas vdekjes s personit, nga kontaktet me t afrmit sht arritur q t arktohet rreth 75 pr qind e shums s paguar n mnyr t padrejt (3 milion e 633 mij e 314 lek) dhe po punohet pr t rifutur n ark edhe pjesn tjetr. Po punohet n t njjtn koh q t gjitha pagesat e dyfishta t kthehen n ark dhe instituti ka kontaktuar me t gjitha rastet e konfirmuara, me qllim zhdmtimin e shums s prfituar n mnyr t padrejt.
  Po punohet gjithashtu n informatizimin e arshivs, si rruga optimale pr shmangien e informalitetit, pasi duhet t kemi parasysh dmtimet q kan ndodhur n vitin 1991 dhe n vitin 1997 n disa ish-ndrmarrje, gj q ka br t pamundur prmbledhjen e sakt t t dhnave, ka edhe sht shfrytzuar nga disa raste pr plotsim dokumentacioni t falsifikuar.

  Cila sht zgjidhja pr t shmangur kt fenomen? far masash keni marr?
  S pari, po punohet pr krijimin e nj baze t dhnash n mnyr t centralizuar dhe pajisjen me numr sigurimi t t gjith kontribuesve. Prmes numrit t sigurimit, q do t jet unik, konfirmohet karriera dhe periudha kontributive. Po ashtu, ISSH ka nisur projektin pr pajisjen e do pensionisti me numr sigurimi dhe kartn personale me fotografi. Kjo do t bj t mundur shmangien e trheqjes s dy pensioneve nga i njjti person.
  Ndrkaq, pas nj marrveshjeje mes Ministris s Financave dhe Ministris s Brendshme q m 15 nntor t vitit 2006, ka nisur shkmbimi i t dhnave pr certifikatat q lshohen pr t vdekurit, me qllim regjistrimin q n momentin e par t pensionistit t vdekur. ISSH ka nisur edhe verifikimin e gjalless pr moshn mbi 80 vje. Jan verifikuar rreth 60 pr qind e pensionistve mbi kt mosh, e nj numri prej 27 mij e 836 t tillsh.

  Kto hapa kan uar n propozimin e ndryshimit t legjislacionit, duke parashikuar ndshkime deri n ndjekje penale pr t gjith prfituesit n mnyr t padrejt n kt sistem.
  N raportin e fundit t Banks Botrore, prve nevojs s betejs kundr informalitetit sht ngritur edhe alarmi lidhur me garancin e ktij sistemi pensionesh n 35 vitet e ardhshme. A mund t thoni, sa sht e sigurt skema aktuale?
  Ju falnderoj pr kt shqetsim dhe dua t theksoj me kt rast, se alarmi i Banks Botrore nuk sht me garancin e sistemit aktual, por me domosdoshmrin e pjesmarrjes s shtetasve shqiptar q jan n marrdhnie pune n sistemin e pagess s kontributeve t Sigurimeve Shoqrore.
  Pensionet q merren jan t sigurta, pasi nj e drejt e fituar nuk humbet. Asnj pensionist nuk ka arsye t shqetsohet lidhur me prfitimin q do t marr, pr arsye se prfitimi i tij sht i garantuar. Shqetsimi i Banks Botrore dhe i yni lidhet pikrisht me at brez q sht ende larg derdhjes s kontributeve, e si pasoj, gjat 35 viteve t ardhshme mund t mbetet jasht prfitimit, ose me prfitim t vogl, pr shkak t mosplotsimit t viteve t duhura t siguruara pr t prfituar pension.
  Situata aktuale nxjerr n pah domosdoshmrin e administrimit t sistemit t sigurimeve shoqrore dhe hartimin e politikave nxitse pr pjesmarrjen n skem. Hartimi i ktyre politikave sht i lidhur ngushtsisht me edukimin e publikut pr prfitimet q rrjedhin nga kjo skem.

  Ku duhet t konsistoj reforma dhe a e prek ajo kt skem?
  Reforma e ndrmarr nga ISSH n modernizimin e sistemit t pensioneve konsiston n ndrtimin e nj baze t centralizuar t t dhnave pr historikun e puns pr do individ, si dhe pagesn e kontributeve nga ana e tyre. Informatizimi sht prioritet q do t lehtsoj punn e administrats pr miradministrimin e fondeve.  * 338 raste
  pagesash pensioni pas vdekjes jan verifikuar nga ISSH-ja. Msohet se instituti ka nisur verifikimin e pensioneve t lidhura gjat 10 viteve t fundit
  * 470 raste
  prfitimi nga ish-ushtarakt dhe 140 raste nga ish-minatort, t cilt kan prfituar n t njjtn koh edhe trajtimin e veant, edhe pagesn si t punsuar
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 17. #17
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Qeveria, grup pune pr pensionet

  Qeveria ka ngritur nj grup pune ndrministror, q kryesohet nga zvendsministri i Financave, Shrefedin Shehu, pr t zgjidhur problemin e dhnies s parave pr ish-ushtarakt.

  Ditn e djeshme drejtuesit e Shoqats Kombtare t Ushtarakeve n Rezerv kan zhvilluar nj takim me zvendsministren e Mbrojtjes, Zana Zhuka. Pas takimit presidenti i ksaj shoqate, Mehdi Pogae, sht shprehur se tashm Ministria e Mbrojtjes ka prfunduar s prgatituri tabelat me listn e ish-ushtarakve, q prfitojn nga vendimi i Gjykats Kushtetuese. Kjo list tashm sht drguar pran Institutit t Sigurimeve Shoqrore, q do t bj edhe verifikimet pr numrin e sakt. Ndrkaq, sipas listave t ministris, rezulton se nga vendimi i Gjykats Kushtetuese numri i ish-ushtarakve q kan dal n pension t plot pleqrie para vitit 91 sht 9521. Ndrsa ushtarak, t cilt jan n pension t plot pleqrie, pension t parakohshm dhe marrin pages kalimtare q nga viti 92 deri n 2006 arrijn n 16289 vet. Ndrsa deri n fund t 2007 ky numr arrin n 16970. Pra pr llogaritjen e shtesave do t llogariten t dy kto grupe, sepse prfitojn nga vendimi i gjykats, ka thn Pogae.

  Fatura
  Rreth 2 miliard lek sht vlera e faturs financiare e nxjerr paraprakisht nga Shoqata Kombtare e Ushtarakeve n Rezerv. Por pr vlern reale t ksaj fature sht duke punuar Ministria e Mbrojtjes. Pas takimit t ish-ushtarve me zv/ministren e Mbrojtjes, kjo e fundit sht shprehur se nuk kan prfunduar ende llogaritjet e plota pr vlern e ksaj fature. Ndrkoh, sipas Pogaes, shifra e llogaritur nga shoqata sht e shtrir n koh. Kjo do t thot se sa m shum t shtyhet dhnia e parave pr ish-ushtarakt, aq m shum rritet vlera e ksaj fature.

  Vendimi i gjykats
  Gjykata Kushtetuese shpalli si antikushtetuese disa nga nenet e ligjit 9481, q sht br n vitin 2006, ndrkoh q ka ln n fuqi disa prej tyre. Ndrkoh q ish-ushtarakt krkojn q duhen zbatuar nenet q i prkasin ligjit 9418, q sht ligji i 2005 i br n kohn e socialistve. Sipas tyre, t dy kto ligje duhet t kordinohen me njra-tjetrn n baz t vendimit t Gjykats Kushtetuese. Sipas ish-ushtarakve, ajo q vendosi Gjykata Kushtetuese ishte barazia para ligjit. Sepse me ligjin e 2006 ekzistonte nj ndarje mes oficerve, pra ata q ishin para statusit skishin t drejta dhe ata q ishin pas statusit kishin shum t drejta. Kjo ishte nj diferenc shum e madhe si n pensionet e parakohshme dhe n pensione t plota. Prandaj Gjykata Kushtetuese e hoqi kt kufizim, duke ia njohur t drejtn q t trajtohen si para statusit dhe pas statusit. Megjithat, fakti sht ky q trajtim prsri nuk sht i barabart. Problemi qndron sepse ka mbetur n fuqi neni i ligjit 9481 i vitit 2006, q parashikon marrjen e pensionit t parakohshm mbi bazn e pagave. N kto kushte ish-ushtarakt krkojn q t trajtohen ashtu si ka thn Gjykata Kushtetuese dmth edhe ata q jan para statusit t trajtohen mbi bazn e pags s funksionit q ka ushtaraku n momentin e daljes n pension.  * 2 miliarde
  lek sht fatura financiare e llogaritur nga Shoqata Kombtare e Ushtarakve n rezerv. Por pr vlern reale t ksaj fature sht duke punuar Ministria e Mbrojtjes. Msohet se ministria sht ende n proces e sipr pr llogaritjen e sakt t ksaj shifre.
  * 16289 muaj
  sht numri i ish-ushtarakve q trajtohen me pension t plot pleqrie, pension t parakohshm dhe q marrin pages kalimtare q nga viti 92 deri n 2006. Kjo kategori sht prfituese e vendimit t Gjykats Kushtetuese. Ndrsa deri n fund t 2007 ky numr arrin n 16970.  Ish-ushtarakt krijojn edhe nj deg n Athin

  Ish-ushtarakt kan krijuar nj shoqat t tyre edhe prtej kufijve t Shqipris. Thoma Konduri, kryetar i ksaj dege n Athin, rrfen se antart e ksaj shoqat e kan mirpritur vendimin e Gjykats Kushtetuese. Vendimi i Gjykats Kushtetuese sht pritur me mjaft interes n Athin nga t gjith ne, ka thn ai. Sipas tij, numri i t antarsuarve n Athin arrin n 170. Sipas tij, numri i ish-ushtarakve t antarsuar n kt shoqat do t ishte m i madh nse nuk do t ekzistonin vshtirsit e krijimit t lidhjes me ta. Ndrkoh, sipas tij, kan krijuar forma bashkpunimi edhe me shoqatn homologe n Athin.  Krkesat

  Ish-ushtarakt krkojn q t trajtohen ashtu si ka vendosur Gjykata Kushtetuese. Pra ish-ushtarakt q jan para statusit t trajtohen mbi bazn e pags s funksionit q ka ushtaraku n momentin e daljes n pension. Ndrkoh, n nj prononcim pr mediat, presidenti i ksaj shoqate, Pogae, u shpreh se sht shum e nevojshme q t gjith ushtarakt q kan dal n pension para vitit 91 dhe ata q kan pas ktij viti t antarsohen n shoqat dhe t bhen pjes e saj. T gjith ushtarakt q kan dal n pension kudo q ndodhen brenda dhe jasht vendit t shkojn n shoqat t japin t dhnat dhe t antarsohen, ka thn Pogae.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 18. #18
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Pensione nga "Caritas", prfitojn edhe 30 mij shqiptar

  M shum se 300 mij t huaj do t ken t drejtn e pensionit n Itali. Periudha e prfitimit, 2006-2020


  Midis vitit 2006 dhe 2020 m shum se 300 mij emigrant do t marrin t drejtn e pensionit. N 2015-n, n 26 emigrant rezident, nj do t prfitoj pension. Ndrsa mes italianve, aktualisht n pes veta, njri merr pension. Kto jan stimulimet dhe ndihmat e "Dossier Caritas/Migrantes". Sipas nj mesatareje, emigrantt shqiptar kan mosh m t re se italiant. Dhe, sipas Karitasit, raporti demografik sht n kontrast me "shtytjet drejt rritjes s moshs s popullsis".

  Nj studim i fundit i observatorit t Roms mbi emigracionin, thot q mes 06-s dhe 20-s do t jen 315525 qytetar t huaj q do t prfitojn t drejtn e pensionit. Sipas ndihmave t "Caritas/emigrantes", n fund t vitit 2015 popullsia e emigrantve do t jet rreth 6 milion. Dhe ather do t shprndahen 96 mij pensione q paguhen sot. "Do t jet nj pension pr 26 rezident, ndrsa mes italianve n 5 persona, njri prfiton pension. Sipas raportit, ndarja e pensioneve pr rajone do t zhvillohet n kt mnyr: n vend t par Lombardia (65585), e ndjekur nga Lazio (54320), Emilia Romagna (30050), Veneto (27890), Toscana (25695), Piemonte (22090) e Campania (19345).

  Por, edhe vende t tjera si Basilicata, Molise e Valle dAosta do t ken t paktn nga njmij prfitues pensioni.

  Sipas minoriteteve, ndarjet e pensioneve mes emigrantve do t ndahen n kt mnyr. N vendin e par sht Ukraina me (35445) prfitues, Shqipria (30525), Maroku (25970), Rumania (25735), Polonia (21410) e Filipine (16380). Por kto pensione do t jen t ulta. Kjo, thot Karitasi, nuk do ti largoj emigrantt q do t zn radhn n listn e t varfrve.

  Sipas Institutit t Statistikave Italian, mosha mesatare e emigrantve n Itali sht 31,1 vje, ndrkoh q mosha mesatare italiane sht 44 vje. T rinj jan edhe ata q shkojn n Itali pr t br bashkim familjar ose pr t punuar. Po ashtu, edhe lindjet e emigrantve n Itali (m shum se 50 mij n vit) n proporcion me rezidentt jan m t shumta.

  Gazeta Shqip - 2006-2007


  ----------------------

  Mendojne shtetet e tjera per te shkretet Shqipetare.. eh..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 19. #19
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Rritje t pensioneve, por jo duke shkelur kriteret

  KIO KRISTO

  N vitin 2006, n fushn e sigurimeve shoqrore u ndrmorn nj sr masash pr rritjen e pensioneve dhe sidomos t pensioneve minimale. Aktualisht, t ardhurat mujore pr pensionistet q prfitojn pension minimal apo pension t pjesshm (t cilt prbjn rreth 80%), nuk mjaftojn pr t plotsuar nevojat e tyre m t domosdoshme pr jetes, prandaj rritja e tyre prbn nj domosdoshmri. N kt kuadr, vendosja e nj pensioni t plot minimal n masn 10.000 lek u mirprit dhe ishte nj arritje e konsiderueshme pr skemn e sigurimeve shoqrore. Duhet cilsuar se kjo nuk erdhi natyrshm dhe, si pritej, si pasoj e nj rritjeje t njjt t t gjitha kategorive t pensioneve (t parashikuara edhe me kriteret e prcaktuara), por solli ekuilibrim t raportit t pensioneve minimale me ato maksimale, si rezultat i shkallzimit t rritjes nga rreth 20% t pensioneve minimale dhe 5% t pensioneve maksimale. Pr pasoj, aktualisht pensioni i plot minimal rezulton n 10.000 lek, ndrsa ai maksimal n 17.000 lek, n nj koh kur duhej q edhe pensioni maksimal t arrinte n kuotn e 20.000 lekve.

  Nisur nga ideja e hedhur q edhe n t ardhmen do t ndiqet e njjta rrug pr rritjen e shkallzuar t pensioneve. Kjo t bn t arrish n konkluzionin q shum shpejt (rreth 3-4 vjet) shkohet drejt prafrimit t pensioneve minimale me ato maksimale, rrug kjo q prbn nj prirje t rrezikshme pr sistemin publik t pensioneve. N se vazhdohet kshtu, subjektet private do t ulin ndjeshm t ardhurat nga kontributet e sigurimeve shoqrore, mbasi me kontribute minimale do t merret pension m i madh nga sa kur paguan kontribute n kufirin maksimal. Diskriminimi do t jet veanrisht pr t punsuarit n sektorin shtetror, t cilt do t paguajn kontribute shum m tepr dhe do t marrin pension t prafrt me t punsuarit n sektorin privat q paguajn shum m pak.

  N ligjin Pr Sigurimet Shoqrore n Republikn e Shqipris, skema e pensioneve publike konceptohet si solidariteti i brezave. M s miri kjo pasqyrohet n tendencn pr balancim t kontributeve me prfitimet. N se raporti 1 me 5 sht kufiri i pags minimale bruto dhe asaj maksimale n pagimin e kontributit t sigurimeve shoqrore, raporti i prfitimeve (pensioneve) sht n kufirin 1 me 2 t pensionit minimal dhe atij maksimal. Pa vendosjen e ktyre kritereve skema shtetrore e pensioneve do t shkonte drejt kolapsit apo e thn m hapur drejt falimentimit, gj e cila po komentohet jo vetm nga specialist t ksaj fushe, por sht pranuar edhe nga organizmat prgjegjse shtetrore dhe institucionet ndrkombtare, si jan Banka Botrore apo Fondi Monetar Ndrkombtar.

  E theksojm, se raportet e msiprme jan prcaktuar dhe mbshtetur n kushtet aktuale t funksionimit t skems s detyrueshme, pr t prputhur t ardhurat e kontributeve me shpenzimet q nevojiten pr pensione. Ky raport i t ardhurave dhe shpenzimeve sht i prcaktuar apriori dhe pa ndonj studim t mirfillt, ndoshta i diktuar nga kushtet kur shteti vazhdon t subvencionoj me fonde skemn shtetrore t pensioneve. Gjykohet se duhet t ndryshojn kufijt e prcaktuar mbasi raporti pension minimal/pag minimale sht afr 75% dhe raporti pension maksimal /pag maksimale arrin n shifrn 26%, gj e cila nuk sht normale. Pra, n thelb rritja e pensioneve minimale nuk duhet t ket si objektiv prishjen e ekuilibrave t kritereve t vendosura pr skemn e detyrueshme (ku pensioni maksimal sht prcaktuar sa dyfish i atij minimal), prkundrazi prmirsimin e tyre.

  Kshtu pr t prfituar pension minimal mujor prej 10.000 lek, nj i punsuar s bashku me pjesn q paguan pundhnsi duhet t derdh kontribute, aktualisht n kufirin minimal 4.323 lek n muaj, ose 51.876 lek n vit. Ndrsa pr t prfituar pensionin maksimal mujor (17.000 lek), duhet t derdh kontribute n kufirin maksimal n shifrn 21.615 lek n muaj, ose 259.380 lek n vit. Thn ndryshe apo m qart, paguan kontribute n kufirin e 5-fishit t pags minimale dhe prfiton pension maksimal n kufirin e 1.7 t pensionit minimal. Pr vitin 2007 akoma m keq, do ti bjer q t paguash kontribute 5-fish ndaj pags minimale dhe t prfitosh nj pension maksimal n kufirin e 1.48 ndaj atij minimal.

  N vazhdim, supozojm se pagat pr do vit rriten 5%. Me kt tregues rezulton q pr 35 vjet pun, pr t marr pensionin minimal, nj i punsuar duhet t ket paguar kontribute n kufirin minimal t pags afrsisht 10 milion lek. Ndrsa pr t marr pension maksimal duhet t derdh 50 milion lek. Pra, paguan 5 her m shum dhe merr pension t njjt apo t prafrt me at q paguan 5 her m pak. Ky veprim bie ndesh me parimin baz t pensioneve: prfitimi duhet t lidhet me kontributet e paguara, q do t thot se ai q paguan 5-fishin e kontributeve duhet t marr jo m pak se 2-fishin e pensionit minimal.

  Par n kt kndvshtrim, duhet q raportet e vendosura n shlyerjen e kontributeve dhe n at t prfitimit t pensioneve, jo vetm q duhet t ruhen, por edhe t prmirsohen drejt afrimit t pagess kontributive dhe prfitimit t pensionit, mbasi ka vend pr rishikimin e tyre. Pra, n nj t ardhme duhet t shkohet drejt uljes s raportit t kontributeve pag minimale/pag maksimale nga 1 me 5 n 1 me 4. N nj periudh t mvonshme rishikim pr nivele akoma m t ulta dhe rritjes s raportit pension maksimal/pension minimal nga 1 me 2 n 1 me 3, ulje e cila duhet br e studiuar, duke marr n trsi elementet prcaktues t sistemit t sigurimeve. Vetm n kt mnyr do t shkohet drejt finalizimit t prfitimit t pensionit mbi bazn e kontributeve t derdhura.

  Pr sa sipr, do ndryshim dhe sidomos zvoglim i kufijve t vendosur n raportet pension minimal/pension maksimal si n rastin konkret nga 1:2 n 1:1.7 dhe pr vitin 2007 n 1:1.48, me siguri do t shoqrohet me efekte negative n t ardhurat kontributive. Megjithse n vetvete rritja e pensioneve minimale ka prmbajtje pozitive, e theksojm se kjo rrug nuk prbn mjetin m t gjetur dhe efikas. Pra, kjo nuk sht vese nj sajes e aparatikve, q pr momentin t l t kuptosh q po rriten pensionet, por q n fakt prish t gjitha rregullat apo kriteret e vendosur n sistemin e pensioneve. N themel t ndryshimeve q mund dhe duhet t bhen sht q raporti i vendosur n kufijt e parashikuar pension minimal/pension maksimal 1:2 jo vetm t mos preket, por duhet t prmirsohet m tej drejt rritjes s tij.

  Pr t br t mundur objektivin pr rritjen e mtejshme t pensioneve dhe kryesisht t pensioneve minimale, do t ishte m e udhs: Rritja e pags minimale nga 13.140 q sht aktualisht n 16.000 lek, e shoqruar kjo me uljen e kufirit maksimal t pags ndaj kufirit minimal nga 1 me 5 q sht sot n 1 me 4. Kjo rrug do t ishte n interes t t punsuarit mbasi do t rritej jo vetm prfitimi nga pensioni, por edhe aktualisht paga neto do t rezultonte m e madhe nga paga q merr sot n rreth 2.500 lek n muaj. Prcaktimi i pags minimale 16.000 lek n muaj n kto momente sht m se e drejt, i pranueshm dhe plotsisht i mundshm pr tu aplikuar, gj e cila do t prmirsonte ndjeshm nivelin aktual t t ardhurave. Me kt variant n kufijt maksimal t pags pr efekt derdhje kontributi do t kemi vetm shtes t pags, e cila nuk do t ndjehet shum nga pundhnsi, mbasi n kufirin maksimal t pags kontributi i sigurimeve shoqrore rezulton t jet m i vogl nga sa paguhet aktualisht.

  Kontributi minimal dhe ai maksimal vjetor aktualisht me pagn minimale 13.140 lek n muaj n kufijt 1 me 5 prfaqson kuotat kontributive t sigurimeve shoqrore e shndetsore q duhen derdhur pr 51.876-259.380, kurse me pagn 16.000 lek dhe kufijt 1 me 4 kto kuota prfaqsojn 63.168-252.672, pra pr pagat e larta kuota e sigurimeve shoqrore e shndetsore ulet pr rreth 7.000 lek n vit, edhe pse paga minimale mujore rritet nga 13.140 n 16.000 lek. Pra, vet subjektit do ti interesoj t raportoj punonjs me paga m t larta, mbasi kontributi i sigurimeve shoqrore pson ulje. Njkohsisht edhe shteti do t grumbullonte m shum t ardhura, mbasi n kufirin minimal ku jan edhe pjesa drmuese e t punsuarve do t prfitohej nj kontribut shtes pr rreth 11.300 lek n vit pr do t punsuar.

  Nj variant tjetr mund t ishte: Rritja e pags minimale mujore n 16.000 lek pa ndryshuar kufijt aktual t derdhjes s kontributeve n raportet 1:5, shtes kontributi, e cila duhet t kaloj pr t prfituar pension suplementar nga skema private.

  Diferenca e kontributit e llogaritur midis kufijve aktual t miratuar t pags minimale dhe maksimale t derdhet n skemn private t pensioneve pr t prfituar pension suplementar nga kjo skem. Prfitimi n kt rast nga t dy skemat, si ajo shtetrore dhe ajo private, do t garantonte pensione m t larta nga sa prfitohet aktualisht me kto nivele page, duke prmirsuar ndjeshm nivelin e jetess s pensionistve. Prfitimi m i madh nga skema private e t punsuarve me paga m t larta do t kompensonte n nj far shkalle humbjen q pson nga skema e detyrueshme shtetrore nga raportet aktuale pag minimale/pag maksimale dhe pension minimal/pension maksimal. Me rritjen do vit t pags s punonjsve, kto t ardhura vijn e shtohen, duke garantuar prfitime m t larta nga skema private e pensioneve n kohn e daljes n pension. Ndrkoh nuk duhet harruar q edhe n kt rast reflektohet nj rritje e pags neto e t punsuarit pr 30.000 lek n vit.

  Gazeta Metropol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 20. #20
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ish Ushtaraket Ndryshojne Rregullat E Lojes Per Pensionet

  Qeveria zvarrit vendimin e Gjykats Kushtetuese pr pensionet e ushtarakve Do t hartohet nj ligj i ri pr pensionet


  Edhe pr shum koh, mbi 20 mij ushtarak t dal n rezerv, me sa duket nuk do t prfitojn shtesa n pensionet e tyre mujore pr shkak se n vend t nj Vendimi t Kshillit t Ministrave, grupi ndrministror do t prgatis nj ligj t ri. Kt e konfirmojn burime pr gazetn pran kryesis s shoqats s ish-ushtarakve n lirim si dhe pran grupit prkats n Ministrin e Mbrojtjes, t ngritur pr kt qllim. Sipas tyre, grupi ndrministror i puns pr hartimin e ligjit po punon i ndar n disa dikastere, prkatsisht n Ministrin e Ekonomis, Ministrin e Financave, n Institutin e Sigurimeve Shoqrore si dhe n Ministrin e Mbrojtjes. Pas konsultimeve disajavore, materiali i plot do t miratohet n qeveri e m pas n Kuvend. Nse qeveria e Berisha po prgatisin nj ligj t ri dhe nuk po hartojn projektvendim t KM-s, si thuhet n vendimin e forms s prer t Gjykats Kushtetuese t 26 shkurtit 2007, kjo do t thot se zbatimi i vendimit t Kushtetueses e prfitimet financiare shtes shtyhen. Pr ne si shoqat, q jemi pala e interesuar, ky veprim sht absurd e do t krkojm me t gjitha mjetet t drejtn ton, zbatimin e vendimit t Gjykats Kushtetuese, - thot pr gazetn Zoi Kote, sekretar i Shoqats s Ushtarakve n Rezerv.
  Prfituesit
  Sipas statistikave q afrojn drejtuesit e shoqats dhe specialist t sektorit prkats n Ministrin e Mbrojtjes, n 7 kategorit e ushtarakve t dal n rezerv n vitet 1991-2007, prfitues nga vendimi i Gjykats Kushtetuese jan mbi 22500 ushtarak (kapter e oficer). Po sipas specialistve, nse hartohet nj ligj i ri, ai s paku do nj vit koh deri n miratim, gj e cila shtyn n koh prfitimet financiare q sipas vendimit t Gjykats Kushtetuese, nisin m 1 janar 2007, do t shtyhen n koh. Por nj ligj i ri i mundshm pr kt qllim, do t bj q edhe koha e prfitimit financiar t mbi 22 mij ushtarakve t shtyhet, s paku nj apo 2 vjet, pasi ligji i ri nuk mund t ket fuqi paravepruese, - shtojn specialistt. Kreu i shoqats n rezerv, Mehdi Pogai, lidhur me kt fakt shton se prflitet hartimi i nj ligji t ri n vend t VKM-s, por zyrtarisht ky fakt nuk sht br i ditur te kryesia e shoqats dhe bordi i saj. Drejtuesit e shoqats konfirmojn se do t krkojn t njihen zyrtarisht me urdhrin e firmosur nga kryeministri Berisha pr kt qllim, ndrkoh q do t kmbngulin q n gjith praktikn e hartimit t akteve ligjore e vendimeve nga grupet zyrtare, t jen dhe specialist t shoqats s ushtarakve.
  Ne nuk do t pajtohemi me zvarritjet pa fund t qeveris lidhur me t drejtat financiare q na dha Gjykata Kushtetuese, duke e ngritur zrin e protests n t drejtn ton, duke informuar homologt tan pjestar t organizmave ndrkombtare, ku bjm pjes, si dhe NATO-n, duke ndrmarr t gjitha hapat ligjore t protests, pohojn drejtues t shoqats pr gazetn.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •