Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 56
  1. #21
    kkk Maska e [DelFini]
    Anėtarėsuar
    26-12-2004
    Vendndodhja
    Erlangen
    Postime
    34
    Citim Postuar mė parė nga Gunnar
    OK, atehere me shpjegoni pak cfare kuptoni nga fjalia

    "Ardita lindi"

    1-Qe ardita u lind vete
    apo
    2-qe ardita lindi nje femije

    un e kisha kuptu qe Ardita lindi nje (apo disa) femij ..

    lindi Ardita kjo e jep kuptimin e pare , dmth qe Ardita u lind vet .
    KUQ KALTERT
    mitrovicali linde, s`bohesh!
    Shqipri Etnike

  2. #22
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    un e kisha kuptu qe Ardita lindi nje (apo disa) femij ..

    lindi Ardita kjo e jep kuptimin e pare , dmth qe Ardita u lind vet .
    Nuk po mund t'i gjeni termat qė ndėrkohė po i pėrdorni?
    Diateza veprore: Ardita lindi
    Diateza pėsore: Ardita u lind

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-05-2006
    Postime
    78
    Nuk e njoh fare Greqishten por duke folur me cuna qe kane ne rrefugjate ne Greqi midis fjaleve te tjera greke qe perdornin pa nevoje ato perdoren dhe manar.

    Kjo fjale perdoret ne jug dhe me kuptimin e qengjit te vogel sic e tha dhe shoku mesiper por ne veri nuk ka qene perdorur dhe nuk perdoret dhe sot. Kur i kam pyetur shoket per kuptimin e fjales ka qene po i njejti kuptim dhe ne greqisht. Nqs ndonjeri di greqisht mund ta sqaroje me mire. Po per mendimin tim eshte e huazuar nga greqishtja.

  4. #24
    Citim Postuar mė parė nga Gunnar
    rrofsh per informacionin vecse shpjegohu pak me qarte te lutem,
    se pervec sadetes, pjesa tjeter jemi vecse amatore ne kete fushe.
    IE dmth Interlingual Experiment
    PIE dmth Proletarian Interlingual Experiment

    Kur thuhet psh qė forma fillestare IE apo PIE e njė fjalė ėshtė njėfarėsoj, thjesht d.m.th. qė disa tipa (qė nė shumicėn dėrrmuese dinė anglisht dhe dy librarishtet) propozojnė njė ide nė dėshirore qė ekziston njė trajtė fillestare e pėrbashkėt e nja 200 gjuhėve (po qė s'ėshtė aspak e rėndėsishme qė trajta tė shfaqet tek tė gjitha njėherėsh (as numri i rrokjeve s'paraqet ndonjė rėndėsi, apo njohja e gjuhėve tė cilat krahasohen), po mjaftojnė vetėm disa tė rastėsishme sipas ēdo rasti veēan, rėndėsi ka qė tė shfaqet pak a shumė ngjashėm nė sytė e "studiuesit" nė dy gjuhė brenda kėtyre tė 200-ve) dhe kjo trajtė e hamendėsuar fillestare merret mandej nga disa tė tjerė pėr bazė faktuale/argumentuese (?!) me seriozitet dhe bindje tė plotė e tė patundur pėr tė dhėnė mendime pėrfundimtare dhe tė parevokueshme pėr prejardhje qė shqyhen e tėrhiqen sipas dėshirės, mundėsisė dhe nevojės, pa ndonjė lidhje tė qartė nėpėr nja 200 gjuhė nga Azia nė Ameriqi.

    Nė bazė tė kėsaj, tė gjitha gjuhėt e kanė prejardhjen nga njė gjuhė e pėrbashkėt e eksperimentit proletarianointerlingual me amė nga Marsi ose ndonjė planet tjetėr, s'ka rėndėsi. Pėr kėtė bėhet fjalė pak a shumė... Nė tė ardhmen ky eksperiment do tė ngrihet nė shkallė dogme dhe heretikėt do digjen nė zjarr. Kjo pėrkon me eksperimentin tjetėr proletarian qė nuk ka raca dhe ti je i verbėr. Si heretik do digjesh prapė nė zjarr.

    Edhe kur tė vdesėsh prapė do digjesh nė zjarr, se si satir qė je i shėrbeke Shejtanit.

  5. #25
    satyr Maska e Gunnar
    Anėtarėsuar
    23-06-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    490
    Citim Postuar mė parė nga Legjion
    Edhe kur tė vdesėsh prapė do digjesh nė zjarr, se si satir qė je i shėrbeke Shejtanit.
    Kur "ekzistonin" satiret, s'kishin lindur akoma ata qe pane ne enderr Shejtanin po nejse...

    Per punen e "pjelljes" s'na the gje ......se te te tjerat ishe i qarte si uji i Lanes
    To look life in the face....

  6. #26
    Are you gay? Are you a nigger? If you answered "yes" to both of these questions, then GNAA might be exactly what you're looking for!
    _____________________


    Pjell femra e tė gjitha kafshėve tė Tokės (d.m.th. pėrfshi njeriun). Rėndom thonė se nuk pėrdoret pėr njerėz, po kjo ėshtė nga ato "opinionet publike" s'ka lidhje me gjuhėn.

    Gėrnjar vjen nga gėrnjė qė d.m.th. grindje. Rrėnja gėrr - gėr - gr, nga tingulli kur gėrvisht diēka (gri/nd, gėr/visht, gėrr/ic, etj.).

    Pėrdoret dhe nė greqishten e re si huazim nga shqipja: grinja, grinjaris.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga Gunnar
    sadete, e morem vesh qe qenke njohese mjaft e mire e gjuhes shqipe dhe shume e perkushtuar ndaj saj , po te pakten mundohu te mos besh gabime (si me lart) kur shkruan. Perndryshe c'shembull do te jepje tek te tjeret?!

    gjithsesi (se me duket se u bera pak gernjar) kam nje pyetje tjeter qe ne fillim mund te duket e thjeshte. Kam diskutuar njehere me shoket e mi mbi kuptimin e fjales "pjell" ose me sakte ne lidhje me perdorimin e saj. Desha te di a perdoret kjo folje per te pershkruar procesin e lindjes tek njerezit?
    Fjala "pjell" eshte folje kalimtare dhe jo kalimtare; polla, pjelle. (per grate(lind),per kafshet gjitare (pjell),per shpendet(ben veze)
    behet shkak per lindjen e dickaje, jep, sajon, shpik.
    Me polli djalli(dreqi) me dike. me polli sherri (me dike)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sadete71 : 19-09-2006 mė 09:55

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anėtarėsuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    A din dikush te ma sqaroj fjalen "pėrkulje", "pėr-kulje", ēka eshte "kulje", a eshte shqip, ēka do te thot etj.

    Une e di qe "pėrkulje" eshte "gjunjėzim", por vetem fjalen "kulje" pa parashtesen "pėr" nuk po mundem ta kuptoj.

    flm
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-03-2007
    Postime
    128
    Citim Postuar mė parė nga ALBA
    Kam degjuar shpesh disa fjale qe nuk jam e qarte se cfare nenkuptojne .

    Psh fjala "MANARE" e cila shpesh perdoret dhe ne disa kenge , psh je e vogel si nje manare etj.
    I pyeta dhe prinderit , por as ata nuk e dinin saktesisht , por me than qe nenkupton dicka te vogel .

    Ka ndonje qe mund te na e shpjegoje kete fjale apo eshte fjale e huazuar .

    Alba

    Nuk ka se si te jete "Dicka e vogel" te pakten ne kete fjali.
    " Je e vogel si nje e vogel"?

  10. #30
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar mė parė nga ALBA
    Kam degjuar shpesh disa fjale qe nuk jam e qarte se cfare nenkuptojne .

    Psh fjala "MANARE" e cila shpesh perdoret dhe ne disa kenge , psh je e vogel si nje manare etj.
    I pyeta dhe prinderit , por as ata nuk e dinin saktesisht , por me than qe nenkupton dicka te vogel .

    Ka ndonje qe mund te na e shpjegoje kete fjale apo eshte fjale e huazuar .

    Alba
    Sipas fjalorit arberisht manar-e=manarin-e=shtepiake(kafshe), vecanerisht per qingjin apo kecin, psh. shtjerre manare

    Nuk e njoh fare Greqishten por duke folur me cuna qe kane ne rrefugjate ne Greqi midis fjaleve te tjera greke qe perdornin pa nevoje ato perdoren dhe manar.

    Kjo fjale perdoret ne jug dhe me kuptimin e qengjit te vogel sic e tha dhe shoku mesiper por ne veri nuk ka qene perdorur dhe nuk perdoret dhe sot. Kur i kam pyetur shoket per kuptimin e fjales ka qene po i njejti kuptim dhe ne greqisht. Nqs ndonjeri di greqisht mund ta sqaroje me mire. Po per mendimin tim eshte e huazuar nga greqishtja.
    Nuk e besoj se eshte greqisht, sepse ne arberisht kemi edhe fjalen mėnor-i=bujtes,nikoqir.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Qerim : 23-04-2007 mė 03:46

  11. #31
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar mė parė nga Qerim

    Nuk e besoj se eshte greqisht, sepse ne arberisht kemi edhe fjalen mėnor-i=bujtes,nikoqir.
    Se bera gabim, mėnor-i=mysafir dhe mėnori-a=ubrih,bujtore,azil

  12. #32
    Bl3®i Maska e Bl3ri
    Anėtarėsuar
    06-01-2006
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    1,277
    Citim Postuar mė parė nga Gunnar
    OK, atehere me shpjegoni pak cfare kuptoni nga fjalia

    "Ardita lindi"

    1-Qe ardita u lind vete
    apo
    2-qe ardita lindi nje femije
    Ndoshta me vonese , por une e kam kuptuar keshtu dhe besoj qe eshte drejte..

    Ardita lindi nje femije sepse ma mer mendja qe foshnja sa te ket lind nuk ka emer apo ?
    Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

  13. #33
    Manare - shqerre qe te rri pas.

    M'u bere manare. M'u ngjite e nuk me shqitesh .

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anėtarėsuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    Citim Postuar mė parė nga Centaurus
    A din dikush te ma sqaroj fjalen "pėrkulje", "pėr-kulje", ēka eshte "kulje", a eshte shqip, ēka do te thot etj.

    Une e di qe "pėrkulje" eshte "gjunjėzim", por vetem fjalen "kulje" pa parashtesen "pėr" nuk po mundem ta kuptoj.

    flm
    hajt edhe nje here ndoshta jep dokush pahiri ndonje pergjegjie ...
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje -

    Keshtu e mendoj kuptimin e emrit
    Per-ku-ulje ku eshte gju dhe ulje eshte e kuptueshme ne kete menyr e parashof dmth.. e kesaj fjale.

    Perkulje edhe gjunjezim kan nje dallim sado pak te vogel ketu eshte edhe fjala nenshtrim per tu krahazuar me fjalen gjunjezim .

    Ketu ka mundesi qe jan te peraferta keto dy fjal por perkulje ka kuptimin edhe te nderimit per shembull ndaj mbretit.

    . pershendetje

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anėtarėsuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    pershendetje dhe faleminderit XhGashi

    me falni qe po dal nga tema pak, por a eshte e mundur qe Herkules do te thot besimtari i eres apo ai qe i per-kulet Eres (Heres) ?

    flm
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Centaurus : 28-04-2007 mė 14:12
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje -
    ndoshta mundimi im per emrin e me parshem ishte i qelluar une vetem dhash mendimin nga kendi im ,ishte vetem supozim i imi .
    per emrin Herkules nuk mund te them se ka perkthim te till sepse ky emer si e ke shkruar me lart eshte Greqisht te YLLIRET emrohej me emrin HERAKLI edhe kjo prej Greqishter se adoptuar sepse HERA eshte THANA ANNA HANA DI-ANA
    kurse prapa shtesa leu eshte lind pra ka lind diten e HENE .HERA-k LEU

    Ky do te ishte mendimi im per ket emer

    pershendetje

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje
    -Hana- Hena A-THENA
    Hana Sel-ena , Sol- una So-lune ne lune-di- dite e haneku mbet so humbi mbet vetem l shkoj me hanen .
    e kisha nje koment por te komentosh per ket emer te tjera gjuhve nuk me perket mua ,por keto gjuhet e ballkanit jan si sallata e grier e perzier tej mase .
    Emrin Apollos lexo nga e djathta vetem tri shkronjat e para na del emri soll jan te marrura nga emri Pellazg per Diellin por edhe emri qe vie pas Diellit eshte i pervetsuar dhe ndryshuar prej hane ne ena apo l-una .te i pari shof dy emra te i dyti interpretim te shtuar te shkronjes L.
    Ky eshte nje mendim i imi.


    pershendetje
    naten e mire gjum te embel

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje-

    Pra fillojm nga numri 1 - germa - A

    Do te mundohem te marr disa emra me kuptim pra njeherit do ti paraqes edhe
    figurativisht.
    Figura eshte vet forma ,shtati i njeriut .

    Kete argumentim figurativ e bej per te pas ju me te leht kuptimin njeherit ja kam
    borxh disa lexuesve per shpjegim pra nesse e shifni ju qe nuk eshte ashtu mundeni te sygjeroni te diskutoni por vetem me argumentime qe ja vlejn te diskutohen .,

    [IMG][/IMG]

    Per figuren me lart qe kam vizatuar kerkoj falje se ndoshta nuk kam mundur te vizatoj si duhet ,por me duket se eshte e kuptueshme .

    Shiqoni se kush i percakton anet e trupit pra eshte dielli dhe hana e ne veēanti hana ANA krahet e hapur paraqesin anet . edhe te qelsi i faraonve jan 4 shkronja Anch ekzistton nje ngjajshmeri por ende nuk mund te them diē,mos te largohem nga ēellimi i figures .

    emri i shenjes se + eshte i diellit i cili percakton anen e diatht ne ket rast te shtati i njeriut edhe faktikisht krahu i diatht percakton polin e jugut .

    ndersa Hana apo ne pamje shkronja C apo minusi percakton anen e majt .

    koka percakton anen e perendimit

    kembet me pjesen nen kerthiz sidomos te gjinia femrore paraqesin anen e lindjes .

    Per figuren e kokes anash kam paraqitur tre rrath nje koka dy qafa-fyti dhe zemra gjithashtu aty shifen kjart mendet(truri madh dhe i vogel) hunda goja guha gurmazi zemra dhe mushkrit e bardha .

    Nuk i kam vizatuar te gjitha ashtu qe njeherit do te shkruaj vetem per hunden.

    Pra vet forma e hundes paraqet numrin nje gjithashtu germen L dhe kendin alfa.

    emri HU j-KU j HUNI - KUNJI HUNDA-KANDI PYKA - KONI etj etj .

    Thyerja - kandi eshte i perafert me kendin 52 shkall gjithashtu gjatsia e hundes eshte perafersisht 5+2 duke lllogariturpik nisjen nen vetulla deri te fundi mbi buz,forma eshte e njejt me shkronjen L te alfabetit Pellazg te lemnosit , pra te tema e thirrorit O kam cek per gojen per dhembet dhe gjuhen se ēka paraqesin.
    zemra qe paraqitet me ngjyr te kalter paraqet token dheun .


    qafa paraqet satunin veq pritova tja vizatoj nje shall e te bej tamam Shqiptar.

    jam munduar diq te ju zberthej por spo di sa kam arrit ju le me shendet
    e te mira .


    pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 08-05-2007 mė 08:44

  20. #40
    KULJE do te thote Koken Ule dmth eshte shkurtese

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Katekizmi i Krishterė Orthodhoks
    Nga Eni nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 29-06-2005, 23:58
  2. Kuptimi i shehadetit
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 13:56
  3. Kuptimi i fjalėve tė komplikuara shqipe
    Nga Ermali-AL..... nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 20-09-2004, 01:45
  4. Mirėsia e katėr fjalėve
    Nga Blerimi boy nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-06-2004, 18:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •