Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 56
 1. #21
  kkk Maska e [DelFini]
  Anėtarėsuar
  26-12-2004
  Vendndodhja
  Erlangen
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  OK, atehere me shpjegoni pak cfare kuptoni nga fjalia

  "Ardita lindi"

  1-Qe ardita u lind vete
  apo
  2-qe ardita lindi nje femije

  un e kisha kuptu qe Ardita lindi nje (apo disa) femij ..

  lindi Ardita kjo e jep kuptimin e pare , dmth qe Ardita u lind vet .
  KUQ KALTERT
  mitrovicali linde, s`bohesh!
  Shqipri Etnike

 2. #22
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  un e kisha kuptu qe Ardita lindi nje (apo disa) femij ..

  lindi Ardita kjo e jep kuptimin e pare , dmth qe Ardita u lind vet .
  Nuk po mund t'i gjeni termat qė ndėrkohė po i pėrdorni?
  Diateza veprore: Ardita lindi
  Diateza pėsore: Ardita u lind

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk e njoh fare Greqishten por duke folur me cuna qe kane ne rrefugjate ne Greqi midis fjaleve te tjera greke qe perdornin pa nevoje ato perdoren dhe manar.

  Kjo fjale perdoret ne jug dhe me kuptimin e qengjit te vogel sic e tha dhe shoku mesiper por ne veri nuk ka qene perdorur dhe nuk perdoret dhe sot. Kur i kam pyetur shoket per kuptimin e fjales ka qene po i njejti kuptim dhe ne greqisht. Nqs ndonjeri di greqisht mund ta sqaroje me mire. Po per mendimin tim eshte e huazuar nga greqishtja.

 4. #24
  vintermark Maska e Legjion
  Anėtarėsuar
  06-02-2005
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  rrofsh per informacionin vecse shpjegohu pak me qarte te lutem,
  se pervec sadetes, pjesa tjeter jemi vecse amatore ne kete fushe.
  IE dmth Interlingual Experiment
  PIE dmth Proletarian Interlingual Experiment

  Kur thuhet psh qė forma fillestare IE apo PIE e njė fjalė ėshtė njėfarėsoj, thjesht d.m.th. qė disa tipa (qė nė shumicėn dėrrmuese dinė anglisht dhe dy librarishtet) propozojnė njė ide nė dėshirore qė ekziston njė trajtė fillestare e pėrbashkėt e nja 200 gjuhėve (po qė s'ėshtė aspak e rėndėsishme qė trajta tė shfaqet tek tė gjitha njėherėsh (as numri i rrokjeve s'paraqet ndonjė rėndėsi, apo njohja e gjuhėve tė cilat krahasohen), po mjaftojnė vetėm disa tė rastėsishme sipas ēdo rasti veēan, rėndėsi ka qė tė shfaqet pak a shumė ngjashėm nė sytė e "studiuesit" nė dy gjuhė brenda kėtyre tė 200-ve) dhe kjo trajtė e hamendėsuar fillestare merret mandej nga disa tė tjerė pėr bazė faktuale/argumentuese (?!) me seriozitet dhe bindje tė plotė e tė patundur pėr tė dhėnė mendime pėrfundimtare dhe tė parevokueshme pėr prejardhje qė shqyhen e tėrhiqen sipas dėshirės, mundėsisė dhe nevojės, pa ndonjė lidhje tė qartė nėpėr nja 200 gjuhė nga Azia nė Ameriqi.

  Nė bazė tė kėsaj, tė gjitha gjuhėt e kanė prejardhjen nga njė gjuhė e pėrbashkėt e eksperimentit proletarianointerlingual me amė nga Marsi ose ndonjė planet tjetėr, s'ka rėndėsi. Pėr kėtė bėhet fjalė pak a shumė... Nė tė ardhmen ky eksperiment do tė ngrihet nė shkallė dogme dhe heretikėt do digjen nė zjarr. Kjo pėrkon me eksperimentin tjetėr proletarian qė nuk ka raca dhe ti je i verbėr. Si heretik do digjesh prapė nė zjarr.

