lėnda do tė shkatėrrohet, apo jo?. Shpetimtari tha: “Te gjitha natyrat, tė gjitha formacionet tė gjitha krijesat bashkėrendojnė njėra nė tjetrėn dhe njėra me tjetrėn, dhe do jenė sėrisht tė shpėrndarė nė rrėnjėt e tyre. Meqėnėse natyra e lėndės shpėrbėhet vetėm nė rrėnjėt e natyrės sė saj. Kush ka veshė pėr tė kuptuar tė kuptojė”

Pjetri i thotė: Meqėnėse na ke shpjeguar ēdo gjė, na shpjego edhe kėtė. Ēfarė ėshtė mėkati i botės?. Shpėtimtari u pėrgjigj: “Nuk ka asnjė mėkat. Jeni ju nė fakt qė bėni mėkat atėhere kur bėni veprime qė janė tė natyrės sė tradhtisė bashkėshortore, qė thirret “mėkati”. “Pėr kėtė motiv e mira vjen nė mes jush, nė esencėn e ēdo natyre pėr t’u rrikthyer tek rrėnja e saj.
Dhe vazhdoi duke thenė: “Prandaj sėmureni dhe vdisni, sepse ju dėshironi atė qė ėshtė mashtruese, ajo qė ju mashtron. Kush mund ta kuptojė, ata kuptojė. “Lėnda ishte origjinė e njė pasioni pa krahasim, qė vazhdoi me diēka qė ėshtė kundėr natyre. Dhe erdhi atėherė njė shqetėsim nė tė gjithė trupin. “Pėr kėtė arsye u them: Bėni kurajo! Nėse jeni tė pikėlluar, bėni kurajo, nė praninė e shumllojshmėrinė e formave tė natyrės. Kush ka veshė tė kuptojė, le tė kuptojė”.

Kjo u tha, i Lumturuari i pėrshėndeti e tha: “Paqja qoftė me ju! Patēi paqen time! Kini kujdes qė askush t’iu mashtrojė me fjalė: “Shikoni kėtu apo Shikoni atje., Biri i njeriut, ėshtė nė fakt brenda jush. Ndiqeni! Kush e kėrkon e gjen.

“Shkoni, pra, dhe predikoni Vangjelin e Mbretėrisė. Nuk kam shpallur asnjė lutje pėrveē atyre qė ju kam pėrcaktuar. As nuk ju kam dhėnė ndonjė ligj si njė ligjvėnės, deri sa tė mos jeni prej tij tė detyruar”. Kjo u tha dhe iku.

Por ata mbetėn tė trishtuar dhe qanė fort duke thenė: “Si mund tė shkojme tek tė mirėt dhe tu predikojme atyre Vangjelin e Mbretėrisė tė Birit tė njeriut? Nėse ata nuk e kursejnė atė, siē do tė kursehemi dhe ne?

Ēohet atėherė Maria, i pėrshėndet tė gjithė e u thotė vėllezėrve tė saj: “Mos qani, mos u bėni malinkonikė dhe as tė pavendosur. Mėshira e tij do jetė pėrgjithmonė me ju e do ju mbrojė. Por tė lutemi pėr madhėshtinė e tij, meqėnėse ai nga ka pėrgatitur e na ka bėrė burra”

Duke thenė kėshtu, Maria ktheu tek e mira mendjet e tyre dhe ata filluan tė diskutonin pėr fjalėt e Shpėtimtarit

Pjetri i thotė Marisė: “Motėr, ne e dime qė Shpėtimtari tė donte mė shumė se grate e tjera. Na thuaj fjalėt e Shpėtimtarit qė ti mban mend, ato qė ti njeh dhe ne jo; ato qė ne nuk kemi dėgjuar”.


Maria u pėrgjigj duke thėnė: “Ajo qė juve u ėshtė fshehur unė do ju a them”. Dhe ajo vazhdoi tu thoshte atyre fjalėt nė vazhdim: “Unė pashė zotėrinė nė njė vegim dhe i them: “Zotėri, sot tė pashė nė njė vegim”. Ai mu pėrgjigj duke thėnė: “E lumturuar qofsh ti qė nuk u lėkunde para meje. Atje pra, ku ėshtė mendja, atje ėshtė thesari”. Unė i them: “Zotėri, pra mė thuaj: ai qė shikon vegimin, dhe e shikon ndėrmjet shpirtit apo ndėrmjet “shpirtit” ?”.

“Shpėtimtari u pėrgjigj duke thenė: “Ai nuk sheh ndėrmjet shpirtit, dhe as ndėrmjet “shpirtit”, por mendja qė ndodhet midis kėtyre tė dyve, ėshtė ajo qė shikon vegimin e…”

(mungojnė katėt faqe)

“…Dhe dėshira (e zjarrtė) tha: “Nuk tė pashė kur ti zbrite, tashmė tė shikoj ndėrkohė qė ngjitesh lartė. Si mundet, pra, ti gėnjen qė nga momenti qė mė pėrket”? Shpirti pėrgjigjet: “Unė tė pashė, ndėrkohė qė ti nuk mė ke pare e njohur. Unė tė shėrbeja si veshje, por kurrė nuk mė ke njohur”. Kjo u tha, dhe ajo iku e lumtur dhe e kėnaqur.

“Shkoj mė pas tek fuqia e tretė qė quhet injoranca. Kjo pyeti shpirtin: “Ku po shkon? Je kapur nė ligėsi, ama je kapur, Mos gjyko!” Shpirti i thotė: “Pėrse mė gjykon, ndėrkohė qė unė nuk tė gjykova? Unė u kappa, edhe pse unė nuk kappa. Nuk jam njohur. Por unė kam njohur qė ēdo gjė ėshtė shpėrbėrė, si gjėrat natyrore si ato qiellore”.

“Mbasi shpirti kishte lėnė pas saj fuqinė e tretė, u ngjit lartė e pa fuqinė e katėrt. Ajo kishte shtatė forma. E para ėshtė, errėsira; e dyta, dėshira (e zjarrtė); e treta, injoranca; e katėrta, emocioni i vdekjes; e pesta, mbretėria e mishit; e gjashta, dituria idjote e mishit; e shtata, dija inaēore. Kėto janė shtatė fuqitė e zemėrimit.

Ato e pyesin shpirtin: “Nga po vjen, vrasėse e njerėzve? Ku po shkon o kapėrcyese e hapsirave?” Shpirti u pėrgjigj duke thenė: “Ajo qė mė mban ėshtė vrarė, ajo qė mė kujton ėshtė vėnė mėnjanė, dėshira ime (e zjarrtė) ėshtė shkatėrruar dhe injoranca ime ka vdekur. Nė njė botė jam zgjidhur nga njė botė, nė njė typos nga njė typos (nuk gjeta njė fjalėt ne shqip pėr kėtė) superior, nga zinxhiri i harresės, qė ėshtė kalimtar. Nga tani e mė pas unė do tė arrij nė heshtje, prehjen e kohės, momentit e eonit (fjala e fundit nuk eshte shqip)

Mbasi tha kėtė Maria heshti. Deri kėtu i kishte folur Shpėtimtari

Por Andrea replikoi dhe i thotė vėllezėrve: “Thoni atė qė mendoni pėr ato qė ajo tha. Unė tė paktėn, nuk besoj qė Shpėtimtari tė ketė thenė ato. Kėto doktrina, nė fakt, janė sigurisht mėsime tė tjera.

Pėr kėto gjėra foli edhe Pjetri. Ai hetoi pėr kėtė veprim tė Shpėtimtarit: “Mundet qė ai tė ketė folur realisht e privatisht dhe jo hapur me njė grua, pa e ditur ne?”


Duhet tė ribesojmė dhe tė dėgjojmė atė (Marinė)? Mbase ai e ka kundėrvėnė ndaj nesh?”
Maria atėherė qau dhe i thotė Pjetrit: “Pjetėr, vėllai im, ēfarė beson pra? Beson qė unė i kam shpikur vetė, apo qė unė gėnjej pėr sa i pėrket Shpėtimtarit?”

Levi replikoi me Pjetrin duke thenė: “Ti je gjithmonė i rėmbyer Pjetėr! Unė tani shoh qė i hakėrrohesh gruas ashtu siē bėjnė kundėrshtarėt. Nėse Shpėtimtari e kosideron tė denjė, kush je ti qė e mohon? Nuk ka dyshim, Shpėtimtari e njeh mire. Pėr kėtė donte mė shumė atė se ne. Duhet, pėrkundrazi tė kemi turp, tė rivishemi tek njeriu i pėrsosur, tė formohemi siē ai na urdhėroi dhe tė njoftojmė Vangjelin, pa nxjerrė as njė komandim tjetėr as njė ligj jashtė asaj qė na tha Shpėtimtari”.

Mbasi Levi tha kėto, ata nisėn tė shkonin tė njoftonin dhe predikonin.