  Edhe kur tė vdesėsh prapė do digjesh nė zjarr, se si satir qė je i shėrbeke Shejtanit.

 5. #25
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Legjion
  Edhe kur tė vdesėsh prapė do digjesh nė zjarr, se si satir qė je i shėrbeke Shejtanit.
  Kur "ekzistonin" satiret, s'kishin lindur akoma ata qe pane ne enderr Shejtanin po nejse...

  Per punen e "pjelljes" s'na the gje ......se te te tjerat ishe i qarte si uji i Lanes
  To look life in the face....

 6. #26
  vintermark Maska e Legjion
  Anėtarėsuar
  06-02-2005
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Are you gay? Are you a nigger? If you answered "yes" to both of these questions, then GNAA might be exactly what you're looking for!
  _____________________


  Pjell femra e tė gjitha kafshėve tė Tokės (d.m.th. pėrfshi njeriun). Rėndom thonė se nuk pėrdoret pėr njerėz, po kjo ėshtė nga ato "opinionet publike" s'ka lidhje me gjuhėn.

  Gėrnjar vjen nga gėrnjė qė d.m.th. grindje. Rrėnja gėrr - gėr - gr, nga tingulli kur gėrvisht diēka (gri/nd, gėr/visht, gėrr/ic, etj.).

  Pėrdoret dhe nė greqishten e re si huazim nga shqipja: grinja, grinjaris.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  sadete, e morem vesh qe qenke njohese mjaft e mire e gjuhes shqipe dhe shume e perkushtuar ndaj saj , po te pakten mundohu te mos besh gabime (si me lart) kur shkruan. Perndryshe c'shembull do te jepje tek te tjeret?!

  gjithsesi (se me duket se u bera pak gernjar) kam nje pyetje tjeter qe ne fillim mund te duket e thjeshte. Kam diskutuar njehere me shoket e mi mbi kuptimin e fjales "pjell" ose me sakte ne lidhje me perdorimin e saj. Desha te di a perdoret kjo folje per te pershkruar procesin e lindjes tek njerezit?
  Fjala "pjell" eshte folje kalimtare dhe jo kalimtare; polla, pjelle. (per grate(lind),per kafshet gjitare (pjell),per shpendet(ben veze)
  behet shkak per lindjen e dickaje, jep, sajon, shpik.
  Me polli djalli(dreqi) me dike. me polli sherri (me dike)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sadete71 : 19-09-2006 mė 09:55

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  A din dikush te ma sqaroj fjalen "pėrkulje", "pėr-kulje", ēka eshte "kulje", a eshte shqip, ēka do te thot etj.

  Une e di qe "pėrkulje" eshte "gjunjėzim", por vetem fjalen "kulje" pa parashtesen "pėr" nuk po mundem ta kuptoj.

  flm
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2007
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ALBA
  Kam degjuar shpesh disa fjale qe nuk jam e qarte se cfare nenkuptojne .

  Psh fjala "MANARE" e cila shpesh perdoret dhe ne disa kenge , psh je e vogel si nje manare etj.
  I pyeta dhe prinderit , por as ata nuk e dinin saktesisht , por me than qe nenkupton dicka te vogel .

  Ka ndonje qe mund te na e shpjegoje kete fjale apo eshte fjale e huazuar .

  Alba

  Nuk ka se si te jete "Dicka e vogel" te pakten ne kete fjali.
  " Je e vogel si nje e vogel"?

 10. #30
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga ALBA
  Kam degjuar shpesh disa fjale qe nuk jam e qarte se cfare nenkuptojne .

  Psh fjala "MANARE" e cila shpesh perdoret dhe ne disa kenge , psh je e vogel si nje manare etj.
  I pyeta dhe prinderit , por as ata nuk e dinin saktesisht , por me than qe nenkupton dicka te vogel .

  Ka ndonje qe mund te na e shpjegoje kete fjale apo eshte fjale e huazuar .

  Alba
  Sipas fjalorit arberisht manar-e=manarin-e=shtepiake(kafshe), vecanerisht per qingjin apo kecin, psh. shtjerre manare

  Nuk e njoh fare Greqishten por duke folur me cuna qe kane ne rrefugjate ne Greqi midis fjaleve te tjera greke qe perdornin pa nevoje ato perdoren dhe manar.

  Kjo fjale perdoret ne jug dhe me kuptimin e qengjit te vogel sic e tha dhe shoku mesiper por ne veri nuk ka qene perdorur dhe nuk perdoret dhe sot. Kur i kam pyetur shoket per kuptimin e fjales ka qene po i njejti kuptim dhe ne greqisht. Nqs ndonjeri di greqisht mund ta sqaroje me mire. Po per mendimin tim eshte e huazuar nga greqishtja.
  Nuk e besoj se eshte greqisht, sepse ne arberisht kemi edhe fjalen mėnor-i=bujtes,nikoqir.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Qerim : 23-04-2007 mė 03:46

 11. #31
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qerim

  Nuk e besoj se eshte greqisht, sepse ne arberisht kemi edhe fjalen mėnor-i=bujtes,nikoqir.
  Se bera gabim, mėnor-i=mysafir dhe mėnori-a=ubrih,bujtore,azil

 12. #32
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Mosha
  31
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  OK, atehere me shpjegoni pak cfare kuptoni nga fjalia

  "Ardita lindi"

  1-Qe ardita u lind vete
  apo
  2-qe ardita lindi nje femije
  Ndoshta me vonese , por une e kam kuptuar keshtu dhe besoj qe eshte drejte..

  Ardita lindi nje femije sepse ma mer mendja qe foshnja sa te ket lind nuk ka emer apo ?
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 13. #33
  qengj Maska e skeshqe
  Anėtarėsuar
  17-08-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Manare - shqerre qe te rri pas.

  M'u bere manare. M'u ngjite e nuk me shqitesh .

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Centaurus
  A din dikush te ma sqaroj fjalen "pėrkulje", "pėr-kulje", ēka eshte "kulje", a eshte shqip, ēka do te thot etj.

  Une e di qe "pėrkulje" eshte "gjunjėzim", por vetem fjalen "kulje" pa parashtesen "pėr" nuk po mundem ta kuptoj.

  flm
  hajt edhe nje here ndoshta jep dokush pahiri ndonje pergjegjie ...
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  pershendetje -

  Keshtu e mendoj kuptimin e emrit
  Per-ku-ulje ku eshte gju dhe ulje eshte e kuptueshme ne kete menyr e parashof dmth.. e kesaj fjale.

  Perkulje edhe gjunjezim kan nje dallim sado pak te vogel ketu eshte edhe fjala nenshtrim per tu krahazuar me fjalen gjunjezim .

  Ketu ka mundesi qe jan te peraferta keto dy fjal por perkulje ka kuptimin edhe te nderimit per shembull ndaj mbretit.

  . pershendetje

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  pershendetje dhe faleminderit XhGashi

  me falni qe po dal nga tema pak, por a eshte e mundur qe Herkules do te thot besimtari i eres apo ai qe i per-kulet Eres (Heres) ?

  flm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Centaurus : 28-04-2007 mė 14:12
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  pershendetje -
  ndoshta mundimi im per emrin e me parshem ishte i qelluar une vetem dhash mendimin nga kendi im ,ishte vetem supozim i imi .
  per emrin Herkules nuk mund te them se ka perkthim te till sepse ky emer si e ke shkruar me lart eshte Greqisht te YLLIRET emrohej me emrin HERAKLI edhe kjo prej Greqishter se adoptuar sepse HERA eshte THANA ANNA HANA DI-ANA
  kurse prapa shtesa leu eshte lind pra ka lind diten e HENE .HERA-k LEU

  Ky do te ishte mendimi im per ket emer

  pershendetje

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  pershendetje
  -Hana- Hena A-THENA
  Hana Sel-ena , Sol- una So-lune ne lune-di- dite e haneku mbet so humbi mbet vetem l shkoj me hanen .
  e kisha nje koment por te komentosh per ket emer te tjera gjuhve nuk me perket mua ,por keto gjuhet e ballkanit jan si sallata e grier e perzier tej mase .
  Emrin Apollos lexo nga e djathta vetem tri shkronjat e para na del emri soll jan te marrura nga emri Pellazg per Diellin por edhe emri qe vie pas Diellit eshte i pervetsuar dhe ndryshuar prej hane ne ena apo l-una .te i pari shof dy emra te i dyti interpretim te shtuar te shkronjes L.
  Ky eshte nje mendim i imi.


  pershendetje
  naten e mire gjum te embel

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  pershendetje-

  Pra fillojm nga numri 1 - germa - A

  Do te mundohem te marr disa emra me kuptim pra njeherit do ti paraqes edhe
  figurativisht.
  Figura eshte vet forma ,shtati i njeriut .

  Kete argumentim figurativ e bej per te pas ju me te leht kuptimin njeherit ja kam
  borxh disa lexuesve per shpjegim pra nesse e shifni ju qe nuk eshte ashtu mundeni te sygjeroni te diskutoni por vetem me argumentime qe ja vlejn te diskutohen .,

  [IMG][/IMG]

  Per figuren me lart qe kam vizatuar kerkoj falje se ndoshta nuk kam mundur te vizatoj si duhet ,por me duket se eshte e kuptueshme .

  Shiqoni se kush i percakton anet e trupit pra eshte dielli dhe hana e ne veēanti hana ANA krahet e hapur paraqesin anet . edhe te qelsi i faraonve jan 4 shkronja Anch ekzistton nje ngjajshmeri por ende nuk mund te them diē,mos te largohem nga ēellimi i figures .

  emri i shenjes se + eshte i diellit i cili percakton anen e diatht ne ket rast te shtati i njeriut edhe faktikisht krahu i diatht percakton polin e jugut .

  ndersa Hana apo ne pamje shkronja C apo minusi percakton anen e majt .

  koka percakton anen e perendimit

  kembet me pjesen nen kerthiz sidomos te gjinia femrore paraqesin anen e lindjes .

  Per figuren e kokes anash kam paraqitur tre rrath nje koka dy qafa-fyti dhe zemra gjithashtu aty shifen kjart mendet(truri madh dhe i vogel) hunda goja guha gurmazi zemra dhe mushkrit e bardha .

  Nuk i kam vizatuar te gjitha ashtu qe njeherit do te shkruaj vetem per hunden.

  Pra vet forma e hundes paraqet numrin nje gjithashtu germen L dhe kendin alfa.

  emri HU j-KU j HUNI - KUNJI HUNDA-KANDI PYKA - KONI etj etj .

  Thyerja - kandi eshte i perafert me kendin 52 shkall gjithashtu gjatsia e hundes eshte perafersisht 5+2 duke lllogariturpik nisjen nen vetulla deri te fundi mbi buz,forma eshte e njejt me shkronjen L te alfabetit Pellazg te lemnosit , pra te tema e thirrorit O kam cek per gojen per dhembet dhe gjuhen se ēka paraqesin.
  zemra qe paraqitet me ngjyr te kalter paraqet token dheun .


  qafa paraqet satunin veq pritova tja vizatoj nje shall e te bej tamam Shqiptar.

  jam munduar diq te ju zberthej por spo di sa kam arrit ju le me shendet
  e te mira .


  pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 08-05-2007 mė 08:44

 20. #40
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  KULJE do te thote Koken Ule dmth eshte shkurtese

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Katekizmi i Krishterė Orthodhoks
  Nga Eni nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 29-06-2005, 23:58
 2. Kuptimi i shehadetit
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 12:56
 3. Kuptimi i fjalėve tė komplikuara shqipe
  Nga Ermali-AL..... nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-09-2004, 01:45
 4. Mirėsia e katėr fjalėve
  Nga Blerimi boy nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2004, 18:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •